Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2007 года N 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2007 года N 4627. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2009 года N 94.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.03.2009 N 94 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 61, 88, 90 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений.
2. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан:
1) от 14 декабря 2004 года N 447 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 7 января 2005 года за N 3333, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2005 г., N 17, ст. 135);
2) от 28 февраля 2006 года N 67 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2004 года N 447 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 13 марта 2006 года за N 4119, опубликован в Юридической газете от 2 июня 2006 года N 99-100 (1079-1080);
3) от 20 марта 2001 года N 149 "Об утверждении Инструкции по Специальным счетам инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств государственных внешних займов и грантов, открываемым в банках второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 апреля 2001 года N 1480).
3. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (Шаженова Д.М.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2007 года
N 100
Правила
открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений (далее - Правила) устанавливают порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности (далее - КСН) и счетов государственных учреждений:

Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 2 сәуірдегі N 100 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 24 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4627 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазастан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 2 наурыздағы N 94 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.03.02 N 94 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 61, 88, 90-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің мынадай бұйрықтары күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 447 бұйрығы (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2005 жылы 7 қаңтарда N 3333 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік-құқықтық актілері Бюллетенінде жарияланған, 2005 ж., N 17, 135-құжат);
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 28 ақпандағы N 67 "2004 жылғы 14 желтоқсандағы "Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесін бекіту туралы" N 447 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2006 жылы 13 наурызда N 4119 тіркелген, 2006 жылғы 2 маусымда N 99-100 (1079-1080) Заң газетінде жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде ашылған мемлекеттік сыртқы займдар мен гранттар қаражаты есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың Арнайы шоттары бойынша  бекіту туралы" 2001 жылғы 20 наурыздағы N 149 (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2001 жылы 26 сәуірде N 1480 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті (Шаженова Д.М.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында кейінгі жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 2 сәуірдегі
N 100 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың ережесі 1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын (бұдан әрі - ҚБШ) және шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың тәртібін белгілейді:

1) КСН для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам (далее - КСН по платным услугам);
2) КСН для учета операций по поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам (далее - КСН спонсорской, благотворительной помощи);
3) КСН для учета операций по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицам, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - КСН временного размещения денег физических и юридических лиц);
4) бюджетного счета;
5) специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы;
6) счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы для осуществления платежей в национальной валюте в банках второго уровня (далее - счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы);
7) возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта;
8) счета в иностранной валюте для проведения операций в иностранной валюте (далее - счета в иностранной валюте).
2. Открытие и закрытие КСН и счетов государственных учреждений, за исключением счетов, открываемых в банках второго уровня, осуществляется в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет казначейства).
3. Формирование досье государственных учреждений и ведение КСН и счетов государственных учреждений осуществляются территориальными подразделениями Комитета казначейства (далее - территориальные подразделения казначейства).
4. В случаях, предусмотренных Бюджетным кодексом, счета государственных учреждений могут открываться в банках второго уровня.
Открытие счетов государственных учреждений в банках второго уровня осуществляется в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан на основании разрешений, выдаваемых в порядке, установленном настоящими Правилами.
Глава 2. Открытие контрольных счетов наличности
и счетов государственных учреждений
5. Операции по КСН республиканского бюджета, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, районных (городов областного значения) бюджетов осуществляются по бюджетным счетам государственных учреждений.

1) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер мен олар бойынша жүргiзiлген төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ (бұдан әрі - ақылы қызметтер бойынша ҚБШ);
2) мемлекеттiк мекемелерге демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер және олардың есебiнен жүргiзiлген төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ (бұдан әрі - демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ҚБШ);
3) жеке немесе заңды тұлғаның мемлекеттiк мекемеге алғашқы талап ету бойынша немесе қандай да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiп-бөлiп, алдын ала келiсiлген үстемесiмен не онсыз, тiкелей жеке немесе заңды тұлға қайтаруға не тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлуге тиiс болу-болмауына қарамастан, оларды номиналды түрiнде қайтару талаптарымен беретiн ақша бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ (бұдан әрі - жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ);
4) бюджеттік шот;
5) бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоты;
6) бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына ұлттық валютамен төлемдердi жүзеге асыру үшiн екiншi деңгейдегi банктерде ашылған шот (бұдан әрі - бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына арналған шот);
7) бюджеттiк инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты;
8) шетел валютасымен операциялар жүргiзуге арналған шетел валютасындағы шот (бұдан әрі - шетел валютасындағы шот).
2. Екінші деңгейдегі банктерде ашылатын шоттарды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің ҚБШ мен шоттарын ашу және жабу Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитетінде (бұдан әрі - Қазынашылық комитеті) жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік мекемелердің құжаттар жинағын қалыптастыруды және мемлекеттік мекемелердің ҚБШ мен шоттарын жүргізуді Қазынашылық комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері) жүзеге асырады.
4. Бюджет кодексінде көзделген жағдайларда мемлекеттік мекемелердің шоттары екінші деңгейдегі банктерде ашылуы мүмкін.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын екінші деңгейдегі банктерде ашу осы Ережеде белгіленген тәртіппен берілетін рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол
ақшасының бақылау шоттарын және шоттарын ашу
5. Республикалық бюджеттің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің ҚБШ бойынша операциялары мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттары бойынша жүзеге асырылады.

6. Бюджетные счета государственных учреждений - комбинация кодов единой бюджетной классификации (далее - ЕБК) и кодов государственных учреждений, по которым осуществляется учет операций по расходам, осуществляемым за счет бюджетных средств (далее - коды государственных учреждений).
Коды государственных учреждений присваиваются Комитетом казначейства, первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ в соответствии с ЕБК, последующие четыре знака являются индивидуальными для каждого государственного учреждения.
7. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым за счет республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в Комитет казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в местные уполномоченные органы по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по государственным учреждениям, финансируемым из соответствующего местного бюджета, формируют и направляют в территориальные подразделения казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Администраторы республиканских бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.
9. Комитетом казначейства присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявок на присвоение кодов государственным учреждениям.
Комитет казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, уведомляет администратора республиканских бюджетных программ о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальные подразделения казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от Комитета казначейства о присвоении кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, письменно уведомляют местные уполномоченные органы по исполнению бюджета о присвоенных кодах.
10. Комитет казначейства после присвоения кодов государственным учреждениям осуществляет открытие:
1) КСН по платным услугам;
2) КСН спонсорской, благотворительной помощи;

6. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттары - бірыңғай бюджеттік сыныптама (бұдан әрі - ББС) кодтарының және мемлекеттік мекемелер кодтарының комбинациясы, олар бойынша бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын шығыстар бойынша операцияларды есепке алу жүзеге асырылады (бұдан әрі - мемлекеттік мекемелердің кодтары).
Мемлекеттік мекемелердің кодтарын Қазынашылық комитеті береді, бірінші үш белгі ББС-қа сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін дербес болып табылады.
7. Республикалық бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтарды беру үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімді Қазынашылық комитетіне табыс етеді.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтарды беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтарды беруге арналған өтінімді бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға жібереді.
Тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдар осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтарды беруге арналған өтінімді жасайды және қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
8. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік мекемелерге кодтарды беруге арналған өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
9. Қазынашылық комитеті мемлекеттік мекемелерге кодтарды беруге арналған өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтарды береді.
Қазынашылық комитеті республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтарды берген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісін берілген кодтар туралы электрондық түрдегі хатпен хабардар етеді.
Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері Қазынашылық комитетінен жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтардың берілуі туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарды берілген кодтар туралы жазбаша хабардар етеді.
10. Қазынашылық комитеті мемлекеттік мекемелерге кодтар берілгеннен кейін мыналарды:
1) ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны;
2) демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ҚБШ-ны;

3) КСН временного размещения денег физических и юридических лиц;
4) счетов в иностранной валюте.
Комитет казначейства выдает разрешения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, на открытие КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег физических и юридических лиц;
2) государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, на открытие счетов в иностранной валюте.
Местные уполномоченные органы выдают государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, разрешения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на открытие КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег физических и юридических лиц.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
10-1. Заявки на открытие контрольных счетов наличности государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, составляются и представляются местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в территориальные подразделения казначейства по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам на основании выданных разрешений и планов поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
Государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, для открытия КСН по платным услугам представляют в территориальные подразделения казначейства заявки на открытие КСН по платным услугам по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
11. Комитет казначейства осуществляет открытие КСН, перечисленных в пункте 10 настоящих Правил, и счетов в иностранной валюте государственным учреждениям, финансируемым из:
республиканского бюджета, на основании разрешений и заявок на открытие КСН по платным услугам, представляемых территориальными подразделениями казначейства;
местных бюджетов, на основании заявок на открытие контрольных счетов наличности, предоставляемых в территориальные подразделения казначейства.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
12. Открытие КСН по платным услугам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, осуществляется на основании планов поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении. По истечении финансового года, на который утверждались планы поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, КСН по платным услугам не закрываются и действуют до наступления случаев, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил.

3) жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ны;
4) шетел валютасындағы шоттарды ашуды жүзеге асырады.
Қазынашылық комитеті осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге, демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ны ашуға;
2) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге шетел валютасындағы шоттарды ашуға рұқсаттар береді.
Жергілікті уәкілетті органдар жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ны ашуға рұқсаттар береді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
10-1. Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінімдерді берілген рұқсаттың және мемлекеттік мекемелердің (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдері мен шығыстары жоспарларының негізінде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жасайды және осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне табыс етеді.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны ашу үшін ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны ашуға арналған өтінімдерді осы Ережеге 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне табыс етеді.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
11. Қазынашылық комитеті осы Ереженің 10-тармағында санамаланған ҚБШ-ны және шетел валютасындағы шоттарды мыналардан қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге:
республикалық бюджеттен, рұқсаттардың және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне табыс етілетін, ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны ашуға арналған өтінімнің негізінде;
жергілікті бюджеттен, қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріне табыс етілетін, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінімдердің негізінде ашуды жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
12. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны ашу мемлекеттiк мекеменiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгінде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарының негізінде жүзеге асырылады. Мемлекеттiк мекеменiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгінде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспары бекітілген қаржы жылы аяқталғаннан кейін ақылы қызметтер бойынша ҚБШ жабылмайды және осы Ереженің
43-тармағында көзделген жағдайлардың пайда болуына дейін қолданылады.

13. Разрешения Комитетом казначейства и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета выдаются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать:
наименование и код государственного учреждения;
наименование КСН, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
место нахождения государственного учреждения;
источники финансирования;
наименование и дату законодательного акта, определяющего источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи.
14. Для получения разрешений на открытие счетов в иностранной валюте ходатайство должно содержать сведения, предусмотренные пунктом 212 Правил исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 (далее - Правила исполнения республиканского и местных бюджетов).
15. Разрешения государственным учреждениям, финансируемым из республиканского или местных бюджетов, на открытие счетов в иностранной валюте выдает Комитет казначейства по видам валют. Разрешения выдаются до конца текущего финансового года с указанием цели направления расходов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Для проведения государственным учреждением операций по зачислению и расходованию денег в иностранной валюте, не предусмотренных в разрешении на открытие счета в иностранной валюте, Комитетом казначейства на основании ходатайства администратора бюджетных программ выдается разрешение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Государственное учреждение в течение десяти календарных дней со дня зачисления на счет в иностранной валюте поступлений от спонсорской, благотворительной помощи в иностранной валюте осуществляет реконвертацию поступлений и зачисление суммы, полученной в тенге, на КСН спонсорской, благотворительной помощи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. По окончании срока, на который открыт счет в иностранной валюте, действие счета в иностранной валюте продлевается на основании разрешения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на основании ходатайства администратора бюджетных программ.
18. Разрешения на открытие государственным учреждениям КСН выдаются один раз и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил.
19. Разрешения оформляются и подписываются в трех экземплярах, два из которых направляются соответствующему администратору бюджетных программ для последующей передачи им государственному учреждению, третий экземпляр остается в Комитете казначейства или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета.

13. Рұқсаттарды Қазынашылық комитеті және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухатында мыналар болуға тиіс:
мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
ашылуы талап етілетін ҚБШ атауы;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджеттің түрі;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері;
қаржыландыру көздері;
тармақшаның, тармақтың, баптың нөмірлерін көрсете отырып, қаржыландыру көздерін айқындайтын заңнамалық актінің атауы мен күні.
14. Шетел валютасындағы шоттарды ашуға берілетін рұқсаттарды алу үшін қолдаухатта Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінің (бұдан әрі - республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесі) 212-тармағында көзделген мәліметтер болуға тиіс.
15. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге шетел валютасындағы шоттарды ашуға берілетін рұқсаттарды валюта түрлері бойынша Қазынашылық комитеті береді. Рұқсаттар шығыстар бағытының мақсатын көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылының соңына дейін осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
16. Мемлекеттік мекеме шетел валютасындағы шотты ашуға берілетін рұқсатта көзделмеген шетел валютасындағы ақшаны есепке жатқызу мен жұмсау бойынша операцияларды жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазынашылық комитеті береді.
Шетел валютасымен демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді шетел валютасындағы шотқа есепке жатқызғаннан кейін он күнтізбелік күннің ішінде мемлекеттік мекеме қайта айырбастауды және теңгемен алынған соманы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ҚБШ-ға есепке жатқызуды жүзеге асырады.
17. Шетел валютасында ашылған шоттың мерзімі аяқталғаннан кейін шетел валютасындағы шоттың қолданылуы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттың негізінде ұзартылады.
18. Мемлекеттік мекемелерге ҚБШ-ны ашуға рұқсаттар бір рет беріледі және олардың осы Ереженің 43-тармағында көзделген жағдайларда жабылуына дейін қолданылады.
19. Рұқсаттар үш данада ресімделеді және оларға қол қойылады, олардың екеуі кейіннен мемлекеттік мекемеге беру үшін тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне жіберіледі, үшінші данасы Қазынашылық комитетінде немесе бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады.

20. Открытие Комитетом казначейства КСН осуществляется:
государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, в день выдачи разрешения на открытие КСН спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег физических и юридических лиц, и в течение трех рабочих дней со дня поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие КСН по платным услугам;
государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, в течение трех рабочих дней со дня поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.
Открытие счетов в иностранной валюте осуществляется в день выдачи разрешения.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
21. В случае изменения наименования государственного учреждения предоставляется заявка администратором республиканских бюджетных программ либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. После изменения наименования государственного учреждения ему выдается новое разрешение, при этом ранее присвоенный счет остается без изменения.
22. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы налоговой службы об открытии КСН и счетов государственных учреждений в течение трех рабочих дней после их открытия Комитетом казначейства.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Глава 3. Досье государственного учреждения.
Требования, предъявляемые к оформлению
образцов подписей и оттиска печати
23. Для формирования досье государственного учреждения после получения уведомления о присвоенном коде государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства по месту нахождения следующие документы:
нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации;
копию положения (устава) государственного учреждения;
копию свидетельства налогоплательщика (далее - РНН);
разрешение;
образцы подписей и оттиска печати;
копии приказов о назначении руководителя государственного учреждения и праве первой и второй подписи на счетах к оплате и/или заявках на регистрацию гражданско-правовых сделок и/или уведомлениях о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений и/или договорах и/или заявках на конвертацию и реконвертацию иностранной валюты и/или заявлениях на перевод иностранной валюты. В случае предоставления права первой подписи на перечисленных документах другим уполномоченным лицам копию(и) приказа(ов) руководителя государственного учреждения о предоставлении другим уполномоченным лицам права первой подписи на счетах к оплате и/или заявках на регистрацию гражданско-правовых сделок и/или уведомлениях о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений и/или договорах и/или заявках на конвертацию и реконвертацию иностранной валюты и/или заявлениях на перевод иностранной валюты, а также об определении лица, уполномоченного представлять документы в территориальное подразделение казначейства и получать документы.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).

20. Қазынашылық комитеті ҚБШ-ны ашуды:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ны ашуға рұқсат берілген күні және аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-ны ашуға арналған өтінімдер түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде;
жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінімдер түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Шетел валютасындағы шоттарды ашу рұқсат берілген күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
21. Мемлекеттік мекеменің атауы өзгерген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі не бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді. Мемлекеттік мекеменің атауын өзгерткеннен кейін оған жаңа рұқсат беріледі, бұл ретте бұрын берілген шот өзгеріссіз қалады.
22. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері оларды Қазынашылық комитеті ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті салық қызметінің органдарын мемлекеттік мекемелердің ҚБШ-сы мен шоттары ашылуы туралы хабардар етеді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағы.
Қолтаңбалардың және мөр бедерінің үлгілерін ресімдеуге
қойылатын талаптар
23. Мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағын қалыптастыру үшін берілген код туралы хабарламаны алғаннан кейін мемлекеттік мекеме орналасқан жері бойынша қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін;
мемлекеттік мекеме ережесінің (жарғысының) көшірмесін;
салық төлеуші куәлігінің көшірмесін (бұдан әрі - СТН);
рұқсатты;
қолтаңбалардың және мөр бедерінің үлгілерін;
мемлекеттік мекеме басшысын тағайындау және төлеуге берілетін шоттарға және/немесе азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерге және/немесе мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін (міндеттемелерді) тіркеуге туралы хабарламаларға және/немесе шарттарға және/немесе шетел валютасын айырбастауға және қайта айырбастауға арналған өтінімдерге және/немесе шетел валютасын аударуға арналған өтініштерге бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтардың көшірмелерін. Санамаланған құжаттарға бірінші қол қою құқығын басқа уәкілетті тұлғаларға берген жағдайда мемлекеттік мекеме басшысының төлеуге берілетін шоттарға және/немесе азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерге және/немесе мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін (міндеттемелерді) тіркеуге туралы хабарламаларға және/немесе шарттарға және/немесе шетел валютасын айырбастауға және қайта айырбастауға арналған өтінімдерге және/немесе шетел валютасын аударуға арналған өтініштерге бірінші қол қою құқығын басқа уәкілетті тұлғаларға беру туралы, сондай-ақ аумақтық қазынашылық бөлімшесіне құжаттарды беруге және құжаттарды алуға уәкілетті тұлғаны белгілеу туралы бұйрықтың (тардың) көшірмесін (лерін) табыс етеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

