Об утверждении Списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжести работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 185-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2007 года № 4912. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 418-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.11.2011 № 418-ө.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые:
1) Список работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
2) Предельные нормы переноски передвижения тяжести работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 февраля 2005 года N 45-п "Об утверждении Списка производств, профессий на тяжелых физических работах и работах с вредными (особо вредными), опасными (особо опасными) условиями труда, на которых запрещается применение труда лиц, не достигших восемнадцати лет" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3445, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, сентябрь 2005 г., N 18, ст. 150).
3. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в периодических изданиях в установленном законодательством порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курманова А.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
"Согласовано"
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
31 июля 2007 года
Утвержден
приказом и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года N 185-п
Список
работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста
Глава 1. Производство и виды работ

Жасы он сегізге толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, жасы он сегізге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын ауырлықтың шекті нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 31 шілдедегі N 185-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 3 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4912 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 418-ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011.11.25 № 418-ө (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  16-бабы 19) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жасы он сегізге толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі;
2) Жасы он сегізге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын ауырлықтың шекті нормалары бекітілсін.
2. "Жасы он сегізге толмаған адамдардың еңбегін қолдануға тыйым салынатын ауыр қол еңбегі жұмыстары мен еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды), қауіпті (ерекше қауіпті) жұмыстардағы өндірістердің, кәсіптердің тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 15 ақпандағы  N 45-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3445 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдары мен өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2005 ж., қыркүйек, N 18, 150-құжат) күші жойылған деп танылсын.
3. Еңбек және халықты жұмыспен қамту департаменті (Әбденов С.С.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны кейіннен мерзімді баспасөзде заңнамада белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.М. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алған ресми жарияланған күнінен он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2007 жылғы 31 шілде
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрдің міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі N 185-ө
бұйрығымен бекітілген
Жасы он сегізге толмаған қызметкерлердің еңбегін
пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі 1-тарау. Өндірістер мен жұмыстардың түрлері

1. Атомные электростанции
2. Геологоразведочные топографо-геодизические работы
3. Добыча и обогащение угля и горнорудного сырья
4. Добыча и обогащение строительных и нерудных материалов
5. Добыча и переработка нефти и газа
6. Коксохимическое производство
7. Лесозаготовительные работы, лесосплав и подсочка леса
8. Лесохимическое производство
9. Металлургические производства (черная и цветная металлургия)
10. Металлообработка, в том числе: сварочные, кузнечно-прессовые и термические работы, металлопокрытия и окраска, жестяно-баночное и трубное производство
11. Нефтехимические производства
12. Обогащение, агломерация, брикетирование химического сырья
13. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
14. Организации по производству бактерийных и вирусных препаратов
15. Производство асбеста
16. Производство асбестоцементных изделий
17. Производство растворителей
18. Производство цемента
19. Производство железобетонных и бетонных изделий и конструкций
20. Производство огнеупоров
21. Производство стеновых и вяжущих материалов
22. Производство теплоизоляционных материалов
23. Производство асфальтовой мастики и плитки
24. Производство мягкой кровли и гидроизоляционных материалов
25. Производство целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них
26. Производство порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино- или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания
27. Сельскохозяйственное производство
28. Строительство шахт, разрезов, метрополитенов и тоннелей
29. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы
30. Пищевая промышленность, в том числе: производство вина, спирта и ликеро-водочной продукции, пива и безалкогольных напитков, табачное и ферментационное производства, производство поваренной соли
31. Тепловые сети
32. Транспорт, в том числе: железнодорожный транспорт и метрополитен, морской флот, речной флот, гражданская авиация, автомобильный и городской электротранспорт
33. Электроэнергетика (энергетическое хозяйство)
34. Химическое производство
35. Фармацевтическое производство
36. Добыча рыб
Глава 2. Общие профессии и виды работ
37. Автоклавщик
38. Аккумуляторщик, занятый зарядкой и ремонтом аккумуляторов
39. Антикоррозийщик
40. Аппаратчик приготовления химических растворов
41. Аппаратчик хлорирования
42. Бункеровщик
43. Варщик битума
44. Водолаз
45. Водитель автомобиля
46. Газовщик
47. Газогенераторщик
48. Газоспасатель
49. Генераторщик ацетиленовой установки
50. Гуммировщик металлоизделий
51. Дегазаторщик
52. Дефектоскопист рентгено-гамма-графирования

