Об утверждении типового договора на ведение единой системы лицевых счетов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 239. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2009 года № 5538. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 215
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 18) пункта 6 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 23 октября 2008 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы», Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую форму Типового договора на ведение единой системы лицевых счетов.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана», АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» и организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Утверждено
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 29 декабря 2008 года № 239
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
на ведение единой системы лицевых счетов
город ______________                 «___» __________ 20__ года
______________________________________________________________________
________________________, именуемый в дальнейшем "Регистратор"
(_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________),
(наименование, номер, дата и орган, выдавший документ, подтверждающий
регистрацию юридического лица)
в лице________________________________________________________________,
действующего(ей) на основании ________________________________________,
с одной стороны, и Акционерное общество "Центральный депозитарий ценных
бумаг" (свидетельство о государственной перерегистрации № ____________
выдано "__" _________________________________________), именуемое в
дальнейшем "Центральный депозитарий", в лице
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________,
действующего на основании Устава, с другой стороны, далее именуемые
"Стороны", заключили настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Регистратор на условиях и в порядке, определенных законодательством Республики Казахстан, Сводом правил Центрального депозитария (далее – Свод правил) и настоящим Договором, передает, а Центральный депозитарий принимает на обслуживание сформированную Регистратором систему реестров держателей ценных бумаг, переданную в целях формирования и ведения единой системы лицевых счетов.

Жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізуге арналған үлгі шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 239 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 09 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5538 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 215 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (лғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңының 1-бабының 6-тармағының 18) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізуге арналған үлгі шарт нысаны бекітілсін.
2. Осы қаулы қолданысқа 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап енеді.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ және бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова
Қаза қ стан Республикасы Қ аржы
нары ғ ын ж ә не қ аржы ұ йымдарын
реттеу мен қ ада ғ алау агенттігi
Басқ армасыны ң 2008 жыл ғ ы
29 желто қ санда ғ ы
N 239 қ аулысымен бекітілген
Жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізуге арналған
ҮЛГІ ШАРТ
___________ қ аласы                         20___жыл ғ ы "___"_________
_________________________________________________________________________________________________________________________________________, б ұ дан ә рі "Тіркеуші" деп аталады да
(__________________________________________________________________),(за ң ды т ұ л ғ аны ң тіркелгендігін растайтын қ ұ жатты ң атауы, н ө мірі, к ү ні                            ж ә не оны берген орган)
____________________________________________________________________
негізінде іс- ә рекет жасайтын________________________________________  ар қ ылы бір жа ғ ынан ж ә не "Бағ алы қ а ғ аздар орталы қ депозитарийі" акционерлік қ о ғ амы (_____ жыл ғ ы "__" ______________________ берілген
N _________ мемлекеттік қ айта тіркеу ку ә лігі), б ұ дан ә рі – "Орталық депозитарий" деп аталады да, Жарғ ы негізінде іс- ә рекет жасайтын _______________________________________________________________________________________________________ар қ ылы екінші жа ғ ынан, б ұ дан ә рі бірлесіп – Тараптар деп атала отырып, мына т ө мендегілер туралы осы Шартты (б ұ дан ә рі – Шарт) жасады:
1.Шарттың мәні
1. Тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Орталық депозитарий Ережесінің жиынтығымен (бұдан әрі – Ереже жиынтығы) және осы Шартпен белгіленген тәртіп пен талаптар бойынша береді, ал Орталық депозитарий жеке шоттардың бірыңғай жүйесін қалыптастыру және жүргізу мақсатында берілген Тіркеуші қалыптастырған бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімі жүйесіне қызмет жасауға қабылдайды.

