Об областном бюджете на 2009 год
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 18 декабря 2008 года N 13/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области от 19 января 2009 года N 1698. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 26 апреля 2010 года N 24/10
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 26.04.2010 г. N 24/10
В соответствии со статьями 75, 240 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2009 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы – 62 490 49,2 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 6 507 384,2 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 455 335 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 55 527 780 тысяч тенге;
2) затраты – 62 649 782,2 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование –  -34 000 тысячи тенге,  в том числе:
бюджетные кредиты – 339 000 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 373 000 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – - 5 000 тысяч тенге, в том числе:
поступления от продажи финансовых активов государства – 5 000 тысяч тенге;
5) профицит бюджета – -120 283 тысячи тенге;
6) использование профицита бюджета – 120 283 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; от 24.07.2009 N 17/2; от 14.10.2009 N 18/1; от 20.11.2009 N 19/1; от 25.12.2009 N 20/15
2. Установить, что доходы областного бюджета на 2009 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
индивидуального подоходного налога;
платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
платы за лесные пользования;
платы за эмиссии в окружающую среду.
Установить нормативы распределения доходов по индивидуальному подоходному налогу в областной бюджет – 100 процентов; по социальному налогу в бюджеты районов и города Петропавловска – 100 процентов.
3. Установить, что доходы областного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходов от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности, являющихся собственностью акимата области;
штрафов, пени, санкций, взысканий, налагаемых государственными учреждениями, финансируемых из государственного бюджета, а также содержащихся и финансируемых из бюджета (сметы расходов) Национального банка Республики Казахстан.

2009 жылғы арналған облыстық бюджет туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 13/2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 19 қаңтарда N 1698 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2010 жылғы 26 сәуірдегі N 24/10 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2010.04.26 N 24/10 Шешімімен
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 75, 240-баптарына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мына көлемдерде 2009 жылға арналған облыстық бюджет 1 қосымша бойынша бекітілсін:
1) кірістер – 62 490 499,2 мың теңге, оның ішінде мыналар бойынша:
салықтық түсімдер – 6 507 384,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 455 335 мың теңге;
трансферттердің түсуі – 55 527 780 мың теңге;
2) шығындар – 62 649 782,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -34 000 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 339 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 373 000 мың теңге;
4) қаржылық активтермен операциялар бойынша сальдо – -5 000 мың теңге, соның ішінде:
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түскен түсім – 5 000 мың теңге;
5) бюджет профициті – -120 283 мың теңге;
6) бюджет профицитін пайдалану – 120 283 мың теңге.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; 2009.07.24 N 17/2; 2009.10.14 N 18/1; 2009.11.20 N 19/1; 2009.12.25 N 20/15 Шешімдерімен
2. 2009 жылға арналған облыстық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптасатындығы белгіленсін:
жеке табыс салығы;
жер бетіне жақын көздердегі су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
орманды пайдаланған үшін төлем;
қоршаған ортаны эмиссия үшін төлем.
Облыстық бюджетке жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативі белгіленсін - 100 пайыз, Петропавл қаласы және аудандар бюджеттеріне әлеуметтік салық бойынша – 100 пайыз.
3. Облыстық бюджеттің кірісі мынандай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасатындығы белгіленсін:
облыс әкімдігінің меншігі болып табылатын коммуналдық меншіктегі мүлікті жалға беруден түскен кірістер;
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Халық банкінің (шығыс сметасы) бюджетінен ұсталатын және қаржыладырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұл, өсім, санкциялар, алымдар.

