Об утверждении Правил разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечня отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 156-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2012 года № 7730. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень отраслей и секторов экономики, в которых могут осуществляться внутренние проекты согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту низкоуглеродного развития направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Н. Каппаров
Приложение 1
к приказу Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 156-ө
Правила разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов
1. Общие положения
1. Правила разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов (далее - Правила) определяют порядок разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) базовый сценарий – сценарий, отражающий уровень выбросов парниковых газов или уровень поглощения парниковых газов в случае отсутствия предлагаемого внутреннего проекта, в сравнении с которым оценивается достигнутый объем сокращения выбросов и (или) поглощения парниковых газов;
2) внутренний проект по сокращению выбросов (далее – внутренний проект) - деятельность или виды деятельности, направленные на сокращение выбросов парниковых газов или увеличение поглощения парниковых газов, осуществляемые на основе механизма внутреннего сокращения выбросов парниковых газов и изменяющие условия, идентифицированные в базовом сценарии.

Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібін және олардың жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 156-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 маусымда № 7730 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшасына сәйкес Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібі;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшасына сәйкес Олардың жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесі.
2. Төменкөміртекті даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 14 мамырдағы № 156-ө
бұйрығына 1-қосымша
Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі
жобаларды әзірлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық сценарий – парниктік газдар шығарындыларын және (немесе) сіңірулерін азайтудың қол жеткізілген көлемі салыстырылатын ұсынылған ішкі жоба болмаған жағдайда, парниктік газдар шығарындыларының деңгейін немесе парниктік газдар сіңірулерінің деңгейін бейнелейтін сценарий;
2) парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту жөніндегі ішкі жоба (бұдан әрі – ішкі жоба) - парниктік газдар шығарындыларын азайтуға немесе парниктік газдар сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған парниктік газдар шығарындыларын ішкі азайту тетігі негізінде жүзеге асырылатын және базалық сценарийде сәйкестендірілген жағдайларды өзгертетін қызметтер немесе қызмет түрлері.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Разработка внутренних проектов осуществляется заявителем проекта.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов
4. Разработка внутренних проектов предусматривает реализацию следующих задач:
1) планирование проекта и подготовка концепции проекта (проектной идеи);
2) идентификация источников выбросов, либо поглотителей и накопителей парниковых газов, с которыми будет связан проект;
3) определение базового сценария проекта;
4) разработка процедур количественной оценки и мониторинга в отношении сокращений и увеличения поглощения парниковых газов на основе национальных или международных методик;
5) подготовка проектной документации и плана мониторинга проекта на основе национальных или международных методик.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На стадии планирования внутреннего проекта инициатор составляет описание проекта, определяет базовые условия для его выполнения, способы сокращения выбросов парниковых газов или увеличения их поглощения, предварительно оценивает ожидаемое сокращение выбросов парниковых газов или увеличение их поглощения, идентифицирует риски, связанные с реализацией проекта, составляет предварительный календарный план выполнения проекта.
