Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также форм и сроков представления отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 92. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2012 года № 7601. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также формы и сроки представления отчетности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 44 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 28 марта 2006 года № 4148).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по статистике
Председатель _______ Смаилов А.А.
28 марта 2012 года
Приложение
к постановлению Правления
Национальный Банк
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 92
Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных
нормативов и иных обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формы и сроки представления отчетности
Настоящие Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также формы и сроки представления отчетности (далее - Нормативные значения) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и устанавливает нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также формы и сроки представления отчетности.

Банк конгломератына арналған нормативтік мәндерін және пруденциалдық нормативтер мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу әдістемелерін, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 92 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 сәуірде № 7601 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Банк конгломератына арналған нормативтік мәндері және пруденциалдық нормативтер мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу әдістемелері, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдiстемелерi мен нормативтiк мәнін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп берудiң нысандары мен мерзiмiн белгiлеу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 44 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылы 28 наурызда № 4148 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төраға _____________ Ә.А. Смайылов
2012 жылғы 28 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 92 қаулысына
қосымша
Банк конгломератына арналған нормативтік мәндері және
пруденциалдық нормативтер мен өзге де міндетті лимиттерді
есептеу әдістемелері, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары
мен мерзімдері
Осы Банк конгломератына арналған нормативтiк мәндері және пруденциалдық нормативтер мен өзге міндетті лимиттерді есептеу әдiстемелері, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары мен мерзiмдерi (бұдан әрі - Нормативтік мәндер) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленді және банк конгломератына арналған нормативтiк мәндерін және пруденциалдық нормативтер мен өзге міндетті лимиттерді есептеу әдiстемелерін, сондай-ақ есептілікті берудің нысандары мен мерзiмдерiн белгілейді.

1. В состав пруденциальных нормативов для обязательного соблюдения банковским конгломератом входят следующие пруденциальные нормативы:
минимальный размер уставного капитала;
коэффициент достаточности собственного капитала;
максимальный размер риска на одного заемщика.
2. Для целей расчета пруденциальных нормативов для банковских конгломератов Нормативными значениями используются следующие понятия:
1) участники банковского конгломерата - группа юридических лиц, состоящая из банковского холдинга, банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации имеют значительное участие в капитале;
2) риски - активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата, рассчитанные в соответствии с Инструкцией о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) (далее – Инструкция № 358);
3) один заемщик банковского конгломерата - физическое или юридическое лицо, к которому у участников банковского конгломерата имеются риски или могут возникнуть риски, по которым участники банковского конгломерата приняли на себя обязательство за должника в пользу третьих лиц, а также основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами;
4) группа лиц - группа юридических и физических лиц, в силу определенных отношений оказывающих влияние друг на друга;
5) уполномоченный орган - Национальный Банк Республики Казахстан.
Для целей расчета пруденциальных нормативов для банковских конгломератов:
помимо рейтинговой оценки агентства Standard&Poor's, уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch;
используется неконсолидированная финансовая отчетность участников банковского конгломерата, составленная в соответствии со стандартами финансовой и (или) регуляторной отчетности, используемыми уполномоченным органом страны нахождения участника банковского конгломерата в целях пруденциального регулирования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Часть первая пункта 3 действует до 01.07.2015 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211.

1. Банк конгломератына сақтауға мiндеттi пруденциалдық нормативтердiң құрамына мынадай пруденциалдық нормативтер кіреді:
жарғылық капиталының ең аз мөлшерi;
меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгі коэффициентi;
бiр қарыз алушыға тәуекелдiң ең жоғары мөлшерi.
2. Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу мақсатында Нормативтік мәндерінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк конгломератының қатысушылары - банк холдингiнен, банктен, сондай-ақ банк холдингiнiң еншiлес ұйымдарынан және (немесе) банктiң еншiлес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингi және (немесе) оның еншiлес ұйымдары қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы;
2) тәуекелдер - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдiстемесi туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – № 358 Нұсқаулық) сәйкес есептелген банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері;
3) банк конгломератының бiр қарыз алушысы - банк конгломераты қатысушысының тәуекелдері бар немесе болуы мүмкін, олар бойынша үшiншi тұлғаның пайдасына борышкер үшін өзіне міндеттеме алған банк конгломератының қатысушылары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде немесе жасалған шарттарында көзделген негіздемелер бойынша жеке немесе заңды тұлға;
4) тұлғалар тобы - бір біріне әсер ететін белгіленген қатынастар күшінде заңды және жеке тұлғалар тобы;
5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.
Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу мақсатында:
уәкiлеттi орган Standard & Poor's агенттiгiнiң рейтингтiк бағаларынан өзге Moody's Investors Service и Fitch агенттiктерiнiң рейтингтiк бағаларын да мойындайды;
банк конгломератының қатысушысы тұрған елiнiң уәкiлеттi органы пруденциялық реттеу мақсатында пайдаланатын қаржылық және (немесе) реттеушiлiк есептiлiгiнiң стандарттарына сәйкес жасалған банк конгломераты қатысушыларының шоғырландырылмаған қаржылық есептiлiгi пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
3-тармақтың бірінші бөлігі 01.07.2015 дейін қолданылады.