2. Взаимоотношения Сторон регулируется настоящим Договором, Сводом правил и законодательством Республики Казахстан.
3. При изменении требований законодательства Республики Казахстан настоящий Договор действует в части, не противоречащей нормам законодательства Республики Казахстан.
2. Права и обязанности Сторон
4. Центральный депозитарий имеет право:
1) определять требования к электронной системе передачи данных для обмена электронными сообщениями с Регистратором;
2) получать вознаграждение за ведение и поддержание в актуальном состоянии единой системы лицевых счетов согласно утвержденным тарифам.
5. Регистратор имеет право:
1) своевременно получать от Центрального депозитария отчет об исполнении (отказе в исполнении), направленного электронного распоряжения;
2) запрашивать и своевременно получать информацию из единой системы лицевых счетов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
3) получать информацию об изменениях и дополнениях в Свод правил в части, касающейся правил ведения единой системы лицевых счетов, не менее чем за тридцать календарных дней до вступления их в силу.
6. Центральный депозитарий обязан:
1) осуществлять ведение единой системы лицевых счетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
2) исполнять электронные распоряжения Регистратора об отражении сделок с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
3) направлять Регистратору подтверждение об отражении сделки в единой системе лицевых счетов;
4) вносить изменения в единую систему лицевых счетов при получении соответствующего электронного распоряжения Регистратора в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил, с последующим уведомлением Регистратора о внесенных изменениях;
5) обеспечивать сохранность информации, содержащейся в единой системе лицевых счетов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отказать в отражении сделки в единой системе лицевых счетов при несоответствии количества ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг, данным Центрального депозитария, а также в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
7) осуществлять сверку данных единой системы лицевых счетов с данными системы реестров держателей ценных бумаг, ведение которой осуществляется Регистратором в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;

2. Тараптардың өзара қарым-қатынасы осы Шартпен, Ереже жиынтығымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
3.Осы Шарт Қ аза қ стан Республикасы за ң намасыны ң талаптары
ө згерген жа ғ дайда осы Шарт Қ аза қ стан Республикасы за ң намасыны ң нормаларына қ арама- қ айшы келмейтін б ө лігінде қ олданылады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Орталық депозитарий:
1) Тіркеушімен электрондық хабарламалар алмасуға арналған деректерді берудің электронды жүйесіне қойылатын талаптарды белгілеуге;
2) бекітілген тарифтерге сәйкес жеке шоттардың бірыңғай жүйесінің өзекті жай-күйіне қолдау көрсеткені және жүргізгені үшін сыйақы алуға құқылы.
5. Тіркеуші:
1) жіберілген электрондық өкімнің орындалуы (орындалуынан бас тарту туралы есебін Орталық депозитарийден уақтылы қабылдауға;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіп бойынша жеке шоттардың бірыңғай жүйесінен ақпаратты сұратуға және уақтылы қабылдауға;
3) Ереже жиынтығының жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізу ережесіне қатысты бөлігіндегі өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты ол күшіне енгенге дейінгі отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей қабылдауға құқылы.
6. Орталы қ депозитарий мыналарды міндетіне алады:
1) Қ аза қ стан Республикасы за ң намасымен ж ә не Ережені ң жиынтығымен  белгіленген т ә ртіппен жеке шоттарды ң біры ңғ ай ж ү йесін  жүргізуді жү зеге асыруды;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіппен жеке шоттардың бірыңғай жүйесіндегі бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету туралы мәмілелерді көрсету туралы Тіркеушінің электрондық өкімдерін орындауды;
3) Тіркеушіге жеке шоттардың бірыңғай жүйесіндегі мәмілелердің көрсетілуі туралы растауды жолдауды;
4) соңынан енгізілген өзгерістер туралы Тіркеушінің хабарламасымен бірге Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіппен Тіркеушінің тиісті электрондық өкімін алған кезде жеке шоттардың бірыңғай жүйесіне өзгерістер енгізуді;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіппен жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде бар ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуді;
6) бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесінде ашылған жеке шоттарда бар бағалы қағаздар санының Орталық депозитарий деректерімен сәйкес келмеген кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасымен көзделген басқа жағдайларда жеке шоттардың бірыңғай жүйесіндегі мәмілелердің көрсетілуінен бас тартуды;
7) Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіп бойынша жеке шоттардың бірыңғай жүйесінің деректерін Тіркеуші жүзеге асыратын бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесінің деректерімен салыстыруды жүзеге асыруды;

