Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2012 года № 7584. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 42 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 42 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 6 января 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления экспортно- импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту.
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр
Б. Жамишев
___ __________ 2012 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 42
Правила
осуществления экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
1. Общие положения
1. Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля, а также условия получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту (в том числе пороговое значение в отношении суммы контракта, при превышении которого требуется получение учетного номера контракта).
Экспортно-импортный валютный контроль – это комплекс мер, осуществляемых уполномоченными банками, Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и другими государственными органами в рамках их компетенции в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации иностранной и национальной валюты (далее – требование репатриации).
Порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля включает основные и дополнительные процедуры (частные случаи) контроля исполнения требования репатриации и условия их завершения, обмен информацией по контрактам для целей контроля исполнения требования репатриации, а также переходные положения.

Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 сәуірде № 7584 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 42 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Осы Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының осы қаулының қосымшасына сәйкес қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр
Б. Жәмішев
2012 жылғы 12 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 42 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт
бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн, сондай-ақ резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу талаптарын (оның ішінде келісімшарттың сомасына қатысты асып кеткен жағдайда келісімшарттың есептік нөмірін алу талап етілетін шекті мәнін) айқындайды.
Экспорттық-импорттық валюталық бақылау – бұл уәкілетті банктер, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және басқа да мемлекеттік органдар резиденттердің шетел және ұлттық валютаны репатриациялау талабын (бұдан әрі – репатриациялау талабы) орындауын қамтамасыз ету мақсатында өз құзыреттері шеңберінде жүзеге асыратын шаралар кешені.
Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібі репатриациялау талабының орындалуын бақылаудың негізгі және қосымша (жеке жағдайлардан) рәсімдерінен және оларды аяқтау талаптарынан, репатриациялау талабының орындалуын бақылаудың мақсаттары үшін келісімшарттар бойынша ақпарат алмасудан, сондай-ақ өтпелі ережелерден тұрады.

2. Понятия, применяемые в настоящих Правилах, используются в значениях, указанных в Законе.
Для целей настоящих Правил используются также следующие термины и понятия:
1) контракт - валютный договор, предусматривающий экспорт или импорт товаров (работ, услуг);
2) акт сверки по контракту - акт, составленный банком учетной регистрации контракта и территориальным подразделением органа государственных доходов по результатам сверки движения товаров по контракту;
3) журнал регистрации контрактов - журнал, который ведется банком учетной регистрации контракта для регистрации контрактов, которым присвоены учетные номера контрактов;
4) учетная регистрация контракта - присвоение контракту учетного номера контракта с соответствующей отметкой на оригинале или копии контракта, а также ведение учета и предоставление отчетности по исполнению обязательств в рамках контракта;
5) банк учетной регистрации контракта - уполномоченный банк (его филиал), территориальный филиал Национального Банка (далее - филиал Национального Банка), осуществляющий учетную регистрацию контракта в целях контроля исполнения требования репатриации в рамках контракта;
6) учетный номер контракта - регистрационный номер, предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, присваиваемый банком учетной регистрации контракта, или номер паспорта сделки, оформленного по контракту до введения в действие настоящих Правил;
7) лицензия - лицензия, выданная Национальным Банком до 31 декабря 2006 года на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту;
8) паспорт сделки - документ, оформленный по контракту для целей контроля исполнения требования репатриации до введения в действие настоящих Правил;
9) орган государственных доходов - государственный орган Республики Казахстан, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов, таможенных платежей и других обязательных платежей в бюджет, реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений, отнесенных законами Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
10) срок репатриации - период времени между датой экспорта и датой поступления валюты в оплату экспорта либо между датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой возврата неиспользованного аванса по импорту, в случае неисполнения и (или) неполного исполнения обязательств нерезидентом, либо между датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой импорта, в случае отсутствия в контракте сроков возврата неиспользованного аванса;

2. Осы Қағидаларда қолданылған ұғымдар Заңда көрсетілген мағыналарда пайдаланылады.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін сондай-ақ мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) келісімшарт - тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортын немесе импортын көздейтін валюталық шарт;
2) келісімшарт бойынша салыстырып тексеру акті - келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысын салыстырып тексеру нәтижелері бойынша келісімшартты есептік тіркеу банкі мен мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі жасаған акт;
3) келісімшарттарды тіркеу журналы - есептік тіркеу нөмірлері берілген келісімшарттарды тіркеу үшін келісімшартты есептік тіркеу банкі жүргізетін журнал;
4) келісімшартты есептік тіркеу - келісімшарттың түпнұсқасына немесе көшірмесіне тиісті белгі қоя отырып, келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірін беру, сондай-ақ келісімшарт шеңберінде есеп жүргізу және міндеттемелердің орындалуы бойынша есептілік беру;
5) келісімшартты есептік тіркеу банкі - келісімшарт шеңберінде репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсатында келісімшарттың есептік тіркеуін жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы), Ұлттық Банктің аумақтық филиалы (бұдан әрі - Ұлттық Банктің филиалы);
6) келісімшарттың есептік нөмірі - келісімшартты есептік тіркеу банкі беретін, валюталық операциялар бойынша есепті және есептілікті қамтамасыз етуге арналған тіркеу нөмірі немесе осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін келісімшарт бойынша ресімделген мәміле паспортының нөмірі;
7) лицензия - резиденттің резидент емеске коммерциялық кредит беруі үшін Ұлттық Банк 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейін берген лицензия;
8) мәміле паспорты - репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін келісімшарт бойынша ресімделген құжат;
9) мемлекеттік кіріс органы - өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдердің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
10) репатриациялау мерзімі - экспорт датасы мен экспортты төлеуге валюта келіп түскен күн арасындағы не импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен резидент емес міндеттемелерін орындамаған және (немесе) толық орындамаған жағдайда импорт бойынша пайдаланылмаған аванс қайтарылған күн арасындағы, не импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен келісімшартта пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі болмаған жағдайда импорт күні арасындағы уақыт кезеңі;

11) экспортер или импортер - резидент Республики Казахстан (юридическое лицо, его филиал, а также индивидуальный предприниматель), заключивший контракт, либо к которому перешло право требования к нерезиденту по контракту.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные процедуры контроля исполнения требования
репатриации
3. Уполномоченные банки, а также филиалы Национального Банка осуществляют контроль исполнения требования репатриации по контрактам на сумму свыше пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте, за исключением случаев, указанных в подпунктах 1)-5) и 7) пункта 29 настоящих Правил.
Если контракт выражен в валюте, отличной от доллара США, и в контракте отсутствует указание на обменный курс по отношению к доллару США, для определения эквивалента суммы контракта в долларах США пересчет осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату заключения контракта.
Если контракт выражен в валюте, отличной от доллара США, сумма неисполненных обязательств нерезидента рассчитывается в валюте контракта с последующим ее пересчетом в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на последнее число месяца истечения срока репатриации по контракту. Пересчет в доллары США суммы неисполненных обязательств резидента для целей снятия контракта с учетной регистрации осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату снятия контракта с учетной регистрации.
Если контракт выражен в валюте, отличной от валюты исполнения обязательств, и сторонами контракта не определен курс пересчета валюты исполнения обязательств в валюту контракта пересчет сумм исполненных обязательств в валюту контракта осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату исполнения обязательств.
4. Срок репатриации указывается по контрактам, требующим получения учетного номера контракта, – в заявлении на получение учетного номера контракта по форме приложения 1 к настоящим Правилам, а по контрактам, не требующим получения учетного номера, – в заявлении произвольной формы. Для контрактов, не требующих получения учетного номера, в случае отсутствия заявления экспортера или импортера с указанием срока репатриации, этот срок принимается равным 180 календарным дням.
Срок репатриации рассчитывается экспортером или импортером, исходя из условий исполнения обязательств сторонами по контракту в порядке, предусмотренном в приложении 2 к настоящим Правилам, и указывается как количество полных лет и дней.

11) экспортер немесе импортер - келісімшарт жасаған не келісімшарт бойынша резидент емеске талап қою құқығы өткен Қазақстан Республикасының резиденті (заңды тұлға, оның филиалы, сондай-ақ дара кәсіпкер).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Репатриациялау талабының орындалуын бақылаудың негізгі рәсімдері
3. Уәкілетті банктер, сондай-ақ Ұлттық Банктің филиалдары осы Қағидалардың 29-тармағының 1)-5) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, елу мың АҚШ доллары баламасынан жоғары сомаға келісімшарттар бойынша репатриациялау талабының орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
Егер келісімшарт АҚШ долларынан өзгеше валютамен көрсетілсе және келісімшартта АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамына нұсқау болмаса, келісімшарт сомасының АҚШ долларындағы баламасын айқындау үшін қайта санау келісімшарт жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Егер келісімшарт АҚШ долларынан өзгеше валютамен көрсетілсе, резидент еместің орындалмаған міндеттемелерінің сомасы келісімшарт валютасында оны кейіннен келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына қайта санау арқылы есептеледі. Келісімшартты есептік тіркеуден алу мақсатында резиденттің орындалмаған міндеттемелерінің сомасын АҚШ долларына қайта санау келісімшартты есептік тіркеуден алған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Егер келісімшарт міндеттемелерді орындау валютасынан өзгеше валютада көрсетілсе және келісімшарт тараптары міндеттемелерді орындау валютасын келісімшарт валютасына қайта есептеудің бағамы айқындалмаса, орындалған міндеттемелер сомасын келісімшарт валютасына қайта есептеу міндеттемелерді орындау күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
4. Репатриациялау мерзімі келісімшарттың есептік нөмірін талап ететін келісімшарттар бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасының нысаны бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алуға арналған өтініште, ал есептік нөмірді алуды талап етпейтін келісімшарттар бойынша еркін нысандағы өтініште көрсетіледі. Есептік нөмірді алуды талап етпейтін келісімшарттар үшін экспортердің немесе импортердің репатриациялау мерзімі көрсетілген өтініші болмаған жағдайда, бұл мерзім 180 күнтізбелік күнге тең болып қабылданады.
Репатриациялау мерзімін экспортер немесе импортер келісімшарт бойынша тараптардың міндеттемелерді осы Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген тәртіппен орындау талаптарына қарай есептейді және толық жылдар мен күндердің саны ретінде көрсетіледі.

5. Срок репатриации изменяется путем указания в заявлении произвольной формы нового срока репатриации в следующих случаях:
1) если ранее указанный экспортером или импортером срок репатриации не соответствует условиям контракта и (или) рассчитан без учета норм настоящих Правил;
2) наличия следующих документов, которыми подтверждается наступление обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по контракту:
изменения и (или) дополнения в контракт;
решения судебного или иного государственного органа, арбитража;
документа уполномоченного органа иностранного государства, свидетельствующего о том, что нерезидент находится на стадии ликвидации или проходит процедуру банкротства;
3) возникновения обстоятельств непреодолимой силы, влияющих на изменение сроков и условий исполнения обязательств сторонами по контракту.
При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, отсутствии в решении судебного или иного государственного органа, арбитража сроков исполнения обязательств нерезидентом по контракту либо отсутствии в документе уполномоченного органа иностранного государства сроков окончания процесса ликвидации нерезидента или признания нерезидента банкротом срок репатриации продлевается на срок не более трех лет.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для целей контроля исполнения требования репатриации датой экспорта или импорта товаров (работ, услуг) считается:
1) при перемещении товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз) – дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта;
2) при перемещении товаров внутри таможенной территории Союза:
для импорта – дата принятия на учет товара, указанная в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – заявление о ввозе товаров), имеющем подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налога на добавленную стоимость (далее – НДС) и (или) акцизов;
для экспорта – дата счета-фактуры, указанная в заявлении о ввозе товаров, имеющем подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от НДС и (или) акцизов;
3) в остальных случаях:
дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта (когда предусмотрено оформление декларации на товары);
дата подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (оказание услуг);
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги);
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями контракта, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг), и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы (оказанные услуги).

5. Репатриациялау мерзімі еркін нысандағы өтініште жаңа репатриациялау мерзімін көрсету арқылы мынадай жағдайларда өзгертіледі:
1) егер бұрын экспортер немесе импортер көрсеткен репатриациялау мерзімі келісімшарттың талаптарына сәйкес келмесе және (немесе) осы Қағидалардың нормалары ескерілмей есептелсе;
2) келісімшарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдеріне және талаптарына әсер ететін жағдайлардың басталуын растайтын мынадай құжаттар болса:
келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар;
соттың немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімі;
шет мемлекеттің уәкілетті органының резидент еместің таратылу кезеңінде тұрғанын немесе банкроттық рәсімінен өтіп жатқанын растайтын құжаты;
3) келісімшарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдерін және талаптарын өзгертуге әсер ететін дүлей күш жағдайларының туындауы.
Дүлей күш жағдайлары туындаған, соттың немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімінде келісімшарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындау мерзімдері болмаған не шет мемлекеттің уәкілетті органының құжатында резидент еместі тарату немесе резидент еместі банкрот деп тану процесінің аяқталу мерзімдері болмаған кезде репатриациялау мерзімі үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспортының немесе импортының күні болып:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кеден шекарасы арқылы өткізген кезде – сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясында көрсетілген, тауарлардың шығарылған күні;
2) тауарларды Одақтың кедендік аумағының ішінде өткізген кезде:
импорт үшін – жанама салықтарды төлеу немесе қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (бұдан әрі – тауарларды әкелу туралы өтініш) көрсетілген тауарды есепке қабылдаған күн;
экспорт үшін – жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген шот-фактура күні;
3) қалған жағдайларда:
өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясында көрсетілген, тауарлардың шығарылған күні (тауарлар декларациясын ресімдеу көзделген кезде);
тауарлардың өткізілуін және (немесе) жұмыстардың орындалуын (қызметтердің көрсетілуін) растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактураның, инвойстың берілген күні;
жұмыстар орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойс беруді көздемейтін келісімшарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні саналады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
7. Для целей настоящих Правил документами валютного контроля являются документы, поступающие в бумажном или электронном виде в уполномоченный банк или филиал Национального Банка при осуществлении контроля исполнения требования репатриации. К таким документам относятся:
1) заявление на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, или произвольной формы по контрактам, не требующим получения учетного номера контракта;
2) контракт (оригинал или его копия) с отметкой о присвоении учетного номера для контрактов, подлежащих учетной регистрации;
3) документы, подтверждающие:
изменение сроков и условий исполнения обязательств или сторон по контракту;
исполнение обязательств по контракту (включая документы, подтверждающие выполнение работ (оказание услуг) или движение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта);
соответствие банковского счета экспортера или импортера в иностранном банке счетам, указанным в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона;
4) выписки о движении денег по банковским счетам в иностранных банках, платежные и иные документы, подтверждающие и идентифицирующие платежи и (или) переводы с банковских счетов в иностранных банках;
5) лицензия, регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, паспорт сделки;
6) акт сверки по контракту;
7) информация о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта, направленная в порядке, предусмотренном пунктами 49, 49-1, 49-2 и 53 настоящих Правил;
8) информация территориального подразделения органа государственных доходов о наличии декларации на товары в информационной системе органа государственных доходов Республики Казахстан.
Копии документов валютного контроля, предоставляемые экспортером или импортером, по требованию уполномоченного банка или филиала Национального Банка заверяются печатью (при ее наличии) и (или) подписью уполномоченного лица экспортера или импортера. При электронном документообороте электронные копии документов, предоставляемые экспортером или импортером, заверяются электронной цифровой подписью экспортера или импортера.
Копии документов валютного контроля на иностранном языке по требованию уполномоченного банка или филиала Национального Банка представляются с приложением перевода на государственный или русский языки, заверенного печатью (при ее наличии) и (или) подписью уполномоченного лица экспортера или импортера.
Предоставляемые экспортерами или импортерами документы, исходящие от организаций и учреждений иностранного государства, принимаются к рассмотрению при наличии консульской легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, участниками которого являются Республика Казахстан и государство, от организаций и (или) учреждений которого исходят документы.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін репатриациялау жөніндегі талаптың орындалуын бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына қағаз тасымалдағышпен немесе электрондық түрде келіп түсетін құжаттар валюталық бақылау құжаттары болып табылады. Мұндай құжаттарға мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алуға өтініш немесе келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап етпейтін келісімшарттар бойынша еркін нысандағы өтініш;
2) есептік тіркеуден өтуге тиіс келісімшарттар үшін есептік нөмірдің берілгені туралы белгісі бар келісімшарт (түпнұсқасы немесе оның көшірмесі);
3) мыналарды:
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдерінің және талаптарының немесе тараптарының өзгергенін;
келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын (жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) немесе тауарлардың Одақтың кеден аумағының ішінде экспорт немесе импорт үшін өткізілуін растайтын құжаттарды қоса алғанда);
экспортердің немесе импортердің шетел банкіндегі банк шотының Заңның 12-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шоттарға сәйкес келуін растайтын құжаттар;
4) шетел банктеріндегі банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірмелер, шетел банктеріндегі банк шоттарынан төлемдер мен (немесе) аударымдарды растайтын және сәйкестендіретін төлем құжаттары және өзге құжаттар;
5) лицензия, тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік, мәміле паспорты;
6) келісімшарт бойынша салыстырып тексеру актісі;
7) осы Қағидалардың 49, 49-1, 49-2 және 53-тармақтарында көзделген тәртіппен жіберілген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлар қозғалысы туралы ақпарат;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде тауарларға декларацияның болуы туралы мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің анықтамасы.
Экспортер немесе импортер уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша ұсынатын валюталық бақылау құжаттарының көшірмелері экспортердің немесе импортердің мөрімен (ол болған кезде) және (немесе) уәкілетті тұлғасының қолымен расталады. Электрондық құжат айналымы болған кезде экспортер немесе импортер ұсынатын құжаттардың электрондық көшірмелері экспортердің немесе импортердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Шет тіліндегі валюталық бақылау құжаттарының көшірмелері уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша экспортердің немесе импортердің мөрімен (ол болған кезде) және (немесе) уәкілетті тұлғасының қолымен расталған мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасы қоса беріле отырып, ұсынылады.
Шет мемлекеттің ұйымдарынан және мекемелерінен шығатын, экспортерлер немесе импортерлер ұсынатын құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе қатысушысы Қазақстан Республикасы және ұйымдары мен (немесе) мекемелерінен құжаттар шығатын мемлекет болып табылатын халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, консулдық заңдастыру болған жағдайда қарау үшін қабылданады.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016); от 08.08.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Документами, подтверждающими движение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта, являются:
1) в случае перемещения товаров внутри таможенной территории Союза – заявление о ввозе товаров, принятое налоговыми органами Союза и имеющее подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов;
2) в остальных случаях:
декларация на товары, подтверждающая помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта;
акт, подтверждающий передачу товаров и (или) выполнение работ (оказание услуг), в произвольной форме;
счета-фактуры, инвойсы за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
9. Для целей настоящих Правил под перемещением товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта понимается:
перемещение товаров с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства-члена Союза, учитываемое в статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта;
перемещение через таможенную границу Союза товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Экспортер или импортер, в случае возникновения обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по контракту, представляет подтверждающие документы в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту.
Документы представляются при их наличии не позднее последнего числа месяца истечения срока репатриации, в котором сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
При получении платежа по векселю или передаче прав требований по векселю третьему лицу экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, подтверждающие документы в течение десяти календарных дней после даты платежа по векселю или передачи прав требований.
При осуществлении третьим лицом-нерезидентом платежей и (или) переводов денег по контракту импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, информацию по этим платежам и (или) переводам денег с указанием наименования или фамилии, имени третьего лица- нерезидента, страны нерезидента, даты, суммы и валюты платежа не позднее ста восьмидесяти календарных дней после даты проведения платежа и (или) перевода денег.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.08.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Тауарларды экспорт немесе импорт үшін Одақтың кедендік аумағы ішінде өткізуді растайтын құжаттары мыналар болып табылады:
1) тауарларды Одақтың кедендік аумағы ішінде өткізген кезде – Одақтың салық органдары қабылдаған және жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтініш;
2) қалған жағдайларда:
өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсім ретінде тауардың орналастырылуын растайтын тауарлар декларациясы;
тауарлардың өткізілуін және (немесе) жұмыстардың орындалуын (қызметтердің көрсетілуін) растайтын еркін нысандағы акт;
нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойстар.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін тауарларды экспорт немесе импорт үшін Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу деп:
тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына (аумағынан) өзара сауда статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын өткізу;
сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған тауарларды Одақтың кедендік шекарасынан өткізу түсініледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Экспортер немесе импортер тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдайлар туындаған жағдайда, растайтын құжаттарды келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына ұсынады.
Құжаттар болған кезде олар резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы орындалмаған міндеттемелері сомасының баламасы елу мың АҚШ долларынан асқан репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Вексель бойынша төлем алған кезде немесе вексель бойынша талап ету құқықтарын үшінші тұлғаға өткізу кезінде экспортер немесе импортер келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына вексель бойынша төлем немесе талап ету құқықтарын өткізу күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде растау құжаттарын ұсынады.
Резидент емес үшінші тұлға келісімшарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде импортер келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына резидент емес үшінші тұлғаның атауын немесе аты-жөнін, резидент еместің елін, төлемнің күнін, сомасы мен валютасын көрсете отырып, осы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақпаратты төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілген күннен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күннен кешіктірмей ұсынады.

