Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 59. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2010 года № 6290. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 2.
В целях защиты прав и интересов инвесторов на рынке ценных бумаг, а также в соответствии с Законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" и от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Организациям, осуществляющим деятельность по управлению инвестиционным портфелем, привести свою деятельность в соответствие с требованиями Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных настоящим постановлением, в течении трех месяцев со дня введения в действие настоящего постановления.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 59 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылы 15 маусымда нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6290 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 10 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бағалы қағаздар нарығындағы инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында, сондай-ақ «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі, «Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі,   «Инвестициялық қорлар туралы» және «Секьюритилендіру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесі бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын ұйымдар осы қаулының қосымшасы болып табылатын Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесі күшіне енген күннен бастап үш ай iшiнде өз қызметтерін оның талаптарына сәйкес келтiрсiн.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне және «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Бахмутова Е.Л.
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 30 апреля 2010 года № 59
Правила
осуществления деятельности по управлению
инвестиционным портфелем
Правила осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании финансового рынка и финансовых организаций", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (далее - Закон об инвестиционных фондах), от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации" (далее - Закон о секьюритизации) и устанавливают условия и порядок осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) специальная финансовая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом о секьюритизации для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации, а также инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам;
2) управляющий агент - профессиональный участник рынка ценных бумаг, оказывающий услуги специальной финансовой компании по инвестированию временно свободных поступлений по выделенным активам на основании лицензии на управление инвестиционным портфелем;
3) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов клиента, условия хеджирования и диверсификации активов;
4) инвестиционный портфель - находящийся в собственности или управлении управляющего инвестиционным портфелем совокупность различных видов финансовых инструментов либо иного имущества;
5) управляющий инвестиционным портфелем - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени в интересах и за счет клиента деятельность по управлению объектами гражданских прав;
6) договор по управлению инвестиционным портфелем - договор, в соответствии с которым клиент передает управляющему инвестиционным портфелем имущество в инвестиционное управление, а управляющий инвестиционным портфелем обязуется осуществлять управление этим имуществом в интересах клиента;

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                     Бахмутова Е.Л.
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 30
сәуірдегі № 59 қаулысының
1-қосымшасы
Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесі
Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне«Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы Заң), «Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі (бұдан әрі – Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы Заң), «Инвестициялық қорлар туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі (бұдан әрі – Инвестициялық қорлар туралы Заң), «Секьюритилендіру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы (бұдан әрі – Секьюритилендіру туралы Заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасында инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру талаптары мен тәртiбiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы қаржы компаниясы - секьюритилендiрудiң бір немесе бірнеше мәмiлесiн жүзеге асыру, сондай-ақ бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсiмдердi инвестициялау үшiн «Секьюритилендіру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын заңды тұлға;
2) басқарушы агент - инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияның негiзiнде, бөлінген активтер бойынша арнайы қаржы компаниясының уақытша бос түсiмдердi инвестициялау жөнiндегi қызметiн көрсететін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
3) инвестициялық декларация - инвестициялау объектілерінің тізбесін, клиенттің активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегиясын, талаптары мен шектеулерін, активтерді хеджирлеу мен әртараптандыру талаптарын айқындайтын құжат;
4) инвестициялық портфель - инвестициялық портфельді басқарушының меншiгiндегi немесе басқаруындағы әр түрлі қаржы құралдары түрлерiнiң не өзге де мүлiктiң жиынтығы;
5) инвестициялық портфельді басқарушы - клиенттің мүддесінде және оның есебінен өзінің атынан азаматтық құқық объектілерін басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
6) инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарт - шарт, оған сәйкес клиент мүлiктi инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға табыстайды, ал инвестициялық портфельді басқарушы осы мүлiктi клиенттің мүддесінде басқаруды жүзеге асыруға міндеттенеді;

7) система учета управляющего инвестиционным портфелем - совокупность сведений, содержащихся на инвестиционных счетах клиентов управляющего инвестиционным портфелем, которые обеспечивают идентификацию клиента и его активов, структуру инвестиционного портфеля и сделок с активами клиента на определенный момент времени;
8) инвестиционное решение - решение управляющего инвестиционным портфелем о совершении сделок с активами клиента, принимаемое в процессе управления его активами;
9) клиент - лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами управляющего инвестиционным портфелем, а также инвестиционный фонд, активы которого находятся в управлении у управляющего инвестиционным портфелем;
10) активы клиента - совокупность активов, находящихся в управлении у управляющего инвестиционным портфелем;
11) конфликт интересов - ситуация, при которой интересы управляющего инвестиционным портфелем и его клиента (клиентов) не совпадают между собой;
12) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
13) внутренние документы - документы, которые регулируют условия и порядок деятельности управляющего инвестиционным портфелем, его органов, структурных подразделений (филиалов, представительств), работников, оказание услуг и порядок их оплаты.
2. В части, которая не урегулирована нормативными правовыми актами Республики Казахстан, деятельность по управлению инвестиционным портфелем осуществляется в соответствии с внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем, заключенными между управляющим инвестиционным портфелем и его клиентами договорами по управлению инвестиционным портфелем, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан.
3. Передоверие управляющим инвестиционным портфелем деятельности по управлению инвестиционным портфелем другому управляющему инвестиционным портфелем не допускается, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором по управлению инвестиционным портфелем.
В случае указания в договоре по управлению инвестиционным портфелем, заключенном управляющим инвестиционным портфелем с клиентом, возможности о передоверии осуществления деятельности по управлению портфелем данного клиента другому управляющему инвестиционным портфелем либо доверительному управляющему при учреждении доверительного управления имуществом в соответствии со статьей 883 Гражданского кодекса Республики Казахстан, в договоре по управлению инвестиционным портфелем указывается, что по обязательствам перед клиентом отвечает управляющий инвестиционным портфелем, с которым клиентом был заключен данный договор.

7) инвестициялық портфельді басқарушының есепке алу жүйесі - инвестициялық портфельді басқарушының клиенттердің инвестициялық шотындағы клиентті және оның активтерін, инвестициялық портфельдің құрылымын және белгiлi бір уақытқа клиенттің активтерімен жасалған мәмiлелердi бiрегейлендiрудi қамтамасыз ететін мәлiметтердiң жиынтығы;
8) инвестициялық шешім - инвестициялық портфельді басқарушының клиенттің активтерін басқару процесінде қабылданатын, оның активтерімен мәмілелер жасау туралы шешiмi;
9) клиент - инвестициялық портфельді басқарушының қызметiн пайдаланатын немесе пайдалануға ниет бiлдiрген тұлға, сондай-ақ активтері инвестициялық портфельді басқарушының басқаруындағы инвестициялық қор;
10) клиенттің активтері - инвестициялық портфельді басқарушының басқаруындағы активтердің жиынтығы;
11) мүдделер қайшылығы - инвестициялық портфельді басқарушының және оның клиентінің (клиенттерінің) мүдделері өзара сәйкес келмейтін жағдай;
12) уәкiлеттi орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
13) iшкi құжаттар - инвестициялық портфельді басқарушының, оның органдарының, құрылымдық бөлiмшелерiнiң (филиалдарының, өкілдіктерінің), қызметкерлерiнiң қызмет ету талаптары мен тәртiбiн, қызмет көрсетуді және оларға ақы төлеу тәртiбiн реттейтін құжаттар.
2. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен реттелмеген бөлігінде инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызмет егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін болса, инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарына, инвестициялық портфельді басқарушы мен оның клиенттерінің арасында жасалған инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шартта өзгеше көзделмесе, инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті басқа инвестициялық портфельді басқарушыға тапсыруына жол берілмейді.
Инвестициялық портфельді басқарушының клиентпен жасасқан инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шартында Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 883-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару ұйымдастырылған кезде осы клиенттің портфелін басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруды басқа инвестициялық портфельді басқарушыға не сенімгерлікпен басқарушыға тапсыру мүмкіндігі көрсетілген жағдайда, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шартта клиенттің алдындағы міндеттемелер бойынша клиенттің осы шартты жасасқан инвестициялық портфельді басқарушы жауап беретіні көрсетіледі.