8) доводить до сведения Регистратора изменения и дополнения в Свод правил в части, касающейся правил ведения единой системы лицевых счетов, не менее чем за тридцать календарных дней до вступления их в силу;
9) в течение двух рабочих дней письменно уведомлять Регистратора об изменении банковских, почтовых реквизитов;
10) соблюдать Свод правил.
7. Регистратор обязан:
1) в течение трех рабочих дней с даты заключения настоящего Договора передать Центральному депозитарию сформированную систему реестров держателей ценных бумаг;
2) направлять электронное распоряжение Центральному депозитарию об отражении сделок с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
3) направлять электронное распоряжение Центральному депозитарию о внесении изменений в единую систему лицевых счетов при изменении сведений, составляющих систему ведения реестров держателей ценных бумаг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
4) осуществлять сверку данных собственного учета количества эмиссионных ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг с данными Центрального депозитария в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Сводом правил;
5) обеспечить наличие программно-технического обеспечения, используемого для осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, соответствующего требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и Сводом правил;
6) уведомлять Центральный депозитарий о заключении либо расторжении договоров с эмитентами на ведение системы реестров держателей ценных бумаг в течение одного рабочего дня с даты вступления в силу заключенного договора или соглашения о расторжении договора;
7) не позднее одного рабочего дня со дня получения уведомления уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций о приостановлении, лишении либо прекращении действия лицензии на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг сообщить об этом Центральному депозитарию;
8) в течение двух рабочих дней письменно уведомить Центральный депозитарий об изменении банковских, почтовых реквизитов;
9) соблюдать Свод правил в части, касающейся правил ведения единой системы лицевых счетов;
10) оплачивать услуги Центрального депозитария согласно утвержденным тарифам.
8. Центральному депозитарию не допускается:

8) Тіркеушіні Ереже жиынтығының жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізу ережесіне қатысты бөлігіндегі өзгерістер мен толықтыруларды ол күшіне енгенге дейінгі отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етуді;
9) екі жұмыс күні ішінде банктік, почталық деректемелердің өзгергені туралы Тіркеушіні жазбаша хабардар етуді;
10) Ереженің жиынтығын қадағалауды.
7. Тіркеуші мыналарды міндетіне алады:
1) осы Шарт жасалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Орталық депозитарийге қалыптасқан бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жіберуді;
2) Орталық депозитарийге Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіппен жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету туралы электрондық өкім жолдауды;
3) Орталық депозитарийге Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіппен бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін құрайтын мәмілелер өзгерген кезде жеке шоттардың бірыңғай жүйесіне өзгерістер енгізу туралы электрондық өкім жолдауды;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіп бойынша бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесінде ашылған жеке шоттарда бар эмиссиялық бағалы қағаздар санының жеке есебінің деректерін Орталық депозитарий деректерімен салыстыруды жүзеге асыруды;
5) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасымен және Ереженің жиынтығымен белгіленген талаптарға сәйкес бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етудің болуын қамтамасыз етуді;
6) Орталық депозитарийді эмитенттермен бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жүргізуге арналған шарттарды жасау не бұзу жөнінде жасалған шартты немесе шартты бұзу туралы келісім күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етуді;
7) бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру, айыру не тоқтату туралы хабарлама алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы Орталық депозитарийге хабарлауды;
8) екі жұмыс күні ішінде банктік, почталық деректемелердің өзгергені туралы Орталық депозитарийді жазбаша хабардар етуді;
9) Ереже жиынтығын жеке шоттардың бірыңғай жүйесін жүргізу ережесіне қатысты бөлігі бойынша қадағалауды;
10) Орталық депозитарий қызметін бекітілген тарифтерге сәйкес төлеуді.
8. Орталық депозитарий мыналарға жол бермейді:

1) вносить изменения в единую систему лицевых счетов без наличия соответствующего электронного распоряжения Регистратора;
2) делегировать другим лицам выполнение обязанностей, возложенных на него настоящим Договором, Сводом правил и законодательством Республики Казахстан;
3) использовать сведения, составляющие систему реестров держателей ценных бумаг, ведение которой осуществляется Регистратором, для целей, не предусмотренных настоящим Договором.
9. Регистратору не допускается:
1) направлять электронное распоряжение Центральному депозитарию об отражении сделки с ценными бумагами в единой системе лицевых, если документы, представленные для регистрации этой сделки, не соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) направлять отчет клиенту об исполнении его приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами в случае отказа Центрального депозитария в отражении сделки в единой системе лицевых счетов.
10. Центральный депозитарий и Регистратор имеют также иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Состав услуг, оказываемых Центральным депозитарием
11. Центральный депозитарий оказывает Регистратору следующие услуги:
1) отражает сделки с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов в соответствии с электронным распоряжением Регистратора;
2) вносит изменения в единую систему лицевых счетов при получении соответствующего электронного распоряжения Регистратора;
3) предоставляет информацию из единой системы лицевых счетов в порядке, установленном Сводом правил.
4. Порядок обмена документами
12. Порядок обмена документами между Центральным депозитарием и Регистратором регулируется Сводом правил.
5. Ответственность Сторон
13. За нарушение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Стороны несут взаимную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае причинения друг другу убытков, вызванных неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательств по Договору, в размере реального ущерба.
15. Регистратор несет ответственность за правильность оформления и достоверность информации, изложенной в электронных распоряжениях, направляемых Центральному депозитарию.
16. Центральный депозитарий несет ответственность за правильность и своевременность исполнения электронных распоряжений Регистратора.
6. Форс–мажорные обстоятельства
17. Сторона освобождается от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы, если эти обстоятельства непосредственно повлияли на исполнение Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
Исполнение Сторонами обязательств по настоящему Договору приостанавливаются соразмерно действию таких обстоятельств.

1) Тіркеушінің тиісті электрондық өкімі болмаған жағдайда жеке шоттардың бірыңғай жүйесіне өзгерістер енгізуге;
2) осы Шартпен, Ереже жиынтығымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен оған жүктелген міндеттерді орындауды басқа тұлғаларға бөліп беруге;
3) жүргізуді Тіркеуші жүзеге асыратын бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін құрайтын мәліметтерді осы Шартпен көзделмеген мақсаттар үшін пайдалануға.
9. Тіркеуші мыналарға жол бермейді:
1) жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету туралы электрондық өкімді, егер осы мәмілені тіркеуге ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда Орталық депозитарийге беруге;
2) Орталық депозитарий жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде мәмілелерді көрсетуден бас тартқан жағдайда клиентке бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге арналған оның бұйрығын орындау туралы есепті беруге.
10. Орталық депозитарий мен Тіркеушінің сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де құқықтары мен міндеттері бар.
3. Орталық депозитарий көрсететін қызметтер құрамы
11. Орталық депозитарий Тіркеушіге мынадай қызмет көрсетеді:
1) Тіркеушінің электрондық өкіміне сәйкес жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсетеді;
2) Тіркеушінің тиісті электрондық өкімін алған кезде жеке шоттардың бірыңғай жүйесіне өзгерістер енгізеді;
3) Ереженің жиынтығымен белгіленген тәртіппен жеке шоттардың бірыңғай жүйесінен ақпаратты алып береді.
4. Құжаттар алмасу тәртібі
12. Орталық депозитарий мен Тіркеушінің арасындағы құжат алмасу тәртібі Ереже жиынтығымен реттеледі.
5. Тараптардың жауапкершілігі
13. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жауап береді.
14. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауынан немесе тиісінше орындалмауынан, нақты зиян мөлшерінде туындап, бір-біріне зиян келтірілген жағдайда оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзара жауапты болады.
15. Тіркеуші Орталық депозитарийге жіберілетін электрондық өкімдердің дұрыс ресімделуіне және онда жазылған ақпараттардың шынайылығы үшін жауап береді.
16. Орталық депозитарий Тіркеушінің электрондық өкімдерінің дұрыс және уақтылы орындалуы жөнінде өзіне жауапкершілік алады.
6. Төтенше жағдайлар
17. Егер тиісінше орындау дүлей күштiң салдарынан мүмкін болмай қалса, егер осы жағдайлар Тараптардың осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына тiкелей әсер етсе, сол Тарап осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн ішінара немесе толық орындамау жауапкершілігінен босатылады.
Тараптардың осы Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi осы жағдайлар орын алған шамалас мерзiмге тоқтатыла тұрады.

