О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 44 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года N 157. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2006 года N 4403
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банковских конгломератов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 44 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 марта 2006 года под N 4148), следующие изменения и дополнения:
в пункте 4:
в абзаце третьем слова "кредитного" и "вложений" исключить;
после абзаца третьего дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"сведения по значительным операциям (значительными признаются операции, составляющие на дату их совершения пять и более процентов собственного капитала банковского конгломерата) между участниками банковского конгломерата по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению, за исключением расчетно-кассового обслуживания банком участников банковского конгломерата, а также за исключением сведений, предоставляемых в уполномоченный орган в соответствии с  постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 134 "Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4298);";
пункт 10 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"В расчет суммы активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешиваемых по степени риска, не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.";
пункт 13 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В размер риска на одного заемщика не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.";
абзац второй пункта 16 изложить в следующей редакции:
"В случаях, если общий объем требований участников банковского конгломерата к заемщику на предыдущую отчетную дату находился в пределах ограничений, установленных настоящим постановлением, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банковского конгломерата не более чем на пять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, либо в связи с увеличением требований банковского конгломерата к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на десять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях родительская организация банковского конгломерата в течение дня, следующего за днем возникновения вышеуказанного превышения, информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение периода до следующей отчетной даты. В случае если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.";

"Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемелері мен нормативтік мәнін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп берудің нысандары мен мерзімін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 44 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 22 қыркүйектегі тіркелді. Тіркеу N 4403
Банк конгломераттары қызметін реттеп отыратын нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемелері мен нормативтік мәнін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп берудің нысандары мен мерзімін белгілеу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 44  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 28 наурызда N 4148 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
4-тармақта:
үшінші абзацтағы "кредиттік" және "салымды" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысанда банктің банк конгломераты қатысушыларына көрсететін есеп айырысу-касса қызметінен басқа банк конгломераты қатысушыларының арасындағы қомақты операциялар (ол атқарылған күні жасалған және банк конгломератының меншікті капиталының бес және одан артық проценті болатын операциялар танылады) жөніндегі мәліметтер сондай-ақ уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктің олармен айрықша қатынаста болатын тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 134  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4298 тіркелген) сәйкес ұсынылатын мәліметтерді қоспағанда;";
10-тармақ мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін банк конгломераты қатысушыларының активтерінің, шартты және мүмкін міндеттемелер сомаларының есебіне банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Бір заемшының тәуекел мөлшеріне   банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.";
16-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осының алдындағы есепті күнде заемшыға банк конгломераты қатысушылары талаптарының жалпы көлемі осы қаулымен белгіленген шектеулер шегінде болған жағдайда, бірақ нәтижесінде банк конгломератының меншікті капиталы деңгейінің осының алдындағы есепті күннен кейінгі кезең ішінде заемшыға деген талап бес проценттен артық төмендеуіне байланысты, не заемшыға деген талап осының алдындағы есепті күннен кейінгі кезең ішінде он проценттен артық көрсетілген шетел валюталарына теңгенің орташа алынған биржалық бағамының өсуінен заемшыға банк конгломераты талаптарының өсуіне байланысты аталған шектеулерді көтерген жағдайда бір заемшыға деген тәуекелдің барынша жоғары мөлшерінің нормативі орындалды деп есептеледі.
Аталған жағдайларда банк конгломератының сабақтас ұйымы шектеулерден асып кету фактісі туралы уәкілетті органға жоғарыда көрсетілген асып кету туындағанда күннен кейінгі күн ішінде хабар береді және келесі есепті күнге дейінгі кезең ішінде шектен асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету жағдайы аталған мерзімде жойылмаған жағдайда, бір заемшыға деген тәуекелдің барынша жоғары мөлшерінің нормативінен асып кету аталған шектен асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы ретінде қаралады.";

приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 12 августа 2006 года N 157
"Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
ОТЧЕТ О ВЫПОЛНЕНИИ ПРУДЕНЦИАЛЬНЫХ
НОРМАТИВОВ БАНКОВСКИМ КОНГЛОМЕРАТОМ
_________________________________________________________________
(наименование родительской организации банковского конгломерата)
Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Уставный (оплаченный) капитал банковского конгломерата равен
__________________
(в тысячах тенге)
Изъятый капитал равен _________________
(в тысячах тенге)
Уставный капитал банковского конгломерата равен _________________
(в тысячах тенге)
Таблица 1
Расчет коэффициента достаточности собственного капитала
банковского конгломерата
в тысячах тенге
N
Наименования
участников
банковского
конгломерата
Итого
1.
Фактический размер
собственного
капитала
2.
Инвестиции в
уставный капитал
участников
банковского
конгломерата
3.
Фактический размер
собственного
капитала за
вычетом инвестиций
в уставный капитал
участников
банковского
конгломерата
4.
Сумма активов, условных и возможных
обязательств участников банковского
конгломерата, взвешенных по степени риска
5.
Коэффициент достаточности собственного
капитала банковского конгломерата
Правила по заполнению таблицы 1:
Графа "Наименование участников банковского конгломерата",
подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников
банковского конгломерата, где указывается их краткое наименование.
Таблица 2
Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование
коэффициента
Размер
риска
Отношение
риска к
размеру
собственного
капитала
банковского
конгломерата
Сведения о
должнике и
виде риска
банковского
конгломерата
1
2
3
Максимальный размер
риска банковского
конгломерата к лицу,
не связанному с
банковским
конгломератом
особыми отношениями
Максимальный размер
риска банковского
конгломерата к лицу,
связанному с
банковским
конгломератом
особыми
отношениями
Сумма рисков
банковского
конгломерата, размер
каждого из которых
превышает десять
процентов
собственного
капитала
банковского
конгломерата
Председатель _______________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
[печать]
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
дата __________
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
Таблица 1
Таблица активов, условных и возможных обязательств,
взвешенных по степени кредитного риска вложений
___________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
в тысячах тенге
N
Наименование
статьи
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
Степень
риска в
про-
центах
Сумма
акти-
вов,
услов-
ных и
возмож-
ных
обяза-
тельств
по
балансу
Эли-
мини-
рова-
ние
Дебет
Кре-
дит
Ито-
го
Сумма
активов,
условных
и воз-
можных
обяза-
тельств,
взвешен-
ных по
степени
кредит-
ного
риска
вложений
Активы:
I группа:
1
0
2
...
II группа
1
20
2
...
III группа
1
50
2
...
75
...
IV группа
1
100
2
...
V группа
1
100
2
...
...

1 және 2 қосымшалар осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жазылсын;
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес 3 қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы
N 157 қаулысының 1 қосымшасы
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысына 1 қосымша
БАНК КОНГЛОМЕРАТЫНЫҢ ПРУДЕНЦИАЛДЫҚ НОРМАТИВТЕРДІ
ОРЫНДАҒАНЫ ТУРАЛЫ ЕСЕП ___________________________________________________________
(банк конгломераты сабақтас ұйымының атауы)
Банк конгломераты жарғылық капиталының есебі
Банк конгломератының жарғылық (төленген) капиталы ______ тең
(мың теңгемен)
Алынған капитал ________________ тең
(мың теңгемен)
Банк конгломератының жарғылық капиталы ________________ тең
(мың теңгемен)
1-кесте
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік
коэффициентінің есебі
мың теңгемен
№N
Банк конгломераты қатысушыларының атауы
Жиынтығы
1.
Меншікті капиталдың
нақты мөлшері
2.
Банк конгломераты қатысушыларының жарғылық капиталдағы инвестициялар
3.
Банк конгломераты қатысушыларының жарғылық капиталдағы инвестицияларды шегергендегі меншікті капиталдың нақты мөлшері
4.
Банк конгломератының қатысушылары тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелері сомасы
5.
Банк конгломераты меншікті капиталының  жеткіліктілік коэффициенті
1-кестені толтыру жөніндегі ереже:
"Банк конгломераты қатысушыларының атауы" атты баған олардың қысқаша атауы көрсетілетін банк конгломераты қатысушыларына тиісті санына қосалқы бағандарға бөлінеді.
2-кесте
Бір заемшының тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің есебі
Коэффициенттің атауы
Тәуекел мөлшері
Тәуекелдің банк конгломераты меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Борышкер және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
1
2
3
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Банк конгломератымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Мөлшері банк конгломераты меншікті капиталының он процентінен асатын банк конломераты тәуекелінің сомасы
Төраға   ____________________________
(фамилиясы, аты-жөні және қолы)
[мөрі]
Бас бухгалтер __________________________
(фамилиясы, аты-жөні және қолы)
күні _______
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысының 2 қосымшасы
1 кесте
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша
мөлшерленген активтер, шартты және мүмкін
міндеттемелер кестесі
______________________________________________
(банк конгломераты қатысушыларының атауы)
мың теңгемен
N    №
Салымдардың кредит тәуе келінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  банк конгломераты қатысушыларының актив терінің, шартты және мүмкін міндеттемелері баптарының атауы
Процентпен тәуекел дәрежесі
Баланс бойынша активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Элиминирлеу
Жиынтық
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Дебет
Кредит
Активтер:
I-топ:
1
0
2
...
II-топ
1
20
2
...
III -топ
1
50
2
...
75
...
IV -топ
1
100
2
...
V-топ
1
100
2
...
...

