Об установлении дополнительных мер по социальной защите от безработицы в Алматинской области
Постановление Алматинского областного акимата от 26 мая 2009 года N 105. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 12 июня 2009 года N 2031. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 20 августа 2014 года N 324
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 20.08.2014 N 324.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с подпунктом 2 пункта 1 и пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в целях реализации Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2009 года N 264 "О мерах по реализации Послания Главы Государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию", а также в целях расширения мер по социальной защите от безработицы, акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить дополнительные меры по социальной защите от безработицы, выраженных в организации и проведении "Молодежной практики" согласно приложению.
2. Определить, что данные дополнительные меры разработаны с целью расширения возможностей трудоустройства безработных граждан выпускников учебных заведений начального, среднего, высшего профессионального образования, приобретения ими практического опыта, знаний, умений, навыков и будут оказаны в 2009 году.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Муканова С.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области                               С. Умбетов
Приложение
к постановлению акимата
области "Об установлении
дополнительных мер по
социальной защите от
безработицы в Алматинской
области" от 26 мая
2009 года N 105
Об установлении дополнительных мер по социальной защите от
безработицы в Алматинской области
Настоящие дополнительные меры по социальной защите от безработицы в Алматинской области разработаны в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 264 от 6 марта 2009 года "О мерах по реализации Послания Главы Государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" с целью расширения возможностей трудоустройства безработных граждан выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования и приобретения ими практического опыта, знаний, умений и навыков.

Алматы облысында жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөнінде қосымша шаралар белгілеу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2009 жылғы 26 мамырдағы N 105 қаулысы. Алматы облысының Әділет департаментінде 2009 жылы 12 маусымда N 2031 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2014 жылғы 20 тамыздағы N 324 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 20.08.2014 № 324 қаулысымен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына және 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" N 264 қаулысын іске асыру үшін, сонымен бірге жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөніндегі шараларды кеңейту мақсатында Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес "Жастар практикасын" ұйымдастыру және өткізу жөніндегі Алматы облысында жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөнінде қосымша шаралар белгіленсін.
2. Бұл қосымша шаралар бастапқы, орта және жоғары кәсіби оқу орындарын бітіруші жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру мүмкіндіктерін кеңейту және олардың практикалық тәжірибе, білім, әдет, дағдыларын алу мақсатында әзірленгені анықталып, 2009 жылы көрсетілетін болады.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С. Мұқановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                С. Үмбетов
Облыс әкімдігінің
2009 жылғы 26 мамырдағы
"Алматы облысында жұмыссыздықтан
әлеуметтік қорғау жөнінде
қосымша шаралар белгілеу
туралы N 105 қаулысына
қосымша
Алматы облысында жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөніндегі
қосымша шаралар белгілеу туралы
Алматы облысында жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөніндегі қосымша шаралар Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" N 264 қаулысына сәйкес, бастапқы, орта және жоғары кәсіби оқу орындарын бітіруші жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру және олардың практикалық тәжірибе алу, білім, білік, дағдыларын үйрену мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында әзірленген.

1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Дополнительные меры по социальной защите от безработицы в Алматинской области подразумевают под собой организацию работы отделов занятости и социальных программ Алматинской области (далее - уполномоченный орган) с безработной молодежью в возрасте от 18 до 29 лет (далее Молодежная практика), окончившей учебные заведения начального, среднего и высшего профессионального образования (далее безработная молодежь).
2. Молодежная практика организуется и проводится на предприятиях, в учреждениях и организациях Алматинской области (далее именуемые-Работодатель).
3. Уполномоченный орган определяет численность безработной молодежи для направления на Молодежную практику, учитывая ситуацию, сложившуюся на рынке труда.
2. ОРГАНИЗАЦИЯ МОЛОДЕЖНОЙ ПРАКТИКИ
4. Уполномоченный орган на основе анализа ситуации, сложившейся на региональном рынке труда района, города по занятости молодежи, организовывает проведение Молодежной практики.
При организации Молодежной практики учитываются следующие основные критерии:
1) численность безработной молодежи и ее доля в общей численности безработных, зарегистрированных в Уполномоченном органе;
2) рост численности длительно безработных среди молодежи;
3) отсутствие у безработной молодежи трудового стажа, навыков по полученной профессии, что снижает возможности ее трудоустройства.
5. Уполномоченный орган проводит работу по сбору информации о предприятиях, организациях и учреждениях (далее организации), стабильных в финансово-экономическом отношении, имеющих перспективы дальнейшего развития, расширения производства и возможность принятия участников Молодежной практики. Одновременно Уполномоченный орган информирует через средства массовой информации об основных условиях организации и проведения Молодежной практики, а также направляет уведомления организациям по результатам работы, указанной выше, с предложением об участии в Молодежной практике. Руководитель организации в течение трех календарных дней с момента получения уведомления, направляет ответ о согласии с указанием примерного числа принимаемых на практику безработных либо об отказе в участии.
Непредставление ответа считается отказом от участия в Молодежной практике.
6. Уполномоченный орган, в течение трех дней заключает соглашение о проведении молодежной практики, с изъявившей желание организацией.
7. На основе обобщения и анализа собранной об организациях информации, Уполномоченный орган проводит подбор безработной молодежи для участия в Молодежной практике. При подборе кандидатов учитываются следующие критерии:

