Об утверждении правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения
Решение Костанайского областного маслихата от 11 июля 2008 года № 112. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 21 августа 2008 года № 3651. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 31 июля 2009 года № 222
Сноска. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 31.07.2009 № 222, в соответствии с пунктом 3 "Правил ведения мониторинга подзаконных нормативных правовых актов", утвержденных постановлением Правительства РК от 25.08.2006 № 817.
В соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
очередной, пятой сессии                    Е. Аманжолов
Секретарь Костанайского
областного маслихата                       Г. Сагиев
Утверждено
решением Костанайского
областного маслихата
от 11 июля 2008 года
№ 112
Правила
забора воды из поверхностных и подземных водных объектов
при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения
1. Общие положения
1. Настоящие правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют условия и порядок забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения.
2. Для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения используются водозаборные сооружения: скважины с водонапорными башнями (без разводящих сетей), шахтные и трубчатые колодцы, капотажные сооружения родников.
3. В правилах используются следующие понятия и определения:
1) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
2) водонапорная башня - напорный резервуар для воды на искусственной опорной конструкции;
3) шахтный колодец - вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в целях водоснабжения;

Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2008 жылғы 11 шілдедегі № 112 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2008 жылғы 21 тамызда № 3651 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2009 жылғы 31 шілдедегі № 222 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2009.07.31 № 222 шешімімен, ҚР Үкіметінің 2006.08.25 № 817 қаулысымен бекітілген сәйкес "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер мониторингін жүргізу ережелерінің" 3-тармағына.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 92-бабы 2-тармағына сәйкес Қостанай облыстың мәслихаты ШЕШТІ:
1. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер асты және жер бетіндегі су объектілерінен су алу ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім оның бірінші ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Кезекті, бесінші
сессияның төрағасы                         Е. Аманжолов
Қостанай облыстың
мәслихатының хатшысы                       Ғ. Сағиев
Бекітілген
Қостанай облыстық мәслихатының
2008 жылғы 11 шілдедегі
№ 112 шешімі
Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен
және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер асты
және жер бетіндегі су объектілерінен су алудың
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер асты және жер бетіндегі су объектілерінен су алудың осы ережесі Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 92-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер асты және жер бетіндегі су объектілерінен су алудың шарттары мен тәртібін белгілейді.
2. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін мынадай су тарту құрылыстары пайдаланылады: су мұнарасы бар ұңғымалар (тарату желілері жоқ), шахталық және құбырлы құдықтар, бұлақтардың шегендеу құрылыстары.
3. Ережеде мынадай түсініктер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) су тарту құрылысы - су объектiлерiнен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешенi;
2) тегеурінді су мұнарасы - суға арналған жасанды тіреу құрылмадағы тегеурінді резервуар;
3) шахта құдығы - сумен жабдықтау мақсатында жерасты суларын алу үшiн құрылған тереңдiгi көлденең кесiктен үлкенiрек тiк тау-кен қазындысы;

4) трубчатый колодец - сооружение для забора подземных вод в виде цилиндрических вертикальных каналов, стенки которых закреплены обсадными трубами;
5) капотажное сооружение - инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее на естественном выходе подземных вод вскрытие и вывод их на поверхность земли с целью использования;
6) скважина - устройство, предназначенное для подъема подземных вод на поверхность;
7) родник - естественный, сосредоточенный выход подземных вод на поверхность земли;
4. Нецентрализованное водопользование населения осуществляется:
1) физическими лицами, использующими водные источники для питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения в объеме до 50 кубических метров в сутки;
2) юридическими или физическими лицами, осуществляющими услуги по нецентрализованному водоснабжению населения в объеме до 50 кубических метров в сутки.
5. Нецентрализованное питьевое и хозяйственно-бытовое водоснабжение населения не требует получения лицензии или разрешения на специальное водопользование при заборе воды из водных объектов в объеме до 50 кубических метров в сутки.
2. Порядок нецентрализованного водопользования
и требований при их использовании
6. Выбор места для устройства скважин, колодцев и каптажей родников должен производиться в установленном порядке на основании геологических и гидрогеологических данных.
7. Места для устройства колодцев каптажей родников должны выбираться на незагрязненном участке, удаленном от грунтовых вод от существующих или возможных источников загрязнения: уборных, выгребных ям, складов удобрений и ядохимикатов, промышленных организаций, канализационных сооружений, старых заброшенных колодцев, скотных дворов.
8. Водозаборные сооружения не допускается устраивать на участках, затапливаемых паводковыми водами, в понижениях, заболоченных местах, подвергаемых оползням и другим видам деформации почвы.
9. Колодцы должны располагаться на расстоянии не далее 100 метров от жилых зданий.
10. При оборудовании водозаборных сооружений для хозяйственно-питьевого водоснабжения должны использоваться материалы, реагенты и малогабаритные очистные устройства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
11. Бурение и устройство скважин должно производиться в соответствии с требованиями действующих строительных норм и правил.
12. Конструкция скважины должна позволять проводить замеры дебитов воды, отбор проб и ремонтно-восстановительные работы.
13. Устье скважины должно располагаться в наземном павильоне или подземной камере. Их высота должна быть не менее 2,4 метра. Верхняя часть эксплутационной колонны труб должна выступать над полом не менее чем на 0,5 метра.

