Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2010 года № 6495. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 41
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.11.2014 № 41 (вводится в действие с 01.01.2015).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D-003, периодичность квартальная), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D 005, периодичность квартальная), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D 005, периодичность квартальная), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс D 006, периодичность годовая), согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6495 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қарашадағы № 41 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 4.11.2014 № 41 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!
Осы бұйрық 2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі (4-т. қараңыз).
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Күн сайынғы шығыстар есебінің күнделігі» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1244102, индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Күн сайынғы шығыстар есебінің күнделігі» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1244102, индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1644102, индексі D 005, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1644102, индексі D 005, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес;
7) «Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1265104, индексі D 006, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес;

8) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс D 006, периодичность годовая), согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домохозяйства" (код 1276104, индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением), согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домохозяйства" (код 1276104, индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением), согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Уровень жизни. Оценка благосостояния" (код 1282105, индекс U-003, периодичность единовременная), согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Уровень жизни. Оценка благосостояния" (код 1282105, индекс U-003, периодичность единовременная), согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном  законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Исполняющий
обязанности председателя                   Ж. Джаркинбаев
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Приложение 1 к приказу
исполняющего
обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 24 августа 2010
года № 228
Статистическая форма по
общегосударственному
статистическому наблюдению
Статистическую форму
можно получить на
сайте
www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение
статистической формы, час
(нужное обвести)
до 1
часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40
часов
Код статистической
формы 1244102
D 003
Квартальная
Дневник учета ежедневных расходов
Отчетный период
Месяц
Квартал
Год
Часть

8) «Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1265104, индексі D 006, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес;
9) «Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1276104, индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланулармен) осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес;
10) «Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1276104, индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланулармен) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес;
11) «Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1282105, индексі U-003, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес;
12) «Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1282105, индексі U-003, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы                                Ж. Жарқынбаев
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасы
міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агентігі  төрағасының 2011.08.15 № 229 (5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасы міндетін атқарушының
2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына
1-қосымша
Статистикалық нысандыwww.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1244102
D 003
Тоқсандық
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат
(қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі
_ _     _         _ _ _ _       _
Есепті кезең|_|_| Ай|_|Тоқсан |_|_|_|_| Жыл |_| Бөлім

(код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная)
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Дневник учета ежедневных расходов» (код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная).
2. Дневник предназначен для учета всех денежных расходов и количества продуктов, потребляемых в домохозяйстве.
Дневник ведется ежедневно в течение двух недель в соответствии с датами, указанными на титульном листе.
Дневник заполняется тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов домохозяйства.
При заполнении Дневника руководствуются рекомендациями интервьюера, Перечнем продовольственных товаров (Приложение 1 к настоящей Инструкции), Примером заполнения Дневника (Приложение 2 к настоящей Инструкции) и нижеприведенными правилами.
3. В дневник записываются:
ежедневные расходы за указанный период;
покупки, сделанные посторонними лицами, по просьбе и за счет домохозяйства.
Каждая покупка записывается отдельной строкой.
Записи должны быть как можно точнее, подробнее (каждый товар подлежит дальнейшему кодированию, поэтому требуется подробное описание каждого товара).
Для отдельных продуктов питания требуется детальное описание.
Указывается вид мяса – говядина, свинина, баранина и так далее.
Указывается вид сыра – сыр творожный, сыр колбасный, сыр твердый (голландский и так далее), сыр плавленый.
Указывается вид хлеба – хлеб ржаной, хлеб пшеничный и так далее.
Для каждого дня обследуемого периода заполняется новая страница.
Каждый обследуемый период в домохозяйство будут доставлены два дневника: на первую и вторую неделю месяца.
При заполнении графы «Место покупки» к коду 9 «другое» относится торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная, выставочно-ярмарочная, развозная).
При заполнении графы «Цель покупки» к коду «другое» относятся продукты и товары, купленные для проведения торжественных или ритуальных мероприятий.
В конце каждого дня необходимо отметить был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц. Необычный день – это проведение торжественных или ритуальных мероприятий.
5. Что не записывается в дневник:
покупки, сделанные по просьбе другого домохозяйства за его счет;
товары, полученные бесплатно и которые, в свою очередь, были подарены другому домохозяйству.

(коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі» (коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Күнделік үй шаруашылықтары тұтынатын азық-түлік мөлшерін және барлық ақшалай шығыстарды есепке алуға арналған.
Күнделік титул бетінде көрсетілген күніне сәйкес екі апта бойы күн сайын жүргізіледі.
Күнделік басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығының басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады.
Күнделік толтыру кезінде интервюердің ұсынымдарын, азық-түлік ауарлар тізбесін (осы нұсқаулыққа 1-қосымша), күнделікті толтыру үлгісін (осы нұсқаулыққа 2-қосымша) және төменде көрсетілген ережелерін басшылыққа алу керек.
3. Күнделікке мыналар жазылады:
көрсетілген кезеңде жұмсалған күнделікті шығыстар;
үй шаруашылық есебінен және өтініш бойынша бөгде адамдармен жасалған сатып алынған заттар.
Әрбір сатып алынған зат жеке жолда жазылады.
Жазбалар мүмкіндігінше анық, толығырақ болу керек (әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады, сондықтан әрбір тауарды толық сипаттау қажет).
Жеке тамақ өнімдері үшін егжей-тегжейлі сипаттау керек.
Сиыр, шошқа, қой және тағы сол сияқты ет түрлері көрсетіледі.
Ірімшікті сүтсірне, ірімшікті шұжық, қатты ірімшік (голландық  және тағы сол сияқты), балқытылған ірімшік сияқты ірімшік түрлері көрсетіледі.
Нан түрлері – қара бидай наны, бидай наны және тағы сол сияқты көрсетіледі.
Зерттелетін кезеңнің әрбір күні үшін жаңа бет толтырылады.
Үй шаруашылығына әрбір зерттелетін кезеңде екі күнделік беріледі: айдың бірінші және екінші аптасы.
«Сатып алу орны» бағанын толтыру кезінде «басқасы» 9-кодына маркетинг жүйесі, қоғамдық таратушылар және пошта бойынша сату мен басқа да тәсілдер (шығу, таратып беру, посылка, көрме-жәрмеңкелік, көшпелі) арқылы тікелей жүзеге асыратын сауда.
«Сатып алу мақсаты» бағанын толтыру кезінде «басқасы» кодына салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізу үшін сатып алынған азық түлік және тауарлар жатады.
Әрбір күннің соңында қатысқан адамдар санына қатысты әдеттегідей болғанын атап өту қажет. Ерекше күн – бұл салтанаттық және салт-жоралық шараларды өткізу.
5. Күнделікке жазылмайды:
басқа үй шаруашылығының өтініші бойынша оның есебінен жұмсалған жасалған сатып алулар;
тегін алынған және өз кезегінде басқа үй шаруашылығына сыйлыққа берілген тауарлар.

Код причин незаполнения дневника проставляется интервьюером в начале каждого дня: 1 - отсутствовали в этот день, 2 – были дома, но не совершали никаких расходов, 3 – отказ от заполнения дневника.
Строка «контрольная сумма» предназначена для заполнения интервьюером.
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения «Дневник учета ежедневных
расходов» (код 1244102, индекс D003,
периодичность квартальная)
Перечень
продовольственных товаров, используемых
при заполнении Дневника ежедневных расходов
Просмотрите этот список, может быть, он напомнит Вам о покупках,
которые Вы или члены Вашей семьи сделали, но забыли упомянуть.
ХЛЕБОПРОДУКТЫ И КРУПЯНЫЕ ИЗДЕЛИЯ
рис шлифованный и полированный; мука пшеничная
высшего сорта, мука пшеничная первого сорта, мука
для блинов и оладий и другие полуфабрикаты; крупа
манная, крупа гречневая, крупа овсяная, крупа
перловая, пшено; хлеб ржаной и ржано-пшеничный,
хлеб пшеничный из муки высшего сорта, хлеб
пшеничный из муки первого сорта, диетические и
диабетические виды хлеба; вермишель, лапша, рожки,
другие макаронные изделия; булки, булки сдобные,
пряники, печенье, торты, пирожное, рулеты, кексы,
вафли, баранки, сушки, бублики, соломка, пирожки,
пончики, пироги, тесто всех видов, другие мучные
кондитерские изделия; крахмал, пищевые концентраты,
другие изделия из крупы.
МЯСО И МЯСОПРОДУКТЫ
говядина; свинина; баранина; птица, включая сердце,
печень, желудки птичьи; конина, мясо других видов
домашних и диких животных, дичь, печень говяжья,
язык говяжий, другие пищевые говяжьи субпродукты,
печень свиной, язык свиной, другие пищевые свиные
субпродукты; колбаса вареная, колбаса полукопченая,
колбаса варено-копченая, колбаса сырокопченая,
колбасы ливерные и кровяные, колбаса крестьянская,
домашняя, сосиски, сардельки, ветчина, буженина,
окорок, и другие копчености, грудинка, корейка;
сало (шпик), пельмени и другие мясомучные блюда,
мясные полуфабрикаты и фарш, консервы мясные
тушеные, консервы мясорастительные, паштеты.
РЫБА И МОРЕПРОДУКТЫ
свежая, охлажденная или мороженая рыба и продукты
моря, сушеная, соленая, вяленая или копченая рыба и
продукты моря, икра и ее заменители, рыбные
консервы, сельдь, рыба жареная и другие кулинарные
изделия из рыбы.
МОЛОКО, СЫР И ЯЙЦА
свежее, топленое молоко; молочные консервы, сухие
молочные смеси для детей, сливки сухие; йогурт,
кефир, другие кисломолочные продукты, сметана,
сливки; творог, сырки творожные и сырковая масса,
сыры, сыры плавленые, колбасный сыр; яйца, яичный
порошок и меланж.
МАСЛА И ЖИРЫ
масло животное; маргарин; масло растительное, сало
топленое и прочие пищевые жиры.
ОВОЩИ
капуста свежая, лук репчатый, лук зеленый, свекла,
морковь, огурцы, помидоры, тыква, чеснок,
баклажаны, кабачки, патиссоны, перец сладкий и
горький, редис, редька, грибы, картофель, другие
свежие овощи; горох, фасоль; капуста квашенная и
маринованная, огурцы соленые и маринованные,
зеленый горошек, помидоры соленые,
консервированные, соленые грибы, овощная кулинария,
картофельные чипсы, сухое картофельное пюре.
ФРУКТЫ
яблоки, груши, виноград, цитрусовые и другие
тропические плоды, косточковые плоды и ягоды,
арбузы, дыни, другие свежие фрукты; сухофрукты и
орехи; фрукты консервированные и компоты.
САХАР, ДЖЕМ, ШОКОЛАД И
КОНДИТЕРСКИЕ ИЗДЕЛИЯ
сахар-песок, рафинад, заменители сахара; джем,
повидло, варенье, мед; ирис, мармелад, халва,
карамель фруктово-ягодная, карамель с другими
начинками, конфеты глазированные шоколадом, конфеты
неглазированные шоколадом, молочные, другие,
жевательная резинка, зефир, пастила, шоколад,
шоколадный крем, другие сладости; мороженое,
щербет, пищевой лед.
ПРОДУКТЫ ПИТАНИЯ
НЕ ОТНЕСЕННЫЕ К ДРУГИМ КАТЕГОРИЯМ
перец красный молотый, перец черный молотый, соль;
майонез; дрожжи; готовые приправы и соусы; уксус,
уксусная эссенция, детское питание, соус томатный,
кетчуп, сухой кисель; мясные бульонные кубики.
БЕЗАЛКОГОЛЬНЫЕ НАПИТКИ
кофе растворимый, кофе в зернах, молотый; чай
черный байховый; какао-порошок; минеральная вода;
напитки плодово-ягодные, тонизирующие, концентраты
напитков, квас и другие безалкогольные напитки;
фруктовые и овощные соки.
АЛКОГОЛЬНЫЕ НАПИТКИ
водка, настойки горькие крепкие, коньяки ординарные
марочные; вина виноградные, столовые; вина
виноградные крепленые, шампанское, игристые вина;
вина домашнего приготовления, самогон; пиво.
ТАБАЧНЫЕ ИЗДЕЛИЯ
сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, табак,
махорка.
Приложение 2
к Инструкции по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Дневник учета ежедневных расходов»
(код 1244102, индекс D003, периодичность квартальная)
ПРИМЕР ЗАПОЛНЕНИЯ ДНЕВНИКА
Четверг «8» января 2011 г.                            Количество лиц,
присутствующих в этот день 3
Код причин не заполнения проставляется интервьюером
При записи числа лиц, присутствовавших в этот день, запишите количество людей питавшихся с Вами в этот день, включая гостей.

Күнделікті толтырмау себептерінің коды әрбір күннің басында интервюермен ұсынылады: 1 – осы күні болмағандар; 2 – үйде болған, ешқандай шығыстар жасамағандар; 3 – күнделікті толтырудан бас тартқандар.
«Бақылау сомасы» жолы интервьюер толтыруға арналған.
Ескерту: Х – осы позиция толтыруға жатпайды.
«Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
(коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
1-қосымша
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігін толтыру кезінде
пайдаланылатын азық-түлік тауарларының
Тізбесі
Бұл тізімді қарап шығыңыз, мүмкін ол Сіз немесе Сіздің отбасыңыздың мүшелері сатып алғанмен, мұнда жазуды ұмытқандарыңызды еске салар.
НАН ӨНІМДЕРІ МЕН
ЖАРМА ӨНІМДЕРІ
ажарланған және тазартылған күріш;
жоғары сортты бидай ұны, бірінші
сортты бидай ұны, құ мақ пен жайма
құймақ ұны және өзге де жартылай
дайын өнімдер; ұнтақ жарма, қарақұмы
жармасы, сұлы жармасы, арпа жармасы,
тары, қарабидай, қарабидай наны,
жоғары сортты бидай ұнының наны,
бірінші сортты бидай ұнының наны,
емдәмдік және диабет түріндегі нан;
жіңішке кеспе, қысқа т тік кеспе,
өзге де макарондық өнімдер; бөлке,
тәтті бөлкелер, пірәндіктер,
печеньелер, торттар, пирожный,
орама, кекстер, вафлилар, білезік
нан, майда білезік нандар, шығыр
нан, ши нандар, пирожкилер,
бүйрекшелер, бәліштер, қамырдың
барлық түрі, өзге де ұн, кондитерлік
өнімдер, крахмал, тамақ
концентраттары, өзге де жарма
өнімдері.
ЕТ ЖӘНЕ ЕТ ӨНІМДЕРІ
сиыр еті, шошқа еті, қой еті; құс
еті, құстың жүрегін, бауырын,
асқазанын қоса; жылқы еті, үй және
жабайы аңның басқа да түрлерінің
еті, жабайы құс, сиыр бауыры, сиыр
тілі, сиырдың өзге де тамақтық
ішек-қарны, өкпе-бауыры, шошқа
бауыры, шошқа тілі, шошқаның өзге
де тамақтық ішек-қарны, өкпе-бауыры;
пісірілген шұжық, жартылай ысталған
шұжық, пісіріліп ысталған шұжық,
ірімшікті-ысталған шұжық,
өкпе-бауырдан және қаннан жасалған
шұжық, шаруа, үй шұжығы, езбелі
шұжықша, қысқа шұжықтар, шошқаның
сүр еті, қақтама, сан ет және өзге
де қақталған, төстік, корейка; май
(қыртыс май), тұшпара және өзге де
етті, ұнды тағам, еттің жартылай
дайын өнімдері және турама,
консервіленген ет бұқтырмалары, ет
өсімдікті консервілер, паштеттер.
БАЛЫҚ ЖӘНЕ ТЕҢІЗ ӨНІМДЕРІ
жас, салқындатылған немесе
тоңазытылған балық және теңіз
өнімдері, кептірілген, тұздалған,
қақталған немесе ысталған балық және
теңіз өнімдері, уылдырық және оны
алмастыратын балық консервілері,
майшабақ, қуырылған балық және
балықтан жасалған өзге де аспаздық
тағамдар.
СҮТ, ІРІМШІК ЖӘНЕ ЖҰМЫРТҚА
Жаңа сауылған, тортасы айырылған
сүт; сүт консервісі, балаларға
арналған құрғатылған сүт қоспасы,
құрғатылған кілегей; йогурт, айран,
өзге де ашыған сүтті тағамдар,
қаймақ, кілегей, сүзбе, сүзбелі
ірімшік және сүтсірне массасы,
ірімшіктер, балқытылған сүтсірне,
шұжықтық сүтсірне; жұмыртқа,
жұмыртқа ұнтағы және меланж.
МАЙ ЖӘНЕ ТОҢМАЙ
жануарлар майы; маргарин; өсімдік
майы, ерітілген май және өзге де
аспаздық тоңмайлар.
КӨКӨНІСТЕР
жас кырыққабат, басты пияз, көк жуа,
қызылша, сәбіз, қияр, қызанақ,
асқабақ, сарымсақ, кәдіш, кәді,
самсар, ащы және тәтті бұрыштар,
шалған, шалқан, саңырауқұлақтар,
картоп, өзге де жас көкөністер;
асбұршақ, үрме бұршақ; ашытылған
және маринадталған қырыққабат,
тұздалған және маринадталған қияр,
жасыл майда асбұршақ, тұздалған,
консервіленген қызанақтар, тұздалған
саңырауқұлақтар, аспаздық көкөніс,
картоп чипсылары, картоптық құрғақ
езбе.
ЖЕМІСТЕР
алма, алмұрт, жүзім, цитрустық және
өзге де тропикалық жемістер,
жидектер мен сүйекті жемістер,
қарбыз, қауын, өзге де жас жемістер;
кептірілген жемістер және жаңғақтар;
консервіленген жемістер және
нәрсулар.
ҚАНТ, ДЖЕМ, БАЛ, ШОКОЛАД
ЖӘНЕ КОНДИТЕРЛІК ӨНІМДЕР
құмшекер-қант, шақпақ қант, қантты
алмастыратындар; джем, повидло,
тосап, бал; ирис, мармелад,
халуа,еміс-жидекті карамель, өзге де
толтырмалы карамель, глазурленген
шоколад кәмпиттер, глазурленген
шоколад кәмпиттер, сүттен жасалған,
өзге де сағыздар, зефир, пастила,
шоколад, шоколад кремі, өзге де
тәттілер; балмұздақ, шербет,
тамақтық мұз.
БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН
ТАМАҚ ӨНІМДЕРІ
ұнтақталған қызыл бұрыш,
ұнтақталған қара бұрыш, тұз;
майонез; ашытқы; дайын астатым және
тұздықтар; сірке су; сірке
эссенциясы, балалар тағамы, қызанды
тұздық, кетчуп, құрғақ кисель;
сорпалы еті бар кубиктер.
АЛКОГОЛЬСІЗ СУСЫНДАР
ерігіш кофе, дәнді ұнтақталған
кофе; қара байхы шайы, ұнтақталған
какао; минералды су; жеміс-жидек
сусындары, шөл қандыратын қоспалы
сусындар, квас және өзге де
алкогольсіз сусындар; жемістер мен
көкөністер шырыны.
АЛКОГОЛЬДІ ІШІМДІКТЕР
арақ, ащы күшті тұнба, кызғылт
түсті маркалы коньяктар; асханалық,
жүзім шараптары; жүзімдік күшті
шараптар, шампандар, көпіршікті
шараптар; үйде дайындалған
шараптар, самогон; сыра.
ТЕМЕКІ БҰЙЫМДАРЫ
фильтрлі шылымдар, фильтрсіз
шылымдар, темекі, махорка.
«Күнделікті шығыстарды есепке алу
күнделігі» жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын (коды
1244102, индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
2-қосымша
КҮНДЕЛІКТІ ТОЛТЫРУ МЫСАЛЫ                          осы күні болған
Бейсенбі «8» қаңтар 2011 ж.                            адамдар саны 3
_
|_| Толтырмау себебінің коды интервьюермен қойылады
Осы күні болған адамдардың санын жазу кезінде қонақтарды қоса ала отырып, Сіздермен тамақтанған адамдардың санын жазыңыз.

1. Покупка продовольственных товаров, алкогольных и безалкогольных напитков и табачных изделий
В этой таблице запишите все купленные за день продукты питания, табачные изделия и напитки, включая алкогольные. Не включайте покупку тех продуктов питания, которые Вы будете использовать для приготовления пищи на продажу или перепродажу (без дополнительной обработки).
Не забудьте включить в эту таблицу продукты, полученные в виде оплаты труда в натуральной форме, купленные в долг (под зарплату) и приобретенные в подарок.
В графе 5 приведены единицы измерения, соответствующие измерению того или иного вида продуктов. Правильно укажите единицу измерения!
В килограммах записываются:
1. хлебобулочные изделия, мука, крупы;
2. кондитерские изделия, пельмени, пирожки;
3. все мясные и рыбные продукты;
4. все молочные продукты за исключением молока, сливок, кефира и других кисломолочных напитков;
5. фрукты, овощи;
6. варенье, мед, конфеты;
7. соль, специи
8. кофе, чай, какао.
В штуках записываются только яйца.
В литрах записываются:
1. молоко, кефир и другие кисломолочные напитки;
2. масло растительное;
3. алкогольные и безалкогольные напитки.
В пачках записываются только сигареты.
п/п
Код товара
(не
заполнять)
Наименование
продукта
Место покупки1
1 – магазины,
павильоны,
палатки
2 – рынки
9 – другое
Укажите
цель
покупки:1
1 - Личное
потребление
2 -
Переработка
3 - Подарок
9 - Другое
Коли-
чество
Единица1
измере-
ния
Сколько
уплачено
(тенге)
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Хлеб
пшеничный
2 9

1. Азық-түлік тауарлары, алкогольді және алкогольсіз ішімдіктер және темекі бұйымдарын сатып алу
Бұл кестеге бір күн ішінде сатып алынған тамақ өнімдері, темекі бұйымдары және сусындар мен алкогольді қосып жазыңыз. Алайда, оған Сіз сатуға немесе қайта сатуға (қосымша өңдемей-ақ) тағам дайындауға пайдаланатын тамақ өнімдерін сатып алғаныңызды қоспаңыз.
Осы кестеге қарызға (жалақыға) алынған және сатып алынған сыйлық, заттай түрдегі еңбекақыға төленетін азық-түлік өнімдерін жазуды ұмытпаңыз.
5-бағанда азық-түлік түрінің сол және өзге түрлерінің  өлшемдеріне сәйкес өлшем бірліктер келтірілген. Өлшем бірлікті дұрыс көрсетіңіз!
Килограмда жазылады:
1. нан - тоқаш өнімдері, ұн, жарма,
2. кондитерлік өнімдер, тұшпаралар, бәліштер;
3. барлық ет және балық өнімдері;
4. сүт, кілегей, айран және басқа да қышқыл сүт сусындарын қоспағанда барлық сүт өнімдері;
5. жемістер, көкөністер;
6. тосап, бал, кәмпиттер;
7. тұз, дәмдеуіштер;
8. кофе, шай, какао.
Жұмыртқа ғана данамен жазылады.
Литрмен жазылатындар:
1. сүт, айран және басқа да қышқыл сүт сусындары;
2. өсімдік майы;
3. алкогольді және алкогольсіз сусындар.
Қораппен тек шылымдар ғана жазылады.
р/р №
Тауардың коды (толтыр-ылмайды)
Тамақ өнімдерінің атауы
Сатып алған орын №:
1 – дүкендер, павильондар, дүңгіршектер
2 – базарлар
9 – басқа
Сатып алудың мақсатын көрсетіңіз №:
1 – жеке тұтыну
2 – қайта өңдеу
3 - сыйлық
4 - басқа
Саны
Өлшем бірлігі№
Қанша төленді?
(теңге)
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
Бидай наны
2 9

01 1 6 1014
Черешня, вишня
кг
01 1 6 1002
Виноград
кг
01 1 6 1001
Яблоки
кг
01 1 6 1005
Арбузы
кг
01 1 6 1006
Дыни
кг
01 1 6 1099
Другие свежие
фрукты
кг
09 3 3 0001
Свежесрезанные
цветы
тенге
Х
Х
01 1 6 2103
Семена
подсолнечника
кг
Зерновые
культуры:
Х
3 01 1
пшеница
т
3 01 2
кукуруза
т
3 01 3
овес
т
3 01 4
рис
т
3 01 5
гречиха
т
3 01 9
другие зерновые
культуры
т
3 02
Бобовые
культуры
кг
3 03
Табак
т
3 04
Кормовые
корнеплоды
т
3 05
Сенокосные
травы
т
Контрольная сумма
продолжение таблицы
9.6. Какую культуру Вы убирали за квартал?
Из него
Продано
продукции,
произведенной
в текущем
квартале, в
тенге
Продано продукции,
произведенной ранее,
в тенге
израсходовали
на корм скоту
и птице
переработали
продали
потери
6
7
8
9
10
11
Х
Х
Х
Х
Х
Х
9.7. Содержите ли Вы скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных
животных?
Да..............................................................
Нет.............................................................
1 9.2
2 10.1
9.8. Я хотел (а) бы задать Вам несколько вопросов о расходах на содержание
этих животных за квартал
Код
Совершали Вы какие - либо
из нижеперечисленных
расходов
Да - 1
Нет - 29.9
Сколько Вы
израсходовали, в
тенге
1
2
3
4
2.1
Покупка корма
2.2
Оплата ветеринарных услуг
2.3
Оплата транспортных услуг,
связанных с содержанием
скота
2.4
Найм рабочей силы,
связанной с содержанием
скота
2.5
Убой и разделка туш
2.6
Страхование скота
2.9
Прочие расходы, связанные
с содержанием скота
Контрольная сумма
9.9. А теперь поговорим о покупке и продаже живого скота, пчел и птицы.
Приобретали ли Вы каких - либо сельскохозяйственных животных (включая рабочий
скот), пчел или птицу?
Да...................................................
Нет..................................................
19.10
29.11
9.10. Сколько денег израсходовали на эти цели за квартал?
тенге
9.11. Продавали ли Вы живой скот, пчел или птицу?
Да...................................................
Нет..................................................
19.12
29.13
9.12. Сколько денег выручили от продажи этого скота, пчел, птицы за квартал?
тенге

01 1 6 1014
Шие, қызыл шие
кг
01 1 6 1002
Жүзім
кг
01 1 6 1001
Алма
кг
01 1 6 1005
Қарбыз
кг
01 1 6 1006
Қауын
кг
01 1 6 1099
Өзге де жаңа жиналған жемістер
кг
09 3 3 0001
Жаңадан қиылған гүлдер
теңге
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
01 1 6 2103
Күнбағыстың дәні
кг
Дәнді-дақылдар, соның ішінде:
Х
3 01 1
бидай
т
3 01 2
жүгері
т
3 01 3
сұлы
т
3 01 4
күріш
т
3 01 5
қарақұмық
т
3 01 9
басқа дәнді дақылдар
т
3 02
Бұршақ дақылдары
кг
3 03
Темекі
т
Х
3 04
Малазықтық тамыр-жемістер
т
3 05
Шабындық шөптер
т
Бақылау сомасы
9.7. Сіз мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылығы малдарын ұстайсыз ба?
Иә……………………………………………………………………………
Жоқ………………………………………………………………
1 -> 9.8
2 -> 10.1
9.8. Менің Сізге осы малдарды ұстауға тоқсан ішінде жұмсалған шығыстар (теңгемен) туралы бірнеше сұрақ қойғым келеді
Код
Сіз төменде аталған шығыстардың қайсыбірін жасадыңыз:
Иә – 1->
Жоқ – 2 ->9.9
Сіз қанша жұмсадыңыз, теңгемен
1
2
3
4
2.1
Жемшөп сатып алу
2.2
Ветеринарлық қызметтерді төлеу
2.3
Мал ұстауға байланысты көлік қызметтерін төлеу
2.4
Мал ұстауға байланысты жұмыс күшін жалдау
2.5
Мал сою және ұшаларды бөлу
2.6
Малды сақтандыру
2.9
Малды ұстауға байланысты өзге де шығыстар
Бақылау сомасы
9.9. Ал енді тірі малдарды, бал арасы мен құстарды сатып алу және сату жөнінде сөйлесеміз. Сіз қандай да бір ауыл шаруашылығы малдарын (жұмыс малын қоса), бал арасын немесе құстарды сатып алдыңыз ба?
Иә………………………………………………………………………
Жоқ…………………………………………………………………….
1 -> 9.10
2 -> 9.11
9.10. Осы мақсаттарға тоқсан ішінде қанша ақша жұмсадыңыз?
теңге
9.11. Сіз тірі мал, бал арасын немесе құс саттыңыз ба?
Иә………………………………………………………………………
Жоқ…………………………………………………………………
1->9.12
2->9.13
9.12. Тоқсан ішінде осы малдарды, бал арасын, құстарды сатқаннан қанша ақша түсірдіңіз?
теңге

1 01
Текстильные и швейные изделия
1 02
Древесина и изделия из
древесины
1 03
Строительные материалы
1 09
Прочие не пищевые товары
Контрольная сумма
Продолжение таблицы
10.1. Какие потребительские товары производило Ваше домашнее хозяйство за
квартал и какова стоимость произведенной продукции?
Стоимость произведенной
продукции, в тенге
Из нее продано на сумму,
в тенге
Продано продукции,
произведенной ранее, в тенге
5
6
7
х
х
х
10.2. Какие виды услуг оказывало Ваше домохозяйство и сколько денег Вы
выручили за оказанные услуги за квартал?
Код
Вид услуг
Да - 1
Нет - 2
Сумма,
в тенге
Код
Вид услуг
Да - 1
Нет - 2
Сумма,
в тенге
2 01
Транспортные
услуги
2 06
Услуги в области
образования
2 02
Строительные,
ремонтно -
строительные
услуги
2 07
Услуги в области
здравоохранения
2 03
Торговля и
поставка
готовой пищи
2 08
Сдача в аренду жилья
2 04 1
Пошив одежды,
обуви и ее
ремонт
2 09
Сдача в аренду земли,
сельско- хозяйственной
техники
2 04 2
Изготовление
фотографий
2 10
Техническое
обслуживание и ремонт
личных транспортных
средств
2 04 3
Парикмахерские
и салоны
красоты
2 19
Прочие услуги
2 04 9
Другие виды
индивидуальных
услуг (Услуги
домработницы,
пастуха и
прочие)
Контрольная сумма
2 05
Ремонт бытовых
приборов и
металлоизделий
11. Занятость
№ члена
домашнего
хозяйства
из
контрольной
карточки
1. За последние 7 дней
выполняли ли Вы хотя бы 1 час
в неделю какую-нибудь работу
или имели какое-либо занятие
для получения натурального
или денежного дохода
(включая оказание различного
рода услуг, работу на личном
подворье, семейном бизнесе и
самостоятельную занятость)?
2. Если нет,
то почему?
3. Пытались ли Вы
искать
оплачиваемую работу или
начать свое собственное
дело в течение
последних
4-х недель?
Да-1 5 вопросу
Нет-2
(смотрите
коды ниже)
Да-14 вопросу
Нет-2
1
2
3
4
К вопросу 2
К вопросу 5
01. Увольнение в связи с
ликвидацией предприятия
1. Наемные работники
1.1. в государственной организации
02. Увольнение в связи с
сокращением штатов
1.2. в негосударственной организации
1.3. у физических лиц
03. Увольнение по собственному
желанию
1.4. в крестьянском (фермерском) хозяйстве
06. Ведение домашнего хозяйства
2. Самостоятельно занятые

