О Правилах проведения собраний (сходов) местного сообщества и принятия решений
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 20 декабря 2009 года N 20/10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 22 января 2010 года N 1739. Утратило силу решением маслихата Северо-Казахстанской области от 16 августа 2013 года N 18/12
Сноска. Утратило силу решением маслихата Северо-Казахстанской области от 16.08.2013 N 18/12
Примечание РЦПИ.
В текст решения на государственном языке предусмотрены изменения решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19.03.2013 N 13/28
В соответствии с пунктом 2 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года № 148, статьи 10 Закона Республики Казахстан «О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан» от 17 марта 1995 года № 2126 областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения собраний (сходов) местного сообщества и принятия решений.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Секретарь
XX сессии областного                       областного маслихата
маслихата
Т. Ткаченко                                К. Едресов
Утверждены
решением областного маслихата
20 декабря 2009 года № 20/10
ПРАВИЛА проведения собрания (схода) местного сообщества и принятия решений 1. Общие положения
1. Правила регулируют порядок проведения собраний (сходов) местного сообщества (далее собрание (сход) для обсуждения и решения вопросов местного значения, принятия и изменения их решений.
2. Собрание (сход) является одной из форм прямого волеизъявления населения, проживающего на территории административно- территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
3. Отношения, связанные с организацией подготовки, проведения собрания (схода) и принятием решений местного сообщества, регулируются настоящими Правилами, разработанными в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Общие принципы проведения собрания (схода)
4. Собрание (сход) проводится на основе добровольного и свободного участия в нем членов местного сообщества с соблюдением гласности и открытости, всеобщего равного и прямого волеизъявления.

Жергілікті қауымдастықтың жиналыстарын (жиындарын) өткізу және шешім қабылдау Қағидалары туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009 жылғы 20 желтоқсандағы N 20/10 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 22 қаңтарда N 1739 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2013 жылғы 16 наурыздағы N 18/12 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының  16.08.2013 N 18/12 шешімімен
Ескерту. Барлық мәтін бойынша «Ережелері, Ережесі, Ереже, Ережемен» деген сөздер «Қағидалары, Қағидасы, Қағида, Қағидамен» деген сөздермен ауыстырылды – Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2013.03.19 N 13/28 Шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Қазақстан Республикасы Заңының 39-3-бабы 2-тармағына, «Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы» 1995 жылғы 17 наурыздағы № 2126 Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Жергілікті қауымдастықтың жиналыстарын (жиындарын) өткізу және шешім қабылдау Қағидалары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оны бірінші ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
ХХ сессиясының төрағасы                    Т. Ткаченко
Облыстық
мәлихаттың хатшысы                         Қ. Едіресов
Облыстық мәслихаттың 2009 жылғы
20 желтоқсандағы № 20/10 шешімімен
бекітілді
Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдерін қабылдау Қағидасы 1. Жалпы Қағида
1. Қағида жергілікті маңызы бар мәселелерді талқылау және шешу, шешім қабылдау және оларды өзгерту үшін жергілікті қауымдастық жиналысын (жиынының) (әрі қарай жиналыс (жиын) өткізу тәртібін анықтайды.
2. Жиналыс (жиын) шегінде жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын барлық әкімшілік-аумақтық бірлікте тұратын азаматтардың өз ерік-қалауын тікелей білдіру нышаны болып табылады.
3. Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) дайындауды, өткізуді ұйымдастыруға және шешімін шығаруға байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының Конституциясына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және Қазақстан Республикасының басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген осы Қағидамен реттеледі.
2. Жиналысты (жиынды) өткізудің жалпы қағидаттары
4. Жиналыс (жиын) жергілікті қауымдастық мүшелерінің жалпыға бірдей, тең және ерік-қалауын тікелей білдіру, жариялылығы мен ашықтығын сақтаумен ерікті және өз қалауы негізінде қатысуымен өткізіледі.