4) құбырлы құдық - қапталы құбырмен бекітілген цилиндрлі тік каналдар түріндегі суды тартуға арналған құрылыс;
5) шегендеу құрылысы - табиғи шығып жатқан жерасты суларының ашылуын және пайдалану мақсатында олардың жер бетiне шығарылуын қамтамасыз ететiн инженерлiк-техникалық құрылыс;
6) ұңғыма - жер асты суларын жер бетіне шығаруға арналған қондырғы;
7) бұлақ - жер асты суларының жер бетіне табиғи, шоғырланып шығуы.
4. Халықтың орталықтандырылмаған суды пайдалануы жүзеге асырылады:
1) тәулігіне 50 текше метрге дейін көлемде ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін су көздерін пайдаланатын жеке тұлғалармен;
2) тәулігіне 50 текше метрге дейін көлемде халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалармен;
5. Су объектiлерiнен тәулiгiне 50 текше метрге дейiнгi көлемде су алу кезiнде халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау арнайы су пайдалануға лицензияны немесе рұқсат алуды талап етпейдi.
2. Орталықтандырылмаған су пайдалану тәртібі
мен оны пайдалану кезінде қойылатын талаптар
6. Ұңғымаларды, құдықтарды және бұлақ шегендеуін салуға орын тандау белгіленген тәртіптен геологиялық және гидрогеологиялық мәліметтер негізінде жүргізілуге тиіс.
7. Құдықтарды, бұлақ шегендеуін құруға арналған орын бұрыннан бар және мүмкін болатын ластау көздерінен: әжетханалардан, қоқыс төгетін шұңғырлардан, тыңайтқыш және улы химикаттар қоймаларынан, өнеркәсіп ұйымдарынан, ескі иесіз құдықтардан, мал аулаларынан жер асты сулары ағыны ластанбаған учаскеде таңдалуы қажет.
8. Су тарту құрылыстарын тасқын су басатын учаскелерде, ойпатты, батпақты жерлерде, сырғымаға және топырақ өзгерісінің басқа да түрлеріне тап болатын жерлерде орналастыруға тыйым салынады.
9. Құдықтар тұрғын үйлерден 100 метрден алыс емес жерде орналасуы қажет.
10. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су тарту құрылыстарын жабдықтау барысында Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат берілген материалдар, реагенттер мен кіші габаритті тазарту құрылғылары пайдаланылуы қажет.
11. Ұңғымаларды құру және бұрғылау қазіргі құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сәйкес жүргізілуі қажет.
12. Ұңғыма конструкциясы су дебитінің өлшеуін, сынаманың іріктеуін және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік беруі қажет.
13. Ұңғыма сағасы жер бетіндегі павильонда немесе жер асты камерада орналасуы қажет. Олардың ұзындығы кемінде 2,4 метр болуы тиіс. Құбырдың пайдаланылатын колоннасының жоғарғы бөлігі еден үстінен кемінде 0,5 метрге шығуы қажет.