6. Если внутренний проект не подпадает под одностадийную процедуру рассмотрения, то инициатор проекта по результатам стадии планирования готовит концепцию проекта (проектную идею) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Заявитель проекта проводит оценку базового сценария внутреннего проекта на основе:
1) сведений о фактических выбросах парниковых газов из источников и (или) их абсорбции поглотителями;
2) учета возможных неопределенностей в отношении условий реализации внутреннего проекта;
3) учета стратегических планов, программ и действия регулирующих норм по соответствующим видам экономической деятельности;
4) одной из утвержденных национальных или международных методик.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ішкі жобаларды әзірлеуді жобаның өтініш берушісі жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі
ішкі жобаларды әзірлеу тәртібі
4. Ішкі жобаларды әзірлеу келесі міндеттердің іске асырылуын қарастырады:
1) жобаны жоспарлау және жоба тұжырымдамасын дайындау (жобалық идеялар);
2) жобамен байланысты болатын парниктік газдар шығарындыларының көздерін немесе сіңірулері мен жинаушыларды сәйкестендіру;
3) жобаның базалық сценарийін анықтау;
4) ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің негізінде парниктік газдарды азайтуға және сіңірулерін ұлғайтуға қатысты сандық бағалау және мониторинг рәсімдерін әзірлеу;
5) ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің негізінде жобалық құжаттаманы және жобаның мониторинг жоспарын дайындау.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жоба бастамашысы ішкі жобаны жоспарлау сатысында жобаның сипатталуын құрастырады, оның орындалуы үшін базалық жағдайларды, парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе олардың сіңірулерін ұлғайту тәсілдерін анықтайды, парниктік газдар шығарындыларының күтілетін азаюын немесе олардың сіңірулерінің ұлғаюын алдын ала бағалайды, жобаны іске асырумен байланысты қауіп-қатерді сәйкестендіреді, жобаның орындалуының алдын ала күнтізбелік жоспарын құрастырады.
6. Егер де ішкі жоба қарастырудың бір сатылы рәсіміне енбесе, онда жоба бастамашысы жоспарлау сатысы нәтижесі бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоба тұжырымдамасын (жоба идеясын) дайындайды.
7. Жобаның өтініш берушісі жобаның базалық сценарийіне мыналардың негізінде бағалау жүргізеді:
1) көздерден және (немесе) олардың сіңірулерінің абсорбциясынан парниктік газдардың нақты шығарындылары туралы мәліметтер;
2) жобаны іске асыру шартына қатысты мүмкін болатын белгісіздіктер есебі;
3) экономикалық қызметтің тиісті түрлері бойынша реттейтін норманың стратегиялық жоспарлар, бағдарламалар және іс-қимылдар есебі;
4) бекітілген ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің бірі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. В случае использования в одном внутреннем проекте нескольких однотипных источников и единых технологий допускается разработка базового сценария для одного источника и распространение этих исходных условий на другие источники.
9. Разработка проектной документаций для внутреннего проекта по сокращению выбросов парниковых газов и проектной документации для проекта по увеличению поглощения парниковых газов производятся по формам, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
10. Заявитель проекта разрабатывает процедуры количественного определения сокращения выбросов парниковых газов или увеличения их поглощения по отношению к базовому сценарию проекта.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Описание разработанных или использованных заявителем проекта процедур количественного определения и мониторинга включается в план мониторинга, который составляется по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
разработки внутренних проектов по
сокращению выбросов парниковых газов
форма
Концепция проекта (проектная идея)
1. Краткое описание проекта: название; цель; тип проекта; предполагаемое место реализации; краткое описание проекта и предлагаемые меры.
2. Информация о заявителе внутреннего проекта: Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица; регистрационные данные, адрес; контактное лицо по проекту; основной вид деятельности.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Описание базовых условий, существующих до выполнения проекта: наиболее вероятная технология и уровень выбросов, которые имели бы место в отсутствие предлагаемого проекта; существующие законодательные, экономические и иные условия.
4. Способы сокращения выбросов и увеличения поглощения парниковых газов и финансирование: указание категории деятельности, например, переход на использование возобновляемых источников энергии, меры по энергоэффективности, увеличение лесистости и т.д.; краткое описание технических аспектов и планируемых технологий; ожидаемые затраты на реализацию проекта.

8. Ішкі жобаларда бірнеше бір типті көздер және бірыңғай технологиялар пайдаланған жағдайда бір көз үшін базалық сценарий әзірлеуге және осы бастапқы жағдайларды тарату басқа көздерге беріледі.
9. Парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту бойынша жоба үшін жобалық құжаттамалар және парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобалар үшін жобалық құжаттаманы әзірлеу осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалады.