24. Образцы подписей и оттиска печати предоставляются государственным учреждением по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Один экземпляр хранится в досье государственного учреждения, другой используется территориальным подразделением казначейства для проверки достоверности подписей и оттиска печати на счетах к оплате, гражданско-правовых сделках в форме договоров и других документах, на основании которых осуществляются регистрация договоров, переводы денег в иностранной валюте, также возвраты и/или зачеты сумм излишне уплаченных поступлений в бюджеты.
25. Право подписи на документах предоставляется на основании приказа руководителя государственного учреждения. Правом первой подписи обладает руководитель государственного учреждения и/или другие уполномоченные им лица. Право второй подписи предоставляется руководителю структурного подразделения государственного учреждения, осуществляющему функции по ведению бухгалтерского учета, и/или другим уполномоченным руководителем государственного учреждения лицам, осуществляющим функции по ведению бухгалтерского учета.
26. В случае предоставления руководителем права подписи на договорах, заявках на регистрацию гражданско-правовых сделок, уведомлениях о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений, счетах к оплате, заявках на конвертацию и реконвертацию иностранной валюты, заявлениях на перевод иностранной валюты и по всем источникам финансирования одним и тем же должностным лицам государственного учреждения оформляется один образец подписей и оттиска печати.
В случае предоставления руководителем права подписи на перечисленных в настоящем пункте документах нескольким должностным лицам, в зависимости от источников финансирования, образцы подписей и оттиска печати оформляются в разрезе источников финансирования отдельно на каждое уполномоченное лицо.
27. Образец подписей и оттиска печати государственного учреждения заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском гербовой печати администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
28. Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ заверяется нотариально.
29. Образец подписей и оттиска печати оформляется без оттиска гербовой печати с указанием срока его действия (не более 30 календарных дней):
1) на время изготовления гербовой печати вновь созданным государственным учреждениям;
2) на время изготовления гербовой печати в связи с изменением наименования государственного учреждения, изношенностью либо утерей гербовой печати.
Представление документов государственным учреждением без оттиска гербовой печати разрешается только в течение срока действия образца подписей и оттиска печати без оттиска гербовой печати.

24. Қолдардың және мөр бедерлерінің үлгілері осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада мемлекеттік мекемелерге беріледі. Бір данасы мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағында сақталады, екіншісін қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі олардың негізінде шарттарды тіркеу, шетел валютасындағы ақшаны аудару, сондай-ақ бюджеттерге түскен артығымен төленген түсімдер сомасын қайтару және/немесе есептеу жүзеге асырылатын төлеуге берілген шоттардағы, шарт түріндегі азаматтық-құқықтық мәмілелердегі және басқа да құжаттардағы қолдар мен мөр бедерлерінің растығын тексеру үшін пайдаланады.
25. Құжаттарға қол қою құқығы мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығы негізінде беріледі. Бірінші қол қою құқығына мемлекеттік мекеменің басшысы және/немесе онымен өзі уәкілеттік берген басқа да тұлғалар ие. Екінші қол қою құқығы бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысына және/немесе бухгалтерлік есепке алуды жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеменің басшысы уәкілеттік берген басқа да тұлғаларға беріледі.
26. Басшы шарттарға, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерде, мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін (міндеттемелерін) тіркеу туралы хабарламаларда, төлеуге берілген шоттарда, шетел валютасын айырбастауға және қайта айырбастауға берілген өтінімдерде, шетел валютасын аударуға арналған өтінімдерде және қаржыландырудың барлық көздері бойынша қол қою құқығын мемлекеттік мекеменің бір лауазымды тұлғаларға берген жағдайда, қолдар мен мөр бедерлерінің бір үлгісі ресімделеді.
Басшы осы тармақта санамаланған құжаттарға қол қою құқығын бірнеше лауазымды тұлғаларға берген жағдайда, қаржыландыру көздеріне байланысты, қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілері қаржыландыру көздерінің бөлігінде әрбір уәкілетті тұлғаға жеке ресімделеді.
27. Мемлекеттік мекеменің қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілері бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен расталады және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің елтаңбалы мөрінің бедерімен бекітіледі не нотариалды расталады.
28. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдар мен мөр бедерлерінің үлгісі нотариалды расталады.
29. Қолдар мен мөр бедерлерінің үлгісі жұмыс істеу мерзімін (30 күнтізбелік күннен артық емес) көрсете отырып, елтаңбалы мөрінің бедерінсіз ресімделеді:
1) жаңадан құрылған мемлекеттік мекемелерге елтаңбалы мөрін жасау уақытында;
2) мемлекеттік мекеменің атауының өзгеруіне, елтаңбалы мөрдің ескіруіне не жоғалуына байланысты елтаңбалы мөрді жасау уақытында.
Мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерісіз құжаттарды беруіне тек елтаңбалы мөр бедерісіз қолдар мен мөр бедерлері үлгілерінің жұмыс істеу мерзімі ішінде ғана рұқсат беріледі.

30. В территориальное подразделение казначейства представляется новый образец подписей и оттиска печати в случае:
1) изменения первой и/или второй подписи в связи с увольнением лиц, которым предоставлено право подписи;
2) предоставления с указанием срока действия права первой и/или второй подписи другим лицам или дополнения первой и/или второй подписи в связи с отсутствием лиц, имеющих право подписи, связанным с их временной нетрудоспособностью, выездом в командировку, другими причинами, имеющими временный характер;
Образцы подписей и оттиска печати, оформленные до представления нового образца подписей и оттиска печати, имеющего временный срок действия, продолжают свое действие после истечения срока действия образца подписей и оттиска печати, оформленного в связи с временной нетрудоспособностью, выездом в командировку, другим причинам, имеющим временный характер;
3) закрытия КСН и/или счетов, открытых государственному учреждению (при оформлении одного образца подписей и оттиска печати);
4) изготовления гербовой печати в случаях, предусмотренных пунктом 29 настоящих Правил;
5) изменения наименования государственного учреждения;
6) изменения места нахождения государственного учреждения.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
31. Новый образец подписей и оттиска печати представляется:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) пункта 30 настоящих Правил, вместе с копией приказа руководителя государственного учреждения о предоставлении полномочий на право подписи;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 30 настоящих Правил, вместе с копиями нормативных правовых актов, которыми изменены наименование государственного учреждения, внесены изменения в положение (устав) государственного учреждения, нотариально заверенной копией свидетельства о перерегистрации юридического лица и копией РНН с измененным наименованием государственного учреждения.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
32. Для проведения территориальными подразделениями казначейства операций по возврату сумм излишне уплаченных поступлений, зачету излишне уплаченных поступлений между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами налоговой службы (далее - возврат и/или зачет) органы налоговых служб либо уполномоченные органы, администрирующие поступления, не администрируемые органами налоговой службы, представляют образцы подписей и оттиска печати. Вместе с образцами подписей и оттиска печати органы налоговой службы и уполномоченные органы представляют в территориальные подразделения казначейства копии приказов о праве подписи на заключениях и платежных поручениях и предоставления в территориальное подразделение казначейства документов по возврату и/или зачету и получение документов из него.

30. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне қолдар мен мөр бедерлерінің жаңа үлгісі мынадай жағдайларда беріледі:
1) қол қою құқығы берілген тұлғалардың жұмыстан босатылуына байланысты бірінші және/немесе екінші қол қою өзгергенде;
2) жұмыс істеу мерзімін көрсете отырып, бірінші және/немесе екінші қол қою құқығы басқа тұлғаларға берілгенде немесе уақытша еңбекке жарамсыздығына, іссапарға кетуіне, уақытша сипатқа ие басқа да себептерге байланысты қол қою құқығы бар тұлғалардың болмауына орай бірінші және/немесе екінші қол қою құқығы толықтырылғанда;
Қолдар мен мөр бедерлерінің уақытша қолдану мерзімі бар жаңа үлгісі берілгенге дейін ресімделген қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілері уақытша еңбекке жарамсыздығына, іссапарға-жіберілуіне, уақытша сипатқа ие басқа да себептерге байланысты ресімделген қолдар мен мөр бедерлері үлгісінің қолданылу мерзімі өткеннен кейін қолданылуын жалғастырады;
3) ҚБШ және/немесе мемлекеттік мекемеге ашылған шоттар жабылғанда (қолдар мен мөр бедерлерінің бір үлгісі ресімделген жағдайда);
4) осы Ереженің 29-тармағында көзделген жағдайларда елтаңбалы мөрді жасағанда;
5) мемлекеттік мекеменің атауы өзгергенде;
6) мемлекеттік мекеменің орналасқан жері өзгергенде.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
31. Қолдар мен мөр бедерлерінің жаңа үлгісі:
1) осы Ереженің 30-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда, мемлекеттік мекеме басшысының қол қою құқығына өкілеттік беру туралы бұйрығының көшірмесімен;
2) осы Ереженің 30-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларда, онымен мемлекеттік мекеменің атауы өзгертілген, мемлекеттік мекеменің ережесіне (жарғысына) өзгерістер енгізілген нормативтік құқықтық актілер көшірмелерімен, заңды тұлғаны қайта тіркеу туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесімен және мемлекеттік мекеменің өзгертілген атауы бар СТН көшірмесімен бірге беріледі.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
32. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері артық төленген түсімдер сомасын қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары арасында, салық қызметі органдары арасында артық төленген түсімдерді есептеу (бұдан әрі - қайтарып алу және/немесе есептеу) жөніндегі операцияларды жүргізу үшін салық қызметі органдары не салық қызметі органдары әкімшілік жүргізбейтін, түсімдерге әкімшілік жүргізетін уәкілетті органдар қолдар мен мөр бедері үлгілерін береді. Қолдар мен мөр бедері үлгілерімен бірге салық қызметі органдары және уәкілетті органдар қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріне қорытындылар мен төлем тапсырмаларында қол қою және қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне қайтарып алу және/немесе есептеу жөніндегі құжаттарды беру және одан құжаттар алу құқығы туралы бұйрықтардың көшірмелерін береді.