1 01
Тоқыма және тігін бұйымдары
1 02
Сүрек және сүректен жасалған бұйымдар
1 03
Құрылыс материалдары
1 09
Басқа да тағамдық емес тауарлар
Бақылау сомасы
10.2. Сіздің үй шаруашылығыңыз тоқсан ішінде қандай қызмет түрін көрсетті және көрсетілген қызметтен Сізге қанша ақша түсті?
Код
Қызмет түрлері
Иә–1 Жоқ–2
Сома, теңгемен
Код
Қызмет түрлері
Иә–1
Жоқ–2
Сома, теңгемен
2 01
Көлік қызметтері
2 06
Білім беру саласындағы қызметтер
2 02
Құрылыс, жөндеу- құрылыс қызметтері
2 07
Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер
2 03
Сауда және дайын тағам жеткізу
2 08
Тұрғын үйді жалға беру
2 04 1
Киім мен аяқ киім тігу және оны жөндеу
2 09
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
2 04 2
Фотосуреттер дайындау
2 04 3
Шаштараздар мен сұлулық салондары
2 10
Жеке көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
2 04 9
Жеке қызметтің басқа түрлері (үй қызметшінің, бақташының және өзге де қызметтер)
2 19
Өзге де қызметтер
2 05
Тұрмыс құралдары мен метал заттарды жөндеу
Бақылау сомасы
11. Жұмыспен қамту
Бақылау карточкасындағы үй шаруашылығы мүшесінің №
1. Сіз соңғы 7 күнде аптасына кем дегенде 1 сағат қандай да бір қызметпен немесе ақшалай немесе заттай табыс алу үшін қандай да бір кәсіппен айналыстыңыз ба (әр түрлі қызмет көрсету түрлерін, жеке ауладағы жұмысты, отбасылық бизнес және өз бетінше жұмыспен қамтылуды қоса алғанда)?
2. Егер айналыспаған болсаңыз, себебі не?
3. Сіз соңғы 4 аптаның ішінде ақы төленетін жұмыс іздеп көруге немесе өз ісіңізді бастауға тырыстыңыз ба?
4. Егер де Сіз жұмыс тапсаңыз,
2 аптаның ішінде жұмысқа кірісе алар ма едіңіз?
Үй шаруашылығының тек жұмыс істейтін мүшелеріне толтырылады
5. Келесі санаттардың қайсысы Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесін дұрыс сипаттайды?
6. Сіз жұмыс істейтін немесе жұмыспен қамтылған кәсіпорынның (ұйымның) немесе өз ісіңіздің (жеке кәсібіңіздің) қызмет түрін атаңыз
Иә-1F 5 сұраққа
Жоқ-2F
(төмендегі кодты қараңыз)
Иә-1F4 сұраққа
Жоқ-2
Иә-1
Жоқ-2
(төмендегі кодты қараңыз)
(төмендегі кодты қараңыз)
1
2
3
4
5
6
7
2 сұраққа
5 сұраққа
6 сұраққа
01. Кәсіпорынның таратылуына байланысты жұмыстан босатылу
1. Жалдамалы жұмыскерлер
1. Ауыл, орман және балық шаруашылығы
12. Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
1.1. мемлекеттік ұйымда
02. Штаттың қысқартылуына байланысты жұмыстан босатылу
1.2. мемлекеттік емес ұйымда
2. Кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
13. Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
1.3. жеке тұлғаларда
14. Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
03. Өз еркімен жұмыстан босану
1.4. шаруа (фермер) қожалықтарында
3. Өңдеу өнеркәсібі
06. Үй шаруашылығын жүргізу
2. Өз бетінше жұмыспен қамтылғандар
4. Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау
15. Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету

08. Отсутствие любой работы
2.1. работодатели
09. Работа носит сезонный
характер
2.2. самостоятельные работники
10. Выход на пенсию
2.3. члены производственного кооператива
11. Учеба (дневная форма)
12. По состоянию здоровья
(нетрудоспособность в связи с
инвалидностью)
2.4. неоплачиваемые работники семейных предприятий
2.5. работа на личном подворье
13. Нет необходимости работать
99. Другое
Продолжение таблицы
4.Если бы Вы получили работу
сейчас, то смогли бы Вы
приступить к ней в течение
ближайших 2-х недель?
Заполняется только на работающих членов домашнего
хозяйства
5. Какая из следующих
категорий лучше
описывает статус вашей
основной деятельности?
6. Назовите вид деятельности
предприятия (организации) или
собственного дела
(самостоятельного занятия), где
Вы работаете или заняты
Да-1
Нет-2
(смотрите коды ниже)
(смотрите коды ниже)
5
6
7
К вопросу 6
1. Сельское, лесное и рыбное
хозяйство
13. Профессиональная, научная и техническая
деятельность
2. Горнодобывающая
промышленность и разработка
карьеров
14. Деятельность в области административного и
вспомогательного обслуживания
3. Обрабатывающая
промышленность
4. Электроснабжение, подача
газа, пара и воздушное
кондиционирование
15. Государственное управление и оборона;
обязательное социальное обеспечение
5. Водоснабжение;
канализационная система,
контроль над сбором и
распределением отходов
16. Образование
17. Здравоохранение и социальные услуги
18. Искусство, развлечение и отдых
6. Строительство
19. Предоставление прочих видов услуг
7. Оптовая и розничная
торговля; ремонт автомобилей
и мотоциклов
20. Деятельность домашних хозяйств, нанимающих
домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для
собственного потребления
8. Транспорт и складирование
9. Услуги по проживанию и
питанию
10. Информация и связь
21. Деятельность экстерриториальных организаций и
органов
11. Финансовая и страховая
деятельность
12. Операции с недвижимым
имуществом
12. Доходы домашнего хозяйства
Интервьюер! Исключите из опроса лиц моложе 15 лет. Выпишите в начале номер члена
домохозяйства из Контрольной карточки, но при опросе называйте респондентов по имени.
12.1. Если члены Вашего домашнего хозяйства получали какой-либо доход за
квартал, то укажите сумму
Вид дохода
Сумма за квартал, в тенге
номер члена домашнего хозяйства
1111
Доход от работы по найму
из него:
11112
компенсационные выплаты за
неиспользованный
оплачиваемый ежегодный
трудовой отпуск при
прекращении трудового
договора
11113
компенсационные выплаты в
связи с потерей работы
(при расторжении трудового
договора по инициативе
работодателя в случае
ликвидации работодателя
либо при прекращении
деятельности работодателя,
а также в случаях
сокращения численности или
штата работников)
11114
материальная помощь
1112
Доход от самостоятельной
занятости
из него:
11121
доход от продажи
сельхозпродукции
11211
Пенсии по возрасту
11212
Стипендии
112131
Адресная социальная
помощь
112132
Жилищная помощь
112141
Государственные пособия
семьям, имеющим детей
112142
Государственное социальное
пособие
112143
Специальное
государственное пособие
112149
Другие виды трансфертов от
государства
21221
Социальные трансферты в
натуральной форме
11222
Алименты
12
Доход от продажи
недвижимости
13
Доход от продажи личного и
домашнего имущества
1191
Доход от собственности
19
Прочие денежные
поступления
Вид дохода
Сумма за квартал, в тенге
номер члена домашнего хозяйства

08. Кез келген жұмыстың болмауы
2.1. жұмыс берушілер
2.2. өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер
5. Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуын және таратылуын бақылау
16. Білім беру
09. Жұмыс маусымдық сипатта
17. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
10. Зейнеткерлікке шығу
2.3. өндірістік кооператив мүшелері
18. Өнер, ойын-сауық және демалыс
11. Оқу (күндізгі нысан)
2.4. отбасылық кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкерлері
6. Құрылыс
19. Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
12. Денсаулығына байланысты (мүгедектігіне байланысты жұмысқа қабілетсіздік)
7. Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
20. Үй қызметшісін  жалдайтын және өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтер өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі
2.5. жеке ауладағы жұмыс
13. Жұмыс істеудің қажеттілігі жоқ
8. Көлік және қоймалау
21. Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
9. Тұру және тамақтану жөніндегі қызметтер
99. Басқа
10. Ақпарат және байланыс
11. Қаржы және сақтандыру қызметі
12.Үй шаруашылықтарының табыстары
Интервьюер! Жасы 15-ке толмағандарға пікіртерім жүргізбеңіз. Алдымен бақылау карточкасынан үй шаруашылығы мүшесінің нөмірін жазып алыңыз, бірақ пікіртерім кезінде респонденттерді атымен атаңыз.
12.1. Егер Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері тоқсан ішінде қандай да бір табыс тапқан болса, сомасын көрсетіңіз?
Табыс түрі
Тоқсандағы сомасы, теңгемен
үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
1111
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
оның ішінде:
11112
еңбек шарты тоқтаған кездегі пайдаланылмаған ақы
төленетін жыл сайынғы еңбек демалысына өтемақы төлемдері
11113
жұмыстан босатылуға байланысты өтемақы төлемдері (жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу кезінде немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, сондай-ақ жұмыскерлер штатының немесе санының қысқаруы кезіндегі)
11114
материалдық көмек
1112
Өз бетінше жұмыспен қамтудан түсетін табыс
оның ішінде:
11121
ауыл шаруашылығы өнімінен түсетін табыс
11211
Жасы бойынша зейнетақы
11212
Стипендия
112131
Атаулы әлеуметтік көмек
112132
Тұрғын үй көмегі
112141
Балалары бар отбасына мемлекеттік жәрдемақы
112142
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
112143
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
112149
Мемлекет беретін трансферттің басқа да түрлері
21221
Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер
11222
Алименттер
12
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
13
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
1191
Жекеменшіктен түсетін табыс
19
Өзге де ақшалай түсімдер
Табыс түрі
Тоқсандағы сомасы, теңгемен
үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі

2. Как респондент
воспринимал вопросы
опросного листа
3. Контактность
(открытость,
искренность)
респондента во время
интервью
4. Надежность
полученной информации
дружеское,
заинтересованное
1
хорошо, быстро,
адекватно
1
достаточно
открыт, искренен
1
вполне надежна
1
не особенно
заинтересованное
скорее
равнодушное
2
не очень
хорошо,
приходилось
повторять,
давать
пояснения
2
скорее открыт,
искренен
2
скорее надежна
2
нетерпеливое,
беспокойное
3
плохо, с
трудом,
приходилось
объяснять
3
скорее закрыт,
не искренен
3
скорее не
надежна
3
раздражительное,
неприязненное
4
очень закрыт, не
искренен
4
совсем не
надежна
4
стр.
№ раздела
статистической формы
Укажите номера вопросов по разделам статистической
анкеты, которые
1. были трудными
для восприятия
респондентом
2. вызвали
отрицательные
эмоции у
респондента
3. вызвали
нежелание
отвечать (отказ
от ответа)
Удостоверяю, что опрос проведен мною в соответствии с Инструкцией методом личного интервью.
Полное имя интервьюера ______________________________________
Подпись интервьюера _________________________________________
Полное имя супервайзера _____________________________________
Подпись супервайзера ________________________________________
ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПРОВЕРКЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Ежеквартальный вопросник по расходам и
доходам домашних хозяйств»
(код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная)
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств» (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной формы:
1) наемные (оплачиваемые) работники – лица, работающие по договору найма, предусматривающему оплату (вознаграждение) в виде оклада, премии, надбавок и другие, либо в натуральной форме;
2) самостоятельная занятость – занятость, при которой размер вознаграждения напрямую зависит от дохода, получаемого от производства (реализации) товаров и услуг (где собственное потребление рассматривается как часть дохода);

2. Респондент пікіртерім парағының сұрақтарын қалай қабылдады
3. Респонденттің сұхбат кезіндегі байланыстылығы (ашықтылығы, шынайылығы)
4. Алынған ақпараттың сенімділігі
достық, мүдделі
1
жақсы, жылдам, парапар
1
айтарлықтай ашық, шынайы
1
әбден сенімді
1
аса мүдделі емес, неғұрлым селқос
2
онша жақсы емес, қайталауға, түсініктеме беруге тура келді
2
ашық, шынайы
2
сенімді
2
шыдамсыз, тынымсыз
3
нашар, түсіндіру қиын болды
3
ұяң, шынайы емес
3
сенімсіз
3
ашушаң, жақтырмау
4
өте ұяң, шынайы емес
4
тіпті сенімсіз
4
бет №
Статистикалық нысан бөлімінің №
Статистикалық сауалнама бөлімдері бойынша сұрақтар нөмірлерін көрсетіңіз:
1. респондентке түсінуге қиын болған
2. респондентте теріс сезімдер тудырған
3. жауап беруге құлықсыз болған (жауап беруден бас тарту)
Пікіртерім жеке сұхбат әдісінің Нұсқаулығына сәйкес  жүгізілгенін мен куәландырамын.
Интервьюердің толық аты-жөні __________________________
Интервьюердің қолы _________________________
Супервайзердің толық аты-жөні _________________________
Супервайзердің қолы _________________________
СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТЕКСЕРУ БОЙЫНША ЕСКЕРТУЛЕР
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 4-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агентігі  төрағасының 2011.08.15 № 229 (5-т. қараңыз) бұйрығымен.
«Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама» (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер – еңбекақы, сыйлықақы, үстемеақы және тағы сол сияқты немесе заттай нысанда ақы төлеу (сыйақы) қарастырылған жалдану шарты бойынша жұмыс істейтін адамдар;
2) өз бетінше жұмыспен қамтылу – сыйақы мөлшері тауарлар мен  қызметтерді өндіруден (өткізуден) (бұл жерде өзінің тұтынуы табыс бөлшегі ретінде қаралады) түскен табысқа тікелей байланысты жұмыспен қамтылу;

3) работодатели – лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников. Можно провести различия между работодателями в зависимости от количества наемных работников;
4) самозанятые работники – лица, которые, работая самостоятельно или с одним или несколькими партнерами, занимаются деятельностью на основе самостоятельной занятости и не нанимают на постоянной основе никаких работников. Однако в течение обследуемого периода самостоятельный работник может нанимать одного или нескольких работников лишь на краткосрочной или непостоянной основе и поэтому он не классифицируется как работодатель;
5) неоплачиваемые семейные работники – лица, как правило, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
6) члены производственного кооператива – лица, являющиеся членами трудового кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью, независимо от того, в какой отрасли они созданы;
7) безработные – лица в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, которые в рассматриваемый период отвечали одновременно трем основным критериям:
были без работы (не имели доходного занятия);
занимались активно ее поиском (обращались в государственные или коммерческие службы занятости, использовали или помещали объявления в печати, непосредственно обращались к администрации предприятия или работодателю, использовали личные связи или предпринимали шаги к организации собственного дела);
были готовы приступить к работе в течение определенного периода времени;
8) доход от наемной занятости - заработная плата (оклад); надбавки к заработной плате; все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме; гонорары; премии; выплаты: от прибыли, по больничным листам. Домработницы, няни, горничные, повара, садовники, секретари, работающие по найму у физических лиц также относятся к наемным работникам;
9) доход от самостоятельной занятости – доход, полученный самостоятельно занятыми лицами для себя лично или в отношении членов их семей. В доход от самостоятельной занятости не включается доход от имущества в виде процента, дивиденды, рента и другие виды дохода от собственности, а также подарки и социальная помощь.
10) супервайзер – сотрудник департамента статистики, обеспечивающий проведение обследований домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.

3) жұмыс берушілер – өзінің меншікті кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлері бар адамдар. Жұмыс берушілердің арасындағы айырмашылықтарды жалдамалы қызметкерлердің санына байланысты өткізуге болады;
4) өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер – өз бетінше немесе бір я бірнеше серіктеспен жұмыс істейтін, өз бетінше жұмыспен қамтылу негізінде қызмет істейтін және қызметкерлерді тұрақты негізде жалдамайтын адамдар. Бірақ өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер зерттелетін кезең ішінде бір немесе бірнеше жұмыскерді тек қысқа мерзімге немесе тұрақты емес негізде жалдауы мүмкін және сол себепті ол жұмыс берушы ретінде сыныпталмайды;
5) отбасының ақы төленбейтін қызметкерлері – туысы басқаратын  кәіпорында (шаруашылықта) әдетте сыйақысыз жұмыс істейтін адамдар;
6) өндірістік кооператив мүшелері – қандай салада құрылғанына  қарамастан, кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, еңбек кооперативінің мүшесі болып табылатын адамдар;
7) жұмыссыздар – халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы, қаралатын кезеңде бір мезгілде мына үш негізгі критерийге жауап бергендер:
жұмыссыз болған (табысты жұмысы болмаған);
оны іздеумен белсенді айналысқан (мемлекеттік және коммерциялық жұмыспен қамту қызметіне өтінішпен бару, басылымды пайдалану немесе хабарландыру беру, кәсіпорын әкімшілігіне немесе жұмыс берушіге тікелей өтінішпен бару, жеке байланыстарды қолдану немесе жеке ісін ұйымдастыру мақсатында қадамдар жасау);
белгілі бір уақыт кезеңі ішінде жұмысқа кірісуге дайын болған;
8) жалдамалы жұмыспен қамтылудан түскен табыс жалақы; жалақыға үстемақы; ақшалай және заттай түрдегі көтермелеу төлемдерінің барлық түрлері; қаламақы; сыйлықақылар; пайдадан түскен және науқастық қағаз бойынша төлемақылар. Жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істейтін үй қызметшілері, бала күтушілер, үй жинаушылар, аспаздар, бағбандар, хатшылар да жалдамалы қызметкерлерге жатады;
9) өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс – жеке өзі үшін немесе оның отбасының мүшелеріне қатысты өз бетінше жұмыспен қамтылған адамдардан түскен табыс. Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа мүліктен пайыз түріндегі табыс, дивидендтер, рента және басқа да жеке меншіктен түскен табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді;
10) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді  қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын статистика департаментінің қызметкері.

3. Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер) ежеквартально (в апреле, июле, октябре, январе).
Респондентом выступает глава домашнего хозяйства или тот член домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов домохозяйства.
При заполнении статистической формы, интервьюер использует Журнал учета расходов и доходов (индекс D 005). Все товары и услуги, указанные в Журнале, закодировать в соответствии с «Перечнем товаров и услуг, используемым для проведения выборочного обследования домашних хозяйств по уровню жизни»* (далее – Перечень), и перенести в Ежеквартальный вопросник.
4. На титульном листе в пункте «Наименование территории» вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами. По пункту 7 проставляется код результатов посещений.
5. В разделах 1, 2 в графах «Для кого куплено», «Место покупки», «Цель покупки» выбрать один из предложенных кодов и обвести его кружком.
В графе «Код» кодирование товаров осуществляется на основе Перечня. В графе 3 «Наименование товаров» записываются наименования товаров, приобретенных в обследуемом квартале.
В графе «Место покупки» к коду 9 «другое» относится – торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная).
В графе «Цель покупки» к коду «другое» - относятся покупки, связанные с проведением торжественных и ритуальных мероприятий и другие не перечисленные цели.
В графе «Стоимость покупки» указывается стоимость покупки в целых числах.
По строке «Контрольная сумма» проставляется итоговая сумма по всем строкам.
6. Раздел 1 «Расходы на одежду, ткани и обувь» предназначен для записи расходов на одежду, ткани и обувь, которые были приобретены домашним хозяйством в обследуемом квартале.
В графе 6 «Цель покупки» к коду 2 «переработка» относятся покупки тканей для дальнейшей переработки.
В покупку детской одежды не включается школьная униформа, так как ее покупка учитывается в разделе 4 «Расходы на образование».
7. В разделе 2 «Расходы на предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие расходы» учитывается покупка крупных и мелких предметов домашнего обихода (отбеливатели, средства для чистки ванн, раковин, крем для обуви, пластинки, диски, фотопленка, игрушки, цветы, крем для рук и лица, дезодорант, лезвия для бритья, щетка зубная, губная помада, вода туалетная, прокладки, подгузники и прочие), мебели (в том числе изготовление мебели на заказ), электробытовых приборов, материалов для текущего содержания и ремонта жилых помещений, телефонных аппаратов, бытовых текстильных изделий, спортивных товаров, музыкальных инструментов, книг, канцелярских товаров, ювелирных изделий, часов, дорожных товаров, товаров для младенцев, зонтов, прочих мелких электрических изделий и другие.
В данном разделе также учитывается покупка автотранспортных средств, запасных частей к ним, смазочных материалов для автомобильного транспорта или мелких бытовых нужд.

3. Бақылауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Үй шаруашылық арының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) сұрақнамасын оны жүргізуге уәкілетті тұлға жүргізеді (бұдан әрі – интервьюер).
Респондент үй шаруашылығының басшысы немесе үй шаруашылықтың  басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығның басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін мүшесі болады.
Статистикалық нысанды толтыру кезінде интервьюер Шығыстарды және табыстарды (индексі D 005) есепке алу журналын пайдалануы керек. Журналда көрсетілген барлық тауарлар мен қызметтер «Тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуді жүргізу үшін пайдаланылатын тауарлар мен қызметтердің анықтамалығына»* (бұдан әрі - Анықтамалық) сәйкес кодталуы керек.
4. «Аумақтың атауы» тармағының титулдық парағында облыстың  (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді-мекеннің атауы жазылуы керек. 2-ден бастап 5-ке дейінгі тармақтар супервайзерлермен интервьюерлерге ұсынылған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады. 7-тармақ бойынша аралау нәтижесінің коды қойылады.
5. 1, 2-бөлімдерінің «Кімге арналып сатып алынған», «Сатып алу орны», «Сатып алу мақсаты» бағандарында ұсынылған кодтардың біреуін таңдау және айналдыра сызып қоршау керек.
«Код» бағанында тауарларды кодтау Анықтамалық негізінде жүзеге асырылады. «Тауарлардың атауы» 3-бағанда зерттелінген тоқсандағы сатып алынған тауарлардың атауы жазылады.
«Сатып алу орны» бағанында 9 «басқа» кодына желілік маркетинг,  қоғамдық таратушылар, почта бойынша және басқа да әдістермен сату (жол жүру, алып барып беру, посылка) арқылы жүзеге асырылған сауда.
«Сатып алу мақсаты» бағанында «басқа» кодына салтанаттық және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.
«Сатып алу құны» бағанында бүтін сандарда сатып алу құны  көрсетіледі.
«Бақылау сомасы» жолында барлық жолдар бойынша жинақты сома  қойылуы керек.
6. «Киімге, матаға және аяқ киімге шығыстар» 1-бөлімі зерттелетін тоқсанда үй шаруашылығының киімге, матаға және аяқ киімді сатып алуға жұмсаған шығыстарын жазуға арналған.
«Сатып алу мақсаты» 6-бағанында «қайта өңдеу» 2 кодына одан әрі қайта өңдеуге сатып алынған маталар жатады. Балалар киімін сатып алуға мектептің бірыңғай үлгідегі киімдері қосылмайды, өйткені оны сатып алу «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде есепке алынады.
7. «Үй тұрмысындағы заттарға, тұрмыстық техника, жиһаз және басқа да шығыстар» 2-бөлімінде үй тұрмысындағы ірі және ұсақ заттарды (ағ ртқыштарға, ванналар мен раковиналарды тазалауға арналған құралдарға, аяқ киім кремі, күйтабақтарға, дискілер, фотопленкаларға, ойыншықтарғ , гүлдерге, бетке және қолға арналған кремдерге, дезодорантқа, қырынуға арналған жүздерге, тіс щеткасына, ерін далабына, иіс суға, тө емдерге, кішкене үшкіл жаялықтарға және басқа), жиһаздар (оның ішінде жиһазды тапсырыс бойынша дайындау), электротұрмыстық аспаптар, тұрғын жайды ағымдағы ұстауға және жөндеуге материалдар, телефон аппараттары, тұрмыстық тоқыма бұйымдары, спорттық тауарлар, музыкалық аспаптар, кітаптар, кеңсе тауарлары, әшекей бұйымдар, сағаттар, жол жүруге арнал ан тауарлар, нәрестелерге арналған тауарлар, қол шатырлар, өзге де ұсақ электрлік бұйымдар және тағы басқаларды сатып алуға жұмсалған шығыстар есепке алынады.
Бұл бөлімде, сонымен қатар автокөлік құралдарын, оларға қосалқы бөлшектерді, автомобиль көлігіне жанар-жағар материалдарын немесе тұрмысқа қажетті ұсақ заттарды сатып алу ескеріледі.

В этом же разделе учитывается покупка домашних животных (собак, кошек, птиц, рыбок) которые содержатся в домашних условиях, за исключением скота. В предметы для содержания домашних животных включаются: ошейники, поводки, намордники для собак, аквариумы для рыбок, корзинки, миски для кошек. Продукты питания для кормления домашних животных здесь не учитываются, они учитываются в разделе 4 Дневника ежедневных расходов (индекс D 003).
Во избежание двойного счета в данный раздел Ежеквартального вопросника не записываются следующие непродовольственные товары, учитываемые в других разделах или вопросниках:
1) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 5 Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003): мыло хозяйственное, порошок стиральный, тряпочки и губки для мытья посуды (уборки), спички, бензин и дизельное топливо, газеты (ежедневные и еженедельные) и журналы, прочие товары личной гигиены (туалетное и детское мыло, шампуни, зубные пасты, мелкие электрические изделия (лампочки, батарейки);
2) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 4 «Расходы на образование» и разделе 5 «Расходы на здравоохранение» Ежеквартального вопросника: учебники, лекарства, лечебное оборудование и аппараты;
3) непродовольственные товары, учитываемые в разделе 8 «Трансферты и помощь» (вопрос 8.1): фармацевтическая продукция, лечебное оборудование и аппараты, купленные для подарка родственникам и друзьям.
8. Раздел 3 «Жилищно-коммунальные расходы» предназначен для записи расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг по всему жилью, находящемуся в распоряжении домашнего хозяйства (включая дачи). Если домашнее хозяйство имеет дом, подключенный к центральному отоплению и дачу, отапливаемую дровами, то заполняется и строка «центральное отопление» и строка «дрова».
Дом считается оснащенным центральным отоплением, если отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных.
В строку «сжиженный газ» записываются расходы на покупку газа в баллонах для приготовления пищи и других нужд.
В строку «газ, транспортируемый по распределительным сетям» включается также плата за техобслуживание газового оборудования.
В строку «домофон» включается также оплата за установку.
В строку «междугородний звонок (внутри республики)» включается также оплата переговоров из отделений связи для тех домашних хозяйств, у которых в домах отсутствует телефон, а также платные услуги связи.
В строку «сотовая связь» включаются все платежи за связь и расходы на покупку разовых карт.
В строку «абонентская плата за телефон» включается также и повременная плата за телефонные разговоры.
В строках «спутниковое телевидение» и «кабельное телевидение» учитывается также плата за установку и пользование спутниковых антенн, кабельного телевидения.
В строке «другие услуги» учитываются регулярные платежи КСК (Кооператив собственников квартир), плата за техническое обслуживание общих счетчиков.

Бұл бөлімде малды сатып алуды қоспағанда, үй жағдайында ұсталатын иттерді, мысықтарды, құстарды, балықтарды сатып алу есепке алынады. Үй жануарларын ұстау заттарына: итке қарғылар, тізгіндер, иттерге тұмылдырықтар, балықтарға арналған аквариумдер, себеттер, мысыққа арналған табақ жатады. Мұнда үй жануарларын азықтандыруға арналған тағам өнімдері есепке алынбайды, олар Күн сайынғы шығыстар күнделігіні  (индексі D 003) 4-бөлімінде есепке алынады.
Екі рет есепке алмас үшін Тоқсан сайынғы сұрақнаманың осы  бөлімінде сұрақнаманың басқа бөлімдерінде немесе сұрақнамаларда есепке алынған келесі азық-түліктік емес заттар жазылмауы тиіс:
1) Күн сайынғы шығыстар күнделігінің (индексі D 003) 5-бөлімінде есепке алынған азық-түліктік емес тауарлар: кір сабын, кір жуатын ұнтақ, ыдыс жууға арналған майлық, сіріңке, бензин және дизель отыны, газеттер (күн сайынғы және апта сайынғы) және журналдар, жеке гигиенаның өзге тауарлары (иіс және балаларға арналған сабындар, су сабындар, тіс пасталары, ұсақ электрлік бұйымдар (лампалар, батарейкалар);
2) Тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде және «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде есепке алынатын азық-түліктік емес тауарлар: оқулықтар, дәрі-дәрмектер, емдеу жабдық ары мен аппараттары;
3) «Трансферттер және көмек» (8.1-сұрақ) 8-бөлімінде есепке алынған азық-түліктік емес тауарлар: фармацевтикалық өнім, туыстарына және достарына сыйға тартуға сатып алынған емдеу жабдықтары мен аппараттары.
8. «Тұрғын-үй коммуналдық шығыстары» 3-бөлім үй шаруашылығының иелігіне жататын барлық тұрғын үйлер (саяжайды қоса алғанда) бойынша тұрғын үй коммуналдық төлемдеріне шығыстарды жазуға арналған. Егер үй шаруашылығының үйі орталықтан жылытуға қосылған болса және ағаш отындармен жылытылатын болса, онда «орталықтан жылыту» және «ағаш отын» жолын толтыру керек.
Егер үй жылыту жылуэлектрстанциясы немесе қазандықтар көмегімен жүзеге асырылса, үй орталықтан жылытумен жабдықталған болып саналады.
«Сұйытылған газ» жолында тамақ әзірлеуге және басқа да  қажеттіліктер үшін баллондардағы газды сатып алуға жұмсалған шығыстары жазылады.
«Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ» жолында сонымен  қатар газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуге төлемдер қамтылады.
«Домофон» жолында орнатуға жұмсалған еңбекақылар енгізіледі.
«Қалааралық байланыс (республика ішінде)» жолына сонымен қатар  үйлерінде телефоны жоқ үй шаруашылықтары үшін байланыс бөлімшелерінен сө лесулеріне ақы төлеу, сондай-ақ, ақылы байланыс қызметтері енгізіледі.
«Ұялы байланыс» жолында байланысқа барлық төлемдер және сөйлесу карталарын сатып алуға жұмсалған шығыстар қамтылады.
«Телефонға абоненттік төлем» жолына сонымен қатар телефонмен  сөйлесулерге мерзімдік төлемдер қосылады.
«Спутникті теледидар» және «кабельді теледидар» жолдарында спутникті және кабельді антенналарды орнату мен пайдалануға жұмсалған төлемдер есепке алынады.
«Басқа қызметтер» жолында ПИК (Пәтер иелерінің кооперативі) тұрақты төлемдері, жалпы есептегіштерге техникалық қызмет көрсетуге төлем ж не үйді жөндеу мен ұстауға біржолғы жинау, кіреберісте темір есік орнатуға немесе қыс мезгіліне және тағы басқаларға дайындыққа төлемдер қамтылады.

