О внесении дополнений и изменения в приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 декабря 2005 года № 306-п "Об утверждении Типовых Правил социального обслуживания"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2009 года № 240-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5766. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 декабря 2010 года № 394-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.12.2010 № 394-ө (вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 01.01.2011).
В соответствии со статьями 23, 24 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 декабря 2005 года № 306-п «Об утверждении Типовых Правил социального обслуживания» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3985, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2006 г., № 1, ст. 199), следующие дополнения и изменение:
в пункте 1:
подпункт 3) дополнить словом «(организациях)»;
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
«3-1) Типовые правила социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями, детей-инвалидов, детей группы риска от 1,5 до 3 лет»;
3-2) Типовые правила социального обслуживания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в условиях полустационара;»;
Типовые правила социального обслуживания в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить Типовыми правилами социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями, детей-инвалидов, детей группы риска от 1,5 до 3 лет и Типовыми правилами социального обслуживания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в условиях полустационара в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи и социальных услуг (Манабаева К.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндеті атқарушының 2005 жылғы 1 желтоқсандағы "Әлеуметтік қызмет көрсетудің Үлгілік ережелерін бекіту туралы" N 306-ө бұйрығына толықтырулар және өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі N 240-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 тамызда N 5766 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 06 желтоқсандағы № 394-ө Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.12.06 № 394-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңының 2324-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 1 желтоқсандағы "Әлеуметтік қызмет көрсетудің Үлгілік ережелерін бекіту туралы" N 306-ө  бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылдың 23 желтоқсанында N 3985 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2006 ж., N 1, 199-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
1-тармақта:
3) тармақша "(ұйымдарда)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Мүмкіндігі шектеулі балаларға, мүгедек балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі қатер тобындағы балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі";
3-2) Психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларға жартылай стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі;";
аталған бұйрықпен бекітілген Балалар психоневрологиялық әлеуметтік-медициналық мекемелерінде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылған Мүмкіндігі шектеулі балаларға, мүгедек балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі қатер тобындағы балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі және Психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларға жартылай стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесімен толықтырылсын.
2. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қызметтер департаменті (Қ.А. Манабаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін және кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нусупову А.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Г. Абдыкаликова
«СОГЛАСОВАНО»:
Министр Здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Ж. Доскалиев
31 июля 2009 год
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ Ж. Туймебаев
30 июля 2009 год
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 240-п
Утверждены
приказом и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 декабря 2005 года № 306-п
Типовые правила социального обслуживания
в детских психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях)
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила социального обслуживания в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях) (далее - Типовые правила) определяют порядок деятельности детских психоневрологических медико-социальных учреждений (организаций) (далее - МСО), условия приема, содержания, выписки (отчисления), временного выбытия и перевода детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями из МСО и порядок предоставления им специальных социальных услуг в условиях стационара субъектами государственной и частной форм собственности.
В данных правилах используется понятие «инициаторы», что подразумевает инициативную группу граждан, созывающих учредительное собрание (съезд, конференцию) для принятия устава и формирования руководящего органа некоммерческой организации.
2. МСО предназначены для временного или постоянного проживания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями от 3 до 18 лет (далее - дети), нуждающихся по состоянию здоровья в постоянном постороннем уходе и медицинском обслуживании вследствие:
умственной отсталости всех степеней, в том числе при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих обучение во вспомогательных классах соответствующих специализированных школ-интернатов (не передвигающиеся без посторонней помощи, не обслуживающие себя в силу тяжести двигательных нарушений, требующие индивидуального ухода);
слепоты (слабовидения) или глухоты (слабослышания) с умственной отсталостью всех степеней, в том числе при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих обучение в специализированных школах-интернатах;
умственной отсталости тяжелой или глубокой;
эпилепсии (в том числе симптоматической) с редкими (не чаще 5 раз в месяц) припадками при наличии слабоумия;
шизофрении с выраженным дефектом без продуктивной симптоматики;
слабоумия после перенесенных органических поражений головного мозга.
Медицинскими противопоказаниями к социальному обслуживанию в МСО являются:
наличие шизофрении с продуктивной симптоматикой;
эпилепсии с частыми (более 5 раз в месяц) припадками, склонностью к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состояниям сознания, дисфории;
психопатоподобной симптоматики в рамках любой нозологической принадлежности;
психических заболеваний, сопровождающихся грубыми нарушениями влечения и расстройствами поведения, опасными для детей и окружающих, а также туберкулеза в активной стадии процесса, карантинных инфекций, заразных заболеваний кожи и волос, венерических заболеваний, СПИДа и других заболеваний, требующих стационарного лечения в специализированных медицинских организациях.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Ә.Б. Нүсіповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Ж. Досқалиев
31 шілде 2009 жыл
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________Ж. Түймебаев
30 шілде 2009 жыл
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
N 240-ө бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі міндетін атқарушының
2005 жылғы 1 желтоқсандағы
N 306-ө бұйрығымен бекітілген
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарында) әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарында) әлеуметтік қызмет көрсетудің осы үлгі ережесі (бұдан әрі – Үлгі ереже) балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінің (ұйымдарының) (бұдан әрі – МӘҰ) қызмет тәртібін, психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларды МӘҰ-ге қабылдаудың, ұстаудың, шығарудың (шығарып жіберудің), олардың уақытша кетуінің және ауыстырылуының шарттарын және мемлекеттік және жеке меншік нысанындағы субъектілердің стационар жағдайында оларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуінің тәртібін айқындайды.
Аталған ережеде "бастамашылар" деген ұғым пайдаланылады, бұл ұғым коммерциялық емес ұйымның басқарушы органының жарғысын қабылдау және қалыптастыру үшін құрылтай жиналысына (съезд, конференцияға) шақырылатын азаматтардың бастамашыл тобын білдіреді.
2. МӘҰ:
барлық дәрежедегі ақыл-ой кемістігі, оның ішінде тиісті мамандандырылған мектеп-интернаттың көмекші сыныптарында оқуын қиындататын, жүріп-тұру функцияларының өрескел бұзылуы болғанда (қозғалу қиындығына орай бөгде адамның көмегінсіз қозғалып жүре алмайтын, өзіне өзі қызмет көрсете алмайтын, жеке күтімді қажет ететін);
барлық дәрежедегі ақыл-ой кемістігімен зағиптығы (нашар көру) немесе кереңдігі (нашар есту), оның ішінде мамандандырылған мектеп-интернаттарында оқуын қиындататын жүріп-тұру функцияларының өрескел бұзылуы болғанда;
ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі;
жарыместігі бар сирек ұстамалы (айына 5 реттен жиі емес) эпилепсия (оның ішінде симптоматиялық);
өнімді симптоматикасыз айқын білінетін ақаулы шизофрения;
бас миының органикалық зақым алғаннан кейінгі жарыместігі салдарынан денсаулығының жай-күйіне қарай бөгде адамның тұрақты күтіміне және медициналық қызмет көрсетуге мұқтаж психоневрологиялық патологиясы бар 3 жастан 18 жасқа дейінгі мүгедек балалардың (бұдан әрі - балалар) уақытша немесе тұрақты тұруына арналған.
МӘҰ-де әлеуметтік қызмет көрсетуге:
өнімді симптоматикалы шизофренияның болуы;
сериялық ұстамаларға, эпилепсиялық жай-күйге, ақыл-ойдың көлеңкелі жағдайына, дисфорияға бейім, жиі ұстамалы эпилепсия (айына 5 реттен жиі);
кез келген нозологиялық тиістілік шеңберіндегі психопатияға ұқсас симптоматика;
бала мен айналасындағылар үшін қауіпті, мінез-құлқы мен қызығушылығының өрескел бұзылуына ұштасатын психикалық аурулар, сондай-ақ мамандандырылған медициналық ұйымдарда стационарлық емделуді талап ететін белсенді процесс стадиясындағы туберкулез, карантинді инфекциялар, тері мен шаштың жұқпалы аурулары, венерологиялық аурулар, ЖҚТБ медициналық қарсы айғақтама болып табылады.

3. МСО является юридическим лицом, создается его учредителем (инициатором) и осуществляет свою деятельность в соответствии с учредительными документами на основании лицензии на осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг, лицензии на медицинскую, врачебную деятельность, а также лицензии на право ведения образовательной деятельности.
2. Задачи и функции МСО
4. Основными задачами МСО являются:
1) создание для детей благоприятных условий жизни, приближенных к домашним;
2) предоставление специальных социальных услуг в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения, утвержденным Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 26-п (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за № 5566 от 25 февраля 2009 года) (далее - Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения);
3) учет индивидуальных потребностей детей при оказании комплекса специальных социальных услуг.
5. Основными функциями МСО являются:
1) обеспечение неприкосновенности личности и безопасности детей;
2) предоставление специальных социальных услуг, ориентированных на результат:
на динамику развития двигательных, сенсорных, когнитивных функций, на формирование необходимых жизненных навыков (самообслуживания, личной гигиены, ручной умелости, бытовых, трудовых), на повышение уровня социализации, на интеграцию детей;
3) проведение медицинской реабилитации, формирование социальных, социально-бытовых, социально-трудовых навыков, коррекция двигательных, сенсорных и познавательных функций;
4) создание благоприятного морально-психологического климата;
5) информирование родителей (законных представителей) детей об их правах, объемах и видах оказания специальных социальных услуг, правилах внутреннего распорядка;
6) обеспечение условий для приема посетителей;
7) обеспечение сохранности личных вещей и ценностей детей;
8) исполнение возложенных на администрацию МСО функций опекунов и попечителей в отношении детей, нуждающихся в опеке или попечительстве, в порядке, установленном Законом РК «О браке и семье» от 17 декабря 1998 года N 321;
9) совершенствование организации труда и повышение квалификации персонала;
10) повышение качества и эффективности социального обслуживания и улучшение условий содержания детей;
11) осуществление финансово-хозяйственной деятельности МСО;
12) иные функции в соответствии с учредительными документами МСО.
3. Условия приема и содержания в МСО

3. МӘҰ заңды тұлға болып табылады, оны құрылтайшы (бастамашы) құрады және өз қызметін құрылтай құжаттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның, медициналық, дәрігерлік қызметке берілген лицензияның, сондай-ақ білім беру қызметін жүргізу құқығына берілген лицензияның негізінде жүзеге асырады.
2. МӘҰ міндеттері мен функциялары
4. МӘҰ негізгі міндеттері:
1) балаларға үй жағдайына жақындатылған қолайлы өмір сүру жағдайын жасау;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 26-ө бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 ақпанда N 5566 тіркелген) бекітілген халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартына (бұдан әрі - Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты) сәйкес арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету;
3) арнаулы әлеуметтік қызмет кешенін көрсету кезінде балалардың жеке қажеттіліктерін ескеру болып табылады.
5. МӘҰ негізгі функциялары:
1) балалардың жеке басының дербес құқықтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) нәтижеге:
қозғалыс, сенсорлық, когнитивтік функцияларды дамыту динамикасына;
қажетті өмірлік дағдыларды қалыптастыруға (өзін-өзі күту, жеке гигиена, қол өнер, тұрмыстық, еңбек);
балаларды әлеуметтендіру деңгейін жоғарылатуға, кіріктіруге бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну;
3) медициналық оңалтуды жүргізу, әлеуметтік, әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-еңбек дағды қалыптастыру, қозғалыс, сенсорлық және танымдық функцияларын түзету;
4) қолайлы моральдік-психологиялық жағдай жасау;
5) балалардың құқықтары, әлеуметтік қызмет көрсетудің көлемі мен түрлері, ішкі тәртіп ережесі туралы балалардың ата-аналарын (заңды өкілдерін) хабардар ету;
6) келушілерді қабылдау жағдайларын қамтамасыз ету;
7) балалардың жеке және бағалы заттарының сақталуын қамтамасыз ету;
8) қамқорлыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж балаларға қатысты МӘҰ әкімшілігіне жүктелген қамқоршылар мен қорғаншылар функцияларын "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңында белгіленген тәртіппен атқару;
9) еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
10) әлеуметтік қызмет көрсетудің сапасы мен тиімділігін арттыру және балаларды ұстау жағдайларын жақсарту;
11) МӘҰ-нің қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асыру;
12) МӘҰ-нің құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де функциялар.
3. МӘҰ-ге қабылдаудың және онда ұстаудың шарттары

6. Направление в МСО для предоставления специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляют областные, городов Астаны и Алматы уполномоченные органы в области социальной защиты населения (далее - уполномоченный орган).
7. МСО частной формы собственности осуществляет прием детей на договорной основе.
8. Прием детей в МСО и предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляется на основании следующих документов:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) заявление одного из родителей (законных представителей) детей (приложение 1) или ходатайства медицинской организации;
3) направление уполномоченного органа;
4) свидетельство о рождении или удостоверение личности ребенка;
5) свидетельство о присвоении регистрационного номера налогоплательщика;
6) свидетельство о присвоении социального индивидуального кода;
7) выписка из справки об инвалидности;
8) медицинская карта (приложение 2);
9) заключение психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК);
10) выписка из амбулаторной карты;
11) копия выписки из индивидуальной программы реабилитации.
9. Прием детей в МСО частной формы собственности и предоставление специальных социальных услуг на платной основе осуществляется на основании следующих документов:
1) заявление одного из родителей (законных представителей) детей (приложение 1);
2) копия свидетельства о рождении или удостоверения личности ребенка;
3) выписка из справки об инвалидности (при наличии);
4) медицинская карта (приложение 2);
5) заключение психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК);
6) выписка из амбулаторной карты;
7) копия выписки из индивидуальной программы реабилитации (при наличии).
10. Условия содержания детей должны:
соответствовать санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности зданий, в том числе пожарной безопасности;
учитывать индивидуальные потребности в создании адекватных бытовых, коррекционно-развивающих условий, способствующих наибольшей активности и социализации детей, психологическую совместимость при комплектовании детей для совместного проживания.
11. Здание МСО оборудуется специальными приспособлениями с целью удобства проживания, проведения реабилитационных мероприятий, организации отдыха и досуга, обеспечения беспрепятственного доступа к нему, передвижения внутри помещения и на прилегающей к зданию территории детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
12. Учредитель (инициатор) обеспечивает современное техническое оснащение МСО.

6. Бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету үшін МӘҰ-ге жіберуді облыстық, Астана және Алматы қалаларының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
7. Меншік нысаны жеке МӘҰ балаларды қабылдауды шарт негізінде жүзеге асырады.
8. Балаларды МӘҰ-ге қабылдау және бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету мынадай құжаттардың:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету туралы жергілікті атқарушы органның шешімі;
2) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші  (1-қосымша)немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
3) уәкілетті органның жолдамасы;
4) баланың туу туралы куәлігі немесе жеке куәлігі;
5) салық төлеушінің тіркеу нөмірі берілгені туралы куәлігі;
6) жеке әлеуметтік код берілгені туралы куәлігі;
7) мүгедектігі туралы анықтамадан үзінді көшірме;
8) медициналық картасы (2-қосымша);
9) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы;
10) амбулаторлық картадан үзінді көшірме;
11) оңалтудың жеке бағдарламасынан үзінді көшірменің негізінде жүзеге асырылады.
9. Балаларды меншік нысаны жеке МӘҰ-ге қабылдау және ақылы негізде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету мынадай құжаттардың:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші (1-қосымша)
2) баланың туу туралы куәлігі немесе жеке куәлігінің көшірмесі;
3) мүгедектігі туралы анықтамадан (ол болған жағдайда) үзінді көшірме;
4) медициналық картасы (2-қосымша);
5) ПМПК қорытындысы;
6) амбулаторлық картадан үзінді көшірме;
7) оңалтудың жеке бағдарламасынан (ол болған жағдайда) үзінді көшірменің көшірмесі негізінде жүзеге асырылады.
10. Балаларды ұстау жағдайы:
санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға, ғимараттардың қауіпсіздігі, оның ішінде өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес болуға;
балалардың жоғары белсенділігі мен әлеуметтенуіне мүмкіндік тудыратын тұрмыстық ұқсас, түзете дамыту жағдайларын жасауда жеке қажеттіліктері, балаларды бірге тұру үшін іріктегенде психологиялық үйлесімділігі ескерілуге тиіс.
11. МӘҰ ғимараты тұру жағдайын, оңалту іс-шараларын өткізу, демалысы мен бос уақытын ұйымдастыру, оған кедергісіз бару, орынжай ішінде және ғимаратқа іргелес орналасқан аумақта тірек-қимыл аппараты бұзылған балалардың жүріп-тұруын қамтамасыз ету мақсатында арнайы құрылғылармен жабдықталады.
12. Құрылтайшы (бастамашы) МӘҰ-нің заманауи техникалық жарақтандырылуын қамтамасыз етеді.

13. Дети размещаются по комнатам с учетом их состояния, возраста, пола и психологической совместимости.
14. Порядок проживания в МСО определяется правилами внутреннего распорядка, утверждаемыми руководителем МСО.
15. В МСО организуются отделения дневного пребывания, деятельность которых регулируется Типовыми правилами социального обслуживания в условиях полустационара для детей с психоневрологическими патологиями, утвержденными настоящим приказом.
4. Определение потребности детей в специальных социальных
услугах и разработка индивидуального плана работы
16. Виды и объемы специальных социальных услуг для детей, постоянно или временно проживающих в МСО, определяются специалистами: методистом, учителем дефектологом, учителем дефектологом по сенсорному развитию, логопедом, психологом, невропатологом, психотерапевтом, инструктором лечебной физической культуры (далее – инструктор ЛФК), инструктором по труду, инструктором по физической культуре, музыкальным работником, и другими (далее – специалисты МСО).
Виды и объемы специальных социальных услуг для детей, предоставляемых МСО частной формы собственности за счет внебюджетных средств, определяются по соглашению между МСО и родителями (законными представителями) детей, исходя из имеющихся площадей, материально-технической базы, кадровых ресурсов МСО и условий договора.
17. На основе установленных потребностей детей в специальных социальных услугах, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации специалистами МСО разрабатывается индивидуальный план работы на каждого ребенка (далее – индивидуальный план) сроком на один год (приложение 3), специалист по социальной работе координирует работу по разработке индивидуального плана.
18. Индивидуальные планы разрабатываются после наблюдения специалистами МСО за ребенком в течение 14 календарных дней со дня его поступления в МСО или окончания срока действия предыдущего индивидуального плана, заполняются в течение последующих 5 рабочих дней и утверждаются руководителем МСО.
19. Отраженный в индивидуальном плане комплекс мероприятий реализуется в установленные индивидуальным планом сроки.
Нужды детей и динамика их развития подлежат регулярному (не реже одного раза в квартал) рассмотрению и отражению в документальном виде специалистами МСО.
Итоги ежеквартального мониторинга по выполнению индивидуального плана и изменения в состоянии детей фиксируются специалистом по социальной работе в журнале.
20. Администрация МСО может привлекать специалистов из других организаций и ведомств для разработки индивидуального плана, оценки результативности реабилитационных мероприятий или консультаций, в случае отсутствия необходимых специалистов в МСО.