33. Для проведения территориальными подразделениями казначейства операций по КСН по платным услугам, спонсорской и благотворительной помощи и временного размещения денег физических и юридических лиц, счетам в иностранной валюте государственное учреждение представляет разрешение и образцы подписей и оттиска печати. Образцы подписей и оттиска печати оформляются и представляется в порядке, предусмотренном настоящей главой.
34. Территориальное подразделение казначейства после проверки представленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящей главой, подшивает проверенные документы в досье государственного учреждения.
35. На каждое государственное учреждение оформляется одно досье государственного учреждения.
Глава 4. Ведение контрольных счетов наличности и счетов
государственных учреждений
36. Ведение КСН и счетов государственных учреждений - проведение территориальными подразделениями казначейства операций по исполнению бюджетов, предусмотренных Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, формирование и представление государственным учреждениям отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
37. Территориальные подразделения казначейства осуществляют ведение КСН и счетов государственных учреждений, относящихся к данной административно-территориальной единице.
Ведение КСН и счетов государственных учреждений, по фактическому месту нахождения располагающихся ближе к территориальному подразделению казначейства, обслуживающему государственные учреждения, относящиеся к другой административно-территориальной единице, допускается с письменного разрешения Комитета казначейства, по согласованию с данным территориальным подразделением казначейства.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
38. Распорядителями бюджетных счетов, КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических и юридических лиц, счетов в иностранной валюте являются руководители государственных учреждений.
39. При отсутствии в течение одного календарного года операций по КСН и счетам государственных учреждений территориальные подразделения казначейства уведомляют государственные учреждения о необходимости их закрытия в течение 30 рабочих дней.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
40. (Исключен - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).

33. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері ақылы қызметтер, демеушілік және қайырымдылық көмек пен жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру жөніндегі ҚБШ бойынша, шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме рұқсат пен қолдар және мөр бедерлерінің үлгілерін береді. Қолдар мен мөр бедерлері үлгілері осы тарауда көзделген тәртіппен ресімделеді және беріледі.
34. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі ұсынылған құжаттарды толықтығына және осы тарауда белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексергеннен кейін тексерілген құжаттарды мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағына тігіп қояды.
35. Әрбір мемлекеттік мекемеге мемлекеттік мекеменің бір құжаттар жинағы ресімделеді.
4-тарау. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және
мемлекеттік мекемелер шоттарын жүргізу
36. ҚБШ және мемлекеттік мекемелер шоттарын жүргізу - қазынашылықтың аумақтық бөлімшелерінің Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде көзделген бюджеттерді атқару жөніндегі операцияларды жүргізуі, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыру және мемлекеттік мекемелерге беру.
37. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікке қарайтын мемлекеттік мекемелердің ҚБШ-сі мен мемлекеттік шоттарын жүргізуді жүзеге асырады.
Басқа әкімшілік-аумақтық бірлікке қарайтын мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсететін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жақын іс жүзіндегі орналасқан жері бойынша мемлекеттік мекемелердің ҚБШ-сі мен шоттарын жүргізуге осы аумақтық қазынашылық бөлімшесінің келісімі бойынша Қазынашылық комитетінің жазбаша рұқсатымен жол беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
38. Бюджет шоттарының, ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттардың басқарушылары мемлекеттік мекемелер басшылары болып табылады.
39. Бір күнтізбелік жыл ішінде мемлекеттік мекемелердің ҚБШ-сі мен шоттары бойынша операциялар болмаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекемелерді жабу қажеттігі туралы 30 жұмыс күнінің ішінде оларды хабардар етеді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
40. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

41. Перечисление денег с одного бюджетного счета государственного учреждения на бюджетный счет другого государственного учреждения не допускается.
42. Комитет казначейства в первый рабочий день текущего финансового года осуществляет перенос остатков неиспользованных денег по состоянию на 1 января текущего финансового года на КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических и юридических лиц, счетах в иностранной валюте на текущий финансовый год.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде спонсорской, благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года.
Глава 5. Закрытие контрольных счетов наличности и счетов
государственных учреждений
43. КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических и юридических лиц, счета в иностранной валюте закрываются в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений;
2) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющего основанием для выдачи разрешения на открытие соответствующего счета;
3) отсутствия заявления государственного учреждения на закрытие КСН и счетов в иностранной валюте, по которым в течение одного календарного года не проводились операции и при отсутствии остатков по ним.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
43-1. Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в Комитет казначейства заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в местные уполномоченные органы по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по государственным учреждениям, финансируемым из соответствующего местного бюджета, формируют и направляют в территориальные подразделения казначейства заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава дополнена пунктом 43-1 в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).

41. Бір мемлекеттік мекеменің бюджет шотынан екінші мемлекеттік мекеменің бюджет шотына ақша аударуға жол берілмейді.
42. Қазынашылық комитеті ағымдағы қаржы жылының бірінші жұмыс күні ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдығын ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ-ға, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға, ағымдағы қаржы жылының шетел валютасындағы шоттарға көшіруді жүзеге асырады.
Шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейін жеті жұмыс күні ішінде демеушілік, қайырымдылық көмек түрінде түскен шетел валютасының болуына жол беріледі.
5-тарау. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және
мемлекеттік мекемелер шоттарын жабу
43. Ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттар мынадай жағдайларда жабылады:
1) мемлекеттік мекеме таратылған немесе қайта ұйымдастырылғанда;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінен тиісті шотты ашуға рұқсат беруге негіз болып табылатын қаржыландыру көзі алып тасталынғанда;
3) бір күнтізбелік жыл ішінде ҚБШ мен шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялар жүргізілмеген және олар бойынша қалдық болмаған кезде мемлекеттік мекеменің оларды жабуға өтініші болмағанда.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
43-1. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтарының қолданылуын тоқтату үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазынашылық комитетіне осы Ережеге 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеме кодтарының қолданылуын тоқтатуға өтінімді береді.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтарының қолданылуын тоқтату үшін, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға осы Ережеге 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеме кодтарының қолданылуын тоқтатуға өтінімді жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бойынша осы Ережеге 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелер кодтарының қолданылуын тоқтатуға өтінімді қалыптастырады және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне жібереді.
Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

44. Для закрытия КСН и счетов в иностранной валюте, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Заявление представляется в двух экземплярах и после закрытия Комитетом казначейства КСН или счета в иностранной валюте один экземпляр заявления с отметкой о его закрытии возвращается территориальным подразделением казначейства государственному учреждению.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 43, закрытие КСН и счетов в иностранной валюте осуществляется в течение 3 дней после истечения срока, указанного в уведомлении территориального подразделения казначейства, предусмотренного пунктом 39 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
45. При наличии остатка денег на закрываемом КСН или счете в иностранной валюте государственное учреждение представляет счет к оплате на перечисление остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) КСН по платным услугам:
на КСН по платным услугам правопреемника - в случае определения правопреемника (при этом, если ему законодательно дано право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг), не относящихся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическим или юридическим лицом, (далее - платные услуги) и наличия вида платных услуг, по которому числится остаток;
в доход соответствующего бюджета в случае:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому законодательно не разрешается распоряжаться деньгами, полученными от оказания платных услуг;
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) КСН спонсорской, благотворительной помощи:
на счет КСН правопреемника;
вносителю в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета в случае отсутствия правопреемника и вносителя;
3) КСН временного размещения денег физических и юридических лиц:
вносителю;
на КСН временного размещения денег физических и юридических лиц правопреемника;
в доход соответствующего бюджета в случае отсутствия возможности возврата вносителю;
4) счете в иностранной валюте - путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов по бюджетному счету и/или зачислением реконвертированной валюты на КСН спонсорской, благотворительной помощи и/или временного размещения.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).