3. Банковский холдинг или банк, не имеющий банковского холдинга, но имеющий дочернюю организацию, ежеквартально, не позднее первого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом с приложением финансовой отчетности участников банковского конгломерата на бумажном носителе и (или) в электронном формате, по форме в соответствии с приложением 1 к Нормативным значениям, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3-1 настоящих Нормативных значений.
При этом финансовая отчетность участников банковского конгломерата, ранее представленная в уполномоченный орган в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 130 "Об утверждении форм финансовой отчетности финансовых организаций, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, микрофинансовых организаций, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и инвестиционных фондов, а также Правил их представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8571, не прилагается.
К отчету о выполнении пруденциальных нормативов для банковского конгломерата прилагаются:
сведения по активам, условным и возможным обязательствам участников банковского конгломерата, взвешенным по степени риска, по форме в соответствии с приложением 2 к Нормативным значениям;
сведения по инвестициям участников банковского конгломерата в капитал других юридических лиц по форме в соответствии с приложением 3 к Нормативным значениям;
сведения по структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по форме в соответствии с приложением 4 к Нормативным значениям;
сведения по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата по форме в соответствии с приложением 5 к Нормативным значениям;
сведения обо всех обязательствах банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих десять и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата по форме в соответствии с приложением 6 к Нормативным значениям;
сведения о нормативных значениях, методике расчета пруденциальных нормативов участников банковского конгломерата, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом за четвертый квартал истекшего года представляется в уполномоченный орган не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Пункт 3-1 действует до 01.07.2015 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211.

3. Банк холдингі немесе банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банк тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінен кешіктірмей осы Нормативтік мәндердің 3-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, Нормативтік мәндердің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға банк конгломераты қатысушыларының қаржылық есептілігін қоса бере отырып, банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есепті қағаз тасымалдауышта және (немесе) электрондық форматта ұсынады.
Бұл ретте банк конгломераты қатысушыларының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8571 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептілігінің нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 27 мамырдағы № 130 қаулысына сәйкес уәкілетті органға бұрын ұсынған қаржылық есептілігі қоса берілмейді.
Банк конгломератына арналған пруденциалдық нормативтердiң орындалуы туралы есепке:
Нормативтік мәндердің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тәуекелдiң дәрежесi бойынша мөлшерлеген банк конгломераты қатысушыларының активтерi, шартты және ықтимал мiндеттерi бойынша мәлiметтер;
Нормативтік мәндердің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына банк конгломераты қатысушыларының инвестициялары бойынша мәліметтер;
Нормативтік мәндердің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздары портфелінің құрылымы бойынша мәліметтер;
Нормативтік мәндердің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банк конгломераты қатысушыларының топ ішілік мәмілелер бойынша мәліметтер;
Нормативтік мәндердің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банк конгломератының меншікті капиталының он және одан да көп пайызы болатын үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы банк конгломератының барлық міндеттемелері бойынша мәліметтер;
оның тұрған елiндегi қызметін реттейтiн тиiстi мемлекеттiң уәкiлеттi органының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген Қазақстан Республикасының резидентi емес банк конгломераты қатысушыларының нормативтiк мәндерi, пруденциалдық нормативтердi есептеу әдiстемесi туралы мәлiметтер;
банк конгломератының өткен жылдың төртiншi тоқсанында пруденциалдық нормативтердi орындауы туралы есеп уәкiлеттi органға есепті жылдан кейiнгi жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрілмей ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 211 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
3-1-тармақ 01.07.2015 дейін қолданылады.