При движении товаров для экспорта или импорта по контракту с учетным номером контракта внутри таможенной территории Союза экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров не позднее девяноста календарных дней после даты импорта товаров, за исключением случаев представления документов согласно пунктам 11 и 12 настоящих Правил, и не позднее ста восьмидесяти календарных дней после даты экспорта.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
11. Если срок репатриации истек, а сумма неисполненных нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером превысила пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем истечения срока репатриации, направляет запрос (в письменной форме либо с использованием электронной цифровой подписи) в адрес экспортера или импортера о представлении документов, которые подтверждают обстоятельства, влияющие на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту или исполнение обязательств нерезидентом по контракту.
В случае непредставления экспортером или импортером документов, подтверждающих продление срока репатриации или исполнение обязательств нерезидентом по контракту, уполномоченный банк направляет информацию в Национальный Банк в соответствии с пунктом 51 настоящих Правил.
12. Филиал Национального Банка направляет письменный запрос в адрес экспортера или импортера о представлении информации и подтверждающих документов об обстоятельствах, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту, а также документов, подтверждающих исполнение обязательств нерезидентом по контракту, в случаях:
1) истечения срока репатриации по контракту, по которому филиал Национального Банка является банком учетной регистрации контракта, если сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
2) получения от уполномоченного банка информации в соответствии с пунктом 51 настоящих Правил.
13. Запрошенные согласно пункту 11 и 12 настоящих Правил документы (при наличии) и информация предоставляются экспортером или импортером в письменном виде в течение десяти календарных дней со дня получения запроса.

Тауарлардың Одақтың кедендік аумағы ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша экспорт немесе импорт үшін қозғалысы кезінде экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес құжаттар ұсынылатын жағдайларды қоспағанда, тауарлар импорты күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей және экспорт күнінен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күннен кешіктірмей келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Егер репатриациялау мерзімі аяқталып, ал резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы келісімшарт бойынша орындалмаған міндеттемелерінің сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, уәкілетті банк репатриациялау мерзімі аяқталғаннан кейінгі айдың бесінен кешіктірмей экспортердің немесе импортердің атына резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі мен талаптарына немесе резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына әсер ететін жағдайларды растайтын құжаттарды ұсынуы туралы сұрату (жазбаша нысанда не электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып) жібереді.
Экспортер немесе импортер репатриациялау мерзімінің ұзартылуын немесе резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, уәкілетті банк Ұлттық Банкке осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес ақпарат жібереді.
12. Ұлттық Банктің филиалы экспортердің немесе импортердің атына резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі мен талаптарына әсер ететін жағдайларды растайтын ақпаратты және құжаттарды, сондай-ақ:
1) егер экспортер немесе импортер алдындағы келісімшарт бойынша орындалмаған міндеттемелерінің сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, Ұлттық Банктің филиалы келісімшарттың есептік тіркеу банкі болып табылатын келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімі аяқталған;
2) уәкілетті банктен осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес ақпарат алған жағдайларда резидент еместің міндеттемені орындағанын растайтын құжаттарды ұсыну туралы жазбаша сұрату жібереді.
13. Осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес сұратылған құжаттарды (бар болған кезде) және ақпаратты экспортер немесе импортер сұрату алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жазбаша түрде ұсынады.

14. Филиал Национального Банка на основании документов и информации, представленных экспортером или импортером в соответствии с пунктами 10, 12 и 13 настоящих Правил, рассматривает вопрос о наличии в действиях экспортера или импортера состава административного правонарушения или признаков уголовно-наказуемого деяния. При наличии признаков уголовно наказуемого деяния филиал Национального Банка направляет информацию в правоохранительные органы в соответствии с их полномочиями, установленными законами Республики Казахстан.
15. Платежи и (или) переводы денег по контракту, подлежащему учетной регистрации, за исключением предусмотренных настоящими Правилами случаев, осуществляются банком учетной регистрации контракта.
При проведении платежей и (или) переводов денег по контракту, подлежащему учетной регистрации, экспортер или импортер указывает в платежных документах реквизиты контракта и учетный номер контракта.
Для идентификации поступающих сумм экспортер или импортер уведомляет нерезидента о необходимости указания в платежных документах на перечисление денег в пользу экспортера или импортера реквизитов контракта и его учетного номера.
16. При проведении платежа и (или) перевода денег по контракту, подлежащему контролю исполнения требования репатриации, уполномоченный банк проверяет наличие в платежном документе реквизитов контракта и наличие учетного номера контракта для контрактов, подлежащих учетной регистрации.
Если в платежном документе экспортера или импортера неверно указаны или отсутствуют реквизиты контракта или учетного номера контракта (для контрактов, подлежащих учетной регистрации), то уполномоченный банк отказывает в проведении платежа и (или) перевода денег.
Если в платежном документе по поступившему в пользу экспортера или импортера платежу и (или) переводу денег по контрактам, подлежащим учетной регистрации, неверно указаны или отсутствуют реквизиты контракта или учетного номера контракта, то зачисление денег производится уполномоченным банком на основании письменного подтверждения экспортером или импортером реквизитов контракта или учетного номера контракта.
Несоблюдение сроков репатриации не является основанием для отказа уполномоченным банком в проведении платежа и (или) перевода денег.
Платеж и (или) перевод денег по контрактам, по которым до введения в действие настоящих Правил были оформлены паспорта сделок, осуществляется уполномоченным банком после проставления учетного номера контракта в порядке, установленном в пункте 54 настоящих Правил.

14. Ұлттық Банктің филиалы осы Қағидалардың 10, 12 және 13-тармақтарына сәйкес экспортер немесе импортер ұсынған құжаттар және ақпарат негізінде экспортердің немесе импортердің іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтың немесе қылмыстық жазалау іс-әрекетінің болуы туралы мәселені қарайды. Қылмыстық жазалау іс-әрекетінің белгілері болған кезде Ұлттық Банктің филиалы құқық қорғау органдарына олардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктеріне сәйкес ақпарат жібереді.
15. Есептік тіркеуге жататын келісімшарт бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, келісімшарттың есептік тіркеу банкі жүзеге асырады.
Есептік тіркеуге жататын келісімшарт бойынша ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізу кезінде экспортер немесе импортер төлем құжаттарында келісімшарттың деректемелерін және келісімшарттың есептік нөмірін көрсетеді.
Түскен сомаларды сәйкестендіру үшін экспортер немесе импортер резидент емеске экспортердің немесе импортердің пайдасына ақша аударуға арналған төлем құжаттарында келісімшарттың деректемелерін және оның есептік нөмірін көрсету қажеттілігі туралы хабарлайды.
16. Репатриация талаптарының орындалуын бақылау талап етілетін келісімшарт бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізу кезінде уәкілетті банк төлем құжатында есептік тіркеуге жататын келісімшарттар үшін келісімшарт деректемелерінің және келісімшарт есептік нөмірінің болуын тексереді.
Егер экспортердің немесе импортердің төлем құжатында келісімшарттың деректемелері дұрыс көрсетілмесе немесе келісімшарттың есептік нөмірі болмаса (есептік тіркеуге жататын келісімшарттар үшін), уәкілетті банк ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізуден бас тартады.
Егер есептік тіркеуге жататын келісімшарттар бойынша экспортердің немесе импортердің пайдасына түскен ақша төлемі және (немесе) аударымы бойынша төлем құжатында келісімшарттың деректемелері дұрыс көрсетілмесе немесе келісімшарттың есептік нөмірі болмаса (есептік тіркеуге жататын келісімшарттар үшін), уәкілетті банк ақшаны есепке алуды экспортердің немесе импортердің келісімшарттың деректемелерін немесе келісімшарттың есептік нөмірін жазбаша растауы негізінде жүргізеді.
Репатриациялау мерзімдерін сақтамау уәкілетті банк үшін ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін мәмілелер паспорты ресімделген келісімшарттар бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын уәкілетті банк осы Қағидалардың 54-тармағында белгіленген тәртіппен келісімшарттың есептік нөмірі қойылғаннан кейін жүзеге асырады.

17. В случае отсутствия в платежном документе необходимых данных для учета поступивших денег по контракту, уполномоченный банк зачисляет их на счет хранения указаний отправителя, предварительно письменно уведомив экспортера или импортера о необходимости идентификации поступивших сумм.
Экспортер или импортер письменно информирует уполномоченный банк о характере поступившей суммы с указанием реквизитов контракта и его учетного номера (для контрактов, подлежащих учетной регистрации).
Если в течение 180 календарных дней поступившие деньги не будут идентифицированы по реквизитам контракта или учетному номеру контракта либо экспортером или импортером не будут выполнены иные действия по предоставлению документов и информации, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан, уполномоченный банк возвращает отправителю такое указание без исполнения.
18. При поступлении денег по контракту, подлежащему учетной регистрации, в другой уполномоченный банк, последний зачисляет деньги на банковский счет экспортера или импортера и на основании указания экспортера или импортера осуществляет перевод поступивших денег в банк учетной регистрации контракта. К платежному документу на перевод денег в банк учетной регистрации контракта экспортер или импортер прилагает копию листа контракта, на котором указаны учетный номер контракта и дата его присвоения.
19. Если валюта платежа и (или) перевода денег не совпадает с валютой контракта, уполномоченный банк учитывает поступившую сумму в валюте контракта:
1) в соответствии с курсом пересчета валюты платежа и (или) перевода денег в валюту контракта, определенным сторонами контракта;
2) в соответствии с рыночным курсом обмена валют на дату платежа и (или) перевода денег, если сторонами контракта не определен курс пересчета валюты платежа и (или) перевода денег в валюту контракта.
20. При таможенной очистке товаров уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов по контракту, требующему присвоение учетного номера контракта в соответствии с настоящими Правилами, сверяет учетный номер контракта, заявленный в декларации на товары, с полученной в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил информацией об учетном номере контракта, присвоенном банком учетной регистрации данному контракту.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
3. Условия получения резидентами учетных номеров контрактов
21. Контракт подлежит учетной регистрации:

17. Төлем құжатында келісімшарт бойынша түскен ақшаны есепке алу үшін қажетті деректер болмаған жағдайда, уәкілетті банк оларды экспортерді немесе импортерді келіп түскен сомаларды бірегейлендіру қажеттілігі туралы алдын ала жазбаша хабарлай отырып жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына есепке алады.
Экспортер немесе импортер есептік уәкілетті банкті келісімшарттың деректемелерін және оның есептік нөмірін көрсете отырып, түскен соманың сипаты туралы жазбаша хабардар етеді (есептік тіркеуге жататын келісімшарттар үшін).
Егер түскен ақша күнтізбелік 180 күн ішінде келісімшарттың деректемелері немесе келісімшарттың есептік нөмірі бойынша бірегейлендірілмесе не экспортер немесе импортер Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген құжаттар мен ақпаратты ұсыну бойынша өзге іс-әрекеттерді орындамаса, уәкілетті банк жіберушіге осындай нұсқауды орындамастан қайтарады.
18. Есептік тіркеуге жататын келісімшарт бойынша басқа уәкілетті банкке ақша түскен кезде уәкілетті банк ақшаны экспортердің немесе импортердің банк шотына есепке алады және экспортердің немесе импортердің нұсқауы негізінде түскен ақшаны есептік тіркеу банкіне аударуды жүзеге асырады. Экспортер немесе импортер келісімшартты есептік тіркеу банкіне ақша аударуға арналған төлем құжатына келісімшарттың тіркеу нөмірі және оның берілген күні көрсетілген келісімшарт парағының көшірмесін қоса береді.
19. Егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының валютасы келісімшарттың валютасымен сәйкес келмесе, уәкілетті банк түскен соманы:
1) ақша төлемінің және (немесе) аударымының валютасын келісімшарттың валютасына қайта есептеудің келісімшарттың тараптары айқындаған бағамына сәйкес;
2) егер тараптар ақша төлемінің және (немесе) аударымының валютасын келісімшарттың валютасына қайта есептеу бағамын айқындамаса, ақша төлемі және (немесе) аударымы күнгі валюталар айырбастау бағамына сәйкес есепке алады.
20. Тауарларды кедендік тазалау кезінде мемлекеттік кіріс органы аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды тұлғасы осы Қағидаларға сәйкес келісімшарттың есептік тіркеу нөмірін беру талап етілетін келісімшарт бойынша келісімшарттың тауарларға арналған декларацияда мәлімделген есептік нөмірін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес алынған келісімшарттың есептік нөмірі туралы ақпаратпен салыстырып тексереді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Резиденттердің келісімшарттардың есептік тіркеу нөмірлерін
алу талаптары
21. Келісімшарт:

1) в уполномоченном банке, обслуживающем банковский счет экспортера или импортера, - по контрактам, по которым платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием банковских счетов экспортера или импортера в уполномоченном банке;
2) в филиале Национального Банка по месту нахождения экспортера или импортера - по контрактам, по которым все платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием банковских счетов экспортера или импортера в иностранном банке, предусмотренных в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона;
3) в уполномоченном банке - по контрактам, по которым уполномоченный банк является экспортером или импортером.
22. Получение учетного номера контракта осуществляется экспортером или импортером до проведения платежей и (или) переводов денег по контракту и (или) до перемещения по контракту товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта.
23. Учетный номер контракта присваивается отдельно каждому контракту, по которому стоимость поставляемых товаров на дату его заключения превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, в следующих случаях:
1) перемещения товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта, в том числе в рамках контракта на выполнение работ, оказание услуг или по контракту лизинга на срок свыше одного года;
2) изменения таможенной процедуры на таможенную процедуру экспорта либо выпуска для внутреннего потребления в отношении товаров, ранее помещенных под другую таможенную процедуру, в связи с переходом права собственности на эти товары от резидента к нерезиденту либо от нерезидента к резиденту;
3) перехода на обслуживание контракта в уполномоченный банк, не являющийся банком учетной регистрации контракта, в том числе в случае приостановления либо лишения лицензии банка учетной регистрации контракта на проведение банковских и иных операций, и отсутствия оснований для снятия контракта с учетной регистрации;
4) установленных в пункте 38 настоящих Правил.
24. Экспортер или импортер для получения учетного номера контракта представляет:
1) заявление на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам;
2) оригинал или копию контракта.
25. Работник банка учетной регистрации контракта в течение двух рабочих дней со дня подачи экспортером или импортером документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил, регистрирует контракт в журнале регистрации контрактов по форме, установленной приложением 3 к настоящим Правилам, и указывает учетный номер контракта и дату его присвоения на первом или последнем листе оригинала или копии контракта, заверяя своей подписью и печатью банка учетной регистрации контракта (при ее наличии).
При электронном документообороте работник банка учетной регистрации контракта присваивает электронной копии контракта учетный номер с заверением электронной цифровой подписью.

1) экспортердің немесе импортердің банк шотына қызмет көрсететін уәкілетті банкте – ақша төлемдері және (немесе) аударымдары экспортердің немесе импортердің уәкілетті банктегі банк шоттарын пайдалана отырып асырылатын келісімшарттар бойынша;
2) экспортердің немесе импортердің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалында – ақша төлемдері және (немесе) аударымдары толық түрде экспортердің немесе импортердің шетелдік банктегі, Заңның 12-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген шоттарын пайдалана отырып жүзеге асырылатын келісімшарттар бойынша;
3) уәкілетті банкте – уәкілетті банк экспортер немесе импортер болып табылатын келісімшарттар бойынша есептік тіркеледі.
22. Экспортер немесе импортер келісімшарттың есептік нөмірін алуды келісімшарт бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы жүргізілгенге дейін және (немесе) тауарлар келісімшарт бойынша экспортердің немесе импортердің экспорты немесе импорты үшін Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы алып өткізілгенге дейін жүзеге асырады.
23. Келісімшарттың есептік нөмірі:
1) тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін, оның ішінде жұмыстар орындау, қызметтер көрсету келісімшарттары шеңберінде немесе бір жылдан артық мерзімге лизинг келісімшарты бойынша алып өткізілген;
2) тауарларды меншіктеу құқығының резиденттен резидент емеске не резидент еместен резидентке өтуіне байланысты бұрын басқа кедендік рәсім арқылы алып өткізілген тауарларға қатысты экспорттың кедендік рәсіміне арналған кедендік рәсім өзгерген;
3) есептік тіркеу банкі болып табылмайтын уәкілетті банктің қызмет көрсетуіне өткен жағдайда, оның ішінде есептік тіркеу банкінің банктік және өзге операцияларды жүргізуге арналған лицензиясын тоқтата тұрған не айырған және келісімшартты есептік тіркеуден шығару үшін негіздер болмаған жағдайда;
4) осы Қағидалардың 38-тармағында белгіленген жағдайларда, жеткізілетін тауарлардың құны келісімшарт жасау күні баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын әрбір келісімшарт бойынша жеке беріледі.
24. Экспортер немесе импортер келісімшарттың есептік нөмірін алу үшін:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өтінішті;
2) келісімшарттың түпнұсқасын немесе көшірмесін ұсынады.
25. Келісімшартты есептік тіркеу банкінің қызметкері экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген құжаттарды берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде келісімшартты осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттарды тіркеу журналына тіркейді және келісімшарттың түпнұсқасының немесе көшірмесінің бірінші немесе соңғы парағында келісімшарттың есептік нөмірін және оны берген күнді өз қолымен және келісімшартты есептік тіркеу банкінің мөрімен (ол болған кезде) растай отырып көрсетеді.
Электрондық құжат айналымы кезінде келісімшарттың есептік тіркеу банкі электрондық цифрлық қолтаңбамен растай отырып, келісімшарттың электрондық көшірмесіне есептік нөмір береді.

Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Уполномоченный банк или филиал Национального Банка отказывает в получении учетного номера контракта в случаях:
1) наличия в контракте условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан, в том числе отсутствия в контракте сроков исполнения обязательств нерезидентом;
2) несоответствия подписи и (или) печати (при ее наличии) экспортера или импортера в заявлении на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, образцу подписи и печати (при ее наличии) в документе с образцами подписей и оттиска печати по банковскому счету экспортера или импортера.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае внесения изменений и (или) дополнений в контракт, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторон по контракту, сумму и валюту контракта, экспортер или импортер представляет в банк учетной регистрации контракта подтверждающие документы в сроки, предусмотренные в пункте 10 настоящих Правил.
28. Банк учетной регистрации контракта ведет дело по каждому экспортеру или импортеру в разрезе учетных номеров контрактов, формируемое из копий документов валютного контроля по мере их поступления. Допускается ведение дел в электронной форме.
29. Присвоение учетного номера контракту не требуется:
1) при перемещении Национальным Банком или уполномоченными банками наличных денег через границу Республики Казахстан;
2) при вывозе Национальным Банком или уполномоченными банками драгоценных металлов для размещения на своих металлических счетах в иностранных банках;
3) при ввозе Национальным Банком или уполномоченными банками драгоценных металлов на территорию Республики Казахстан;
4) для контрактов, оплата по которым производится за счет государственных внешних займов Республики Казахстан или внешних займов, обеспеченных гарантией Республики Казахстан;
5) для контрактов, заключенных государственными учреждениями и государственными предприятиями Республики Казахстан, осуществляющими платежи и (или) переводы денег через подразделения (ведомства) государственных органов;
6) для контрактов, заключенных с нерезидентами и не предусматривающих перемещение товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;

Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің филиалы:
1) келісімшартта Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарына қайшы келетін талаптардың болуы, оның ішінде келісімшартта резидент еместің міндеттемелерді орындау мерзімдерінің болмауы;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алу үшін берілген өтініштегі экспортердің немесе импортердің қолының және (немесе) мөрінің (ол болған кезде) экспортердің немесе импортердің банк шоты бойынша қолдарының және мөрінің бедерінің үлгісі бар құжаттағы қолы және мөрінің (ол болған кезде) үлгісіне сәйкес келмеген жағдайларда келісімшарттың есептік нөмірін беруден бас тартады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Келісімшартқа тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі мен талаптарына, келісімшарттың сомасы мен валютасына әсер ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, экспортер немесе импортер есептік тіркеу банкіне осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген мерзімдерде растау құжаттарын ұсынады.
28. Есептік тіркеу банкі әрбір экспортер немесе импортер бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлері бойынша, валюталық құжаттардың түсуіне қарай олардың көшірмелерінен қалыптастырылатын істі жүргізеді. Істі электрондық нысанда жүргізуге жол беріледі.
29. Келісімшартқа есептік нөмір беру:
1) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банктер Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы қолма-қол ақша алып өткен кезде;
2) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банктер шетел банктеріндегі металл шоттарға орналастыру үшін бағалы металдарды әкеткен кезде;
3) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банктер Қазақстан Республикасының аумағына бағалы металдар әкелген кезде;
4) ақы төлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы заемдары немесе Қазақстан Республикасының кепілдік беруімен қамтамасыз етілген сыртқы заемдар есебінен жүргізілетін келісімшарттар үшін;
5) Қазақстан Республикасының ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын мемлекеттік органдарының бөлімшелері (ведомстволары) арқылы жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерімен және мемлекеттік кәсіпорындарымен жасалған келісімшарттар үшін;
6) резидент еместермен жасаған, экспорт немесе импорт үшін Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар алып өту көзделмейтін келісімшарттар үшін;

7) при перемещении товаров по контрактам, не предусматривающим возникновение денежного обязательства.
30. Если оплата производится с использованием переводного аккредитива в пользу экспортера (торгового посредника) и грузоотправителя-резидента, то учетный номер присваивается контракту в обслуживающем экспортера банке учетной регистрации контракта, который выступает в качестве переводящего банка по переводному аккредитиву.
Выручка в оплату экспорта товаров считается поступившей в полном объеме:
1) если сумма поступлений на банковские счета обоих бенефициаров (экспортера и грузоотправителя) соответствует условиям контракта. При этом в информации о поступлении выручки от экспорта указывается вся сумма, поступившая по аккредитиву в уполномоченный банк до ее распределения между первым бенефициаром-экспортером и вторым бенефициаром- грузоотправителем;
2) если сумма поступлений на банковский счет второго бенефициара равна сумме контракта за вычетом суммы, подлежащей поступлению на банковский счет первого бенефициара (в случае, когда первый бенефициар по первому требованию переводящего банка не представил взамен счета (инвойса) второго бенефициара свой счет (инвойс) и оплата по аккредитиву осуществлена банком-эмитентом в пользу второго бенефициара).
4. Дополнительные процедуры контроля исполнения требования
репатриации (частные случаи)
31. Контроль исполнения требования репатриации по контракту, по которому платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием банковских счетов, открытых как в уполномоченном банке, так и в иностранном банке, осуществляется:
уполномоченным банком в части платежей и (или) переводов денег, осуществленных через уполномоченный банк;
филиалом Национального Банка в части платежей и (или) переводов денег по банковским счетам в иностранных банках, указанных в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона, на основании предоставленных экспортером или импортером документов и информации.
Суммы платежей и (или) переводов денег, осуществленных с использованием банковских счетов в иностранных банках, учитываются уполномоченным банком на основании информации о таких платежах и (или) переводах денег, предоставленной экспортером или импортером филиалу Национального Банка. Экспортер или импортер предоставляет уполномоченному банку копию такой информации с отметкой филиала Национального Банка о ее принятии.
32. При переходе на обслуживание в другой банк экспортер или импортер предоставляет в банк предыдущей учетной регистрации контракта:
1) заявление произвольной формы о снятии контракта с учетной регистрации в связи с переходом на обслуживание контракта в другой банк;

7) тауарларды ақша міндеттемелерінің туындауы көзделмейтін келісімшарттар бойынша алып өткен кезде талап етілмейді.
30. Егер ақы төлеу аударым аккредитивін пайдалану арқылы экспортердің (сауда делдалының) және резидент-жүк жіберушінің пайдасына жүргізілсе, онда есептік нөмір аударым аккредитиві бойынша аударым жасайтын банк ретінде экспортерге қызмет көрсететін келісімшарттың есептік тіркеу банкіндегі келісімшартқа беріледі.
Тауарлардың экспорты үшін ақы төлеу түсімі мына жағдайларда:
1) егер екі бенефициардың (экспортердің және жүк жіберушінің) банк шоттарына түскен түсімдердің сомасы келісімшарт талаптарына сәйкес келсе. Бұл ретте экспорттан түскен түсім туралы ақпаратта аккредитив бойынша уәкілетті банкке келіп түскен барлық сома бірінші бенефициар-экспортер мен екінші бенефициар-жүк жіберуші арасында бөлінгенге дейін көрсетіледі;
2) егер екінші бенефициардың банк шотына түскен түсімдер сомасы бірінші бенефициардың банк шотына түсуі тиіс соманы шегергенде келісімшарт сомасына тең болса (бірінші бенефициар аударым жасайтын банктің алғашқы талабы бойынша екінші бенефициар шотының (инвойстың) орнына өз шотын (инвойсты) ұсынбаған және аккредитив бойынша ақы төлеуді эмитент-банк екінші бенефициардың пайдасына жүзеге асырған жағдайда) толық көлемде түскен болып саналады.
4. Репатриациялау талабының орындалуын бақылаудың
қосымша рәсімдері (жеке оқиғалар)
31. Уәкілетті банкте, сол сияқты шетел банкінде ашылған банк шоттарын пайдалану арқылы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүзеге асырылатын келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды:
уәкілетті банк арқылы жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бөлігінде уәкілетті банк;
экспортер немесе импортер ұсынған құжаттар мен ақпарат негізінде Заңның 12-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шетел банктеріндегі банк шоттары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бөлігінде Ұлттық Банктің филиалы жүзеге асырады.
Шетел банктеріндегі банк шоттарын пайдалану арқылы жүзеге асырылған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомаларын уәкілетті банк экспортердің немесе импортердің Ұлттық Банктің филиалына ұсынған осындай төлемдері және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратының негізінде есепке алады.
32. Басқа банкке қызмет көрсетуге ауысқан кезде экспортер немесе импортер келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банкке:
1) келісімшарттың қызмет көрсетілуі үшін басқа банкке ауысуына байланысты келісімшартты есептік тіркеуден шығару туралы еркін нысандағы өтінішті;

2) письменное согласие на передачу информации о движении денег и товаров по контракту в другой банк учетной регистрации контракта по его запросу.
Экспортер или импортер в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления о снятии контракта с учетной регистрации получает учетный номер контракта в банке новой учетной регистрации контракта в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил.
Банк новой учетной регистрации контракта в течение пяти рабочих дней со дня присвоения нового учетного номера контракту на основании письменного согласия экспортера или импортера направляет в банк предыдущей учетной регистрации контракта извещение о присвоении нового учетного номера контракту и письменный запрос о предоставлении информации о движении денег и товаров по данному контракту.
Банк предыдущей учетной регистрации контракта в течение пяти рабочих дней со дня получения указанного извещения и письменного запроса снимает контракт с учетной регистрации и предоставляет имеющуюся информацию о движении денег и товаров по контракту, включающую реквизиты документа органа государственных доходов (номер и дата декларации на товары или заявления о ввозе товаров), с указанием принятой по нему в зачет суммы, и снятии контракта с учетной регистрации банку новой учетной регистрации контракта.
Банк новой учетной регистрации после получения от банка предыдущей учетной регистрации контракта информации о движении товаров и на основании письменного согласия экспортера или импортера при необходимости посредством информационной системы направляет в Национальный Банк запрос на получение имеющейся информации по движению товаров по контракту по форме, установленной приложением 3-1 к настоящим Правилам, с указанием реквизитов экспортера или импортера и предыдущего учетного номера контракта на получение имеющейся в Национальном Банке информации по движению товаров по данному контракту.
Национальный Банк посредством информационной системы направляет банку новой учетной регистрации, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров по принятому банком новой учетной регистрации на валютный контроль контракту, согласно пунктам 49 и 49-1 к настоящим Правилам.
При выявлении расхождений полученной от банка предыдущей учетной регистрации информации по движению товаров по контракту с информацией, полученной от Национального Банка, банк новой учетной регистрации в целях устранения расхождений осуществляет сверку с банком предыдущей учетной регистрации.
Банк предыдущей учетной регистрации контракта не проводит платежи и (или) переводы денег по контракту после снятия контракта с учетной регистрации.
В случае изменения банка учетной регистрации контракта путем перехода на обслуживание из одного филиала уполномоченного банка в другой филиал уполномоченного банка, снятие контракта с учетной регистрации не осуществляется. При этом филиал уполномоченного банка, обслуживавший экспортера или импортера по данному контракту, в течение пяти рабочих дней со дня подачи экспортером или импортером заявления, передает все документы и информацию по контракту в филиал уполномоченного банка, принимающий данный контракт на валютный контроль.

2) келісімшартты есептік тіркеген басқа банкке келісімшарт бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты өзінің сұратуы бойынша беруге арналған жазбаша келісімді ұсынады.
Экспортер немесе импортер келісімшартты есептік тіркеуден шығару туралы өтінішті берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен келісімшартты жаңа есептік тіркеген банктен келісімшарттың есептік нөмірін алады.
Келісімшартты жаңа есептік тіркеген банк экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімінің негізінде келісімшартқа жаңа есептік нөмір берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банкке келісімшартқа жаңа есептік нөмір берілгені туралы хабарлауды және осы келісімшарт бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды жібереді.
Келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банк көрсетілген хабарлау мен жазбаша сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы құжатының деректемелерінен (тауарларға декларацияның немесе тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі мен күні) тұратын, осы келісімшарт бойынша есепке қабылданған соманы көрсете отырып, ол бойынша ақша мен тауарлар қозғалысы туралы және келісімшарттың есеп тіркеуден алынғаны туралы қолда бар ақпаратты келісімшартты жаңа есептік тіркеген банкке ұсынады.
Келісімшартты жаңа есептік тіркеген банк келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банктен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты алғаннан кейін және экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімі негізінде қажет болған кезде экспортердің немесе импортердің деректемелерін және келісімшарттың алдыңғы есептік нөмірін көрсете отырып, осы келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы жөнінде Ұлттық Банкте бар ақпаратты алуға осы Қағидаларға 3-1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша бар ақпаратты алуға Ұлттық Банкке сұрау салуды ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк сұрау салуға бастама жасаған жаңа есептік тіркеген банкке осы Қағидалардың 49 және 49-1-тармақтарына сәйкес жаңа есептік тіркеген банк валюталық бақылауға қабылдаған келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Алдыңғы есептік тіркеген банктен алынған келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы жөніндегі ақпараттың Ұлттық Банктен алынған ақпараттан айырмашылығы анықталған жағдайда, жаңа есептік тіркеген банк айырмашылықты жою мақсатында алдыңғы есептік тіркеген банкпен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Келісімшартты алдыңғы есептік тіркеген банк келісімшарт есептік тіркеуден алынғаннан кейін келісімшарт бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізбейді.
Уәкілетті банктің бір филиалынан уәкілетті банктің басқа филиалының қызмет көрсетуіне ауысу арқылы келісімшартты есептік тіркеген банк өзгерген жағдайда, келісімшартты есептік тіркеуден шығару жүзеге асырылмайды. Бұл ретте осы келісімшарт бойынша экспортерге немесе импортерге қызмет көрсеткен уәкілетті банктің филиалы экспортер немесе импортер өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келісімшарт бойынша барлық құжаттар мен ақпаратты осы келісімшартты валюталық бақылауға қабылдайтын уәкілетті банктің филиалына береді.

Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
33. Допускается осуществление платежей и (или) переводов денег по контракту в различных филиалах уполномоченного банка, а также присвоение учетных номеров контрактов операционными залами уполномоченного банка (его филиала), имеющими различное место нахождения при наличии:
1) интегрированной автоматизированной информационной системы, позволяющей:
производить обмен между уполномоченным банком и его филиалом информацией об открытии банковского счета экспортеру или импортеру и проведенным платежам и (или) переводам денег по контракту не позднее операционного дня открытия банковского счета или проведения платежа и (или) перевода денег;
иметь доступ к информации о движении товаров по контракту, предоставленной в установленном настоящими Правилами порядке, не позднее операционного дня получения уполномоченным банком указанной информации;
иметь сводную информацию в целом по уполномоченному банку по контрактам с учетным номером не позднее операционного дня присвоения учетного номера контракту уполномоченным банком (его филиалами);
иметь доступ к актуальному электронному делу по экспорту или импорту;
2) внутренних правил, регламентирующих процедуры:
проведения валютных операций по поручениям экспортера или импортера;
доведения уполномоченным банком до своих филиалов информации о движении товаров по контракту;
осуществления уполномоченным банком в рамках системы управления рисками оценки, измерения, контроля и мониторинга рисков, связанных с осуществлением филиалом уполномоченного банка функций агентов валютного контроля и доступом филиалов уполномоченных банков к информации о движении денег и товаров по контрактам;
3) возможности ведения журнала регистрации контрактов, обеспечивающего последовательное присвоение учетных номеров контрактам по уполномоченному банку (его филиалу), и дел по экспорту или импорту в электронном виде.
34. Если поступившие деньги не зачислены на банковский счет экспортера или импортера по причине приостановления либо лишения банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций, то для целей контроля поступления экспортной выручки либо возврата ранее переведенных денег по контракту по импорту на корреспондентский счет банка учетной регистрации контракта допускается принятие в качестве документа, подтверждающего поступление денег в пользу экспортера или импортера, справки ликвидационной комиссии банка учетной регистрации контракта о поступлении на корреспондентский счет ликвидируемого банка учетной регистрации контракта денег, идентифицированных по конкретному учетному номеру контракта.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Мыналар:
1) мыналарға:
экспортерге немесе импортерге банк шотын ашқаны және келісімшарт бойынша жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпаратпен банк шоты ашылған немесе төлем жүргізілген және (немесе) ақша аударылған операциялық күннен кешіктірмей уәкілетті банк пен оның филиалы арасында ақпарат алмасуға;
осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ұсынылған келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратқа уәкілетті банктің көрсетілген ақпаратты алған операциялық күнінен кешіктірмей қол жеткізуге;
уәкілетті банк (оның филиалдары) келісімшартқа есептік нөмір берген операциялық күннен кешіктірмей есептік нөмірі бар келісімшарттар жөнінде уәкілетті банк бойынша жалпы жиынтық ақпараттың болуына;
экспорт немесе импорт бойынша маңызды электрондық іс қағаздарына қол жеткізуге мүмкіндік беретін интеграцияланған автоматтандырылған ақпарат жүйесі;
2) мына:
экспортердің немесе импортердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізу;
уәкілетті банктің өз филиалдарына келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты жеткізу;
уәкілетті банктің тәуекелдерді басқару жүйесі шеңберінде уәкілетті банк филиалының валюталық бақылау агенттерінің функцияларын жүзеге асыруына және уәкілетті банктер филиалдарының келісімшарттар бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратқа қол жеткізуіне байланысты тәуекелдерді бағалауды, өлшеуді, бақылауды және мониторингін жүзеге асыру рәсімдерін реттейтін ішкі ережелер;
3) уәкілетті банк (оның филиалы) бойынша келісімшарттарға есептік нөмірлерді кейіннен беруді қамтамасыз ететін келісімшарттарды тіркеу журналын және экспорт немесе импорт бойынша істерді электрондық түрде жүргізу мүмкіндігі болған жағдайларда, уәкілетті банктің әртүрлі филиалдарында келісімшарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға, сондай-ақ уәкілетті банктің (оның филиалының) әртүрлі орналасқан жері бар операциялық залдарының келісімшарттарға есептік нөмірлерді беруіне рұқсат етіледі.
34. Егер келіп түскен ақша экспортердің немесе импортердің банк шотына келісімшартты есептік тіркеу банкінің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру себебі бойынша аударылмаған болса, онда экспорттық түсімнің түсуін не импорт жөніндегі келісімшарт бойынша бұрын аударылған ақшаның келісімшартты есептік тіркеу банкінің корреспонденттік шотына қайтарылуын бақылау мақсаттары үшін экспортердің немесе импортердің пайдасына ақшаның түскенін растайтын құжат ретінде келісімшартты есептік тіркеу банкінің тарату комиссиясының келісімшартты есептік тіркеудің таратылатын банкінің корреспонденттік шотына келісімшарттың нақты есептік нөмірі бойынша сәйкестендірілген ақшаның түскені туралы анықтамаларын қабылдауға рұқсат етіледі.

35. Участие резидента в качестве третьего лица-плательщика по контракту возможно в следующих случаях:
1) предоставления третьим лицом-резидентом займа нерезиденту;
2) осуществления платежей и (или) переводов денег по контракту третьим лицом-резидентом в рамках договора о совместной деятельности либо агентского договора, заключенных между импортером и третьим лицом-резидентом;
3) зачета требований экспортера к нерезиденту и нерезидента к третьему лицу-резиденту;
4) финансирования третьими лицами приобретения товаров (работ, услуг) и иных сделок, а также исполнение третьими лицами обязательств должника перед кредитором, в результате которых возникает обязанность лица, за которого исполнено обязательство, по возврату денег и иного имущества с вознаграждением или без такового лицу, предоставившему такое финансирование и (или) осуществившему такое исполнение.
36. Если контракт подлежит учетной регистрации, уполномоченный банк, обслуживающий резидента, выступающего в качестве третьего лица по контракту, (далее – банк третьего лица) осуществляет платеж и (или) перевод денег только после присвоения контракту учетного номера контракта уполномоченным банком, обслуживающим экспортера или импортера.
Банк третьего лица в течение трех рабочих дней со дня осуществления третьим лицом-резидентом платежа и (или) перевода денег на основании письменного согласия третьего лица-резидента направляет в банк учетной регистрации контракта информацию об исполнении обязательств по контрактам в разрезе учетных номеров контрактов по форме приложения 4 к настоящим Правилам. Направление банком учетной регистрации контракта в Национальный Банк информации о платежах и (или) переводах денег между импортером и третьим лицом-резидентом для осуществления расчетов по контракту в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 35 настоящих Правил, не требуется.
Банк учетной регистрации контракта осуществляет контроль исполнения требования репатриации по контракту с учетом платежей и (или) переводов денег, осуществленных банками третьих лиц по контракту.
При снятии контракта с учетной регистрации банк учетной регистрации контракта в течение трех рабочих дней направляет в банк третьего лица извещение произвольной формы о снятии контракта с учетной регистрации с указанием учетного номера контракта и даты его присвоения.
37. Банк учетной регистрации контракта осуществляет контроль по контракту, предусматривающему вексельную форму расчетов, до получения от экспортера или импортера, являющимися векселедержателями, следующих документов (в зависимости от использования векселя экспортером или импортером) в случае:

35. Резиденттің келісімшарт бойынша төлеуші үшінші тұлға ретінде қатысуы:
1) резидент үшінші тұлғаның резидент емеске кредит ұсынған;
2) импортер мен резидент үшінші тұлғаның арасында жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың не агенттік шарттың шеңберінде резидент үшінші тұлғаның келісімшарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған;
3) экспортердің резидент емеске және резидент еместің резидент үшінші тұлғаға талаптары есепке алынған;
4) үшінші тұлғалардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуын және өзге де мәмілелерді қаржыландырған, сондай-ақ үшінші тұлғалардың нәтижесінде ақшаны және өзге де мүлікті сыйақымен немесе сыйақысыз қайтару міндеттемелері орындалған тұлғаның осындай қаржыландыруды ұсынған және (немесе) осы орындауды жүзеге асырған тұлғаға міндеті туындайтын кредитор алдындағы борышкер міндеттемелерін орындаған жағдайларда мүмкін болады.
36. Егер келісімшарт есептік тіркелуі тиіс болса, келісімшарт бойынша үшінші тұлға ретінде резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банк (бұдан әрі – үшінші тұлғаның банкі) төлем және (немесе) ақша аударымын экспортерге немесе импортерге қызмет көрсететін уәкілетті банктің келісімшарттың есептік нөмірін келісімшартқа бергенінен кейін ғана жүзеге асырады.
Үшінші тұлғаның банкі резидент үшінші тұлға төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде резидент үшінші тұлғаның жазбаша келісімінің негізінде келісімшарттардың есептік нөмірлері бөлігінде келісімшарттар бойынша міндеттемелердің орындалуы жөніндегі ақпаратты осы Қағидаларға 4-қосымшаның нысаны бойынша келісімшартты есептік тіркеу банкіне жібереді. Келісімшартты есептік тіркеу банкінің Ұлттық Банкке осы Қағидалардың 35-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда келісімшарт бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін импортер мен резидент үшінші тұлға арасындағы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты жіберуі талап етілмейді.
Келісімшартты есептік тіркеу банкі келісімшарт бойынша үшінші тұлғалардың банктері жүзеге асырған төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын ескере отырып, келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуына бақылау жасайды.
Келісімшарт есептік тіркеуден шығарылған кезде келісімшартты есептік тіркеу банкі үш жұмыс күні ішінде үшінші тұлғаның банкіне келісімшарттың есептік нөмірін және оны беру күнін көрсете отырып, келісімшарттың есептік тіркеуден алынғаны туралы еркін нысандағы хабарлама жібереді.
37. Келісімшартты есептік тіркеу банкі есеп айырысудың вексельді нысаны көзделетін келісімшарт бойынша бақылауды вексель ұстаушылар болып табылатын экспортерден немесе импортерден мынадай құжаттарды:

1) поступления платежа по векселю при его погашении плательщиком либо иным лицом, обязанным по векселю, - документы, подтверждающие данный платеж (копию акцептованного векселя и платежный документ);
2) предъявления векселя экспортером или импортером учетной конторе для учета - документы, подтверждающие произведенный учет векселя, то есть выплату суммы векселя экспортеру или импортеру за вычетом дисконта или без него (ксерокопию индоссированного векселя в пользу учетной конторы и платежный документ);
3) использования векселя в качестве средства платежа — контракт с лицом, которому переданы права по векселю, копию данного векселя с соответствующей передаточной надписью (индоссаментом), иные документы, подтверждающие проведение данной операции (контракт с учетным номером контракта, декларация на товары и другие). При поступлении денег по векселю в другой уполномоченный банк экспортер или импортер, являющийся векселедержателем, поручает другому уполномоченному банку перечислить деньги в банк учетной регистрации контракта.
Если векселедателем является импортер, и товары по контракту по импорту поставлены до наступления срока платежа по векселю, то контракт подлежит контролю до даты предъявления к оплате данного векселя, при этом сумма векселя не может превышать общую сумму контракта. Если по контракту по импорту с вексельной формой расчетов эмитентом векселя является третье лицо, то контракт не снимается с учетной регистрации до даты поставки товаров импортеру.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При уступке экспортером или импортером резиденту права требования по контракту к нерезиденту контроль исполнения требования репатриации осуществляется в следующем порядке:
1) если у резидента сумма требований к нерезиденту в результате уступки превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и контракту присвоен учетный номер контракта, резидент в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил, обращается в обслуживающий банк для присвоения учетного номера контракта договору об уступке права требования.
При наличии на договоре об уступке права требования отметки банка, обслуживающего резидента, о принятии на контроль данного договора путем присвоения учетного номера контракта, банк предыдущей учетной регистрации контракта продолжает контроль исполнения требования репатриации по контракту на сумму требований экспортера или импортера к нерезиденту, уменьшенную на сумму уступки в соответствии с договором об уступке права требования либо завершает процедуры контроля исполнения требования репатриации по контракту, если в результате уступки у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту не превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Банк учетной регистрации контракта и банк учетной регистрации договора об уступке права требования отражают в информации, направляемой в Национальный Банк согласно пункту 47 настоящих Правил, сумму уступки права требования по контракту и по договору об уступке права требования.
Контроль по договору об уступке права требования осуществляется банком резидента с учетом срока репатриации по контракту, если договором об уступке права требования не предусмотрен иной срок исполнения обязательств нерезидентом перед резидентом;

1) төлеуші не вексель бойынша міндетті өзге тұлға вексельді өтеген кезде ол бойынша төлемақы келіп түскен жағдайда — осы төлемді растайтын құжаттарды (акцептелген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);
2) экспортер немесе импортер есепке алу үшін есеп кеңсесіне вексель ұсынған жағдайда - вексельдің есепке алынғанын растайтын, яғни дисконтты шегере отырып немесе дисконтсыз экспортерге немесе импортерге вексель сомасын төлегенін растайтын құжаттарды (есеп кеңсесінің пайдасына индоссирленген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);
3) вексельді төлем құралы ретінде пайдаланған жағдайда - вексель бойынша құқық берілген тұлғамен жасалған келісімшартты, тиісті өткізу жазбасы (индоссаменті) бар осы вексельдің көшірмесін, осы операцияның жүргізілгенін растайтын өзге де құжаттарды (келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшартты, тауарларға арналған декларацияны және басқаларын) алғанға дейін (вексельді экспортердің немесе импортердің пайдалануына қарай) жүзеге асырады. Вексель бойынша ақша басқа уәкілетті банкке түскен кезде вексель ұстаушы болып табылатын экспортер немесе импортер басқа уәкілетті банкке ақшаны келісімшартты есептік тіркеу банкіне аударуды тапсырады.
Егер вексель беруші импортер болып табылса және импорт жөніндегі келісімшарт бойынша тауарлар вексель бойынша төлем мерзімі басталғанға дейін жеткізілген болса, онда келісімшарт осы вексель ақы төлеуге ұсынылған күнге дейін бақылауға жатады, бұл ретте вексель сомасы келісімшарттың жалпы сомасынан аспауы керек. Есеп айырысудың вексельді нысанындағы импорт жөніндегі келісімшарт бойынша вексель эмитенті үшінші тұлға болып табылса, онда келісімшарт тауарлар импортерге жеткізілген күнге дейін есептік тіркеуден алынбайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Экспортер немесе импортер резидент емеске келісімшарт бойынша талап ету құқығын резидентке берген кезде репатриациялау талабының орындалуын бақылау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) егер резидентте талап ету құқығын беру нәтижесінде резидент емеске қойылатын талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе және келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірі берілсе, резидент осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен қызмет көрсететін банкке талап ету құқығын беру туралы шартқа келісімшарттың есептік нөмірін беру үшін өтініш жасайды.
Талап ету құқығын беру туралы шартта резидентке қызмет көрсететін банктің осы шартты келісімшарттың есептік нөмірін беру жолымен бақылауға қабылдауы туралы белгісі болған жағдайда, келісімшарттың алдыңғы есептік тіркеу банкі талап ету құқығын беру туралы шартқа сәйкес басқаға беру сомасына азайтылған экспортердің немесе импортердің резидент емеске талаптарының сомасына келісімшарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылауды жалғастырады не егер басқаға беру нәтижесінде экспортерде немесе импортерде резидент емеске талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетпесе, келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдерін аяқтайды.
Келісімшартты есептік тіркеу банкі және талап ету құқығын беру туралы шартты есептік тіркеу банкі осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес Ұлттық Банкке жіберілетін ақпаратта келісімшарт бойынша және талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша талап ету құқығын беру сомасын көрсетеді.
Егер талап ету құқығын беру туралы шартта резидент еместің резидент алдындағы міндеттемелерін орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша бақылауды резиденттің банкі келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімін ескере отырып жүзеге асырады;

2) если у резидента сумма требований к нерезиденту в результате уступки превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и контракту учетный номер контракта не присвоен, экспортер или импортер в порядке, предусмотренном пунктом 10 настоящих Правил, предоставляет своему обслуживающему банку договор об уступке права требования и письменное подтверждение банка, обслуживающего резидента, о принятии на контроль договора об уступке права требования. Банк экспортера или импортера продолжает контроль исполнения требования репатриации по контракту на сумму требований экспортера или импортера к нерезиденту, уменьшенную на сумму уступки в соответствии с договором об уступке права требования либо завершает процедуры контроля исполнения требования репатриации по контракту, если в результате уступки у экспортера или импортера сумма требований к нерезиденту не превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Контроль по договору об уступке права требования осуществляется банком резидента с учетом срока репатриации по контракту, если договором об уступке права требования не предусмотрен срок исполнения обязательств нерезидентом перед резидентом.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
39. По контракту на выполнение работ (оказание услуг), предусматривающему переработку товаров с ввозом в Республику Казахстан или вывозом из Республики Казахстан на срок один год и более, учетный номер контракта присваивается по экспорту, если контракт предусматривает экспорт работ (услуг) либо по импорту, если контракт предусматривает импорт работ (услуг).
40. В случае ликвидации банка учетной регистрации контракта ликвидационная комиссия банка обеспечивает:
извещение экспортеров или импортеров – клиентов банка в течение трех месяцев с момента принятия полномочий о необходимости снятия контрактов с учетной регистрации в соответствии с подпунктом 11) пункта 43 настоящих Правил;
снятия контрактов с учетной регистрации на основании заявлений экспортеров или импортеров в соответствии с настоящими Правилами;
направление в Национальный Банк информации о снятия снятии контрактов с учетной регистрации в электронном виде согласно пунктам 45 и 46 настоящих Правил или в письменной форме;
в течение всего срока ликвидационного производства сохранность дел по контрактам, находящимся на валютном контроле, и предоставление в течение пяти рабочих дней имеющейся информации о движении денег и товаров банку новой учетной регистрации контракта либо Национальному Банку на основании их письменного запроса.

2) егер резидентте талап ету құқығын беру нәтижесінде резидент емеске қойылатын талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе және келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірі берілмесе, экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәртіппен өзіне қызмет көрсететін банкке талап ету құқығын беру туралы шартты және резидентке қызмет көрсететін банктің талап ету құқығын беру туралы шартты бақылауға қабылдағаны туралы жазбаша растауын ұсынады. Экспортердің немесе импортердің банкі талап ету құқығын беру туралы шартқа сәйкес басқаға беру сомасына азайтылған экспортерде немесе импортерде резидент емеске қойылатын талаптарының сомасына келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жалғастырады не егер басқаға беру нәтижесінде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талаптарының сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетпесе, келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылау рәсімдерін аяқтайды.
Егер де талап ету құқығын беру туралы шартта резидент еместің резидент алдындағы міндеттемелерінің орындалу мерзімі көзделмесе, талап ету құқығын беру туралы шарт бойынша бақылауды резиденттің банкі келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімін ескере отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Бір жылға және одан да көп мерзімге Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге байланысты тауарларды өңдеуді көздейтін жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға арналған келісімшарт бойынша егер де келісімшартта жұмыстардың (қызметтердің) экспорты көзделсе, экспорт бойынша не келісімшартта жұмыстардың (қызметтердің) импорты көзделсе, онда импорт бойынша келісімшарттың есептік нөмірі беріледі.
40. Келісімшартты есептік тіркеу банкі таратылған жағдайда банктің тарату комиссиясы:
банк клиенттеріне – экспортерлер мен импортерлерге осы Қағидалардың 43-тармағының 11) тармақшасына сәйкес келісімшарттарды есептік тіркеуден шығару қажеттілігі туралы өкілеттіктер қабылданған кезден бастап үш ай ішінде хабарлауды;
келісімшарттарды экспортерлердің немесе импортерлердің өтініштері негізінде осы Қағидаларға сәйкес есептік тіркеуден алуға;
Ұлттық Банкке келісімшарттардың есептік тіркеуден алынғаны туралы ақпаратты осы Қағидалардың 45 және 46-тармақтарына сәйкес электрондық түрде немесе жазбаша нысанда жіберуді;
тарату өндірісінің барлық мерзімі ішінде валюталық бақылауда болған келісімшарттар бойынша істердің сақталуын және бес жұмыс күні ішінде ақша мен тауарлардың қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты келісімшартты есептік тіркеген жаңа банкке не Ұлттық Банкке олардың жазбаша сұрау салуының негізінде ұсынуды қамтамасыз етеді.

41. По заявлению экспортера или импортера о повторном принятии на учетную регистрацию контракта, ранее снятого с учетной регистрации по основаниям, указанным в подпунктах 1)-3), 6), 12)-14), 19) пункта 43 настоящих Правил, банк учетной регистрации контракта возобновляет учетную регистрацию без присвоения контракту нового учетного номера.
5. Условия завершения процедур контроля исполнения требования
репатриации по контракту
42. Банк учетной регистрации контракта снимает контракт с учетной регистрации по завершении процедур контроля исполнения требования репатриации по контракту.
При наличии оснований, указанных в пункте 43 настоящих Правил, снятие контракта с учетной регистрации осуществляется банком учетной регистрации контракта в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления экспортера или импортера о снятии контракта с учетной регистрации.
В случае отсутствия движения денег и товаров по контракту в течение одного года со дня принятия его на учетную регистрацию, а также в случаях, указанных в подпунктах 5)-8), 15), 16), 20) части первой пункта 43 настоящих Правил, снятие контракта с учетной регистрации осуществляется без соответствующего заявления экспортера или импортера. В случаях, предусмотренных подпунктами 5), 7), 8), 15), 16), 20) части первой пункта 43, филиал Национального Банка по месту государственной регистрации экспортера или импортера на основании информации, полученной в соответствии с настоящими Правилами, уведомляет банк учетной регистрации контракта о возможности снятия контракта с учетной регистрации.
Дело по экспорту или импорту по контракту, снятому с учетной регистрации, хранится в банке учетной регистрации контракта в течение пяти календарных лет со дня снятия контракта с учетной регистрации.
43. Основаниями для снятия контракта с учетной регистрации являются:
1) исполнение обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента или резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, либо прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту и подтверждающих документов;
2) возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;

41. Осы Қағидалардың 43-тармағының 1)-3), 6), 12)-14), 19)тармақшаларында көрсетілген негіздемелер бойынша есептік тіркеуден бұрын шығарылған келісімшартты есептік тіркеуге қайта қабылдау туралы экспортердің немесе импортердің өтініші бойынша келісімшартты есептік тіркеу банкі келісімшартқа жаңа есептік нөмір бермей, есептік тіркеуді қайта бастайды.
5. Келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын
бақылау рәсімдерінің аяқталу шарттары
42. Келісімшартты есептік тіркеу банкі келісімшарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылау рәсімдері аяқталғаннан кейін келісімшартты есептік тіркеуден шығарады.
Осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген негіздемелер бар болған жағдайда, келісімшартты есептік тіркеуден шығаруды келісімшартты есептік тіркеу банкі экспортердің немесе импортердің келісімшартты есептік тіркеуден шығару туралы өтінішін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Келісімшарт бойынша ақша мен тауарлардың қозғалысы оны есептік тіркеуге алған күннен бастап бір жыл ішінде болмаған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 43-тармағы бірінші бөлігінің 5)-8), 15), 16), 20) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда келісімшартты есептік тіркеуден шығару экспортердің немесе импортердің тиісті өтінішін алмай-ақ жүзеге асырылады. 43-тармақтың бірінші бөлігінің 5), 7), 8), 15), 16), 20) тармақшаларында көзделген жағдайларда Ұлттық Банктің филиалы экспортердің немесе импортердің мемлекеттік тіркелу орны бойынша осы Қағидаларға сәйкес алынған ақпарат негізінде келісімшартты есептік тіркеу банкіне келісімшартты есептік тіркеуден алу мүмкіндігі туралы хабарлайды.
Есептік тіркеуден шығарылған келісімшарт бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі істер келісімшартты есептік тіркеу банкінде келісімшартты есептік тіркеуден шығарған күннен бастап күнтізбелік бес жыл ішінде сақталады.
43. Келісімшартты есептік тіркеуден алу үшін мыналар негіздемелер болып табылады:
1) тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы не талабынан бас тартқаны үшін төлем төленген, өзара есепке алынған, борышқор мен кредитордың бір тұлға болған, міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған, мемлекеттік органның актісі шыққан жағдайларында, экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2) импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емеске бұрын алынған тауарларды қайтару не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;

3) возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4) предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5) подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6) отсутствие по контракту движения денег и товаров в течение одного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии Эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7) наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8) ликвидация экспортера или импортера в случае отсутствия правопреемника;
9) получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10) поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11) приостановление либо лишение банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций;
12) учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
13) перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, представленного в банк учетной регистрации контракта;
14) уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 38 настоящих Правил;

3) экспортер осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емес тауарға ақы төлеу міндеттемесін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиелген тауарларды қайтару не экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда экспортер экспорт бойынша келісімшарттың төлемі бойынша алған валютаны резидент емеске қайтару;
4) экспортер немесе импортер резидент еместің алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент емес тарапынан талабы жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5) дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6) тараптардың міндеттемелерін баламалы орындауы немесе резидент еместің не резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күнінен бастап бір жыл ішінде келісімшарт бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7) резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шетел мемлекетінің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8) құқықтық мирасқоры болмаған жағдайда, экспортерді немесе импортерді тарату;
9) резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемін алуы;
10) ақшалай талап етуді бере отырып (факторинг) қаржыландыру шарты шеңберінде экспортердің немесе импортердің банк шотына ақша түсуі;
11) келісімшартты есептік тіркеу банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12) тараптар келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешегінің қалдығы болған кезде резидент емес ұсынған, келісімшарт бойынша есеп айырысу үшін импортердің шығарған векселін уәкілетті банктің есепке алуы;
13) экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша резидент еместің алдындағы борышын резидент еместің келісімін растайтын құжаттардың негізінде басқа тұлғаға аударуы және экспортердің немесе импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне ұсынылған жазбаша өтініші болған кезде;
14) растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстырып тексеру актісі, тауарларды қабылдау-тапсыру актісі, тауарға ілеспе құжаттар және тағы басқалар) және экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 38-тармағын ескере отырып, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;

15) наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего личное предпринимательство;
16) истечение трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет;
17) изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации контракта, обслуживающего экспортера или импортера по контракту, с учетом пункта 32 настоящих Правил;
18) внесение изменений и дополнений в контракт, исключающих перемещение товара через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;
19) отсутствие движения денег и товаров по контракту;
20) наличие решения судебного или иного государственного органа, арбитража в пользу резидента по погашению нерезидентом всей суммы задолженности по контракту перед резидентом с учетом срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
21) прекращение обязательств нерезидента по контракту заменой первоначального обязательства, существовавшего между ними, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающий иной предмет или способ исполнения.
В случае исполнения обязательств на сумму остатка задолженности по контракту, снятому с учетной регистрации на основании подпунктов 1), 6), 7) или 20) части первой настоящего пункта настоящих Правил возобновление учетной регистрации контракта не требуется.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Контракт с учетным номером подлежит отдельному учету в филиале Национального Банка по месту государственной регистрации экспортера или импортера в следующих случаях:
1) принятия решения за нарушение требования репатриации по операции, проведенной по контракту, в рамках уголовного или административного производства, при отсутствии операций по контракту, подлежащих дальнейшему контролю со стороны банка учетной регистрации контракта;
2) отсутствия экспортера или импортера по месту государственной регистрации.
Филиал Национального Банка сообщает банку учетной регистрации контракта об отнесении контракта на отдельный учет с указанием его учетного номера.
По отнесенным на отдельный учет контрактам филиал Национального Банка ежегодно запрашивает у экспортера или импортера информацию о принятых мерах для исполнения требования репатриации. Если местонахождение экспортера или импортера не установлено, филиал Национального Банка направляет в уполномоченные банки, территориальное подразделение органа государственных доходов и иные государственные органы, в соответствии с их компетенцией, запросы о функционировании экспортера или импортера и (или) о его местонахождении.
В случае возобновления операций по контракту до истечения трех лет со дня отнесения его на отдельный учет, контракт снимается с отдельного учета.

