Об утверждении Правил строительства судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания с использованием элементов эксплуатировавшихся судов
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2011 года № 7041.
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила строительства судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания с использованием элементов эксплуатировавшихся судов.
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
А. Бектуров
Утверждены
приказом и.о. Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 30 мая 2011 года № 326
Правила строительства судов внутреннего и смешанного
"река-море" плавания с использованием элементов
эксплуатировавшихся судов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила строительства судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания с использованием элементов эксплуатировавшихся судов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и регламентируют вопросы строительства и особенности проектирования судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания (далее - судно) с использованием элементов эксплуатировавшихся судов, подтверждения соответствия, расчетов прочности элементов и испытания судна.
2. Строительство судов осуществляется по проекту, согласованному с Регистром судоходства.
3. Расчетный срок эксплуатации судна, постройка которого планируется с использованием элементов эксплуатировавшихся судов, зависит от соответствия результатов процедуры подтверждения соответствия эксплуатировавшихся конструкций, технических средств и оборудования Правилам Регистра судоходства.
4. Расчетный срок эксплуатации судна отражается в техническом задании на его проектирование.
5. В Правилах содержатся требования, применительно к ограниченному расчетному сроку эксплуатации 15 лет (3 классификационных срока) и 20 лет (4 классификационных срока):

Пайдаланылған кемелердің элементтерін пайдалана отырып, ішкі және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді жасау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 30 мамырдағы № 326 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 27 маусымда № 7041 тіркелді
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пайдаланылған кемелердің элементтерін пайдалана отырып, ішкі және аралас «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелерді жасау қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          А. Бектұров
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 30 мамырдағы
№ 326 бұйрығымен
бекітілген
Пайдаланылған кемелердің элементтерін пайдалана отырып, ішкі
және аралас «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелерді жасау
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, ішкі және «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелерді жасау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының «Ішкі су көлігі туралы» заңына сәйкес әзірленген және пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, ішкі және «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелерді (бұдан әрі - кеме) жасау және жобалау, сәйкестікті растау, элементтердің беріктік есептері және кемені сынау мәселелерін регламенттейді.
2. Кемелерді жасау Кеме қатынасының тіркелімімен келісілген жоба бойынша жүзеге асырылады.
3. Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, жасалуы жоспарланған кемені пайдаланудың есептік мерзімі пайдаланылған конструкциялардың, техникалық құралдар мен жабдықтардың Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау рәсімінің нәтижелеріне сәйкес келуіне байланысты болады.
4. Кемені пайдаланудың есептік мерзімі оны жобалауға арналған техникалық тапсырмада көрсетіледі.
5. Қағидада пайдаланудың шектеулі есептік мерзімі 15 жыл
(3 сыныптау мерзімі) және 20 жылға (4 сыныптау мерзімі) пайдалануға қатысты талаптарды қамтиды:

1) срок эксплуатации 3 классификационных сроков равен трем периодам между классификационными освидетельствованиями, включая первоначальное, то есть 15 годам;
2) срок эксплуатации 4 классификационных сроков равен четырем периодам между классификационными освидетельствованиями, включая первоначальное, то есть 20 годам.
6. Строительство судов по сравнению с указанными выше сроками эксплуатации является предметом специального рассмотрения Регистра судоходства.
7. Эксплуатировавшиеся судовые конструкции, технические средства и оборудование, которые планируется использовать при строительстве нового судна, проходят дефектацию, ремонт или восстановление (при необходимости) и процедуру подтверждения соответствия Правилам Регистра судоходства.
8. Комплекс мероприятий по строительству судна включает в себя следующие этапы:
1) направление судовладельцем заявки о намерении построить судно с использованием элементов эксплуатировавшихся судов по форме, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам, в Регистр судоходства;
2) рассмотрение Регистром судоходства заявки с прилагаемыми к ней документами и подготовка в месячный срок письменного заключения о возможности постройки судна;
3) проведение дополнительной дефектации эксплуатировавшихся судовых конструкций, технических средств и оборудования, если Регистр судоходства сочтет недостаточно полными материалы, представленные в приложениях к заявке;
4) разработка и согласование с Регистром судоходства проекта судна с учетом указаний, изложенных в главах 2, 3 и 5 настоящих Правил;
5) выполнение предписанных проектом работ под техническим наблюдением Регистра судоходства;
6) оформление и выдача на судно документов Регистра судоходства.
9. После окончания постройки и приемо-сдаточных испытаний под техническим наблюдением Регистра судоходства судну присваивается регистровый номер и выдаются документы Регистра судоходства.
10. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) дефектация - выявление дефектов (износа, коррозии, искажения геометрической формы, отклонения размеров от заданных чертежом, изменения свойств материалов по сравнению с предусмотренными нормативными документами) и измерение их параметров с целью определения необходимости и категории ремонта и/или получения информации для решения вопроса о пригодности эксплуатировавшихся судовых конструкций, технических средств и оборудования для использования при строительстве новых судов;
2) срок службы (эксплуaтации) судна - календарная продолжительность эксплуатации судна от начала его применения до наступления предельного состояния;

1) 3 сыныптау мерзімін пайдалану мерзімі сыныптамалық куәландырулардың арасындағы, бастапқыны қоса алғанда, үш кезеңіне тең, яғни 15 жылға;
2) 4 сыныптау мерзімін пайдалану мерзімі сыныптамалық куәландырулардың арасындағы, бастапқыны қоса алғанда, төрт кезеңіне тең, яғни 20 жылға.
6. Жоғарыда көрсетілген пайдалану мерзімдерімен салыстырғанда кемелерді жасау Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
7. Жаңа кемені жасаған кезде қолдануға жоспарланған пайдаланылған кеме конструкциялары, техникалық құралдар мен жабдықтар ақаулықтан, жөндеуден немесе қайта қалпына келтіруден (қажет болған кезде) және Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау рәсімдерінен өтеді.
8. Кемелерді жасау жөніндегі іс-шаралар кешені мынадай кезеңдерден тұрады:
1) кеме иелерінің пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, кемені жасау туралы өтінімді осы Қағиданың 1-қосымшасында келтірілген нысанда Кеме қатынасының тіркеліміне жіберуі;
2) Кеме қатынасы тіркелімінің қоса берілген құжаттарымен бірге өтінімді қарауы және бір ай мерзімде осы өтінімге сәйкес кеменің жасалу мүмкіндігі туралы жазбаша қорытынды дайындауы;
3) егер Кеме қатынасының тіркелімі өтінімге қосымшаларда ұсынылған материалдарды толық жеткілікті емес деп тапса, пайдаланылған кеме конструкцияларын, техникалық құралдарды және жабдықтарды қосымша ақаулықтан өткізу;
4) осы Қағиданың 2, 3, және 5-тарауларында жазылған нұсқауларды ескере отырып, кеменің жобасын Кеме қатынасы тіркелімімен әзірлеу және келісу;
5) Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық бақылауымен жобада ұсынылған жұмыстарды орындау;
6) кемеге Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттарын ресімдеу және беру.
9. Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық бақылауымен кеме жасалғаннан және қабылдау-тапсыру сынақтары аяқталғаннан кейін кемеге тіркелім нөмірі және Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары беріледі.
10. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақаулық – ақауларды анықтау (тозуды, тоттануды, геометриялық нысанның бұрмалануын, сызбада берілгеннен өлшемдердің ауытқуы, нормативтік құжаттарда көзделгендермен салыстырғанда материалдардың қасиеттерінің өзгеруі) және пайдаланылған кеме конструкцияларының, техникалық құралдары мен жабдықтарының жаңа кемелер жасаған кезде пайдалануға жарамдылығы туралы мәселені шешу үшін жөндеудің қажеттігі мен санатын анықтау және/немесе ақпарат алу мақсатында олардың параметрлерін өлшеу;
2) кеменің қызмет ету (пайдалану) мерзімі - кемені қолдану басталғаннан шекті жай-күйге жеткенге дейін пайдаланудың күнтізбелік ұзақтығы;

3) срок службы (эксплуaтaции) судна расчетный - срок службы судна, определяемый при проектировании его корпуса с помощью расчетов;
4) корпус - судовые конструкции, объединенные при оформлении актов Регистра судоходства в отдельную группу. В состав корпуса должны быть включены: набор, наружная обшивка, переборки, палубы, конструктивные элементы надстройки, второе дно, закрытия отверстий, дельные вещи, элементы конструктивной противопожарной защиты, ограждения палуб и тому подобное;
5) восстановление - приведение судовых конструкций, технических средств и оборудования к уровню технического состояния или комплектности, соответствующим требованиям нормативно-технической документации и Правилам Регистра судоходства;
6) механизмы - объекты, объединенные при оформлении актов Регистра судоходства в отдельную группу. В состав механизмов должны быть включены: главные и вспомогательные двигатели, редукторы, реверсивно-редукторные передачи, разобщительные и другие муфты, валопроводы, компрессоры, насосы, вентиляторы, сепараторы, палубные механизмы. В настоящих Правилах к механизмам отнесены также котлы и движители;
7) навигационное оборудование - технические средства, предназначенные для решения навигационных задач;
8) радиооборудование - технические средства, предназначенные для осуществления связи;
9) подтверждение соответствия - процедура выявления технического состояния эксплуатировавшихся судовых конструкций, технических средств и оборудования после дефектации и/или ремонта (восстановления) с целью определения соответствия Правилам Регистра судоходства и дальнейшей эксплуатации рассматриваемой конструкции или изделия и выдачи свидетельства о подтверждении соответствия Правилам Регистра судоходства;
10) электрическое оборудование - судовые источники электрической энергии, электрораспределительные устройства, кабельная сеть, трансформаторы и преобразователи, электродвигатели, аппаратура управления электрическими цепями, аварийно-предупредительная зашита и сигнализация.
11. В настоящих Правилах используются следующие сокращения:
1) КС - классификационный срок: календарная продолжительность эксплуатации судна между классификационными освидетельствованиями;
2) НТД - нормативный-технический документ;
3) НТД на ремонт - нормативный технический документ на ремонт (технические условия на капитальный ремонт, технические условия на ремонт, технологическая инструкция, технологический процесс);
4) ТУ - технические условия.
2. Строительство и проектирование судов с использованием
элементов эксплуатировавшихся судов

