О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 октября 2007 года N 243. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2007 года N 5001. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 75
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 17 июня 2006 года N 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4301), с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлениями Правления Агентства от 23 февраля 2007 года N 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4581), от 28 мая 2007 года  N 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4806), от 27 августа 2007 года  N 225 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4956), следующие изменения и дополнения:
в  Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
в приложении 1:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 қазандағы N 243 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 20 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5001 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 75 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы  N 136 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4301 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 46 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4581 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы  N 156 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4806 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы  N 225 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4956 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістері мен толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесінде (бұдан әрі - Ереже):
1-қосымшада:

строки, порядковые номера 57-65, изложить в следующей редакции:
"
57
Активы для расчета лимита текущей
валютной ликвидности
1) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и валюте "Евро" (с указанием
суммы/коэффициента по данной группе
валют в совокупности):
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
2) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки:
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
58
Обязательства для расчета лимита текущей
валютной ликвидности
1) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и валюте "Евро" (с указанием
суммы/коэффициента по данной группе
валют в совокупности):
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
2) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки:
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
59
Коэффициент текущей валютной ликвидности
1) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и валюте "Евро" (с указанием
суммы/коэффициента по данной группе
валют в совокупности):
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
2) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки:
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
60
Активы для расчета лимита краткосрочной
валютной ликвидности
1) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и валюте "Евро" (с указанием
суммы/коэффициента по данной группе
валют в совокупности):
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
2) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки:
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
61
Обязательства для расчета лимита
краткосрочной валютной ликвидности

реттік нөмірі 57-65-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
57
Ағымдағы валюта өтімділігінің лимитін есептеу
үшін активтер
1) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"А" -дан төмен
емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе
басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай
деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел
валюталары, және»"Eуpo" валютасы бойынша
(жиынтықпен валюталардың осы топтары бойынша
соманы/коэффициентті көрсетіп):
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
2) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"A"-дан төмен
тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас
деңгейiндегi рейтингi бар немесе тиісті
рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң шетел валюталары
бойынша:
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
58
Ағымдағы валюта өтімділігінің лимитін есептеу
үшін міндеттемелер
1) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"А"-дан төмен
емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе
басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай
деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел
валюталары, және»"Eуpo" валютасы бойынша
(жиынтықпен валюталардың осы топтары бойынша
соманы/коэффициентті көрсетіп):
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
2) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"A"-дан төмен
тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас
деңгейiндегi рейтингi бар немесе тиісті
рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң шетел валюталары
бойынша:
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
59
Ағымдағы валюта өтімділігінің коэффициенті
1) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"А"-дан төмен
емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе
басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай
деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел
валюталары, және»"Eуpo" валютасы бойынша
(жиынтықпен валюталардың осы топтары бойынша
соманы/коэффициентті көрсетіп):
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
2) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"A"»-дан төмен
тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас
деңгейiндегi рейтингi бар немесе тиісті
рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң шетел валюталары
бойынша:
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
60
Қысқа мерзімді валюта өтімділігінің лимитін
есептеу үшін активтер
1) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"А"-дан төмен
емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе
басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай
деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел
валюталары, және»"Eуpo" валютасы бойынша
(жиынтықпен валюталардың осы топтары бойынша
соманы/коэффициентті көрсетіп):
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
2) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"A"-дан төмен
тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас
деңгейiндегi рейтингi бар немесе тиісті
рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң шетел валюталары
бойынша:
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
61
Қысқа мерзімді валюта өтімділігінің лимитін
есептеу үшін міндеттемелер

1) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, и валюте "Евро" (с указанием
суммы/коэффициента по данной группе
валют в совокупности):
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
2) по иностранным валютам стран, имеющих
суверенный рейтинг ниже "А" агентства
Standard&Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или не имеющих соответствующей
рейтинговой оценки:
(указывается вид валюты)
(указывается вид валюты)
";
приложение 2:
дополнить строками, порядковые номера 80-1, 84-1, 86-1, 89-1, следующего содержания:
"
80-1
Займы, предоставленные
нерезидентам Республики
Казахстан, являющимся
юридическими лицами,
зарегистрированными на
территории иностранных
государств*, или
гражданами иностранных
государств*
200
";
"
84-1
Вклады в организациях-
нерезидентах Республики
Казахстан, зарегистриро-
ванных на территории
иностранных государств
200
";
"
86-1
Дебиторская задолженность
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
зарегистрированных на
территории иностранных
государств*
200
";
"
89-1
Ценные бумаги, выпущенные
организациями-нерезидента
и Республики Казахстан,
зарегистрированными на
территории иностранных
государств*
200
";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
* Перечень иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);

1) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"А"-дан төмен
емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе
басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай
деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел
валюталары, және»"Eуpo" валютасы бойынша
(жиынтықпен валюталардың осы топтары бойынша
соманы/коэффициентті көрсетіп):
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
2) Standard&Poor's агенттiгiнiң»"A"-дан төмен
тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг
агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас
деңгейiндегi рейтингi бар немесе тиісті
рейтингтiк бағасы жоқ елдердiң шетел валюталары
бойынша:
(валюта түрі көрсетіледі)
(валюта түрі көрсетіледі)
";
2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 80-1, 84-1, 86-1, 89-1-жолдармен толықтырылсын:
"
80-1
Шетел мемлекеттерінің*
аумағында тіркелген немесе
шетел мемлекеттерінің*
азаматтары заңды тұлғалары
болып табылатын Қазақстан
Республикасының резидент
еместеріне берілген заемдар:
200
";
"
84-1
Шетел мемлекеттерінің*
аумағында тіркелген Қазақстан
Республикасының резидент
емес-ұйымдарындағы салымдар:
200
";
"
86-1
Шетел мемлекеттерінің*
аумағында тіркелген
Қазақстан Республикасының
резидент емес-ұйымдарының
дебиторлық берешегі:
200
";
"
89-1
Шетел мемлекеттерінің*
аумағында тіркелген
Қазақстан Республикасының
резидент емес-ұйымдары
шығарған бағалы қағаздар
200
";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе:
* Шетел мемлекеттерінің тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Янган
(Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде
ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары
бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);

34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.";
в приложении 12:
таблицу "Расшифровка среднемесячной величины высоколиквидных активов" дополнить строкой, порядковый номер 24, следующего содержания:
"
24
Начисленное
вознаграждение
по активам
продолжение таблицы
";
таблицу "Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования" дополнить строкой, порядковый номер 27, следующего содержания:
"
27
Начисленное
вознаграждение
по
обязательствам
продолжение таблицы
";
в приложении 13:
в графах 2 и 3:
после слова "включительно" дополнить словами "с учетом начисленного вознаграждения";
цифры "41", "42" заменить цифрой "44";
в приложении 17:
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в иностранной валюте изложить в следующей редакции:
"Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств
При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств для каждого актива (обязательства) предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (исполняет требования клиентов). В строку 1 относятся активы и обязательства банка, принимаемые в расчет величины высоколиквидных активов и обязательств до востребования, перечисленные в Инструкции. Активы и условные обязательства включаются за вычетом сформированных специальных провизий. Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются нарастающим итогом. Сумма строк 5 и 6 заносится в строку "Итого", которая сверяется с данными баланса банка. Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Активы" с итоговой строкой активов по балансу будет соответствовать сумме нефинансовых активов банка. Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Обязательства" с итоговой строкой обязательств по балансу будет соответствовать сумме сформированных специальных провизий и нефинансовых обязательств.";
в приложении 18:
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в иностранной валюте изложить в следующей редакции:
"Пояснения по заполнению Таблицы сравнения
сроков активов и обязательств в иностранной валюте

34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi  мынадай (аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары).
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.";
12-қосымшада:
"Жоғары өтімді активтердің айлық орта шегін талдау" кестесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 24-жолмен толықтырылсын:
"
24
Активтер
бойынша
есеп-
телген
сыйақы
";
"Талап ету бойынша міндеттемелердің орташа айлық шегі" кестесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 27-жолмен толықтырылсын:
"
27
Міндет-
темелер
бойынша
есеп-
телген
сыйақы
";
13-қосымшада:
2 және 3-бағандарда:
"активтерді қоса отырып," деген сөздерден кейін "есептелген сыйақыны ескеріп," деген сөздермен толықтырылсын;
"41", "42" деген цифрлар "44" деген цифрмен ауыстырылсын;
17-қосымшада:
Шетел валютасымен активтердің және міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру кестесін толтыру жөніндегі түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру кестесін
толтыру жөніндегі түсініктеме
Әрбiр актив (мiндеттемелер) үшiн активтердің және міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру кестесін толтыру кезiнде ең аз мерзiм қарастырылады, ол мерзiм аяқталғаннан кейiн банк дебиторлар мен корреспонденттердiң мiндеттемелерiн орындауын талап етуге құқылы (клиенттердiң талаптарын орындайды). 1-жолға осы Нұсқаулықта тізбеленген жоғары өтімді активтер мен талап ету бойынша міндеттемелердің мөлшерін есептеуге алынатын банктің активтері мен мiндеттемелері жатады. Активтер мен шартты міндеттемелер, қалыптасқан арнайы провизияларды шегеріп, алынады. Активтер, мiндеттемелер және шартты мiндеттемелер бағандары бойынша 1-ден 5-жолға дейiнгi деректер өсу қорытындысы бойынша толтырылады. 5 және 6-жолдардың сомасы "Жиынтығы" жолына жазылады, ол банк балансының деректерімен салыстырылады. Баланс бойынша активтердің жиынтығы жолымен "Активтер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық банктің қаржылық емес активтерінің сомасына сәйкес келеді. Баланс бойынша міндеттемелердің жиынтық жолымен "Міндеттемелер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық қалыптасқан арнайы провизиялардың және қаржылық емес міндеттемелердің сомасына сәйкес келеді.";
18-қосымшада:
Шетел валютасымен активтердің және міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру кестесін толтыру жөніндегі түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелердің
мерзімдерін салыстыру кестесін толтыру жөніндегі түсініктеме