3-1. Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом с приложением финансовой отчетности участников банковского конгломерата на бумажном носителе и (или) в электронном формате по форме в соответствии с приложением 1 к Нормативным значениям представляется в уполномоченный орган ежеквартально, не позднее первого числа четвертого месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими участниками банковского конгломерата:
банковским холдингом, имеющим прямо или косвенно зависимую организацию и (или) дочернюю организацию, являющуюся банком, который имеет дочерние организации, в том числе банк, имеющий дочерние организации;
банком, являющимся банковским холдингом и имеющим дочерние организации, в том числе банк, который имеет дочерние организации.
Сноска. Нормативные значения дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер уставного капитала банковского конгломерата представляет собой размер уставного капитала банковского холдинга либо банка, не имеющего банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию, взятый в пределах оплаченных акций (долей участия), за вычетом выкупленных собственных акций (изъятого капитала).
5. Минимальный размер уставного капитала банковского конгломерата составляет не менее ста миллионов тенге.
6. Собственный капитал банковского конгломерата представляет собой сумму фактических размеров собственных капиталов участников банковского конгломерата.
Для целей расчета собственного капитала банковского конгломерата из фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата исключаются инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иные вложения в собственный капитал юридических лиц.
Сумма инвестиций, исключенная из фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан к платежеспособности (достаточности собственного капитала) участника банковского конгломерата, в инвестиции, указанные в данном пункте, не включается.
7. Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата представляет собой величину, сформированную в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан к платежеспособности (достаточности собственного капитала) участника банковского конгломерата.
Порядок расчета фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Если в отношении участника банковского конгломерата не установлен порядок расчета фактического размера собственного капитала, указанного в данном пункте, то фактический размер собственного капитала определяется на основании финансовой отчетности как разница между активами и обязательствами участника.

3-1. Банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есебін уәкілетті органға банк конгломераты қатысушыларының қаржылық есептілігімен қоса Нормативтік мәндердің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдауышта және (немесе) электрондық форматта тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі төртінші айдың бірінен кешіктірмей банк конгломератының мынадай қатысушылары ұсынады:
еншілес ұйымдары бар банк болып табылатын тікелей немесе жанама тәуелді ұйымы және (немесе) еншілес ұйымы бар банк холдингі, оның ішінде еншілес ұйымдары бар банк;
банк холдингі болып табылатын және еншілес ұйымдары бар банк, оның ішінде еншілес ұйымдары бар банк.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.07.2015 дейін қолданылады) қаулысымен.
4. Банк конгломератының жарғылық капиталының мөлшерi төленген акциялар шегiнде (қатысу үлесi) алынған, сатып алынған меншiктi акцияны (алынған капиталды) шегергендегi банк холдингі немесе банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің жарғылық капиталының мөлшерiн бiлдiредi.
5. Банк конгломератының жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерi бір жүз миллион теңгеден кем болмауы тиiс.
6. Банк конгломератының меншiктi капиталы банк конгломераты қатысушыларының меншiктi капиталының нақты мөлшерiнiң сомасын бiлдiредi.
Банк конгломератының меншiктi капиталын есептеу мақсатында банк конгломераты қатысушысының меншiктi капиталының нақты мөлшерiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялар, заңды тұлғалардың реттелген борышы, сондай-ақ заңды тұлғалардың меншiктi капиталының өзге де салымдары алынып тасталады.
Банк конгломераты қатысушысының төлем қабiлеттiлiгiне (меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiгiне) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес банк конгломераты қатысушысының меншiктi капиталының нақты мөлшерiнен алып тасталған инвестиция сомасы осы тармақта көрсетiлген инвестицияларға енгiзiлмейдi.
7. Банк конгломераты қатысушысының меншiктi капиталының нақты мөлшерi банк конгломераты қатысушысының төлем қабiлеттiлiгiне (меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгiне) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес қалыптастырылған шаманы бiлдiредi.
Банк конгломераты қатысушысының меншiктi капиталының нақты мөлшерiн есептеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Егер банк конгломератының қатысушысына қатысты осы тармақта көрсетілген меншiктi капиталының нақты мөлшерiн есептеу тәртiбi белгiленбесе, онда меншiктi капиталының нақты мөлшерi қаржылық есептілік негiзiнде қатысушысының активтерi мен мiндеттемелерi арасындағы айырма ретiнде айқындалады.

8. Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего его деятельность в стране его нахождения.
Если в отношении участника банковского конгломерата, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, не установлен порядок расчета фактического размера собственного капитала уполномоченным органом соответствующего государства, регулирующим его деятельность в стране его нахождения, то фактический размер собственного капитала определяется в соответствии с пунктом 7 Нормативным значениям.
9. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата рассчитывается по следующей формуле:
К = СК / А, где
К - коэффициент достаточности собственного капитала;
СК - собственный капитал банковского конгломерата;
А - сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска.
Активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата взвешиваются по степени кредитного риска вложений (для банка - по степени риска) в соответствии с Инструкцией № 358.
При взвешивании активов, условных и возможных обязательств участника банковского конгломерата - нерезидента Республики Казахстан, требования к лицам, расположенным в стране местонахождения участника банковского конгломерата, взвешиваются по степени риска вложений как требования к лицам - резидентам.
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени риска активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизий).
В расчет суммы активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешиваемых по степени риска, не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.
10. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата устанавливается в следующих размерах:
с 1 января 2015 года не менее 0,075 (включительно);
с 1 января 2016 года не менее 0,08 (включительно);
с 1 января 2017 года не менее 0,09 (включительно);
с 1 января 2018 года не менее 0,10 (включительно);
с 1 января 2019 года не менее 0,12 (включительно).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 140 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата рассчитывается по следующей формуле:
МР=Р/СК, где
МР - максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
Р - размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
СК - собственный капитал банковского конгломерата.

8. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері тұрған еліндегі оның қызметін реттейтін тиісті мемлекеттің уәкілетті органының нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Егер Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын банк конгломератының қатысушысына қатысты оның тұрған еліндегі оның қызметін реттейтін тиісті мемлекеттің уәкілетті органы меншікті капиталының нақты мөлшерін есептеу тәртібі белгіленбесе, онда меншікті капиталының нақты мөлшері осы Нормативтік мәндерінің 7-тармағына сәйкес айқындалады.
9. Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктіліғі коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
К = МК/А, мұнда:
К - меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті;
МК - банк конгломератының меншікті капиталы;
А - тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы.
Банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері (банк үшін - тәуекел дәрежесі бойынша) кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша № 358 Нұсқаулыққа сәйкес мөлшерленеді.
Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломераты қатысушысының активтерін, шартты және ықтимал міндеттемелерін мөлшерлеу кезінде банк конгломератының қатысушысы тұрған елде орналасқан тұлғаларға талаптар резидент тұлғаларға қойылатын талаптар ретінде салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Тәуекел дәрежесі бойынша активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді мөлшерлеу мақсаттары үшін активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелер олар бойынша арнайы резервтер (провизиялар) құрылған сомасына азайтылады.
Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелер сомаларын есептеуге банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.
10. Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффиценті мынадай мөлшерлерде белгіленеді:
2015 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 0,075 (қоса алғанда);
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 0,08 (қоса алғанда);
2017 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 0,09 (қоса алғанда);
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 0,10 (қоса алғанда);
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап кемінде 0,12 (қоса алғанда).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекелдің ең жоғары мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖМ = Т/МК мұнда:
ЖМ - банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекелдің ең жоғары мөлшері;
Т - банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекел мөлшері;
МК - банк конгломератының меншікті капиталы.

12. Размер риска на одного заемщика рассчитывается аналогично установленными требованиями Инструкции № 358.
В размер риска на одного заемщика не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.
13. Максимальный размер риска на одного заемщика не превышает:
1) 25 (двадцати пяти) процентов от собственного капитала банковского конгломерата для прочих заемщиков (в том числе не более 0,10 от собственного капитала банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch);
2) 10 (десяти) процентов от собственного капитала банковского конгломерата лицу, являющемуся:
должностным лицом или руководящим работником участника банковского конгломерата, а также их близкими родственниками;
крупным участником участника банковского конгломерата, а также близким родственником крупного участника - физического лица, или близким родственником первого руководителя крупного участника - юридического лица;
юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется лицами, указанными в абзацах третьем и четвертом настоящего пункта, либо в котором, указанные лица владеют двадцатью пятью и более процентами голосующих акций (долей участия);
юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется участниками банковского конгломерата либо лицом, в котором участник банковского конгломерата владеет двадцатью пятью или более процентами голосующих акций (долей участия), должностными лицами данного лица, их близкие родственники.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Сумма рисков участников банковского конгломерата на одного заемщика, размер каждого из которых превышает десять процентов от собственного капитала банковского конгломерата, не превышает размер собственного капитала банковского конгломерата более чем в восемь раз.

