Об утверждении Типовых положений объектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 717. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5929. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» в целях совершенствования деятельности объектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Типовое положение об аптеке согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовое положение об аптечном пункте в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовое положение о передвижном аптечном пункте для отдаленных сельских местностей согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовое положение об аптечном складе согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовое положение о складе временного хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовое положение о магазине оптики согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Типовое положение о магазине медицинской техники и изделий медицинского назначения согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Типовое положение о складе медицинской техники и изделий медицинского назначения согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Типовое положение об организации по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.

Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілердің үлгі ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 16 қарашадағы N 717 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5929 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексіне сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілердің қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Дәріхана туралы үлгі ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті туралы үлгі ереже;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті туралы үлгі ереже;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Дәріхана қоймасы туралы үлгі ереже;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уақытша сақтау қоймасы туралы үлгі ереже;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Оптика дүкені туралы үлгі ереже;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкені туралы үлгі ереже;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар қоймасы туралы үлгі ереже;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіретін ұйым туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министр                               Б. Садыков
Приложение 1
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение об аптеке
1. Общие положения
1. Аптека является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, относящимся к системе здравоохранения для обеспечения населения и организаций здравоохранения лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения.
2. Деятельность аптеки обеспечивается физическими и юридическими лицами в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Аптека приобретает и реализует лекарственные средства и изделия медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
4. Аптека, имеющая соответствующую лицензию на изготовление
лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения, осуществляет изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения.
2. Задачи и функции
5. Основной задачей аптеки является обеспечение населения и организаций здравоохранения безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
6. Аптека осуществляет следующие функции:
1) осуществление закупа лекарственных средств и изделий медицинского назначения у поставщиков, имеющих лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
2) обеспечение мероприятий по обнаружению и предотвращению распространения фальсифицированной фармацевтической продукции;
3) изготовление и реализация лекарственных препаратов, отпусклекарственных средств и изделий медицинского назначения по рецептам и без рецепта врачей, по требованиям медицинских организаций, отпуск товаров аптечного ассортимента, контроль их качества, хранение;
4) предоставление медицинским работникам организаций здравоохранения информации об имеющихся в аптеке и временно отсутствующих лекарственных средствах, поступлении новых лекарственных препаратов и способах их применения;
5) предоставление консультативной и информационной помощи населению и организациям здравоохранения по применению и хранению лекарственных средств и изделий медицинского назначения.

5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                                    Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
1-қосымша
Дәріхана туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Дәріхана халықты және денсаулық сақтау ұйымдарын дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау жүйесіне жатқызылатын, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Дәріхананың қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жеке және заңды тұлғалар қамтамасыз етеді.
3. Дәріхана Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.
4. Дәрілік препараттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындауға тиісті лицензиясы бар дәріхана дәрілік препараттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындауды жүзеге асырады.
2. Міндеттері мен функциялары
5. Дәріхананың негізгі міндеті халықты және денсаулық сақтау ұйымдарын қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету болып табылады.
6. Дәріханаға мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өнім берушілерден дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыру;
2) жалған фармацевтикалық өнімдерді анықтау және олардың таралуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету;
3) дәрігерлердің рецептілері бойынша және олардың рецептісінсіз, медициналық ұйымдардың талаптары бойынша дәрілік заттарды босату, дәріхана ассортиментінің тауарларын босату, дәрілік препараттарды дайындау, олардың сапасын бақылау, сақтау;
4) денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәріханада бар және уақытша жоқ дәрілік заттар туралы, жаңа дәрілік препараттардың түсуі мен оларды қолдану тәсілдері туралы ақпараты;
5) халыққа және денсаулық сақтау ұйымдарына дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру;

