О внесении дополнений и изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2007 года N 70 "Об утверждении Правил предоставления услуг локомотивной тяги"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года N 555. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2009 года N 5524
В соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2007 года № 70 "Об утверждении Правил предоставления услуг локомотивной тяги" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 4619, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., № 5, ст. 257, собрание актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 г., март-апрель), следующие дополнения и изменения:
в Правилах предоставления услуг локомотивной тяги, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 :
подпункт 3) после слов "оператора магистральной железнодорожной сети" дополнить словами "(далее – оператор МЖС)" и по всему тексту слова "оператора магистральной железнодорожной сети", "оператором магистральной железнодорожной сети", "оператору магистральной железнодорожной сети", "оператор железнодорожной сети" заменить соответственно словами "оператора МЖС", "оператором МЖС", "оператору МЖС", "оператор МЖС";
подпункт 4) дополнить словами "подтвержденная оператором";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) информационно-вычислительный центр оператора МЖС – подразделение оператора МЖС осуществляющее информационное обеспечение перевозочного процесса и обеспечивающее работы по внедрению, бесперебойному функционированию и развитию, сопровождению и эксплуатации  автоматизированных систем управления железнодорожным транспортом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Оператор подтверждает перевозчику и оператору МЖС:
1) наличие собственных (арендованных) локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава (МВПС), документы (свидетельство о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава), в том числе регистрации в информационно-вычислительном центре оператора МЖС;

"Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсетуді ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2007 жылғы 28 наурыздағы N 70 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 555 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 2 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5524 болып енгізілді.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсетуді ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2007 жылғы 28 наурыздағы N 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік кұқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 4619 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2007 жылғы, N 5, 257-құжат, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдары актілерінің жинағы 2007 жылғы, наурыз-сәуір) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Локомотивтік тартқыш қызметін көрсетуді ұсыну ережесінде:
2-тармақта:
3) тармақша "магистральдық темір жол желісі операторының" деген сөздерден кейін "(бұдан әрі – МТЖ операторы)" деген сөздермен толықтырылсын және бүкіл мәтін бойынша "магистральдық темір жол желісі операторының", "магистральдық темір жол желісі операторы", "магистральдық темір жол желісі операторына", "магистральдық темір жол желісі операторы" деген сөздер тиісінше "МТЖ операторының", "МТЖ операторы", "МТЖ операторына", "МТЖ операторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "жұмыс істеуге" деген сөздерден кейін "оператор растаған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) МТЖ операторының ақпараттық-есептеу орталығы – тасымалдау процесін ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын және темір жол көлігін автоматтандырылған басқару жүйесін енгізу, үздіксіз жұмыс істеу және дамыту, сүйемелдеу және пайдалану жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ететін МТЖ операторының бөлімшесі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оператор тасымалдаушы мен МТЖ операторына мыналарды растайды:
1) меншікті (жалға алынған) локомотивтердің және мотор-вагондық жылжымалы құрамның (МВЖҚ), құжаттардың (темір жол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің), соның ішінде МТЖ операторының ақпараттық-есептеу орталығында тіркеу құжаттарының болуын;