10. Жобаның өтініш берушісі парниктік газдар шығарындыларын азайтудың немесе олардың сіңірулерін жобаның базалық сценарийімен салыстырғанда ұлғайтудың мөлшерлік анықтау рәсімін әзірлейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жобаның өтініш берушісімен әзірленген немесе қолданылған мониторинг және мөлшерлік анықтау рәсімінің сипаттамасы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылатын мониторингі жоспарына енгізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Парниктік газдар шығарындыларын
азайту жөніндегі ішкі жобаларды
әзірлеу қағидаларына 1-қосымша
нысан
Жоба тұжырымдамасының нысаны (жобалық идея)
1. Жобаның қысқаша сипаттамасы: жобаның атауы; мақсаты; типі; болжамды іске асыру орны; жобаның қысқаша сипаттамасы және ұсынылған шаралар.
2. Ішкі жоба бастамашысы туралы ақпарат: жеке тұлғаның ТАӘ немесе заңды тұлғаның атауы; тіркеу деректері; мекенжайы; жоба бойынша байланысатын тұлға; негізгі қызмет түрі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жобаны орындағанға дейін бар базалық шарттардың сипаттамасы: ұсынылған жоба болмаған жағдайда орнын табатын неғұрлым мүмкін технология және шығарындылар деңгейі; қазіргі заңнама, экономикалық және өзге шарттар.
4. Парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңірулерін ұлғайту тәсілдері және қаржыландыру: қызмет категориясын көрсету, мысалы, жаңартылатын энергия көздеріне көшу, энергия тиімділік бойынша шаралар, ормандылықты ұлғайту және т.б.; техникалық аспектілер мен жоспарланған технологиялардың қысқаша сипаттамасы; жобаны іске асыруға күтілетін шығындар.

5. Ожидаемое сокращение или увеличение поглощения: виды парниковых газов; предварительно оцениваемые объемы сокращений выбросов или увеличения поглощения; ожидаемый период для достижения сокращения или увеличения поглощения.
6. Риски, связанные с реализацией проекта, в том числе в отношении поиска инвесторов, реализации проекта по планируемому месту реализации, утечек выбросов, которые могут иметь место вследствие осуществления проекта за пределами его границ.
7. Календарный план выполнения проекта: текущий статус проекта; ожидаемые сроки подготовки проектной документации, начала реализации проекта; продолжительность проекта.
Приложение 2 к Правилам
разработки внутренних проектов по
сокращению выбросов парниковых газов
форма
Проектная документация для внутреннего проекта
по сокращению выбросов парниковых газов
1. Сведения об участниках проекта
1. Наименование инициатора проекта.
2. Юридический адрес и адрес места нахождения инициатора проекта.
3. Основной вид деятельности инициатора проекта.
4. Данные о государственной регистрации инициатора проекта.
5. Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя инициатора
проекта.
6. Фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес, телефон, факс и
адрес электронной почты контактного лица инициатора проекта.
7. Наименование инвестора проекта.
8. Юридический адрес и адрес места нахождения инвестора проекта.
9. Основной вид деятельности инвестора проекта.
2. Общее описание проекта
1. Название проекта.
2. Описание проекта.
3. Участники проекта.
4. Техническое описание проекта.
5. Место расположения проекта (регион, населенный пункт, сведения о
географическом расположении проекта, позволяющие однозначно
идентифицировать проект).
6. Технология (-ии), которые будут внедрены, или меры, операции или
действия, которые будут предприняты в рамках проекта.
7. Краткое объяснение того, как антропогенные выбросы парниковых
газов из источников будут сокращаться через предлагаемый проект,
включая пояснение, почему сокращение выбросов не произойдет, если
проект не будет внедрен, принимая во внимание базовые условия.
8. Оцениваемые объемы сокращения выбросов за период выпуска
углеродных единиц по проекту.
9. Одобрение проекта заинтересованными сторонами.
3. Базовый сценарий
1. Описание и обоснование базового сценария.
