Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области космической деятельности
Совместный приказ и. о. Председателя Национального космического агентства Республики Казахстан от 16 апреля 2012 года № 46/НК и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 20 апреля 2012 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2012 года № 7671. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 858 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 631
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 17.08.2015 № 858 и Министра национальной экономики РК от 04.09.2015 № 631 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области космической деятельности.
2. Департаменту стратегического планирования и технического регулирования Национального космического агентства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего совместного приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Национального космического агентства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Национального космического агентства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
И.о. Председателя                  Министр экономического
Национального космического         развития и торговли
агентства Республики Казахстан     Республики Казахстан
_______________ М. Молдабеков      ______________ Б. Сагинтаев
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Председателя Национального
космического агентства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2012 года
№ 46/нк
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 20 апреля 2012 года № 119
Критерии оценки степени рисков в сфере частного
предпринимательства в области космической деятельности

Ғарыш қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі төрағаның м.а. 2012 жылғы 16 сәуірдегі № 46/нқ және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 20 сәуірдегі № 119 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 21 мамырда № 7671 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 858 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 631 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.08.2015 № 858 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.09.2015 № 631 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған ғарыш қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігі Стратегиялық жоспарлау және техникалық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғарыш агенттігі                Экономикалық даму және
төрағасының міндетін атқарушы         сауда министрі
_______________ М. Молдабеков         _________ Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ғарыш агенттігі
төраға міндетін
атқарушысының 2012 жылғы
16 сәуірдегі № 46/нқ және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 20 сәуірдегі
№ 119 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Ғарыш қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области космической деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности» и от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для определения показателей рисков в целях отнесения проверяемых субъектов частного предпринимательства в области космической деятельности к степеням риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск в области космической деятельности - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта в области космической деятельности жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты – физические лица, юридические лица, в том числе их филиалы и представительства, осуществляющие космическую деятельность на территории Республики Казахстан.
3. Отнесение проверяемых субъектов по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. При первичном распределении все проверяемые субъекты относятся к высокой степени риска.
5. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам риска осуществляется на основании критериев оценки степени риска.
К критериям степени риска относятся:
1) отсутствие высшего образования физического лица по профилю лицензируемого вида деятельности – 4 баллов;
2) отсутствие стажа работ у физического лица в сфере использования космического пространства не менее трех лет – 4 баллов;
3) отсутствие у первого руководителя юридического лица высшего образования и стажа работы не менее трех лет на руководящей должности – 10 баллов;
4) отсутствие в штате у юридического лица не менее 10 % состава специалистов, имеющих высшее образование по профилю лицензируемого вида деятельности со стажем работы в соответствии с квалификацией не менее трех лет – 10 баллов;
5) отсутствие технико-производственной базы (помещений, специального лабораторного, стендового, производственного, технологического, испытательного и измерительного оборудования, контрольно-проверочной аппаратуры) на праве собственности или ином вещном праве – 15 баллов;
6) отсутствие технического проекта, в котором отражены назначение проекта, территория, на которой будет разворачиваться производство или предоставление услуг, описание технологического процесса, обеспечивающих выполнение заявленных работ – 30 баллов.

1. Осы ғарыш қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) «Ғарыш қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы заңдарына сәйкес ғарыш қызметі саласындағы жеке кәсіпкерліктің тексерілетін субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында тәуекелдер көрсеткіштерін айқындау үшін әзірленген.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылған:
1) ғарыш қызметі саласындағы тәуекел – тексерiлетiн субъектiнiң ғарыш қызметi нәтижесiндегі салдарының ауырлық дәрежесi ескерiле отырып, адамның өмiрiне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделерiне, мемлекеттiң мүлiктiк мүдделерiне зиян келтiру ықтималдығы;
2) тексерілетін субъектілер – Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, оның ішінде олардың филиалдары мен өкілдіктері.
3. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелері бойынша жатқызу бірінші және кейінгі бөлу арқылы жүзеге асырылады.
4. Бірінші бөлу кезінде барлық тексерілетін субъектілер тәуекелі жоғары дәрежеге жатқызылады.
5. Тексерілетін субъектілерді тәуекел топтары бойынша кейінгі бөлу тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері негізінде жүзеге асырылады.
Тәуекел дәрежесінің өлшемдеріне мыналар жатады:
1) жеке тұлғада лицензияланатын қызмет түрінің бейіні бойынша жоғары білімінің болмауы – 4 балл;
2) жеке тұлғада ғарыш кеңістігін пайдалану саласында үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болмауы – 4 балл;
3) заңды тұлғаның бірінші басшысында жоғары білімінің және басшы лауазымында үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болмауы – 10 балл;
4) заңды тұлғаның штатында біліктілігіне сәйкес кемінде үш жыл жұмыс өтілімен лицензияланатын қызмет түрінің бейіні бойынша жоғары білімі бар мамандар құрамының 10% кем емес болмауы – 10 балл;
5) жобаның мақсаты, өндіріс өрістейтін немесе қызметтер көрсетілетін аумақ, мәлімделген жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ететін технологиялық процестің сипаты, мәлімделген жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ететін техникалық жобаның болмауы – 15 балл;
6) меншік құқығында немесе өзге де заттық құқықта техникалық-өндірістік базаның (үй-жайлардың, арнайы зертханалық, стенділік, өндірістік, технологиялық, сынақтық және өлшегіш жабдықтың, бақылау-тексеру аппаратурасының) болмауы – 30 балл.

6. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога.
7. Результаты суммарного итога используются для распределения проверяемых субъектов по соответствующим степеням риска, в следующем порядке:
1) высокая степень риска – от 30 и более баллов;
2) средняя степень риска – от 11 до 30 баллов;
3) незначительная степень риска – до 10 баллов (включительно).
8. Отбор проверяемых субъектов на проведение плановой проверки внутри одной группы риска осуществляется по принципу:
1) наибольшему не проверенному периоду;
2) наибольшему количеству набранных баллов.

6. Тәуекел өлшемдері бойынша баллдар жалпы қосылған қорытынды шығару үшін қосылады.
7. Қосылған қорытынды нәтижелері мынадай тәртіпте:
1) тәуекелі жоғары дәрежесі – 30 және одан жоғары баллдар;
2) тәуекелі орта дәрежесі – 11-ден 30 баллға дейін;
3) тәуекелі мардымсыз дәрежесі – 10 баллға дейін (қоса алғанда) тексерілетін субъектілерді тиісті тәуекел дәрежелері бойынша жатқызу үшін пайдаланылады.
8. Тәуекелдің бір тобының ішінде жоспарлы тексеріс жүргізуге тексерілетін субъектілерді іріктеу мына принцип бойынша жүзеге асырылады:
1) тексерілмеген ең үлкен кезеңі;
2) жиналған баллдың ең үлкен саны.