13. Балалар бөлмелерге денсаулық жағдайы, жасы, жынысы және психологиялық үйлесімділігі ескеріле отырып орналастырылады.
14. МӘҰ-де тұрудың тәртібі МӘҰ басшылығы бекітетін ішкі тұру тәртібі ережесімен айқындалады.
15. МӘҰ-де күндізгі болу бөлімшелері ұйымдастырылады, оның қызметі осы бұйрықпен бекітілген психоневрологиялық патологиясы бар балаларға арналған жартылай стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесімен реттеледі.
4. Балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін айқындау және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу
16. МӘҰ-де тұрақты немесе уақытша тұратын балаларға арналған арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері мен көлемін: әдіскер, дефектолог мұғалім, сенсорлық дамыту жөніндегі дефектолог мұғалім, логопед, психолог, невропатолог, психотерапевт, емдік шынықтыру инструкторы (бұдан әрі – ЕШИ), еңбек жөніндегі инструктор, дене шынықтыру жөніндегі инструктор, ән-күй қызметкері және де басқа мамандар (бұдан әрі – МӘҰ мамандары) айқындайды.
Меншік нысаны жеке МӘҰ-де балаларға арналған бюджет қаражатынан тыс көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері мен көлемі МӘҰ-нің ауданы, материалдық–техникалық базасы, кадрлық ресурстары және шарт талаптары негізінде МӘҰ мен балалардың ата-аналары (заңды өкілдері) арасында жасалған келісім бойынша айқындалады.
17. Балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге белгіленген қажеттілігінің негізінде, оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі - ОЖБ) сәйкес МӘҰ мамандары бір жылға арналған мерзімге әр балаға жеке жұмыс жоспарын (бұдан әрі - жеке жоспар) әзірлейді (3-қосымша), әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман жеке жоспарды әзірлеу жөніндегі жұмысты үйлестіреді.
18. Жеке жоспарды мамандар баланы қарап тексергеннен кейін ол МӘҰ-ге келіп түскен күннен бастап немесе алдыңғы жеке жоспарының қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін 14 күнтізбелік күн ішінде әзірленеді, келесі 5 жұмыс күні ішінде толтырылады және оны МӘҰ-нің басшысы бекітеді.
19. Жеке жоспарда белгіленген оңалту іс-шаралар кешені жеке жоспарда белгіленген мерзімде іске асырылады.
Балалардың қажеттілігі мен олардың даму динамикасын МӘҰ-нің мамандары ұдайы (тоқсанына бір реттен кем емес) қарауға және құжаттамалық түрде көрсетуге тиіс.
Жеке жоспардың орындалуының тоқсан сайынғы мониторингі мен баланың жай-күйіндегі өзгерістердің қорытындыларын әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман журналға тіркейді.
20. МӘҰ-де қажетті мамандар болмаған жағдайда, МӘҰ әкімшілігі жеке жоспарды әзірлеу, оңалту іс-шараларының нәтижелілігін бағалау немесе консультация беру үшін басқа ұйымдар мен ведомстволардан мамандар тартуына болады.

21. Каждый специалист МСО участвует в оказании специальных социальных услуг в соответствии с должностной инструкцией и индивидуальным планом.
22. За качественным выполнением служебных обязанностей в отношении всех специалистов МСО осуществляется регулярный контроль администрацией МСО. Контроль за исполнением индивидуального плана, регулярный мониторинг с целью качественного их исполнения и положительного развития детей возлагается на специалиста по социальной работе. Итоги ежеквартального мониторинга по выполнению индивидуального плана и изменения в состоянии детей фиксируются специалистом по социальной работе в журнале.
23. Специалисты МСО по мере необходимости корректируют индивидуальные планы детей и отражают проведенные мероприятия и итоги ежеквартального мониторинга в журнале.
24. Качество работы специалистов по социальной работе отслеживается по увеличению количества детей, переданных в семьи и получения ими специальных социальных услуг в условиях полустационаров и ухода на дому.
5. Условия предоставления специальных социальных услуг
25. МСО государственной формы собственности предоставляет следующие виды специальных социальных услуг:
специальные социальные услуги в гарантированном объеме за счет бюджетных средств;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе сверх гарантированного объема специальных социальных услуг.
МСО частной формы собственности предоставляет следующие виды специальных социальных услуг:
специальные социальные услуги в гарантированном объеме за счет бюджетных средств;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе сверх гарантированного объема специальных социальных услуг;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе по договору между МСО и родителями (законными представителями) детей в объеме, определенном по соглашению сторон.
26. Специальные социальные услуги предоставляются в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения с учетом индивидуальных потребностей детей, отраженных в индивидуальных планах.
6. Требования к оказанию различных видов
специальных социальных услуг
27. Социально-бытовые услуги:
1) предоставляемые жилые помещения, мягкий инвентарь должны соответствовать санитарно-гигиеническим нормам и требованиям;
предоставляемые в пользование детям мебель, оборудование должны соответствовать возрасту, психо-физическим особенностям детей;
2) горячее питание, в том числе диетическое, должно готовиться из доброкачественных продуктов, отвечать требованиям сбалансированности и калорийности для каждой возрастной группы детей и соответствовать нормам и объемам питания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31.12.08 года № 1354 «Об утверждении натуральных норм питания для лиц, обслуживающихся в домах-интернатах, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей-инвалидов, территориальных центрах социального обслуживания, центрах социальной адаптации». Руководителем МСО утверждается 14-дневное сезонное меню (весна-лето, осень-зима);

21. МӘҰ-нің әрбір маманы лауазымдық нұсқаулығына және жеке жоспарға сәйкес арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге қатысады.
22. МӘҰ-нің барлық мамандарына қатысты қызметтік міндеттерінің сапалы орындалуына МӘҰ әкімшілігі тұрақты бақылауды жүзеге асырады. Жеке жоспардың орындалуын бақылау, олардың сапалы орындалуын және балалардың оң дамуы мақсатында ұдайы мониторинг әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманға жүктеледі. Жеке жоспардың орындалуының тоқсан сайынғы мониторингі мен баланың жай-күйіндегі өзгерістердің қорытындыларын әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман журналға тіркейді.
23. МӘҰ мамандары қажетіне қарай балалардың жеке жоспарына түзетулер енгізеді және өткізілген іс-шаралар мен тоқсан сайынғы мониторинг нәтижелерін журналда көрсетеді.
24. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандардың жұмыс сапасы отбасына берілген балалар санының көбеюі және олардың жартылай стационар және үйде күтім жасау жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызмет алуы бойынша бақыланады.
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету шарттары
25. Меншік нысаны мемлекеттік МӘҰ арнаулы әлеуметтік қызметтердің мынадай түрлерін:
бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін;
арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінен тыс ақылы негізде ұсынылатын ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетеді.
Меншік нысаны жеке МӘҰ арнаулы әлеуметтік қызметтердің мынадай түрлерін:
бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін;
арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінен тыс ақылы негізде ұсынылатын ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтерді;
МӘҰ мен баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) арасында жасалатын шарт бойынша ақылы негізде ұсынылатын, тараптардың келісімімен белгіленген көлемдегі арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетеді.
26. Арнаулы әлеуметтік қызметтер жеке жоспарда көрсетілген балалардың жеке қажеттіліктері ескеріле отырып, Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандартына сәйкес ұсынылады.
6. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің әртүрлі түрлерін ұсынуға талаптар
27. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) берілетін тұрғын орынжай, жұмсақ инвентарь санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарға сәйкес болуға тиіс;
балалардың пайдалануына берілген жиһаздар, жабдықтар балалардың жасына және психо-физикалық ерекшеліктеріне сәйкес болуға тиіс;
2) ыстық, оның ішінде диеталық тағамдар сапалы тағамдардан әзірленуге, балалардың әр жастағы тобы үшін теңгерімділігі мен калориялылық талаптарына жауап беруге және "Интернат үйлерінде, оңалту орталықтарында, мүгедек балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1354 қаулысымен бекітілген тамақтану нормалары мен көлеміне сәйкес болуға тиіс. МӘҰ басшысы 14 күндік маусымдық (көктем-жаз, күз-қыс) мәзірді бекітеді;

3) перевозка детей автомобильным транспортом для лечения, обучения, участия в культурных мероприятиях осуществляется с соблюдением нормативов и правил эксплуатации автотранспортных средств, требований безопасности дорожного движения;
для перевозки детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата салон автотранспортного средства должен быть оснащен ремнями безопасности;
4) специалистом по социальной работе осуществляется внутренний контроль за предоставлением социально-бытовых услуг в МСО, итоги которого фиксируются в журнале;
5) организация ритуальных услуг (при отсутствии у умершего родственников (законных представителей)) или в случае их отказа от получения тела умершего.
28. Социально-медицинские услуги:
1) содействие в получении гарантированного объема бесплатных медицинских услуг в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28.09.07 г. № 853 «Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи»;
2) медико-социальное обследование детей (при необходимости с привлечением работников органов здравоохранения), разработка индивидуального плана медицинской части лечения, консультирования, профилактических и реабилитационных мероприятий;
3) своевременное оказание доврачебной помощи;
4) организация экстренной медико-психологической помощи;
5) ежедневное наблюдение за состоянием здоровья детей;
6) проведение медицинских процедур в соответствии с назначением врача;
7) обеспечение ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны) с учетом состояния здоровья и потребностей детей;
8) организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
9) проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера в соответствии с индивидуальными программами реабилитации;
10) содействие в получении технических вспомогательных (компенсаторных) средств;
11) содействие в получении протезно-ортопедической и слухопротезной помощи;
12) проведение плановой диспансеризации детей;
13) оперативная организация госпитализации и сопровождение детей в организации здравоохранения;
14) выдача рекомендаций специалистами, оказывающими социально-медицинские услуги, при убытии детей из МСО;
15) содействие в проведении медико-социальной экспертизы.
Проведение лечебно-оздоровительных мероприятий при необходимости корректируется и фиксируется в индивидуальном плане, журнале.
29. Социально-психологические услуги:
1) психологическая диагностика и обследование детей осуществляются на основе психодиагностического пакета, утверждаемого руководителем МСО;

3) балаларды емдеуге, оқытуға, мәдени шараларға қатысуға тасымалдау автокөлік құралдарын пайдаланудың нормативтері мен ережесін, жол қозғалысы қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады;
тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды тасуға арналған автокөлік құралының салоны қауіпсіздік белдігімен жарақталған болуға тиіс;
4) МӘҰ-де әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді ұсынуды ішкі бақылауды әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман жүзеге асырады, оның нәтижелері журналда тіркеледі.
5) жерлеу қызметін ұйымдастыру (қайтыс болған балалардың туыстары (заңды өкілдері) болмағанда немесе олар қайтыс болған адамның мүрдесін алудан бас тартқан жағдайда).
28. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) "Тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің 2008-2009 жылдарға арналған тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 қыркүйектегі N 853 қаулысына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілді көлемін алуға жәрдемдесу;
2) балаларды медициналық-әлеуметтік зерттеп тексеру (қажет кезінде, денсаулық сақтау қызметкерлерін тарта отырып), емдеудің, консультация берудің, алдын алу мен оңалту іс-шараларының медициналық бөлігінің жеке жоспарын әзірлеу;
3) дәрігерге дейінгі көмекті уақытында көрсету;
4) шұғыл медициналық-психологиялық көмекті ұйымдастыру;
5) балалар денсаулығының жай-күйін күн сайын қадағалау;
6) дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу;
7) балалар денсаулығының және қажеттілігінің жай-күйін ескере отырып, күтімді, оның ішінде санитарлық гигиеналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету (ысқылау, жуындыру, гигиеналық бұлаулар);
8) емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
9) оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын өткізу;
10) техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды алуға жәрдемдесу;
11) протездік-ортопедиялық және есту-протез көмегін алуға жәрдемдесу;
12) балаларды жоспарлы диспансерлеуді жүргізу;
13) шұғыл түрде ауруханаға жатқызуды ұйымдастыру және денсаулық сақтау ұйымына балалармен бірге бару;
14) бала МӘҰ-ден шыққан кезде, әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсетуші мамандардың ұсынымдар беруі;
15) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу.
Сауықтыру-емдеу іс-шараларын жүргізу қажетіне қарай түзетіледі және жеке жоспарда, журналда тіркеледі.
29. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) психологиялық диагностика және баланы зерттеп тексеру МӘҰ басшылығы бекітетін психодиагностикалық жиынтық негізінде жүзеге асырылады;

2) разработка индивидуального плана на основе оформленных в письменном виде рекомендаций специалистов, осуществляющих диагностику, коррекцию, социально-психологическое консультирование, оказывающих социально-медицинскую и медико-психологическую помощь;
3) оказание психологической помощи согласно разработанному индивидуальному плану в форме групповых или индивидуальных занятий в зависимости от потребности детей;
4) оказание экстренной психологической и медико-психологической помощи;
5) корректировка, внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы детей.
Проведение индивидуальных и групповых занятий с детьми (включая информацию о количестве детей, принявших в них участие), результаты реабилитационных мероприятий и итогов контроля за своевременным оказанием психологической помощи отражаются в журнале.
30. Социально-педагогические услуги:
1) проведение социально-педагогической диагностики и обследования детей;
2) отражение результатов диагностики и обследования детей в индивидуальном плане;
3) социально-педагогическое консультирование и педагогическая коррекция;
4) разработка индивидуальных планов в части обучения детей с учетом их состояний и умственных способностей;
5) распределение детей по группам (классам) для формирования социальных навыков и проведения коррекционно-развивающего обучения учителями дефектологами проводится с учетом возрастных особенностей, социальных навыков и их когнитивного развития (от 3 до 5 лет; от 6 до 8 лет; от 9 до 13 лет; от 14 до 18 лет) с наполняемостью:
не более 6 человек - при условии отсутствия навыков самообслуживания и личной гигиены;
не более 8 человек - при условии сформированных (частично сформированных) навыков самообслуживания и личной гигиены;
не более 10 человек - при условии сформированных (частично сформированных) бытовых навыков;
не более 12 человек - при условии сформированных навыков ручной умелости (для реализации программ трудовой ориентации группа делится на подгруппы из 6 человек);
6) организация обучения детей с легкой и умеренной умственной отсталостью осуществляется специалистами МСО и (или) специалистами системы образования (при наличии договора на оказание образовательных услуг) по специальным программам, утвержденным уполномоченным органом в области образования. Для детей с глубокой и тяжелой умственной отсталостью осуществляется деятельность по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, двигательных, сенсорных и когнитивных навыков согласно программам, разрабатываемым на основе индивидуальных потребностей (авторские программы, модели);

2) диагностиканы, түзеуді, әлеуметтік-психологиялық консультация беруді жүзеге асырушы, әлеуметтік-медициналық және медициналық-психологиялық көмек көрсетуші мамандардың жазбаша түрде ресімделетін ұсынымдары негізінде жеке жоспарды әзірлеу;
3) балалардың қажеттілігіне қарай, әзірленген жеке жоспарға сәйкес топтық немесе жеке сабақ түрінде психологиялық көмек көрсету;
4) шұғыл психологиялық және медициналық-психологиялық көмек көрсету;
5) баланың жеке жоспарын түзеу, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Балалармен жеке және ұжымдық іс-шаралар жүргізу (оларға қатысқан балалардың саны туралы ақпаратты қоса), оңалту іс-шараларының нәтижелері мен психологиялық көмекті уақытында көрсетуді бақылаудың нәтижелері журналда көрсетіледі.
30. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) әлеуметтік-педагогикалық диагностика жүргізу және баланы зерттеп тексеру;
2) диагностика мен баланы зерттеп тексеру нәтижелерін жеке жоспарда көрсету;
3) әлеуметтік-педагогикалық консультация беру және педагогикалық түзеу;
4) балалардың физиологиялық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып оқытудың жеке бағдарламасын әзірлеу;
5) жас ерекшеліктерін, әлеуметтік дағдыларын және олардың когнитивтік дамуын ескере отырып әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру және түзеу-дамыта оқыту үшін дефектолог мұғалімдердің балаларды топтар (сыныптар) бойынша (3 жастан 5 жасқа дейін; 6 жастан 8 жасқа дейін; 9 жастан 13 жасқа дейін; 14 жастан 18 жасқа дейін) жасақтауы:
өзіне өзі қызмет көрсету және жеке гигиена дағдылары болмаған жағдайда - 6 адамнан асырмай;
қалыптасқан (ішінара қалыптасқан) өзіне өзі қызмет көрсету және жеке гигиена дағдылары болған жағдайда - 8 адамнан асырмай;
қалыптасқан (ішінара қалыптасқан) тұрмыстық дағдылары жағдайында - 10 адамнан асырмай;
қалыптасқан қолымен жұмыс істей алу дағдылары болған жағдайда - 12 адамнан асырмай таратып бөлу (еңбек бағдарын беру бағдарламасын іске асыруға арналған топ 6 адамнан тұратын кіші топтарға бөлінеді);
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен арнаулы бағдарлама бойынша МӘҰ мамандарының және (немесе) білім беру ұйымдарының (білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарт болған кезде) жеңіл және орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларды оқытуын ұйымдастыру. Күрделі және ауыр ақыл-ой кемістігі бар балалар үшін жеке қажеттіліктерінің негізінде әзірленетін бағдарламаларға (авторлық бағдарламалар, үлгілер) сәйкес өзіне өзі қызмет көрсету, жеке гигиена, жүріп-тұру, сенсорлық және когнитивтік дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызмет жүзеге асырылады.

7) создание условий для формирования навыков самообслуживания, личной гигиены, социально-бытовых навыков, социализации детей, в том числе: самоконтроля, навыков общения и других форм жизнедеятельности;
8) создание условий для формирования навыков ручной умелости и посильных трудовых навыков, способствующих восстановлению личностного и социального статуса;
9) создание условий для обучения основам бытовой ориентации (приготовление пищи, сервировка стола, мытье посуды, уход за комнатой/помещением и иные навыки);
10) создание педагогического совета в целях решения основных вопросов предоставления специальных социальных услуг, состав которого утверждается руководителем МСО;
11) разработка плана по предоставлению анимационных услуг (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), программ и сценариев их проведения;
12) ежеквартальное проведение промежуточной оценки результатов обучения, воспитания и формирования необходимых навыков у детей.
Внесение изменений в индивидуальные планы обучения детей, реализация учебных программ коррекционно-развивающего и обучающего характера, итоги промежуточного контроля отражаются в индивидуальных планах, журнале;
13) на все имеющиеся кабинеты, предназначенные для фронтальной и индивидуальной работы, оформляются паспорта кабинетов, форма которых утверждается самостоятельно каждым МСО.
31. Социально-экономические услуги:
1) содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций и других выплат в соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 июля 2001 года N 246-ІІ «О государственной адресной социальной помощи», от 28 июня 2005 года N 63-ІІІ «О государственных пособиях семьям, имеющим детей», от 9 января 2003 года N 382 «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», от 5 апреля 1999 года N 365 «О специальном государственном пособии в Республике Казахстан» и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) пособия детей расходуются руководителем МСО с предварительного разрешения органа опеки и попечительства;
3) оставшиеся на банковском счете деньги используются руководителем МСО на личные нужды детей для приобретения дополнительного питания, предметов первой необходимости, мягкого и твердого инвентаря согласно Правилам использования пенсионных выплат и государственных социальных пособий инвалидов, проживающих в государственных медико-социальных учреждениях, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19.03.08 года № 72-п.