2. Описание того, как антропогенные выбросы парниковых газов из
источников сокращаются ниже того уровня, который бы имел место при
отсутствии проекта.
3. Описание того, как определены границы деятельности применительно
к проекту.
4. Дополнительная информация по базовому сценарию, включая дату
определения и лиц, вовлеченных в его определение.

5. Күтілетін азайтулар немесе сіңірулердің ұлғаюы: парниктік газдар түрлері; шығарындылардың азаюы мен сіңірулерінің ұлғаюы көлемін алдын ала бағалау; азайтуға қол жеткізу немесе сіңірулердің ұлғаюы үшін күтілетін кезең.
6. Жобаны іске асырумен байланысты, оның ішінде, жоба шегінен тыс жүзеге асырыла алатын инвесторларды іздеуге, жобаны жоспарланған жерде іске асыруға, шығарындылар кемуіне қатысты қауіп – қатерлер.
7. Жобаны орындаудың күнтізбелік жоспары: жобаның ағымдағы мәртебесі, жобалық құжаттаманы дайындаудың күтілетін мерзімі, жобаны іске асыру басы; жобаның ұзақтылығы.
Парниктік газдар шығарындыларын
азайту жөніндегі ішкі жобаларды
әзірлеу қағидаларына 2-қосымша
нысан
Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі
жобалар үшін жобалық құжаттама
1. Жобаға қатысушылар туралы ақпарат
1. Жоба бастамашысының атауы.
2. Жоба бастамашысының заңды мекенжайы және орналасқан мекенжайы.
3. Жоба бастамашысының қызметінің негізгі түрі.
4. Жоба бастамашысының мемлекеттік тіркеуі туралы деректер.
5. Жоба бастамашысының жетекшісінің аты-жөні.
6. Жоба бастамашысының аты-жөні, мекенжайы, телефоны, факсі және
байланысты тұлғаның электрондық поштасы.
7. Жоба инвесторының атауы.
8. Жоба инвесторының заңды мекенжайы және орналасқан мекенжайы.
9. Жоба инвесторының қызметінің негізгі түрі.
2. Жобаның жалпы сипаттамасы
1. Жоба атауы.
2. Жоба сипаттамасы.
3. Жобаға қатысушылар.
4. Жобаның техникалық сипаттамасы.
5. Жобаның орналасқан орны: (аймақ, елді мекен, жобаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жобаның географиялық орналасқан жері туралы мәлімет).
6. Жоба шеңберінде ендірілетін технология(лар), немесе қолданылатын шаралар, операциялар немесе іс-қимылдар.
7. Парниктік газдардың антропогендік шығарындылары көздерден ұсынылған жоба арқылы қысқаруына қатысты қысқаша түсініктеме, оның ішінде, базалық шарттарды назарға ала отырып, жоба енгізілмесе, онда шығарындылар неге азаймайды түсініктемесін қоса алғанда.
8. Жоба бойынша көміртегі бірліктерін шығару кезеңінде бағаланатын шығарындардың азаю көлемі.
9. Жобаны мүдделі тараптың мақұлдауы.
3. Базалық сценарий
1. Базалық сценарийдің сипаттамасы және негіздемесі.
2. Жоба болмаған жағдайда, парниктік газдардың антропогенді шығарындары көздерден берілген деңгейден төмен қысқаруының сипаттамасы.
3. Жобаға қатысты қолданылатын қызмет шегі анықталуының сипаттамасы.
4. Базалық сценарий бойынша қосымша ақпарат, оның ішінде: анықтау күні және тартылған тұлғалар.

4. Продолжительность проекта и периода выпуска углеродных единиц
1. Дата начала проекта.
2. Ожидаемая продолжительность проекта.
3. Продолжительность периода выпуска углеродных единиц.
5. Оценка сокращения выброса парниковых газов
1. Оцениваемые объемы выбросов по проекту.
2. Оцениваемые утечки.