4. Установить, что доходы областного бюджета формируются за счет:
поступлений от продажи коммунальных государственных учреждений и государственных предприятий в виде имущественного комплекса, иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном введении коммунальных государственных предприятий, являющихся собственностью акимата области;
поступлений от погашения бюджетных кредитов, выданных из местного бюджета банкам-заемщикам.
5. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджеты районов и города Петропавловска, на 2009 год в сумме 14 165 286 тысяч тенге, в том числе:
Айыртаускому району – 1 485 390 тысяч тенге;
Акжарскому району – 747 649 тысяч тенге;
Аккайынскому району – 846 098 тысяч тенге;
Есильскому району – 1 142 590 тысяч тенге;
Жамбылскому району – 1 167 778 тысяч тенге;
району Магжана Жумабаева – 1 348 537 тысяч тенге;
Кызылжарскому району – 1 338 442 тысячи тенге;
Мамлютскому району – 791 024 тысячи тенге;
району Габита Мусрепова – 1 215 681 тысяча тенге;
Тайыншинскому району – 1 490 370 тысяч тенге;
Тимирязевскому району – 635 709 тысяч тенге;
Уалихановскому району – 957 292 тысячи тенге;
району Шал акына – 881 417 тысяч тенге;
городу Петропавловск – 117 309 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень бюджетных программ развития областного бюджета на 2009 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов и формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 2.
7. Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2009 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы, согласно приложению 3.
8. Учесть в областном бюджете на 2009 год целевые трансферты из республиканского бюджета в следующих размерах:
1) на реализацию инвестиционных проектов в сумме 7 234 119 тысяч тенге, в том числе по:
образованию – 1 516 913 тыс. тенге;
водообеспечению – 1 541 155 тыс. тенге;
реконструкции дорог – 1 498 356 тыс. тенге;
здравоохранению - 2 677 695 тыс. тенге;
2) на содержание вновь вводимых объектов образования в сумме 224 640 тысяч тенге;
3) на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов в сумме 514 880 тысячи тенге;
4) на введение стандартов социальных услуг в сумме 54 480 тысяч тенге;
5) на увеличение норм питания в медико-социальных учреждениях в сумме 354 100 тысяч тенге;
6) на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума в сумме 174 929 тысяч тенге;

4. Облыстық бюджет кірісі мыналар есебінен қалыптасатындығы белгіленсін:
облыс әкімдігінің меншігі болып табылатын коммуналдық мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындарды мүліктік кешен түрінде, басқа оперативтік басқарудағы немесе коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі мемлекеттің мүлігін сатудан түскен түсім;
қарыз беруші банктерге жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттерді өтеуден түскен түсім.
5. 2009 жылға арналған облыстық бюджеттен аудан және Петропавл қаласының бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 14 165 286 мың теңге сомада белгіленсін, оның ішінде:
Айыртау ауданына – 1 485 390 мың теңге;
Ақжар ауданына – 747 649 мың теңге;
Аққайың ауданына – 846 098 мың теңге;
Есіл ауданына – 1 142 590 мың теңге;
Жамбыл ауданына – 1 167 778 мың теңге;
М. Жұмабаев ауданына – 1 348 537 мың теңге;
Қызылжар ауданына – 1 338 442 мың теңге;
Мамлют ауданына – 791 024 мың теңге;
Ғ. Мүсрепов ауданына – 1 215 681 мың теңге;
Тайынша ауданына – 1 490 370 мың теңге;
Тимирязев ауданына – 635 709 мың теңге;
Уәлиханов ауданына – 957 292 мың теңге;
Шал ақын ауданына – 881 417 мың теңге;
Петропавл қаласына – 117 309 мың теңге.
6. 2 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджетті дамыту бюджеттік бағдарламасының тізбесі бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға немесе қалыптастыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөлініп бекітілсін.
7. 2009 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылу барысында 3 қосымшаға сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрлеуге жатпайтындығы белгіленсін.
8. 2009 жылға арналған бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер келесі мөлшерде ескерілсін:
1) инвестициялық жобаларды іске асыруға 7 234 119 мың теңге сомада, соның iшiнде мыналар бойынша:
білім беруге – 1 516 913 мың теңге;
сумен қамтамасыз етуге – 1 541 155 мың теңге;
жолдарды қайта қалпына келтіруге – 1 498 356 мың теңге;
денсаулық сақтауға – 2 677 695 мың теңге;
2) жаңадан енгізілген білім объектілерін ұстауға – 224 640 мың теңге;
3) дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға – 514 880 мың теңге;
4) әлеуметтік қызметтер стандарттарын енгізуге –  54 480 мың теңге;
5) медициналық-әлеуметтік мекемелерде  тамақтану нормаларын ұлғайтуға – 354 100 мың теңге;
6) күнкөрістің ең төменгі мөлшері өскеніне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекке және 18 жасқа дейінгі балаларға айсайынғы мемлекеттік жәрдемақыға – 174 929 мың теңге;