1. Жалпы ережелер
1. Алматы облысында жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау жөніндегі қосымша шаралар Алматы облысының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерінің (бұдан әрі-Уәкілетті орган) бастапқы, орта және жоғары кәсіби оқу орындарын бітірген 18-29 жас аралығындағы жұмыссыз жастармен (бұдан әрі-Жұмыссыз жастар) жұмыс жүргізуді (бұдан әрі-Жастар практикасы) ұйымдастыруды білдіреді.
2. Жастар практикасы Алматы облысының кәсіпорындарында, мекемелерінде және ұйымдарында (бұдан әрі – Жұмыс беруші) ұйымдастырылып, өткізіледі.
3. Уәкілетті орган еңбек нарығындағы жағдайды ескере отырып, жастар практикасына жіберу үшін жұмыссыз жастардың санын анықтайды.
2. Жастар практикасын ұйымдастыру
4. Уәкілетті орган жастарды жұмыспен қамту бойынша аудандардағы, қалалардағы өңірлік еңбек рыногындағы қалыптасқан жағдайға талдау жасау негізінде Жастар практикасын өткізуді ұйымдастырады.
Жастар практикасын ұйымдастырғанда келесі негізгі өлшемдер ескеріледі:
1) жұмыссыз жастардың саны және оның Уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелгендердің жалпы санынан үлесі;
2) жастар арасындағы ұзақ уақыт бойы жұмыс істемейтіндер санының өсуі;
3) жұмыссыз жастардың еңбек өтілінің, алған мамандығы бойынша еш дағдысының болмауы салдарынан жұмысқа орналасу мүмкіндігінің аз болуы.
5. Уәкілетті орган қаржылық-экономикалық жағынан тұрақты, болашақта даму, өндірісін кеңейту перспективалары және Жастар практикасының қатысушыларын қабылдау мүмкіндіктері бар кәсіпорындар туралы ақпарат жинау жұмыстарын жүргізеді. Бұған қоса Уәкілетті орган Жастар практикасын ұйымдастырудың және өткізудің шарттары туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ақпарат таратады, сонымен бірге жоғарыда аталған жұмыстың нәтижелері бойынша ұйымдарға Жастар практикасына қатысу жөнінде ұсыныс білдіріп, хабарлама жібереді. Ұйымның басшысы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 3 күн ішінде іс тәжірибеге қабылданатын жұмыссыздардың шамалы санын немесе қатысудан бас тартқандығы туралы жауап береді. Жауап бермеу Жастар практикасына қатысудан бас тарту болып есептелінеді.
6. Уәкілетті орган үш күн ішінде тілек білдірген ұйымдармен жастар практикасын өткізу туралы келісім жасайды.
7. Ұйымдар туралы жинақталған ақпараттарды қорытындылау және талдау негізінде Уәкілетті орган Жастар практикасына қатысу үшін жұмыссыз жастарға іріктеу жүргізеді. Үміткерлерді іріктеу кезінде келесі өлшемдер ескеріледі:

1) кандидаты должны быть зарегистрированы в Уполномоченном органе в качестве безработных;
2) кандидаты должны иметь профессиональное образование и дать согласие на прохождение Молодежной практики;
3) на момент организации Молодежной практики по данным Уполномоченного органа отсутствует подходящая для них работа.
8. Участие безработных в Молодежной практике допускается один раз в 12 месячный период с момента начала Молодежной практики и осуществляется в порядке очередности согласно дате регистрации в качестве безработного.
9. Безработные имеют право обжаловать решения, действия (бездействие) Уполномоченных органов в местные исполнительные органы, Управление координации занятости и социальных программ Алматинской области или суд.
10. Уполномоченный орган организует проведение Молодежной практики совместно с местными исполнительными органами и другими организациями, заинтересованными в трудоустройстве молодежи.
11. Работодатель, который дал согласие на прием безработных на Молодежную практику принимает безработную молодежь и обязательство обеспечить получение участниками Молодежной практики профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с профессией (специальностью). Работодатель заключает трудовой договор с безработным на срок не более шести месяцев и включает в трудовой договор норму об оплате труда за счет бюджетных средств в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан N 264 от 6 марта 2009 года "О мерах по реализации Послания Главы Государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию". Трудовой договор заключается в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и должен содержать основные права и обязанности участника Молодежной практики и работодателя.
12. Уполномоченный орган направляет к Работодателю безработного с направлением по установленной форме.
13. Решение о приеме безработного на Молодежную практику, принимает Работодатель. Работодатель заполняет отрывной талон направления и передает его в адрес Уполномоченного органа.
14. При принятии решения о приеме безработного на Молодежную практику, Работодатель издает приказ о приеме безработного на "Молодежную практику" на срок, не превышающий шести месяцев.
Работодатель закрепляет за участником Молодежной практики квалифицированного специалиста - наставника. Безработный, при осуществлении им трудовых обязанностей, владеет всеми правами и несет обязанности в соответствии с трудовым законодательством.
15. В течение трех дней со дня приема безработного на Молодежную практику, Работодатель направляет в Уполномоченный орган копию приказа о приеме на практику. Работодатель, принявший участника Молодежной практики, ежемесячно до 25 числа представляет в Уполномоченный орган табель учета рабочего времени.

1) үміткерлер жұмыссыз ретінде Уәкілетті органға тіркеуге тұруы керек;
2) үміткерлердің кәсіптік білімі және Жастар практикасынан өтуге келісімі болуы керек;
3) Уәкілетті органның мәліметі бойынша Жастар практикасын ұйымдастыру кезінде оларға лайықты жұмыстың болмауы.
8. Жұмыссыздардың жастар практикасына қатысуы Жастар практикасы басталған сәттен бастап 12 айлық кезеңде бір рет рұқсат беріледі және жұмыссыз ретінде тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Жұмыссыз азаматтардың Уәкілетті органның шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) бойынша жергілікті атқарушы органдарға, Алматы облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына немесе сотқа шағымдануға құқылы.
10. Уәкілетті орган Жастар практикасын жергілікті атқарушы органдармен және жастарды жұмысқа орналастыруға мүдделі басқа ұйымдармен бірлесе отырып ұйымдастырады.
11. Жұмыссыздарды жастар практикасына алуға келісім берген жұмыс беруші жұмыссыз жастарды қабылдайды және Жастар практикасына қатысушылардың мамандығына (кәсібіне) сәйкес кәсіби білім, білік, дағдыларын үйретуді қамтамасыз ету туралы міндеттеме алады.
Жұмыссыздармен алты айдан аспайтын мерзімге еңбек шартын бекітеді және еңбек шартына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" N 264 қаулысына сәйкес, еңбек ақы төлеу бюджет қаржысы есебінен жүзеге асырылатындығы туралы норма енгізеді. Еңбек шарты Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалады, онда жастар практикасына қатысушы мен жұмыс берушінің негізгі құқықтары мен міндеттері көрсетілуі керек.
12. Уәкілетті орган жұмыссыз азаматты бекітілген нысандағы жолдамамен Жұмыс берушіге жібереді.
13. Жұмыссыздарды Жастар практикасына алу туралы шешімді Жұмыс беруші қабылдайды. Жұмыс беруші жолдаманың жыртпалы талонын толтырып, Уәкілетті органның мекен-жайына жібереді.
14. Жұмыссыздарды Жастар практикасына алу туралы шешім қабылдау кезінде, жұмыс беруші жұмыссызды алты айдан аспайтын мерзімге "Жастар практикасына" қабылдау туралы бұйрық шығарады. Жұмыс беруші Жастар практикасына қатысушыға білікті маман-тәлімгер бекітеді. Жұмыссыз еңбек міндеттерін жүзеге асыру кезінде еңбек заңдарына сәйкес барлық құқықтарға ие болады және міндеттеме алады.
15. Жұмыссыздарды Жастар практикасы қабылдаған күннен бастап үш күн ішінде, Жұмыс беруші Уәкілетті органға практикаға қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жібереді. Жастар практикасына қатысушыны қабылдаған Жұмыс беруші әр айдың 25-іне дейін-Уәкілетті органға жұмыс уақытын есепке алу табелін ұсынады.

