Об утверждении Правил первичного учета вод
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 624. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2009 года № 5882. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила первичного учета вод.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Толкимбеков Е.Р.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Оразаев
"СОГЛАСОВАНО"                   "СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения         Министр охраны окружающей
Республики Казахстан            среды Республики Казахстан
___________ Ж.А. Доскалиев      ____________ Н.С. Ашимов
от 16 ноября 2009 года          от 17 ноября 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
____________ В.К. Божко
от 10 ноября 2009 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2009 года № 624
Правила
первичного учета вод
1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичного учета вод (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан и определяет порядок первичного учета вод.
2. В настоящих Правилах используется следующие понятия:
первичный учет вод (далее - ПУВ) - измерение, обработка и регистрация объемов забора поверхностных и подземных вод и сбросов вод в водные объекты (расходной и приходной части водохозяйственного баланса);
водопользователь - физическое или юридическое лицо, которому в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлено право использования водных ресурсов для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов;
водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов.
2. Ведение первичного учета вод
3. Для ведения ПУВ водопользователями, осуществляющими специальное водопользование:
составляется схема расположения водохозяйственных сооружений и технических устройств с указанием нумерацией мест измерения, забора и сброса воды, при помощи которых осуществляется забор или сброс вод, а также узлов учета передачи таких вод вторичным водопользователям, которая согласовывается с бассейновым водохозяйственным управлением;
ведутся журналы ПУВ ответственными лицами.

Судың бастапқы есебінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрдің м.а. 2009 жылғы 2 қарашадағы N 624 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 24 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне 5882 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 37-бабының 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Судың бастапқы есебінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Е.Р. Толқымбеков):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                                     М. Оразаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
__________ Ж.А. Досқалиев
2009 жылғы 16 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қоршаған ортаны қорғау министрі
________________ Н.С. Әшімов
2009 жылғы 17 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
________________ В.К Божко
2009 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2009 жылғы 2 қарашадағы
N 624 бұйрығымен бекітілген
Судың бастапқы есебінің ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Судың бастапқы есебінің ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабының 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және судың бастапқы есебінің тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
судың бастапқы есебі (бұдан әрі - СБЕ) - жер үсті және жер асты суларын алу және су объектілеріне ағызу (су шаруашылығы балансының шығыс және кіріс бөлігінде) көлемдерін өлшеу, өңдеу және тіркеу;
су пайдаланушы - өз мұқтаждарын және (немесе) коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су ресурстарын пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
су тарту құрылысы - су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені.
2. Судың бастапқы есебін жүргізу
3. Арнайы су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушылармен СБЕ-ды ұйымдастыру үшін:
су алу немесе ағызу осылардың көмегімен жүзеге асырылатын суды өлшеу, алу және ағызу орындарының нөмірін, сондай-ақ осындай суларды қайталама су пайдаланушыларға беруді есепке алу тораптары көрсетілген су шаруашылығы құрылыстары мен техникалық құрылғыларының бассейндік су шаруашылығы басқармасымен келісілетін орналасу сүлбесі жасалады;
жауапты тұлғалармен СБЕ жорналдары жүргізіледі.

4. Измерение расходов воды производится на каждом водозаборном сооружении и выпуске сточных вод.
5. Для измерения расходов воды в открытых безнапорных водоводах применяются стандартные водосливы и лотки, а также другие измерительные установки.
6. Объем сбрасываемых вод учитывается отдельно по каждому выпуску их в водные объекты.
7. Сведения, полученные в результате ПУВ, представляются в бассейновые водохозяйственные управления на бумажном или электронном (в формате Excel) носителе ежеквартально в срок до 10 числа месяца следующего за отчетным кварталом, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в разрезе отраслей экономики.
8. К эксплуатации средств измерений допускаются специально подготовленные лица, знающие их устройство, принципы действия, правила производства проверок и техники безопасности при обращении с ними.
