Об утверждении Правил осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 422 и Министра финансов Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 336. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2011 года N 7086. Утратил силу совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 213 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 247
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 213 и и.о. Министра национальной экономики РК от 26.03.2015 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 192 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Баймаганбетов С.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляем за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2011 года.
Министр здравоохранения                Министр финансов
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
______________ С. Каирбекова           ____________ Б. Жамишев
Утверждены совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от «29» июня 2011 года № 336
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от «27» июня 2011 года № 422
Правила
осуществления санитарно-карантинного контроля в
автомобильных пунктах пропуска
через таможенную границу Таможенного союза
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза разработаны в соответствии пункта 8 статьи 192 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» и определяют порядок осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза (далее – Правила) в отношении лиц, транспортных средств и подконтрольных товаров (грузов).

Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 336 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 422 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 шілдеде № 7086 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 213 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 247 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 213 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.03.2015 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 192-бабының 8-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (С.Н. Баймағанбетов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейіннен оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзімізге қалдырамыз.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі            Қаржы министрі
_______ С. Қайырбекова               ___________Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 336 және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 27 маусымдағы
№ 422 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 192-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде тұлғаларға, көлік құралдарына және бақылауға жататын тауарларға (жүктерге) қатысты санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру тәртібін (бұдан әрі - Қағида) айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) обмен информацией - процедура передачи сведений полученных в ходе выполнения возложенных в соответствии с настоящими Правилами функций, между Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - КТК МФ РК) и Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - КГСЭН МЗ РК) в рамках требований законодательства Республики Казахстан;
2) акт совместного досмотра - документ, подтверждающий проведение контролирующими органами досмотра товаров (грузов) и транспортных средств, осуществленного в целях проведения санитарно-карантинного контроля в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через пункты пропуска;
3) таможенный орган назначения - таможенный орган и (или) иной таможенный орган государства-члена таможенного союза, в регионе деятельности которого находиться установленное таможенным органом отправления место доставки товаров либо который завершает таможенную процедуру таможенного транзита;
4) санитарно-карантинный контроль – вид государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) в отношении лиц, транспортных средств и подконтрольных товаров (грузов), проводимый должностными лицами, осуществляющими санитарно-карантинный контроль, в пунктах пропуска, и направленный на предупреждение завоза и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений), ввоза потенциально опасной для здоровья человека продукции (товаров), требующих проведения мероприятий по санитарной охране территории;
5) таможенный досмотр - действия должностных лиц таможенных органов, связанные со вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары, с нарушением наложенных на них таможенных пломб или иных средств идентификации, разборкой, демонтажем или нарушением целостности обследуемых объектов и их частей иными способами;
6) таможенный осмотр - внешний визуальный осмотр товаров, в том числе транспортных средств, багажа физических лиц, а также грузовых емкостей, таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации, без вскрытия транспортных средств, упаковки товаров, демонтажа и нарушения целостности обследуемых объектов и их частей иными способами.
3. Санитарно-карантинный контроль в автомобильных пунктах пропуска осуществляется в условиях соответствующих типовым требованиям к оборудованию и техническому оснащению зданий, помещений и сооружений, необходимых для организации санитарно-карантинного контроля.