44. ҚБШ және осы Ереженің 43-тармағында көзделген шетел валютасындағы шоттарды жабу үшін мемлекеттік мекеме қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді. Өтініш екі данада беріледі және Қазынашылық комитеті ҚБШ немесе шетел валютасындағы шоттарды жапқаннан кейін қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі өтініштің бір данасы оны жабу туралы белгімен мемлекеттік мекемеге қайтарады.
43-тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда ҚБШ мен шетел валютасындағы шоттарды жабу осы Ереженің 39-тармақшасында көзделген аумақтық қазынашылық бөлімшесінің хабарламасында көрсетілген мерзім өткеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 44-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
45. Жабылатын ҚБШ-да немесе шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған жағдайда, мемлекеттік мекеме жабылатын пайдаланылмаған ақша қалдығын аударуға төлеуге шот береді.
1) ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтер жөніндегі ҚБШ-да - құқықтық мирасқор анықталған (бұл ретте, егер оған заң жүзінде оған ақы төлеу міндетті сипатқа ие емес және жеке немесе заңды тұлғамен келісім бойынша анықталатын, олардың негізгі қызметіне жатпайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны басқару құқығы берілген) және ол бойынша қалдық есептелетін ақылы қызметтер түрлері болған жағдайда;
тиісті бюджет кірісіне мынадай жағдайда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
ақылы қызметтер көрсетуден алынған ақшаны басқаруға заң жүзінде рұқсат берілмейтін құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдық есептелетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды болмағанда;
2) демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ:
құқықтық мирасқордың ҚБШ шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда тиісті бюджет кірісіне;
3) жеке және заңды тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың жеке және заңды тұлғаларының ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-сі;
салымшыға қайтару мүмкіндігі болмаған жағдайда тиісті бюджет кірісіне;
4) шетел валютасындағы шотта - бюджет шоты бойынша жүргізілген кассалық шығыстарды кейін қалпына келтіре отырып шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі рәсімдерді жүзеге асыру және/немесе айырбасталған валютаны демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ-ға есептеу және/немесе уақытша орналастыру арқылы.
Ескерту. 45-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

46. Комитет казначейства осуществляет закрытие соответствующего КСН, счета государственного учреждения при нулевых остатках.
47. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы налоговой службы о закрытии КСН и счетов государственных учреждений в течение десяти рабочих дней со дня их закрытия Комитетом казначейства.
Глава 6. Открытие и закрытие счетов
государственных учреждений в банках второго уровня
48. Разрешения на открытие специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы, счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдаются Комитетом казначейства администратору бюджетных программ по инвестиционному проекту или программе. Разрешения выдаются на основании ходатайства администратора бюджетных программ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
49. Разрешения на открытие специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы, счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта формируются в трех экземплярах, два из которых предоставляются администратору бюджетных программ.
50. Разрешения на открытие специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы, счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы, выдаются на срок действия соглашения по правительственному внешнему займу, ратифицированному Парламентом Республики Казахстан, или по связанным грантам (далее - соглашение о займе/гранте).
51. Разрешения на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.
52. Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта или программы ведется в иностранной валюте, оговоренной в соглашении о займе/гранте.
Счет к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы ведется в валюте, оговоренной в соглашении о займе/гранте.
Возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта ведется в иностранной валюте, оговоренной в соглашении о займе/гранте и кредитном договоре.
При открытии перечисленных счетов государственное учреждение должно проинформировать банк второго уровня о специальном характере счетов.
53. На возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта не могут быть зачислены средства иные, чем поступившие суммы платежей в счет погашения основного долга по займам.
54. Осуществление платежей со специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы, счета к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы должно производиться в строгом соответствии с условиями и целями, оговоренными соглашением о предоставлении займа/гранта.

46. Қазынашылық комитеті жұмыс істейтін ҚБШ-ны, мемлекеттік мекеменің шотын жабуды нөлдік қалдық кезінде жүзеге асырылады.
47. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері Қазынашылық комитеті оларды жапқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық қызметінің тиісті органдарына ҚБШ-ны және мемлекеттік мекемелер шоттарын жабу туралы жазбаша хабарлайды.
6-тарау. Екінші деңгейдегі банктердегі
мемлекеттік мекемелер шоттарын ашу және жабу
48. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотын, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шотын ашуға берілетін рұқсатты инвестициялық жоба немесе бағдарлама жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі. Рұқсаттар осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты негізінде беріледі.
49. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотын, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шотын ашуға рұқсат үш данада қалыптастырылады, оның екеуі бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
50. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотын, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шоттар ашуға рұқсат Қазақстан Республикасының Парламенті ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыз жөніндегі немесе байланысты гранттар жөніндегі келісімнің (бұдан әрі - қарыз/грант туралы келісім) қолданылу мерзіміне беріледі.
51. Бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шотын ашуға рұқсат бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңіне беріледі.
52. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоты қарыз/грант туралы келісімде сөз етілген шетел валютасында жүргізіледі.
Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шот қарыз/грант туралы келісімде сөз етілген валютада жүргізіледі.
Бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шоты қарыз/грант туралы келісімде және кредит шартында сөз етілген шетел валютасында жүргізіледі.
Санамаланған шоттар ашылған жағдайда, мемлекеттік мекеме екінші деңгейдегі банкке шоттардың арнайы сипаты туралы ақпарат беруі тиіс.
53. Бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шотына қарыз бойынша негізгі борышты өтеу есебіне түскен төлем сомасынан басқа қаражат есептеле алмайды.
54. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотынан, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шотынан төлемдерді жүзеге асыру қарыз/грант беру туралы келісімде сөз етілген талаптарға және мақсаттарға қатаң сәйкестікте жүргізілуі тиіс.

55. Снятие средств с возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта должно производиться на выдачу кредитных средств, предусмотренных условиями кредитного договора.
56. Приостановление расходных операций по специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы, счету к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на основании соответствующих решений (постановлений) уполномоченных органов или должностных лиц, обладающих правом приостановления расходных операций на банковском счете или ареста денег клиента банка второго уровня, находящихся на банковском счете. Банк второго уровня в трехдневный срок информирует Комитет казначейства о приостановлении расходных операций.
57. Возобновление операций производится на основании соответствующих письменных уведомлений уполномоченных органов об отмене решений (постановлений) о наложении ареста на деньги, находящиеся на этих счетах, или приостановлении расходных операций на этих счетах.
58. Разрешение на открытие карт-счета выдается без указания срока действия и отзывается в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 4) -6) пункта 60 настоящих Правил.
59. Закрытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня, производится банками второго уровня в случае отзыва Комитетом казначейства выданного им разрешения на открытие счета или в связи с истечением срока действия разрешений. Закрытие счетов осуществляется в порядке, предусмотренном банковским законодательством и договором банковского счета между банком второго уровня и государственным учреждением.
60. Отзыв Комитетом казначейства (местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в случае выдачи разрешения на открытие карт-счета) разрешений производится в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственного учреждения;
2) истечения срока действия соглашения о займе/гранте (при этом государственное учреждение должно отправить отчет иностранному кредитору/донору о расходовании средств авансирования правительственного внешнего займа/гранта со специального счета бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с процедурами, предусмотренными соглашением, а неиспользованный остаток на специальном счете бюджетного инвестиционного проекта или программы, счете к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы перечислить на счет правительственного внешнего займа/гранта);

55. Бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шотынан қаражат алу кредит шартының талаптарында көзделген кредит қаражатын беруге жүргізілуі тиіс.
56. Бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоты, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның қайтадан басталатын шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтату Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банк шотындағы шығыс операцияларын тоқтату немесе банк шотындағы екінші деңгейдегі банк клиентінің ақшасын тұтқынға алу құқығына ие уәкілетті органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тиісті шешімдері (қаулылары) негізінде жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банк үш күндік мерзімде Қазынашылық комитетіне шығыс операцияларын тоқтатқаны туралы ақпарат береді.
57. Операцияны қайтадан бастау уәкілетті органдардың осы шоттардағы ақшаны тұтқындау немесе осы шоттардағы шығыс операцияларын тоқтату туралы шешімінің (қаулысының) күшін жою туралы тиісті жазбаша хабарламасының негізінде жүргізіледі.
58. Карт-шотты ашуға рұқсат жұмыс істеу мерзімі көрсетілместен беріледі және осы Ереженің 60-тармағының 1), 4)-6) тармақшаларында көзделген жағдайларда қайтарып алынады.
59. Екінші деңгейдегі банктерде ашылған мемлекеттік мекемелердің шоттарын жабуды екінші деңгейдегі банктер Қазынашылық комитеті шотты ашуға өзі берген рұқсатын қайтарып алған жағдайда немесе рұқсаттың жұмыс істеу мерзімі аяқталуына байланысты жүргізеді. Шоттарды жабу банк заңнамасында және екінші деңгейдегі банк пен мемлекеттік мекеме арасындағы банк шоты шартында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
60. Қазынашылық комитетінің (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның карт-шотты ашуға рұқсат берілген жағдайда) рұқсатты қайтарып алуы мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) мемлекеттік мекемені таратқан немесе қайта ұйымдастырған жағдайда;
2) қарыз/грант туралы келісімнің жұмыс істеу мерзімі аяқталғанда (бұл ретте, мемлекеттік мекеме шетел кредит берушіге/донорға келісімде көзделген рәсімдерге сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарызды/грантты аванстау қаражатын жұмсау туралы есеп жіберуі, ал бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотындағы, бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына шотындағы пайдаланылмаған қалдықты үкіметтік сыртқы қарыз/грант есебіне жатқызуы тиіс);