9. Выбор средств измерений и измерительных установок определяется наличием помещений для размещения средств измерения, минимальными и максимальными эксплуатационными расходами воды и графиком их колебаний, избыточным давлением или вакуумом в трубопроводах, в которых устанавливаются расходомеры, типами насосных агрегатов (для насосных станций), составом сточной жидкости, степенью загрязненности и температурой воды.
10. В случае выхода из строя средства измерения водозаборного (сбросного) сооружения учет воды производится с момента записи последнего показания по день установки исправного средства измерения по среднесуточному расходу за последние десять календарных дней.
11. Результаты ПУВ фиксируются в журналах, согласно приложениям  2 и 3 к настоящим Правилам.
12. Журналы прошнуровываются и скрепляются подписью руководителя и печатью.
Приложение 1
к Правилам первичного
учета вод
Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод
за 20__ квартал ____ г.
Наименование организации ____________________________________________
Почтовый адрес ______________________________________________________
РНН (либо при наличии БИН, ИИН)  ____________________________________
Реквизиты документа, в соответствии с которым установлено право на
забор (изъятие) водных ресурсов _____________________________________
Марка прибора водоучета _____________________________________________
Дата последней поверки ______________________________________________
Наименование
водного
объекта
Координаты водозабора
Номер
водозабора
Лимит
забора,
тыс. м3
с. широты
в. долготы
град
мин
сек
град
мин
сек
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Фактический
объем забора
за отчетный
квартал,
тыс. м3
Номер узла
учета подачи
воды вторичным
водопользо-
вателям
Передано
вторичным
водопользо-
вателям
Потери
Всего
за
квар-
тал
в т.ч.
Всего
за
квар-
тал
в т.ч.
норма-
тивные
сверхнорма-
тивные
1 м
е
с
я
ц
2 м
е
с
я
ц
3 м
е
с
я
ц
1 м
е
с
я
ц
2 м
е
с
я
ц
3 м
е
с
я
ц
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 2
к Правилам первичного
учета вод
ЖУРНАЛ
учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными
приборами и устройствами
Дата
измерения
расхода
Показания расходомера
(прибора)
Время
работы
расхо-
домера,
сутки.
Коэффи-
цент
поправки
или тари-
ровки
прибора
Объем
забора
воды, м3/
сут,
(гр.4 х
гр.6)
Ф.И.О.
лица,
осущест-
вляющего
учет
П
о
д
п
и
с
ь
преды-
дущее
на
момент
измерения
разница
показании
(между
гр.2 и
гр.3)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого за
отчетный
месяц
Нарастающее
итого с
начала года
Проверил
ответственное лицо: ___________  ___________  ______________
(должность)   (подпись)      (ф.и.о.)
"__"___________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам первичного
учета вод
Журнал
учета качества сбрасываемых сточных (дренажных) вод
Дата
Наимено-
вание
ингре-
диента
Концен-
трация
ингре-
диента,
мг/дм3
Расход
сточных
(дренажных)
вод,
тыс.м3/сут
Коли-
чество
сбрасы-
ваемого
ингре-
диента,
кг
Ф.И.О.
лица,
осущест-
вляющего
анализ
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Проверил
ответственное лицо: ___________  ___________  ______________
(должность)   (подпись)      (ф.и.о.)
"__"___________ 20__ г.

4. Судың өтімін өлшеу әр су тарту құрылыстарында және сарқынды сулардың шығарылуында жүргізіледі.
5. Ашық арынсыз су тартқыштарда судың өтімін өлшеу үшін стандартты суағарлар және науалар, сондай-ақ басқа да өлшеу құрылғылары қолданылады.
6. Ағызылатын сулардың көлемі оларды су объектілеріне әрбір шығару бойынша жеке ескеріледі.
7. СБЕ нәтижесінде алынған мәліметтер қағаз немесе электронды (Ехсеl форматында) тасымалдаушыда тоқсан сайын есеп беру тоқсанынан кейінгі айдың 10 күні мерзімге дейін экономика салалары бойынша осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес бассейндік су шаруашылығы басқармасына ұсынылады.