1. Атом электрстансалары
2. Геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық жұмыстар
3. Көмір және тау-кен шикізатын өндіру және байыту
4. Құрылыс және кенсіз материалдарды өндіру және байыту
5. Мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу
6. Коксохимиялық өндіріс
7. Ағаш дайындау жұмыстары, ағаш ағызу және ағаштан шырын алу
8. Ағашхимиялық өндіріс
9. Металлургия өндірісі (қара және түсті металлургия)
10. Металл өңдеу оның ішінде: (дәнекерлеу, ұста-пресс және термиялық жұмыстары, металл жалату және сырлау, қаңылтыр банкі және құбыр өндірісі)
11. Химиялық мұнай өндірісі
12. Химиялық шикізатты байыту, агломераттау, брикеттеу
13. Тастан жасалған бұйымдар және тасты өңдеу өндірісі
14. Бактериялық және вирустық препараттар өндіру кәсіпорындары
15. Асбест өндірісі
16. Асбест цемент бұйымдарының өндірісі
17. Еріткіштер өндірісі
18. Цемент өндірісі
19. Темір-бетон және бетон бұйымдары мен конструкциялар өндірісі
20. Отқа төзімді кен тазалаушы өндірісі
21. Қабырғалық және тоқымалы материалдар өндірісі
22. Жылу изоляциялау материалдарының өндірісі
23. Асфальт мастикасын және плиткасын шығаратын өндіріс
24. Жұмсақ шатыр және гидроизоляциялық материалдар шығаратын өндіріс
25. Целлюлоза, қағаз, қатырма және олардан жасалатын бұйымдар өндірісі
26. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнімдер, кино-немесе бейне материалдар, көріністер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттар өндірісі
27. Ауылшаруашылығы өндірісі
28. Шахталарды, разрездерді, метрополитендер мен тоннельдерді салу
29. Құрылыс, монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстары
30. Тамақ өнеркәсібі, оның ішінде: шарап, спирт, ликер-арақ өнімдері, сыра және алкогольсіз сусындар өндірісі, темекі және ферментация өндірісі, ас тұзын өндіру
31. Жылу желілері
32. Көлік, оның ішінде: темір жол көлігі мен метрополитен, теңіз флоты, өзен флоты, жолаушы тасымалдайтын авиация, автомобиль және қалалық электркөлігі
33. Электроэнергетика (энергетикалық шаруашылық)
34. Химия өндірісі
35. Фармацевтикалық өндірістер
36. Балық аулау
2-тарау. Жалпы мамандықтар мен жұмыстардың түрлері
37. Автоклавшы
38. Аккумоляторларды жөндеумен және зарядтаумен айналысатын аккумоляторшы
39. Антикоррозияшы
40. Химиялық ерітінділерді дайындайтын аппаратшы
41. Хлорлау аппаратшысы
42. Бункерші
43. Битум қайнатушы
44. Сүңгуір (водолаз)
45. Автомобиль жүргізушісі
46. Газшы
47. Газ генераторшысы
48. Газ құтқарушысы
49. Ацетилен қондырғысының генераторшысы
50. Металл бұйымдарының гумершісі
51. Дегазаторшы
52. Рентген-гамма-глафирлеу дефектоскописі