5. Члены местного сообщества участвуют в собрании (сходе) лично, и каждый из них обладает одним голосом.
6. Основанием для признания гражданина Республики Казахстан членом местного сообщества является факт его регистрации по месту жительства на территории административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
7. Иностранцы и лица без гражданства, имеющие постоянное место жительства на территории местного сообщества, принимают участие в осуществлении местного самоуправления в пределах, установленных Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" или международным договором.
3. Порядок созыва
8. Собрания (сходы) местного сообщества созываются по инициативе не менее 10 % жителей соответствующей территории, обладающих избирательным правом либо по инициативе соответствующих органов местного самоуправления.
9. Собрания (сходы) местного сообщества созываются по мере необходимости.
10. В случаях невозможности либо затруднения созыва собрания (схода) местного сообщества, могут проводиться собрания (сходы) членов местного сообщества населенных пунктов, улиц, жилых домов. Определение общих результатов для выявления мнения населения на соответствующей территории осуществляется путем обобщения решений собраний (сходов).
4. Порядок подготовки и проведения собраний (сходов) местного сообщества
11. Подготовку и проведение собраний (сходов) местного сообщества обеспечивает соответствующий орган местного самоуправления, члены местного сообщества.
12. О времени и месте проведения собрания (схода) и вопросах, вынесенных на обсуждение, население оповещается ответственным членом местного самоуправления через средства массовой информации либо иными способами, в случае отсутствия периодического печатного издания на территории местного сообщества, не позднее, чем за десять дней до собрания (схода).
13. Перед открытием собрания (схода) проводится регистрация присутствующих членов местного сообщества и приглашенных.
14. Собрание (сход) местного сообщества открывается руководителем (заместителем) органа местного самоуправления или иным уполномоченным лицом.
15. Для ведения собрания (схода) открытым голосованием избирается председатель и секретарь. Повестка дня собрания (схода) формируется с учетом поступивших предложений и утверждается простым большинством голосов от числа присутствующих участников.
5. Протокол собрания (схода)
16. На собрании (сходе) ведется протокол, в котором указываются дата и место проведения собрания (схода), количество присутствующих членов местного сообщества, фамилия, имя, отчество приглашенных, председателя и секретаря, повестка дня, содержание выступлений, результаты голосования, принятые решения.

5. Жергілікті қауымдастықтың мүшелері жиналысқа (жиынға) жеке өзі қатысады, әрі олардың әрқайсысы бір дауысқа ие.
6. Қазақстан Республикасының азаматын жергілікті қауымдастықтың мүшесі деп тану үшін шегінде жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын әкімшілік-аумақтық бірлікте тұрғылықты тіркелуі негіз болып табылады.
7. Жергілікті қауымдастық аумағында тұрғылықты тұратын шет ел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында немесе халықаралық шартта белгіленген шекте жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруға қатысады.
3. Шақыру тәртібі
8. Жергілікті қауымдастықтың жиналысы (жиыны) сәйкес аумақтағы сайлау құқығы бар тұрғындардың 10 пайызынан артығының немесе сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органының бастамасы бойынша шақырылады.
9. Жергілікті қауымдастықтың жиналысы (жиыны) қажеттілігіне қарай шақырылады.
10. Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) шақыру мүмкін болмаған немесе қиындық тудырған жағдайда жиналыс (жиын) елді мекен, көше, тұрғын үйдегі жергілікті қауымдастық мүшелерімен өткізіледі. Сәйкес аумақтағы тұрғындар пікірін білу үшін жалпы нәтижесін анықтау Жиналыс (жиын) шешімін жариялау жолымен жүзеге асырылады.
4. Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) әзірлеу және өткізу тәртібі
11. Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) әзірлеуді және өткізуді тиісті жергілікті өзін-өзі басқару органы, жергілікті қауымдастықтың мүшелері қамтамасыз етеді.
12. Жиналыстың (жиынның) өткізілетін күні мен орнын, оның қарауына енгізілетін мәселелер туралы жергілікті өзін-өзі басқарудың жауапты мүшесі тұрғындарға оны өткізетін күннен он күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдары немесе мерзімдік баспа болмаған жағдайда басқа әдістер арқылы хабарлайды.
13. Жиналысты (жиынды) ашар алдында қатысып отырған жергілікті қауымдастық мүшелері мен шақырылғандарды тіркеу жүргізіледі.
14. Жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) жергілікті өзін-өзі басқару органының басшысы (орынбасары) немесе басқа өкілетті тұлға ашады.
15.Жиналысты (жиынды) өткізу үшін төраға мен хатшы ашық дауыс беру арқылы сайланады. Жиналыстың (жиынның) күн тәртібі келіп түскен ұсыныстарды есепке ала отырып құрылады және қатысушылар санының жай көпшілік дауысымен бекітіледі.
5. Жиналыстық (жиынның) хаттамасы
16. Жиналыста (жиында) хаттама жүргізіледі, онда жиналыстың (жиынның) өткізілген күні мен орны, қатысып отырған жергілікті қауымдастық мүшелерінің жалпы саны; шақырылғандардың, төраға мен хатшының тегі, аты әкесінің аты; күн тәртібі; сөйлеген сөздердің мазмұны, дауыс беру нәтижелері; қабылданған шешімдер көрсетіледі.

