100
Меры безопасного обращения с отходами, и выполнения
мероприятии по их утилизации, обезвреживанию и
безопасному удалению
101
Решения местных исполнительных органов для размещения и
удаления отходов
102
Информация о сокращении объемов образования отходов,
повторное использование (рециклинга) отходов, передачи
отходов
103
Информация о переработке, удаление или размещение
отходов
Паспорт опасных отходов
104
Наличие паспортов для опасных отходов
Экологические требования при строительстве и эксплуатации
предприятий, зданий, строений, сооружений и иных объектов,
связанных с обращением с отходами
105
Наличие проектов нормативов размещения отходов в целях
уменьшения их количества
Внедрение малоотходных технологий и организационные меры
по снижению образования отходов на основе новейших
научно-технических достижений;
инвентаризация отходов и объектов их размещения;
мониторинг состояния окружающей среды на территориях
объектов размещения отходов;
принимаемые меры по предупреждению аварий, связанных с
обращением с отходами и меры по их ликвидации
106
Заключение государственной экологической экспертизы для
определения места строительства объекта размещения
отходов
107
Контроль объектов размещения отходов и рекультивации
нарушенных земель
Экологические требования при обращении с опасными отходами
108
Осуществление природопользователем в процессе
деятельности которых образуются опасные отходы,
мероприятий, направленных на прекращение или сокращение
их образования и (или) снижение уровня опасности
109
Наличие экологических разрешений для размещение опасных
отходов
110
Обозначение на местности размещения опасных отходов
хорошо видимыми опознавательными знаками с указанием
вида отхода, степени его опасности и даты захоронения
111
Наличие плана действий при чрезвычайных и аварийных
ситуациях на предприятиях, осуществляющие сбор,
утилизацию, транспортировку и размещение опасных
отходов
112
Осуществление экологически опасных видов хозяйственной
и иной деятельности при наличии договора обязательного
экологического страхования
Экологические требования при транспортировке опасных отходов
113
Образование опасных отходов и их транспортировка
Учет в области обращения с отходами

100
Қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу шараларын көздеуге, оларды кәдеге жарату, залалсыздандыру және қауіпсіз жою жөніндегі іс-шараларды орындауы
101
Қалдықтарды орналастыру мен жоюға жергілікті атқарушы органдардың шешімдері
102
Қалдықтарды қайталап пайдалану (рециклинг), қалдықтарды пайдалануға мүдделі жеке және заңды тұлғаларға оларды беру арқылы бірте-бірте қысқартуды қамтамасыз етуі туралы ақпарат
103
Қалдықтарды өңдеуді, жоюды немесе орналастыруы туралы ақпарат
Қауіпті қалдықтардың паспорты
104
Қауіпті қалдықтардың паспортының бар болуы
Қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыс-жайлар мен өзге де объектілерді салу және пайдалану кезіндегі экологиялық талаптар
105
1) қалдықтардың санын азайту мақсатында оларды орналастыру нормативтерінің жобаларының бар болуы
2) ең жаңа ғылыми-техникалық жетістіктер негізінде қалдықты аз шығаратын технологиялар мен қалдықтардың құралуын төмендету жөніндегі ұйымдастыру шараларын енгізуі;
3) қалдықтар мен оларды орналастыратын объектілерге түгендеу жүргізуі;
4) қалдықтар орналастырылған объектілердің аумақтарында қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізуі;
5) қалдықтармен жұмыс істеуге байланысты авариялардың алдын алу жөніндегі талаптарды сақтауға және оларды жою жөнінде шұғыл шаралар қолдануы
106
қалдықтарды орналастыру объектісі салынатын жерді анықтауға мемлекеттік экологиялық сараптамалардың оң қорытындысы
107
Қалдықтарды орналастыру объектілеріне және бүлінген жерлерде рекультивациялау жөнінде жұмыстар жүргізуі
Қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу кезіндегі экологиялық талаптар
108
Қызмет процесінде қауіпті қалдықтар құралатын жеке және заңды тұлғалар олардың құралуының тоқтатылуына немесе қысқартылуына және (немесе) олардың қауіптілік деңгейін төмендетуге бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруы
109
Қауіпті қалдықтарды арнайы жабдықталған жерлерге орналастыруға экологиялық рұқсаттардың бар болуы
110
Қауіпті қалдықтар орналастырылған жер қалдықтың түрі, оның қауіптілік деңгейі және көмілген күні көрсетіле отырып, жақсы көрінетін жерде айырым белгілерімен белгіленуі
111
Қауіпті қалдықтарды жинауды, кәдеге жаратуды, тасымалдауды және орналастыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар төтенше және авариялық жағдайлар кезінде іс-қимылдар жоспарларының бар болуы
112
Шаруашылық және басқа да қызметтің экологиялық қауіпті түрлері міндетті экологиялық сақтандыру келісім шарты негізінде жүзеге асырылуы
Қауіпті қалдықтарды тасымалдау кезіндегі экологиялық талаптар
113
Қауіпті қалдықтардың құралуы мен олардың тасымалдануы
Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы есеп

114
Проведение собственником отходов учета (вид, количество
и происхождение) отходов, а также хранение информации
об опасных для окружающей среды и (или) здоровья
человека свойствах отходов
115
Проведение лицами, осуществляющие обращение с отходами,
и производители опасных отходов регулярного учета (вид,
количество, свойства) образовавшихся, собранных,
перевезенных, утилизированных или размещенных отходов в
процессе их деятельности
116
Хранение документации собственников отходов по учету
отходов в течение пяти лет
117
Представление собственниками отходов в уполномоченный
орган в области охраны окружающей среды ежегодного
отчета о своей деятельности в области обращения с
отходами для внесения их в Государственный кадастр
отходов
Экологические требования к полигонам захоронения и долговременным
хранилищам отходов
118
Документы для хранения отходов в специально
оборудованных местах (площадках, складах, хранилищах)
последующей утилизации, переработки или окончательного
захоронения
119
Проведения мониторинга долговременным хранилищам
отходов их воздействия на окружающую среду.
Экологические требования, которые устанавливаются для
полигонов, обеспеченность технической возможности для
их извлечения, транспортировки, последующей утилизации
или окончательного захоронения
120
Заключения государственной экологической и
санитарно-эпидемиологической экспертизы по Проектам
размещения и строительства полигонов отходов
Экологические требования к полигонам размещения отходов
121
Система мониторинга атмосферных выбросов (свалочный
газ), фильтрата и сточных вод, образующихся в
депонированных отходах, для предупреждения их
негативного воздействия на окружающую среду
122
Уменьшение количества и опасных свойств отходов,
предназначенных для захоронения на полигоне
123
Применение мер владельцем полигона по уменьшению
образования метана на полигоне путем сокращения объемов
захоронения биоразлагаемых отходов и внедрения систем
контроля и утилизации свалочного газа
124
Внедрение владельцем полигона унифицированной процедуры
приема на основе классификации отходов для
предотвращения загрязнения окружающей среды
125
Осуществление деятельности полигонов захоронения
отходов на основании плана по приведению участка в
соответствие с экологическими требованиями в
установленные сроки, согласованный с уполномоченным
органом в области охраны окружающей среды

114
Қалдықтардың меншік иесі қалдықтардың есебін (түрі, саны және шығарылған жері) жүргізуге, сондай-ақ олардың қоршаған ортаға және (немесе) адам денсаулығына қауіпті қасиеттері туралы ақпарат жинауы және сақтауы
115
Қалдықтармен жұмыс істеуді жүзеге асыратын тұлғалар және қауіпті қалдықтарды өндірушілер өздерінің қызметі процесінде құралған, жиналған, тасымалданған, кәдеге жаратылған немесе орналастырылған қалдықтардың тұрақты есебін (түрі, саны, қасиеттері) жүргізуі
116
Қалдықтардың меншік иелері қалдықтардың есебі жөніндегі құжаттамаларды бес жыл бойы сақтауы
117
Қалдықтардың меншік иелері өзінің қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызметі туралы жыл сайынғы есебін Қалдықтардың мемлекеттік кадастрына енгізу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға беруі