3. Порядок организации
7. Помещение аптеки должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
8. Состав, размеры помещений и оборудование аптеки должны соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности, обеспечивающим качество и безопасность лекарственных средств и товаров аптечного ассортимента.
4. Оснащение
9. Аптека должна иметь оборудование, мебель и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, поддоны, холодильное оборудование, шкафы для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
2) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
3) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
4) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
10. Аптека должна быть оборудована необходимым числом рабочих мест для специалистов в зависимости от объема и характера выполняемых работ, услуг.
5. Персонал
11. Руководство аптекой осуществляет специалист с высшим фармацевтическим образованием и со стажем работы не менее трех лет по специальности.
12. Персонал аптеки должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую
деятельность.
Приложение 2
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение об аптечном пункте в организациях
здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную,
консультативно-диагностическую помощь
1. Общие положения
1. Аптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, (далее - аптечный пункт) является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, относящимся к системе здравоохранения, для обеспечения населения лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения.
2. Деятельность аптечного пункта обеспечивается физическими и юридическими лицами в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Аптечный пункт приобретает и реализует лекарственные средства и изделия медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.

3. Ұйымдастыру тәртібі
7. Дәріхананың үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
8. Дәріхана үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары дәрілік заттар мен дәріхана ассортиментінің тауарларының сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
9. Дәріхананың атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары, жиһазы және мүкәммалы болуы тиіс:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтауға арналған стеллаждар, тоңазаткыш жабдықтар, поддондар, шкафтар;
2) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
3) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
4) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы  заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары;
10. Дәріхана орындалатын жұмыстардың, қызметтердің көлемі мен сипатына байланысты мамандарға арналған қажетті мөлшердегі жұмыс орындарымен жабдықталған болуы тиіс.
5. Қызметкерлер құрамы
11. Дәріхананы басқаруды жоғары фармацевтикалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар маман жүзеге асырады.
12. Дәріхананың қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
2-қосымша
Алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті (бұдан әрі – дәріхана пункті) халықты дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау жүйесіне жатқызылатын, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Дәріхана пунктінің қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жеке және заңды тұлғалар қамтамасыз етеді.
3. Дәріхана пункті Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.

2. Задачи и функции
4. Основной задачей аптечного пункта является обеспечение населения безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
5. Аптечный пункт осуществляет следующие функции:
1) осуществление закупа лекарственных средств и изделий медицинского назначения у поставщиков, имеющих лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
2) обеспечение мероприятий по обнаружению и предотвращению распространения фальсифицированной фармацевтической продукции;
3) отпуск лекарственных средств по рецептам и без рецепта врачей, отпуск товаров аптечного ассортимента, контроль их качества, хранение; V090005920
4) предоставление медицинским работникам организаций здравоохранения информации об имеющихся в аптечном пункте и временно отсутствующих лекарственных средствах, поступлении новых лекарственных препаратов и способах их применения;
5) предоставление консультативной и информационной помощи населению и организациям здравоохранения по применению и хранению лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
3. Порядок организации
6. Помещение аптечного пункта должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
7. Состав, размеры помещений и оборудование аптечного пункта должны соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности, обеспечивающим качество и безопасность лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
8. Время работы аптечного пункта устанавливается по согласованию с организацией здравоохранения, при которой организован аптечный пункт.
4. Оснащение
9. Аптечный пункт должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, поддоны, холодильное оборудование, шкафы для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
2) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
3) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
4) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
5. Персонал
10. Руководство аптечным пунктом и реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляют специалисты с высшим или средним фармацевтическим образованием.
В случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием, сохранность качества, безопасность и эффективность лекарственных средств и изделий медицинского назначения обеспечивают аттестованные специалисты с медицинским образованием.

2. Міндеттері мен функциялары
4. Дәріхана пунктінің негізгі міндеті халықты қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету болып табылады
5. Дәріхана пунктіне мынадай функциялар жүктеледі:
1) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өнім берушілерден дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыру;
2) жалған фармацевтикалық өнімдерді анықтау және олардың таралуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету;
3) дәрігерлердің рецептілері бойынша және олардың рецептісінсіз дәрілік заттарды босату, дәріхана ассортиментінің тауарларын босату, олардың сапасын бақылау, сақтау; V090005920
4) денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәріхана пунктінде бар және уақытша жоқ дәрілік заттар туралы, жаңа дәрілік препараттардың түсуі мен оларды қолдану тәсілдері туралы ақпараты;
5) халыққа және денсаулық сақтау ұйымдарына дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру.
3. Ұйымдастыру тәртібі
6. Дәріхана пунктінің үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
7. Дәріхана пункті үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары дәрілік заттар мен дәріхана ассортиментінің тауарларының сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
8. Дәріхана пунктінің жұмыс уақыты дәріхана пункті ұйымдастырылған денсаулық сақтау ұйымының келісімімен белгіленеді.
4. Жарақтандырылуы
9. Дәріхана пунктінің атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары мен мүкәммалы болуы тиіс:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтауға арналған стеллаждар, тоңазаткыш жабдықтар, поддондар, шкафтар;
2) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
3) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
4) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы  заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.
5. Қызметкерлер құрамы
10. Дәріхана пунктін басқаруды және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі бар мамандар жүзеге асырады.
Фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасының, қауіпсіздігі мен тиімділігінің сақталуын аттестатталған медициналық білімі бар мамандар қамтамасыз етеді.