3. Сумма ожидаемого сокращения и утечек выбросов.
4. Оцениваемые выбросы по базовому сценарию.
5. Объем сокращений выбросов от проекта с учетом ожидаемых утечек
6. Общая таблица значений, полученных по пункту 1 и 5
6. Комментарии заинтересованных сторон
Информация о комментариях заинтересованных сторон и как они были
учтены участниками проекта.
Приложение 3 к Правилам
разработки внутренних проектов по
сокращению выбросов парниковых газов
форма
Проектная документация для проекта
по увеличению поглощения парниковых газов
1. Информация об участниках проектах
1. Наименование инициатора проекта.
2. Юридический адрес и адрес места нахождения инициатора проекта:
3. Основной вид деятельности инициатора проекта.
4. Данные о государственной регистрации инициатора проекта.
5. Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя инициатора
проекта.
6. Фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес, телефон, факс и
адрес электронной почты контактного лица инициатора проекта.
7. Наименование инвестора проекта.
8. Юридический адрес и адрес места нахождения инвестора проекта.
9. Основной вид деятельности инвестора проекта.
2. Общее описание проекта
1. Название проекта.
2. Описание проекта.
3. Участники проекта.
4. Техническое описание проекта.
5. Место расположения проекта (регион, населенный пункт, сведения о
географическом расположении проекта, позволяющие однозначно
идентифицировать проект).
6. Технология (-ии), которые будут внедрены, или меры, операции или
действия, которые будут предприняты в рамках проекта.
7. Краткое объяснение того, как окончательное антропогенное
поглощение выбросов парниковых газов будет увеличено через
предлагаемый проект, включая пояснение, почему это повышение не
произойдет, если проект не будет внедрен, принимая во внимание
базовые условия.
8. Оцениваемые объемы окончательного увеличения поглощения за период
выпуска углеродных единиц.
9. Одобрение проекта заинтересованными сторонами.
3. Базовый сценарий
1. Описание и обоснование базового сценария.
2. Выбранные углеродные накопители.
3. Спецификация источников парниковых газов, выбросы которых будут
частью проекта, относящегося к изменению землепользования либо к
повышению лесистости.
4. Описание того, как конечная антропогенная абсорбция поглотителями
будет выше того уровня, который бы имел место при отсутствии
проекта.

4. Жобаның ұзақтылығы және көміртегі бірліктерін шығару кезеңі
1. Жобаның басталу күні.
2. Жобаның күтілетін ұзақтығы.
3. көміртегі бірліктерін шығару кезеңінің ұзақтылығы.
5. Парниктік газдар шығарындыларының азаюын бағалау
1. Жоба бойынша бағаланатын шығарындылар көлемдері.
2. Бағаланатын кемулер:
3. Шығарындылардың күтілетін азаю және кему соммасы.
4. Базалық сценарий бойынша бағаланатын шығарындылар.
5. Жобадан күтілетін кемулерді ескере отырып, шығарындылар азаюының көлемі.
6. 1 және 5 тармақтар бойынша алынған жалпы анықтамалар кестесі.
6. Мүдделі тараптардың түсініктемелері
Мүдделі тараптардың түсініктемелері және оның жобаға қатысушылармен қалай ескерілгендігі туралы ақпарат.
Парниктік газдар шығарындыларын
азайту жөніндегі ішкі жобаларды
әзірлеу қағидаларына 3-қосымша
нысан
Парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту бойынша жоба үшін
жобалық құжаттама
1. Жобаға қатысушылар туралы ақпарат
1. Жоба бастамашысының атауы.
2. Жоба бастамашысының заңды мекенжайы және орналасқан мекенжайы.
3. Жоба бастамашысының қызметінің негізгі түрі.
4. Жоба бастамашысының мемлекеттік тіркеуі туралы деректер.
5. Жоба бастамашысының жетекшісінің аты-жөні.