4. Организационная структура управляющего инвестиционным портфелем включает в себя следующие структурные подразделения:
1) подразделения, осуществляющие функции по управлению инвестиционным портфелем, включая, но не ограничиваясь функциями по:
сбору, обработке и анализу информации, необходимой для подготовки рекомендаций, составляемых при разработке корпоративной стратегии, инвестиционной декларации и политики инвестирования собственных активов управляющего инвестиционным портфелем, определении и пересмотре лимитов инвестирования активов клиентов либо собственных активов управляющего инвестиционным портфелем, принятии решений о совершении сделок за счет активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, и (или) собственных активов управляющего инвестиционным портфелем (далее - рекомендации);
составлению рекомендаций;
оформлению принятых инвестиционных решений и протоколов по итогам заседаний инвестиционного комитета управляющего инвестиционным портфелем;
учету финансовых инструментов, приобретенных за счет активов клиентов, принятых в инвестиционное управление;
подготовке отчетов клиентам о результатах деятельности по управлению инвестиционным портфелем в порядке, предусмотренном договором по управлению инвестиционным портфелем;
взаимодействию с другими финансовыми организациями в процессе осуществления управления инвестиционным портфелем клиентов;
2) подразделение, осуществляющее управление рисками;
3) служба внутреннего аудита;
4) другие подразделения, предусмотренные внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем.
5. При совмещении управляющим инвестиционным портфелем деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, не допускается осуществление работниками подразделений управляющего инвестиционным портфелем, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил, функций и обязанностей работников подразделений, задействованных в осуществлении брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
6. Не допускается возложение на работников подразделений управляющего инвестиционным портфелем, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящих Правил, функций и обязанностей других подразделений управляющего инвестиционным портфелем.
При совмещении управляющим инвестиционным портфелем деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя функции по управлению рисками и внутреннему аудиту осуществляются подразделениями, указанными в подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящих Правил.

4. Инвестициялық портфельді басқарушының ұйымдық құрылымына мынадай құрылымдық бөлімшелер кіреді:
1) мынадай:
корпоративтік стратегияны, инвестициялық декларацияны және инвестициялық портфельді басқарушының меншікті активтерін инвестициялау саясатын әзірлеу, клиенттердің активтерін не инвестициялық портфельді басқарушының меншікті активтерін инвестициялау лимиттерін анықтау және қайта қарау, клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерінің және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншікті активтерінің есебінен мәмілелер жасау туралы шешімдерді қабылдау кезінде жасалатын ұсынымдарды (бұдан әрі – ұсынымдар) дайындау үшін қажетті ақпаратты жинау, өңдеу және талдау;
ұсынымдар әзірлеу;
инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық комитеті отырыстарының қорытындылары бойынша қабылданған инвестициялық шешімдерді және хаттамаларды ресімдеу;
клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерінің есебінен сатып алынған қаржы құралдарын есепке алу;
клиенттерге инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шартта көзделген тәртіпте инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтің нәтижелері туралы есептерді дайындау;
клиенттердің инвестициялық портфелін басқаруды жүзеге асыру барысында басқа қаржы ұйымдарымен өзара іс-әрекет жасау функцияларын қосқанда, бірақ олармен шектелместен, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелер;
2) тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше;
3) ішкі аудит қызметі;
4) инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарында көзделген басқа да бөлімшелер.
5. Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған кезде инвестициялық портфельді басқарушының осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген бөлімшелер қызметкерлерінің номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға әрекеттестірілген бөлімшелер қызметкерлерінің функциялары мен міндеттерін жүзеге асыруына жол берілмейді.
6. Инвестициялық портфельді басқарушының осы Ереженің 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген бөлімшелер қызметкерлеріне инвестициялық портфельді басқарушының басқа бөлімшелерінің функциялары мен міндеттерін жүктеуге жол берілмейді.
Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған кезде осы Ереженің 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген бөлімшелер тәуекелдерді басқару және ішкі аудит функцияларын жүзеге асырады.

Глава 2. Договор по управлению инвестиционным портфелем
7. Договор по управлению инвестиционным портфелем (далее - договор) подлежит заключению в письменной форме. К договору применяются нормы о договоре доверительного управления имуществом в соответствии с главой 44 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
8. Договор предусматривает, но не ограничивается следующим:
1) права, обязанности и ответственность сторон договора;
2) указание о выгодоприобретателе или лице, получающем активы клиента в случае расторжения договора;
3) порядок внесения, пополнения и изъятия активов клиента;
4) порядок и периодичность определения текущей стоимости активов клиента и структуры инвестиционного портфеля;
5) размеры и порядок взимания вознаграждения управляющим инвестиционным портфелем;
6) порядок и сроки предоставления управляющим инвестиционным портфелем клиенту отчетов и формы таких отчетов;
7) сведения о кастодиане, осуществляющем учет и хранение активов клиента, или сведения о номинальном держателе, осуществляющем учет ценных бумаг клиента, переданных в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем;
8) порядок и условия внесения изменений и дополнений в договор;
9) срок действия договора;
10) размер и порядок уплаты неустойки, предусмотренной пунктом 13 настоящих Правил;
11) форс-мажорные обстоятельства;
12) порядок и условия прекращения действия договора, в том числе в случае приостановления действия или лишения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, и связанные с этим процедуры возврата активов клиенту либо передачи активов клиента другому управляющему инвестиционным портфелем.
9. Порядок заключения договора доверительного управления активами инвестиционного фонда, заключаемого управляющим инвестиционным портфелем с акционерным инвестиционным фондом или с инвестором паевого инвестиционного фонда, устанавливаются Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом об инвестиционных фондах.
10. В случае учета и хранения финансовых инструментов клиента-нерезидента Республики Казахстан иностранной организацией, осуществляющей функции, установленные пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг (далее - иностранный номинальный держатель), управляющий инвестиционным портфелем уведомляет об этом уполномоченный орган.
В договоре учета и хранения финансовых инструментов, заключенном между управляющим инвестиционным портфелем и иностранным номинальным держателем, устанавливаются:

2-тарау. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарт
7. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарт (бұдан әрi – шарт) жазбаша нысанда жасалуы тиіс. Шартқа Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 44-тарауына сәйкес мүлiктi сенімгерлікпен басқару шарты туралы нормалар қолданылады.
8. Шартта мыналар көзделеді, бірақ олармен шектелмейді:
1) шарт тараптарының құқықтары, мiндеттерi және жауапкершiлiктерi;
2) пайда алушы немесе шарт бұзылған жағдайда клиенттің активтерін алатын тұлға туралы нұсқау;
3) клиенттің активтерін енгізу, толықтыру және алу тәртiбi;
4) клиент активтерiнiң ағымдағы құнын және инвестициялық портфельдің құрылымын айқындау тәртiбi мен кезеңдiлiгi;
5) инвестициялық портфельді басқарушының сыйақы алу мөлшері және тәртiбi;
6) инвестициялық портфельді басқарушының клиентке есептерді және осындай есептердің нысандарын беру тәртiбi мен мерзiмдерi;
7) клиенттің активтерін есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын кастодиан туралы мәліметтер немесе клиенттің инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға табыс етілген бағалы қағаздарын есепке алуды жүзеге асыратын номиналды ұстаушы туралы мәліметтер;
8) шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртiбi мен талаптары;
9) шарттың қолданылу мерзiмi;
10) осы Ереженің 13-тармағында көзделген тұрақсыздық айыбының мөлшері және оны төлеу тәртібі;
11) форс-мажор жағдайлары;
12) шарттың қолданылуын тоқтату, оның iшiнде инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған жағдайдағы тәртiбi мен талаптары және осыған байланысты активтерді клиентке қайтару не клиенттің активтерін басқа инвестициялық портфельді басқарушыға тапсыру рәсімдері болуы тиіс.
9. Инвестициялық портфельді басқарушының акционерлік инвестициялық қормен немесе инвестициялық пай қорының инвесторымен жасасатын инвестициялық қордың активтерін сенімгерлікпен басқару шартын жасау тәртiбi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Инвестициялық қорлар туралы Заңда белгiленедi.
10. Бағалы қағаздар рыногы туралы Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйым (бұдан әрі – шетелдік номиналды ұстаушы) Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттің қаржы құралдарын есепке алған және сақтаған жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы бұл жөнінде уәкiлеттi органды хабардар етеді.
Инвестициялық портфельді басқарушы мен шетелдік номиналды ұстаушының арасында жасалған қаржы құралдары мен ақшаны есепке алу және сақтау шартында мыналар:

1) порядок и сроки проведения управляющим инвестиционным портфелем сверки данных своей системы учета на их соответствие данным иностранного номинального держателя, но не реже одного раза в месяц;
2) порядок и сроки представления иностранной учетной организацией управляющему инвестиционным портфелем информации об остатках финансовых инструментов на счетах клиента-нерезидента Республики Казахстан и сведений о движении финансовых инструментов по его счету;
3) обязанность иностранного номинального держателя предоставлять по запросу управляющего инвестиционным портфелем и (или) уполномоченного органа информацию на любой момент времени о клиенте-нерезиденте Республики Казахстан, финансовых инструментах на его счете, а также о движении финансовых инструментов и наличии либо отсутствии обременения финансовых инструментов.
11. При заключении договора клиентом представляются управляющему инвестиционным портфелем следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность клиента - физического лица;
2) для клиентов - юридических лиц (резидентов Республики Казахстан):
копии устава, справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать от имени клиента изменения и дополнения в договор, акты приема-передачи активов в инвестиционное управление и иные документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем) и оттиска печати юридического лица;
3) для клиентов - юридических лиц (нерезидентов Республики Казахстан):
копия устава;
копия документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица, выданного уполномоченным органом государства нерезидента Республики Казахстан;
документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать изменения и дополнения в договор, акты приема-передачи активов в инвестиционное управление и иные документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем) и оттиска печати юридического лица;
доверенность или решение уполномоченного органа юридического лица, в отношении представителя юридического лица, который будет заключать договор и (или) осуществлять иные действия;
иные документы, предусмотренные внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем.
Документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта Правил, представляются клиентом легализованными или апостилированными в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и (или) русский языки.

