О внедрении пилотного проекта по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении сахарного диабета 1 типа у детей до 15 лет в городах Астана и Алматы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 декабря 2010 года № 956. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2010 года № 6707. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 783
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 03.11.2011 № 783 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 11.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", бюджетной программой Министерства здравоохранения 028 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы по закупу лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 81 "О стратегическом плане Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2010-2014 годы", в целях совершенствования и развития медицинской помощи детям с сахарным диабетом 1 типа в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внедрить с 1 января 2011 года пилотный проект по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении сахарного диабета 1 типа у детей до 15 лет (далее - проект) в городах Астана и Алматы.
2. Утвердить прилагаемую Инструкцию по переводу детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в рамках пилотного проекта.
3. Определить координатором реализации проекта АО "Республиканский детский реабилитационный центр" (Булекбаева Ш.А.) (по согласованию).
4. Координатору реализации проекта АО "Республиканский детский реабилитационный центр" (Булекбаева Ш.А.) обеспечить:
1) координацию проекта в городах Астана и Алматы;
2) ежеквартальное представление в Департамент организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан информации о ходе реализации проекта.
5. Начальникам управлений здравоохранения городов Астаны (Есимов Д.С.) и Алматы (Дурумбетов Е.Е.) (по согласованию):

Астана және Алматы қалаларындағы 15 жасқа дейінгі балалардың 1 типтегі қант диабетін емдеуге инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі пилоттық жобаны енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 956 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 28 желтоқсанда № 6707 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2011 жылғы 3 қарашадағы № 783 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2011.11.03 № 783 (алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 11-тармақтан қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 7-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына, «Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2010-2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Денсаулық сақтау министрлігінің 028 «Облыстардың бюджеттеріне, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дәрілік заттар, вакцинациялар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алу бойынша бөлінетін нысаналы ағымдағы трансферттер» бюджеттік бағдарламасына сәйкес, Қазақстан Республикасында 1 типтегі қант диабетімен ауыратын балаларға медициналық көмекті жетілдіру және дамыту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап Астана және Алматы қалаларында 15 жасқа дейінгі балалардың 1 типтегі қант диабетін емдеуге инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалану жөніндегі пилоттық жобасы (бұдан әрі – жоба) енгізілсін.
2. Пилоттық жобаның шеңберінде қоса беріліп отырған 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға іріктеу мен ауыстыру тәртібі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
3. «Республикалық балаларды оңалту орталығы» АҚ (Ш.Ә. Бөлекбаева) (келісім бойынша) жобаны іске асыру үйлестірушісі болып белгіленсін.
4. «Республикалық балаларды оңалту орталығы» АҚ (Ш.Ә. Бөлекбаева) (келісім бойынша) жобаны іске асыру үйлестірушісі:
1) Астана және Алматы қалаларында жобаны үйлестіруді;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаментіне тоқсан сайын жобаны іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Астана (Д.С. Есімов) және Алматы (Е.Е. Дүрімбетов) қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша):

1) создать комиссию по переводу детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в составе главного детского эндокринолога, главного педиатра, независимых экспертов, представителей неправительственных организаций;
2) в срок до 1 февраля 2011 года определить список детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина на основании рекомендаций комиссии, предусмотренной в подпункте 1) настоящего пункта;
3) предусмотреть в пределах имеющихся бюджетных средств одну штатную единицу врача-эндокринолога с навыками работы с системами непрерывной подкожной инфузии инсулина из расчета одна должность на кабинет, указанный в подпункте 4) настоящего пункта;
4) обеспечить работу кабинета по обучению и наблюдению детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет в городе Алматы в детской городской поликлинике № 6, городской детской клинической больнице № 2 и РГКП "Республиканская детская клиническая больница "Аксай", в городе Астана в АО "Национальный научный центр материнства и детства", АО "Республиканский детский реабилитационный центр";
5) обеспечить предоставление ежеквартально отчета по реализации проекта Координатору реализации проекта АО "Республиканский детский реабилитационный центр".
6. Руководителям АО "Национальный научный центр материнства и детства" (Айбе Хинрикс), АО "Республиканский детский реабилитационный центр" (Булекбаева Ш.А.) и РГКП "Республиканская детская клиническая больница "Аксай" (Абдибеков М.И.) (по согласованию) предоставить помещение для размещения кабинета по обучению и наблюдению пациентов.
7. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить по результатам проекта в срок до 20 декабря 2011 года представление на утверждение методических рекомендаций по использованию систем непрерывной подкожной инфузии инсулина в лечении сахарного диабета 1 типа у детей до 15 лет.
8. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
9. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