6. Жоба бастамашысының аты-жөні, мекенжайы, телефоны, факсі және байланысты тұлғаның электрондық поштасы.
7. Жоба инвесторының атауы.
8. Жоба инвесторының заңды мекенжайы және орналасқан мекенжайы.
9. Жоба инвесторы қызметінің негізгі түрі.
2. Жобаның жалпы сипаттамасы
1. Жоба атауы.
2. Жоба сипаттамасы.
3. Жобаға қатысушылар.
4. Жобаның техникалық сипаттамасы.
5. Жобаның орналасқан орны: (аймақ, елді мекен, жобаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жобаның географиялық орналасқан жері туралы мәлімет).
6. Жоба шеңберінде ендірілетін технология(лар), немесе қолданылатын шаралар, операциялар немесе іс-қимылдар.
7. Парниктік газдардың антропогендік шығарындылары көздерден ұсынылған жоба арқылы қысқаруына қатысты қысқаша түсініктеме, оның ішінде, базалық шарттарды назарға ала отырып, жоба енгізілмесе, онда шығарындылар неге азаймайды түсініктемесін қоса алғанда.
8. Көміртегі бірліктерін шығару кезеңіңде бағаланатын шығарындардың азаю көлемі.
9. Жобаны мүдделі тараптың мақұлдауы.
3. Базалық сценарий
1. Базалық сценарийдің сипаттамасы және негіздемесі.
2. Таңдалған көміртегі жинақтаушылар.
3. Парниктік газдар көздерінің ерекшелігі, шығарындылары жер пайдаланудың өзгеруіне немесе ормандылықтың артуына жататын жобалардың бір бөлігі болып табылады.
4. Соңғы антропогендік сіңірулерінің абсорбциясы жоба болмаған жағдайдағы деңгейден жоғары болуы туралы сипаттама.

5. Описание того, как определены границы деятельности применительно
к проекту.
6. Дополнительная информация по базовому сценарию, включая дату
определения и лиц, вовлеченных в его определение.
4. Продолжительность проекта и периода выпуска углеродных единиц
1. Дата начала проекта.
2. Ожидаемая продолжительность проекта.
3. Продолжительность периода выпуска углеродных единиц.
5. Оценка сокращения выброса парниковых газов
1. Оцениваемая конечная антропогенная абсорбция поглотителями по
проекту.
2. Оцениваемая конечная антропогенная абсорбция поглотителями по
базовому сценарию.
3. Разница оцениваемой конечной антропогенной абсорбции
поглотителями по проекту и по базовому сценарию.
4. Оцениваемые утечки.
5. Разница между пунктом 3 и пунктом 4, показывающая оцениваемое
повышение конечной антропогенной абсорбции поглотителями.
6. Общая таблица значений, полученных по пунктам 1 и 5
6. Комментарии заинтересованных сторон
Информация о комментариях заинтересованных сторон и как они были
учтены участниками проекта.
Приложение 4 к Правилам
разработки внутренних проектов по
сокращению выбросов парниковых газов
форма
План мониторинга внутреннего проекта
1. Название проекта.
2. Общее описание плана мониторинга.
3. Данные, которые будут использованы для проведения
мониторинга (расчета) выбросов и/или поглощений по проекту.
Порядковый
номер
деятельности
или
установки,
по которой
проводится
мониторинг
Вид
переменных
данных по
деятель-
ности, по
которым
ведется
мониторинг
Источник
данных
Единица
измерения
данных
Подсчитанный,
измеренный или
оцененный
объем
Частота
фиксации
данных
Соотношение
доли данных,
подвергаемых
мониторингу к
общему объему
соответствующих данных
4. Описание формулы, используемой для подсчета сокращения выбросов и/или увеличения поглощений от проекта (для каждого газа, источника и т.д., выбросы в тоннах эквивалента двуокиси углерода).