3) нарушения порядка осуществления платежей;
4) внесения изменений в бюджетное законодательство Республики Казахстан, регламентирующее использование корпоративных платежных карточек при расчетах;
5) отсутствия в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается использование корпоративных платежных карточек;
6) установления факта использования денег, зачисленных на карт-счета, на цели, не предусмотренные разрешением на открытие карт-счета.
61. Комитет казначейства (местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае выдачи разрешения на открытие карт-счета) осуществляет отзыв разрешения на открытие счета по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Отзыв разрешения оформляется и направляется в банк второго уровня (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) в двух экземплярах. Банк второго уровня (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) после завершения процедуры по закрытию счета государственного учреждения второй экземпляр отзыва разрешения с отметкой о закрытии счета возвращает в Комитет казначейства (местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае выдачи разрешения на открытие карт-счета).
62. Комитет казначейства и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае отзыва разрешения на открытие карт-счета не позднее следующего рабочего дня со дня получения отзыва с отметкой банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) о закрытии карт-счета письменно уведомляет об этом соответствующее территориальное подразделение казначейства.
Приложение 1
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
В__________________________________________________________________
(Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан,
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, территориальное
подразделение Комитета казначейства
___________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ, местный уполномоченный орган по
исполнению бюджета)
Заявка
на присвоение кодов государственным учреждениям
от "____"__________________ ________ года
Наименование
государствен-
ного
учреждения
Код
ведомственной
принадлежности
(согласно Единой
бюджетной
классификации
Республики
Казахстан)
Вид
бюджета
Код
налогового
органа
региона
для учета
налоговых
поступлений)
Сектор
экономики
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Ф.И.О.
руководителя
государствен-
ного
учреждения
Ф.И.О.
главного
бухгалтера
государствен-
ного
учреждения
РНН
государст-
венного
учреждения
Юридический
адрес государствен-
ного
учреждения,
телефон,
факс
Основание
(норма-
тивный
правовой
акт, на
основании
которого
создано
государ-
ственное
учреж-
дение)
6
7
8
9
10
Руководитель администратора
бюджетных программ
(местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета)      ____________         _______________
(подпись)             (Ф. И. О)
Приложение 2
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
__________________________________________________________________
(Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан,
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета)
Разрешение N ____ ,
от "__"_____________ _______ года
___________________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета _________________________________________
(вид бюджета)
разрешается ______________________________________ ________________
(открыть (продлить срок действия))
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование счета (в случае представления заявления на открытие
счета в банке второго уровня дополнительно указывается наименование
и месторасположение банка второго уровня или организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций (головного либо
его филиала, в котором разрешается открытие счета))
в _________________________________________________________________
(указывается вид валюты)"
цели направления расходов ,, ________________________________________
___________________________________________________________________
на основании ______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование и дата законодательного акта с указанием номеров
подпункта, пункта, статьи, ходатайства администратора бюджетных
программ (наименование, номер и дата соглашения о
внешнем займе/гранте, при выдаче разрешения на открытие счета в
иностранной валюте для проведения операций за счет бюджетных денег
указывается номер и дата договора с нерезидентом либо
положения (устава) государственного учреждения))
Разрешение действительно до "___" ____________ __________ года)"
Руководитель
М.П.   Комитета казначейства
Министерства финансов РК           ___________   __________
(местного уполномоченного           (подпись)     (Ф.И.О)
органа по исполнению бюджета)
Руководитель структурного
подразделения КК МФ РК,
ответственного за выдачу
разрешений (местного
уполномоченного органа по
исполнению бюджета)                 ___________   _________
(подпись)     (Ф.И.О)
Отметки Комитета казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
Счет N__________ "__" ___________ 200_ г.
____________ ________________
(подпись)      (Ф. И. О)
Отметки территориального подразделения казначейства
Счет N________ "___" ____________ 200_ г.
____________ ________________
(подпись)     (Ф. И. О)
_____________________
, Разрешается составлять отдельно на каждый счет, в случае выдачи
разрешения на открытия счета в иностранной валюте - составляется
на каждый вид валюты;
,, Заполняется в случае выдачи разрешения на открытие счета в
иностранной валюте и счета,открываемого в банке второго уровня
(за исключением карт-счета)
Приложение 3
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В территориальное подразделение казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
Заявка на открытие контрольных счетов наличности
от "___"______________ ________ года
N
п/п
Наимено-
вание
админи-
стратора
бюджетных
программ
Государственное
учреждение
Вид
бюджета
Основание
для открытия
контрольного
счета
наличности
(дата, N
разрешения, по
контрольному
счету
наличности для
учета операций
по поступлениям
от реализации
государственными
учреждениями
товаров (работ,
услуг) и произведенным
по ним платежам
- наименование
и дата
законодательного
акта с указанием
номеров
подпункта,
пункта, статьи)
наимено-
вание
код
1
2
3
4
5
6
I. КСН для учета операций по поступлениям
от реализации государственными учреждениями
товаров (работ, услуг) и произведенным по
ним платежам:
II. КСН для учета операций по поступлениям
от спонсорской, благотворительной помощи для
государственных учреждений и производимым за
счет них платежам:
III. КСН для учета операций по деньгам,
передаваемым физическим или юридическим
лицом государственному учреждению на условиях
их возвратности в номинальном выражении,
независимо от того, должны ли они быть
возвращены по первому требованию или через
какой-либо срок, полностью или по частям, с
заранее оговоренной надбавкой либо без
таковой непосредственно физическим или
юридическим лицам, либо переданы
соответствующему республиканскому или
местным бюджетам:
Руководитель местного
уполномоченного органа
по исполнению бюджета               __________       __________
М.П.                           (подпись)          (Ф.И.О)

3) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі бұзылған жағдайда;
4) есеп-айырысу кезінде корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына өзгерістер енгізілсе;
5) ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануға рұқсат берілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері болмағанда;
6) карт-шоттарға есептелген ақшаны карт-шотты ашуға берілген рұқсатта көзделмеген мақсаттарға пайдалану фактісі белгіленгенде.
61. Қазынашылық комитеті (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган карт-шотты ашуға рұқсат берілген жағдайда) осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шот ашуға рұқсатты қайтарып алуды жүзеге асырады. Рұқсатты қайтарып алу екі данада ресімделеді және екінші деңгейдегі банкке (банк операцияларының жеке түрлерін жүзеге асыратын ұйымға) жіберіледі. Екінші деңгейдегі банк (банк операцияларының жеке түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мемлекеттік мекеменің шотын жабу жөніндегі рәсімдерді аяқтаған соң рұқсатты қайтарып алудың екінші данасы шотты жабу туралы белгімен Қазынашылық комитетіне (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға карт-шотты ашуға рұқсат берілген жағдайда) қайтарады.
62. Қазынашылық комитеті және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган карт-шотты ашуға рұқсатты қайтарып алған жағдайда екінші деңгейдегі банктің (банк операцияларының жеке түрлерін жүзеге асыратын ұйымның) карт-шотты жабу туралы белгісімен қайтарып алуды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне бұл туралы жазбаша хабар береді.
Мемлекеттік мекемелердің
шоттарын ашудың, жүргізудің
және жабудың ережесіне
1-қосымша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті,
бюджеттік атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, Қазынашылық
комитетінің аумақтық бөлімшесі)
_______________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, бюджеттік атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті орган)
______ жылғы»"__"»______________
Мемлекеттік мекемелерге
код беруге өтінім
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ведомоствалық тиістілік коды (Қазақстан Республика.
сының сәйкес)
Бюджет түрі
Салық органының коды (салық түсімдерін есепке алу арналған аумақ)
Экономика секторы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Мемлекеттік мекеме басшысының аты-жөні
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің аты-жөні
Мемлекеттік мекеме СТН
Мемлекеттік мекеменің заңды мекен-жайы, телефоны, факсі
Негіздеме (мемлекеттік
мекеме
құрылуына
негіз болған
нормативті-
құқықтық
акт
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджеттік атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның) басшысы
________________             _________________
(қолы)                         (Аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің
шоттарын ашудың, жүргізудің
және жабудың ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті,
бюджеттік атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган)
______ жылғы»"___" ______________
N ___  Рұқсат '
________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды)
____________________________________________________________________
(шоттың атауы (екінші деңгейдегі банкте шот ашуға өтініш ұсынған
жағдайда екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын (шот ашуға рұқсат етілетін бас
немесе филиалы) ұйымның атауы мен мекен-жайы қосымша көрсетіледі)
______________________________________________________________
(валютаның түрі көрсетіледі)"
____________________________________________________________________
(бабын, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухатын, тармағын,
тармақшасын көрсете отырып заңдылық актінің атауы мен қабылданған
күні (сыртқы займ\грант туралы келісімнің атауы, нөмері мен күні,
бюджеттік қаражат есебінен операциялар жүргізу үшін шетел
валютасында шот ашуға рұқсат беру кезінде бейрезидентпен жасалған
шарт не мемлекеттік мекеме ережесінің (жарғысының) нөмері мен күні
көрсетіледі))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
шығындар бағытының мақсаттары ______________________________________
____________________________________________________________________________
_______________ негізінде рұқсат етіледі.
Рұқсат ______ жылдың»"____" ____________ дейін жарамды.
Қазақстан Республикасы
М.О.  Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
(бюджеттік атқару жөніндегі
уәкілетті органның) басшысы   ____________  ______________
(қолы)          (Аты-жөні)
Рұқсат беруге жауапты ҚР ҚМ ҚК
құрылымдық бөлімшесінің (бюджетті
атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның) басшысы   _ ___________  ______________
(қолы)          (Аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің белгілері
200__ж. "__" _____________ N _______ шот
_____________        _________________
(қолы)                (Аты-жөні)
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің белгілері
200__ж. "__" _____________№N _______ шот
_____________        _________________
(қолы)                (Аты-жөні)
___________________________________
' Рұқсат әрбір шотқа жеке жасалады, шетел валютасында шот
ашуға рұқсат берілген жағдайда-валютаның әрбір түріне жасалады;
" Шетел валютасында шот ашуға және екінші деңгейдегі банкте
ашылатын шотты (карт-шотты қоспағанда) рұқсат берілген жағдайда
толтырылады
Мемлекеттік мекемелердің
шоттарын ашудың, жүргізудің және
жабудың ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
аумақтық қазынашылық бөлімшесіне
_____ жылғы»"___"»_____________
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінім
Р/сN
Бюджеттік бағдарлама.
лар әкімші.
сінің атауы
Мемлекеттік мекеме
Бюджеттің түрі
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшін негіздеме (рұқсаттың күні, N, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер мен олар бойынша жүргiзiлген төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін қолма-қол ақшыны бақылау шоты бойынша - тармақшаның, тармақтың, баптың нөмірін көрсете отырып, заңнамалық актінің атауы мен күні)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
І. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер мен олар бойынша жүргiзiлген төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ:
II. Мемлекеттiк мекемелерге демеушiлiк,
қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер және олардың есебiнен жүргiзiлген төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ:
III. жеке немесе заңды тұлғаның мемлекеттiк мекемеге алғашқы талап ету бойынша немесе қандай да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiп-бөлiп, алдын ала келiсiлген үстемесiмен не онсыз, тiкелей жеке немесе заңды тұлға қайтаруға не тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлуге тиiс болу-болмауына қарамастан, оларды номиналды түрiнде қайтару талаптарымен беретiн ақша бойынша операцияларды есепке алу үшін ҚБШ:
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның басшысы _________________   ___________________
(қолтаңбасы)            (аты-жөні)
М. О.
Мемлекеттік мекемелердің
шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың
ережесіне

