О внесении изменений и дополнений в решение районного маслихата от 10 июля 2008 года № 60 "Об утверждении Правил предоставления семьям (гражданам) жилищной помощи на содержания жилья (кроме содержания индивидуального жилого дома) и оплату коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон"
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 23 октября 2009 года N 157. Зарегистрировано Управлением юстиции Тайыншинского района Северо-Казахстанской области 2 декабря 2009 года N 13-11-160. Утратило силу - решением маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 8 февраля 2010 года N 182
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 08.02.2010 N 182
В соответствии с подпунктом 15 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и пунктом 3 статьи 28 Закона Республики Казахстан «О нормативных правовых актах» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение районного маслихата от 10 июля 2008 года № 60 «Об утверждении Правил предоставления семьям (гражданам) жилищной помощи на содержания жилья (кроме содержания индивидуального жилого дома) и оплату коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации за № 13-11-131 от 15 августа 2008 года, «Тайынша- Таны» от 12 сентября 2009 года, «Тайыншинские вести» от 12 сентября 2008 года) следующие изменения и дополнения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении инструкции размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам»;
2) в преамбуле слова «пунктами 6-1, 7 постановления Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2004 года № 949 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон» заменить словами «пунктом 3, 4 Постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникации социально защищаемым гражданам»;
3) приложения к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению;
2. Решение районного маслихата от 27 июля 2009 года № 135 О внесении изменений в решение районного маслихата от 10 июля 2008 года № 60 «Об утверждении Правил предоставления семьям (гражданам) жилищной помощи на содержание жилья (кроме содержания индивидуального жилого дома) и оплату коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон» отменить.

"Тұрғын үйді ұстау (жеке тұрғын үйден басқа), коммуналдық қызметтерін пайдаланғаны және телефон үшін абоненттік ақыны ұлғайту бөлігіндегі байланыс қызметтері үшін төлеуге отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету Ережесін бекіту туралы" аудандық мәслихаттың 2008 жылғы 10 шілдедегі № 60 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша аудандық мәслихатының 2009 жылғы 23 қазандағы N 157 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 2 желтоқсанда N 13-11-160 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша аудандық мәслихатының 2010 жылғы 8 ақпандағы N 182 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша аудандық мәслихатының 2010.02.08 N 182 Шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 1-тармағы 15) тармақшасына және «Нормативтік құқықтық актілері туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 28-бабының 3-тармағына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Тұрғын үйді ұстау (жеке тұрғын үйден басқа), коммуналдық қызметтерін пайдаланғаны, және телефон үшін абоненттік ақыны ұлғайту бөлігіндегі байланыс қызметтері үшін төлеуге отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету Ережесін бекіту туралы» аудандық мәслихаттың 2008 жылғы 10 шілдедегі № 60 шешіміне (мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 13-11-131 2008 жылғы 15 тамызда, «Тайынша таңы»газетінде 2008 жылғы 12 қыркүйекте, «Тайыншинские вести» газетінде 2008 жылғы 12 қыркүйекте жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) атау келесі редакцияда мазмұндалсын:
«аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) азаматтарға тұрғын үй көмегінің мөлшері және көрсетілетін тәртіптің нұсқауын бекіту туралы»;
2) шешімнің кіріспе сөзбасындағы «Телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қыркүйектегі № 949 қаулысының 6-1, 7 тармақтарымен» сөздер «Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысының 3, 4 тармақтарымен» сөздерімен ауыстырылсын;
3) көрсетілген шешімге қосымшалар осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редақцияда баяндалсын;
2. Тұрғын үйді ұстау (жеке тұрғын үйден басқа), коммуналдық қызметтерін пайдаланғаны, және телефон үшін абоненттік ақыны ұлғайту бөлігіндегі байланыс қызметтері үшін төлеуге отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету Ережесін бекіту туралы» аудандық мәслихаттың 2008 жылғы 10 шілдедегі № 60 шешіміне өзгерістер енгізу туралы» аудандық мәслихаттың 2009 жылғы № 135 шешімі жойылсын.