15) өзіндік кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуы туралы мемлекеттік органның немесе өзге уәкілетті органның құжаты болуы;
16) келісімшартты жеке есепке алуға жатқызған күнінен бастап үш жыл өтуі;
17) экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 32-тармағын ескере отырып экспортерге немесе импортерге келісімшарт бойынша қызмет көрсететін келісімшартты есептік тіркеу банкін ауыстыруы;
18) келісімшартқа экспорт немесе импорт үшін тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізуге жол бермейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
19) келісімшарт бойынша ақша мен тауар қозғалысының болмауы;
20) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, резидент еместің келісімшарт бойынша резидент алдындағы барлық берешек сомасын өтеу бойынша резиденттің пайдасына сот немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің шешімі болуы;
21) сол тұлғалардың арасындағы бар бастапқы міндеттемені өзге нысананы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстырумен резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін тоқтату.
Осы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 1), 6), 7) немесе 20) тармақшалары негізінде есептік тіркеуден алынған келісімшарт бойынша берешек қалдығының сомасына міндеттемелер орындалған жағдайда келісімшартты есептік тіркеуді жаңарту талап етілмейді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Есептік нөмірлері бар келісімшарттар:
1) келісімшартты есептік тіркеу банкі тарапынан одан әрі бақылануға жататын келісімшарт бойынша өзге операциялар болмаған жағдайда, қылмыстық іс немесе әкімшілік іс шеңберінде келісімшарт бойынша жүргізілген операциялар бойынша репатриациялау талаптарын бұзғаны үшін шешім қабылданған;
2) мемлекеттік тіркелген орны бойынша экспортердің немесе импортердің болмауы жағдайларда экспортер немесе импортер мемлекеттік тіркелген жері бойынша Ұлттық Банктің филиалында жеке есепке алынуы тиіс.
Ұлттық Банктің филиалы келісімшарттың есептік нөмірін көрсете отырып жекелеген есепке жатқызу туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне хабарлайды.
Ұлттық Банктің филиалы жекелеген есепке жатқызылған келісімшарттар бойынша экспортерден немесе импортерден жыл сайын репатриациялау талабын орындау үшін қабылданған шаралар туралы ақпарат сұратады. Егер экспортердің немесе импортердің орналасқан жері анықталмаса, Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банктерге, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесіне және өзге де мемлекеттік органдарға олардың құзыретіне қарай экспортердің немесе импортердің қызметі және (немесе) оның орналасқан жері туралы сұратулар жібереді.
Келісімшарт бойынша операцияларды жаңартқан жағдайда оны жеке шотқа жатқызған күннен бастап үш жыл өткеннен кейін келісімшарт жеке есептен алынады.

В случае истечения трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет, филиал Национального Банка сообщает в банк учетной регистрации контракта о возможности снятия контракта с учетной регистрации в соответствии с подпунктом 16) части первой пункта 43 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 44 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Обмен информацией по контрактам для целей контроля
исполнения требования репатриации
45. Обмен информацией в соответствии с настоящим пунктом и пунктами 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51, 52 и 56 настоящих Правил осуществляется между уполномоченными банками, Национальным Банком и органом государственных доходов в электронном виде.
Уполномоченный банк вносит исправления в информацию, направленную ранее в Национальный Банк согласно пунктам 46 и 47 настоящих Правил, в электронном виде в течение шести месяцев после даты направления информации.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016); от 08.08.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Уполномоченный банк в течение трех рабочих дней после даты присвоения учетного номера контракту или снятия контракта с учетной регистрации направляет в Национальный Банк информацию по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.
При внесении изменений и (или) дополнений в контракт, изменяющих информацию по контракту с учетным номером контракта, ранее направленную уполномоченным банком по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам, уполномоченный банк в течение трех рабочих дней после даты принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт, направляет информацию по контракту с учетным номером контракта в Национальный Банк по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам."
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
47. Уполномоченный банк направляет в Национальный Банк информацию об исполнении обязательств по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 4 к настоящим Правилам, в следующие сроки:
в случае исполнения обязательств по контракту в отчетном месяце путем осуществления платежей и (или) переводов денег через банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке без использования платежных карточек - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным;
в случае исполнения обязательств по контракту путем осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) иным способом - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем представления подтверждающих информации и (или) документов экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной регистрации контракта.
В случае аккредитивной формы расчетов либо исполнения банковской гарантии по контракту по импорту данные отражаются при осуществлении платежа и (или) перевода денег в пользу иностранного поставщика.
Если аккредитив или гарантия оформлены не в банке учетной регистрации контракта, уполномоченный банк, оформивший аккредитив или гарантию, направляет в банк учетной регистрации контракта копию платежного документа, подтверждающего осуществление платежа и (или) перевода денег:
в течение трех рабочих дней после даты платежа и (или) перевода денег, если является исполняющим банком;
в течение трех рабочих дней после даты получения сведений о платеже и (или) переводе денег, если исполняющим банком является иностранный банк.

Келісімшарт жеке есепке алынған күннен бастап үш жыл аяқталған жағдайда Ұлттық Банктің филиалы осы Қағидалардың 43-тармағының бірінші бөлігінің 16) тармақшасына сәйкес келісімшартты есептік тіркеуден алу мүмкін екендігі туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне хабарлайды.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін
келісімшарттар бойынша ақпарат алмасу
45. Осы Қағидалардың осы тармағына және 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51, 52 және 56-тармақтарына сәйкес ақпарат алмасу уәкілетті банктер, Ұлттық Банк және мемлекеттік кірістер органы арасында электрондық түрде жүзеге асырылады.
Уәкілетті банк осы Қағидалардың 46 және 47-тармақтарына сәйкес Ұлттық Банкке бұрын жіберілген ақпаратқа ақпарат жіберілген күннен кейін алты айдың ішінде электрондық түрде түзетулер енгізеді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.08.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
46. Уәкілетті банк келісімшартқа есептік нөмір тағайындалған немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.
Уәкілетті банктің осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша бұрын жіберген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша келісімшартқа ақпаратты өзгертетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттар қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Уәкілетті банк осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғандығы туралы ақпаратты Ұлттық Банкке мынадай мерзімдерде жібереді:
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланбай экспортердің немесе импортердің уәкілетті банктегі банк шоттары арқылы жүзеге асыру жолымен есепті айда келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде;
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланып және (немесе) өзге тәсілмен жүзеге асыру арқылы келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - экспортердің немесе импортердің не келісімшартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банктің растау ақпаратын және (немесе) құжаттарды ұсынған айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде.
Импорт бойынша келісімшарт бойынша есеп айырысулардың аккредитивтік нысаны не банк кепілдігі орындалған жағдайда деректер шетелдік жеткізушінің пайдасына төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде көрсетіледі.
Егер аккредитив немесе кепілдік беру келісімшартты есептік тіркеу банкінде ресімделмесе, аккредитивті немесе кепілдік беруді ресімдеген уәкілетті банк:
егер орындаушы банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы күнінен кейін үш жұмыс күні ішінде;
егер орындаушы банк шетелдік банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мәліметтер алынған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде келісімшартты есептік тіркеу банкіне төлемнің және (немесе) ақша аударымының жүзеге асырылғанын растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.

Информация об исполнении обязательств по контракту, предусматривающему вексельную форму расчетов, направляется уполномоченным банком при наступлении одного из случаев, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) части первой пункта 37 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Национальный Банк ежедневно направляет в орган государственных доходов полученную от уполномоченных банков информацию по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов посредством информационной системы доводит до своих территориальных подразделений полученную от Национального Банка информацию по учетным номерам контрактов, для проверки соответствия учетных номеров контрактов номерам, указанным в декларациях на товары.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
49. Орган государственных доходов ежемесячно в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
Национальный Банк не позднее следующего рабочего дня после получения от органа государственных доходов информации о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта рассылает данную информацию банкам учетной регистрации.
Национальный Банк после получения от уполномоченного банка запроса в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней направляет уполномоченному банку, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров через таможенную границу Союза по контракту по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
49-1. Уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, на основании копии заявления о ввозе товаров, полученной от экспортера или импортера в порядке, предусмотренном пунктами 10, 11 или 12 настоящих Правил, направляет Национальному Банку посредством информационной системы электронный запрос на получение информации по заявлению о ввозе товаров (далее – электронный запрос) по форме, установленной приложением 9 к настоящим Правилам.
Национальный Банк посредством информационной системы перенаправляет органу государственных доходов полученный от уполномоченного банка или филиала Национального Банка электронный запрос, за исключением сведений по учетному номеру контракта.
Орган государственных доходов в течение одного рабочего дня после получения электронного запроса представляет Национальному Банку посредством информационной системы информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, которое содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.
Национальный Банк посредством информационной системы передает уполномоченному банку или филиалу Национального Банка, осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по контракту и инициировавшему электронный запрос, информацию по запрошенному заявлению о ввозе товаров, полученную от органа государственных доходов по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, в день получения информации.

Уәкілетті банк есеп айырысулардың вексельді нысанын көздейтін келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратты осы Қағидалардың 37-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардың бірі басталған кезде жібереді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Ұлттық Банк уәкілетті банктерден осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша алынған ақпаратты күн сайын мемлекеттік кірістер органына жібереді.
Мемлекеттік кірістер органы келісімшарттардың есептік нөмірлерінің тауарлар декларацияларында көрсетілген нөмірлерге сәйкес келуі тұрғысынан тексеру үшін Ұлттық Банктен алынған келісімшарттардың есептік нөмірлері бойынша ақпаратты өзінің аумақтық бөлімшелеріне ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
49. Мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейін Ұлттық Банкке осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк мемлекеттік кірістер органынан келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпаратты алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы ақпаратты есептік тіркеген банктерге таратады.";
Ұлттық Банк осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес уәкілетті банктен сұрау салуды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке жібереді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49-1. Келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің филиалы осы Қағидалардың 10, 11 немесе 12-тармақтарында көзделген тәртіппен экспортерден немесе импортерден алынған, тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесі негізінде Ұлттық Банкке осы Қағидаларға 9-қосымшада белгіленген нысан бойынша тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрау салуды (бұдан әрі – электрондық сұрау салу) ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ұлттық Банк келісімшарттың есептік нөмірі бойынша мәліметтерді қоспағанда, уәкілетті банктен немесе Ұлттық Банктің филиалынан алынған электрондық сұрау салуды ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік кірістер органына қайта жібереді.
Мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрау салуды алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесі бар тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты Ұлттық Банкке ақпараттық жүйе арқылы ұсынады.
Ұлттық Банк келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын және электрондық сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банк филиалына мемлекеттік кірістер органынан алынған тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша ақпарат алынған күні ақпараттық жүйе арқылы береді.

Национальный Банк после получения от уполномоченного банка запроса в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил в течение пяти рабочих дней направляет уполномоченному банку, инициировавшему запрос, имеющуюся информацию по движению товаров по заявлениям о ввозе товаров по контракту по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
49-2. Орган государственных доходов посредством информационной системы направляет по форме, установленной приложением 11 к настоящим Правилам, реквизиты заявлений о ввозе товаров, ранее направленных по форме, установленной приложением 10 к настоящим Правилам, по которым произведены изменения и дополнения:
при отзыве в связи с заменой на новое, при представлении с отражением разницы между измененной и предыдущей стоимостью в случае увеличения цены импортированных товаров – в течение одного рабочего дня с даты получения информации о приеме заявления о ввозе товаров налоговыми органами Союза;
при отзыве в связи с удалением – в течение одного рабочего дня с даты изменения статуса заявления о ввозе товаров.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
50. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При неисполнении нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
52. Уполномоченный банк осуществляет мониторинг платежей и (или) переводов денег, осуществляемых в рамках контрактов, заключенных на сумму от десяти до пятидесяти тысяч долларов США (включительно) в эквиваленте и предусматривающих перемещение товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта (за исключением случаев, указанных в пункте 29 настоящих Правил). Если общая сумма денег, полученных экспортером или отправленных импортером, по таким контрактам в отчетном месяце превысила сто тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк информацию об экспортере или импортере, осуществившем платежи и (или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте, по форме, установленной приложением 8 к настоящим Правилам.

Ұлттық Банк осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес сұрау салуды уәкілетті банктен алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сұрау салуға бастама жасаған уәкілетті банкке осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарт бойынша тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты жібереді.
Ескерту. Қағида 49-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49-2. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларға 11-қосымшада белгіленген нысан бойынша тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелерін ақпараттық жүйе арқылы жібереді, олар бойынша бұрын мынадай өзгерістер мен толықтырулар осы Қағидаларға 10-қосымшада белгіленген нысан бойынша:
импортталған тауарлардың бағасы ұлғайған жағдайда өзгерген және алдыңғы құнының арасындағы айырманы көрсете отырып, жаңасына ауыстырылуына байланысты кері қайтарылған кезде – Одақтың салық органдары тауарларды әкелу туралы өтінішті қабылдауы туралы ақпарат алынған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде;
жойылуына байланысты кері қайтарылған кезде – тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі өзгерген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жіберілді.
Ескерту. Қағида 49-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Резидент емес келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімінде экспортердің немесе импортердің алдындағы есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың) соңғы күнгі жағдайы бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомадағы міндеттемелерді орындамаған кезде уәкілетті банк есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын Ұлттық Банкке жібереді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Уәкілетті банк он мың АҚШ долларынан бастап елу мың АҚШ долларына дейінгі (қоса алғанда) сомаға жасалған және Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін тауар өткізуді (осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) көздейтін келісімшарттар шеңберінде жүзеге асырылатын төлемдер мен (немесе) ақша аударымдарының мониторингін жүзеге асырады. Егер осындай келісімшарттар бойынша экспортер алған немесе импортер жіберген ақшаның жалпы сомасының баламасы есепті кезеңде жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе, уәкілетті банк Ұлттық Банкке есептік айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейін осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген нысан бойынша баламасы бір жүз мың АҚШ долларынан астам сомаға төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

53. Филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, при выявлении расхождений в имеющейся информации по движению товаров по контракту с информацией, предоставленной органом государственных доходов, направляет в территориальный орган государственных доходов письменный запрос о предоставлении информации по:
декларациям на товары, за исключением данных, указанных в графах 9, 16 и 19 приложения 6 к настоящим Правилам;
заявлениям о ввозе товаров, за исключением данных, указанных в графе 4 приложения 10 к настоящим Правилам.
В запросе указываются бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) экспортера или импортера, реквизиты контракта и учетного номера контракта, номер декларации на товары, регистрационный номер заявления о ввозе товаров (при импорте) или номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза (при экспорте), по которому выявлены расхождения.
Территориальное подразделение органа государственных доходов направляет письменный ответ за подписью руководителя территориального подразделения органа государственных доходов, либо иного лица, имеющего полномочия на подписание документов, в течение десяти рабочих дней со дня получения письменного запроса филиала Национального Банка, осуществляющего контроль исполнения требования репатриации по контракту. В письменном ответе указывается информация:
1) если запрошены сведения по декларации на товары, то указываются БИН или ИИН экспортера или импортера, номер декларации на товары, таможенная процедура, дата выпуска товара, дата произведенной корректировки и с указанием корректировки, валюта поставки, фактурная стоимость товара, реквизиты контракта и учетного номера контракта;
2) если запрошены сведения по заявлению о ввозе товаров, то указываются БИН или ИИН экспортера или импортера, реквизиты нерезидента, регистрационный номер заявления о ввозе товаров (при импорте) или номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза (при экспорте), дата отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе (при экспорте), даты постановки товара на учет (при импорте) или дата счета-фактуры (при экспорте), даты произведенных корректировок, стоимость товара, реквизиты контракта.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).

53. Ұлттық Банктің келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын филиалы келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша бар ақпаратты мемлекеттік кірістер органы ұсынған ақпаратпен салыстырғанда ауытқушылықтар анықталған кезде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесіне мыналар:
осы Қағидаларға 6-қосымшаның 9, 16 және 19-бағандарында көрсетілген деректерді қоспағанда, тауарларға декларациялар;
осы Қағидаларға 10-қосымшаның 4-бағанынан көрсетілген деректерді қоспағанда, тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша ақпарат ұсыну туралы жазбаша сұрау салу жібереді.
Сұрау салуда экспортердің немесе импортердің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), келісімшарттың және келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері, тауарларға декларацияның нөмірі, тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі (импорт кезінде) немесе Одақтың салық органында ауытқушылықтар анықталған тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі нөмірі (эскпорт кезінде) көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын Ұлттық Банк филиалының жазбаша сұрау салуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы аумақтық бөлімшесі басшысының не құжаттарға қол қоюға өкілеттіктері бар өзге адамның қолымен жазбаша жауап жібереді. Жазбаша жауапты мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) егер тауарларға декларация бойынша мәліметтер сұратылса, экспортердің немесе импортердің БСН немесе ЖСН, тауарларға декларацияның нөмірі, кедендік рәсім, тауардың шығарылған күні, жүргізілген түзету күні және түзету көрсетіле отырып жеткізу валютасы, тауардың фактуралық құны, келісімшарттың деректемелері және келісімшарттың есептік нөмірі көрсетіледі;
2) егер тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша мәліметтер сұратылса, экспортердің немесе импортердің БСН немесе ЖСН, резидент еместің деректемелері, тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі (импорт кезінде) немесе Одақтың салық органында тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі нөмірі (экспорт кезінде), салық органында тауарларды әкелу туралы өтінішті тіркеу туралы белгі күні (экспорт кезінде), тауарды есепке қою күні (импорт кезінде) немесе шот-фактура күні (экспорт кезінде), жүргізілген түзетулер күндері, тауардың құны, келісімшарттың деректемелері көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

53-1. При отсутствии декларации на товары, представленной экспортером или импортером в качестве документа валютного контроля, в информационной системе банка учетной регистрации контракта, территориальное подразделение органа государственных доходов в течение трех рабочих дней после обращения экспортера или импортера предоставляет информацию о наличии декларации на товары в информационной системе органа государственных доходов Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Переходные положения
54. Контракт, по которому до введения в действие настоящих Правил был оформлен паспорт сделки, считается принятым на учетную регистрацию. Присвоение учетного номера контракту осуществляется по мере обращения экспортера или импортера в уполномоченный банк либо при проведении платежа и (или) перевода денег по контракту путем переноса номера и даты ранее оформленного паспорта сделки на контракт в порядке, предусмотренном пунктом 25 настоящих Правил без предоставления заявления на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам. После прохождения процедуры присвоения учетного номера контракта паспорт сделки хранится в течение пяти календарных лет.
55. По контракту, по которому паспорт сделки оформлен до 31 декабря 2006 года и выдана лицензия на предоставление коммерческого кредита резидентом нерезиденту на срок свыше 180 дней, срок репатриации рассчитывается экспортером или импортером и представляется в уполномоченный банк не позднее 180 календарных дней со дня срока исполнения обязательств, установленного в лицензии.
56. При выявлении неисполнения нерезидентом в сроки репатриации обязательств по контракту перед экспортером или импортером на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам в течение двух месяцев с даты получения информации о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта за отчетные периоды 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 годы и первое полугодие 2016 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту

53-1. Экспортер немесе импортер валюталық бақылау құжаты ретінде ұсынған тауарларға декларация келісімшартты есептік тіркеу банкінің ақпараттық жүйесінде болмаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі экспортер немесе импортер өтініш жасағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде тауарларға декларацияның болуы туралы анықтаманы береді.
Ескерту. 6-тарау 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Өтпелі ережелер
54. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін мәміле паспортын ресімдеген келісімшарт есептік тіркеуге қабылданған деп саналады. Келісімшартқа есептік нөмірді тағайындау экспортердің немесе импортердің уәкілетті банкке өтініш беруіне орай не келісімшарт бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізу кезінде осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өтініш бермей-ақ осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген тәртіппен бұрын ресімделген мәміле паспортының нөмірі мен күнін келісімшартқа ауыстыру арқылы жүзеге асырылады. Келісімшарт есептік тіркеу рәсімінен өткеннен кейін мәміле паспорты бес күнтізбелік жыл бойы мұрағатта сақталады.
55. Мәміле паспорты 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейін ресімделген және резиденттің резидент емеске 180 күннен астам мерзімге коммерциялық кредит беруге арналған лицензиясы бар келісімшарттар бойынша репатриациялау мерзімін экспортер немесе импортер есептейді және лицензияда белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімінің күнінен бастап 180 күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті банкке ұсынады.
56. Резидент емес келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімінде экспортердің немесе импортердің алдындағы есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың) соңғы күнгі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомадағы міндеттемелерді орындамағаны анықталған кезде, уәкілетті банк 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 жылдар және 2016 жылғы бірінші жартыжылдық есепті кезеңдері үшін келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты алған күннен бастап екі ай ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын Ұлттық Банкке жібереді.
Ескерту. 7-тарау 56-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және
резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың
есептік нөмірлерін алу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Келісімшарттың есептік нөмірін алуға өтініш

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление на получение учетного номера контракта
_____________________________
(наименование банка)
Прошу присвоить учетный номер контракту № _________ от _______,
предусматривающему экспорт или импорт (нужное подчеркнуть) общей
стоимостью (ориентировочной стоимостью)_________________ (с указанием
валюты контракта).
Информация по экспортеру/импортеру:
наименование или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) _______________________
БИН/ИИН _______________________
Информация по иностранному
покупателю (по экспорту) или
поставщику (по импорту):
наименование или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) _______________________
страна _______________________
Срок репатриации: _______________________
Я уведомлен(-а) о необходимости представления информации и
(или) документов в сроки, предусмотренные пунктом 10 Правил
осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике
Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по
экспорту и импорту, утвержденных постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42
"Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного
контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных
номеров контрактов по экспорту и импорту", зарегистрированным в
Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №
7584.
Подпись руководителя
экспортера/импортера ________________________
________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при ее наличии)
Дата принятия заявления
_______________________
Отметки банка учетной регистрации
контракта
_______________________
_______________________
Указания по заполнению приложения 1
1. Графа "Наименование банка" заполняется с учетом следующего:
если в качестве банка учетной регистрации контракта выступает
уполномоченный банк, указывается полное наименование уполномоченного
банка;
если в качестве банка учетной регистрации контракта выступает
филиал уполномоченного банка или филиал Национального Банка,
указывается полное наименование филиала.
2. В графе "Страна" указывается код страны нахождения
иностранного покупателя или поставщика согласно государственному
классификатору ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения
наименований стран и их административно-территориальных
подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды
для обозначения наименований стран и их
административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды
административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО
3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их
административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для
обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
______________________
(банктің атауы)
Жалпы құны (болжамды құны)__________________(келісімшарттың валютасы
көрсетіледі) экспортты немесе импортты (керегінің асты сызылады)
көздейтін_______________№________________келісімшартқа есептік нөмір
беруді сұраймын.
Экспортер/импортер бойынша ақпарат:
атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) _________________________
БСН/ЖСН _________________________
Шетелдік сатып алушы (экспорт бойынша)
немесе жеткізуші (импорт бойынша) туралы
ақпарат:
атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) _________________________
елі _________________________
Репатриациялау мерзімі:
Мен Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7584 тіркелген, "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларының 10-тармағында көрсетілген мерзімде ақпараттарды және (немесе) құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардармын.
Экспортер/импортер ______________________________________
басшысының қолы ______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мөр орны (ол болған кезде)
Өтініш қабылдаған күн
_____________________
Келісімшартты есептік тіркеу банкінің белгілері
_______________________________________________
_______________________________________________
1-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
1. "Банктің атауы" бағаны мыналарды ескере отырып, толтырылады:
егер келісімшартты есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банк болса, онда уәкілетті банктің толық атауы көрсетіледі;
егер келісімшартты есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банктің филиалы немесе Ұлттық Банктің филиалы болса, филиалдың толық атауы көрсетіледі.
2. "Елі" бағанында шетелдік сатып алушының немесе жеткізушінің тұрған елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166,1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес көрсетіледі.

