Об утверждении Перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах
Приказ И.о. Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2007 года N 4620. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 253
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 05.05.2011 № 253.
В соответствии с  пунктом 2 Правил производства досмотра и перечень лиц, имеющих право производить досмотр, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 1996 года N 723,  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемый Перечень опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах.
2. Контроль за исполнением, настоящего приказа оставляю за собой.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И. о. Председателя
Согласовано:
заместитель Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
19 марта 2007 года
Согласовано:
Председатель Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
27 февраля 2007 года
Согласовано:
Председатель Комитета
административной полиции
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
23 февраля 2007 года
Согласовано:
Председатель Комитета по борьбе
с наркобизнесом и контролю за
оборотом наркотиков
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
23 февраля 2007 года
Утвержден
приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 12 февраля 2007 года N 17
Перечень
опасных веществ и предметов, а также всех видов
наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке
на гражданских воздушных судах
1. Перечень опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах предназначен для использования в качестве инструктивного материала с целью исключения проноса на борт гражданских воздушных судов опасных веществ и предметов, которые при перевозке способны причинить вред или создать угрозу для жизни и здоровья людей, безопасности полета или имущества, а также всех видов наркотиков.
2. Опасные вещества и предметы, запрещенные к перевозке в ручной клади и багаже:
1) все виды огнестрельного оружия (боевого ручного стрелкового; гражданского и служебного), оружие, действие которого основано на использовании электрической энергии, радиоактивных излучений и биологических факторов; метательное, электрическое, механическое оружие, в том числе огнестрельное оружие с нарезным стволом, гладкоствольное, комбинированное, бесствольное, газовое, пневматическое сигнальное и учебное оружие, детали огнестрельного оружия (за исключением телескопических прицельных устройств и прицелов); оружие, имеющее форму, имитирующую другие предметы, а также промышленные пистолеты для крепежа, луки, арбалеты, гарпунные ружья и ружья для подводной охоты, зажигалки в виде огнестрельного оружия, сигнальные ракетницы, стартовые пистолеты, устройства временного поражения, шокового и электропоражающего действия, рогатки, а также все копии и предметы, имитирующие вышеуказанные (в том числе в виде игрушек);

Азаматтық әуе кемелерiнде тасымалдауға жолаушыларға тыйым салынған қауiптi заттар мен нәрселердiң, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2007 жылғы 12 ақпандағы N 17 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 20 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4620 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 05 мамырдағы № 253 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.05.05 № 253 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 10 маусымдағы N 723 қаулысымен бекітілген Тексеруді жүргізу ережесі мен тексеру жүргізуге құқығы бар адамдардың тізбесінің 2 тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық әуе кемелерiнде тасымалдауға жолаушыларға тыйым салынған қауiптi заттар мен нәрселердiң, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тiзбесi бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға міндетін атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
төрағасының орынбасары
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау
комитетінің төрағасы
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Есірткі бизнесіне қарсы
күрес және есірткі айналымын
бақылау комитетінің төрағасы
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Әкімшілік полиция
комитетінің төрағасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің Азаматтық
авиация комитеті төрағасының
2007 жылғы»12»ақпандағы
N 17 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық әуе кемелерiнде тасымалдауға жолаушыларға
тыйым салынған қауiптi заттар мен нәрселердiң,
сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тiзбесi
1. Азаматтық әуе кемелерiнде тасымалдауға жолаушыларға тыйым салынған қауiптi заттар мен нәрселердiң, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тiзбесi нұсқаулық материал ретінде, тасымалдау кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығына, ұшу немесе мүлік қауіпсіздігіне зиян келтіретін немесе қауіп төндіретін қауіпті заттар мен нәрселерді, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерін азаматтық әуе кемелерінің бортына алып кіруді болдырмау мақсатында пайдалану үшін арналған.