53. Дозиметрист
54. Заправщик горючими и смазочными материалами
55. Зарядчик огнетушителей
56. Испытатель баллонов
57. Истопник, кочегар технологических печей и кочегар производственных печей, занятые обслуживанием котлов и печей, работающих на твердом топливе при ручной загрузке
58. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и агрегатов, занятый на горячем ремонте производственных печей и котлов
59. Лаборант химического анализа, занятый: на анализах, исследовании и испытании сильнодействующих на организм человека веществ
60. Литейщик пластмасс
61. Машинист вагоноопрокидывателя
62. Машинист вагонотолкателя
63. Машинист вентиляционной и аспирационной установок
64. Машинист воздухоразделительных установок
65. Машинист газодувных машин
66. Машинист газогенераторной станции
67. Машинист двигателей внутреннего сгорания
68. Машинист дымососов
69. Машинист компрессорных установок
70. Машинист крана (крановщик)
71. Машинист подъемника
72. Машинист скрепера (скреперист)
73. Машинист холодильных установок
74. Машинист экскаваторва
75. Машинист по стирке спецодежды, занятый на ремонте, чистке и стирке спецодежды, загрязненной ядовитыми веществами, канализационной жидкостью, а также в спецпрачечных
76. Мойщик, занятый: мойкой тары из-под нефтепродуктов и химикатов; промывкой деталей, узлов и моторов, работающих на этилированном бензине; мойкой ассенизационных машин; а также занятый дезинфекцией посуды
77. Моторист электродвигателей, занятый обслуживанием высоковольтных электродвигателей
78. Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов сжиженным газом и жидким хлором
79. Обходчик водопроводно-канализационной сети, занятый обслуживанием оборудования в подземных камерах и тоннелях
80. Огнеупорщик, занятый на ремонте топок печей, котлов, ковшей и другого оборудования
81. Паяльщик, занятый на изготовлении ртутного припоя и пайке этим припоем
82. Подсобный рабочий, непосредственно занятый: на разливке и прокатке горячего металла; на участках плавки и обработки свинца, бериллия и их сплавов, а также где применяются в открытом виде химические вещества I, II, III классов опасности; на всех видах транспорта при обработке опасных и токсических грузов
83. Прессовщик
84. Прессовщик изделий из пластмасс
85. Приемщик баллонов
86. Работники, занятые торговлей и хранением вина, спирта и ликеро-водочной продукции и пива, а также табачных изделий
87. Рабочие, занятые в производствах и на работах, связанных с изготовлением, хранением, транспортировкой и применением взрывоопасных веществ

53. Өлшеуші (дозиметрші)
54. Жанар және жағар майларды құюшы
55. От сөндіргіштерге заряд беруші
56. Баллондарды сынаушы
57. Технологиялық және өндіріс пештерінің қазандары мен пештеріне қызмет көрсетумен айналысатын, қолмен тиеп құрғақ отынмен жұмыс істейтін от жағушы, кочегар
58. Өндіріс пештері мен қазандарын ыстықтай жөндеумен айналысатын өнеркәсіп пештерінің, қазандарының және агрегаттарының тас қалаушы-пешшісі
59. Адам ағазасына күшті әсер ететін заттарды тексеру, зерттеу және сынаумен айналысатын химиялық анализ лаборанты
60. Пластмасс құюшы
61. Вагондарды төңкеру машинасының машинисі
62. Вагондарды итеру машинасының машинисі
63. Вентиляциялық және аспирациялық қондырғылардың машинисі
64. Ауа бөлуші қондырғылардың машинисі
65. Газ үрлеу машиналарының машинисі
66. Газ генератор машиналарының машинисі
67. Іштен жану двигательдерінің машинисі
68. Түтін сорғыштың машинисі
69. Компрессор қондырғыларының машинисі
70. Кран машинисі (краншы)
71. Көтергіш машинисі
72. Скрепер машинисі (скреперші)
73. Тоңазытқыш қондырғыларының машинисі
74. Эксковатор машинисі
75. Улы заттармен, канализация сұйықтарымен ластанған киімдерді жөндеумен, тазалаумен және жуумен айналысатын арнаулы киім жуу, сондай-ақ арнаулы кір жумен айналысатын машинист
76. Мұнай өнімдері мен химикаттардан босаған ыдыстарды жуумен, бөлшектерді, тораптар мен моторларды жуумен, ассенизациялық машиналарды жуумен, сондай-ақ ыдыс-аяқты дезинфекциялаумен айналысатын, этилденген бензинмен жұмыс істейтін жуушы
77. Жоғары вольтті электер двигательдеріне қызмет көрсетумен айналысатын электр двигателі моторшысы
78. Баллондарға сығымдалған газ және сұйық хлор толтырумен айналысатын баллон толтырушы
79. Су құбыры-канализация жүйесінің жерасты камералары мен тоннельдеріне қызмет көрсетумен айналысатын қараушы
80. Пештерді, қазандықтарды, ожауларды және басқа да жабдықтарды жөндеумен айналысатын отқа төтеп беруші
81. Сынап дәнекерін әзірлеумен және осы дәнекермен дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеуші
82. Қорғасынды, бериллийді және олардың қорытпаларының балқыту және өңдеу учаскелерінде, сондай-ақ зияндылығы І, ІІ, ІІІ сыныпты химиялық заттар ашық түрде қолданылатын; зиянды және улы жүктерді өңдеу кезінде көліктің барлық түрінде ыстық металды таратып құю және прокаттаумен тікелей айналысатын қосалқы жұмысшы (транспорттық)
83. Престеуші
84. Пластмас бұйымдарын престеуші
85. Баллон қабылдап алушы
86. Шарап, спирт, ликер-арақ өнімдерін және сыра сатумен, сақтаумен айналысатын қызметкерлер
87. Қопарылғыш зиянды заттарды әзірлеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және пайдаланумен байланысты өндірістер мен жұмыстарда істейтін жұмысшылар

