Об утверждении Методики оценки стоимости государственной поддержки концессионера
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 ноября 2006 года N 443. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2006 года N 4462. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 29 августа 2008 года N 443.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 29.08.2008 N 443 .
В соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О концессиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки стоимости государственной поддержки концессионера.
2. Департаменту привлечения правительственных займов Министерства финансов Республики Казахстан (Байнакову Р.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
СОГЛАСОВАНО
Министр экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
15 ноября 2006 года
Утверждена
приказом Министра
финансов Республики Казахстан
от 15 ноября 2006 года N 443
Методика оценки стоимости государственной
поддержки концессионера
1. Основные положения
1. Методика оценки государственной поддержки концессионера (далее - Методика) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О концессиях" от 7 июля 2006 года N 167 и во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан "О мерах по реализации законов Республики Казахстан "О концессиях" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии".
2. Методика используется для оценки стоимости видов государственной поддержки концессионера с целью создания условий, способствующих обеспечению рентабельности создания и (или) эксплуатации объекта концессии на период действия договора концессии.
3. Оценка стоимости государственной поддержки концессионера на определенный объект концессии осуществляется до выдачи государством того или иного вида государственной поддержки.
2. Основные понятия и определения
4. Для целей настоящей Методики, если иное не оговорено законодательством Республики Казахстан, используются следующие понятия и определения:
исключительные права - права, связанные с эксплуатацией объекта концессии, и предоставляемые государственными органами концессионеру с целью повышения доходов и (или) снижения расходов концессионера связанных с эксплуатацией объекта концессии на период действия договора концессии, и (или) обеспечение стабильного уровня рентабельности эксплуатации объекта концессии на период действия договора концессии;
стоимость исключительных прав - сумма доходов, прямо или косвенно полученных в результате эксплуатации концессионером исключительных прав в период действия договора концессии;
уполномоченный орган - государственные органы, уполномоченные в соответствии с законодательством о концессиях на заключение договора концессии по объектам концессии.

Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 15 қарашадағы N 443 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 21 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4462 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2008 жылғы 29 тамыздағы N 442 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2008.08.29. N 442 Бұйрығымен.
----------------------Бұйрықтан үзінді--------------------
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында қабылданулары қажет Нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 15 қарашадағы N 443 "Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалау әдістемесін бекіту туралы" бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап өз күшіне енеді.
Министірдің
міндетін артқарушы                              Д.Ерғожин
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
_____________Б.Сұлтанов
2008 жыл
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Үкіметтік қарыздарды тарту департаменті (Р.Ғ.Байнақов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында кейіннен жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
15 қараша 2006 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 15 қарашадағы
N 443 бұйрығымен бекітілген
Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын
бағалау әдістемесі
1. Негізгі ережелер
1. Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалаудың әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 167 Заңының 14-бабының 3-тармағына сәйкес және "Концессиялар туралы және Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімін орындау үшін орындалды.
2. Әдістеме концессия шартының қолданылу кезеңінде концессия құру пайдасын қамтамасыз етуге және (немесе) оның объектісін пайдалануға мүмкіндік беретін жағдайлар құру мақсатында концессионерді мемлекеттік қолдау түрлерінің құнын бағалау үшін пайдаланылады.
3. Концессияның белгілі бір объектісіне концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалау мемлекеттік қолдаудың сол немесе өзге түрін мемлекет бергенге дейін жүзеге асырылады.
2. Негізгі ұғымдар мен айқындамалар
4. Егер өзгелей Қазақстан Республикасының заңнамасында айтылмаса, осы Әдістеменің мақсаты үшін мынадай ұғымдар мен айқындамалар пайдаланылады:
ерекше құқықтар - концессия объектісін пайдалануға байланысты және концессия шартының қолданылу кезеңінде концессия объектісін пайдалануға және (немесе) концессия шартының қолданылу кезеңінде концессия пайдалану пайдасының тұрақты деңгейін қамтамасыз етуге байланысты концессионердің кірісін арттыру және (немесе) шығыстарын азайту мақсатында концессионерге мемлекеттік органдар беретін құқықтар;
ерекше құқықтардың құны - концессия шартының қолданылу кезеңінде концессионердің ерекше құқықтарды пайдалану нәтижесінде алынған тікелей немесе жанама кірістердің сомасы;
уәкілетті орган - концессия объектілері бойынша концессия шартын жасасуға концессиялар туралы заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар.

