О Правилах содержания животных, выгула собак и кошек в населенных пунктах района имени Габита Мусрепова
Решение маслихата района Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 31 марта 2010 года N 17-3. Зарегистрировано Управлением юстиции района Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области 6 мая 2010 года N 13-5-113. Утратило силу - решением маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 30 мая 2012 года N 4-10
Сноска. Утратило силу - решением маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 30.05.2012 N 4-10
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30 января 2001 года № 155, пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года № 148, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания животных, выгула собак и кошек в населенных пунктах района имени Габита Мусрепова (прилагаются).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня их первого официального опубликования.
Председатель XVII сессии                         Секретарь             районного маслихата                        районного маслихата
И. Гроот                                       Б.Искакова
СОГЛАСОВАНО:
ГУ «Отдел ветеринарии
района имени Габита Мусрепова»                К. Жазитов
5 апреля 2010 года
Утверждены
решением районного маслихата
от 31 марта 2010 года № 17-3
Правила
содержания животных, выгула собак и кошек в населенных пунктах района имени Габита Мусрепова
1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания животных, выгула собак и кошек в районе имени Габита Мусрепова (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года № 155, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении      в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148, Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года № 339.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) животные - сельскохозяйственные, домашние, млекопитающие, птицы, пчелы, рыбы, земноводные, другие представители животного мира;
2) безнадзорные животные - животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых неизвестен, а также домашние животные, от права собственности, на которых собственник отказался;

Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының елді мекендерінде малдарды ұстау, ит пен мысықтарды серуендету ережелері туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов аудандық мәслихатының 2010 жылғы 31 наурыздағы N 17-3 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 6 мамырда N 13-5-113 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудандық мәслихатының 2012 жылғы 30 мамырдағы N 4-10 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудандық мәслихатының 2012.05.30 N 4-10 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:                      1. Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының елді мекендерінде малдарды ұстау, ит пен мысықтарды серуендету ережесі бекітілсін (қосымша).
2. Осы шешім он күн ішінде арнайы баспаға шыққан соң күшіне енеді.
Аудандық мәслихаттың                       Аудандық мәслихаттың
XVIІ сессиясының төрағасы                  хатшысы
И.Гроот                                    Б. Ысқақова
КЕЛІСІЛДІ:
«Ғабит Мүсірепов атындағы
ауданның ветеринария бөлімі» ММ            К.Жазитов
2010 жылғы 5 сәуір
Аудандық мәслихаттың
2010 жылғы 31 наурыздағы
сессиясының № 17-3 шешімімен
бекітілді
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының елді мекендерінде малдарды ұстау, ит пен мысықтарды серуендету
ережесі
1. Жалпы жағдайы
1. Осы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының елді мекендерінде малдарды ұстау, ит пен мысықтарды серуендету ережесі (әрі қарай - Ереже) Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 Кодексіне, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңына, Қазақстан Республикасының «Ветеринария туралы» 2002 жылғы № 339 Заңына сәйкес жасалды.
2. Осы Ережеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) жануарлар – ауыл шаруашылық, үй, сүтқоректілер, құстар, бал аралары, балықтар, қосмекенділер және жануарлар әлемінің басқа да түрлері;
2) қадағалаусыз жануарлар – иесі бар және уақытша иелерінің қарауынан (бағуынан) шыққан малдар, иелері жоқ немесе иесі белгісіз, және де иелік құқығынан иелері бас тартқан үй малдары;

3) ветеринарные документы - ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, выдаваемые государственным ветеринарно-санитарным инспектором района на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля; ветеринарная справка, выдаваемая ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, на животное, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном уполномоченным органом;
4) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
5) ветеринарный паспорт - документ установленной уполномоченным органом формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок в целях учета животных и ветеринарных мероприятий;
6) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным органом, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами;
7) ветеринарно-санитарная экспертиза - проверка соответствия продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок ветеринарным нормативам комплексом органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований в порядке, установленном уполномоченным органом;
8) владелец животного - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
9) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях;
10) общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе улицы, скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы, места, где осуществляются зрелищные мероприятия;