Қалдықтарды көму полигондарына және ұзақ мерзімді сақтау қоймаларына қойылатын экологиялық талаптар
118
Қалдықтарды сақтау кейіннен кәдеге жарату, өңдеу немесе түпкілікті көму мақсатында әрбір қалдық түрлері үшін белгіленген кезеңге арнайы жабдықталған жерлерде (алаңдарда, көмбелерде, қоймаларда) жүргізілуі үшін құжаттар
119
Қалдықтарды кейіннен орнын ауыстыру ықтималдығына және (немесе) олардың қоршаған ортаға әсеріне тұрақты мониторинг жүргізуі. Полигондарға белгіленген экологиялық талаптар қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау қоймаларына қойылады, бұл ретте оларды алып қоюдың, тасымалдаудың, кейіннен кәдеге жаратудың немесе түпкілікті көмудің техникалық мүмкіндігі қамтамасыз етілуі
120
Қалдықтар полигондарын орналастыру мен салу жобалары бойынша мемлекеттік, экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардың қорытындысы
Қалдықтарды орналастыру полигондарына қойылатын экологиялық талаптар
121
Әрбір полигон олардың қоршаған ортаға теріс әсерінің алдын алу үшін атмосфералық шығарындылардың (қоқыс газы), сақтауға қойылған қалдықтарда құралатын сүзінді судың және сарқынды сулардың мониторинг жүйесі
122
Полигонда көмуге арналған қалдықтардың саны мен қауіпті қасиеттері азайтылуы
123
Полигонның иесі биологиялық іритін қалдықтарды көму көлемін азайту және қоқыс газды бақылау мен кәдеге жарату жүйелерін енгізу арқылы полигонда метанның құралуын азайту жөнінде шаралар қабылдауы
124
Қоршаған ортаның ластануын болдырмау үшін полигонның иесі қалдықтарды сыныптау негізінде қабылдаудың бірдейлендірілген рәсімін енгізуі
125
Қалдықтарды көму полигонының қызметі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген мерзімде учаскені экологиялық талаптарға сәйкес келтіру жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырылуы

126
Создание Собственником полигона ликвидационного фонда
для проведения мероприятий по рекультивации земли и
мониторинга воздействия на окружающую среду после
закрытия полигона
127
Согласовывание с уполномоченным органом в области
охраны окружающей среды приема и классификация отходов,
принимаемых для захоронения
Контроль и мониторинг в стадии эксплуатации полигона
128
Предоставление владельцем полигона ежегодного отчета о
проведении мониторинга воздействия на окружающую среду
в уполномоченный орган в области охраны окружающей
среды
129
Уведомление владельцем полигона уполномоченный орган в
области охраны окружающей среды о неблагоприятном
воздействии на окружающую среду, выявленном в
результате контроля и мониторинга, а также согласование
с уполномоченным органом в области охраны окружающей
среды характер и сроки корректирующих мер, которые
будут приниматься
130
Выполнение контроля, мониторинга и (или) анализа
аккредитованными лабораториями
Процедуры закрытия, рекультивации и мониторинга полигона
(части полигона)
131
Закрытие полигона (части полигона) по захоронению
отходов допускается только после получения
экологического разрешения
132
Осуществление владельцем полигона рекультивации
территории после закрытия полигона (части полигона) и
проведение мониторинга выбросов свалочного газа и
фильтрата в течение тридцати лет для полигонов 1
класса, двадцати лет для полигонов 2 класса
133
Прекращение ведение мониторинга окружающей среды
владельцем, после того, как владелец полигона выполнил
рекультивацию полигона (части полигона) в соответствии
с условиями проекта и выполненные работы приняты актом
приемочной комиссии с участием уполномоченного органа в
области охраны окружающей среды и государственного
органа в области санитарно-эпидемиологической службы
Экологические требования к пунктам хранения и (или) захоронения
радиоактивных отходов
134
Наличие заключения государственным экологической,
санитарно-эпидемиологической экспертизы по всем
проектам пунктов хранения и (или) захоронения
радиоактивных отходов
135
Выполнение расчета распространения радиоактивного
загрязнения поверхностных, грунтовых и подземных вод на
