Об утверждении Инструкции о требованиях к договору на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг отдельным организациям и внесении изменения в постановление Правления Агентства от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 229. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2006 года N 4475. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года N 208
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года N 208.
В соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", пунктом 4 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 3 статьи 49-1 , пунктом 3 статьи 59-1 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о требованиях к договору на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг отдельным организациям.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 129 "Об утверждении Правил о требованиях, предъявляемых к отчету о проведении аудита банков" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 855);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 454 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 129 "Об утверждении Правил о  требованиях, предъявляемых к отчету о проведении аудита банковской деятельности и заключению аудитора, аудиторской организации, уполномоченных на проведение аудита банковской деятельности", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 855" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2668, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 31 января 2004 года N 20);
3) постановление Правления Агентства от 12 июля 2004 года N 206 "Об установлении требований к осуществлению аудита накопительного пенсионного фонда и страховой деятельности страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3012).
3. Внести в постановление Правления Агентства от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3571, с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 27 августа 2005 года N 318 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и  надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3861), от 27 августа 2005 года N 323 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросу регулирования деятельности учебных центров по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3846), от 30 сентября 2005 года N 359 "Об утверждении Инструкции о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3925)) cледующее изменение:

Аудиторлық ұйымның жекелеген ұйымдарға ілеспелі қызмет көрсету шартына қойылатын талаптар туралы нусқаулықты бекіту және Агенттік Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 229 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 6 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4475 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 208 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28 N 208 Қаулысымен.
-------------------- Қаулыдан үзінді -----------------------
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Аудиторлық ұйымның жекелеген ұйымдарға ілеспелі қызмет көрсету шартына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту және Агенттік Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 229 Қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4475 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. ...
Төрайым                                Е.Бахмутова
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 4-тармағына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-1 бабының 3-тармағына, 59-1-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Аудиторлық ұйымның жекелеген ұйымдарға ілеспелі қызмет көрсету шартына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктерге аудит жүргізу жөніндегі есеп беруге қойылатын талаптар туралы ережені бекіту туралы" 1999 жылғы 18 маусымдағы N 129 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 855 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 855 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктік қызметке аудит жүргізу туралы есеп беруге және банктік қызметке аудит жүргізуге өкілеттік берілген аудитордың, аудиторлық ұйымдардың қорытындысына қойылатын талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 1999 жылғы 18 маусымдағы N 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 454 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2668 тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2004 жылғы 31 қаңтарда N 20 жарияланған);
3) Агенттік Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қызметіне аудитті жүзеге асыруға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2004 жылғы 12 шілдедегі N 206 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3012 тіркелген).
3. Агенттік Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3571 тіркелген, Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының" Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгеріс енгізу туралы"
2005 жылғы 27 тамыздағы N 318 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3861 тіркелген), "Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлау жөніндегі оқу орталықтарының қызметін реттеу мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 323 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3846 тіркелген), "Екінші деңгейдегі банктерде тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі Нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 359 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3925 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен) 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:

подпункт 5) пункта 1 исключить.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов, аудиторских организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждена
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 27 октября 2006 года N 229
Инструкция о требованиях к договору
на оказание аудиторской организацией сопутствующих
услуг отдельным организациям
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " Об аудиторской деятельности", " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", " О страховой деятельности", " О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяет основные требования, предъявляемые к договору на оказание аудиторской организацией, уполномоченной на проведение аудита финансовых организаций, (далее - аудиторская организация) сопутствующих услуг банкам, банковским холдингам и организациям, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, страховым (перестраховочным) организациям, накопительным пенсионным фондам, организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами (далее - организации).
Глава 1. Общие положения
1. Сопутствующими услугами являются услуги, оказываемые аудиторской организацией по профилю своей деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности. Сопутствующие услуги включают в себя обзоры, согласованные процедуры и компиляции.
2. Сопутствующие услуги, оказываемые аудиторской организацией, осуществляются:
1) по инициативе организации с учетом конкретных задач, сроков и объема сопутствующих услуг, предусмотренных договором на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг;

1-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа
енгізіледі.
5. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорларына, аудиторлық ұйымдарға және "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі
(Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының
орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
27 қазандағы N 229 қаулысымен
бекітілген
Аудиторлық ұйымның жекелеген ұйымдарға ілеспелі қызмет
көрсету шартына қойылатын талаптар туралы нұсқаулық
Осы Нұсқаулық " Аудиторлық қызмет туралы ", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", " Сақтандыру қызметі туралы", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес әзірленді және қаржылық ұйымдарға аудит өткізуге уәкілетті аудиторлық ұйымның (бұдан әрі - аудиторлық ұйым) банктерге, банк холдингтеріне және банк пен (немесе) банк холдингі ірі қатысушысы болып табылатын ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, жинақтаушы зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі - ұйымдар) ілеспелі қызмет көрсету шартына қойылатын негізгі талаптарды анықтайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аудиторлық ұйымның өз қызметінің профилі бойынша Қазақстан
Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес қызмет
көрсетуі - ілеспелі қызмет көрсету болып табылады. Ілеспелі қызметке
шолулар, келісілген рәсімдер және компиляциялар кіреді.
2. Аудиторлық ұйым ұсынатын ілеспелі қызмет көрсетулері:
1) аудиторлық ұйымның ілеспелі қызмет көрсету шартымен көзделген нақты міндеттерді, мерзімдерді және ілеспелі қызмет көрсетулердің мөлшерін ескеріп, ұйымның бастамасы бойынша;