2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратпен алмасу – осы Қағидаға сәйкес жүктелген функцияларды орындау барысында алынған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі - ҚР ҚМ КБК) мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (бұдан әрі - ҚР ДСМ МСЭҚК) арасында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары шеңберіндегі мәліметтерді беру рәсімі;
2) бірлескен тексеріп қарау актісі - бақылаушы органдардың өткізу пункттері арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты санитарлық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында жүзеге асырылған, тауарлар мен көлік құралдарына тексеруді жүргізгенін растайтын құжат;
3) межелі кеден органы – қызмет өңірінде жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды жеткізу орны бар не кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтайтын кеден органы және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттің өзге де кеден органы;
4) санитарлық-карантиндік бақылау - тұлғаларға, көлік құралдарына және бақылауға жататын тауарларға (жүктерге) қатысты, өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар жүргізетін және инфекциялық және жаппай инфекциялық емес ауруларды (улануды) әкелудің және таралудың, аумақты санитарлық қорғау бойынша іс-шараларды жүргізуді талап ететін адам денсаулығы үшін ықтимал қауіпті өнімдерді (тауарларды) әкелудің алдын алуға бағытталған мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бақылаудың) түрі;
5) кедендік тексеріп қарау – кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың орамдарын немесе көлік құралының жүк тиелетін жайларын не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе болуы мүмкін өзге де орындарды салынған кедендік пломбаларын немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын бұза отырып ашуға, тексерілетін объектілер мен олардың бөліктерін бөлшектеуге және өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзуға байланысты іс-әрекеттері;
6) кедендік тексеру – кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың орамдарын немесе көлік құралының жүк тиелетін жайларын не дыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе болуы мүмкін өзге де орындарды салынған кедендік пломбаларын немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын бұза отырып ашуға, тексерілетін объектілер мен олардың бөліктерін бөлшектеуге және өзге де тәсілдермен бүтіндігін бұзуға байланысты іс-әрекеттері.
3. Автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылау санитарлық-карантиндік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті ғимараттарды, үй-жайлар мен құжаттарын жабдықтау мен техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгі талаптарына сәйкес келетін жағдайда жүзеге асырылады.

4. Должностные лица, выполняющие функции санитарно-карантинного контроля, в своей деятельности руководствуются решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 «О применении санитарных мер в Таможенном союзе», законодательством Республики Казахстан и государств-членов Таможенного союза.
2. Процедура взаимодействия при осуществлении
санитарно-карантинного контроля в автомобильных
пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза
5. Территориальные подразделения КТК МФ РК и КГСЭН МЗ РК взаимодействуют в следующих случаях:
1) при выявлении больных лиц или лица с подозрением на инфекционное и паразитарное заболевание;
2) при угрозе ввоза потенциально опасных для здоровья человека подконтрольных товаров (грузов);
3) при ухудшении эпидемиологической ситуации в государствах-членах таможенного союза и других государствах;
4) при необходимости оказания консультативной и методической помощи.
6. Территориальными подразделениями КГСЭН МЗ РК и КТК МФ РК утверждается совместная схема оповещения и оперативный план взаимодействия на случай выявления на транспортном средстве и (или) в пункте пропуска больного или лиц с подозрением на инфекционное заболевание.
7. Должностные лица таможенного органа при выявлении в транспортном средстве лица, имеющего признаки заболевания инфекционным и (или) паразитарным, заболеванием до прибытия должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы, проводят следующие санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия:
1) экстренное информирование территориальных подразделений КГСЭН МЗ РК;
2) организацию отведения транспортного средства по решению администрации пункта пропуска на санитарную площадку;
3) приостановление перемещения по транспортному средству и выхода членов экипажа, пассажиров, выгрузки багажа, грузов;
4) приостановление проведения пограничного, таможенного контроля в транспортном средстве;
5) организуют охрану транспортного средства и находящихся на нем лиц до окончания проведения противоэпидемических мероприятий;
6) организуют немедленную временную изоляцию больного в изолятор пункта пропуска с дальнейшей его госпитализацией в организацию здравоохранения;
7) проведение экстренной личной профилактики должностных лиц, осуществляющих санитарно-карантинный контроль, по эпидемиологическим показаниям;
8) анкетирование и обсервация лиц, находившихся в контакте с больным, с дальнейшей их госпитализацией в организацию здравоохранения по медицинским показаниям;
9) организацию дезинфекционных мероприятий транспортного средства, на котором выявлен больной с симптомами инфекционного и (или) паразитарного заболевания или с подозрением на инфекционное и (или) паразитарное заболевание.

4. Санитарлық-карантиндік бақылау функцияларын орындайтын лауазымды адамдар, өз қызметінде "Кеден одағында санитарлық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімін, Қазақстан Республикасының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасын басшылыққа алады.
2. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимылдар
5. ҚР ҚМ КБК-ның және ҚР ДСМ МСЭҚК-ның аумақтық бөлімшелері мынадай жағдайларда:
1) ауру адамды немесе инфекциялық және паразитарлық аурумен ауырады деп күдік тудырған адамды анықтаған кезде;
2) адам денсаулығы үшін ықтимал қауіпті бақылаудағы тауарларды (жүктерді) әкелу қауіпі болған кезде;
3) кеден одағына мүше мемлекеттерде және басқа мемлекеттерде эпидемиологиялық жағдай нашарлаған кезде;
4) консультативтік және әдістемелік көмек көрсету қажет болған жағдайда өзара іс-қимыл жасайды.
6. ҚР ДСМ МСЭҚК және ҚР ҚМ КБК-ның аумақтық бөлімшелері науқасты немесе инфекциялық аурумен ауырады деп күдік тудырған адамды көлік құралында және (немесе) өткізу пунктінде анықтаған жағдайда бірлескен жариялау схемасы және жедел өзара іс-қимылдың жоспарын бекітеді.
7. Кеден органының лауазымды тұлғалары көлік құралында инфекциялық және (немесе) паразиттік ауру белгілері бар адамды анықтаған кезде, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдары келгенге дейін мынадай санитарлық-эпидемиологияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүргізеді:
1) ҚР ДСМ МСЭҚК аумақтық бөлімшелеріне шұғыл хабарлайды;
2) өткізу пункті әкімшілігінің шешімі бойынша көлік құралын санитарлық алаңға жеткізуді ұйымдастырады;
3) көлік құралы бойынша экипаж мүшелерінің, жолаушылардың өтуін және шығуын, багаждың, жүктердің түсіруін тоқтата тұрады;
4) көлік құралында шекаралық, кедендік бақылауды жүргізуді тоқтата тұрады;
5) эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізу аяқталғанға дейін көлік құралын және ондағы бар адамдарды күзетуді ұйымдастырады;
6) науқасты денсаулық ұйымына кейіннен орналастыра отырып, оны өткізу пунктінің оқшаулағышына жедел уақытша оқшаулауды ұйымдастырады;
7) эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаға шұғыл жеке профилактиканы жүргізеді;
8) науқаспен байланыста болған адамдарға сауал жүргізу және обсервациялау, және одан әрі оларды медициналық көрсеткіштер бойынша денсаулық сақтау ұйымына емделуге жатқызу;
9) инфекциялық және (немесе) паразиттік ауру белгілерімен немесе инфекциялық және (немесе) паразиттік аурумен ауырады деп күдік тудырған науқас анықталған көлік құралдарына дезинфекциялық іс-шараларды ұйымдастырады.

8. Должностные лица таможенного органа в рамках осуществления санитарно-карантинного контроля транспортных средств, контейнеров, подконтрольных товаров (грузов) по их прибытию (убытию) на таможенную территорию (с территории) таможенного союза осуществляют:
1) визуальный осмотр транспортных средств, контейнеров, пересекающих таможенную границу Таможенного союза, опрос водителей автотранспорта;
2) санитарный досмотр транспортного средства, контейнеров в том числе и на наличие носителей, и переносчиков инфекции (насекомых, живых и павших грызунов или следов их пребывания);
3) отведение транспортного средства, контейнеров по решению администрации пункта пропуска на санитарную площадку, при наличии носителей, и переносчиков инфекции (насекомых, живых и павших грызунов или следов их пребывания);
4) организацию проведения дезинфекционных, дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий.
9. В целях взаимодействия с КГСЭН МЗ РК, КТК МФ РК организовывает обмен информацией о проведении контроля в пунктах пропуска посредством каналов Единой транспортной среды государственных органов.
10. Ответственные должностные лица КГСЭН МЗ РК осуществляющие оперативное взаимодействие с КТК МФ РК располагаются в специально отведенных местах операционного зала Центра оперативного управления КТК МФ РК (далее - ЦОУ) оборудованных клиентским приложением автоматизированной системы приема, контроля и передачи информации.
11. График работы должностных лиц КГСЭН МЗ РК в КТК МФ РК (далее – операторы КГСЭН МЗ РК в КТК МФ РК) утверждается первым руководителем КГСЭН МЗ РК.