3. Настоящее решение вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Г. Полякова
Секретарь
районного маслихата                        К. Искаков
Утверждена
решением районного маслихата
от 23 октября  20089 года № 157
Инструкция размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным гражданам
1. Общие положения
1. Настоящая инструкция определяет размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) (далее- жилищная помощь).
Назначение и выплата жилищной помощи является одной из форм социальной защиты населения.
2. Жилищная помощи
2. Жилищная помощь - возмещение затрат на оплату:
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища.
3. Жилищная помощь оказывается за счет районного бюджета семьям (гражданам) Республики Казахстан, оралманам, иностранным гражданам и лицам без гражданства, имеющим вид на жительство, постоянно проживающим на территории города Тайынша и Тайыншинского района, являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) из государственного жилищного фонда, если расходы на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг в пределах размера площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами и размерами потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья, потребления коммунальных услуг (водоснабжение, канализация, теплоснабжение, электроснабжение, газоснабжение, мусороудаление) и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникации, устанавливается к совокупному доходу в размере 10%.
В случае, если размеры на содержание жилья (эксплуатацию жилого дома) и коммунальные услуги не определены в установленном законодательством порядке, возмещение затрат производится по фактическим расходам.
Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам в пределах установленных размеров за предыдущий квартал или последний квартал, в котором услуги оказывались в полном объеме, на основании показаний приборов учета.

3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы                            Г. Полякова
Аудандық
мәслихаттың хатшысы                        Қ. Ысқақов
Аудандық мәслихаттың
2009 жылғы 23 қазандағы
№ 157 шешімімен
Бекітілген Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегінің мөлшері және көрсетілетін тәртіптің Нұсқауы
1. Жалпы ережелері
1. Осы нұсқау аз қамсыздандырылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегінің (одан әрі – тұрғын үй көмегі) мөлшері мен көрсетілетін тәртібін анықтайды.
Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу халықты әлеуметтік қорғау нысандарының бірі болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегі
2. Тұрғын үй көмегі – төлемге шығындардың орнын толтыру:
Тұрғын жайдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну төлемін.
3. Қазақстан Республикасының отбасылары (азаматтары), оралмандар, шетел азаматтары және тұрақты тұруға рұқсаты бар, Тайынша ауданы мен Тайынша қаласында тұрақты тұратын, тұрғын жайдың (пәтерлердің) меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын мемлекеттік тұрғын үй қорынан баспананы жалға алушы меншік иелері болып табылатын азаматтығы жоқ тұлғалар, егер отбасының бюджетіндегі өтемақылық шаралар мен баспана мөлшері қамтамасыз етілген шегіндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну мөлшері шегіндегі тұрғын үйді күтіп ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну төлемі тұрғын жайдың алағы мөлшері шегіндегі шығындар осы мақсатқа шекті рұқсат етілетін шығыстар үлесінен артық болса тұрғын үй көмегі аудандық бюджет есебінен көрсетіледі. Тұрғын үйдi ұстау, коммуналдық қызметтердi (сумен қамтамасыз ету, канализация, жылумен, электр жарығымен, газбен қамтамасыз ету, қоқыстарды шығару) тұтыну және коммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтері үшін төлемдерге шектi рұқсат етiлген шығындар үлесi жиынтық кiрiсiнiң 10 % мөлшерiнде белгiленедi.
Егер тұрғын үйдi ұстауға (тұрғын үйдi пайдалануға) және коммуналдық қызметке төлем мөлшерi (тарифi) заңмен белгiленген тәртiппен белгiленбесе, онда шығындарды өтеу нақты шығындар бойынша жүргiзiледi.
Тұтынушылар үшін есептеуге алынатын шығындар, коммуналдық қызметтер тұтынуының есеп аспаптары бар есеп аспаптарының көрсеткіштері негізінде соңғы тоқсанда толық көлемде көрсетілген қызметтері немесе алдыңғы тоқсандағы белгіленген мөлшерлемелердің шегіндегі нақты шығындар бойынша айқындалады.

