Об установлении водоохранной зоны и водоохранной полосы реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске и режима их хозяйственного использования
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 3 июля 2007 года № 163. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 20 июля 2007 года за № 2448.
В соответствии со статьями 39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", проектами "Границы водоохранной зоны и водоохранной полосы реки Иртыш на участке левобережья от железнодорожного моста до с.Новоявленка в городе Усть-Каменогорске" и "Установление водоохранной зоны и водоохранной полосы правого берега реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске - правый берег реки Иртыш на участке от Усть-Каменогорской ГЭС до нового автомобильного моста (в створе улицы Пограничной), - правый и левый берег реки Ульба от поселка Каменный Карьер до впадения в реку Иртыш" и в целях охраны от загрязнения и истощения водных объектов, Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Восточно-Казахстанского областного акимата от 22.12.2016 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранную зону и водоохранную полосу реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске согласно приложению 1.
2. Установить специальный режим хозяйственного использования на территории водоохранной зоны и режим ограниченной хозяйственной деятельности на территории водоохранной полосы реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске согласно приложению 2 .
3. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области (Колесников В.Р.) передать проекты "Границы водоохранной зоны и водоохранной полосы реки Иртыш на участке левобережья от железнодорожного моста до села Новоявленка в городе Усть-Каменогорске" и "Установление водоохранной зоны и водоохранной полосы правого берега реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорск - правый берег реки Иртыш на участке от Усть-Каменогорской ГЭС до нового автомобильного моста (в створе улицы Пограничной), - правый и левый берег реки Ульба от поселка Каменный Карьер до впадения в реку Иртыш" специально уполномоченным государственным органам для учета в государственном земельном кадастре и для осуществления государственного контроля за использованием и охраной водного фонда и земельных ресурсов.

Өскемен қаласындағы Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2007 жылғы 3 шілдедегі № 163 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2007 жылғы 20 шілдеде № 2448 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39, 116-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабының 2-тармағына, "Өскемен қаласындағы Ертіс өзенінің темір жол көпірінен бастап Новоявленка ауылына дейінгі солжағалау учаскесіндегі су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары" және "Өскемен қаласындағы Ертіс өзенінің оң жағалауы мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуін белгілеу - Ертіс өзенінің Өскемен ГЭС-інен бастап жаңа автомобиль көпіріне дейінгі учаскесіндегі оң жағалауы (Пограничная көшесінің тұстамасында), -Үлбі өзенінің Каменный Карьер кентінен бастап Ертіс өзенінің ойысына дейінгі оң және сол жағалаулары" жобаларына сәйкес және су объектілерін ластанудан және сарқылудан қорғау мақсатында, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 22.12.2016 № 392 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. 1 қосымшаға сәйкес Өскемен қаласындағы Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуі белгіленсін.
2. 2 қосымшаға сәйкес Өскемен қаласындағы Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағының аумағын шаруашылыққа пайдаланудың арнайы режимі мен су қорғау белдеуінің аумағындағы шаруашылық қызметке шектеу қою режимі белгіленсін.
3. Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаменті (В.Р.Колесников) "Өскемен қаласындағы Ертіс өзенінің темір жол көпірінен бастап Новоявленка ауылына дейінгі солжағалау учаскесіндегі су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары" және "Өскемен қаласындағы Ертіс өзенінің оң жағалауы мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуін белгілеу - Ертіс өзенінің Өскемен ГЭС-інен бастап жаңа автомобиль көпіріне дейінгі учаскесіндегі оң жағалауы (Пограничная көшесінің тұстамасында), - Үлбі өзенінің Каменный Карьер кентінен бастап Ертіс өзенінің ойысына дейінгі оң және сол жағалаулары" жобаларын, мемлекеттік жер кадастрында есепке алу үшін және су қоры мен жер ресурстарының пайдаланылуына және қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін арнайы уәкілеттік берілген мемлекеттік органдарға тапсырсын.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Белихина И.В.
5. Вводится в действие со дня официального опубликования. <*>
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления ВКО акимата от 4 февраля 2008 года N 440 .
Аким области
Согласовано
Начальник Иртышского бассейнового
водохозяйственного управления
Приложение 1
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 20 июля 2007 года
№ 163
Водоохранная зона и водоохранная полоса реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске

4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары И.В. Белихинге жүктелсін.
5. Ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі. <*>
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ШҚО әкімдігінің 2008 жылғы 4 ақпандағы N 440 қаулысымен.
Облыс әкімі
Келісілді
Ертіс бассейнді су шаруашылық
басқармасының бастығы
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2007 жылғы 3 шілдедегі
№ 163 қаулысына
№ 1 қосымша
Өскемен қаласындағы Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуі

852,4
35
Река Ульба правый берег от поселка Каменный Карьер до устья на территории Глубоковского района
1,98
154,76
400-1600
2,58
64,67
30-500
Примечание:
Границы и ширина водоохранной зоны и водоохранной полосы отражены в картографическом материале утвержденной проектной документации.
Приложение 2
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 20 июля 2007 года
№ 163
Специальный режим хозяйственного использования на территории водоохранной зоны и режим ограниченной хозяйственной деятельности на территории водоохранной полосы реки Иртыш и реки Ульба в городе Усть-Каменогорске

852,4
35
Глубокое ауданының аумағында Каменный Карьер кентінен Үлбі өзені сағасына дейінгі оң жағалау
1,98
154,76
400-1600
2,58
64,67
30-500
Ескертпе:
Су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуінің шекаралары мен ені бекітілген жобалық құжаттаманың картографиялық материалында көрсетілген.
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2007 жылғы 3 шілдедегі
N 163 қаулысына
N 2 қосымша
Өскемен қаласындағы Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің су қорғау аймағының аумағын шаруашылыққа пайдаланудың арнайы режимі мен су қорғау белдеуінің аумағындағы шаруашылық қызметке шектеу қою режимі

1. В пределах водоохранной зоны запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, вызывающая разрушение естественных экологических систем реки Иртыш и реки Ульба, изменение окружающей среды, которые опасны для жизни и здоровья населения;
2) хозяйственная деятельность и производство на территории работ и услуг без обязательной государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизы;
3) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение реки Иртыш и реки Ульба, их водоохранных зон;
4) производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке;
5) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания и мойки автомашин и сельхозтехники, механических мастерских, устройство свалок мусора и промышленных отходов, скотомогильников, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
6) размещение захоронений радиоактивных и химических отходов, свалок, кладбищ, скотомогильников и других объектов, влияющих на состояние вод;
7) применение ядохимикатов, удобрений на водосборной площади водных объектов. Дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия на водосборной площади и зоне санитарной охраны водных объектов проводятся по согласованию с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
8) ввоз, а также хранение или захоронение радиоактивных отходов, токсичных веществ и продукции не поддающихся обезвреживанию или утилизации;
9) сброс в реки, протоки и старицы сточных вод промышленных, пищевых объектов, не имеющих сооружений очистки и не обеспечивающих в соответствии с нормативами эффективной очистки;
10) засорение водосборных площадей водных объектов, ледяного покрова водных объектов твердыми, производственными, бытовыми и другими отходами, смыв которых повлечет ухудшение качества поверхностных и подземных водных объектов;
11) распашка земель, купка и санитарная обработка скота, возведение построек и ведение других видов хозяйственной деятельности, приводящих к истощению рек (ее протоки и старицы);

