Об утверждении Правил привлечения эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов, для проведения таможенной экспертизы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6431. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 29.01.2018 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3
В соответствии с пунктом 1 статьи 229 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов, для проведения таможенной экспертизы.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Карбузов К-К.Ж.) обеспечить в установленном законодательном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2010 года.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 августа 2010 года № 391
Правила
привлечения эксперта (специалиста), не являющегося должностным
лицом органов государственных доходов, для проведения
таможенных экспертиз
Сноска. Правила в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определяют порядок привлечения эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов, для проведения таможенной экспертизы, и разработаны в соответствии со статьей 229 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".

Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыларды (мамандарды) кедендік сараптама жүргізуге тартудың қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 391 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6431 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 77 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 29.01.2018 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 229-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыларды (мамандарды) кедендік сараптама жүргізу үшін тарту туралы қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (Қ-К.Ж. Кәрбозов) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енеді және 2010 жылғы 1 шілдеден бастап пайда болған қатынастарда қолданылады.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 3 тамыздағы
№ 391 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыларды (мамандарды) кедендік сараптама жүргізуге тартудың Қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қағида мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыларды (мамандарды) кедендік сараптама жүргізу үшін тартудың тәртібін айқындайды және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 229-бабына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) организация, уполномоченная на проведение таможенной экспертизы, не являющаяся органом государственных доходов – организация, проводящая экспертизы товаров для таможенных целей (далее – уполномоченная организация);
2) эксперт (специалист), не являющийся должностным лицом органов государственных доходов – специалист уполномоченной организации, обладающий специальными и (или) научными познаниями для дачи заключения эксперта (далее – эксперт);
3) заключение эксперта – документ, содержащий результаты проведенного исследования и выводы таможенной экспертизы в виде ответов на поставленные вопросы, проведенных с использованием специальных и (или) научных познаний.
3. Правила применяются для организации экспертной деятельности в целях получения независимого, профессионального мнения в области исследования товаров в таможенных целях.
4. Основными задачами проведения таможенной экспертизы в уполномоченных организациях являются:
осуществление всестороннего, полного и комплексного анализа представленных материалов, документов, проб и образцов товаров, с целью выражения профессионального мнения по предмету таможенной экспертизы;
представление объективного, независимого экспертного заключения.
5. Орган государственных доходов назначает таможенную экспертизу в уполномоченные организации, только в случае невозможности проведения такой экспертизы таможенными экспертами. В случае невозможности проведения таможенной экспертизы, орган государственных доходов, уполномоченный на проведение таможенной экспертизы в письменной форме уведомляет об этом органов государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, в срок не позднее одного рабочего дня со дня получения материалов для проведения таможенной экспертизы.
6. Орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, заключает договор с уполномоченной организацией на проведение таможенной экспертизы или экспертом, в котором устанавливаются условия проведения таможенной экспертизы.
7. Расходы на проведение таможенной экспертизы возмещаются за счет бюджетных средств органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу.
8. Эксперт предоставляет в орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу документы, подтверждающие наличие специальных и (или) научных познаний для дачи заключения эксперта.

2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) мемлекеттік кірістер орган болып табылмайтын кедендік сараптама жүргізуге уәкілетті ұйым – кедендік мақсат үшін тауарларға сараптама жүргізетін ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым);
2) мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшы (маман) – сарапшы қорытындысын (бұдан әрі – сарапшы) беру үшін арнайы және (немесе) ғылыми танымдарға ие уәкілетті ұйымның маманы;
3) сарапшы қорытындысы – жүргізілген зерттеулердің нәтижесі және арнайы және (немесе) ғылыми танымдарды қолдана отырып қойылған сұрақтарға жауап түрінде кедендік сарапшының қорытындысы бар құжат.
3. Тәртіп сараптама қызметін ұйымдастыру үшін кедендік мақсатта тауарларды зерттеу аумағында тәуелсіз, кәсіби пікір алу үшін қолданылады.
4. Уәкілеттік ұйымдарда кедендік сараптама жүргізудің негізгі міндеттері:
кедендік сараптама бойынша кәсіби пікір білдіру мақсатында ұсынылған материалдарға, құжаттарға, сынамаларға және үлгілерге жан–жақты, толық және кешендік талдауды жүзеге асыру;
объективті және тәуелсіз сарапшы қорытындысын ұсыну болып табылады.
5. Мемлекеттік кірістер органы мұндай сараптаманы кедендік сарапшылар жүргізу мүмкін болмаған жағдайда ғана кедендік сараптаманы уәкілетті ұйымдарда тағайындайды. Кедендік сараптаманы жүргізу мүмкін болмаған жағдайда кедендік сараптама жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кірістер органы кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органын кедендік сараптама жүргізу үшін материалдарды алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде бұл туралы хабардар етеді.
6. Кедендік сараптама тағайындаған мемлекеттік кірістер органы кедендік сараптама жүргізетін уәкілетті ұйыммен немесе сарапшымен кедендік сараптама жүргізу шарттары белгіленген шарт жасасады.
7. Кедендік сараптаманы жүргізуге арналған шығыстар кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
8. Сарапшы кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына сарапшы қорытындысын беру үшін арнайы және (немесе) ғылыми танымының бар екендігін растайтын құжаттарын ұсынады.