1) құрамында эндокринолог, бас педиатр, тәуелсіз сарапшылар, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері бар инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды ауыстыру жөніндегі комиссияны құрсын;
2) 2011 жылғы 1 ақпанға дейін осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген комиссия ұсынымының негізінде инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балалардың тізімін анықтасын;
3) бар бюджеттік қаражаттың шегінде осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген кабинетке бір лауазым есебінен инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйелерімен жұмыс дағдылары бар эндокринолог дәрігердің бір штат бірлігін көздесін;
4) Алматы қаласының № 6 балалар қалалық емханасында, № 2 қалалық балалар клиникалық ауруханасында, «Ақсай» республикалық балалар клиникалық ауруханасы» РМҚК және «Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы» АҚ, Астана қаласында «Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы» АҚ-да, «Республикалық балаларды оңалту орталығы» АҚ-да 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды оқыту және бақылау жөніндегі кабинеттің жұмысын қамтамасыз етсін;
5) «Республикалық балаларды оңалту орталығы» АҚ жобасын іске асыру үйлестірушісі жобаны іске асыру жөніндегі тоқсан сайынғы есепті ұсынуды қамтамасыз етсін.
6. «Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы» АҚ (Айбе Хинрикс), «Республикалық балаларды оңалту орталығы» АҚ (Ш.Ә. Бөлекбаева) және  Ақсай» республикалық балалар клиникалық ауруханасы» РМҚК (М.И. Әбдібеков) (келісім бойынша) басшылары оқыту және бақылау жөніндегі кабинетті орналастыру үшін үй-жайларды ұсынсын.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) жобаның нәтижесі бойынша 2011 жылғы 20 желтоқсанға дейін 1 типтегіқант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларға инсулиннің  үздіксіз теріасты инфузиясы жүйесін пайдалану жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды бекітуге ұсынымды қамтамасыз етсін.
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
9. Қазақстан Республикасы Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

10. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
11. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2011 года.
Министр                                    С. Каирбекова
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 декабря 2010 года № 956
Инструкция по переводу детей с сахарным диабетом 1 типа
до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной
инфузии инсулина
1. Настоящая Инструкция детализирует порядок перевода детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем непрерывной подкожной инфузии инсулина (далее - НПИИ) и критерии указанных лиц в рамках пилотного проекта.
2. Для дальнейшего перевода детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование НПИИ пациенту необходимо соответствовать следующим критериям:
1) наличие показаний к переводу;
2) желание пациента и письменное согласие родителей или иных законных представителей на оказание медицинской помощи с использованием системы НПИИ;
3) регулярное выполнение пациентом назначений эндокринолога (отсутствие декомпенсациии сахарного диабета вследствие нарушений диеты, режима питания, инсулинотерапии, физических нагрузок в течение последних 12 месяцев, регулярное и адекватное проведение самоконтроля) (по данным индивидуальной карты ребенка, выписных эпикризов стационаров);
4) отсутствие тяжелых нарушений зрения и (или) слуха у пациента;
5) отсутствие в анамнезе психических нарушений у пациента.
3. Перевод проводится в 2 этапа:
1) первый этап:
врачом-эндокринологом, наблюдающим ребенка по месту жительства проводится анкетирование ребенка совместно с законным представителем по форме согласно приложению к настоящей Инструкции;
результаты анкетирования, анамнез заболевания представляется врачом-эндокринологом на рассмотрение Комиссии по переводу детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем НПИИ (далее - Комиссия);
в Комиссию входит главный детский эндокринолог, главный педиатр, независимые эксперты, представители неправительственных организаций;
Комиссией оценивается степень обученности пациента и (или) законного представителя основным принципам инсулинотерапии, самоконтроля, диеты при сахарном диабете, степень комплаентности пациента;
в заключении Комиссия рекомендует перевод на пробное использование систем НПИИ или отказывает в переводе на использование систем НПИИ.
По результатам первого этапа осуществляется предварительный пробный перевод ребенка с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет на использование систем НПИИ, с письменным уведомлением законного представителя о том, что в случае утери или порчи повторная выдача системы НПИИ не производится, при этом дальнейшее участие данного пациента в пилотном проекте решается Комиссией;

10. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
11. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                    С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 956 бұйрығына қосымша
1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға ауыстыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға ауыстыру (бұдан әрі – ИҮТИ) көрсеткіштерін анықтайды және пилоттық жобаның шеңберінде көрсетілген тұлғалардың өлшемдерін айқындайды
2. 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды одан әрі инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға ауыстыру үшін мынадай өлшемдерге сәйкес келуі тиіс:
1) ауыстыруға айғақтарының болуы;
2) ЖЖБИ жүйесін пайдалана отырып, медициналық көмек көрсетуге пациенттің ниеті мен заңды өкілінің жазбаша келісімі;
3) эндокринологтың тағайындауын пациенттің тұрақты орындауы (диетаны, тамақтану режимін, инсулинотерапия, соңғы 12 айдың ішінде физикалық жүктемені, өзін өзі бақылауды тұрақты және барабар жүргізу) (баланың жеке картасынан деректер бойынша, стационарлардың көшірме эпикриздері);
4) пациенттің көруінің және (немесе) естуінің ауыр бұзылуларының болмауы;
5) пациенттің анамнезінде психикалық бұзылуларының болмауы.
3. Ауыстыру 2 кезеңдік тәртіппен жүргізіледі:
1) бірінші кезеңде:
баланы анкеттеуді осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес заңды өкілімімен бірлесіп тұрғылықты жері бойынша баланы бақылайтын эндокринолог дәрігер жүргізеді;
анкеттеу нәтижелері, аурудың анамнезін эндокринолог дәрігер құрамында бас балалар эндокринологы, бас педиатр, тәуелсіз сарапшылар, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері бар комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін пайдалануға ауыстыру жөніндегі комиссияның қарауына ұсынады. Комиссия пациенттің және (немесе) заңды өкілінің инсулинотерапияның, өзін-өзі бақылаудың, қан диабеті кезіндегі диеталардың негізгі қағидаттарына, пациенттің комплаенттілігі дәрежесіне үйретілуін бағалайды;
комиссияның қорытындысында ИҮТИ жүйесін сынамалық пайдалануға ауыстыру ұсынылады немесе ИҮТИ жүйесін пайдалануға ауыстырудан бас тартады.
Бірінші кезеңнің нәтижесі бойынша 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі баланы алдын ала сынамалық ауыстыру заңды өкілін ИҮТИ жүйесін жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда қайта берілмейтіндігі туралы жазбаша хабарлай отырып, жүзеге асырылады, бұл ретте бұл пациенттің пилоттық жобаға одан әрі қатысуын Комиссия шешеді;

2) второй этап:
проводится обучение пациента и (или) законного представителя с использованием системы НПИИ врачом-эндокринологом в кабинетах по обучению и наблюдению детей с сахарным диабетом 1 типа до 15 лет в течение 3-6 месяцев;
проводится динамическое наблюдение пациента врачом-эндокринологом кабинета с учетом динамики данных определения уровней гликированного гемоглобина, гликемии, количества гипогликемических состояний, экстренных госпитализаций, качества жизни, комплаентности пациента.
3. Комиссией проводится оценка результатов 3-6 месячного обучения и наблюдения пациента с сахарным диабетом 1 типа, представленных наблюдавшим врачом-эндокринологом кабинета, и выносится решение об окончательном переводе пациента на использования систем НПИИ в рамках пилотного проекта.
Приложение к Инструкции
по переводу детей с сахарным диабетом 1
типа до 15 лет на использование систем
непрерывной подкожной инфузии инсулина
форма
Анкета для пациентов и законного представителя
(Инсулиновая помпа)
1. ФИО пациента _______________________________________________
2. Возраст пациента ___________________________________________
3. Контактный телефон _________________________________________
4. ФИО законного представителя, с кем проводилась беседа
_________________________
1. Хотите, чтобы Вы или Ваш ребенок пользовался инсулиновой
помпой?
А) Да
Б) Нет
В) Не знаю
2. Имеете ли Вы возможность приобрести инсулиновую помпу?
Какую именно?
А) Да,
Б) Нет
В) Пока не имею
Г) Собираю средства на приобретение помпы
3. Достаточно ли у Вас информации, на Ваш взгляд, об
инсулиновой помпе?
А) Да
Б) Нет
В) ____________________________
4. Какую информацию об инсулиновой помпе Вы хотите получить?
А) Полную
Б) Никакую
В) _________________________________________________________
5. Что Вы ожидаете от инсулиновой помпы?
А) Ничего
Б) Значительное улучшение течения диабета без особых усилий
В) Компенсация диабета будет проходить успешнее
Г) Нормализуется уровень глюкозы
Д) Снизится риск некоторых осложнений
Е) Уменьшится проявление побочных заболеваний
Ж) Большая свобода в выборе еды
3) Помпа позволяет лучше контролировать уровень сахара
И) _________________________________________________________
6. Как часто Вы проходите Школу диабета?
А) Что это такое?
Б) Единственный раз, когда заболел ребенок в больнице.
В) Каждый год в больнице, когда ребенок там находится.
Г) Каждые полгода в больнице.
Д) Регулярно - раз в несколько месяцев
Е) Сначала проходил регулярно, потом перестал – ничего нового не дают
Ж) И так все знаю
И) _____________________________________