17. Протокол составляется на государственном и русском языках, подписывается председателем и секретарем собрания (схода) не позднее трех дней со дня его проведения.
6. Компетенция собрания (схода)
18. К компетенции собрания (схода) относится:
рассмотрение вопросов местного значения, регулирование которых связано с обеспечением прав и законных интересов членов местного сообщества соответствующей административно-территориальной единицы;
оказание содействия органам государственного управления и самоуправления в реализации планов и программ комплексного социально-экономического развития соответствующей территории, затрагивающих интересы населения;
направление обращений в государственные органы и органы местного самоуправления для принятия необходимых мер по разрешению проблем, поставленных собранием (сходом) местного сообщества;
внесение предложений по вопросам, касающихся административно-территориального устройства, относительно территории проживания участников собрания (схода);
осуществление иных действий в решении вопросов местного значения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Решения собрания (схода) местного сообщества
19. Участники собрания (схода) принимают решения по вопросам, внесенным в его повестку.
20. Решения принимаются открытым или тайным голосованием.
21. Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от числа присутствующих на собрании (сходе) членов местного сообщества. В случае равенства голосов решающим считается мнение председателя собрания (схода).
22. Решение оформляется протоколом и доводится до сведения заинтересованных лиц.
23. Изменения и дополнения в принятое решение могут вноситься исключительно решением собрания (схода).
24. Решения, принятые собранием (сходом), подлежат опубликованию в средствах массовой информации или доводятся до сведения членов местного сообщества иными способами, в случае отсутствия периодического печатного издания на территории местного сообщества, не позднее чем в десятидневный срок со дня принятия решения.
25. В случае несогласия с принятым решением оно может быть обжаловано членами сообщества и другими лицами в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
8. Заключительное положение
26. Настоящие Правила проведения собрания (схода) и принятия решений местного сообщества действуют на всей территории Северо-Казахстанской области.

17. Хаттама мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, оны өткізген күннен кейін үш күннен кешіктірмей оған жиналыс (жиын) төрағасы мен хатшысы қол қояды.
6. Жиналыс (жиын) құзыреті
18. Жиналыс (жиын) құзіретіне:
реттелуі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті қауымдастық мүшелерінің құқығы мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге байланысты жергілікті маңызы бар мәселелерді қарау;
мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарының тұрғындар мүддесіне қатысты тиісті аумақты кешенді әлеуметтік-экономикалық дамыту жоспарлары мен бағдарламаларын жүзеге асыруына ықпал ету;
мемлекеттік органдарға және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жергілікті қауымдастық жиналысында (жиынында) қойылған түйінді мәселелерді шешу бойынша қажетті шаралар қолдану үшін хат жолдау;
жиналысқа (жиынға) әкімшілік-аумақтық құрылғыларға, қатысушылар тұратын аумаққа қатысты мәселелер бойынша ұсыныс енгізу;
Қазақстан Республикасында қолданылатын заңнамаларға сәйкес жергілікті маңызы бар мәселелерді шешуде басқа да әрекеттер жасауды жүзеге асыру жатады.
7. Жергілікті қауымдастық жиналысының (жиынының) шешімдері
19. Жиналысқа (жиынға) қатысушылар күн тәртібіне енгізілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
20. Шешімдер ашық және құпия дауыс беру арқылы қабылданады.
21. Шешім оған жергілікті қауымдастық мүшелерінің жиналысына (жиынына)қатысушылар санының көпшілік дауысымен қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең түскен жағдайда жиналыс (жиын) төрағасының пікірі шешуші дауыс болып саналады.
22. Шешім хаттама түрінде рәсімделеді және мүдделі тұлғаларға жеткізіледі.
23. Қабылданған шешімге өзгертулер мен толықтырулар енгізу тек жиналыс (жиын) арқылы ғана енгізіледі.
24. Жиналыстың (жиынның) шешімдері бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жатады немесе жиналыс (жиын) өткізу үшін белгіленген аумақта тұратын жергілікті қауымдастық мүшелерінің назарына мерзімдік баспа болмаған жағдайда басқа әдістер арқылы ол қабылданған күннен он күннен кешіктірмей хабарланады.
25. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда қауымдастық мүшелері мен басқа тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте шағым-арыз бере алады.
8. Қорытынды Қағида
26. Осы жергілікті қауымдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдерін қабылдау жөніндегі Қағида Солтүстік Қазақстан облысының барлық аумағында қолданылады.