150
...
Итого:
X
Сумма
условных и
возможных
обязательств,
взвешенных
по степени
кредитного
риска
X
Итого сумма
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
X
Правила по заполнению таблицы:
Графа "Сумма активов, условных и возможных обязательств по
балансу (в тысячах тенге)" подразделяется на подграфы,
соответствующие количеству участников банковского конгломерата,
в которых указывается их краткое наименование.
Условные и возможные обязательства взвешиваются по степени
кредитного риска вложений в соответствии с нормативным правовым
актом уполномоченного органа, устанавливающего нормативные
значения, расчет пруденциальных нормативов для банков второго
уровня.
Таблица 2
Таблица активов, условных и возможных требований
и обязательств, взвешенных с учетом рыночного риска и
операционный риск
________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
в тысячах тенге
Наименование риска
Наименование
участников
банковского
конгломерата
Итого
Рыночный риск
Операционный риск
Председатель ___________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
[печать]
Главный бухгалтер __________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
дата ___________
Правила по заполнению таблицы:
Графа "Наименование участников банковского конгломерата подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, которые рассчитывают рыночные и операционные риски, а также их краткие наименования.".
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 12 августа 2006 года N 157
"Приложение 3
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
Сведения по значительным операциям между
участниками банковского конгломерата
N
Наименование
контрагента
Вид
опе-
рации
Вид
валюты
Сумма
тысячах
тенге)
Дата
заклю-
чения
(дата
начала
выпол-
нения
условий)
договора
Дата
окончания
действия
(дата
окончания
выпол-
нения
условий)
договора
1.
".

150
...
Жиынтық:
Х
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Х
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер, шартты және мүмкін міндеттемелердің жиынтық  сомасы
Х
Кестені толтыру жөніндегі ережелер:
"Баланс бойынша активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы (мың теңгемен)" бағаны олардың қысқаша атаулары көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін қосалқы  бағандарға бөлінеді.
Шартты және мүмкін міндеттемелер екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтер есебін, нормативтік мәнін белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесіміне сәйкес салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
2 кесте
Рыноктық тәуекелді және операциялық тәуекелді
ескеріп мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін
талаптар мен міндеттемелер кестесі
______________________________________________
(банк конгломераты атауы)
мың теңгемен
Тәуекел атауы
Банк конгломераты  қатысушысының атауы
Жиынтық
Рыноктық тәуекел
Операциялық тәуекел
Төраға   __________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты және қолы)
[мөр]
Бас бухгалтер ________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты және қолы)
күні _______
Кестені толтыру жөніндегі ережелер:
"Банк конгломераты қатысушысының атауы" бағаны рыноктық және операциялық тәуекелдерге маңыз беретін, сондай-ақ олардың қысқаша атаулары көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін шағын бағандарға бөлінеді.".
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыз
N 157 қаулысының 2 қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысына 3 қосымша
Банк конгломераты қатысушылары арасындағы
қомақты операциялар бойынша мәліметтер
№N
Қарсы агент атауы
Операциялар түрі
Валюта түрлері
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн  (талаптарды орындау басталған күн)
Шарттың іс-қимылы аяқталған күн (талаптарды орындау аяқталған күн)
1.
".