2) справку о количестве локомотивных бригад (стаж, наличие  свидетельств на право управления локомотивом, класс квалификации установленной оператором МЖС формы);
3) технические характеристики локомотивов и МВПС (мощность, конструктивная скорость, нагрузка на ось, род тока, наличие устройств, приборов безопасности и связи);
4) справку о материально–технической базе для производства технического осмотра, технического обслуживания и экипировки, ремонта локомотивов (МВПС) или наличие договоров с организациями, имеющими соответствующее разрешение (лицензию) на оказание данных услуг;
5) наличие договоров с организациями по оказанию услуг по предоставлению в пунктах оборота места для отдыха локомотивных бригад;
6) наличие договора на проведение предрейсовых медицинских осмотров и периодических медицинских освидетельствований работников локомотивных бригад.";
абзац 7 пункта 14 изложить в следующей редакции:
"о порядке организации и проведения предрейсовых медицинских осмотров и периодических медицинских освидетельствований работников локомотивных бригад.";
в пункте 15 :
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) проведение испытаний на присвоении профессии помощника машиниста, машиниста локомотива, присвоение класса квалификации машинистам, выписку свидетельства на право управления локомотивом и присвоение  класса квалификации локомотивных бригад;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) ознакомление локомотивных бригад операторов с планом, профилем обслуживаемых участков и расположением сигналов, сигнальных указателей, техническо-распорядительными актами станции, расписанием движения пассажирских (пригородных) поездов.";
в пункте 16 :
подпункт 4) дополнить словами "а также требований экологической безопасности и охраны окружающей среды;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) организовывает обучение, повышение квалификации и совместно с оператором МЖС проводит аттестацию работников локомотивных бригад;
6) оформляет маршрут машиниста и обеспечивает передачу данных о маршруте в информационно-вычислительный центр оператора МЖС;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) обеспечивает в установленные сроки прохождение локомотивными бригадами периодических медицинских освидетельствований и предрейсовых осмотров.".

2) локомотивтік бригадалардың саны туралы анықтаманы (өтілі, локомотивті басқару құқығына куәліктің болуын, МТЖ операторы белгілеген нысандағы біліктілік сыныбы);
3) локомотивтердің және МВЖҚ-ның техникалық сипаттамаларын (қуаттылығы, конструктивті жылдамдығы, білікке түсетін жүктеме, ток түрі, қауіпсіздік және байланыс аспаптарының, құрылғыларының болуын);
4) техникалық байқауды, техникалық қызмет көрсетуді және локомотивтерді (МВЖҚ) жабдықтауды, жөндеуді жүргізуге арналған материалдық-техникалық базасы туралы немесе осы қызметтерді көрсетуге тиісті рұқсаты (лицензиясы) бар ұйымдармен шарттың болуын;
5) айналу пункттерінде локомотивтік бригадалардың демалуы үшін орындар ұсыну бойынша қызмет көрсету жөніндегі ұйымдармен шарттың болуын;
6) локомотивтік бригадалардың қызметкерлеріне рейс алдындағы медициналық тексеру және мерзімдік медициналық куәландыру жүргізуге шарттың болуын.";
14-тармақтың 7-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"локомотивтік бригадалардың қызметкерлерін рейс алдындағы медициналық тексеруді және мерзімдік медициналық куәландыруды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі туралы.";
15-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) локомотив машинисі, машинист көмекшісі мамандықтарын беруге сынауларды өткізуді, машинистерге біліктілік сыныбын беруді, локомотивтерді басқару құқығына куәлік жазып беруді және локомотивтік бригадалардың біліктілік сыныбын беруді;";
9) тармақшадағы "қамтамасыз етеді" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) операторлардың локомотивтік бригадаларын жоспармен, қызмет көрсетілетін учаскелердің пішінімен және сигналдардың, сигналдық көрсеткіштердің орналасуымен, станцияның техникалық-басқарушылық актілерімен, жолаушылар (қала маңындағы) поездарының қозғалыс кестесімен таныстыруды қамтамасыз етеді.";
16-тармақта:
4) тармақша "жүргізілуін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау талаптарын" деген сөздермен толықтырылсын;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) локомотивтік бригадалардың қызметкерлерін оқытуды, біліктіліктерін көтеруді ұйымдастырады және МТЖ операторының келісуі бойынша оларды аттестаттаудан өткізеді;
6) машинистің бағдарғысын ресімдейді және оның деректерін МТЖ операторының ақпараттық-есептеу орталығына беруді қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) локомотивтік бригадалардың мерзімдік медициналық куәландырудан және рейс алдындағы тексеруден өтуін белгіленген мерзімде қамтамасыз етеді.".

2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр                                    С. Ахметов

2. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          С. Ахметов