18. Обстоятельствами непреодолимой силы являются, включая: пожары, наводнения, землетрясения, волнения, забастовки, военные действия, принятие законов, постановлений и иных актов государственных органов, запрещающих, указанную в настоящем Договоре деятельность.
19. Сторона, для которой создана невозможность исполнения обязательств по настоящему Договору вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, должна в день возникновения таких обстоятельств, письменно уведомить об этом другую Сторону, за исключением случаев, когда стало невозможным послать уведомление другой стороне вследствие обстоятельств непреодолимой силы, а также по первому требованию другой Стороны представить документарное подтверждение возникновения обстоятельств непреодолимой силы.
20. В течение одного рабочего дня после прекращения действий обстоятельств непреодолимой силы, создававшего невозможность исполнения обязательств по настоящему Договору, Сторона должна письменно уведомить другую Сторону о прекращении таких действий и предпринять все необходимые меры для надлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Ненадлежащее уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору.
7. Размер и порядок оплаты услуг Центрального депозитария
21. Центральный депозитарий получает вознаграждение от Регистратора за оказание услуг по ведению и поддержанию в актуальном состоянии единой системы лицевых счетов.
22. Тарифы Центрального депозитария являются едиными для всех Регистраторов.
23. Тарифы Центрального депозитария утверждаются Советом директоров Центрального депозитария и являются неотъемлемой частью Свода Правил. В случае изменения Свода Правил в части, касающейся тарифов Центрального депозитария, данные изменения доводятся до сведения регистраторов не позднее, чем за тридцать календарных дней до даты вступления их в действие.
8. Срок действия договора, порядок и условия
его изменения и расторжения
24. Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами и действует бессрочно.
25. Договор прекращается в случае лишения или прекращения действия лицензии Регистратора на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг или прекращения деятельности Центрального депозитария, что не освобождает Стороны от исполнения  ранее возникших обязательств в соответствии с условиями настоящего Договора.
При наступлении условия, изложенного в абзаце первом настоящего пункта, действия Сторон регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Сводом Правил.