3. Графа "Срок репатриации" состоит из двух частей, разделенных
точкой:
в первой части указываются количество дней срока репатриации;
во второй части указываются количество полных лет срока
репатриации.
4. Графа "Отметки банка учетной регистрации контракта"
предназначена для служебной информации банка учетной регистрации
контракта.
Приложение 2
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
1. Порядок расчета срока репатриации
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
1. Для целей расчета срока репатриации используются календарные
дни, при этом срок в 30 дней принимается как один месяц, 360 дней -
один год.
2. Срок репатриации рассчитывается как максимальный период
времени исполнения обязательств нерезидентом согласно контракту и
указывается в виде цифрового кода, разделенного точкой на две части:
в первой части три цифры указывают количество дней для
неполного года, если срок репатриации меньше или превышает 360 дней;
во второй части две цифры указывают количество полных лет срока
репатриации.
3. Срок репатриации по экспорту рассчитывается в следующем порядке:
если контрактом предусмотрено перемещение товаров через таможенную границу Союза и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара после его выпуска территориальным подразделением органа государственных доходов до места передачи товара, который не должен превышать один год;
если контрактом предусмотрено перемещение товаров между Республикой Казахстан и другим государством-членом Союза и обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для доставки товара до места передачи товара, который не должен превышать один год;
если обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан, экспортер в качестве срока репатриации указывает максимальный по контракту срок исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара;
если контракт предусматривает различные условия исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ или услуг (оплата товаров, работ или услуг до отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером, либо оплата товаров, работ или услуг после отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером), срок репатриации рассчитывается экспортером с учетом определенных контрактом сроков исполнения нерезидентом обязательств по оплате товаров работ или услуг после отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг экспортером;

3. "Репатриациялау мерзімі" бағаны нүктемен бөлінген екі бөліктен тұрады:
бірінші бөлікте репатриациялау мерзімінің күн саны көрсетіледі;
екінші бөлікте репатриациялау мерзімінің толық жыл саны көрсетіледі.
4. "Келісімшартты есептік тіркеу банкінің белгілері" бағаны келісімшартты есептік тіркеу банкінің қызметтік ақпаратына арналған.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және
резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың
есептік нөмірлерін алу
қағидаларына 2-қосымша
1. Репатриациялау мерзімін есептеу тәртібі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Репатриациялау мерзімін есептеу мақсаты үшін күнтізбелік күн пайдаланылады, бұл ретте 30 күн мерзімі бір ай болып, 360 күн бір жыл болып қолданылады.
2. Репатриациялау мерзімі резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындаудың ең ұзақ мерзімі ретінде есептеледі және нүктемен бөлінген екі бөліктен тұратын цифрлық код түрінде көрсетіледі:
бірінші бөлікте үш цифр егер репатриациялау мерзімі 360 күннен аз болса немесе асып кетсе, толық емес жыл бойынша күндер санын көрсетеді;
екінші бөлікте екі цифр репатриациялау мерзімінің толық жыл санын көрсетеді.
3. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер келісімшарт бойынша тауарларды Одақтың кеден шекарасынан өткізу көзделсе және экспортердің тауар жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тауарды мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі шығарған соң тауарды тапсыру орнына дейін жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауға тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасы мен Одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында тауарларды өткізу көзделсе және экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасы шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тапсыру орнына дейін тауарды жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауға тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасы шекарасынан өткенге дейін тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімі ретінде келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзімін көрсетеді;
егер келісімшартта резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының әртүрлі талаптары (тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегенге, жұмыстарды орындағанға немесе қызметтерді көрсеткенге дейін төлеуі не тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін төлеуі) көзделсе, экспортер репатриациялау мерзімін экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының келісімшартта белгіленген мерзімін ескере отырып есептейді;

2. Примеры расчета срока репатриации по экспорту
1) согласно контракту, обязательство по поставке товара
экспортера считается исполненным после передачи товара в городе,
расположенном вне таможенной территории Союза. Оплата товара
нерезидентом - частично путем предварительной оплаты, частично —
после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты
нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между
датой выпуска товара территориальным подразделением органа
государственных доходов и датой передачи товара нерезиденту в городе,
расположенном вне таможенной территории Союза - 30 дней.
Расчет: 210 дней + 30 дней - 240 дней, то есть 240 дней, 00 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 240.00;
2) согласно контракту, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Оплата нерезидентом товара - частично путем предварительной оплаты, частично - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между датой пересечения товара через границу Республики Казахстан и датой передачи товара нерезиденту в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза, - 10 дней.
Период времени, необходимый для получения от нерезидента заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов (освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов) - 180 дней.
Расчет: 210 дней + 10 дней + 180 дней = 400 дней, то есть 40 дней, 01 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 040.01;
3) согласно контракту, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Оплата товара нерезидентом - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты товара - 210 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 210.00;
4) согласно контракту, нерезидент осуществляет предварительную оплату товара или работы, услуги в полном объеме.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
5) согласно контракту, максимальный срок оплаты нерезидентом товара или работы, услуги - 160 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
3. Примеры расчета срока репатриации по импорту
1) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Союза, и датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней со дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза.

2. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
1) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарға ақы төлеуі: ішінара — алдын-ала ақы төлеу, ішінара — экспортер тауарды тиегеннен кейін ақы төлеу арқылы. Резидент еместің тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі тауарды шығарған күні мен резидент емеске тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсыру күні арасындағы экспортер болжайтын мерзім - 30 күн.
Есеп: 210 күн + 30 күн = 240 күн, яғни 240 күн, 00 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 240.00 деп көрсетеді;
2) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент емес тауардың ақысын ішінара алдын ала ақы төлеу арқылы, ішінара экспортер тауарды түсіргеннен кейін төлейді. Резидент еместің тауардың ақысын төлеуінің ең көп мерзімі – 210 күн. Тауардың Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өту күні мен тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада резидент емеске тапсыру күні арасындағы экспортер болжайтын мерзім – 10 күн.
Резидент еместен жанама салықтарды төлеу (ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату) туралы растауы бар тауарларды әкелу туралы өтінішті алу үшін қажетті уақыт кезеңі – 180 күн.
Есеп: 210 күн + 10 күн + 180 күн = 400 күн, яғни 40 күн, 01 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 040.01 деп көрсетеді;
3) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу жөніндегі міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент емес тауарға ақы төлеуді экспортер тауарды тиегеннен кейін жүзеге асырады. Тауарға ақы төлеудің ең ұзақ мерзімі - 210 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 210.00 деп көрсетеді;
4) келісімшартқа сәйкес резидент емес тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке алдын ала ақы төлеуді толық көлемде жүзеге асырады.
5) Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
6) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 160 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
3. Импорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
1) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп есептеледі. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара — алдын ала жеткізу арқылы, ішінара — тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 800 күн. Резидент еместің тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күнінің арасындағы импортер болжайтын мерзім - 70 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тауарды тапсыруды болжамдалған күнінен бастап - 100 күн.

Расчет: 800 дней + 70 дней + 100 дней = 970 дней, то есть 250 дней, 02 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 250.02;
2) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Поставка нерезидентом товара осуществляется двумя способами: путем предварительной поставки и после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара – 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза, и датой доставки товара до границы Республики Казахстан – 30 дней. Срок возврата неиспользованного аванса – 100 дней со дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Срок для оформления заявления о ввозе товаров, имеющего подтверждение об уплате косвенных налогов или освобождения от налогообложения НДС и (или) акцизов – 180 дней.
Расчет: 800 дней + 30 дней + 100 дней + 180 дней = 1110 дней, то есть 030 дней, 03 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 030.03;
3) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый импортером срок между датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов и датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Союза - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.
Расчет: 210 дней + 70 дней = 280 дней, то есть 280 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 280.00;
4) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней.
Расчет: 100 дней +100 дней = 200 дней, то есть 200 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 200.00;

Есеп: 800 күн + 70 күн + 100 күн - 970 күн, яғни 250 күн, 02 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 250.02 деп көрсетеді;
2) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі екі тәсілмен жүзеге асырылады: алдын ала жеткізу арқылы және тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең көп мерзімі – 800 күн. Резидент еместің тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсыру күні мен тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу күнінің арасында импортер болжайтын мерзім – 30 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі – тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсырудың болжамдалатын күнінен бастап – 100 күн. Тауарларды әкелу, жанама салықтарды төлеу немесе ҚҚС салудан және (немесе) акциздерден босату туралы растауы бар өтінішті ресімдеу мерзімі – 180 күн.
Есеп: 800 күн + 30 күн + 100 күн + 180 күн = 1110 күн, яғни 030 күн, 03 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 030.03 деп көрсетеді;
3) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одақтың аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара - алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күні мен резидент емес тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырған күні арасындағы импортер болжайтын мерзім - 70 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісімшартта анықталмаған.
Есеп: 210 күн + 70 күн = 280 күн, яғни 280 күн, 00 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 280.00 деп көрсетеді;
4) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі - 100 күн.
Есеп: 100 күн + 100 күн = 200 күн, яғни 200 күн, 00 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 200.00 деп көрсетеді;

5) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом — частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
6) согласно контракту, нерезидент осуществляет предварительную поставку товара или предварительное выполнение работы, оказание услуги в полном объеме.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
7) согласно контракту, максимальный срок поставки нерезидентом товара или выполнения работы, оказания услуги - 160 дней.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
Приложение 3
к Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля
в Республике Казахстан
и получения резидентами
учетных номеров контрактов
по экспорту и импорту
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал
регистрации контрактов
Наименование банка учетной регистрации контракта ___________
начат в _____ году
окончен в _____ году
Дата присвоения
учетного номера
контракта
Наименование
или фамилия, имя,
отчество (при наличии)
экспортера или импортера
Реквизиты
контракта
1
2
3
4
Указания по заполнению приложения 3
1. Учетный номер контракта состоит из четырех частей, разделенных наклонной чертой:
1) в первой части указывается признак "1", если контракт по экспорту, и "2", если контракт по импорту;
2) во второй части указывается трехзначный код банка учетной регистрации контракта, присваиваемый Национальным Банком в соответствии с Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7960;

5) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара - алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісімшартта анықталмаған.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
6) келісімшартқа сәйкес резидент емес тауарды алдын ала жеткізуді немесе жұмысты алдын ала орындауды, алдын ала қызмет көрсетуді толық көлемде жүзеге асырады.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
7) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізуінің немесе жұмысты орындауының, қызмет көрсетуінің ең ұзақ мерзімі - 160 күн.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және
резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың
есептік нөмірлерін алу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Келісімшарттарды тіркеу журналы
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________ келісімшартты есептік тіркеу банкінің атауы
_____жылы басталды
_____ жылы аяқталды
Келісімшарттың есептік нөмірін беру күні
Экспортердің немесе импортердің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Келісімшарттың деректемелері
1
2
3
4
3-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
1. Келісімшарттың есептік нөмірі көлбеу сызықпен бөлінген мынадай төрт бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлігінде келісімшарт экспорт бойынша болса "1" белгісі көрсетіледі, егер келісімшарт импорт бойынша "2" белгісі көрсетіледі;
2) екінші бөлікте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7960 тіркелген, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулыққа сәйкес Ұлттық Банк беретін келісімшартты есептік тіркеу банкінің үш мәнді коды көрсетіледі;

3) в третьей части указывается код банка учетной регистрации контракта согласно внутреннему справочнику уполномоченного банка, состоящему из четырех цифр;
4) в четвертой части указывается порядковый номер контракта по экспорту или импорту согласно журналу регистрации контрактов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Журнал регистрации контрактов ведется банком учетной регистрации контракта последовательно из года в год отдельно по экспорту и импорту.
Если журнал регистрации контрактов ведется на бумажном носителе по окончании журнал подписывается руководителем банка учетной регистрации контракта либо иным лицом, имеющим соответствующие полномочия, и хранится в архиве банка учетной регистрации контракта.
Если журнал регистрации контрактов ведется в электронной форме, по окончании календарного года журнал подписывается руководителем банка учетной регистрации контракта либо иным лицом, имеющим соответствующие полномочия, электронной цифровой подписью.
Приложение 3-1
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Правила дополнены Приложением 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма запроса на получение имеющейся информации
по движению товаров по контракту
Направляет: уполномоченный банк, осуществляющий контроль
исполнения требования репатриации по контракту
Куда представляется форма: Национальный Банк
Форма
Реквизиты предыдущего учетного номера контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Номер
Дата
БИН
ИИН
Признак – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
1
2
3
4
5
Приложение
к форме запроса
на получение, имеющейся информации
по движению товаров по контракту
Пояснение по заполнению формы запроса на получение имеющейся
информации по движению товаров по контракту
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы запроса на получение имеющейся информации по движению товаров по контракту (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма заполняется уполномоченным банком, осуществляющим контроль исполнения требования репатриации по контракту.

3) үшінші бөлігінде келісімшартты есептік тіркеу банкінің уәкілетті банктің ішкі анықтамалығына сәйкес төрт цифрдан тұратын коды көрсетіледі;
4) төртінші бөлігінде келісімшарттарды тіркеу журналына сәйкес экспорт немесе импорт бойынша келісімшарттың реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Келісімшарттарды тіркеу журналын есептік тіркеу банкі экспорт және импорт бойынша жеке жылдан жылға жүйелі түрде жүргізеді.
Келісімшарттарды тіркеу журналының 1-бағанында келісімшарттың күнтізбелік жыл ішіндегі реттік нөмірі көрсетіледі. Бұл реттік нөмір келісімшарттың есептік нөмірінің төртінші бөлігін айқындайды.
Егер келісімшарттарды тіркеу журналы қағаз тасымалдауышта жүргізілсе аяқталғаннан кейін журналға келісімшартты есептік тіркеу банкінің басшысы не өзге де тиісті өкілеттіктері бар тұлға қолын қояды және ол келісімшартты есептік тіркеу банкінің мұрағатында сақталады.
Егер келісімшарттарды тіркеу журналы электрондық түрде жүргізілген жағдайда күнтізбелік жыл аяқталған соң журналға келісімшартты есептік тіркеу банкі басшысының не өзге де тиісті өкілеттіктері бар тұлғаның электрондық цифрлық қолы қойылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
3-1-қосымша
Келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысаны
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жіберетін: келісімшарт бойынша репатриациялау талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банкке
Нысан
Келісімшарттың алдыңғы есептік нөмірінің деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
Нөмірі
Күні
БСН
ЖСН
Белгісі – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
1
2
3
4
5
Келісімшарт бойынша тауарлардың
қозғалысы бойынша қолда бар
ақпаратты алуға арналған сұрау
салу нысанына қосымша
Келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы бойынша қолда бар ақпаратты алуға арналған сұрау салу нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды келісімшарт бойынша репатриациялау талаптың орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк толтырады.

2. Заполнение Формы
4. В графах 1 и 2 указывается, соответственно, учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графа 2 заполняется путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. Графа 3 заполняется, если в графе 5 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
7. Графа 4 заполняется, если в графе 5 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
8. В графе 5 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
Приложение 4
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером
контракта"
Отчетный период: за _____ месяц ____ года
Индекс: EICC_1
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления:
в случае исполнения обязательств по контрактам в отчетном
месяце путем осуществления платежей и (или) переводов денег через
банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке без
использования платежных карточек - в срок до пятнадцатого числа
месяца, следующего за отчетным;
в случае исполнения обязательств по контрактам путем
осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием
платежной карточки и (или) иным способом исполнения обязательств по
контрактам - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за
месяцем представления подтверждающих информации и (или) документов
экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной
регистрации контракта
Форма
БИН уполномоченного банка______________________________________
Реквизиты учетного номера контракта
Отправитель
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак юридическое лицо или физическое лицо
Страна
Код области
Код резидентства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Получатель
Информация о платеже и (или) переводе денег или ином исполнении обязательств
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или физическое лицо
Страна
Код области
Код резидентства
Дата
Сумма в
тысячах
единиц
Валюта расчетов
Код способа расчетов
Признак - исходящий, входящий
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
"____" __________________ 20__ года
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация об исполнении обязательств
по контракту с учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером
контракта"

2. Нысанды толтыру
4. 1 және 2-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 2-баған мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. 3-баған, егер 5-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН-н көрсету арқылы толтырылады.
7. 4-баған, егер 5-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН-н көрсету арқылы толтырылады.
8. Егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, 5-бағанда "1" белгісі көрсетіледі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және
резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың
есептік нөмірлерін алу
қағидаларына 4-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: _______жылғы__________ай
Индекс: EICC__1
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі:
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланбай экспортердің немесе импортердің уәкілетті банктегі банк шоттары арқылы жүзеге асыру жолымен есепті айда келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде;
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланып және (немесе) өзге тәсілмен жүзеге асыру арқылы келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - экспортердің немесе импортердің не келісімшартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банктің растау ақпаратын және (немесе) құжаттарды ұсынған айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде
Нысан
Уәкілетті банктің БСН__________________________________
Келісім-шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Жіберуші
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Алушы
Төлем және (немесе) ақша аударымы немесе міндеттемелерді орындаудың өзге тәсілдері туралы ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі заңды тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
Күні
Сомас ы мың бірлік пен
Есеп айырысу валютасы
Есеп айырысу тәсілінің коды
Белгісі шығыс, кіріс
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
20____ жылғы_______________"______"
___________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарт бойынша міндеттемелердің
орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша
міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Пояснения с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по платежам и (или) переводам денег, иным способам исполнения обязательств по контракту с учетным номером контракта, кроме оформленных деклараций на товары.
2. Заполнение Формы
4. В графах 2, 3 указываются учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графы 3, 18 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. В графах "Отправитель", "Получатель" при направлении информации о поставке товаров внутри таможенной территории Союза указываются сведения об экспортере или импортере, соответственно.
7. Графы 5, 12 заполняются, если в графах 7, 14 указан признак "1" путем указания БИН отправителя или получателя.
8. Графы 5, 6, 12, 13 заполняются, если отправитель или получатель являются резидентами.
9. Графы 6, 13 заполняются, если в графах 7, 14 указан признак "2" путем указания ИИН отправителя или получателя.
10. В графах 7, 14 указывается признак "1", если отправитель или получатель является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если отправитель или получатель является физическим лицом.
11. Графы 8, 15 заполняются с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
12. В графах 9, 16 (если отправителем или получателем выступает резидент) указываются первые 2 цифры кода области отправителя или получателя согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.

