Об утверждении Критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области пожарной и промышленной безопасности
Совместный приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 11 февраля 2010 года № 49 и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2010 года № 6083. Действует до 1 января 2011 года (см. п. 5 совместного приказа Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 11 февраля 2010 года № 49 и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 50)
Сноска. Утратил силу с 01.01.2011 (см. п. 5).
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
Критерии оценки степени рисков в области пожарной и промышленной безопасности;
Проверочный лист в области пожарной безопасности;
Проверочный лист в области промышленной безопасности.
2. Комитетам противопожарной службы (Аубакиров С.Г.), по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью (Ахметов С.Б.) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Петрова В.В.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2011 года.
Министр по чрезвычайным           Министр экономики и бюджетного
ситуациям Республики Казахстан    планирования Республики Казахстан
_______________ В. Божко          _______________ Б. Султанов
15 февраля 2010 года              11 февраля 2010 года
Утверждены
совместным приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 50
и Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 11 февраля 2010 года № 49
Критерии оценки степени рисков
в области пожарной и промышленной безопасности
1. Общие положения

Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2010 жылғы 15 ақпандағы N 50 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 11 ақпандағы N 49 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6083 болып енгізілді
Ескерту. 2011.01.01 бастап күші жойылды (5-тармақты қараңыз).
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері;
Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы;
Өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет (С.Ғ. Әубәкіров) және төтенше жағдайларды және өнеркәсіптік қауіпсіздікті мемлекеттік бақылау (С.Б. Ахметов) комитеттері:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми түрде жариялануын қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі В.В. Петровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі         Экономика және бюджеттік
_________________ В. Божко         жоспарлау министрі
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 15 ақпандағы № 50
және Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 11 ақпандағы № 49
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области пожарной и промышленной безопасности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О пожарной безопасности", "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" и "О частном предпринимательстве".
2. Критерии применяются при определении и отнесении организаций и опасных производственных объектов к степени риска для проведения плановых проверок.
3. Риск - вероятность причинения вреда жизни и здоровью людей, нанесения ущерба имуществу и окружающей среде в результате возникновения чрезвычайной ситуации техногенного характера, пожара, аварии и инцидента.
Система оценки рисков - комплекс мероприятий, проводимый уполномоченным органом в области пожарной и промышленной безопасности с целью планирования проверок организаций и опасных производственных объектов.
Критерии оценки степени рисков - совокупность количественных и качественных показателей, позволяющих отнести организации и опасные производственные объекты к различным степеням риска.
4. В зависимости от степени риска организации и опасные производственные объекты отнесены к степеням высокого, среднего либо незначительного риска с периодичностью проведения плановых проверок не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска объектов;
одного раза в три года - при средней степени риска объектов;
одного раза в пять лет - при незначительной степени риска объектов.
2. Критерии оценки степени рисков
в области пожарной безопасности
5. К высокой степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные и организации хранения - с производствами категорий "А", "Б", "В" и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности, занимающих более 50 % всей площади застройки;
2) гидроэлектростанции - мощностью двести пятьдесят Мегаватт (далее - МВт) и более;
3) тепловые электростанции - мощностью пятьдесят МВт и более или трехсот Гигакалорий и более;
4) газотурбинные электростанции - мощность пятьдесят МВт и более;
5) электрические подстанции - напряжением от одной тысячи ста пятидесяти Киловольт и более;
6) объекты образования (школы, гимназии, детские сады, детские дома, дома малютки, школы интернаты, высшие учебные заведения и другие учебные заведения не зависимо от форм собственности) - независимо от площади;
7) культурно-зрелищные, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание 100 и более человек;
8) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - одновременное пребывание 100 и более человек;

1. Осы Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Өрт қауіпсіздігі туралы», «Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы» және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Критерийлер жоспарлы тексерістер жүргізу үшін ұйымдар мен қауіпті өндірістік объектілерді анықтау және тәуекелдер дәрежесіне жатқызу кезінде қолданылады.
3. Тәуекел - техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, өрттің, авариялар мен қақтығыстардың туындауы нәтижесінде адамдардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіру, мүлікке және қоршаған ортаға зардап әкелу ықтималдығы.
Тәуекелдерді бағалау жүйесі - ұйымдар мен қауіпті өндірістік объектілерді тексеруді жоспарлау мақсатымен өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүргізетін іс-шаралар кешені.
Тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері - ұйымдар мен қауіпті өндірістік объектілерді әр түрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін, олардың сандық және сапалық көрсеткіштерінің жиынтығы.
4. Тәуекел дәрежесіне байланысты ұйымдар мен қауіпті өндірістік объектілер мынадай жоспарлы тексеріс жүргізу мерзімділігімен жоғары, орташа немесе шамалы тәуекел топтарына жатады:
объектілердің жоғары дәрежелі тәуекелінде - жылына бір реттен;
объектілердің орташа дәрежелі тәуекелінде - үш жылда бір реттен;
объектілердің шамалы дәрежелі тәуекелінде - бес жылда бір реттен жиі емес.
2. Өрт қауіпсіздігі саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне мынадай объектілер жатады:
1) өнеркәсіптік және сақтау ұйымдары - барлық құрылыстардың 50 % астам көлемін алатын, жарылу өрт шығу және өрт қауіптілігі бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» санаттарындағы өндірістерімен;
2) гидроэлектрстанциялары - қуаттылығы екі жүз елу мегаватт (бұдан әрі - МВт) және одан астам;
3) жылу электр станциялары - қуаттылығы елу МВт және одан астам немесе үш жүз гигакалория және одан астам;
4) газ турбиналық электр станциялары - қуаттылығы елу МВт және одан астам;
5) шағын электр станциялары - кернеуі бір мың жүз елу киловольт және одан астам;
6) білім беру мекемелері (мектептер, гимназиялар, балабақшалар, балалар үйлері, мектеп-интернаттар, жоғары оқу орындары және меншік нысанына қарамастан басқа да оқу орындары) - ауданына қарамастан;
7) мәдени ойын-сауық, табыну және басқа да діни мекемелер - бір уақытта 100 адам және одан астам адам болады;
8) спорт және дене шынықтыру, сауықтыру кешендері - бір уақытта 100 адам және одан астам адам болады;

9) общежития и гостиницы - вместимость 100 и более человек;
10) организации здравоохранения со стационаром - независимо от площади;
11) организации торговли - общая площадь строений более 2500 квадратных метров;
12) административные здания - высотой более 28 метров;
13) жилые здания - высотой более 28 метров;
14) сельскохозяйственные, животноводческие объекты и птицефабрики - общая площадь строений более 1500 квадратных метров;
15) аэропорты - независимо от площади;
16) морские и речные порты - независимо от площади;
17) железнодорожные и автомобильные вокзалы - независимо от площади;
18) автопредприятия - с количеством техники более 50 единиц;
19) нефтебазы и склады нефтепродуктов - общей емкостью более 2000 кубических метров;
20) газохранилища и газгольдерные станции - емкостью более 1000 кубических метров;
21) архивы - независимо от площади;
22) объекты социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов) - независимо от площади;
23) строящиеся и реконструируемые объекты - независимо от площади;
24) дома и зоны отдыха, летние оздоровительные лагеря и туристические базы - одновременное пребывание 100 и более человек.
6. К средней степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные объекты и организации хранения - с производствами категорий "А", "Б" и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности, занимающих менее 50 % всей площади застройки;
2) гидроэлектростанции - мощностью менее двухсот пятидесяти МВт;
3) тепловые электростанции - мощностью менее пятидесяти МВт или менее трехсот Гигакалорий;
4) газотурбинные электростанции - мощность менее пятьдесят МВт;
5) подстанции - напряжение менее одной тысячи сто пятьдесят кВ;
6) культурно-зрелищные, спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание менее 100 человек;
7) организации бытового обслуживания - общей площадью строений более 150 квадратных метров;
8) организации общественного питания - общей площадью строений более 150 квадратных метров;
9) общежития и гостиницы - вместимостью менее 100 человек;
10) организации здравоохранения без стационара - общая площадь строений более 150 квадратных метров;
11) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений более 150 квадратных метров;
12) организации торговли - общей площадью строений более 150 и менее 2500 квадратных метров;
13) сельскохозяйственные, животноводческие объекты и птицефабрики - общая площадь строений менее 1500 квадратных метр;

9) жатақханалар мен қонақ үйлер - сыйымдылығы 100 адам және одан астам;
10) стационары бар денсаулық сақтау ұйымдары - ауданына қарамастан;
11) сауда ұйымдары - құрылыстардың барлық ауданына 2500 шаршы метрден астам;
12) әкімшілік ғимараттар - биіктігі 28 метрден астам;
13) тұрғын үй ғимараттары - биіктігі 28 метрден астам;
14) ауылшаруашылық, мал шаруашылығы объектілері және құс фабрикалары - құрылыстардың жалпы ауданы 1500 шаршы метрден астам;
15) әуежайлар - ауданына қарамастан;
16) теңіз және өзен порттары - ауданына қарамастан;
17) темір жол және автомобиль вокзалдары - ауданына қарамастан;
18) автокәсіпорындар - техника саны 50 бірліктен астам;
19) мұнай базалары мен мұнай өнімдерін сақтау қоймалары - жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден астам;
20) газ қоймалары мен газгольдер станциялары - сыйымдылығы 1000 текше метрден астам;
21) мұрағаттар - ауданына қарамастан;
22) әлеуметтік сала объектілері (қарттар мен мүгедектер үйлері, жетімханалар және т.б.) - ауданына қарамастан;
23) жаңадан салынып және қайта салынып жатқан объектілер - ауданына қарамастан;
24) демалыс үйлері мен аймақтары, жазғы сауықтыру лагерлері мен туристік базалар - бір уақытта 100 және одан астам адам болады.
6. Орташа тәуекел дәрежесіне мынадай объектілер жатады:
1) өнеркәсіптік және сақтау ұйымдары - барлық құрылыстардың 50 % аса көлемін алатын, жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» санаттарындағы өндірістерімен;
2) гидроэлектрстанциялары - қуаттылығы екі жүз елу МВт кем;
3) жылу электр станциялары - қуаттылығы елу МВт кем немесе үш жүз Гкал кем;
4) газ турбиналық электр станциялары - қуаттылығы елу МВт кем;
5) шағын станциялар - кернеуі бір мың жүз елу КВ кем;
6) мәдени ойын-сауық, спорт және дене шынықтыру, сауықтыру кешендері, ғибадат ету және басқа да діни мекемелер - бір мезгілде 100 адамнан кем болуы;
7) тұрмыстық және басқа да қызмет көрсету объектілері - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден астам;
8) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден астам;
9) жатақханалар мен қонақ үйлер - сыйымдылығы 100 адамнан кем;
10) стационарсыз денсаулық сақтау ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден астам;
11) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден астам;
12) сауда ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 асады және 2500 шаршы метрден кем;
13) ауыл шаруашылығы, мал шаруашылық объектілері мен құс фабрикалары - құрылыстардың жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем;

14) административные здания - высотой менее 28 метров и площадью более 150 квадратных метров;
15) жилые здания - высотой менее 28 метров, за исключением индивидуальных жилых строений;
16) автопредприятия - количество техники менее 50 единиц;
17) объекты обслуживания автотранспорта (автомойки, станции и посты технического обслуживания автомобилей, автозаправочные станции) - независимо от площади и общей емкости;
18) нефтебазы и склады нефтепродуктов - общей емкостью менее 2000 кубических метров;
19) газохранилища и газгольдерные станции - емкостью менее 1000 кубических метров;
20) предприятия связи, телерадиоцентры - независимо от площади;
21) научно-исследовательские и проектные институты - независимо от площади;
22) Национальный банк Республики Казахстан и банки второго уровня - независимо от площади;
23) дома отдыха и зоны отдыха, летние оздоровительные лагеря и туристические базы - вместимостью менее 100 человек;
24) детские дворовые клубы - вместимостью менее 25 человек.
7. К незначительной степени риска относятся следующие объекты:
1) промышленные и организации хранения - с производствами категорий "Г" и "Д" по взрывопожарной и пожарной опасности;
2) организации торговли - общей площадью строений менее 150 квадратных метров;
3) организации бытового обслуживания населения - общей площадью строений менее 150 квадратных метров;
4) организации общественного питания - общей площадью строений менее 150 квадратных метров;
5) организации здравоохранения без стационара - общая площадь строений менее 150 квадратных метров;
6) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общая площадь строений менее 150 квадратных метров;
7) административные здания - общей площадью строений менее 150 квадратных метров;
8) открытые автостоянки, наземные и подземные гаражи - независимо от площади и количества хранения автотехники;
9) дачные и садоводческие общества - независимо от площади и количества участков.
3. Критерии оценки степени рисков
в области промышленной безопасности
8. Группы риска опасных производственных объектов распределены в следующем порядке:
высокая степень риска - объекты, на которых возможно возникновение чрезвычайной ситуации техногенного характера;
средняя степень риска - объекты, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с остановкой технологического процесса и причинением вреда жизни и здоровью производственного персонала;
незначительная степень риска - объекты, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с повреждением технических устройств и причинением вреда жизни и здоровью обслуживающего персонала.

14) әкімшілік ғимараттар - биіктігі 28 метрден кем және ауданы 150 шаршы метрден астам;
15) тұрғын үй ғимараттары - жеке тұрғын үйлерді қоспағанда, биіктігі 28 метрден кем;
16) автокәсіпорындар - техника саны 50 бірліктен кем;
17) автокөлікке қызмет көрсету объектілері (авто жуу, автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен посттары және басқа) - ауданына қарамастан;
18) мұнай базалары мен мұнай сақтау қоймалары - жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден кем;
19) газ қоймалары мен газгольдер станциялары - сыйымдылығы 1000 текше метрден кем;
20) авто құятын станциялар - жалпы сыйымдылығына қарамастан;
21) байланыс кәсіпорындары мен теле, радио орталықтары - ауданына қарамастан;
22) ғылыми-зерттеу және жобалық институттар - ауданына қарамастан;
23) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі және екінші деңгейдегі банктер - ауданына қарамастан;
24) демалыс үйлері мен зоналар, жазғы сауықтыру лагерлері мен туристік базалар - сыйымдылығы 100 адамнан кем;
25) балалар клубтары - сыйымдылығы 25 адамнан кем.
7. Шамалы тәуекел дәрежесіне мынадай объектілер жатады:
1) өнеркәсіптік және сақтау ұйымдары - жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша «Г» және «Д» санаттарындағы өндірістерімен;
2) сауда ұйымдары - құрылымдардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
3) тұрмыстық және басқа да қызмет көрсету ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
4) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
5) стационары жоқ денсаулық сақтау ұйымдары - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
6) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
7) әкімшілік ғимараттар - құрылыстардың жалпы ауданы 150 шаршы метрден кем;
8) ашық автотұрақтар, жер үстіндегі және жер астындағы гараждар - ауданына және авто техника сақтау санына қарамастан;
9) саяжай және бақшалық қоғамдар - ауданына және учаскелер санынан қарамастан.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласында тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері
8. Қауіпті өндірістік объектілердің тәуекел топтары мынадай тәртіппен орналастырылған:
тәуекелдің жоғары дәрежесі - техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындауы ықтимал объектілер;
тәуекелдің орташа дәрежесі - технологиялық үрдістердің тоқтауы және өндірістік персоналдың өмірі мен денсаулығына зиян келтірумен байланысты авариялар, қақтығыстар туындауы ықтимал объектілер;
тәуекелдің шамалы дәрежесі - техникалық құрылғыларды зақымдаумен, қызмет көрсетуші персоналдың өмірі мен денсаулығына зиян келтірумен байланысты авариялар, қақтығыстар туындауы ықтимал объектілер.

9. К высокой степени риска относятся объекты, на которых возможно возникновение чрезвычайной ситуации техногенного характера при наличии следующих технологических процессов и опасных веществ:
1) расплавы черных и цветных металлов и сплавы на основе этих расплавов, горные, геологоразведочные, буровые (в том числе на шельфах морей и внутренних водоемах), взрывные работы по добыче и обогащению полезных ископаемых, работы в подземных условиях, источники радиоактивного и ионизирующего излучения, гидротехнические сооружения опасных производственных объектов, вооружение и боеприпасы;
2) разработка, производство, использование, переработка, хранение, транспортировка, уничтожение опасных веществ, более (тонн):
Аммиак                                                       10
Нитрат аммония (нитрат аммония и смеси аммония, в которых  1250
содержание азота из нитрата аммония составляет более 28 % массы,
а также водные растворы нитрата аммония, в которых концентрация
нитрата аммония превышает 90 % массы)
Нитрат аммония в форме удобрений (простые удобрения на     5000
основе нитрата аммония, также сложные удобрения, в которых
содержание азота из нитрата аммония составляет более 28 % массы
(сложные удобрения содержат нитрат аммония вместе с фосфатом и
(или) калием))
Акрилонитрил                                                200
Хлор                                                         10
Оксид этилена                                                50
Цианистый водород                                            20
Фтористый водород                                            50
Сернистый водород                                            50
Диоксид серы                                                200
Триоксид серы                                                75
Алкилы свинца                                                50
Фосген                                                     0,75
Метилизоцианат                                             0,15
Хлорпикрин                                                 0,55
Бромметил                                                    15
Металлил хлорид                                              20
Соляная кислота                                              40
Азотная кислота                                              25
Воспламеняющиеся вещества                                   200
Горючие жидкости, находящиеся на товарно-сырьевых складах  2500
и базах
Горючие жидкости, используемые в технологическом процессе   200
или транспортируемые по магистральному трубопроводу
Окисляющие вещества                                         200
Взрывчатые вещества                                          25
Токсичные вещества                                          200
Высокотоксичные вещества                                     20
Вещества, представляющие опасность для окружающей           200
природной среды

9. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне төмендегідей технологиялық процесстер мен қауіпті заттардың болуымен техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындауы мүмкін объектілер жатады:
1) қара және түсті металл қорытпалары мен осы қорытпалар негізіндегі балқымалары, кен, геологиялық барлау, бұрғылау (оның ішінде теңіз шельфтері мен ішкі су қоймаларында), пайдалы қазбаларды игеру және байыту жөніндегі жарылыс жұмыстары, жер асты жағдайындағы жұмыстар, радиоактивті және ионды сәулелену көздері, қауіпті өндірістік объектілердің гидротехникалық құрылыстары, қару-жарақ және оқ-дәрілер;
2) төменде берілгендерден (тонна) аса қауіпті заттарды әзірлеу, өндіру, пайдалану, қайта өңдеу, сақтау, тасымалдау, жою:
Аммиак                                                     10
Аммоний нитраты (аммоний нитраты немесе олардың
құрамында салмағы бойынша аммоний нитратынан
азоттың болуы 28 % артық болатын аммоний қоспалары,
сондай-ақ ондағы аммоний нитратының шоғыры салмағының
90 % асатын аммоний нитратының сулы ерітінділері)         1250
Тыңайтқыш түріндегі аммоний нитраты (аммоний нитраты
негізіндегі қарапайым тыңайтқыштар, сондай-ақ олардың
құрамында аммоний нитратының болуы салмағынан 28 % артық
болатын күрделі тыңайтқыштарда аммоний нитраты фосфатпен
және (немесе) калиймен бірге келеді))                     5000
Акрилонитрил                                               200
Хлор                                                        10
Этилен оксиді                                               50
Цианды сутек                                                20
Фтор сутегі                                                 50
Күкірт сутегі                                               50
Күкірт диоксиді                                            200
Күкірт үшоксиді                                             75
Қорғасын алкилдері                                          50
Фосген                                                    0,75
Метилизоцианат                                            0,15
Хлорпикрин                                                0,55
Бромметил                                                   15
Металлил хлориді                                            20
Тұз қышқылы                                                 40
Азот қышқылы                                                25
Тұтанғыш заттар                                            200
Тауар-шикізат қоймаларында және базаларында бар жанғыш
сұйықтықтар                                               2500
Технологиялық үрдісте пайдаланылатын немесе
магистралдық құбыр жолы бойынша тасымалданатын жанғыш
сұйықтықтар                                                200
Тотыққыш заттар                                            200
Жарылғыш заттар                                             25
Уытты заттар                                               200
Уыттылығы жоғары заттар                                     20
Қоршаған табиғи орта үшін қауіп тудыратын заттар           200

10. К средней степени риска относятся объекты, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с остановкой технологического процесса при разработке, производстве, использовании, переработке, хранении, транспортировки, уничтожении опасных веществ, менее (тонн):
Аммиак                                                       10
Нитрат аммония (нитрат аммония и смеси аммония, в которых  1250
содержание азота из нитрата аммония составляет более 28 % массы,
а также водные растворы нитрата аммония, в которых концентрация
нитрата аммония превышает 90 % массы)
Нитрат аммония в форме удобрений (простые удобрения на     5000
основе нитрата аммония, также сложные удобрения, в которых
содержание азота из нитрата аммония составляет более 28 % массы
(сложные удобрения содержат нитрат аммония вместе с фосфатом и
(или) калием))
Акрилонитрил                                                200
Хлор                                                         10
Оксид этилена                                                50
Цианистый водород                                            20
Фтористый водород                                            50
Сернистый водород                                            50
Диоксид серы                                                200
Триоксид серы                                                75
Алкилы свинца                                                50
Фосген                                                     0,75
Метилизоцианат                                             0,15
Хлорпикрин                                                 0,55
Бромметил                                                    15
Металлил хлорид                                              20
Соляная кислота                                              40
Азотная кислота                                              25
Воспламеняющиеся вещества                                   200
Горючие жидкости, находящиеся на товарно-сырьевых складах  2500
и базах
Горючие жидкости, используемые в технологическом процессе   200
или транспортируемые по магистральному трубопроводу
Окисляющие вещества                                         200
Взрывчатые вещества                                          25
Токсичные вещества                                          200
Высокотоксичные вещества                                     20
Вещества, представляющие опасность для окружающей           200
природной среды

10. Тәуекелдің орташа дәрежесіне төмендегі технологиялық процестер мен қауіпті заттардың болуы кезінде технологиялық процесстердің тоқтауымен байланысты авариялар, қақтығыстар туындауы мүмкін объектілер жатады:
1) төмендегі берілгендерден (тонна) аса қауіпті заттарды әзірлеу, өндіру, пайдалану, қайта өңдеу, сақтау, тасымалдау, жою:
Аммиак                                                       10
Аммоний нитраты (аммоний нитраты немесе олардың
құрамында салмағы бойынша аммоний нитратынан азоттың
болуы 28 % артық болатын аммоний қоспалары, сондай-ақ
ондағы аммоний нитратының шоғыры салмағының 90 % асатын
амоний нитратының сулы ерітінділері)                       1250
Тыңайтқыш түріндегі аммоний нитраты (аммоний нитраты
негізіндегі қарапайым тыңайтқыштар, сондай-ақ олардың
құрамында аммоний нитратының болуы салмағынан 28 % артық
болатын күрделі тыңайтқыштарда аммоний нитраты фосфатпен
және (немесе) калиймен бірге келеді))                      5000
Акрилонитрил                                                200
Хлор                                                         10
Этилен оксиді                                                50
Цианды сутек                                                 20
Фтор сутегі                                                  50
Күкірт сутегі                                                50
Күкірт диоксиді                                             200
Күкірт үшоксиді                                              75
Қорғасын алкилдері                                           50
Фосген                                                     0,75
Метилизоцианат                                             0,15
Хлорпикрин                                                 0,55
Бромметил                                                    15
Металлил хлориді                                             20
Тұз қышқылы                                                  40
Азот қышқылы                                                 25
Тұтанғыш заттар                                             200
Тауар-шикізат қоймаларында және базаларында бар жанғыш
сұйықтықтар                                                2500
Технологиялық процесте пайдаланылатын немесе
магистральды құбыржолы бойынша тасымалданатын жанғыш
сұйықтықтар                                                 200
Тотыққыш заттар                                             200
Жарылғыш заттар                                              25
Уытты заттар                                                200
Уыттылығы жоғары заттар                                      20
Қоршаған табиғи орта үшін қауіп тудыратын заттар            200

11. К незначительной степени риска относятся объекты, на которых возможно возникновение аварии, инцидента с повреждением технических устройств при наличии следующих технических устройств:
1) технические устройства, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия;
2) грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты;
3) электроустановки всех типов, применяемые на опасных производственных объектах.
12. Опасные производственные объекты, отнесенные к степени высокого, среднего и незначительного рисков включаются в план проверок.
13. При ликвидации или снижении поражающего воздействия опасного производственного фактора, послужившего основанием для отнесения объекта к более высокой группе риска, объект переходит в группу с более низкой степенью риска.
Проверки в одной группе начинаются с объектов имеющих тенденцию к росту показателей чрезвычайных ситуаций техногенного характера, аварий и инцидентов.
Утвержден
совместным приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 50
Министра экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстана
от 11 февраля 2010 года № 49
Форма
Проверочный лист
в области пожарной безопасности
Наименование организации ______________________________________
Наименование объекта __________________________________________
Адрес месторасположения _______________________________________
1. Организационные мероприятия
1. Проведения обучения персонала объекта нормам и правилам пожарной безопасности.
2. Определение противопожарного режима, соответствующего пожарной опасности организации.
3. Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности в соответствии требованиям пожарной безопасности для каждого взрывопожароопасного и пожароопасного участка (мастерской, цеха).
4. Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара.
5. Наличие ответственных лиц за пожарную безопасность (приказы, обязанности, журнал инструктажей по пожарной безопасности) на отдельных участках работ и лиц, ответственных за эксплуатацию систем противопожарной защиты, за электрохозяйство, за пожарную автоматику, за сохранность и готовность к действию первичных средств пожаротушения.
6. Наличие и деятельность пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования.
7. Оборудование кабинетов по охране труда и техники безопасности пособиями по пожарной безопасности.
2. Содержание территории объекта
8. Обеспеченность дорогами и подъездными путями для пожарной техники к зданиям, сооружениям и источникам противопожарного водоснабжения, их состояние.

11. Тәуекелдің шамалы дәрежесіне мынадай техникалық құрылғылардың болуы кезінде техникалық құрылғыларды зақымдаумен байланысты авариялар, қақтығыстар туындауы ықтимал объектілер жатады:
1) 0,07 мегаПаскальдан астам қысыммен немесе судың қайнау температурасы кезінде 115 Цельсий градусынан жоғары температурада жұмыс істейтін техникалық құрылғы;
2) жүк көтергіш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтілер;
3) қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын электр қондырғыларының барлық түрлері.
12. Тәуекелдің жоғары, орташа және болмашы дәрежелеріне жататын қауіпті өндірістік объектілер тексерістер жоспарына кіргізіледі.
13. Объектінің тәуекелінің аса жоғарғы тобына қатысы үшін негіз болуға жағдай жасаған қауіпті өндірістік фактордың зақымдану әсерін жою немесе төмендету кезінде объект тәуекелділіктің төменірек дәрежесі тобына өтеді.
Бір топтағы тексерістер техногенді сипаттағы төтенше жағдайлардың, авариялар мен қақтығыстар көрсеткіштерінің өсу үдерісі бар объектілерден басталады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 15 ақпандағы № 50
және Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 11 ақпандағы № 49
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Нысан
Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы
Ұйымның атауы ________________________________________________   Объектінің атауы _____________________________________________     Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________
1. Ұйымдастыру іс-шаралары
1. Объектінің персоналын өрт қауіпсіздігі нормалары мен ережелеріне оқытуды жүргізу.
2. Ұйымның өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимді белгілеу.
3. Әрбір жарылыс қауіпті және өрт қауіпті учаскеге (шеберханаға, цехқа) арналған өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
4. Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының (кестелерінің) болуы.
5. Жеке жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігіне жауапкершілік атқаратын (бұйрықтар, міндеттер, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқау журналдары) және өрттен қорғау жүйелерін пайдалануға, электр шаруашылығына, өрт сөндіру автоматикасына, бастапқы өрт сөндіру құралдарының сақталуы мен іске қосылуы дайындығына жауапкершілік атқаратын тұлғалардың болуы.
6. Өрт-техникалық комиссиясы мен ерікті өртке қарсы құралымдардың болуы және олардың қызметі.
7. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттерді, бұрыштарды өрт қауіпсіздігі жөніндегі оқу құралдарымен жабдықтау.
2. Объектінің аумағын ұстау
8. Өрт техникасы үшін ғимараттарға, құрылыстар мен өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне жолдармен және кіреберіс жолдармен қамтамасыз етілуі, олардың жай-күйі.

9. Количество выездов на территорию объекта.
10. Наличие и состояние противопожарных разрывов между зданиями или сооружениями (размещение временных строений, зданий).
11. Содержание, техническое состояние, эксплуатация наружного противопожарного водоснабжения (проверка должна проводиться не реже двух раз в год, люки в зимнее время очищаться от снега, льда и утепляться).
12. Обеспеченность указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения.
13. Наличие освещения территории, зданий, подъездов к водоисточникам в ночное время.
3. Содержание зданий и сооружений
14. Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению.
15. Состояние путей эвакуации (сгораемая отделка стен, полов, потолков, освещенность, размеры и объемно-планировочные решения эвакуационных путей и выходов, а также наличие на путях эвакуации знаков пожарной безопасности, загромождение эвакуационных путей и выходов, наличие аварийного и эвакуационного освещения).
16. Направление открывания дверей и их огнестойкость.
17. Недопущение устройства под маршами лестничных клеток кладовых помещений.
18. Изоляция лестничной клетки от подвала и чердака.
19. Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций.
20. Состояние дверей и люков, ведущих в подвал или на чердак.
21. Состояние и эксплуатация подвалов, чердаков, технических помещений.
22. Наличие, содержание и эксплуатация автоматических средств обнаружения и тушения пожара, оповещения о пожаре.
23. Содержание, эксплуатация системы внутреннего противопожарного водоснабжения (если требуется по строительным нормам и правилам).
24. Наличие и содержание первичных средств пожаротушения.
25. Соответствие противопожарных стен и перегородок объекта по степени огнестойкости.
26. Разделение противопожарными стенами здания на отсеки.
27. Наличие заполнений проемов в противопожарных стенах противопожарными воротами, дверьми, люками и окнами.
28. Отделение вспомогательных помещений от производственных (стены, перегородки, тамбур-шлюз, ворота, двери и люки).
29. Отделение складов от производственных и общественных помещений (стены, перегородки, тамбур-шлюз, ворота, двери и люки).
30. Содержание объектов хранения (складские помещения).
31. Соблюдение требований норм и правил при перепланировке, изменении функционального назначения или установка нового оборудования на объекте.

9. Объект аумағына шығу саны.
10. Ғимараттар немесе құрылыстар арасындағы өртке қарсы қабыспайтын жерлердің болуы және олардың жай-күйі (уақытша құрылыдарды, ғимараттарды орналастыру).
11. Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтауды ұстау, техникалық жай-күйі, пайдалану (тексеріс жылына екі реттен кем емес жүргізілуі қажет, люктерді қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және жылыту).
12. Өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындарын көрсеткіштермен қамтамасыз етілуі.
13. Аумақты, ғимараттарды, су көздеріне кіреберістерді түнгі уақытта жарықтың болуымен қамтамасыз ету.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды ұстау
14. Ғимараттар мен құрылыстардан эвакуациялық шығу орындарының саны және олардың жобалық шешімге сәйкес болуы.
15. Эвакуациялау жолдарының жай-күйі (қабырғалардың, едендердің, төбелердің жанатын өңдеулер; жарықтың түсуі, эвакуациялық жолдар мен шығу орындарының өлшемдері мен көлемді жоспарлау шешімдері, сондай-ақ, эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы; эвакуациялық жолдар мен шығу орындарын ыбырсыту, авариялық және эвакуациялық жарық түсірудің болуы).
16. Есіктерді ашу бағыты мен олардың отқа төзімділігі.
17. Басқыш шабақтары марштарының астында қойма, үй-жайлардың жоқ болуы.
18. Басқыш шабақты жертөле мен шатырдан оқшаулау.
19. Құрылыс конструкцияларының оттан қорғау жабындыларының жай-күйі және олардың болуы.
20. Жертөлеге немесе шатырға апаратын есіктер мен люктердің жай-күйі.
21. Жертөлелердің, шатырлардың, техникалық үй-жайлардың жай-күйі мен оларды пайдалану.
22. Автоматты өрт анықтау және сөндіру, өрт туралы хабарлау құралдарының болуы, оларды ұстау және пайдалану.
23. Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін ұстау, пайдалану (егер құрылыс нормалары мен ережелері бойынша қажет болса).
24. Алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы және оларды ұстау.
25. Объектінің өртке қарсы қабырғалары мен аражабындарының отқа төзімділік дәрежесі бойынша сәйкестігі.
26. Ғимаратты өртке қарсы қабырғалармен бөліктерге бөлу.
27. Өртке қарсы қабырғалардың ойықтарды өртке қарсы қақпалармен, есіктермен, люктермен және терезелермен толтырудың болуы.
28. Қосалқы үй-жайларды өндірістік үй-жайлардан бөлу (қабырғалар, аражабындар, тамбур-шлюз, қақпалар, есіктер және люктер).
29. Қоймаларды өндірістік және қоғамдық үй-жайлардан бөлу (қабырғалар, аражабындар, тамбур-шлюз, қақпалар, есіктер және люктер).
30. Сақтау объектілерін (қойма үй-жайлары) ұстау.
31. Қайта жоспарлау, қызметтік мақсатын өзгерту немесе объектіге жаңа жабдықты орнату кезінде нормалар мен ережелердің талаптарын сақтау.

32. Наличие и исправность наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений.
33. Отделение помещений различной пожарной опасности друг от друга в производственных зданиях (тамбур-шлюз, ворота, двери и люки) и их состояние.
4. Вентиляционные установки
34. Соответствие систем вентиляции проектному решению.
35. Материалы воздуховодов, фильтров, вентиляционных камер, циклонов, огнестойкость воздуховодов.
36. Плотность соединений и устройство для осмотра и чистки воздуховодов.
37. Прокладка транзитных воздуховодов.
38. Разделки и отступки от воздуховодов, по которым транспортируются нагретые газы или продукты сгорания.
39. Раздельность вытяжных вентиляционных систем производств категорий А, Б и В (по этажам и помещениям).
40. Наличие огнезадерживающих устройств (противопожарные клапана и задвижки).
41. Исправность систем вентиляции (аварийная и противодымная).
42. Оборудование пожарной автоматикой (при необходимости).
43. Правильность прокладки систем вентиляции (расстояние до соседних коммуникаций, исключение прокладки через лестничные клетки, исключение уменьшения размеров путей эвакуации при прокладке в коридорах).
44. Отключение систем вентиляции при пожаре.
5. Порядок проведения сварочных и огневых работ
45. Наличие приказов об ответственных за проведение сварочных и огневых работ лицах и мест.
46. Допуск лиц к проведению сварочных и огневых работ.
47. Состояние пожарной безопасности на месте проведения сварочных и огневых работ (содержание участка, территории, наличие первичных средств пожаротушения).
48. Регламент проведения сварочных огневых и других пожароопасных работ (осмотр, подготовка, контроль и порядок окончания работ).
49. Состояние оборудования предназначенного для проведения работ (исправность, поверка электрического и газового оборудования).
50. Правильность эксплуатации электрического и газового оборудования на открытом воздухе, в пожароопасных помещениях.
6. Эксплуатации электрических сетей, электроустановок и
электротехнических изделий
51. Соответствие степени защиты электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий классу пожароопасности.
52. Соответствие аппаратов защиты от токов короткого замыкания и других ненормальных режимов.
53. Монтаж распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников на негорючих основаниях.
54. Соответствие соединения ответвления жил электропроводов и кабелей (опрессовка, сварка, пайка или специальные зажимы).

32. Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың шатырларында  сыртқы өрт сатыларының болуы және олардың жарамдылығы.
33. Өндірістік ғимараттардағы өрт қауіптілігі әр түрлі үй-жайларды бір-бірінен бөлу (тамбур-шлюз, қақпалар, есіктер, люктер).
4. Желдеткіш қондырғылар
34. Желдеткіш жүйелерінің жобалық шешімге сәйкестігі.
35. Ауа өткізгіштердің, сүзгіштердің, желдеткіш камералардың, циклондардың материалдары, ауа өткізгіштердің отқа төзімділігі.
36. Қосқыштардың тығыздылығы және ауа өткізгіштерді тексеруге және тазартуға арналған құрылғылар.
37. Транзиттік ауа өткізгіштерді төсеу.
38. Қызған газ немесе жану өнімдері тасымалданатын ауа өткізгіштерден бөлінулер мен шегіністер.
39. А, Б және В санатты өндірістердің сорғы желдеткіш жүйелерінің (қабаттар мен үй-жайлар бойынша) бөлінуі.
40. Отты ұстап тұратын құрылғыларының болуы (өртке қарсы клапандар мен ысырмалар).
41. Желдеткіш жүйелерінің жарамдылығы (авариялық және түтінге қарсы).
42. Өрт автоматикасымен жабдықтау (қажеттілігіне қарай).
43. Желдеткіш жүйелерінің дұрыс төселуі (көршілес коммуникацияларға дейінгі қашықтық, басқыш шабақтары арқылы төсеуге жол бермеу, дәліздерде төсегенде эвакуация жолдарының көлемін кішірейтуге жол бермеу).
44. Өрт шыққанда желдеткіш жүйелерін ажырату.
5. Дәнекерлеу және от жұмыстарын жүргізу тәртібі
45. Дәнекерлеу және от жұмыстарын жүргізу үшін жауапты тұлғалар мен орны туралы бұйрықтардың болуы.
46. Тұлғаларға дәнекерлеу және от жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру.
47. Дәнекерлеу және от жұмыстарын жүргізу орындарындағы өрт қауіпсіздігінің жай-күйі (учаскені, аумақты ұстау, алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы).
48. Дәнекерлеу, от және басқа да өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу регламенті (тексеру, дайындау, бақылау және жұмысты аяқтау тәртібі).
49. Жұмысты жүргізуге арналған жабдықтың жай-күйі (жарамдылығы, электр және газ жабдығын тексеру).
50. Электр және газ жабдығын ашық ауада, өрт қауіпті үй-жайларда дұрыс пайдалану.
6. Электр желілерін, электр қондырғылары мен электр техникалық бұйымдарды пайдалану
51. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық бұйымдардың қорғау дәрежелері өрт қауіптілік классына сәйкес болуы.
52. Қысқа түйісу тоқтарынан және басқа да қалыпсыз режимдерден (сақтандырғыштың ерігіш кірістіргіштері) қорғау аппараттарының сәйкес болуы.
53. Таратушы құрылғыларын, аппараттарын және өлшеуіш құралдарын сонымен қатар, жарылатын типті сақтандырғыш құрылғыларын, жанғыш емес негіздерінде ажыратқыштарын монтаждау.
54. Электр өткізгіштері мен кабельдері сымдары тармақтары қосқыштарының сәйкестігі (сығымдау, дәнекерлеу, еріту немесе арнайы қысқыштар).

55. Порядок эксплуатации электроустановок.
56. Исправность защитного заземления и молниезащиты.
7. Негосударственная противопожарная служба
57. Организация работы негосударственной противопожарной службы.
58. Состояние, техническая оснащенность и боеготовность.
59. Положение о негосударственной противопожарной службе (численность, структура, режим работы).
60. Организация профессиональной подготовки.
8. Система отопления зданий, сооружений и строений
61. Исправность системы отопления.
62. Эксплуатация теплогенерирующих аппаратов (печного отопления).
9. Эксплуатация пожарной автоматики
63. Наличие и состояние пожарной автоматики. Наличие актов приемки пожарной автоматики в эксплуатацию подписанных государственной противопожарной службой.
64. Наличие договора на техническое обслуживание и пожарно - профилактические работы пожарной автоматики и наличие специализированного персонала.
65. Наличие необходимой документации и журналов по эксплуатации пожарной автоматики.
66. Проведение тренировок персонала объекта по эвакуации людей.
10. Объекты строительства (реконструкции)
67. Наличие и соответствие противопожарным требованиям проектной документации на строительство (реконструкцию).
68. Состояние территории строительства, зданий и помещений.
69. Соблюдение противопожарных требований в ходе производства строительно-монтажных работ.
Должностное лицо уполномоченного органа:
_______________        _________       ___________________
(должность)            (подпись)              (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
_______________        _________       ___________________
(должность)            (подпись)              (Ф.И.О.)
Утвержден
совместным приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 50
Министра экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстана
от 11 февраля 2010 года № 49
Форма
Проверочный лист
в области промышленной безопасности
Наименование организации _______________________________________
Наименование объекта ___________________________________________
Адрес месторасположения ________________________________________
1. Соблюдение требований промышленной безопасности.
2. Применение технологий, технических устройств, материалов, допущенных к применению на территории Республики Казахстан.
3. Организация и осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности.
4. Обеспечение проведения экспертизы промышленной безопасности зданий, согласование планов развития горных работ, диагностики, испытаний, освидетельствование сооружений и технических устройств, материалов, применяемых на опасных производственных объектах, в установленные нормативными правовыми актами сроки или по предписанию государственного инспектора.

55. Электр қондырғыларын пайдалану тәртібі.
56. Қорғайтын жерге қосқыш пен найзағайдан қорғағыштың жарамдылығы.
7. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет
57. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
58. Жай-күйі, техникалық жарақтануы және жауынгерлік дайындығы.
59. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет туралы ереже (саны, құрылымы, жұмыс тәртібі).
60. Кәсіби дайындықты ұйымдастыру.
8. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды жылыту жүйесі
61. Жылыту жүйесінің жарамдылығы.
62. Жылу өндіретін аппараттарды (пешпен жылыту) пайдалану.
9. Өрт автоматикасын пайдалану
63. Өрт автоматикасының болуы және оның жай-күйі. Мемлекеттік өртке қарсы қызметі қол қойған, өрт автоматикасын пайдалануға қабылдау актілерінің болуы.
64. Өрт автоматикасына техникалық қызмет көрсету мен өрттің алдын алу жұмыстарына шарттың болуы немесе мамандандырылған персоналдың болуы.
65. Өрт автоматикасын пайдалану жөнінде қажетті құжаттама мен журналдардың болуы.
66. Адамдарды эвакуациялау бойынша объект персоналының жаттығуын өткізу.
10. Құрылыс (қайта салу) объектілері
67. Құрылыс жүргізуге (қайта салуға) жобалық құжаттамасының болуы және өртке қарсы талаптарға сәйкес келуі.
68. Құрылыс, ғимараттар мен үй-жайлар аумағының жай-күйі.
69. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу барысында өртке қарсы талаптарды сақтау.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________  ____________  __________________________
(лауазымы)           (қолы)              (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________  ____________  __________________________
(лауазымы)           (қолы)              (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2010 жылғы 15 ақпандағы № 50
және Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 11 ақпандағы № 49
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Нысан
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тексеру парағы
Ұйымның атауы _________________________________________________
Объектінің атауы ______________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы __________________________________
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
2. Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол берілген технологияларды, техникалық құрылғыларды, материалдарды қолдану.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4. Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мерзімдерде немесе мемлекеттік инспектордың ұйғарымы бойынша ғимараттың өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізілуін, тау-кен жұмыстарын дамыту жоспарының келісілуін, қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын құрылыстар мен техникалық құрылғыларға, материалдарға диагностика, сынақ, растау жүргізілуін қамтамасыз ету.

5. Проведение экспертизы технических устройств, материалов, отслуживших нормативный срок эксплуатации, для определения возможного срока дальнейшей эксплуатации.
6. Наличие допуска к работе на опасных производственных объектах должностных лиц и работников, соответствующих установленным требованиям.
7. Предотвращение проникновения на опасные производственные объекты посторонних лиц.
8. Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа сведений о порядке организации производственного контроля и работниках, уполномоченных на его осуществление.
9. Проведение анализа причин возникновения аварий, осуществление мероприятий, направленных на предупреждение, ликвидацию аварий и их последствий.
10. Информирование территориального подразделения уполномоченного органа, органов местного государственного управления, населения и работников об авариях.
11. Ведение учета аварий.
12. Выполнение предписаний по устранению нарушений требований нормативных правовых актов в сфере промышленной безопасности, выданных государственными инспекторами.
13. Наличие затрат на обеспечение промышленной безопасности при разработке планов финансово-экономической деятельности опасного производственного объекта.
14. Представление в территориальные подразделения уполномоченного органа информации об авариях, травматизме и профессиональной заболеваемости.
15. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев опасных производственных объектов, подлежащих декларированию, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам.
16. Предоставление государственным органам, гражданам достоверной информации о состоянии промышленной безопасности на опасных производственных объектах.
17. Обеспечение своевременного обновления технических устройств, материалов, отработавших свой нормативный срок.
18. Декларирование опасных производственных объектов.
19. Обеспечение укомплектованности штата работников опасного производственного объекта в соответствии с установленными требованиями организационно-технических мероприятий, обеспечивающих безопасное выполнение работ.
20. Обеспечение подготовки, переподготовки, повышения квалификации и аттестации работников в области промышленной безопасности.
21. Заключение с профессиональными аварийно-спасательными службами и формированиями договора на обслуживание или создание собственных профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований.
22. Наличие резерва материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации последствий аварий.
23. Обучение работников методам защиты и действиям в случае аварии на опасных производственных объектах.

5. Алдағы уақытта пайдаланудың ықтимал мерзімін анықтау үшін пайдаланудың нормативтік мерзімінен өткен техникалық құрылғыларға, материалдарға сараптама жүргізу.
6. Белгіленген талаптарға сай келетін лауазымды тұлғалар мен жұмыскерлерді қауіпті өндірістік объектілердегі жұмысқа жіберу.
7. Қауіпті өндірістік объектілерге бөгде адамдардың кіруін болғызбау.
8. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне өндірістік бақылауды ұйымдастыру тәртібі туралы және оны жүзеге асыруға уәкілетті жұмыскерлер туралы мәліметтерді ұсыну.
9. Авариялардың туындау себептеріне талдау жүргізу, авариялардың және олардың зардаптарының алдын алу, оларды жоюға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру.
10. Уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін, жергілікті мемлекеттік басқару органдарын, халықты және жұмыскерлерді авариялар туралы дереу хабардар ету.
11. Авариялардың есебін жүргізу.
12. Мемлекеттік инспекторлар берген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуды жою жөніндегі ұйғарымды орындау.
13. Қауіпті өндірістік объектінің қаржы-экономикалық қызметінің жоспарларын әзірлеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған шығындарды көздеу.
14. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне авариялар, жарақат алу және кәсіби аурулар туралы ақпарат ұсыну.
15. Қызметі үшінші тұлғаларға залал келтіру қаупіне байланысты декларациялануға жататын қауіпті өндірістік объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
16. Мемлекеттік органдарға, азаматтарға қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйі туралы дұрыс ақпарат ұсыну.
17. Өзінің нормативтік мерзімін өтеген техникалық құрылғылардың, материалдардың уақтылы жаңартылуын қамтамасыз ету.
18. Қауіпті өндірістік объектілерді декларациялау.
19. Жұмыстардың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз ететін ұйымдық-техникалық іс-шаралардың белгіленген талаптарына сәйкес қауіпті өндірістік объектінің жұмыскерлер штатының жасақталуын қамтамасыз ету.
20. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында жұмыскерлерді даярлауды, қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды және аттестаттауды қамтамасыз ету.
21. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерімен және құрылымдары мен қызмет көрсетуге шарт жасасу немесе жеке кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін және құрамаларын құру.
22. Аварияның зардаптарын оқшаулау және оларды жою үшін материалдық резервтер мен қаржы ресурстарының болуы.
23. Жұмыскерлерді қауіпті өндірістік объектілерде авария болған жағдайда қорғану және әрекет ету әдістеріне оқыту.

24. Создание системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварии на опасных производственных объектах и обеспечение их устойчивого функционирования.
25. Извещение территориального подразделения уполномоченного органа о намечающихся перевозках опасных веществ, наличие которых на промышленном объекте является основанием для декларирования.
26. Осуществление постановки на учет, снятие с учета в территориальных подразделениях уполномоченного органа опасных производственных объектов.
27. Согласование с уполномоченным органом проектов (в том числе локальные) на строительство, реконструкцию, модернизацию, ликвидацию опасных производственных объектов.
28. Проведение приемочных испытаний с участием представителя уполномоченного органа при вводе в эксплуатацию опасных производственных объектов.
29. Наличие плана ликвидации аварий, его содержание.
30. Проведение учебных тревог и противоаварийных тренировок.
31. Наличие Аттестата на проведение работ в области промышленной безопасности.
Должностное лицо уполномоченного органа:
_______________        _________       ___________________
(должность)            (подпись)              (Ф.И.О.)
Субъект контроля:
_______________        _________       ___________________
(должность)            (подпись)              (Ф.И.О.)

24. Қауіпті өндірістік объектілерде авария болған жағдайда бақылау, хабарлау, байланыс және іс-әрекетті қолдау жүйелерін жасау және олардың тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
25. Қауіпті заттардың өнеркәсіптік объектіде болуы осы Заңның қосымшасына сәйкес декларациялау үшін негіз болып табылатын, олардың тасымалданатыны туралы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне үш тәулік бұрын хабарлау.
26. Қауіпті өндірістік объектілерді уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде есепке алуды, есептен шығаруды жүзеге асыру.
27. Қауіпті өндірістік объектілердің құрылысына, оларды реконструкциялауға, жаңғыртуға, жоюға (соның ішінде таратуға) арналған жобаларды уәкілетті органмен келісу.
28. Қауіпті өндірістік объектілерді пайдалануға беру кезінде уәкілетті орган өкілінің қатысуымен қабылдау сынақтарын жүргізу.
29. Аварияларды жою жоспарының болуы, оның мазмұны.
30. Оқу дабылдары мен аварияларға қарсы жаттығулар өткізу.
31. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында жұмыстар жүргізуге құқық беретін аттестаттың болуы.
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы:
___________________  ____________  __________________________
(лауазымы)           (қолы)            (Т.А.Ә.)
Бақылау субъектісі:
___________________  ____________  __________________________
(лауазымы)           (қолы)            (Т.А.Ә.)