2) екінші кезеңде:
пациентті және заңды өкілін ИҮТИ жүйесін пайдалана отырып, оқытуды эндокринолог дәрігер 1 типтегі қант диабетімен ауыратын 15 жасқа дейінгі баланы оқыту мен бақылау бойынша кабинеттерде 3-6 ай бойы жүргізеді;
гликирленген гемоглобиннің, гликемияның деңгейін, гипогликемиялық жағдайлардың, шұғыл емдеуге жатқызулардың санын, өмір сүру сапасын, пациенттің комплаенттілігін анықтау деректерінің динамикасын есепке ала отырып, кабинеттің эндокринолог дәрігері пациентті динамикалық бақылауды жүргізеді.
3. Комиссия кабинеттің эндокринолог дәрігері ұсынған 3-6 айлық оқыту және 1 типтегі қант диабетімен ауыратын пациентті бақылау нәтижелерін бақылауды жүргізеді және пилоттық жобаның шеңберінде пациентті ИҮТИ жүйесін пайдалануға нақты ауыстыру туралы шешім шығарады.
1 типтегі қант диабетімен ауыратын
15 жасқа дейінгі балаларды инсулиннің
үздіксіз теріасты инфузиясының жүйесін
пайдалануға ауыстыру жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Пациенттерге және заңды өкілдеріне арналған сауалнама (инсулиндік помпа)
1. Пациенттің А.Т.Ә. ________________________________________________
2. Пациенттің жасы __________________________________________________
3. Байланыс телефоны ________________________________________________
4. Әңгіме жүргізілген заңды өкілінің А.Т.Ә.__________________________
1. Сіз немесе Сіздің балаңыздың инсулиндік помпаны               пайдаланылуын калайсыз ба?
А) Иә
Б) Жоқ
В) Білмеймін
2. Сіздің инсулиндік помпасын алу мүмкіндігіңіз бар ма? Нақты қайсысын?
А) Иә
Б) Жоқ
В) Әзірге мүмкіндігім жоқ
Г) Помпаны алуға қаражат жинаудамын
3. Сіздің көзқарасыңыз бойынша инсулиндік помпа туралы ақпарат жеткілікті ме?
А) Иә
Б) Жоқ
В)_____________________________________________________________
4. Сіз помпа туралы қандай ақпарат алғыңыз келеді?
А) Барлығын
Б) Ешқандай
В)_____________________________________________________________
5. Сіз инсулиндік помпадан не күтесіз?
А) Ешқандай
Б) Ерекше күш салмай диабет ағымының айтарлықтай жақсарғанын
В) Диабеттің компенсациясы жақсырақ болады
Г) Глюкозаның деңгейі қалыпқа келеді
Д) Кейбір асқынулардың қатері төмендейді
Е) Кері әсері бар аурулардың көріністері азаяды
Ж) Тағам таңдауда үлкен еркіндік
З) Помпа қант деңгейін жақсы бақылауға мүмкіндік береді
И)_____________________________________________________________
6. Сіз Диабет мектебінде қандай жиілікте сабақ аласыз?
А) Бұл не?
Б) Балам науқастанған кезде, бірінші рет ауруханада
В) Жыл сайын балам ауруханада жатқан кезде
Г) Ауруханада әрбір жарты жыл сайын
Д) Тұрақты – айыны бірнеше рет
Е) Алғашында тұрақты өтіп отыратынмын, содан кейін ешқандай жаңа нәрселер бермегеннен кейін бармайтын болдым
Ж) Онсызда бәрін білемін
И)_____________________________________________________________