Приложение 3-1
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В территориальное подразделение казначейства _____________________________
В Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан ________
Заявка
на открытие КСН по платным услугам
N
п/п
Наименование
администра-
тора
бюджетных
программ
Государ-
ственное
учреждение
Вид
бюджета
Место
располо-
жение
РНН
Источник
финанси-
рования
Основание для открытия
контрольного счета
наличности (дата,
N разрешения, по
контрольному счету
наличности для учета
операций по
поступлениям от
реализации
государственными
учреждениями товаров
(работ, услуг) и
произведенным по ним
платежам - наименование
и дата законодательного
акта с указанием
номеров подпункта,
пункта, статьи)
наиме-
нова-
ние
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель государственного учреждения       __________ _______________
(территориального подразделения казначейства)   (подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
___________________________________________________________________
(наименование и код администратора бюджетных программ)
Разрешение N ______
от "__"__________________ _____ года
__________________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________________,
(вид бюджета)
разрешается по счету в иностранной валюте ________________________
(ИИК счета)
в ________________________________________________________________:
(указывается вид валюты)
1) 1 провести за счет бюджетных средств конвертацию, перевод
иностранной валюты по _____________________________________________
___________________________________________________________________
(номер и дата договора на приобретение товаров (работ, услуг)
либо положения (устава) государственного учреждения,
ходатайства администратора бюджетных программ)
цели направления расходов _________________________________________
__________________________________________________________________;
2) 2 зачислить на основании ________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование и дата законодательного акта с указанием номеров
подпункта, пункта, статьи)
иностранную валюту, поступившую в виде ____________________________
___________________________________________________________________
(источники финансирования)
и осуществить реконвертацию иностранной валюты с последующим зачис-
лением суммы в тенге на соответствующий КСН.
Руководитель Комитета казначейства
Министерства финансов РК            ___________ _____________
М.П.                                  (подпись)   (Ф.И.О)
Руководитель структурного
подразделения КК МФ РК,
ответственного за выдачу
разрешений                          ___________ ____________
(подпись)    (Ф.И.О)
______________
1 заполняется для проведения операций в иностраной валюте за счет бюджетных средств;
2 заполняется для проведения операций в иностраной валюте за счет поступлений, кроме бюджетных средств
Приложение 5
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
В ________________________________________________________________
(Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
(территориальное подразделение Комитета казначейства))
Заявка
от "___"______________ ________ года
N
п/п
Код
государственного
учреждения
Прежнее
наименование
государственного
учреждения
Новое
наименование
государственного
учреждения
Основание
внесения
изменений
1
2
3
4
5
Руководитель администратора
республиканских бюджетных программ
(местного уполномоченного органа по
исполнению бюджета)        __________________    ________________
(подпись)             (Ф.И.О)
Приложение 6
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Образцы подписей и оттиска печати
Государственное учреждение
(организационно-правовая форма
и наименование), код государственного учреждения
Место нахождения государственного
учреждения (полный почтовый адрес, указанный в его учредительных документах, фактический адрес, телефон)
Индивидуальный идентификационный
код контрольного счета наличности
(счета)
Местонахождение территориального
подразделения Комитета казначейства
Образцы подписей и оттиска гербовой печати, указанные в настоящем
документе, считать обязательными при осуществлении операций государ-
ственного учреждения по ___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать виды операций (на подписание договоров, заявок на
___________________________________________________________________
регистрацию гражданско-правовых сделок, уведомлений, счетов
___________________________________________________________________
к оплате и других, предусмотренных бюджетным законодательством
___________________________________________________________________
Республики Казахстан))
за счет ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать источники финансирования)
Занимаемая
должность
Фамилия,
имя,
отчество
Образец
подписи
Срок действия
(при временной
замене подписи)
Образец
оттиска
гербовой
печати
государ-
ственного
учреждения
Первая подпись:
Вторая подпись:
Наименование
администратора
бюджетных
программ
Фамилия и
инициалы
руководителя
администратора
бюджетных
программ или
лица, им
уполномочен-
ного,
заверяющего
образцы
подписей
уполномоченных
лиц г/у
Дата
удосто-
верения
образцов
подписей и
оттиска
гербовой
печати г/у
Подпись лица,
удостоверяющего
образцы и
оттиск гербовой
печати
администратора
бюджетных
программ
(подпись)
(оттиск печати)
Оборотная сторона
Удостоверительная надпись нотариуса
Я, нотариус _______________________________________________________
__________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, месторасположение)
действующий на основании лицензии, выданной Министерством юстиции
Республики Казахстан, за N _______ от "______" ________________ г.,
свидетельствую подлинность подписей граждан
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________,
(фамилии, имена и отчества)
которые сделаны в моем присутствии.
Личности, подписавших документ, установлены.
Зарегистрировано в реестре за N ____________.
Взыскано _______________ тенге государственной пошлины.
"____" _____________ _____г.
М. П.
Нотариус      _______________        ________________
(подпись)                (Ф.И.О)
Отметка территориального подразделения казначейства о принятии
образцов подписей и оттиска печати: "__" ____________ 200_г.
____________ ________________
(подпись)     (Ф. И. О)