Ескерту. Түсіндірмеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде тауарларға арналған декларациялардан басқа, келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша, міндеттемелерді орындаудың өзге тәсілдері бойынша қолданыстағы деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. 2, 3-бағандарда келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 3, 18-бағандар мынадай тәртіппен сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. "Жіберуші", "Алушы" деген бағандарда Одақтың кеден аумағы ішінде тауарларды жеткізу туралы ақпарат жіберген кезде тиісінше экспортер немесе импортер туралы мәлімет көрсетіледі.
7. 5, 12-бағандар, егер 7, 14-бағандарда "1" белгісі көрсетілсе, жіберушінің немесе алушының БСН көрсету арқылы толтырылады.
8. 5, 6, 12, 13-бағандар, егер жіберуші немесе алушы резиденттер болып табылса, толтырылады.
9. 6, 13-бағандар, егер 7, 14-бағандарда "2" белгісі көрсетілсе, жіберушінің немесе алушының ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
10. 7, 14-бағандарда, егер жіберуші немесе алушы заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі немесе жіберуші немесе алушы жеке тұлға болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
11. 8, 15-бағандар ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштерін пайдалана отырып толтырылады.
12. 9, 16-бағандарда (егер жіберуші немесе алушы резидент болса) ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес жіберушінің немесе алушының облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.

13. Графы 10, 17 заполняются согласно справочнику резидентства, используемому для целей государственного классификатора единого классификатора назначения платежей.
14. В графе 20 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
15. Графа 21 заполняется с учетом следующего классификатора:
"11" - платеж и (или) перевод денег в рамках аккредитива;
"12" - платеж и (или) перевод денег в рамках банковской гарантии;
"13" - предварительная оплата по экспорту (предварительная поставка по импорту);
"14" - оплата после отгрузки товара по экспорту (поставка после оплаты товара по импорту);
"29" - иное исполнение обязательств.
Код способа расчета "13" или "14" указывается исходя из фактически сложившейся ситуации по контракту на дату проведения платежа (или) перевода денег.
Код способа расчетов "29" указывается при использовании по контракту способов расчетов, не обозначенных кодами "11", "12", "13", "14", включая зачет, уступку права требования к нерезиденту другому резиденту, перевод долга резидента другому лицу, передачу векселя, передачу ценных бумаг, выполнение работ (оказание услуг), получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств по контракту.
16. Графа 22 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - исходящий (то есть исполнение обязательств в пользу иностранного покупателя или иностранного поставщика) и 2 ~ входящий (то есть исполнение обязательств в пользу экспортера или импортера).
17. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения
резидентами учетных номеров
контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по контракту с учетным номером контракта"
Отчетный период: за ___ (день) ___________ (месяца) ____ года
Индекс: ЕIСС_2
Периодичность: ежедневно
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления - не позднее трех рабочих дней:
после даты присвоения учетного номера контракту или снятия
контракта с учетной регистрации;
после даты принятия уполномоченным банком документов,
подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт
Форма
Информация по контракту с учетным номером контракта
за ____ (день) _____________ (месяца) _____ года
БИН уполномоченного банка ________________________________________
Реквизиты учетной
регистрации контракта
или паспорта сделки
Информация по экспортеру или импортеру
Реквизиты
паспорта
сделки
Учетный
номер
контракта
Наименование
или фамилия,
имя, отчество
(при его
наличии)
БИН
ИИН
Признак -
юридическое лицо
или индивидуальный
предприниматель
Код
области
Дата
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Информация по контракту
Нерезидент
Срок репатриации
Снятие
контракта
с учетной
регистрации
Признак - экспорт или импорт
Номер
Дата
Сумма контракта в тысячах единиц
Валюта контракта
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Страна
дата
основание
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
"____" ___________________ 20___ года
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация по контракту
с учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация по контракту с учетным номером контракта"

13. 10, 17-бағандар төлем мақсатының бірыңғай жіктеуішінің мемлекеттік жіктеуіштің мақсаты үшін пайдаланылатын резиденттік анықтамасына сәйкес толтырылады.
14. 20-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеу үшін кодтар" мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
15. 21-баған мынадай жіктеуіш ескеріле отырып толтырылады:
"11" - аккредитив шеңберінде ақша төлемі және (немесе) аударымы;
"12" - банк кепілдігі шеңберінде ақша төлемі және (немесе) аударымы;
"13" - экспорт бойынша алдын ала ақы төлеу (импорт бойынша алдын ала жеткізу);
"14" - экспорт бойынша тауар тиелгеннен кейін ақы төлеу (импорт бойынша тауарға ақы төлегеннен кейін жеткізу);
"29" - міндеттемелерді басқалай орындау.
"13" немесе "14" есеп айырысу тәсілінің коды ақша төлемі және (немесе) аударымын жүргізген күні келісімшарт бойынша нақты орын алған жағдайды негізге ала отырып көрсетіледі.
"29" есеп айырысу тәсілінің коды резидент емеске басқа резидентке талап ету құқығын беру, есепке алу, резиденттің борышын басқа тұлғаға аудару, вексельді беру, бағалы қағаздарды беру, жұмысты орындау (қызмет көрсету), резидент емес келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемін алуды қоса алғанда, келісімшарт бойынша "11", "12", "13", "14" кодтары көрсетілмеген есеп айырысу тәсілдерін пайдаланған кезде көрсетіледі.
16. 22-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1-шығыс (яғни шетел сатып алушысының немесе шетел жеткізушінің пайдасына міндеттемелерді орындау) және 2-кіріс (яғни экспортердің немесе импортердің пайдасына міндеттемелерді орындау).
17. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 5-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең:______жылғы __________(күні)______(айының)
Индекс: ЕІСС_2
Кезеңділігі: күн сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі - үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
келісімшартқа есептік нөмір берген немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен кейін;
уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін
Нысан
____________(жылғы)_____________(күні)_____________(айының)
Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат
Уәкілетті банктің БСН______________________________________________
Келісімшартты есептік тіркеу немесе мәміле паспортының деректемелері
Экспортер немесе импортер жөніндегі ақпарат
Мәміле паспортының деректемелері
Келісімшарттың есептік нөмірі
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
Облыс коды
Күні
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Келісімшарт бойынша ақпарат
Резидент емес
Репатриация лау мерзімі
Келісімшартты есептік тіркеуден алу
Белгісі - экспо рт немес е импорт
Нөмірi
Күні
Келісімша рт сомасы мың бірлікпен
Келісімшарттың валютасы
Атауы немес е тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Елі
күні
негіздеме
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
20_____жылғы "______"__________________________
_______________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға
қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация по контракту с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по контрактам, принятым к учетной регистрации.
2. Заполнение Формы
4. При направлении информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, заполняются графы 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20.
5. При направлении информации о внесении изменений и (или) дополнений в контракт, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторон по контракту, сумму и валюту контракта, заполняются графы 4, 5, а также те графы, сведения в которых подлежат уточнению.
6. В случае, указанном в пункте 54 настоящих Правил, заполняются графы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20. В графах 2 и 3 указываются номер и дата паспорта сделки.
7. При направлении информации о снятии контракта с учетной регистрации заполняются графы 4, 5, 19, 20.
8. Графы 3, 5, 13, 19 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера. В случае отсутствия БИН указывается код общегосударственного классификатора предприятий и организаций (далее - код ОКПО) экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера. В случае отсутствия ИИН указывается регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), и признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В графе 10 указываются первые 2 цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
13. Графа 11 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
14. Графа 12 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде есептік тіркеуге қабылданған келісімшарттар бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. Есептік тіркелуге тиіс келісімшарттар бойынша ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады.
5. Келісімшартқа тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына, келісімшарттың сомасы мен валютасына әсер ететін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу туралы ақпаратты жіберген кезде 4, 5-бағандар, сондай-ақ мәліметтері нақтылауға жататын бағандар толтырылады.
6. Осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген жағдайда, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады. 2 және 3-бағандарда мәміле паспортының нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. Келісімшартты есептік тіркеуден алу туралы ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 19, 20-бағандар толтырылады.
8. 3, 5, 13, 19-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады. БСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы мемлекеттік жіктеуішінің коды (бұдан әрі - КҰЖЖ) көрсетіледі.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады. ЖСН болмаған жағдайда, экспортер немесе импортер салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН) көрсетіледі.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі және егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 10-бағанда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы 2 цифрі көрсетіледі.
13. 11-баған мынадай белгілерді ескере отырып толтырылады: 1 - егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісімшарт импорт бойынша болса.
14. 12-баған келісімшарттың нөмірін көрсету арқылы келісімшарттың осындай деректемесі болған кезде толтырылады.

15. В графах 14, 16 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
16. В графе 17 указывается код страны иностранного покупателя или поставщика согласно государственным классификаторам ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
17. В графе 18 указывается срок репатриации, рассчитанный экспортером или импортером в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
18. Графа 20 заполняется с учетом следующего классификатора;
1 - исполнение обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента или резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, либо прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту и подтверждающих документов;
2 - возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3 - возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4 - предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5 - подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6 - отсутствие по контракту движения денег и товаров в течение одного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7 - наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8 - ликвидация экспортера или импортера в случае отсутствия правопреемника;
9 - получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10 - поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11 - приостановление либо лишение банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций;
12 - учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
13 - перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, представленного в банк учетной регистрации контракта;

15. 14, 16-бағандарда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
16. 17-бағанда шетелдік сатып алушы немесе жеткізуші елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштеріне сәйкес көрсетіледі;
17. 18-бағанда экспортер немесе импортер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептеген репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
18. 20-баған мынадай жіктеуіш ескеріле отырып толтырылады:
1 - тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы не талабынан бас тартқаны үшін төлем төленген, өзара есепке алынған, борышқор мен кредитордың бір тұлға болған, міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған, мемлекеттік органның актісі шыққан жағдайларында, экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2 - импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емеске бұрын алынған тауарларды қайтару не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3 - экспортер осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емес тауарға ақы төлеу міндеттемесін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиелген тауарларды қайтару не экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда экспортер экспорт бойынша келісімшарттың төлемі бойынша алған валютаны резидент емеске қайтару;
4 - экспортер немесе импортер резидент еместің алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент емес тарапынан талабы жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5 - дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6 - тараптардың міндеттемелерін баламалы орындауы немесе резидент еместің не резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күнінен бастап бір жыл ішінде келісімшарт бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7 - резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шетел мемлекетінің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8 - құқықтық мирасқоры болмаған жағдайда, экспортерді немесе импортерді тарату;
9 - резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемін алуы;
10 - ақшалай талап етуді бере отырып (факторинг) қаржыландыру шарты шеңберінде экспортердің немесе импортердің банк шотына ақша түсуі;
11 - келісімшартты есептік тіркеу банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12 - тараптар келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешегінің қалдығы болған кезде резидент емес ұсынған, келісімшарт бойынша есеп айырысу үшін импортердің шығарған векселін уәкілетті банктің есепке алуы;
13 - экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша резидент еместің алдындағы борышын резидент еместің келісімін растайтын құжаттардың негізінде басқа тұлғаға аударуы және экспортердің немесе импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне ұсынылған жазбаша өтініші болған кезде;

14 - уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 38 настоящих Правил;
15 - наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего личное предпринимательство;
16 - истечение трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет;
17 - изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации контракта, обслуживающего экспортера или импортера по контракту, с учетом пункта 32 настоящих Правил;
18 - внесение изменений и дополнений в контракт, исключающих перемещение товара через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;
19 - отсутствие движения денег и товаров по контракту;
20 - наличие решения судебного или иного государственного органа, арбитража в пользу резидента по погашению нерезидентом всей суммы задолженности по контракту перед резидентом с учетом срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
21 - прекращение обязательств нерезидента по контракту заменой первоначального обязательства, существовавшего между ними, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающий иной предмет или способ исполнения.
19. При направлении Национальным Банком в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, в орган государственных доходов, направляются сведения, указанные в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 и 20.
20. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 6
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация о движении товаров через таможенную границу Союза по
контрактам с учетным номером контракта"
Отчетный период: за ____ месяц _____ года
Индекс: EICC_3
Периодичность: ежемесячная
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до двадцатого числа
месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер товара в декларации на товары
Реквизиты учетного номера контракта
Признак – экспорт или импорт
Реквизиты контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Номер
Дата
Номер
Дата
БИН
ИИН
Признак – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Номер декларации на товары
Таможенная процедура, указанная в декларации на товары
Сумма товара по счету
Дата выпуска товара
Статус товара
Дата изменения статуса товара
Стоимость товара
Статистическая
Фактурная
Валюта поставки
Курс валюты
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
"_____" _______________ 20____ года
_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация о движении товаров
через таможенную границу Союза
по контрактам с учетным
номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация о движении товаров через таможенную границу Союза
по контрактам с учетным номером контракта"

14 - растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстырып тексеру актісі, тауарларды қабылдау-тапсыру актісі, тауарға ілеспе құжаттар және тағы басқалар) және экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 38-тармағын ескере отырып, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;
15 - өзіндік кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуы туралы мемлекеттік органның немесе өзге уәкілетті органның құжаты болуы;
16 - келісімшартты жеке есепке алуға жатқызған күнінен бастап үш жыл өтуі;
17 - экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 32-тармағын ескере отырып экспортерге немесе импортерге келісімшарт бойынша қызмет көрсететін келісімшартты есептік тіркеу банкін ауыстыруы;
18 - келісімшартқа экспорт немесе импорт үшін тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізуге жол бермейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
19 - келісімшарт бойынша ақша мен тауар қозғалысының болмауы;
20 - осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, резидент еместің келісімшарт бойынша резидент алдындағы барлық берешек сомасын өтеу бойынша резиденттің пайдасына сот немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің шешімі болуы;
21 - сол тұлғалардың арасындағы бар бастапқы міндеттемені өзге нысананы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстырумен резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін тоқтату.
19. Ұлттық Банк осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес есептік тіркеуге жататын келісімшарттар бойынша ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жіберген кезде 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 және 20-бағандарда көрсетілген мәліметтер жіберіледі.
20. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысаны
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: ____ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_3
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейінгі мерзімде
Нысан
Тауарларға арналған декларациядағы тауардың нөмірі
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Белгісі – экспорт немесе импорт
Келісімшарттың деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
БСН
ЖСН
Белгісі – заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Тауарларға арналған декларацияның нөмірі
Тауарларға арналған декларацияда көрсетілген кедендік рәсім
Шот бойынша тауардың сомасы
Тауар шығарылған күн
Тауардың мәртебесі
Тауар мәртебесі өзгертілген күн
Тауардың құны
Статистикалық
Фактуралық
Жеткізу валютасы
Валюта бағамы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20 ___ жылғы "_____" ___________
_______________________________________________________________
(қол қоюға уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мөр орны
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарттар бойынша тауарлардың
Одақтың кеден шекарасы арқылы
қозғалысы туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно органом государственных доходов в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные об оформленных в отчетном месяце декларациях на товары по контрактам с учетным номером контракта.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер товара в декларации на товары, в графах 2 и 3 указывается учетный номер контракта и дата его присвоения.
6. Графы 3, 6, 13, 15 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
7. Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 – если контракт по экспорту и 2 – если контракт по импорту.
8. Графа 5 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. Графа 11 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенной процедуры согласно классификатору, используемому территориальными подразделениями органа государственных доходов для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза.
13. В графе 12 указывается общая сумма товара по счету.
14. В графе 15 указывается дата изменения статуса товара.
15. В графе 16 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов США.
16. В графе 17 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки.
17. В графе 18 указывается буквенное обозначение валюты поставки согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
18. В графе 19 указывается курс валюты, использованный для пересчета в фактурную стоимость и указанный в декларации на товары.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың Одақтың кеден шекарасы арқылы қозғалысы туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасына дейінгі мерзімде жібереді.
4. Мемлекеттік кірістер органы Нысанды толтыру кезінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша есепті айда ресімделген тауарларға арналған декларациялар туралы деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда тауарларға арналған декларациядағы тауардың реттік нөмірі көрсетіледі, 2 және 3-бағандарда келісімшарттың есептік нөмірі және ол берілген күн көрсетіледі.
6. 3, 6, 13, 15-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
7. 4-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 – егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 – егер келісімшарт импорт бойынша болса.
8. 5-баған келісімшарттың нөмірі бар болған кезде келісімшарттың осындай деректемесін көрсету арқылы толтырылады.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 11-баған мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелері Одақтың кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсатында пайдаланатын жіктеуішке сәйкес кеден рәсімінің цифрлық белгісін көрсете отырып толтырылады.
13. 12-бағанда тауардың шот бойынша жалпы сомасы көрсетіледі.
14. 15-бағанда тауардың мәртебесі өзгертілген күн көрсетіледі.
15. 16-бағанда тауардың статистикалық құны АҚШ доллары бірлігімен көрсетіледі.
16. 17-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігімен көрсетіледі.
17. 18-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес жеткізу валютасының әріптік белгісі көрсетіледі.
18. 19-бағанда фактуралық құнға қайта санау үшін пайдаланылған және тауарларға арналған декларацияда көрсетілген валюта бағамы көрсетіледі.

Сноска. Пояснение с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Лицевая карточка банковского контроля № / / (по состоянию на конец отчетного месяца)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно уполномоченным банком в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по неисполненным нерезидентом обязательствам по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
2. Заполнение Формы
5. Номер лицевой карточки банковского контроля состоит из двух частей, разделенных наклонной чертой:
в первой части указывается БИН уполномоченного банка;
во второй части указывается уникальный для уполномоченного банка (с учетом его филиалов) номер лицевой карточки банковского контроля.
6. В строке с кодом 10 указывается цифра "1" - неисполнение нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Лицевая карточка банковского контроля направляется в Национальный Банк, если на дату ее направления в Национальный Банк экспортер или импортер не предоставил в уполномоченный банк документы, подтверждающие исполнение обязательств нерезидентом или являющиеся основанием для установления нового срока репатриации по данному контракту.
7. Строка с кодом 22 заполняется, если в строке с кодом 24 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера. В случае отсутствия БИН указывается код ОКПО экспортера или импортера.
8. Строка с кодом 23 заполняется, если в строке с кодом 24 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера. В случае отсутствия ИИН указывается РНН экспортера или импортера.
9. В строке с кодом 24 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.

Ескерту. Түсіндірмеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "№_____/_______/_______банктік бақылаудың жеке карточкасы (есепті айдың соңындағы жағдай бойынша)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды уәкілетті банк ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде жібереді.
4. Уәкілетті банк Нысанды толтырған кезде резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы келісімшарт бойынша орындалмаған міндеттемелері бойынша бар қолда бар деректерді есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталған айдың) соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімдерінде пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. Банктік бақылаудың жеке карточкасының нөмірі көлбеу сызықпен бөлінген екі бөліктен тұрады:
бірінші бөлікте уәкілетті банктің БСН көрсетіледі;
екінші бөлікте уәкілетті банк (оның филиалдарын ескере отырып) үшін банктік бақылаудың жеке карточкасының бірегей нөмірі көрсетіледі.
6. 10 деген коды бар жолда "1" цифрі көрсетіледі — резидент еместің келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер алдындағы есептік айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде міндеттемелерін орындамауы.
Ұлттық Банкке банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберу күні экспортер немесе импортер уәкілетті банкке резидент еместің осы келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауын растайтын немесе репатриациялаудың жаңа мерзімін белгілеу үшін негіз болып табылатын құжаттарды ұсынбаса, банктік бақылаудың жеке карточкасы Ұлттық Банкке жіберіледі.
7. 22 деген коды бар жол, егер 24 деген коды бар жолда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады. БСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің КҰЖЖ коды көрсетіледі.
8. 23 деген коды бар жол, егер 24 деген коды бар жолда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН-ін көрсету арқылы толтырылады. ЖСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің СТН көрсетіледі.
9. 24 деген коды бар жолда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.