12. Информация из пунктов пропуска поступает, по компетенции, операторам КГСЭН МЗ РК в КТК МФ РК для оценки соответствия действий, совершенных должностными лицами таможенных органов пунктов пропуска, соответствию требованиям законодательства Республики Казахстан и международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан, в отношении перемещаемых товаров (грузов) и транспортных средств, и принятия решения о дальнейших действиях в отношении данных товаров (грузов) и транспортных средств.
13. Операторы КГСЭН МЗ РК в КТК МФ РК завершают процедуру проверки в информационной системе Центра оперативного управления (далее – ИС ЦОУ) не позднее двух часов с момента получения информации.
14. В случае необходимости проведения более детальной проверки по отдельным товарам (грузам), перемещаемым через пункт пропуска, оператор КГСЭН МЗ РК в КТК МФ РК определяет меры, которые необходимо предпринять в отношении данных товаров (грузов). Для этого должностное лицо КГСЭН МЗ РК в ЦОУ информирует таможенный орган назначения с использованием ИС ЦОУ.

8. Кеден органының лауазымды тұлғалары көлік құралдарына, контейнерлерге, бақылауға жататын тауарларға (жүктерге), олар кеден одағының кедендік аумағына (аумағынан) келген (кеткен) кезде санитарлық-карантиндік бақылау жүргізу щеңберінде:
1) Кеден одағының кедендік шекарасынан кесіп өтетін көлік құралдарын, контейнерлерді көзбен қарап тексеруді, автокөлік жүргізушілеріне сауалнаманы;
2) көлік құралдарын, контейнерлерді, оның ішінде инфекцияны тасушылар мен инфекцияны жұқтырғыштардың бар болуына (жәндіктер, тірі және өлген кеміргіштердің немесе олардың болуының ізі) санитарлық тексеріп қарауды;
3) өткізу пункті әкімшілігінің шешімі бойынша инфекцияны жұқтырғыштар мен тасушылары бар болған жағдайда (жәндіктер, тірі және өлген кеміргіштердің немесе олардың болуының ізі) бар көлік құралдарын, контейнерлерді санитарлық тұраққа жеткізуді;
4) дезинфекциялық, дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық шараларды жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады.
9. ҚР ДСМ МСЭҚК-пен өзара іс-қимыл жасау мақсатында, ҚР ҚМ КБК Мемлекеттік органдардың Бірыңғай көліктік жүйесінің арналары арқылы өткізу пункттерінде бақылауды жүргізу туралы ақпаратпен алмасуды ұйымдастырады.
10. ҚР ҚМ КБК-ның ақпаратты қабылдау, бақылау және бақылаудың автоматтандырылған жүйесінің клиенттік қосымшасымен жабдықталған арнайы бөлінген орындарында (бұдан әрі - ЖБО) ҚР ҚМ КБК-мен жедел өзара іс-қимылды жүзеге асыратын ҚР ДСМ МСЭҚК жауапты лауазымды тұлғалары орналасады.
11. ҚР ҚМ КБК-дағы ҚР ДСМ МСЭҚК-нің жауапты тұлғаларының жұмыс кестесін (бұдан әрі - ҚР ҚМ КБК-ғы ҚР ДСМ МСЭҚК-нің операторлары) ҚР ДСМ МСЭҚК-нің бірінші басшысы бекітеді.
12. Өткізу пункттерінен ақпарат ҚР ДСМ МСЭҚК-ның ҚР ҚМ КБК-дағы операторларына құзыреттілігі бойынша өткізу пункттері кеден органдарының лауазымды тұлғалары өткізілетін тауарлар (жүктер) мен көлік құралдарына қатысты жасаған іс-қимылдардың Қазақстан Республикасы заңнамасының және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарының талаптарына сәйкестігін бағалау және осы тауарлар (жүктер) мен көлік құралдарына қатысты одан әрі іс-қимылдар туралы шешім қабылдау үшін уәкілеттігі бойынша келіп түседі.
13. ҚР ҚМ КБК-ғы ҚР ДСМ МСЭҚК-нің операторлары ақпаратты алған сәттен бастап екі сағаттан кешіктірмей Жедел басқару орталығының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЖБО АЖ) тексеру рәсімін аяқтайды.
