О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 марта 2005 года № 71-ОД "Об утверждении Правил представления и рассмотрения ходатайств по совершению сделок субъектом естественной монополии"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 9 декабря 2011 года № 393-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 9 января 2012 года № 7370. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 18-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 4 марта 2005 года № 71-ОД "Об утверждении Правил представления и рассмотрения ходатайств по совершению сделок субъектом естественной монополии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3515, опубликованный в "Официальной газете" от 30 апреля 2005 года № 18) следующие изменения:
в Правилах представления и рассмотрения ходатайств по совершению сделок субъектом естественной монополии, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Целью настоящих Правил является определение перечня документов, информации (сведений), представляемых в уполномоченный орган субъектами естественных монополий для совершения сделок, порядка и сроков рассмотрения ходатайств, порядка представления ходатайств о получении согласия уполномоченного органа на отчуждение имущества субъекта естественной монополии, на совершение иных сделок с имуществом субъекта естественных монополий, приобретения субъектом естественной монополии не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им, совершения сделок по приобретению субъектом естественной монополии акций (долей участия), а также иных форм его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него и найма субъектом естественной монополии имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ).";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) компетентный орган - государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;";

"Табиғи монополия субъектісінің мәмілелері жасау жөнінде өтініштер беру және оны қару ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 4 наурыздағы N 71-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 393-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 9 қаңтарда № 7370 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополия субъектісінің мәмілелер жасау жөнінде өтініштер беру және оны қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 4 наурыздағы № 71-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3515 нөмірімен тіркелген, "Ресми газеттің" 2005 жылғы 30 сәуірдегі № 18 нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің мәмілелерді жасау жөніндегі өтініштерін ұсыну және оны қарау ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Осы Ереженің мақсаты табиғи монополия субъектілерінің уәкілетті органға мәмілелер жасау үшін ұсынатын құжаттардың, ақпараттың (мәліметтердің) тізбесін, өтініштерді қараудың тәртібі мен мерзімдерін, табиғи монополия субъектісінің мүлкін иеліктен айыруға, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен өзге де мәмілелер жасауға, табиғи монополия субъектісінің өзі тасымалдайтын немесе беретін, өзінің тұтынуына арналмаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуына, табиғи монополия субъектісінің акциялар (қатысу үлестерін) сатып алу бойынша мәмілелер жасауға, сондай-ақ оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге нысандармен оның қатысуына және табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін мүлікті жалға алуға уәкілетті органның келісімін алу туралы өтініштерді ұсыну тәртібін айқындау болып табылады.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";

подпункт 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5) приобретение Субъектом акций (долей участия), а также иных форм его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для получения согласия уполномоченного органа на отчуждение имущества Субъекта, на совершение иных сделок с имуществом Субъекта, на приобретение Субъектом не для собственного потребления нефти, нефтепродуктов, газа, газового конденсата, транспортируемых им, или передаваемых электрической и тепловой энергии, акций (долей участия), а также на иные формы его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него и осуществление найма имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), обращается Субъект в уполномоченный орган с ходатайством по форме согласно Приложению к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Документы, информация (сведения), представляемые в уполномоченный орган вместе с ходатайством должны быть прошиты, пронумерованы и заверены печатью Субъекта, подающего ходатайство, а также подписью его первого руководителя, либо лица, его замещающего при наличии подтверждающего документа.
При этом, первый руководитель, либо лицо, его замещающее, подписывающие ходатайство, письменно подтверждают, что имущество, в отношении которого совершается соответствующая сделка, свободно от прав третьих лиц.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Представленные финансовые документы должны быть подписаны первым руководителем и главным бухгалтером либо лицами, замещающими их, при наличии подтверждающего документа, и заверены печатью Субъекта.";
подпункты 1), 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) удовлетворение ходатайства Субъекта приведет к ущемлению прав и законных интересов потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) Субъекта;
2) удовлетворение ходатайства Субъекта приведет к сдерживанию экономически оправданного перехода соответствующего товарного рынка из состояния естественной монополии в состояние конкурентного рынка;";
подпункт 6) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"6) наименование юридического лица, акции (доли участия) которого приобретаются, не соответствует наименованию в разрешительном документе уполномоченного органа, выданном в соответствии с законодательством о естественных монополиях.";
пункты 21, 22 изложить в следующей редакции:
"21. Получение согласия уполномоченного органа на отчуждение имущества Субъекта, на совершение иных сделок с имуществом Субъекта, приобретение Субъектом не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им, приобретение Субъектом акций (долей участия), а также иные формы его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него и осуществление найма имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), осуществляется до совершения данной сделки.