1) инвестициялық портфельді басқарушының өзiнiң есепке алу жүйесі деректерiнiң шетелдік номиналды ұстаушының деректеріне сәйкестiгiн салыстырып тексеруді, бірақ айына бір реттен кем емес жүргізу тәртiбi мен мерзiмдерi;
2) шетелдік есепке алу ұйымының инвестициялық портфельді басқарушыға Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттің шоттарындағы қаржы құралдарының қалдықтары туралы ақпаратты және оның шоты бойынша қаржы құралдарының қозғалысы туралы мәлiметтердi ұсыну тәртiбi мен мерзiмдерi;
3) шетелдік номиналды ұстаушының инвестициялық портфельді басқарушының және (немесе) уәкiлеттi органның сұратуы бойынша кез келген уақытта Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенті, оның шотындағы қаржы құралдары туралы, сондай-ақ қаржы құралдарының қозғалысы және қаржы құралдарына ауыртпалық салудың бар не жоқ екені туралы мәлiметтердi ұсыну мiндетi белгiленедi.
11. Шарт жасасқан кезде клиент инвестициялық портфельді басқарушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлға-клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды тұлға-клиенттер (Қазақстан Республикасының резиденттері) үшін:
жарғының, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмелері;
заңды тұлғаның (оның ішінде заңды тұлғаның клиентің атынан шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, инвестициялық басқаруға қабылдау-тапсыру акілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекет жасауы барысында өзге де құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) қол қою және мөр бедерінің үлгілері бар нотариат куәландырған құжат;
3) заңды тұлға-клиенттер (Қазақстан Республикасының резиденттері емес) үшін:
жарғының көшірмесі;
Қазақстан Республикасының резиденті емес мемлекеттің уәкілетті органы берген, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаның (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттің атынан шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, инвестициялық басқаруға қабылдау-тапсыру актілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекет жасауы барысында өзге де құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) қол қою және мөр бедерінің үлгілері бар құжат;
заңды тұлғаның шарт жасасатын және (немесе) өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асыратын өкіліне қатысты заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаты немесе шешімі;
инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарында көзделген өзге де құжаттар.
Клиент Ереженің осы тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қазақ және (немесе) орыс тілдерге нотариат куәландырған аудармасымен Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес заңдастырылған немесе апостирленген түрде ұсынады.

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Документы, представленные клиентом в целях заключения договора, подлежат хранению управляющим инвестиционным портфелем в течение пяти лет с даты расторжения данного договора.
13. Управляющий инвестиционным портфелем не совершает операции или сделки с активами клиентов, если осуществление такой операции или исполнение такой сделки приведет к возникновению конфликта интересов.
В случае нарушения требования, установленного частью первой настоящего пункта Правил, управляющий инвестиционным портфелем возмещает клиенту убытки, понесенные последним в результате такого нарушения, и установленную договором неустойку.
14. В период действия договора управляющий инвестиционным портфелем оказывает клиенту информационные, аналитические и консультационные услуги по согласованию с клиентом. При оказании данных услуг управляющий инвестиционным портфелем не гарантирует клиенту получение дохода или отсутствие убытков по сделкам с финансовыми инструментами, которые будут совершаться в соответствии с договором.
15. Управляющий инвестиционным портфелем раскрывает перед своими клиентами в порядке, установленном пунктами 16-22 настоящих Правил, информацию, необходимую для принятия решения, по вступлению в договорные отношения с данным управляющим инвестиционным портфелем и (или) по поддержанию таких отношений.
16. В легкодоступных для клиентов управляющего инвестиционным портфелям местах в помещениях его головного офиса и филиалов размещаются:
1) нотариально удостоверенная копия лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем;
2) перечень документов, которые управляющий инвестиционным портфелем по первому требованию клиента представляет ему для ознакомления в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.
17. Управляющий инвестиционным портфелем по первому требованию клиента представляет ему для ознакомления:
1) свою финансовую отчетность за последний отчетный период;
2) сведения об уровне соблюдения управляющим инвестиционным портфелем пруденциальных нормативов;
3) сведения об ограниченных мерах воздействия и санкциях, примененных уполномоченным органом к данному управляющему инвестиционным портфелем в течение последних двенадцати месяцев. По санкциям в виде административного взыскания предоставляются сведения о наложении административного взыскания на данного управляющего инвестиционным портфелем или его должностных лиц за последние двенадцать месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания;

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Инвестициялық портфельді басқарушы клиенттің шарт жасасу мақсатында ұсынған құжаттарын осы шарт бұзылған күннен бастап бес жыл ішінде сақтауы тиіс.
13. Инвестициялық портфельді басқарушы егер мұндай операцияны жүзеге асыру немесе мұндай мәмілені орындау мүдделер қайшылығының туындауына алып келетін болса, клиенттердің активтерімен операцияларды немесе мәмілелерді жасамайды.
Ереженің осы тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талапты бұзған жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы клиентке соңғының осындай бұзушылық нәтижесінде ұшыраған шығындарын және шартта белгіленген тұрақсыздық айыбын төлейді.
14. Шарттың қолданылу кезеңінде инвестициялық портфельді басқарушы клиентпен келісім бойынша клиентке ақпараттық, талдау және консультация беру қызметтерін көрсетеді. Инвестициялық портфельді басқарушы осы қызметтерді көрсету кезінде клиентке шартқа сәйкес қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша кiрiс алатынына немесе шығындардың болмайтынына кепiлдiк бермейді.
15. Инвестициялық портфельді басқарушы осы Ереженің 16-22-тармақтарында белгіленген тәртіпте өздерінің клиенттеріне осы инвестициялық портфельді басқарушымен шарттық қатынастарда болу бойынша және (немесе) осындай қатынастарды қолдау бойынша шешім қабылдау үшін қажетті ақпаратты жария етеді.
16. Инвестициялық портфельді басқарушының бас офисі мен филиалдарының клиенттер үшін оңай қол жетімді болатын орындарында мыналар:
1) инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға лицензиясының нотариат куәландырған көшiрмесi;
2) осы Ереженің 17-тармағына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушының клиенттің бiрiншi талап етуі бойынша оған танысу үшiн ұсынатын құжаттарының тізбесі орналастырылады.
17. Инвестициялық портфельді басқарушы клиенттің бiрiншi талап етуі бойынша оған танысу үшiн:
1) өзінің соңғы есепті кезеңдегі қаржылық есептілігін;
2) инвестициялық портфельді басқарушының пруденциалдық нормативтерді сақтау деңгейі туралы мәліметтерді;
3) уәкілетті органның соңғы он екі ай ішінде осы инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты қолданған шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялары туралы мәліметтерді. Әкімшілік жаза түріндегі санкциялар бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап соңғы он екі ай ішінде осы инвестициялық портфельді басқарушыға немесе оның лауазымды тұлғаларына әкімшілік жаза қолдану туралы мәліметтер ұсынылады;

4) решения саморегулируемой организации, принятые в отношении данного управляющего инвестиционным портфелем либо его работников в течение последних двенадцати месяцев;
5) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность по управлению инвестиционным портфелем, внутренние документы управляющего инвестиционным портфелем.
18. Отказ управляющим инвестиционным портфелем клиенту в предоставлении копий документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, не допускается. За предоставление клиенту копий документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, управляющий инвестиционным портфелем взимает плату в размере, не превышающем величину расходов на их изготовление.
19. В процессе заключения и исполнения договора управляющий инвестиционным портфелем сохраняет конфиденциальность сведений о своем клиенте, а также конфиденциальность полученной от клиента информации, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
20. В течение срока действия договора управляющий инвестиционным портфелем уведомляет клиента о (об):
1) фактах и причинах ухудшения своего финансового состояния и нарушениях пруденциальных нормативов;
2) несоответствии сведений об активах клиента, содержащихся в системе учета управляющего инвестиционным портфелем, сведениям кастодиана или номинального держателя, осуществляющих учет активов клиента, переданных в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, и причинах возникновения такого несоответствия;
3) ограниченных мерах воздействия и санкциях, примененных уполномоченным органом к данному управляющему инвестиционным портфелем в течение последних двенадцати месяцев. По санкциям в виде административного взыскания предоставляются сведения о наложении административного взыскания на данного управляющего инвестиционным портфелем или его должностных лиц за последние двенадцать месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания;
4) мерах воздействия, примененных саморегулируемой организацией;
5) возможностях и фактах возникновения конфликта интересов.
21. Уведомления, предусмотренные пунктом 20 настоящих Правил, оформляются в письменном виде и направляются клиенту почтовой связью, и (или) электронной почтой, и (или) факсимильным, и (или) телексным, и (или) телеграфным сообщением или иными возможными видами связи, определенными в договоре или в правилах паевого инвестиционного фонда. Также уведомления, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 20 настоящих Правил, размещаются на веб-сайте управляющего инвестиционным портфелем в сети Интернет в течение трех рабочих дней со дня возникновения одного из указанных случаев.