5. Данные, используемые для мониторинга (расчета) выбросов и/или поглощений по базовому сценарию
Порядковый
номер
деятельности
или
установки,
по которой
проводится
мониторинг
Вид
переменных
данных по
деятель-
ности,
по которым
ведется
мониторинг
Источник
данных
Единица
измерения
данных
Подсчитанный,
измеренный
или оцененный
объем
Частота
фиксации
данных
Соотношение
доли данных,
подвергаемых
мониторингу к
общему объему
соответствующих данных
6. Описание формулы, используемой для подсчета сокращения выбросов и/или увеличения поглощений по базовому сценарию (для каждого газа, источника и т.д., выбросы в тоннах эквивалента двуокиси углерода).
7. Оценка утечек от проекта в плане мониторинга, если применимо
Порядковый
номер
деятельности
или
установки,
по которой
проводится
мониторинг
Вид
переменных
данных по
деятель-
ности, по
которым
ведется
мониторинг
Источник
данных
Единица
измерения
данных
Подсчитанный,
измеренный
или оцененный
объем
Частота
фиксации
данных
Соотношение
доли данных,
подвергаемых
мониторингу к
общему объему
соответствующих
данных

5. Жобаға қатысты қолданылатын қызметтің шегі анықталуының сипаттамасы.
6. Базалық сценарий бойынша қосымша ақпарат, оның ішінде: анықтау күні және тартылған тұлғалар.
4. Жобаның ұзақтылығы және көміртегі бірліктерін шығару кезеңі
1. Жобаның басталу күні.
2. Жобаның күтілетін ұзақтығы.
3. Көміртегі бірліктерін шығару кезеңінің ұзақтылығы.
5. Парниктік газдар шығарындыларын азайтуды бағалау
1. Жоба бойынша сіңірулерінің бағаланатын соңғы антропогендік абсорбциясы.
2. Базалық сценарий бойынша сіңірулерінің бағаланатын соңғы антропогендік абсорбциясы.
3. Жоба және базалық сценарий бойынша сіңірулерінің бағаланатын соңғы антропогендік абсорбциясының айырмашылығы.
4. Бағаланатын кемулер.
5. Сіңірулерінің соңғы антропогендік абсорбциясының бағаланатын артуын көрсететін 3 және 4 тармақтары арасындағы айырмашылығы.
6. 1 және 5 тармақтар бойынша алынған мәндердің жалпы кестесі.
6. Мүдделі тараптардың түсініктемелері
Мүдделі тараптардың түсініктемелері және оның жоба қатысушыларымен ескерілуі
Парниктік газдар шығарындыларын
азайту жөніндегі ішкі жобаларды
әзірлеу қағидаларына 4-қосымша
нысан
Ішкі жобаның мониторинг жоспары
1. Жобаның атауы.
2. Мониторинг жоспарының жалпы сипаттамасы.
3. Жоба бойынша шығарындылар және/немесе сіңірулер мониторингін (есебін) өткізу үшін қолданылатын деректер.
Мониторинг өткізілетін қызмет немесе қондырғының реттік нөмірі
Мониторинг өткізілетін қызмет бойынша ауыспалы деректер түрі
Деректер көзі
Деректердің өлшем бірлігі
Саналған, өлшенген немесе бағаланған көлем
Бекіту және деректер жиілігі
Тиісінше деректерді жалпы көлем мониторингісіне соқтыратын деректерге қатысы
4. Жоба бойынша шығарындылар азайтуды және/немесе сіңірулерді ұлғайтуды есептеу үшін пайдаланылатын формулалардың сипаттамасы (әрбір газ, көз және т.б. үшін шығарындылар екі көміртегі тотығының тоннадағы баламасы).
5. Базалық сценарий бойынша шығарындылар және/немесе сіңірулер мониторингі (есебін) үшін қолданылатын деректер.