основе проведения специальных гидрологических и
гидрогеологических исследований, выполняемых для
определения скорости фильтрации растворов и
загрязнений, их миграционных способностей и сорбционных
возможностей водовмещающих пород
Общие требования к хозяйственной и иной деятельности, допускающей
выбросы парниковых газов и озоноразрушающих веществ
136
Разрешения на Импорт, экспорт озоноразрушающих веществ
и содержащей их продукции, производство работ с
использованием озоноразрушающих веществ, ремонт,
монтаж, обслуживание оборудования, содержащего
озоноразрушающие вещества
Государственный учет и государственный кадастр потребления
озоноразрушающих веществ

126
Полигонның меншік иесі полигон жабылғаннан кейін жерлерді рекультивациялау жөніндегі іс-шараларды және қоршаған ортаға әсердің мониторингін жүргізу үшін тарату қорын құруы
127
Көму үшін қабылданатын қалдықтарды қабылдау мен сыныптау рәсімін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісуі
Полигонды пайдалану сатысындағы бақылау мен мониторинг
128
Полигонның иесі жыл сайын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қоршаған ортаға әсердің мониторингін жүргізілгені туралы есеп беруі
129
Полигонның иесі бақылау және мониторинг нәтижесінде анықталған, қоршаған ортаға қолайсыз әсер туралы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды хабардар етуі, сондай-ақ қабылданылатын түзету шараларының сипаты мен мерзімдерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісуі
130
Бақылауды, мониторингті және (немесе) талдауды аккредиттелген зертханалармен орындалуы
Полигонды (полигонның бөлігін) жабу, рекультивациялау және мониторинг рәсімдері
131
Қалдықтарды көму жөніндегі полигонды (полигонның бөлігін) жабуға экологиялық рұқсат алынуы
132
Полигон (полигонның бөлігі) жабылғаннан кейін полигонның иесі аумақты рекультивациялауды жүзеге асырылуы және 1-сыныптағы полигондар үшін - отыз жыл бойы, 2-сынып полигондары үшін жиырма жыл бойы қоқыс газдың және сүзінді судың шығарындыларына мониторинг жүргізуі
133
Полигонның иесі жобаның талаптарына сәйкес полигонды (полигонның бөлігін) рекультивациялауды орындағаннан кейін және орындалған жұмыстар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы мемлекеттік органның қатысуымен қабылдау комиссиясының актісімен қабылданғаннан кейін иелік етуші қоршаған ортаға мониторинг жүргізуді тоқтатуы
Радиоактивті қалдықтарды сақтау және (немесе) көму пункттеріне қойылатын экологиялық талаптар
134
Радиоактивті қалдықтарды сақтау және (немесе) көму пункттерінің барлық жобаларына мемлекеттік экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық сараптама қорытындысының бар болуы
135
Жер үсті суларының, ызасулардың және жер асты суларының радиоактивті ластану есебі ерітінділердің сүзілуінің және ластанудың жылдамдығын, олардың таралу қабілеттерін және су сиятын тау жыныстарының сорбциондық мүмкіндіктерін айқындау үшін орындалатын арнайы гидрологиялық және гидрогеологиялық зерттеулер жүргізу негізінде орындалуы
Парниктік газдардың және озонды бұзатын заттардың шығарындыларына жол берілетін шаруашылық және өзге де қызметке қойылатын жалпы талаптар
136
Озонды бұзатын және құрамында олардың өнімдері бар заттардың импорты, экспорты, озонды бұзатын заттар пайдалана отырып жүргізілетін жұмыстарға, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету шаруашылық қызметке рұқсаты
Озонды бұзатын заттарды тұтынудың мемлекеттік есебі мен мемлекеттік кадастры

137
Представление данных о годовом потреблении
озоноразрушающих веществ в уполномоченный орган в
области охраны окружающей среды ежегодно, не позднее
второго квартала года, следующего за отчетным, для
подготовки государственного кадастра потребления
озоноразрушающих веществ природопользователя,
осуществляющие ввоз и потребление озоноразрушающих
веществ
Государственная инвентаризация и государственный кадастр
парниковых газов
138
Предоставление юридическими лицами, имеющие источники и
поглотители парниковых газов исходной информации,
необходимой для проведения инвентаризации и составления
