Об утверждении Критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 8 апреля 2011 года № 96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2011 года № 6931. Утратил силу приказом и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 239
Сноска. Приказ утратил силу приказом и.о. Министра экономики и бюджетного планирования РК от 08.08.2013 № 239.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" от 4 мая 2009 года и пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" от 6 января 2011 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.
2. Комитету торговли Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан (Казыбаев А.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 16 "Об утверждении Критериев оценки степени рисков в сфере товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6267, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 4 сентября 2010 года № 233 (26294)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономического развития и торговли Республики Казахстан Сулейменова Т.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Айтжанова
Утверждено
приказом Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 8 апреля 2011 года № 96
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о товарных биржах
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О товарных биржах" и "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и в целях отнесения товарных бирж к различным степеням риска.

Жеке кәсіпкерлік саласында тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасындағы заңнаманы сақтауда тәуекел дәрежесін бақылау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылы 8 сәуірдегі № 96 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 сәуірде № 6931 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің м.а. 2013 жылғы 08 тамыздағы № 239 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің м.а. 08.08.2013 № 239 бұйрығымен.
«Тауарлық биржалар туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 мамырдағы Заңының 4-бабының 3-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 3) және 4 тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар биржалары саласындағы тәуекелдер дәрежесін бақылау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің Сауда комитеті (А. Қазыбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. «Тауар биржалары саласындағы тәуекелдер дәрежесін бақылау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 16 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 6267 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 366-367 (26210) жарияланған) күші жойылды деп саналсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда вице-министрі Т.М. Сүлейменовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Ж. Айтжанова
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2011 жылғы 8 сәуірдегі
№ 96 бұйрығымен бекітілді
Жеке кәсіпкерлік саласында тауар биржалары туралы Қазақстан
Республикасындағы заңнаманы сақтауда тәуекел дәрежесін
бақылау критерийлері
1. Осы Тауар биржалары саласындағы тәуекелдер дәрежесін бақалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Тауар биржалары туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау қадағалау туралы»және Қазақстан Республикасының Заңдарын орындау үшін, субъектілерді әр-түрлі тәуекел топтарына жатқызу үшін әзірленген.

2. В настоящих Критериях под риском понимается вероятность причинения участникам биржевой торговли имущественного ущерба в результате деятельности товарных бирж.
3. Отнесение товарной биржи к группе по степени риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. На первоначальном этапе существующие и вновь созданные товарные биржи относятся к группе высокой степени риска.
5. В последующем по результатам проведенных проверок товарные биржи распределяются по степеням рисков в зависимости от суммы набранных баллов согласно приложению к настоящим Критериям:
от 60 баллов и выше – относятся к высокой степени риска;
от 30 до 60 баллов - относятся к средней степени риска;
от 0 до 30 баллов – относятся к незначительной степени риска.
6. В случае отсутствия нарушений по результатам плановой проверки товарная биржа переводится в группу меньшей степени риска.
Приложение к Критериям
оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
Форма
Критерии оценки степени риска
п/п
Наименование критериев
Баллы
1.
Отсутствие утвержденных размеров платежей
вступительных и ежегодных взносов членов товарной
биржи, за пользование имуществом биржи, а также
регистрацию и оформление биржевых сделок, других
поступлений, не запрещенных законодательством (в
соответствии с подпунктом 9) пункта 1
Квалификационных требований к деятельности товарных
бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров,
утвержденных постановлением Правительства Республики
Казахстан от 26 ноября 2009 года № 1942)
10
2.
Отсутствие менее трех членов товарной биржи (в
соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики
Казахстан "О товарных биржах")
10
3.
Отсутствие правил биржевой торговли (в соответствии с
подпунктом 3) пункта 1 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и
биржевых дилеров, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2009
года № 1942)
10
4.
Отсутствие структурных подразделений по организации
торговли и по работе с клиентами (в соответствии с
подпунктом 5) пункта 1 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и
биржевых дилеров, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2009
года № 1942)
20
5.
Не соответствие сотрудников товарной биржи
квалификационным требованиям (в соответствии с
подпунктом 4) пункта 1 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и
биржевых дилеров, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2009
года № 1942)
20
6.
Не выполнение товарной биржей обязанности по
опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары
в средствах массовой информации (в соответствии с