14. На прилегающей территории должны предусматриваться зоны санитарной охраны скважины и проводиться мероприятия по охране подземных вод от загрязнения.
15. Для устройства трубчатых колодцев должны использоваться водоносные горизонты, защищенные с поверхности водонепроницаемыми породами.
16. Шахтный колодец должен устраиваться для забора воды из первого безнапорного водоносного горизонта. Колодец должен представлять собой шахту круглой или квадратной формы, включающую оголовок, ствол и водоприемную часть. Оголовок должен быть выше поверхности земли не менее чем на 0,7-0,8 метра и иметь крышку или железобетонное перекрытие с люком. Сверху оголовок должен прикрываться навесом или помещается в будку. По периметру оголовка колодец должен быть укреплен промятой и уплотненной глиной или жирным суглинком глубиной 2 метра и шириной 1 метр. Вокруг колодца должен быть оборудован отмосток из камня или бетона радиусом не менее 2 метров с уклоном 0,1 метра от колодца. Отвод стоков в сторону от колодца должен осуществляться по перехватывающей канаве. Вокруг колодца должно быть ограждение, а около колодца - скамья для ведер.
17. Стенки шахты должны быть плотными, изолирующими колодец от проникновения поверхностного стока и верховодки.
18. Для облицовки стенок колодца используются бетонные кольца, кирпич, дерево. При устройстве срубов выбираются породы древесины в виде бревен толщиной не менее 15 сантиметров. Лесоматериал - очищенный от коры, без глубоких трещин и червоточин, не зараженный грибком, заготовленный за 6 месяцев.
19. Не допускается в радиусе ближе 20 метров от колодца (каптажа) стирка белья, мытье машин, водопой животных. Для подъема воды из колодца должны использоваться общественные ведра, насосы.
20. Не реже одного раза в год должна проводиться чистка колодца (каптажа) от заиливания и наносов породы, текущий ремонт крепления. После каждой чистки, ремонта должна проводиться дезинфекция. Очистка, промывка и дезинфекция с последующими составлением акта. Для дезинфекции должны использоваться средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
21. По своему составу и свойствам вода в колодцах и каптажах родников должна соответствовать качеству питьевой воды согласно санитарным нормам и правилам, утвержденным приказом И.о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года № 147 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по питьевой воде".
22. Колодцы с непригодной для питьевых нужд водой должны быть ликвидированы.
3. Документы необходимые для регистрации

14. Жақын маңдағы аумақта ұңғыманың санитарлық қорғау аймақтары қарастырылуы және жер асты суларын ластанудан қорғау жөніндегі іс-шаралар жүргізілуі қажет.
15. Құбырлы құдықтарды салу үшін су өткізбейтін жыныстармен қорғалған сулы қабатарды пайдалану қажет.
16. Шахталық құдық бірінші тегеурінсіз сулы қабаттан су алу үшін құрылады. Құдық дөңгелек немесе төрт бұрыш нысандағы шахта болып табылады, оған баулық, бағана және су қабылдауыш бөлігі кіреді. Баулық жер үстінен кемінде 0,7-0,8 метрде орналасуы қажет және оның қақпағы немесе люгі бар темірбетондық аражабыны болуы керек. Құдықтың жер бетіндегі барлық бөлігі қалқамен немесе күркемен жабылады. Құдық бас бөлігінің айналасында иленген және тығыздалған саздан немесе майлы саэдақтан терендігі 2 м және ені 1 м нығыздалған болу керек. Құдық айналасында тастан құдықтан 0,1 метр еңісінде орналасқан кемінде 2 метр радиустағы тастан немесе бетоннан жасалған төсенішпен жабдықталуы қажет. Төселген суды құдықтан әрі қарай әкетуіне арналған жыра жасалады. Құдықтың айналасы қоршалуы және оның жанында шелектер үшін орындық орнатылуы тиісті.
17. Шахтаның қабырғалары берік, құдықтың беткі ағындысынан және қалқыма сулардан оқшаулайтын болуы қажет.
18. Құдықтың қабырғаларын қаптау үшін бетон сақиналар, кірпіш, ағаш қолданылады. Шегендерді салу барысында қалыңдығы кемінде 15 сантиметр бірене түріндегі ағаш түрлері тандалады. Орман материалдары - қабықтан тазартылған, терең жарықшағы мен жаралары жоқ, уақ санырауқұлақ жұқтырылмаған, 6 ай бұрын әзірленген болуы керек.
19. Құдыққа (шегендеуге) 20 метрге жағын радиуста кір, машина жууға, мал суаруға тыйым салынады. Құдықтан су алу үшін қоғамдық шелектер, сорғылар пайдаланылуы қажет.
20. Жылына кемінде бір рет құдыққа (шегендеуге) тұнбаланудан және жыныс тасындыларынан тазарту, бекініске ағымдағы жөндеу жүргізілуі қажет. Әрбір тазартудан, жөндеуден кейін дезинфекциялау жүргізілуі керек. Тазарту, жуу және дезинфекциялаудан кейін акт жасалады. Дезинфекция үшін Қазақстан Республикасында қолданылуға рұқсат етілген заттар пайдаланылуы қажет.
21. Құдықтардағы және бұлақтар шегендеуіндегі су өзінің құрамы мен қасиеті, ауыз су сапасы санитарлық нормалар мен ережелері бекітілген "Ауыз су санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министірлігінің 2005 жылғы 24 наурыздағы № 147 Бұйрығына сәйкес болуы қажет.
22. Суы ішуге жарамайтын құдықтарды жою қажет.
3. Тіркеу үшін қажетті құжаттар

