Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 7 декабря 2007 года № 321-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2008 года № 5117. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей.
2. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
СОГЛАСОВАН:
Министр транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
25 декабря 2007 года
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от 7 декабря 2007 года N 321-ОД
Правила
предоставления равных условий доступа к регулируемым
услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", "О железнодорожном транспорте", иными нормативными правовыми актами и определяют общие принципы и порядок обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги (товары, работы) в сфере подъездных путей (далее - Субъекты).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

Кірме жолдар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2007 жылғы 7 желтоқсандағы N 321-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5117 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кірме жолдар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі, азаматтық авиация және порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.Қ. Ыбыраева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Е.О. Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі
2007 жылғы 25 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігінің 2007 жылғы
7 желтоқсандағы
N 321-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы", "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және кірме жолдар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - Субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары мен тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.

2. Равный доступ к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей предусматривает обеспечение недискриминационных условий оказания данных услуг потребителям независимо от их организационно-правовой формы, правовых и имущественных отношений с владельцем подъездных путей, на условиях типового договора при соблюдении специализации и технических возможностей подъездного пути.
3. Настоящие Правила не распространяются на случаи предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
2) ограниченная пропускная способность подъездного пути - максимальное количество вагонов, которое может быть пропущено по конкретному подъездному пути в единицу времени (сутки, час) в зависимости от его технической оснащенности;
3) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
5. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере подъездных путей осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей;
3) информационная открытость перечней регулируемых и технологически связанных с ними услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей.
2. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере подъездных путей
6. Субъекты заключают договоры с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей в соответствии с Типовым договором на оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава и Типовым договором на оказание услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии".

2. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайлары тұтынушылардың оларға ұйымдастыру-құқықтық нысандарына, кірме жолдар иелерінің құқықтық-мүліктік қатынастарына қарамастан осы қызметтерді көрсетуде кемсітпеушілік жағдайларды қамтамасыз етуді көздейді.
3. Осы Ереже кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен басымдықтарды ескере отырып, ұсынылған жағдайда қолданылмайды.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) кірме жолдың шектелген өткізу қабілеті - оның техникалық жарақтануына байланысты уақыт бірлігінде (тәулік, сағат) нақты кірме жол арқылы өткізілуі мүмкін вагондардың ең көп саны;
3) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектiсi ұсынатын және көрсетілетін қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгiлi бiр тауар беру түрiнде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкiлеттi органның мемлекеттiк реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар).
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
5. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып, жүзеге асырылады:
1) кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жетімділік;
2) кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) барлық тұтынушыларға қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін және технологиялық жағынан олармен байланысты қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) қызметтері тізбесінің ақпараттық ашықтығы.
2. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізуді ұйымдастыру
тәртібі
6. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекітілген Кірме жолды жылжымалы құрамның өтуі үшін беру жөнінде қызметтер көрсетуге арналған үлгі шартына және жұмыстары, Тасымалдау процесінің маневрлік жұмыстары, тиеу-түсіру, басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған үлгі шартына сәйкес кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен шарттар жасасады.

7. Запрос об оказании регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей (далее - запрос) оформляется письменно в двух экземплярах, один из которых с регистрационным номером, датой, временем поступления остается у потребителя.
Субъект ведет журнал регистрации запросов потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей, журнал должен быть пронумерован и прошнурован. В журнале регистрации запросов потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей фиксируется дата и время поступления запроса, а также регистрационный номер.
Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления запросов, а также их регистрационных номеров не допускаются.
8. Рассмотрение запросов Субъектом производится в последовательности, соответствующей очередности их поступления.
При поступлении в один день нескольких запросов, одновременное удовлетворение которых ограничено пропускной способностью подъездного пути, оказание регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей осуществляется по средневзвешенному принципу пропорционально заявленным объемам, в зависимости от технической и технологической возможности подъездного пути с письменным уведомлением потребителя в течение пяти рабочих дней.
9. В случае отказа потребителя от согласованных услуг по использованию подъездных путей Субъект предоставляет соответствующие услуги следующему по очередности потребителю, представившему запрос.
10. Оплата регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей производится в соответствии с тарифами, утвержденными уполномоченным органом.
3. Порядок предоставления информации Субъектом
11. Информация об оказываемых регулируемых услугах (товарах, работах) в сфере подъездных путей, их стоимости, о порядке доступа к подъездным путям, а также о пропускной способности подъездных путей, технических и технологических возможностях оказания регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере подъездных путей размещается по месту приема запросов в виде текстов, таблиц и графиков.
По письменному запросу потребителя Субъект представляет указанную информацию в письменной форме.

7. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көрсету туралы сауалнама (бұдан әрі - сауал) екі данада жазбаша ресімделеді, оның тіркеу нөмірі, күні, түскен уақыты бар бір данасы тұтынушыда қалады.
Субъекті кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылардың сауалнамаларын тіркеу журналын жүргізеді, журнал нөмірленуге және тігілуге тиіс. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылардың сауалнамаларын тіркеу журналында сауалдың түскен күні мен уақыты, сондай-ақ тіркеу нөмірі тіркеледі.
Сауалнамаларды тіркеуден бас тартуға, түскен күні мен уақытын, сондай-ақ олардың тіркеу нөмірлерін бұрмалауға жол берілмейді.
8. Сауалнамаларды Субъектінің қарауы олардың түскен тиісті кезектілігіне сәйкес жүргізіледі.
Бір күнде бірнеше сауалнамалар түскен жағдайда, оларды бір мезгілде қанағаттандыру кірме жолдың өткізу қабілеті шектелгендіктен, кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну кірме жолдың техникалық және технологиялық мүмкіндігіне байланысты тұтынушыны бес жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, мәлімделген көлемдерге барабар орташа өлшенген қағидат бойынша жүзеге асырылады.
9. Кірме жолдарды пайдалану жөніндегі келісілген қызметтерден тұтынушы бас тартқан жағдайда, Субъекті сауал берген келесі тұтынушыға кезек бойынша тиісті қызметтер көрсетеді.
10. Кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ақы төлеу уәкілетті орган белгілеген тарифтерге сәйкес жүргізіледі.
3. Субъектінің ақпарат беру тәртібі
11. Субъекті тұтынушыға кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар), олардың құны туралы, кірме жолдарға қол жеткізудің тәртібі туралы, сондай-ақ кірме жолдардың өткізу қабілеті, кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпаратты сауалнамаларды қабылдау орны бойынша мәтіндер, кестелер мен графиктер түрінде орналастырылады.
Тұтынушының жазбаша сауалы бойынша Субъекті аталған ақпаратты жазбаша нысанда ұсынады.