Об установлении водоохранной зоны и водоохранной полосы на водных объектах в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Макеевка, Саратовка, Таргын, Манат и п. Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области и режима их хозяйственного использования
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 14 августа 2006 года N 721. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 31 августа 2006 года за N 2429
В соответствии со статьями 39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 134 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, проектом "Границы водоохранной зоны и водоохранной полосы водных объектов в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Макеевка, Саратовка, Таргын, Манат и поселке Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области" и в целях охраны от загрязнения и истощения водных объектов, Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Восточно-Казахстанского областного акимата от 22.12.2016 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранную зону и водоохранную полосу водных объектов в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Саратовка, Таргын, Манат и поселке Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области согласно приложению 1.
2. Установить специальный режим хозяйственного использования на территории водоохранной зоны и режим ограниченной хозяйственной деятельности на территории водоохранной полосы согласно приложению 2.
3. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области (Колесников В.Р.) передать в установленном порядке проект "Границы водоохранной зоны и водоохранной полосы водных объектов в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Макеевка, Саратовка, Таргын, Манат и п. Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области" специально уполномоченным государственным органам для учета в государственном земельном кадастре и для осуществления государственного контроля за использованием и охраной водного фонда и земельных ресурсов.
4. Контроль за санитарным состоянием водоохранных зон и полос возложить на Департамент государственного санитарно-эпидемиологического надзора Восточно-Казахстанской области (Якупов В.С.).
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Белихина И.В.
Аким области
Согласовано:
Заместитель начальника
Заместитель начальника
Иртышского бассейнового
водохозяйственного управления
Приложение 1
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата

Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Макеевка, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуін және оны шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 721 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2006 жылғы 31 тамызда N 2429 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39, 116-баптарына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 134-бабына, "Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Макеевка, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары" жобасына сәйкес және су объектілерін ластану мен тартылудан қорғау мақсатында, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 22.12.2016 № 392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. 1-қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуі белгіленсін.
2. 2-қосымшаға сәйкес су қорғау аймағының аумағында арнайы шаруашылықтық пайдалану режимі мен су қорғау белдеуінің аумағында шектеулі шаруашылық қызмет режимі белгіленсін.
3. Шығыс Қазақстан облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаменті (В.Р.Колесников) "Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Макеевка, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары" жобасын мемлекеттік жер кадастрында есепке алу үшін және жер ресурстары мен су қорын қорғау және пайдалануға арналған мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен арнайы уәкілетті мемлекеттік органға тапсырсын.
4. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің санитарлық жай-күйіне бақылау жасау Шығыс Қазақстан облысының мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау департаментіне (В.С.Якупов) жүктелсін.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары И.В.Белихинге жүктелсін.
Облыс әкімі
Келісілді:
Ертіс алаптық су
шаруашылығы басқармасы
бастығының орынбасары
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің

5,13
401,3
350-500
7,56
36,83
20-50
6.1
Река Ургунды -левобережный приток реки Таинты в п.Асу-Булак, левый и правый берег
Примечание: границы и ширина водоохранной зоны и водоохранной полосы указаны в картографическом материале проекта "Границы водоохранной зоны и водоохранной полосы водных объектов в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Саратовка, Таргын, Манат и п.Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области".
Врио директора Департамента
Приложение 2
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата

5,13
401,3
350-500
7,56
36,83
20-50
6.1
Асу-Бұлақ кентіндегі Тайынты өзенінің сол жағасындағы саласы - Үргүнді өзені, сол және оң жағасы
Ескертпе: су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары мен ені "Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары""жобасының картографиялық материалдарында көрсетілген.
Департамент директорының
уақытша міндетін атқарушы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің

от 14 августа 2006 года
N 721
Режим хозяйственного использования водоохранной зоны и водоохранной полосы водных объектов в сельских населенных пунктах Беткудук, Таврическое, Макеевка, Саратовка, Таргын, Манат и п.Асу-Булак Уланского района Восточно-Казахстанской области
1. В пределах водоохранной зоны запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, вызывающая разрушение естественных экологических систем реки, изменение окружающей среды, которые опасны для жизни и здоровья населения;
2) хозяйственная деятельность и производство на территории работ и услуг без обязательной государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизы;
3) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение реки и ее водоохранной зоны;
4) производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке со специально уполномоченными органами;
5) размещение и строительство складов для хранения минеральных и органических удобрений, пестицидов и других ядохимикатов, нефтепродуктов, устройство пунктов техобслуживания, сельхозтехники, мойки автотранспорта без замкнутых систем технического водоснабжения, накопителей промстоков, животноводческих стоков и других объектов, обуславливающих опасность химического загрязнения поверхностных и подземных вод, загрязняющих природную среду;
6) размещение кладбищ, скотомогильников, полей ассенизации, полей фильтрации, силосных траншей, животноводческих и птицеводческих предприятий и других объектов, обуславливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
7) применение ядохимикатов, удобрений, дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия;
8) ввоз, а также хранение или захоронение радиоактивных отходов и продукции, не поддающихся обезвреживанию или утилизации;
9) сброс и захоронение радиоактивных и токсичных веществ в реку (ее протоки и старицы);
10) сброс в реку (ее протоки и старицы) сточных вод промышленных, пищевых объектов, не имеющих сооружений очистки и не обеспечивающих, в соответствии с нормативами, эффективной очистки;
11) проведение на реке (ее протоках и старицах) взрывных работ, при которых используются технологии, сопровождающиеся выделением радиоактивных и токсичных веществ;

2006 жылғы 14 тамыздағы
N 721 қаулысына 2 қосымша
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданының Бетқұдық, Таврия, Макеевка, Саратовка, Тарғын, Манат ауылдық елді мекендері мен Асу-Бұлақ кентіндегі су объектілерінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуін шаруашылыққа пайдалану режимі
1. Су қорғау аймағының шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) тұрғындардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті, қоршаған ортаның өзгеруіне, өзенінің табиғи экологиялық жүйесінің бұзылуына жол беретін шаруашылықтық және өзге де қызметке;
2) міндетті мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасыз аумақта шаруашылықтық қызмет пен өндіріс, жұмыс пен қызмет көрсетуге;
3) өзен мен оның су қорғау аймағының ластануы мен қоқысталуына жол бермейтін имараттармен және қондырғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және қайтадан құрылған объектілерді пайдалануға енгізуге;
4) арнайы уәкілетті органдармен белгіленген тәртіппен келісілген жобаларсыз құрылыс, судың түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын, пайдалы қазбаларды өндіру, кабель, құбыр желісі мен басқа да коммуникацияларды төсеу, бұрғылау, ауыл шаруашылықтық және өзге де жұмыстарды жүргізуге;
5) табиғи ортаны ластайтын, жер үсті және жер асты суларын химиялық сипатта ластау қаупі бар минералдық және органикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және басқа да улы химикаттарды, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймалардың құрылысын салуға және орналастыруға, техникалық қызмет көрсету, ауыл шаруашылығы техникасын, автокөлікті жуу пункттерін тұйықталған техникалық сумен қамтамасыз ету жүйесінсіз, өндірістік сарқынды суды, мал шаруашылығының сарқынды суларын жинақтаушы және басқа да объектілерсіз орналастыруға;
6) жер үсті және жер асты суларына микробтық сипаттағы ластау қаупі бар зираттарды, мал өлігін көметін орындарды, ассенизация аңыздарын, сүзу аңыздарын, сүремдік орларды, мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы кәсіпорындары мен басқа да объектілерді орналастыруға;
7) улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдануға, жұқпасыздандыру, бұқырлау және дератизациялық іс-шараларын жүргізуге;
8) зиянсыздандыруға және қайта пайдалануға жарамайтын радибелсенді қалдықтар мен өнімдерді әкелуге, сонымен қатар сақтауға немесе көмуге;
9) өзенге (оның тармақтары мен ескі арналарына) радибелсенді және уытты заттарды төгуге және көмуге;
10) тазарту имараттары жоқ және тиімді тазартудың нормативтеріне сәйкес қамтамасыз етілмеген өнеркәсіп, тағам объектілерінің сарқынды суларының өзенге (оның тармақтары мен ескі арналарына) құйылуына;
11) өзенде (оның тармақтары мен ескі арналарында) радибелсенді және уытты заттарды бөлетін технологиялар пайдаланылатын жарылыс жасау жұмыстарын жүргізуге;