7) өзіне өзі қызмет көрсету, жеке гигиена, әлеуметтік-тұрмыстық дағдылар, балаларды әлеуметтендіру, оның ішінде: өзін өзі бақылау дағдыларын, қарым-қатынас және тыныс-тіршіліктің басқа нысандары дағдыларын қалыптастыру үшін жағдай жасау;
8) жеке және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге мүмкіндік беретін қол шеберлігі және қолынан келетін еңбек дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау;
9) тұрмыстық бағдарлау (ас әзірлеу, дастархан жасау, ыдыс жуу, пәтерді/орынжайды ұстау және өзге де дағдылар) негіздеріне үйрету үшін жағдай жасау;
10) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің негізгі мәселелерін шешу мақсатында педагогикалық кеңес құру, оның құрамын МӘҰ басшысы бекітеді;
11) анимациялық қызметтер (топсеруендер, театрларға, көрмелерге бару, көркем өнерпаздар концерттері, мерекелер, мерейтойлар және басқа да мәдени іс-шаралар) ұсыну жөніндегі жоспарды, оларды өткізудің бағдарламалары мен сценарийлерін әзірлеу;
12) балаларды оқытудың, тәрбиелеудің және қажетті дағдыларды қалыптастырудың аралық нәтижелерін тоқсан сайын бағалауды өткізу.
Балаларды оқытудың жеке жоспарына өзгерістер енгізу, түзеу-дамыту және білім беру сипатындағы оқу бағдарламаларын іске асыру, аралық бағалау нәтижелері жеке жоспарларда, журналда көрсетіледі;
13) жаппай және жеке жұмыс істеуге арналған барлық кабинеттерге кабинет паспорттары ресімделеді, оның нысанын әрбір МӘҰ дербес бекітеді.
31. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі N 246, "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы N 63, "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" 2003 жылғы 9 қаңтар N 382, "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 365 заңдарына және өзге де заңнамалық актілерге сәйкес тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды және басқа да төлемдерді алуға жәрдемдесу;
2) балалардың жәрдемақыларын МӘҰ басшысы қамқоршылық және қорғаншылық органының алдын ала рұқсатымен жұмсайды;
3) баланың банктік шотында қалған ақшаны МӘҰ басшысы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 19 наурыздағы N 72-ө бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын мүгедектердің зейнетақы төлемдерін және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалану ережесіне сәйкес балалардың жеке мұқтаждығына, қосымша тамақ, бірінші қажеттілік заттарын, жұмсақ және қатты инвентарь сатып алуға пайдаланады.

32. Социально-правовые услуги:
1) оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав, свобод и законных интересов детей;
2) консультирование по вопросам, связанным с правом детей на получение специальных социальных услуг в государственном и негосударственном секторе;
3) обеспечение представительства в суде для защиты прав и интересов детей;
4) помощь в оформлении официальных документов;
5) оказание юридической помощи и содействие в оформлении документов на получение льгот, преимуществ и социальных выплат;
6) оказание юридической помощи гражданам в оформлении документов на усыновление и другие формы семейного воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в соответствии с Законом РК «О браке и семье» от 17 декабря 1998 года N  321.
7. Условия выписки (отчисления),
временного выбытия и перевода из МСО
33. Выписка детей из МСО осуществляется:
1) по заявлению одного из родителей (законных представителей) ребенка;
2) при снятии инвалидности;
3) по достижении детьми 18 лет.
34. В МСО допускается по заявлению родителей (законных представителей) забирать детей на субботние, воскресные, праздничные дни, на каникулярное время, время отпуска родителей (законных представителей) и по другим причинам.
Временное выбытие допускается при наличии заявления родителей (законных представителей) в администрацию МСО с учетом заключения наблюдающего врача МСО о возможности выезда.
На время отсутствия, дети, специальные социальные услуги которым оказываются за счет бюджетных средств, снимаются с довольствия соответствующим приказом руководителя МСО.
При предоставлении специальных социальных услуг МСО частной формы собственности на договорных условиях, отношения между МСО и родителями (законными представителями) детей на время их отсутствия устанавливаются на основе заключенного между ними договора (далее - договор).
Расходы, связанные с поездкой к родителям (законным представителям) МСО не возмещаются.
35. Решение о направлении детей сроком до одного года для дальнейшей реабилитации в иную организацию, имеющую лицензию на предоставление специальных социальных услуг, медицинскую и образовательную деятельность, может быть принято администрацией МСО с  учетом заключения врача и при наличии письменного обязательства принимающей стороны о содержании детей и обеспечении необходимого ухода за ними.
36. Дети, достигшие 18-летнего возраста, в соответствии с заключением медицинской организации и заключением медико-социальной экспертной комиссии переводятся в МСО для престарелых и инвалидов общего типа, психоневрологическое МСО для взрослых, либо выписываются домой.

32. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) балалардың құқықтарын, бостандығын және заңды мүдделерін қорғауға және сақтауға құқықтық көмек көрсету;
2) балалардың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторда арнаулы әлеуметтік қызметтер алу құқығымен байланысты мәселелер бойынша консультация беру;
3) балалардың құқығы мен мүддесін қорғау үшін сотта өкілдікті қамтамасыз етуге;
4) ресми құжаттарды рәсімдеуге көмек көрсету;
5) жеңілдіктер мен басымдықтарды және әлеуметтік төлемдерді алуға заңгерлік көмек көрсету және жәрдемдесу;
6) жетім балаларды және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға және отбасылық тәрбиенің басқа да нысандарына құжаттарды ресімдеуде азаматтарға "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңына сәйкес заңгерлік көмек көрсету.
7. МӘҰ-ден шығару (шығарып жіберу), уақытша кету және ауыстыру шарттары
33. Балаларды МӘҰ-ден шығару:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші бойынша;
2) мүгедектігі алып тасталған кезде;
3) бала 18 жасқа толғанда жүзеге асырылады.
34. МӘҰ-де ата-анасының (заңды өкілдерінің) өтініші бойынша баланы сенбі, жексенбі, мереке күндері, демалыс уақытында, ата-анасының демалысы уақытында және басқа да себептермен әкетуге болады.
Баланың уақытша кетуіне МӘҰ дәрігерінің кету мүмкіндігі туралы қорытындысы ата-анасының (заңды өкілдерінің) МӘҰ әкімшілігіне өтініші болғанда рұқсат етіледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін балалар болмаған уақытта МӘҰ басшысының тиісті бұйрығымен үлестен шығарылады.
Меншік нысаны жеке МӘҰ арнаулы әлеуметтік қызметтерді шарт негізінде көрсеткен кезде МӘҰ мен балалардың ата-анасы (заңды өкілдері) арасындағы бала болмаған уақыттағы қатынастар олардың арасында жасалған шарт (бұдан әрі - шарт) негізінде айқындалады.
Ата-анасына (заңды өкілдеріне) бару сапарымен байланысты шығыстарды МӘҰ өтемейді.
35. Баланы одан әрі оңалту үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерді, медициналық және білім беру қызметтерін ұсынуға лицензиясы бар өзге ұйымға бір жылға дейінгі мерзімге жіберу туралы шешімді дәрігердің қорытындысын ескеріп және қабылдаушы тараптың баланы ұстау және оған қажетті күтімді қамтамасыз ету туралы жазбаша міндеттемесі болған кезде МӘҰ әкімшілігі қабылдай алады.
36. 18 жасқа толған балалар медициналық ұйымның қорытындысына және медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясының қорытындысына сәйкес қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі МӘҰ-ге, ересектерге арналған психоневрологиялық МӘҰ-ге ауыстырылады не үйіне шығарылады.

37. При наличии медицинских противопоказаний к социальному обслуживанию дети переводятся на стационарное лечение в специализированную медицинскую организацию.
38. Перевод детей, содержащихся за счет бюджетных средств, из МСО, расположенной в одном регионе, в МСО, расположенную в другом регионе, осуществляется по согласованию с уполномоченными органами соответствующих регионов.
39. При достижении ребенком 16 лет администрация МСО обеспечивает оформление удостоверения личности.
40. Выписка, временное выбытие, перевод детей в другое МСО осуществляется на основании приказа руководителя МСО, обязательное оформление выписных или переводных эпикризов.
41. При выписке, временном выбытии или переводе в другое МСО, детям выдается личная и закрепленная одежда и обувь по сезону, его ценности (документы), хранящиеся в МСО.
8. Управление МСО
42. МСО возглавляет руководитель, который назначается и освобождается от должности уполномоченным органом (учредителем, инициатором).
43. Штатная численность административно-хозяйствующего персонала МСО устанавливается учредителем (инициатором) самостоятельно с учетом потребностей и возможностей бюджета.
Штатные нормативы кухни и столовой, медицинского, учебно-вспомогательного персонала, а также персонала по предоставлению специальных социальных услуг утверждаются учредителем (инициатором) в объеме, не менее предусмотренного Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
44. Руководитель:
организует работу МСО и отвечает за санитарно-гигиеническое и техническое состояние МСО, качество содержания и социального обслуживания детей;
действует от имени МСО, представляет его в учреждениях и организациях, распоряжается в пределах своей компетенции имуществом и средствами МСО, заключает договора, открывает в банках счета МСО;
обеспечивает подбор и назначение кадров, осуществляет руководство работой персонала, повышение их квалификации, а также принимает участие в комплектовании МСО детьми;
формирует новые штатные единицы специалистов по оказанию специальных социальных услуг (психолог, логопед, учитель дефектолог, учитель дефектолог по развитию сенсорных навыков, музыкальный руководитель, учитель физкультуры, инструктор по труду, инструктор ЛФК, медсестра по массажу, специалист по социальной работе) исходя из наличия оборудованных кабинетов;
издает приказы, касающиеся деятельности МСО, а также в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, заключает, расторгает трудовые договора с работниками, поощряет, налагает на работников дисциплинарные взыскания.

37. Әлеуметтік қызмет көрсетуге медициналық қарсы айғақтамалары болған кезде, балалар арнаулы медициналық ұйымға стационарлық емдеуге ауыстырылады.
38. Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын балаларды бір өңірде орналасқан МӘҰ-ден елдің өзге өңірінде орналасқан МӘҰ-ге ауыстыру, тиісті өңірлердің уәкілетті органдарымен келісім бойынша жүзеге асырылады.
39. Бала 16 толғанда МӘҰ әкімшілігі оның жеке басының куәлігін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
40. МӘҰ басшысы бұйрығының негізінде балаларды шығару, уақытша жіберу, басқа МӘҰ-ге ауыстыру, үзінді көшірме немесе ауыстыру эпикризін міндетті ресімдеу жүзеге асырылады.
41. Шығару, уақытша жіберу немесе басқа МӘҰ-ге ауыстыру кезінде балаға жеке және маусым бойынша өзіне бекітілген киімі мен аяқ киімі, МӘҰ-де сақталған құнды заттары (құжаттары) беріледі.
8. МӘҰ-ні басқару
42. МӘҰ-ні уәкілетті орган (құрылтайшысы, бастамашы) тағайындайтын және жұмыстан босататын басшы басқарады.
43. МӘҰ-нің әкімшілік-шаруашылық персоналы штатының санын бюджеттің қажеттілігі мен мүмкіндіктерін ескере отырып, құрылтайшы (бастамашы) өзі белгілейді.
Ас үйдің және асхананың, медициналық, оқу-қосалқы персоналдың штаттық нормативтерін, сондай-ақ арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін персоналды құрылтайшы (бастамашы) Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартында көзделгеннен кем емес көлемде белгілейді.
44. Басшы:
МӘҰ-нің жұмысын ұйымдастырады және МӘҰ-нің санитарлық-гигиеналық және техникалық жай-күйіне, балалардың ұсталуы мен әлеуметтік қызметтің көрсетілу сапасына жауап береді;
МӘҰ-нің атынан әрекет етеді, оған мекемелер мен ұйымдарда өкілдік етеді, заңнамада белгіленген тәртіппен МӘҰ-нің мүлкі мен заттарына иелік етеді, шарттар жасасады, банктерде МӘҰ шоттарын ашады;
кадрларды іріктеуді және тағайындауды қамтамасыз етеді, персоналдың жұмысына, олардың біліктілігін арттыруға басшылықты жүзеге асырады, сондай-ақ МӘҰ-ді балалармен жасақтауға қатысады;
жабдықталған кабинеттердің болуын ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі мамандардың (психолог, логопед, дефектолог мұғалім, сенсорлық дағдыларды дамыту жөніндегі дефектолог мұғалім, музыкалық жетекші, дене шынықтыру мұғалімі, еңбек мұғалімі, ЕШИ, массаж жөніндегі медбике, әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман) жаңа штаттық бірліктерін қалыптастырады; МӘҰ қызметіне қатысты бұйрықтар шығарады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкермен еңбек шартын жасайды/бұзады, қызметкерлерді көтермелейді, тәртіптік жаза қолданады.

45. В МСО оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у руководителя МСО и предъявляется по первому требованию посетителей.
46. Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем МСО еженедельно, а уполномоченным органом - ежемесячно.
47. Руководитель МСО, учредитель (инициатор) и уполномоченный орган должны своевременно реагировать на жалобы и предложения и принимать соответствующие меры по вопросам, входящим в их компетенцию.
48. МСО может иметь спонсорские, благотворительные и иные счета для перечисления средств от юридических и физических лиц, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Заключительные положения
49. Контроль за качеством, обеспечением полного объема, видов и создания соответствующих условий специальных социальных услуг детям и их семьям осуществляет учредитель (инициатор) и уполномоченный орган.
Приложение 1
к Типовым Правилам социального
обслуживания в детских психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях)
Оформляется уполномоченным органом в области социальной защиты населения
В ________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Оформляется на ___________________________________________________
(Ф.И.О. ребенка)
Свидетельство о рождении (удостоверение личности) №__________
выдан ______
Домашний адрес _______________________________________
Место рождения ___________________________________________________
Дата рождения «___» _________ _____ год
Вид и размер пособия _______________________________________________
Категория инвалидности ___________________________________________
Срок переосвидетельствования _______________________________________
Образование _______________________________________________________
Последнее место учебы _____________________________________________
Жилищные условия ________________________________________________
(частный дом, квартира, комната в общежитии и т.д.)
Наличие родственников (законных представителей) _____________________
__________________________________________________________________
(родственные отношения, возраст, социальный статус, адрес проживания)
Заявление
Прошу принять _________________ на постоянное/временное (нужное подчеркнуть) проживание в детское психоневрологическое медико-социальное учреждение (организацию), т.к. нуждается в предоставлении специальных социальных услуг в условиях стационара _______________________
(причины)
Прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С условиями приема, содержания, перевода, выписки из детского психоневрологического медико-социального учреждения (организации) и правилами внутреннего распорядка ознакомлен (а).
«___»_______20__г.                       ____________________________
(Ф.И.О. и подпись заявителя)
Документы принял ___________________________ «___» _______ 20__ г.
(Ф.И.О., должность, подпись)
Приложение 2
к Типовым Правилам социального
обслуживания в детских психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях)
Медицинская карта_________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Ф.И.О. __________________________________________________________
Дата рождения «___» ______ ______ г.
Домашний адрес __________________________________________________
Медицинский осмотр
(с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия
осложнений, сведения о перенесенных заболеваниях)
педиатр __________________________________________________________
хирург __________________________________________________________
невропатолог _____________________________________________________
психиатр ________________________________________________________
окулист __________________________________________________________
отоларинголог ___________________________________________________
дерматовенеролог ________________________________________________
По показаниям:
стоматолог _______________________________________________________
эндокринолог ____________________________________________________
кардиолог _______________________________________________________
ортопед _________________________________________________________
нарколог ________________________________________________________
онколог _________________________________________________________
гинеколог ________________________________________________________
общий анализ мочи и крови (RW и ВИЧ) _____________________________
анализ на кишечную группу ________________________________________
Заключение _____________________________________________________
(с обоснованием о нуждаемости в постоянном постороннем
уходе и социальном обслуживании)
Рекомендация о направлении в детское психоневрологическое
медико-социальное учреждение (организацию) ________________________
Не подлежит направлению в детское психоневрологическое
медико-социальное учреждение (организацию)_________________________
(указать причину)
М.П.
Руководитель медицинской организации: ________________________
(Ф.И.О., подпись)
«___» _________ 20__ г.
Приложение 3
к Типовым Правилам социального
обслуживания в детских психоневрологических
медико-социальных учреждениях (организациях)
___________________________________________________________
Наименование субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги
Утверждаю:
___________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя МСО)
«___» ________ _______ год
Индивидуальный план работы
Ф.И.О. ребенка _____________________________________________________
Дата и год рождения ________________________________________________
Диагноз ___________________________________________________________
Дата поступления __________________________________________________
Дата разработки индивидуального плана работы _______________________
на период с ____________________ по ____________________
Назначенные мероприятия в соответствии с индивидуальными потребностями ребенка (указать виды и объем оказываемых услуг):