7. Как Вы находите информацию по интересующим Вас вопросам?
А) Из книг
Б) Из Интернета
В) У специалистов
Г) Меня ничто не интересует
Д) Из периодической печати (Журнал "Диалог")
Е) Посещаю конференции, выставки
Ж) Из СМИ
З) Я уже знаю все, что мне надо
И) Общаюсь с другими родителями
К) Другое ___________________________________________________
8. Как часто Вы определяете уровень гликированного гемоглобина?
______________________________
9. Каков последний результат определения уровня гликированного
гемоглобина (указать дату)?
_____________________________________
10. Что Вы делаете для компенсации сахарного диабета?
А) Провожу инсулинотерапию
Б) Диета с учетом углеводов
В) Регулярные физические нагрузки
Г) _________________________________________________________________
11. Как Вы рассчитываете дозу инсулина на прием пищи?
А) По определенной схеме, которую мне дал лечащий врач
Б) Высчитываю количество углеводов и ставлю соответствующее
количество инсулина
В) По системе эквивалентов
Г) По системе хлебных единиц
Д) Пользуюсь программой "Диабет 2000"
Е) На глаз
Ж) Вообще не считаю
З) Пользуюсь весами, мерными приборами
И) Другое __________________________________________________________
12. Какие меры Вы предпринимаете при высоком уровне сахара
крови?
А) Никакие
Б) Делаю подколку в несколько единиц
В) Делаю столько единиц инсулина, чтобы сахар снизился до нормы
Г) Другое _____________________________________________________
13. Знаете ли Вы, какое количество глюкозы в крови снижает одна
единица инсулина у Вашего ребенка?
А) Да, пользуюсь этими знаниями для нормализации уровня сахара
Б) Нет
В) Другое ____________________
14. Есть ли у Вашего ребенка осложнения, вызванные сахарным
диабетом?
А) Нет
Б) Есть
В) Не знаю
15. При 14Б: Какие это осложнения?
А) полинейропатия
Б) энцефалопатия
В) нефропатия
Г) ретинопатия
Д) _____________________________________________________________
16. Располагаете ли Вы свободным временем, чтобы получить
больше информации о помпах и компенсации сахарного
диабета с их помощью?
А) Да
Б) Нет
В) Другое ________________________
Благодарим Вас за сотрудничество!

7. Сіз өзіңізді қызықтыратын сұрақтарға ақпаратты қалай табасыз?
А) Кітаптардан
Б) Интернеттен
В) Мамандардан
Г) Мені ештеңе қызықтырмайды
Д) Кезекті басылымдардан («Диалог» журналы)
Е) Конференцияларға, көрмелерге барамын
Ж) Бұқаралық ақпарат құралдарынан
З) Маған керек нәрселердің барлығын білемін
И) Басқа ата–аналармен сөйлесіп тұрамын
К)
Басқалар_______________________________________________________
8. Сіз гликриленген гемоглобин деңгейін қандай жиілікте анықтайсыз? _________________________________________________________
9. Гликриленген гемоглобин деңгейін анықтаудың соңғы нәтижесі қандай? _____________________________________________________________
10. Қант диабетінің компенсациясы үшін не істейсіз?
А) Инсулиндік емді қолданамын
Б) Көмірсуларды санау арқылы диетаны сақтаймын
В) Тұрақты дене шынықтырамын
Г)_____________________________________________________________
11. Сіз тамақ ішуде инсулиннің дозасын калай есептейсіз?
А) Емдеуші дәрігерім берген арнайы кесте арқылы
Б) Көмірсу мөлшерін есептеп, соған байланысты инсулин мөлшерін саламын
В) Эквиваленттер жүйесі бойынша
Г) Нандық бірлік жүйесі бойынша
Д) «Диабет 2000» бағдарламасын қолданамын
Е) Көз мөлшермен
Ж) Мүлдем есептемеймін
З) Таразыны, өлшегіш құралдарды қолданамын
И) Басқалар____________________________________________________
12. Сіз қандағы қант деңгейі жоғары болғанда қандай шаралар қолданасыз?
А) Ешқандай
Б) Бірнеше бірлікті қосымша инсулин жасаймын
В) Қант деңгейі қалыпқа келетіндей мөлшердегі инсулин бірлігін жасамын
Г)Басқалар ____________________________________________________
13. Сіз балаңызда инсулиннің бір бірлігі қандағы қанттың қанша мөлшерін төмендететінін білесіз бе?
А) Иә, қант деңгейін қалыпқа келтіруде осы білімді қолданамын
Б) Жоқ
В) Басқалар ___________________________________________________
14. Сіздің балаңызда қант диабетінің асқынулары бар ма?
А) Жоқ
Б) Бар
В) Бар және басқада аурулар
15. 14Б кезінде: Қандай асқынулар?
А) полинейропатия
Б) энцефалопатия
В) нефропатия
Г) ретинопатия
Д) ____________________________________________________________
16. Сіздің көбірек помпа туралы және соның көмегі арқылы қант диабетінің компенсациясы туралы ақпарат алуға бос уақытыңыз болады ма?
А) Иә
Б) Жоқ
В) Басқалар ___________________________________________________
Ынтымақтастығыңызға алғысымызды білдіреміз!