23. Для регистрации объекта водопользования физические лица, использующие водные источники для питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения для собственных нужд в объеме до 50 кубических метров в сутки, представляют в Управление природных ресурсов и регулирования природопользования:
1) заявление;
2) копию плана земельного участка с указанием месторасположения водозаборного сооружения.
24. Юридические или физические лица, осуществляющие услуги по нецентрализованному водоснабжению населения в объеме до 50 кубических метров в сутки, представляют следующие документы:
1) заявление;
2) ситуационную схему расположения водозаборного сооружения;
3) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица, заверенную нотариально (копию свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, засвидетельствованную нотариально для физических лиц);
4) копию акта отвода земельного участка (договор аренды, решение акима) под сооружения или технические устройства, при помощи которых производится забор подземных или поверхностных вод;
5) копию паспорта водохозяйственного сооружения или устройства;
6) при наличии собственной производственной лаборатории - копию лицензии на санитарно-гигиеническую, противоэпидемиологическую деятельность в части проведения бактериологических санитарно-химических исследований; в случае проведения лабораторных исследований в других лабораториях - копию договора на проведение лабораторных исследований и копию лицензии данной лаборатории на указанный вид деятельности;
7) копию ситуационного плана зоны санитарной охраны, согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям к содержанию зон санитарной охраны источников водоснабжения и водопроводов хозяйственно-питьевого назначения.
25. Водозаборные сооружения должны быть в обязательном порядке оборудованы приборами учета забора воды, с обязательной государственной аттестацией этого оборудования и аппаратуры, с ежегодным представлением в установленные сроки отчет о фактическом заборе из водных источников в Бассейновое управление в области использования и охраны водного фонда.

23. Тәуілігіне 50 текше метрге дейін көлемде өз мұқтаждығы үшін ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтауға арналған су көздерін пайдаланатын жеке тұлғалар су пайдалану объектілерін тіркеу үшін Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасына:
1) өтініш;
2) су тарту құрылысының орнын көрсететін жер учаскесі жоспарының көшірмесін тапсырады.
24. Тәулігіне 50 текше метрге дейін көлемде халықты орталықтандырылмаған сумен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар мынадай құжаттарды тапсырады:
1) өтініш;
2) су тарту құрылысы орналасатын орынның ахуалдық схемасы;
3) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі (жеке тұлғалар үшін жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы нотариалды куәландырылған куәліктің көшірмесі);
4) жер асты немесе жер бетіндегі су тартуды жүргізетін құрылыстар мен техникалық құрылғылар орнына жер телімін бөлу актісінің көшірмесі (жалдау шарты, әкімнің шешімі);
5) су шаруашылығы құрылысының немесе құрылғы паспортының көшірмесі;
6) дербес өндірістік зертханасы бар болса-бактериологиялық санитарлық-химиялық зерттеулер жүргізу саласында санитарлық-гигиеналық, эпидемиологияға қарсы қызмет лицензияның көшірмесі; зертханалық зертеуді басқа зертханаларда жүргізген жағдайда-зертханалық зерттеуді жүргізу шартының көшірмесі және осы зертхананың көрсетілген қызмет түріне лицензиясының көшірмесі;
7) сумен қамтамасыз ету көздерінің санитарлық қорғау аймақтарын және шаруашылықтың-ауыз су құбырларын ұстаудың санитарлық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес санитарлық қорғау аймақтарының ахуалдық жоспар көшірмесі.
25. Су тарту құрылыстары міндетті түрде су тартуды есептеу құралдарымен жабдықталуы қажет, жабдықтар мен аппаратуралар міндетті түрде мемлекеттік аттестаттаудан өтуге тиіс, су көздерінен нақты су тарту туралы есеп белгіленген мерзімдерде су қорларын пайдалану және қорғау саласындағы Бассейн басқармасына жыл сайын тапсырылуы қажет.