7) на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, в сумме 648 260 тысяч тенге;
8) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения в сумме 727 491 тысяч тенге;
9) исключен - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 20.11.2009 N 19/1
10) на развитие сельского хозяйства в сумме 4 655 310 тысяч тенге, в том числе:
на поддержку семеноводства – 257 135 тысяч тенге;
на поддержку племенного животноводства – 85 199 тысяч тенге;
на удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ – 2 771 930 тысяч тенге;
на поддержку повышения урожайности и качества производимых сельскохозяйственных культур – 444 714 тысяч тенге;
на субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства – 1 037 304 тысячи тенге;
для реализации мер по социальной поддержке специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов в сумме 59 028 тыс. тенге;
11) на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 543 485 тысяч тенге, в том числе:
на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего среднего образования – 202 500 тысячи тенге;
на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования – 194 766 тысяч тенге;
на внедрение новых технологий обучения в государственной системе образования – 146 219 тысяч тенге;
12) на привлечение зарубежных преподавателей английского языка для профессиональных лицеев в рамках реализации Государственной программы развития профессионального и технического образования в Республике Казахстан на 2008-2012 годы в сумме 12 480 тысяч тенге;
13) на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 883 072 тысяча тенге, в том числе:
на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне – 268 078 тысяч тенге;
на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи – 614 994 тысяч тенге;
14) на реализацию передаваемых функций в области охраны окружающей среды в рамках разграничения полномочий между уровнями государственного управления в сумме 1 335 тысяч тенге;

7) ауыз сумен қамтамасыз етудің баламасыз көздері болып табылатын сумен қамтамасыз етудің аса маңызды топты және жергілікті жүйелерінен ауыз су беру қызметінің құнын субсидиялауға 648 260 мың теңге сомада;
8) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге – 727 491 мың теңге;
9) алынып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.11.20 N 19/1 Шешімімен
10) ауыл шаруашылығын дамытуға 4 655 310 мың теңге, соның iшiнде:
тұқым шаруашылығын қолдауға – 257 135 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға – 85 199 мың теңге;
көктемгi егіс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзуге қажеттi жанар-жағар май материалдары мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға – 2 771 930 мың теңге;
өндірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігі мен сапасын арттыруды қолдауға – 444 714 мың теңге;
мал шаруашылығы өнiмiнiң өнiмдiлiгiн және сапасын арттыруды субсидиялауға – 1 037 304 мың теңге;
селолық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарын әлеуметтік қолдау жөніндегі шараларды іске асыру үшін – 59 028 мың теңге;
11) 2005-2010 жылдарға арналған бiлiм берудi дамыту мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға 543 485 мың теңге, соның iшiнде:
негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердегі физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға – 202 500 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттер құруға – 194 766 мың теңге;
мемлекеттік білім беру жүйесінде оқытудың жаңа технологияларын енгізуге – 146 219 мың теңге;
12) кәсіптік және техникалық білім беруді дамытудың 2008-2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде кәсіптік лицейлер үшін шетелдік ағылшын тілі оқытушыларын тартуға – 12 480 мың теңге;
13) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтауын реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға – 883 072 мың теңге сомада, соның ішінде: жергiлiктi деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға – 268 078 мың теңге;
кепілдік берілген тегін медициналық көмек көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге - 614 994 мың теңге;
14) мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттерді бөлу шеңберінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы беріліп отырған функцияларды іске асыруға 1 335 мың теңге сомада;

15) на увеличение размера стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов в сумме 75 775 тысяч тенге;
16) на реализацию Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы:
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в сумме 592 000 тысяч тенге;
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в сумме 1 325 000 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм бюджетам районов и города Петропавловска определяется постановлением акимата области о реализации решения маслихата об областном бюджете на 2009 год.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; от 14.10.2009 N 18/1; от 20.11.2009 N 19/1
8-1. Учесть в областном бюджете на 2009 год целевые трансферты из республиканского бюджета на обеспечение занятости в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров в сумме 3 402 218 тысяча тенге для финансирования следующих мероприятий:
1) на капитальный и текущий ремонт школ, больниц и других социальных объектов в сумме 850 900 тысяч тенге, в том числе по:
образованию – 355 000 тысяч тенге;
здравоохранению – 355 300 тысяч тенге;
культуре – 107 200 тысяч тенге;
спорту – 33 400 тысяч тенге;
2) на ремонт и содержание автомобильных дорог областного и районного значения и улиц городов в сумме 738 600 тысяч тенге, в том числе:
на ремонт и содержание автомобильных дорог районного значения, улиц городов и населенных пунктов – 423 040 тысяч тенге;
на ремонт и содержание автомобильных дорог областного значения, улиц городов и населенных пунктов – 315 560 тысяч тенге;
3) на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики – 271 908 тысяч тенге, в том числе:
на расширение программ молодежной практики – 103 657 тысяч тенге;
на создание социальных рабочих мест – 168 251 тысяч тенге;
4) на финансирование социальных проектов в поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах – 61 400 тысяч тенге;
5) на подготовку и переподготовку кадров – 485 110 тысяч тенге, в том числе:
образованию – 471 264 тысяч тенге;
здравоохранения – 13 846 тысяч тенге;
6) на ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов – 226 458 тысяч тенге;
7) на реконструкцию инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 767 842 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 8 дополнен пунктом 8-1 - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 20.11.2009 N 19/1

15) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындарға берілетін стипендиялардың мөлшерін 75 775 мың теңге сомада ұлғайтуға;
16) Қазақстан Республикасында 2008-2010 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы мемлекеттiк бағдарламасын іске асыруға:
мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға 592 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға 1 325 000 мың теңге.
Осы соманың аудандар және Петропавл қаласының бюджетіне бөлінуі 2009 жылға арналған облыстық бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы облыс әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; 2009.10.14 N 18/1; 2009.11.20 N 19/1 Шешімдерімен
8-1. Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге келесі іс-шараларды қаржыландыру үшін 3 402 218 мың теңге сомада республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін:
1) Мектептерді, ауруханаларды және басқа әлеуметтік объектілерді күрделі және ағымдағы жөндеуге – 850 900 мың теңге, соның ішінде мыналар бойынша:
білім беруге – 355 000 мың теңге;
денсаулық сақтауға – 355 300 мың теңге;
мәдениетке – 107 200 мың теңге;
спортқа– 33 400 мың теңге;
2) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және қала көшелерін ұстау мен жөндеуге 738 600 мың теңге сомада, соның ішінде:
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендер мен қала көшелерін ұстауға және жөндеуге – 423 040 мың теңге;
облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендер мен қала көшелерін ұстауға және жөндеуге – 315 560 мың теңге;
3) әлеуметтік жұмыс орындары және жастар тәжірибесі бағдарламасын кеңейтуге – 271 908 мың теңге, соның ішінде:
жастар тәжірибесі бағдарламасын кеңейтуге – 103 657 мың теңге;
әлеуметтік жұмыс орындарын құруға – 168 251 мың теңге;
4) кенттердегі, ауылдардағы (селолардағы), ауылдық (селолық) округтердегі әлеуметтік жобаларды қаржыландыруға – 61 400 мың теңге;
5) кадрларды даярлау және қайта даярлауға – 485 110 мың теңге, соның ішінде:
білім беруге – 471 264 мың теңге;
денсаулық сақтауға – 13 846 мың теңге;
6) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және елді мекендерді көркейтуге – 226 458 мың теңге;
7) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды реконструкциялауға – 767 842 мың теңге.
Ескерту. 8-тармақ 8-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.11.20 N 19/1 Шешімдерімен

9. Учесть в областном бюджете на 2009 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и приобретение жилья в соответствии с Государственной программой развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008–2010 годы – 289 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы определяется постановлением акимата области о реализации решения маслихата об областном бюджете на 2009 год.
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год трансферты в республиканский бюджет в сумме 541 338 тысяч тенге, в связи с разграничением полномочий между республиканским и местным бюджетами:
в области чрезвычайных ситуаций (создание и содержание профессиональных водно-спасательных служб) - 28 883 тысячи  тенге;
в области санитарно-эпидемиологического надзора – 512 455 тысяч тенге.
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год целевые  трансферты бюджетам районов и города Петропавловска в сумме 2 081 358 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением маслихата   Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; от 24.07.2009 N 17/2; от 14.10.2009 N 18/1
11-1. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год целевые трансферты бюджетам районов, города Петропавловска и на бюджетные программы областного бюджета на обеспечение занятости в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров в сумме 991 987 тысяч тенге:
1) на капитальный и текущий ремонт школ, больниц и других социальных объектов в сумме 287 943 тысяч тенге, в том числе по:
образованию – 89 029 тысяч тенге;
здравоохранению – 144 700 тысяч тенге;
культуре – 40 614 тысяч тенге;
спорту – 13 600 тысяч тенге;
2) на ремонт и содержание автомобильных дорог областного и районного значения и улиц городов в сумме 302 400 тысяч тенге, в том числе:
на ремонт и содержание автомобильных дорог районного значения, улиц городов и населенных пунктов – 301 700 тысяч тенге;
на ремонт и содержание автомобильных дорог областного значения, улиц городов и населенных пунктов – 700 тысяч тенге;
3) на финансирование социальных проектов в поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах – 19 727 тысяч тенге;
4) на ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов – 246 557 тысяч тенге;
5) на реконструкцию инженерно-коммуникационной инфраструктуры –  135 360 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 11 дополнен пунктом 11-1 решением маслихата Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 24.07.2009 N 17/2