8. Өлшеу құралдарын пайдалануға олардың құрылғысын, іс-әрекетінің қағидаттарын, тексеруді жүргізу және оларды пайдаланған кезде техника қауіпсіздігінің ережесін білетін арнайы дайындалған тұлғалар жіберіледі.
9. Өлшеу құралдарын және өлшеу құрылғыларын таңдау өлшеу құралдарын орналастыратын үй-жайдың болуы, судың ең төменгі және ең жоғарғы пайдалану өтімдері және олардың ауытқу кестелері, өтім өлшеуіштер орнатылатын су құбырларындағы артық қысым немесе вакуум, сорғы агрегаттарының түрлері (сорғы бекеттеріне арналған), сарқынды сұйықтықтың құрамы, судың ластану деңгейі және температурасымен анықталады.
10. Су алу (ағызу) құрылысының өлшеу құралы істен шыққан жағдайда суды есепке алу соңғы көрсеткіш жазылған кезден бастап дұрыс өлшеу құралы орнатылған күнге дейін соңғы он күнтізбелік күн ішіндегі орташа тәуліктік өтімі бойынша жүргізіледі.
11. СБЕ нәтижелері осы Ереженің 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жорналдарда жазылады.
12. Жорналдар тігіледі және басшының қолы мен мөрімен бекітіледі.
Судың бастапқы есебінің
ережесіне 1-қосымша
20 ____ жылғы ______ тоқсандағы судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер
Ұйымның атауы ______________________________________________________
Пошталық мекен-жайы ________________________________________________
СТН (немесе БСН, ЖСН болған кезде)__________________________________
Су ресурстарын су алуға (алуға) құқық белгіленген құжаттың
реквизиттері _______________________________________________________
Суды есепке алу аспабының маркасы __________________________________
Соңғы тексеру мерзімі ______________________________________________
Су объектісінің атауы
Су алудың координаттары
Су алудың нөмірі
Су алудың лимиті, мың м3
Су алудың есеп беру тоқсанындағы деректі көлемі, мың. м3
енділігіне
ұзақтығына
Тоқса нына барлығы
ағымдағы жылға
град
мин
сек
град
мин
сек
1 ай
2 ай
3 ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Суды қайталама су пайдаланушыларға су беруді есепке алу торабының нөмірі
Қайталама су пайдаланушыларға берілді
Өтімдер
Тоқсанына барлығы
оның ішінде
нормативтік
артық нормативтік
1 ай
2 ай
3 ай
14
15
16
17
18
19
20
Судың бастапқы есебінің
ережесіне 2-қосымша
Су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптары және
құрылғылары арқылы есепке алу жорналы
Өтім өлшеу күні
Өтім өлшеуіштің (аспаптың) көрсеткіштері
Өтім өлшеуіштің жұмыс уақыты, тәулік
Аспапты түзетуді  немесе дәлдік есептің коэффициенті
Су алудың көлемі, м3 тәул., (4б. х 6б)
Есепке алуды жүзеге асыратын тұлғаның Т.А.Ә.
Қолы
алдыңғылары
өлшеу кезіндегі
Көрсеткіштер айырмасы (2 гр. мен 3 гр. арасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есеп беру айына барлығы
Жыл басынан бері артуы барлығы
Жауапты тұлға тексерді: _______________ ______ _____________________
(лауазымы)   (қолы)        (т.а.ә.)
"__" ______ 20 ___ ж.
Судың бастапқы есебінің
ережесіне 3-қосымша
Ағызылатын сарқынды (кәріздік) сулардың сапасын есепке алу
жорналы
Күні
Ингредиент атауы
Ингредиент шоғырлануы, мг/дм3
Сарқынды (кәріздік) сулардың өтімі, мың м3/тәу
Ағызылатын ингредиент мөлшері, кг
Сынаманы жүзеге асыратын тұлғаның Т.А.Ә
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Жауапты тұлға тексерді: _______________ _________ __________________
(лауазымы)     (қолы)        (т.а.ә.)
"__" _____ 20 __ ж.