2. Қол жүгінде және теңдеме жүкте тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселер:
1) оқатар қарудың (қол жауынгерлік атыс, азаматтық және қызметтік) барлық түрлері, электрлік энергия, радиоактивті сәулелену және биологиялық факторларды пайдалану әрекет негізі болатын қарулар, лақтыратын, электрлік, механикалық қару, сонымен қатар ойықты ұңғылы, тегіс ұңғылы, аралас, ұңғысыз, газдық оқатар қару, дыбыссыз, белгі беруші және жаттығу қару, оқатар қарудың бөлшектері (телескоптық көздеу құрылғыларды және көздеуішті қоспағанда), өзге де нәрселерді елестетін нысаны бар қарулар, сондай-ақ бекітуге арналған өндірістік тапаншалар, садақтар, арбалеттер, гарпундық мылтықтар және су астында аулауға арналған мылтықтар, оқатар қару түріндегі оттықтар, белгі беруші ракетницалар, сөрелік тапаншалар, уақытша жансыздандыру, естен тандыру және электрмен соғу әрекеті бар құрылғылар, керме ағаштар, сондай-ақ жоғарыда көрсетілгендерді елестететін барлық көшірмелер және нәрселер (сонымен қатар ойыншық түріндегі);

2) колющее и режущее оружие, предметы ударно-дробящего действия и заостренные предметы, а также предметы их имитирующие: шашки, сабли, тесаки, ятаганы, палаши, мечи, мачете, шпаги, штыки, кинжалы, кортики, стилеты, кастеты, кистени, иное клинковое оружие и любые виды ножей - в том числе технические и хозяйственно-бытовые, топоры, стрелы и стреловидные поражающие элементы, в том числе звездочки для метания, кошки, гарпуны, ледорубы, трости с заостренными металлическими концами, коньки, ножи, скальпели, опасные бритвы, ножницы с лезвиями длиной более 3 см (ножницы с тупыми или закругленными концами с длиной лезвий менее 3 см к перевозке допускаются), лыжные палки и палки для ходьбы/пешего туризма, иные колющие и режущие предметы бытового и производственного назначения, в том числе предметы изготовленные из любого материала, достаточно прочного для использования в качестве потенциального оружия, а также копии и предметы их имитирующие (в том числе в виде игрушек). Предметы, которые могут быть использованы для нападения на пассажиров и членов экипажа, в том числе: слесарно-токарные и рабочие инструменты, которые могут быть использованы в качестве колющего или режущего предмета, такие как, дрели и сверла, все виды пил, отвертки, монтировки, молотки, плоскогубцы, гаечные/рычажные ключи, паяльное оборудование;
3) боеприпасы к огнестрельному и газовому оружию, в том числе патроны боевые, светозвуковые, травматического действия, холостые, снаряженные охотничьи патроны;
Примечание к подпунктам 1)-3):
- перевозка оружия и боеприпасов отдельными категориями работников государственных органов, а также гражданского, спортивного, охотничьего оружия иными лицами (кроме боеприпасов к газовому оружию, запрещенных к перевозке на пассажирских воздушных судах), предусмотрена Инструкцией-программой авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденной приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 ноября 2003 года N 523 ДСП, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2616 и  постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года N 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия";
- вышеуказанные предметы, находящиеся в свободном обороте в Республике Казахстан, перевозятся в зарегистрированном багаже пассажиров при наличии на воздушном судне багажных отсеков, изолированных от пассажирских салонов.