3) кеменің есептік қызмет ету (пайдалану) мерзімі – кеменің корпусын жобалау кезінде есептеулердің көмегімен анықталатын қызмет ету мерзімі;
4) корпус – Кеме қатынасы тіркелімінің актілерін ресімдеу кезінде топқа біріктірілген кеме конструкциялары. Корпустың құрамында: жиынтық, сыртқы қаптама, аралықтар, палубалар, қондырманың құрылымдық элементтері, екінші түп, саңылаулардың жабылуы, іске қажет заттар, өрттен қорғанудың құрылымдық элементтері, палубалардың қоршауы және тағы соған ұқсастар қамтылған;
5) қалпына келтіру – кеме конструкцияларын, техникалық құралдарды және жабдықтарды нормативтік техникалық құжаттаманың талаптарына және Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес келетін техникалық жай-күйге немесе жиынтық деңгейіне келтіру;
6) механизмдер – Кеме қатынасы тіркелімінің актілерін ресімдеу кезінде бөлек топқа біріктірілген объектілер. Механизмдердің құрамында болуы тиіс: басты және көмекші қозғалтқыштар, редукторлар, реверсивті-редукторлы берілістер, ажыратқыш және басқа муфталар, білік өткізгіштер, сығымдағыштар, сорғылар, желдеткіштер, сепараторлар, палубалық механизмдер. Сондай-ақ, осы Қағидада механизмдерге қазандар мен қозғағыштар жатқызылған;
7) навигациялық жабдық – навигациялық міндеттерді шешуге арналған техникалық құралдар;
8) радиожабдық – байланысты жүзеге асыруға арналған техникалық құралдар;
9) сәйкестікті растау – Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін және қарастырылған конструкцияның немесе бұйымның одан әрі қолдану мүмкіндігін анықтау және Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау туралы куәлікті беру мақсатында пайдаланылған кеме құрылымдарының, техникалық құралдардың және жабдықтардың ақаулықтан және/немесе жөндеуден кейінгі техникалық жай-күйін анықтау рәсімі;
10) электр жабдығы – кемелік электр энергиясының көзі, электр таратушы құрылғылар, кабельдік желі, трансформаторлар мен өзгерткіштер, электр қозғалтқыштар, электр тізбегін басқару аппаратурасы, авариялық-алдын алу қорғаныс және сигнал беру.
11. Осы Қағидада мынадай қысқартулар қолданылды:
1) СМ - сыныптау мерзімі: сыныптамалық куәландыру арасындағы кемені пайдаланудың күнтізбелік ұзақтығы;
2) НТҚ – нормативтік-техникалық құжат;
3) жөндеуге арналған НТҚ – жөндеуге арналған нормативтік-техникалық құжат (күрделі жөндеуге арналған техникалық шарттар, жөндеуге арналған техникалық шарттар, технологиялық нұсқау, технологиялық процесс);
4) ТШ – техникалық шарттар.
2. Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып,
кемелерді жасау және жобалау

12. При ведении технического наблюдения за строительством судов с использованием элементов эксплуатировавшихся судов необходимо руководствоваться Правилами Регистра судоходства.
13. При применении материалов и элементов ранее примененных для эксплуатирующихся судов Регистр судоходства должен убедиться в технической безопасности каждого применяемого материала или элемента.
14. Разработке проекта судна предшествует предпроектная проработка, выполненная организацией, имеющей свидетельство о признании Регистром судоходства возможности выполнения им проектных работ. Техническая документация, созданная в результате предпроектной проработки, представляется на рассмотрение Регистру судоходства в составе заявки о намерении строительства судна (в соответствии с пунктом 6 и приложением 1 настоящих Правил).
15. Предпроектная проработка предусматривает обоснование решений по строительству судна и предполагает подготовку технической документации, в состав которой входит:
1) эскизы мидель - шпангоута, конструктивного чертежа и общего вида будущего судна. На этих эскизах условными обозначениями обозначаются новые конструктивные элементы корпуса и части корпуса эксплуатировавшегося судна, которые предполагается использовать на основании результатов дефектации каждого элемента конструкции и подтверждения их соответствия Правилам Регистра судоходства;
2) пояснительная записка к предпроектной проработке, содержащая перечень всех новых элементов, в том числе судовых технических средств, которые будут применены при постройке нового судна, а также перечень эксплуатировавшихся элементов, которые по результатам дефектации и проведения обязательных ремонтных (восстановительных) работ, a в некоторых случаях - испытаний, при подтверждении соответствия Правилам Регистра судоходства признаны годными к использованию при строительстве данного судна. В случае необходимости перечень эксплуатировавшихся элементов дополняется пояснениями об условиях их применения.
16. Проект судна разрабатывается в соответствии с действующими Правилами Регистра судоходства.
17. Отступления от требований Регистра судоходства оформляются в виде перечня решений, отличающихся от регламентируемых требований Регистра судоходства, представляемого в составе проекта на согласование Регистру судоходства.
18. Проект судна разрабатывается в соответствии с техническим заданием, которое включает в себя требования к основным характеристикам, конструкции судна с учетом выполненной ранее предпроектной проработки и содержит техническую документацию, объем которой регламентирован Правилами Регистра судоходства и включают в себя:

12. Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, кемелерді жасауға техникалық бақылау жүргізген кезде Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасын басшылыққа алу қажет.
13. Пайдаланылған кемелерге бұрын қолданылған материалдар мен элементтерді қолданған кезде Кеме қатынасының тіркелімі әрбір қолданылатын материал мен элементтің техникалық қауіпсіздігіне көз жеткізуі тиіс.
14. Кеме жобасын әзірлеу алдында Кеме қатынасы тіркелімінің жобалау жұмыстарын орындауға мүмкіндігі барын Тану туралы куәлігі бар ұйым орындаған жоба алдындағы пысықтау жасалады. Жоба алдындағы пысықтаудың нәтижесінде жасалған техникалық құжаттама пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып, кеме жасау ниеті туралы өтінім құрамында Кеме қатынасы тіркеліміне қарауға беріледі (осы Қағиданың 6-тармағы және 1-қосымшасына сәйкес).
15. Жоба алдындағы пысықтау кеме жасаудың мүмкін болатын шешімдерін негіздеуді көздейді және құрамына мыналар кіретін техникалық құжаттаманы дайындауды болжайды:
1) мидель-шпангоуттың, конструктивтік сызбаның және болашақ кеменің жалпы түрінің нобайлары. Осы нобайларда тиісті шартты белгілермен корпустың жаңа конструктивтік элементтері және конструкцияның әрбір элементінің ақаулығы нәтижесінің және олардың Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау негізінде пайдалануы болжанатын пайдаланылған кеменің корпус бөліктері анық белгіленеді;
2) барлық жаңа элементтердің тізбесін, соның ішінде жаңа кемені жасау кезінде қолданылатын кеменің техникалық құралдарын, сондай-ақ, ақаулық және міндетті жөндеу (қалпына келтіру) жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ кейбір жағдайларда – сынақтар жүргізудің нәтижелері бойынша, Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігі расталған кезде осы кемені жасау үшін қолдану кезінде жарамды деп танылған, пайдаланылған элементтердің тізбесін қамтитын жоба алдындағы пысықтауға түсіндірме жазба. Қажет болған жағдайда пайдаланылған элементтердің тізбесі оларды қолдану шарттарының түсіндірмесімен толықтырылады.
16. Кеменің жобасы қолданыстағы Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес әзірленеді.
17. Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарынан ауытқулар Кеме қатынасы тіркелімінің келісуіне ұсынылатын жоба құрамында Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарымен регламенттелетін айрықша шешімдер тізбесі түрінде ресімделеді.
18. Кеменің жобасы бұрын орындалған жоба алдындағы пысықтауды ескере отырып, кеменің негізгі сипаттамаларына, конструкциясына қойылатын талаптарды қамтитын техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленеді және Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасымен регламенттелетін көлемде техникалық құжаттаманы және мыналарды қамтиды:

1) ведомость используемых с эксплуатировавшихся судов конструкций, технических средств и оборудования;
2) перечень вновь изготавливаемых корпусных конструкций и нового комплектующего оборудования, обязательного с позиции обеспечения безопасности плавания;
3) технологию формирования корпуса с использованием конструкций с эксплуатировавшихся судов (дополнительный раздел принципиальной технологии постройки судна);
4) обоснование условий применения используемых с эксплуатировавшихся судов конструкций, оборудования и материалов, анализ проведенных ранее ремонтов указанных объемов (в пояснительной записке);
5) анализ конструктивных и технологических ошибок, не отраженных в проектной документации эксплуатировавшихся судов, но которые могли иметь место при их строительстве (в пояснительной записке);
6) анализ совместимости используемого ранее примененного элемента конструкции корпуса со смежными конструкциями судна;
7) расчет индивидуальных нормативов средних остаточных толщин основных групп связей, необходимых для определения технического состояния корпуса судна;
8) проработанные вопросы технологии и контроля за монтажными сварными швами между эксплуатировавшимися и новыми конструкциями, дополнительного контроля за уже имеющимися сварными швами в эксплуатировавшихся конструкциях, объема предварительных проверок, испытаний и, в случае необходимости, ремонта устанавливаемых с эксплуатировавшихся судов изделий и оборудования.
19. Разработка проекта для судов, имеющих одинаковые эксплуатационные ограничения и условия загрузки (балластировки), конкретного судна проектант выполняет привязку группового проекта к данному судну с учетом номенклатуры новых и используемых эксплуатировавшихся элементов.
20. Проектирование корпуса осуществляется с учетом того, что ограничения по расчетному сроку эксплуатации создаваемого судна позволяют уменьшить требуемые Регистром судоходства минимальные толщины листовых конструкции и минимальные требуемые моменты сопротивления балок набора.
21. При проектировании корпуса судна учитываются следующие требования:
1) не допускается использование корпусных конструкций, наиболее нагруженных при общем изгибе судна, с эксплуатировавшихся судов, таких как, комингсов грузовых трюмов, ширстрека и палубного стрингера в средней части, тронковых палуб, наружной (днищевой) обшивки и скулового пояса в средней части;
2) применение эксплуатировавшихся корпусных конструкций допускается, прежде всего, при формировании сборочных единиц, которые не участвуют в обеспечении общей прочности судна (объемные и плоскостные секции, располагающиеся на длине 0,15L от носового и кормового перпендикуляров, а также секции надстройки или ее частей);