1. Су қорғау аймағының шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) тұрғындардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті, Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің табиғи экологиялық жүйесінің бұзылуына, қоршаған ортаның өзгеруіне жол беретін шаруашылық және өзге де қызметтерге;
2) аумақта міндетті мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасыз шаруашылық қызмет және жұмыс пен қызмет көрсету өндірісіне;
3) Ертіс өзені мен Үлбі өзенінің және олардың су қорғау аймақтарының ластануы мен қоқысталуына жол бермейтін имараттармен және қондырғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және жаңғыртылған объектілерді пайдалануға беруге;
4) құрылыс, судың түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын, пайдалы қазбаларды өндіру, кабель, құбыр желісі мен басқа да коммуникацияларды төсеу, бұрғылау, ауыл шаруашылық және өзге де жұмыстарды белгіленген тәртіппен келісілген жобаларсыз жүргізуге;
5) судың сапасына кері әсерін тигізетін тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, техникалық қызмет көрсету және автомашиналар мен ауыл шаруашылығы техникаларын жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды орналастыруға және құрылысын салуға, қоқыс пен өндірістік қалдықтар күресінін орнатуға, мал өлігін көметін орындарды, аппаратураларға пестицидтер мен улы химикаттарды құю алаңқайларын, авиациялық-химиялық жұмыстарды жүргізу үшін ұшу-қону алаңқайларын және басқа да объектілерді орналастыруға;
6) судың жағдайына әсер ететін радиоактивті және химиялық қалдықтарды көмуге, күресіндерді, зираттарды, мал өлігін көметін орындарды және басқа да объектілерді орналастыруға;
7) су объектілерінің су жинау алаңында улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдануға тыйым салынады. Су объектілерінің су жинау алаңы мен санитарлық қорғау аймағында дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша жүргізіледі;
8) зиянсыздандыруға және қайта пайдалануға жарамайтын радиоактивті қалдықтарды, уытты заттарды әкелуге, сондай-ақ сақтауға немесе көмуге;
9) тазарту имараттары жоқ және тиімді тазартудың нормативтеріне сәйкес қамтамасыз етілмеген өнеркәсіп, тамақ объектілерінің сарқынды суларының өзенге, оның тармақтары мен ескі арналарына құйылуына;
10) су объектілерінің су жинау алаңдарының, су объектілерінің мұз жамылғыларының, шайылуы жер үсті және жер асты су объектілерінің сапасын нашарлатуға әкеліп соғатын қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтармен ластануларына;
11) өзеннің (оның тармақтары мен ескі арналарының) сарқылуына әкеліп соғатын жерді жыртуға, малды тоғытуға және оларды санитарлық өңдеуге, құрылыстарды тұрғызуға және шаруашылық қызметтің басқа да түрлерін жүргізуге;

12) выкашивание тростника, выжигание сухой растительности, раскорчевка, разработка русел рек, имеющих нерестовое значение;
13) осуществление рубок главного пользования;
14) ненормированный выпас скота, его купка и санитарная обработка, другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
15) применение авиаобработки ядохимикатами и минеральными удобрениями сельхозкультур и лесонасаждений на расстоянии менее 2000 метров от уреза воды в водном источнике.
2. В пределах водоохранной полосы, помимо ограничений, определенных для водоохранной зоны, запрещается:
1) строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;
2) применение органических и минеральных удобрений, ядохимикатов и пестицидов;
3) производить в водных объектах, в протоках, старицах и на их берегах мойку транспортных средств и других механизмов, а также проведение любых работ, которые могут явиться источником загрязнения вод;
4) распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности (разрешаются только рубки ухода и санитарные рубки леса);
5) устройство палаточных городков, стоянок автомобилей, летних лагерей для скота;
6) выделение участков под дачи.
Директор Департамента
природных ресурсов и
регулирования природопользования
Восточно-Казахстанской области

12) қамысты шабуға және құрғақ шөпті өртеуге, түбірлерді қопаруға, өзендердің уылдырық шашу үшін маңызды арналарын өңдеуге;
13) бас пайдаланудағы ағаш кесуді жүзеге асыруға;
14) малды мөлшерсіз жаюға, оларды тоғытуға және санитарлық өңдеуге, су тоғандарының режимін нашарлататын шаруашылық қызметтердің басқа да түрлеріне;
15) су көздеріндегі судың кемерінен 2000 метрден кем қашықтықта улы химикаттар мен минералды тыңайтқыштарды қолданумен ауыл шаруашылығының дақылдары мен екпе ағаштарға авиациялық өңдеуді қолдануға.
2. Су қорғау белдеуінің шегінде, су қорғау аймағы үшін белгіленген шектеулерден басқа, мыналарға тыйым салынады:
1) арнайы маңызы бар бас тоған, суды реттеуші, қорғау және басқа имараттардан өзге имараттар мен ғимараттардың құрылысын салуға;
2) органикалық және минералды тыңайтқыштарды, улы химикаттар мен пестицидтерді қолдануға;
3) су объектілерінде, оның тармақтары мен ескі арналарында және олардың жағалауында автокөлік құралдары мен басқа да механизмдерді жууға, сондай-ақ суды ластау көзі болып табылуы мүмкін кез келген жұмыстарды жүргізуге;
4) жерді жыртуға, мал жаюға, ағаш және бұта өсімдіктерін шабуға (күтім үшін шабу мен ормандарды санитарлық шабуға ғана рұқсат беріледі);
5) палаткалы қалашықтарды, автомобильдердің тұрағын, малға арналған жазғы лагерьлерді салуға;
6) саяжайлар салу үшін учаскелерді бөлуге.
Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар
және табиғат пайдалануды
реттеу департаментінің директоры