45. МӘҰ-де шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол МӘҰ-нің басшысында сақталады және келушілердің бірінші талап етуі бойынша беріледі.
46. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын МӘҰ басшысы апта сайын, ал уәкілетті орган ай сайын қарап отырады.
47. МӘҰ басшысы, құрылтайшы (бастамашы) мен уәкілетті орган шағымдар мен ұсыныстарға уақытында назар аударуға және өз құзіретіне енетін мәселелер бойынша тиісті шараларды қабылдауға тиіс.
48. МӘҰ заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ақша аударуына арналған демеушілік, қайырымдылық және өзге де шоттарды аша алады.
10. Қорытынды ережелер
49. Балаларға және олардың отбасыларына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің сапасын, толық көлемін, түрлерін және тиісті жағдай жасауды қамтамасыз етуді бақылауды құрылтайшы (бастамашы) және уәкілетті орган жүзеге асырады.
Балалар психоневрологиялық
медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсетудің үлгі ережесіне
1-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган ресімдейді
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________ ресімделеді.                           (баланың Т.А.Ә.)
Тууы туралы куәлік (жеке куәлік) N __________ кім берген ___________
Үйінің мекен-жайы __________________________________________________
Туған жері _________________________________________________________
Туған күні "____" _____________________ жыл
Жәрдемақы түрі және мөлшері ________________________________________
Мүгедектік санаты __________________________________________________
Қайта куәландыру мерзімі ___________________________________________
Білімі _____________________________________________________________
Соңғы оқыған жері __________________________________________________
Тұрғын үй жағдайы __________________________________________________                         (жеке үй, пәтер, жатақханада бөлме және т.б.)
Туыстары (заңды өкілдері) __________________________________________
____________________________________________________________________
(туыстық қатынастары, жасы, әлеуметтік мәртебесі, тұрғылықты
мекен-жайы)
Өтініш
___________________ Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) тұрақты/ уақытша (керегін сызыңыз) тұруға қабылдауды сұраймын, яғни ол стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж
____________________________________________________________________
(өзге себептер)
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) қабылдаудың, онда ұстап бағудың, одан шығарудың шарттарымен және ішкі тәртіп ережелерімен таныстым.
20___ ж. "____"_________        ____________________________________
(Өтініш иесінің Т.А.Ә. және қолы)
Құжаттарды қабылдаған _________________________ 20 __ ж. "___"______
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Балалар психоневрологиялық
медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда)арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсетудің үлгі ережесіне
2-қосымша
Медициналық карта
_____________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
Туған күні, айы, жылы "____"_________ _____ жыл
Үйінің мекен-жайы ___________________________________________________
Медициналық тексеру
(негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын, бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет)
педиатр ____________________________________________________________
хирург _____________________________________________________________
невропатолог _______________________________________________________
психиатр ___________________________________________________________
окулист ____________________________________________________________
отоларинголог ______________________________________________________
дерматовенеролог ___________________________________________________
Айғақтамалар бойынша:
стоматолог _________________________________________________________
эндокринолог _______________________________________________________
кардиолог __________________________________________________________
ортопед_____________________________________________________________
нарколог ___________________________________________________________
онколог ____________________________________________________________
гинеколог __________________________________________________________
зәр мен қанның жалпы анализі (RW және ВИЧ) _________________________
ішек аурулар тобының анализі _______________________________________
Қорытынды _________________________________________________________
(бөгде адамның тұрақты күтіміне және әлеуметтік қызмет көрсетуге
мұқтаждығы туралы негіздеу)
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) жолдау туралы ұсыным _______________________________________________
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемеге (ұйымға) жіберілмейді _______________________________________________________
(себебін көрсетіңіз)
М.О.
Медициналық ұйымның басшысы: _______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
200___ ж. "____"_________
Балалар психоневрологиялық
медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсетудің үлгі ережесіне
3-қосымша
____________________________________________________________________
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектінің атауы
Бекітемін:
________________________________
(МӘҰ басшысының Т.А.Ә. және қолы)
"___" _____________ ______ жыл
Жеке жұмыс жоспары
Баланың Т.А.Ә. ____________________________________________________
Туған күні және жылы ______________________________________________
Диагнозы __________________________________________________________
Келген күні _______________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын әзірлеу күні __________________________________
Қатынаудың жиілігі және ұзақтығы __________________________________
______________________ бастап ________________________ кезеңді қоса
Баланың жеке қажеттілігіне сәйкес іс-шаралар тағайындау (көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемін көрсету):

1) социально-бытовые услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
2) социально-медицинские услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3) социально-психологические услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
4) социально-педагогические услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
5) социально-экономические услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
6) социально-правовые услуги:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Итоги реализации индивидуального плана работы _________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Дата пересмотра индивидуального плана работы _______________
Специалист по социальной работе ____________________________
(Ф.И.О. и подпись)
___________________________________________________________________
Ознакомлены:
Ф.И.О. и подпись родителя _____________________
(законного представителя) ______________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 240-п
Утверждены
приказом и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 декабря 2005 года № 306-п
Типовые правила
социального обслуживания на дому
детей с ограниченными возможностями, детей-инвалидов,
детей группы риска от 1,5 до 3 лет
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила социального обслуживания на дому (далее - Типовые правила) определяют условия и порядок предоставления специальных социальных услуг детям с ограниченными возможностями, детям-инвалидам, детям группы риска от 1,5 до 3 лет, проживающих в семьях (далее - услуги детям на дому).

1) әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2) әлеуметтік-медициналық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3) әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4) әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5) әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6) әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын іске асыру қорытындысы _________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын қайта қарау күні _______________________________
Әлеуметтік қызметкер жөніндегі маманның қолы _______________________
(Т.А.Ә. және қолы)
Таныстырылды:
__________________________ ата-анасының
_________________________ (заңды өкілдерінің) Т.А.Ә. және қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
N 240-ө бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі міндетін атқарушының
2005 жылғы 1 желтоқсандағы
N 306-ө бұйрығымен бекітілген
Мүмкіндігі шектеулі балаларға, мүгедек балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі қатер тобындағы балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі ережесі (бұдан әрі – Үлгі ереже) отбасыларында тұратын мүмкіндігі шектеулі балаларға, мүгедек балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі қатер тобындағы балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің (бұдан әрі – балаларға үйде қызмет көрсету) шарттарын және тәртібін айқындайды.

2. Услуги детям на дому осуществляются в соответствии с  КонституциейРеспублики Казахстан, Законами РК от 29 декабря 2008 года № 114-IV «О специальных социальных услугах», от 11 июля 2002 года N 343 «О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями», от 8 августа 2002 года N 345 «О правах ребенка в Республике Казахстан», от 13 апреля 2005 года N 39 «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», настоящими Типовыми правилами.
3. Предоставление специальных социальных услуг детям на дому осуществляется субъектами государственной и частной форм собственности (отделения социальной помощи на дому; службы поддержки семьи и ребенка; службы раннего вмешательства; реабилитационные центры; структурные подразделения медико-социальных учреждений и иных объектов социального обслуживания) (далее - субъекты надомного обслуживания).
В данных правилах используется понятие «инициаторы», что подразумевает инициативную группу граждан, созывающих учредительное собрание (съезд, конференцию) для принятия устава и формирования руководящего органа некоммерческой организации.
4. Медицинскими противопоказаниями предоставления услуг детям на дому являются наличие у детей:
туберкулеза в активной стадии процесса;
карантинных инфекций;
заразных заболеваний кожи и волос;
венерических заболеваний, СПИДа и других заболеваний, требующих лечения в специализированных медицинских организациях.
5. Услуги детям на дому оказываются социальными работниками, находящимися в штатной численности субъекта надомного обслуживания (консультанты по социальной работе, социальные работники по уходу).
При предоставлении услуг детям на дому при необходимости могут привлекаться специалисты в области здравоохранения, образования.
2. Задачи и функции субъектов надомного обслуживания
6. Основной задачей субъектов надомного обслуживания является предоставление нуждающимся детям специальных социальных услуг с учетом их индивидуальных потребностей, создание детям благоприятных условий пребывания в привычной домашней среде.
7. Функции субъектов надомного обслуживания:
1) выявление и учет детей, нуждающихся в специальных социальных услугах на дому;
2) оказание специальных социальных услуг комплексного характера;
3) информирование детей и членов их семей (законных представителей) об их правах, условиях, объемах и видах специальных социальных услуг;
4) совершенствование организации труда и повышение квалификации консультантов по социальной работе и социальных работников по уходу;

2. Балаларға үйде қызмет көрсету Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 114-ІV, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі N 343, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы N 345, "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі N 39 заңдарына, осы Үлгі ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
3. Балаларға үйде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді мемлекеттік және жеке меншік нысанындағы субъектілер (үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері; отбасы және баланы қолдау қызметі; ерте қолға алу қызметі; оңалту орталықтары; медициналық-әлеуметтік мекемелер мен әлеуметтік қызмет көрсету нысандарының өзге де құрылымдық бөлімшелері) (бұдан әрі – үйде қызмет көрсететін субъектілер) жүзеге асырады.
Осы ережеде "бастамашылар" деген ұғым пайдаланылады, бұл ұғым коммерциялық емес ұйымның жарғысын қабылдау және басшы органын қалыптастыру үшін құрылтай жиналысын (съезді, конференцияны) шақыратын азаматтардың бастамашы тобын білдіреді.
4. Балаларда:
ауру процесінің белсенді стадиясындағы туберкулездің;
карантинді инфекциялардың;
жұқпалы тері мен шаш ауруларының;
венереологиялық аурулардың, ЖҚТБ және басқа да мамандандырылған медициналық ұйымдарда емдеуді талап ететін аурулардың болуы балаларға үйде қызмет көрсетуге қарсы айғақтамалар болып табылады.
5. Балаларға үйдегі қызметтерді үйде қызмет көрсету субъектісінің штат санында тұратын әлеуметтік қызметкерлер (әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар, күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлер) көрсетеді.
Балаларға үйде қызмет көрсету кезінде қажеттігіне қарай денсаулық сақтау, білім беру саласынан мамандарды тартуға болады.
2. Үйде қызмет көрсету субъектілерінің міндеттері мен функциялары
6. Үйде қызмет көрсету субъектілерінің негізгі міндеті мұқтаж балаларға, олардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету, балалардың үйреншікті үй жағдайында болуына қолайлы жағдайлар жасау болып табылады.
7. Үйде қызмет көрсететін субъектілердің функциялары:
1) үйде арнаулы әлеуметтік қызметке мұқтаж балаларды анықтау және есепке алу;
2) кешендік сипаттағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету;
3) балалардың және олардың отбасы мүшелерін (заңды өкілдерін) олардың құқықтары, әлеуметтік қызмет көрсетудің шарттары, көлемі мен түрлері туралы хабардар ету;
4) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлердің еңбегін ұйымдастыруды жетілдіру және біліктілігін арттыру;

5) иные функции в соответствии с учредительными документами субъектов надомного обслуживания.
3. Организация предоставления услуг детям на дому
субъектами надомного обслуживания
8. Субъекты надомного обслуживания, созданные местными исполнительными органами, предоставляют услуги детям на дому в рамках гарантированного объема специальных социальных услуг в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения, утвержденным Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 26-п (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за № 5566 от 25 февраля 2009 года) (далее - Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения).
9. Отношения между субъектом надомного обслуживания независимо от формы собственности и семьями, имеющими детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, оформляются договором на оказание специальных социальных услуг на дому (далее - Договор).
В Договоре обязательно наличие условий, предусматривающих периодичность и виды оказываемых специальных социальных услуг, фамилия и имя социального работника (или специалиста), закрепленного за семьей, условия расторжения Договора, ответственность сторон, срок реализации Договора (приложение 1).
Договор на оказание специальных социальных услуг на платной основе, кроме указанных условий, включает условия оплаты, продления Договора и другие условия по соглашению сторон.
10. Субъекты надомного обслуживания:
1) заводят и пополняют личные дела детей;
2) предоставляют социальным работникам (специалистам) помещение, оснащенное необходимой техникой и связью, диагностический, дидактический и развивающий материал;
3) создают условия для предоставления специальных социальных услуг, в том числе:
обеспечение социальных работников (специалистов) методической литературой, способствующей формированию знаний, умений и навыков по социальному обслуживанию детей;
проведение обучающих тренингов для членов семьи, получающих услуги на дому, по созданию условий для развития ребенка в домашних условиях;
обеспечивают социальных работников (специалистов) при необходимости транспортным средством, проездными билетами или денежной компенсацией в размере стоимости проездного билета;
4) оказывают консультационную помощь в организации надомного  обслуживания, осуществляют руководство и контроль за деятельностью социальных работников (специалистов);
5) своевременно реагируют на жалобы и предложения, принимая необходимые меры по вопросам, входящим в их компетенцию.

5) үйде қызмет көрсететін субъектілердің құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де функциялар.
3. Үйде қызмет көрсететін субъектілердің балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетуін ұйымдастыру
8. Жергілікті атқарушы органдар құрған үйде қызмет көрсететін субъектілер балаларға қызметтерді үйде арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінің шеңберінде, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 26-ө бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 ақпанда N 5566 тіркелген) бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандартына (бұдан әрі - Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандарты) сәйкес көрсетеді.
9. Меншік нысанына қарамастан, үйде қызмет көрсететін субъектінің және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балалы отбасылардың арасындағы қатынастар үйде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету шартымен (бұдан әрі - Шарт) ресімделеді.
Шартта көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің кезеңділігін және түрлерін көздейтін шарттардың, отбасына бекітілген әлеуметтік қызметкердің (немесе маманның) тегі мен аты, Шарттың бұзылу жағдайлары, тараптардың жауапкершіліктері, Шарттың іске асырылу мерзімінің (1-қосымша) болуы міндетті.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер ақылы негізде көрсету шарты, көрсетілген жағдайлардан басқа, ақы төлеу шарттарын, Шарттың ұзартылуы тараптардың келісімі бойынша басқа да шарттарды қамтиды.
10. Үйде қызмет көрсететін субъектілер:
1) балалардың жеке іс-қағаздарын бастайды және толықтырып отырады;
2) әлеуметтік қызметкерлерге (мамандарға) қажетті техникамен және байланыспен жабдықталған орынжай, диагностикалық, дидактикалық және дамыту материалдарын береді;
3) арнаулы әлеуметтік қызмет ұсыну үшін жағдай жасайды, оның ішінде:
әлеуметтік қызметкерлерді (мамандарды) балаларға әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі білім, дағды және машықтарды қалыптастыруға ықпал ететін әдістемелік әдебиетпен қамтамасыз ету;
үйде қызмет көрсетілетін отбасы мүшелеріне арналған, баланың отбасы жағдайында дамуы үшін жағдай жасау жөніндегі үйрету тренингтерін жүргізу;
қажетіне қарай әлеуметтік қызметкерлерді (мамандарды) көлік құралымен, жол жүру билеттерімен немесе жол жүру билеті құнының мөлшерінде ақшалай өтемақымен қамтамасыз ету;
4) үйде қызмет көрсетуді ұйымдастыруда консультациялық көмек көрсетеді, әлеуметтік қызметкерлердің (мамандардың) қызметіне басшылық етуі мен бақылауды жүзеге асырады;
5) өзінің құзыретіне енетін мәселелер бойынша қажетті шараларды қабылдай отырып, шағымдар мен ұсыныстарға уақытында назар аударады.

4. Условия предоставления, прекращения и
приостановления услуг детям на дому
11. Дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах и проживающие в одной семье, учитываются как отдельные лица.
12. Предоставление услуг детям на дому осуществляется на основании следующих документов:
1) заявление одного из родителей (законного представителя) (приложение 2);
2) копия свидетельства о рождении ребенка;
3) справка с места жительства;
4) медицинская справка о состоянии здоровья и эпидемиологическом окружении ребенка, выдаваемая участковым врачом-педиатром или врачом общей практики;
5) акт обследования жилищных и других материально-бытовых условий (приложение 3);
6) копия удостоверения личности одного из родителей (законного представителя);
7) копия выписки из справки об инвалидности (при наличии);
8) копия выписки из индивидуальной программы реабилитации инвалида (при наличии);
9) заключение психолого-медико-педагогической комиссии;
10) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг (при оказании специальных социальных услуг за счет бюджетных средств).
13. Перечень документов для приема детей на обслуживание на дому за счет внебюджетных средств определяется учредителем (инициатором) самостоятельно.
14. Основаниями для прекращения предоставления услуг детям на дому являются:
1) заявление одного из родителей (законных представителей);
2) наличие у детей медицинских противопоказаний к предоставлению услуг детям на дому;
3) изменение места жительства родителей (законных представителей);
4) в случае предоставления услуг детям на дому на платной основе - истечение срока или досрочное расторжение Договора.
15. Предоставление услуг детям на дому приостанавливается на период оказания им специальных социальных услуг в условиях стационара или полустационара.
5. Определение индивидуальных потребностей детей в услугах на
дому и разработка индивидуального плана
16. Потребность детей в специальных социальных услугах ухода на дому (их видах и объемах), впервые взятых на учет районными (городскими) уполномоченными органами в области социальной защиты населения, устанавливается решением местного исполнительного органа на основании заключения социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
Для детей, состоящих на учете в районных (городских) уполномоченных органах в области социальной защиты населения и получающих услуги на дому, продолжение предоставления услуг осуществляется по решению местного исполнительного органа без предоставления документов, указанных в пункте 12 настоящих Типовых правил.
Потребность детей в специальных социальных услугах ухода на дому, оказываемых за счет внебюджетных средств, их видах и объемах, определяется субъектом ухода на дому самостоятельно (на основании заключения консультанта по социальной работе).

4. Балаларға үйде қызмет көрсетуді ұсыну, тоқтату және тоқтата тұру жағдайлары
11. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж және бір отбасында тұратын балалар жеке тұлға ретінде есептеледі.
12. Балаларға үйде қызмет көрсету мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші (2-қосымша);
2) баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесі;
3) тұратын жерінен анықтама;
4) учаскелік педиатр-дәрігер немесе жалпы практика дәрігері беретін бала денсаулығының жай-күйі және эпидемиологиялық ортасы туралы медициналық анықтама;
5) тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларын зерттеп-тексеру актісі (3-қосымша);
6) ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің жеке куәлігінің көшірмесі;
7) мүгедектігі (бар болса) туралы анықтамадан үзінді көшірме;
8) мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасынан (бар болса) үзінді көшірме;
9) психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы;
10) жергілікті атқарушы органның арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі (арнаулы әлеуметтік қызметтерді бюджет қаражаты есебінен көрсету кезінде).
13. Балаларды бюджеттік емес қаражат есебінен үйде қызмет көрсетуге қабылдауға қажетті құжаттардың тізбесін құрылтайшы (бастамашы) өзі дербес айқындайды.
14. Балаларға үйде қызмет көрсетуді тоқтатуға:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші;
2) балаларға үйде қызмет көрсетуге медициналық қарсы айғақтамалардың болуы;
3) ата-анасының (заңды өкілдерінің) тұрғылықты жерінің өзгеруі;
4) балаларға қызметтер ақылы негізде көрсетілген жағдайда – Шарт мерзімінің аяқталуы немесе оның ұзақ мерзімге бұзылуы негіздеме болып табылады.
15. Балаларға үйде қызмет көрсету оларға стационар немесе жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетілу кезеңінде тоқтатылады.
5. Балалардың үйдегі қызметтерге жеке қажеттіліктерін айқындау және жеке жоспарды әзірлеу
16. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы аудандық (қалалық) уәкілетті орган алғаш есепке алған балалардың үйде көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігі әлеуметтік қызметкердің арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі қорытындысының негізінде жергілікті атқарушы органның шешімімен белгіленеді.
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы аудандық (қалалық) уәкілетті органдардың есебінде тұратын және үйде қызмет көрсетілетін балалар үшін қызметтерді көрсетуді жалғастыру, осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбай-ақ, жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Балалардың бюджеттік емес қаражат есебінен көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін, олардың түрлері мен көлемін, үйде қызмет көрсету субъектісі өзі дербес (әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант қорытындысының негізінде) айқындайды.

