О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 апреля 2004 года № 221 "Об утверждении Правил отбора и приема в магистратуру высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 апреля 2009 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2009 года № 5667. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 279
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 08.05.2012 № 279 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством, а также для совершенствования подготовки управленческих и научно-педагогических кадров для органов внутренних дел Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 апреля 2004 года № 221 "Об утверждении Правил отбора и приема в магистратуру высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2864, опубликованный в "Юридической газете" от 6 октября 2005 года № 184 (918)) следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 слова "Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел на транспорте" заменить словами "департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте";
в Правилах отбора и приема в магистратуру в высших учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
по всему тексту аббревиатуры "ГУВД, УВД, УВДТ" заменить аббревиатурами "ДВД, ДВДТ";
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Магистратура осуществляет подготовку резерва управленческих, научных и педагогических кадров по специальностям: "Юриспруденция" и "Правоохранительная деятельность".
3. Срок обучения в магистратуре по профильному направлению - не менее одного года, по научному и педагогическому направлению - два года.
4. Магистратура по профильному направлению комплектуется сотрудниками органов внутренних дел, освоившими профессиональные учебные программы высшего образования (юридического), обладающими необходимыми деловыми качествами и состоящими в резерве на выдвижение на вышестоящие должности, в возрасте до 40 лет, имеющими стаж работы в органах внутренних дел не менее пяти лет, из которых не менее двух лет на должностях не ниже старших инспекторов по особо важным делам, старших инспекторов по особым поручениям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте (далее - МВД Республики Казахстан, ДВД, ДВДТ).

"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарының магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 13 сәуірдегі N 221 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 9 сәуірдегі N 135 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5667 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 279 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.05.08 № 279 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары үшін басшы және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлауды жетілдіру үшін БҰЙЫРАМЫН:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарының магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 13 сәуірдегі N 221 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2864 болып тіркелген, 2005 жылғы 27 қазанда "Заң газетінде" жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақта "Ішкі істер бас басқармаларының, Ішкі істер басқармаларының, Көліктегі ішкі істер басқармаларының" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындары магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелерінде:
бүкіл мәтін бойынша "ІІББ, ІІБ, КІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, КІІД" деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Магистратура "Заңтану" және "құқық қорғау қызметі" мамандықтары бойынша басшы, ғылыми және педагогикалық кадрлар резервін даярлауды жүзеге асырады.
3. Бейіндік бағыт бойынша магистратурада оқу мерзімі - кемінде бір жыл, ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша - екі жыл.
4. Бейіндік бағыт бойынша магистратура жоғары білімнің (заңгерлік) кәсіптік оқу бағдарламаларын игерген, қажетті іскерлік қабілетке ие және жоғары лауазымдарға жылжыту үшін резервте тұрған, жасы 40-қа дейінгі, ішкі істер органдарында кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ, ІІД, КІІД) аса маңызды істер жөніндегі аға инспекторынан, ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспекторынан төмен емес лауазымдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар ішкі істер органдарының қызметкерлерімен жасақталады.

В магистратуру по научному и педагогическому направлению принимаются сотрудники органов внутренних дел, не старше 35 лет, освоившие профессиональные учебные программы высшего образования (юридического) и стаж работы в органах внутренних дел не менее 2 лет.";
пункт 5 исключить;
в пункте 6 слово "октября" заменить словом "сентября";
в пункте 8:
после слов "в магистратуру" дополнить словами "по профильному направлению";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Для проведения вступительных экзаменов и зачисления в магистратуру по научному и педагогическому направлению в высшем учебном заведении создаются приемная и экзаменационная комиссии.
В состав приемной комиссии входят представители Комитетов, департаментов МВД, ученые высших учебных заведений МВД и научных организаций данного региона. Председателем приемной комиссии является начальник высшего учебного заведения.";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 следующего содержания:
"8-1. Экзаменационная комиссия по специальности формируются из числа ученых высших учебных заведений МВД и научных организаций данного региона.
Состав экзаменационной комиссии по специальности состоит из председателя и трех членов, два из которых должны быть докторами наук, а другие кандидатами наук по профилю специальности.
Состав экзаменационной комиссии по специальности утверждается приказом начальника высшего учебного заведения.
Форма проведения вступительного экзамена по специальности определяется приемной комиссией.
8-2. Сотрудник, не согласный с результатами вступительного экзамена, может подать письменное аппеляционное заявление.
С этой целью создается апелляционная комиссия по специальности.";
в пункте 10 слова "Начальники Департаментов и самостоятельных управлений МВД Республики Казахстан" заменить словами "Председатели Комитетов, начальники Департаментов и учебных заведений МВД Республики Казахстан";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. На лиц, отобранных на учебу в магистратуру кадровые аппараты оформляют следующие документы:";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Лица, поступающие в магистратуру сдают вступительные экзамены по иностранному языку и по специальности. Вступительный экзамен по иностранному языку сдается по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Лица, прошедшие установленный пороговый балл тестирования по иностранному языку на основании сертификатов допускаются к сдаче экзамена по специальности.";
в пункте 16:
после слов "в магистратуру" дополнить словами "по профильному направлению";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Материалы на лиц, рекомендованных кадровыми аппаратами ДВД, ДВДТ и учебных заведений МВД для поступления в магистратуру по научному и педагогическому направлению, рассматривает приемная комиссия высшего учебного заведения.
Экзамен по специальности для поступающих в магистратуру по научному и педагогическому направлению в объеме программ предыдущего уровня образования проводится приемной комиссией высшего учебного заведения.";
пункт 17 исключить;

Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға жасы 35-тен аспаған, жоғары білімнің (заңгерлік) кәсіптік оқу бағдарламаларын игерген және ішкі істер органдарында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес ішкі істер органдарының қызметкерлері қабылданады.";
5-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақта "қазанындағы" деген сөз "қыркүйегіндегі" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"Магистратураға" деген сөз "Бейіндік бағыт бойынша магистратураға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға қабылдау емтихандарын өткізу және қабылдау үшін жоғары оқу орнында қабылдау және емтихан комиссиялары құрылады.
Қабылдау комиссиясының құрамына ІІМ Комитеттерінің, департаменттерінің өкілдері, ІІМ оқу орындарының және осы өңірдегі ғылыми ұйымдардың ғалымдары кіреді. Жоғары оқу орнының басшысы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Мамандық бойынша емтихан комиссиясы ІІМ жоғары оқу орындарының және осы өңірдегі ғылыми ұйымдардың ғалымдары қатарынан жасақталады.
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының құрамы төрағадан және үш мүшеден тұрады, оның ішінде екеуі ғылым докторы, басқалары мамандық бейіні бойынша ғылым кандидаттары болуы тиіс.
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының құрамы жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Мамандық бойынша қабылдау емтиханын өткізу нысанын қабылдау комиссиясы айқындайды.
8-2. Қабылдау емтиханының нәтижелерімен келіспеген қызметкер жазбаша түрде апелляциялық өтініш бере алады.
Осы мақсатта мамандық бойынша апелляциялық комиссия құрылады.";
10-тармақта Қазақстан Республикасының Ішкісмині департаменттерінің және дербес басқармаларының бастықтары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ІІМ Комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің және оқу орындарының бастықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Магистратураға оқуға іріктеліп алынған адамдарға кадр аппараттары мынадай құжаттар ресімдейді:";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Магистратураға түсетін адамдар шет тілі және мамандығы бойынша қабылдау емтихандарын тапсырады. Шет тілі бойынша қабылдау емтиханы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша тапсырылады.
Шет тілі бойынша тестілеудің белгіленген бастапқы балынан өткен адамдар сертификаттар негізінде мамандығы бойынша емтихан тапсыруға жіберіледі.";
16-тармақта:
"комиссиясы" деген сөзден кейін "бейіндік бағыт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ІІД, КІІД және ІІМ оқу орындарының кадр аппараттары ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға түсу үшін ұсынған адамдардың материалдарын жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы қарайды.
Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға түсушілер үшін мамандығы бойынша емтиханды алдыңғы білім деңгейі бағдарламалары көлемінде жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы өткізеді.";
17-тармақ алынып тасталсын;

дополнить пунктами 18-1, 18-2 следующего содержания:
"18-1. К зачислению на обучение допускаются сотрудники, набравшие по сумме вступительных экзаменов по специальности и иностранному языку не менее 8 баллов (по 4-х балльной шкале оценки знаний по каждой дисциплине).
18-2. В случае одинаковых показателей баллов преимущественное право при зачислении получают сотрудники, имеющие наиболее высокую оценку по специальности и иностранному языку.";
в пункте 22:
после слова "магистратуры" дополнить словами "по профильному направлению";
слова "по очной форме обучения" исключить;
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Высшие учебные заведения направляют в Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел отчеты по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру для представления в Министерство образования и науки Республики Казахстан в десятидневный срок.".
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел (Жансеитов А.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
"Согласовано"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ Ж.К. Туймебаев
11 апреля 2009 года

мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2-тармақтармен толықтырылсын:
"18-1. Оқуға қабылдауға мамандығы және шет тілі бойынша қабылдау емтихандарының қосындысында кемінде 8 балл (әр пән бойынша білімді бағалаудың 4 балдық шкаласы бойынша) жинаған қызметкерлер жіберіледі.
18-2. Балл көрсеткіштері бірдей жағдайда мамандық және шет тілі бойынша ең жоғары баға алған қызметкерлер қабылдау кезінде басым құқыққа ие болады.";
22-тармақта:
"ерекше жағдайда," деген сөздерден кейін "бейіндік бағыт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"күндізгі оқу нысаны бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Жоғары оқу орындары қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша есептерді, сондай-ақ магистратураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне он күн мерзім ішінде ұсыну үшін Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне жолдайды.".
2. Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (Ә.А. Жансейітов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                              С. Баймағанбетов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________ Ж.Қ. Түймебаев
2009 жылғы 11 сәуір