11. Персонал аптечного пункта должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
Приложение 3
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение о передвижном аптечном пункте
для отдаленных сельских местностей
1. Общие положения
1. Передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей (далее - передвижной аптечный пункт) является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, представляющий собой автомобильное транспортное средство с соответствующим оборудованием с целью обеспечения доступности лекарственной помощи сельскому населению.
2. Деятельность передвижного аптечного пункта обеспечивается физическими и юридическими лицами в отдаленных от районного центра населенных пунктах, где отсутствуют аптеки, в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Аптечный пункт приобретает и реализует лекарственные средства и изделия медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
2. Задачи и функции
4. Основной задачей передвижного аптечного пункта является обеспечение населения безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
5. Передвижной аптечный пункт осуществляет следующие функции:
1) отпуск лекарственных средств по рецептам и без рецепта врачей, отпуск товаров аптечного ассортимента, контроль их качества, хранение; V090005920
2) предоставление консультативной и информационной помощи
населению по применению и хранению лекарственных средств и изделий
медицинского назначения.
3. Порядок организации
6. Передвижной аптечный пункт должен соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
4. Оснащение
7. Передвижной аптечный пункт должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) шкафы и холодильное оборудование для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
2) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
3) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
4) системы и средства пожаротушения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.

11. Дәріхана пунктінің қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
3-қосымша
Шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті (бұдан әрі – жылжымалы дәріхана пункті) ауыл халқына дәрілік көмектің қол жетімділігін қамтамасыз ету мақсатында тиісті жабдықтары бар автомобиль көліктік құралы білдіретін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Жылжымалы дәріхана пунктінің қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде аудан орталығынан шалғайдағы, дәріханалар жоқ елді мекендерде жеке және заңды тұлғалар қамтамасыз етеді.
3. Жылжымалы дәріхана пункті Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.
2. Міндеттері мен функциялары
4. Жылжымалы дәріхана пунктінің негізгі міндеті халықты қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету болып табылады.
5. Жылжымалы дәріхана пунктіне мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дәрігерлердің рецептілері бойынша және олардың рецептісінсіз дәрілік заттарды босату, дәріхана ассортиментінің тауарларын босату, олардың сапасын бақылау, сақтау; V090005920
2) халыққа дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру.
3. Ұйымдастыру тәртібі
6. Жылжымалы дәріхана пункті санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
7. Жылжымалы дәріхана пунктінің атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары мен мүкәммалы болуы тиіс:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтауға арналған шкафтар мен тоңазытқыш жабдықтары;
2) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
3) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
4) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.

5. Персонал
8. Руководство передвижным аптечным пунктом и реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляют специалисты с фармацевтическим образованием.
При отсутствии специалистов с фармацевтическим образованием для работы в передвижном аптечном пункте и реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения допускаются аттестованные специалисты с медицинским образованием.
9. Персонал передвижного аптечного пункта должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
Приложение 4
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение об аптечном складе
1. Общие положения
1. Аптечный склад является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, относящимся к системе здравоохранения и осуществляющим оптовую реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения.
2. Деятельность аптечного склада обеспечивается физическими и юридическими лицами в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Аптечный склад приобретает и реализует лекарственные средства и изделия медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
4. Аптечный склад осуществляет оптовую реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения, прошедших обязательное подтверждение соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
2. Задачи и функции
5. Основной задачей аптечного склада является осуществление фармацевтической деятельности, связанной с закупом, хранениемввозомвывозомреализацией (за исключением реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения населению) без ограничения объемов, уничтожением лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
6. Аптечный склад осуществляет следующие функции:
1) осуществление закупа лекарственных средств и изделий медицинского назначения у производителей или поставщиков, имеющих лицензию на производство или оптовую реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
2) реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения субъектам фармацевтической деятельности, имеющим лицензии на оптовую и (или) розничную реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения, организациям здравоохранения, имеющим лицензию на медицинскую деятельность;