В вопросе 3.1 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Если оплата за жилищно-коммунальные услуги включена в арендную плату, то эта сумма учитывается в строке «Плата за наем жилья», и не указывается в других строках.
9. В разделе 4 «Расходы на образование» отражаются расходы на образование.
Вопрос 4.1. предназначен для получения информации о всех расходах домашнего хозяйства, связанных с получением образования.
В графе 2 указан перечень расходов на образование, в который включены оплата услуг образования всех ступеней, покупка учебников, школьной униформы, транспортные расходы учащихся, расходы на питание и неформальные расходы (подарки учителям, сборы в фонд класса, школы и прочее) В плате за детские сады учитываются также расходы на дополнительные занятия в детсадах (например, обучение английскому языку).
Расходы на внешкольные кружки, занятия музыкой в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе «Индивидуальные и прочие расходы» Ежеквартального вопросника.
В строках «неформальные расходы для студентов» и «неформальные расходы для школьников» учитываются расходы на покупку цветов, подарков, взносы в школьный фонд, незаконные выплаты преподавателям и прочие неформальные расходы.
В строку «образование для взрослых» включаются расходы на обучение на компьютерных курсах, курсах иностранных языков, бухгалтерского учета, секретарей-референтов.
В строке «другие расходы на образование для взрослых» учитываются прочие расходы на образование, такие как распечатка, размножение документов и услуги Интернет-кафе независимо от уровней образования.
Покупка ученических ранцев и рюкзаков в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе «Расходы на предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие расходы» Ежеквартального вопросника.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
10. В разделе 5 «Расходы на здравоохранение» отражаются расходы, связанные с получением медицинской помощи.

3.1-сұрақта интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
Егер тұрғын үй коммуналдық қызметтерге жалдау ақысы қосылған болса, онда бұл сома «Тұрғын жайды жалдау ақысы» жолында есепке алынады және де басқа жолдарда көрсетілмейді.
9. «Білім беру шығыстары» 4-бөлімінде білім алуға жұмсалған  шығыстар көрсетіледі.
4.1-сұрақ білім алуға байланысты үй шаруашылығының барлық шығындары туралы ақпаратты алуға арналған.
2-бағанда барлық сатылы білім қызметтеріне төлем, оқулықтар сатып алуға, мектептің бірыңғай үлгідегі киімдерін, оқушылардың көлік шығыстары, тамақтануға жұмсалған және бейресми шығыстар (мұғалімге сыйлық алу, сынып, мектеп, және басқа қорларға жинау) қосылған білім шығыстарының тізімі көрсетілген. Балабақша үшін төлемге сондай-ақ, балабақшадағы қосымша сабақтарға жұмсалған (мысалы, ағылшын тілін оқу) шығыстар есепке алынады.
Мектептен тыс үйірмелер, ән сабақтары бұл бөлімде көрсетілмейді, өйткені оларды есепке алу Тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Жеке және өзге де шығыстар» бөлімінде жүргізіледі.
«Студенттер үшін бейресми шығыстар» және «оқушылар үшін бейресми шығыстар» жолдарына гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге заңсыз төлемдер және өзге де бейресми шығ стар кіреді.
«Ересектерге арналған білім» жолына компьютерлік курстар оқуына, шет тілдері курстары, бухгалтерлік есеп, хатшы-референтке арналған шығыстар кіреді.
«Ересектерге арналған білім беру бойынша басқа да шығыстар» жолына білім деңгейіне тәуелсіз басып шығару, құжаттарды көбейту және Интернет-кафе қызметтері сияқты өзге де білім беруге байланысты шығыстар кіреді.
Оқушының арқаға асатын сөмкесі мен жолдорбаларын сатып алу бұл  білімге қосылмайды, өйткені оларды есепке алу Тоқсан сайынғы сұрақнаманы  «үй тұрмысындағы заттар, тұрмыстық техникаға, жиһаз және басқаға шығ стар» бөлімінде жүргізіледі.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
10. «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде медициналық көмек алумен байланысты шығыстар көрсетіледі.

Вопрос 5.1. предназначен для получения информации обо всех расходах домашнего хозяйства на здравоохранение за квартал.
В графе 2 указан перечень расходов на здравоохранение, который включает покупку лечебного оборудования и аппаратов, фармацевтических препаратов, оплату амбулаторных, медицинских, парамедицинских услуг, а также услуг больниц, медицинских лабораторий, персонала, транспортные и неформальные расходы.
В строку «прочая продукция медицинского назначения» входят шприцы, бинт медицинский, вата, градусники и другие.
В строке «медицинские услуги» учитываются врачебная практика, первичный прием к врачу, услуги народной медицины.
В строку «услуги медицинских лабораторий» входят исследования радиологические, общий анализ крови, общий анализ мочи и прочие.
«Услуги медицинских сестер и акушерок» включают в себя услуги вспомогательного медицинского персонала, массаж и прочие услуги медицинских сестер и акушерок.
В строку «специализированные парамедицинские услуги» включаются услуги иглотерапевтов, физиотерапевтическое лечение, услуги врачей в области традиционной медицины и другие парамедицинские услуги.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
11. В разделе 6 «Индивидуальные и прочие расходы» учитываются индивидуальные и прочие расходы на платные услуги.
В вопросе 6.1. в графе 2 приведен перечень платных услуг.
В строке «почтовые услуги» учитываются все виды почтовых услуг: отправка посылок, бандеролей, писем, денежных переводов и другие услуги, включая покупку почтовых марок.
В строку «ремонт теле, фото и радиоаппаратуры» включаются расходы на обслуживание, настройку и ремонт компьютеров.
В строку «ритуальные услуги» включаются расходы на ритуальные услуги, связанные с похоронами, установку памятников, покупку свечей за упокой, отпевание и прочее.
Ритуальные услуги, которые не связаны с похоронами и поминовением усопших, такие как венчание, обрезание, крещение, службы за здравие и типа подобные относятся в строку «другие виды услуг» (код 12720099).
В строку «оплата за проведение платежей» входят также оплата за проведение платежей по коммунальным услугам.
В строке «внешкольные занятия» (код 09410003) учитываются расходы на оплату внешкольных занятий по изобразительному искусству, музыке, танцам; занятия в кружках юных техников и других.
В строку «путевки на экскурсии и дома отдыха» включаются также поездка на отдых в Турцию, Китай и другие страны.
По строке «рестораны, кафе и аналогичные заведения» (код 11110000) учитываются расходы на проведение торжественных и ритуальных мероприятий в подобных заведениях.
В строку «услуги по уходу за домашними животными» включаются мытье, стрижка собак в специальных парикмахерских, услуги ветлечебниц по лечению домашних животных, прививки против болезней. В данном разделе не учитываются расходы на ветеринарные услуги для скота, учет указанных расходов ведется в разделе 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» Ежеквартального вопросника.

5.1-сұрақ бір тоқсанда үй шаруашылықтарының денсаулық сақтауға арналған барлық шығыстары туралы ақпарат алуға арналған.
2-бағанда емдеу құралдары мен аппараттарын, фармацевтикалық препараттарды сатып алуды қамтитын, амбулаториялық, медициналық, парамедициналық қызметтерге ақы төлеу, сонымен қатар ауруханалар, медициналық зертханалар, персоналдар, көлік және бейресми шығыстар денсаулық сақтауға жұмсалған шығыстар тізімінде көрсетілген.
«Медициналық мақсаттағы өзге де өнімдер» жолына шприцтер, медициналық таңғыш, мақта, градусник және өзгелер жатады.
«Медициналық қызметтер» жолына дәрігерлік тәжірибе, дәрігерге ал ашқы қаралу, дәстүрлі медицина есепке алынады.
«Медициналық зертхана қызметтері» жолына радиологиялық, жалпы қан талдауы, зәрдің жалпы талдауы және тағы басқа зерттеулер кіреді.
«Медбикелер мен акушерлердің қызметі» жолына қосымша медициналық персоналдардың қызметі, массаж, медбикелер мен акушерлердің өзге де қызметтері жатады.
«Мамандандырылған парамедициналық қызметтер» жолына инемен емдеу қызметтері, физиотерапевтикалық емдеу, дәстүрлі медицина төң регіндегі дәрігерлердің қызметі және өзге де парамедициналық қызметтер кіреді.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
11. «Жеке және өзге де шығыстар» 6-бөлімінде ақылы қызметтерге  жұмсалған жеке және өзге де шығыстар есепке алынады.
6.1-сұрақтың 2-бағанында ақылы қызметтердің тізбесі келтірілген.
«Почта қызметтері» жолында почтаның барлық қызметтері есепке алынады: почта маркаларын сатып алуды қоса, посылка жіберу, бандерольдар, хаттар, ақша аударымдары және басқа қызметтер.
«Теле, фото және радиоаппаратуралары» жолында қызмет көрсетуге, компьютерлерді баптауға және жөндеуге кеткен шығыстар қамтылады.
«Салт-жоралық қызметтер» жолында жерлеуге, ескерткіш орнатуға, әруақтар үшін шамдар сатып алуға, жаназаға дұға оқуға және басқа салт-жоралық қызметтерге байланысты шығыстар қамтылады.
Жерлеу мен өлгендерді еске алуға байланысты емес, мысалы некелесу, сүндеттеу, шоқындыру, амандық-саулық қызметтері және тағы басқа салт-жоралық қызметтер «қызметтің басқа түрлері» (12720099-код) жолына жатқызылады.
«Төлемдер жүргізген үшін ақы» жолына, сондай-ақ, коммуналдық  қызметтер бойынша төлемдер жүргізген үшін ақылар жатады.
«Мектептен тыс сабақтар» (09410003-код) жолында мектептен тыс бейнелеу өнері, ән, би сабақтарына; жас техниктер үйірмесіндегі және басқа да сабақтарға жұмсалған шығыстар енгізіледі.
«Саяхаттар мен демалыс үйлеріне жолдамалар» жолында, сондай-ақ, Түркияға, Қытайға және басқа да елдерге демалуға арналған сапарлар енгізіледі.
«Мейрамхана, дәмхана және осыған ұқсас мекемелер» жолына (11110000-код) салтанатты және салт-жоралық шараларды осы іспеттес мекемелерде өткізуге кеткен шығыстар енгізіледі.
«Үй жануарларын күту бойынша қызметтер» жолына арнайы шаштараздарда иттерді жуу, қылын қидыру, үй жануарларын емдеу бойынша ветеринарлық емдеу қызметтері, ауруға қарсы екпелер қамтылады. Осы бөлімде малдар үшін ветеринарлық қызметтерге шығыстар есепке алынбайды, аталған шығыстарды есепке алу тоқсан сайынғы сұрақнаманың «Өсімдік жә е мал шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінде қамтылады.

В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
В вопросе 6.2 приведен перечень платежей в бюджет. Если домашнее хозяйство совершало оплату налогов на недвижимость, землю (под недвижимость), транспорт и прочие платежи в бюджет, то в графе 3 отмечается код 1 вариант ответа «Да» и сумма затрат записывается в соответствующие строки графы 4.
В строку «прочие платежи в бюджет» включаются следующие виды платежей: покупка патента на предпринимательскую деятельность, государственные пошлины, административные штрафы и другие выплаты.
В вопросе 6.3 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» задается вопрос 6.4, при ответе «нет-2» осуществляется переход к следующему разделу.
В вопросе 6.4 проставляется сумма денежного расхода в тенге за квартал на выплату алиментов.
12. В разделе 7 «Транспортные услуги» отражаются расходы на транспортные услуги за последний квартал.
В данном разделе не учитываются расходы на оплату транспортных услуг, относящихся к образованию и здравоохранению, учет которых ведется в разделе 4 «Расходы на образование» и в разделе 5 «Расходы на здравоохранение».
В строке «наем транспортных средств для перевозки грузов» учитывается плата за наем всех видов транспортных средств: автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного, гужевого. В данной строке отражаются расходы за наем транспортных средств как внутри городов и населенных пунктов, так и за их пределы.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
13. В разделе 8 «Трансферты и помощь» отражается информация о трансфертах и помощи.
В графе 2 вопроса 8.1 приведен перечень трансфертов, переданных другим домашним хозяйствам.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается денежный расход в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то производиться оценка в тенге по рыночным ценам.

3-бағанда интервьюер алдымен әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
6.2-сұрақта бюджетке төлемдер тізбесі келтірілген. Егер үй шаруашылығы жылжымайтын мүлікке, жерге (жылжымайтын мүлік ретінде) көлікке салық және бюджетке басқа төлемдер жүргізсе, онда 3-бағанда жауаптың «Иә-1» нұсқасы белгіленеді және 4-бағанның тиісті жолында шығын сомасы жазылады.
«Бюджетке өзге де төлемдер» жолында келесі төлемдер қамтылады: кәсіпкерлік қызметке патент сатып алу, мемлекеттік баждар, әкімшілік айыппұлдар және басқа төлемдер.
6.3-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 6.4-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге өту жүзеге асырылады.
6.4-сұрақта бір тоқсандағы алименттерді өтеуге кеткен ақшалай шығыстар теңгемен қойылады.
12. «Көлік қызметтері» 7-бөлімінде соңғы тоқсандағы көлік қызметтеріне жұмсалған шығыстар көрсетіледі.
Бұл бөлімде «Білім беруге арналған шығыстар» 4-бөлімінде және «Денсаулық сақтауға жұмсалған шығыстар» 5-бөлімінде есепке алынатын білім беру мен денсаулық сақтауға жататын көлік қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалған шығыстар есепке алынбайды.
«Жүктерді тасымалдау үшін көлік құралдарын жалдау» жолында көлік құралдарының барлық түрлерін жалдау есептеледі: автомобиль, теміржол, әуе, су, көлік-арба. Бұл жолда қала ішінде және елді-мекендерде, сонымен қатар олардан тысқары жерде көлік құралдарын жалдау шығыстары көрсетіледі.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүзеге асырылады.
13. «Трансферттер және көмек» 8-бөлімінде трансферттер және көмек туралы ақпараттар көрсетіледі.
8.1-сұрақтың 2-бағанында басқа үй шаруашылықтарына берілген трансферттер тізбесі келтірілген.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстар теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі.
Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.

Во избежание двойного счета и в связи с тем, что данный раздел имеет целью получение информации о видах и размерах оказываемой домохозяйством помощи, в строке «прочее» не указываются купленные в подарок непродовольственные товары, одежда, ткани и обувь, учтенные в качестве подарка в 1 и 2 разделах Ежеквартального вопросника, а также продукты, напитки и непродовольственные товары, учтенные в разделах 1 и 5 Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003).
Расходы на фармацевтическую продукцию, приобретаемую для оказания помощи родственникам или друзьям, находят отражение только по строке «Фармацевтическая продукция» (код 06110000) и не учитываются в разделе 5 «Расходы на здравоохранение» Ежеквартального вопросника.
В графе 2 вопроса 8.2 приведен перечень трансфертов, полученных домохозяйством от родственников и друзей. Здесь не учитываются благотворительные обеды и продукты питания, полученные в подарок, которые отражаются во 2 и 3 разделах Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003).
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду помощи о его наличии и проставляет один из вариантов ответа (да-1, нет-2). При ответе «да–1» в графе 4 записывается сумма денежной помощи в тенге за квартал. При ответе «нет–2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке. Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то производится оценка в тенге по рыночным ценам.
14. В разделе 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» отражается информация о выращенной продукции растениеводства и животноводства, а также о затратах на землю и содержание скота.
Вопрос 9.1 о доступе домашнего хозяйства к земле задается всем обследуемым домохозяйствам. Если домохозяйство не имеет собственного участка земли, а берет его в аренду, то считается, что у него имеется доступ к земле. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» – переход к следующему вопросу, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.7.
В вопросе 9.2 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» – переход к следующему вопросу, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.4.
В графе 2 вопроса 9.3 приведен перечень затрат на землю. По тем видам расходов, которые совершало домохозяйство, в графе 3 проставляется сумма в тенге. В строку «прочие расходы, связанные с использованием земельного участка» (код 1.9) также включать расходы на содержание дачи (полив, освещение, охрана и др.)

Екі рет есепке алудан сақтану мақсатында және бұл бөлімнің мақсаты үй шаруашылығы көрсеткен көмектің түрі мен көлемі туралы деректер алу болғандықтан, «басқа» жолында Тоқсан сайынғы сұрақнаманың 1 және 2-бөлімдерінде сый ретінде есепке алынған сыйлық үшін сатып алынған азық-түліктік емес тауарлар, киім, мата және аяқ киім, сонымен қатар Күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 1 және 5-бөлімдерінде есепке алынған азық-түлік, сусындар және азық-түліктік емес тауарлар көрсетілмеуі тиіс.
Туыстарына және достарына көмек көрсету үшін фармацевтикалық өнімді сатып алуға жұмсалған шығыстар тек «Фармацевтикалық өнімдер» жолында ғана көрсетіледі (06110000-код) және Тоқсан сайынғы сұрақ аманың «Денсаулық сақтау шығыстары» 5-бөлімінде есепке алынбауы керек.
8.2-сұрақтың 2-бағанында үй шаруашылығының туыстарынан және достарынан алынған трансферттер тізбесі келтірілген. Мұнда күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 2 және 3 бөлімдерінде көрсетілген сыйға алынған қайырымдылық астары және тамақ өнімдері есепке алынбайды.
3-бағанда интервьюер алдымен әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанға тоқсандағы ақшалай шығыстары теңгемен жазылады. Осы жол бойынша «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі. Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды тең емен жүргізу керек.
14. «Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінде өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өсіру туралы ақпарат, сондай-ақ жерге және малды ұстауға жұмсалған шығындар туралы ақпарат көрсетіледі.
Үй шаруашылығының жерге қолжетімділігі туралы 9.1-сұрақ зерттелетін барлық үй шаруашылығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке меншігінде жер учаскесі болмаса, оны жалға алатын болса, онда оны  жер учаскесіне қолжетімділігі бар деп саналады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді, ал «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.7-сұраққа көшу керек.
9.2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.4-сұраққа көшеді.
9.3-сұрақтың 2-бағанында жерге жұмсалған шығындар тізбесі келтірілген. Үй шаруашылығының жұмсаған шығыстарының түрлері бойынша 3-бағанда сомасы теңгемен қойылады. «Жер учаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар» (1.9-код) жолына сонымен бірге саяжайды ұстауға (суландыру, жарықпен қамтамасыз ету, қорғау және т.б) кеткен шығ стар кіреді.

В вопросе 9.4 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да-1» задается вопрос 9.5, при ответе «нет-2» – переход к вопросу 9.6.
В вопросе 9.5 выбирается и отмечается один вариант ответа. Не зависимо от ответа осуществляется переход к следующему вопросу.
Вопрос 9.6 о сборе и реализации урожая за обследуемый квартал.
В графе 2 приведен перечень сельскохозяйственных культур.
В графе 3 приведены единицы измерения: кг, тонна (за исключением цветов, по которым учет ведется в тенге).
В графе 4 указывается количество собранного урожая по тем культурам, которые выращивало домашнее хозяйство (кроме цветов) в указанных единицах измерения.
В графе 5 проставляется потребленное и отданное в подарок количество урожая.
В графе 6 проставляется расход урожая на корм скоту и птице.
В графе 7 записывается количество переработанного урожая.
В графе 8 указывается количество проданного урожая (кроме цветов), в графе 9 – потери (порча и другие потери).
В графе 10 записывается, сколько денег в тенге выручило домохозяйство от продажи урожая, собранного в текущем квартале. В графе 11 записывается сумма, вырученная от продажи урожая, произведенного ранее (из запасов предыдущих периодов).
В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 учет ведется в натуральном выражении (кг или тоннах, кроме цветов), при этом соблюдается единая единица измерения по строке, а в графах 10, 11 – в стоимостном выражении (тенге).
Во всех графах кроме 11, информация отражается за обследуемый квартал, ранее сделанные заготовки в них не учитываются.
Вопрос 9.7 о содержании сельскохозяйственных животных. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да - 1» задается вопрос 9.8, при ответе «нет - 2» - переход к следующему вопросу.
В графе 2 вопроса 9.8 приведен перечень расходов на содержание животных. При ответе «да - 1» в графе 4 проставляется сумма затрат за квартал, при ответе «нет - 2» - графа 4 не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
Вопрос 9.9 о покупке живого скота, пчел и птицы. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да - 1» задается вопрос 9.10, при ответе «нет - 2» - переход к вопросу 9.11.
В вопросе 9.10 проставляется сумма расходов на приобретение живого скота, пчел и птицы за квартал в тенге.
В вопросах 9.11 и 9.12 учитывается продажа только молодняка скота и птицы, которые предназначены для воспроизводства и доращивания; пчел; а также тех видов скота, которые не будут использоваться на мясо: это рабочие лошади, ослы, мулы и т.п. При ответе «да - 1» на вопрос 9.11 проставляется сумма в вопросе 9.12. При ответе «нет - 2» – переход к вопросу 9.13.

9.4-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.5-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.6-сұраққа көшеді.
9.5-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. Жауаптың қандай болғанына қарамастан келесі сұраққа көшеді.
9.6-сұрақ зерттелетін тоқсандағы егінді жинау және өткізу туралы.
2-бағанда ауыл шаруашылығы дақылдарының тізбесі келтірілген.
3-бағанда өлшем бірліктер келтірілген: кг, тонна (теңгемен есептелетін гүлдерден басқа).
4-бағанда көрсетілген өлшем бірлікте үй шаруашылығы өсірген (гүлден басқа) сол дақылдар бойынша жиылған егіннің мөлшері көрсетіледі.
5-бағанда тұтынылған және сыйға тартылған егін мөлшері қойылады.
6-бағанда мал және құсты азықтандыруға жұмсалған егін шығысы қойылады.
7-бағанда қайта өңделген егін мөлшері көрсетіледі.
8-бағанда сатылған егін (гүлден басқа) мөлшері,
9-бағанда шығындар (бұзылу және басқа шығындар) көрсетіледі.
10-бағанда ағымдағы тоқсанда үй шаруашылығы жиылған егінді сатудан үй шаруашылығына қанша теңге түскенін жазады. 11-бағанда бұдан бұрын өндірген (алдыңғы кезеңдерден қалған қор) егіндерді сатудан түскен сома жазылады.
4, 5, 6, 7, 8, 9-бағандарда есеп заттай көріністе (кг немесе тонна, гүлден басқа) жүргізіледі, сонымен қатар жол бойынша өлшемнің бірыңғай өлшем бірлігі міндетті түрде сақталуы керек, ал 10, 11-бағандарда – құндық бағалауда (теңгемен) есепке алынады.
11-бағаннан басқа барлық бағандарда ақпарат зерттелінетін тоқсан а көрсетіледі, оларда бұрын жасалған дайындамалар есепке алынбайды.
9.7-сұрақ ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.8-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге көшеді.
9.8-сұрақтың 2-бағанында жануарларды ұстауға кеткен шығыстар тізімі келтірілген. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 4-бағанда тоқсандағы шығын сомасы қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 4-бағ н толтырылмайды және келесі жолға көшу жүзеге асады.
9.9-сұрақ тірі малдарды, бал араларын және құстарды сатып алу туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.10-сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді.
9.10-сұрақта бір тоқсанда тірі малды, бал араларын және құстарды сатып алуға кеткен шығыстар сомасы теңгемен қойылады.
9.11 және 9.12-сұрақтарда ұдайы өндіруге және өсіруге арналған тек малдардың төлдерін және құстарды және араларды, сондай-ақ малдарды  етке өткізілмейтін түрлерін сату есепке алынады: бұл жұмысқа жегілетін жылқылар, есектер, қашырлар және тағы басқалар. 9.11-сұраққа «иә-1» деп жауап берген жағдайда 9.12-сұрақта сома қойылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 9.13-сұраққа көшеді.

В вопросе 9.13 выбирается и отмечается один вариант.
В таблице к вопросу 9.14 графы 4, 5, 6, 7 и 8 заполняются в натуральном выражении, графы 9 и 10 – в стоимостном выражении. В графах 4, 5, 6, 7, 8 и 9 отражается продукция животноводства, полученная за отчетный квартал. А в графе 10 указывается сумма, вырученная от продажи ранее произведенной продукции животноводства.
Производство мяса учитывается в убойном весе, поэтому в случаях, когда домохозяйства реализуют взрослый скот или птицу в живом виде, поголовье пересчитывается на мясо в соответствии с коэффициентами пересчета, приведенными в Таблице «Выход убойной массы скота и птицы, реализованного на убой в живом весе в хозяйствах населения» Приложения 1 к настоящей Инструкции, если не был получен счет от заготовительной организации. Данные по ним заносятся в графы 4, 7, 9 и 10. В графах 9 и 10 указывается стоимость продажи живого скота. Субпродукты в таких случаях не учитываются, так как согласно методике, применяемой в статистике сельского хозяйства, реализованный в живом весе скот пересчитывается только на мясо.
15. Раздел 10 предназначен для получения информации о производстве товаров и услуг домашними хозяйствами.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду товара о наличии его производства и проставляет один из вариантов ответа (да – 1, нет - 2). При ответе «да-1» по соответствующим строкам заполняются следующие графы. При ответе «нет-2» - переход к следующей строке.
В графе 4 выбирается один вариант ответа, в зависимости от предназначения продукции. В графе 5 указывается стоимость произведенной в текущем квартале в тенге, в графе 6 из стоимости произведенной в текущем квартале продукции выделяется сумма проданной продукции. В графе 7 проставляются сумма реализации продукции, произведенной ранее (из запасов).
В данной таблице две строки: «пищевые продукты» и «мукомольно-крупяные изделия» закрещены, то есть не подлежат заполнению.
В строке «сметана и другие молочные продукты» (код 01141000) учитываются: сметана, простокваша, кефир, кисломолочные продукты, йогурты, кумыс, шубат, молочные консервы. В данную строку не включается молоко, так как его учет ведется в разделе 9 «Производство продукции животноводства и растениеводства» по строке «Молоко» вопроса 9.14 (код 01141100).
В строку «хлеб свежий, хлебобулочные и кондитерские изделия» включаются хлеб, лепешки и все виды хлебобулочных и кондитерских изделий; в строку «колбасы и другие мясные изделия» - домашние колбасы, казы, шужук, жая, карта, сало (шпик), тушенка, мясные консервы; в строку «другие продукты питания» - сухофрукты, улов рыбы, грибы и другие продукты питания, не включенные в вышестоящие строки.
Стоимость произведенных потребительских товаров учитывается в ценах покупателя (в рыночных ценах).

9.13-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
4, 5, 6, 7 және 8-бағандардың 9.14-сұрағының кестелерінде заттай тұлғалауда, ал 9 және 10-бағандар құндық тұлғалауда толтырылады. 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанға алынған мал шаруашылық өнімдері көрсетіледі. Ал, 10-бағанда бұдан бұрын өндірілген мал шаруашылық өнімдерін сатудан түскен түсімдер сомасы көрсетіледі.
Еттің өндірісі сойыс салмағында есепке алынады, сондықтан үй шаруашылықтары ересек малды немесе құсты тірі салмақта, егер дайындау ұйымдарынан есеп алынбаған жағдайда, мал басы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы «Жұртшылық шаруашылықтарындағы союға өткізілген мал мен құ тың сойыс салмағының шығуы» кестеде келтірілген қайта есептеу коэффициенттеріне сәйкес етке есептеледі. Олар бойынша деректер 4, 7, 9 және 10-бағандарға енгізіледі. 9 және 10-бағандарында тірі малды сату құны көрсетіледі. Қосымша тағамдық ет өнімдері бұл жағдайда есепке алынбайды, өйткені ауыл шаруашылығы статистикасында қолданылатын әдістемеге сәйкес, тірі салмақта өткізілген мал тек етке ғана қайта саналады.
15. 10-бөлім үй шаруашылықтарының тауарлар мен қызметтерді өндіруі туралы ақпаратты алуға арналған.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір тауар түрі бойынша оның  өндірісінің бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда тиісті жолдарға келесі бағандар толтырылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі жолға көшеді.
4-бағанда өнімнің арналуына байланысты жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. 5-бағанда ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің құны теңгемен көрсетіледі, 6-бағанда ағымдағы тоқсанда өндірілген өнім құнынан сатылған өнім сомасы шығады. 7-бағанда бұдан бұрын өндірілген (қордан) өнімді өткізу сомасы қойылады.
Осы кестеде екі жол: «тамақ өнімдері» және «ұн-жарма өнімдері» көрсетелген, яғни толтырылмайды.
«Қаймақ және басқа сүт өнімдері» (01141000-код) жолында: қаймақ, қатық, кефир, қышқыл сүт өнімдері, йогурттар, қымыз, шұбат, сүт консервілері есепке алынады. Бұл жолға сүт қосылмайды, өйткені оны «Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінің «Сүт» 9.14-сұрағының (01141100-код) жолында есепке алынады.
«Жаңа пісірілген нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер» жолына нан, тандыр нан және нан-тоқаштың және кондитерлік өнімдердің барлық түрлері қосылады; «шұжықтар және басқа ет өнімдері» жолына – үй шұжық ары, қазы, шұжық, жая, қарта, сала (шпик), бұқтырма, ет консервілері; «басқа тамақ өнімдері» жолына – кептірілген жемістер, ауланған балықтар, саңырауқұлақтар және жоғарыдағы жолдарға қосылмаған басқа тамақ өнімдері.
Тұтыну тауарларын өндіру құны сатып алушының бағасымен (нарық бағасында) есепке алынады.