3) ветеринарлық құжаттар – ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте мемлекеттік ветеринарлық бақылауға жататын объектілерге аудандық ветеринарлық санитарлық инспекторлармен берілетін ветеринарлық санитарлық тұжырымдама, ветеринарлық сертификат, ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте жергілікті атқарушы органдардың мал дәрігерлерімен берілетін ветеринарлық анықтама;
4) ветеринарлық іс–шаралар – малдардың ауруларының пайда болуының, таралуының алдын алу және оны жоюға бағытталған, олардың алдын алуы, емдеуі мен диагностикасы ескерілген эпизоотияға қарсы, ветеринарлық санитарлық шаралар кешені, залалсыздандыру, малдар мен адамдардың денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауырған малдарды алып қойып, жою, малдардың өнімділігін арттыру; малдарды бірдейлендіруді қоса малдар мен адамдардың денсаулығын жұқпалы аурулардан, соның ішінде малдар мен адамдарға ортақ аурулардан қоғау мақсатында мал өнімдері мен шикізаттарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5) ветеринарлық паспорт – малдардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы, ветеринарлық өңдеулерді жүргізудің мерзімі мен сипаты, малдардың ауруларының алдын алуы, емдеуі мен диагностикасы, бірдейлендіру тәсілі көрсетілген ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бекітілген құжат;
6) ветеринарлық (ветеринарлық санитарлық) ереже – ветеринария саласындағы қызмет атқаратын жеке және заңды тұлғаларға міндетті болып табылатын ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бекітілген ветеринарлық нормативтер негізінде жүргізілетін ветеринарлық іс-шаралардың жүргізілу тәртібін анықтайтын нормативті құқықтық акт;
7) ветеринарлық санитарлық сараптама - ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен бекітілген тәртіпте малдардың, мал өнімдері мен шикізаттарының органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, токсикологиялық және радиологиялық кешенді зерттеулеріне сәйкестігін тексеру;
8) малдың иесі – жеке меншігінде немесе басқа меншікте малдары бар жеке немесе заңды тұлға;
9) ит пен мысықтарды қыдырту – иесінің жеке меншігіндегі немесе басқа тұлғадан жалға алған малдардың тыста болуы, және де ит пен мысықтардың арнайы бөлінген аумақта болуы;
10) көпшілік орны – көпшілік адамдар жиналған немесе жиналуы мүмкін орын, соның ішінде көшелер, аулалар, парктер және басқа ойын –сауық шаралары өткізілетін азаматтардың дем алатын орындары, күнге күю орындары, стадиондар;

11) содержание животных - действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни животных, их физического здоровья, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и представителей животного мира;
12) продукция животного происхождения - мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйцо и яйцепродукты, а также продукция пчеловодства;
13) сырье животного происхождения - шкура, шерсть, волос, щетина, пушнина, пух, перо, эндокринные железы, внутренности, кровь, кости, рога, копыта, другая продукция, получаемые от животных, предназначенные на корм животным и (или) используемые в промышленности.
3. Изъятие и уничтожение животных, продуктов и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, физических и юридических лиц в районе имени Габита Мусрепова, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющих в собственности или ином владении животных.
2. Порядок регистрации животных
5. Уполномоченным государственным органам по регистрации и учету животных, а также по обеспечению ведения компьютерной базы данных идентификации животных по району имени Габита Мусрепова является:
Государственное учреждение «Отдел сельского хозяйства и ветеринарии района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области».
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением маслихата района имени Габита Мусрепова от 6.05.2011 N 25-3
6. Регистрация животных осуществляется путем их идентификации в целях проведения учета животных и контроля за осуществлением ветеринарных обработок по профилактике и диагностике болезней животных. Идентификация животных осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и международными стандартами.
7. Зарегистрированному животному оформляется ветеринарный паспорт и присваивается идентификационный номер, которые сохраняются на протяжении всей его жизни.
8. При регистрации и перерегистрации животных владельцы представляют следующие данные:
документ, удостоверяющий личность владельца;
адрес местожительства, телефон;
сведения о животных (порода, пол, кличка, возраст, дата рождения, масть, окрас, особые признаки или описание животного, метод идентификации).
9. Вновь приобретенному животному производится регистрация. Продажа или передача животного новому владельцу осуществляется с одновременной передачей ветеринарного паспорта.