14. Өткізу пункттері арқылы өткізілетін жеке тауарлар (жүктер) бойынша неғұрлым толығырақ тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, ҚР ҚМ КБК-ғы ҚР ДСМ МСЭҚК-нің операторлары осы тауарларға (жүктерге) қатысты қабылдануы қажет шараларды айқындайды. Бұл үшін ЖБО-дағы ҚР ДСМ МСЭҚК-нің жауапты тұлғасы ЖБО АЖ-ны қолдана отырып межелі кеден органына хабарлайды.

15. Специалисты территориального подразделения КГСЭН МЗ РК, КТК МФ РК находящиеся в пункте пропуска принимают в отношении данных товаров (грузов) меры, определенные должностным лицом КГСЭН МЗ РК осуществляющего деятельность в КТК МФ РК.
16. В случаях возникновения реальной угрозы завоза инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции (товаров) КГСЭН МЗ РК информирует КТК МФ РК о необходимости принятия соответствующих мер, направленных на предупреждение завоза и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений), ввоза потенциально опасной для здоровья человека продукции (товаров) (далее - профилактические мероприятия).
КТК МФ РК направляет полученную информацию в территориальные подразделения КТК МФ РК (далее – таможенные органы) для организации профилактических мероприятий.
Таможенные органы совместно с территориальными подразделениями КГСЭН МЗ РК проводят профилактические мероприятия, требуемые для обеспечения санитарной охраны границы и территории Республики Казахстан.
Для усиления санитарно-карантинного контроля таможенные органы совместно с территориальными подразделениями КГСЭН МЗ РК осуществляют совместные действия по государственному санитарно-карантинному контролю за лицами и транспортными средствами, пересекающими таможенную границу Таможенного союза, подконтрольными товарами (грузами), перемещаемыми через таможенную границу Таможенного союза, в том числе проведению таможенного осмотра лиц, таможенного досмотра товаров (грузов) и транспортных средств и отбора проб подконтрольных товаров (грузов).
При проведении совместного досмотра товаров и транспортных средств составляется акт совместного досмотра (далее - Акт) по форме согласно приложению № 3 к Инструкции по взаимодействию и координации действий контролирующих органов в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан, утверженной совместным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 10 октября 2002 года № 47, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 9 декабря 2002 года № 217, Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 октября 2002 года № 353-I, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 января 2003 года № 34 и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 января 2003 года № 3 (зарегистрирована в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2174) (далее - Инструкция). Регистрация акта производится в журнале регистрации Актов совместного досмотра товаров и транспортных средств по форме согласно приложению № 4 к Инструкции.

15. Өткізу пунктіндегі ҚР ДСМ МСЭҚК-ның, ҚР ҚМ КБК-ның аумақтық бөлімшелерінің мамандары ҚР ҚМ КБК-да қызметті жүзеге асыратын ҚР ДСМ МСЭҚК-нің лауазымды тұлғасы айқындаған, осы тауарларға (жүктерге) қатысты шараларды қабылдайды.
16. Инфекциялық және паразиттік ауруларды, сондай-ақ адам өмірі үшін ықтималды қауіпті заттар мен өнімдерді (тауарларды) әкелудің нақты қауіпі туындаған жағдайларда, ҚР ДСМ МСЭҚК ҚР ҚМ КБК-ға инфекциялық және жаппай инфекциялық емес ауруларды әкелудің (уланудың) және таралудың, адам денсаулығы үшін ықтимал қауіпті өнімдерді (тауарларды) әкелуден алдын алуға бағытталған тиісті шара (бұдан әрі – профилактикалық шаралар) қолдану қажеттілігі туралы хабарлайды.
ҚР ҚМ КБК алынған ақпаратты ҚР ҚМ КБК-ның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – кеден органдары) профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру үшін жолдайды.
Кеден органдары ҚР ДСМ МСЭҚК аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын санитарлық күзетуді қамтамасыз ету үшін талап етілетін профилактикалық іс-шараларды бірлесіп жүргізеді.
Санитарлық-карантиндік бақылауды күшейту үшін кеден органдары ҚР ДСМ МСЭҚК-ның аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өтетін тұлғалар мен көлік құралдарын, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін бақылаудағы тауарлар (жүктер) мен көлік құралдарын, мемлекеттік санитарлық-карантиндік бақылау, оның ішінде тұлғаларды кедендік тексеру, тауарларды (жүктерді) және көлік құралдарын кедендік тексеріп қарау мен бақылаудағы тауарлардың (жүктердің) сынамаларын алу бойынша бірлескен іс-қимылдарды жүзеге асырады.