4) соңғы он екі ай ішінде осы инвестициялық портфельді басқарушыға не оның қызметкерлеріне қатысты қабылданған өзін-өзі реттейтін ұйымның шешімдерін;
5) инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер, инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарын ұсынады.
18. Инвестициялық портфельді басқарушының клиентке осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттардың көшiрмелерiн беруден бас тартуына жол берілмейді. Инвестициялық портфельді басқарушы осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттардың көшiрмелерiн клиентке бергені үшiн оларды дайындауға кеткен шығыстардың өлшемінен аспайтын мөлшерде ақы алады.
19. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушы шартты жасау және орындау барысында өзiнiң клиенті туралы мәлiметтердiң құпиялылығын, сондай-ақ клиенттен алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
20. Инвестициялық портфельді басқарушы шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде клиентке:
1) өзiнiң қаржылық жағдайының нашарлау және пруденциалдық нормативтердің бұзылу фактiлерi және себептері;
2) инвестициялық портфельді басқарушының есепке алу жүйесiндегi клиенттің активтері туралы мәлiметтердiң клиенттің инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға тапсырылған активтерін есепке алуды жүзеге асыратын кастодианның немесе номиналды ұстаушының мәліметтеріне сәйкес келмеуі және осы сәйкессiздiктiң пайда болу себептері;
3) уәкілетті органның соңғы он екі ай ішінде осы инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты қолданған шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялары. Әкімшілік жаза түріндегі санкциялар бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап соңғы он екі ай ішінде осы инвестициялық портфельді басқарушыға немесе оның лауазымды тұлғаларына әкімшілік жаза қолдану туралы мәліметтер ұсынылады;
4) өзін-өзі реттейтін ұйымның қолданған ықпал ету шаралары;
5) мүдделер қайшылығының пайда болу мүмкіндіктері және фактілері туралы хабарлайды.
21. Осы Ереженің 20-тармағында көзделген хабарламалар жазбаша түрде ресiмделедi және көрсетілген жағдайлардың бiрi пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні iшiнде почта байланысымен және (немесе) электронды почтамен және (немесе) факсимильдік және (немесе) телекстік және (немесе) телеграфтық хабарламамен немесе шартта немесе инвестициялық пай қорының ережесінде айқындалған байланыстың өзге де ықтимал түрлерімен клиентке жiберiледi. Сондай-ақ осы Ереженің 20-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген хабарламалар көрсетілген жағдайлардың бірі туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Интернет желісінде инвестициялық портфельді басқарушының веб-сайтында орналастырылады.

22. Распространение управляющим инвестиционным портфелем рекламной информации осуществляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и Закона об инвестиционных фондах.
Не допускается публикация в средствах массовой информации или распространение иным образом управляющим инвестиционным портфелем недостоверных или вводящих в заблуждение сведений о параметрах (ценах, объемах и других возможных параметрах) сделок с финансовыми инструментами, о показателях доходности при инвестировании активов клиентов и других показателях, характеризующих деятельность управляющего инвестиционным портфелем.
При публикации в средствах массовой информации или иным образом информации о своей деятельности управляющий инвестиционным портфелем указывает свое полное наименование, а также дату выдачи и номер лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем.
23. Управляющий инвестиционным портфелем, осуществляющий доверительное управление активами паевого инвестиционного фонда, в течение трех рабочих дней с даты получения уведомления уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии или ее лишении направляет кастодиану, осуществляющему учет активов данного фонда, информацию о суммах кредиторской и дебиторской задолженностей, в том числе возникших в рамках открытия операций "репо", включая сведения о кредиторах, дебиторах и лицах, участвовавших в операциях "репо".
24. Внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем устанавливаются дополнительные требования (помимо требований, определенных пунктами 16-23 настоящих Правил) к данному управляющему инвестиционным портфелем по раскрытию информации перед его клиентами.
Глава 3. Условия осуществления деятельности по управлению
инвестиционным портфелем
25. Управление инвестиционным портфелем клиента осуществляется в соответствии с Законом о рынке ценных бумаг, Законом об инвестиционных фондах, настоящими Правилами и инвестиционной декларацией клиента.
26. При осуществлении деятельности по управлению инвестиционным портфелем, сформированным за счет собственных активов накопительных пенсионных фондов, банков второго уровня, страховых организаций и иных финансовых организаций, управляющий инвестиционным портфелем в дополнение к требованиям, установленным настоящими Правилами, руководствуется законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность накопительных пенсионных фондов, банков второго уровня, страховых организаций и иных финансовых организаций.
В случае установления законодательством Республики Казахстан особых условий и ограничений в отношении сделок с активами клиентов, указанных в части первой настоящего пункта Правил, управление инвестиционным портфелем такого клиента осуществляется с учетом указанных ограничений.

22. Инвестициялық портфельді басқарушының жарнамалық ақпаратты таратуы «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына және Инвестициялық қорлар туралы Заңның талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Инвестициялық портфельді басқарушының қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелердің параметрлері (бағасы, көлемі және басқа да ықтимал параметрлері) туралы, клиенттердің активтерін инвестициялау кезіндегі кірістілік көрсеткіштері және инвестициялық портфельді басқарушының қызметін сипаттайтын басқа да көрсеткіштер туралы дәйексіз немесе жаңылдыратын мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауына немесе өзгеше түрде таратуына жол берілмейді.
Инвестициялық портфельді басқарушының өзінің қызметі туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өзгеше түрде жариялауы кезінде өзінің толық атауын, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның берілген күнін және нөмірін көрсетеді.
23. Инвестициялық пай қорының активтерін сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушы уәкілетті органның лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы хабарламасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы қордың активтерін есепке алуды жүзеге асыратын кастодианға кредиторлық және дебиторлық берешектердің, оның ішінде «репо» операцияларына қатысқан кредиторлар, дебиторлар мен тұлғалар туралы мәліметтерді қосқанда, «репо» операцияларын ашу аясында пайда болғандарының сомалары туралы ақпаратты жібереді.
24. Инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарында осы инвестициялық портфельді басқарушының оның клиенттеріне ақпаратты жария ету жөніндегі қосымша талаптар (осы Ереженің 16-23-тармақтарында белгіленген міндеттерден өзге) белгіленеді.
3-тарау. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру талаптары
25. Клиенттің инвестициялық портфелін басқару Бағалы қағаздар рыногы туралы Заңға, Инвестициялық қорлар туралы Заңға, осы Ережеге және клиенттің инвестициялық декларациясына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру ұйымдарының және өзге де қаржы ұйымдарының меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру кезінде инвестициялық портфельді басқарушы осы Ережеде белгіленген талаптарға қосымша жинақтаушы зейнетақы қорларының, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру ұйымдарының және өзге де қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында Ереженің осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген клиенттердің активтерімен жасалатын мәмілелерге қатысты ерекше талаптар мен шектеулер белгіленген жағдайда, осындай клиенттің инвестициялық портфелін басқару көрсетілген шектеулер ескеріле отырып жүзеге асырылады.