3. Виды государственной поддержки концессионера
5. Настоящая Методика используется при оценке следующих видов государственной поддержки концессионера:
1) поручительство государства по инфраструктурным облигациям, в рамках договоров концессии;
2) государственные гарантии по займам, привлекаемым для финансирования концессионных проектов;
3) передача исключительных прав, связанных с эксплуатацией объекта концессии;
4) предоставление натурных грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан для целей реализации договора концессии.
4. Оценка стоимости поручительств государства по
инфраструктурным облигациям, в рамках договоров концессии
6. Условия предоставления поручительств государства определяются бюджетным законодательством Республики Казахстан.
7. Экономическая экспертиза концессионных проектов с условиями предоставления поручительств государства, подпадающих под перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию, осуществляется уполномоченным органом по экономическому планированию.
8. Стоимость поручительств государства по займам, привлекаемым для финансирования концессионных проектов, включает размер обязательств государства перед заимодателем в пределах суммы, указанной в поручительстве, если иное не предусмотрено условиями договора поручительства.
9. Оценка стоимости поручительства государства осуществляется уполномоченным органом при наличии положительного заключения уполномоченного органа по экономическому планированию и уполномоченного органа по исполнению бюджета.
5. Оценка стоимости государственных гарантий по займам,
привлекаемым для финансирования концессионных проектов
10. Условия предоставления государственных гарантий определяются бюджетным законодательством Республики Казахстан.
11. Экономическая экспертиза концессионных проектов с условиями предоставления государственных гарантий, подпадающих под перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию, осуществляется уполномоченным органом по экономическому планированию.
12. Стоимость государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования концессионных проектов, включает сумму основного долга, вознаграждения (интереса), если иное не установлено договором гарантии либо иной формой выдачи государственной гарантии.
13. Оценка стоимости государственной гарантии осуществляется уполномоченным органом при наличии положительного заключения уполномоченного органа по экономическому планированию и уполномоченного органа по исполнению бюджета.
6. Оценка стоимости передаваемых исключительных прав,
связанных с эксплуатацией объекта концессии

3. Концессионерді мемлекеттік қолдау түрлері
5. Осы Әдістеме концессионерді мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлерін бағалау кезінде пайдаланылады:
1) концессия шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерліктері;
2) концессиялық жобаларды қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер;
3) концессия объектісін пайдалануға байланысты ерекше құқықтардың берілуі;
4) концессия шартын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай гранттар беру.
4. Концессия шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық
облигациялар бойынша мемлекет кепілгерліктерінің құнын
бағалау
6. Мемлекет кепілгерлігін беру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен анықталады.
7. Концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесіндегі мемлекет кепілгерлігі бойынша инвестициялық жобаларды экономикалық сараптауды экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
8. Егер кепілгерлік шартының талаптарында көзделмесе, концессиялық жобаларды қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекет кепілгерлігінің құнын бағалау көрсетілген кепілгерліктегі сома шегінде қарыз беруші алдындағы мемлекет міндеттемесін қамтиды.
9. Мемлекеттік кепілдіктің құнын бағалауды экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындылары болған кезде уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Концессиялық жобаларды қаржыландыру үшін
тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер
10. Мемлекеттік кепілдіктер беру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен анықталады.
11. Концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесіндегі мемлекеттік кепілдіктер бойынша инвестициялық жобаларды экономикалық сараптауды экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
12. Егер кепілдік шартымен не мемлекеттік кепілдіктер берудің өзге нысанымен көзделмесе, концессиялық жобаларды қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктердің құнын бағалау негізгі борыш, сыйақы (мүдде) сомасын қамтиды.
13. Мемлекеттік кепілдіктің құнын бағалауды экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындылары болған кезде уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Концессия объектісін пайдалануға байланысты
берілетін ерекше құқықтардың құнын бағалау

14. Стоимость исключительных прав формируется на основе прогнозируемой суммы дополнительного дохода концессионера на период действия договора концессии, вызванного эксплуатацией исключительных прав, в том числе полученного вследствие экономии на выплатах налогов и других обязательных платежей в бюджет.
15. Расчет прогнозируемой суммы дополнительного дохода концессионера составляется уполномоченным органом при заключении договора концессии и согласовывается с уполномоченным органом по экономическому плaнированию.
7. Оценка стоимости натурных грантов, предоставляемых
в целях реализации концессионного соглашения
16. Оценка натурных грантов осуществляется по их рыночной стоимости в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Оценка суммарной стоимости государственной
поддержки концессионера
17. Оценка суммарной стоимости государственной поддержки концессионера осуществляется по следующей формуле:
О = П + Г + Гр + Пр, где
О - стоимость государственной поддержки концессионера;
П - объем принятых обязательств по поручительствам государства;
Г - объем принятых обязательств по государственным гарантиям;
Гр - стоимость натурного гранта;
Пр - стоимость исключительных прав.

14. Ерекше құқықтардың құнын бағалау ерекше құқықтарды пайдаланудан туындаған, оның ішінде салық төлемдері және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден үнем салдарынан алынған концессия шартының кезеңінде концессионердің қосымша кірісінің болжамдалған сомасының негізінде жүзеге асырылады.
15. Концессионердің қосымша кірісінің болжамдалған сомасының есептемесін концессия шартын жасасу кезінде уәкілетті орган жасайды және ол экономикалық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
7. Концессия шартын іске асыру мақсатында
берілетін заттай гранттарды бағалау
16. Заттай гранттарды бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың нарықтың құны бойынша жүзеге асырылады.
8. Концессионерді мемлекеттік қолдау құнын бағалау
17. Концессионерді мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын бағалау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
О = П + Г + Гр + Пр, мұнда
О - концессионерді мемлекеттік қолдау құны;
П - мемлекет кепілгерлігі бойынша қабылданған міндеттемелердің көлемі;
Г - мемлекеттік кепілдіктер бойынша қабылданған міндеттемелердің көлемі;
Гр - заттай гранттың құны;
Пр - ерекше құқықтардың құны.