9. 2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысын дамытудың Мемлекеттік Бағдарламасына сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджетте нөлдік ставкасы (мүддесі) бойынша тұрғын үй салу мен сатып алуға сыйақының республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер ескерілсін – 289 000 мың теңге.
Осы соманың бөлінуі 2009 жылға арналған облыстық бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы облыс әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
10. Жергілікті және республикалық бюджеттер арасындағы өкілеттіліктердің шектелуіне байланысты 2009 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджетке 541 338 мың теңге сомада трансферттер көзделсiн:
төтенше жағдайлар саласында (кәсіптік судан құтқару қызметін құру мен ұстауға) – 28 883 мың теңге;
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласында – 512 455 мың теңге.
11. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар бюджеті мен Петропавл қаласының бюджетіне 2 081 358 мың теңге сомадағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; 2009.07.24 N 17/2; 2009.10.14 N 18/1 Шешімдерімен
11-1. Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында 2009 жылға арналған облыстық бюджетте жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге аудандар, Петропавл қаласы бюджеттеріне және облыстық бюджеттің бюджеттік бағдарламаларына 991 987 мың теңге сомадағы нысаналы трансферттер көзделсін:
1) мектептерді, ауруханаларды және басқа да әлеуметтік объектілерді күрделі және ағымдағы жөндеуге 287 943 мың теңге сомада, соның ішінде мыналар бойынша:
білім беруге – 89 029 мың теңге;
денсаулық сақтауға – 144 700 мың теңге;
мәдениетке – 40 614 мың теңге;
спортқа – 13 600 мың теңге;
2) облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және қала көшелерін ұстауға және жөндеуге 302 400 мың теңге сомада, соның ішінде:
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендер мен қала көшелерін ұстауға және жөндеуге – 301 700 мың теңге;
облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендер мен қала көшелерін ұстауға және жөндеуге – 700 мың теңге;
3) кенттердегі, ауылдардағы (селолардағы), ауылдық (селолық) округтердегі әлеуметтік жобаларды қаржыландыруға – 19 727 мың теңге;
4) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және елді мекендерді көркейтуге – 246 557 мың теңге;
5) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды реконструкциялауға – 135 360 мың теңге;
Ескерту. 11-тармақ 11-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.07.24 N 17/2 Шешімдерімен

11-2. Утвердить за счет свободных остатков средств областного бюджета, сложившихся на начало года, в сумме 204 283 тысяч тенге и возврата неиспользованных целевых трансфертов из республиканского бюджета за 2008 год в сумме 17 719 тысяч тенге расходы областного бюджета по бюджетным программам согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм бюджетам районов и города Петропавловска определяется постановлением акимата области о реализации решения маслихата об областном бюджете на 2009 год.
Сноска. Пункт 11 дополнен пунктом 11-2 решением маслихата Северо-Казахстанской области от 22.04.2009 N 15/1; с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 20.11.2009 N 19/1
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2009 год в сумме 6 899 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решением маслихата   Северо-Казахстанской области от от 24.07.2009 N 17/2
13. Установить с 1 января 2009 года месячный размер денежной компенсации сотрудникам органов внутренних дел для оплаты расходов на содержание жилища и коммунальные услуги в сумме 3 739 тенге.
14. Обеспечить в 2009 году выплату заработной платы работникам бюджетной сферы в полном объеме.
15. Установить повышенные не менее чем на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, гражданским служащим здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающим в аульной (сельской) местности.
16. Установить в расходах бюджетов районов на 2009 год выплаты на оказание социальной помощи специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, проживающим в сельской местности, по приобретению топлива.
17. Учесть, что в местных бюджетах на 2009 год расходы на реализацию:
Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года касательно предоставления гражданским служащим оплачиваемого ежегодного трудового отпуска продолжительностью не менее тридцати календарных дней с выплатой пособия на оздоровление в размере должностного оклада за счет средств местного бюджета;
Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» в части снижения нормативной учебной нагрузки в неделю для педагогических работников начального образования государственных организаций образования с 20 до 18 часов.