1) пайдаланылған кемелерден алып қолданылған конструкциялардың, техникалық құралдардың және жабдықтардың ведомосі;
2) жаңадан жасалатын корпустық конструкциялар мен жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету тұрғысынан міндетті жаңа жиынтық жабдықтың тізбесі;
3) пайдаланылған кемелердің конструкциясын қолданып корпусты қалыптастыру технологиясы (кеме жасаудың принципті технологиясының қосымша бөлімі ретінде болуы мүмкін);
4) пайдаланылған кемелердің конструкцияларын, жабдықты және материалдарды қолдану мүмкіндігі мен шарттарын негіздеу, көрсетілген көлемде бұрын жасалған жөндеулерді талдау (түсіндірме жазба);
5) пайдаланылған кемелердің жоба құжаттамасында көрсетілмеген, бірақ олардың жасалуы кезінде орын алуы мүмкін болатын конструктивті және технологиялық қателердің талдауы (түсіндірме жазба);
6) корпус конструкциясының пайдаланылатын жаңа емес элементінің кеменің шектес конструкцияларымен үйлесімдігін талдау;
7) кеме корпусының техникалық жағдайын анықтауға қажетті негізгі байланыс топтарының орташа қалдық қалыңдығының жеке нормативтерін есептеу;
8) жаңа конструкциялар мен пайдаланылған конструкциялар арасындағы монтажды дәнекерленген жіктерге бақылау мен технология, пайдаланылған конструкцияларда бұрыннан бар дәнекерленген жіктерге қосымша бақылау, алдын ала тексерулер мен сынаулар көлемі, қажет болғанда пайдаланылған кемелерден алынып орнатылған бұйымдар мен жабдықтарды жөндеу мәселелері пысықталады.
19. Бірдей пайдалану шектігі мен жүктеу шарты бар (балласттау) кемелер үшін жасалған жобаны әзірлеу, онда нақты кеме үшін жобалаушы жаңа және пайдаланылған элементтердің номенклатурасын ескере отырып, топтамалы жобаның байлауын осы кемеге орындайды.
20. Корпусты жобалау жасалатын кеменің есепті пайдалану мерзімі бойынша шектеу Кеме қатынасы тіркелімінде талап етілетін табақ конструкциялардың ең аз қалыңдығын және талап етілетін жинақ белдемдерінің ең аз кедергі сәтін азайтуға мүмкіндік беретінін ескере отырып, жүзеге асырылады.
21. Кеме корпусын жобалау кезінде мынадай талаптар ескеріледі:
1) пайдаланылған кемелердің, кеменің жалпы иілуінде ең көп жүктелген, корпустық конструкцияларын, сондай-ақ, жүк таситын комингстерді, ширстректі және палубалық стрингердің орта бөлігін, тронколық палубаны, сыртқы (түптік) қаптаманы және жақтық белдеудің орта бөлігін қолдануға рұқсат етілмейді.
2) пайдаланылған корпустық конструкцияны қолдануға, ең алдымен, кеменің жалпы беріктігін қамтамасыз етуге қатыспайтын жинақ бірлікті қалыптастырғанда рұқсат етіледі (алдыңғы және артқы перпендикулярлардан 0,15L ұзындықта орналасқан көлемдік және жазықтық бөліктер, сондай-ақ құрастырма немесе оның бөліктері);

3) применение корпусных сборочных единиц эксплуатировавшихся судов для конструкций, участвующих в обеспечении общей прочности нового судна, за исключением указанных в подпункте 1) настоящего пункта, является предметом специального рассмотрения Регистра судоходства.
В этом случае представляются проектные решения по обеспечению надежности сопрягаемых эксплуатировавшихся и новых элементов корпусной конструкции.
3. Подтверждение соответствия элементов эксплуатировавшихся
судов, используемых при строительстве нового судна
22. Необходимо чтобы, элементы корпусных конструкций эксплуатировавшихся судов, используемые при строительстве нового судна, имели Свидетельство о подтверждении соответствия Правилам Регистра судоходства на установленный расчетный срок эксплуатации.
23. Свидетельство выдается Регистром судоходства на каждый используемый элемент.
24. Основанием для выдачи свидетельства о подтверждении соответствия Правилам Регистра судоходства на элемент корпуса является:
1) соответствие механических свойств и химического состава материала используемого ранее примененного элемента корпусной конструкции, предъявляемым Правилам Регистра судоходства к судостроительным сталям;
2) соответствие используемого ранее примененного элемента конструкции Правилам Регистра судоходства с учетом предполагаемого расчетного срока эксплуатации судна и его годное техническое состояние, то есть если все элементы судна удовлетворяют Правилам Регистра судоходства, а параметры выявленных дефектов находятся в пределах допустимых значений.
25. Подтверждению соответствия ранее примененных элементов корпусных конструкций Правилам Регистра судоходства предшествует их дефектация и, в случае необходимости, восстановление.
26. Дефектация производится судовладельцем не более чем за 1 год до подачи заявки о намерении использования эксплуатировавшихся корпусных конструкций при строительстве судна. Акты дефектации прикладываются к техническому заданию или перечню эксплуатировавшихся элементов, приведенному в пояснительной записке к предпроектной проработке.
27. Объем дефектации назначается в зависимости oт технического состояния корпуса эксплуатировавшегося судна, был не менее предписанного объема дефектации перед очередным освидетельствованием.
28. С целью определения совместимости эксплуатировавшегося элемента корпусной конструкции со смежными новыми конструкциями судна при проведении дефектации необходимо установить соответствие фактических геометрических размеров и топологии (формы) элемента в целом, а также конструкции и расположения связeй набора конструктивным чертежам эксплуатировавшегося и проектируемого судна. Дефектация выполняется применительно к элементу конструкции, предварительно очищенному от ржавчины, грязи и окалины любым одобренным Регистром судоходства способом.

3) пайдаланылған кемелердің корпустық жинақ бірліктерінің жаңа кеменің жалпы беріктігін қамтамасыз етуге қатысатын, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілгеннен басқа, конструкцияларда қолданылуы Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
Бұл жағдайда кеме конструкциясының пайдаланылған және жаңа элементтерінің сенімді үйлесімділігін қамтамасыз ету бойынша жобалық шешімдер ұсынылады.
3. Жаңа кемені жасау кезінде қолданылатын пайдаланылған кемелер элементтерінің сәйкестігін растау
22. Жаңа кемені жасау кезінде қолданылатын пайдаланылған кемелердің корпустық конструкциялары элементтерінің белгіленген есепті пайдалану мерзіміне Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына Сәйкестігін растау туралы куәлігі болуы қажет.
23. Куәлікті Кеме қатынасы тіркелімімен әрбір пайдаланылатын элементке беріледі.
24. Корпус элементіне Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына Сәйкестігін растау туралы куәлік беру үшін:
1) пайдаланылған жаңа емес корпустық конструкция элементі материалының механикалық сипаты мен химикалық құрамының Кеме қатынасының тіркелімі Қағидасында кеме жасайтын болаттарға қойылатын талаптарға сәйкестігі;
2) пайдаланылған жаңа емес құрылым элементінің кеменің болжамды есепті пайдалану мерзімін және оның жарамды техникалық күйін ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігі негіз болып табылады, яғни, егер кеменің барлық элементтері Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасын қанағаттандыратын болса, ал анықталған ақаулар рұқсат етілген мәндер шегінде болғанда негіз болып табылады.
25. Корпустық конструкция бұрын қолданылған элементтері Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау алдында олардың ақаулығы, қажет болғанда, қайта қалпына келтірілуі жүргізіледі.
26. Ақаулық кеме иесі пайдаланылған корпустық конструкцияларды кеме жасауға қолдануға өтініш беруден 1 жыл бұрын жасалады. Ақаулық актілері жоба алдындағы пысықтауға түсіндірме жазбада келтірілген техникалық тапсырмаға немесе пайдаланылған элементтердің тізбесіне қоса беріледі.
27. Ақаулық көлемі пайдаланылған кеменің техникалық жай-күйіне байланысты, бірақ кезекті куәландыру алдындағы ақаулықтың ұйғарынды көлемінен кем емес болып белгіленген.
28. Ақаулықты өткізгенде корпус конструкциясының пайдаланылған элементінің кеменің іргелес жаңа конструкцияларымен үйлесімдігін анықтау мақсатымен нақты геометриялық көлемдері мен тұтас алғанда элемент топологиясының (қалып), сондай-ақ конструкциялар мен жинақ байланыстары орналасуының пайдаланылған және жобалаудағы кемелердің конструкциялық сызбаларына сәйкестігі анықталады. Ақаулық алдын ала тоттан, кірден және қақтан тазартылған конструкция элементіне қатысты Кеме қатынасының тіркелімі мақұлдаған кез келген тәсілмен орындалады.

29. Определение механических свойств и химического состава материала используемого элемента выполняется в соответствии с Правилами Регистра судоходства на образцах, вырезанных из этого элемента конструкции.
30. При проведении дефектации элемента корпусной конструкции необходимо определить фактические значения остаточных толщин обшивки и набора используемого элемента с целью их учета при решении вопроса о подтверждении соответствия этого элемента Правилам Регистра судоходства.
31. Все предполагаемые к использованию механизмы, электрическое и другое оборудование эксплуатировавшихся судов испытываются в присутствии работника Регистра судоходства в эксплуатационных условиях или на специальных стендах с целью определения соответствия параметров изделия паспортным или указанным в ТУ на поставку. Результаты испытаний отражаются в акте судовладельца. В случае, когда не предполагается немедленное использование испытанных изделий, их необходимо законсервировать и направить на ответственное хранение. Срок хранения таких изделий не превышает срока хранения, установленного технической документацией для новых изделий аналогичного назначения.
32. В случае, когда в результате испытаний согласно пункту 31 настоящих Правил выявлено, что по итогам эксплуатации параметры изделия не выходят за пределы, установленные организацией-изготовителем, утечек (протечек) рабочей жидкости, следов коррозии, эрозии, ненормальных стуков, нагрева, вибрации и других явных дефектов не обнаружено, оценивается остаточный ресурс изделия, после чего судовладелец комплектует сопроводительные документы (технические паспорта, инструкции по обслуживанию, ремонту и эксплуатации).
33. Подготовленные документы и акты испытаний судовладелец предоставляет в Регистр судоходства, и они являются основанием для выдачи документа о подтверждении соответствия.
34. В случае, когда в результате испытаний согласно пункту 31 настоящих Правил выявлено, что по итогам эксплуатации параметры изделия выходят за пределы, установленные организацией-изготовителем, и/или обнаружены утечки (протечки) рабочей жидкости, следы коррозии, эрозии, ненормальные стуки, нагрев, вибрация и явные дефекты, но ресурс до капитального ремонта еще не выработан, изделие подлежит разборке в присутствии работника Регистра судоходства, детали и узлы изделия дефектуют, в том числе с использованием методов ультразвуковой, порошковой дефектоскопии и других с целью выявления усталостных и других повреждений, наличия дефектов, остаточных напряжений.
35. По итогам дефектации составляется акт (в произвольной форме), в котором указывается, направлено ли изделие или его детали, узлы на ремонт или же требуется замена определенных деталей или узлов.

