Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 13)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 253-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2012 года № 7813. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.07.2017 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определения видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессии рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 13).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 25 июня 2012 года
№ 253-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 13)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 13) (далее - ЕТКС) состоит из раздела: "Жестяно-баночное и тубное производство".
2. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
3. Тарифно-квалификационная характеристика каждой профессии имеет два раздела: "Характеристика работ" и "Должен знать". Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (13-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 253-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 шілдеде № 7813 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.07.2017 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (13-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың ресми және мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 25 маусымдағы
№ 253-ө-м бұйрығымен бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (13-шығарылым)
1-бөлім Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының (5 - шығарылым) (бұдан әрі - БТБА) "Қаңылтыр-банкі және туб өндірісі" бөлімінен тұрады.
2. Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарылататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді.
3. Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамалары "Жұмыс сипаттамасы" және "Білуге тиіс" бөлімдерінен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиісті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды.
"Білуге тиіс" бөлімі жұмысшыға арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды, әдістер мен құралдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.

4. В тарифно-квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
5. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
6. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
7. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно-квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно-квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, не приводятся.
8. Тарифно-квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
9. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
10. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель профессий рабочих согласно приложению к ЕТКС, содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц.
11. Перечень наименований профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом "Жестяно-баночное и тубное производство", с указанием их наименований по действовавшему выпуску ЕТКС, указан в редакции 2002 года.

4. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды қамтымайды. Қажет болған жағдайда жұмыс беруші айрықшалықтарды ескере отырып, жұмысты орындау күрделілігіне сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбелерін әзірлей алады, олар тиісті разрядтағы жұмысшы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында бар.
5. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмысты орындауға тиіс.
6. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нормаларды, жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін, орындалатын жұмыстың (қызметтің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды, брак түрлерін және оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін, өндірістік дабылдатуды білуге тиіс.
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, анағұрлым біліктілігі төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары разрядтар кәсіптерінің сипаттамасында әдетте, көрсетілмейді.
8. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
9. Қызметкердің еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
10. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
11. "Қаңылтыр-банкі және туб өндірісі" бөлімінде қарастырылған жұмысшы кәсіптері атауларының, олардың БТБА шығарылымы бойынша қолданыстағы атаулары көрсетілген тізбесі 2002 жылғы редакциясында берілген.

Раздел 2. Жестяно-баночное и тубное производство
1. Комплектовщик туб
Параграф 1. Комплектовщик туб, 3-й разряд
12. Характеристика работ:
навертывание бушонов на тубы на автоматах и полуавтоматах;
загрузка бушонов и туб;
контроль комплектования туб;
автоматическая укладка туб в ящики;
установка и снятие ящиков с поддонов;
подналадка и регулировка обслуживаемого оборудования.
13. Должен знать:
устройство, правила подналадки и регулировки обслуживаемых автоматов и полуавтоматов;
технические требования, предъявляемые к тубам;
основные свойства обрабатываемых материалов.
2. Лакировщик туб
Параграф 1. Лакировщик туб, 3-й разряд
14. Характеристика работ:
покрытие внутренней поверхности туб защитным слоем лака методом распыления;
накатывание эмали на внешнюю поверхность туб для создания грунта при нанесении цветной печати;
проверка давления воздуха при процессе лакировки туб и консистенции эмали;
контроль за процессом лакировки туб;
подналадка и регулировка обслуживаемого оборудования.
15. Должен знать:
устройство, правила подналадки и регулировки обслуживаемого оборудования;
физико-химические и технологические свойства лака и эмали в пределах выполняемой работы;
правила и методы покрытия металла лаком и эмалью.
Параграф 2. Лакировщик туб, 4-й разряд
16. Характеристика работ:
покрытие внутренней поверхности туб защитным слоем лака методом распыления;
накатывание эмали на внешнюю поверхность туб для создания грунта при нанесении цветной печати;
проверка давления воздуха при процессе лакировки туб и консистенции эмали;
контроль за процессом лакировки туб;
подналадка и регулировка обслуживаемого оборудования;
проведение комплекса работ по покрытию внутренней поверхности туб защитным слоем лака а также при нанесении грунта;
цветной печати на внешнюю поверхность туб и пооперационной сушке на оборудовании автоматической линии.