16. В случае нарушения участником Молодежной практики трудового законодательства, Работодатель имеет право расторгнуть договор в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
17. При расторжении договора с безработным по инициативе Работодателя, он информирует Уполномоченный орган в течение 3-х дней о принятом решении. Безработный может принять решение о прекращении практики, о чем извещает Работодателя и Уполномоченный орган в 3-х дневный срок.
18. По истечении срока договора Работодатель высылает в Уполномоченный орган копию приказа о завершении практики с отзывом (рекомендацией) о ее прохождении.
19. Безработный, по решению Работодателя, до окончания срока прохождения Молодежной практики может быть трудоустроен на постоянное рабочее место. При этом Работодатель высылает в Уполномоченный орган копию приказа о приеме на работу участника Молодежной практики.
20. Безработный, который по окончании Молодежной практики не будет трудоустроен на постоянное (временное) место работы на данном или другом предприятии, продолжает состоять на учете в Уполномоченном органе в качестве безработного.
3. ФИНАНСИРОВАНИЕ МОЛОДЕЖНОЙ ПРАКТИКИ
21. Финансирование Молодежной практики осуществляется за счет бюджетных средств по программе 002 "Программа занятости" подпрограмма 103 "Расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета".
22. Оплата труда участнику Молодежной практики производится Уполномоченным органом на основании заключенного трудового договора с участником Молодежной практики, за фактическое отработанное время в размере, не превышающем 15 000 тенге в месяц.
23. Оплата труда участников Молодежной практики осуществляется Уполномоченным органом путем перечисления средств на их лицевые счета.

16. Жастар практикасына қатысушы еңбек заңын бұзған жағдайда, жұмыс беруші Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес шартты бұзуға құқығы бар.
17. Жұмыс берушінің бастамасы бойынша жұмыссызбен шарт бұзылған кезде, ол қабылдаған шешім туралы 3 күн ішінде Уәкілетті органға хабарлайды. Жұмыссыз азамат практиканы тоқтату туралы шешім қабылдай алады. Бұл туралы Жұмыс берушіге және Уәкілетті органға 3 күннің ішінде хабарлайды.
18. Шарттың мерзімі өткеннен кейін жұмыс беруші уәкілетті органға азаматты практиканың аяқталғаны туралы бұйрықтың көшірмесін, оның практикадан өтуі туралы сын пікірімен (ұсыныс) қоса жолдайды.
19. Жұмыс берушінің шешімі бойынша жұмыссыз азамат Жастар практикасының мерзімі аяқталмай тұрып тұрақты жұмысқа орналастырылуы мүмкін. Бұл жағдайда Жұмыс беруші Уәкілетті органға Жастар практикасына қатысушыны жұмысқа қабылдағаны туралы бұйрықтың көшірмесін жібереді.
20. Жастар практикасынан өткеннен кейін осы немесе басқа кәсіпорынға тұрақты (уақытша) жұмысқа орналастырылмаған азамат Уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркеуде тұруын жалғастырады.
Жастар практикасын қаржыландыру
21. Жастар практикасын қаржыландыру бюджет қаржысы есебінен "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік жұмыс орындары және жастар практикасы бағдарламаларын кеңейтуге ағымдағы мақсатты трансферттер" 031 бағдарламасы бойынша бекітілген шығындар сметасына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Жастар практикасына қатысушыларға ақы төлеуді Уәкілетті орган Жастар практикасына қатысушымен жасалған еңбек шартының негізінде нақты жұмыс атқарған уақыты үшін айына 15 мың теңгеден аспайтын мөлшерде төлейді.
23. Жастар практикасына қатысушылардың еңбекақысын төлеуді Уәкілетті орган олардың жеке есеп шоттарына аудару арқылы жүзеге асырады.