2) тікенекті және кесуші қару, соққы-бытырату әрекеті бар нәрселер және ұшталған нәрселер, сондай-ақ оларды елестететін нәрселер: қылыштар, үлкен ауыр пышақтар, ятагандар, палаштар, семсерлер, мачетелер, сапылар, сүңгілер, қанжарлар, кездіктер, стилеттер, кастеттер, кистендер, өзге де жүзді қарулар және пышақтың кез келген түрлері - сонымен қатар техникалық және шаруашылық-тұрмыстық, балталар, жебе және жебе түрді тиетін элементтер,   сонымен қатар лақтыратын жұлдызшалар, темір ілгектер, гарпундар, мұз шапқыштар, ұшталған металл ұштары бар сүйенетін таяқшалар, конькилер, пышақтар, скальпельдер, қауіпті ұстаралар, жүзінің ұзындығы 3 см артық қайшылар (басы өтпейтін немесе домалақталған, жүзінің ұзындығы 3 см кем қайшылар тасымалдауға жіберіледі), шаңғы таяқтары және жүруге/жаяу туризмге арналған таяқтар, өзге де тұрмысқа және өндіріске тағайындалған тікенекті және кесетін нәрселер, сонымен қатар кез келген материалдан жасалған, әлеуетті қару ретінде пайдалануға төзімділігі жеткілікті нәрселер, сондай-ақ оларды елестететін көшірмелер және нәрселер (сонымен қатар ойыншық түріндегі). Жолаушыларға және экипаж мүшелеріне шабуыл жасауда пайдаланылуы мүмкін нәрселер, сонымен қатар: тікенекті немесе кесетін нәрсе ретінде пайдаланылуы мүмкін бәрбілер және бұрғылар, араның барлық түрлері, бұрауыштар, монтировкалар, балғалар, атауыздар, сомын/иінтірек кілттері, дәнекерлегіш құрылғылар сияқты слесарлық - жонғыштық және жұмыс құралдары;
3) оқатар және газдық қаруларға оқ-дәрілер, сонымен қатар соғыс оқтары, жарық дыбыстық, жарақаттық әрекеті бар, жалған, жарақталған аңшы оқтары;
1)-3)-тармақшаларына ескертпе :
- мемлекеттік органдардың жеке дәрежедегі қызметкерлердің қаруды және оқ-дәрілерді, сондай-ақ өзге тұлғалардың азаматтық, спорттық, аңшылық қаруларды (жолаушы әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған газдық қаруларға оқ-дәрілерді қоспағанда)  тасымалдауы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 12 қарашадағы  N 523 қбпү бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2616 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік Нұсқаулық-бағдарламасында және "Қарудың жеке түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы  N 1176 қаулысында қарастырылған;
- Қазақстан Республикасында еркін айналымдағы жоғарыда көрсетілген нәрселер жолаушы салонынан оқшауланған теңдеме жүктік бөліктері бар әуе кемесінде жолаушының тіркелген теңдеме жүгінде тасымалданады.

4) взрывные и иные смертоносные устройства, взрывчатые вещества и предметы, их содержащие, в том числе:
все виды порохов, независимо от количества и упаковки;
гранаты, мины и снаряды всех типов;
капсюли (пистоны) охотничьи и капсюли - детонаторы;
пиротехнические средства, в том числе осветительные ракеты любого вида, включая петарды, бенгальские огни, хлопушки и пистоны для игрушечных пистолетов, посадочные шашки, дымовые патроны (шашки);
динамит, тол, аммонал, тротил и другие взрывчатые вещества;
капсюли, детонаторы, электродетонаторы, электровоспламенители, детонирующие и огнепроводные шнуры;
5) радиоактивные вещества;
6) все виды наркотических, психотропных веществ и прекурсоров;
Примечание к подпункту 6):
перевозка наркотических, психотропных веществ и прекурсоров, определяется законодательством Республики Казахстан.