государственного кадастра парниковых газов в
уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
ежегодно, не позднее второго квартала года, следующего
за отчетным
Производственный контроль за парниковыми газами и озоноразрушающими
веществами
139
Осуществление производственного контроля путем
проведения ежегодной инвентаризации выбросов парниковых
газов и озоноразрушающих веществ
140
Сведения об организации экологических служб и о лицах,
ответственных за проведение производственного контроля
за парниковыми газами и озоноразрушающими веществами, а
также результаты инвентаризации парниковых газов и
озоноразрушающих веществ
Лицензирование деятельности в области охраны окружающей среды
141
Наличие лицензий на выполнение работ и оказание услуг в
области охраны окружающей среды
Объекты государственной экологической экспертизы
142
Наличие предпроектных и проектных документации
намечаемой деятельности, оказывающей воздействие на
окружающую среду, с сопровождающими ее материалами
оценки воздействия на окружающую среду в соответствии
со стадиями, определенными статьей 37 Экологического
Кодекса РК
143
Наличие проектов государственных, отраслевых и
региональных программ с сопровождающими их материалами
оценки воздействия на окружающую среду
144
Наличие проектов нормативов эмиссий в окружающую среду
145
Наличие проектов нормативных правовых актов Республики
Казахстан, нормативно-технических и
инструктивно-методических, документов, реализация
которых может привести к негативным воздействиям на
окружающую среду
146
Наличие проектов контрактов на проведение операций по
недропользованию
147
Наличие проектов естественно-научных и
технико-экономических обоснований по созданию и
расширению особо охраняемых природных территорий,
упразднению государственных природных заказников и
государственных заповедных зон республиканского
значения и уменьшению их территории

137
Озонды бұзатын заттарды әкелуді және тұтынуды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар озонды бұзатын заттарды тұтынудың мемлекеттік кадастрын әзірлеу үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың екінші тоқсанынан кешіктірмей, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға озонды бұзатын заттардың жылдық тұтынылуы туралы деректерді табыс етуі
Парниктік газдарды мемлекеттік түгендеу және парниктік газдардың мемлекеттік кадастры
138
Парниктік газдардың көздері мен сіңірушілері бар заңды тұлғалар парниктік газдардың эмиссиясы мен сіңірілуіне түгендеу жүргізу үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың екінші тоқсанынан кешіктірмей, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға парниктік газдарға түгендеу жүргізу және мемлекеттік кадастрын жасау үшін бастапқы ақпаратты табыс етуі
Парниктік газдарды және озонды бұзатын заттарды өндірістік бақылау
139
Парниктік газдардың және озонды бұзатын заттардың шығарындыларына жыл сайынғы түгендеу жүргізу жолымен өндірістік бақылауды жүзеге асыруы
140
Экологиялық қызметтерді ұйымдастыру туралы және парниктік газдар мен озонды бұзатын заттарға өндірістік бақылау жүргізуге жауапты тұлғалар туралы мәліметтер, сондай-ақ парниктік газдарды және озон бұзатын заттарды түгендеу нәтижелері туралы ақпарат
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметті лицензиялау
141
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетуге арналған лицензиясының бар болуы
Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері
142
Осы Кодекстің 37-бабында айқындалған кезеңдерге сәйкес қоршаған ортаға әсердің оған ілеспе бағалау материалдарымен бірге қоршаған ортаға әсер етуші межеленіп отырған қызметтің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасының бар болуы
143
Қоршаған ортаға әсерді бағалаудың оларға ілеспе материалдарымен бірге мемлекеттік, салалық және өңірлік бағдарламалар жобаларының бар болуы
144
Қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерінің жобаларының бар болуы
145
Іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, нормативтік-техникалық және нұсқаулық-әдістемелік құжаттардын жобаларының бар болуы