5-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Субъектінің акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алуы, сондай-ақ оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға оның қатысуының өзге нысандары.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Субъектінің мүлкін иеліктен айыруға немесе Субъектінің мүлкімен өзге мәмілелер жасауға, Субъектінің өзінің тұтынуына арналмаған тасымалдайтын мұнайды, мұнай өнімдерін, газды, газ конденсатын немесе берілетін электр және жылу энергиясын, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алуына, сондай-ақ ол үшін рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге де нысандармен оның қатысуына және реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін пайдаланылатын мүліктерді жалға алуды жүзеге асыруға уәкілетті органның келісімін алу үшін Субъект уәкілетті органға осы Ережеге Қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті органға берілетін құжаттар, ақпарат (мәліметтер) өтінішпен бірге тігілуге, нөмірленуге және өтініш беретін Субъектінің мөрімен, сондай-ақ оның бірінші басшысының не растау құжаты болған кезде оны алмастыратын тұлғаның қолымен расталуға тиіс.
Бұл ретте өтінішке қол қоятын бірінші басшы не оны алмастыратын тұлға мүлікке қатысты тиісті мәміле жасалып отырған үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбағанын жазбаша түрде растайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ұсынылған қаржылық құжаттарға, растаушы құжаттар болған кезде Субъектінің бастығы, бас бухгалтері немесе растаушы рұқсат болған жағдайда оларды алмастыратын тұлғалар қол қоюға және Субъектінің мөрімен расталуға тиіс.";
9-тармақтың 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Субъектінің өтінішін қанағаттандыру Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасауға алып келеді;
2) Субъектінің өтінішін қанағаттандыру тиісті тауар нарығының табиғи монополия жағдайынан бәсекелес нарық жағдайына экономикалық ақталған өтуін тежеуге алып келеді;";
10-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) акциялары (қатысу үлестері) сатып алынатын заңды тұлғаның атауы табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес берілген уәкілетті органның рұқсат етуші құжатындағы атауға сәйкес келмесе, бас тартады.";
21, 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Субъектінің мүлкін иеліктен айыруға, Субъектінің мүлкімен өзге де мәмілелер жасауға, Субъектінің өзі тасымалдайтын немесе беретін, өзінің тұтынуына арналмаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуына, Субъектінің акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алуына, сондай-ақ оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге де нысандармен қатысуына және реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікті жалға алуды жүзеге асыруға уәкілетті органның келісімін алу осы мәміле жасалғанға дейін жүзеге асырылады.

22. Отчуждение имущества Субъекта, совершение иных сделок с имуществом Субъекта, приобретение Субъектом не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им, приобретение Субъектом акций (долей участия), а также иные формы его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него и осуществление найма имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), производится:
1) по инициативе Субъекта;
2) по инициативе уполномоченного органа.";
подпункты 2), 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"2) правоустанавливающие документы на имущество, являющееся предметом сделки: договор и (или) решение (приказ), подтверждающие право собственности на имущество, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выданная регистрирующим органом, реестр неоплаченных счетов (при совершении сделки с дебиторской задолженностью), выписка-подтверждение из бухгалтерского баланса, подписанная руководителем и главным бухгалтером Субъекта, заверенная печатью (выписка должна содержать наименование, тип, вид, инвентарный номер, первоначальную, остаточную стоимость отчуждаемого имущества в разрезе по объектам), иные документы, подтверждающие право собственности на имущество;
3) заключение компетентного органа о последствиях сделки в случае ее совершения, выданное не позднее шести месяцев на день подачи ходатайства;";
подпункт 3) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"3) заключение компетентного органа о последствиях сделки в случае ее совершения, выданное не позднее шести месяцев на день подачи ходатайства;";
заголовок раздела 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок представления ходатайства о получении согласия уполномоченного органа на совершение сделок по приобретению Субъектом акций (долей участия), а также иных форм его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него";
пункты 26-28 изложить в следующей редакции:
"26. В случае приобретения Субъектом акций (долей участия), а также иных форм его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него, Субъект представляет ходатайство с приложением следующих документов, информации (сведений):
1) заключение компетентного органа о последствиях сделки в случае ее совершения, выданное не позднее шести месяцев на день подачи ходатайства;
2) расчет, подтверждающий, что совершение сделки не приведет к повышению тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности;

22. Субъектінің мүлкін иеліктен айыру, Субъектінің мүлкімен өзге де мәмілелер жасау, Субъектінің өзі тасымалдайтын немесе беретін, өзінің тұтынуына арналмаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуы, оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге нысандармен қатысуы және реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) жүзеге асыруы:
1) Субъектінің бастамасы бойынша;
2) уәкілетті органның бастамасы бойынша жүргізіледі;";
23-тармақтың 2), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мәміленің мәні болып табылатын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар: мүлікке меншік құқығын растайтын шарт немесе шешім (бұйрық), тіркеуші орган берген жылжымалы мүлікке және оның техникалық сипаттамаларына тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы анықтама, төленбеген шоттардың (дебиторлық берешекпен мәміле жасау кезінде) тізілімі, Субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қойған, мөрмен расталған бухгалтерлік теңгерімнен үзінді көшірме - растау (үзінді көшірме иеліктен айырылатын мүліктің объектілер бойынша бөлінісіндегі атауын, үлгісін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы және қалдық құнын қамтуға тиіс), мүлікке меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
3) мәміле жасалған жағдайда оның салдарлары туралы құзыретті органның өтініш берілген күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылған қорытындысы;";
25-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мәміле жасалған жағдайда оның салдарлары туралы құзыретті органның өтініш берілген күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылған қорытындысы;";
5-бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Субъектінің акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу бойынша мәмілелер жасауға, сондай-ақ оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге нысандармен оның қатысуына уәкілетті органның келісімін алу туралы өтініш беру тәртібі;";
26 - 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Субъект акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алған, сондай-ақ оған рұқсат етілген қызметті жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға өзге нысандармен ол қатысқан жағдайда Субъект мынадай құжаттарды, ақпаратты (мәліметтерді):
1) мәміле жасалған жағдайда оның салдарлары туралы құзыретті органның өтініш берілген күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылған қорытындысын;
2) мәміле жасау Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің (бағаның, алым ставкасының) көтерілуіне әкелмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын есебін;