18. Заңдардың, қаулылардың және мемлекеттік билік және осы Шарттағы көрсетілген қызметке тыйым салатын мемлекеттік органдардың өзге де актілері қабылдаған дүлей күшке мыналарды қосқандағы жағдайлар: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, толқулар, ереуіл, әскери қақтығыстар жатады.
19. Дүлей күш жағдайының пайда болуы салдарынан осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігіне душар ететін жағдайлар пайда болған Тарап осы оқиға пайда болған күні дүлей күш жағдайының салдарынан қарсы тарапқа хабарлама жіберу мүмкін болмаған жағдайды қоспағанда, қарсы Тарапты жазбаша хабардар етуі тиіс, сондай-ақ қарсы Тараптың алғашқы талалабы бойынша дүлей күш жағдайының пайда болуын құжаттамалық растауын беруі керек.
20. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігін тудырған дүлей күш жағдайының іс-қимылдары тоқтатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде сол Тарап қарсы Тарапты осындай жағдайлардың тоқтатылғандығы туралы жазбаша хабардар етуі және осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындау үшін барлық қажетті шараларды қабылдауы тиіс.
Тиісінше хабардар етпеу Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау жауапкершілігінен босататын негіздеме ретіндегі кез-келген жоғарыдағы жағдайға сілтеме жасау құқығынан айыратын болады.
7. Орталық депозитарий қызметінің төлем жасау мөлшері және тәртібі
21. Орталық депозитарий Тіркеушіден жеке шоттардың бірыңғай жүйесін өзекті жағдайда ұстау және жүргізу жөніндегі қызмет көрсеткені үшін сыйақы алады.
22. Орталық депозитарий тарифі барлық Тіркеушілер үшін бірыңғай болып табылады.
23. Орталық депозитарий тарифін Орталық депозитарийдің Директорлар кеңесі бекітеді және ол Ереже жиынтығының ажырамас бөлігі болып табылады. Ереже жиынтығының Орталық депозитарий тарифтеріне қатысты бөлігінде өзгеріс жасалған жағдайда, осы өзгерістер ол қолданысқа енгізілген күнге дейінгі отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей, тіркеушілерге мәлімет үшін жіберіледі.
8. Шарттың қолданылу мерзімі, оған өзгеріс енгізу және бұзу тәртібі және талаптары
24. Шарт Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және қолданылуы мерзімсіз болады.
25. Шарт бағалы қағаздар ұстаушылар тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға Тіркеуші берген лицензиядан айырылған немесе қолданылуы тоқтатылған немесе Орталық депозитарий қызметі тоқтатылған жағдайда тоқтатылады, бұл осы Шарт талаптарына сәйкес Тараптарды осының алдында пайда болған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
Осы тармақтың бірінші абзацында жазылған талаптар пайда болған кездегі Тараптардың іс-қимылы Қазақстан Республикасы заңнамасына және Ереженің жиынтығына сәйкес реттеледі.

26. В случае реорганизации одной из Сторон права и обязанности по настоящему Договору не прекращаются и переходят к правопреемникам.
9. Порядок разрешения споров
27. Неурегулированные споры Сторон, рассматриваются соответствующими судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Реквизиты и подписи Сторон
Центральный депозитарий
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(реквизиты Центрального
депозитария, местонахождение,
регистрационный номер
налогоплательщика,
банковский идентификационный
код, индивидуальный
идентификационный код,
код бенефициара) _______________________________
_______________________________
(подпись и фамилия, имя,
отчество первого руководителя)
Регистратор
________________________________
________________________________
________________________________
(реквизиты Регистратора,
местонахождение,
регистрационный номер
налогоплательщика, банковский
идентификационный код,
индивидуальный идентификационный
код, код бенефициара)
________________________________
________________________________
(подпись и фамилия, имя,
отчество первого руководителя)
Место печати
Место печати

26. Тараптарды ң бiреуi қ айта құрыл ғ ан жа ғ дайда, Шарт бойынша құқы қ тары мен мiндеттерi то қ тамайды ж ә не Тараптарды ң заңды
м ұр агерлерiне к ө шедi.
9. Дауларды шешу тәртібі
27. Тараптарды ң реттелмеген даулары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті соттарымен қаралады.
10. Тараптардың деректемелері және қоятын қолдары
Орталық депозитарий                           Тіркеуші
(Орталық депозитарийдің деректемелері, тұрғылықты орны,
салық төлеушінің тіркеу нөмірі,
банктік сәйкестендіру коды,
жеке сәйкестендіру коды,
бенефициар коды)
(Тіркеушінің деректемелері, тұрғылықты орны,
салық төлеушінің тіркеу нөмірі,
банктік сәйкестендіру коды,
жеке сәйкестендіру коды,
бенефициар коды)
________________________________   _________________________________
________________________________   _________________________________
(бірінші басшының қолы және тегі, (бірінші басшының қолы және аты, әкесінің аты)                       тегі,аты,әкесінің аты)
Мөр орны                           Мөр орны