10. В строке с кодом 26 указываются первые 2 цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
11. Строки с кодами 31, 32 заполняются в случае наличия учетного номера контракта или паспорта сделки.
12. Строки с кодами 32, 53 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
13. Строка с кодом 40 заполняется путем указания БИН банка учетной регистрации контракта.
14. В строке с кодом 51 указывается признак "1" для контракта по экспорту или признак "2" для контракта по импорту.
15. Строка с кодом 52 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
16. В строке с кодом 55 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
17. Строка с кодом 62 заполняется с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
18. Строка с кодом 70 заполняется путем указания срока репатриации, рассчитанного экспортером или импортером в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
19. Строки 81 и 82 заполняются в тысячах единиц валюты.
20. В строке с кодом 90 уполномоченным банком указывается любая иная дополнительная информация.
21. Если лицевая карточка банковского контроля по контракту направлялась в Национальный Банк в предыдущие отчетные периоды, и в отчетном периоде также имеется основание для ее направления, уполномоченный банк направляет лицевую карточку банковского контроля с указанием номера, под которым лицевая карточка банковского контроля направлялась в первый раз, без заполнения строк с кодами 20-70, кроме случаев, когда информация в указанных строках была изменена.
22. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 8
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту

10. 26 деген коды бар жолда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы 2 цифрі көрсетіледі.
11. 31, 32 деген кодтары бар жолдар келісімшарттың есептік нөмірі немесе мәміле паспорты бар болған жағдайда толтырылады.
12. 32, 53 деген кодтары бар жолдар мынадай тәртіппен сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
13. 40 деген коды бар жол келісімшартты есептік тіркеу банкінің БСН көрсету арқылы толтырылады.
14. 51 деген коды бар жолда экспорт бойынша келісімшарт үшін "1" белгісі немесе импорт бойынша келісімшарт үшін "2" белгісі көрсетіледі.
15. 52 деген коды бар жол келісімшарттың нөмірі бар болған кезде келісімшарттың осындай деректемесін көрсету арқылы толтырылады.
16. 55 деген коды бар жолда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
17. 62 деген коды бар жол ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштерін пайдалана отырып толтырылады.
18. 70 деген коды бар жол осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес экспортер немесе импортер есептеген репатриациялау мерзімін көрсету арқылы толтырылады.
19. 81 және 82 жолдар валютаның мың бірлігімен толтырылады.
20. 90 коды бар жолда уәкілетті банк басқа кез келген қосымша ақпаратты көрсетеді.
21. Келісімшарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасы алдыңғы есепті кезеңдерде Ұлттық Банкке жіберілген болса және есепті кезеңде оны жіберу үшін негіз бар болса, уәкілетті банк алғашқы рет банктік бақылаудың жеке карточкасы жіберілген нөмірді көрсете отырып, 20-70-жолдардағы ақпарат өзгерген жағдайларды қоспағанда, осы жолдарды толтырмай, банктік бақылау жеке карточкасын жібереді.
22. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық
бақылауды жүзеге асыру және
резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың
есептік нөмірлерін алу
қағидаларына 8-қосымша
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді және
(немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе
импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысан

Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2015 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи и
(или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в
эквиваленте"
Отчетный период: за___ месяц _____ года
Индекс: EICC_5
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до пятнадцатого числа
месяца, следующего за отчетным
Информация по экспортеру или импортеру
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
Адрес
Код области
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Информация о платежах и (или) переводах денег
Признак - экспорт или импорт
Признак - исходящий, входящий
Сумма
Примечание
8
9
10
И
"___"________20__ года
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация об экспортере или импортере,
осуществившем платежи и (или) переводы денег
на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи
и (или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в
эквиваленте"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи и (или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по платежам и (или) переводам денег по контрактам, заключенным на сумму от десяти до пятидесяти тысяч долларов США (включительно) в эквиваленте и предусматривающим перемещение товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта (за исключением случаев, указанных в пункте 29 настоящих Правил).
2. Заполнение Формы
4. Графа 3 заполняется, если в графе 5 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2015 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең:_______ жылғы________ай
Индекс: ЕІСС__5
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде
Нысан
Уәкілетті банктің БСН
Экспортер немесе импортер бойынша ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
Мекенжайы
Облыс коды
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат
Белгісі - экспорт немесе импорт
Белгісі - шығыс, кіріс
Сомасы
Ескертпе
8
9
10
11
20______жылғы "_______"_______________________________
______________________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын
сомада төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асырған экспортер
немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға
қосымша
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді
және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе
импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу жэне валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде баламасы он мың АҚШ долларынан бастап елу мың АҚШ долларына дейінгі (қоса алғанда) сомада жасалған және Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін (осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) тауарлар қозғалысын көздейтін келісімшарттар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. 3-баған, егер 5-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады.

5. Графа 4 заполняется, если в графе 5 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
6. В графе 5 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
7. В графе 6 указывается юридический адрес экспортера или импортера.
8. В графе 7 указываются первые 2 цифры кода области экспортера или импортера по юридическому адресу согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
9. В графе 8 указывается признак "1" - для контракта по экспорту или признак "2" - для контракта по импорту.
10. В графе 9 указывается признак "1" - для исходящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу иностранного покупателя или иностранного поставщика) или признак "2" - для входящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу экспортера или импортера).
11. В графе 10 указывается общая сумма осуществленных платежей и (или) переводов денег в долларах США.
12. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 9
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Правила дополнены Приложением 9 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма электронного запроса на получение
информации по заявлению о ввозе товаров
Направляет: уполномоченный банк или филиал Национального Банка,
осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи органу государственных доходов
Форма
Реквизиты учетного номера контракта
Реквизиты резидента
Реквизиты нерезидента
Номер заявления о ввозе товаров
Номер
Дата
1
2
3
4
5
Приложение
к форме электронного запроса
на получение информации
по заявлению о ввозе товаров
Пояснение по заполнению формы электронного запроса на получение
информации по заявлению о ввозе товаров
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы электронного запроса на получение информации по заявлению о ввозе товаров (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса).

5. 4-баған, егер 5-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
6. 5-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
7. 6-бағанда экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы көрсетіледі.
8. 7-бағанда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес заңды мекенжайы бойынша экспортердің немесе импортердің облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.
9. 8-бағанда экспорт бойынша келісімшарт үшін "1" белгісі немесе импорт бойынша келісімшарт үшін "2" белгісі көрсетіледі.
10. 9-бағанда шығыс төлемі (шетел сатып алушысының немесе шетел жеткізушісінің пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін "1" белгісі немесе кіріс төлемі (экспортердің немесе импортердің пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін "2" белгісі көрсетіледі.
11. 10-бағанда жүзеге асырылған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының АҚШ долларымен жалпы сомасы көрсетіледі.
12. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы)", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
9-қосымша
Тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысаны
Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жіберетін: келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банк филиалы
Нысан қайда ұсынылады: кейіннен мемлекеттік кірістер органына беру үшін Ұлттық Банкке
Нысан
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Резиденттің деректемелері
Резидент еместің деректемелері
Тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі
Нөмірі
күні
1
2
3
4
5
Тауарларды әкелу туралы өтініш
бойынша ақпарат алуға
арналған электрондық сұрау салу нысанына
қосымша
Тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға арналған электрондық сұрау салу нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген.

3. Форма заполняется уполномоченным банком или филиалом Национального Банка, осуществляющим контроль исполнения требования репатриации по контракту, на основании копии заявления о ввозе товаров, представленной экспортером или импортером по контракту с учетным номером контракта.
2. Заполнение Формы
4. В графах 1 и 2 указывается, соответственно, учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графа 2 заполняется путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. В графе 3 указываются реквизиты резидента - экспортера или импортера, представившего в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров. Для физического лица указывается ИИН, для юридического лица - БИН.
7. В графе 4 указываются идентификационный номер нерезидента, указанного в копии заявления о ввозе товаров.
8. В графе 5 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров при импорте либо номер отметки о регистрации заявления о ввозе товаров в налоговом органе Союза при экспорте.
Приложение 10
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Правила дополнены Приложением 10 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров"
Отчетный период: за__ месяц _____ года
Индекс: EICC_6
Периодичность: по запросу
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи уполномоченному банку или филиалу Национального Банка,
осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Срок представления: в течение одного рабочего дня после
поступления электронного запроса
Форма
Реквизиты заявления о ввозе товаров
Признак – экспорт или импорт
Счет-фактура
Стоимость товара
Код валюты
Дата принятия на учет товара
Номер
Дата
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Реквизиты контракта
Реквизиты резидента
Дата отметки налогового органа об уплате
косвенных налогов либо освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов
Реквизиты нерезидента
Код страны Продавца
Наименование
Идентификационный номер
Номер
Дата
10
11
12
13
14
15
16
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных,
"Информация по запрошенному
заявлению о ввозе товаров"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров"

3. Нысанды келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер ұсынған тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесі негізінде келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банк филиалы толтырады.
2. Нысанды толтыру
4. 1 және 2-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 2-баған сегіз цифрды мынадай тәртіппен көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. 3-бағанда келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынған резидент - экспортердің немесе импортердің деректемелері көрсетіледі. Жеке тұлға үшін ЖСН, заңды тұлға үшін БСН көрсетіледі.
7. 4-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесінде көрсетілген резидент еместің сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. 5-бағанда импорт болған жағдайда тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі не экспорт болған жағдайда тауарларды әкелу туралы өтініштің Одақтың салық органында тіркелуі туралы белгі нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысаны
Ескерту. Қағида 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: __ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_6
Кезеңділігі: сұрау салу бойынша
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайта ұсынылады: кейіннен келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына беру үшін Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: электрондық сұрау салудан кейін бір жұмыс күні ішінде
Нысан
Тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелері
Белгісі – экспорт немесе импорт
Шот-фактура
Тауардың құны
Валюта коды
Тауардың есепке қабылданған күні
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Келісімшарттың деректемелері
Резиденттің деректемелері
Салық органының жанама салықтардың төленгені не ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгі қойған күні
Резидент еместің деректемелері
Сатушы елінің коды
Атауы
Сәйкестендіру нөмірі
Нөмірі
Күні
10
11
12
13
14
15
16
Деректерді жинауға арналған
"Тауарларды әкелу туралы сұратылған
өтініш бойынша ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных, "Информация по запрошенному заявлению о ввозе товаров" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.
3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы в течение одного рабочего дня после получения электронного запроса на получение информации по заявлению о ввозе товаров Национального Банка для последующей передачи Национальным Банком уполномоченному банку или филиалу Национального Банка, инициировавшему электронный запрос.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные по заявлениям о ввозе товаров, принятых налоговыми органами Союза и оформленных по контрактам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В случае импорта в графе 2 указывается регистрационный номер заявления о ввозе товаров, графа 3 не заполняется. В случае экспорта в графах 2 и 3 указываются, соответственно, номер и дата отметки о регистрации заявления в налоговом органе Союза.
6. Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 – контракт по экспорту и 2 – контракт по импорту.
7. В графах 5 и 6 указываются, соответственно, номер и дата счета-фактуры.
8. В графах 7 и 8 на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо из иного документа, подтверждающего приобретение или продажу товара, указывается, соответственно, стоимость товара и код валюты стоимости товара.
9. В графе 8 указывается трехзначный числовой код валюты согласно классификатору валют, используемому для заполнения заявления о ввозе товаров.
10. В графе 9 указывается дата принятия резидентом (по импорту) или нерезидентом (по экспорту) товара на учет.
11. В графах 10 и 11 указываются, соответственно, номер и дата контракта.
12. В графе 12 указываются реквизиты резидента - экспортера или импортера, представившего в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, копию заявления о ввозе товаров. Для физического лица указывается ИИН, для юридического лица - БИН.
13. В графе 13 указывается дата отметки налогового органа об уплате косвенных налогов либо освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме деректерді жинауға арналған "Тауарларды әкелу туралы сұратылған өтініш бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесінен тұрады.
3. Нысанды кейіннен Ұлттық Банктің уәкілетті банкке немесе электрондық сұрау салуға бастама жасаған Ұлттық Банк филиалына беруі үшін Ұлттық Банктің тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша ақпарат алуға электрондық сұрау салуын алғаннан кейін мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы бір жұмыс күні ішінде жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша ресімделген тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. Импорт болған жағдайда 2-бағанда тауарларды әкелу туралы өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды. Экспорт болған жағдайда 2 және 3-бағандарда, тиісінше, өтініштің Одақтың салық органында тіркелген күні және белгі қойылған күні көрсетіледі.
6. 4-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 – экспорт бойынша келісімшарт және 2 – импорт бойынша келісімшарт.
7. 5 және 6-бағандарда, тиісінше, шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі.
8. 7 және 8-бағандарда шот-фактурадан немесе көлік (тауардың ілеспе) құжаттарынан не тауардың алынғанын немесе сатылғанын растайтын өзге құжаттан алынған мәліметтер негізінде, тиісінше, тауардың құны және тауар құны валютасының коды көрсетіледі.
9. 8-бағанда тауарларды әкелу туралы өтінішті толтыру үшін пайдаланылатын валюталар жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы санмен көрсетілген коды көрсетіледі.
10. 9-бағанда резиденттің (импорт бойынша) немесе резидент еместің (экспорт бойынша) тауарды есепке қабылдаған күні көрсетіледі.
11. 10 және 11-бағандарда, тиісінше, келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. 12-бағанда келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарларды әкелу туралы өтініштің көшірмесін ұсынған резидент - экспортердің немесе импортердің деректемелері көрсетіледі. Жеке тұлға үшін ЖСН, заңды тұлға үшін БСН көрсетіледі.
13. Салық органының жанама салықтардың төленгені не ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босатылғаны туралы белгісі қойылған күн көрсетіледі.

14. В графах 14, 15 и 16 указываются, соответственно, наименование, идентификационный номер нерезидента, код страны нерезидента (продавца по импорту или покупателя по импорту) согласно классификатору стран мира, используемому для заполнения заявления о ввозе товаров.
15. Графы 3, 6, 9, 11 и 13 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение 11
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.02.2016 № 82 (вводится в действие с 01.07.2016).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об изменении ранее направленного органом государственных
доходов заявления о ввозе товаров"
Отчетный период: за__ месяц _____ года
Индекс: EICC_7
Периодичность: по мере изменения заявления о ввозе товаров,
информация о котором ранее была направлена органом государственных
доходов
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк для последующей
передачи уполномоченному банку или филиалу Национального Банка,
осуществляющему контроль исполнения требования репатриации по
контракту
Срок представления: в течение одного рабочего дня после
изменения заявления в информационной системе органа государственных
доходов
Форма
Реквизиты заявления о ввозе товаров, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка
Реквизиты нового заявления о ввозе товаров, представленного взамен отозванного или представленного в связи с изменением цены импортированных товаров
Номер
Дата
Статус
Номер
Дата
1
2
3
4
5
6
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных,
"Информация об изменении
ранее направленного
органом государственных
доходов заявления о ввозе товаров"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об изменении ранее направленного органом
государственных доходов заявления о ввозе товаров"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных, "Информация об изменении ранее направленного органом государственных доходов заявления о ввозе товаров" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 18) пункта 3 статьи 557 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и содержит перечень сведений, составляющих налоговую тайну.

14. 14, 15 және 16-бағандарда, тиісінше, резидент еместің атауы, сәйкестендіру нөмірі, резидент емес (импорт бойынша сатушы немесе импорт бойынша салып алушы) елінің коды тауарларды әкелу туралы өтінішті толтыру үшін пайдаланылатын әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
15. 3, 6, 9, 11 және 13-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасында
экспорттық-импорттық валюталық бақылауды
жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және
импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысаны
Ескерту. Қағида 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.02.2016 № 82 (01.07.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: __ жылғы _____ айы
Индексі: EICC_7
Кезеңділігі: ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің өзгеруіне қарай
Ұсынатын: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайда ұсынылады: кейіннен келісімшарт бойынша репатриация талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына беру үшін Ұлттық Банкке
Ұсыну мерзімі: мемлекеттік кірістер органының ақпараттық органында өтініш өзгергеннен кейін бір жұмыс күні ішінде
Нысан
Ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің деректемелері
Импортталатын тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты кері қайтарылған немесе берілген тауарларды әкелу туралы өтініштің орнына берілген өтініштің деректемелері
Нөмірі
Күні
Мәртебесі
Нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
Деректерді жинауға арналған
"Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген
тауарларды әкелу туралы өтінішті
өзгерту туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кірістер органы бұрын жіберген тауарларды әкелу туралы өтінішті өзгерту туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 557-бабы 3-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесінен тұрады.

3. Форма направляется органом государственных доходов посредством информационной системы при изменении данных по заявлению о ввозе товара, направленных ранее органом государственных доходов на основании электронного запроса.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются данные по заявлениям о ввозе товаров, принятых налоговыми органами Союза и оформленных по контрактам по экспорту или импорту.
2. Заполнение Формы
5. В графах 2 и 3 указываются, соответственно, номер и дата заявления о ввозе товара, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка.
6. В графе 4 указывается статус заявления о ввозе товара, информация о котором ранее была направлена органом государственных доходов на основании электронного запроса Национального Банка:
1 – отозвано в связи с удалением;
2 – отозвано в связи с заменой;
3 – дополнено в связи с увеличением цены.
7. В графах 5 и 6 указываются, соответственно, реквизиты нового заявления о ввозе товаров, либо представленного взамен отозванного, либо представленного в связи с изменением цены импортированных товаров.
8. Графы 3 и 6 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 42
Перечень постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4417, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан в ноябре 2006 года № 16).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года № 110 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года № 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" и утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4988, опубликованное в газете "Юридическая газета" 23 ноября 2007 года № 180 (1383).

3. Нысанды бұрын мемлекеттік кірістер органы электрондық сұрау салу негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініш бойынша деректер өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
4. Нысанды толтыру кезінде мемлекеттік кірістер органы Одақтың салық органдары қабылдаған және экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша ресімделген тауарларды әкелу туралы өтініштер бойынша деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 2 және 3-бағандарда, тиісінше, ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі мен күні көрсетіледі.
6. 4-бағанда ақпаратын бұрын мемлекеттік кірістер органы Ұлттық Банктің электрондық сұрау салуының негізінде жіберген тауарларды әкелу туралы өтініштің мәртебесі көрсетіледі:
1 - алып тасталуына байланысты кері қайтарылды;
2 - ауыстырылуына байланысты кері қайтарылды;
3 - бағасының ұлғаюына байланысты.
7. 5 және 6-бағандарда, тиісінше, импортталған тауарлар бағасының өзгеруіне байланысты тауарларды әкелу туралы кері қайтарылған өтініштің орнына жаңадан берілген не берілген өтініштің деректемелері көрсетіледі.
8. 3 және 6-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 42 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының
күші жойылды деп танылатын қаулыларының
тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 86 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4417 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2006 жылғы қарашада № 16 жарияланған).
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi № 343 қаулысына өзгерiс енгiзу және Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 86 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі № 110 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4988 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 23 қарашада № 180 (1209) жарияланған).

3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 93 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5507, опубликованное в газете "Юридическая газета" 3 февраля 2009 г. № 16 (1613).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 77 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5824, опубликованное в газете "Юридическая газета" 6 ноября 2009 года № 170 (1767).
5. Пункт 2 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 сентября 2009 года № 91 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам перехода на новую структуру номера банковского счета клиента банка и банковского идентификационного кода" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5852, опубликованное в газете "Юридическая газета" 4 декабря 2009 года № 186 (1783).
6. Пункт 11 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 76 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6534, опубликованное в газете "Казахстанская правда" 4 ноября 2010 года № 292 (26353).

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қаңтардағы № 93 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5507 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 3 ақпанда № 16 (1439) жарияланған).
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы № 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 24 тамыздағы № 77 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5824 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 6 қарашада № 170 (1593) жарияланған).
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банк клиентінің банк шоты нөмірінің және банктік сәйкестендіру кодының жаңа құрылымына көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 25 қыркүйектегі № 91 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5852 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 4 желтоқсанда № 186 (1609) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаулылары тізбесінің 2-тармағы.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 20 тамыздағы № 76 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6534 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 21 қазанда № 435 (26278) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 11-тармағы.