Мониторинг өткізілетін қызмет немесе қондырғының реттік нөмірі
Мониторинг өткізілетін қызмет бойынша ауыспалы деректер түрі
Деректер көзі
Деректердің өлшем бірлігі
Саналған, өлшенген немесе бағаланған көлем
Бекіту және деректер жиілігі
Тиісінше деректерді жалпы көлем мониторингісіне соқтыратын деректерге қатысы
6. Базалық сценарий бойынша шығарындылар азайтуды және/немесе сіңірулерді ұлғайтуды есептеу үшін пайдаланылатын формулалардың сипаттамасы (әрбір газ, көз және т.б. үшін шығарындылар екі көміртегі тотығының тоннадағы баламасы).
7. Егер қолданылатын болса, мониторинг жоспарында жобадан кемуді бағалау
Мониторинг өткізілетін қызмет немесе қондырғының реттік нөмірі
Мониторинг өткізілетін қызмет бойынша ауыспалы деректер түрі
Деректер көзі
Деректердің өлшем бірлігі
Саналған, өлшенген немесе бағаланған көлем
Бекіту және деректер жиілігі
Тиісінше деректерді жалпы көлем мониторингісіне соқтыратын деректерге қатысы

8. Описание формулы, используемой для подсчета утечек (для каждого газа, источника и т.д., выбросы в тоннах эквивалента двуокиси углерода).
9. Описание формулы, используемой для оценки сокращения выбросов от проекта (для каждого газа, источника и т.д.; сокращение выбросов в эквиваленте тонны CO2).
10. Описание процедур контроля качества и обеспечения качества, принятых для плана мониторинга.
11. Описание системы управления и деятельности, которая используется при внедрении плана мониторинга.
Приложение 2
к приказу Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 156-ө
Перечень отраслей и секторов экономики,
в которых могут осуществляться внутренние проекты
1. Отрасли экономики:
1) горнодобывающая и металлургическая (в части проектов утилизации шахтного метана);
2) сельское хозяйство;
3) жилищно-коммунальное хозяйство;
4) озеленение лесных и степных территорий;
5) предотвращение деградации земель;
6) возобновляемые источники энергии;
7) переработка коммунальных и промышленных отходов;
8) транспорт;
9) энергоэффективное строительство;
10) энергосбережение и повышение энергоэффективности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Сектора экономики:
1) нефинансовые корпорации;
2) органы государственного управления;
3) некоммерческие организации, обслуживающие домашние
хозяйства.

8. Кемуді санауға арналған формуланың сипаттамасы (әрбір газ, шығу көзі және т.б. үшін, көміртегі қос тотығы эквиваленті тоннасындағы шығарындылар).
9. Жобадан шығарындыларды азайтуды бағалау үшін пайдаланылатын формуланың сипаттамасы (әрбір газ, шығу көзі, т.б. үшін; CO2 тонна эквивалентіндегі шығарындыларды азайту).
10. Мониторинг жоспары үшін қабылданған сапаны бақылау және сапаны қамтамасыз ету рәсімінің сипаттамасы.
11. Мониторинг жоспарын ендірген жағдайда пайдаланылатын басқару және қызмет жүйесінің сипаттамасы.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2012 жылғы 14 мамырдағы № 156-ө
бұйрығына 2-қосымша
Ішкі жобалар жүзеге асырылуы мүмкін экономика секторлары
мен салаларының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Экономика салалары:
1) тау-кен өндіру және металлургия (шахталық метанды кәдеге жарату жобалары бөлігінде);
2) ауыл шаруашылығы;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
4) орман және далалы аумақтарды көгалдандыру;
5) жердің тозуының алдын алу;
6) жаңартылатын энергия көздері;
7) коммуналдық және өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу;
8) көлік;
9) энергия тиімді жұмсалатын құрылыс;
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру.
2. Экономика секторлары:
1) қаржылық емес бірлестіктер;
2) мемлекеттік басқару органдары;
3) үй шаруашылығына қызмет ететін коммерциялық емес ұйымдар.