11) жануарларды ұстау – ветеринарлық санитарлық нормаларды сақтау кезінде малдардың өмірін, денсаулығын сақтау үшін, ветеринарлық санитарлық нормаларды сақтай отырып толық құнды төл алу, және де жалпы тәртіп пен азаматтар мен жануарлар әлемінің өкілдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мал иелерімен жасалатын іс-әрекеттер;
12) жануарлар тегінің өнімдері – ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, және де бал арасы өнімдері;
13) жануарлар алынатын шикізаттар – тері, жүн, қыл, қылшық, аң терісі, түбіт, мамық, қауырсын, эндокриндік без, ішек-қарны, қан, сүйек, мүйіз, тұяқ, жануарларды азықтандыруға арналған және (немесе) өнеркәсіпте пайдаланылатын жануарлардан алынатын басқа да өнімдер.
3. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикiзаттарды алып қою және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асады.
4. Осы ереженің күші Ғабит Мүсірепов атындағы ауданындағы заңды және жеке тұлғадағы мал иелеріне, олардың иелік нысандарына, ведомстволық бағыныштығына байланыссыз таралады.
2. Малдарды тіркеу тәртібі
5. Малдарды тіркеу мен есеп жүргізу бойынша, және де Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда малдарды бірдейлендірудің компьютерлік базасын құру бойынша өкілетті мемлекеттік орган:
«Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының ауылшаруашылығы және ветеринария бөлімі» мемлекеттік мекемесі болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2011.05.06 N 25-3 Шешімімен
6. Малдарды тіркеу бірдейлендіру жолымен іске асырылады, ветеринарлық өңдеулердің жүзеге асуын есептеу және бақылау. Малдарды бірдейлендіру өз күшіндегі Қазақстан Республикасының заңнамалары мен халықаралық стандарттарға сәйкес іске асырылады.
7. Тіркелген малға ветеринарлық паспорт рәсімделіп, өмірінің соңына дейін сақталатын бірдейлендіру нөмірі беріледі.
8. Малды тіркеу және қайта тіркеу кезінде мал иесі келесі құжаттарды тапсырады:
иесінің жеке тұлғасын растайтын құжат;
мекен жайы, телефоны;
мал туралы мәлімет (тұқымы, жынысы, атауы, жасы, туу датасы, түсі, түрі, ерекше белгілері немесе малдың сипаты, бірдейлендіру тәсілі).
9. Жаңа әкелінген малға тіркеу жүргізіледі. Малды сату немесе басқа қолға тапсыру ветеринарлық паспортты бірге берумен жүргізіледі.

10. При гибели животного ветеринарный паспорт сдается в уполномоченный государственный орган, в котором ранее было зарегистрировано животное.
11. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, убой, падеж, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
12. Процедура регистрации и идентификации животных осуществляются за счет владельцев животных.
3. Содержание, выгул и выпас животных
13. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
14. Животное может быть изъято у владельца по решению суда или в ином порядке в случаях предусмотренных действующим законодательством.
15. Владелец животного:
1) приобретает и отчуждает животное в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) получает необходимую информацию о порядке содержания, разведения животных в обществах владельцев животных, ветеринарных организациях;
3) обеспечивает идентификацию животного, создает необходимые условия ветеринарным специалистам для проведения обязательных ветеринарных мероприятий, выполняет указания специалистов государственной ветеринарной службы при проведении необходимых ветеринарных мероприятий.
4) при утере носителем индивидуального номера восстанавливает утерянный индивидуальной номер.
5) осуществляет ветеринарные (вакцинация) и административно - хозяйственные мероприятия с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных;
6) осуществляет своевременную профилактику и лечение животного от болезней, во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание
животного немедленно обращается в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдает рекомендации специалиста по результатам обследования;
7) осуществляет содержание, разведение и использование животных, рыб в аквариумах, пчел на пасеках в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами;
8) обеспечивает поведение животного, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности окружающим, предотвращает причинение вреда животным здоровью граждан и их имуществу, имуществу юридических лиц;
9) при нанесении укусов, травм животным человеку:
доставляет пострадавшего человека в поликлинику для оказания первичной медицинской помощи;
обеспечивает сохранность и наблюдение животного ветеринарными специалистами на исключение бешенства;
10) извещает ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении, до прибытия ветеринарных специалистов принимает меры к изолированному содержанию животных, подозреваемых в заболевании, и сохранению трупов павших животных, подозреваемых в заболевании;