2) в других случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
Глава 2. Требования к договору на оказание
аудиторской организацией сопутствующих услуг
3. Договор на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг организациям должен содержать:
1) предмет договора с указанием вида сопутствующих услуг;
2) цель оказания сопутствующих услуг;
3) план оказания сопутствующих услуг, в том числе сроки оказания сопутствующих услуг и предоставления окончательного отчета аудиторской организацией;
4) объем сопутствующих услуг;
5) возможность возникновения необнаруженных искажений;
6) форму и содержание отчета, предусматривающего выражение мнения аудиторской организации на основе оказанных сопутствующих услуг, в том числе на соответствие требованиям уполномоченного органа;
7) описание других отчетов, которые аудиторская организация предполагает представить организации;
8) права сторон, включая право аудиторской организации:
самостоятельно определять формы и методы оказания сопутствующих услуг, при необходимости - с учетом рекомендаций уполномоченного органа;
привлекать на договорной основе к участию в оказании сопутствующих услуг специалистов различного профиля, за исключением лиц, указанных в статье 24 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности";
запрашивать документацию, необходимую для выполнения условий договора на оказание сопутствующих услуг;
9) обязанности сторон, включая обязанность организации по созданию условий аудиторской организации для своевременного и качественного оказания сопутствующих услуг, по содействию в оказании сопутствующих услуг, в частности по своевременному предоставлению информации, документации и разъяснений, необходимых для оказания сопутствующих услуг;
10) ответственность сторон, в том числе ответственность организации за полноту и достоверность финансовой отчетности и прочей информации, предоставленной аудиторской организации для оказания сопутствующих услуг;
11) сроки, размер и условия оплаты сопутствующих услуг;
12) сроки действия договора и порядок его расторжения;
13) членство в профессиональной организации.
4. В договоре на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг организациям дополнительно могут быть предусмотрены следующие мероприятия:
1) мероприятия по привлечению других аудиторских организаций;
2) мероприятия по привлечению сотрудников службы внутреннего аудита, а также других сотрудников организации;

2) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
бойынша уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) нормативтік құқықтық актілерімен көзделген басқа жағдайларда жүзеге асырылады.
2-тарау. Аудиторлық ұйымның ілеспелі қызмет көрсету
шартына қойылатын талаптар
3. Аудиторлық ұйымның ұйымдарға ілеспелі қызмет көрсету шартына мыналар кіреді:
1) ілеспелі қызмет көрсету түрі көрсетілген шарт мәні;
2) ілеспелі қызмет көрсетудің мақсаты;
3) ілеспелі қызмет көрсету жоспары, оның ішінде ілеспелі қызмет көрсетудің және аудиторлық ұйымның соңғы есепті ұсынуының мерзімдері;
4) ілеспелі қызмет көрсету мөлшері;
5) табылмаған бұрмалаудың пайда болу мүмкіндігі;
6) аудиторлық ұйымның көрсеткен ілеспелі қызмет көрсету негізінде, оның ішінде уәкілетті органның талаптарына сәйкестігі бойынша пікірін білдіруді көздейтін есеп нысаны мен мазмұны;
7) аудиторлық ұйым ұйымға ұсынуды ұйғаратын басқа есептердің
сипаттамасы;
8) аудиторлық ұйымның құқығын қосқанда тараптардың құқығы:
қажеттілігіне қарай - уәкілетті органның ұсынысын ескеріп, дербес ілеспелі қызметтің нысанын және әдісін анықтау;
ілеспелі қызмет көрсетуге қатысуға шарттық негізде
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, әр түрлі профиль мамандарын тарту;
ілеспелі қызмет көрсету шартының талаптарын орындау үшін қажетті құжаттарды сұрату;
9) ілеспелі қызмет көрсетуде жәрдемдесу бойынша, атап айтқанда ақпаратты, құжаттаманы және түсініктемені уақтылы ұсыну жөнінде, аудиторлық ұйымның ілеспелі қызмет көрсетуді уақтылы және сапалы көрсетуіне байланысты ұйымның жағдайлар жасау міндетін қосқанда, тараптардың міндеттері;
10) тараптар жауапкершілігі, оның ішінде ұйымның қаржылық есеп беруі және аудиторлық ұйымға ілеспелі қызмет көрсетуге ұсынған басқа ақпараттың толықтығы мен сенімділігі бойынша жауапкершілігі;
11) ілеспелі қызмет көрсету мерзімдері, мөлшері және төлем шарттары;
12) шарттың қолданылу мерзімі және оны бұзу тәртібі;
13) кәсіптік ұйымға мүшелік.
4. Аудиторлық ұйымның ұйымдарға ілеспелі қызмет көрсету шартында қосымша мынадай іс-шаралар қарастырылуы мүмкін:
1) басқа аудиторлық ұйымдарды тарту бойынша іс-шаралар;
2) ішкі аудит қызметкерлерін, сондай-ақ ұйымның басқа
қызметкерлерін тарту бойынша іс-шаралар;

3) мероприятия по работе с предыдущей аудиторской организацией в случае, если аудиторская организация впервые работает с данной организацией.
5. В договор на оказание аудиторской организацией сопутствующих услуг могут быть включены иные условия по усмотрению организации и аудиторской организации.
Глава 3. Заключительные положения
6. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) аудиторлық ұйым осы ұйыммен бірінші рет жұмыс істеген
жағдайда, бұрынғы аудиторлық ұйыммен жұмыс бойынша іс-шаралар.
5. Аудиторлық ұйымның ілеспелі қызмет көрсету туралы шартында ұйымның және аудиторлық ұйымның қарауы бойынша басқа талаптар қосылуы мүмкін.
3-тарау. Қорытынды ережелер
6. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.