Вопрос 10.2 позволяет получить информацию об оказанных домашними хозяйствами услугах за обследуемый квартал.
В графе 3 интервьюер сначала уточняет по каждому виду услуг о наличии его оказания и проставляет один из вариантов ответа (да – 1, нет - 2). При ответе «да-1» по соответствующим строкам заполняется графа 4. При ответе «нет - 2» графа 4 по данной строке не заполняется и осуществляется переход к следующей строке.
В строке «торговля и поставка готовой пищи» (код 2 03) учитывается чистая прибыль от перепродажи непродовольственных и продовольственных товаров, включая чистую прибыль, получаемую перекупщиками молока, мяса, овощей и другой сельхозпродукции, а также прибыль от продажи пищи и напитков, изготовленных в домашних хозяйствах.
В строку «Услуги в области образования» входят репетиторство и прочие образовательные услуги.
В строку «Услуги в области здравоохранения» входят массаж, уколы и другое.
Строка «Сдача в аренду жилья» включает в себя прибыль от сдачи в аренду жилья, а также нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений. В строку «прочие услуги» (код 2 99) включается чистая прибыль от сдачи в аренду транспортных средств и другого оборудования (холодильников и так далее) и прочих услуг, не перечисленных выше.
16. В разделе 11 «Занятость» опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие с кодами 33, 36, 37, 39 и временно прибывшие с кодами 43, 46, 47, 49 из Контрольной карточки состава домашнего хозяйства (индекс D 008).
Вопросы 1 и 2 охватывают последние 7 дней, предшествовавшие дате проведения интервью, вопрос 3 - четыре недели, включая последние 7 дней.
При ответе «да-1» осуществляется переход к вопросу 5, при ответе «нет-2» - переход к следующему вопросу.
В вопросе 2 выбирается соответствующий код причины, приведенный в нижней части таблицы.
В вопросах 3 и 4 выбирается и отмечается один вариант ответа.
Вопросы 5 и 6 заполняются только на работающих членов домашнего хозяйства (ответивших «да - 1» на вопрос 1).
В соответствии с рекомендациями Международной организации труда (МОТ) к занятому населению относятся лица в соответствующем возрасте, кто по своему состоянию в течение определенного короткого периода, равной одной неделе, относятся к одной из следующих категорий:
«наемный (оплачиваемый) работник»;
«самозанятый работник».
Лицо, которое в обследуемую неделю было в отпуске (трудовом, без содержания, декретном или по уходу за ребенком) или заболело, также считается занятым, так как имеет формальное прикрепление к своей работе.
Если учащийся или студент работал во время каникул, а также в случаях, когда пенсионер по возрасту получает пенсию и на момент обследования работает – указанные лица считаются занятыми.
В соответствии с Международной классификацией по положению в занятии (статуса в занятости) определены следующие группы самостоятельно занятых работников: работодатели, самозанятые работники, неоплачиваемые семейные работники, члены производственного кооператива.

10.2-сұрақ зерттелетін тоқсанға үй шаруашылықтарының көрсеткен қызмет түрлері туралы ақпарат алуға мүмкіндік береді.
3-бағанда интервьюер бірінші әрбір қызмет түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылауы және жауаптың бір нұсқасын (иә-1, жоқ-2) қоюы тиіс. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда тиісті жол бойынша 4-баған толтырылады. «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда осы жол бойынша 4-баған толтырылмайды және келесі жолға өту жүргізіледі.
«Сауда және дайын тамақты жеткізіп беру» (2 03 код) жолында сүтті, етті, көкөністерді және басқа ауыл шаруашылық өнімдерін, сондай-ақ үй шаруашылығында дайындалған тамақтарды және сусындарды сатудан тү кен таза кірісті қоса отырып, азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сатудан түскен таза табыс есепке алынады.
«Білім беру саласындағы қызметтер» жолында үйретуші және өзге де білім беру қызметтері кіреді.
«Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер» жолына массаж, уколдар және басқалар жатады.
«Тұрғын үйді жалға беру» жолына үйді, сонымен қатар кісі тұрмайтын (өндіріс) жайларын: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен табысты қамтиды. «Өзге қызметтер» (2 99 код) жолында көлік құралдарын және басқа жабдықтарды жалға беруден (тоңазытқыш және тағы басқа), жоғарыда көрсетілмеген тағы басқа қызметтерден түскен таза табыс қ мтылады.
16. «Жұмыспен қамтылу» 11-бөлімінде Үй шаруашылығы құрамын бақылау карточкасынан (индексі D 008) 15 жастағы және одан үлкен, соның ішінде уақытша кеткендер 33, 36, 37, 39-кодтарымен және уақытша келгендер 43, 46, 47 және 49-кодтарымен сұралынады.
1 және 2-сұрақтар сұхбат жүргізгенге дейінгі соңғы 7 күнді, 3 сұрақ соңғы 7 күнді қосқанда төрт аптаны қамтиды.
«Иә-1» деп жауап берген жағдайда 5-сұраққа көшеді, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді.
2-сұрақта кестенің төменгі бөлігінде келтірілген себептердің тиісті коды таңдалады.
3 және 4-сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
5 және 6-сұрақтар үй шаруашылығының тек жұмыс істейтін мүшелеріне (1 сұраққа «иә-1» деп жауап бергендерге) толтырылады.
Халықаралық еңбек ұйымының (ХЕҰ) ұсынымдарына сәйкес жұмыспен қамтылған адамға – жасы әркім өз жағдайы бойынша бір аптаға тең белгілі бір қысқа кезең ішінде келесі санаттардың біреуіне жатқызылуы мүмкін адамдар:
«жалдамалы (ақы төленетін) қызметкер»;
«өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкер».
Зерттеу аптасында демалыста (еңбек, жалақы сақтауынсыз жүктілігіне немесе бала күтіміне байланысты) немесе науқастанған тұлға жұмыспен қамтылған деп саналады, себебі ол өз жұмысына ресми тіркелген.
Егер оқушы немесе студент оқу демалысы кезінде жұмыс істесе, сонымен қатар жасы бойынша зейнеткер зейнетақысын ала отырып зерттеу кезінде жұмыс істесе – аталған адамдар жұмыспен қамтылған деп есептеледі.
Халықаралық сыныптамаға сәйкес айналысатын жұмыстағы орны (жұмыспен қамтылу статусы) бойынша өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкерлердің мынадай топтары анықталған: жұмыс берушілер, өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер, отбасының ақы төленбейтін қызметкерлері, өндірістік кооператив мүшелері.

17. В разделе 12 отражается информация о доходах каждого члена домашнего хозяйства за текущий квартал. Здесь опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие с кодами 33, 36, 37, 39 и временно прибывшие с кодами 43, 46, 47, 49 из Контрольной карточки состава домашнего хозяйства (индекс D 008).
По коду 1111 учитываются доходы от наемной занятости (заработная плата, включая оплату труда в натуральном выражении и единовременные выплаты), по коду 1112 – доход от самостоятельной занятости.
Доход от продажи продукции собственного производства раздела «Производство товаров и услуг», указанного в вопросе 10.1 графы 6 и 7, а также в вопросе 10.2, кроме пунктов «Сдача в аренду жилья» (код 2 08), «Сдача в аренду земли, сельскохозяйственной техники» (код 2 09), «Прочие услуги» (код 2 99) относятся к доходу от самостоятельной занятости.
Доход от продажи сельхозпродукции из раздела 9 «Производство продукции растениеводства и животноводства» также относится к доходу от самостоятельной занятости.
В строке «адресная социальная помощь» учитывается выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В строке «жилищная помощь» указывается помощь, предоставляемая государством в натуральном выражении, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги которых превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
В строке «государственные пособия семьям, имеющим детей» учитываются пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие воспитывающему ребенка – инвалида, а также пособие малообеспеченным семьям с месячным среднедушевым доходом ниже продовольственной корзины, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан» от 16 июня 1997 года № 126 (далее – Закон) предусмотрены три вида государственных социальных пособий:
по инвалидности;
по случаю потери кормильца;
по возрасту.
Размеры пособий по инвалидности (статья 12 Закона) определены исходя из величины прожиточного минимума (далее – ПМ) в зависимости от категории инвалидов и группы инвалидности (от 0,74 до 2,09 ПМ).

17. 12-бөлімде ағымдағы тоқсанға үй шаруашылығының әрбір мүшелерінің табыстары туралы ақпарат көрсетіледі. Мұнда Үй шаруашылығы құрамын бақылау карточкасынан (индексі D 008) 15 жастағы және одан үлкен, соның ішінде уақытша кеткендер 33, 36, 37, 39 кодтарымен және уақытша келгендер 43, 46, 47 және 49-кодтарымен сұралынады.
1111 коды бойынша жалдамалы жұмыспен қамтудан (жалақы, заттай түрдегі еңбекақы және біржолғы төлемдерді қоса), 1112 коды бойынша өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыстар есепке алынады.
«Тұрғын үйді жалға беру» (2 08-код), «Жерді және ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру» (2 09-код), «Өзге де» (код 2 99) тармақ арынан басқа, 10.1-сұрақтың 6 және 7-бағандарында, сонымен қатар 10.2-сұрақтың «Тауарлар мен қызметтерді өндіру» бөлімінде көрсетілген меншікті өндірісінің өнімдерін сатудан түскен табыстарды өз бетінше жұ ыспен қамтылудан түскен табысқа жатқызу керек.
«Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру» 9-бөлімінен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс та өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа жатады.
«Атаулы әлеуметтік көмек» жолында облыстарда, қалаларда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) ұсынған мемлекеттің ақшалай түрдегі төлемі.
«Тұрғын үйлік көмек» жолында мемлекеттің заттай түрінде, ақшалай төлем немесе аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына аударылған ақшалай қаржылар түрінде, осы мақсатқа арналған шығыстардың белгіленген шекті ұйғарымды үлесінен асатын коммуналдық қызметтерге кеткен шығ стар көрсетіледі.
«Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар» жолында, бала 1 жасқа толық толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты тағайындалатын және төленетiн, 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған, сонымен қатар облыстарда, қалаларда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген табысы азық-тү ік қоржыны құнынан төмен, аз қамтылған отбасыларға ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақылар есепке алынады.
«Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының үш түрі қарастырылған:
мүгедектiгi бойынша;
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша;
жасына байланысты.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақы мөлшері (Заңның 12-бабы) мүгедектер санаты және мүгедектер тобына байланысты (0,74-тен 2,09 ең төмен күнкөрiс деңгейi мөлшерiне дейін) күн көрістің ең төменгі деңгейі шамасына (ең төменгі күнкөрiс деңгейiнің мөлшерi) сүйене отырып анық алған.

Максимальный размер пособия по случаю потери кормильца (статья 16 Закона) не может превышать 1,61 ПМ на всех нетрудоспособных членов его семьи.
В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) пособие назначается в размере 0,90 ПМ на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи - в размере 0,41 ПМ, но не более 1,96 ПМ на всех нетрудоспособных членов семьи.
Членам семей военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, размер пособия увеличивается на 0,25 ПМ на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более 1,96 ПМ на всех членов семьи.
Размер социального пособия по возрасту (статья 18 Закона) составляет 0,5 ПМ.
Минимальный размер пенсии и величина ПМ устанавливаются ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Если по размеру выплат у интервьюера вызывает сомнение пенсия это или пособие, тактично поинтересоваться у респондента, какой вид указан в его пенсионном удостоверении.
В строку «пенсия» (код 11211) включаются суммы, получаемые пенсионерами по возрасту: как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур. Данные по пенсиям сопоставляется с минимальным размером пенсий.
В соответствии с Законом пособие по возрасту назначаются гражданам при отсутствии права на пенсионные выплаты из Центра накопительных пенсионных фондов при достижении ими пенсионного возраста. В этой связи, данные по ним включаются в код 112142 «государственное социальное пособие».
В случаях, когда пенсионер получает пенсию посредством лицевого счета в банке, она отражается в доходах, хотя в расходной части эти средства не используются. Когда деньги снимаются со счета, то во избежание двойного счета, они находят отражение только в расходной части.
В строку «специальное государственное пособие» включаются следующие виды специальных государственных пособий:
участникам Великой Отечественной войны;
инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей;
семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью «За оборону Ленинграда» или знаком «Жителю блокадного Ленинграда», признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак;
Героям Советского Союза, кавалерам орденов Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы»;
Героям Социалистического Труда из числа участников Великой Отечественной войны;
Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Трудовой Славы трех степеней;

Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша (Заңның 16-бабы) айлық жәрдемақының ең жоғары мөлшерi отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелерiне 1,61 ең төмен күнкөрiс деңгейi мөлшерiнде тағайындалады.
Ата-анасының екеуінен де айырылған жағдайда балаларға (тас жетімдерге) жәрдемақы әр балаға 0,90 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде, басқа еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне – 0,41 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде, бірақ барлық еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне шаққанда 1,96 ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Қызметтік мiндеттерiн атқару немесе әскери қызметтен өту кезiнде қаза тапқан немесе жаралану, контузия, мертiгу, науқастануы салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң отбасы мүшелерiне жәрдемақының мөлшерi отбасының еңбекке жарамсыз әрбiр мүшесiне 0,25 ең төмен күнкөрiс деңгейiне, бiрақ отбасының барлық мүшелерiне 1,96 ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аспайтын мөлшерде көбейтiледi.
Жасына байланысты әлеуметтік жәрдемақының мөлшері 0,5 ең төменгі күнкөрiс деңгейiн (Заңның 18-бабы) құрайды.
Зейнетақы мен ең төмен күнкөрiс деңгейiнің мөлшерi тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын бекітіледі.
Егер интервьюерде бұл зейнетақы немесе жәрдемақының төлем мөлшері бойынша күмән туса, әдепті түрде респонденттің зейнетақы куәлігінде қандай түрі көрсетілгеніне қызығушылық танытуы керек.
«Зейнетақы» (коды 11211) 4-жолына жасы бойынша зейнеткерлердің алатын сомасына: азаматтық, сонымен қатар зейнеткерлердің әлеуетті құрылымдары қосылады. Зейнетақылар бойынша деректер міндетті түрде ең төменгі зейнетақы мөлшерімен салыстыру керек.
Заңға сәйкес жасына байланысты жәрдемақы азаматтарға зейнетақы төлемдерiне құқығы болмаған жағдайда белгiленген жасқа жеткен кезде Орталықтан, жинақтаушы Зейнетақы қорларынан тағайындалады. Осыған байланысты, олар бойынша деректерді «мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар» 112142 кодына енгізу керек.
Егер зейнеткер банктегі дербес шот арқылы зейнетақыны алса, бірақ бұл қаржы шығыс бөлігінде пайдаланылмаған болса, оны міндетті түрде табыстарда көрсетуі керек. Егер ақша шоттан алынса, онда екі рет есептемес үшін, олар тек шығыс бөлігінде көрсетіледі.
«Арнайы мемлекеттік жәрдемақы» жолында келесі арнайы мемлекеттік жәрдемақы түрлері қамтылады:
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына;
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң ата-аналарына және екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне;
Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
бейбiт уақытта әскери қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына;
Чернобыль АЭС-дағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы  бъектiлердегi және басқа да апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына;
сәуле апаттары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль атом электр станциясындағы апат және басқа да радиациялық апаттар, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiпте байланысты болған азаматтардың отбасыларына;
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелi (ерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, «Ленинградты қорғағаны шiн» медалiмен немесе «Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына» белгiсiмен марапатталған азаматтардың, жалпы сырқаттанудың, еңбекте мертiгудiң және басқа да себептердiң (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мү едек деп танылғандардың екiншi рет некеге отырмаған әйелiне (ерiне);
Кеңес Одағының Батырларына, үш дәрежелi Даңқ ордендерiнiң иегерлерiне, «Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы» құрметтi атағына ие болған адамдарға;
Ұлы Отан соғысына қатысқандардың ішінен Социалистік Еңбек Батырларына;
Социалистiк Еңбек Батырлары, үш дәрежелi Еңбек Даңқы ордендерiнi  иегерлерiне;

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, не награжденным государственными наградами, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
инвалидам первой, второй, третьей группы групп;
детям-инвалидам до шестнадцати лет;
детям-инвалидам первой, второй, третьей группы;
многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Kүмic алқа» или получившим ранее звание «Мать-героиня», награжденным орденами «Материнская слава» I и II степени;
многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
В строке «другие виды трансфертов от государства» учитываются следующие выплаты:
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
пособие на погребение граждан;
единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия;
денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
По строке «материальная помощь» указываются единовременные выплаты по месту работы, из местных бюджетов и из других источников финансирования (акиматов, Советов ветеранов и прочее).
В «доход от продажи недвижимости» включается доход от продажи дома, квартиры, дач и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
По строке «доход от продажи личного и домашнего имущества» учитывается доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
В строке «доход от собственности» учитываются дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары, доход от сдачи жилья (земельных участков) в аренду.
В строке «Дотации и льготы» указывается примерная сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок.
В «прочие денежные поступления» (код 19) включаются выигрыши по лотереям, вкладам, казино, викторинам, наследство, получение страховки на автотранспортное средство в случае аварии и прочие, то есть все виды доходов, которые опрашиваемые не смогли классифицировать выше.

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшiру аймағынан қоныс аударылғандардың (өз еркiмен кеткендердiң) және Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың қатарындағы адамдарға;
I, II, III топтағы мүгедектерге;
он алты жасқа дейiнгi мүгедек балаларға;
бiрiншi, екiншi, үшiншi топтағы мүгедек балаларға;
«Алтын алқамен», «Күмiс алқамен» марапатталған немесе бұрын «Батыр ана» атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелi «Ана даңқы» ордендерiмен марапатталған көп балалы аналарға;
бiрге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның iшiнде кәмелеттiк жасқа толғаннан кейiн олар оқу орнын бiтiретiн уақытқа дейiн (көп дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейiн) орта, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiм беретiн ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасыларға;
саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға.
«Әлеуметтік көмектің басқа түрлері» жолына келесі төлемдер есепке алынады:
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық  қамтамасыз ету;
азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы;
экологиялық апат аймағында тұрып жатқандықтарына байланысты біржолғы өтемақылар;
саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақы.
«Материалдық көмек» жолына жұмыс істейтін орны бойынша біржолғы төлемдер жергілікті бюджеттен және қаржыландырудың басқа көздерінен (әкімдіктер, Ардагерлер кеңесі және басқалары) көрсетіледі.
«Жеке және үй мүлкін сатудан түскен табыстарға» үйді, пәтерді, саяжайды, жер телімдерін, саяжайды бұзуға төлеген төлемдер және басқалар кіреді.
«Жеке меншіктен түскен табыс» жолында бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай табыстар бойынша пайыздар, авторлық гонорарлар, тұрғын үйді (жер учаскілерін) жалға беруден түсетін пайда жазылады;
«Дотациялар мен жеңілдіктер» жолында үй шаруашылықтарының жеңілдіктер, дотациялар және жеңілдіктер алған белгілі сомасы көрсетіледі.
«Басқа табыстар» (1199-код) лотерея ойындарының ұтысынан, салымдардан, казинодан, викториналық ойындардан түскен, мұрагерлік, көлік апаты жағдайында автокөлікке сақтандыру алу, яғни сыныптай алмаған табыстың барлық түрі.

18. Раздел 13 предназначен для получения информации по заемным средствам.
В вопросе 13.1 о получении кредита выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.5.
В вопросе 13.2 указывается сумма полученного кредита в тенге.
В вопросе 13.3 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.5.
В вопросе 13.4 проставляется сумма выплаченного долга.
Вопрос 13.5 о сбережениях. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.7.
В вопросе 13.6 проставляется сумма сбережения в тенге.
В вопросе 13.7 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.9.
В вопросе 13.8 проставляется сумма в тенге.
В вопросе 13.9 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе «да – 1» задается следующий вопрос, а при ответе «нет – 2» – переход к вопросу 13.11.
В вопросе 13.10 проставляется сумма возвращенного долга в тенге.
В вопросе 13.11 приведены цели, для которых был взят долг или кредит. В графе 2 обводиться кружком соответствующий код.
В вопросе 13.12 указаны источники поступления кредита и долга. В графе 2 обводиться кружком соответствующий код.
19. По завершению опроса еще раз просмотреть вопросник и проверить, не пропущены ли какие-либо вопросы, и поблагодарить респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обратиться в домохозяйство (лично или по телефону) и выяснить недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет «Карточку интервьюера» по форме согласно Приложению 5, в которой:
оценивается уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указывается фамилия, имя, отчество и подтверждает своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению формы. Пункт «Замечания по проверке статистической формы» предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной интервьюером формы.
* Перечень товаров и услуг, используемый для проведения обследования домашних хозяйств по уровню жизни размещен на внутреннем сайте Агентства Республики Казахстан по статистике
Приложение 1 к Инструкции по заполнению
статистической формы общегосударственного
статистического наблюдения «Ежеквартальный
вопросник по расходам и доходам домашних
хозяйств» (код 1255102, индекс D 004,
периодичность квартальная)
Выход убойной массы скота и птицы, реализованного на убой в
живом весе в хозяйствах населения
в процентах
Скот и
птица
всех
видов
в том числе
крупный
рогатый
скот
овцы
козы
свиньи
лошади
птица
прочие животные
верблюды
кролики
Республика
Казахстан

18. 13-бөлім қарыз беру қаражаттары бойынша ақпарат алуға арналған.
13.1-сұрақта кредит алу туралы жауаптың бір нұсқасы таңдалады және белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.5-сұраққа көшеді.
13.2-сұрақта алынған несие сомасы теңгемен көрсетіледі.
13.3-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.5-сұраққа көшеді.
13.4-сұрақта төленген қарыздың сомасы қойылады.
13.5-сұрақ жинақтар туралы. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.7-сұраққа көшеді.
13.6-сұрақта жинақ ақша сомасы теңгемен қойылады.
13.7-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «Жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.9-сұраққа көшеді.
13.8-сұрақта сома теңгемен қйылады.
13.9-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. «Иә-1» деп жауап берген жағдайда келесі сұрақ қойылады, «жоқ-2» деп жауап берген жағдайда 13.11-сұраққа көшеді.
13.10-сұрақта қайтарылған қарыз сомасы теңгемен қойылады.
13.11-сұрақта қарыздың және кредиттің алынған мақсаттары келтірілген. 2-бағанда тиісті кодты дөңгелектеп қоршау керек. Жауаптар бірнеше болуы мүмкін.
13.12-сұрақта несиелердің түсімдері мен қарыздардың көздері көрсетілген. 2-бағанда тиісті кодты дөңгелектеп қоршау керек. Жауаптар бірнеше болуы мүмкін.
19. Пікіртерімді бітірген соң, сұрақ-сауал барысында қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сұрақнаманы тағы да бір рет қарап шығу қажет және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіру керек. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығуы керек және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына баруы керек (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтау керек.
Бұдан басқа, интервьюер осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респондентпен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалауы;
өз аты-жөнін көрсетуі және респонденттермен пікіртерімнің нысанды толтыру бойынша нұсқаулыққа сәйкес жүргізілгендігін өзінің қолымен растауы керек. «Статистикалық нысанды тексеру бойынша ескертулер» тармағы интервьюер толтырған нысанды көзбен шолу арқылы тексеру нәтижелері бойынша супервайзердің толтыруына арналған.
________________________________________
* Тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын зерттеу үшін қолданылатын тауарлар мен қызметтер анықтамасы Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің ішкі сайтында орналасқан
«Үй шаруашылықтарының табыстары мен
шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын (коды 1255102, индексі
D 004, кезеңділігі тоқсандық) толтыру бойынша
нұсқаулыққа 1-қосымша
Жұртшылық шаруашылықтарындағы союға өткізілген мал мен құстың сойыс салмағының шығуы
пайызбен
Мал мен құстың барлық түрлері
соның ішінде
ірі қара мал
қойлар
ешкілер
шошқалар
жылқылар
құстар
өзге де малдар
түйелер
қояндар
Қазақстан Республикасы

(код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная)
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Председателя Агентства РК по статистике от 15.08.2011 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов» (код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная).
2. Титульный лист заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер). В пункте «Наименование территории» необходимо вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
3. Журнал предназначен для учета расходов и доходов домашних хозяйств в течение квартала. Данная статистическая форма заполняется главой домашнего хозяйства либо тем членом домохозяйства, в руках которого сосредоточены все или часть общих денег, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах и доходах других членов семьи. Желательно также, чтобы ответственным за ведение Журнала был тот человек, который вел или будет вести Дневник учета ежедневных расходов (индекс D 003).
Все расходы записываются регулярно в те дни, когда они были произведены. Записи должны быть как можно точнее и подробнее (допускаются понятные сокращения). При записи покупки одежды и обуви следует указать, для кого они были куплены. Например, «туфли кожаные женские», «костюм спортивный для сына» и так далее.
Повседневные расходы на покупку лотерейных билетов, разовых билетов на проезд в городском транспорте, телефонных карт и жетонов других мелких товаров также следует указать в Журнале.
В графе «Место покупки» необходимо выбрать один из предложенных кодов и обвести его кружком. К коду 3 «другое» относится – торговля, осуществляемая посредством сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами (выездная, разносная, посылочная).
По окончании обследования интервьюер забирает Журнал, при необходимости уточняя какие-либо записи.
Приложение 7 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 169 (вводится в действие с 01.01.2014).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпы мемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысан
Статистическая форма
общегосударственного
статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының міндетін
атқарушының 2010 жылғы
24 тамыздағы № 228 бұйрығына
7-қосымша
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике от 24 августа
2010 года № 228
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға
жұмсалған уақыт, сағатпен
(қажеттісін қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

«Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 7-тармақшасына сәйкес әзірленді және «Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Титулды парақты пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі - интервьюер) толтырады. «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және селолық елді мекеннің атауын жазу қажет. 2-ден 5-ке дейінгі тармақтар пікіртерім жүргізуге интервьюелерге супервайзерлермен ұсынылған, зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
3. Журнал тоқсан ішіндегі үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстарын есепке алуға арналған. Бұл статистикалық нысан үй шаруашылығының басшысымен немесе қолында жалпы ақшаның барлығы немесе бөлігі жинақталған, басқаларға қарағанда шаруашылықты жүргізумен көбірек айналысатын және отбасы мүшелерінің шығыстары мен табыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады. Мүмкіндігінше, Журналды жүргізуге күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігін (D-003) жүргізген немесе жүргізетін адам жауапты болуы керек.
Барлық шығыстар олар жұмсалған күндерде жүйелі жазылып отырылады. Жазбалар нақтырақ және толық болуы керек (түсінікті қысқартуларға жол беріледі). Киімдер мен аяқ киімдерді сатып алуды жазу барысында олардың кімге сатып алынғанын көрсету керек. Мысалы, «әйелдер былғары туфлиі», «ұлыма спортқа арналған костюм» және тағы басқа.
Лотереялық билеттерге, біржолғы билеттерге, қалалық көлікте жол жүруге, телефон карталары мен жетондарына, басқа ұсақ тауарларға жұмсалатын күнделікті шығыстарды да Журналда көрсету керек.
«Сатып алу орны» бағанында ұсынылған кодтардың біреуін таңдау және айналдыра сызып қоршау керек. «Басқа» 3 кодына желілік маркетинг, қоғамдық таратушылар, почта бойынша және басқа да әдістермен сату (жол жүру, алып барып беру, посылка) арқылы жүзеге асырылған сауда жатады.
Зерттеудің аяқталуымен интервьюер қажеттілігіне қарай қандай да бір жазбаларды нақтылап, журналды алып кетеді.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 169 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы
24 тамыздағы № 228 бұйрығына 7-қосымша
Приложение 7 к приказу исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысандыwww.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Статистикалық нысан коды 1265104
Код статистической формы 1265104
D 006
Жылдық
Годовая
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

1. Жилищные условия
(Вопросы относятся к основному жилью домохозяйства)
1.
Сіз тұрған үй қандай типтегі тұрғын үй (жалдайсыз ба)?
Каков тип жилья, в котором Вы проживаете (арендуете)?
1.
Жеке пәтер
Отдельная квартира
2.
Пәтердегі бөлме
Комната в квартире
3.
Жеке үй
Отдельный дом
4.
Үйдің бір бөлігі
Часть дома
2.
Сіз тұрған үйіңіз кімге тиесілі?
Cкажите, пожалуйста, кому принадлежит Ваше жилье?
1.
Сіздің үй шаруашылығыңызға (жекешелендірілген, сатып алынған
немесе сыйға алынған)
Вашему домохозяйству (приватизировано, куплено или получено в подарок)
2.
Жеке тұлғаға
Частному лицу
3.
Әкімдікке (яғни, үй жекешелендірілмеген)
Акимату (то есть жилье не приватизировано)
4.
Басқа заңды тұлғаға
Другому юридическому лицу
3.
Сіздің тұрғын үйіңіздің ауданы қанша?
Назовите, пожалуйста, …
жалпы ауданы, шаршы метр
общую площадь Вашего жилища – кв.м
тұрғын алаңы, шаршы метр
жилую площадь Вашего жилища – кв.м
4.
Сіздің үй шаруашылығыңыз қанша бөлмеге ие (ас үйден, ваннадан, дәретханадан, дәлізден, қоймадан басқа)?
Сколько жилых комнат занимает Ваше домохозяйство (кроме кухни, ванны, туалета, прихожей, кладовых)?
5.
Сіз бұл пәтерде (үйде) қанша толық жылдан бері тұрасыз?
Сколько полных лет Вы живете в этой квартире (доме)?
6.
Сіздің тұрғын үйіңіз қай жылы салынған?
В каком году Ваше жилье было построено?
7.
Сіздің үйде мыналардың қайсысы бар:
Скажите, пожалуйста, у Вас дома есть:
Иә-1 Жоқ-2
Да-1 Нет-2
1.
Орталықтан жылыту
Центральное отопление
2.
Жеке қондырғыдан жылыту
Отопление от индивидуальной установки
3.
Жеке сужылытқыштан ыстық сумен жабдықтау
Горячее водоснабжение от индивидуальных
водонагревателей
2Осы жерде және бұдан әрі жауап нұсқаларының нөмірленуі статистикалық анықтамалықтарға
сәйкес көрсетілген
Здесь и далее нумерация вариантов ответов указана в соответствии со статистическими
справочниками
4.
Орталықтан ыстық сумен жабдықтау
Центральное горячее водоснабжение
5.
Су құбыры
Водопровод
6.
Кәріз
Канализация
7.
Ванна немесе себезгі
Ванна или душ
8.
Желілік газ
Газ сетевой
9.
Сұйытылған газ (баллондардағы)
Газ сжиженный (в баллонах)
10.
Электр
Электричество
11.
Еден үстілік электр плиткасы
Электроплита напольная
12.
Стационарлық телефон
Стационарный телефон
13.
Қоқыс құбыры
Мусоропровод
14.
Гараж немесе паркинг
Гараж или паркинг
15.
Лифт
16.
Домофон
17.
Телерадиохабар бағдарламаларын қабылдау құралдары (үй және спутникті антенна, радиоқабылдағыштар)
Средства приема программ телерадиовещания (домашняя или спутниковая антенна, радиоприемники)
8.
Сіздің үйде соңғы 30 күн ішінде келесі қызмет көрсетудің негізгі түрлерімен жабдықтауда іркілістер (тоқтатып тастау жағдайлары) болды ма?
Были ли у Вас в доме в течение последних 30 дней перебои со снабжением (случаи отключения) следующих основных видов услуг?
Иә - 1
Да - 1
Жиі-1,
Часто-1
Өте жиі-2,
Очень  часто-2,
Сирек-3,
Редко-3
Жоқ - 2
Нет - 2
1.
Орталықтан жылыту
Центральное отопление
2.
Электрмен жабдықтау
Энергоснабжение
3.
Ыстық су
Горячая вода
4.
Суық су
Холодная вода
5.
Газбен жабдықтау
Газоснабжение
6.
Лифттік қызмет көрсету
Лифтовое обслуживание
7.
Толық көлемде телерадиохабар бағдарламасын қабылдау
Прием программ телерадиовещания в полном объеме
8.
Қоқыс шығару
Вывоз мусора
9.
Кәріз
Канализация
9.
Ұсынылған тұрғын үй қызметінің сапасын
Сіз қалай бағалайсыз?
Как Вы оцениваете качество предоставляемых жилищных услуг?
Жақсы-1
Хорошо - 1
Қанағаттанарлық-2
Удовлетворительно -2
Нашар-3
Плохо - 3
1.
Суық судың қысымы
Давление холодной воды
2.
Ыстық судың қысымы
Давление горячей воды
3.
Ыстық судың температурасы
Температура горячей воды
4.
Жылудың температурасы
Температура отопления
5.
Электр желісінің кернеуі
Напряжение электросети
6.
Газ беру
Подача газа
7.
Ауыз судың сапасы
Качество питьевой воды
8.
Лифттік қызмет көрсету
Лифтовое обслуживание
9.
Телерадиохабар бағдарламасын қабылдау
Прием программ телерадиовещания
10.
Қоқыс шығару
Вывоз мусора
11.
Кәріз
Канализация
Интервьюер! Үйінде су құбыры жоқтарға келесі екі сұрақты қойыңыз, кері жағдайда 11-сұраққа көшіңіз
Интервьюер! Тем, у кого в доме отсутствует водопровод, задайте два следующих вопроса, в противном случае - вопрос 11
10.
Сіздің үй шаруашылығыңыз ішетін және ас әзірлейтін суды қайдан алады?
Откуда Ваше домохозяйство берет воду для питья и приготовления пищи?
1.
Өз ауласындағы құдықтан, колонкадан
Из колодца, колонки в своем дворе
2.
Қоғамдық су колонкасынан
Из общественной колонки
3.
Қоғамдық құдықтан
Из общественного колодца
4.
Бұлақтан, өзеннен, көлден, тоғаннан
Из родника, реки, озера, пруда
5.
Су тасығыш жеткізіп береді
Доставляет водовоз
10.1
Сумен жабдықтау көзі Сіздің үйіңізден қандай қашықтықта?
На каком расстоянии от Вашего жилья находится источник водоснабжения?
1.
100 метрден аз
Менее 100 метр
2.