4. Семьям (гражданам) постоянно проживающим в данной местности, оказывается жилищная помощь по предъявленным поставщикам счетам на оплату коммунальных услуг на содержании, капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминимума согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов на содержание, капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, за счет бюджетных средств.
5. Жилищная помощь не назначается семьям:
1) имеющим, в частной собственности более одной единицы (доли) жилья (квартиры, дома);
2) сдающим, жилище в наем (поднаем);
3) имеющим безработных, не зарегистрированных в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов и лиц в период их нахождения на стационарном лечении более одного месяца, больных туберкулезом, граждан имеющих онкологические и психические заболевания, состоящих на постоянном учете в лечебных учреждениях и имеющих заключение врачебно-консультационной комиссии о временной нетрудоспособности, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру и аспирантуру, а также граждан занятых уходом за инвалидом І и ІІ группы, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до семи лет.
Семьи, имеющие безработных членов семьи, без уважительных причин отказавшиеся от предложенных работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучении или переобучении, теряют право на получение жилищной помощи на шесть месяцев.
В случае смерти собственника или одного из собственников жилья, жилищная помощь назначается в течение 6 месяцев со дня смерти собственника, до вступления в право на наследство, членов его семьи постоянно проживавших в квартире (доме), в пределах нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг.
3. Обращение за назначением жилищной помощи
6. Лицо (далее - заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается в отдел занятости и социальных программ Тайыншинского района Северо-Казахстанской области (далее - Отдел) за назначением жилищной помощи с заявлением установленного образца.
7. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия книги регистрации граждан (1 раз в год);
2) сведения о полученных доходах заявителя и членов его семьи за квартал, предшествующий кварталу обращения;
3) сведения о фактической оплате за эксплуатационные расходы и коммунальные услуги за последний квартал обращения.
4) документ, подтверждающий, что он является абонентом (договор либо квитанция-счет за услуги телекоммуникаций).
На приеме при себе иметь:

4. Осы жергілікті өңірде тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді төлеуге, айсайынғы және мақсатты жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес кондоминимум объектісінің жалпы мүлігін күрделі жөндеуге, ұстауға, бюджеттік қаражаттар есебінен кондоминимумның жалпы мүлігін күрделі жөндеуге жабдықтаушының шотына ұсынылу бойынша тұрғын үй көмегі көрсетіледі.
5. Баспана көмегі келесі отбасыларына тағайындалмайды:
1) жеке меншігінде бір бірліктен (үлестен) көп баспанасы (пәтері, үйі) барларға;
2) баспананы жалға (екінші жалға алушы) берушілерге;
3) бір айдан астам стационарлық емделудегі, туберкулезбен ауыратын мүгедектер мен тұлғаларды, емдеу мекемелерінде тұрақты есепте тұрған онкологиялық және психологиялық аурулары бар және уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы бар азаматтарды қоспағанда жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарда тіркелмеген жұмыссыздары барларға, магистратура мен аспирантураны қосқанда күндізгі оқыту нысанының оқушылары мен студенттеріне, тыңдаушылары мен курсанттарына, сондай-ақ І және ІІ топтағы мүгедектерді, сексеннен асқан тұлғаларды, жеті жасқа дейінгі балаларды күтумен айналысатын азаматтарға.
Дәлелді себептерсіз ұсынылған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудан бас тартқан, қоғамдық жұмыстарға қатысуды, оқуды немесе қайта оқуды өз еріктерімен тоқтатқан жұмыссыз отбасы мүшелері бар отбасылары алты ай мерзімге баспана көмегін алу құқығынан айырылады.
Меншік иесінің немесе тұрғын үй иесінің біреуінің қайтыс болғанында меншік иесінің қайтыс болған күнінен 6 ай ішінде тұрғын үй көмегі мұрагерлік құқығын алғанша дейін баспана алаңының нормасы және коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтері шегінде пәтерде (үйде) тұрақты тұрып жатқан отбасы мүшелеріне тағайындалады.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш
6. Тұлға (одан әрі- арызданушы) жеке өз атынан немесе отбасының атынан Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне (одан әрі – Бөлім) белгіленген үлгідегі өтінішпен баспана көмегін тағайындауға жүгінеді.
7. Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі (жылына бір рет);
2) арызданушы мен оның отбасы мүшелерінің тоқсандағы, өтінішке дейінгі тоқсандағы алынған табысы туралы мәлімет;
3) өтініштің соңғы тоқсанындағы эксплуатациялық шығындар мен коммуналдық қызметтер үшін нақты төлем туралы мәлімет.
4) ол абонент болып табылатындығын растайтын құжат (шарт немесе телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот).
Қабылдауда өзімен бірге болсын:

1) документы, удостоверяющие личность заявителя и всех членов его семьи (в том числе свидетельства о рождении детей);
2) технический паспорт на квартиру, договор (приватизации, купли- продажи, мены, дарения) или регистрационное удостоверение, свидетельство о праве на наследство, ордер на квартиру;
3) пенсионерам и инвалидам, пенсионное удостоверение и сберегательную книжку;
4) книгу регистрации граждан;
5) регистрационный номер налогоплательщика (1 раз в год);
6) лицам, у которых брак расторгнут, свидетельство о расторжении брака (1 раз в год);
8. Семьи (лица) имеющие право на компенсацию затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих правил, дополнительно предоставляют:
1) копию заключения отдела жилищно-коммунального хозяйства о необходимости проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
2) копию договора на проведение капитального ремонта общего имущества кондоминиума, заключенного между собственником жилья, кооперативом собственников жилья и организацией, осуществляющей ремонтные работы;
3) копию акта приема-передачи произведенных работ по капитальному ремонту общего имущества кондоминиума.
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Заявитель и члены его семьи несут ответственность за полноту и достоверность сведений указанных в заявлении, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4. Порядок назначения жилищной помощи
9. Назначение жилищной помощи осуществляется Отделом в пределах сумм, предусмотренных местным бюджетом на оказание жилищной помощи.
10. Отдел принимает заявление с прилагаемыми документами, рассматривает их в течение пятнадцати дней и принимает решение о назначении жилищной помощи или отказе в ней.
11. Жилищная помощь назначается на текущий квартал. Документы для назначения помощи принимаются до двадцать пятого числа последнего месяца текущего квартала. Повторное обращение получателей за жилищной помощью аналогично первоначальной процедуре оформления.
12. Жилищная помощь предоставляется лицам, проживающим в благоустроенном секторе, в безналичной форме и зачисляется по заявлениям на счета услугодателей как уменьшение платежа за содержание жилья и оплату коммунальных услуг по сравнению с суммой, начисленной собственнику или нанимателю (поднанимателю) жилых помещений (квартир).

1) арызданушыны және оның отбасының барлық мүшелерін куәландыратын құжаттар (оның ішінде балаларының туу туралы куәліктері);
2) пәтерге техникалық құжат, шарт (жекешелендіру, сату-сатып алу, айырбастау, сыйға тарту) немесе тіркеу куәлігі, мұрагерлікке құқық туралы куәлік, пәтерге ордер;
3) зейнеткерлер мен мүгедектер үшін зейнетақылық куәлік және жинақтау кітапшасы;
4) азаматтарды тіркеу кітабы;
5) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (жылына 1 рет);
6) некелерін бұзған тұлғалар үшін неке бұзу туралы куәлік (жылына 1 рет);
8. Кондоминимумның жалпы мүлігін күрделі жөндеуге шығындарды өтемақылауға құқылы отбасылар (тұлғалар) осы ережелердің 7 тармағында көрсетілген құжаттардан басқа қосымша мыналарды ұсынады:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің кондоминимум объектісінің жалпы мүлігін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің қажеттілігі туралы қорытындысының көшірмесін;
2) тұрғын үй иесі мен жөндеу жұмыстарын іске асыратын тұрғын үй иелерінің кооперативі мен ұйымдары арасындағы жасалған кондоминимумның жалпы мүлікті күрделі жөндеуді жүргізуге шарттың көшірмесін;
3) кондоминимумның жалпы мүлкін күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстарды қабылдау-тапсыру кесімінің көшірмесін:
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажетті құжаттар салыстыру үшін көшірме түрінде және түпнұсқа түрінде ұсынылады, кейін құжаттардың түпнұсқалары арызданушыға қайтарылып беріледі.
Арызданушы және оның отбасының мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өтініште көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
9. Тұрғын үй көмегін тағайындау Бөліммен баспана көмегін көрсетуге жергілікті бюджетпен қарастырылған сома шегінде іске асырылады.
10. Бөлім қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті қабылдайды, оны он бес күн ішінде қарастырады және тұрғын үй көмегін тағайындау немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. Тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсанға тағайындалады. Көмекті тағайындауға арналған құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының жиырма бесіне дейін қабылданады. Тұрғын үй көмегін алушылардың қайталанған өтініші бастапқы ресімдеу үрдісімен іске асырылады.
12. Тұрғын үй көмегі жайластырылған секторда тұратын тұлғаларға ақшасыз нысанда ұсынылады және өтініштер бойынша тұрғын үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иесіне немесе жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға) есептелген сомамен салыстыру бойынша тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді төлеуге төлемді азайту ретінде қызмет ұсынушылардың шоттарына аударылады.