11-2. 4 қосымшаға сәйкес 204 283 мың теңге сомада жыл басына қалыптасқан облыстық бюджет қаражатының бос қалдықтары және 17 719 мың теңге сомада 2008 жылға арналған республикалық бюджеттен берілген пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару есебінен бюджеттік бағдарламалар бойынша облыстық бюджеттің шығыстары бекітілсін.
Осы соманың аудандар және Петропавл қаласының бюджетіне бөлінуі 2009 жылға арналған облыстық бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы облыс әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ 11-2-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.04.22 N 15/1; өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.11.20 N 19/1 Шешімідерімен
12. 2009 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органының резерві 6 899 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.07.24 N 17/2 Шешімімен
13. 2009 жылдың 1 қаңтарынан ішкі істер органдары қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтеді төлеуге арналған шығыстарын төлеуге 3 739 теңге сомада ақшалай өтемақының айлық мөлшері белгіленсін.
14. 2009 жылы бюджеттік сала қызметкерлеріне жалақысының толық көлемде төленуі қамтамасыз етілсін.
15. Ауылдық (селолық) жерлерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім беру, мәдениет және спорт салаларының азаматтық қызметшілеріне қызметтердің осы түрлерімен қалалық жерлерде айналысатын азаматтық қызметшілердің ставкалары және қызметақылары мен салыстырғанда лауазымдық қызметақылары және тарифтік ставкалары жиырма бес пайыздан кем емес көтерілуі белгіленсін.
16. 2009 жылға арналған аудандық бюджеттердің шығыстарында ауылдық жерлерде тұратын денсаулық, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет мамандарына отын сатып алу бойынша әлеуметтік көмек көрсету төлемдері белгіленсін.
17. 2009 жылға арналған жергілікті бюджеттерде мыналарды іске асыру шығындары ескерілсін:
Азаматтық қызметшілерге жергілікті бюджет қаражаты есебінен лауазымдық қызметақы мөлшерінде сауықтыруға төленетін жәрдемақымен жалақысы сақталатын жыл сайынғы ұзақтығы отыз күнтізбелік күн еңбек демалысын ұсынуға тиісті Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі;
Қазақстан Республикасының «Білім беру туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының мемлекеттік бастауыш білім беру ұйымдардың педагогикалық қызметкерлеріне нормативтік оқу жүктемесін аптасына 20 сағаттан 18 сағатқа дейін төмендету бөлігі.

1 793 993
За счет трансфертов из республиканского
бюджета
1 516 913
в том числе:
Строительство детского сада на 320 мест
по улице Победы - Уалиханова в городе
Петропавловске
366 459
Строительство школы-интерната с
государственным языком обучения на 400
мест со спальным корпусом на 200 мест в
городе Мамлютка Мамлютского района
734 626
Строительство средней школы на 250 мест
в селе Пески района имени Габита
Мусрепова
415 828
За счет средств местного бюджета
277 080
в том числе:
Строительство средней школы на 240 мест
в селе Кирилловка Айыртауского района
111 411
Строительство школы на 80 мест в селе
Береке Уалихановского района
94 180
Разработка проектно-сметной
документации на строительство детского
сада на 320 мест в городе
Петропавловске
1 646
Разработка проектно-сметной
документации на строительство детского
сада на 280 мест в селе Бишкуль
Кызылжарского района
6 542
Разработка проектно-сметной
документации на строительство
профессионально-технического лицея на
360 мест в городе Петропавловске
17 841
Разработка проектно-сметной
документации на строительство
профессионально-технического лицея на
360 мест в городе Мамлютка Мамлютского
района
17 841
Разработка проектно-сметной
документации на строительство котельной
и инженерно-коммуникационной
инфраструктуры в профессиональном лицеи
№ 6 в селе Ленинградское Акжарского
района

