О внесении изменений в решение Степногорского городского маслихата от 23 декабря 2008 года № 4С-14/3 "Об утверждении Правил оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища, оплату коммунальных услуг и услуг связи"
Решение Степногорского городского маслихата Акмолинской области от 8 сентября 2011 года № 4С-43/3. Зарегистрировано Управлением юстиции города Степногорск Акмолинской области 5 октября 2011 года № 1-2-147. Утратило силу - решением Степногорского городского маслихата Акмолинской области от 31 октября 2012 года № 5С-10/3
Сноска. Утратило силу - решением Степногорского городского маслихата Акмолинской области от 31.10.2012 № 5С-10/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», Степногорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Степногорского городского маслихата «Об утверждении Правил оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища, оплату коммунальных услуг и услуг связи» от 23 декабря 2008 года № 4С-14/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-2-106, опубликовано 20 февраля 2009 года в газетах «Степногорск акшамы», «Вечерний Степногорск») следующие изменения:
заголовок решения изложить в новой редакции:
«Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Степногорск»;
пункт 1 решения изложить в новой редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Степногорск.»;
Правила оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища, оплату коммунальных услуг и услуг связи, утвержденные указанным решением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата                       Н.Лощинская
Секретарь городского
маслихата                                  Г.Копеева
«СОГЛАСОВАНО»
Аким города Степногорск                    А.Никишов
Приложение к решению
Степногорского городского
маслихата от 8 сентября
2011 года № 4С-43/3
Утверждены решением
Степногорского городского
маслихата от 23 декабря
2008 года № 4С-14/3
Правила
предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям
(гражданам) по городу Степногорск

Степногорск қалалық мәслихатының 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 4С-14/3 "Аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын-жайды ұстауға, байланыс және тұрғын үй коммуналдық қызметін төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Степногорск қалалық мәслихатының 2011 жылғы 8 қыркүйектегі № 4С-43/3 шешімі. Ақмола облысы Степногорск қаласының Әділет басқармасында 2011 жылғы 5 қазанда № 1-2-147 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Степногорск қалалық мәслихатының 2012 жылғы 31 қазандағы № 5С-10/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Степногорск қалалық мәслихатының 2012.10.31 № 5С-10/3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97 бабына, «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына сәйкес, Степногорск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Степногорск қалалық мәслихатының «Аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын-жайды ұстауға, байланыс және тұрғын үй коммуналдық қызметін төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы» 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 4С-14/3 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің Тізілімінде № 1-2-106 тіркелген, 2009 жылғы 20 ақпанда «Степногорск Ақшамы», «Вечерний Степногорск» газеттерінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
«Степногорск қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы»;
шешімнің 1 тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
«1. Қоса берілген Степногорск қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету ережесі бекітілсін.»;
көрсетілген шешіммен бекітілген, Аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын-жайды ұстауға, байланыс және тұрғын үй коммуналдық қызметін төлеуге тұрғын үй көмегін беру ережесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрайымы                       Н.Лощинская
Қалалық мәслихаттың
хатшысы                                    Ғ.Көпеева
«КЕЛІСІЛДІ»
Степногорск қаласының әкімі                А.Никишов
Степногорск қалалық
мәслихатының 2011 жылғы
8 қыркүйектегі № 4С-43/3
шешіміне қосымша
Степногорск қалалық
мәслихатының 2008 жылғы
23 желтоқсандағы № 4С-14/3
шешімімен бекітілген
Степногорск қаласы бойынша аз қамтылған
отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету
Ережесі

Настоящие Правила предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Степногорск (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи», Стандартом государственной услуги «Назначение жилищной помощи», утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394.
1. Общие положения
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Степногорск, поселках Аксу, Заводской, Бестобе, Шантобе и селе Карабулак для возмещения затрат по оплате:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно допустимого уровня расходов семьи на эти цели, установленных местными представительными органами.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу заявителя в размере 15 процентов.
Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы площади производится на общих основаниях.