146
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарттар жобаларының бар болуы
147
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын кішірейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобаларының бар болуы

148
Наличие биологических обоснований на добычу и
использование ресурсов животного и растительного мира
149
Наличие проектов генеральных планов застройки
(развития) городов и территорий, в том числе территорий
специальных экономических зон и территорий с особым
режимом ведения хозяйственной деятельности
150
Наличие материалов обследования территорий,
обосновывающие отнесение этих территорий к зонам
экологического бедствия или чрезвычайной экологической
ситуации
151
Наличие проектов хозяйственной деятельности, которая
может оказывать воздействие на окружающую среду
сопредельных государств или для осуществления которой
необходимо использование общих с сопредельными
государствами природных объектов либо которая
затрагивает интересы сопредельных государств, в том
числе по комплексу "Байконур", определенные
международными договорами Республики Казахстан
152
Наличие документации по применению технологий, техники,
за исключением транспортных средств, и оборудования,
перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан
Разрешение на эмиссии в окружающую среду
153
Наличие разрешения на эмиссии в окружающую среду
Требования к экологическим аудиторским отчетам
154
Наличие экологического аудиторского отчета
Планирование мероприятий по охране окружающей среды, финансируемых
за счет собственных средств природопользователей
155
Наличие плана мероприятий по охране окружающей среды
Экологическое страхование
156
Наличие договора обязательного экологического
страхования для природопользователей
Права и обязанности природопользователя при проведении
производственного экологического контроля
157
Наличие программы производственного экологического
контроля
Виды и организация проведения производственного мониторинга
158
Наличие аккредитации, производственных или независимых
лаборатории, проводивших производственный мониторинг
окружающей среды
Учет и отчетность по производственному экологическому контролю

148
Жануарлар мен өсімдіктер дүниесі ресурстарын алу мен пайдалануға арналған биологиялық негіздемелерінің бар болуы
149
қалалар мен аумақтарды, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтар аумақтарын және шаруашылық қызметін жүргізудің айрықша режиміндегі аумақтарды салудың (дамытудың) бас жоспарларының жобаларының бар болуы
150
осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдарының бар болуы
151
шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын не шектес мемлекеттердің Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған, оның ішінде «Байқоңыр» кешені бойынша мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызмет жобаларының бар болуы
152
Қазақстан Республикасына өткізілетін (әкелінетін) технологияларды, көлік құралдарын қоспағанда, техникаларды және жабдықтарды қолдану жөніндегі құжаттамалардың бар болуы
Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат
153
қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаты
Экологиялық аудиторлық есептерге қойылатын талаптар
154
Экологиялық аудиторлық есептің бар болуы
Табиғат пайдаланушылардың өз қаражаттары есебінен қаржыландырылатын қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау
155
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының бар болуы
Экологиялық сақтандыру
156
Міндетті экологиялық сақтандыру шарттарының бар болуы
Табиғат пайдаланушының өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезіндегі құқықтары мен міндеттері
157
өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының бар болуы
Өндірістік мониторингтің түрлері және оны жүргізуді ұйымдастыру
158
Қоршаған ортаға өндірістік мониторинг жүргізген аккредиттелген, өндірістік немесе тәуелсіз зертханалардың бар болуы
Өндірістік экологиялық бақылау жөніндегі есеп пен есептілік