5. Қызметкерлер құрамы
8. Жылжымалы дәріхана пунктін басқаруды және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді фармацевтикалық білімі бар мамандар жүзеге асырады.
Жылжымалы дәріхана пунктінде жұмыс істеу және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізу үшін фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда аттестатталған медициналық білімі бар мамандар қамтамасыз етеді.
9. Жылжымалы дәріхананың қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
4-қосымша
Дәріхана қоймасы туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Дәріхана қоймасы денсаулық сақтау жүйесіне жатқызылатын және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Дәріхана қоймасының қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Дәріхана қоймасы Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.
4. Дәріхана қоймасы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті міндетті растаудан өткен дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асырады.
2. Міндеттері мен функциялары
5. Дәріхана қоймасының негізгі міндеті дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көлемін шектеместен, сатып алуменсақтауменәкетумен, өткізумен (дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды), жоюмен байланысты жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру болып табылады.
6. Дәріхана қоймасына мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіруге немесе көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өндірушілерден немесе өнім берушілерден дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуды жүзеге асыру;
2) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуге лицензиясы бар фармацевтикалық қызмет субъектілеріне, медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарына дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізу;

3) предоставление консультативной и информационной помощи субъектам фармацевтической деятельности и организациям здравоохранения по применению и хранению лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
4) осуществление оптовой реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения на основании договора (контракта);
5) изъятие из обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в случае несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
3. Порядок организации
7. Помещение аптечного склада должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
8. Аптечный склад в зависимости от объема выполняемой работы может иметь отделы.
4. Оснащение
9. Аптечный склад должен иметь оборудование, приборы, мебель и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, поддоны, холодильное оборудование, шкафы для хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
2) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
3) контролирующие приборы, прошедшие калибровку и периодическую поверку в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
5. Персонал
10. Руководство аптечным складом осуществляет специалист с высшим фармацевтическим образованием и со стажем работы не менее трех лет по специальности.
11. Персонал аптечного склада должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
12. На аптечном складе должно быть ответственное лицо за обеспечение качества лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Приложение 5
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение о складе временного хранения лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
1. Общие положения
1. Склад временного хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - склад временного хранения) является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для временного хранения продукции на время таможенного контроля.
2. Деятельность склада временного хранения осуществляется в соответствии с настоящим Положением при наличии разрешения, выданного в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.

3) фармацевтикалық қызмет субъектілеріне және денсаулық сақтау ұйымдарына дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру;
4) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды шарт (контракт) негізінде көтерме саудада өткізуді жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды айналыстан алып қою.
3. Ұйымдастыру тәртібі
7. Дәріхана қоймасының үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
8. Дәріхана қоймасының орындалатын жұмыс көлеміне байланысты бөлімдері болуы мүмкін.
4. Жарақтандырылуы
1. Дәріхана қоймасының атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары, аспаптары, жиһазы және мүкәммалы болуы тиіс:
1) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтауға арналған стеллаждар, поддондар, тоңазытқыш жабдықтары, шкафтар;
2) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
3) Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес калибровкадан және мерзімдік тексеруден өткен бақылау аспаптарды;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.
5. Қызметкерлер құрамы
10. Дәріхана қоймасын басқаруды жоғары фармацевтикалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар маман жүзеге асырады.
11. Дәріхана пунктінің қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
12. Дәріхана қоймасында дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасын қамтамасыз етуге жауапты адам болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
5-қосымша
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уақытша сақтау қоймасы туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уақытша сақтау қоймасы (бұдан әрі – уақытша сақтау қоймасы) – кедендік бақылау кезінде өнімді уақытша сақтауға арналған, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Уақытша сақтау қоймасының қызметі осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген рұқсат болған кезде жүзеге асырылады.