Осы Степногорск қаласы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына, «Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына, «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 қаулысымен бекітілген «Тұрғын үй көмегін тағайындау» мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес әзірленген.
1. Жалпы ереже
1. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Степногорск қаласында, Ақсу, Заводской, Бестөбе, Шаңтөбе кенттерiнде және Қарабұлақ селосында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) ұсынылады:
жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға;
тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтердi тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне;
жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына ақы төлеуге берiледi.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді пайдаланғаны үшін жасаған төлем шығынының мүмкіндік шегінің үлесі өтініш берушінің жиынтық табысының 15 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтердi тұтыну белгiленген көлемнiң нормасынан жоғары болса, төлем жалпыға бiрдей негiзде жүргiзiледi.

2. За норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается 18 квадратных метров на человека. Для одиноко проживающих граждан за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается 30 квадратных метров, но не менее площади однокомнатной квартиры.
Нормативы потребления коммунальных услуг (водоснабжение, канализация, тепловая энергия, лифты, мусор) устанавливаются исходя из фактического потребления, но не более предельных величин согласно нормативным документам (Строительным нормам и правилам (СНиПам).
Тарифы на все коммунальные услуги и услуги связи и их изменения для расчета жилищной помощи предоставляются услугодателями.
3. Уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи определено государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ города Степногорск», уполномоченным органом по распределению бюджетных средств определено государственное учреждение «Отдел экономики и финансов города Степногорск».
2. Назначение и выплата жилищной помощи
4. Жилищная помощь назначается ежеквартально малообеспеченным семьям (гражданам), за исключением семей (граждан), имеющих в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающих жилые помещения в наем (поднаем), а также семей, трудоспособные члены которых не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в государственном учреждении «Отдел занятости и социальных программ города Степногорска», в качестве безработных (кроме осуществляющих уход за лицами, нуждающимися в уходе, осуществляющих уход за детьми – инвалидами в возрасте до 18 лет, получающих государственное социальное пособие по инвалидности III группы, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда (списки № 1,2), получающих специальное государственное пособие). Начисление производится за текущий квартал, при этом доходы семьи и расходы на коммунальные услуги учитываются за истекший квартал.
Жилищная помощь, проживающим в индивидуальном доме с печным отоплением, предоставляется 1 раз в год, при этом норма топлива берется единовременно.
Расход топлива на 1 квадратный метр учитывается в размере 49,75 килограмм в месяц, но не более пяти тонн угля на семью в год.
Для расчета стоимости угля использовать средние цены по городу, предоставляемые городским управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи.
Назначение жилищной помощи производится на полный текущий квартал.
При изменении тарифов на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, изменении доходов семьи, уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи производит перерасчет ранее начисленной жилищной помощи.

2. Өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормасы бір адамға 18 шаршы метр көлемінде белгіленеді. Жалғыз тұратын азаматтарға өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормасы 30 шаршы метр көлемінде белгіленеді, бірақ бір бөлмелі пәтердің көлемінен кем болмауы тиіс.
Коммуналдық қызметтерді (сумен жабдықтау, газ, канализация, жылу энергиясы, лифт, қоқыс шығару) пайдалану нормативтері нақты пайдалану мөлшерімен белгіленеді және нормативтік құжаттарда белгіленген шегі көлемінен аспауы тиіс (құрылыстың нормалары мен ережелері (ҚНжЕ).
Тұрғын үй көмегін есептеуге барлық коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерінің тарифтерін және олардың өзгеруін қызмет көрсетушілер ұсынады.
3. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi орган болып «Степногорск қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi» мемлекеттiк мекемесi анықталды, бюджет қаражатын тарату бойынша өкiлеттi орган болып «Степногорск қаласының экономика және қаржы бөлiмi» мемлекеттiк мекемесi анықталды.
2. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу
4. Тұрғын үй көмегi аз қамсыздандырылған меншiгiнде бiр бiрлiктен көп тұрғын үйi (пәтер, үй) немесе тұрғын үйiн жалға «қосымша жалдауға) беретiн, сондай-ақ еңбекке жарамды, бiрақ жұмыс iстемейтiн, күндiзгi бөлiмде оқымайтын, әскер қатарында емес және «Степногорск қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi» мемлекеттiк мекемесiнде жұмыссыз ретiнде тiркелмеген мүшелерi бар отбасылардан (күтiм көрсетуге мұқтаж адамдардың күтiмiн жүзеге асыратындардан, 18 жасқа дейінгі жастағы мүгедек балаларға қызмет көрсететін тұлғалардан, III топ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны алатын тұлғалардан, айрықша зиянды және аса ауыр еңбек жағдайындағы жұмыста, жер астылық және ашық тау жұмыстарында істейтін (№ 1 және № 2 тізім) мемлекеттік жәрдемақыны алатын тұлғалардан басқалары), басқа отбасыларға (азаматтарға) әр тоқсан сайын тағайындалады. Есептеулер ағымдағы тоқсанда жүргiзiледi, ал отбасының өткен тоқсандағы табыстары мен коммуналдық қызметтерiнiң шығындары есепке алынады.
Жергiлiктi жылу берiлетiн жекеменшiк үйлерде тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегi жылына бiр рет ұсынылады, көмiр нормасы бiр рет алынады.
Отын шығыны айына 1 шаршы метрге 49,75 килограмм мөлшерi есепке алынады, алайда отбасына жылына бес тонна көмiрден аспауы керек.
Көмiрдiң құнын есептеу үшiн тұрғын үй көмегi есептелген алдыңғы тоқсандағы, тоқсанның соңғы айындағы жағдай бойынша қалалық ақпарат және статистика басқармасының ұсынған қала бойынша орташа баға пайдаланылады.
Тұрғын үй көмегi ағымдағы тоқсанға толық тағайындалады.
Отбасының табыстары, тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтердiң төлемдерiнiң тарифтерi өзгерген кезде тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша орган бұрын есептелген тұрғын үй көмегiне қайта есептеулер жүргiзедi.

5. Жилищная помощь назначается на основании заявления собственника или нанимателя (поднанимателя) жилья и прилагаемых к нему документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копии правоустанавливающего документа на жилище;
3) копии книги регистрации граждан;
4) документы, подтверждающие доходы членов семьи;
5) счета на потребление коммунальных услуг (для сверки).
Копии документов предоставляются с подлинниками для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю в этот же день.
Семьи (граждане) имеющие право на компенсацию затрат на капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, кроме документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, предоставляют:
1) счета о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
2) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемые органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом, утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума.
Семьи (граждане), имеющие право на получение компенсации расходов на оплату услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, кроме документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, предоставляют:
1) квитанции – счета за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи.
Семьи (граждане), имеющие право на получение компенсации расходов на оплату арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, кроме документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, предоставляют:
1) счета о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленные местным исполнительным органом.
При повторном обращении документы, указанные в подпунктах 1,2,3 предоставляются при возникновении изменений.
6. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом по назначению и выплате, который в течение десяти календарных дней со дня принятия документов от заявителя рассматривает и выносит решение о назначении жилищной помощи или об отказе в назначении. Уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи после принятия решения письменно извещает заявителя о принятом решении.