13. По результатам рассмотрения представленных документов составляется двухсторонний договор между Отделом и заявителем, куда вносится расчет начисления жилищной помощи. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у собственника жилья. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи.
14. Отдел формирует реестры собственников или нанимателей (поднанимателей) жилых помещений (квартир) с указанием сумм назначенной жилищной помощи и ежемесячно производит перечисление на расчетные счета услугодателей. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон, перечисляется на расчетный счет услугодателя или на индивидуальные счета заявителей.
15. Выплаты за фактически произведенный капитальный ремонт производится через отделения банков второго уровня или филиал АО «Казпочта» путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей.
16. Отдел запрашивает в соответствующих органах сведения подтверждающие наличие собственности жилья (1 раз в два года).
17. Получатель жилищной помощи в десятидневный срок обязан информировать Отдел об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи или права на ее получение.
18. Отдел несет ответственность за правильность назначения и организацию выплаты жилищной помощи в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. Определение размера жилищной помощи
19. Размер жилищной помощи на семью (граждан) рассчитывается Отделом в виде разницы между фактическим платежом собственника или нанимателя (поднанимателя) за содержание жилого помещения (квартиры) и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
При назначении жилищного пособия учитываются следующие размеры:
площади жилища:
для одиноких граждан - 30 квадратных метров;
для семьи из двух человек - 48 квадратных метров;
для семьи из трех и более человек - 18 квадратных метров на каждого человека;
потребления газа на одного человека в месяц:
при наличии газовой плиты и центрального горячего водоснабжения - 4,8 килограмма;
при наличии газовой плиты, газоводонагревателей при отсутствии центрального горячего водоснабжения - 13,7 килограмма;
при наличии газовой плиты при отсутствии центрального горячего водоснабжения, газоводонагревателей - 8,2 килограмма;
электроэнергии в месяц:
однокомнатная квартира - 100 Квт;
двухкомнатная квартира - 120 Квт;
трехкомнатная квартира - 150 Квт;
воды на одного человека в сутки:
разбор воды из уличных водоколонок - 40 литров;
жилые дома с водопроводом, но без канализации - 75 литров;
жилые дома с водопроводом и канализацией но без ванн -120 литров;
жилые дома с водопроводом, канализацией и ваннами с водонагревателями, работающими на твердом топливе - 180 литров;
жилые дома с водопроводом, канализацией и ваннами с газовыми водонагревателями - 225 литров;
жилые дома с горячим водоснабжением, оборудованными