29. Пайдаланылатын элемент материалының механикалық сипаты мен химикалық құрамын анықтау Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес осы конструкция элементінен алынған үлгілерде орындалады.
30. Корпустық конструкция элементінің ақаулығын өткізгенде осы элементтің Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау туралы мәселені шешу кезінде оларды ескеру мақсатында қаптаманың қалдық қалыңдығының нақты мәні және пайдаланылатын элемент жинағы анықталады.
31. Қолдануға болжанатын пайдаланылған кемелердің барлық механизмдері, электр және басқа да жабдықтары пайдалану жағдайында немесе арнайы стендтерде бұйым параметрлерінің құжаттағы немесе жеткізуге ТШ-да және Қағидада белгіленген өлшемдерге сәйкестігін анықтау мақсатымен Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерлерінің қатысуымен сыналады. Сынақ нәтижелері кеме иесінің актісінде көрсетіледі. Сыналған бұйымдарды дереу қолдану болжанбаған жағдайда, оларды консервациялауға және жауапты сақтауға жіберу қажет. Осындай бұйымдарды сақтау мерзімі техникалық құжаттамада ұқсас мақсаттағы жаңа бұйымдарға белгіленген сақтау мерзімінен аспайды.
32. Осы Қағиданың 31-тармағына сай сынақтар нәтижесінде пайдалану қорытындысы бойынша бұйымның параметрлері әзірлеуші ұйым белгілеген шектен аспайтыны, жұмыс сұйықтығының ағып кетуі, тоттану, эрозия іздері, қалыпсыз тарсыл, қызып кетуі, діріл және басқа да анық ақаулар айқындалмағанда бұйымның қалдық қоры бағаланады (мүмкін болса), содан кейін кеме иесі қоса берілетін құжаттамаларын жинақтайды (техникалық паспорт, қызмет ету, жөндеу және пайдалану бойынша нұсқау).
33. Дайындалған құжаттар мен сынақтар актілерін кеме иесі Кеме қатынасы тіркеліміне жібереді, олар Сәйкестікті растау туралы куәлік берудің негіздемесі болып табылады.
34. Осы Қағидаға 31-тармаққа сай сынақтар нәтижесінде пайдалану қорытындысы бұйымның параметрлері әзірлеуші ұйым белгілеген шектен асып кетуі, жұмыстық сұйықтың ағып кетуі, тоттану, эрозия іздері, қалыпсыз тарсыл, қызып кетуі, діріл және басқа анық ақаулар айқындағанда, бірақ қор күрделі жөндеуге дейін жұмсалмаса, тозуын және басқа зақымдарын, ақаулардың болуын, қалдық кернеуді анықтау мақсатымен бұйым Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерлерінің қатысуымен бөлшектенуге жатады, бұйымның түйіндері мен бөлшектері ақауланады, соның ішінде ультрадыбыстық, ұнтақты дефектоскопия және басқа да әдістермен.
35. Ақаулық қорытындысы бойынша бұйым немесе оның бөлшектері, түйіндері жөндеуге жіберілгені немесе белгілі бір бөлшектерді немесе түйіндерді ауыстыру қажеттігі көрсетілетін акті жасалады.

36. После ремонта (замены) деталей (узлов) и сборки изделия, не направлявшегося на капитальный ремонт, производятся его испытания в присутствии регионального работника Регистра судоходства, с целью выявления соответствия рабочих параметров, полученных в результате испытаний, указанным в ТУ на поставку или в технических паспортах этих изделий. В случае, когда рабочие параметры отремонтированного изделия, полученные в результате испытаний, удовлетворяют требованиям технической документации или отклонение значений этих параметров не превышает норм, назначенных проектантом, и явных дефектов этого изделия не обнаружено, производится оценка остаточного ресурса, после чего изделие проверяется на соответствие Правилам Регистра судоходства.
37. После подтверждения соответствия технических средств и оборудования эксплуатировавшегося судна Правилам Регистра судоходства проектантом по представлению судовладельца составляются ведомости технических средств и оборудования эксплуатировавшегося судна (судов), которые можно использовать при строительстве новых судов, рассчитанных на срок эксплуатации 4КС, 3КС и выше. На каждый срок эксплуатации составляется отдельная ведомость.
38. На изделия, включенные в номенклатуру объектов технического наблюдения, осуществляемого Регистром судоходства, и прошедшие процедуру подтверждения соответствия в объеме, регламентированном требованиями настоящей главы, выдается свидетельство Регистра судоходства о подтверждении соответствия Правилам Регистра судоходства.
39. На изделия, не включенные в указанную номенклатуру, но которые прошли процедуру подтверждения соответствия в объеме, регламентированном требованиями настоящей главы, судовладельцем оформляется удостоверение о подтверждении соответствия требованиям технической документации и Правилам Регистра судоходства или в сопроводительных документах изделия ставится соответствующая отметка на основании:
1) решения комиссии судовладельца, если изделие не ремонтировалось;
2) документов ремонтной организации, если изделие подвергалось восстановительному или капитальному ремонту.
4. Расчеты прочности, определение строительных толщин
листов и других характеристик связей корпуса судна
40. Минимально необходимые строительные толщины наружной обшивки, настилов палуб и второго дна, переборок внутренних бортов, продольных и поперечных переборок, флоров и кильсонов в междудонном пространстве конструкции корпуса, обусловленные расчетным сроком Т эксплуатации судна, определяются по формуле:
tmin= [tост] min + c(T-5) (1)
где [tост] min минимальная допустимая остаточная толщина рассматриваемого конструктивного элемента, мм;
с - рекомендуемая расчетная скорость изнашивания, мм/год. Использование вместо с фактических скоростей изнашивания или среднестатистической скорости изнашивания конкретной серии судов является предметом специального рассмотрения Регистром судоходства.
При наличии символа "(лед)" в формуле класса судна выбранные значения толщин увеличиваются. По всей длине судна следует установить ледовый пояс наружной обшивки. Толщина листов ледового пояса tл, мм, определяется по формулам:
в носовой части

36. Бөлшектерді (түйіндерді) жөндегеннен (ауыстырғаннан) кейін және күрделі жөндеуге жіберілмеген бұйымды жинақтаудан кейін Кеме қатынасы тіркелімінің өңірлік қызметкерлерінің қатысуымен оның сынағы Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген бағдарлама бойынша, сынақ нәтижесінде алынған жұмыс параметрлерінің жеткізу ТШ-та немесе осы бұйымдардың техникалық құжаттарында көрсетілгеніне сәйкестігін анықтау мақсатымен, өткізіледі. Егер сынақ нәтижесінде алынған жөнделген бұйымның жұмыс параметрлері техникалық құжаттаманың талаптарын қанағаттандырса немесе осы параметрлердің мәні жобалаушы белгілеген нормалардан аспаса және осы бұйымның анық ақаулары болмағанда, қалған қорды бағалау өткізіледі (мүмкін болса), содан кейін бұйымның Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігі тексеріледі.
37. Пайдаланылған кеменің техникалық құралы мен жабдығы Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігі расталғаннан кейін жобалаушы кеме иесінің ұсынуы бойынша 4СМ, 3СМ пайдалану мерзіміне есептелген жаңа кемелерді жасауға қолдануға болатын, пайдаланылған кемелердің техникалық құралы мен жабдығының ведомосі жасалады. Әрбір пайдалану мерзіміне бөлек ведомосі жасалады.
38. Кеме қатынасының тіркелімі жүзеге асыратын техникалық бақылау объектілерінің номенклатурасына кірген және осы тараудың талаптары белгілеген көлемде сәйкестігін растау рәсімінен өткен бұйымдарға Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкестігін растау туралы Кеме қатынасы тіркелімінің куәлігі беріледі.
39. Аталмыш номенклатураға кірмеген, бірақ осы тарау талаптары белгілеген көлемде сәйкестігін растау рәсімінен өткен бұйымдарға кеме иесі техникалық құжаттама мен Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігін растау туралы куәлігін ресімдейді немесе бұйымға қоса берілетін ілеспе құжаттарға мыналардың негізінде тиісті белгі қойылады:
1) кеме иесі комиссиясының шешімі, егер бұйым жөнделмеген болса;
2) жөндейтін ұйымның құжаттары, егер бұйым қалпына келтіруден немесе күрделі жөндеуден өтсе.
4. Беріктік есептеулер, құрылыстық қалыңдығын және кеме корпусы
байланыстарының басқа да сипаттамаларын анықтау
40. Сыртқы қаптаманың, палуба және екінші түп төсемінің, ішкі борттар аралықтарының, бойлық және көлденең аралықтарының, флорлар мен кильсондардың корпус конструкциясының түпаралық кеңістігіндегі ең аз қажетті құрылыстық қалыңдығы, Т кеме пайдаланымының есепті мерзімімен байланысты, мынадай формуламен анықталады:
tmin=[tқал] min + c(T-5)
мұндағы [tқал] min – қаралатын конструктивтік элементтің рұқсат етілетін ең аз қалдық қалыңдығы, мм;
с – ұсынылатын есептік тозу жылдамдығы, мм/жыл. с орнына іс-жүзіндегі тозу жылдамдықтарын немесе нақты кеме тобының орта статистикалық тозу жылдамдығын қолдану Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
Кеме сыныбының формуласында «(мұз)» белгісі болғанда таңдалған қалыңдық мәні үлкейтілуі тиіс. Кеменің барлық ұзындығы бойынша сыртқы қаптаманың мұз белбеуін орнату керек. Мұз белбеудің табақ қалындығы t , мм, формулаларда анықталады:
алдыңғы жақтың бөлігінде

tл = 1,25t;
в районе ахтерпика
tл = 1,2t;
на остальной длине судна
tл = 1,15t,
где t – требуемая толщина обшивки борта в соответствующем районе для судна без ледовых подкреплений.
41. Минимально необходимый момент сопротивления балок набора с присоединенным пояском на расчетный срок эксплуатации 20 лет (4КС) составлял не менее, м3:
Wminстр = Wпр. (2)
а на расчетный срок эксплуатации 15 лет (3КС)
Wminстр = [W]·K (3)
Где [W] = m·Wпр - допустимый остаточный момент коней срока службы, м3,
Wпр - момент сопротивления поперечного сечения балки набора, м3;
m - коэффициент износа, значение которого приведено в пункте 42;
К - коэффициент, принимаемый равным:
для продольных холостых балок комингса, палубы, днища, настила второго дна, ширстрека и продольных балок рамного набора:
в средней части судна K = 1,50 (1,30);
в оконечностях судна K = 1.42 (1.21);
для поперечных балок набора (холостых и рамных шпангоутов наружного и внутреннего бортов) холостого и рамного набора переборок и др. на любом участке длины судна:
К = 1,80 (1,50);
для остальных балок набора на любом участке длины судна:
К = 1,60 (1, 35).
Значения коэффициента К в скобках относятся к судам класса "М-СП".
42. Значение коэффициента и износа т принимается:
для продольных холостых балок комингса, палубы, днища, настила второго дна, ширстрека и продольных балок рамного набора m = 0,60 (0,70);
для остальных балок набора m = 0,50 (0,60).
Значения коэффициента m в скобках относятся к судам класса "М-СП".
43. Для спроектированного в соответствии с указаниями пунктов 40-41 настоящих Правил корпуса судна выполняются расчеты прочности в соответствии с Правилами Регистра судоходства, при этом значения коэффициента к запаса прочности по предельному моменту принимают в соответствии с приложением 2 настоящих Правил.
5. Использование отдельных элементов и конструктивной
противопожарной защиты с эксплуатировавшихся судов
44. В случае использования при строительстве судна дверей, иллюминаторов, крышек сходных люков и трапов с эксплуатировавшихся судов необходимо учитывать следующее:
1) наружные водонепроницаемые двери, иллюминаторы с эксплуатировавшихся судов могут устанавливаться, начиная с палубы надстройки первого яруса или палубы юта и выше;
2) наружные водонепроницаемые двери, ведущие в помещения на главной палубе, устанавливается новые. Применение таких дверей с эксплуатировавшихся судов является предметом специального рассмотрения Регистра судоходства;
3) ограничения на применение дверей с эксплуатировавшихся судов для внутренних помещений не накладываются;