10. Мал өлген жағдайда малдың бұрын тіркелген өкілетті мемлекеттік органға ветеринарлық паспорты тапсырылады.
11. Тіркеу органына есептен шығару немесе қайта тіркеу мақсатында шығып қалу туралы (сату, жоғалу, сою, өлу, басқа қолға тапсыру) хабар беріледі.
12. Малдарды тіркеу және бірдейлендіру шаралары малдың иесінің есебінен жүргізіледі.
3. Жануарларды ұстау, серуендету және бағу
13. Әрбір жануар иесінің меншігі болып табылады және барлық меншіктер сияқты заңмен қорғалады.
14. Жануаралар иелерінен сот шешіммен немесе басқа да өз күшіндегі заңнамаларда қарастырылған тәртіпте тартып алына алады.
15. Жануар иесі:
1) жануарды Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес алады және бас тартады;
2) Жануарлар иелерінің қоғамында, ветеринарлық ұйымдарда жануарларды ұстау, өсіру туралы қажетті ақпарат алады;
3) Жануарларды бірдейлендіруді қамтамасыз етеді, міндетті ветеринарлық іс-шаралардың жүргізілуі үшін қажетті жағдай жасайды, қажетті ветеринарлық іс-шараларды жүргізілу кезіндегі мемлекеттік ветеринарлық қызмет мамандарының тапсырмасын орындайды;
4) Жеке нөмірі жоғалып қалған кезде мал иесі жоғалған нөмірді қалпына келтіреді;
5) ветеринарлық (егу және серологиялық зерттеу) және ветеринарлық ережелерді сақтай отырып жануарлардың ауруларының алдын алуын қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген әкімшілік – шаруашылық шараларды іске асыру;
6) малдың ауруларының алдын алу мен емдеуін уақытында іске асыру, малдың ауруының барлық жағдайында немесе ауруға күдік туған кезде тез арада ветеринарлық ұйымға қаралып, тексеру қорытындысы бойынша маманның нұсқамаларын мүлтіксіз орындайды;
7) ветеринарлық (ветеринарлық санитарлық) ережелер мен нормаларға сәйкес жануарларды, балықтарды аквариумда, омартада араларды ұстау, өсіру және қолдануды іске асырады;
8) қоршаған ортаға қауіп төндірмейтін және мазасын алмайтын жануарлардың жағдайын қамтамасыз етеді, азаматтар мен олардың мүліктеріне, заңды тұлғалардың мүліктеріне зиян келтірмеуін қамтамасыз етеді;
9) жануарларды, адамды тістеу, жара салу кезінде:
жараланған адамды бірінші медициналық көмек көрсету мақсатында ауруханаға жеткізіледі;
жануардың сақталуы мен құтырма ауруының жоқтығына ветеринарлық мамандармен қарауын қамтамасыз етеді;
10) жануарлардың оқыстан өлуі, бір уақытта бірнеше малдардың ауруы немесе олардың ерекше мінездері туралы ветеринарлық мамандарға хабарлайды, ветеринарлық мамандар келгенге дейін ауруға күдікті жануарды оқшаулауға, ауруға күдікті жануардың өлігін сақтауға шара қолданады;