17. На основании установленных потребностей детей в специальных социальных услугах социальным работником по оценке и определению потребности и в соответствии с индивидуальной программой реабилитации консультантом по социальной работе разрабатывается индивидуальный план работы на каждого ребенка (далее - индивидуальный план) на срок не более одного года.
18. Индивидуальный план разрабатывается после наблюдения ребенка консультантом по социальной работе (при необходимости для разработки индивидуального плана или оценки результативности реабилитационных мероприятий привлекаются специалисты в области здравоохранения, образования) в течение 14 календарных дней со дня постановки ребенка на учет по предоставлению услуг на дому или окончания срока действия предыдущего индивидуального плана, заполняется в течение 5 рабочих дней, утверждается руководителем субъекта надомного обслуживания и реализуется в установленные индивидуальным планом сроки.
19. Нужды детей и динамика их развития подлежат регулярному (не реже одного раза в квартал) рассмотрению специалистами.
Итоги ежеквартального мониторинга, оценка промежуточных результатов по выполнению индивидуального плана и изменения в состоянии детей фиксируются консультантом по социальной работе в журнале.
20. Социальные работники и привлеченные специалисты оказывают услуги на дому в соответствии с должностной инструкцией и индивидуальным планом.
21. Качество выполнения социальными работниками по уходу служебных обязанностей и качество разработки индивидуальных планов консультантами по социальной работе (специалистами) регулярно контролируется руководителем субъекта надомного обслуживания.
22. Нагрузка на одного социального работника по уходу составляет от 4 до 6 детей и устанавливается руководителем субъекта надомного обслуживания с учетом степени отклонений в развитии, двигательной активности, а также отдаленности проживания друг от друга обслуживаемых детей.
6. Виды предоставляемых специальных
социальных услуг детям на дому
23. Социально-бытовые услуги:
1) оказание консультаций по социально-бытовым услугам индивидуального обслуживающего и гигиенического характера для членов семьи, родителей детей;
2) сопровождение вне дома, в том числе к врачу.
24. Социально-медицинские услуги:
1) содействие в получении гарантированного объема бесплатных медицинских услуг в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28.09.07 г. № 853 «Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на 2008-2009 гг.»;

17. Қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер белгілеген балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктері негізінде, әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі - ОЖБ) сәйкес әрбір балаға бір жылдан аспайтын мерзімге жеке жұмыс жоспарын (бұдан әрі – жеке жоспар) әзірлейді.
18. Жеке жоспарды әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант баланы қарап бақылағаннан кейін (қажеттігіне қарай жеке жоспарды әзірлеуге немесе оңалту шараларының тиімділігін бағалауға денсаулық сақтау, білім беру салаларының мамандары тартылады) оны үйде қызмет көрсету жөніндегі есепке қойған күннен бастап немесе алдыңғы жеке жоспарының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін 14 күнтізбелік күн ішінде әзірлейді, 5 жұмыс күні ішінде толтырады және оны үйде қызмет көрсететін субъектінің басшысы бекітеді, жеке жоспарда белгіленген мерзімдерде іске асырылады.
19. Балалардың мұқтаждықтары мен олардың даму динамикасы мамандардың тұрақты (әр тоқсанда кемінде бір рет) қарауында болуға тиіс. Тоқсан сайынғы мониторинг, жеке жоспардың орындалуы жөніндегі аралық нәтижелерді бағалау мен баланың жай-күйіндегі өзгеріс қорытындыларын әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант журналға тіркейді.
20. Әлеуметтік қызметкерлер мен тартылған мамандар үйдегі қызметтерді лауазымдық нұсқаулығына және жеке жоспарға сәйкес көрсетеді.
21. Күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкерлердің қызметтік міндеттемелерін орындау сапасы мен әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттардың (мамандардың) жеке жоспарларды әзірлеу сапасын үйде қызмет көрсету субъектісінің басшысы ұдайы бақылап отырады.
22. Күтім жөніндегі бір әлеуметтік қызметкердің жүктемесі 4-тен 6 балаға дейін болады және оны үйде қызмет көрсететін субъектінің басшысы қызмет көрсетілетін балалардың дамуындағы және қозғалу белсенділігіндегі ауытқулардың дәрежесін, сондай-ақ олардың бір-бірінен қандай қашықтықта тұратындығын ескере отырып белгілейді.
6. Балаларға үйде көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтің түрлері
23. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) отбасы мүшелеріне, баланың ата-анасына жеке күтушінің және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер жөнінде консультация беру;
2) үйден тыс жерде, оның ішінде дәрігерге барғанда ілесіп жүру.
24. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) "Тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің 2008-2009 жылдарға арналған тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 қыркүйектегі N 853 қаулысына сәйкес тегін медициналық қызметтердің кепілді көлемін алуға жәрдемдесу;

2) содействие в обеспечении по заключению врачей лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
3) проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера в соответствии с индивидуальными программами реабилитации;
4) содействие в абилитации и реабилитации детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
5) социально-медицинский патронаж;
6) содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
7) консультирование по социально-медицинским вопросам (гигиена питания и жилища, психосексуальное развитие и другое);
8) проведение санитарно-просветительной работы для решения вопросов возрастной адаптации;
9) индивидуальная работа с несовершеннолетними, связанная с предупреждением появления вредных привычек и избавлением от них;
10) обучение членов семьи основам социально-психологических и социально-медицинских услуг для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях;
11) содействие в предоставлении нуждающимся детям услуг оздоровления и их направлении на санаторно-курортное лечение.
25. Социально-психологические услуги:
1) социально-психологический патронаж, проведение психологической коррекции;
2) беседы, общение, подбадривание, мотивация к активности;
3) психологическая поддержка жизненного тонуса ребенка и членов его семьи (законных представителей);
4) проведение психологических тренингов с детьми и родителями;
5) повышение информированности родителей в вопросах воспитания.
26. Социально-педагогические услуги:
1) содействие в создании условий для дошкольного воспитания детей;
2) содействие детям в получении образования (специального, среднего общего и профессионального) с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
3) социально-педагогический патронаж и педагогическая коррекция;
4) создание условий для формирования доступных бытовых, трудовых и других навыков, восстановления личностного и социального статуса;
5) обучение основам бытовой ориентации подростков (приготовление пищи, сервировка стола, мытье посуды, уход за квартирой и так далее);
6) содействие в организации труда подростков и членов их семей на дому;
7) обучение детей навыкам самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, самоконтроля, общения и другим формам жизнедеятельности;
8) разработка плана по предоставлению анимационных услуг (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), программ и сценариев их проведения, организация и проведение клубной и кружковой работы для формирования и развития интересов детей, при необходимости их сопровождение;

2) дәрігерлердің қорытындысы бойынша емдік заттармен және медициналық нысандағы бұйымдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3) оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізу;
4) тірек қозғалыс аппараты бұзылған балаларды абилитациялауға және оңалтуға жәрдемдесу;
5) әлеуметтік-медициналық патронаж;
6) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
7) әлеуметтік-медициналық мәселелер бойынша (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, психосексуалдық даму және басқалары) консультация беру;
8) жасына қарай бейімделу мәселелерін шешу үшін санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу;
9) зиянды әдеттердің пайда болуының алдын алумен және олардан арылумен байланысты кәмелетке толмағандармен жеке жұмыс жүргізу;
10) оңалту іс-шараларын үй жағдайында жүргізу үшін отбасы мүшелеріне әлеуметтік-психологиялық және әлеуметтік-медициналық білім негіздерін үйрету;
11) мұқтаж балаларға сауықтыру қызметтерін көрсетуге және оларды санаторлық-курорттық емдеуге жіберуге жәрдемдесу.
25. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) әлеуметтік-психологиялық патронаж, психологиялық түзеуді жүргізу;
2) әңгімелесу, қарым-қатынас, көңілін көтеру, белсенділікке ынталандыру;
3) баланың және оның отбасы мүшелерінің (заңды өкілдерінің) өмірлік тонусын психологиялық қолдау;
4) балалармен және ата-аналарымен психологиялық тренингтер жүргізу;
5) ата-аналарының тәрбие мәселелерінде хабардарлығын арттыру.
26. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) балаларды мектепке дейін тәрбиелеуге жағдай жасауға жәрдемдесу;
2) балалардың физикалық мүмкіндіктері мен ойлау қабілетін ескере отырып білім (арнайы, жалпы орта және кәсіптік) алуына жәрдемдесу;
3) әлеуметтік-педагогикалық патронаж және педагогикалық түзеу;
4) қолынан келетін тұрмыстық, еңбек және басқа да жеке және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыруға жағдай жасау;
5) жасөспірімдерді тұрмыстық бағдарлау (ас әзірлеу, дастархан жасау, ыдыс жуу, пәтерді/орынжайды ұстау және т.б.) негіздеріне үйрету;
6) үйде жасөспірімдер мен олардың отбасы мүшелерінің еңбегін ұйымдастыруға жәрдемдесу;
7) өз-өзіне қызмет көрсету, тұрмыста және қоғамдық орындарда жүріп-тұру, өзін бақылау, қарым-қатынас жасау дағдыларын және өмір сүрудің басқа да нысандарын үйрету;
8) анимациялық қызметтер ұсыну (топсеруендер, театрға, көрмелерге бару, көркемөнерпаздар концерттері, мерекелер, мерейтойлар және басқа да мәдени шаралар), балалардың қызығушылықтарын қалыптастыру және дамыту үшін клуб және үйірме жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу, қажет болғанда оларға еріп бару;

9) обучение членов семьи созданию условий двигательного, сенсорного и когнитивного развития в домашних условиях.
27. Социально-экономические услуги:
1) содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) содействие в решении вопросов занятости родителей (законных представителей): трудоустройстве, направлении на курсы переподготовки, поиске временной (сезонной) работы, работы с сокращенным рабочим днем, работы на дому родителям детей с ограниченными возможностями;
3) консультирование по вопросам самообеспечения, развития семейного предпринимательства, надомных промыслов, другим вопросам улучшения материального положения семей, имеющих детей-инвалидов, детей с ограниченными возможностями.
28. Социально-правовые услуги:
1) содействие в привлечении к уголовной ответственности виновных в физическом и психическом насилии, совершенном в семье над детьми или членами их семьи;
2) оказание консультации в оформлении документов для трудоустройства, получения паспорта и других документов, имеющих юридическое значение;
3) содействие в устройстве несовершеннолетних, нуждающихся в
социальной реабилитации, в субъекты, предоставляющие специальные
социальные услуги;
4) оформление представлений на родителей, уклоняющихся от воспитания детей, в комиссию по делам несовершеннолетних;
5) оказание помощи в оформлении документов для направления детей и подростков (при необходимости) в организации стационарного и полустационарного типа.
7. Порядок ведения делопроизводства
29. Делопроизводство при предоставлении услуг на дому должно содержать документы, наличие которых позволяет осуществлять контроль за предоставляемыми специальными социальными услугами:
1) план работы на квартал, год;
2) журнал регистрации детей, поступающих на учет (приложение 4);
3) график посещения детей (не менее двух раз в неделю);
4) журнал учета предоставленных специальных социальных услуг (приложение 5);
5) индивидуальный план работы (приложение 6).
8. Управление субъектом надомного обслуживания
30. Руководитель субъекта надомного обслуживания назначается и освобождается от должности уполномоченным органом, учредителем (инициатором).
31. Руководитель субъекта надомного обслуживания организует работу и несет ответственность за санитарно-гигиеническое и техническое состояние помещений субъекта, объем и качество предоставляемых специальных социальных услуг.
32. Штатная численность субъекта надомного обслуживания формируется руководителем надомного обслуживания самостоятельно, исходя из нагрузки на одного социального работника (специалиста), с учетом нужд и потребностей обслуживаемых детей и утверждается уполномоченным органом, учредителем (инициатором).

9) балалардың отбасы мүшелерін үй жағдайында жүріп-тұру, сенсорлық және когнитивтік даму негіздеріне үйрету.
27. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттерді және басқа да төлемдерді алуға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу;
2) мүмкіндігі шектеулі балалары бар ата-аналарды (заңды өкілдерін) жұмыспен қамту мәселелерін шешуге: жұмысқа орналастыруға, қайта даярлау курстарына жіберуге, уақытша (маусымдық) жұмыс, қысқартылған жұмыс күнімен жұмыс, үйде істейтін жұмыс табуына жәрдемдесу;
3) мүмкіндігі шектеулі балалары бар отбасылардың өзін өзі қамтамасыз ету, отбасылық кәсіпкерлікті дамыту, үй кәсіпшілігі мәселелері бойынша, материалдық жағдайын жақсартудың басқа да мәселелері бойынша консультация беру.
28. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) отбасында балаларға немесе олардың отбасы мүшелеріне жасалған дене және психологиялық зорлыққа кінәлілерді қылмыстық жауапқа тартуға жәрдемдесу;
2) жұмысқа орналасу, төлқұжат және заңды маңызы бар басқа да құжаттар алу үшін құжаттарды ресімдеуде заңгерлік көмек көрсетуге жәрдемдесу;
3) әлеуметтік оңалтуға мұқтаж, кәмелетке толмаған балаларды әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілерге орналастыруға жәрдемдесу;
4) кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі комиссияға бала тәрбиесінен жалтарған ата-аналардың үстінен ұсынымдар ресімдеу;
5) балалар мен жасөспірімдерді (қажетіне қарай) стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға жіберу үшін құжаттарды ресімдеуде көмек көрсету.
7. Іс-қағаздарды жүргізу тәртібі
29. Үйде қызмет көрсету кезіндегі іс-қағаздарын жүргізу, олардың болуы, арнаулы әлеуметтік қызметтерді бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құжаттарды қамтуға тиіс:
1) жылға, тоқсанға арналған жұмыс жоспары;
2) есепке тұру үшін келген балаларды тіркеу журналы (4-қосымша);
3) балалардың келіп-кету кестесі (аптасына кемінде екі рет);
4) көрсетілген әлеуметтік қызметтер есебінің журналы (5-қосымша);
5) жеке жұмыс жоспары (6-қосымша).
8. Үйде қызмет көрсету субъектілерін басқару
30. Үйде қызмет көрсету субъектісінің басшысын - уәкілетті орган, құрылтайшы (бастамашы) қызметке тағайындайды және босатады.
31. Үйде қызмет көрсету субъектісінің басшысы субъектінің жұмысын ұйымдастырады және санитарлық-гигиеналық және техникалық жағдайына, әлеуметтік қызметтер көрсету көлеміне және сапасына жауапты болады.
32. Үйде қызмет көрсету субъектісінің штат санын қызмет көрсетілетін балалардың мұқтаждықтары мен қажеттіліктерін есепке ала отырып, бір әлеуметтік қызметкердің (маманның) жүктемесін ескере отырып, үйде қызмет көрсетудің басшысы қалыптастырады және уәкілетті орган, не құрылтайшы (бастамашы) белгілейді.

33. Руководитель субъекта надомного обслуживания обеспечивает подбор, назначение кадров, осуществляет руководство по качественному предоставлению специальных социальных услуг детям (семьям), контроль и распределение нагрузки персоналу.
34. Местный исполнительный орган, учредитель (инициатор) в соответствии с трудовым законодательством принимают на работу и увольняют, принимают меры поощрения и налагают дисциплинарные взыскания на руководителя субъекта надомного обслуживания.
35. В субъектах надомного обслуживания оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у администрации.
Книга жалоб и предложений предъявляется по первому требованию родителей (законных представителей) детей и работников субъектов надомного обслуживания.
36. Книга жалоб и предложений еженедельно рассматривается руководителем субъекта надомного обслуживания, и ежемесячно - местными исполнительными органами, учредителем (инициатором).
37. Администрация субъектов надомного обслуживания, учредитель (инициатор) и местные исполнительные органы должны своевременно реагировать на жалобы и предложения и принимать соответствующие меры по вопросам, входящим в их компетенцию.
38. Отделение может иметь спонсорские, благотворительные и иные счета для перечисления средств от юридических и физических лиц, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Заключительные положения
39. Контроль за качеством, обеспечением полного объема, видов и создания соответствующих условий специальных социальных услуг детям и их семьям осуществляет учредитель (инициатор) и уполномоченный орган.
Приложение 1
к Типовым Правилам
социального обслуживания на дому
детей-инвалидов, детей с
ограниченными возможностями,
детей группы риска от 1,5 до 3 лет
Договор № ___
на оказание специальных социальных услуг на дому
(детям с ограниченными возможностями, детям-инвалидам,
детям группы риска от 1,5 до 3 лет)
"__" _________ 20__ г
_____________________________________________________________________
(наименование субъекта надомного обслуживания)
в лице _________________________________________, (далее - Отделение)
(Ф.И.О. руководителя)
с одной стороны и ________________________________ (далее - родитель)
(Ф.И.О. родителя (-ей), законного представителя ребенка)
с другой стороны заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Ребенку _________________________________ предоставляются специальные социальные услуги Отделением по заявлению родителя.

33. Үйде қызмет көрсету субъектісінің басшысы кадрларды іріктеуді және орналастыруды қамтамасыз етеді, балаларға (отбасыларға) арнаулы әлеуметтік қызметтерді сапалы көрсету бойынша басшылықты, персоналды бақылау және жүктеме бөлуді жүзеге асырады.
34. Жергілікті атқарушы орган, құрылтайшы (бастамашы) еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлерді жұмысқа қабылдайды және босатады, қызметкерлерді ынталандыру шараларын қабылдайды және үйде қызмет көрсету субъектісінің басшысына тәртіптік жаза қолданады.
35. Үйде қызмет көрсететін субъектілерде шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол әкімшілікте сақталады.
Шағымдар мен ұсыныстар кітабы балалардың (заңды өкілдерінің) және үйде қызмет көрсететін субъекті қызметкерлерінің бірінші талап етуі бойынша беріледі.
36. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын үйде қызмет көрсететін субъектілердің басшылары, бөлімше меңгерушісі апта сайын, ал жергілікті атқарушы органдар, құрылтайшы (бастамашы) - ай сайын қарайды.
37. Үйде қызмет көрсететін субъектілердің әкімшілігі, құрылтайшы (бастамашы) мен жергілікті атқарушы органдар шағымдар мен ұсыныстарға уақытында назар аударуға және өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тиісті шаралар қабылдауға тиісті.
38. Заңды және жеке тұлғалардан қаражат аудару үшін, бөлімшенің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен демеушілік, қайырымдылық және өзге де шоттары болуы мүмкін.
9. Қорытынды ережелер
39. Балаларға және олардың отбасыларына көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасын, толық көлемі мен түрлерінің қамтамасыз етілуін және тиісті жағдайлардың жасалуын бақылауды құрылтайшы (бастамашы) және уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға үйде
әлеуметтік қызмет көрсету үлгі ережесіне
1-қосымша
Үйде (мүмкіндігі шектеулі балаларға, мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа дейінгі қатер тобындағы мүгедек балаларға) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге
арналған N ____ шарт
20__ жылғы "___"________    ___________________________________________________________________
(үйде қызмет көрсететін субъектінің атауы)
____________________________________ атымен, (бұдан әрі – Бөлімше)
(басшының Т.А.Ә.)
бір тараптан және _________________________, (бұдан әрі – Ата-анасы)
(баланың ата-анасының, заңды өкілдерінің Т. А. Ә.)
екінші тараптан төмендегі туралы осы шартты жасады.
1. Шарттың мәні
Бөлімше ата-анасының өтініші бойынша
______________________________________________ (баланың аты-жөні)
арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетеді.