7) сжатые и сжиженные газы, в том числе газы для бытового пользования, все типы аэрозолей за исключением:
- лекарственных препаратов - аэрозолей и баллонов с кислородом, используемых в медицинских целях, в пределах объемов, необходимых для поддержания здоровья пассажира; баллонов с двуокисью углерода для приведения в действие искусственных конечностей (протезов);
- баллонов с двуокисью углерода для самонадувающихся спасательных жилетов;
8) легковоспламеняющиеся жидкости и вещества, в том числе ацетон, бензин, пробы нефтепродуктов, метанол, метиловый эфир, тормозная жидкость, сероуглерод, эфиры и иные легковоспламеняющиеся жидкости, в том числе алкогольные напитки с содержанием алкоголя более 70 % по объему (крепостью 140 %);
9) воспламеняющиеся твердые вещества - вещества, которые от действия на них воды, выделяют тепло и горючие газы, что может вызвать самовоспламенение и пожар:
калий, натрий, кальций металлический и их сплавы;
фосфор белый, желтый, красный, иные вещества, относящиеся к категории воспламеняющихся твердых веществ;
перекиси органические;
нитроцеллюлоза коллоидная;
10) ядовитые и отравляющие вещества:
любые ядовитые, сильнодействующие и отравляющие вещества в жидком или твердом состоянии, упакованные в любую тару: бруцин, никотин, стрихнин, тетрагидрофурфуриловый спирт, антифриз, этиленгликоль, ртуть, все соли синильной кислоты и цианистые препараты, циклон, цианплав, мышьяковистый ангидрид и иные сильнодействующие ядовитые и отравляющие вещества;
11) инфекционно или биологически опасные материалы, вещества и предметы содержащие их;
12) едкие и коррозирующие вещества:
неорганические кислоты, в том числе соляная, серная, азотная и иные кислоты;
фтористо-водородная (плавиковая) кислота и иные сильные кислоты и коррозирующие вещества;
13) предметы с затупленными концами: биты для игры в бейсбол, софтбол, крокет, поло; кии для игры в бильярд, снукер и пул; все виды дубинок (твердые или гибкие) и средств рукопашного боя; удилища; клюшки для игры в гольф и в иные спортивные игры; весла, в том числе для байдарок и каноэ, скейтборды;
Примечание к подпункту 13):
разрешается их перевозка в багаже пассажиров на воздушных судах, имеющих изолированные от пассажирского салона багажные отсеки.

4) жарғыш және өзге де өлтіретін құрылғылар, құрамында жарылғыш заттар мен нәрселер бар, сонымен қатар:
дәрілердің барлық түрлері, саны мен орамасынан тәуелсіз;
гранаталар, миналар және жарақтардың барлық түрлері;
аңшы капсюльдері (пистондары) және тұтандырғыш капсюльдер;
пиротехникалық құралдар, сонымен қатар жарық бергіш ракеталардың кез келген түрін, петардаларды, бенгальдық оттарды, хлопушкаларды және ойыншық тапаншаларға арналған пистондарды, орнатылатын шашкаларды, түтінді оқтарды (шашкаларды) қосқанда;
динамит, тол, аммонал, тротил және өзге де жарылғыш заттар;
капсюльдер, тұтандырғыштар, электр тұтанғыштары, тұтандыратын электртұтанғыштар және от өткізуші баулар;
5) радиоактивті заттар;
6) есірткі, психотроптық заттардың және прекурсорлардың барлық түрі;
6) тармақшаға ескертпе:
есірткі, психотроптық заттар және прекурсорларды тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталады.