27. Инвестиционная декларация клиента содержит сведения, предусмотренные пунктом 29 Инструкции о требованиях по наличию системы управления рисками для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденной постановлением Правления Агентства от 26 сентября 2009 года № 209 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5844) (далее - Инструкция о требованиях по наличию системы управления рисками).
Требования к инвестиционной декларации инвестиционных фондов установлены статьей 39 Закона об инвестиционных фондах.
28. Если это предусмотрено договором, заключенным с клиентом, инвестиционная декларация содержит требования к сроку, в течение которого активы, переданные в инвестиционное управление, инвестируются, и размеру максимального остатка денег, которые могут оставаться на счетах клиента.
29. Инвестиционные декларации клиентов управляющего инвестиционным портфелем, являющихся финансовыми организациями, составляются с учетом законодательства Республики Казахстан, регламентирующего деятельность данных финансовых организаций, и утверждаются советом директоров финансовой организации.
30. В процессе осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем инвестиционные решения в отношении активов клиента и (или) собственных активов управляющего инвестиционным портфелем принимаются инвестиционным комитетом управляющего инвестиционным портфелем.
Порядок принятия инвестиционных решений в отношении активов клиента и (или) собственных активов управляющего инвестиционным портфелем, требования к порядку составления и содержанию рекомендации и инвестиционного решения установлены Инструкцией о требованиях по наличию системы управления рисками.
31. В случае, если в результате обстоятельств, независящих от действий управляющего инвестиционным портфелем, структура инвестиционного портфеля клиента перестанет соответствовать условиям, установленным законодательством Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларацией клиента, управляющий инвестиционным портфелем незамедлительно прекращает деятельность, усугубляющую такое несоответствие, и в течение одного рабочего дня сообщает уполномоченному органу и клиенту о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.
Управляющий инвестиционным портфелем приводит структуру инвестиционного портфеля клиента в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларации клиента в сроки, установленные планом мероприятий, указанным в части первой настоящего пункта Правил, согласованным с уполномоченным органом, либо в сроки, установленные уполномоченным органом по результатам рассмотрения данного плана мероприятий.

27. Клиенттің инвестициялық декларациясында Агенттік Басқармасының 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 209 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5844 тіркелген) қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықтың (бұдан әрі – Тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуы жөніндегі талаптар туралы нұсқаулық) 29-тармағында көзделген мәліметтер болады.
Инвестициялық қорлардың инвестициялық декларациясына қойылатын талаптар «Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының  39-бабында белгіленген.
28. Егер клиентпен жасалған шартта осы көзделген болса, инвестициялық декларацияда инвестициялық басқаруға тапсырылған активтердің инвестицияланатын мерзіміне және клиенттің шотында қалуы мүмкін ақшаның барынша көп қалдығының мөлшеріне қойылатын талаптар болады.
29. Инвестициялық портфельді басқарушының қаржы ұйымдары болып табылатын клиенттерінің инвестициялық декларациялары осы қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы ескеріліп жасалады және оны қаржы ұйымының директорлар кеңесі бекітеді.
30. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру барысында клиенттің активтеріне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншiктi активтеріне қатысты инвестициялық шешiмдердi инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық комитеті қабылдайды.
Клиенттің активтеріне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншiктi активтеріне қатысты инвестициялық шешiмдердi қабылдау тәртібі, ұсынымның және инвестициялық шешімнің жасалу тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар Тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуы жөніндегі талаптар туралы нұсқаулықта белгіленген.
31. Егер инвестициялық портфельді басқарушының іс-әрекеттеріне байланысты емес жағдайлардың нәтижесінде клиенттің инвестициялық портфелінің құрылымы Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясында белгіленген талаптарға сәйкес келуін тоқтатқан жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы осындай сәйкес келмеуді ушықтыратын қызметті дереу тоқтатады және бір күн iшiнде осы сәйкес келмеуді жою жөнiндегi іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, осы сәйкессіздік фактiсi және себептері туралы уәкiлеттi органға және клиентке хабарлайды.
Инвестициялық портфельді басқарушы клиенттің инвестициялық портфелінің құрылымын Ереженің осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, уәкiлеттi органмен келісілген іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде, не осы іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері бойынша уәкiлеттi орган белгілеген мерзімдерде Қазақстан Республикасы заңнамасының және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясының талаптарына сәйкес келтiредi.

32. Управляющий инвестиционным портфелем исполняет инвестиционные решения самостоятельно при наличии действующей лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
33. Управляющий инвестиционным портфелем не осуществляет сделки:
1) по приобретению за счет активов клиента, переданных в инвестиционное управление, финансовых инструментов и иного имущества, находящегося в собственности управляющего инвестиционным портфелем;
2) по отчуждению активов клиента в свою собственность;
3) в которых управляющий инвестиционным портфелем одновременно представляет интересы своего клиента и интересы третьего лица, не являющегося его клиентом;
4) по приобретению за счет активов клиента финансовых инструментов, выпущенных управляющим инвестиционным портфелем и (или) ценных бумаг инвестиционных фондов, находящихся в инвестиционном управлении у данного управляющего инвестиционным портфелем;
5) по приобретению за счет активов клиента ценных бумаг эмитентов, находящихся в процессе ликвидации;
6) по приобретению за счет активов клиента ценных бумаг с даты дефолта эмитента (за исключением обмена ценных бумаг и иных обязательств эмитента на ценные бумаги данного эмитента, выпущенные в целях реструктуризации обязательств эмитента), перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" официального списка фондовой биржи, приостановления фондовой биржей торгов с данными ценными бумагами;
7) предусматривающие отсрочку или рассрочку платежа более, чем на тридцать календарных дней при совершении сделки в отношении активов клиента, принятых в инвестиционное управление;
8) предполагающие использование активов клиента, принятых в инвестиционное управление, в обеспечение исполнения своих собственных обязательств или обязательств третьих лиц, не связанных с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем данного клиента;
9) по безвозмездному отчуждению активов клиента;
10) по заключению за счет активов клиента договоров о продаже финансовых инструментов, не принадлежащих клиенту ("короткие продажи");
11) по приобретению в состав активов клиента, не являющегося инвестиционным фондом, активов инвестиционных фондов, находящихся в инвестиционном управлении у данного управляющего инвестиционным портфелем, за исключением сделок, заключенных в торговой системе фондовой биржи методами открытых торгов;
12) в результате которых будут нарушены требования, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларацией клиента.

32. Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық шешiмдi бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға қолданылып жүрген лицензиясы болған кезде дербес орындайды.
33. Инвестициялық портфельді басқарушы мынадай:
1) клиенттің инвестициялық басқаруға табыс етілген активтерінің есебінен бағалы қағаздарды және инвестициялық портфельді басқарушының меншiгiндегi өзге де мүлікті сатып алу жөнiндегi;
2) өзiнiң меншiгiне клиенттің активтерін иелiгiнен шығару жөнiндегi;
3) инвестициялық портфельді басқарушы бір мезгілде өз клиентінің мүдделерін және оның клиенті болып табылмайтын үшінші тұлғаның мүдделерін білдіретін;
4) клиенттің активтері есебінен инвестициялық портфельді басқарушы шығарған қаржы құралдарын және (немесе) инвестициялық қорлардың осы инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық басқаруындағы бағалы қағаздарын сатып алу жөнiндегi;
5) клиенттің активтері есебінен тарату барысында тұрған эмитенттердің бағалы қағаздарын сатып алу жөнiндегi;
6) клиенттің активтері есебінен эмитенттің дефолты болған (эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де міндеттемелерін эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау мақсатында шығарылған осы эмитенттің бағалы қағаздарына айырбастауды қоспағанда), эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің «буферлік санат» санатына ауыстырылған, қор биржасы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұрған күннен бастап бағалы қағаздарды сатып алу жөнiндегi;
7) клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтеріне қатысты мәмілелер жасау кезінде төлемді отыз күнтiзбелiк күннен асатын мерзімге кейінге қалдыру немесе ұзарту көзделетін;
8) осы клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерін өзінің меншікті міндеттемелерін немесе үшінші тұлғалардың клиенттің инвестициялық портфелін басқару жөнiндегi қызметпен байланысты емес міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуге пайдалануды болжайтын;
9) клиенттің активтерін өтеусіз иелiгiнен шығару жөнiндегi;
10) клиенттің активтері есебінен клиентке тиесілі емес қаржы құралдарын сату туралы шарттарды жасасу жөнiндегi («қысқа сату»);
11) инвестициялық қор болып табылмайтын клиенттің активтерінің құрамына ашық сауда-саттық әдістерімен қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелерді қоспағанда, инвестициялық қорлардың осы инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық басқаруындағы активтерін сатып алу жөнiндегi;
12) нәтижесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясында белгіленген талаптар бұзылатын мәмiлелердi жүзеге асырмайды.