17. Должен знать:
устройство, правила подналадки и регулировки обслуживаемого оборудования, физико-химические и технологические свойства лака и эмали в пределах выполняемой работы;
правила и методы покрытия металла лаком и эмалью.
3. Машинист лакировочных машин
Параграф 1. Машинист лакировочных машин, 3-й разряд
18. Характеристика работ:
управление лакировочными машинами при грунтовке, лакировке и покрытии эмалью листов, полос жести и жестяных банок;
сушка листов жести в сушильных агрегатах;
контроль температуры сушильных агрегатов с помощью ртутных термометров, пирометрических вольтметров;
подача листов или полос жести на вальцы лакировочной машины, регулировка скорости машины, заправка машин лаком, эмалью, скипидаром и растворителями;
смывка лака и эмали;
смена резины;
загрузка банок в машину;
наблюдение за работой автоматических приборов, сигнальных ламп и за качеством покрытия листов жести или полос и банок;
подналадка лакировочных машин.

2-бөлім Қаңылтыр-банкі және туб өндірісі
1. Тубтарды жинақтаушы
Параграф 1. Тубтарды жинақтаушы 3-разряд
12. Жұмыс сипаттамалары:
бушондарды автоматтар мен жартылай автоматтарда тубтарды айналдыра орау;
бушондар мен тубтарды тиеу. Тубтардың жинақталуын бақылау;
тубтарды жәшіктерге автоматты түрде орналастыру. Жәшіктерді төсемеге қою және одан түсіру. Қызмет көрсететін жабдықты реттемелеу.
13. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылымын, оларды реттемелеу және реттеу ережесін, тубтарға қойылатын техникалық талаптарды, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.
2. Тубтарды лактаушы
Параграф 1. Тубтарды лактаушы, 3-разряд
14. Жұмыс сипаттамалары:
тубтардың үстіңгі бетін тозаңдату әдісімен қорғаныс қабатпен жабу;
түсті баспа түсіру кезінде грунт жасау үшін тубтың сыртқы бетіне эмаль салу;
тубтарды лактау процесі мен эмаль консистенциясы кезінде ауаның қысымын тексеру;
тубтарды лактау процесін бақылау. Қызмет көрсететін жабдықты реттеу және реттемелеу.
15. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, оларды реттемелеу және реттеу ережесін, лактың және эмальдің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін, орындалатын жұмыс шегінде, металды лакпен және эмальмен жабу әдістерін.
Параграф 2. Тубтарды лактаушы, 4-разряд
16. Жұмыс сипаттамалары:
тубтардың үстіңгі бетін тозаңдату әдісімен қорғаныс қабатпен жабу;
түсті баспа түсіру кезінде грунт жасау үшін тубтың сыртқы бетіне эмаль салу;
тубтарды лактау процесі мен эмаль консистенциясы кезінде ауаның қысымын тексеру;
тубтарды лактау процесін бақылау. Қызмет көрсететін жабдықты реттеу және реттемелеу;
тубтардың үстіңгі бетін тозаңдату әдісімен қорғаныстық лак қабатымен жабу;
сондай-ақ тубтың сыртқы бетіне грунт;
түсті баспа түсіру жөніндегі жұмыс кешені мен автоматты желі жабдықтарында операциялық кептіру.
17. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, оларды реттемелеу және реттеу ережесін, лактың және эмальдің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттерін, орындалатын жұмыс шегінде, металды лакпен және эмальмен жабу әдістерін.