11) предоставляет специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических обработок, прививок, вакцинации;
12) производит убой сельскохозяйственных животных для реализации с предубойным ветеринарным осмотром и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизой туш и органов;
13) проводит убой животных на специализированных площадках по убою животных после осмотра ветеринарным врачом;
14) проводит захоронение (утилизирует) труп павшего животного в скотомогильнике (яме Беккаря) после осмотра ветеринарными специалистами;
15) оказывает содействие ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей;
16) при невозможности дальнейшего содержания передает животное другому владельцу, в приют для безнадзорных животных или сдает в ветеринарное учреждение;
17) сопровождает животного к месту сбора для пастьбы и от места сбора до места содержания согласно установленных маршрутов прогона;
18) соблюдает график выпаса скота.
16. Выпас животных производится на отведенных для этого участках и после проведения необходимых ветеринарных мероприятии.
17. Купание, а также водопой животных производится в отведенных для этого местах.
4. Содержание собак и кошек
18. Допускается, при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований:
1) содержание кошек и собак в квартире многоквартирного жилого дома;
2) содержание кошек и собак в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории;
3) содержание собак-охранников на огороженной территории, исключающей побег животного, нападение на людей или других животных. При входе на территорию необходимо обеспечить предупреждающую табличку с изображением собаки и надписью: «Ит кузетеді! Охраняется собакой!»;
19. Не допускается:
1) организация приютов для собак и кошек в квартирах жилого фонда;
2) содержание собак и кошек в местах общего пользования (коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения);
3) содержание не вакцинированных собак и кошек;
4) отлов, приобретение и разведение собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для хранения, потребления, переработки и реализации.
20. Собаки и кошки принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям подлежат обязательным ветеринарным профилактическим обработкам против особо опасных инфекционных и инвазионных болезней.
21. Кошки подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.

11) ветеринарлық ұйымның мамандарының арнайы талаптары бойынша қарауға, диагностикалық зерттеулерге, емдеу-алдын алу шараларын жүргізуге, егу, вакцинациялауға малдарын береді;
12) іске асыру мақсатында ауыл шаруашылық малдарын союды ветеринарлық союдың алдын ала қараудан және сойғаннан кейінгі ұшалар мен ағзалардың ветеринарлық санитарлық сараптамасынан кейін жүргізеді;
13) малдарды союды мал дәрігері қарағаннан кейін мал союға арналған арнайы аумақтарда жүргізу керек;
14) мал өліктерін ветеринарлық мамандар қарағаннан кейін мал қорамдарында (Бекар шұңқырында) көмеді (жояды);
15) ветеринарлық мамандардың өз қызметтерін атқаруына көмек көрсетеді;
16) малды бұдан әрі баға алмайтын жағдайда басқа иеленушіге береді, қараусыз малдардың пана жайына немесе ветеринарлық мекемеге тапсырады;
17) малдарды бағу үшін жинайтын орынға дейін апарып, сол орыннан ұстауға арналған орынға дейін белгіленген бағытта әкелінеді;
18) малды бағу тізімін қадағалайды.
16. Малдарды бағу оларға арналған жерлерде қажетті ветеринарлық өңдеулерден кейін жүргізіледі.
17. Малдарды жуындыру және суару арнайы бөлінген жерлерде жүргізіледі.
4. Ит пен мысықтарды ұстау
18. Санитарлық гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды орындаған кезде ғана рұқсат етіледі:
1) көппәтерлі тұрғын үйлерде ит пен мысықты ұстау;
2) ит пен мысықты жеке тұрғындық қор үйінде, ғимаратта және оған жапсарлас аумақта ұстауға;
3) күзетші иттерді жануардың қашып кетуін, адамдарға немесе басқа жануарларға шабуылдауын болдырмайтын жағдайда ұстауға. Аумаққа кіре берісте иттің суреті салынған «Ит кузетеді! Охраняется собакой!» жазуы бар ескертпе болуы тиіс.
19. Рұқсат етілмейді:
1) тұрғын үй қорындағы пәтелерде ит пен мысықтарды ұстау орындарын ұйымдастыруға;
2) ит пен мысықтарды жалпы қолдану орындарында (коридорда, баспалдақ аумақтарында, подвалда, шатырда, лоджада, балконда және басқа қосалқы бөлмелерде) ұстауға;
3) екпе егілмеген ит пен мысықтарды ұстауға;
4) ит пен мысықтарды олардың терілері мен еттерін сақтау, қолдану, қайта өңдеу және іске асыру мақсатында аулауға.
20. азаматтардың, кәсіпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың меншігіне жататын ит пен мысықтар аса қауіпті жұқпалы және құрт ауруларына қарсы ветеринарлық алдын алу өңдеу шараларынан өту керек.
21. Мысықтар малдар мен адамдарға ортақ жұқпалы ауруларға қарсы егілуі керек, эпизоотиялық көрсеткіші бойынша микроспорияға қарсы, гельминттік ауруларға зерттеулерден өтуі керек.