1 793 993
Республикалық бюджеттен берілетін
трансферттер есебiнен
1 516 913
соның ішінде:
Петропавл қаласында Уәлиханов-Победа
көшесінде 320 орынға арналған
балабақша салу
366 459
Мамлют ауданының Мамлют қаласында
400 орынға арналған 200 орындық
жатын корпусымен мемлекеттік тілде
оқытатын мектеп-интернат салу
734 626
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның
Пески селосында 250 орындық орта
мектеп салу
415 828
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
277 080
соның ішінде:
Айыртау ауданы Кирилловка селосында
240 орындық орта мектеп салу
111 411
Уәлиханов ауданы Береке селосында 80
орындық мектеп салу
94 180
Петропавл қаласында 320 орынға
арналған балабақша салуға
жоба-сметалық құжаттамалар әзірлеу
1 646
Қызылжар ауданы Бескөл селосында 280
орынға арналған балабақша салуға
жоба-сметалық құжаттамалар әзірлеу
6 542
Петропавл қаласында 360 орынға
арналған кәсіптік-техникалық лицей
салуға жоба-сметалық құжаттамалар
әзірлеу
17 841
Мамлют ауданы Мамлютка қаласында 360
орынға арналған кәсіптік-техникалық
лицей салуға жоба-сметалық
құжаттамалар әзірлеу
17 841
Ақжар ауданы Ленинград селосында № 6
кәсіптік лицейде қазандық және
инженерлік коммуниациялық
инфрақұрылымды салуға жоба-сметалық
құжаттамалар әзірлеу

35 000
город Петропавловск
254 000
13
Прочие
50 000
265
Управление предпринимательства и
промышленности области
50 000
013
Кредитование дочерних организаций
Акционерное Общество "Национальный
управляющий холдинг "КазАгро" для
финансирования малого и среднего
бизнеса и микрокредитования сельского
населения
50 000
Приложение 3
к решению сессии областного маслихата
от 18 декабря 2008 года № 13/2
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2009 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Оказание первичной медико-санитарной помощи населению
Производство крови, ее компонентов и препаратов для местных организаций здравоохранения
Пропаганда здорового образа жизни
Оказание скорой и неотложной помощи
Оказание медицинской помощи населению в чрезвычайных ситуациях
Оказание медицинской помощи лицам, страдающим социально значимыми заболеваниями и заболеваниями, представляющими опасность для окружающих
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Обеспечение больных туберкулезом противотуберкулезными препаратами
Обеспечение больных диабетом противодиабетическими препаратами
Обеспечение онкологических больных химиопрепаратами
Обеспечение больных с почечной недостаточностью лекарственными средствами, диализаторами, расходными материалами и больных после трансплантации почек лекарственными средствами
Обеспечение лекарственными средствами и специализированными продуктами детского и лечебного питания отдельных категорий населения на амбулаторном уровне
Приложение 4
к решению сессии областного маслихата

35 000
Петропавл қаласы
254 000
13
Басқалар
50 000
265
Облыстың кәсіпкерлік және өнеркәсіп
басқармасы
50 000
013
Шағын және орта бизнесті
қаржыландыру және ауыл халқына шағын
кредит беру үшін «ҚазАгро» Ұлттық
басқарушы холдингі» Акционерлік
Қоғамы еншілес ұйымдарына кредит
беру
50 000
Облыс мәслихаты сессиясының
2008 жылғы 18 желтоқсандағы № 13/2 шешіміне
3-қосымша
2009 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылуы барысында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Аталуы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы оқыту бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Халыққа бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету
Жергiлiктi денсаулық сақтау ұйымдары үшiн қан, оның құрамдас бөліктері мен препараттарын өндiру
Салауатты өмір салтын насихаттау
Жедел және шұғыл көмек көрсету
Төтенше жағдайларда халыққа медициналық көмек көрсету
Әлеуметтік-елеулі және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдарға медициналық көмек көрсету
Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетінің алдын алу және қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Ерекше жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Туберкулез ауруларын туберкулез ауруларына қарсы препараттарымен қамтамасыз ету
Диабет ауруларын диабетке қарсы препараттарымен қамтамасыз ету
Онкологиялық ауруларды химия препараттарымен қамтамасыз ету
Бүйрек жетімсіз ауруларды дәрі-дәрмек құралдарымен, диализаторлармен, шығыс материалдарымен және бүйрегі алмастырылған ауруларды дәрі-дәрмек құралдарымен қамтамасыз ету
Халықтың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және мамандандырылған балалар және емдік тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету
Облыс мәслихаты сессиясының