12) применение техники и технологий на реке (ее протоках и старицах) и водохозяйственных сооружениях, представляющих угрозу здоровью населения и окружающей среде;
13) сброс в реку (ее протоки и старицы) и захоронение в них твердых, производственных, бытовых и других отходов;
14) засорение водосборных площадей и ледяного покрова, а также затопляемых берегов реки (ее проток и стариц) твердыми, производственными, бытовыми, и другими отходами, мусором и навозом домашнего скота, смыв которых повлечет ухудшение качества поверхностных и подземных вод;
15) сверхлимитное безвозвратное изъятие воды;
16) купка и санитарная обработка скота, ведение видов хозяйственной деятельности, приводящих к истощению реки (ее проток и стариц);
17) выкашивание тростника и выжигание сухой растительности, раскорчевка и рубка леса (разрешаются только рубки ухода и санитарные рубки леса);
18) отвод в реку (ее протоки и старицы) промливневых, животноводческих и загрязненных поверхностных вод без предварительной очистки стоков;
19) ненормированный выпас скота.
2. В пределах водоохранной полосы, помимо ограничений, определенных для водоохранной зоны, запрещаются:
1) все виды строительства, хозяйственной и другой деятельности, наносящий ущерб природной среде, кроме водозаборных сооружений, судовых причалов, берегоукрепительных работ, а также мест отдыха, размещаемых по проектам, согласованным с природоохранными органами;
2) мойка автотранспортных средств и других механизмов в реке, в протоках и старицах и на их берегах, а также производство работ, которые могут явиться источником загрязнения вод;
3) распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности;
4) устройство палаточных городков, стоянок автомобилей, летних лагерей для скота и стойбищ;
5) в жилом секторе, в пределах водоохранной полосы необходимо соблюдать ограниченный режим пользования, исключающий засорение и загрязнение реки (ее проток и стариц), водоохранной полосы, основанный на личной ответственности населения, проживающего на ее берегах, за сохранением собственной среды обитания.
Врио директора Департамента

12) өзенде (оның тармақтары мен ескі арналарында) және су шаруашылығы имараттарында тұрғындардың денсаулығы мен қоршаған ортаға қауіп төндіретін техника мен технологияларды қолдануға;
13) өзенге (оның тармақтары мен ескі арналарына) қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтарды төгуге және көмуге;
14) өзеннің (оның тармақтары мен ескі арналарының) аумағы мен мұз жамылғысының, сондай-ақ су басатын жағалауларының шайылуы жер үсті және жер асты суларының сапасын нашарлатуға әкеліп соғатын қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтармен, қоқыстармен және үй малының көңімен ластануына;
15) суды лимиттен артық қайтарымсыз алуға;
16) малды тоғытуға және оларды санитарлық өңдеуге, өзеннің (оның тармақтары мен ескі арналарының) тартылуына әкеліп соғатын шаруашылық қызметтің түрлерін жүргізуге;
17) қамысты шабуға және құрғақ шөпті өртеуге, орманды шабуға және түбірлерді қопаруға (орманда күтім және санитарлық шабуларды ғана жүргізуге рұхсат беріледі);
18) өзенге (оның тармақтары мен ескі арналарына) алдын ала тазартылмаған өнеркәсіптік нөсерлік, мал шаруашылығының және жер үстінің ластанған сарқынды суларын бұруға;
19) малды мөлшерсіз жаюға.
2. Су қорғау белдеуінің шегінде, су қорғау аймағы үшін анықталған шектеулерден басқа, мыналарға тыйым салынады:
1) табиғат қорғау органдарымен келісілген жобалар бойынша орналастырылатын бас тоған имараттарынан, кеме айлақтарынан, жағалауды бекіту жұмыстарынан, сондай-ақ демалыс орындарынан басқа, табиғи ортаға зиян келтіретін құрылыс, шаруашылықтық және басқа да қызметтердің барлық түрлеріне;
2) өзенде, оның тармақтары мен ескі арналарында автокөлік құралдары мен басқа да механизмдерді жууға, сондай-ақ суды ластау көзі болып табылатын жұмыстар өндірісін жүргізуге;
3) жер жыртуға, мал жаюға, сүректік-бұталық өсімдіктерді шабуға;
4) палаткалы қалашықтарды, автомобильдердің тұрағын, малға арналған жазғы лагерьлер мен қора-қопсыларды салуға;
5) су қорғау белдеулерінің шегіндегі тұрғын секторларында, су қорғау белдеуінің, өзеннің (оның тармақтары мен ескі арналарының) қоқысталуы мен ластануына жол бермейтін, жағаларында тұратын тұрғындардың өздерінің мекен ету орталарын сақтауларына арналған жеке жауапкершіліктеріне негізделген шектелген пайдалану режимін сақтау қажет.
Департамент директорының
уақытша міндетін атқарушы