22. Если владельцем животного является юридическое лицо, то ему необходимо назначить лицо, ответственное за содержание животного.
5. Порядок выгула собак
23. Допускается выгул собак в наморднике.
24. Не допускается выгул собак:
1) не прошедших обязательные ветеринарные профилактические обработки в соответствии с планом противоэпизоотических мероприятий;
2) на детских дворовых и спортивных площадках, городских пляжах, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других общественных местах;
3) в местах скопления народа и в местах проведения общественных мероприятий, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением;
4) собак без поводка, намордника и тары для сбора экскрементов животного.
25. При переходе через улицы и вблизи магистралей владельцу собаки (лицу, осуществляющему выгул собаки) необходимо взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
6. Порядок перевозки собак и кошек в общественном городском транспорте
26. Допускается перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте при соблюдении следующих условий:
1) собаки перевозятся на задних площадках в наморднике и на коротком поводке, при наличии тары для сбора экскрементов. Перевозка животного должна исключить беспокойство пассажиров;
2) собаки декоративных пород и кошки перевозятся в специальных клетках (контейнеры для переноса), при наличии тары для сбора экскрементов животного.
27. Не допускается перевозка в городском общественном транспорте больных собак и кошек.
28. Перемещение (перевозка) животных допускается при наличии ветеринарного сертификата с отметками о состоянии их здоровья, проведенной профилактической обработки и ветеринарного паспорта установленной формы, выданных уполномоченным государственным органом.
29. Перевозка животных на автомобильном, железнодорожном транспорте за пределы района имени Габита Мусрепова осуществляется в соответствии с Правилами перевозок животных на данных видах транспорта.
7. Отлов безнадзорных собак и кошек
30. Собаки и кошки, находящиеся на улицах и иных общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами временно на привязи у магазинов, больниц и других общественных местах, подлежат отлову и уничтожению.
Организация отлова и уничтожения безнадзорных собак и кошек организуется и производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

22. Егер жануарды ұстаушы заңды тұлға болса, онда ол жануарды ұстауға жауапкер тұлғаны белгілеу керек.
5. Иттерді қыдырту тәртібі
23. Иттерді тұмылдырықпен қыдыртуға болады.
24. Иттерді мына жағдайда қыдыртуға болмайды:
1) эпизоотиялық алдын алу шараларының жоспарына сәйкес міндетті ветеринарлық алдын алу шараларын өтпеген иттерді;
2) балалар ауласының және спорттық аумақтарда, қалалық пляждарда, балалардың мектеп және оқу орындары аумағында, емдеу мекемелерінде, парктер мен басқа да азаматтар дем алатын орындарда;
3) адамдарды құтқару жұмыстары бойынша, және де жалпы тәртіпті қорғау және заң бұзушылармен күресу бойынша, көзі нашар көретін адамдарды жетелеуге арналған қызмет иттерінен басқа халықтың жиналған және көпшілік шаралар жүргізу жерлерінде;
4) тізгінсіз, томағасыз және жануарлардың экскременттерін жинайтын ыдыссыз.
25. Көшені кесіп өту кезінде, тора жолдың маңында, ит иесі (итті қыдыртып жүрген адам) итті қысқа байлауға алып, жол-көлік апатының болдырмауының алдын алуы керек.
6. Жалпы қалалық көлікте ит пен мысықты тасымалдау тәртібі
26. Жалпы қалалық көлікте ит пен мысықтарды тасымалдау келесі жағдайлар сақталған кезде рұқсат етіледі:
1) иттер артқы бөлікте тұмылдырықталып қысқа байлауда және қиларын жинауға арналған ыдыс болған жағдайда. Жануарды тасымалдау басқа жолаушылардың тиышын алмауы керек;
2) декоративті иттер мен мысықтар қиларын жинауға арналған ыдыс болған жағдайда арнайы клеткаларда (тасымалдау контейнерлерінде).
27. Жалпы қалалық көліктерде ауру иттер мен мысықтарды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
28. Жануарларды ауыстыру (тасымалдау) жануардың денсаулық жағдайы, жүргізілген аурудың алдын алу шаралары көрсетілген ветеринарлық сертификаты және мемлекеттік өкілетті орган берген бекітілген нысандағы ветеринарлық паспорты болған жағдайда.
29. Жануарларды автокөліктерде, теміржолдарда тасымалдау Ғабит Мүсірепов атындағы аудан көлемінен тыс осы көлік түрлерімен тасымалдау, жануарларды тасымалдау ережесіне сәйкес жүргізіледі.
7. Қараусыз ит пен мысықтарды аулау
30. Дүкендердің, ауруханалардың және де басқа жалпыға ортақ жерлерде байланып қалтырылған иттерден басқа, көшеде және басқа жалпыға ортақ жерлерде адамның бақылауынсыз қалған иттер ұстап алып, жоюға жатады.
Қараусыз қалған, босқын иттерді ұстап алып жоюды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.