3. Лактайтын машинаның машинисі
Параграф 1. Лактайтын машинаның машинисі, 3-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр табақтарын, жолақтары мен қаңылтыр банкілерді грунттау, лактау және эмальмен жабу кезінде лактайтын машиналарды басқару;
қаңылтыр табақтарын кептіру агрегаттарында кептіру. Кептіру агрегаттарының температурасын сынап термометрлерінің, пирометриялық вольтметрлердің көмегімен бақылау. Қаңылтыр табақтарды немесе жолақтарды лактайтын машина валціне беру, машинаның жылдамдығын реттеу, машинаға лак, эмаль, скипидар мен ерітінді құю. Лак пен эмальды кетіру;
резинаны ауыстыру. Банкілерді машинаға тиеу. Автоматты аспаптардың, дабыл шамдарының жұмысын және қаңылтыр табақтар мен жолақтарды, банкілерді лакпен жабу сапасын қадағалау. Лактайтын машиналарды реттемелеу.

19. Должен знать:
принцип действия, устройство и способы подналадки обслуживаемых машин и агрегатов;
правила определения толщины жести;
температурный режим сушильных агрегатов;
правила заправки лакировочных машин лаком, эмалью, скипидаром и растворителями;
способы смывки лака и эмали;
правила покрытия лаком и эмалью жести и банок;
технические требования, предъявляемые к качеству грунтовки и лакировки поверхностей.
Параграф 2. Машинист лакировочных машин, 4-й разряд
20. Характеристика работ:
управление лакировочными машинами при покрытии лаком листов, полос жести и жестяных банок на заданную толщину покрытия;
подбор необходимых сортов лака, эмали и лакировочных смесей;
установка температурного режима печей при прокалке, отжиге и сушке жести после грунтовки и лакировки;
регулировка работы установки при сушке инфракрасным облучением;
наладка лакировочных машин;
поддержание заданной вязкости лака, эмали и заданной толщины покрытия в процессе работы.
21. Должен знать:
устройство и способы наладки лакировочных машин различных типов, кинематические и электрические схемы;
правила проверки на точность обслуживаемых машин, сорта;
свойства лаков, эмалей и растворителей;
способы составления лакировочных смесей;
устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов;
технологический и температурный режимы грунтовки, лакировки и покрытия эмалью.
4. Наладчик оборудования жестяно-баночного производства
Параграф 1. Наладчик оборудования жестяно-баночного
производства, 3-й разряд
22. Характеристика работ:
наладка зиговочных, под вивочных, резиноприжимных и резиноукладочных автоматов и полуавтоматов с заменой и подгонкой быстроизнашивающихся деталей и дисковых ножниц;
текущий ремонт, профилактический осмотр, смазка и опробывание обслуживаемого оборудования перед пуском;
набивка сальников, инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании.
23. Должен знать:
устройство и способы наладки обслуживаемого оборудования;
способы смазки, охлаждения и применяемые смазочные материалы;
порядок разборки, сборки и регулировки узлов применяемого оборудования;
устройство специальных и универсальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов;
правила заточки нормального и специального режущего инструмента;
допуски и посадки, квалитеты, параметры шероховатости поверхности;
основы технологии металлов.
Параграф 2. Наладчик оборудования жестяно-баночного
производства, 4-й разряд
24. Характеристика работ:
наладка автоматов и полуавтоматов для склепывания корпусов банок, воздушно-водяных тестеров, прессов для производства крышек, фланцеотгибочных и лакировочных станков, механических мешалок;
установление технологической последовательности режимов обработки;
подбор режущего и измерительного инструментов и приспособлений по технологической карте или самостоятельно;
выполнение необходимых расчетов, связанных с наладкой машин, станков, прессов и другого оборудования;
установка используемых приспособлений и инструмента.

19. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналар мен агрегаттардың құрылымын, жұмыс принципін, оларды реттемелеу тәсілдерін, қаңылтырдың қалыңдығын анықтау ережесін, кептіру агрегаттарының температуралық режимін, лактау машиналарына лак, эмаль, скипидар мен ерітінді құю ережесін, қаңылтыр мен банкілерді лакпен және эмальмен жабу ережесін, лак пен эмальды кетіру тәсілдерін;
қаңылтыр бетін грунтпен және лакпен жабу сапасына қойылатын техникалық талаптарды.