1. Сіз тұрған үй қандай типтегі тұрғын үй (жалдайсыз ба)?
Каков тип жилья, в котором Вы проживаете (арендуете)?
1.
Жеке пәтер
Отдельная квартира
2.
Пәтердегі бөлме
Комната в квартире
3.
Жеке үй
Отдельный дом
4.
Үйдің бір бөлігі
Часть дома
2. Сіз тұрған үйіңіз кімге тиесілі?
Cкажите, пожалуйста, кому принадлежит Ваше жилье?
1.
Сіздің үй шаруашылығыңызға (жекешелендірілген, сатып алынған немесе сыйға алынған)
Вашему домохозяйству (приватизировано, куплено или получено в подарок)
2.
Жеке тұлғаға
Частному лицу
3.
Әкімдікке (яғни, үй жекешелендірілмеген)
Акимату (то есть жилье не приватизировано)
4.
Басқа заңды тұлғаға
Другому юридическому лицу
3. Сіздің тұрғын үйіңіздің ауданы қанша?
Назовите, пожалуйста,…
жалпы ауданы, шаршы метр
общую площадь Вашего жилища – кв.м
тұрғын алаңы, шаршы метр
жилую площадь Вашего жилища – кв.м
4. Сіздің үй шаруашылығыңыз қанша бөлмеге ие (ас үйден, ваннадан,
дәретханадан, дәлізден, қоймадан басқа)?
Сколько жилых комнат занимает Ваше домохозяйство (кроме кухни, ванны,
туалета, прихожей, кладовых)?
5. Сіз бұл пәтерде (үйде) қанша толық жылдан бері тұрасыз?
Сколько полных лет Вы живете в этой квартире (доме)?
6. Сіздің тұрғын үйіңіз қай жылы салынған?
В каком году Ваше жилье было построено?
7. Сіздің үйде мыналардың қайсысы бар:                        Иә-1 Жоқ-2
Скажите, пожалуйста, у Вас дома есть:                             Да-1 Нет-2
1.
Орталықтан жылыту
Центральное отопление
2.
Жеке қондырғыдан жылыту
Отопление от индивидуальной установки
3.
Жеке сужылытқыштан ыстық сумен жабдықтау
Горячее водоснабжение от индивидуальных водонагревателей
4.
Орталықтан ыстық сумен жабдықтау
Центральное горячее водоснабжение
5.
Су құбыры
Водопровод
6.
Кәріз
Канализация
7.
Ванна немесе себезгі
Ванна или душ
8.
Желілік газ
Газ сетевой
9.
Сұйытылған газ (баллондардағы)
Газ сжиженный (в баллонах)
10.
Электр
Электричество
11.
Еден үстілік электр плиткасы
Электроплита напольная
12.
Стационарлық телефон
Стационарный телефон
13.
Қоқыс құбыры
Мусоропровод
14.
Гараж немесе паркинг
Гараж или паркинг
15.
Лифт
16.
Домофон
17.
Телерадиохабар бағдарламаларын қабылдау құралдары (үй және спутникті антенна, радиоқабылдағыштар)
Средства приема программ телерадиовещания (домашняя или спутниковая антенна, радиоприемники)
____________________
2Осы жерде және бұдан әрі жауап нұсқаларының нөмірленуі статистикалық анықтамаларға сәйкес көрсетілген
Здесь и далее нумерация вариантов ответов указана в соответствии со статистическими справочниками
8. Сіздің үйде соңғы 30 күн ішінде келесі қызмет көрсетудің негізгі
түрлерімен жабдықтауда іркілістер (тоқтатып тастау жағдайлары) болды ма?
Были ли у Вас в доме в течение последних 30 дней перебои со снабжением (случаи
отключения) следующих основных видов услуг?
Иә - 1
Да - 1
Жиі-1,
Часто-1
Өте жиі-2,
Очень часто-2,
Сирек-3,
Редко-3
Жоқ - 2
Нет - 2
1.
Орталықтан жылыту
Центральное отопление
2.
Электрмен жабдықтау
Энергоснабжение
3.
Ыстық су
Горячая вода
4.
Суық су
Холодная вода
5.
Газбен жабдықтау
Газоснабжение
6.
Лифттік қызмет көрсету
Лифтовое обслуживание
7.
Толық көлемде телерадиохабар бағдарламасын қабылдау
Прием программ телерадиовещания в полном объеме
8.
Қоқыс шығару
Вывоз мусора
9.
Кәріз
Канализация
9. Ұсынылған тұрғын үй қызметінің сапасын                        Жақсы-1
Сіз қалай бағалайсыз?                                           Хорошо-1
Как Вы оцениваете качество предоставляемых жилищных                Қанағаттанарлық-2
услуг?                                                             Удовлетворительно-2
Нашар-3
Плохо-3
1.
Суық судың қысымы
Давление холодной воды
2.
Ыстық судың қысымы
Давление горячей воды
3.
Ыстық судың температурасы
Температура горячей воды
4.
Жылудың температурасы
Температура отопления
5.
Электр желісінің кернеуі
Напряжение электросети
6.
Газ беру
Подача газа
7.
Ауыз судың сапасы
Качество питьевой воды
8.
Лифттік қызмет көрсету
Лифтовое обслуживание
9.
Телерадиохабар бағдарламасын қабылдау
Прием программ телерадиовещания
10.
Қоқыс шығару
Вывоз мусора
11.
Кәріз
Канализация
Интервьюер! Үйінде су құбыры жоқтарға келесі екі сұрақты қойыңыз, кері жағдайда 11-сұраққа көшіңіз
Интервьюер! Тем, у кого в доме отсутствует водопровод, задайте два следующих вопроса, в противном случае - вопрос 11
10. Сіздің үй шаруашылығыңыз ішетін және ас әзірлейтін суды қайдан алады?
Откуда Ваше домохозяйство берет воду для питья и приготовления пищи?
1.
Өз ауласындағы құдықтан, колонкадан
Из колодца, колонки в своем дворе
2.
Қоғамдық су колонкасынан
Из общественной колонки
3.
Қоғамдық құдықтан
Из общественного колодца
4.
Бұлақтан, өзеннен, көлден, тоғаннан
Из родника, реки, озера, пруда
5.
Су тасығыш жеткізіп береді
Доставляет водовоз
10.1 Сумен жабдықтау көзі Сіздің үйіңізден қандай қашықтықта?
На каком расстоянии от Вашего жилья находится источник водоснабжения?
1.
100 метрден аз
Менее 100 метр
2.

100-200 м
3.
200-500 м
4.
500-1000 м
5.
1000 м-ден көп
Более 1000 м
11.
Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері қайда жуынады?
Где члены Вашего домохозяйства моются?
1.
Себезгісі бар ванна
Ванна с душем
2.
Себезгі
Душ
3.
Жеке монша, сауна
Собственная баня, сауна
4.
Қоғамдық монша, сауна
Общественная баня, сауна
9.
Басқа
Другое
12.
Үй шаруашылығында дәретхананың қандай түрі қолданылады?
Какой тип туалета используется в домохозяйстве?
1.
Кәрізі орталық жүйеден тартылған дәретхана
Туалет с центральной системой канализации
2.
Қоғамдық, жеке ұңғыма немесе шұңқырға
тартылған дәретхана
Туалет с подключенным общественным,
индивидуальным септиком или выгребом
3.
Шұңқыр дәретхана
Уборные с ямой
9.
Басқа
Другой
12.1
Дәретхана қай жерде орналасқан?
Где расположен туалет?
1.
Үйдің ішінде
В доме
2.
Аулада
Во дворе
3.
Көшеде
На улице
12.2
Бұл дәретхананы тек Сіздің үй шаруашылығыңыз ғана пайдалана ма немесе басқа үй
шаруашылықтары да ма?
Этот туалет используется только Вашим домохозяйством или совместно с другими?
1.
Бір үй шаруашылығымен
Одним домохозяйством
2.
Басқа үй шаруашылықтарымен бірге
Совместно с другими домохозяйствами
Интервьюер! Жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде әлеуметтік инфрақұрылым объектілері барларға 13-сұрақты қойыңыз, кері жағдайда 13.1-сұраққа көшіңіз
Интервьюер! Тем, у кого в пределах пешей доступности имеются объекты социальной инфраструктуры, задайте вопрос 13, в противном случае - 13.1
13.
Сіздің тұрғын үйіңізден жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде келесі әлеуметтік инфрақұрылым объектілері бар ма? Егер болса, онда жақын объектіге жету үшін Сізге қанша уақыт қажет?
Cкажите, пожалуйста, имеется ли в пределах пешей доступности от Вашего жилья следующие объекты социальной инфраструктуры? Если да, то сколько времени Вам потребуется для того, чтобы добраться до ближайшего?
10 минут-
тан аз
меньше 10
минут
10-20 минут
20-30 минут
30-60 минут
1 сағаттан көп более 1 часа
1.
Қоғамдық көлік аялдамасы
Остановка общественного транспорта
2.
Дүкен немесе базар
Магазин или рынок
3.
Медициналық мекеме
Медицинское учреждение
4.
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Общеобразовательное учреждение (школа, гимназия, лицей)
5.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
Учреждение дошкольного образования
13.1
Егер жаяу жүріп жету мүмкін болмаса, онда қоғамдық көлікте, бағыттық таксиде, автомобильде немесе көліктің басқа түрімен жету үшін Сізге қанша уақыт қажет?
Если не можете добраться пешком, то сколько времени Вам потребуется для поездки на общественном транспорте, маршрутном такси, автомобиле или другом виде транспорта?
10 минуттан аз
меньше 10 минут
10-20 минут
20-30 минут
30-60 минут
1 сағаттан көп более 1 часа
1.
Дүкен немесе базар
Магазин или рынок
2.
Медициналық мекеме
Медицинское учреждение
3.
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Общеобразовательное учреждение (школа, гимназия, лицей)
4.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
Учреждение дошкольного образования
14.
Сізде негізгіден басқа тағы қандай да бір тұрғын үй бар ма?
Имеете ли Вы еще какое-либо жилье, кроме основного?
Иә
Да
14.1 сұрақ
вопрос 14.1
Жоқ
Нет
14.3 сұрақ
вопрос 14.3
14.1
Ол қандай тұрғын үй? Тұрғын үйдің (негізгіден басқа) типін көрсетіңізші
Какое это жилье? Укажите, пожалуйста, тип имеющегося жилья (кроме основного)
1.
Жеке пәтер
Отдельная квартира
2.
Ауылдық жердегі үй немесе үйдің жартысы
Дом или полдома в сельской местности
3.
Қалалық жердегі үй немесе үйдің жартысы
Дом или полдома в городской местности
4.
Саяжай немесе маусымдық тұруға арналған үй
Дача или дом для сезонного проживания
9.
Басқа құрылыс
Другие строения
14.2
Сіз оны қалай пайдаланасыз?
Как Вы его используете?
1.
Онда жазда және бос уақытта тұрамын
Проживаю в нем в летнее и свободное время
2.
Жалға беремін
Сдаю в аренду
3.
Пайдаланбаймын
Не использую
9.
Өзге
Прочее
14.3
Егер де негізгі үйде жалға тұрған болсаңыз, оған айына Сіз қанша төлейтін болар едіңіз? Бағалап көріңізші, теңге
Оцените, пожалуйста, сколько бы Вы заплатили в месяц за ваше основное жилье, если бы его арендовали, тенге
14.4
Сіз өзіңіздің үйіңізді қандай сомаға сата алар едіңіз? Бағалап көріңізші, теңге
Оцените, пожалуйста, за какую сумму Вы смогли бы продать свое жилье, тенге
15.
Келесі сұрақ ұзақ пайдаланатын тауарлардың қолда бары туралы (егер қолда екі және одан да көп тауарлар болған жағдайда, ең жаңа тауардың (соңғы модификациядағы) құны қойылады):
Следующий вопрос о наличии товаров длительного пользования (в случае, если имеется в наличии два и более товаров, проставляется стоимость самого нового товара (последней модификации))
Саны,
бірлік
Количество,
единиц
Пайдалану мерзімі, жыл
Срок
пользования, лет
Тауардың бағаланған ағымдағы құны, орташа бір  бірлікке, теңге
Оценочная стоимость в текущих ценах, в среднем за одну единицу, тенге
Аудио-видео техника немесе фотоаппаратура
Аудио-видео техника и фотоаппаратура
1.
Түрлі-түсті теледидар
Телевизор цветной
2.
Ақ-қара түсті теледидар
Телевизор черно-белый
3.
Үй кинотеатры
Домашний кинотеатр
4.
Бейне магнитофон, бейнеплеер
Видеомагнитофон, видеоплеер
5.
Бейнекамера
Видеокамера
6.
DVD-плеер
7.
Радиоқабылдағыш
Радиоприемник
8.
Музыкалық орталық
Музыкальный центр
9.
Караоке
10.
Магнитофон
11.
Аудиоплеер
12.
CD-плеер
13.
Спутникті антенналар
Спутниковые антенны
14.
Фотоаппарат
15.
Ойын қондырғылары
Игровые приставки
Тұрмыстық техника
Бытовая техника
16.
Тоңазытқыш
Холодильник
17.
Мұздатқыш камера
Морозильная камера
18.
Кір жуғыш машина
Стиральная машина
19.
Қысқа толқынды пеш
Микроволновая печь
20.
Ыдыс жуғыш машина
Посудомоечная машина
21.
Тігін машинасы
Швейная машина
22.
Тоқыма машинасы
Вязальная машина
23.
Шаңсорғыш
Пылесос
24.
Газ плитасы
Газовая плита
25.
Электр плитасы
Электрическая плита
26.
Ауа баптағыш
Кондиционер
Ұйымдастыру техникасы
Оргтехника
27.
Дербес компьютер
Персональный компьютер
28.
Принтер
29.
Ноутбук
30.
Қалта компьютері (палмтоп)
Карманный компьютер (палмтоп)
31.
Факсимильді аппарат
Факсимильный аппарат
32.
Көшірме аппараты
Копировальный аппарат
33.
Стационарлық телефон
Стационарный телефон
34.
Ұтқыр телефон
Мобильный телефон
Жиһаз
Мебель
35.
Тұрғын үй жиһаздарының жиынтығы, қабырғалық, шағын қабырғалық жиһаздар
Набор жилой мебели, стенка, горка
36.
Жұмсақ жиһаз жиынтығы
Набор мягкой мебели
37.
Жатын бөлме жиһаз жиынтығы
Набор мебели для спальни
38.
Ас бөлмеге арналған жиһаздардың жиынтығы, бұрышқа қойылатын жұмсақ жиһазды қосқанда
Набор мебели для кухни, включая мягкий уголок
39.
Кіре беріс бөлмеге арналған жиһаз жиынтығы
Набор мебели в прихожую
Көлік құралдары
Транспортные средства
40.
Жеңіл автомобиль
Легковой автомобиль
41.
Мотоцикл, мотороллер, мопед
42.
Велосипед (балаларға арналғаннан басқа)
Велосипед (кроме детского)
43.
Жүк автомобилі
Грузовой автомобиль
44.
Моторлы қайық, катер, скутер
Моторная лодка, катер, скутер
Музыкалық аспаптар
Музыкальные инструменты
45.
Клавишалы музыкалық аспаптар
Клавишные музыкальные инструменты
46.
Пернелі музыкалық аспаптар
Струнные музыкальные инструменты
II. Жердің, малдың және техниканың қолда бары
II. Наличие земли, скота и техники
16.
Айтыңызшы, Сіздің жерді пайдалануға мүмкіндігіңіз бар ма?
Скажите, пожалуйста, имеете ли Вы доступ к использованию земли?
Иә
Да
17 сұрақ
вопрос 17
Жоқ
Нет
21 сұрақ
вопрос 21
17.
Сіздің қарамағыңызда барлығы қанша жер учаскесі бар?
Сколько всего участков земли находится в Вашем распоряжении?
1.
Бір
Один
2.
Екі
Два
3.
Үш немесе одан көп
Три или более
18.
Енді Сіздің (Сіздердің) жер учаскелеріңіз туралы толығырақ сөйлесейік. Мына учаске (учаскелер)
Сіздің:
Сейчас, давайте, поговорим о Вашем (Ваших) участках земли подробнее. Скажите, пожалуйста, этот участок (участки) Вы:
1-учаске
участок 1
2-учаске
участок 2
3-учаске
участок 3
1.
Жеке меншігіңізде
Имеете в частной собственности
2.
Мемлекеттен жалға алдыңыз (жерді уақытша (қысқа, ұзақ мерзімді) пайдалануға құқығыңыз бар)
Арендуете у государства (имеете право временного (краткосрочного, долгосрочного) землепользования)
3.
Жеке тұлғадан жалға алдыңыз
Арендуете у частного лица
9.
Өзге де
Прочее
19.
Жер телімінің мақсатты тағайындалуын көрсетіңіз
Укажите, пожалуйста, целевое назначение земельного участка
1-учаске
участок 1
2-учаске
участок 2
3-учаске
участок 3
1.
Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу
Ведение крестьянского или фермерского хозяйства
2.
Жеке қосалқы шаруашылық жүргізу
Ведение личного подсобного хозяйства
3.
Бақ өсіру, бақша өсіру, саяжай құрылысы
Садоводство, огородничество, дачное строительство
4.
Мал жаю және шөп дайындау
Выпас скота и заготовка сена
5.
Жалға беру
Сдача в аренду
6.
Демалу
Отдых
9.
Өзге де
Прочее
20.
Сіздің үй шаруашылығыңызға берілген барлық жер учаскелерінің жалпы ауданын айтыңыз, ар (соттық)
Назовите, пожалуйста, общую площадь всех земельных участков, выделенных Вашему домохозяйству, ар (соток)
21.
Сіз (Сіздің үй шаруашылығыңыз) құс, мал немесе бал арасын ұстайсыз ба?
Содержите ли Вы (Ваше домохозяйство) птицу, скот или пчел?
Иә
Да
22 сұрақ
вопрос 22
Жоқ
Нет
23 сұрақ
вопрос 23
22.
Қанша құс, мал немесе бал араларын ұстайсыз?
Какое количество птицы, скота или пчел Вы содержите?
Саны
Количество
1.
Сиырлар
Коровы
2.
Басқа да ірі қара мал (жұмысқа
жегілетіндерінсіз) жас төлдерді қосқанда
Другой крупный рогатый скот (без рабочих),
включая молодняк
3.
Шошқалар, торайлар
Свиньи, поросята
4.
Қойлар және ешкілер
Овцы и козы
5.
Жылқылар (жұмысқа жегілетіндерінсіз)
Лошади (без рабочих)
6.
Түйелер
Верблюды
7.
Қояндар
Кролики
8.
Құстар
Птица
9.
Бал аралары (ұялысы)
Пчелы (семьи)
23.
Сізде қанша шаруашылығы техникалары, машиналар мен жұмыс малдары бар?
Какое количество сельскохозяйственной техники, машин и рабочего скота Вы имеете?
Иә - 1
Да - 1
Қанша бірлік?
Сколько единиц?
Жоқ - 2
Нет - 2
1.
Жылқылар (жұмысқа жегілетін)
Лошади (рабочие)
2.
Есектер, қашыр
Ослы, мулы
3.
Арбалар (шаналар)
Телега (сани)
4.
Су сорғы
Водяной насос
5.
Күштік қондырғы
Силовая установка
6.
Трактор
7.
Мотоблок
8.
Кіші трактор
Мини-трактор
9.
Жүк машинасы
Грузовик
10.
Пішен шапқыш
Сенокосилки
11.
Комбайн
12.
Дәнсепкіш
Сеялка
99.
Өзгелері
Прочее
Приложение 8
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Вопросник для основного интервью»

100-200 м
3.
200-500 м
4.
500-1000 м
5.
1000 м-ден көп
Более 1000 м
11. Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелері қайда жуынады?
Где члены Вашего домохозяйства моются?
1.
Себезгісі бар ванна
Ванна с душем
2.
Себезгі
Душ
3.
Жеке монша, сауна
Собственная баня, сауна
4.
Қоғамдық монша, сауна
Общественная баня, сауна
9.
Басқа
Другое
12. Үй шаруашылығында дәретхананың қандай түрі қолданылады?
Какой тип туалета используется в домохозяйстве?
1.
Кәрізі орталық жүйеден тартылған дәретхана
Туалет с центральной системой канализации
2.
Қоғамдық, жеке ұңғыма немесе шұңқырға тартылған дәретхана
Туалет с подключенным общественным, индивидуальным септиком или выгребом
3.
Шұңқыр дәретхана
Уборные с ямой
9.
Басқа
Другой
12.1 Дәретхана қай жерде орналасқан?
Где расположен туалет?
1.
Үйдің ішінде
В доме
2.
Аулада
Во дворе
3.
Көшеде
На улице
12.2 Бұл дәретхананы тек Сіздің үй шаруашылығыңыз ғана пайдалана ма немесе
басқа үй шаруашылықтары да ма?
Этот туалет используется только Вашим домохозяйством или совместно с другими?
1.
Бір үй шаруашылығымен
Одним домохозяйством
2.
Басқа үй шаруашылықтарымен бірге
Совместно с другими домохозяйствами
Интервьюер! Жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде әлеуметтік инфрақұрылым объектілері барларға 13-сұрақты қойыңыз, кері жағдайда 13.1-сұраққа көшіңіз
Интервьюер! Тем, у кого в пределах пешей доступности имеются объекты социальной инфраструктуры, задайте вопрос 13, в противном случае - 13.1
13. Сіздің тұрғын үйіңізден жаяу жүріп жете алатын қолжетімділік шегінде
келесі әлеуметтік инфрақұрылым объектілері бар ма? Егер болса, онда жақын
объектіге жету үшін Сізге қанша уақыт қажет?
Cкажите, пожалуйста, имеется ли в пределах пешей доступности от Вашего жилья
следующие объекты социальной инфраструктуры? Если да, то сколько времени Вам
потребуется для того, чтобы добраться до ближайшего?
10 минуттан аз
меньше 10
минут
10-20
минут
20-30
минут
30-60
минут
1 сағаттан
көп
более 1
часа
1.
Қоғамдық көлік аялдамасы
Остановка общественного транспорта
2.
Дүкен немесе базар
Магазин или рынок
3.
Медициналық мекеме
Медицинское учреждение
4.
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Общеобразовательное учреждение (школа, гимназия, лицей)
5.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
Учреждение дошкольного образования
13.1 Егер жаяу жүріп жету мүмкін болмаса, онда қоғамдық көлікте, бағыттық
таксиде, автомобильде немесе көліктің басқа түрімен жету үшін Сізге
қанша уақыт қажет?
Если не можете добраться пешком, то сколько времени Вам потребуется для поездки
на общественном транспорте, маршрутном такси, автомобиле или другом виде
транспорта?
10 минуттан аз
меньше 10 минут
10-20
минут
20-30
минут
30-60
минут
1 сағаттан
көп
более 1
часа
1.
Дүкен немесе базар
Магазин или рынок
2.
Медициналық мекеме
Медицинское учреждение
3.
Жалпы білім беру мекемесі (мектеп, гимназия, лицей)
Общеобразовательное учреждение (школа, гимназия, лицей)
4.
Мектепке дейінгі білім беру мекемесі
Учреждение дошкольного образования
14. Сізде негізгіден басқа тағы қандай да бір тұрғын үй бар ма?
Имеете ли Вы еще какое-либо жилье, кроме основного?
Иә               14.1 сұрақ           Жоқ               14.3 сұрақ
Да         вопрос 14.1             Нет          вопрос 14.3
14.1 Ол қандай тұрғын үй? Тұрғын үйдің (негізгіден басқа) типін көрсетіңізші
Какое это жилье? Укажите, пожалуйста, тип имеющегося жилья (кроме основного)
1.
Жеке пәтер
Отдельная квартира
2.
Ауылдық жердегі үй немесе үйдің жартысы
Дом или полдома в сельской местности
3.
Қалалық жердегі үй немесе үйдің жартысы
Дом или полдома в городской местности
4.
Саяжай немесе маусымдық тұруға арналған үй
Дача или дом для сезонного проживания
9.
Басқа құрылыс
Другие строения
14.2 Сіз оны қалай пайдаланасыз?
Как Вы его используете?
1.
Онда жазда және бос уақытта тұрамын
Проживаю в нем в летнее и свободное время
2.
Жалға беремін
Сдаю в аренду
3.
Пайдаланбаймын
Не использую
9.
Өзге
Прочее
14.3 Егер де негізгі үйде жалға тұрған болсаңыз, оған айына Сіз қанша төлейтін болар едіңіз? Бағалап көріңізші, теңге
Оцените, пожалуйста, сколько бы Вы заплатили в месяц за ваше основное жилье, если бы его арендовали, тенге
14.4 Сіз өзіңіздің үйіңізді қандай сомаға сата алар едіңіз? Бағалап көріңізші, теңге
Оцените, пожалуйста, за какую сумму Вы смогли бы продать свое жилье, тенге
15. Келесі сұрақ ұзақ пайдаланатын тауарлардың қолда бары туралы (егер қолда
екі және одан да көп тауарлар болған жағдайда, ең жаңа тауардың (соңғы
модификациядағы) құны қойылады):
Следующий вопрос о наличии товаров длительного пользования (в случае, если имеется
в наличии два и более товаров, проставляется стоимость самого нового товара
(последней модификации))
Саны, бірлік
Количество,
единиц
Пайдалану мерзімі, жыл
Срок пользования, лет
Тауардың бағаланған ағымдағы құны, орташа бір
бірлікке, теңге
Оценочная стоимость
в текущих ценах, в среднем за одну единицу, тенге
Аудио-видео техника немесе фотоаппаратура
Аудио-видео техника и фотоаппаратура
1.
Түрлі-түсті теледидар
Телевизор цветной
2.
Ақ-қара түсті теледидар
Телевизор черно-белый
3.
Үй кинотеатры
Домашний кинотеатр
4.
Бейне магнитофон, бейнеплеер
Видеомагнитофон, видеоплеер
5.
Бейнекамера
Видеокамера
6.
DVD-плеер
7.
Радиоқабылдағыш
Радиоприемник
8.
Музыкалық орталық
Музыкальный центр
9.
Караоке
10.
Магнитофон
11.
Аудиоплеер
12.
CD-плеер
13.
Спутникті антенналар
Спутниковые антенны
14.
Фотоаппарат
15.
Ойын қондырғылары
Игровые приставки
Тұрмыстық техника
Бытовая техника
16.
Тоңазытқыш
Холодильник
17.
Мұздатқыш камера
Морозильная камера
18.
Кір жуғыш машина
Стиральная машина
19.
Қысқа толқынды пеш
Микроволновая печь
20.
Ыдыс жуғыш машина
Посудомоечная машина
21.
Тігін машинасы
Швейная машина
22.
Тоқыма машинасы
Вязальная машина
23.
Шаңсорғыш
Пылесос
24.
Газ плитасы
Газовая плита
25.
Электр плитасы
Электрическая плита
26.
Ауа баптағыш
Кондиционер
Ұйымдастыру техникасы
Оргтехника
27.
Дербес компьютер
Персональный компьютер
28.
Принтер
29.
Ноутбук
30.
Қалта компьютері (палмтоп)
Карманный компьютер (палмтоп)
31.
Факсимильді аппарат
Факсимильный аппарат
32.
Көшірме аппараты
Копировальный аппарат
33.
Стационарлық телефон
Стационарный телефон
34.
Ұтқыр телефон
Мобильный телефон
Жиһаз
Мебель
35.
Тұрғын үй жиһаздарының жиынтығы, қабырғалық, шағын қабырғалық жиһаздар
Набор жилой мебели, стенка, горка
36.
Жұмсақ жиһаз жиынтығы
Набор мягкой мебели
37.
Жатын бөлме жиһаз жиынтығы
Набор мебели для спальни
38.
Ас бөлмеге арналған жиһаздардың жиынтығы, бұрышқа қойылатын жұмсақ жиһазды қосқанда
Набор мебели для кухни, включая мягкий уголок
39.
Кіре беріс бөлмеге арналған жиһаз жиынтығы
Набор мебели в прихожую
Көлік құралдары
Транспортные средства
40.
Жеңіл автомобиль
Легковой автомобиль
41.
Мотоцикл, мотороллер, мопед
42.
Велосипед (балаларға арналғаннан басқа)
Велосипед (кроме детского)
43.
Жүк автомобилі
Грузовой автомобиль
44.
Моторлы қайық, катер, скутер
Моторная лодка, катер, скутер
Музыкалық аспаптар
Музыкальные инструменты
45.
Клавишалы музыкалық аспаптар
Клавишные музыкальные инструменты
46.
Пернелі музыкалық аспаптар
Струнные музыкальные инструменты
II. Жердің, малдың және техниканың қолда бары
II. Наличие земли, скота и техники
16. Айтыңызшы, Сіздің жерді пайдалануға мүмкіндігіңіз бар ма?
Скажите, пожалуйста, имеете ли Вы доступ к использованию земли?
Иә             17 сұрақ              Жоқ               21 сұрақ
Да        вопрос 17               Нет          вопрос 21
17. Сіздің қарамағыңызда барлығы қанша жер учаскесі бар?
Сколько всего участков земли находится в Вашем распоряжении?
1.
Бір
Один
2.
Екі
Два
3.
Үш немесе одан көп
Три или более
18. Енді Сіздің (Сіздердің) жер учаскелеріңіз туралы толығырақ сөйлесейік.
Мына учаске (учаскелер) Сіздің:
Сейчас, давайте, поговорим о Вашем (Ваших) участках земли подробнее.
Скажите, пожалуйста, этот участок (участки) Вы:
1-учаске
участок 1
2-учаске
участок 2
3-учаске
участок 3
1.
Жеке меншігіңізде
Имеете в частной собственности
2.
Мемлекеттен жалға алдыңыз (жерді уақытша (қысқа, ұзақ мерзімді) пайдалануға құқығыңыз бар)
Арендуете у государства (имеете право временного (краткосрочного, долгосрочного) землепользования)
3.
Жеке тұлғадан жалға алдыңыз
Арендуете у частного лица
9.
Өзге де
Прочее
19. Жер телімінің мақсатты тағайындалуын көрсетіңіз
Укажите, пожалуйста, целевое назначение земельного участка
1-учаске
участок 1
2-учаске
участок 2
3-учаске
участок 3
1.
Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу
Ведение крестьянского или фермерского хозяйства
2.
Жеке қосалқы шаруашылық жүргізу
Ведение личного подсобного хозяйства
3.
Бақ өсіру, бақша өсіру, саяжай құрылысы
Садоводство, огородничество, дачное строительство
4.
Мал жаю және шөп дайындау
Выпас скота и заготовка сена
5.
Жалға беру
Сдача в аренду
6.
Демалу
Отдых
9.
Өзге де
Прочее
20. Сіздің үй шаруашылығыңызға берілген барлық жер
учаскелерінің жалпы ауданын айтыңыз, ар (соттық)
Назовите, пожалуйста, общую площадь всех земельных участков,
выделенных Вашему домохозяйству, ар (соток)
21. Сіз (Сіздің үй шаруашылығыңыз) құс, мал немесе бал арасын ұстайсыз ба?
Содержите ли Вы (Ваше домохозяйство) птицу, скот или пчел?
Иә               22 сұрақ             Жоқ               23 сұрақ
Да         вопрос 22               Нет        вопрос 23
22.
Қанша құс, мал немесе бал араларын ұстайсыз?
Какое количество птицы, скота или пчел Вы содержите?
Саны
Количество
1.
Сиырлар
Коровы
2.
Басқа да ірі қара мал (жұмысқа жегілетіндерінсіз) жас төлдерді қосқанда
Другой крупный рогатый скот (без рабочих), включая молодняк
3.
Шошқалар, торайлар
Свиньи, поросята
4.
Қойлар және ешкілер
Овцы и козы
5.
Жылқылар (жұмысқа жегілетіндерінсіз)
Лошади (без рабочих)
6.
Түйелер
Верблюды
7.
Қояндар
Кролики
8.
Құстар
Птица
9.
Бал аралары (ұялысы)
Пчелы (семьи)
23. Сізде қанша шаруашылығы техникалары, машиналар мен жұмыс малдары бар?
Какое количество сельскохозяйственной техники, машин и рабочего скота Вы имеете?
Иә - 1
Да - 1
Қанша бірлік?
Сколько единиц?
Жоқ - 2
Нет - 2
1.
Жылқылар (жұмысқа жегілетін)
Лошади (рабочие)
2.
Есектер, қашыр
Ослы, мулы
3.
Арбалар (шаналар)
Телега (сани)
4.
Су сорғы
Водяной насос
5.
Күштік қондырғы
Силовая установка
6.
Трактор
7.
Мотоблок
8.
Кіші трактор
Мини-трактор
9.
Жүк машинасы
Грузовик
10.
Пішен шапқыш
Сенокосилки
11.
Комбайн
12.
Дәнсепкіш
Сеялка
99.
Өзгелері
Прочее
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 8-қосымша
«Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама»
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық

(код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая)
Сноска. Приложение 8 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 169 (вводится в действие с 01.01.2014).
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Вопросник для основного интервью» (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Вопросник для основного интервью» (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая).
2. Данное статистическое наблюдение предназначено для получения данных о жилищных условиях домашних хозяйств, об обеспеченности предметами длительного пользования, о наличии земли, скота и техники.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Вопросник для основного интервью проводится лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер) в конце года (декабре).
Респондентом статистической формы выступает глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства выступает занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет - для женщин, 18-63 года - для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте «Наименование территории» указывается наименование региона, населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами (сотрудник департамента статистики, обеспечивающий контроль работы интервьюера).
4. В разделе 1 отражаются вопросы, характеризующие условия проживания в основном жилье домохозяйства.
В вопросе 1 выбирается и отмечается один вариант ответа, соответствующий типу жилья, в котором проживает обследуемое домашнее хозяйство. Тип жилья отмечается как по собственному жилью, так и по арендованному, даже если арендуется одна комната в квартире или часть дома.
В вопросе 2 выбирается и отмечается один вариант ответа. К приватизированному жилью относится жилье, находящееся в частной собственности домохозяйства. Приватизированная комната в общежитии считается приватизированной квартирой. Жилье, полученное в подарок, в наследство и купленное жилье, также относятся к собственному жилью.
В вопросе 3 указывается размер общей и жилой площади жилья. Жилой площадью считается предназначенная и используемая для проживания площадь жилых комнат. Она включает сумму площадей жилых комнат в квартире или доме. В жилую площадь не включается площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовой и других вспомогательных помещений в квартире или доме. По жилым помещениям, состоящим только из одной комнаты, которая является и жилой комнатой и кухней одновременно, площадь проставляется как жилая. В общую (полезную) площадь включается как жилая площадь, так и площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовок и других вспомогательных комнат. Размер площади записывается в квадратных метрах в целых числах.
В вопросе 4 проставляется количество жилых комнат.
В вопросе 5 проставляется количество полных лет проживания в квартире (доме). Если домохозяйство проживает в ней (в нем) 5 лет и 11 месяцев, проставляется 5, если менее года – 1.
В вопросе 6 указывается год постройки жилья.

(коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық)
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 169 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама» (коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының толтырылуын нақтылайды.
2. Осы статистикалық байқау үй шаруашылықтарының тұрғын үй жағдайы туралы, ұзақ тұтынылатын заттармен қамтамасыз етілуі туралы, қолда бар жер, мал және техника туралы деректерді алуға арналған.
Байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнаманы жылдың аяғында (желтоқсанда) пікіртерім жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға (бұдан әрі - интервьюер) жүргізеді.
Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған (әйелдер үшін 18-58 жастағы, ерлер үшін 18-63 жастағы) үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2-тармақтан бастап 5-тармаққа дейін супервайзерлер (интервьюер жұмысына бақылауды қамтамасыз ететін статистика департаментінің қызметкері) интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырады.
4. 1-бөлімде үй шаруашылықтарының негізгі тұрғын үйінде тұрмыс жағдайларын сипаттайтын сұрақтар көрсетілген.
1-сұрақта жауаптың зерттелетін үй шаруашылығы тұрып жатқан тұрғын үйдің түріне сәйкес нұсқасы таңдалып белгіленеді. Тұрғын үй түрін жеке өз үйі, сондай-ақ жалдамалы үй бойынша, тіпті пәтердің бір бөлмесін ғана немесе бөлек үйдің бір бөлігін жалдап отырған жағдайдың өзінде белгіленеді.
2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып белгіленеді. Жекешелендірілген тұрғын үйге үй шаруашылығының жеке меншігіндегі тұрғын үй жатады. Жатақханадағы жекешелендірілген бөлме жекешелендірілген пәтерге жатады. Сыйға алынған, мұрагерлікке және сатып алынған тұрғын үй жеке меншікке жатады.
3-сұрақта тұрғын үйдің жалпы және тұрғын алаңы көрсетіледі. Тұрғын алаңы деп тұрғын бөлмелердің тұруға арналған және пайдаланылатын аумағы саналады. Оған пәтердегі немесе үйдегі тұрғын бөлмелер алаңдарының сомасы кіреді. Тұрғын алаңға пәтер немесе үйдегі ас-үй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кірмейді. Тұрғын бөлме де, сондай-ақ ас бөлме болып табылатын бір бөлмеден тұратын тұрғын жайлар бойынша тұрғын алаңы қойылады. Жалпы (пайдалы) алаңға тұрғын алаңы сияқты сонымен қатар асүй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кіреді. Алаң көлемі бүтін сандармен шаршы метрде жазылады.
4-сұрақта тұрғын бөлменің саны қойылады.
5-сұрақта пәтерде (үйде) тұрып жатқан толық жыл саны қойылады. Егер үй шаруашылығы онда 5 жыл және 11 ай тұрып жатса, онда 5, егер 1 жылдан аз болса - 1 қойылады.
6-сұрақта тұрғын үйдің салынған жылы көрсетіледі.

В вопросе 7 интервьюер проставляет ответы по всем видам услуг. Если обследуется домохозяйство, проживающее в приватизированной комнате бывшего общежития, где на несколько хозяев имеется общий санузел, душевая и кухня, то считается, что в данном домохозяйстве есть в наличии эти виды благоустройства и проставляется ответ с кодом 1. Если в домохозяйстве определенные виды благоустройства временно не функционируют по каким-либо причинам (долг по оплате и так далее), их наличие обязательно отражается.
Центральное отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных. В случаях, когда центральное отопление не функционирует на протяжении продолжительного периода времени, наличие данного вида благоустройства показывается до тех пор, пока не будет оформлен акт о списании. Если отопление осуществляется с помощью установки, предусмотренной внутри здания или жилища, и предназначенной для целей отопления, независимо от источника энергии, то оно относится к отоплению от индивидуальной установки. К ним относятся автономные отопительные системы, функционирующие в отдельных домах или жилых комплексах и печное отопление на угле и дровах. Обогреватели и кондиционеры (сплит-система) сюда не включаются. К средствам приема программ телерадиовещания относятся домашняя и спутниковая антенна, радиоприемники и другие средства приема передач.
В вопросе 8 приведен перечень основных видов услуг, по которым в течение последних 30 дней (предшествовавших дате проведения основного интервью) наблюдались перебои со снабжением. Если имели место отключения от случая к случаю в течение нескольких часов в сутки (из-за аварии в сети или плановой профилактики), то считается, что перебоев со снабжением не было. Если в течение нескольких часов в сутки отключения производятся периодически или постоянно, то перебои регистрируются. Пункт 5 «Газоснабжение» указывают домохозяйства, которые отметили пункт 8 «Газ сетевой» вопроса 7.
В вопросе 9 отражается субъективная оценка домашнего хозяйства относительно качества предоставляемых жилищных услуг. Пункт 6 «Подача газа» указывают домохозяйства, отметившие пункт 8 «Газ сетевой» вопроса 7.
На вопросы 10 и 10.1 отвечают только те домашние хозяйства, у которых в квартирах (домах) отсутствует водопровод. В вариантах ответов отмечается источник водоснабжения и расстояние, на котором он расположен. Если питьевую воду доставляет водовоз, то вопрос 10.1 домохозяйству не задается.
На вопрос 11 допускается указывать два варианта ответа, так как домохозяйство может мыться как дома, так и посещать общественные бани и сауны. Также домохозяйство имеет различные виды такого благоустройства у себя дома. К коду 5 «другое» относятся все случаи, не входящие в приведенный перечень ответов 1-4.

7-сұрақта интервьюер барлық қызмет түрлері бойынша жауаптарды белгілейді. Егер бірнеше қожайын ортақ санузел, себізгі және асүйі бар бұрынғы жатақханадағы жекешелендірілген бөлмеде тұрып жатқан үй шаруашылығы зерттеліп жатса, онда осы үй шаруашылығында осы жабдықтардың барлығы бар деп саналады және 1 коды бар жауап белгіленеді. Егер үй шаруашылығында қандай да бір себеппен (төлем бойынша қарыздар және тағы басқалары) абаттандырудың белгілі бір түрлері уақытша жұмыс істемесе, олардың бары міндетті түрде көрсетіледі.
Орталықтан жылыту жылуэлектростанциясы немесе қазандықтардың көмегімен жүзеге асады. Егер орталықтан жылу ұзақ кезеңде жұмыс істемей тұрса, онда абаттандырудың бұл түрі есептен шығару актісі рәсімделгенше көрсетіледі. Егер жылыту ғимарат немесе тұрғын үйдің  ішінде қарастырылған құрылғының көмегімен немесе энергия көздеріне қарамастан жылыту мақсатына арналған болса, онда ол жеке орнатылған жылытуға жатады. Оларға бөлек үйлерде немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылған автономды жылыту жүйесі және көмір және отынмен жылытатын пештер жатады. Жылытқыштар мен ауа баптағыштар (сплит-жүйе) мұнда қосылмайды. Бағдарламаларды қабылдау теле-радиохабарлардың құралдарына үй және спутникті антенна, радиоқабылдағыштар және қабылдау-беру құралдары жатады.
8-сұрақта жабдықтаудың соңғы іркілістері байқалған 30 күн ішінде (негізгі интервью жүргізу күнінің алдындағы) негізгі қызмет түрлерінің тізімі келтірілген. Егер тәулік ішінде әр кезде орын алған бірнеше сағатқа созылған тоқтаулар болса (желіде апат немесе жоспарлы алдын алуға байланысты), онда іркіліс болды деп есептелмейді. Егер сөндірулер тәулікте бірнеше сағат ішінде ауық-ауық мерзімді немесе тұрақты жүргізілсе, онда іркілістер тіркеледі. «Газбен жабдықтау» 5-тармақ бойынша 7-сұрақтың «Желілік газды» 8-тармағын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді.
9-сұрақта көрсетілген тұрғын үй қызметтерінің сапасына қатысты үй шаруашылығының субъективті бағалауы көрсетіледі. «Газ беру» 6-тармақ бойынша 7-сұрақтың «Желілік газды» 8-тармағын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді.
10 және 10.1-сұрақтарға пәтерінде (үйінде) су құбыры жоқ үй шаруашылықтары ғана жауап береді. Жауаптар нұсқаларында сумен жабдықтау көзін және оның орналасқан ара қашықтығы көрсетіледі. Егер үй шаруашылығына ауыз суды су тасығыш жеткізіп беретін болса, 10.1-сұрақ қойылмайды.
11-сұрақта жауаптың екі нұсқасын көрсетуге болады, өйткені үй шаруашылығы үйінде де, сондай-ақ қоғамдық моншалар мен сауналарда да жуынуы мүмкін. Сондай-ақ, үй шаруашылығының өз үйінде сияқты бұл жайландырудың әртүрлі түрлері болады. «Басқа» 5-кодқа 1-4 жауаптардың тізімінде келтірілмеген барлық жағдайлар жатады.

В вопросе 12 указывается один из вариантов ответов. В случае, если домохозяйство имеет возможность использовать несколько мест общественного пользования, в качестве ответа указываются сведения о более благоустроенном из них. Ответ с кодом 9 «другой» предусмотрен для случаев, не классифицированных в перечне ответов 1-3.
В вопросах 12.1 и 12.2 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 13 выбираются несколько вариантов ответа. Если в пределах пешей доступности находятся и магазин, и рынок, то указывается наиближайший. В случае, когда дети в одном домохозяйстве посещают разные школы, то указывается наиближайшая.
В вопросе 13.1. выбираются несколько вариантов ответа. Если респондент едет сначала на автобусе до электрички или поезда, на которых затем следует до рынка, то указывается общее время.
При ответе «да» на вопрос 14, задаются вопросы 14.1 и 14.2.
К коду 9 «прочее» вопроса 14.2 относится временное пользование имеющегося жилья (кроме основного) родственниками или друзьями на безвозмездной основе либо другие случаи, не классифицированные выше. При ответе «нет» - задается вопрос 14.3.
Вопрос 14.3. задается только владельцам жилья, то есть тем домохозяйствам, которые имеют частное (приватизированное) жилье и выбрали код «1» вопроса 2 данного раздела. Здесь дается субъективная оценка домохозяйством денежной суммы, которую оно заплатило бы в месяц в случае аренды собственного жилья.
В вопросе 14.4 указывается сумма, за которую домохозяйство может продать свое жилье. На этот вопрос отвечают домохозяйства, отметившие код «1» вопроса 2 данного раздела для анализа благосостояния домохозяйств.
В вопросе 15 учитываются предметы длительного пользования, имеющиеся в домашнем хозяйстве, независимо от того, куплены они, изготовлены членами домашнего хозяйства, получены в подарок (бесплатно) или взяты в кредит, а также товары, находящиеся в других квартирах или дачных домиках, принадлежащих домохозяйству. Показывается наличие как исправных, так и временно неисправных предметов длительного пользования (находящихся в текущем ремонте или ожидающих ремонта). Неисправные товары, которые домохозяйство не намерено ремонтировать, в наличии не учитываются. Если товар длительного пользования отдан во временное пользование кому-либо из родственников или знакомых, сдан в аренду, то его наличие обязательно учитывается.
По строке 15 под игровыми приставками (не включая портативные) подразумеваются специализированные электронные устройства, разработанные и созданные для видеоигр. Наиболее часто используемыми устройствами вывода являются телевизор или, реже, компьютерный монитор — поэтому такие устройства и называют приставками, так как они приставляются к независимому устройству отображения.
В случае наличия предмета длительного пользования, включающего в себя несколько функций - газовой и электрической плиты, то указываются оба варианта ответов. Соответственно, общая оценочная стоимость делится пополам.
По строке 30 под карманным компьютером (палмтоп) подразумевается портативное электронное вычислительное устройство, предназначенное для использования в качестве электронного органайзера. С карманного компьютера невозможно совершать телефонные звонки, так как он не является мобильным телефоном.
В строке 34 «мобильный телефон» учитываются все типы телефонов, включая смартфоны и коммуникаторы, которые представляют собой разновидность карманного компьютера, но имеют функции мобильного телефона.
В наборы мебели включаются как мебельные гарнитуры, так и другие наборы жилой мебели (стенки, горки), включая мягкий уголок, наборы мебели для спальни, кухни. Если в домохозяйстве имеется микроавтобус, то его наличие показывается по строке 40 «легковой автомобиль».

12-сұрақта жауаптың бір нұсқасы көрсетіледі. Егер үй шаруашылығында қоғамдық пайдаланудың бірнеше орындарын қолданған жағдайда, жауап ретінде неғұрлым абаттандырылған түрі туралы мәліметті көрсетеді. «Басқа» 9-коды бар жауап 1-3 жауаптар тізімінде жіктелмеген жағдайларға қарастырылған.
12.1 және 12.2-сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
13-сұрақта жауаптың бірнеше нұсқасы таңдалады. Егер жаяу жүріп жететін қолжетімділікте дүкен де және базар да бар болса, онда ең жақынын көрсетеді. Егер бір үй шаруашылығында балалар бірнеше мектепке баратын болса, онда ең жақыны көрсетіледі.
13.1-сұрақта жауаптың бірнеше нұсқасы таңдалады. Егер респондент базарға бару үшін ең алдымен поезд немесе электр поезының аялдамасына дейін автобуспен жетіп алып, содан соң сол екі көліктің бірімен жетсе, солардың барлығына кеткен жалпы уақыт көрсетіледі.
14-сұрақта «иә» деп жауап берген жағдайда, 14.1 және 14.2-сұрақтар қойылады.
14.2-сұрақтағы «басқа» 9-кодына тұрғын үйдің (негізгіден басқа) ақысыз негізде туыстармен және достармен уақытша қолданылуы немесе басқа да жоғарыда сұрыпталмаған жағдайлар жатады.
«Жоқ» деп жауап берген жағдайда 14.3-сұрақ қойылады.
14.3-сұрақ жеке (жекешелендірілген) тұрғын үйі бар және осы бөлімнің 2-сұрағының «1»-кодын таңдаған үй шаруашылықтарына қойылады. Мұнда ол жеке үйін жалға алған жағдайда бір айда төлей алатын ақшалай сомасына үй шаруашылығының субъективті бағалауы беріледі.
14.4-сұрақта үй шаруашылығының өз тұрғын үйін сата алатын сомасы көрсетіледі. Бұл сұраққа осы бөлімнің 2-сұрағының 1-кодын белгілеген үй шаруашылықтары тұрмыс-жағдайын талдау мақсатында жауап береді.
15-сұрақта үй шаруашылығында бар, сатып алынғанына, үй шаруашылығы мүшелермен жасалынғанына, сыйға (тегін) немесе несиеге алынғанына, сондай-ақ үй шаруашылығына тиесілі басқа пәтерде немесе саяжай үйлерінде болғанына қарамастан барлық ұзақ пайдаланылатын заттар көрсетіледі. Жарамды немесе уақытша жарамсыз (жөндеуде жатқан немесе жөндеу қажет ететін) екендігіне қарамастан барлық ұзақ тұтынылатын заттар көрсетіледі. Үй шаруашылығы жөндеуге ниет танытпайтын тауарлар есепке алынбайды. Егер ұзақ тұтынылатын тауар туыстарына немесе таныстарының біреуіне уақытша тұтынуға, жалға берілсе, онда олардың бар екендігі міндетті түрде есепке алынады.
15-жол бойынша ойын қондырғылары (портативтіні қоспағанда) дегеніміз видео ойындар үшін арнайы жасап шығарылғын электронды құрылғы. Ең жиі қолданылатын көрсету құрылғысы ретінде теледидар, өте сирек компьютер мониторы болып табылады, оларды жеке көрініс құрылғыларына орнатылуы себепті қондырғылар деп атайды.
Бірнеше қызметтерді атқаратын ұзақ пайдаланылатын зат, мысалы, газ және электр плитасы бар болған жағдайда жауаптардың екі нұсқасы да белгіленеді. Тиісінше, жалпы бағалау құны екіге бөлінуі қажет.
30-жол бойынша қалта компьютері (палмтоп) деп электронды органайзер ретінде пайдалануға арналған портативті электронды есептеу құралын айтамыз. Қалта компьютерінен телефон қоңырауларын шалу мүмкін емес, себебі ол ұтқыр телефон емес.
34-жолда «ұтқыр телефон» бойынша қалта компьютерлерінің түрлерін көрсететін, бірақ ұтқыр телефонның қызметтері бар смартфондар мен коммуникаторларды қоса есептегенде телефондардың барлық түрлері саналады.
Жиһаздар жинағына жиһаздық гарнитуралар, сондай-ақ жұмсақ бұрыштама жиһаздар, жатын, ас-үй бөлмелерінің тұрғын үй жиһаздары (қабырға, төбе) жинағы. Егер үй шаруашылығында шағын автобус болса, онда олар 40-жол бойынша «жеңіл автомобильге» көрсетіледі.

Срок пользования предметов определяется по состоянию на конец года. Если домохозяйство купило вещь, бывшую в употреблении, то подсчет срока службы ведется с года ее первоначального приобретения, либо с года ее производства. В случае, если срок пользования предмета меньше 1 года, то ставится «0».
При наличии нескольких предметов длительного пользования, их оценочная текущая стоимость проставляется по наиболее новому из них.
5. В разделе 2 отражается информация о наличии земли, скота и техники.
Вопрос 16 задается всем обследуемым домохозяйствам. Если домохозяйство не имеет собственного участка земли, а берет его в аренду, то считается, что у него имеется доступ к земле. Для домохозяйств, не имеющих доступ к земле, задается вопрос 21.
На вопрос 17 отвечают домохозяйства, положительно ответившие на 16 вопрос. Здесь указывается соответствующее количество участков земли.
В вопросах 18 и 19, если домашнее хозяйство имеет несколько земельных участков, то последовательность заполнения информации по каждому из них определяется самим домашним хозяйством. Сначала заносятся данные по первому, по мнению домохозяйства, участку, затем по второму и остальным участкам.
К коду 9 «прочее» вопроса 18 может относиться участок, полученный во временное пользование домашним хозяйством от родственников, соседей или друзей на безвозмездной основе либо другие случаи, не классифицированные выше.
К коду 9 «прочее» вопроса 19 может относиться участок, отданный во временное пользование домашним хозяйством родственникам, соседям или друзьям на безвозмездной основе либо другие случаи, не классифицированные выше.
В вопросе 20 проставляется общая площадь всех имеющихся участков в сотках и в целых числах.
В вопросе 21 выбирается и отмечается один вариант ответа.
На вопрос 22 отвечают домохозяйства, указавшие код «1» вопроса 21 данного раздела. Отмечаются несколько вариантов ответа. Здесь отражаются данные только по тому поголовью, которое принадлежит домашнему хозяйству. Скот, взятый со стороны, либо на выращивание, либо на прокорм - не учитывается. В случае совместного владения скотом, указываются данные по той части скота (доле), которая принадлежит обследуемому домохозяйству. Рабочий скот здесь не учитывается.
В вопросе 23 отражается наличие сельскохозяйственной техники, машин и рабочего скота, которые принадлежат домашнему хозяйству или имеются в совместном владении с другим домашним хозяйством и взяты в аренду. Отмечаются несколько вариантов ответа.
6. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.