tл = 1,25t;
ахтерпик бөлігінде
tл = 1,2t;
кеменің қалған ұзындығында
tл = 1,15t,
мұндағы t – мұз күшейтулерсіз кеме үшін тиісті аудандағы борт қаптамасының талап етілетін қалыңдығы.
41. Жалғанған белбеуі бар жиынтық белдемдерінің 20 жыл (4СМ) есепті пайдалану мерзіміне арналған ең аз қажетті қарсыласу сәті мынадай болады, м3:
Wminстр = Wпр         (2)
ал 15 жыл (3КС) есепті пайдалану мерзіміне
Wminстр = [W]·K         (3)
мұндағы [W] = m·Wпр – қызмет мерзімінің соңына келетін жол берілетін қалдық қарсыласу сәті, м3;
Wпр – жиынтық белдемнің көлденең қимасының қарсыласу сәті, м3;
m – тозу коэффициентінің мәні 29-тармақта келтірілген;
К – коэффициент, мынаған тең:
ширстрек, екінші түптің төсеніші, түбі, палуба, комингстің бойлау бос белдемдері және рамалық жиынтықтың бойлық белдемдері үшін:
кеменің орта бөлігінде К=1,50(1,30);
кеменің шеткі бөліктерінде К=1,42(1,21);
бос және рамалық аралықтар жиынтығының көлденең жиынтық белдемдері үшін (сыртқы және ішкі борттың бос және рамалық шпангоуттары) және кеменің ұзындығының кез келген басқа бөлігінде:
К=1,80(1,50);
қалған жиынтық белдемдері үшін кеме ұзындығының кез келген бөлігінде:
К=1,60(1,35).
Жақшадағы К коэффициентінің мәндері «М-СП» сыныпты кемелерге қатысты.
42. Коэффициент және тозу m мәні мынадай болып қабылданады:
комингстің бойлық бос белдемдері, палубасы, түбі, екінші түптің төсеніші, ширстрек пен рамалық жиынтықтың бойлық белдемдері үшін m=0,60 (0,70);
қалған жиынтық белдемдері үшін m=0,50(0,60).
Жақшадағы m коэффициентінің мәндері «М-СП» сыныпты кемелерге қатысты.
43. Осы Қағиданың 40-41-тармақтарының нұсқауларына сәйкес жобаланған кеме корпусы үшін Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес беріктікті есептеулер орындалады, мұнда шекті сәті бойынша к  беріктік қоры коэффициентінің мәні осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес қабылданады.
5. Пайдаланылған кемелерден алынған жекелеген элементтерді және
конструктивтік өртке қарсы қорғанысты қолдану
44. Кемені жасаған кезде пайдаланылған кемелердің есіктерін, иллюминаторларын, түсу люктерінің қақпақтарын және траптарын қолданған жағдайда мыналарды ескеру қажет:
1) пайдаланылған кемелердің сыртқы су өткізбейтін есіктері, иллюминаторлары бірінші қабаттың қондырма палубасынан немесе ют палубасынан бастап орнатылуы мүмкін;
2) басты палубадағы үй-жайларға апаратын сыртқы су өткізбейтін есіктердің жаңасы орнатылады. Пайдаланылған кемеден алынған осындай есіктерді қолдану Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады;
3) пайдаланылған кемелердің есіктерін ішкі үй-жайлар үшін қолдануға шек қойылмайды;

4) ограничения на применение наклонных трапов с эксплуатировавшихся судов не накладываются;
5) крышки сходных люков и вертикальные трапы с эксплуатировавшихся судов применяются при соответствии их конструкции и технического состояния Правилам Регистра судоходства.
45. Перед установкой дверей, крышек и иллюминаторов на судно проверяют и восстанавливают или заменяют полностью их изоляцию и резиновые уплотнения. После установки указанные дельные вещи испытываются.
46. Перед установкой на судно наклонные трапы с эксплуатировавшихся судов подлежат испытаниям.
47. Необходимо чтобы конструктивная противопожарная защита на строящихся судах соответствовала Правилам Регистра судоходства.
48. Противопожарная изоляция на строящихся судах устанавливается новой. Однако в случае применения для строящегося судна каких-либо объемных (модульных) конструкций надстроек или их частей с эксплуатировавшихся судов, при наличии соответствующих обоснований, Регистр судоходства допускает использование существующей изоляции, входящей в состав указанных конструкций, при подтверждении требуемых свойств этой изоляции результатами испытаний (изложенное не применимо к конструкциям, размещенным в главных противопожарных зонах пассажирских судов).
49. Допускается применение на новом судне противопожарных дверей и металлических выгородок, выполняющих противопожарные функции, с эксплуатировавшихся судов. При этом предварительно проверяется работоспособность дверей на прежнем месте установки.
6. Испытания судна, построенного с использованием
элементов эксплуатировавшихся судов
50. При проектировании и строительстве судов необходимо учитывать приведенный ниже перечень механизмов и оборудования, от технического состояния которых в первую очередь зависят безопасность плавания, охрана жизни и здоровья пассажиров и экипажей, сохранность перевозимых на судах грузов, экологическая безопасность судов и объектов:
1) главные двигатели;
2) реверс-редукторы;
3) дизель-генераторы;
4) гребные валы;
5) гребные винты;
6) системы дистанционного автоматизированного управления (ДАУ) главных двигателей;
7) подруливающие устройства;
8) экологическое оборудование;
9) системы пожаротушения;
10) компрессоры сжатого воздуха;
11) трубопроводы и арматура;
12) паровые котлы.
51. Все перечисленные объекты и изделия на строящемся судне устанавливаются новыми. Применение эксплуатировавшихся объектов, входящих в указанный перечень, является предметом специального рассмотрения Регистра судоходства.

4) пайдаланылған кемелердің еңіс траптарын қолдауға шек қойылмайды;
5) пайдаланылған кемелердің түсу люктерінің қақпақтары және тік траптары, олардың конструкциялары мен техникалық жағдайлары Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес болғанда қолданылады.
45. Кемеге есіктерді, қақпақтарды және иллюминаторларды орнату алдында олардың оқшаулануы мен резеңке нығыздауларын тексереді және қалпына келтіреді немесе толығымен ауыстырады. Орнатылғаннан кейін аталған іске жарамды заттар сынақтан өткізіледі.
46. Пайдаланылған кемелердің еңіс траптары кемеге орнату алдында оларды жасауға нормативтік құжаттарда көзделген көлемде сынауға жатады.
47. Жасалып жатқан кемелердің конструктивтік өртке қарсы қорғанысы Кеме қатынасы тіркелімнің Қағидасына сәйкес болуы қажет.
48. Жасалып жатқан кемелердің өртке қарсы оқшаулануы жаңадан орнатылады. Алайда жасалып жатқан кемеде пайдаланылған кеме қондырмасының қандай да бір көлемді (модульді) конструкциясын немесе олардың бөліктерін қолданған жағдайда, тиісті негіздеме болған жағдайда Кеме қатынасының тіркелімі, аталған конструкциялардың құрамына кіретін, осы оқшаулаудың талап етілетін қасиеттері сынақ нәтижесімен расталуы шартымен қолда бар оқшаулауды қолдануға рұқсат етеді (жолаушы тасымалдайтын кемелердің басты өрттен қорғану аймақтарында орналасқан конструкцияларға қатысты емес).
49. Жаңа кемеде пайдаланылған кемелерден алынған өрттен қорғау қызметін орындайтын өрттен қорғау есіктерін және металл қабырғаларды пайдалануға рұқсат етіледі. Бұл ретте есіктердің жұмыс істеу қабілеті бұрынғы орнатылған жерінде алдын ала тексеріледі.
6. Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолданып жасалған  кемені сынау
50. Кемелерді жобалау мен жасаған кезде бұлардың техникалық жағдайына бірінші кезекте жүзу қауіпсіздігі, жолаушы мен экипаждың денсаулығы мен өмірі, кемелерде тасымалданатын жүктердің сақталуы, кемелер мен объектілердің экология қауіпсіздігі тәуелді болатын, төменде келтірілген механизмдер мен жабдықтар тізбесін есептеу қажет:
1) басты қозғалтқыштар;
2) реверс-редукторлар;
3) дизель-генераторлар;
4) ескек біліктер;
5) ескек бұрандалар;
6) басты қозғалтқыштардың автоматтандырылған қашықтан басқару (ДАБ) жүйесі;
7) бұрмалайтын құрылғылар;
8) экологиялық жабдық;
9) өрт сөндіру жүйесі;
10) сығылған ауаның компрессоры;
11) құбырлар және арматура;
12) бу қазандары.
51. Барлық аталған объектілер мен бұйымдар жасалып жатқан кемеде жаңадан орнатылады. Осы тізбеге кірген пайдаланылған объектілердің қолданылуы Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.

52. Варианты применимости технических средств и оборудования при строительстве судов с расчетными сроками эксплуатации 4КС и 3КС приведены в приложении 3 настоящих Правил.
53. При проектировании и строительстве судов необходимо учитывать приведенный ниже перечень электрического оборудования, от технического состояния которого в первую очередь зависят безопасность плавания, охрана жизни и здоровья пассажиров и экипажей, сохранность перевозимых на судах грузов, экологическая безопасность судов и объектов:
1) генераторы, валогенераторы, машинные преобразователи;
2) электродвигатели рулевой машины, подруливающего устройства, якорной лебедки;
3) электрораспределительные устройства;
4) кабельные сети;
5) системы автоматики и защиты;
6) радио- и навигационное оборудование.
54. Все перечисленное оборудование на строящемся судне устанавливается новыми. Применение эксплуатировавшегося электрического оборудования, входящего в указанный перечень, является предметом специального рассмотрения Регистра судоходства.
55. Варианты применимости электрического оборудования при строительстве судов приведены в приложении 4 настоящих Правил.
56. После завершения строительства судна производятся приемо-сдаточные испытания судна в соответствии с Правилами Регистра судоходства.
57. Особое внимание уделяют испытаниям ранее примененных судовых конструкций, технических средств и оборудования, в том числе электрического. При этом указываются допускаемые значения параметров перечисленных объектов, которые могут отличаться от аналогичных значений новых однотипных изделий.
58. После окончания испытаний производится ревизия объектов технического наблюдения в объеме, согласованным с работником Регистра судоходства, и по ее результатам составляется акт, в котором отмечаются обнаруженные во время испытаний дефекты судовых конструкций и отказы технических средств и оборудования, а также принятые для их устранения меры.
59. В случае, когда отмечен отказ ранее примененного изделия, который повлияет за собой угрозу безопасности плавания, рассматривается вопрос о замене отказавшего изделия новым, а после ремонта или замены такого объекта его испытывают в полном объеме.
60. Имитационные методы испытания ранее примененных изделий не допускаются.
Приложение 1
к Правилам по строительству судов
внутреннего и "река-море" плавания
с использованием элементов
эксплуатировавшихся судов
Форма
Заявка
о намерении строительства судна
с использованием элементов эксплуатировавшихся судов
Судовладелец _______________________________________________________
Основные технические данные судна
Общие сведения
Класс _____________ Год и место постройки ___________________________
Тип и назначение ____________________________________________________
Проектная организация _______________________________________________
Водоизмещение ______________ т Грузоподъемность ______________ т
Предполагаемый срок эксплуатации судна __________________________ лет
Корпус
Главные размерения: длина по КВЛ __________________________________ м;
Ширина по КВЛ __________________ м; высота борта __________________ м;
Материал корпуса _______________ Система набора _____________________
Второе дно, внутренние борта ________________________________________
Главные двигатели
Количество _____, предполагаемый тип ________________________________
Мощность одного двигателя _______ кВт, частота вращения __________ мин-1
Организация-изготовитель ____________________________________________
Год изготовления _________________, наработка ______________________ ч
Количество капитальных ремонтов ____________________________________
Первичные двигатели генераторов
Тип _________ Количество _________ Мощность одного двигателя _______ кВт,
Частота вращения _________________ мин-1
Организация-изготовитель ____________________________________________
Год изготовления _________________, наработка ______________________ ч
Количество капитальных ремонтов ____________________________________
Тип _________ Количество _________ Мощность одного двигателя ______ кВт,
Частота вращения _________________ мин-1
Организация-изготовитель ____________________________________________
Год изготовления _________________, наработка ______________________ ч
Количество капитальных ремонтов _____________________________________
Тип _________ Количество ________ Мощность одного двигателя _______ кВт,
Частота вращения _________________ мин-1
Организация-изготовитель ____________________________________________
Год изготовления _________________, наработка ______________________ ч
Количество капитальных ремонтов ____________________________________
Электростанция
Количество основных генераторов _____, предполагаемый тип ______________
Мощность одного генератора ___________ кВт
Тип аварийного дизельгенератора ___________, мощность _______________ кВт
Другие сведения
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Прилагаемые документы:

52. 4КС және 3КС есепті пайдалану мерзімі бар кемелерді жасауға қажетті техникалық құралдар мен жабдықтың қолданылу түрлері осы Қағиданың 3-қосымшасында көрсетілген.
53. Кемелерді жобалау мен жасау кезінде техникалық жағдайына бірінші кезекте жүзу қауіпсіздігі, жолаушылар мен экипаждың өмірі мен денсаулығы, кемелерде тасымалданатын жүктің сақталуы, кеменің және объектілердің экологиялық қауіпсіздігі тәуелді болатын төменде келтірілген электр жабдығының тізбесін ескеру қажет:
1) генераторлар, білік генераторлар, машиналық өзгерткіштер;
2) рульдік машинаның, бұрмалайтын құрылғының, зәкірлік шығырдың электрқозғалтқыштары;
3) электр реттеу құрылғысы;
4) кабельдік желілер;
5) автоматика және қорғау жүйелері;
6) радио және навигациялық жабдық.
54. Жасалып жатқан кемеде барлық аталған жабдық жаңадан орнатылады. Көрсетілген тізбеге кіретін пайдаланымда болған электр жабдықтың қолданылуы Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
55. Кемелерді жасағанда электр жабдықтың қолданылу түрлері осы Қағиданың 4-қосымшасында келтірілген.
56. Кеменің жасалуы аяқталғаннан кейін, Кеме қатынасы тіркелімінің Қағидасына сәйкес кеменің қабылдау-тапсыру сынақтары өткізіледі.
57. Бұрын қолданылған кеме конструкцияларының, техникалық құралдардың және жабдықтардың, соның ішінде электр жабдығының сынақтарына ерекше назар аударылады. Бұл ретте, жаңа бір үлгідегі бұйымдардың ұқсас мәндерінен айрықша болуы мүмкін аталған объектілер параметрлерінің мәндері көрсетіледі.
58. Сынақтар аяқталғаннан кейін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерлерімен келісілген көлемде техникалық бақылау объектілеріне тексеру жүргізіледі және оның нәтижелері бойынша акт жасалады, онда сынау кезінде анықталған кеме конструкцияларының ақаулары белгіленеді және техникалық құралдар мен жабдықтың іске жарамсыздығы, сондай-ақ оларды жою үшін қабылданған шаралар көрсетіледі.
59. Жүзу қауіпсіздігіне қатер төндіруге соқтыратын бұрын қолданылған бұйым іске жарамсыз болған жағдайда, оны жаңа бұйымға алмастыру мәселесі қаралады, ал осындай объектіні жөндегеннен немесе ауыстырғаннан кейін оны қабылдау-тапсыру сынақтары бағдарламасында көзделген толық көлемде сынайды.
60. Бұрын қолданылған бұйымдардың иммитациялық сынау әдістеріне рұқсат етілмейді.
Пайдаланудағы кемелердің
элементтерін қолдана отырып ішкі
және «өзен-теңіз» суларында
жүзетін кемелерді жасау
қағидасына 1-қосымша
Нысан
Пайдаланылған кемелердің элементтерін қолдана отырып кемені
жасау ниеті туралы өтінім
Кеме иесі_______________________________________ ____________________
Кеменің негізгі техникалық деректері
Жалпы мәліметтер
Сынып_______ Жасалған жылы мен орны__________________________________
Типі және міндеті____________________________________________________
Жобалаушы ұйым_______________________________________________________
Су ығыстырушылығы_____________т  Жүк көтергіштігі__________________т
Кеменің болжамды пайдалану мерзімі_______________________________жыл
Корпусы
Басты өлшеулер: ҚВС бойынша ұзындығы_______________________________м;
ҚВС бойынша ені________________м;   борт биіктігі__________________м;
Корпус материалы_______________ Жиынтық жүйесі_______________________
Екінші түп, ішкі борттар_____________________________________________
Басты қозғалтқыштар
Саны___________, болжамды үлгі_______________________________________
Бір қозғалтқыштың қуаты________кВТ,  айналу жиілігі_____________мин-1
Әзірлеуші ұйым______________________________________________________
Жасалған жылы __________________; жасаған жұмысы _________________сағ
Күрделі жөндеулердің саны____________________________________________
Генераторлардың бастапқы қозғалтқыштары
Типі _________Саны__________ Бір қозғалтқыштың қуаты ___________ кВТ
Айналу жиілігі______________ мин-1
Әзірлеуші ұйым ______________________________________________________
Жасалған жылы __________________, жасаған жұмысы__________________сағ
Күрделі жөндеулердің саны____________________________________________
Типі_________Саны ___________Бір қозғалтқыштың қуаты_____________кВТ,
Айналу жиілігі ________________мин-1
Әзірлеуші ұйым ______________________________________________________
Жасалған жылы__________________, жасалған жұмыс___________________сағ
Күрделі жөндеулер саны______________________________________________
Типі_________Саны ___________Бір қозғалтқыштың қуаты_____________кВТ,
Айналу жиілігі ________________мин-1
Әзірлеуші ұйым ______________________________________________________
Жасалған жылы_________________, жасаған жұмысы _________________сағ__
Күрделі жөндеулердің саны____________________________________________
Электр станциясы
Басты генераторлардың саны _________, болжамды тип_________________
Бір генератордың қуаты ___________ кВт
Авариялық дизельгенератордың типі __________, қуаты____________кВТ___
Басқа да мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар:

1,40
1,37
1,45
1,40
Поперечная нагрузка на
палубу и непрерывный
комингс отсутствует, а
напряжение в днище в
предельном состоянии
1,26
1,22
1,31
1,26
(для судов
класса
"М-СП"
1,27)
Поперечная нагрузка на
палубу и непрерывный
комингс отсутствует, а
напряжение в днище в
предельном состоянии
Приложение 3
к Правилам по строительству судов
внутреннего и "река-море" плавания
с использованием элементов
эксплуатировавшихся судов
Вариант применимости технических
средств и оборудования при строительстве судов
Наименование
элемента
4КС
3 КС
Вариант
применимости
Требования
Вариант
применимости
Требования
1. Двигатели
главные,
редукторы и
реверс
редукторы
1) Новые
2) Эксплуатиро-
вавшиеся, но не
выработавшие
ресурс до
капитального
ремонта
3) После
капитального
ремонта*
В объеме
действующих
требований
В объеме
действующих
требований
Должны
соответствовать
требованиям ТУ
на ремонт как
по отклонениям
размеров
ответственных
деталей, так и
по теплотех-
ническим
и иным
параметрам
1) Новые
2)Эксплуатиро-
вавшиеся, но не
выработавшие
ресурс до
капитального
ремонта
3) После
капитального
ремонта*
В объеме
действующих
требований
В объеме
действующих
требований
Должны
соответствовать
требованиям ТУ
на ремонт как
по отклонениям
размеров
ответственных
деталей, так и
по
теплотехни-
ческим
и иным
параметрам
2.. Первичные
двигатели
генераторов
1) Новые
2) Эксплуати-
ровавшиеся, но не
выработавшие
ресурс до
капитального
ремонта*
3)После капита-
льного ремонта*
В объеме
действующих
требований
В объеме
действующих
требований
Должны
соответствовать
требованиям ТУ
на ремонт как
по отклонениям
размеров
ответственных
деталей, так и
по теплотех-
нически и
другим
параметрам
1) Новые
2) Эксплу-
атировавшиеся, но
не выработавшие
ресурс до
капитального
ремонта*
3) После
капитального
ремонта*
В объеме
действующих
требований
В объеме
действующих
требований
Должны
соответствовать
требованиям ТУ
на ремонт как
по отклонениям
размеров
ответственных
дета лей, так и
по тепло-
техническим и
иным параметрам
3. Валопроводы
1) Валы
промежуточные,
детали их
соединений,
подшипники,
переборочные
сальники,
дейдвудные
трубы
2) Валы
гребные
3) Подшипники
гребных валов
1)Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрии и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) Новые
1) Новые
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
изделий
Должны
соответствовать
НТД на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
гребных валов
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
1)Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрии и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрии,
характеристик
прочности и
защиты от
коррозии*
1) Новые
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
изделий
Должны
соответствовать
НТД на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
гребных валов
Должны
соответствовать
НТД на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку

1,40
1,37
1,45
1,40
Палубаға түсетін көлденең жүктеме және үздіксіз комингс болмағанда, ал түптегі шекті күйдегі кернеу
1,26
1,22
1,31
1,26 ("М-СП" сыныпты кемелері үшін 1,27)
Палубаға түсетін көлденең жүктеме және үздіксіз комингс жоқ, ал түптегі шекті күйдегі кернеу
Пайдаланудағы кемелердің
элементтерін қолдана отырып ішкі
және «өзен-теңіз» суларында
жүзетін кемелерді жасау
қағидасына 3-қосымша
Кемелерді жасау кезінде техникалық құралдардың және
жабдықтардың қолданылу нұсқалары
Элемент атауы
4КС
3 КС
Қолданылу түрі
Талаптар
Қолданылу түрі
Талаптар
1. Басты қозғалтқыштар, редукторлар және реверс-редукторлар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар көлемінде
2) Пайдаланылған, бірақ күрделі жөндеуге дейін қорын жұмсамаған
Қолданыстағы талаптар көлемінде
2) Пайдаланылған, бірақ күрделі жөндеуге дейін қорын жұмсамаған
Қолданыстағы талаптар көлемінде
3) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс, жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де
3) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс, жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де
2. Генераторлардың әуелгі қозғалтқыштары
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар көлемінде
2) Пайдаланылған, бірақ күрделі жөндеуге дейін қорын жұмсамаған
Қолданыстағы талаптар көлемінде
2) Пайдаланылған, бірақ күрделі жөндеуге дейін қорын жұмсамаған
Қолданыстағы талаптар көлемінде
3) Күрделі жөндеуден кейін
жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс
3) Күрделі жөндеуден кейін
жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс
3. Білік өткізгіштер
1. Аралық білік, олардың қосылу бөлшектері, мойынтіректер, аралық сальниктер, дейдвуд трубалары
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және бұйымды жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және бұйымды жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Отырғызу және қосу базаларының геометриясын және өзара орналасуын қалпына келтіре отырып жөндегеннен кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Отырғызу және қосу базаларының геометриясын және өзара орналасуын қалпына келтіре отырып жөндегеннен кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2. Ескек біліктер
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Геометрия, беріктік сипаттамаларын және тоттанудан қорғануын қалпына келтірумен жөндеуден кейін
Жөндеу НТҚ және жұмыс сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
3. Ескек біліктердің мойынтіректері
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде

4. Винты
гребные
1) Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрии*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт
1) Новые
После ремонта с
восстановлением
геометрии*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт
5. Система ДАУ
(ДУ) главных
двигателей
1) Новая
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
1) Новая
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
6. Устройства,
оборудование и
снабжение
1) Рулевое
устройство:
рули, насадки,
бапперы,
гельмпортовые
трубы,
подшипники
элементы
передачи
момента от
рулевой
машины на
баллер
(сектор,
румпель,
буферные
пружины, тяги)
Машины рулевые
2) Подрули-
вающее
устройство
3) Якорное
устройство:
якорное
устройство в
комплекте
Цепи якорные
брашпили и
шпили
стопоры и
клюзы
якорные
4) Швартовное
устройство
5) Устройство
для
перемещения
люковых
закрытий
6) Шлюпочное
устройство
1) Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрических
характеристик и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрических
характеристик и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) Новые
2) После
капитального
ремонта*
1) Новые
2) После
капитального
ремонта*
1) Новое
2) После ремонта
с заменой
отдельных
элементов*
После ремонта с
заменой
отдельных
смычек на новые
1) Новые
2) После ремонта
После ремонта с
восстановлением
базовых размеров
и предписанных
Правилами
функций
После ремонта с
восстановлением
размеров палубных
и бортовых губ
После ремонта
отдельных
элементов*
Новое
1) Новое
2) После ремонта
отдельных
элементов
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
цепей
Должны
соответствовать
ТУ на
капитальный
ремонт как по
геометрии
ответственных
деталей, так и
по
характеристике
потребляемой
мощности на
испытаниях
Должны
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
Должны
соответствовать
требованиям
требований и
НТД на ремонт
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований, МК
"СОЛАС". и
НТД на
поставку
составных
частей
устройства
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
1) Новые
2) После ремонта
с восстановлением
геометрических
характеристик и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) После ремонта
с восстановлением
геометрических
характеристик и
взаимного
расположения
посадочных и
присоединительных
баз*
1) Новые
2) После
капитального
ремонта*
1) Новые
2) После
капитального
ремонта*
После ремонта с
заменой
отдельных
элементов
После ремонта с
заменой
отдельных
смычек на новые
1) После ремонта
После ремонта с
восстановлением
базовых размеров
и предписанных
требованиями
функций
После ремонта
восстановлением
размеров палубных
и бортовых губ
После ремонта
отдельных
элементов*
Новое
1) Новое
2) После ремонта
отдельных
элементов
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих
чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
Должны
соответствовать
требованиям НТД
на ремонт и
требованиям
рабочих чертежей
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
цепей
Должны
соответствовать
ТУ на
капитальный
ремонт как по
геометрии
ответственных
деталей, так и
по характе-
ристике
потребляемой
мощности на
испытаниях
Должны
соответствовать
требованиям
требований и
НТД на ремонт
Должны
соответствовать
требованиям
требований и
НТД на ремонт
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований, МК
"СОЛАС", и НТД
на поставку
составных
частей
устройства
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт

4. Ескек винттері
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Геометриясын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
НТҚ жөндеуге қойылатын талаптарға сай болуы тиіс
2) Геометриясын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
НТҚ жөндеуге қойылатын талаптарға сай болуы тиіс
5. Басты қозғалтқыштардың ДАБ (ДБ) жүйесі
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
6. Құрылғылар, жабдық және жабдықтау
1) Руль құрылғы: рульдар, сптамалар, баллерлар, гельмопортты құбырлар, мойынтіректер және сальниктер
1) Жаңа
Қолданымдағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Геометрия сипаттамаларын және орынды және қосу базаларының өзара орналасуын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Геометрия сипаттамаларын және орынды және қосу базаларының өзара орналасуын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-ның және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
Рульдық машинадан баллерге сәтті беру элементтері (сектор, румпель, буферлық пружина, тяга)
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Геометрия сипаттамаларын және орынды және қосу базаларының өзара орналасуын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-ның және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Геометрия сипаттамаларын және орынды және қосу базаларының өзара орналасуын қалпына келтіруімен жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
Рульдық машина
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыс сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) бұрмалайтын құрылғы
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыс сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Күрделі жөндеуден кейін
Жөндеуге қойылатын НТҚ-тың және жұмыстық сызбалардың талаптарына сәйкес болуы тиіс
3) Зәкірлік құрылғы: зәкірлі құрылғы жиынтықта
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
Жекелеген элементтерді алмастыруымен күрделі жөндеу
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Жекелеген элементтерді алмастырумен күрделі жөндеу
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
зәкірлік шынжыр
Жекелеген ұштасуларды жаңаларға алмастырумен жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ–ның көлемінде
Жекелеген ұштасуларды жаңаларға алмастыруымен жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
баршпильдер мен шпильдер
1) Жаңа
1) Жөндеуден кейін
жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Жөндеуден кейін
жауапты бөлшектері көлемдерінің ауытқуына да, жылутехникалық және басқа параметрлеріне де жөндеуге қойылатын ТШ-тың талаптарына сәйкес болуы тиіс
Тоқтатқыштар мен
Базалық көлемдерін және талаптармен нұсқалған қызметін қалпына келтірумен жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс
Базалық көлемдерін және талаптармен нұсқалған қызметін қалпына келтірумен жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс
Зәкірлік клюздар
Палубалық және борттық губалардың көлемдерін қалпына келтірумен жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс
Палубалық және борттық губалардың көлемдерін қалпына келтірумен жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс
4) Тоқтату құрылғы
Жекелеген элементтерді жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс
Жекелеген элементтерді жөндегеннен кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс
5) Люк жабуын жылжыту үшін құрылғы
Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
6) шлюпкалық құрылғы
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың, СОЛАС және құрамдық бөліктерді жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың, СОЛАС және құрамдық бөліктерді жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Жекелеген элементтерді жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-тың жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Жекелеген элементтерді жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-тың жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс

7. Экологическое
оборудование
1) Новое
2) После ремонта
*
В объеме
действующих
требованием
экологической
безопасности и
НТД на
поставку
составных
частей
экологического
оборудования
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
1) Новое
2) После ремонта*
В объеме
действующих
требованием
экологической
безопасности и
НТД на
поставку
составных
частей
экологического
оборудования
Должно
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
8.
Противопо-
жарная защита
1) Системы
пожаротушения
(водяная,
пенная,
углекислотная)
объемного
тушения с
трубопроводами
, арматурой,
насосами,
аппаратами и
др. рукавами
2) Системы
танкеров,
обеспечивающие
противо-
пожарную
безопасность
(газоотводная,
инертных
газов,
искрогашения,
вентиляции
машинного и
насосного
отделений и
их элементы)
3) Противо-
пожарное
снабжение
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов*
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов
Комплектность в
соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
Правилах
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
составных
частей
Должны
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
отдельных
элементов
систем
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
составных
частей
Должны
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт,
в том числе по
остаточным
толшинам
стенок
трубопроводов
большого
диаметра и
аппаратов
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
предметов
противопожар-
ного снабжения
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов*
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов
Комплектность в
соответствии с
нормами,
указанными
в действующих
требованиях
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
составных
частей
Должны
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт
отдельных
элементов
систем
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
составных
частей
Должны
соответствовать
требованиям и
НТД на ремонт,
в том числе по
остаточным
толщинам стенок
трубопроводов
большого
диаметра и
аппаратов
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
предметов
противопожар-
ного снабжения
9. Системы,
рабочая среда
которых
вызывает
коррозию
внутри труб, в
том числе
осушения,
балластная,
сточная,
водяного
охлаждения,
отопления,
водоснабжения,
паропроводов,
подогрева
груза в
танкерах с
трубопроводами
, насосами,
арматурой и
др.
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов систем,
но с обязательной
заменой
трубопроводов и
Арматуры*
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
элементов
систем
Должны
соответствовать
требованиям, а
также отдельных
НТД на ремонт
отдельных
элементов
систем
1) Новые

7. Экологиялық жабдық
1) Жаңа
Қолданыстағы экологиялық қауіпсіздік талаптарының және экологиялық жабдықтың құрамдық бөліктерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы экологиялық қауіпсіздік талаптарының және экологиялық жабдықтың құрамдық бөліктерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жөндеу талаптарына сәйкес болуы тиіс
8. Өрттен қорғану
1) өрт сөндіру жүйелері (сулы, көпірікті, көмірқышқылды), көлемдік сөндіру құбырлармен, арматурамен, сорғыштармен, аппараттармен және басқа
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
2) Жекелеген элементтерді жөндегеннен кейін
Талаптың және НТҚ-ның жүйелердің бөлек элементтерін жөндеуге деген талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Жекелеген элементтерді жөндеуден кейін
Талаптың және НТҚ-ның жүйелердің бөлек элементтерін жөндеуге деген талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) өрттен қорғану қауіпсіздігін қамтамасыз ететін танкерлер жүйесі (газоотводная, инерттік газ, ұшқын сөндіру, машина мен сорғыш жайларының және олардың элементтерін желдетуі)
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және ескек білік жеткізудің НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және құралдық бөліктерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жекелеген элементтерді жөндегеннен кейін
Талаптарға және НТҚ-тың жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс, соның ішінде үлкен диаметрлі құбырлардың және аппараттардың қабырғаларының қалдық қалдықтары бойынша
2) Жекелеген элементтерді жөндеуден кейін
Талаптарға және НТҚ-ның жөндеуге талаптарына сәйкес болуы тиіс, соның ішінде үлкен диаметрлі құбырлардың және аппараттардың қабырғаларының қалдық қалдықтары бойынша
3) Өрттен қорғану жабдықтары
Қолданыстағы талапта көрсетілген нормаларға сәйкес жиынтықтық
Қолданыстағы талаптардың және өрттен қорғану жабдығын жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
Қолданыстағы талапта көрсетілген нормаларға сәйкес жиынтықтық
Қолданыстағы талаптардың және өрттен қорғану жабдығын жеткізуге НТҚ-дың көлемінде
9. Құбырдың ішінде тоттандыратын жұмыс ортасы бар жүйелер, соның ішінде құрғату, балластық, ағызу, сулы салқындату, жылыту, сумен жабдықтау, парқұбыры бар танкерлерде жүкті жылыту, сорғыштар, арматура және басқа
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жүйе элементтерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жүйе элементтерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуден кейін, бірақ құбырлар мен арматураны міндетті түрде алмастыруымен
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс

2) После ремонта
систем, но с
обязательной
заменой
трубопроводов
арматуры*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
элементов
систем
Должны
соответствовать
требованиям,
а также НТД на
ремонт
отдельных
элементов
систем
10. Прочие
системы:
масляная,
топливная,
грузовая и
зачистная
танкеров,
воздушных и
измерительных
труб, сжатого
воздуха,
гидравлических
приводов и др.
с трубопро-
водами,
емкостями,
аппаратами,
насосами,
арматурой и
др.
1) Новые
2) После ремонта
отдельных
элементов систем
и замены
трубопроводов и
арматуры*
В объеме
действующих
требований и
НТД на
поставку
элементов
систем
Должны
соответствовать
требованиям, а
также НТД на
ремонт
отдельных
элементов
систем
1) Новое
После ремонта
отдельных
элементов систем
и замены
трубопроводов и
арматуры*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
элементов
систем
Должны
соответствовать
требованиям, а
также НТД на
ремонт
отдельных
элементов
систем
11. Системы
вентиляции и
кондициони-
рования с
трубопровода-
ми, арматурой
После ремонта
отдельных
элементов систем
и замены
трубопроводов
и арматуры
Должны
соответствовать
требованиям, а
также НТД на
ремонт
отдельных
элементов
систем
После ремонта
отдельных
элементов
систем и замены
трубопроводов и
арматуры
Должны
соответствовать
требованиям, а
также НТД на
ремонт
отдельных
элементов
систем
12. Сосуды
под давлением
и тепло-
обменные
аппараты
1) Новые
2) После ремонта
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
1) Новые
2) После ремонта
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
13. Котлы
автономные и
утилизационные
1) Новые
2) После ремонта*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
1) Новые
2) После ремонта*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
14. Грузо-
подъемное,
сцепное,
буксирное,
мачтовое
устройства, и
др.
После ремонта
отдельных
элементов и для
сцепного
устройства -
после испытания
на стенде
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
После ремонта
отдельных
элементов и для
сцепного
устройства -
после
испытания на
стенде
В объеме
действующих
требований и
НТД на ремонт
15. Сигнальные
средства
1) Новые
комплекты
2) После ремонта
и укомплектования
в соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
требованиях*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
1) Новые
комплекты

2) Жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуден кейін, бірақ құбырлар мен арматураны міндетті түрде алмастыруымен
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс
10. Басқа жүйелер: Майлы, жанармайлы, танкерлердің жүкті және тазалау, ауалық және өлшеу құбырлар, қысылған ауа, гидравликалық привод және басқа құбырлармен, сыйымдылықтармен, аппараттарымен, сорғыштармен, арматурамен және басқалар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жүйе элементтерін жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жүйе элементтерін жеткізуге НТҚ-дың көлемінде
2) Жүйенің жекелеген элементін жөндегеннен және құбыр мен арматураны алмастырғаннан кейін
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс
2) Жүйенің жекелеген элементін жөндегеннен және құбыр мен арматураны алмастырудан кейін
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс
11. Құбырлармен, арматурамен желдету және кондиционерлеу жүйесі
Жүйенің жекелеген элементін жөндегеннен және құбыр мен арматураны алмастырғаннан кейін
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс
Жүйенің жекелеген элементін жөндегеннен және құбыр мен арматураны алмастырудан кейін
Талаптарға және жүйенің жекелеген элементтерін жөндеуге НТҚ-ның талаптарына сәйкес болуы тиіс
12. Қысым астындағы ыдыстар және жылу алмастыру аппараттары
1) Жаңа
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ  көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талап және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
13. Жергілікті және пайдаға асыру қазандары
1) Жаңа
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талап және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талап және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
14. Жүккөтергіш, тіркелетін, тартқыш, мачталық және т.б. құрылғылар
Жекелеген элементтерді жөндегеннен кейін және тіркелетін құрылғы үшін – стендттік сынақтан кейін
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ-дың көлемінде
Жекелеген элементтерді жөндегеннен кейін және тіркелетін құрылғы үшін – стендттік сынақтан кейін
Қолданыстағы талап және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
15. Дабылдау құралы
1) Жаңа жиынтықтар
Қолданыстағы талап және жжеткізуге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа жиынтықтар
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндегеннен және қолданыстағы талапта көрсетілген нормаға сәйкес жинақтағаннан кейін
Қолданыстағы талап, «СОЛАС» ХК талаптары және қорғаныс құралын жеткізуге НТҚ көлемінде

2) После ремонта
и укомплектования
в соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
требованиях*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
16.
Спасательные
Средства
1) Коллективные
2) Индиви-
дуальные
Новые
1) Новые
2) После ремонта
и укомплектования
в соответствии
с нормами,
указанными
в действующих
требованиях*
В объеме
действующих
требований,
требований МК
"СОЛАС" и НТД
на поставку
элементов
спасательных
средств
В объеме
действующих
требований,
требований МК
"СОЛАС". и НТД
на поставку
элементов
спасательных
средств
В объеме
действующих
требований,
руководящих
документов
Регистра
судоходства и
НТД на ремонт
и испытания
спасательных
средств
Новые
1) Новые
2) После ремонта
и укомплектования
в соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
требованиях*
В объеме
действующих
требований,
требований МК
"СОЛАС" и НТД
на поставку
элементов
спасательных
средств
В объеме
действующих
требований,
требований МК
"СОЛАС". и НТД
на поставку
элементов
спасательных
средств
В объеме
действующих
требований,
руководящих
документов
Регистра
судоходства и
НТД на ремонт
и испытания
спасательных
средств
17. Аварийное
снабжение
Комплектность в
соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
требований,
замена изношенных
изделий
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
изделий
Комплектность в
соответствии с
нормами,
указанными в
действующих
требований,
замена изношенных
изделий
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
изделий
18.
Контрольно-
измерительные
приборы
1) Новые
2) После ремонта
и Поверки*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований, НТД
на калибровку и
поверку
1) Новые
2) После ремонта
и Поверки*
В объеме
действующих
требований и
НТД на поставку
В объеме
действующих
требований, НТД
на калибровку и
поверку
*при согласовании с Регистром судоходства
Приложение 4
к Правилам по строительству судов
внутреннего и "река-море" плавания с
использованием элементов
эксплуатировавшихся судов
Электрические оборудования при строительстве судов
Наименование элемента
Варианты
применимости
Требования
1. Генераторы,
валогенераторы,
мащинные
преобразователи и
электродвигатели
1) Новые
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После капитального
ремонта'
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
2. Трансформаторы и
статические
преобразователи
1) Новые
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
3. Электрорас-
пределительные
устройства
1) Новые
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
4. Аппаратура
управления и защиты

2) Жөндегеннен және қолданыстағы талаптарда көрсетілген нормаға сәйкес жинақтағаннан кейін
Қолданыстағы талап және жеткізуге НТҚ көлемінде
16. Қорғаныс құралдары
Жаңа
Қолданыстағы талап, «СОЛАС» ХК талаптары және қорғану құралын жеткізуге НТҚ көлемінде
Жаңа
Қолданыстағы талап, «СОЛАС» ХК талаптары және қорғаныс құралын жеткізуге НТҚ көлемінде
1) Ұжымдық
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар, Кеме қатынасы тіркелімнің нұсқаулық құжаттары және қорғаныс құралдың жөндеуі мен сынақтауына НТҚ көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талап, ХК «СОЛАС» талаптары және қорғаныс құралын жеткізуге НТҚ көлемінде
2) Жеке
2) Жөндегеннен кейін және қолданыстағы талаптар көрсетілген нормаға сәйкес жинақтағаннан кейін
Қолданыстағы талаптар және бұйымдарды жеткізуге НТҚ көлемінде
2) Жөндегеннен кейін және қолданыстағы талаптарда көрсетілген нормаға сәйкес жинақтағаннан кейін
Қолданыстағы талаптар, Кеме қатынасы тіркелімінің нұсқаулық құжаттары және қорғаныс құралдары жөндеуі мен сынақтауына НТҚ көлемінде
17. Авариялық жабдықтау
Қолданыстағы талаптар көрсетілген нормаларға сәйкес жиынтықтық, тозған бұйымдардың алмастырылуы
Қолданыстағы талаптар және жеткізуге НТҚ-дың көлемінде
Қолданыстағы талаптар көрсетілген нормаларға сәйкес жиынтықтық, тозған бұйымдардың алмастырылуы
Қолданыстағы талаптар және бұйымдарды жеткізуге НТҚ көлемінде
18. Бақылау-өлшеу аспаптары
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар және калибровка мен тексеруге НТҚ-ның көлемінде
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптар және жеткізуге НТҚ көлемінде
2) Жөндеуден және тексеруден кейін
2) Жөндеуден және тексеруден кейін
Қолданыстағы талаптар және калибровка мен тексеруге НТҚ көлемінде
*Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген жағдайда
Пайдаланудағы кемелердің
элементтерін қолдана отырып ішкі
және «өзен-теңіз» суларында жүзетін
кемелерді жасау қағидасына
4-қосымша
Кемелерді жасау кезіндегі электр жабдықтары
Элементтің аталуы
Қолданылу түрлері
Талаптар
1. Генераторлар, білікгенераторлар, машиналық өзгерткіштер және электр қозғалтқыштар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Күрделі жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
2. Трансформаторлар және статикалық өзгерткіштер
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
3. Электр реттеу құрылғысы
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
4. Басқару және қорғаныс аспаптары

1) Новая
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
5. Кабельные сети
Новые
В объеме действующих требований
и НТД на поставку
6. Аккумуляторные
батареи
1) Новые
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
7. Коммутатор сигнально
-отличительных огней
1) Новый
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих требований
и НТД на ремонт
8. Светильники,
прожекторы, сигнально-
отличительные фонари
1) Новые
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
9. Система аварийно-
предупредительной
сигнализации и защиты
Новая
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
10. Пожарная
сигнализация
Новая
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
11. Пульт управления
энергетической
установкой
1) Новый
В объеме действующих
требований и НТД на поставку
2) После ремонта
В объеме действующих
требований и НТД на ремонт
'при согласовании с Регистром судоходства

1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
5. Кабельдік торлар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
6. Аккумуляторлық батареялар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
7. Дабыл-айырымдық жарықтардың коммутаторы
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
8. Шырақтар, прожекторлар, дабыл-айырымдық шамдар
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
9. Авариялық алдын-алу және қорғау жүйесі
Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
10. Өрттен қорғану сигнал беруі
Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
11. Энергетикалық қондырғының басқару пульті
1) Жаңа
Қолданыстағы талаптардың және жеткізуге НТҚ-ның көлемінде
2) Жөндеуден кейін
Қолданыстағы талаптардың және жөндеуге НТҚ-ның көлемінде
‘Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген жағдайда