88. Рабочие, занятые на всех видах работ, связанных с применением открытой ртути
89. Рабочие, занятые на всех видах работ с применением пневматического инструмента
90. Рабочие, занятые на обслуживании водолазных и подводных работ
91. Рабочие, занятые на пристрелке и отстрелке оружия
92. Рабочие, занятые на работах по транспортировке, приготовлению и применению ядохимикатов
93. Рабочие, занятые на работах: по удалению нечистот из выгребных и помойных ям вручную; по очистке промышленной канализационной сети и ловушек
94. Рабочие, занятые на работах с применением этиловой жидкости
95. Рабочие, занятые обслуживанием специализированных складов с горюче-смазочными и взрывчатыми материалами, ядохимикатами, кислотами и щелочами хлором и хлорной известью
96. Рабочие, занятые работой на высоте
97. Рабочие, занятые непосредственно в боксах, инсектариях, вивариях
98. Рабочие, непосредственно занятые на заводских ходовых испытаниях локомотивов и мотор-вагонных поездов
99. Рабочие, непосредственно занятые у горячей плиты, кондитерских печей и электрожарочных шкафов
100. Рабочие по обслуживанию бани (сауны)
101. Рабочие ритуальных услуг (в моргах, крематориях, кладбищах)
102. Рабочие, занятые на плантациях тростника, опийного мака, табака, хлопка
103. Рабочие, занятие всеми видами работ с применением пестицидов и гербицидов
104. Рабочие, занятые работой в ночных клубах, кабаре, ресторанах
105. Рабочие, занятые перевозкой, производством или реализацией наркотических и токсических препаратов, алкогольной продукции и табачных изделий
106. Рабочие, занятые распространением, рекламированием и продажей порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания
107. Работники, занятые на всех видах работ в психиатрических больницах, интернатах, диспансерах, включая отделения для лечения наркологических больных в других лечебных учреждениях, работа в хосписах
108. Рабочие по уходу за дикими и хищными животными, быками и жеребцами производителями в сельском хозяйстве, заказниках, зоопарках, цирках
109. Работники, занятые с обработкой драгоценных камней и металлов, по изготовлению денежных знаков и других ценных бумаг
110. Работники, занятые на аварийно-спасательных службах
111. Работники по охране банковских структур и других ведомств, инкассация и другие виды деятельности, где разрешено ношение огнестрельного оружия