13. Ұсынылған құжаттарды қараудың нәтижелері бойынша Бөлім мен арызданушы арасында екі тарапты шарт жасалады, тұрғын үй көмегін есептеу енгізіледі. Шарт екі данада жасалады, оның біреуі тұрғын үй  иесінде сақталады. Көрсетілген шарт тұрғын үй көмегін ұсыну үшін негіз болып табылады.
14. Бөлім тағайындалған тұрғын үй көмегі сомасын көрсете отырып меншік иелерінің немесе тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушыларға  (қосымша жалдаушыларға) тізілімдерін қалыптастырады және қызметті ұсынушылардың есепшоттарына аударуды жүргізеді. Телефонға абоненттік төлемнің тарифтерінің өсуіне өтемақы қызмет ұсынушының немесе арызданушылардың жеке шоттарына аударылады.
15. Нақты жүргізілген күрделі жөндеуге төлемдер екінші деңгейдегі банк бөлімшелері немесе «Қазпошта» АҚ филиалы арқылы алушылардың жеке шоттарына есептелген соманы аудару жолымен жүргізіледі.
16. Бөлім тұрғын үй меншігінің бар екендігін растайтын мәліметтерді тиісті органдардан сұрайды (жылына 1 рет).
17. Тұрғын үй көмегін алушы он күн мерзімінде Бөлімді тұрғын үй көмегі мөлшерінің өзгеруі немесе оны алмау құқығына ие болу үшін негіз болуы мүмкін жағдайлар туралы ақпараттандыруға міндетті.
18. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес тұрғын үй көмегінің тағайындалынуының және ұйымдастырылуының дұрыстығына жауап береді.
5. Тұрғын үй көмегі мөлшерін айқындау
19. Отбасына (азаматтарға) тұрғын үй көмегінің мөлшері Бөліммен осы мақсаттарға отбасы шығындарының жол берілген деңгейі шегінде және өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін нормалар шегінде тұрғын үй-жайды (пәтерді) күтіп ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға меншік иесінің немесе жалға алушының (екінші жалға алушының) нақты төлемі арасындағы айырмашылық түрінде есептеледі.
Тұрғын үй  жәрдемақысын тағайындау кезінде келесі тұрғын үйлердің мөлшерлері ескеріледі:
жалғыз басты азаматтарға – 30 шаршы метр;
екі адамнан тұратын отбасыларға – 48 шаршы метр;
үш және одан көп адамнан тұратын отбасыларға - әрбір адамға 18 шаршы метрден;
айына бір адамға шаққандағы газды тұтыну:
газ плитасы мен орталықтандырылған ыстық сумен қамту кезінде – 4,8 килограмм;
газ плитасының, газбен суды қыздыру құралының бар болғанында, орталықтандырылған ыстық сумен қамтудың болмағанында – 13,7 килограмм;
газ плитасының бар болғанында, орталықтандырылған ыстық сумен қамтудың, газбен суды қыздыру құралының болмағанында – 8,2 килограмм;
айына электр энергия:
бір бөлмелі пәтер – 100 Квт;
екі бөлмелі пәтер – 120 Квт;
үш бөлмелі пәтер – 150 Квт;
тәулігіне бір адамға кететін су:
көшедегі құдықтардан су алу – 40 литр;
су құбыры бар, бірақ та канализациясы жоқ тұрғын үйлер – 75 литр;
су құбыры мен канализациясы бар, бірақ та ваннасы жоқ тұрғын үйлер – 120 литр;
су құбыры, канализациясы ыстық суымен ваннасы бар, қатты отынмен қыздырылатын тұрғын үйлер – 180 литр;
су құбыры, канализациясы және газбен суды қыздыру құралымен ванналары бар тұрғын үйлер – 225 литр;

умывальниками, мойками, душами, ванными длинной 1500-1700 сантиметров - 260 литров.
20. Определение совокупного дохода лица (семьи) для получения жилищной помощи производится на основании Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п.
21. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за содержание жилья и коммунальные услуги.
22. В случае изменения доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, фактических расходов и тарифов на коммунальные услуги, состава семьи и доходов, размер назначенной жилищной помощи пересчитывается. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
6. Источники финансирования жилищной помощи
23. Финансирование жилищной помощи осуществляется за счет средств районного бюджета, а компенсация за повышение тарифов на телефон из республиканского бюджета, утвержденных на соответствующий финансовый год.

қол жуғышпен, жуғыштармен, душтармен, 1500-1700 сантиметр ұзын ванналармен жабдықталған, ыстық сумен қамтылған тұрғын үйлер -260 литр.
20. Тұрғын үй көмегін алу үшін тұлғаның (отбасының) жиынтық табысын айқындау Қазақстан Республикасы еңбек және халықты әлеуметтік қолдау Министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-п бұйрығымен бекітілген мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алуға үміткер тұлғаның (отбасының) жиынтық табысын есептеу Ережелері негізінде жүргізіледі.
21. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтерге нақты есептелген төлем сомасынан аспауы тиіс.
22. Отбасының тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге төлемнің рұқсат етілген шығындары шегіндегі үлестің өзгеруі кезінде коммуналдық қызметке тарифтер мен нақты шығындар, отбасының құрамы мен шығындары, тағайындалған тұрғын үй көмегінің мөлшері қайта есептеледі. Артық төленген сома өз еркімен қайтарылуы тиіс, егер бас тартылатын болса сот тәртібімен шешіледі.
6. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру көзі
23. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру аудандық бюджет есебінен, ал телефонға тарифтердің өсуіне өтемақы сәйкес қаржылық жылға бекітілген республикалық бюджет есебінен іске асырылады.