О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2009 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2009 года № 5712. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 75
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4301), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4581), от 28 мая 2007 года № 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4806), от 27 августа 2007 года № 225 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4956), от 24 октября 2007 года № 243 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5001), от 26 февраля 2008 года № 21 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5175), от 22 августа 2008 года № 132 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5330, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11), от 28 ноября 2008 года № 198 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5445), от 27 февраля 2009 года № 41 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5609) следующие дополнения и изменения:
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, утвержденных указанным постановлением:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 мамырдағы N 105 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 29 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5712 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 75 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4301 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 46 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4581 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы N 156 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4806 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы N 225 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4956 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қазандағы N 243 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5001 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 26 ақпандағы N 21 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5175 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 132 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5330 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге де мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қарашада N 11 жарияланған), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 198 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5445 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 27 ақпандағы N 41 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5609 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесінде:

в графе 2 строки, порядковый номер 1, приложения 5 дополнить словами ", ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
таблицу "Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования" приложения 12-1 дополнить строками, порядковые номера 21 и 22, следующего содержания:
"
21
Необеспеченные гарантии и поручительства
банка, выданные при привлечении внешних
займов дочерними организациями банка,
аффилиированными с банком юридическими
лицами, а также в рамках сделок банка по
секьюритизации, с правом кредитора
требовать досрочного погашения
обязательств должника, со сроком погашения
менее трех лет, умноженный на коэффициент
конверсии равный 50 процентов и
коэффициент достаточности собственного
капитала банка (k2) за исключением
гарантий и поручительств банка, выданных
при привлечении займов, включаемых в
расчет норматива k4
22
Необеспеченные гарантии и поручительства
банка, выданные при привлечении внешних
займов дочерними организациями банка,
аффилиированными с банком юридическими
лицами, а также в рамках сделок банка по
секьюритизации, с правом кредитора
требовать досрочного погашения
обязательств должника, со сроком погашения
три года и более, умноженный на
коэффициент конверсии равный 100 процентов
и коэффициент достаточности собственного
капитала банка (k2) за исключением
гарантий и поручительств банка, выданных
при привлечении займов, включаемых в
расчет норматива k4
";
в приложении 22 :
строку, порядковый номер 6-2, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 18 и 19, следующего содержания:
"
18
Неинвестированные остатки средств, принятые
банком на условиях кастодиального договора
19
Необеспеченные гарантии и поручительства банка,
выданные при привлечении внешних займов
дочерними организациями банка, аффилиированными
с банком юридическими лицами, а также в рамках
сделок банка по секьюритизации, с правом
кредитора требовать досрочного погашения
обязательств должника по этим займам, кроме
гарантий и поручительств банка, выданных при
привлечении займов, включаемых в расчет
нормативов k8, k9
";
в приложении 23 :
строку, порядковый номер 6-2, исключить;
строку, порядковый номер 8410, изложить в следующей редакции:
"
8410
Ценные бумаги, выпущенные акционерным
обществом "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
ежемесячно
";
дополнить строками, порядковые номера 8413, 8414 и 8415, следующего содержания:
"

5-қосымшаның 2-бағанындағы реттік нөмірі 1-жолда ", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен шығарылған бағалы қағаздар" деген сөздермен толықтырылсын;
12-1-қосымшаның "Талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасын талдау" кестесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 21 және 22-жолдармен толықтырылсын:
"
21
k4 нормативінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерін қоспағанда, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі үш жылдан кем емес, 50 процентке тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне (k2) көбейтілген банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
22
k4 нормативінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерін қоспағанда, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі үш жыл және одан астам, 100 процентке тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне (k2) көбейтілген банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
";
22-қосымшада :
реттік нөмірі 6-2-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 18 және 19-жолдармен толықтырылсын:
"
18
Кастодиандық шарттар негізінде банкпен қабылданған қаражаттың инвестицияланбаған қалдықтары
19
k8, k9 нормативтерінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерінен бөлек, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың осы заемдар бойынша борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
";
23-қосымшада :
реттік нөмірі 6-2-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 8410-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8410
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен шығарылған бағалы қағаздар
ай сайын
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 8413, 8414 және 8415-жолдармен толықтырылсын:
"

8413
Необеспеченные гарантии и поручительства
банка, выданные при привлечении внешних займов
дочерними организациями банка,
аффилиированными с банком юридическими лицами,
а также в рамках сделок банка по
секьюритизации, с правом кредитора требовать
досрочного погашения обязательств должника, со
сроком погашения менее трех лет, умноженный на
коэффициент конверсии равный 50 процентов и
коэффициент достаточности собственного
капитала банка (k2) за исключением гарантий и
поручительств банка, выданных при привлечении
займов, включаемых в расчет норматива k4
ежедневно
8414
Необеспеченные гарантии и поручительства
банка, выданные при привлечении внешних займов
дочерними организациями банка,
аффилиированными с банком юридическими лицами,
а также в рамках сделок банка по
секьюритизации, с правом кредитора требовать
досрочного погашения обязательств должника, со
сроком погашения три года и более, умноженный
на коэффициент конверсии равный 100 процентов
и коэффициент достаточности собственного
капитала банка (k2) за исключением гарантий и
поручительств банка, выданных при привлечении
займов, включаемых в расчет норматива k4
ежедневно
8415
Необеспеченные гарантии и поручительства
банка, выданные при привлечении внешних займов
дочерними организациями банка,
аффилиированными с банком юридическими лицами,
а также в рамках сделок банка по
секьюритизации, с правом кредитора требовать
досрочного погашения обязательств должника по
этим займам, кроме гарантий и поручительств
банка, выданных при привлечении займов,
включаемых в расчет нормативов k8, k9
ежемесячно
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 июля 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня".

8413
k4 нормативінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерін қоспағанда, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі үш жылдан кем емес, 50 процентке тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне (k2) көбейтілген банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
күн сайын
8414
k4 нормативінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерін қоспағанда, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен өтеу мерзімі үш жыл және одан астам, 100 процентке тең конверсия коэффициентіне және банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентіне (k2) көбейтілген банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
күн сайын
8415
k8, k9 нормативтерінің есебіне енгізілетін заемдарды тарту кезінде берілген банктің кепілдіктері мен кепілдемелерінен бөлек, б анктің еншілес ұйымдарының, банкпен аффилиирленген заңды тұлғаларының сыртқы заемдарды тарту кезінде, сондай-ақ банктің секьюритилендіру бойынша мәмілелері шеңберінде берілген, кредитордың осы заемдар бойынша борышкер міндеттемелерін мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқығымен банктің қамтамасыз етілмеген кепілдіктері мен кепілдемелері
ай сайын
".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде "Екінші деңгейдегі банктерден есептік-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені жетілдіруді қамтамасыз етсін.

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                           Е. Бахмутова