5. Тұрғын үй көмегi тұрғын үй иесi немесе жалға алушының құжаттар қоса берiлген өтiнiшi негiзiнде тағайындалады:
1) өтiнiш берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) тұрғын үйге құқықтылығын белгiлейтiн құжаттың көшiрмесi;
3) азаматтарды тiркеу кiтабының көшiрмесi;
4) отбасының табыстарын растайтын құжаттар;
5) тұтынылған коммуналдық қызметтердiң шоттары (салыстырып тексеру үшiн).
Құжаттардың көшiрмесi салыстырып тексеру үшiн құжаттардың түпнұсқасымен қоса ұсынылады, одан кейiн құжаттардың түпнұсқасы өтiнiш берушiге сол күнi қайтарылады.
Кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге шыққан шығындарға өтемақы алуға құқығы бар отбасылар (азаматтар) осы Ереженiң 5 тармағында көзделген құжаттармен қоса қосымша ұсынады:
1) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшерi туралы шот;
2) жергiлiктi атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келiсiлген, пәтерлердiң меншiк иелерi мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекiтiлген кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерiн жүргiзуге арналған шығыстар сметасы негiзiнде кондоминиум объектiсiн басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектiсiн басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшерi туралы шот.
Телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерi төлемдерi шығындарына жәрдемақы алу құқығы бар отбасылар (азаматтар) осы Ереженiң 5 тармағында көзделген құжаттардан басқа келесiлердi ұсынады:
1) телекоммуникация қызметтерi үшiн түбiртек-шот немесе байланыс қызметтерiн көрсету шартының көшiрмесi.
Жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемдерi шығындарына жәрдемақы алу құқығы бар отбасылар (азаматтар) осы Ереженiң 5 тармағында көзделген құжаттардан басқа келесiлердi ұсынады:
1) жергiлiктi атқарушы орган ұсынған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу мөлшерi туралы шоттар.
Қайта өтiнiш берген кезде 1, 2, 3 тармақшаларда көрсетiлген құжаттар өзгерiс туындаған жағдайда ұсынылады.
6. Тұрғын үй көмегiн өтiнiш берушiден құжаттарды қабылдап алғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн iшiнде қарайтын және тұрғын үй көмегi тағайындалғаны немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешiм шығаратын тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi орган тағайындайды.
Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi орган шешiм қабылдағаннан кейiн өтiнiш берушiге қабылданған шешiм жөнiнде жазбаша хабарлайды.

7. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи обращается в органы, уполномоченные производить проверки. При представлении в уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) и поднаниматель жилья возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
8. Жилищная помощь устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищной помощи производится ежемесячно (при наличии права) по мере финансирования уполномоченным органом по распределению бюджетных средств.
Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через Банки второго уровня. Согласно личного заявления претендента жилищной помощи выплата жилищной помощи производится поставщикам коммунальных услуг и услуг связи. Компенсация затрат на капитальный ремонт жилья, компенсация затрат за стоимость топлива (угля) зачисляется на личные счета заявителей в Банках второго уровня.
3. Исчисление совокупного дохода семьи
(гражданина), претендующего на получение жилищной помощи
9. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующего на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п.

7. Ұсынылған ақпараттың сенiмдiлiгiне күдiк туындаған жағдайда тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi орган тексерiс жүргiзуге өкiлеттi органдарға жiбередi. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi органға заңсыз немесе жоғары тұрғын үй көмегiн тағайындалуына әкелген әдейi жалған мәлiметтер берiлсе заңсыз тағайындалған соманы меншiк иесi (жалға алушы) өз еркiмен қайтарады, ал ол бас тартқан жағдайда сот арқылы қайтарылады.
8. Тұрғын үй көмегi ақшалай төлемдер түрiнде анықталады. Тұрғын үй көмегi төлемдерi бюджеттiк қаражатты бөлу бойынша өкiлеттi органның қаржыландыруына қарай ай сайын (құқығы болған кезде) жүргiзiледi.
Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегi төлемдерiн өкiлеттi орган екiншi деңгейлi банктер арқылы жүзеге асырады. Тұрғын үй көмегiн алуға үмiткердiң жеке өтiнiшiне сәйкес тұрғын үй көмегi төлемдерi коммуналдық қызметтердi жеткiзушiлерге жiберiледi. Тұрғын үйдi күрделi жөндеу шығындарына өтемақы және отын (көмiр) құнының шығындарына өтемақы өтiнiш берушiлердiң екiншi деңгейлi банктердегi шоттарына аударылады.
3. Тұрғын үй көмегiн алуға үмiткер азаматтардың
(отбасылардың) жиынтық табысын есептеу
9. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша өкiлеттi орган тұрғын үй көмегiн алуға үмiткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы табыстарынан Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2009 жылғы 28 шiлдедегi № 237-п бұйрығымен бекiтiлген мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу Ережесi негiзiнде есептейдi.