2. Осы Критерийлерде тәуекел деп тауар биржалары қызметінің нәтижесінде биржалық саудаға қатысушыларға мүліктік залал келтіру ықтималдылығы түсіндіріледі.
3. Тауарлық биржаның тәуекел дәрежесі бойынша топқа жатқызылуы бастапқы және кейінгі бөлу жолымен жүзеге асырылады.
3. Бастапқы кезеңде қазіргі және жаңадан құрылған тауар биржалары жоғары тәуекел тобына қосылады.
4. Бұдан әрі жүргізілген тексерулердің нәтижесі бойынша тауар биржалары осы Критерийлердің қосымшасына сәйкес алған баллдың жиынтығына байланысты тәуекел дәрежелеріне бөлінеді:
60 балл және одан жоғары – тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
30-дан - 60 баллға дейін – тәуекелдің орташа дәрежесіне жатады;
0-ден - 30 баллға дейін – тәуекелдің елеусіз дәрежесіне жатады;
5. Тексеру нәтижесінде бұзушылық болмаған жағдайда тауар биржасы тәуекелдің аз дәрежесіне ауыстырылады.
Жеке кәсіпкерлік саласында тауар
биржалары туралы Қазақстан
Республикасындағы заңнаманы
сақтауда тәуекел дәрежесін бақылау
критерийлеріне Қосымша
Нысан
Тәуекелдерді дәрежесін бақылау критерийлері
р/с №
Критерийлер
Баллдар
1.
Тауар биржасы мүшелерінің бастапқы және жыл сайынғы, биржа мүлкін пайдаланғаны, сондай-ақ биржалық мәмілелерді, заңнамада тыйым салынбаған басқа да түсімдерді тіркегені және ресімдегені үшін бекітілген төлемдер мөлшерлерінің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес)
10
2.
Тауар биржасының кемінде үш мүшелерінің болмауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес)
10
3.
Биржа саудасы ережелерінің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес)
10
4.
Сауданы ұйымдастыру жөніндегі және клиенттермен жұмыс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелердің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес)
20
5.
Қазақстан Республикасы заңнамасы бойынша тауар биржасы қызметкерлерінің біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес)
20
6.

пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О
товарных биржах")
20
7.
Отсутствие клирингового центра либо договора об
использовании услуг клирингового центра (в
соответствии с подпунктом 6) пункта 1
Квалификационных требований к деятельности товарных
бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров,
утвержденных постановлением Правительства Республики
Казахстан от 26 ноября 2009 года № 1942)
30
8.
Отсутствие программного обеспечения необходимого для
проведения биржевых торгов в режиме реального времени
и электронных биржевых торгов (в соответствии с
подпунктом 1) пункта 1 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и
биржевых дилеров, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2009
года № 1942)
30
9.
Отсутствие структурного подразделения, оснащенного
необходимыми средствами по обеспечению режима
секретности (конфиденциальности), а также сохранности
сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной
бирже, в том числе на электронных носителях (в
соответствии с подпунктом 2) пункта 1
Квалификационных требований к деятельности товарных
бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров,
утвержденных постановлением Правительства Республики
Казахстан от 26 ноября 2009 года № 1942)
30
10.
Отсутствие на товарной бирже биржевого арбитража (в

Тауар биржасының биржалық тауарларға күн сайынғы белгілеулерді бұқаралық ақпарат құралдарында жарияламауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағына сәйкес)
20
7.
Клирингтік орталықтың не клирингтік орталық қызметтерін пайдалану туралы шарттың болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес)
30
8.
Нақты уақыт режиміндегі биржалық сауда-саттықты және электронды биржалық сауда-саттықты өткізуге арналған бағдарламаны қамтамасыз етудің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес)
30
9.
Құпиялылық (жасырын) тәртібін, сондай-ақ тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажетті құралдармен жарақталған құрылымдық бөлімшенің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 1942 қаулысымен бекітілген Тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес)
30
10.

соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики
Казахстан "О товарных биржах")
30
11.
Осуществление товарной биржей торговой и иной
деятельности, не связанной с организацией биржевой
торговли (в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона
Республики Казахстан "О товарных биржах")
60
12.
Участие работников товарной биржи в биржевых сделках
или использование коммерческой информации в
собственных интересах (в соответствии с пунктом 2
статьи 12 Закона Республики Казахстан "О товарных
биржах")
60
13.
Совершение биржевых сделок от имени и за счет
товарной биржи (в соответствии с пунктом 4 статьи 15
Закона Республики Казахстан "О товарных биржах")
60

Тауар биржасында биржалық төреліктің болмауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес)
30
11.
Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметті жүзеге асыру мүмкін еместігі туралы талаптарды сақтамауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес)
60
12.
Тауар биржасының қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуы сондай-ақ коммерциялық ақпаратты өз мүдделеріне пайдалану («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес)
60
13.
Биржалық мәмілелерді тауар биржасының атынан және есебінен жасауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес)
60