При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в иностранной валюте для каждого актива (обязательства) в иностранной валюте предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (исполняет требования клиентов). В строку 1 относятся активы и обязательства банка в иностранной валюте, принимаемые в расчет величины высоколиквидных активов и обязательств до востребования, предусмотренные пунктами 41 и 42 Инструкции. Активы и условные обязательства включаются за вычетом сформированных специальных провизий, созданных на классифицированные активы и классифицированные условные обязательства в иностранной валюте.
Строки 1-7 заполняются, в том числе в разрезе следующих валют отдельных иностранных государств (групп иностранных государств):
в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и валюте "Евро";
в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг от "В" до "А" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки.
Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются нарастающим итогом.
Сумма строк 5 и 6 заносится в строку 7 "Итого". Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Активы в иностранной валюте" с итоговой строкой активов по балансу будет соответствовать сумме активов в национальной валюте и нефинансовых активов банка в иностранной валюте. Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Обязательства в иностранной валюте" с итоговой строкой обязательств по балансу будет соответствовать сумме формированных специальных провизий, обязательств в национальной валюте и нефинансовых обязательств в иностранной валюте.";
в приложении 19:
Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в национальной валюте изложить в следующей редакции:
"Пояснения по заполнению Таблицы сравнения сроков
активов и обязательств в национальной валюте
При заполнении Таблицы сравнения сроков активов и обязательств в национальной валюте для каждого актива (обязательства) в национальной валюте предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов (исполняет требования клиентов). В строку 1 относятся активы и обязательства банка в национальной валюте, принимаемые в расчет величины высоколиквидных активов и обязательств до востребования, перечисленные в Инструкции. Активы и условные обязательства включаются за вычетом сформированных специальных провизий, созданных на классифицированные активы и классифицированные условные обязательства в национальной валюте.
Данные по графам активов, обязательств, возможных (условных) обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются нарастающим итогом. Сумма строк 5 и 6 заносится в строку 7 "Итого", которая сверяется с данными баланса банка. Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Активы в национальной валюте" с итоговой строкой активов по балансу будет соответствовать сумме активов в иностранной валюте и нефинансовых активов банка в национальной валюте. Возникшее расхождение по строке "Итого" в графе "Обязательства в национальной валюте" с итоговой строкой обязательств по балансу будет соответствовать сумме сформированных специальных провизий, обязательств в иностранной валюте и нефинансовых обязательств в национальной валюте.";
в приложении 23:

Шетел валютасындағы активтер мен мiндеттемелердің мерзiмдерiн салыстыру кестесiн толтыру кезiнде шетел валютасындағы әрбiр актив (мiндеттемелер) үшiн ең аз мерзiм қарастырылады, ол мерзiм аяқталғаннан кейiн банк дебиторлар мен корреспонденттердiң мiндеттемелерiн орындауын талап етуге құқылы (клиенттердiң талаптарын орындайды). 1-жолға Нұсқаулықтың 41 және 42-тармақтарында көзделген жоғары өтімді активтер мен талап ету бойынша міндеттемелердің мөлшерін есептеуге алынатын банктің шетел валютасындағы активтері мен мiндеттемелері жатады. Активтер мен шартты міндеттемелер, шетел валютасында жіктелген активтер мен жіктелген шартты міндеттемелерге құрылған, қалыптасқан арнайы провизияларды шегеріп, алынады.
1-7-жолдар толтырылады, оның iшiнде жеке шет мемлекеттердiң (шет мемлекеттер топтарының) мынадай валюталары бөлiгiнде:
Standard & Poor's агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел валютасында, және "Eуpo" валютасында;
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-дан "А"-ға дейiнгi тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел валютасында;
Standard & Poor's агенттiгiнiң "В"-дан төмен тәуелсiз рейтингi бар елдердiң немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiреуiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң және сәйкес рейтинг бағасы жоқ елдердiң шетел валютасында.
Активтер, мiндеттемелер және шартты мiндеттемелер бағандары бойынша 1-ден 5-жолға дейiнгi деректер өсу жиынтығы бойынша толтырылады. 5 және 6-жолдардың сомасы 7-жолдағы "Жиынтығына" жазылады. Баланс бойынша активтердің жиынтық жолымен "Шетел валютасында активтер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық банктің ұлттық валютадағы активтері мен шетел валютасындағы қаржылық емес активтерінің сомасына сәйкес келеді. Баланс бойынша міндеттемелердің жиынтық жолымен "Шетел валютасында міндеттемелер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық қалыптасқан арнайы провизиялардың, ұлттық валютадағы міндеттемелердің және шетел валютасындағы қаржылық емес міндеттемелердің сомасына сәйкес келеді.";
19-қосымшада:
Ұлттық валютамен активтердің және міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру кестесін толтыру жөніндегі түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық валютадағы активтер мен мiндеттемелердің мерзiмдерiн
салыстыру кестесiн толтыру жөнiндегi түсiндiрме
Ұлттық валютадағы активтер мен мiндеттемелердің мерзiмдерiн салыстыру кестесiн толтыру кезiнде ұлттық валютадағы әрбiр актив (мiндеттемелер) үшiн ең аз мерзiм қарастырылады, ол мерзiм аяқталғаннан кейiн банк дебиторлар мен корреспонденттердiң мiндеттемелерiн орындауын талап етуге құқылы (клиенттердiң талаптарын орындайды). 1-жолға осы Нұсқаулықта тізбеленген жоғары өтімді активтер мен талап ету бойынша міндеттемелердің мөлшерін есептеуге алынатын банктің ұлттық валютадағы активтері мен мiндеттемелері жатады. Активтер мен шартты міндеттемелер, ұлттық валютада жіктелген активтер мен жіктелген шартты міндеттемелерге құрылған, қалыптасқан арнайы провизияларды шегеріп, алынады.
Активтер, мiндеттемелер және ықтимал (шартты) мiндеттемелер бағандары бойынша 1-ден 5-жолға дейiнгi деректер өсу қорытындысы бойынша толтырылады. 5 және 6-жолдардың сомасы 7-жолдағы "Жиынтығына" жазылады, ол банк балансының деректерімен салыстырылады. Баланс бойынша активтердің қорытынды жолымен "Ұлттық валютамен активтер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық банктің шетел валютасындағы активтері мен ұлттық валютадағы қаржылық емес активтерінің сомасына сәйкес келеді. Баланс бойынша міндеттемелердің жиынтық жолымен "Ұлттық валютамен міндеттемелер" бағанындағы "Жиынтығы" жолы бойынша пайда болған алшақтық қалыптасқан арнайы провизиялардың, шетел валютасындағы міндеттемелердің және ұлттық валютадағы қаржылық емес міндеттемелердің сомасына сәйкес келеді.";
23-қосымшада:

38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его нормы распространяются на отношения, возникшие с 1 октября 2007 года, за исключением дополнений, вносимых в приложение 2 к Правилам, и дополнений, вносимых строками, порядковые номера 8353-8356, в приложение 23 к Правилам, которые вводятся в действие с 1 апреля 2008 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению информационных технологий (Бейсенбаев А.Ж.) в срок до 1 ноября 2007 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня".
5. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi
мынадай (аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары).
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.";
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2008 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін Ереженің 2-қосымшасына енгізілетін толықтырулар мен Ереженің 23-қосымшасына реттік нөмірлері 8353-8356-жолдармен енгізілетін толықтыруларды қоспағанда, оның нормалары 2007 жылғы 1 қазаннан бастап туындаған қатынастарға таралады.
3. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар басқармасы (А.Ж. Бейсенбаев) 2007 жылғы 1 қарашаға дейінгі мерзімде "Екінші деңгейдегі банктерден есептік-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға