Об утверждении критериев оценки степени рисков в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов и формы проверочного листа на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 апреля 2010 года № 148 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 5 мая 2010 года № 30. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2010 года № 6273. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 177 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 18 мая 2011 года № 138
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 05.05.2011 № 177 и и.о. Министра экономического развития и торговли РК от 18.05.2011 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту законодательства Министерства юстиции Республики Казахстан (Ескараев А.Н.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование после его государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экономического               Министр юстиции
развития и торговли                  Республики Казахстан
Республики Казахстан
____________ Ж. Айтжанова            ___________ Р. Тусупбеков
Приложение 1 к
Совместному приказу
Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 5 мая 2010 года № 30
и Министра юстиции
Республики Казахстан

Нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақталу мәніне тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрiнiң 2010 жылғы 5 мамырдағы N 30 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 28 сәуірдегі N 148 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6273 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2011 жылғы 5 мамырдағы N 177 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 18 мамырдағы N 138 Бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2011.05.05 N 177 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2011.05.18 N 138 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақталу мәніне тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Заңнама департаменті (А.Н. Есқараев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және             Әділет министрі
сауда министрі                      ____________Р. Түсіпбеков
_____________Ж. Айтжанова
Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрінің
2010 жылғы 5 мамырдағы № 30
және Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің

от 28 апреля 2010 года № 148
Критерии
оценки степени рисков в области последующего официального
опубликования текстов нормативных правовых актов
1. Критерии оценки степени рисков в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов разработаны во исполнение статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" для проведения плановых проверок субъектов, получивших право на последующее официальное опубликование текстов нормативных правовых актов.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
субъекты контроля - физические и юридические лица, получившие право на последующее официальное опубликование текстов нормативных правовых актов;
риск - вероятность причинения вреда государству, физическим и юридическим лицам в результате деятельности субъектов при последующем опубликовании официальных текстов нормативных правовых актов в не точном их соответствии эталонному контрольному банку нормативных правовых актов с корректорскими и (или) редакторскими правками и (или) сокращениями с учетом степени тяжести его последствий;
последующее официальное опубликование текстов нормативных правовых актов - опубликование в печатном издании нормативных правовых актов, прошедших экспертизу на соответствие эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Первично все субъекты контроля относятся к группе незначительной степени риска.
4. В дальнейшем по результатам проверки с учетом набранных баллов по критериям, субъекты контроля прошедшие проверку перераспределяются в соответствующие группы степени риска:
1) к группе незначительной степени риска с частотой проверок 1 раз в пять лет относятся субъекты контроля, набравшие по результатам проверок 2 балла;
2) к группе средней степени риска с частотой проверок 1 раз в три года относятся субъекты контроля, набравшие по результатам проверок 3 балла;
3) к группе высокой степени риска с частотой проверок 1 раз в год относятся субъекты контроля, набравшие по результатам проверок от 5 до 10 баллов.
5. Критериями для оценки степени риска являются:
при последующем официальном опубликовании текстов нормативных правовых актов не указана дата введения их в действие - 2 балла;
наличие комментариев печатного издания к публикуемым нормативным правовым актам - 3 балла;
несоответствие при последующем официальном опубликовании текстов нормативных правовых актов эталонному контрольному банку нормативных правовых актов с корректорскими и (или) редакторскими правками и (или) сокращениями - 5 баллов.
Приложение 2 к
Совместному приказу
Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан

2010 жылғы 28 сәуірдегі № 148
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Нормативтік құқықтық актілердің мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабын және «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Заңын орындау мақсатында нормативтік құқықтық актілерде мәтіндерін кейіннен ресми жариялау құқығын алған субъектілерге жоспарлы тексеріс жүргізу үшін әзірленген.
2. Осы өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
бақылау субъектісі - нормативтік құқықтық актілерде мәтіндерін кейіннен ресми жариялау құқығын алған жеке және заңды тұлғалар;
тәуекел-субъектілердің қызметі нәтижесінде зиян келтіру салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, нормативтік құқықтық актілерді ресми мәтіндерін кейіннен жариялау кезінде нормативтiк құқықтық актiлердiң эталондық бақылау банкiне корректорлық және редакторлық түзетулер мен қысқартумен олардың нақты сәйкессіздігінен мемлекетке, жеке тұлғаларға және заңды тұлғаларға зиян келтіру ықтималдығы;
нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн кейiннен жариялау - Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне сәйкестiк сараптамасынан өткен нормативтiк құқықтық актiлердi баспа басылымында жариялау.
3. Алғашқыда барлық бақылау субъектілері төменгі тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
4. Бұдан әрі тексеру нәтижелері бойынша өлшемдер бойынша жинаған баллдарды есепке ала отырып, тексеруден өткен бақылау субъектісі тәуекел дәрежесінің тиісті топтарына қайта бөлінеді:
1) бес жылда бір рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің төменгі тобына тексеру нәтижесі бойынша 2 балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
2) үш жылда бір рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің орташа тобына тексеру нәтижесі бойынша 3 балл жинаған бақылау субъектілері жатады;
3) бір жылда бір рет тексеру жиілігімен тәуекел дәрежесінің жоғары тобына тексеру нәтижесі бойынша 5-тен бастап 10-ға дейін балл жинаған бақылау субъектілері жатады.
5. Тәуекел дәрежесін бағалаудың өлшемдері болып мыналар табылады:
нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау кезiнде олардың қолданысқа енгiзiлген күнi көрсетілмеген - 2 балл;
жарияланатын нормативтiк құқықтық актiлерге баспа басылымдарының түсiнiктемелері болуы - 3 балл;
нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялауда нормативтiк құқықтық актiлердiң эталондық бақылау банкiне корректорлық және (немесе) редакторлық түзетулермен және (немесе) қысқартулармен сәйкес келмеуі - 5 балл.
Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрінің

от 5 мая 2010 года № 30
и Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 апреля 2010 года № 148
Форма
Проверочный лист
Орган юстиции, назначивший проверку _________________________________
(Департамент юстиции областей, городов Астана, Алматы)
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№ __________, дата _____________)
Ф.И.О физического или наименование юридического лица ________________
(филиал или представительства)
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Да
Нет
1
Печатные издания, получившие право на последующее
официальное опубликование опубликовывают официальные
тексты нормативных правовых актов в точном их
соответствии эталонному контрольному банку нормативных
правовых актов без корректорских и редакторских правок
и сокращений
2
При последующем официальном опубликовании нормативных
правовых актов имеются комментарии печатного издания к
публикуемым нормативным правовым актам
3
При последующем официальном опубликовании текстов
нормативных правовых актов указана дата введения их в
действие
Должность Ф.И.О., подпись лица (лиц), осуществившего (ших) проверку,
№ служебного телефона:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

2010 жылғы 5 мамырдағы № 30
және Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 28 сәуірдегі № 148
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған әділет органы ___________________________(облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әділет департаменті),________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті _______________________________
(Күні_______, №________)
________________________________________________________________
Жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы _____________                                       (филиалдар немесе өкілдіктер)________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Иә
Жоқ
1
Кейiннен ресми жариялау құқығын алған баспа басылымдары нормативтiк құқықтық актiлердiң ресми мәтiндерiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң олар эталондық бақылау банкiне нақты сәйкес болғанда корректорлық және редакторлық түзетулерсіз және қысқартусыз жариялайды
2
Нормативтiк құқықтық актiлерді кейiннен ресми жариялау кезiнде жарияланатын нормативтiк құқықтық актiлерге баспа басылымдарының түсiнiктемесi берiледі
3
Нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау кезiнде олардың қолданысқа енгiзiлген күнi көрсетілген.
Тексеруді жүзеге асырған тұлғаның (тұлғалардың) аты-жөні, қолы қызметтік телефонының №:_______________________________________________________
_______________________________________________________