Заттарды пайдалану мерзімі жылдың соңындағы жағдайына байланысты анықталады. Егер үй шаруашылығы бұрын пайдаланылған затты сатып алса, онда олардың қызмет көрсету мерзімі оның бірінші сатып алған немесе оның өндірілген жылынан бастап есепке алынады. Егер заттың пайдалану мерзімі 1 жылдан кем болса, онда «0»  қойылады.
Бірнеше ұзақ тұтынылатын заттар бар болған жағдайда, олардың ең жаңаларының ағымдағы бағалау құны ұсынылады.
5. 2-бөлімде нақты бар жер, мал және техникалар туралы ақпарат көрсетіледі.
Үй шаруашылығының жерге қол жетімділігі туралы 16-сұрақ зерттелетін үй шаруашылықтарының барлығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке жер телімі жоқ, бірақ оны жалға алатын болса, онда олардың жерге қол жетімділігі бар деп саналады. Жерге қол жетімділігі жоқ үй шаруашылықтарына 21-сұрақ қойылады.
16, 17-сұрақтарға оң жауап берген үй шаруашылықтары жауап береді. Мұнда жер телімінің тиісті саны көрсетіледі.
18 және 19-сұрақтарда егер үй шаруашылығында бірнеше жер учаскелері болса, онда олардың әрбірі жөніндегі ақпараттың тізбектілігін үй шаруашылығының өзі анықтайды. Алдымен, үй шаруашылығының пікірі бойынша бірінші учаске, сосын екінші және басқа учаскелер бойынша деректер көрсетіледі.
18-сұрақта «өзге» 9-кодына үй шаруашылығының туыстарынан, көршілерінен немесе достарынан ақысыз негізде уақытша қолдануға алған учаскесі немесе басқа да жоғарыда сұрыпталмаған жағдайлар жатқызылуы мүмкін.
19-сұрақта «өзге» 9-кодына үй шаруашылығының туыстарына, көршілеріне немесе достарына ақысыз негізде уақытша қолдануға берген учаскесін  немесе басқа да жоғарыда сұрыпталмаған жағдайларды жатқызуға болады.
20-сұрақта барлық қолда бар учаскелердің жалпы ауданы соттықта және бүтін сандармен ұсынылады.
21-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып алынады және белгіленеді.
22-сұраққа осы бөлімнің 21-сұрақтың «1»-кодын белгілеген үй шаруашылықтары жауап береді. Жауаптың бірнеше нұсқасы белгіленеді. Мұнда үй шаруашылығына тиісті мал басының саны бойынша деректер көрсетіледі. Шеттен өсіруге немесе бағуға алынған мал есепке алынбайды. Егер малды бірлесіп иеленген жағдайда, одан зерттелетін үй шаруашылығына тиесілі бөлігіне (үлесіне) қатысты деректер  көрсетіледі. Мұнда жұмысқа жегілетін мал есепке алынбайды.
23-сұрақта үй шаруашылығына тиесілі немесе басқа үй шаруашылығымен бірлескен иеліктегі және жалға алынған қолда бар ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары және жұмысқа жегілетін малдар көрсетіледі. Жауаптың бірнеше нұсқасы белгіленеді.
6. Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін  сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып (жеке немесе телефонмен), жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 9-қосымша

Сноска. Приложение 9 в редакции приказа Председателя Агентства по статистике РК от 04.07.2012 № 178 (вводится в действие с 01.01.2013).
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Статистическая форма по
общегосударственному статистическому
наблюдению
Приложение 9
к приказу исполняющего
обязанности Председателя
Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Статистическую форму можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на
заполнение статистической
формы, час (нужное обвести)
до 1
1-2
2-4
4-8
8-40
более
40
часов
Код статистической формы 1276104
D 008
Годовая (с ежеквартальным уточнением)
Контрольная карточка состава домохозяйства
Отчетный период  год
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) _____________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село)...............
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА..............................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ
ОПРОСА (ДАЛЕЕ-ИНТЕРВЬЮЕР)......................
6. ДАТА ПЕРВОГО ВИЗИТА       число   месяц
7. ДАТА ВТОРОГО ВИЗИТА       число   месяц
8. ДАТА ТРЕТЬЕГО ВИЗИТА      число   месяц
9. ДАТА ЧЕТВЕРТОГО ВИЗИТА    число   месяц
___________________
* Классификатор административно-территориальных объектов ГК РК 11-2009
Контрольная карточка состава домохозяйства*
Имя
Отноше-
ние
к главе
домашне-
го хо-
зяйства
Дата
рож-
дения
Пол
муж-
1,
жен-
2
Рост
(см)
Се-
мей-
ное
по-
ло-
же-
ние
На-
цио-
наль-
ность
Макси-
мально
достиг-
нутый,
подт-
верж-
денный
аттес-
татом
или
дипло-
мом
уровень
образо-
вания
по
состоя-
нию на
1
января
Вре-
менно
отсут-
ствует
(при-
сутст-
вует)
по
состо-
янию
на
1
января
Пожалуйста, отметьте
изменения в составе
домашнего хозяйства
во время проведения
квартальных интервью
в:
сло-
вами
код
год
ме-
сяц
ап-
ре-
ле
ию-
ле
ок-
тя-
бре
ян-
ва-
ре
А
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
ХХХХХ
ХХ
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
___________________
* Кодирование показателей осуществляется в соответствии с нижеприведенной Таблицей
Коды отношений с главой
домохозяйства
Коды
национальностей
Коды уровней образования
1 - глава домохозяйства
2 - муж, жена
3 - сын, дочь
4 - отец, мать
5 - брат, сестра
6 - дедушка, бабушка
7 - внук, внучка
8 - другая степень родства
9 - не родственник (нет
родства)
001 – русские
002 – украинцы
004 – узбеки
005 - казахи
049 – татары
171 – немцы
178 – уйгуры
199 – другие
национальности
0 – не достигнут никакой уровень
образования;
1 - дошкольное воспитание и
обучение;
2 - начальное образование;
3 - основное среднее образование;
4 - среднее образование (общее
среднее образование, техническое и
профессиональное образование);
5 - высшее образование;
6 - послевузовское образование;
7 - ученая степень.
Коды семейного положения
Коды статуса
изменения состава
Коды причин выбытия (прибытия)
1 - состоит в браке
2 - разведен(а)
3 - вдовец, вдова
4 - никогда не состоял(а)
в браке
9 - не указано
1 - постоянно выбыл
2 - постоянно прибыл
3 - временно выбыл
4 - временно прибыл
1 – рождение
2 – смерть
3 – работа (в пределах Республики
Казахстан)
4 – работа (за пределами Республики
Казахстан)
5 - брак
6 - развод
7 - учеба
8 - служба в армии
9 - иные (в больницах, в местах заключения, переезд на другое место жительства и т.д.)
Приложение 10
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі Төрағасының 2012.07.04 № 178 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажетін қоршау керек)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1276104
D 008 (тоқсан сайынғы нақтыланумен)
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы
_ _ _ _
Есепті кезең |_|_|_|_| жыл
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ ___________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _
2. АӘОЖ БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ*................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (қала - 1, ауыл – 2)...................|_|
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ .....................|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. СҰХБАТ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІ                     _ _ _ _ _ _ _ _ _
ТҰЛҒАНЫҢ КОДЫ (БҰДАН ӘРІ-ИНТЕРВЬЮЕР)...........|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
_ _       _ _
6. БІРІНШІ АРАЛАУ КҮНІ    күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
7. ЕКІНШІ АРАЛАУ КҮНІ     күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
8. ҮШІНШІ АРАЛАУ КҮНІ     күні|_|_|   ай|_|_|
_ _       _ _
9. ТӨРТІНШІ АРАЛАУ КҮНІ   күні|_|_|   ай|_|_|
___________________
* Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР МК 11-2009
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы*
Аты
Үй шаруашылығы басшысына қатынасы
Туған күні
Жынысы 1-ер, 2-әйел
Бойы (см)
Отбасылық жағдайы
Ұлты
Аттестат немесе дипломмен растайтын қол жеткізген білімінің ең жоғары деңгейі, 1 қаңтардағы жағдай бойынша
Уақытша болмаған (болған)  1 қаңтардағы жағдай бойынша
Тоқсандық сұхбат жүргізген кездегі үй шаруашылығы құрамындағы өзгерістерді атап көрсетуіңізді өтінеміз:
сөзбен
код
жыл
ай
сәуірде
шілдеде
қазанда
қаңтарда
А
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
ХХХХХ
ХХ
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
_______________________
* Көрсеткіштерді кодтау төменде келтірілген Кестеге сәйкес жүзеге асырылады
Үй шаруашылығы басшысына қатынасының кодтары
Ұлт кодтары
Білім деңгейінің кодтары
1 - үй шаруашылығының басшысы
2 - күйеуі, әйелі
3 – ұлы, қызы
4 - әкесі, анасы
5 - ағасы, әпкесі
6 - атасы, әжесі
7 - немересі
8 - басқа деңгейдегі туыстық
9 - туыс емес (туыстық жоқ)
001 – орыстар
002 – украиндер
004 – өзбектер
005 – қазақтар
049 – татарлар
171 – немістер
178 - ұйғырлар
199 – басқа ұлттар
0 - ешқандай білімге қол жеткізбеген;
1 - мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту;
2 - бастауыш білім;
3 - негізгі орта білім;
4 - орта білім (жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім);
5 - жоғары білім;
6 - жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
7 - ғылыми атақ.
Отбасылық жағдайдың кодтары
Құрамының өзгеру мәртебесінің кодтары
Кету (келу) себептерінің кодтары
1 - некеде тұрады
2 - ажырасқан
3 - тұл ер, жесір әйел
4 - ешқашан некеде тұрмаған
9 - көрсетілмеген
1 - тұрақты кетті
2 - тұрақты келді
3 - уақытша кетті
4 - уақытша келді
1 – туу
2 – өлім
3 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында)
4 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағы шегінен)
5 – неке
6 – ажырасу
7 – оқу
8 – әскердегі қызмет
9 – басқа (ауруханада, бас бостандығынан айыру орындарында, басқа орынға көшіп кету және т.б.)
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 10-қосымша

Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Председателя Агентства по статистике РК от 04.07.2012 № 178 (вводится в действие с 01.01.2013).
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Контрольная карточка состава домашних хозяйств»
(код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая
с ежеквартальным уточнением)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Контрольная карточка состава домашних хозяйств» (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Контрольная карточка состава домашних хозяйств» (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением).
2. Данное статистическое наблюдение предназначено для составления списка всех членов домашнего хозяйства и получения демографической характеристики по каждому из них.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Контрольная карточка состава домашних хозяйств заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер). Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется в начале года (январе), затем, ежеквартально (в апреле, июле, октябре, январе) проводится уточнение, с внесением соответствующих изменений.
Респондентом статистической формы выступает глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства может выступать занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет для женщин, 18-63 года для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте «Наименование территории» вписать наименование региона, населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
4. При заполнении Контрольной карточки задаются следующие вопросы и записываются ответы:
Назовите, пожалуйста, тех лиц, кто обычно проживает в этой квартире (этом доме) и с кем Вы, как правило, ведете совместное хозяйство, вне зависимости от их родственного к Вам отношения или отсутствия в настоящее время по какой-либо причине.

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі Төрағасының 2012.07.04 № 178 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1276104,
индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен)
толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» (коды 1276104, индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруын нақтылайды.
2. Осы статистикалық байқау үй шаруашылығының барлық мүшелерінің тізімін құру және олардың әрбірінен демографиялық сипаттама алуға арналған.
Байқауға халықтың тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. «Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы» пікіртерімін жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға толтырады (бұдан әрі - интервьюер). Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы жылдың басында (қаңтарда) толтырылады, содан кейін тиісті өзгерістер енгізумен тоқсан сайын (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) нақтылау жүргізіледі.
Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар (әйелдер үшін 18-58 жас, ерлер үшін 18-63 жас) үй шаруашылығының мүшесі болуы мүмкін. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (аудан) және ауылдың (елді мекеннің) атауы жазылуы керек. 2-тармақтан бастап 5 дейін супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырылады.
4. Бақылау карточкасын толтыру кезінде келесі сұрақтар қойылады және жауаптары жазылып алынады:
Әдетте, осы пәтерде (осы үйде) тұратын адамдарды атаңыз және Сізге туыстық қатысына қарамастан немесе қандай да бір себептермен қазіргі уақытта жоқ адамдарды атаңыз.

В строке 1 графы 2  записывается имя главы домохозяйства.
В строках 2-20 графы 2 записываются имена остальных членов домашнего хозяйства.
Графы 3 и 4 по строке 1 закрещены. По остальным строкам в графе 3 записываются словами отношения с главой домохозяйства, а в графе 4 проставляются двухзначные коды отношений с главой домохозяйства.
В графах 5 и 6 проставляются, соответственно, год (четыре знака) и месяц (два знака) рождения каждого члена домашнего хозяйства. Например, 1972 05 или 1956 12.
В графе 7 проставляется пол: мужской – 1, женский – 2.
В графе 8 указывается рост респондента (на начала года). Чтобы правильно измерить рост, респондент становится на твердую поверхность босиком, ровно к стене, прислонившись к ней затылком, лопатками, ягодицами, икрами и пятками. Голову держит прямо, без напряжения. Затем фиксируется самая высокая точка на стене относительно головы, после чего измеряется расстояние строго от пола до пометки. Рост детей в возрасте до 2-х лет измеряется лежа.
Измерение желательно проводить утром, до обеда, так как к вечеру, под влиянием тяжестей, физических нагрузок он несколько сокращается, что повлияет на точность измерения.
В графе 9 указывается семейное положение, в соответствии с кодами семейного положения. При заполнении этой графы учитывается брачный возраст 18 лет для женщин и мужчин, установленный Законом РК  «О браке и семье» № 321 от 17 декабря 1998 года (раздел 2 «Брак», глава 3 «Условия и порядок заключения брака», статья 10 «Брачный возраст»). При этом при наличии уважительных причин органы записи актов гражданского состояния по месту государственной регистрации заключения брака снижается брачный возраст сроком не более двух лет.
В графе 10 указывается национальность членов домашнего хозяйства, в соответствии с кодами национальностей.
Графа 11 заполняется при опросе в январе. В ней записывается максимально достигнутый уровень образования, документально подтвержденный табелем, аттестатом или дипломом об окончании учебного заведения. В случае наличия справки о прослушанном образовательном курсе, графа не заполняется.
Не считается получением образования и обучение на курсах бухгалтеров, секретарей-референтов, компьютерных курсах, после окончания которых выдаются сертификаты или удостоверения.
Не имеющими никакого образования считаются дети до 7 лет, которые не охвачены дошкольным образованием и воспитанием, а также взрослые, которые не имеют никакого образования.
Имеющими дошкольное образование считаются лица от 1 до 7 лет, обучавшиеся в дошкольных учреждениях (детский сад, предшкольные классы), начальное образование - окончившие 4 класса, основное общее – закончившие 9 классов, среднее (полное) общее – 11 классов, начальное профессиональное – ПТУ (Профессионально-техническое училище), среднее профессиональное – колледж, техникум, высшее – университет, институт, академию.

2-бағанның 1-жолында үй шаруашылығы басшысының аты жазылады.
2-бағанның 2-16 жолдарында үй шаруашылығының өзге мүшелерінің аты жазылады.
1-жол бойынша 3-және 4-бағандары белгіленген. Қалған жолдар бойынша 3 бағанда үй шаруашылығы басшысына байланыстылығын сөзбен жазады, ал 4 бағанда үй шаруашылығы басшысына қатыстылығы екі мәнді кодпен белгіленеді.
5 және 6-бағандарда сәйкесінше үй шаруашылығының әр мүшесінің туылған жылы (төрт таңбалы) және айы (екі таңбалы) жазылады. Мысалы, 1972 05 немесе 1956 12.
7-бағанда жынысы жазылады: ер – 1, әйел – 2.
8-бағанда респонденттің бойы көрсетіледі (жылдың басына). Бойын дұрыс өлшеу үшін респондент қабырғаға желкесімен, жауырындарымен, бөкселерімен, балтырларымен және өкшелерімен  тақалып,  қатты жерге жалаң аяқ түзу тұрады. Басты күш салмай түзу ұстайды. Содан кейін қабырғада басқа қатысты ең жоғары нүкте белгіленеді, тек содан соң ғана еденнен белгіге дейінгі арақашықтық өлшенеді. 2 жасқа дейінгі балалардың бойы жатқызылып өлшенеді.
Кешке таман ауыр салмақтың, физикалық жүктердің әсерінен ол біршама қысқарып, өлшеудің дәлдігіне әсер етуі мүмкін болғандықтан, өлшеуді таңертең, түске дейін жүргізген дұрыс.
9-бағанда отбасылық жағдайының кодтарына сәйкес отбасылық жағдайы көрсетіледі. Осы бағанды толтыру кезінде «Неке және отбасы туралы» ҚР Заңында (2-бөлімнің «Неке» 3-тарауы «Некеге тұрудың шарттары мен тәртібі», 10-бабы «Неке жасы») белгіленген неке жасы ерлер мен әйелдер үшін – 18 жас екендігі ескеріледі. Сонымен қатар, дәлелді себептер болған жағдайда мемлекеттік тіркеу орны бойынша азаматтық хал актілерін жазу органдары неке жасын екі жылдан аспайтын мерзімге төмендетеді.
10-бағанда ұлтының кодтарына сәйкес үй шаруашылығы мүшелерінің ұлты көрсетіледі.
11-баған қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады. Онда табельмен, аттестатпен немесе оқу орнын бітіргені туралы дипломмен құжаттық расталатын қол жеткізген білімінің ең жоғарғы деңгейі жазылады. Егер тыңдалған білім курсы туралы анықтамасы бар болған жағдайда, баған толтырылмайды.
Аяқталғаннан кейін сертификат немесе куәлік берілетін бухгалтерлік, хатшы-референт, компьютерлік курстарда білім алу мен оқу есептелмейді.
Ешқандай білімі жоқ ретінде мектепке дейінгі білім және тәрбиемен қамтылмаған 7 жасқа дейінгі, сонымен қатар ешқандай білімі жоқ ересек адамдар саналады.
Мектепке дейінгі білімі бар 1 мен 7 жас аралығындағы мектепке дейінгі мекемелерде (бала-бақша, мектепалды сыныптар), бастауыш білім – 4 сыныпты бітіргендер, негізгі орта – 9 сыныпты аяқтағандар, орта (толық) жалпы – 11 сынып, алғашқы кәсіптік – КТУ (Кәсіптік-техникалық училище), орта кәсіптік – колледж, техникум, жоғары – университет, институт, академиядағы адамдар жатады.

Дети, охваченные школьным образованием, но еще не закончившие начальное образование (1-4 классы) в случае наличия дошкольного образования относятся к лицам, имеющим дошкольное образование, в случае отсутствия дошкольного образования, относятся к лицам, не имеющим никакого образования.
Если член домашнего хозяйства после окончания магистратуры (аспирантуры, докторантуры) защитил диссертацию, он учитывается как получивший ученую степень. Если нет – как имеющий послевузовское образование.
Графа 12 заполняется при опросе в январе и имеет следующие коды:
При временном отсутствии – 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии – 43, 44, 47, 48, 49.
В случае изменения состава домашнего хозяйства в течение обследуемого периода (в последующих кварталах), делаются соответствующие пометки в графах 13-16.
Если в домохозяйстве имеется член, который обычно проживает вместе, но временно отсутствует, например, проходит службу в армии, находится в больнице или студент, то в графах 13-16 проставляются соответствующие двухзначные коды (статус+причина).
Если в домохозяйстве появился новый член (родился или временно прибыл), то в графах 13-16 проставляются соответствующие коды. Графы 13-16 могут иметь следующие коды:
При постоянном отсутствии – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
При постоянном присутствии – 21, 23, 25, 26, 27;
При временном отсутствии – 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии – 43, 47, 48, 49.
Временное выбытие (прибытие) предполагает отсутствие (присутствие) сроком от 2 месяцев и более в обследуемом квартале.
Рождение всегда имеет код 21, смерть – 12.
Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется интервьюером в двух экземплярах. Один экземпляр передается супервайзеру, второй – остается у интервьюера. В него вносятся все изменения в составе домашнего хозяйства (если они были) во время проведения квартальных интервью.
5. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет «Карточку интервьюера» по форме согласно Приложению к настоящей Инструкции, в которой:
оценивает уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указывает свою фамилию, имя, отчество и подтверждает своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению формы. Пункт «Замечания по проверке статистической формы» предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной формы.
Приложение
к Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического наблюдения
«Контрольная карточка состава домашних хозяйств»

Мектептік біліммен қамтылған, бірақ бастауыш білімді бітірмеген балалар (1-4 сыныптар) мектепке дейінгі білімі бар болған жағдайда ол мектепке дейінгі білімі барға жатады, мектепке дейінгі білімі болмаған жағдайда ешқандай білімі жоқ адамға жатады.
Егер үй шаруашылығының мүшесі магистратураны (аспирантураны, докторантураны) аяқтағаннан кейін диссертация қорғаса, ол ғылыми атақ алғандар болып саналады. Егер олай болмаса – онда жоғары оқу орнынан кейінгі білім болып қала береді.
12-баған қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады және келесі кодтары болады:
Уақытша болмау кезінде – 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде – 43, 44, 47, 48, 49.
Егер зерттеу мерзімі кезеңінде (кейінгі тоқсандарда) үй шаруашылығы құрамы өзгерген жағдайда 13-16 бағандарда тиісті таңбалар жасалады.
Егер үй шаруашылығында бірге тұратын мүшелері болса, алайда, уақытша болмаса, мәселен, әскердегі қызметте, ауруханада немесе студент, бұл жағдайда 13-16 бағандарда тиісті екі таңбалы кодтар (мәртебе+себеп) қойылады.
Егер үй шаруашылығында жаңа мүше (туылған немесе уақытша келген) пайда болса, 13-16 бағандарда тиісті кодтар қойылады. 13-16 бағандарда келесі кодтары болады:
Тұрақты болмау кезінде – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
Тұрақты болу кезінде – 21, 23, 25, 26, 27;
Уақытша болмау кезінде – 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде – 43, 47, 48, 49.
Зерттеу тоқсанында уақытша кету (келу) және болу (болмау) 2 ай және одан көп мерзімді ұйғарады.
Туу әрқашан 21 коды, өлім – 12 кодымен белгіленеді.
Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасын интервьюер екі данада толтырады. Бір данасы супервайзерге беріледі, екінші – интервьюерде қалады. Оған тоқсандық сұхбаттарды жүргізу кезінде үй шаруашылығының құрамында болған барлық өзгерістері (егер олар болған жағдайда) енгізіледі.
5. Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде Сауалнаманы қайта қарап шығады және егер, қандайда бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып, (жеке немесе телефонмен) жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Бұдан басқа, интервьюер осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респонденттермен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалайды;
респонденттерге пікіртерім нысаны бойынша толтыру нұсқаулығына сәйкес жүргізілгендігін, өзінің аты-жөнін көрсетіп және өзінің қолымен расталады. «Статистикалық нысанды тексеру бойынша ескертулер» тармағы супервайзердің толтырылған нысанды көзбен шалу арқылы бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша толтыруына арналған.
«Үй шаруашылықтары құрамын бақылау
карточкасы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық

(код 1276104, индекс D-008,
периодичность годовая с ежеквартальным уточнением)
Форма
Карточка интервьюера
1. Отношение
респондента к
интервью
2. Как респондент
воспринимал вопросы
опросного листа
3. Контактность
(открытость,
искренность)
респондента во время
интервью
4. Надежность
полученной
информации
дружеское,
заинтересованное
1
хорошо, быстро,
адекватно
1
достаточно
открыт, искренен
1
вполне надежна
1
не особенно
заинтересован-
ное, скорее
равнодушное
2
не очень
хорошо,
приходилось
повторять,
давать
пояснения
2
скорее открыт,
искренен
2
скорее надежна
2
нетерпеливое,
беспокойное
3
плохо,
с трудом,
приходилось
объяснять
3
скорее закрыт,
не искренен
3
скорее
не надежна
3
раздражительное,
неприязненное
4
очень закрыт,
не искренен
4
совсем
не надежна
4
стр.
№ раздела
статистической формы
Укажите номера вопросов по разделам статистической
формы, которые
1. были трудными
для восприятия
респондентом
2. вызвали
отрицательные
эмоции у
респондента
3. вызвали
нежелание
отвечать (отказ
от ответа)
Удостоверяю, что опрос проведен мною в соответствии с Инструкцией
методом личного интервью.
Полное имя интервьюера ___________________________________________________
Подпись интервьюера _________________________
Полное имя супервайзера
______________________________________________________
Подпись супервайзера _________________________
ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПРОВЕРКЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Конфиденциальность гарантируется
органами государственной статистики
Статистическая форма по
общегосударственному статистическому
наблюдению
Приложение 11
к приказу исполняющего
обязанности Председателя
Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 г. № 228
Статистическую форму можно получить на
сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на
заполнение статистической
формы, час (нужное обвести)
до 1
1-2
2-4
4-8
8-40
более
40
Код статистической формы 1282105
U-003
Единовременная
Срок предоставления - 10 августа
Уровень жизни
Оценка благосостояния
Отчетный период год
1. НАИМЕНОВАНИЕ ТЕРРИТОРИИ (НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА) _____________________
2. КОД НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА ПО КАТО*.......................
3. КОД ТИПА НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА (1 - город, 2 - село)................
4. КОД ДОМОХОЗЯЙСТВА.....................................
5. КОД ЛИЦА, УПОЛНОМОЧЕННОГО НА ПРОВЕДЕНИЕ
ОПРОСА (ДАЛЕЕ-ИНТЕРВЬЮЕР).............................

нысанын (коды 1276104, индексі D-008,
кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы
нақтыланумен) толтыру бойынша
нұсқаулыққа қосымша
Нысан
Интервьюердің карточкасы
1. Респонденттің интервьюерге қатынасы
2. Респондент пікіртерім парағының сұрақтарын қалай қабылдады
3. Респонденттің сұхбат кезіндегі байланыстылығы (ашықтылық, шынайылығы)
4. Алынған ақпараттың сенімділігі
достық, мүдделі
1
жақсы, жылдам, парапар
1
айтарлықтай ашық, шынайы
1
әбден сенімді
1
аса мүдделі емес, неғұрлым селқос
2
онша жақсы емес, қайталауға тура келді, түсініктемелер беру
2
ашық, шынайы
2
сенімді
2
шыдамсыз, тынымсыз
3
нашар, түсіндіру қиын болды
3
ұяң, шынайы емес
3
сенімсіз
3
күйгелек, кекеткіш
4
өте ұяң, шынайы емес
4
тіпті сенімсіз
4
жол №
статистикалық нысан бөлімінің №
Статистикалық нысанның бөлімдері бойынша сұрақтар нөмірлерін көрсетіңіз:
1. респондентке түсінуге қиын болған
2. респонденттің жағымсыз сезімдерін тудырған
3. жауап беруге құлықсыз болған (жауап беруден бас тарту)
Пікіртерім жеке сұхбат әдісінің нұсқаулығына сәйкес
жүргізілгенін мен куәландырамын.
Интервьюердің толық аты-жөні ________________________________________
Интервьюердің қолы __________________________________________________
Супервайзердің толық аты-жөні _______________________________________
Супервайзердің қолы _________________________________________________
СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТЕКСЕРУ БОЙЫНША ЕСКЕРТУЛЕР
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 11-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1252105
U-003
Тоқсандық
Бір жолғы
Ұсыну мерзімі - 10 тамыз
Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау
_ _ _ _
Есепті кезең |_|_|_|_| Жыл
1. АУМАҚТЫҢ (ЕЛДІ МЕКЕННІҢ) АТАУЫ _______________________________
_ _ _ _ _ _ _ _
2. АӘОЖ БОЙЫНША ЕЛДІ МЕКЕННІҢ КОДЫ*………………………………………|_|_|_|_|_|_|_|_|
_
3. ЕЛДІ МЕКЕН ТИПІНІҢ КОДЫ (қала - 1, ауыл –2)………………………………… |_|
4. ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ КОДЫ …………………………………………… _ _ _ _ _ _ _ _
|_|_|_|_|_|_|_|_|
5. ПІКІРТЕРІМДІ ЖҮРГІЗУГЕ УӘКІЛЕТТІГІ БАР
ТҰЛҒАНЫҢ КОДЫ (БҰДАН ӘРІ-ИНТЕРВЬЮЕР)…………  _ _ _ _ _ _ _ _
|_|_|_|_|_|_|_|_|

10. Уверены ли Вы в том, что не потеряете постоянную работу в
ближайшие 12 месяцев?
Да
Нет
11. Если Вы потеряете работу, то, по Вашему мнению, как скоро сможете найти
другую?
в течение 1 месяца
1
от 1 до 3 месяцев
2
от 3 месяцев и более
3
затрудняюсь ответить
4
12. Если у Вас нет работы, либо Вы работаете, но заняты поиском новой
работы, то какие шаги были предприняты Вами в поисках работы или
организации собственного дела за последние 6 месяцев? (укажите все
предпринятые Вами действия)
обращались в уполномоченный орган по трудоустройству по месту жительства
1
обращались в частные агентства по трудоустройству
2
подавали объявления в печать, обращались по объявлениям
3
обращались к друзьям, родственникам, знакомым
4
обращались непосредственно к работодателю
5
осуществляли поиск земли, зданий, машин и оборудования, сырья, финансовых
ресурсов для открытия собственного дела, обращались за разрешениями,
лицензиями
6
предпринимали что-то еще
7
ничего не делали
8

10. Сіз жақын 12 айдың ішінде тұрақты жұмысыңыздан айырылып қалмайтыныңызға сенімдісіз бе?
Иә
Жоқ
11. Егер Сіз жұмысыңыздан айрылсаңыз, онда басқа жұмысты, Сіздің ойыңызша, қаншалықты тез табасыз?
1 ай ішінде
1
1 айдан 3 айға дейін
2
3 ай және одан көп
3
жауап беруге қиналамын
4
12. Егер Сіздің жұмысыңыз жоқ болса, немесе Сіз жұмыс істейсіз, бірақ жаңа жұмыс іздеуде болсаңыз немесе өз ісіңізді ұйымдастыруға байланысты соңғы 6 ай ішінде қандай әрекет жасадыңыз? (барлық жасаған әрекеттеріңізді көрсетіңіз) Сіз
тұрғылықты жеріңіз бойынша жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органға қызметіне өтінішпен бардыңыз
1
жұмысқа орналастыру бойынша жекеменшік агенттіктерге өтінішпен бардыңыз
2
баспасөзге хабарландыру бердіңіз, хабарландыруларға үн қаттыңыз
3
достарыңызға, туысқандарыңызға, таныстарыңызға өтінішпен бардыңыз
4
жұмыс берушіге тікелей өтінішпен бардыңыз
5
өз ісіңізді ашу үшін жер, ғимараттар, машиналар мен жабдықтар, шикізатты, қаржы ресурстарын іздедіңіз, рұқсат, лицензия алуға өтініш жасадыңыз
6
тағы да басқа әрекет жасадыңыз
7
ешқандай шара қолданбадыңыз
8

13. Имеете ли Вы или кто-то из членов Вашего домохозяйства
собственное дело?
При ответе "Нет" переходите к вопросу 16.
Да
Нет
14. Изменились ли условия ведения Вашего бизнеса
(собственного дела) за последний год?
При ответе "Нет" переходите к вопросу 18.
Да
Нет
15. Укажите, какие изменения условий ведения Вашего бизнеса (собственного
дела) произошли за последний год? (можно указать несколько вариантов
ответов)
Улучшение
Ухудшение
снизилась ставка налогов, пошлин,
тарифов и других платежей (аренда,
услуги жилищно-коммунального хозяйства
и так далее)
1
повысилась ставка налогов, пошлин,
тарифов и других платежей (аренда,
услуги жилищно-коммунального
хозяйства и так далее)
1
снизилось количество конкурентов
2
увеличилось количество конкурентов
2
повысился спрос на производимую
продукцию (услуги)
3
снизился спрос на производимую
продукцию (услуги)
3
другое
4
другое
4

13. Сіз немесе Сіздің үй шаруашылығыңыздың отбасы мүшелерінің өз ісі бар ма?
«Жоқ» деп жауап бергенде 16-сұраққа көшіңіз
Иә
Жоқ
14. Соңғы жылы Сіздің бизнесті (жеке іс) жүргізу шарттарыңыз өзгерді ме?
«Жоқ» деп жауап бергенде 18-сұраққа көшіңіз
Иә
Жоқ
15. Соңғы жылы Сіздің бизнесті (жеке істі) жүргізу шарттарында өзгерістер болғанын көрсетіңіз? (жауаптың бірнеше нұсқасын көрсетуіңізге болады)
Жақсару Нашарлау
салық, баж алымы, тарифтер және тағы басқа төлемдер (жалдау, тұрмыстық-коммуналдық шаруашылық қызметтері және тағы басқа) ставкасы төмендеді
1
салық, баж алымы, тарифтер және тағы басқа төлемдер (жалдау, тұрмыстық-коммуналдық шаруашылық қызметтері қызметтер және тағы басқа) ставкасы өсті
1
бәсекелестер саны төмендеді
2
бәсекелестердің саны артты
2
өндірілген өнімге (қызметке) сұраныс артты
3
өндірілген өнімге (қызметке) сұраныс төмендеді
3
басқа
4
басқа
4

21. Если Вы имеете личное подсобное хозяйство, дачу (огород), то содействует
ли это повышению Вашего благосостояния?
мы не смогли бы без него прожить, так как продукция является значимым
источником средств существования
1
не имеет особого значения, так как доход не существенный
2
не является целью повышения благосостояния
3
22. Как Вы оцениваете свой доход:
не хватает даже на питание
1
хватает на питание, но мы испытываем сложности с покупкой одежды и оплатой
жилья
2
хватает на питание и одежду, но мы не можем себе позволить купить товары
длительного пользования (телевизор, холодильник и другое)
3
хватает на питание, одежду и товары длительного пользования, но мы не можем
себе позволить купить машину, квартиру, дачу и другое
4
достаточно, чтобы купить все, что необходимо
5
24. Имеете ли Вы сбережения?
При ответе "Нет" переходите к вопросу 27
Да
Нет

21. Егер Сіздің жеке қосалқы шаруашылығыңыз, саяжайыңыз (бақшаңыз) болса, ол сіздің әл-ауқатыңыздың артуына көмектесе ме?
біз онсыз өмір сүре алмас едік, себебі өнім күнкөрістің маңызды қаражат көзі болып саналады.
1
табыс елеулі болмағандықтан, аса маңызы жоқ
2
әл-ауқатты көтеру мақсаты болып табылмайды
3
22. Сіз өз табысыңызды қалай бағалайсыз:
тіпті тамаққа да жетпейді
1
тамаққа жетеді, бірақ біз киім сатып алу, пәтер ақы төлеуде қиындық көреміз
2
тамаққа және киімге жетеді, бірақ біздің ұзақ уақыт пайдаланатын тауарларды (теледидар, тоңазытқыш және тағы басқа) сатып алуға мүмкіндігіміз жоқ
3
тамаққа, киімге және ұзақ уақыт пайдаланатын тауарларға жетеді, бірақ машина, пәтер, саяжай және тағы басқа сатып алуға мүмкіндігіміз жоқ
4
барлық қажеттіні сатып алуға жеткілікті
5
23. Қажеттіліктеріңізді нақты қанағаттандыру үшін Сіздің үй шаруашылығыңыздың айлық табысы қандай болуы керек? (теңге)

38. Укажите в порядке убывания, что наиболее приоритетно для Вашей семьи на
данный момент? (то есть номеру 1 будет соответствовать наиболее значимый
приоритет)
Степень
значи-
мости
обеспечение материального достатка
улучшение жилищных условий
ведение здорового образа жизни, активный отдых, туризм, спорт
получение образования
активное участие в общественной жизни и политике
организация собственного бизнеса
карьерный рост
культурное развитие (литература, театр и так далее)
путешествия
изменение семейного положения и/или состава семьи
другое (впишите)
39. Изменились ли Ваши поведение и привычки за последний
год?
При ответе "Нет" опрос завершен.
Да
Нет
40. Укажите, как изменились Ваши поведение и привычки, за последний год?
(можно указать несколько вариантов ответов)
Улучшение
Ухудшение
увеличили объем потребления пищевых
продуктов
1
снизили объем потребления пищевых
продуктов
1
стали потреблять более дорогие
(качественные) пищевые продукты
2
стали потреблять более дешевые
пищевые продукты
2
снизили производство собственных
продуктов для домашнего потребления
( в связи с отсутствием
необходимости)
3
увеличили производство
собственных продуктов для
домашнего потребления
3
увеличили расходы на
развлекательные услуги
4
ограничили расходы на
развлекательные услуги
4
стали чаще встречаться с друзьями
5
стали реже встречаться с друзьями
5
в большей степени используем
информационные ресурсы (газеты,
интернет)
6
в меньшей степени используем
информационные ресурсы (газеты,
интернет)
6
перевели детей в дорогую школу
7
перевели детей в менее дорогую
школу
7
стали обучаться на языковых,
компьютерных, других курсах
8
бросили языковые, компьютерные,
другие курсы
8
расширили спектр используемых
страховых услуг (медицинских,
автомобильных и других)
9
отказались от дальнейшего
страхования (медицинского,
автомобильного и другое)
9
перестали пользоваться общественным
транспортом (используем собственный
транспорт)
10
стали больше пользоваться
общественным транспортом или
ходить пешком
10
стали больше заниматься физкультурой
и спортом (стали ходить в
фитнесс-центры и так далее)
11
перестали или уменьшили занятия
физкультурой и спортом
11
прочее
12
прочее
12
Приложение 12
к приказу исполняющего обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
от 24 августа 2010 года № 228
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Уровень жизни. Оценка благосостояния"
(код 1282105, индекс U-003, периодичность
единовременная)
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Уровень жизни. Оценка благосостояния" (код 1282105, индекс U-003, периодичность единовременная).