12. Бір қарыз алушыға тәуекел мөлшері № 358 Нұсқаулықтың белгіленген талаптарына ұқсас есептеледі.
Бір қарыз алушыға тәуекел мөлшеріне банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.
13. Бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері мынадан:
1) басқа да қарыз алушылар үшін банк конгломератының меншікті капиталының 25 (жиырма бес) пайызынан (оның iшiнде Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резиденттерге және Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланктiк қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкiн болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінiң мiндеттемелерi бойынша банк конгломератының меншікті капиталының 0,10-нан артық емес);
2) банк конгломераты қатысушысының лауазымды тұлғасы немесе басшы қызметкері, сондай-ақ олардың жақын туысқандары;
банк конгломераты қатысушысының ірі қатысушысы, сондай-ақ ірі қатысушы - жеке тұлғаның жақын туысқаны немесе ірі қатысушы - заңды тұлғаның бірінші басшысының жақын туысқаны;
осы тармақтың үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу арқылы) бақылайтын заңды тұлға не онда дауыс беруші акциялардың (қатысу үлесінің) жиырма бес және одан астам пайызына ие көрсетілген тұлғалар;
банк конгломератына қатысушылар тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысуы арқылы) бақылайтын заңды тұлға не банк конгломератының қатысушысы дауыс беруші акциялардың (қатысу үлесінің) жиырма бес және одан астам пайызына ие тұлға, осы тұлғаның лауазымды тұлғалары, олардың жақын туысқандары болып табылатын тұлғалар бойынша банк конгломератының меншікті капиталының 10 (он) пайызынан аспайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Әрқайсысының мөлшері банк конгломератының меншікті капиталының он пайызынан асатын бір қарыз алушыға банк конгломераты қатысушыларының тәуекелдер сомасы банк конгломератының меншікті капиталының мөлшерінен сегіз еседен астам аспауы тиіс.

15. Если общий объем требований участников банковского конгломерата к заемщику на предыдущую отчетную дату находился в пределах ограничений, установленных Нормативными значениями, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банковского конгломерата не более чем на пять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, либо в связи с увеличением требований банковского конгломерата к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на десять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях банковский холдинг или банк, не имеющий банковского холдинга, но имеющий дочернюю организацию в течение дня, следующего за днем возникновения вышеуказанного превышения, информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение периода до следующей отчетной даты. Если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
Приложение 1
к Нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о выполнении пруденциальных
нормативов банковским конгломератом
_______________________________________________________________
(наименование банковского холдинга либо банка, не имеющего
банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию)
(нужное подчеркнуть)
по состоянию на _______ 20__г.
Таблица 1
Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Наименование
Сумма (в тысячах тенге)
Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:
уставный (оплаченный) капитал банковского холдинга либо банка, не имеющего банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию
выкупленные (изъятый капитал) акции банковского холдинга либо банка, не имеющего банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию
Таблица 2
Расчет коэффициента достаточности собственного капитала
банковского конгломерата
Коэффициент достаточности собственного
капитала банковского конгломерата ______________
Наименование участника банковского конгломерата
Сумма (тысячах тенге)
1
Фактический размер собственного капитала участника 1 банковского конгломерата
1.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:

15. Егер осының алдындағы есепті күнде қарыз алушыға банк конгломератының қатысушылары талаптарының жалпы көлемі Нормативтік мәндерінде белгіленген шектеулер шегінде болып, бірақ банк конгломератының меншікті капиталының деңгейі осының алдындағы есепті күннен басталған кезең ішінде бес пайызға төмендеуіне байланысты не қарыз алушыға қойылатын талаптар көрсетілген, теңгенің шетел валютасына қатысты орташа алынған биржалық бағамының өсуінен қарыз алушыға банк конгломераты талаптарының осының алдындағы есепті күннен басталған кезең ішінде он пайыз артуына байланысты соңынан көрсетілген шектеулердің, бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің нормативі орындалған болып саналады.
Көрсетілген жағдайларда банк холдингі немесе банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банк жоғарыда көрсетілген шектеулерден асып кету туындағанда күннен кейінгі күн ішінде уәкілетті органды шектеулерден асып кету фактісі туралы хабардар етеді және келесі есепті күнге дейінгі кезең ішінде шектен асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету көрсетілген мерзімде жойылмаса, бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің нормативінен асып кету көрсетілген шектен асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы ретінде қаралады.
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес
ұйымы бар банктің атауы)
(қажеттісінің астын сызу қажет)
20__ж._______ жағдай бойынша
1-кесте
Банк конгломератының жарғылық капиталын есептеу
Атауы
Сома
(мың теңгемен)
Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:
банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің жарғылық (төленген) капиталы
банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің сатып алынған акциялары (алынған капиталы)
2-кесте
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік
коэффициентінің есебі
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті
_____________________________
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Сома
(мың теңгемен)
1
банк конгломератының 1 қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
1.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:

1.1.1
участника 2 банковского конгломерата
1.1.n
участника n банковского конгломерата
1.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
n
Фактический размер собственного капитала участника n банковского конгломерата
n.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:
n.1.1
участника n банковского конгломерата
n.1.n
участника n банковского конгломерата
n.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата
Сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Примечание:
строка "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)" равна строке "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата" за вычетом строки "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал";
строка "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал" равна сумме строк 1.1.1, …, 1.1.n;
строка "Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата" представляет собой сумму строк 1.2,…,n.2.
Таблица 3
Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование коэффициента
Размер риска (в тысячах тенге)
Отношение риска к размеру собственного капитала банковского конгломерата
Сведения о должнике и виде риска банковского конгломерата
Наименование должника
Вид риска (займ, гарантия)
Сумма (в тысячах тенге)
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, не связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Максимальный размер риска банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch)
Сумма рисков банковского конгломерата, размер каждого из которых превышает десять процентов собственного капитала банковского конгломерата
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2
к Нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Таблица 1
Таблица активов, условных и возможных обязательств,
участников банковского конгломерата взвешенных по степени
кредитного риска вложений
___________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
в тысячах тенге
Наименование
статьи
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
Степень
риска в
процентах
Сумма
активов,
условных
и
возможных
обяза-
тельств
по балансу
Элиминирование
Итого
Сумма активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешенных по
степени
кредитного риска
вложений
Дебет
Кредит
Активы:
I группа:
1
0
2
...
II группа
1
20
2
...
III группа
1
50
2
...
75
...
IV группа
1
100
2
...
V группа
1
100
2
...
...

1.1.1
банк конгломератының 2 қатысушысының
1.1.n
банк конгломератының n қатысушысының
1.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
n
Банк конгломераты n қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
n.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:
n.1.1
банк конгломератының n қатысушысының
n.1.n
банк конгломератының n қатысушысының
n.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
Банк конгломераты меншікті капиталының нақты мөлшері
Банк конгломераты қатысушыларының тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомалары
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті
Ескерту:
"Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)" деген жол "Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жол шегерілгенде "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолға тең;
"Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жол 1.1.1, …, 1.1.n жолдардың қосындысына тең;
"Банк конгломераты меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жол 1.2, …, n.2 жолдардың қосындысын білдіреді.
3-кесте
Бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерін есептеу
Коэффициенттің атауы
Тәуекелдің мөлшері (мың теңгемен)
Тәуекелдің банк конгломераты меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Борышкер және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
Борышкердің атауы
Тәуекелдің түрі (қарыз, кепілдік)
Сомасы (мың теңгемен)
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резиденттерге және Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланктiк қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкiн болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінiң мiндеттемелерi бойынша банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері.
Әрқайсысының мөлшері банк конгломераты меншікті капиталының он пайызынан асатын банк конгломераты тәуекелдерінің сомасы
Басшы
(есепке қол қоюға уәкілетті тұлға) (қолы) Тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Бас бухгалтер
(есепке қол қоюға уәкілетті тұлға) (қолы) Тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Мөр орны
Орындаушы (қолы, телефон нөмірі) Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
1-кесте
___________________________________________
(банк конгломератының атауы)
салымдарының кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша
банк конгломераты қатысушыларының мөлшерленген активтерінің,
шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі
мың теңгемен
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелері баптарының атауы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Баланс бойынша активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы
Элиминирлеу
Жиынтығы
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері сомасы
Дебет
Кредит
Активтер:
I-топ:
1
0
2
...
II-топ
1
20
2
...
III-топ
1
50
2
...
75
...
IV-топ
1
100
2
...
V-топ
1
100
2
...
...