34. Помимо требований, установленных в пункте 33 настоящих Правил, управляющий инвестиционным портфелем соблюдает запреты, связанные с осуществлением деятельности по управлению активами инвестиционного фонда, предусмотренные статьей 41 Закона об инвестиционных фондах, с учетом особенностей, предусмотренных Законом об инвестиционных фондах.
35. Приказы по размещению и выкупу паев паевого инвестиционного фонда подписываются руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов инвестиционного фонда, и заверяются печатью либо подтверждаются кастодианом путем направления им регистратору (номинальному держателю) своего письменного подтверждения приказа управляющего инвестиционным портфелем.
Допускается использование средств факсимильной связи в процессе размещения и выкупа паев паевого инвестиционного фонда в случае, если это предусмотрено условиями договоров по кастодиальному обслуживанию и ведению системы реестров держателей ценных бумаг, с обязательным предоставлением оригиналов документов на бумажном носителе, подтверждающих согласие кастодиана на заключение сделки по списанию (зачислению) паев, в срок не позднее трех рабочих дней с момента регистрации сделки в реестре держателей паев паевого инвестиционного фонда.
Допускается составление и передача приказа по размещению и выкупу паев паевого инвестиционного фонда в электронном виде с использованием системы электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" в случае, если это предусмотрено кастодиальным договором и договором по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок организации учета
36. Учет и хранение активов, составляющих инвестиционный портфель, сформированный за счет собственных активов накопительных пенсионных фондов, страховых организаций, а также учет и хранение активов инвестиционных фондов и активов специальной финансовой компании осуществляется кастодианом на основании кастодиального договора, заключенного между кастодианом и управляющим инвестиционным портфелем.
Учет ценных бумаг клиентов, за исключением клиентов управляющего инвестиционным портфелем, указанных в части первой настоящего пункта Правил, осуществляется профессиональным участником рынка ценных бумаг, оказывающим услуги по номинальному держанию ценных бумаг (далее - номинальный держатель), на основании договора о номинальном держании, заключенного между управляющим инвестиционным портфелем и номинальным держателем.
Учет и хранение иных, кроме ценных бумаг, активов клиентов осуществляется кастодианом.

34. Инвестициялық портфельді басқарушы осы Ереженің 33-тармағында белгіленген талаптардан өзге, Инвестициялық қорлар туралы Заңда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Инвестициялық қорлар туралы Заңның 41-бабында көзделген инвестициялық қордың активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырумен байланысты тыйым салуларды сақтайды.
35. Инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру және сату жөнiндегi бұйрықтарға инвестициялық қордың активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды және олар мөрмен расталады не кастодиан тіркеушіге (номиналды ұстаушыға) өзінің инвестициялық портфельді басқарушының бұйрығын жазбаша растағанын жібере отырып растайды.
Егер осылай кастодиандық қызмет көрсету және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмі жүйесін жүргізу жөнiндегi шарттардың талаптарында көзделген жағдайда, инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру және сатып алу барысында мәмiленi инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тiзiлiмiнде тіркеген сәттен бастап үш жұмыс күнінен кеш емес мерзімде кастодианның пайларды есептен шығару (есепке алу) бойынша мәмілелер жасауға келiсiмiн растайтын, қағаз тасымалдауыштағы құжаттардың түпнұсқаларын мiндеттi түрде бере отырып, факсимильді байланыс құралдарын пайдалануға жол берiледi.
Егер осылай кастодиандық шартта және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмі жүйесін жүргізу жөнiндегi шартта көзделген жағдайда, «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңына сәйкес электрондық құжат айналымы жүйесін пайдаланумен инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру және сатып алу жөніндегі бұйрықты электронды түрде жасауға және беруге жол беріледі.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-тарау. Есепке алуды ұйымдастыру тәртібі
36. Кастодиан жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру ұйымдарының меншікті активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельді құрайтын активтерді есепке алу және сақтауды, сондай-ақ инвестициялық қорлардың активтерін және арнайы қаржы компаниясының активтерін есепке алу және сақтауды кастодиан мен инвестициялық портфельді басқарушының арасында жасалған кастодиандық шарт негізінде жүзеге асырады.
Инвестициялық портфельді басқарушы мен номиналды ұстаушының арасында жасалған номиналды ұстау туралы шарттың негізінде бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөнiндегi қызметтерді көрсететін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы (бұдан әрі – номиналды ұстаушы) Ереженің осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерін қоспағанда, клиенттердің бағалы қағаздарын есепке алуды жүзеге асырады.
Кастодиан бағалы қағаздардан басқа, клиенттердің өзге активтерін есепке алу және сақтауды жүзеге асырады.

37. В системе внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем активы клиента обособляются от собственных активов управляющего инвестиционным портфелем путем их учета на забалансовых счетах управляющего инвестиционным портфелем, и на них не обращается взыскание по обязательствам управляющего инвестиционным портфелем.
Забалансовый счет открывается в системе внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем каждому клиенту управляющего инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, Инструкцией по ведению бухгалтерского учета организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем или инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090), и международными стандартами финансовой отчетности.
38. Порядок ведения системы внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем, открытия счета клиенту в системе внутреннего учета и поддержание системы внутреннего учета в актуальном состоянии устанавливается внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем.
39. Учет и хранение денег, принадлежащих клиентам Управляющего инвестиционным портфелем, за исключением учета и хранения золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан и активов Национального фонда Республики Казахстан, переданных в инвестиционное управление, осуществляется на банковских счетах, открытых Управляющим инвестиционным портфелем в неаффилированных с ним банках, обладающих лицензией на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг и соответствующих одному из следующих условий:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service, Fitch или их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства), или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
являются банками-эмитентами, включенными в первую (наивысшую) категорию сектора «акции» официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан.
Учет и хранение золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан и активов Национального фонда Республики Казахстан, переданных в управление Управляющему инвестиционным портфелем, осуществляются на счетах Национального Банка Республики Казахстан, открытых в иностранных банках-кастодианах.

37. Инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесінде клиенттің активтері инвестициялық портфельді басқарушының меншiктi активтерінен оларды инвестициялық портфельді басқарушының баланстан тыс шоттарына есепке алу арқылы оқшауланады және олар инвестициялық портфельді басқарушының мiндеттемелерi бойынша өндiрiп алынбайды.
Баланстан тыс шот Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 тіркелген) қаулысымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқаруды немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулыққа және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушының әрбір клиентіне инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесінде ашылады.
38. Инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесін жүргізу, клиентке ішкі есепке алу жүйесінде шот ашу және ішкі есепке алу жүйесін актуалды жағдайда ұстап тұру тәртiбi инвестициялық портфельді басқарушының iшкi құжаттарында белгiленедi.
39. Инвестициялық портфельді Басқарушының клиенттеріне тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау инвестициялық басқаруға берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін есепке алу мен сақтауды қоспағанда, инвестициялық портфельді Басқарушы өзімен үлестес емес, бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін:
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша «ВВ-»-тен темен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі немесе Мооdу's Investors Service, Fіtch агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының (бұдан әрі - басқа рейтингілік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Рооr's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингісі бар;
Standard & Рооr's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингісі бар резиденті емес-бас банктің Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банктері болып табылатын;
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) санатына енгізілген эмитент-банктер болып табылатын банктерде ашқан банк шоттарында жүзеге асырылады.
Инвестициялық портфельді басқарушыға басқаруға берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін есепке алу және сақтау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шетелдік кастодиан-банктерде ашылған шоттарында жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Учет и хранение иностранных финансовых инструментов клиентов-нерезидентов Республики Казахстан может осуществляться иностранными номинальными держателями, обладающими долгосрочным и (или) краткосрочным индивидуальным рейтингом не ниже категории "А-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
41. Управляющий инвестиционным портфелем не реже одного раза в месяц проводит сверку данных своей системы внутреннего учета на их соответствие данным кастодианов, осуществляющих учет и хранение активов клиентов, и (или) данным номинального держателя, осуществляющего учет ценных бумаг клиентов управляющего инвестиционным портфелем.
Результаты сверки по данным, указанным в части первой настоящего пункта, оформляются актом сверки, который содержит следующие сведения:
1) дату составления акта сверки;
2) период, за который осуществляется сверка;
3) информацию об остатке на дату составления акта-сверки активов на счетах (субсчетах);
4) информацию о движении активов в период, за который осуществляется сверка активов по счетам (субсчетам).
Акт сверки составляется в двух экземплярах, подписывается представителями сторон, осуществляющими сверку, и заверяется их печатями.
42. Сверка данных системы внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем с данными иностранного номинального держателя осуществляется через международную межбанковскую систему передачи информации и совершения платежей посредством обмена SWIFT - сообщениями либо другими средствами связи, предусмотренными договором с иностранным номинальным держателем, и заключается в сверке остатков на дату проведения сверки финансовых инструментов, принадлежащих клиентам - нерезидентам Республики Казахстан и находящихся на счетах иностранного номинального держателя, с данными системы внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем.
Документы, на основании которых проводилась сверка, в том числе SWIFT - сообщения, подлежат хранению в течение пяти лет с даты проведения сверки.
43. В случае, если по результатам сверки, осуществляемой в соответствии с пунктами 41 и 42 настоящих Правил, имеются расхождения, стороны, осуществлявшие сверку, принимают меры по их устранению.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
40. Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттерiнiң шетелдік қаржы құралдарын есепке алу және сақтауды «Standard & Poor's» агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша «А-» санатынан төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетелдік номиналды ұстаушылар жүзеге асыруы мүмкін.
41. Инвестициялық портфельді басқарушы айына кемінде бір рет өзiнiң ішкі есепке алу жүйесiнiң деректерін олардың клиенттердің активтерін есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын кастодиандардың деректеріне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерінің бағалы қағаздарын есепке алуды жүзеге асыратын номиналды ұстаушының деректеріне сәйкес келуін салыстырып тексереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген деректер бойынша салыстырып тексеру нәтижелері мынадай мәліметтер бар салыстырып тексеру актісімен ресімделеді:
1) салыстырып тексеру актісінің жасалу күні;
2) салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезең;
3) салыстырып тексеру актісінің жасалу күніндегі шоттардағы (қосалқы шоттардағы) активтердің қалдығы туралы ақпарат;
4) салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезеңдегі активтердің, шоттардағы (қосалқы шоттардағы) активтердің қозғалысы туралы ақпарат.
Салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, оған салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптардың өкілдері қол қояды және олардың мөрлерімен куәландырылады.
42. Инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесінің деректерін шетелдік номиналды ұстаушының деректерімен салыстырып тексеру халықаралық банкаралық ақпарат беру жүйесі арқылы және SWIFT - хабарламалармен алмасу не шетелдік номиналды ұстаушымен жасалған шартта көзделген басқа да байланыс құралдары арқылы төлемдер жасау жолымен жүзеге асырылады және мәні Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттерге тиесілі және шетелдік номиналды ұстаушының шоттарындағы қаржы құралдарын салыстырып тексеруді жүргізу күніндегі қалдықтарды инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесінің деректерімен салыстырып тексеруде болады.
Олардың негізінде салыстырып тексеру жүргізілген құжаттар, оның ішінде SWIFT – хабарламалар салыстырып тексеру жүргізілген күннен бастап бес жыл ішінде сақталуы тиіс.
43. Осы Ереженің 41 және 42-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылатын салыстырып тексерудің нәтижелері бойынша сәйкес келмеушіліктер болған жағдайда, салыстырып тексеруді жүзеге асырған тараптар оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.