7) қысылған және сұйықтатылған газдар, сонымен қатар тұрмыста қолданылатын газдар, аэрокірнелердің барлық түрлері:
медициналық мақсатта пайдаланылатын, жолаушының денсаулығын қолдау үшін қажетті көлем шегіндегі оттегісі бар аэрокірнелер және баллондар, жасанды қол-аяқтарды (протездерді) әрекетке келтіруге арналған қос тотықтар көміртегі бар баллондар - дәрі препараттарын;
өздігінен үрленетін құтқару кеудешелеріне арналған қос тотықтар көміртегі бар баллондарды қоспағанда;
8) жеңіл тұтанатын сұйықтықтар мен нәрселер, сонымен қатар ацетон, бензин, мұнай өнімдерінің сынамалары, метанол, метил эфирі, тежегіш сұйықтықтары, күкірткөміртек, эфирлер және өзге де жеңіл тұтанатын сұйықтықтар, сонымен қатар көлемі бойынша 70 пайыздан артық алькоголь (күштілігі 140 пайыз) құрамды алькогольді сусындар;
9) тұтанатын қатты нәрселер - оларға су тию әрекетінен жылу және жанар газдар шығатын, өздігінен тұтану және өртенуі мүмкін нәрселер:
калий, натрий, металл кальциі және олардың құймасы;
ақ, сары, қызыл фосфор, тұтанатын қатты нәрселер дәрежесіне жататын өзге де нәрселер;
органикалық перикись;
коллоидті нитроцеллюлоза;
10) улы және уландыратын нәрселер:
кез келген улы, қатты әрекет ететін және уландыратын сұйық немесе қатты жағдайдағы нәрселер, кез келген ыдыстағы: бруцин, никотин, стрихинин, тетрагидрофурфурилді спирт, антифриз, этиленгликоль, сынап, синильді қышқылдың барлық тұздары және циании препараттары, құйындатқыш, цианплав, күшәнді ангидрид және өзге де қатты әрекет ететін улы және уландыратын нәрселер;
11) жұқпалы және биологиялық қауіпті материалдар, олардан тұратын нәрселер және заттар;
12) күйдіргіш және тот бастыратын нәрселер:
органикалық емес қышқылдар, сонымен қатар тұзды, күкіртті, азотты және өзге де қышқылдар;
фторлы-сутегі (плавиковая) қышқылы және өзге де күшті қышқылдар және тот бастыратын нәрселер;
13) өтпейтін ұштары бар нәрселер: бейсбол, софтбол, крокет, поло ойындарына арналған соғу таяқтары, бильярд, снукер және пул ойындарына арналған киилер; тоқпақтардың (қатты және иілгіш) барлық түрлері және қол шайқас құралдары; аулар, гольф ойынына және өзге де спорттық ойындарға арналған имек таяқтар; ескектер, сонымен қатар байдаркаларға және каноэға, скейтбордтарға арналған;
13) тармақшасына ескертпе:
оларды жолаушы салонынан оқшауланған теңдеме жүктік бөліктері бар әуе кемелерінде жолаушылардың теңдеме жүгінде тасымалдау рұқсат етіледі.

3. Перевозка сухого льда; стимуляторов сердечных мышц или других устройств на радиоактивных изотопах и радиоактивных фармацевтических препаратов содержащихся в теле человека; кресел - каталок для перевозки больных или других подвижных средств, содержащих аккумуляторные батарей; щипцов для завивки волос, содержащих газ и газовых дозаправочных элементов к ним; ртутных барометров или термометров, медицинских или клинических термометров осуществляется в соответствии с ограничениями, определяемыми Дополнением "А" к добавлению 24 "Опасные грузы" "Руководства по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства", издание - 6, 2002 года, ИКАО.
4. Не допускаются к перевозке вещества и жидкости неизвестного состава, не имеющие заводской упаковки, соответствующего технического паспорта и сертификата.

3. Құрғақ мұзды, жүрек бұлшық еттерін ширататын немесе адам ағзасында бар радиоактивті изотоптар және радиоактивті фармацевтикалық препараттар негізіндегі өзге де құрылғыларды; ауруларды тасымалдауға арналған итергіш-орындықтарды немесе аккумуляторлы батареялар бар өзге де қозғалмалы құралдарды; газ және оларды үстіне толтыруға арналған газды элементтері бар шаш бұйралайтын ұстағыштарды; сынапты барометрларды немесе термометрларды, медициналық немесе клиникалық термометрларды тасымалдау "Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздік жөніндегі басшылыққа" ИКАО, 2002 жылғы 6-басылымына "Қауіпті жүктер" 24-қосымшасына "А" Қосымшасымен анықталатын шектеулерге сәйкес жүзеге асырылады.
4. Зауыттық орамасы, тиісті техникалық төлқұжаты және сертификаты жоқ белгісіз құрамдағы нәрселер және сұйықтықтар тасымалдауға жіберілмейді.