2. Задачи и функции
3. Основной задачей склада временного хранения является осуществление процедуры временного хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
4. Склад временного хранения осуществляет следующие функции:
1) хранение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) обеспечение сохранности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
3. Порядок организации
5. Помещения склада временного хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники должны соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
4. Оснащение
6. Склад временного хранения должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, холодильное оборудование и поддоны для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) необходимую погрузочно-разгрузочную технику;
3) шкафы для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
Приложение 6
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение о магазине оптики
1. Общие положения
1. Магазин оптики - объект в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, осуществляющий изготовление и (или) розничную реализацию изделий медицинской оптики, с целью обеспечения населения изделиями медицинской оптики.
2. Деятельность магазина оптики обеспечивается физическими и юридическими лицами в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Магазин оптики приобретает и реализует изделия медицинской оптики, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
4. Магазин оптики осуществляет реализацию изделий медицинской оптики, прошедших обязательное подтверждение соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
2. Задачи и функции
5. Основной задачей магазина оптики является обеспечение населения безопасными, эффективными и качественными изделиями медицинской оптики.

2. Міндеттері мен функциялары
3. Уақытша сақтау қоймасының негізгі міндеті дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы уақытша сақтау рәсімдерін жүзеге асыру болып табылады.
4. Уақытша сақтау қоймасына мынадай функциялар жүктеледі:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауын жүзеге асыру;
2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сақталуын қамтамасыз ету.
3. Ұйымдастыру тәртібі
5. Уақытша сақтау қоймасының үй-жайлары санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
4. Жарақтандырылуы
6. Уақытша сақтау қоймасының атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары, аспаптары, жиһазы және мүкәммалы болуы тиіс:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған стеллаждар, тоңазытқыш жабдықтары мен поддондар;
2) қажетті тиеу-түсіру техникасы;
3) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған шкафтар;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
6-қосымша
Оптика дүкені туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Оптика дүкені халықты медициналық оптика бұйымдарымен қамтамасыз ету мақсатында медициналық оптика бұйымдарын дайындауды және (немесе) бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Оптика дүкенінің қызметі осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.
3. Оптика дүкені Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен медициналық оптика бұйымдарын сатып алады және өткізеді.
4. Оптика дүкені Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті міндетті растаудан өткен медициналық оптика бұйымдарын өткізуді жүзеге асырады.
2. Міндеттері мен функциялары
5. Оптика дүкенінің негізгі міндеті халықты қауіпсіз, тиімді және сапалы медициналық оптика бұйымдарымен қамтамасыз ету болып табылады.

6. Магазин оптики осуществляет следующие функции:
1) изготовление и (или) реализация, хранение изделий медицинской оптики;
2) осуществление закупа изделий медицинской оптики от поставщиков, имеющих лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
3) предоставление консультативной и информационной помощи населению по применению и хранению изделий медицинской оптики.
3. Порядок организации
7. Помещение магазина оптики должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
8. Состав, размеры помещений и оборудование магазина оптики должны соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности, обеспечивающим качество и безопасность изделий медицинской оптики.
4. Оснащение
9. Магазин оптики должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи для хранения изделий медицинской оптики;
2) шкафы для хранения изделий медицинской оптики;
3) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
5. Персонал
10. Руководство магазином оптики осуществляет специалист с фармацевтическим или медицинским образованием.
11. Персонал аптечного склада должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
12. Работники, обеспечивающие сохранность качества и реализацию линз контактных и для коррекции зрения, должны иметь фармацевтическое или медицинское образование.
Приложение 7
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение о магазине медицинской
техники и изделий медицинского назначения
1. Общие положения
1. Магазин медицинской техники и изделий медицинского назначения (далее - магазин) является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для обеспечения населения медицинской техникой и изделиями медицинского назначения.
2. Деятельность магазина обеспечивается в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.