Тауарлар мен көлік құралдарына бірлесіп тексеру жүргізген кезде Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2002 жылғы 10 қазандағы № 47, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2002 жылғы 9 желтоқсандағы № 217, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2002 жылғы 23 қазандағы № 353-І, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 қаңтардағы № 34, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 3 бірлескен бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде бақылаушы органдардың өзара іс-қимылдары және оларды үйлестіру жөніндегі нұсқаулығының (бұдан әрі - Нұсқаулық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2174 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп тексеру актісі (бұдан әрі - Акт) жасалады. Актіні тіркеу Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Тауарлар мен көлік құралдарын бірлесіп тексеру актілерін тіркеу журналында жүргізіледі.

17. В целях соблюдения законодательства Республики Казахстан и проведения надлежащего санитарно-карантинного контроля в пунктах пропуска КГСЭН МЗ РК:
1) представляет КТК МФ РК информацию по выданным разрешениям на ввоз продукции, подлежащей санитарно-карантинному контролю, а также по перерегистрированным, приостановленным и отозванным разрешениям на ввоз продукции, подлежащей санитарно-карантинному контролю;
2) своевременно предоставляет сведения об очагах вспышки инфекционных заболеваний лиц, в районах нахождения пунктов пропуска и на сопредельной территории, а также при получении информации о загрязнении или инфицировании той или иной продукции на сопредельной территории о мерах, необходимых для принятия, так же и об отмене эпидемиологической опасности;
3) направляет в автомобильные пункты пропуска по письменному запросу КТК МФ РК специалистов территориальных подразделений КГСЭН МЗ РК для осуществления санитарно-карантинного контроля в отношении лиц.
18. В целях соблюдения законодательства Республики Казахстан и проведения надлежащего санитарно-карантинного контроля в пунктах пропуска КТК МФ РК:
1) обеспечивает координацию действий должностных лиц КГСЭН МЗ РК, как в пунктах пропуска, так и в ЦОУ;
2) предоставляет сведения из ИС ЦОУ в КГСЭН МЗ РК согласно приложению к настоящим Правилам;
3) выделяет рабочие места в ЦОУ, оборудованные клиентским приложением автоматизированной системы приема, контроля и передачи информации;
4) обеспечивает работу системы электронного обмена информацией контролирующих органов, осуществляющих свою деятельность в ЦОУ, с пунктами пропуска и поддержку каналов связи;
5) направляет в адрес КГСЭН МЗ РК письменый запрос о привлечении специалистов территориальных подразделений КГСЭН МЗ РК для осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза в отношении лиц имеющих признаки заболевания инфекционным и (или) паразитарным, заболеванием.
Приложение
к Правилам осуществления
санитарно-карантинного контроля в
автомобильных пунктах пропуска
через таможенную границу
Таможенного союза
Сведения, предоставляемые КТК МФ РК в КГСЭН МЗ РК
1. Наименование Департамента таможенного контроля/таможни.
2. Наименование таможенного органа отправления.
3. Дата оформления на таможенном посту.
4. Тип документа.
5. Номер транзитной декларации/МДП (книжка Международной дорожной перевозки).
6. Номер транспортного средства.
7. Тип перемещения.
8. Наименование Департамента таможенного контроля/таможни.
9. Наименование таможенного органа назначения.

17. Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау және өткізу пункттерінде тиісті санитарлық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында ҚР ДСМ МСЭҚК:
1) санитарлық-карантиндік бақылауға жататын өнімдерді әкелуге берілген рұқсаттар бойынша, сондай-ақ санитарлық-карантиндік бақылауға жататын өнімдерді әкелуге қайта тіркелген, тоқтатыла тұрған және кері қайтарылған рұқсаттар бойынша ҚР ҚМ КБК-ға ақпарат ұсынады;
2) өткізу пункттері тұрған аудандарда және шекаралас аумақтарда, адамдардың инфекциялық аурулары пайда болған ошақтары туралы, сондай-ақ шекаралас аумақтарда, сол немесе өзге өнімдердің ластанғаны немесе инфекцияланғаны туралы ақпаратты алу кезінде қабылдануы қажет шаралар, сондай-ақ эпидемиологиялық қауіптің жойылғаны туралы мәліметтерді уақытылы ұсынады;
3) ҚР ҚМ КБК-ның жазбаша сұрау салуы бойынша ҚР ДСМ МСЭҚК аумақтық бөлімшелерінің мамандарын автомобиль өткізу пункттеріне тұлғаларға қатысты санитарлық- карантиндік бақылауды жүзеге асыру үшін жібереді.
18. Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау және өткізу пункттерінде тиісті санитарлық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында ҚР ҚМ КБК:
1) өткізу пункттерімен қатар, сондай-ақ ЖБО-да бақылаушы органдар лауазымды тұлғаларының іс-қимылдарын үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) ҚР ДСМ МСЭҚК-ға осы Қағиданың қосымшасына сәйкес ЖБО АЖ-дан мәліметтерді ұсынады;
3) ЖБО-дан клиенттік ұсыныспен ақпартты қабылдау, бақылау және берудің автоматтандырылған жүйесімен жабдықталған жұмыс орнын бөледі.
4) ЖБО-да өз қызметін өткізу пункттерін және байланыс арналарын қолдауды жүзеге асыратын бақылаушы органдардың ақпаратымен электрондық алмасу жүйесінің жұмысын қамтамасыз етеді;
5) ҚР ДСМ МСЭҚК-ға инфекциялық және (немесе) паразиттік ауру белгілері бар тұлғаларға қатысты Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру үшін ҚР ДСМ МСЭҚК аумақтық бөлімшелерінің мамандарын тарту туралы жазбаша сұрау салуды жолдайды.
Кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы автомобиль
өткізу пункттерінде
санитарлық-карантиндік
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына қосымша
ҚР ДСМ МСЭҚК-ға ҚР ҚМ КБК ұсынатын мәліметтер
1. Кедендік бақылау департаментінің/кеденнің атауы.
2. Жөнелтуші кеден органының атауы.
3. Кеден бекетінде ресімделген күні.
4. Құжаттың түрі.
5. Транзиттік декларацияның/ХЖТ нөмірі (Халықаралық жол тасымалдау кітабы).
6. Көлік құралының нөмірі.
7. Өткізудің түрі.
8. Кедендік бақылау департаментінің/кеденнің атауы.
9. Межелі кеден органының атауы.

10. Наименование страны отправления товаров.
11. Адрес отправителя товаров.
12. Наименование отправителя товаров.
13. Наименование страны назначения товаров.
14. Адрес получателя товаров.
15. Наименование получателя товаров.
16. Вес товаров.
17. Количество мест товаров.
18. Код товара по ТН ВЭД (товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности).
19. Описание товара.
20. Замечания оператора КГСЭН МЗ РК.
21. Дата внесения замечания оператора КГСЭН МЗ РК.
22. Время внесения замечания оператора КГСЭН МЗ РК.
23. Ф.И.О. оператора КГСЭН МЗ РК.
24. Меры, принятые по замечаниям оператора КГСЭН МЗ РК.

10. Тауарларды жөнелтуші елдің атауы.
11. Тауарларды жөнелтушінің мекенжайы.
12. Тауарды жөнелтушінің атауы.
13. Тауардың межелі елінің атауы.
14. Тауарды алушының мекенжайы.
15. Тауарды алушының атауы.
16. Тауардың салмағы.
17. Тауарлар орындарының саны.
18. СЭҚ ТН бойынша тауардың коды (Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлар номенклатурасы).
19. Тауардың сипаттамасы.
20. ҚР ДСМ МСЭҚК операторының ескертпесі.
21. ҚР ДСМ МСЭҚК операторының ескертпесін енгізу күні.
22. ҚР ДСМ МСЭҚК операторының ескертпесін енгізу уақыты.
23. ҚР ДСМ МСЭҚК операторының Т.А.Ә.
24. ҚР ДСМ МСЭҚК операторының ескертпесі бойынша қабылданған шаралар.