150
...
Итого:
X
Сумма
условных и
возможных
обязательств,
взвешенных
по степени
кредитного
риска
X
Итого сумма
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
X
Примечание:
Графа "Сумма активов, условных и возможных обязательств по балансу (в тысячах тенге)" подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, в которых указывается их краткое наименование.
Условные и возможные обязательства взвешиваются по степени кредитного риска вложений в соответствии с Инструкцией № 358.
Таблица 2
Таблица активов, условных и возможных требований и
обязательств, взвешенных с учетом рыночного риска и
операционный риск
________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
Наименование риска
Наименование участников
банковского конгломерата
Сумма (в тысячах тенге)
Рыночный риск
Операционный риск
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
Графа "Наименование участников банковского конгломерата" подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, которые рассчитывают рыночные и операционные риски, а также их краткие наименования.
Приложение 3
к Нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Инвестиции участников банковского конгломерата в капитал других
юридических лиц, осуществленные в течение отчетного периода,
а также действующие по состоянию на "__" ______ 20__ года
__________________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
Наиме-
нование
юриди-
ческого
лица
Сумма участия
(стоимость)
приобретенных
акций (в тысячах
тенге)
Количество
акций (штук)
Соотно-
шение
количес-
тва
акций,
принад-
лежащих
участнику
банков-
ского
конгло-
мерата, к
общему
коли-
честву
разме-
щенных
акций
эмитента
или доля
участия в
уставном
капитале
юридичес-
кого лица
процен-
тах)
Дата
Рейтинг
участника
банков-
ского
конгло-
мерата
на
отчетную
дату
Номи-
нальная
(Покуп-
ная)
Балансовая
(нетто)
прос-
тые
при-
виле-
гиро-
ван-
ные
приоб-
рете-
ния
реали-
зации
Всего
в том
числе
прови-
зии
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Наименование участника банковского конгломерата n
n+1
Всего
х
х
х
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Структура портфеля ценных бумаг участников банковского
конгломерата, по состоянию на "__" ______ 20__ года
_________________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
Наименование
участника
банковского
конгломерата
ценные
бумаги
эмитент
Коли-
чество
ценных
бумаг
(штук)
Балансовая
стоимость
(нетто)
Дата
Рейтинг
на
отчетную
дату
вид
Нацио-
наль-
ный
иден-
тифи-
каци-
онный
номер
или
между-
народ-
ный
иден-
тифи-
каци-
онный
номер
Наи-
мено-
вание
ст-
рана
Всего
в том
числе
прови-
зии
(размер
отри-
цатель-
ной
кор-
ректи-
ровки)
сло-
жив-
шейся
вслед-
ствие
прочей
перео-
ценки
ценных
бумаг
приоб-
рете-
ния
пога-
шения
(реа-
лиза-
ции)
Эми-
тен-
та
Цен-
ной
бума-
ги
1.
2.
n.
Итого портфель ценных бумаг
х
х
х
х
х
х
х
х
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
в сведении по структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата указываются все инвестиции, за исключением, указанных в приложении 3 к настоящей Нормативным значениям.
Приложение 5
к нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Внутригрупповые сделки банковского конгломерата, заключенные в
течение отчетного периода, а также действующие по состоянию на
"__" ___________ 20__ года
__________________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
п/п
Наименование
участника
банковского
конгломерата
Наименование
контрагента
по операции
Вид
операции
Сумма (в
тысячах
тенге)
Дата
заключения
(дата начала
выполнения
условий)
договора
Дата
окончания действия
(дата окончания
выполнения
условий) договора
Требования (отток средств) к участникам банковского конгломерата
1
Участник 1
2
Участник 2
n
Участник n
Всего требований
(оттока средств)
Обязательства (приток средств) к участникам банковского конгломерата
1
Участник 1
2
Участник 2
n
Участник n
Всего
обязательств
(притока средств)
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:

150
...
Жиынтығы:
X
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы
X
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтері, шартты және ықтимал міндеттемелерінің жиынтық сомасы
X
Ескерту:
"Баланс бойынша активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы (мың теңгемен)" атты баған олардың қысқаша атауы көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына тиісті шағын бағандарға бөлінеді.
Шартты және ықтимал міндеттемелер № 358 Нұсқаулыққа сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
2-кесте
________________________________________
(банк конгломератының атауы)
нарықтық тәуекелді және операциялық тәуекелді ескере отырып,
мөлшерленген активтердің, шартты және ықтимал талаптар мен
міндеттемелердің кестесі
Тәуекелдің атауы
Банк конгломераты қатысушыларының атауы
Сомасы (мың теңгемен)
Нарықтық тәуекел
Операциялық тәуекел
Басшы _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Бас бухгалтер _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Мөр орны
Орындаушы _____________ ___________________________________________
(қолы, телефон Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
нөмірі)
Ескерту:
"Банк конгломераты қатысушыларының атауы" атты баған олардың қысқаша атауы көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына тиісті шағын бағандарға бөлінеді, олар нарықтық және операциялық тәуекелдерді есептейді, сондай-ақ олардың қысқаша атаулары көрсетіледі.
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
3-қосымша
__________________________________________________
(банк конгломератының атауы)
есепті кезең ішінде жүзеге асырылған,
сондай-ақ 20__ жылғы "____" ______ жағдай бойынша қолданыста
болатын банк конгломераты қатысушыларының басқа заңды
тұлғалардың капиталына инвестициялары
Заңды тұлғаның атауы
Сатып алынған акциялардың қатысу сомасы (құны) (мың теңгемен)
Акциялар саны (дана)
Эмитенттің орналастырылған акцияларының жалпы санындағы банк конгломераты қатысушысына тиесілі акциялар санының арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен)
Күні
Есепті күнде банк конгломераты қатысушысының рейтингі
Номиналды (Сатып алынған)
Баланстық (нетто)
жай
артықшылықты
сатып алу
өткізу
Барлығы
оның ішінде провизиялар
1 банк конгломераты қатысушысының атауы
1.
n.
n банк конгломераты қатысушысының атауы
n+1
Барлығы
х
х
х
Басшы _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Бас бухгалтер _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Мөр орны
Орындаушы _____________ ___________________________________________
(қолы, телефон Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
нөмірі)
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
__________________________________________________
(банк конгломератының атауы)
20__ жылғы "____" ______ жағдай бойынша
банк конгломераты қатысушыларының
бағалы қағаздар портфелінің құрылымы
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Бағалы қағаздар
эмитент
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Баланстық құн (нетто)
Күні
Есепті күндегі рейтинг
түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Атауы
елі
Барлығы
оның ішінде бағалы қағаздардың басқа да қайта бағалауынан болған провизиялар (теріс түзетудің мөлшері)
Эмитенттің
Бағалы қағаздың
Сатып алу
өтеу(өткізу)
1.
2.
n.
Бағалы қағаздар портфелінің жиынтығы
х
х
х
х
х
х
х
х
Басшы _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Бас бухгалтер _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Мөр орны
Орындаушы _____________ ___________________________________________
(қолы, телефон Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
нөмірі)
Ескерту:
банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің құрылымы жөніндегі мәліметінде Нормативтік мәндерінің 3-қосымшада көрсетілгендерді қоспағанда, барлық инвестициялар көрсетіледі
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
_________________________________________________
(банк конгломератының атауы)
есепті кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ 20__ жылғы "____" ______ жағдай бойынша
қолданыстағы банк конгломератының топ ішілік мәмілелері
р/с №
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Операция жөніндегі қарсы агенттің атауы
Операция түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн(талаптарды орындаудың басталған күні)
Шарттың қолданылуы аяқталған күн (талаптарды орындаудың аяқталған күні)
Банк конгломераты қатысушыларына қойылатын талаптар (қаражаттың әкетілуі)
1
1 қатысушы
2
2 қатысушы
n
n қатысушы
Талаптардың (қаражаттың әкетілуі) барлығы
Банк конгломераты қатысушыларының міндеттемелері (қаражаттың келуі)
1
1 қатысушы
2
2 қатысушы
n
n қатысушы
Міндеттемелердің (қаражаттың келуі) барлығы
Басшы _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Бас бухгалтер _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Мөр орны
Орындаушы _____________ ___________________________________________
(қолы, телефон Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
нөмірі)
Ескерту:

в сведении по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, указываются все сделки, за исключением сделок, указанных в приложениях 3 и 4 к настоящей Нормативным значениям.
Приложение 6
к нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов и иных
обязательных лимитов для банковского
конгломерата, а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Сведения обо всех обязательствах участников банковского
конгломерата перед третьими лицами, составляющих десять и более
процентов от собственного капитала банковского конгломерата
действующих по состоянию на отчетную дату
__________________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
контрагента
Вид
операции
Вид
валюты
Сумма
(в тысячах
тенге)
Дата
заключения
(дата начала
выполнения
условий)
договора
Дата окончания
действия (дата
окончания
выполнения
условий) договора
(Наименование участника банковского конгломерата 1)
1
2
n
Итого обязательства
участника 1
(Наименование участника банковского конгломерата …)
1
2
n
Итого обязательства
участника ….
(Наименование участника банковского конгломерата n)
1
2
n
Итого обязательства
участника n
Руководитель
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на (подпись) Фамилия, имя, отчество (при наличии)
подписание отчета)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона) Фамилия, имя, отчество (при наличии)

банк конгломератының топ ішілік мәмілелері жөніндегі мәліметінде Нормативтік мәндерінің 3 және 4-қосымшаларда көрсетілген мәмілелерді қоспағанда, барлық мәмілелер көрсетіледі.
Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
6-қосымша
Нысан
__________________________________________________
(банк конгломератының атауы)
банк конгломераты қатысушыларының есепті күндегі жағдай бойынша
қолданыста болатын банк конгломераты меншікті капиталының он
және одан да көп пайызын құрайтын үшінші тұлғалар алдындағы
барлық міндеттемелері туралы мәліметтер
Ескерту. 6-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 383 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қарсы агенттің атауы
Операция түрі
Валюта түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн (талаптарды орындаудың басталған күні)
Шарттың қолданылуы аяқталған күн (талаптарды орындаудың аяқталған күні)
(1 банк конгломераты қатысушысының атауы)
1
2
n
1 қатысушы міндеттемесінің жиынтығы
(... банк конгломераты қатысушысының атауы)
1
2
n
... қатысушы міндеттемесінің жиынтығы
(n банк конгломераты қатысушысының атауы)
1
2
n
n қатысушы міндеттемесінің жиынтығы
Басшы _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Бас бухгалтер _________ _______________________________________
(есепке қол қоюға (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
уәкілетті тұлға)
Мөр орны
Орындаушы _____________ ___________________________________________
(қолы, телефон Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
нөмірі)