8. Содержание сельскохозяйственных, домашних, диких, и экзотических животных, птиц и пчел
31. Содержание, разведение, выпас, перегон сельскохозяйственных животных осуществляется в соответствии с требованиями санитарных зон.
32. Сельскохозяйственные животные, птицы содержатся в специальных помещениях, оборудованных в соответствии с действующими ветеринарно-санитарными нормами и с учетом экологической безопасности окружающей среды.
33. В период перелета диких птиц через воздушное пространство населенного пункта владельцам птиц (всех видов) необходимо содержать птицу в закрытых помещениях, исключающих контакт с перелетными птицами, которые могут служить источником инфекционных болезней.
34. Воздержаться от кормления птицы кормами, заготовленными в открытых водоемах без их предварительной подготовки, а также воздержаться от использования воды из открытых водоемов для поения домашних птиц.
35. Помещения, в которых содержатся животные, с прилегающей территорией, необходимо содержать в соответствии с ветеринарно-санитарными и зоогигиеническими требованиями.
36. Содержание животных, птиц в зооуголках детских дошкольных учреждений, школ и других организациях и учреждениях допускается по согласованию со всеми заинтересованными органами.
37. Физические и юридические лица, занимающиеся пчеловодством, размещают пасеки в местах, где обеспечивается безопасность людей. Порядок безопасного размещения пасек определяется уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
9. Ответственность владельцев животного
за нарушение настоящих Правил
38. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется органами государственного контроля и надзора в порядке установленном законодательством Республики Казахстан. При нарушении настоящих Правил виновные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

8. Ауыл шаруашылық, үй, дала және экзотикалық жануарларды, құстар мен араларды ұстау
31. Ауыл шаруашылық малдарын өсіру, бағу, айдау санитарлық аймақ талаптарына сәйкес жүргізіледі.
32. Ауыл шаруашылық малдары, құстар өз күшіндегі ветеринарлық санитарлық нормаларға сәйкес, қоршаған ортаның экологиялық қауіпсіздігін есепке ала жабдықталған арнайы бөлмелерде ұсталады.
33. Елді мекендердің ауа кеңістігі арқылы дала құстарының оңтүстікке ұшуы кезінде үй құстары жұқпалы аурулар көзі болуы мүмкін, ұшу құстарымен қатынасты болғызбай жабық бөлмелерде ұстау керек.
34. Құстарды алдын ала дайындалмаған ашық суларда дайындалған азықтармен азықтандырудан, және де үй құстарын ашық сулардан суарудан бас тарту.
35. Жануарлар бар бөлмелерді ветеринарлық-санитарлық және зоогигиеналық талаптарға сай ұстау қажет.
36. Жануарлар мен құстарды балалардың оқуға дейінгі мекемелерінде, мектептерде және басқа оқу орындарындағы зообұрыштарда ұстау ветеринария саласындағы өкілетті органның және санитарлық эпидемиологиялық қадағалау органдарымен келісе жүргізілуі керек.
37. Ара шаруашылығымен айналысатын заңды және жеке тұлғалар өз омарталарын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ете орналастыру керек. Омартаны қауіпсіз орналасуын ветеринария бойынша мемлекеттік өкілетті органмен анықталады.
9. Осы Ережені бұзған кездегі жануарлардың иелерінің жауапкершілігі
38. Осы Ереженің сақталуы мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарымен Қазақстан Республикасының заңнамаларында бекітілген тәртіпте іске асырылып, Осы Ереже бұзылған кезде, кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.