6. Оптика дүкеніне мынадай функциялар жүзеге асырады:
1) медициналық оптика бұйымдарын дайындау және (немесе) өткізу, сақтау;
2) дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өнім берушілерден медициналық оптика бұйымдарын сатып алуды жүзеге асыру;
3) халыққа медициналық оптика бұйымдарын қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру.
3. Ұйымдастыру тәртібі
7. Оптика дүкенінің үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
8. Оптика дүкенінің үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары медициналық оптика бұйымдарының сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
9. Оптика дүкенінің атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары мен мүкәммалы болуы тиіс:
1) медициналық оптика бұйымдарын сақтауға арналған стеллаждар;
2) медициналық оптика бұйымдарын сақтауға арналған материалдық шкафтар;
3) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары;
5. Қызметкерлер құрамы
10. Оптика дүкенін басқаруды фармацевтикалық немесе медициналық білімі бар маман жүзеге асырады.
11. Оптика дүкенінің қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
12. Көзге салынатын және көру қабілетін түзейтін линзалардың сапасын сақтау мен өткізуді қамтамасыз ететін жұмыскерлердің фармацевтикалық немесе медициналық білімі болуы тиіс.
13. Оптика дүкенінің басшысы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес фармацевтикалық қызмет объектісін білікті түрде басқаруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
7-қосымша
Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкені туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдар дүкені (бұдан әрі – дүкен) халықты медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуге арналған, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Дүкеннің қызметі осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.

3. Магазин приобретает и реализует медицинскую технику и изделия медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
4. Магазин осуществляет реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения, прошедших обязательное подтверждение соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
2. Задачи и функции
5. Основной задачей магазина является обеспечение населения безопасными, эффективными и качественными медицинской техникой и изделиями медицинского назначения.
6. Магазин осуществляет следующие функции:
1) изготовление и (или) реализация изделий медицинского назначения, контроль их качества, хранение;
2) хранение медицинской техники и изделий медицинского назначения в условиях, обеспечивающих сохранение качества товара;
3) предоставление консультативной и информационной помощи населению по применению и хранению медицинской техники и изделий медицинского назначения.
3. Порядок организации
7. Помещение магазина должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
8. Состав, размеры помещений и оборудование магазина должны
соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности, обеспечивающим качество и безопасность медицинской техники и изделий медицинского назначения.
4. Оснащение
9. Магазин должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, холодильное оборудование и поддоны для хранения медицинской техники и изделий медицинского назначения;
2) шкафы для хранения медицинской техники и изделий медицинского назначения;
3) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности;
10. Магазин должен быть оборудован необходимым числом рабочих мест для специалистов в зависимости от объема и характера выполняемых работ, услуг.
5. Персонал
11. Работники, обеспечивающие сохранность качества и реализацию изделий медицинского назначения должны иметь фармацевтическое образование.
Работники, обеспечивающие сохранность качества и реализацию медицинской техники, должны иметь фармацевтическое, медицинское или техническое образование.

3. Дүкен Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.
4. Дүкен Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті міндетті растаудан өткен медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды саудада өткізуді жүзеге асырады.
2. Міндеттері мен функциялары
5. Дүкеннің негізгі міндеті халықты қауіпсіз, тиімді және сапалы медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен қамтамасыз ету болып табылады.
6. Дүкенге мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындау және (немесе) өткізу, олардың сапасын бақылау, сақтау;
2) тауардың сапасын сақтауды қамтамасыз ететін жағдайларда медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау;
3) халыққа медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолдану мен сақтау жөнінде консультациялық және ақпараттық көмек беру.
3. Ұйымдастыру тәртібі
7. Дүкеннің үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
8. Дүкеннің үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
9. Дүкеннің атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары мен мүкәммалы болуы тиіс:
1) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған стеллаждар, тоңазытқыш жабдықтары мен поддондар;
2) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған шкафтар;
3) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.
10. Дүкен орындалатын жұмыстардың, қызметтердің көлемі мен сипатына байланысты мамандарға арналған қажетті мөлшердегі жұмыс орындарымен жабдықталған болуы тиіс.
5. Қызметкерлер құрамы
11. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасын сақтау мен өткізуді қамтамасыз ететін жұмыскерлердің фармацевтикалық білімі болуы тиіс.
Медициналық техниканың сапасын сақтау мен өткізуді қамтамасыз ететін жұмыскерлердің фармацевтикалық немесе техникалық білімі болуы тиіс.