38. Осы сәтте Сіздің отбасыңыз үшін ең басымды не екенін кему ретімен көрсетіңіз (яғни 1-ші нөмірге ең маңызды басымдық сәйкес келеді)
Маңыздылық дәрежесі
материалдық молшылықты қамтамасыз ету
тұрғын үй жағдайын жақсарту
салауатты өмір салты, белсенді демалыс, туризм, спорт
білім алу
қоғам өміріне және саясатқа белсене қатысу
өз бизнесін ұйымдастыру
мансаптың өсуі
мәдени даму (әдебиет, театр, тағы басқалар)
саяхат жасау
отбасы жағдайының және/немесе отбасы құрамының өзгеруі
басқа (жазып қойыңыз)
39. Соңғы жылы Сіздің мінез-құлқыңыз өзгерді ме?
«Жоқ» деп жауап берген жағдайда пікіртерім аяқталады.
Иә
Жоқ
40. Соңғы жылдары сіздің мінез-құлқыңыз, әдеттеріңіз қалай өзгерді? (бірнеше жауаптар болуы мүмкін)
Жақсару Нашарлау
азық-түлік өнімдерін тұтыну көлемін көбейттіңіз
1
азық-түлік өнімдерін тұтыну көлемін азайттыңыз
1
қымбатырақ (сапалы) азық-түлік өнімдерін тұтына бастадыңыз
2
арзанырақ азық-түлік өнімдерін тұтына бастадыңыз
2
үйде тұтыну үшін өз өнімдерімізді өндіруді төмендеттіңіз (қажеттіліктің жоқтығына байланысты)
3
үйде тұтыну үшін өз өнімдеріңізді өндіруді арттырдыңыз
3
ойын-сауық қызметтеріне шығыстарды көбейттіңіз
4
ойын-сауық қызметтерінің шығыстарына шек қойдыңыз
4
достарыңызбен жиі кездесетін болдыңыз
5
достарыңызбен сирек кездесетін болдыңыз
5
ақпараттық ресурстарды (газеттер, интернет) көп мөлшерде қолданатын болдыңыз
6
ақпараттық ресурстарды (газеттер, интернет) аз мөлшерде қолданатын болдыңыз
6
балаларды қымбат мектепке ауыстырдыңыз
7
балаларды қымбат емес мектепке ауыстырдыңыз
7
тіл үйрететін, компьютерлік, басқа курстарды оқитын болдыңыз
8
тіл үйрететін, компьютерлік, басқа курстарды тастап кеттіңіз
8
пайдаланылатын сақтандыру қызметтерін (медициналық, автомобильді, тағы басқа) спектрін кеңейттіңіз
9
сақтандыру қызметтерінен (медициналық, автомобильді, тағы басқа) бас тарттыңыз
9
қоғамдық көлікті пайдалануды тоқтаттыңыз (жеке көлікті пайдаланамыз)
10
қоғамдық көлікті көп пайдаланатын немесе жаяу жүретін болдыңыз
10
дене шынықтыру және спортпен айналысуды көбейттік (фитнес-орталықтарға және тағы басқаларға баратын болдық)
11
дене шынықтыру және спортпен айналысуды қойдыңыз немесе азайттыңыз
11
басқа
12
басқа
12
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі төрағасы міндетін
атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы
№ 228 бұйрығына 12-қосымша
«Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1282105, индексі U-003, кезеңділігі біржолғы) толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау» (коды 1282105, индексі U-003, кезеңділігі біржолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.

2. Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения.
Периодом наблюдения является август. Анкета "Уровень жизни. Оценка благосостояния" заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер).
Респондентом анкеты должен выступать глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства может выступать занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет для женщин, 18-63 года для мужчин).
В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, но при этом он должен иметь какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте "Наименование территории" необходимо вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами. По окончанию опроса необходимо указать продолжительность ведения интервью.
4. В разделе "Общие данные респондента" при ответе на вопросы "Возраст (лет)" и "Пол" указать число полных лет и отметить ячейку, соответствующую полу респондента (смотрите "Круг респондентов").
В вопросе 1 указывается общее количество членов домашнего хозяйства, которое вписывается в первую пустую ячейку. Не учитываются временно выбывшие члены домохозяйства. Число членов домохозяйства, соответствующих статусу, указанному в перечне вопроса, указывается в соответствующей ячейке. В строке "дети" следует указывать лиц в возрасте до 18 лет, не занятых и не являющихся студентами. В случае если член домохозяйства может быть отнесен к нескольким из перечисленных в вопросе категорий (например: лицо, имеющее и инвалидность и работу), то ответ формируется по самоопределению респондента, и учитывается только по одной категории. Число членов домохозяйства, указанное в первой ячейке, должно соответствовать сумме чисел, указанных по категориям в нижних ячейках ответа на вопрос.
В вопросах 2, 4 необходимо отметить нужный вариант ответа.
В вопросе 3 первым указывается месяц прибытия, затем год. При отсутствии данных о месяце прибытия соответствующие ячейки оставить пустыми.
В вопросе 5 в пустых клетках под наименованиями граф следует указать страну(ы) ближнего и дальнего зарубежья, в которой(ых) респондент проживал год и более, а также годы проживания.
В вопросе 6 в представленных вариантах необходимо отметить соответствующие значения ответа, которых может быть несколько, при этом:

2. Байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Байқау кезеңі тамыз болып табылады. «Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау» сауалнамасын пікіртерімді жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға жүргізеді (бұдан әрі - интервьюер).
Сауалнаманың респонденті үй шаруашылығының иесі болуы керек.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар (әйелдер үшін 18-58 жас, ерлер үшін 18-63 жас) үй шаруашылығының мүшесі болуы мүмкін. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының басшысын үй шаруашылығының мүшелері өздері анықтайды, бірақ, мұның өзінде ол қандайда бір табыс түрін иеленуі керек.
3. Титулдық парақта «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы жазылуы керек. 2–ден бастап 5-ке дейінгі тармақтар супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырылады. Пікіртерім соңында сұхбат жүргізу уақытының ұзақтығын көрсету керек.
4. «Респонденттің жалпы деректері» бөліміндегі «жасы (жыл)» және «Жынысы» сұрақтарына жауап бергенде толық жасын көрсету қажет және респонденттің жынысына сәйкес келетін ұяшықты белгілеу керек («Респонденттер тобын» қараңыз).
1-сұрақта бірінші бос ұяшыққа жазылатын үй шаруашылығы мүшелерінің жалпы саны көрсетіледі. Үй шаруашылығының уақытша жоқ мүшелері есепке алынбайды. Сұрақ тізімінде көрсетілген мәртебеге сәйкес келетін үй шаруашылығы мүшелерінің саны тиісті ұяшықта көрсетіледі. «Балалар» деген жолда 18 жасқа дейінгі жұмыс істемейтін және студент емес адамдарды көрсету қажет. Егер үй шаруашылығы мүшесі өзін сұрақта көрсетілген бірнеше санатқа жатқызса (мысалы: мүгедектігі және жұмысы бар адам), мұндай жағдайда жауапты респонденттің өзі анықтайды және ол бір ғана санат бойынша есепке алынады. Бiрiншi ұяшықта көрcетiлген үй шаруашылығының мүшелерiнiң саны, сұраққа жауаптың төменгi ұяшықтарындағы санаттары бойынша көрcетiлген сандардың сомасына сәйкес келуi керек.
2, 4-сұрақтарда жауаптың қажетті нұсқасын белгілеу керек.
3-сұрақта алдымен келген айы, содан кейін жылы көрсетіледі. Келген айы туралы деректер болмаған жағдайда тиісті ұяшықтар бос қалдырылады.
5-сұрақта жауап нұсқаларының астындағы бос торкөздерде респондент бір жыл және одан ұзақ тұрған жақын және алыс шетел(дер)ді көрсетуі керек.
6-сұрақта ұсынылған нұсқалардың ішінен жауаптың тиісті мәнін белгілеу керек, жауап нұсқасы бірнешеу болуы мүмкін, мұның өзінде:

вариант ответа 4.1 указывают респонденты, прибывшие в Республику Казахстан по квоте иммиграции оралманов, которые по прибытию в страну были обеспечены льготами, компенсациями и единовременными пособиями в соответствии с Законом РК "О миграции населения";
вариант 4.2 - иностранцы, которые в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по политическим убеждениям, признаку расы, вероисповедания, гражданства, национальности, принадлежности к определенной социальной группе вынуждены находиться вне страны своей гражданской принадлежности, и не могут, пользоваться защитой своей страны или не желают пользоваться защитой вследствие таких опасений, или лица без гражданства, находящиеся вне страны своего прежнего местожительства, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;
вариант 4.3 - физические лица, прибывшие в Республику Казахстан из других государств, для осуществления трудовой деятельности.
вариант 4.4 - физические лица, прибывшие в Республику Казахстан из других государств, для воссоединения с семьей.
5. В разделе "Занятость" в 7-8 вопросах выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 9 при ответе может быть несколько вариантов, которые следует отметить.
В вопросах 10-11 выбирается и отмечается один вариант ответа.
На вопрос 12 отвечают безработные члены домохозяйства, то есть не имеющие работу и занятые ее поиском, при этом регистрация в органах занятости не обязательна, а также занятые, ищущие новую работу. При ответе может быть выбрано несколько вариантов, которые следует указать.
На вопрос 13 отвечают "Да" если глава домохозяйства или его члены имеют собственное дело (собственное предприятие, фермерское хозяйство или предприятие с долевым участием в собственности), а не личное подсобное хозяйство, занимаются индивидуальной деятельностью с патентом и без.
В вопросе 14 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 15 при ответе может быть несколько вариантов, которые следует отметить.
На вопрос 16 отвечают главы домохозяйств, не имеющих собственного дела. Выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 17 следует отметить в клетках все варианты ответов, имеющие место, их может быть несколько.
6. В разделе "Доходы домохозяйства" в вопросе 18 следует указать общий денежный доход домохозяйства в среднем за месяц (сумма денежных доходов всех членов домохозяйства). Если не представляется возможным определить среднемесячный денежный доход, полученный в течение последнего года, то можно указать денежный доход за последний месяц, если этот месяц является обычным по размеру получения дохода. В общую сумму дохода нужно включить все виды доходов (в том числе социальную помощь, алименты, помощь родственников, доход от личного подсобного хозяйства, исчислив его как можно полнее и прочее).
В вопросе 19 следует отметить имеющиеся источники средств существования в графе "Степень значимости", в соответствующих клетках проставляется цифра, отражающая степень значимости каждого отмеченного источника для домохозяйства в порядке убывания. Под номером 1 проставляется основной источник средств существования, далее по мере убывания значимости 2, 3, 4 и так далее. В "государственные пособия" включаются все виды государственных пособий: по инвалидности, по случаю потери кормильца с учетом семей военнослужащих и по возрасту (при отсутствии трудового стажа для получения пенсии). Также сюда относятся все виды специальных государственных пособий: инвалидам и участникам ВОВ; лицам, приравненным к инвалидам или участникам ВОВ; вдовам ВОВ; женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ; "героям Советского Союза"; семьям погибших военнослужащих; труженикам тыла; участникам ликвидации катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции; инвалидам 1, 2 и 3 группам; детям-инвалидам до 16 лет; многодетным матерям, награжденным "Алтын алка", "Кумыс алка"; многодетным семьям, имеющим 4-х и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, реабилитированным гражданам; а также пособия в связи с рождением ребенка и по уходу за детьми до 1-го года.
В вопросе 20 следует отметить в клетках все варианты ответов, имеющие место в домохозяйстве (их может быть несколько).
На вопрос 21 отвечают домохозяйства, имеющие личное подсобное хозяйство. Имеется в виду хозяйство, в котором полученную продукцию, используют в основном для личного потребления. Выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 22 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 23 вписывается сумма денежного дохода, необходимая для домохозяйства в месяц, для полного удовлетворения всех необходимых потребностей.
В вопросе 24 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросе 25 выбирается и отмечается один вариант ответа.

жауаптың 4.1-нұсқасын Қазақстан Республикасына оралмандар иммиграциясының рұқсат етілген үлесі (квота) бойынша көшіп келген, елге келгенде «Халықтың көші–қоны туралы» ҚР Заңына сәйкес жеңілдіктермен, өтемақылармен және біржолғы жәрдемақылармен қамтамасыз етілген респонденттер көрсетеді;
4.2-нұсқа - саяси сенімдері, нәсілдік, діни наным, азаматтық, ұлттық белгілері, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін екендігінің негізделген қаупі төнуі себепті өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде тұруға мәжбүр болған және осындай қауіп салдарынан өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе қорғауын пайдаланғысы келмейтін шетелдіктер немесе осындай қауіп салдарынан өзінің бұрынғы тұрғылықты елінен тыс жерде тұрып жатқан, оған қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін азаматтығы жоқ адамдар.
4.3-нұсқа – еңбек әрекетін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасына басқа мемлекеттерден көшіп келген жеке тұлғалар.
4.4-нұсқа – Қазақстан Республикасына отбасына қосылу үшін шет елдерден келген жеке тұлғалар.
5. «Жұмыспен қамтылу» бөлімінің 7-8 сұрақтарында жауаптың бір нұсқасы таңдалынып және белгіленеді.
9-сұраққа жауап беруде белгіленуі тиіс бірнеше жауап болуы мүмкін.
10-11 сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы тандалынып, белгіленеді.
12-сұраққа үй шаруашылықтарының жұмыссыз басшылары, яғни жұмысы жоқ және оны іздеушілер, сонымен қатар жұмыспен қамту органдарында тіркеуге тұруы міндетті емес, сондай-ақ жаңа жұмыс іздеп жүргендер жауап береді. Жауап беруде белгіленуі тиіс бірнеше нұсқасы таңдалынуы мүмкін.
13-сұраққа үй шаруашылығының басшысы немесе оның мүшелері жеке ісі болса (жеке кәсіпорыны, фермерлік шаруашылығы немесе кәсіпорында үлестік қатысуда меншігі бар) «Иә» деп жауап береді, ал жеке қосалқы шаруашылығы, патент және патентсіз жеке қызметпен айналысатындар оған кірмейді.
14-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
15-сұрақта жауап беруде белгіленуі тиіс бірнеше жауап болуы мүмкін.
16-сұраққа жеке ісі жоқ үй шаруашылықтарының басшылары жауап береді. Жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
17-сұрақта торкөздерде жауаптың орын алған барлық нұсқаларын белгілеу керек, олар бірнешеу болуы мүмкін.
6. «Үй шаруашылығының табыстары» бөлімінің 18 сұрағында үй шаруашылығының бір айда орташа есеппен алатын ақшалай табысын (үй шаруашылығының барлық мүшелерінің ақшалай табыстарының сомасын) көрсету керек. Егер соңғы жыл ішінде алынған орташа айлық ақшалай табысты анықтау мүмкін болмаса, соңғы айда алынған табыс мөлшері бойынша әдеттегідей болса, онда соңғы айдағы ақшалай табысты көрсетуге болады. Табыстың жалпы сомасына табыстың барлық түрін қосу керек (соның ішінде әлеуметтік көмек, алименттер, туысқандардың көмегі, жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты, мүмкіндігінше толық есептей отырып және басқалары).
19-сұрақта «Маңыздылық дәрежесі» бағанында күнкөрістің бар қаражат көздерін түгел белгілеу қажет, үй шаруашылығы үшін әрбір белгіленген қаражат көзінің «маңыздылық дәрежесін» көрсететін цифрлар тиісті торкөздерге кему тәртібімен қойылады. Күнкөрістің негізгі қаражат көзін 1-нөмірмен, одан кейін маңыздылығының кемуі шамасына қарай 2, 3, 4 және тағы сол секілді қойылады. «Мемлекеттік жәрдемақыға» мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері кіреді: мүгедектігі бойынша, әскери қызметкерлердің отбасыларын қоса есептей отырып, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты (зейнетақы алу үшін еңбек өтілі жоқ болғанда) берілетін жәрдемақыларды қамтиды. Сондай-ақ мұнда арнайы мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері: Ұлы Отан Соғысы мүгедектері мен қатысушыларына, Ұлы Отан Соғысы мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдарға, Ұлы Отан Соғысында қаза болған жауынгерлердің жесірлеріне, Ұлы Отан Соғысында қайтыс болған мүгедектерінің әйелдеріне (ерлеріне), «Кеңес Одағының батырларына», қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына, тылда еңбек еткендерге, Чернобыль атом электростанциясы апатының зардаптарын жоюға қатысушыларға, 1,2 және 3 - топтағы мүгедектерге, 16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға, «Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен марапатталған көп балалы аналарға, төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға, ақталған азаматтарға, сол сияқты баланың туылуына байланысты және 1 жасқа дейінгі балалар күтіміне берілетін жәрдемақылар жатады.
20-сұрақта үй шаруашылығында орын алатын (олар бірнешеу болуы мүмкін) жауаптың барлық нұсқаларын торкөздерде белгілеу керек.
21-сұрақта жеке қосалқы шаруашылығы бар үй шаруашылықтары жауап береді. Яғни алынған өнім негізінен жеке тұтыну үшін қолданылатын шаруашылықтар жауап береді. Жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
22-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
23-сұрақта бір айда үй шаруашылығына керек толық қажетті мұқтаждықты қанағаттандыру үшін ақшалай табыстың сомасы жазып алынады.
24-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
25-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.

В вопросе 26 на 25-26 вопросы отвечают домохозяйства, которые ответили положительно на 24-ый вопрос, то есть имеющие сбережения, при этом, при ответе на 26 вопрос следует отметить в клетках все варианты ответов, имеющие место в домохозяйстве (их может быть несколько).
7. В разделе "Причины и условия бедности" в вопросе 27 выбирается и отмечается один вариант ответа.
В вопросах 28-30 следует отметить в клетках все варианты ответов, имеющие место в домохозяйстве (их может быть несколько).
В вопросе 31 выбирается и отмечается один вариант ответа.
8. В разделе "Субъективная оценка благосостояния" в вопросе 32 выбирается и отмечается один вариант ответа по каждой графе периода.
В вопросах 33-36 выбирается и отмечается один вариант ответа. При этом на вопросы 35 и 36 отвечают респонденты, имеющие (имевшие) родителей и имеющие (планирующие) детей соответственно.
Вопрос 37 не задается респондентам, выбравшим вариант ответа на вопрос 32 первый вариант ответа "не изменилось" в отношении графы "год". По столбцу "Улучшение" отвечают домохозяйства, которые выбрали второй вариант ответа на 32 вопрос "улучшилось" в отношении графы "год". Следует отметить все возможные, из указанных причин, способствовавших улучшению материального благосостояния домохозяйства. Какие-либо другие причины отнести в "прочее". По столбцу "Ухудшение" отвечают домохозяйства, которые выбрали третий вариант ответа на 32 вопрос "ухудшилось" в отношении графы "год". Следует отметить все возможные, из указанных причин способствовавших ухудшению материального благосостояния домохозяйства. Какие-либо другие причины отнести в "прочее".
В вопросе 38 в графе "Степень значимости" в соответствующих клетках проставляется цифра, отражающая степень значимости каждого отмеченного жизненного приоритета для домохозяйства в порядке убывания. Под номером 1 проставляется основной приоритет, далее по мере убывания значимости 2, 3, 4 и так далее.
В вопросе 39 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "нет" опрос завершен.
В вопросе 40 может быть несколько вариантов, которые следует отметить.
9. В завершение опроса интервьюеру следует еще раз просмотреть вопросники, не пропущены ли какие-либо разделы или вопросы в ходе проведения опроса и, в обязательном порядке, поблагодарить респондентов за их помощь и сотрудничество.
За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает Анкету и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то должен вновь обратиться в домохозяйство (лично или по телефону) и выяснить недостающую информацию.
Кроме того, интервьюер заполняет "Карточку интервьюера" по форме согласно Приложению к настоящей Инструкции, в которой необходимо:
оценить уровень взаимодействия с респондентами и качество данных;
указать свою фамилию, имя, отчество и подтвердить своей подписью, что опрос респондентов проведен в соответствии с Инструкцией по заполнению Анкеты.
Пункт "Замечания по проверке анкеты" предназначен для заполнения супервайзером по результатам проведения визуального контроля заполненной интервьюером Анкеты.
Приложение к
Инструкции по заполнению статистической
формы общегосударственного статистического
наблюдения "Уровень жизни. Оценка

26-сұраққа 25-26 сұрақтарға 24-сұраққа оң жауап берген, яғни жинақтары бар үй шаруашылықтары жауап береді, сонымен бірге 26-сұраққа жауап бергенде жауаптардың үй шаруашылығында орын алған барлық нұсқаларын (олар бірнешеу болуы мүмкін) торкөздерде белгілеу керек.
7. «Кедейшіліктің себептері мен жағдайлары» бөлімінің 27-сұрағында жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
28-30 сұрақтарда үй шаруашылығында орын алатын барлық жауаптың нұсқаларын торкөздерде белгілеу керек (олар бірнешеу болуы мүмкін).
31-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
8. «Әл-ауқатты субъективті бағалау» бөлімінің 32-сұрағында кезеңнің әрбір бағаны бойынша жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді.
33-36 сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді. Сонымен қатар 35 және 36-сұрақтарға ата-аналары бар (болған), балалары бар (жоспарлайтын) респонденттер жауап береді.
37-сұрақ 32-сұрақтың «жыл» бағанына байланысты бірінші «өзгерген жоқ» нұсқасын таңдаған респондентке қойылмайды. «Жақсару» бағаны бойынша 32-сұрақтың «жыл» бағанына байланысты жауаптың 2-нұсқасын таңдаған үй шаруашылықтары жауап береді. Торкөздерде көрсетілген себептердің ішінен үй шаруашылығының материалдық әл-ауқатының жақсаруына ықпал еткен себептердің барлығын белгілеу керек. Қандай болса да басқа себептерді «басқа» бағанында көрсетеді. «Нашарлау» бағаны бойынша 32-сұрақтың «жыл» бағанына байланысты жауаптың 3-нұсқасын таңдаған үй шаруашылықтары жауап береді. Торкөздерде көрсетілген себептердің ішінен үй шаруашылығының материалдық әл-ауқатының нашарлауына ықпал еткен себептердің барлығын белгілеу керек. Қандай болса да басқа себептерді «басқа» бағанында көрсетеді.
38-сұрақта «Маңыздылық дәрежесі» бағанында үй шаруашылығы үшін белгіленген тіршілік басымдылығының әрқайсысының маңыздылық дәрежесін көрсететін цифр кему ретімен тиісті торкөздерге қойылады. 1-нөмірінде негізгі басымдық, одан кейін маңыздылық дәрежесінің кемуіне қарай 2, 3, 4 және тағы сондай секілді қойылуы керек.
39-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді. «Жоқ» деп жауап берген жағдайда пікіртерім аяқталады.
40-сұрақта жауаптың белгіленуі тиіс бірнеше нұсқасы болуы мүмкін.
9. Пікіртерімді бітірген соң, интервьюер пікіртерім барысында қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сұрақнаманы тағы да бір рет қарап шығуы қажет және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіруі керек.
Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде Сауалнаманы қайта қарап шығуы керек және егер қандайда бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтау керек.
Бұдан басқа, интервьюер толтырылуы тиіс осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Интервьюер карточкасын» толтырады:
респондентпен өзара іс-қимыл деңгейін және деректердің сапасын бағалауы керек;
сауалнаманың толтыру бойынша нұсқаулыққа сәйкес жүргізілгендігін өз аты-жөнін көрсетіп және өзінің қолымен растауы керек.
«Сауалнаманы толтыру бойынша ескертулер» тармағы супервайзердің интервьюер толтырған сауалнаманы көзбен шолу арқылы тексеру нәтижелері бойынша толтыруына арналған.
«Тұрмыс деңгейі. Әл-ауқатты бағалау»
жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын

благосостояния" (код 1282105, индекс U-003,
периодичность единовременная)
Форма
КАРТОЧКА ИНТЕРВЬЮЕРА
1. Отношение
респондента к
интервью
2. Как респондент
воспринимал вопросы
опросного листа
3. Контактность
(открытость,
искренность)
респондента во время
интервью
4. Надежность
полученной
информации
дружеское,
заинтересованное
1
хорошо, быстро,
адекватно
1
достаточно
открыт, искренен
1
вполне надежна
1
не особенно
заинтересованное,
скорее
равнодушное
2
не очень хорошо,
приходилось
повторять, давать
пояснения
2
скорее открыт,
искренен
2
скорее надежна
2
нетерпеливое,
беспокойное
3
плохо, с трудом,
приходилось
объяснять
3
скорее закрыт, не
искренен
3
скорее не надежна
3
раздражительное,
неприязненное
4
очень закрыт, не
искренен
4
совсем не надежна
4
стр.
№ раздела
статистичес-
кой анкеты
Укажите номера вопросов по разделам статистической анкеты, которые
1. были трудными
для восприятия
респондентом
2. вызвали
отрицательные эмоции
у респондента
3. вызвали нежелание
отвечать (отказ от
ответа)
Удостоверяю, что опрос проведен мною в соответствии с
Инструкцией методом личного интервью.
Полное имя интервьюера __________________________________
Подпись интервьюера _____________________________________
Полное имя супервайзера _________________________________
Подпись супервайзера ____________________________________
ЗАМЕЧАНИЯ ПО ПРОВЕРКЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ (АНКЕТЫ)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

(коды 1282105, индексі U-003,
кезеңділігі біржолғы) толтыру
бойынша нұсқаулыққа қосымша
Нысан
ИНТЕРВЬЮЕРДІҢ КАРТОЧКАСЫ
1. Респонденттің интервьюерге қатынасы
2. Респондент пікіртерім парағының сұрақтарын қалай қабылдады
3. Респонденттің интервью кезіндегі байланыстылығы (ашықтылық, шынайылығы)
4. Алынған ақпараттың сенімділігі
достық, мүдделі
1
жақсы, жылдам, парапар
1
айтарлықтай ашық, шынайы
1
әбден сенімді
1
аса мүдделі емес, неғұрлым селқос
2
онша жақсы емес, қайталауға тура келді, түсініктеме беру
2
ашық, шынайы
2
сенімді
2
шыдамсыз, тынымсыз
3
нашар, түсіндіру қиын болды
3
ұяң, шынайы емес
3
сенімсіз
3
күйгелек, кекеткіш
4
өте ұяң, шынайы емес
4
тіпті сенімсіз
4
№ стр.
статистикалық сауалнама бөлімінің №
Статистикалық сауалнама бөлімдері бойынша сұрақтар нөмірлерін көрсетіңіз:
1. респондентке түсінуге қиын болған
2. респондентің теріс сезімдер тудырған
3. жауап беруге құлықсыз болған (жауап беруден бас тарту)
Пікіртерім жеке сұхбат әдісінің нұсқаулығына сәйкес жүргізілгенін мен куәландырамын.
Интервьюердің толық аты-жөні _______________________________
Интервьюердің қолы_________________________
Супервайзердің толық аты-жөні ______________________________
Супервайзердің қолы _________________________
СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ (САУАЛНАМА) ТЕКСЕРУ БОЙЫНША ЕСКЕРТУЛЕР
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
-> (бағыттап тұрған белгі)