3-1-қосымша
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне________________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитетіне_____________________________
Ақылы қызметтер бойынша қолма-қол ақшаны бақылау
шоттарын ашуға арналған өтінім
Р/сN
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің атауы
Мемлекеттік мекеме
Бюджеттің
түрі
атауы
коды
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Орналасқан жері
СТН
Қаржыландыру көзі
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу
үшін негіздеме (рұқсаттың күні, N,
мемлекеттік мекемелердің тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін қызметтер-
ді) өткізуінен түсетін түсімдер мен
олар бойынша жүргізілген төлемдер
бойынша операцияларды есепке алу
үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоты
бойынша - тармақшаның, тармақтың,
баптың нөмірін көрсете отырып, заң-
намалық актінің атауы мен күні)
6
7
8
9
Мемлекеттік мекеменің басшысы      _____________ __________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің) (қолтаңбасы)     (аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың
жүргізудің және жабудың ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
_________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды)
_____ жылғы»"__"»__________________
N ______ рұқсат
_______________________________________, бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджеттің түрі)
___________________________________________________________________,
(мемлекеттік мекеменің атауы мен коды)
______________ ____________________ шетел валютасындағы шот бойынша
(шоттың ЖСК-сі)
___________________________________________________________________:
(валютаның түрі көрсетіледі)
1) 1 бюджет қаражатының есебінен айырбастауды, шетел валютасын
аударуды жүргізуге _________________________________________________
____________________________________________________________________
(тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға
арналған шарттың нөмірі мен күні) (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты немесе мемлекеттік мекеменің ережесі (жарғысы)
шығыстар бағытының мақсаты _________________________________________
___________________________________________________________________;
2) 2 мынаның _________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________ негізінде
(тармақшаның, тармақтың, баптың нөмірін көрсете отырып, заңнамалық
актінің атауы мен күні)
____________________ түрінде түскен шетел валютасын есепке жатқызуға
____________________________________________________________________
(қаржыландыру көздері)
және кейіннен теңгемен алынған соманы тиісті ҚБШ-ға есепке жатқыза
отырып шетел валютасын қайта айырбастауды жүзеге асыруға рұқсат
беріледі.
ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің басшысы ___________  _____________
М.О.                           (қолтаңбасы)   (аты-жөні)
Рұқсаттарды беруге жауапты
ҚР ҚМ ҚК құрылымдық
бөлімшесінің басшысы  ____________________  ___________________
(қолтаңбасы)             (аты-жөні)
_____________________________
1 Бюджет қаражатының есебінен шетел валютасымен операцияларды
жүргізу үшін толтырылады;
2 бюджет қаражатын қоспағанда, түсімдер есебінен шетел
валютасымен операцияларды жүргізу үшін толтырылады.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың ережесіне
5-қосымша
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
(Қазынашылық комитетінің аумақтық бөлімшесі))
_____ жылғы»"__"»__________________
N№______ рұқсат
Р/с
N
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің бұрынғы атауы
Мемлекеттік мекеменің жаңа атауы
Өзгерістер енгізу негіздемесі
1
2
3
4
5
Республикалық бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің (бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның)
басшысы          __________________     ___________________
(қолтаңбасы)             (аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Қолдар мен мөр бедерінің үлгілері
Мемлекеттік мекеме (ұйымдық-
құқықтық нысан және атауы),
мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің
орналасқан жері (құрылтай
құжаттарында көрсетілген оның
толық почталық мекен-жайы,
нақты мекен-жайы, телефоны)
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының (шоттың) жеке сәйкестендіру коды
Қазынашылық комитетінің
аумақтық бөлімшесінің
орналасқан жері
Осы құжатта көрсетілген қолдар мен мөр бедерінің үлгілерін
__________________________________________________________________
___________________________________________________________ есебінен
(қаржыландыру көздері көрсетілсін)
мемлекеттік мекеменің ______________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________ жөніндегі
(операция түрлері көрсетілсін (шарттарға, азаматтық-құқықтық
мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерге, хабарламаларға, төлеуге
берілген шоттарға және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында
көзделген басқа да құжаттарға қол қоюға)
операцияларын жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналсын.
Атқаратын қызметі
Аты-жөні
Қолдардың үлгілері
Қолданылу мерзімі (қолды уақытша ауыстыру кезінде)
Мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрі бедерінің үлгісі
Бірінші қол қою:
Екінші қол қою:
кестенің жалғасы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
атауы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе м/м уәкілетті тұлғаларының
қолдары үлгі.
лерін растайтын өзі уәкілеттік берген тұлғаның
аты-жөні
Қолдар мен м/м елтаңбалы мөрі бедерінің
үлгілері куәлігінің күні
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
үлгілерді және елтаңбалы мөрінің бедерін куәландыратын тұлғаның қолы
(қолы)
(мөр бедері)
Келесі беті
Нотариустың куәландыратын жазбасы
Мен, нотариус
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(аты-жөні, орналасқан жері)
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі»"______" ___________ жылғы
N _______ берген лицензияның негізінде әрекет ететін, азаматтар
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(аты-жөні)
менің қатысуымен қойған қолдарының растығын куәландырамын.
Құжатқа қол қойғандардың жеке тұлғасы анықталған.
Тізілімде N ____________. тіркелген _____________ теңге мемлекеттік
баж өндіріп алынды.
"____"»_____________ _____ж.
М. О.
Нотариус  __________________  __________________________________
(қолы)                  (Аты-жөні)
қолдар мен мөр бедерлерін қабылдау туралы аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгісі: 200__ж. "__" __________
_____________       __________________
(қолы)              (Аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің
шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың
ережесіне

Приложение 6-1
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 87 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В _______________________________________________________________________
(Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, местный
уполномоченный орган по исполнению бюджета, территориальное подразделение
Комитета казначейства)
_________________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ, местный уполномоченный орган по
исполнению бюджета)
Заявка
на прекращение действия кодов государственным учреждениям
от "__" ___________ _____ года
Наимено-
вание
государ-
ствен-
ного
учреж-
дения
Код
ведомст-
венной
принадлеж-
ности
(согласно
Единой
бюджетной
классифи-
кации
Республики
Казахстан)
Вид
бюджета
Код
налогового
органа
(региона
для учета
налоговых
поступлений)
Сектор
эконо-
мики
РНН
государ-
ствен-
ного
учрежде-
ния
Юридический
адрес
государствен-
ного
учреждения,
телефон,
факс
Основание
для
прекращения
действия
кода
1
2
4
5
6
7
8
Руководитель администратора
бюджетных программ
(местного уполномоченного органа по исполнению бюджета) _________ _________
(подпись) (Ф. И. О)
Приложение 7
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
В _________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения Комитета казначейства)
___________________________________________________________________
(наименование и код администратора бюджетных программ)
Заявление
от "__"___________________ _______ года
__________________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________________,
(вид бюджета)
просит на основании _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается основание для закрытия КСН, счета)
закрыть ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(ИИК и наименование КСН, счета)
Руководитель
М.П.  государственного учреждения         ___________   ___________
(подпись)      (Ф.И.О)
Отметка о закрытии контрольного счета наличности (счета)
__________________________________ закрыт "___" __________ ____года
(наименование и ИИК контрольного
счета наличности, счета)
Руководитель территориального
подразделения Комитета казначейства  ___________    _________
(подпись)      (Ф.И.О)
Приложение 8
к Правилам открытия, ведения и закрытия
счетов государственных учреждений
В _______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня (организации, осуществляющей
отдельные виды банковских услуг))
Отзыв разрешения N ____
от "__"_____________ _________ года
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в
связи с____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается основание отзыва)
отзывает разрешение N ______ от "___" _________ ________ года,
выданное___________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(наименование и код государственного учреждения, которому открыт
счет в банке второго уровня или организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
Руководитель Комитета
казначейства Министерства
финансов Республики Казахстан     ___________    ____________
М. П.                          (подпись)       (Ф.И.О)
Руководитель структурного
подразделения КК МФ РК,
ответственного за выдачу
разрешений                        ___________    ___________
(подпись)       (Ф.И.О)
Отметки банка второго уровня
(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет N _______________ закрыт "_____" _____________года
Остаток на счете по состоянию на дату отзыва разрешения в сумме
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
переведен _________________________________________________________
(наименование и ИИК счета)
на основании платежного поручения от "___" __________ ______ года
N ________.
Руководитель банка
второго уровня (организации,
осуществляющей отдельные
виды банковских операций)       ____________     ____________
М. П.                        (подпись)        (Ф.И.О)

6-1-қосымша
Ескерту. 6-1-қосымшамен толықтырылды - Қазақстан
Республикасы Қаржы министрінің 2008.02.25 N 87 (қолданысқа енгізілу
тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, Қазынашылық комитетінің аумақтық бөлімшесі)
____________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган)
_________жылғы "___" ______________
Мемлекеттік мекемелер кодтарының қолданылуын
тоқтатуға өтінім
Мемлекеттік
мекеменің
атауы
Ведомствалық тиістілік
коды (Қазақстан Респуб-
ликасының Бірыңғай бюд-
жеттік сыныптамасына сәйкес)
Бюджет
түрі
Салық органының коды
(салық түсімдерін
есепке алу үшін
өңірдің)
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Экономика
секторы
Мемлекеттік меке-
менің СТН-і
Мемлекеттік мекеменің
заңды мекен-жайы,
телефоны, факсі
Кодтардың қолда-
нылуын тоқтату
үшін негіздеме
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның) басшысы           _________ ____________________
(қолы)        (Аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың ережесіне
7-қосымша
____________________________________________________
(Қазынашылық комитетінің аумақтық бөлімшесінің атауы)
_________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы және коды)
Өтініш
"__" ______________ _______ жылғы
бюджеттен қаржыландырылатын ________________________________________
(бюджеттің түрі)
___________________________________________________________________,
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
____________________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________ негізінде
(ҚБШ-ны, шотты жабуға негіз көрсетіледі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ сұрайды.
(ЖСК және ҚБШ, шот атауы)
Басшы
Мемлекеттік мекеменің    ____________   _____________________
(қолы)            (Аты-жөні)
М.О.
Қолма-қол ақшаны бақылау шотын (шотты) жабу туралы белгі
___________________________________»"__"»_________ ____ жылы жабылды
(қолма-қол ақшаны бақылау шотының, шоттың атауы және ЖСК)
Қазынашылық комитетінің
аумақтық бөлімшесінің басшысы   ____________   ____________
(қолы)          (Аты-жөні)
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың,
жүргізудің және жабудың ережесіне
8-қосымша
____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің (банктік қызметтердің жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның) атауы)
N ____ рұқсатты қайтарып алу
"__"»____________ _________ жылғы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________ байланысты
(қайтарып алудың негізі көрсетіледі)
__________________________________________________________________
____________________________________________________________ берген
(екінші деңгейдегі банкте немесе банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымда шот ашылған мемлекеттік мекеменің
атауы және коды)
"___"»_________ ________ жылғы N ______ рұқсатты қайтарып алады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің басшысы ______________ ____________
(қолы)       (Аты-жөні)
М.О.
Рұқсатты беруге жауапты
ҚР ҚМ ҚК аумақтық
бөлімшесінің басшысы  __________________   ___________________
(қолы)                 (Аты-жөні)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның) белгісі
N _______________ шот»"_____"»_____________ жылы жабылды
Рұқсатты қайтарып алу күніндегі жағдай бойынша шоттағы қалдық
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________ сомада
(санмен және жазбаша, валюта түрі)
"____"»_____________ ______ жылғы N ________ төлем тапсырмасының
негізінде _______________________________________________ аударылды.
(шоттың атауы және ЖСК)
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның) басшысы ____________  ________________
(қолы)          (Аты-жөні)
М.О.