12. Персонал магазина должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
Приложение 8
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение о складе медицинской техники
и изделий медицинского назначения
1. Общие положения
1. Склад медицинской техники и изделий медицинского назначения(далее - склад) - объект в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и осуществляющий оптовую реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения для обеспечения субъектов фармацевтической деятельности и организаций здравоохранения.
2. Деятельность склада обеспечивается физическими и юридическими лицами в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
3. Склад приобретает и осуществляет оптовую реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан, метрологическую аттестацию средств измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
4. Склад осуществляет оптовую реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения, прошедших обязательное подтверждение соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
2. Задачи и функции
5. Основной задачей склада является реализация субъектам фармацевтической деятельности и организациям здравоохранения безопасной, эффективной и качественной медицинской техники и изделий медицинского назначения.
6. Склад осуществляет следующие функции:
1) приобретение медицинской техники и изделий медицинского назначения у поставщиков, имеющих лицензию на производство и (или) на оптовую реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения;
2) прием медицинской техники и изделий медицинского назначения от поставщиков по договору (контракту);
3) хранение медицинской техники и изделий медицинского назначения в условиях, обеспечивающих сохранение качества товара;
4) отпуск медицинской техники и изделий медицинского назначения субъектам фармацевтической деятельности, имеющим лицензии на оптовую и (или) розничную реализацию медицинской техники и изделий медицинского назначения, организациям здравоохранения, имеющим лицензию на медицинскую деятельность;
5) изъятие из обращения медицинской техники и изделий медицинского назначения в случае несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.

12. Дүкеннің қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
8-қосымша
Медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар қоймасы туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдар қоймасы (бұдан әрі – қойма) – фармацевтикалық қызмет субъектілерін және денсаулық сақтау ұйымдарын қамтамасыз етуге арналған, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Қойманың қызметін осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жеке және заңды тұлғалар қамтамасыз етеді.
3. Қойма Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткен медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алады және өткізеді.
4. Қойма Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті міндетті растаудан өткен медициналық техника және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асырады.
2. Міндеттері мен функциялары
5. Қойманың негізгі міндеті фармацевтикалық қызмет субъектілеріне және денсаулық сақтау ұйымдарына қауіпсіз, тиімді және сапалы медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізу болып табылады.
6. Қоймаға мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіруге және (немесе) көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өнім берушілерден медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу;
2) медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өнім берушілерден шарт (контракт) бойынша қабылдау;
3) тауардың сапасын сақтауды қамтамасыз ететін жағдайларда медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау;
4) медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуге лицензиясы бар фармацевтикалық қызмет субъектілеріне, медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарына медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды босату;
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды айналыстан алып қою.

3. Порядок организации
7. Помещение склада должно соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
8. Состав, размеры помещений и оборудование склада медицинской техники и изделий медицинского назначения должны соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности, обеспечивающим качество и безопасность лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
4. Оснащение
9. Склад должен иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) стеллажи, холодильное оборудование и поддоны для хранения медицинской техники и изделий медицинского назначения;
2) шкафы для хранения медицинской техники и изделий медицинского назначения;
3) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для
обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с  законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности.
10. Склад должен быть оборудован необходимым числом рабочих мест для специалистов в зависимости от объема и характера выполняемых работ, услуг.
5. Персонал
11. Руководитель склада должен иметь высшее фармацевтическое образование и стаж работы не менее трех лет.
12. Персонал склада должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.
Приложение 9
к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 717
Типовое положение об организации по производству лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
1. Общие положения
1. Организация по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - организация-производитель) является объектом в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
2. Деятельность организации-производителя обеспечивается в соответствии с настоящим Положением и при наличии лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области лицензирования.
2. Задачи и функции
3. Основной задачей организации-производителя является производство безопасных, эффективных и качественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
4. Организация-производитель осуществляет следующие функции:
1) приобретение лекарственных субстанций, необходимых для производства лекарственных средств, у поставщиков, имеющих лицензию на производство и (или) на оптовую реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;