88. Ашық сынапты қолданумен байланысты барлық жұмыс түрлеріндегі жұмысшылар
89. Пневматикалық құралдар қолданылатын барлық жұмыстардағы жұмысшылар
90. Сүңгуір (водолаз) және су асты жұмыстарына қызмет көрсетуші жұмысшылар
91. Қару-жарақты ату және атып көрумен айналысатын жұмысшылар
92. Улы химикаттарды тасымалдаумен, әзірлеумен және қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
93. Тазалау және жуынды-шайынды шұңқырларынан қоқыстарды қолмен шығарумен, өнеркәсіптік канализация жүйесі мен ұстағыштарды тазалаумен айналысатын жұмысшылар
94. Этил сұйығы қолданылатын жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
95. Жанар-жағар және қопарылғыш материалдар, улы заттар, қышқылдар мен сілтілер, хлор және хлорлы известь сақталатын арнаулы қоймаларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар
96. Биіктікте жұмыс істейтін жұмысшылар
97. Бокстарда, инсектарийлерде, виварийлерде тікелей жұмыс істейтін жұмысшылар
98. Локомотитверді және моторлы вагон поездарын зауыттық жүру сынағымен тікелей айналысатын жұмысшылар
99. Ыстық плита, кондитер пештері және электроқуыру шкафтарының тікелей жанында жұмыс істейтін жұмысшылар
100. Моншаларға (сауналарға) қызмет көрсету жөніндегі жұмысшылар
101. Дәстүрлі қызметтер жұмысшылары (моргтерде, крематорийлерде, зираттарда)
102. Тростник, опий көкнәрін, темекі, мақта плантацияларында жұмыс істейтін жұмысшылар
103. Пестицидтер мен гербицидтер қолданылатын барлық жұмыс түрлеріндегі жұмысшылар
104. Түнгі клубтарда, кабаре, мейрамханаларда жұмыс істейтін жұмысшылар
105. Наша және улы препараттарды, алкогольді өнімдер мен темекі бұйымдарын тасымалдаумен, өндірумен және өткізумен айналысатын жұмысшылар
106. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнімдері, кино-немесе бейне материалдар, көріністер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттарды таратумен, жарнамалаумен және сатумен айналысатын жұмысшылар
107. Басқа да емдеу мекемелеріндегі наркологиялық ауруларды емдеу бөлімшелерін қоса, психиатриялық ауруханаларда, интернаттарда, диспансерлерде барлық жұмыс түрлерімен, хоспистердегі жұмыспен айналысатын жұмысшылар
108. Ауыл шаруашылығында, заказниктерде, зоопарктер мен цирктерде жабайы және жыртқыш аңдарға, бұқалар мен айғырларға күтім жасайтын жұмысшылар
109. Асыл тастар мен металдарды өңдеумен, ақша белгілерін және басқа да құнды қағаздарды шығарумен айналысатын жұмысшылар
110. Авариялық-құтқару қызметтерімен айналысатын жұмысшылар
111. Банк құрылымдары мен басқа да қызметтерді қорғау жөніндегі, инкассация қызметі мен оқ ату қаруын алып жүруге рұқсат берілген басқа да қызмет түрлеріндегі қызметкерлер

112. Работники по выполнению работы, связанные с ответственностью за жизнь, здоровье и безопасность детей (обслуживающий персонал домов ребенка, детских дошкольных учреждений, детских домов, интернатов, обслуживание аттракционов и другие)
113. Регенераторщик отработанного масла
114. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый: на монтаже и демонтаже шин; ремонтом автомобилей, перевозящих ассенизационные грузы, гниющий мусор и ядохимикаты; ремонтом автомобилей, работающих на этилированном бензине
115. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов
116. Слесарь аварийно-восстановительных работ
117. Слесарь-сантехник, занятый на работе канализационной сети
118. Слесарь-ремонтник, занятый на испытании и ремонте фреоновых и аммиачных компрессоров и холодильных установок
119. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом: технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающих на этилированном бензине; в подземных камерах, тоннелях и внутри судов; в металлургических и химических производствах, цехах и на производственных участках; в производствах пластмассовых изделий в спецпрачечных; на горячих участках работ; канализационных сооружений
120. Стропальщик
121. Такелажник
122. Чистильщик, занятый на очистке котлов, танков, цистерн, чанов, нефтеналивных судов и других емкостей от жира, раксы, нефтепродуктов и химпродуктов
123. Чистильщик труб (трубочист)
124. Чистильщик печей, газоотходов и вентиляционных установок
125. Шлифовщик, занятый на работах с применением абразивных кругов, сухим способом
126. Электродчик
127. Электрогазосварщик
128. Электромеханик по лифтам, занятый ремонтом и техническим обслуживанием лифтов.
Утвержден
приказом и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года N 185-п
Предельные нормы
переноски и передвижения тяжести работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Работники (лица), не достигшие восемнадцатилетнего возраста
(далее - подростки), не должны назначаться на работы, заключающиеся
исключительно в переноске или передвижении тяжестей весом свыше 4,1 кг.
Переноска и передвижение тяжестей подростками обоего пола в
пределах нижеуказанных норм допускается лишь в тех случаях, если они
непосредственно связаны с выполнением подростком постоянной профессиональной
работой и отнимают не более одной трети их рабочего времени.
N
п/п
Характер работы
Предельно допустимая
масса груза
1.
Переноска тяжестей:

112. Балалардың өмірі, денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін жауаптылықпен байланысты жұмыстарды орындаумен айналысатын қызметкерлер (сәбилер үйлерінің, мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, балалар үйлерінің, интернаттардың қызмет көрсетуші персоналы, аттракциондарда қызмет көрсету және т.б.)
113. Істен шыққан май генераторшысы
114. Шиналарды құрастыру және бөлшектеумен; автомобильдерді жөндеумен; ассенизациялық жүктер, шіріген қалдықтар мен улы химикаттар тасымалдаумен; этилденген бензинмен жұмыс істейтін автомобильдерді жөндеумен айналысатын слесарь
115. Жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу слесарі
116. Авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі
117. Канализация желілерінің жұмыстарымен айналысатын слесарь
118. Фреонды және аммиакты компрессорлар мен тоңазытқыш қондырғыларын сынаумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жұмысшы
119. Этилденген бензинмен жұмыс істейтін моторсынау стансаларында технологиялық жабдықтарды, жер асты камераларында, тоннельдер мен кеме ішінде; металлургиялық және химиялық өндірістерде, цехтарда және өндіріс учаскелерінде; пластмасса бұйымдары өндірісінде, арнаулы жуу орындарында; ыстық жұмыс учаскелерінде; канализация құрылыстарында жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушілер
120. Стропальші
121. Такелажшы
122. Вагон аударғышты, қазандарды, танктерді, цистерналарды, бөшкелерді, мұнай құю кемелерін және басқа да май, гракс, мұнай және химия өнімдері сыйымдылықтарын тазалаумен айналысатын жұмысшылар
123. Құбыр тазалаушы (трубочист)
124. Пештер мен газ қалдықтарын және желдеткіш қондырғыларын тазалаушы
125. Абразивті шеңберлер қолданып, құрғақ әдіспен жұмыс істетйін жылтыратушылар
126. Электродшы
127. Электрогазбен пісіруші
128. Лифтілерді жөндеу және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын лифт электромеханиктері
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрдің міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі N 185-ө
бұйрығымен бекітілген
Жасы он сегізге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын
және қозғайтын ауырлықтың шекті нормалары
Жасы он сегізге толмаған қызметкерлер (адамдар) (бұдан әрі - жасөспірімдер) салмағы 4,1 кг. асатын ауырлықтарды тасымалдаумен немесе қозғаумен ғана айналысатын жұмыстарға тағайындалмауға тиіс.
Жасөспірімдердің жоғарыда көрсетілген нормалар шегіндегі ауырлықты тасымалдауына және қозғауына, бұл жасөспірімнің тұрақты кәсіби жұмысымен байланысты болғанда және жұмыс уақытының үштен бірінен артығын алмайтын жағдайларда ғана жол беріледі.
N р/р
Жұмыстың сипаты
Жүктің жол
берілетін шекті
салмағы
1.
Ауырлықты тасымалдау:

1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18
16,4 кг
10, 25 кг
2.
Передвижение тяжестей на вагонетках,
передвигающихся по рельсам:
1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18
492 кг
328 кг
Примечание. В массу переносимого и передвигаемого груза включается
масса тары, упаковки и приспособления.

1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты
жасаөспірімдер үшін
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты
жасаөспірімдер үшін
16,4 кг.
10,25 кг.
2.
Ауырлықты рельспен қозғалатын
вагонеткалармен жылжыту:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты
жасаөспірімдер үшін
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты
жасаөспірімдер үшін
492 кг.
328 кг.
Ескертпе. Тасымалданатын және қозғалатын жүктің салмағына тараның, буманың және жабдықтың салмағы қосылады.