2. Права и обязанности сторон
2.1. Отделение обязано:
1) ознакомить семью ребенка с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказывать специальные социальные услуги в соответствии с разработанным индивидуальным планом работы;
3) оказывать специальные социальные услуги в установленном режиме и объеме;
4) ориентировать оказываемые специальные социальные услуги на положительный результат развития ребенка;
5) с уважением относиться к ребенку и его семье, не допускать грубость, халатного отношения к своим обязанностям;
6) о нарушениях прав ребенка со стороны родителей (законных представителей) сообщать в орган опеки и попечительства;
2.2. Отделение вправе:
1) получать от родителей необходимые сведения о развитии ребенка;
2) в случае необходимости привлекать соответствующих специалистов.
2.3. Родители обязаны:
1) принимать активное участие в воспитании и развитии ребенка;
2) обо всех изменениях, происходящих с ребенком и связанных с оказанием специальных социальных услуг, сообщать социальному работнику и/или руководителю Отделения;
3) уважительно относиться к социальному работнику;
4) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Родители вправе:
1) получать достоверную информацию о ходе развития своего ребенка;
2) расторгнуть договор на оказание специальных социальных услуг на дому.
3. Условия расторжения договора
Настоящий договор подлежит расторжению по следующим основаниям:
1) заявление родителя;
2) наличие у детей медицинских противопоказаний к предоставлению услуг детям на дому;
3) переезд семьи (законных представителей) в другую местность.
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах, из которых первый находится в Отделении, второй передается родителю.
Руководитель субъекта
надомного обслуживания                            _________
(подпись)
Социальный работник
по уходу                                          _________
(подпись)
Родитель _____________
(подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 2
к Типовым Правилам
социального обслуживания на дому
детей с ограниченными возможностями,
детей-инвалидов, детей группы риска
от 1,5 до 3 лет
_____________________________________________________________
(наименование субъекта надомного обслуживания)
Ф.И.О. __________________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________
Домашний адрес __________________________________________________
Номер телефона (домашний, мобильный) ____________________________
Категория инвалидности (при наличии) ____________________________
Жилищные условия ________________________________________________
Совместно проживающие члены семьи (указать Ф.И.О., родство):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу взять на учет __________________________ для предоставления
(указать Ф.И.О. ребенка)
специальных социальных услуг на дому.
С порядком и условиями оказания специальных социальных услуг на дому ознакомлен (а).
Прилагаю следующие документы:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Дата ___________                          Подпись _________
Рекомендация о предоставлении специальных социальных услуг на дому
_________________________________________________________________
(указать основания, по которым лицо принято/не принято на учет для
предоставления специальных социальных услуг на дому)
Дата ______________               Подпись, должность ____________
Приложение 3
к Типовым Правилам
социального обслуживания на дому
детей с ограниченными возможностями,
детей-инвалидов, детей группы риска
от 1,5 до 3 лет
АКТ № _______
обследования жилищных и других материально-бытовых условий

2. Тараптардың құқықтары мен міндеттемелері
2.1. Бөлімше міндетті:
1) баланың отбасын арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жағдайларымен таныстыруға;
2) әзірленген жеке жұмыс жоспарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге;
3) белгіленген тәртіпте және көлемде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге;
4) көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің нәтижесін баланың дұрыс дамуына бағдарлауға;
5) балаға және оның отбасына құрметпен қарауға, өз міндеттемесіне қатысты дөрекілік, немқұрайдылық танытпауға;
6) Ата-аналар (заңды өкілдер) тарапынан баланың құқығы бұзылған жағдайда бұл туралы қамқоршы және қорғаншы органға хабарлауға.
2.2. Бөлімше құқықты:
1) ата-аналарынан баланың дамуы туралы қажетті мәліметтерді алуға;
2) қажет болған жағдайда тиісті мамандарды тартуға.
2.3. Ата-аналары міндетті:
1) баланың тәрбиесіне және дамуына белсенді қатысуға;
2) балаға қатысты болып жатқан және арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге байланысты барлық өзгерістер туралы әлеуметтік қызметкерге және/немесе Бөлімшенің басшысына хабарлауға;
3) әлеуметтік қызметкерге құрметпен қарауға;
4) осы шарттың жағдайларын сақтауға.
2.4. Ата-аналар:
1) өз баласының дамуы туралы шынайы ақпарат алуға;
2) үйде көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызмет туралы шартты бұзуға құқылы.
3. Шарттың бұзылу жағдайлары
Осы шарт мынадай негіздемелер бойынша бұзылуға жатады:
1) ата-анасының өтініші;
2) балаларда үйде қызмет көрсетуге медициналық қарсы айғақтамалардың болуы;
3) отбасының (заңды өкілдерінің) басқа жерге көшуі;
4. Қорытынды ережелер
Шарт екі данада жасалды, біріншісі Бөлімшеде болады, екіншісі баланың Ата-анасына беріледі.
Үйде қызмет көрсету
субъектісінің басшысы _______________
(қолы)
Күтім жөніндегі
әлеуметтік қызметкер  _______________
(қолы)
Баланың ата-анасы (заңды өкілі) _______________
(қолы)
Ескерту: осы Шарт үлгілік болып табылады.
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға
үйде әлеуметтік қызмет көрсету үлгі
ережесіне 2-қосымша
_____________________________________________________________
(үйде қызмет көрсету субъектісінің атауы)
Т.А.Ә. ___________________________________________________________
Туған күні _____________________
Мекен-жайы _______________________________________________________
Телефон (үйдің, ұялы) нөмірі _____________________________________
Мүгедектік санаты (болса) ________________________________________ Тұрғын үй жағдайы ________________________________________________ Бірге тұратын отбасы мүшелері (Т.А.Ә., туыстығын көрсету керек)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ӨТІНІШ
Балам _______________________________________________________________                                (баланың Т.А.Ә.)
үйде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету үшін есепке алуыңызды сұраймын. Үйде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі және шарттарымен таныстым.
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Күні _________                           __________________________
(Қолы)
Үйде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету туралы ұсынымдар___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(адамның үйде арнаулы қызмет көрсету үшін есепке алынғандығы/есепке алынбағандығы туралы негіздеме)
Күні _________                            __________________________
(Қолы, лауазымы)
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға
үйде әлеуметтік қызмет көрсету үлгі
ережесіне 3-қосымша
Тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеу  актісі N _____

1. Ф.И.О. ребенка _______________________________________
2. Дата рождения ________________________________________
3. Домашний адрес _______________________________________
4. Номер телефона _______________________________________
5. Вид и размер пособия _________________________________
6. Сведения о родителях (законных представителях) _______
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(Ф.И.О., образование, место работы, номер телефона
(рабочий, мобильный)
7. Совместно проживающие члены семьи
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать степень родства)
8. Условия проживания ___________________________________
_________________________________________________________
(собственное или арендное жилье, комната в общежитии)
_________________________________________________________
(наличие детской комнаты или игрового уголка для ребенка)
9. Влияние материально-бытовых условий на развитие ребенка
_________________________________________________________
Дата _________           Подпись, должность _________
Приложение 4
к Типовым Правилам
социального обслуживания на дому
детей-инвалидов, детей с
ограниченными возможностями,
детей группы риска от 1,5 до 3 лет
Журнал регистрации детей,
поступающих на учет
п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Диагноз;
анамнез
со слов
мамы
адрес
Дата
обращения
Дата
приня-
тия на
учет
Дата и
основа-
ние
снятия с
учета
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью. Журнал заполняется на календарный год.
Приложение 5
к Типовым Правилам
социального обслуживания
на дому детей-инвалидов, детей
с ограниченными возможностями,
детей группы риска от 1,5 до 3 лет
Журнал учета предоставленных специальных социальных услуг
________ 20_ г.
(месяц)
Ф.И.О. ребенка ______________________________________________
Ф.И.О. социального работника ________________________________
Периодичность посещения _____________________________________
п/п
Число,
месяц
Какая специальная
социальная услуга
предоставлена
(что сделано)
Качество услуг
(замечания и
предложения,
заполняется
родителями
(законными
представителями)
ребенка)
Отметка
социального
работника о
выполнении услуг
1
2
3
4
5
Примечание: Журнал заполняется на каждый календарный месяц. В период предоставления специальных социальных услуг журнал находится на дому, по окончании месяца передается социальному работнику.
Приложение 6
к Типовым Правилам
социального обслуживания
на дому детей-инвалидов, детей
с ограниченными возможностями,
детей группы риска от 1,5 до 3 лет
Утверждаю:
______________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя
субъекта надомного обслуживания)
от "__" __________ _______ год
Наименование субъекта надомного обслуживания
______________________________________________________
Индивидуальный план работы
Ф.И.О ребенка _______________________________________________
Дата и год рождения _________________________________________
Диагноз _____________________________________________________
Дата поступления ____________________________________________
Дата разработки индивидуального плана работы ________________
на период с ____________________ по _________________
Назначенные мероприятия в соответствии с индивидуальными потребностями ребенка (указать виды и объем оказываемых услуг):

1. Баланың Т.А.Ә. _________________________________________________
2. Туған жылы _____________________________________________________
3. Мекен-жайы _____________________________________________________
4. Телефон нөмірі _________________________________________________
5. Жәрдемақы түрі және мөлшері ____________________________________
6. Ата-анасы (заңды өкілдері) туралы мәлімет _________________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А., білімі, жұмыс орны, телефон (жұмыс, ұялы) нөмірі)
7. Бірге тұратын отбасы мүшелері___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(туыстық дәрежесін көрсету)
8. Тұрмыс жағдайы __________________________________________________
____________________________________________________________________    (меншікті немесе жалдап тұрған тұрғын үй, жатақханадағы бөлме)
____________________________________________________________________      (балалар бөлмесінің немесе баланың ойнайтын орнының болуы)
9. Материалдық-тұрмыстық жағдайлардың баланың дамуына әсері
____________________________________________________________________
Күні ___________                         Қолы, лауазымы ____________
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға
үйде әлеуметтік қызмет көрсету үлгі
ережесіне 4-қосымша
Есепке тұру үшін келген балаларды
тіркеу журналы
N
Т.А.Ә.
Туған жылы
Диагнозы: баланың анасының
айтуы
бойынша анамнез
Мекен-жайы
Өтініш жасаған күні
Есепке алу күні
Есептен алу күні және негіздемесі
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту: Журнал нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген болуы керек. Журнал күнтізбелік жылға толтырылады.
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға
үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің үлгі
ережесіне 5-қосымша
Көрсетілген арнаулы әлеуметтік қызметтерге
есеп жүргізу журналы
20__ ж. ______
(ай)
Баланың Т.А.Ә. ____________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің Т.А.Ә. ____________________________________
Қатынау кезеңділігі _______________________________________________
Р/с N
Күні, айы
Қандай арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетілді (не істелді)
Қызметтердің сапасы (ескертулер мен ұсыныстарды баланың ата-анасы (заңды өкілдері) толтырады)
Әлеуметтік қызметкердің қызметтердің орындалуы туралы белгісі
1
2
3
4
5
Ескерту: Журнал әр күнтізбелік айға толтырылады. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету кезеңінде журнал үйде болады, ай аяқталған кезде әлеуметтік қызметкерге тапсырылады.
Мүмкіндігі шектеулі балаларға,
мүгедек-балаларға, 1,5 жастан 3 жасқа
дейінгі қатер тобындағы балаларға
үйде әлеуметтік қызмет көрсету үлгі
ережесіне 6-қосымша
Бекітемін:
______________________________________
(Үйде қызметтер көрсететін субъекті
басшысының Т.А.Ә. және қолы)
_________ жыл ____________ ________
Үйде қызмет көрсететін субъектінің атауы
_________________________________________________________________
Жеке жұмыс жоспары
Баланың Т.А.Ә. ____________________________________________________
Туған күні және жылы ______________________________________________
Диагнозы __________________________________________________________
Түскен күні _______________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын әзірлеу күні __________________________________
_________________________________ кезеңге
Баланың жеке қажеттілігіне сәйкес іс-шаралар тағайындау (көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемін көрсету):

1) социально-бытовые услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
2) социально-медицинские услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
3) социально-психологические услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
4) социально-педагогические услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
5) социально-экономические услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
6) социально-правовые услуги:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Итоги реализации индивидуального плана работы _________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Дата пересмотра индивидуального плана работы __________
Консультант по социальной работе ______________________
(Ф.И.О. и подпись)
Ознакомлены:
Ф.И.О. и подпись родителя _____________________________
_____________________________________________________________
(законного представителя)__________________________
Приложение 3
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2009 года № 240-п
Утверждены
приказом и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 декабря 2005 года № 306-п
Типовые правила
социального обслуживания детей-инвалидов с
психоневрологическими патологиями в условиях полустационара
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила социального обслуживания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в условиях полустационара (далее - Типовые правила) определяют порядок деятельности медико-социальных организаций (отделений) в условиях дневного пребывания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями (от 4-х до 10 часов) (далее – МСО полустационарного типа), условия приема и порядок предоставления им специальных социальных услуг субъектами государственной и частной форм собственности.
В данных правилах используется понятие «инициаторы», что подразумевает инициативную группу граждан, созывающих учредительное собрание (съезд, конференцию) для принятия устава и формирования руководящего органа некоммерческой организации.

1) әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2) әлеуметтік-медициналық қызметтер: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3) әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4) әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5) әлеуметтік-экономикалық қызметтер: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6) әлеуметтік-құқықтық қызметтер: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ Жеке жұмыс жоспарын іске асыру қорытындысы _________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын қайта қарау күні _______________________________
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант _____________________________
(Т.А.Ә. және қолы)
Таныстырылды:
_________________________ ата-анасының
_________________________ (заңды өкілдерінің) Т.А.Ә. және қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 30 шілдедегі
N 240-ө бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі міндетін атқарушының
2005 жылғы 1 желтоқсандағы
N 306-ө бұйрығымен бекітілген
Психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларға жартылай стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсету үлгі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларға жартылай стационар жағдайында әлеуметтік қызмет көрсету үлгі ережесі (бұдан әрі – Үлгі ереже) психоневрологиялық патологиясы бар балалардың (4 сағаттан 10 сағатқа дейін) күндізгі болуына арналған медициналық-әлеуметтік ұйымдары (бөлімшелері) (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ) қызметінің тәртібін, қабылдау шарттары мен мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы субъектілердің оларға арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетудің тәртібін айқындайды.
Аталған ережеде "бастамашылар" деген ұғым пайдаланылады, бұл ұғым коммерциялық емес ұйымның басқарушы органының жарғысын қабылдау және қалыптастыру үшін құрылтай жиналысына (съезд, конференцияға) шақырылатын азаматтардың бастамашыл тобын білдіреді.

2. МСО полустационарного типа предназначены для дневного пребывания детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями от 3 до 18 лет (далее - дети), нуждающихся в предоставлении специальных социальных услуг вследствие:
умственной отсталости легкой и умеренной степени, в том числе при наличии грубых нарушений двигательных функций, затрудняющих обучение во вспомогательных классах соответствующих специализированных школ-интернатов (не передвигающиеся без посторонней помощи, не обслуживающие себя в силу тяжести двигательных нарушений, требующие индивидуального ухода);
умственной отсталости тяжелой и глубокой степени;
слабоумия после перенесенных органических поражений головного мозга.
Медицинскими противопоказаниями к социальному обслуживанию в МСО полустационарного типа являются:
наличие шизофрении с продуктивной симптоматикой без выраженного дефекта личности;
эпилепсии с частыми (более 5 раз в месяц) припадками, склонностью к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состояниям сознания, дисфории;
психопатоподобной симптоматики в рамках любой нозологической принадлежности;
психических заболеваний, сопровождающихся грубыми нарушениями влечения и расстройствами поведения, опасными для ребенка и окружающих, а также туберкулеза в активной стадии процесса, карантинных инфекций, заразных заболеваний кожи и волос, венерических заболеваний, СПИДа и других заболеваний, требующих стационарного лечения в специализированных медицинских организациях.
3. МСО является юридическим лицом, создается его учредителем (инициатором) и осуществляет свою деятельность в соответствии с учредительными документами на основании лицензии на осуществление деятельности по предоставлению специальных социальных услуг, лицензии на медицинскую, врачебную деятельность, а также лицензии на право ведения образовательной деятельности.
2. Задачи и функции МСО полустационарного типа
4. Основными задачами МСО полустационарного типа являются:
1) создание для детей благоприятных условий пребывания, приближенных к домашним;
2) предоставление специальных социальных услуг в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения, утвержденным Приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 26-п (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за № 5566 от 25 февраля 2009 года) (далее - Стандарт оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения);
3) учет индивидуальных потребностей детей при оказании комплекса специальных социальных услуг.

2. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ:
қимылдау функцияларының тиісті мамандандырылған мектеп интернаттарында білім алуын қиындататын өрескел бұзылуы орын алған (бөгде адамның көмегінсіз жүре алмайтын, қимылдарының бұзылу ауырлығына қарай өзіне өзі қызмет көрсете алмайтын, жеке күтімді талап ететін) жеңіл және орташа дәрежедегі ақыл-ой кемістігі;
ауыр немесе күрделі дәрежедегі ақыл-ес кемістігі;
миға келтірілген органикалық зақымдардан кейінгі жарыместік салдарынан денсаулығының жай-күйі бойынша әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж 3 жастан 18 жасқа дейінгі психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балалардың (бұдан әрі - балалар) күндізгі болуына арналған.
Адамның қатты білінетін ақауынсыз, симптоматикасы өнімді шизофренияның;
ұстамалары жиі (айына 5 реттен артық) болатын эпилепсияның, сериялық ұстамаларға, эпилептикалық статусқа, сананың қарауытқан күйіне, дисфорияға;
кез келген нозологиялық тиістілік шеңберіндегі психопат тәріздес симптоматикаға бейім болуы;
қызығушылығы мен мінез-құлқының өрескел бұзылушылықтарымен сипатталатын, баланың өзіне және айналасындағыларға қауіпті психикалық аурулардың болуы, сондай-ақ мамандандырылған медициналық ұйымдарда емдеуді талап ететін белсенді процесс стадиясындағы туберкулездің, карантинді инфекцияның, жұқпалы тері мен шаш ауруларының, венереологиялық аурулардың, ЖҚТБ болуы жартылай стационарлық үлгідегі МӘМ-де әлеуметтік қызмет көрсетуге қарсы айғақтамалар болып табылады.
3. МӘҰ заңды тұлға болып табылады, оны құрылтайшысы (бастамашысы) құрады және өз қызметін арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияның, медициналық, дәрігерлік қызметке лицензияның, сондай-ақ білім беру қызметін жүргізу құқығына лицензияның негізінде құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырады.
2. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ міндеттері мен функциялары
4. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ негізгі міндеттері:
1) балаларға үй жағдайына жақындатылған қолайлы өмір сүру жағдайын жасау;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 ақпанда N 5566 тіркелген) 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 26-ө  бұйрығымен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартына (бұдан әрі – Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты) сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну;
3) арнаулы әлеуметтік қызмет кешенін көрсету кезінде балалардың жеке қажеттіліктерін ескеру болып табылады.