3. Ұйымдастыру тәртібі
7. Қойманың үй-жайы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
8. Қойманың үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
9. Қойманың атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары, аспаптары, жиһазы және мүкәммалы болуы тиіс:
1) медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтауға арналған стеллаждар, тоңазытқыш жабдықтары мен поддондар;
2) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған шкафтар;
3) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары.
10. Қойма орындалатын жұмыстардың, қызметтердің көлемі мен сипатына байланысты мамандарға арналған қажетті мөлшердегі жұмыс орындарымен жабдықталған болуы тиіс.
5. Қызметкерлер құрамы
11. Қойманың басшысында жоғары фармацевтикалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі болуы керек.
12. Қойманың қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 717 бұйрығына
9-қосымша
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіретін ұйым туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіретін ұйым (бұдан әрі – Өндіруші-ұйым) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруге арналған, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объект болып табылады.
2. Өндіруші-ұйымның қызметі осы Ережеге сәйкес және Қазақстан Республикасының лицензиялау саласындағы заңнамасына сәйкес берілген лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.
2. Міндеттері мен функциялары
3. Өндіруші-ұйымның негізгі міндеті қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру болып табылады.
4. Өндіруші-ұйым мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру өндіруге және (немесе) көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар өнім берушілерден дәрілік заттарды өндіру үшін қажетті дәрілік субстанцияларды сатып алу;

2) осуществление технологического процесса;
3) хранение произведенной продукции в условиях, обеспечивающих сохранение качества товара;
4) реализация произведенной продукции субъектам фармацевтической деятельности, имеющим лицензии на оптовую и (или) розничную реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
3. Порядок организации
5. Помещения организации-производителя должны соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям.
6. Состав, размеры помещений и оборудование организации-производителя должны соответствовать объему и характеру осуществляемой фармацевтической деятельности и обеспечивающим качество и безопасность лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
4. Оснащение
7. Организация-производитель должна иметь оборудование и инвентарь в соответствии с выполняемыми функциями:
1) оборудование для производства выпускаемой номенклатуры лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и контроля качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) стеллажи, холодильное оборудование, поддоны, шкафы для хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) шкафы для раздельного хранения санитарной, верхней одежды и обуви;
4) дезинфицирующие средства и хозяйственный инвентарь для обеспечения санитарного режима;
5) системы и средства пожаротушения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пожарной безопасности,
8. Организация-производитель должна быть оборудована необходимым числом рабочих мест для специалистов в зависимости от объема и характера выполняемых работ, услуг.
5. Персонал
9. Персонал организации-производителя должен соответствовать квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим фармацевтическую деятельность.

2) технологиялық үдерісті жүзеге асыру;
3) өндірілген өнімді тауардың сапасын сақтауды қамтамасыз ететін жағдайларда сақтау;
4) өндірілген өнімді дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуге лицензиясы бар фармацевтикалық қызмет субъектілеріне өткізу.
3. Ұйымдастыру тәртібі
5. Өндіруші-ұйымның үй-жайлары санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
6. Өндіруші-ұйымның үй-жайларының құрамы, көлемдері мен жабдықтары дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, жүзеге асырылатын фармацевтикалық қызметтің көлемі мен сипатына сәйкес келуі тиіс.
4. Жарақтандырылуы
7. Өндіруші-ұйымның атқаратын функцияларына сәйкес мынадай жабдықтары және мүкәммалы болуы тиіс:
1) шығарылатын фармацевтикалық және медициналық өнімнің номенклатурасын өндіруге және дәрілік заттардың, медициналық  мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын бақылауға арналған жабдықтар;
2) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтауға арналған стеллаждар, тоңазытқыш жабдықтары, поддондар мен шкафтар;
3) санитариялық, сыртқы киімдер мен аяқ киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтар;
4) санитариялық режимді қамтамасыз етуге арналған дезинфекциялаушы құралдар мен шаруашылық мүкәммалдары;
5) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт сөндіру жүйелері мен құралдары;
8. Өндіруші-ұйым орындалатын жұмыстардың, қызметтердің көлемі мен сипатына байланысты мамандарға арналған қажетті мөлшердегі жұмыс орындарымен жабдықталған болуы тиіс.
5. Қызметкерлер құрамы
9. Өндіруші-ұйымның қызметкерлер құрамы фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.