44. Управляющий инвестиционным портфелем ведет достоверный и актуальный учет всех документов, относящихся к его деятельности, путем ведения журналов, содержащих сведения о (об):
1) заключенных договорах по управлению инвестиционным портфелем и всех изменениях и дополнениях к ним;
2) составленных рекомендациях;
3) инвестиционных решениях, их исполнении (неисполнении);
4) заключенных сделках с активами клиентов и (или) собственными активами управляющего инвестиционным портфелем, их исполнении (неисполнении);
5) документах, представленных брокеру, в целях исполнения инвестиционных решений либо в случае совмещения деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя распоряжений, направленных в торговое подразделение;
6) финансовых инструментах клиентов и изменениях их количества;
7) поступлении и распределении доходов по ценным бумагам;
8) предоставленных отчетах клиентам;
9) сверках системы внутреннего учета на их соответствие данным кастодианов и (или) номинальных держателей и (или) иностранных номинальных держателей;
10) обращениях клиентов, содержащих претензии к управляющему инвестиционным портфелем, и мерах по их устранению.
45. Рекомендации вместе с документами (материалами), на основании которых они были выданы, инвестиционные решения и иные документы, относящиеся к деятельности по управлению инвестиционным портфелем, подлежат хранению в отдельных файлах-регистраторах в хронологическом порядке.
Глава 5. Порядок проведения процедуры сверки
передаваемых активов специальной финансовой
компании новому управляющему агенту
46. Сверка передаваемых активов специальной финансовой компании новому управляющему агенту осуществляется уполномоченными представителями кастодиана, управляющего агента и специальной финансовой компании.
47. Для осуществления сверки передаваемых активов новому управляющему агенту составляются:
1) перечень передаваемых активов;
2) перечень передаваемых документов;
3) акт сверки.
Передаваемые активы включают в себя активы, находящиеся в управлении на момент проведения сверки.
48. При сверке передаваемых активов новому управляющему агенту за весь период инвестиционного управления передаются:
1) копии поручений управляющего агента организациям, осуществляющим (осуществлявшим) брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, на заключение сделок с финансовыми инструментами за счет активов специальной финансовой компании;

44. Инвестициялық портфельді басқарушы оның қызметіне қатысты барлық құжаттарды шынайы және актуалды есепке алуды:
1) инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi жасалған шарттар және оларға енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар;
2) жасалған ұсыныстар;
3) инвестициялық шешімдер, олардың орындалуы (орындалмауы);
4) клиенттердің активтерімен және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншiктi активтерімен жасалған мәмілелер, олардың орындалуы (орындалмауы);
5) инвестициялық шешiмдердi орындау мақсатында брокерге берілген құжаттар не инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған жағдайда сауда бөлімшесіне жіберілген өкімдер;
6) клиенттердің қаржы құралдары және олардың санының өзгеруі;
7) бағалы қағаздар бойынша кiрiстердiң түсуі және бөлiнуi;
8) клиенттерге берілген есептер;
9) ішкі есепке алу жүйелерін олардың кастодиандардың және (немесе) номиналды ұстаушылардың және (немесе) шетелдік номиналды ұстаушылардың деректеріне сәйкес келуін салыстырып тексерулер;
10) клиенттердің инвестициялық портфельді басқарушыға шағымдары және оларды жою жөнiндегi іс-шаралар бар өтiнiштерi туралы (жөнiндегi) мәліметтер бар журналдарды жүргізу арқылы жүргiзедi.
45. Ұсынымдар олардың негiзiнде берілген құжаттармен (материалдармен) бірге, инвестициялық шешімдер және инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметке қатысты өзге де құжаттар хронологиялық тәртіппен жеке тiркегiш файлдарда сақталады.
5-тарау. Арнайы қаржы компаниясының жаңа басқарушы агентке берiлетiн активтерін салыстырып тексеру рәсiмiн жүргізу тәртiбi
46. Арнайы қаржы компаниясының жаңа басқарушы агентке берiлетiн активтерін салыстырып тексеруді кастодианның, басқарушы агенттің және арнайы қаржы компаниясының уәкiлеттi өкiлдерi жүзеге асырады.
47. Жаңа басқарушы агентке берiлетiн активтерді салыстырып тексеру үшiн:
1) берiлетiн активтердің тiзбесi;
2) берiлетiн құжаттардың тiзбесi;
3) салыстырып тексеру актiсi жасалады.
Берiлетiн активтерге салыстырып тексеру сәтіне басқарудағы активтер кiредi.
48. Инвестициялық басқарудың барлық кезеңінде жаңа басқарушы агентке берiлетiн активтерді салыстырып тексеру кезінде:
1) басқарушы агенттің бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын (жүзеге асырған) ұйымдарға арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен қаржы құралдарымен мәмілелер жасасуға берген тапсырмаларының көшiрмелерi;

2) копии отчетов организаций, осуществляющих (осуществлявших) брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, об исполнении поручений управляющего агента на заключение сделок с финансовыми инструментами за счет активов специальной финансовой компании;
3) при самостоятельном заключении управляющим агентом сделок с финансовыми инструментами за счет активов специальной финансовой компании - копии документов, подтверждающих заключение таких сделок;
4) копии выданных кастодианом выписок с инвестиционного счета;
5) копии выданных АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" выписок с субсчета специальной финансовой компании, открытого в рамках лицевого счета кастодиана;
6) оригиналы действующих на день сверки передаваемых активов специальной финансовой компании договоров банковского вклада с банками второго уровня, заключенных за счет активов специальной финансовой компании;
7) копии договоров банковского вклада с банками второго уровня, заключенных за счет активов специальной финансовой компании, срок которых истек на день осуществления сверки передаваемых активов специальной финансовой компании;
8) иные документы, относящиеся к управлению инвестиционным портфелем, сформированным за счет активов специальной финансовой компании управляющим агентом.
49. По итогам сверки составляется акт сверки, который содержит, в том числе следующую информацию о (об):
1) количестве ценных бумаг (в штуках) с указанием их национальных идентификационных номеров;
2) вкладах в банках второго уровня с указанием наименований банков-депонентов, сумм вкладов, дат заключения и номеров договоров банковского вклада, сроков вкладов, размеров ставок вознаграждения;
3) движении денег на инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте;
4) покупной стоимости финансовых инструментов;
5) текущей стоимости инвестиций;
6) сумме начисленного и полученного инвестиционного дохода по каждому финансовому инструменту;
7) сумме комиссионных вознаграждений;
8) остатке денег на инвестиционных счетах;
9) оригиналах передаваемых документов, относящихся к инвестиционной деятельности;
10) иные сведения, относящиеся к инвестиционной деятельности.
50. Акт сверки:
1) составляется на дату расторжения договора по управлению инвестиционным портфелем в пяти экземплярах по одному экземпляру для специальной финансовой компании, нового управляющего агента, управляющего агента, кастодиана, уполномоченного органа;
2) подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами специальной финансовой компании, управляющего агента и нового управляющего агента;

2) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын (жүзеге асырған) ұйымдардың басқарушы агенттің арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен қаржы құралдарымен мәмілелер жасасуға тапсырмаларын орындауы туралы есептерiнiң көшiрмелерi;
3) басқарушы агент арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен қаржы құралдарымен өз бетімен мәмілелер жасасқан кезде - мұндай мәмiлелердiң жасалуын растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
4) инвестициялық шоттан кастодиан берген үзiндi жазбалардың көшiрмелерi;
5) арнайы қаржы компаниясының кастодианның жеке шоты шеңберінде ашылған қосалқы шотынан «Бағалы қағаздар орталық депозитарийi» АҚ берген үзiндi жазбалардың көшiрмелерi;
6) арнайы қаржы компаниясының берiлетiн активтерін салыстырып тексеру күніне арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен екiншi деңгейдегі банктермен жасалған қолданыстағы банктік салым шарттарының түпнұсқалары;
7) арнайы қаржы компаниясының берiлетiн активтерін салыстырып тексеру күніне мерзiмi өтіп кеткен арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен екiншi деңгейдегі банктермен жасалған банктік  салым шарттарының көшiрмелерi;
8) басқарушы агенттің арнайы қаржы компаниясының активтері есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельді басқаруға қатысты өзге де құжаттар берiледi.
49. Салыстырып тексеру қорытындылары бойынша салыстырып тексеру актiсi жасалады, оның ішінде мыналар туралы ақпарат болады:
1) бағалы қағаздардың ұлттық сәйкестендіру нөмiрлерi көрсетіле отырып, олардың саны (данамен) туралы;
2) депонент-банктердiң атауы, салым сомалары, банктік салым шартының жасалу күні мен оның нөмiрi, салым мерзiмi, сыйақы ставкалары көрсетіле отырып екiншi деңгейдегі банктердегі салымдар туралы;
3) инвестициялық шоттардағы теңгемен және шетел валютасында ақша қозғалысы туралы;
4) қаржы құралдарының сатып алу құны туралы;
5) инвестициялардың ағымдағы құны туралы;
6) әрбір қаржы құралы бойынша есептелген және алынған инвестициялық кiрiстiң сомасы туралы;
7) комиссиялық сыйақы сомасы туралы;
8) инвестициялық шоттардағы ақша қалдығы туралы;
9) инвестициялық қызметке қатысты берiлетiн құжаттардың түпнұсқалары туралы;
10) инвестициялық қызметке қатысты өзге де мәліметтер.
50. Салыстырып тексеру актiсi:
1) бір данадан арнайы қаржы компаниясы, жаңа басқарушы агент, басқарушы агент, кастодиан, уәкiлеттi орган үшiн бес дана етіп  инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шартты бұзу күніне жасалады;
2) арнайы қаржы компаниясының, басқарушы агенттің және жаңа басқарушы агенттің бiрiншi басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды;

3) заверяется оттисками печатей специальной финансовой компании, управляющего агента и нового управляющего агента;
4) содержит отметку кастодиана о достоверности данных акта сверки, заверенную подписью первого руководителя кастодиана или его руководящего работника, который курирует подразделение, осуществляющее кастодиальное обслуживание активов специальной финансовой компании, и оттиском печати кастодиана.
51. Экземпляр акта сверки, оформленный в соответствии с условиями пунктов 49 и 50 настоящих Правил, представляется уполномоченному органу в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
Глава 6. Порядок действий управляющего инвестиционным
портфелем в случае приостановления действия лицензии или
лишения лицензии на осуществление деятельности по управлению
инвестиционным портфелем
52. В случае приостановления действия либо лишения лицензии управляющий инвестиционным портфелем в течение двух рабочих дней со дня получения соответствующего уведомления уполномоченного органа сообщает об этом:
1) своим клиентам путем направления индивидуального извещения и размещения соответствующих объявлений в доступных для клиентов местах (в помещениях головного офиса и филиалов, а также на веб-сайте (при наличии) данного управляющего инвестиционным портфелем в сети Интернет);
2) номинальным держателям и кастодианам, у которых открыты счета клиентов данного управляющего инвестиционным портфелем.
53. В случае лишения лицензии управляющий инвестиционным портфелем возвращает активы клиенту в течение тридцати календарных дней с момента получения уведомления уполномоченного органа на основании приказа клиента или при наличии заключенного договора передает активы новому управляющему инвестиционным портфелем.
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 30 апреля 2010 года № 59
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2335).
2. Постановление Правления Агентства от 25 октября 2004 года № 298 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению портфелем ценных бумаг", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2335" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3230, опубликованное в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики, № 9-13, ст.42).

3) арнайы қаржы компаниясының, басқарушы агенттің және жаңа басқарушы агенттің мөрімен куәландырылады;
4) кастодианның бiрiншi басшысының немесе арнайы қаржы компаниясының активтеріне кастодиандық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшеге жетекшiлiк ететін басшы қызметкерiнiң қолымен және кастодианның мөрімен куәландырылған салыстырып тексеру актiсi деректерiнiң дұрыстығы туралы белгiсi болуы тиіс.
51. Осы Ереженiң 49 және 50-тармақтарының талаптарына сәйкес ресімделген салыстырып тексеру актiсiнiң данасы оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні iшiнде уәкiлеттi органға ұсынылады.
6-тарау. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушының іс-әрекет жасау тәртібі
52. Инвестициялық портфельді басқарушы лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған жағдайда уәкiлеттi органның тиісті хабарламасын алған күннен бастап екі жұмыс күні iшiнде бұл туралы:
1) жеке хабарлама жіберу және клиенттер үшін оңай қол жетімді болатын орындарында (бас офистің және филиалдардың үй-жайларында, сондай-ақ Интернет желісінде осы инвестициялық портфельді басқарушының веб-сайтында (бар болса)) тиісті хабарландырулар орналастыру арқылы өзінің клиенттеріне;
2) номиналды ұстаушыларға және осы инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерінің шоттары ашылған кастодиандарға хабарлайды.
53. Инвестициялық портфельді басқарушы лицензиядан айырылған жағдайда уәкiлеттi органның хабарламасын алған сәттен бастап отыз күнтізбелік күн iшiнде клиенттің бұйрығы негізінде активтерін клиентке қайтарады немесе жасалған шарт болған кезде активтерді жаңа инвестициялық портфельді басқарушыға табыс етеді.
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы 30
сәуірдегі № 59 қаулысының
2-қосымшасы
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 21 сәуiрдегi № 137 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2335 тіркелген) қаулысы.
2. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 2335 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2004 жылғы 25 қазандағы № 298 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3230 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының № 9-13 санында жарияланған, 42-бет) қаулысы.

3. Постановление Правления Агентства от 15 апреля 2006 года № 97 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4230).
4. Постановление Правления Агентства от 12 августа 2006 года № 149 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4392, опубликованное 29 сентября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 174 (1154)).
5. Постановление Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 69 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4641, опубликованное в марте-апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан и 1 июня 2007 года в газете "Юридическая газета" № 82 (1285)).
6. Постановление Правления Агентства от 29 октября 2008 года № 167 "О внесении дополнений и изменений в Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5373).
7. Постановление Правления Агентства от 27 марта 2009 года № 59 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5634).
8. Пункт 3 постановления Правления Агентства от 26 сентября 2009 года № 209 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию системы управления рисками для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, и внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5844).

3. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы» 2006 жылғы 15 сәуірдегі № 97 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4230 тіркелген) қаулысы.
4. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2006 жылғы 12 тамыздағы № 149 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4392 тіркелген, 2006 жылғы 29 қыркүйекте «Заң газеті» газетінің № 174 (980) санында жарияланған) қаулысы.
5. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы» 2007 жылғы 30 наурыздағы № 69 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4641 тіркелген, 2007 жылғы сәуір-мамырда Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында және 2007 жылғы 1 маусымда «Заң газеті» газетінің № 82 (1111) санында жарияланған) қаулысы.
6. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 29 қазандағы № 167 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5373 тіркелген) қаулысы.
7. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2009 жылғы 27 наурыздағы № 59 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5634 тіркелген) қаулысы.
8. Агенттік Басқармасының «Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 209 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5844 тіркелген) қаулысының 3-тармағы.