5. Основными функциями МСО полустационарного типа являются:
1) предоставление специальных социальных услуг, ориентированных на результат:
на динамику развития двигательных, сенсорных, когнитивных функций;
на формирование необходимых жизненных навыков (самообслуживания, личной гигиены, ручной умелости, бытовых, трудовых и иных);
на повышение уровня социализации;
на интеграцию детей;
2) проведение комплекса специальных социальных услуг медицинской, социальной, социально-бытовой и трудовой направленности;
3) создание благоприятного морально-психологического климата;
4) информирование родителей (законных представителей) детей об их правах, объемах и видах предоставляемых специальных социальных услуг, о Правилах внутреннего распорядка;
5) совершенствование организации труда и повышение квалификации персонала;
6) повышение качества и эффективности предоставляемых специальных социальных услуг и улучшение условий пребывания детей в МСО полустационарного типа;
7) осуществление финансово-хозяйственной деятельности;
8) иные функции в соответствии с учредительными документами МСО полустационарного типа.
3. Условия приема в МСО полустационарного типа
6. Направление в МСО полустационарного типа для предоставления специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляют областные, городов Астаны и Алматы уполномоченные органы в области социальной защиты населения (далее - уполномоченный орган).
7. МСО полустационарного типа частной формы собственности осуществляет прием детей на договорной основе.
8. Прием детей в МСО полустационарного типа и предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств осуществляется на основании следующих документов:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) заявление одного из родителей (законных представителей) детей (приложение 1) или ходатайства медицинской организации;
3) направление уполномоченного органа;
4) свидетельство о рождении или удостоверение личности ребенка;
5) свидетельство о присвоении регистрационного номера налогоплательщика;
6) свидетельство о присвоении социального индивидуального кода;
7) выписка из справки об инвалидности;
8) медицинская карта (приложение 2);
9) заключение психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК);
10) выписка из амбулаторной карты;
11) копия выписки из индивидуальной программы реабилитации.
9. Прием детей в МСО полустационарного типа частной формы собственности и предоставление специальных социальных услуг на платной основе осуществляется на основании следующих документов:

5. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ функциялары:
1) түпкілікті нәтижеге:
жүріп-тұру, сенсорлық, когнитивтік функцияларды дамыту динамикасына;
өмірлік қажетті (өзін өзі күту, жеке гигиена, қол өнері, тұрмыстық, еңбек және өзге) дағдыларды қалыптастыруға;
әлеуметтендіру деңгейін жоғарылатуға;
балаларды кіріктіруге бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну;
2) медициналық, әлеуметтік, әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-еңбек және еңбек бағытындағы кешенді арнаулы әлеуметтік қызметтерді жүргізу;
3) қолайлы моральдік-психологиялық жағдай жасау;
4) балалардың құқықтары, әлеуметтік қызмет көрсетудің көлемі мен түрлері, Ішкі тәртіп ережесі туралы балалардың ата-аналарын (заңды өкілдерін) хабардар ету;
5) еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және персоналдың біліктілігін арттыру;
6) көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасы мен тиімділігін арттыру және жартылай стационарлық үлгідегі МӘМ-де балаларды ұстау жағдайларын жақсарту;
7) МӘҰ қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асыру;
8) жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де функциялар болып табылады.
3. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға қабылдау шарттары
6. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге жіберуді облыстық, Астана және Алматы қалаларының халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
7. Жеке меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ балаларды қабылдауды келісімшарт негізінде жүзеге асырады.
8. Балаларды жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға қабылдау және бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызмет ұсыну мынадай құжаттардың:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы жергілікті атқарушы органның шешімі;
2) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші  (1-қосымша) немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
3) уәкілетті органның жолдамасы;
4) баланың туу туралы куәлігі немесе жеке басының куәлігі;
5) салық төлеушінің тіркелу нөмірі берілгені туралы куәлік;
6) әлеуметтік жеке код берілгені туралы куәлік;
7) мүгедектігі туралы анықтамадан үзінді көшірме;
8) медициналық карта (2-қосымша);
9) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы;
10) амбулаторлық картадан үзінді көшірме;
11) жеке оңалту бағдарламасынан үзінді көшірменің негізінде жүзеге асырылады.
9. Балаларды жеке меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға қабылдау және арнаулы әлеуметтік қызмет ұсыну мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:

1) заявление одного из родителей (законных представителей) детей (приложение 1);
2) копия свидетельства о рождении или удостоверения личности ребенка;
3) выписка из справки об инвалидности (при наличии);
4) медицинская карта (приложение 2);
5) заключение психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК);
6) выписка из амбулаторной карты;
7) копия выписки из индивидуальной программы реабилитации (при наличии).
4. Условия предоставления специальных социальных услуг
10. Условия для предоставления специальных социальных услуг в МСО полустационарного типа должны:
соответствовать санитарно-эпидемиологическим нормам, требованиям к безопасности зданий, в том числе пожарной безопасности;
учитывать индивидуальные потребности в создании адекватных коррекционно-развивающих условий, способствующих наибольшей активности и социализации детей.
11. Доступ в здание (помещение) МСО полустационарного типа оборудуется специальными приспособлениями с целью: проведения реабилитационных мероприятий, организации отдыха и досуга, обеспечения беспрепятственного доступа в здание детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, их передвижения внутри помещения и на прилегающей к зданию территории.
12. Помещения внутри здания (кабинеты) МСО полустационарного типа должны быть соответственно оборудованы с целью обеспечения различных видов специальных социальных услуг.
13. Учредитель (инициатор) обеспечивает материально-техническое оснащение МСО полустационарного типа.
14. Режим пребывания детей в МСО полустационарного типа устанавливается из расчета 9 - 10 часов в день.
Режим пребывания детей в МСО полустационарного типа частной формы собственности при оказании специальных социальных услуг на платной основе устанавливается учредителем (инициатором), но не менее 4 часов в день.
15. Порядок пребывания в МСО полустационарного типа определяется Правилами внутреннего распорядка, утвержденными руководителем МСО полустационарного типа.
5. Оценка и определение потребности детей в специальных
социальных услугах и разработка индивидуального плана работы
16. Виды и объемы специальных социальных услуг для детей, пребывающих в МСО полустационарного типа, определяются специалистами: методистом, невропатологом, учителем дефектологом, учителем дефектологом по сенсорному развитию, логопедом, психологом, инструктором ЛФК, инструктором по труду, инструктором по физической культуре, музыкальным работником и другими (далее – специалисты МСО полустационарного типа).
17. Специалистами МСО устанавливаются потребности детей в специальных социальных услугах и фиксируются в индивидуальных планах (далее – индивидуальный план), действующих не более одного года (приложение 2) и координируются специалистом по социальной работе.

1) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші (1-қосымша);
2) баланың туу туралы куәлігі немесе жеке басының куәлігі;
3) мүгедектігі (болса) туралы анықтамадан үзінді көшірме;
4) медициналық карта (2-қосымша);
5) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы;
6) амбулаторлық картадан үзінді көшірме;
7) жеке оңалту бағдарламасынан (болса) үзінді көшірме.
4. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да ұстау жағдайлары
10. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету үшін жағдай:
санитарлық-эпидемиологиялық нормаларына, ғимараттың қауіпсіздігі, оның ішінде өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес болуға;
балаларды жоғары белсенділікке баулитын және әлеуметтендіруге мүмкіндік тудыратын тұрмыстық, түзете дамыту жағдайларын жасауда жеке қажеттіліктері ескерілуге тиіс.
11. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ ғимараты (орынжайы) тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға оңалту іс-шараларын, демалыс пен ойын-сауық ұйымдастыру, кедергісіз кіруді, ғимараттың және ғимаратқа іргелес жатқан орынжайлардың ішінде жүріп-тұруды қамтамасыз ету мақсатында арнайы құрылғылармен жабдықталады.
12. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ ғимаратының ішіндегі орынжайлар (бөлмелер) арнаулы әлеуметтік қызметтердің әртүрлі түрін қамтамасыз ету мақсатында тиісті түрде жабдықталған болуға тиіс.
13. Құрылтайшы (бастамашы) жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның материалдық-техникалық жабдықталуын қамтамасыз етеді.
14. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да балалардың болу режимі күніне 9-10 сағат есебінен белгіленеді.
Ақылы негізде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуде жеке меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да балалардың болу режимін құрылтайшы (бастамашы) күніне кемінде 4 сағаттан белгілейді.
15. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да болу тәртібі жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ басшысы бекіткен Ішкі тәртіп ережелерінде белгіленеді.
5. Балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттігін бағалау және айқындау және жеке жұмыс жоспарын әзірлеу
16. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да болатын балаларға арналған арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері мен көлемін: әдіскер, невропатолог, дефектолог мұғалім, сенсорлық дамыту жөніндегі дефектолог мұғалім, логопед, психолог, ЕДШК инструкторы, еңбек жөніндегі инструктор, дене тәрбиесі жөніндегі инструктор, ән-күй қызметкері және өзге де мамандар (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ мамандары) айқындайды және түзетеді.
17. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ мамандары балалардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге белгіленген қажеттіліктерінің негізінде, бір жылдан аспайтын мерзімге жеке жоспарларда (бұдан әрі - жеке жоспар) көрсетеді (2-қосымша) және әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар түзетеді.

18. Индивидуальные планы разрабатываются после наблюдения специалистами за ребенком в течение 14 календарных дней со дня его поступления в МСО полустационарного типа или окончания срока действия предыдущего индивидуального плана, заполняются в течение 5 рабочих дней и утверждаются руководителем МСО полустационарного типа.
19. Отраженный в индивидуальном плане комплекс мероприятий реализуется в установленные индивидуальным планом сроки.
Нужды детей и динамика их развития подлежат регулярному (не реже одного раза в квартал) рассмотрению специалистами.
Итоги ежеквартального мониторинга по выполнению индивидуального плана и изменения в состоянии детей фиксируются специалистом по социальной работе в журнале.
20. Каждый специалист участвует в оказании специальных социальных услуг в соответствии с должностной инструкцией (разрабатываются самостоятельно МСО полустационарного типа) и разработанными планами работы (учебно-коррекционный, анимационный план, план медицинской работы, индивидуальные планы).
21. За качественным выполнением служебных обязанностей в отношении всех специалистов осуществляется регулярный контроль администрацией МСО полустационарного типа. Контроль за исполнением индивидуального плана на детей возлагается на специалиста по социальной работе.
22. Специалисты МСО полустационарного типа по мере необходимости корректируют индивидуальные планы детей и отражают проведенные мероприятия и итоги ежеквартального мониторинга в журнале.
6. Условия предоставления специальных социальных услуг
23. МСО государственной формы собственности предоставляет следующие виды специальных социальных услуг:
специальные социальные услуги в гарантированном объеме за счет бюджетных средств;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе сверх гарантированного объема специальных социальных услуг.
МСО частной формы собственности предоставляет следующие виды специальных социальных услуг:
специальные социальные услуги в гарантированном объеме за счет бюджетных средств;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе сверх гарантированного объема специальных социальных услуг;
платные специальные социальные услуги, предоставляемые на платной основе по договору между МСО и родителями (законными представителями) детей в объеме, определенном по соглашению сторон.
24. Специальные социальные услуги предоставляются в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения с учетом индивидуальных потребностей детей, отраженных в индивидуальных планах.

18. Жеке жоспар баланың жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға түскен күннен кейін 14 күнтізбелік күн ішінде мамандар баланы тексергеннен кейін немесе алдыңғы жеке жоспардың қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін әзірлейді және жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның басшысы бекітеді, 5 жұмыс күні ішінде толтырылады және жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның басшысы бекітеді.
19. Жеке жоспарында белгіленген оңалту іс-шаралар кешені жеке жоспарда белгіленген мерзімде іске асырылады.
Балалардың қажеттілігі мен олардың даму динамикасы мамандардың ұдайы (тоқсанына бір реттен кем емес) қарауына жатады.
Жеке жоспардың орындалуының аралық мониторингі мен баланың жай-күйіндегі өзгерістердің қорытындылары журналға/электронды картотекаға тіркеледі.
20. Әрбір маман арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге (жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ дербес әзірлейді) лауазымдық нұсқаулығына және жұмыс (оқу-түзету, анимациялық жоспар, медициналық жұмыс жоспары, жеке жоспарлар) жоспарына сәйкес қатысады.
21. Барлық мамандарға қатысты қызмет міндеттерінің сапалы орындалуына жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ әкімшілігі тұрақты бақылауды жүзеге асырады. Балалардың жеке жоспарларының орындалуын бақылау әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманға жүктеледі.
22. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ мамандары қажетіне қарай баланың жеке жоспарын түзетеді және өткізілген іс-шаралар мен тоқсан сайынғы мониторинг нәтижелерін журналда көрсетеді.
6. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету шарттары
23. Жеке меншік нысанындағы МӘҰ арнаулы әлеуметтік қызметтің мынадай түрлерін көрсетеді:
бюджет қаражаты есебінен кепілді көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер;
арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемінен тыс ақылы негізде көрсетілетін ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтер.
Жеке меншік нысанындағы МӘҰ мынадай:
бюджет қаражаты есебінен кепілді көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер;
арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілді көлемінен тыс ақылы негізде көрсетілетін ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтер;
МӘҰ басшысы мен ата-аналарының (заңды өкілдері) арасындағы шарт негізінде көрсетілетін ақылы арнаулы әлеуметтік қызметтер.
24. Арнаулы әлеуметтік қызметтер жеке жоспарларда көрсетілген балалардың жеке қажеттіліктері ескеріле отырып, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандартына сәйкес ұсынылады.

7. Требования к специальным социальным услугам
25. Социально-бытовые услуги:
1) предоставляемые жилые помещения, мягкий инвентарь должны соответствовать санитарно-гигиеническим нормам и требованиям;
предоставляемые в пользование детям мебель, оборудование должны соответствовать возрасту, психо-физическим особенностям детей;
2) в случае оказания специальных социальных услуг в полустационаре в режиме более 4 часов предоставляется горячее питание в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями и установленными нормами питания, на которое руководителем МСО полустационарного типа утверждается текущее недельное меню и перспективное меню на вторую неделю;
в случае оказания специальных социальных услуг в полустационаре в режиме менее 4 часов организовывается прием пищи (легкий завтрак, полдник и другое);
3) в МСО полустационарного типа специалистом по социальной работе осуществляется контроль за оказанием социально-бытовых услуг, итоги которого фиксируются в журнале.
26. Социально-медицинские услуги:
1) периодическое медико-социальное обследование детей (при необходимости, с привлечением работников органов здравоохранения) и разработка индивидуального плана медицинской части: лечения, консультирования, профилактических и реабилитационных мероприятий;
2) своевременное оказание доврачебной помощи;
3) ежедневное наблюдение за состоянием здоровья детей;
4) проведение медицинских процедур в соответствии с назначением врача;
5) организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
6) содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
7) оперативная организация госпитализации и сопровождение детей в организации здравоохранения;
8) выдача рекомендаций специалистов, оказывающих социально-медицинские услуги, при убытии детей из МСО полустационарного типа;
9) содействие в получении технических вспомогательных (компенсаторных) средств в соответствии с ИПР;
10) обучение членов семьи практическим навыкам общего ухода за детьми.
Проведение оздоровительно-лечебных мероприятий фиксируются в журнале.
27. Социально-психологические услуги:
1) периодическая психологическая диагностика и обследование детей осуществляются на основе психодиагностического пакета, утверждаемого руководителем МСО полустационарного типа;
2) на основе осуществления наблюдений уточняется диагностика, намечаются необходимые коррекционные мероприятия, социально-психологическое консультирование, медико-психологическая помощь;
3) оказание психологической помощи в форме индивидуальных или групповых занятий;
4) оказание экстренной психологической и медико-психологической помощи;

7. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге талаптар
25. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) пайдалануға берілген тұрғын орынжайлар, жұмсақ инвентарь санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарға сәйкес болуға тиіс;
балалардың пайдалануына берілетін жиһаз, жабдық балалардың жасына, психо-физикалық ерекшеліктеріне сәйкес болуға тиіс;
2) 4 сағаттан асатын режимде жартылай стационарда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарға және бекітілген тамақтану нормаларына сәйкес ыстық тамақ беріледі, оған жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ басшысы ағымдағы апталық мәзірді және екінші аптаға перспективалық мәзірді бекітеді;
4 сағатқа жетпейтін режимде жартылай стационарда арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жағдайында тамақ беру (таңертеңгі жеңіл ас, түстен кейінгі ас және басқа) ұйымдастырылады.
3) жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді ұсынуды ішкі бақылауды жүзеге асырады, оның нәтижелері электронды картотека/журналда тіркеледі.
26. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) балаларды кезеңімен медициналық-әлеуметтік зерттеп тексеру (қажет кезінде, денсаулық сақтау қызметкерлерін тарта отырып), емдеудің, консультация берудің медициналық бөлігінің жеке жоспарын, алдын-алу мен оңалту іс-шараларын әзірлеу;
2) дәрігерге дейінгі көмекті уақытында көрсету;
3) балалар денсаулығының жай-күйін күн сайын қадағалау;
4) дәрігердің тағайындауына сәйкес медициналық рәсімдерді жүргізу;
5) емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
6) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
7) ауруханаға жатқызуды жедел ұйымдастыру және денсаулық сақтау ұйымына барғанда балаларға ілесіп жүру;
8) бала жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-дан шыққан кезде, әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсетуші мамандарға ұсынымдар беру;
9) ЖОБ-қа сәйкес техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды алуға жәрдемдесу;
10) отбасы мүшелерін балаларды жалпы күтудің практикалық дағдыларына үйрету.
Сауықтыру-емдеу іс-шараларын жүргізу журналға тіркеледі.
27. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) баланың мерзімдік психологиялық диагностикасы мен тексеру жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ басшысы бекітетін психодиагностикалық пакет негізінде жүзеге асырылады;
2) байқап-қадағалауды жүзеге асыру негізінде диагностика нақтыланады, қажетті түзету іс-шаралары, әлеуметтік-психологиялық консультация беру, медициналық-психологиялық көмек белгіленеді;
3) жеке немесе топтық сабақтар түрінде психологиялық көмек көрсету;
4) шұғыл психологиялық және медициналық-психологиялық көмек көрсету;