3) затраты по совершаемой сделке.
27. По приобретаемым акциям (долям участия) с правом голоса необходимо указать:
1) долю в процентах от общего числа акций (долей участия) с правом голоса в уставном капитале юридического лица;
2) долю в процентах от уставного капитала юридического лица, акции (доли участия) которого приобретаются;
3) перечень вопросов, выставляемых на голосование, по которым приобретаемые акции (доли участия) имеют право голоса (информация предоставляется отдельно по каждому типу приобретаемых акций);
4) количество членов совета директоров (наблюдательного совета), исполнительного органа юридического лица в процентном соотношении к количественному составу этих органов, которое Субъект может избрать, распоряжаясь голосующими акциями (долями участия, паями) после их приобретения.
28. По приобретаемым акциям (долям участия) без права голоса необходимо указать:
1) долю в процентах от общего числа акций (долей участия) без права голоса в уставном капитале юридического лица и долю в процентах от уставного капитала юридического лица, акции (доли участия) которого приобретаются;
2) стоимость всех приобретаемых акций (долей участия) без права голоса в уставном капитале юридического лица, акции (доли участия) которого приобретаются;
3) возможность конвертации акций (долей участия) без права голоса в голосующие акции (доли).";
подпункт 3) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"3) заключение компетентного органа о последствиях сделки в случае ее совершения, выданное не позднее шести месяцев на день подачи ходатайства;";
пункт 2 приложения изложить в следующей редакции:
"2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки, об акциях (долях участия), или о приобретаемых не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых Субъектом или о найме Субъектом имущества".
2. Департаменту контроля и исковой работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Жапсарбай А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Сулейменова Р.Е.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Мукушева М.Ш.) сведений об опубликовании;

3) жасалатын мәміле бойынша шығындарды қоса беріп өтініш ұсынады.
27. Дауыс құқығы бар сатып алынатын акциялар (қатысу үлестері) бойынша:
1) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы дауыс құқығы бар акциялардың (қатысу үлестерінің) жалпы санынан проценттік үлесін;
2) акциялары (қатысу үлестері) сатып алынатын заңды тұлғаның жарғылық капиталынан проценттік үлесін;
3) сатып алынатын акциялардың (қатысу үлестерінің) дауыс құқығы бар, дауысқа қойылатын мәселелердің тізбесін (ақпарат сатып алынатын акциялардың әрбір үлгісі бойынша жеке беріледі);
4) Субъект дауыс беретін акцияларды (қатысу үлестерін, пайларды) сатып алғаннан кейін оларға иелік етіп сайлай алатын, директорлар кеңесі (байқаушы кеңес) мүшелерінің осы органдардың құрамына проценттік арақатынастағы санын көрсету қажет.
28. Дауыс құқығы жоқ сатып алынатын акциялар (қатысу үлестері) бойынша:
1) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы дауыс құқығы жоқ акциялардың (қатысу үлестерінің) жалпы санының проценттік үлесін және акциялары (қатысу үлестер) сатып алынатын заңды тұлғаның жарғылық капиталының проценттік үлесін;
2) акциялар (қатысу үлестер) сатып алынатын заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы дауыс құқығы жоқ сатып алынатын барлық акциялардың (қатысу үлестерінің) құнын;
3) дауыс құқығы жоқ акциялардың (үлестердің) дауыс беретін акцияларға (қатысу үлестерін) айырбастау мүмкіндігін көрсету қажет.";
30-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мәміле жасалған жағдайда оның салдарлары туралы құзыретті органның өтініш берілген күнінен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылған қорытындысы;";
қосымшаның 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы, акциялар (қатысу үлестері) немесе Субъектінің тасымалдайтын немесе беретін, өзінің тұтынуына арналмаған сатып алатын тауарлары (жұмыстары, қызметтері) туралы немесе Субъект жалға алған мүлік туралы ақпарат".
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Бақылау және талап қою жұмысы департаменті (А.Т.Жапсарбай) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Р.Е.Сүлейменова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін және жарияланғаны туралы мәліметтерді кейіннен Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (М.Ш. Мукушева) табыс етсін;

2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Досмухамбетову Б.И.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Н. Алдабергенов

2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Б.И.Досмұхамбетоваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Н. Алдабергенов