5) корректировка (в случае необходимости), внесение изменений и дополнений в индивидуальный план детей.
Подтверждение проводимых индивидуальных и групповых мероприятий с детьми, включая информацию о количестве детей, принявших в них участие, отражаются в журнале специалистов. Результаты реабилитационных мероприятий и итогов ежеквартального мониторинга за своевременным оказанием психологической помощи также отражаются в журнале специалистов.
28. Социально-педагогические услуги:
1) периодическое проведение социально-педагогической диагностики и обследования детей;
2) отражение результатов обследования детей в индивидуальном плане;
3) создание условий для формирования навыков самообслуживания, личной гигиены, социально-бытовых и других навыков;
4) создание условий для обучения основам бытовой ориентации (приготовление пищи, сервировка стола, мытье посуды, уход за квартирой/помещением и иных навыков);
5) создание условий и организация обучения по формированию навыков ручной умелости и посильных трудовых навыков;
6) организация коррекционно-развивающего обучения детей с легкой и умеренной умственной отсталостью осуществляется специалистами МСО и (или) специалистами системы образования (при наличии договора на оказание образовательных услуг) по специальным программам, утвержденным уполномоченным органом в области образования; для детей с глубокой и тяжелой умственной отсталостью осуществляется деятельность по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, двигательных, сенсорных и когнитивных навыков согласно программам, разрабатываемым с учетом индивидуальных потребностей детей (авторские);
7) распределение детей по группам (классам) для формирования социальных навыков и коррекционно-развивающего обучения учителями дефектологами проводится с учетом возрастных особенностей (от 3 до 5 лет; от 6 до 8 лет; от 9 до 13 лет; от 14 до 18 лет) с наполняемостью:
не более 6 человек - при условии отсутствия навыков самообслуживания и личной гигиены;
не более 8 человек - при условии сформированных (частично сформированных) навыков самообслуживания и личной гигиены;
не более 10 человек - при условии сформированных (частично сформированных) бытовых навыков;
не более 12 человек - при условии сформированных навыков ручной умелости (для реализации программ трудовой ориентации группа делится на подгруппы из 6 человек);
8) создание (при необходимости) педагогического совета в целях решения основных вопросов оказания специальных социальных услуг, состав которого утверждается руководителем МСО полустационарного типа;

5) баланың жеке жоспарын (қажет болған жағдайда) түзету, өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Балалармен өткізілген жеке және ұжымдық іс-шаралар, оларға қатысқан балалардың саны туралы ақпаратпен қоса мамандардың журналында көрсетіледі. Оңалту іс-шаралары нәтижелері мен уақытылы психологиялық көмек көрсетуді бақылаудың қорытындылары да мамандардың журналында (электронды картотекасында) көрсетіледі.
28. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) кезең-кезеңімен балаға әлеуметтік-педагогикалық диагностика және тексеру жүргізу;
2) балаға диагностика және тексеру жүргізудің нәтижелерін жеке жоспарда көрсету;
3) өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена, әлеуметтік-тұрмыстық және тағы да басқа дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау;
4) тұрмыстық бағдарлау (тамақ даярлау, дастархан жасау, ыдыс жуу, пәтерді тазалау және т.б. дағдылардың) негіздерін үйретуге жағдай жасау;
5) қол шеберлігі және қолынан келетін еңбекке бағдарлау дағдыларын қалыптастыру жөнінде жағдай жасау және оқытуды ұйымдастыру;
6) жеңіл және орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларды түзете-дамытып оқытуды ұйымдастыруды МӘҰ мамандары және (немесе) білім беру жүйесінің мамандары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен арнайы бағдарламалар бойынша (білім беруге шарттары болғанда) жүзеге асырады; ауыр және күрделі ақыл-ой кемістігі бар балалар үшін өз-өзін күту, жүріп-тұру, сенсорлық және когнитивтік дағдыларды қалыптастыру жөніндегі қызметті балалардың жеке қажеттілігі ескеріле отырып әзірленген (авторлық) бағдарламаларға сәйкес жүзеге асырылады;
7) әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру және түзеу-дамыта оқыту үшін дефектолог мұғалімдердің балаларды топтар (сыныптар) бойынша (3 жастан 5 жасқа дейін; 6 жастан 8 жасқа дейін; 9 жастан 13 жасқа дейін; 14 жастан 18 жасқа дейін) жас ерекшеліктерін ескере отырып:
өзіне өзі қызмет көрсету және жеке гигиена дағдылары болмаған жағдайда - 6 адамнан асырмай;
қалыптасқан (ішінара қалыптасқан) өзіне өзі қызмет көрсету және жеке гигиена дағдылары болған жағдайда - 8 адамнан асырмай;
қалыптасқан (ішінара қалыптасқан) тұрмыстық дағдылары болған жағдайда - 10 адамнан асырмай;
қалыптасқан қолымен жұмыс істей алу дағдылары болған жағдайда (еңбек бағдарлары бағдарламаларын іске асыру үшін топ 6 адамнан тұратын кіші топтарға бөлінеді) - 12 адамнан асырмай таратып бөлуі;
8) балалардың оқу-тәрбие жұмысы мен еңбекке баулудың негізгі мәселелерін шешу мақсатында, құрамы жартылай стационарлық үлгідегі МӘМ басшысымен бекітілетін педагогикалық кеңесті (қажеттігіне қарай) құру;

9) разработка плана по предоставлению анимационных услуг (экскурсии, посещения театров, выставок, концерты художественной самодеятельности, праздники, юбилеи и другие культурные мероприятия), программ и сценариев их проведения, организация и проведение клубной и кружковой работы для формирования и развития интересов детей, при необходимости их сопровождение;
10) проведение промежуточной оценки результатов обучения детей.
Ход коррекционно-развивающего обучения и формирования необходимых навыков, внесение изменения в индивидуальные планы (при необходимости) обучения детей, итоги промежуточного контроля отражаются в журнале;
11) на все имеющиеся кабинеты, предназначенные для фронтальной и индивидуальной работы, оформляются паспорта кабинетов, форма которых утверждается самостоятельно каждым МСО полустационарного типа.
29. Социально-экономические и социально-правовые услуги предоставляются в соответствии со Стандартом оказания специальных социальных услуг.
8. Прекращение предоставления специальных социальных услуг
30. Прекращение предоставления специальных социальных услуг в МСО полустационарного типа осуществляется:
1) по заявлению одного из родителей (законных представителей) ребенка;
2) при медицинских противопоказаниях.
9. Управление МСО полустационарного типа
31. Руководитель МСО полустационарного типа назначается и освобождается от должности уполномоченным органом или учредителем (инициатором).
32. Штатная численность МСО полустационарного типа устанавливается уполномоченным органом, либо учредителем (инициатором) самостоятельно с учетом потребностей и возможностей бюджета.
33. Руководитель МСО полустационарного типа:
организует работу МСО полустационарного типа и несет ответственность за санитарно-гигиеническое и техническое состояние МСО полустационарного типа, качество содержания предоставляемых специальных социальных услуг;
действует от имени МСО полустационарного типа, представляет его в учреждениях и организациях, распоряжается в пределах своей компетенции имуществом и средствами МСО полустационарного типа, заключает договора, открывает в банках счета МСО полустационарного типа;
обеспечивает подбор и назначение кадров, осуществляет руководство работой персонала, повышение их квалификации, а также принимает участие в комплектовании МСО полустационарного типа детьми;
формирует новые штатные единицы специалистов по оказанию специальных социальных услуг (психолог, логопед, учитель дефектолог, учитель дефектолог по развитию сенсорных навыков, музыкальный руководитель, учитель физкультуры, инструктор по труду, инструктор лечебной физической культуры (далее - инструктор ЛФК), медсестра по массажу, специалист по социальной работе) исходя из наличия оборудованных кабинетов;
издает приказы, касающиеся деятельности МСО полустационарного типа, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан заключает, расторгает трудовые договоры с работниками, поощряет, налагает на них дисциплинарные взыскания.

9) анимациялық қызметтер, бағдарламалар мен оларды өткізу сценарийлерін ұсыну жөніндегі жоспарды әзірлеу;
10) балаларды оқыту нәтижелерін аралық бағалауды жүргізу.
Түзете-дамыту және жалпы білім беру барысы және (қажеттігіне қарай) балаларды оқытудың жеке жоспарына өзгерістер енгізу, аралық бақылаудың қорытындылары журналда/электронды картотекада көрсетіледі.
11) жаппай және жеке жұмыс істеуге арналған барлық кабинетке кабинет паспорттары ресімделеді, оның нысанын әрбір жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ дербес бекітеді.
29. Әлеуметтік-экономикалық және әлеуметтік-құқықтық қызметтер Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету стандартына сәйкес ұсынылады.
8. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді тоқтату
30. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді тоқтату:
1) баланың ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің өтініші бойынша;
2) медициналық қарсы айғақтамалар болғанда жүзеге асырылады.
9. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ны басқару
31. Жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекеменің басшысын - уәкілетті орган немесе құрылтайшы (бастамашы) қызметке тағайындайды және босатады.
32. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның штат санын уәкілетті орган, не құрылтайшы (бастамашы) бюджет қажеттіліктерін және мүмкіндіктерін ескере отырып дербес бекітеді.
33. Жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның басшысы:
жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның жұмысын ұйымдастырады және жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның санитарлық-гигиеналық және техникалық жай-күйі, балаларға көрсетілетін әлеуметтік қызметтің мазмұнының сапасы үшін дербес жауаптылықта болады;
сенімхатсыз жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ атынан әрекет етеді, мекемелер мен ұйымдарда оның атынан өкілдік етеді, заңнамада белгіленген тәртіппен жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ мүлкіне және қаражатына иелік етеді, шарттар жасасады, сенімхаттар, оның ішінде қайта сенімгерлік құқығымен сенімхаттар береді, банктерде жартылай стационарлық үлгідегі МӘМ шоттарын ашады;
кадрларды іріктеуді және орналастыруды қамтамасыз етеді, персоналдың жұмысына, олардың біліктілігін арттыруға басшылықты жүзеге асырады, сондай-ақ жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға балаларды жинақтауға қатысады;
жабдықталған кабинеттердің болуын ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі мамандардың (психолог, логопед, дефектолог мұғалім, сенсорлық дағдыларды дамыту жөніндегі дефектолог мұғалім, музыкалық жетекші, дене шынықтыру мұғалімі, еңбек мұғалімі, емдік шынықтыру инструкторы (бұдан әрі - ЕШИ), массаж жөніндегі медбике, әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман) жаңа штаттық бірліктерін қалыптастырады;
жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-ның қызметіне қатысты бұйрықтар шығарады, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкермен еңбек шартын жасайды/бұзады, қызметкерлерді ынталандырады, тәртіптік жаза қолданады.

34. В МСО оформляется книга жалоб и предложений, которая хранится у руководителя МСО и предъявляется по первому требованию посетителей.
35. Книга жалоб и предложений рассматривается руководителем МСО еженедельно, а уполномоченным органом - ежемесячно.
36. Руководитель МСО, учредитель (инициатор) и уполномоченный орган должны своевременно реагировать на жалобы и предложения и принимать соответствующие меры по вопросам, входящим в их компетенцию.
37. МСО полустационарного типа может иметь спонсорские, благотворительные и иные счета для перечисления средств от юридических и физических лиц, в порядке установленном законодательством.
38. Неправительственные и коммерческие организации предоставляют услуги в условиях полустационара в рамках гарантированного объема специальных социальных услуг за счет бюджетных средств, а сверх гарантированного объема - на платной основе.
39. За счет бюджетных средств услуги детям в условиях полустационара неправительственными и коммерческими организациями осуществляются в соответствии с законодательством о государственном социальном заказе и государственных закупках.
40. Отношения администратора местной бюджетной программы (далее - заказчик), неправительственной и коммерческой организаций, выступающих в качестве исполнителя по договору на осуществление государственного социального заказа или договору о государственных закупках (далее - поставщик услуг), оформляются договором на осуществление государственного социального заказа по предоставлению услуг детям в условиях полустационара или договором о государственных закупках услуг детям в условиях полустационара.
41. Отношения между поставщиком услуг и родителями (законными представителями) детей оформляются Договором об оказании специальных социальных услуг (далее – Договор).
В Договоре обязательно наличие условий, предусматривающих режим пребывания, объем, виды условия предоставляемых услуг в условиях полустационара, условия расторжения Договора, ответственность сторон, срок и реализация Договора.
10. Заключительные положения
42. Контроль за качеством, обеспечением полного объема, видов и создания соответствующих условий специальных социальных услуг детям и их семьям осуществляет учредитель (инициатор) и уполномоченный орган.
Приложение 1
к Типовым правилам
социального обслуживания детей
с психоневрологическими патологиями
в условиях полустационара
Оформляется уполномоченным органом в области социальной защиты
В ________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. ребенка)
Свидетельство о рождении (удостоверение личности) №__________
выдан ______
Домашний адрес _______________________________________
Место рождения ___________________________________________________
Дата рождения «___» _________ _____ год
Вид и размер пособия ______________________________________________
Категория инвалидности ___________________________________________
Срок переосвидетельствования ______________________________________
Образование _______________________________________________________
Последнее место учебы _____________________________________________
Жилищные условия ________________________________________________
(частный дом, квартира, комната в общежитии и т.д.)
Ф.И.О. родителей (законных представителей) ________________________
__________________________________________________________________
Заявление
Прошу предоставить моему ребенку ___________________________
_______________________________________________(Ф.И.О. ребенка)
специальные социальные услуги в условиях полустационара
Прилагаю следующие документы:
1. __________________________________________________________
2. __________________________________________________________
3. __________________________________________________________
С условиями приема, содержания, перевода, выписки из организации и правилами внутреннего распорядка ознакомлен (а).
__________ 20__ г. ___________________________
(Ф.И.О. и подпись заявителя)
Документы принял ___________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
__________ 20__ г.
Приложение 2
к Типовым правилам
социального обслуживания детей
с психоневрологическими патологиями
в условиях полустационара
Утверждаю:
________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя
МСО полустационарного типа)
Наименование субъекта МСО полустационарного типа
______________________________________________________
Индивидуальный план работы
Ф.И.О ребенка _____________________________________________________
Дата и год рождения ________________________________________________
Диагноз ___________________________________________________________
Дата поступления __________________________________________________
Дата разработки индивидуального плана работы _______________________
на период с ____________________ по ____________________
Назначенные мероприятия в соответствии с индивидуальными потребностями ребенка (указать виды и объем оказываемых услуг):

34. МӘҰ-да шағымдар мен ұсыныстар кітабы ресімделеді, ол МӘҰ-ның басшысында сақталады және келушілердің бірінші талабы бойынша беріледі.
35. Шағымдар мен ұсыныстар кітабын МӘҰ-ның басшысы апта сайын, ал уәкілетті орган - ай сайын қарайды.
36. МӘҰ-ның басшысы, құрылтайшы (бастамашы) мен уәкілетті орган шағымдар мен ұсыныстарға уақытында назар аударуға және өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тиісті шаралар қабылдауға тиісті.
37. Заңды және жеке тұлғалардың қаражатын аудару үшін жартылай стационарлық үлгідегі МӘМ-нің заңнамада белгіленген тәртіпте демеушілік, қайырымдылық және өзге де шоттары болуы мүмкін.
38. Үкіметтік емес және коммерциялық ұйымдар жартылай стационар жағдайындағы қызметтерді арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемі шеңберінде бюджет қаражаты есебінен, ал кепілді көлемінен тыс – ақылы негізде ұсынады.
39. Жартылай стационар жағдайында балаларға қызметті үкіметтік емес және коммерциялық ұйымдар бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
40. Жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің (бұдан әрі - тапсырыс беруші), үкіметтік емес және мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты шарт бойынша орындаушы ретінде әрекет ететін үкіметтік емес және коммерциялық ұйымдардың (бұдан әрі - қызметтерді жеткізуші) арасындағы қатынастар жартылай стационар жағдайында балаларға қызмет көрсету жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шартпен немесе жартылай стационар жағдайында балаларға көрсетілетін қызметтері мемлекеттік сатып алу туралы шартпен ресімделеді.
41. Қызметтерді жеткізуші мен балалардың ата-анасының (заңды өкілдерінің) арасындағы қатынастар Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету туралы шартпен (бұдан әрі - Шарт) ресімделеді.
Шартта жартылай стационар жағдайында көрсетілетін қызметтердің кезеңділігін және түрлерін көздейтін талаптардың, күндізгі болу режимі туралы ақпараттың, Шарттың бұзылу жағдайлары, тараптардың жауапкершіліктері, Шарт мерзімінің және іске асырылуының болуы міндетті.
10. Қорытынды ережелер
42. Балаларға және олардың отбасыларына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің сапасын, толық көлемін, түрлерін және тиісті жағдай жасауды қамтамасыз етуді бақылауды құрылтайшы (бастамашы) және уәкілетті орган жүзеге асырады.
Психоневрологиялық патологиясы бар
мүгедек балаларға жартылай стационар
жағдайында әлеуметтік қызмет
көрсету үлгі ережесіне
1-қосымша
Әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган ресімдейді
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________ ресімделеді.
(баланың Т.А.Ә.)
Тууы туралы куәлік (жеке куәлік) N __________ кім берген ___________
Мекен-жайы _________________________________________________________
Туған жері _________________________________________________________
Туған күні ______ жылы "____" _______________
Жәрдемақының түрі және мөлшері _____________________________________
Мүгедектік санаты __________________________________________________
Қайта куәландыру мерзімі ___________________________________________
Білімі _____________________________________________________________
Соңғы оқыған жері __________________________________________________
Тұрғын үй жағдайы __________________________________________________
(жеке үй, пәтер, жатақханада бөлме және т.б.)
Туыстары (заңды өкілдері) __________________________________________
____________________________________________________________________
ӨТІНІШ
Балам ______________________________________________________________
(баланың Т. А. Ә.)
жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуіңізді сұраймын.
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:    ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұйымға қабылдаудың, онда ұстап бағудың, ауыстырудың, одан шығарудың шарттарымен және ішкі тәртіп ережелерімен таныстым.
200__ ж. "___"_________      ______________________________________
(Өтініш иесінің Т.А.Ә. және қолы)
Құжаттарды қабылдаған _________________________  200_ ж. "___"______
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Психоневрологиялық патологиясы бар
мүгедек балаларға жартылай стационар
жағдайында әлеуметтік қызмет
көрсету үлгі ережесіне
2-қосымша
Бекітемін:
___________________________________
(жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ
басшысының Т.А.Ә. және қолы)
Жартылай стационар үлгідегі МӘҰ субъектісінің атауы
____________________________________________________________
Жеке жұмыс жоспары
Баланың Т.А.Ә. ____________________________________________________
Туған күні және жылы ______________________________________________
Диагнозы __________________________________________________________
Келген күні _______________________________________________________
Жеке жұмыс жоспарын әзірлеу күні __________________________________
______________________ бастап    ________________ кезеңді қоса
Баланың жеке қажеттілігіне сәйкес тағайындалған іс-шаралар (көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемін көрсету):