Параграф 2. Лактайтын машинаның машинисі, 4-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр табақтарын, жолақтары мен қаңылтыр банкілерді лакпен берілген жабу қалыңдығымен жабу кезінде лактайтын машиналарды басқару. Лактың, эмальдің және лак қоспаларының қажетті сұрпын іріктеу;
грунт пен лак жағылғаннан кейін қаңылтырды шыңдау, күйдіру және кептіру кезінде пеш режимінің температурасын белгілеу;
инфрақызыл сәулелендірумен кептіру кезінде қондырғының жұмысын реттеу;
лактың, эмальдің тұтқырлығын және берілген қабат қалыңдығын жұмыс кезінде ұстап тұру.
21. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі лактайтын машиналардың құрылымын;
оларды реттемелеу тәсілдерін;
қызмет көрсететін машиналардың кинематикалық және электр сызбаларын;
олардың дәлдігін тексеру ережесін;
лактың, эмальдің, скипидар мен ерітіндінің сұрпы мен құрамын, лак қоспаларын жасау тәсілдерін, бақылау -өлшеу құралдарының құрылымын;
нысаны мен қолдану шарттарын;
лак, грунт және эмальмен жабудың технологиялық және температуралық режимдерін.
4. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдықтарын баптаушы
Параграф 1. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдықтарын баптаушы, 3-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
еспелеу, резина қысу және резина салу автоматтары мен жартылаай автоматтардың тез тозатын бөлшектері мен дискі қайшыларын ауыстыра және жетілдіре отырып реттемелеу;
қызмет көрсететін жабдықты қосу алдында ағымдық жөндеу, профилактикалық қарау, майлау және сынап көру. Сальниктерді толтыру, жабдыққа қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшыларға нұсқама беру.
23. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және реттеу тәсілдерін, майлау, салқындату тәсілдері мен қолданылатын жағармай материалдарын, қызмет көрсететін жабдық тораптарын бөлшектеу;
құрастыру және реттеу тәртібін, арнаулы және универсальді айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымын, қалыпты және арнаулы кесу құралын қайрау ережесін, үстіңгі қабат бұдырлығының шектері мен орналасуын, квалитеттерін, параметрлерін, металл технологиясы негіздерін.
Параграф 2. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдықтарын баптаушы, 4-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
банкі корпусын, ауа-су тестерлерін, қақпақ, фланц майыстыру және лактау станоктары өндірісіне арналған престерді тойтаруға арналған автоматтар мен жартылай автоматтарды реттемелеу;
өңдеу режимдерінің технологиялық кезектілігін белгілеу;
айлабұйымдар мен кесу-өлшеу аспаптарын технологиялық карта бойынша немесе өздігінен дербес іріктеу;
машиналарды, станоктарды, престер мен басқа да жабдықты реттемелеумен байланысты қажетті есептерді орындау;
пайдаланылатын айлабұйымдар мен құралды орнату.

25. Должен знать:
устройство оборудования различных типов;
кинематические и электрические схемы;
правила наладки и проверки на точность обслуживаемого оборудования;
устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
конструкцию универсальных и специальных приспособлений, геометрию;
правила термообработки и доводки нормального и специального режущего инструментов;
элементарные правила подбора сменных шестерен;
систему допусков и посадок.
Параграф 3. Наладчик оборудования жестяно-баночного
производства, 5-й разряд
26. Характеристика работ:
наладка корпусообразующих, закаточных, пастнакладывающих, углорубочных автоматов и полуавтоматов, фигурных ножниц, штамп-прессов и автоматических тестеров;
подналадка полуавтоматических и автоматических линий и станков с программным управлением;
выполнение технических расчетов, необходимых для наладки машин;
установка специальных приспособлений с выверкой их в различных плоскостях.
27. Должен знать:
конструктивные особенности, кинематические, электрические схемы и способы проверки на точность обслуживаемого оборудования;
схемы раскроя жести, размеры и номера банок;
правила определения режимов работы обслуживаемого оборудования.
28. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 4. Наладчик оборудования жестяно-баночного
производства, 6-й разряд
29. Характеристика работ:
наладка полуавтоматических и автоматических линий и станков с программным управлением на полный цикл обработки жестяных банок различных типов;
обеспечение бесперебойной работы обслуживаемого оборудования.
30. Должен знать:
устройство, кинематические, электрические схемы и взаимодействие механизмов обслуживаемых линий и станков;
процесс обработки деталей и инструментов, применяемый на станках полуавтоматической и автоматической линий;
нормы расхода инструментов и показатели их стойкости.
31. Требуется среднее профессиональное образование.
5. Наладчик оборудования трубного производства
Параграф 1. Наладчик оборудования трубного производства, 5-й
разряд
32. Характеристика работ:
наладка и обслуживание формообразующего и механообрабатывающего оборудования (вытяжного пресса, обрезного автомата), печи отжига, оборудования по отделке и комплектованию туб (машин для наружного покрытия, нанесения печати, накручивания бушонов, сушильных печей), уход за приборами автоматики.
33. Должен знать:
устройство, кинематические и электрические схемы обслуживаемого оборудования;
способы проверки его на точность;
взаимодействие механизмов обслуживаемых линий и станков, режимы их работы;
процесс обработки туб и инструмент, применяемый на станках и автоматической линии;
технические требования, предъявляемые к заготовкам и тубам;
устройство, принцип работы и способы наладки приборов автоматического контроля.

25. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі жабдықтың құрылымын, кинематикалық және электр сызбаларын, қызмет көрсететін жабдықты реттемелеу және дәлдігін тексеру ережесін;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылымын, нысаны мен қолдану шарттарын, универсальді және арнаулы айлабұйымдардың құрылымын;
қалыпты және арнаулы кесу құралдарының геометриясын;
термоөңдеу және жетілдіру ережесін;
ауыспалы шестерняларды іріктеудің қарапайым ережесін, шектеулер мен орнату жүйесін.
Параграф 3. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдықтарын баптаушы, 5-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
корпус құраушы, айналдырып жабушы, паста алушы, бұрышты кесуші автоматтар мен жартылай автоматтарды, фигуралы қайшыларды, штамп-престер мен автоматты тестерлерді реттеу;
басқару бағдарламалы автоматтар мен жартылай автоматты желілер мен станоктарды реттемелеу;
машиналарды реттемелеуге қажетті есептерді орындау;
арнаулы айлабұйымдарды, оларды түрлі тегістіктерде тексере отырып орнату.
27. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымдық ерекшеліктерін, кинематикалық және электр сызбаларын және дәлдігін тексеру ережесін;
қаңылтырды пішу сызбасын, банкілердің мөлшері мен нөмірін;
қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс режимін анықтау ережесін.
28. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 4. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдықтарын баптаушы, 6-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
басқару бағдарламалы автоматтар мен жартылай автоматты желілер мен станоктарды түрлі үлгідегі қаңылтыр банкілерді өңдеудің толық цикліне реттеу;
қызмет көрсететін жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
30. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін желілер мен станоктардың құрылымын, кинематикалық және электр сызбалары мен өзара әрекет етуін;
автоматты мен жартылай автоматты желілер станоктарында қолданылатын бөлшектер мен құралдарды өңдеу процесін;
құралдардың шығыс нормалары мен олардың тұрақтылық көрсеткіштерін.
31. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
5. Туб өндірісі жабдықтарын баптаушы
Параграф 1. Туб өндірісі жабдықтарын баптаушы, 5-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
пішінқұраушы және механикалық өңдеуші жабдықты (тату пресін, кеспелі автоматты), күйдіру пешін, тубтарды өңдеу және жинақтау жөніндегі жабдықты (сыртқы жабу, баспа түсіру және бушондарды айналдырып жабу машинасын, кептіру пештерін) реттеу және оларға қызмет көрсету;
автоматика аспаптарын баптау.
33. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын;
кинематикалық және электр сызбаларын, оның дәлдігін тексеру тәсілдерін;
қызмет көрсететін желілер мен станоктардың өзара әрекетін, олардың жұмыс режимін;
тубты өңдеу процесі мен станоктар мен автоматты желіде қолданылатын құралды;
тубтар мен дайындамаларға қойылатын техникалық талаптарды;
автоматты бақылау аспаптарының құрылымын;
жұмыс принципі мен реттеу тәсілдерін.

34. Требуется среднее профессиональное образование.
Параграф 2. Наладчик оборудования трубного производства,
6-й разряд
35. Характеристика работ:
наладка и обслуживание формообразующего и механообрабатывающего оборудования (вытяжного пресса, обрезного автомата), печи отжига;
оборудования по отделке и комплектованию туб (машин для наружного покрытия, нанесения печати, накручивания бушонов, сушильных печей), уход за приборами автоматики;
комплексном обслуживании всей автоматической линии типа "Херлан", "Хемокомплекс".
36. Должен знать:
устройство, кинематические и электрические схемы обслуживаемого оборудования;
способы проверки его на точность, взаимодействие механизмов обслуживаемых линий и станков;
режимы их работы;
процесс обработки туб и инструмент, применяемый на станках и автоматической линии;
технические требования, предъявляемые к заготовкам и тубам;
устройство, принцип работы и способы наладки приборов автоматического контроля.
37. Требуется среднее профессиональное образование.
6. Обработчик заготовок для туб
Параграф 1. Обработчик заготовок для туб, 3-й разряд
38. Характеристика работ:
ведение химической обработки заготовок для туб на специальных аппаратах;
промывка, сушка и прожиривание заготовок в соответствии с установленным режимом;
подготовка аппаратов и ванн к процессу обработки и загрузка заготовок для туб;
приготовление растворов;
регулирование аппаратов по приборам;
контроль за качеством заготовок для туб с применением индикаторного раствора;
выгрузка заготовок из аппарата;
ведение производственного журнала по учету расходов сырья;
подналадка и текущий ремонт специальных аппаратов.
39. Должен знать:
устройство специальных аппаратов;
правила ведения химической обработки заготовок для труб;
устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов;
рецептуру и способы приготовления растворов;
физико-химические свойства компонентов растворов, вспомогательных и смазочных материалов.
7. Оператор жестяно-банного оборудования
Параграф 1. Оператор жестяно-банного оборудования, 4-й разряд
40. Характеристика работ:
ведение процессов жестяно-баночного производства на поточных линиях производительностью до 350 банок в минуту, оснащенных автоматизированным оборудованием, управляемым с пульта;
раскрой листов жести, прессование донышек, крышек и корпусов заготовок банок, корпусообразование, пайка шва корпуса, закатка донышка;
нанесение уплотняющих паст и растворов на донышки и крышки банок с последующей сушкой;
обеспечение с помощью средств автоматики, контрольно-измерительных приборов и инструментов выполнения технологического режима, бесперебойности синхронной работы автоматов, функциональных узлов;
подналадка обслуживаемого оборудования в процессе работы.

34. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
Параграф 2. Туб өндірісі жабдықтарын баптаушы, 6-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
пішінқұраушы және механикалық өңдеуші жабдықты (тату пресін, кеспелі автоматты), күйдіру пешін, тубтарды өңдеу және жинақтау жөніндегі жабдықты (сыртқы жабу, баспа түсіру және бушондарды айналдырып жабу машинасын, кептіру пештерін) реттеу және оларға қызмет көрсету;
автоматика аспаптарын баптау;
"Херлан", "Хемокомплекс" үлгісіндегі және тағы басқа;
барлық автоматты желіге кешенді қызмет көрсету кезінде және тағы сол сияқты.
36. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, кинематикалық және электр сызбаларын, оның дәлдігін тексеру тәсілдерін;
қызмет көрсететін желілер мен станоктардың өзара әрекетін, олардың жұмыс режимін, тубты өңдеу процесі мен станоктар мен автоматты желіде қолданылатын құралды;
тубтар мен дайындамаларға қойылатын техникалық талаптарды;
автоматты бақылау аспаптарының құрылымын;
жұмыс принципі мен реттеу тәсілдерін.
37. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
6. Тубтарға арналған дайындамаларды өңдеуші
Параграф 1. Тубтарға арналған дайындамаларды өңдеуші, 3-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
тубқа арналған дайындамаларды арнаулы аппараттарда химиялық өңдеуді жүргізу;
дайындамаларды берілген режимге сәйкес жуу, кептіру және майландыру;
аппараттар мен ванналарды өңдеу процесіне дайындау және тубқа арналған дайындамалдарды тиеу;
ерітінділерді әзірлеу;
аппараттарды аспаптар бойынша реттеу;
тубқа арналған дайындамалардың сапасын индикаторлық ерітіндіні қолдана отырып бақылау;
дайындамаларды аппараттан түсіру;
шикізат шығыстары бойынша өндірістік журналды жүргізу;
арнаулы аппараттарды ағымдық жөндеу және реттемелдеу.
39. Білуге тиіс:
арнаулы аппараттардың құрылымын, тубқа арналған дайындамаларды химиялық өңдеуді жүргізу ережесін;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, нысанын және оларды қолдану шарттарын, ерітінді әзірлеу рецептін және тәсілдерін;
ерітінді компоненттерінің, көмекші және жағармай материалдарының физикалық-химиялық қасиеттерін.
7. Қаңылтыр-банкі жабдығының операторы
Параграф 1. Қаңылтыр-банкі жабдығының операторы, 4-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты жабдықпен жарақтандырылған, пульттен басқарылатын, өнімділігі минутына 350 банкіге дейінгі ағынды желілерде қаңылтыр-банкі өндірісі процестерін жүргізу;
қаңылтыр табақтарын пішу, түптерін, қақпақтар мен банкі дайындамалары корпустарын, корпус құрауды престеу, корпус жіктерін дәнекерлеу, түбін айналдыра бекіту;
кейіннен кептіре отырып, банкілердің түбіне және қақпағына тығыздаушы пасталар мен ерітіндіні жағу;
автоматика, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралының көмегімен технологиялық режимнің орындалуын, автоматтардың, функциональдік тораптардың үйлесімді үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
қызмет көрсететін жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу.

41. Должен знать:
технологию изготовления жестяных банок различных размеров;
устройство, назначение и правила наладки обслуживаемого оборудования;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов и инструментов;
правила выполнения технологических испытаний на герметичность и прочность изготавливаемых банок;
состав и режим использования химических материалов для промывки и смазки банок.
Параграф 2. Оператор жестяно-банного оборудования, 5-й разряд
42. Характеристика работ:
ведение процессов жестяно-баночного производства на поточных линиях производительностью до 350 банок в минуту, оснащенных автоматизированным оборудованием, управляемым с пульта;
раскрой листов жести, прессование донышек, крышек и корпусов заготовок банок, корпусообразование, пайка шва корпуса, закатка донышка;
нанесение уплотняющих паст и растворов на донышки и крышки банок с последующей сушкой;
обеспечение с помощью средств автоматики, контрольно-измерительных приборов и инструментов выполнения технологического режима, бесперебойности синхронной работы автоматов, функциональных узлов;
подналадка обслуживаемого оборудования в процессе работы;
обслуживании автоматической линии изготовления жестяных банок различных размеров производительностью 350 и более банок в минуту.
43. Должен знать:
технологию изготовления жестяных банок различных размеров, устройство;
назначение и правила наладки обслуживаемого оборудования;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов и инструментов;
правила выполнения технологических испытаний на герметичность и прочность изготавливаемых банок;
состав и режим использования химических материалов для промывки и смазки банок.
8. Прессовщик туб
Параграф 1. Прессовщик туб, 3-й разряд
44. Характеристика работ:
прессование туб методом глубокой вытяжки на агрегатированных прессах-автоматах с последующей механической обработкой на специализированных токарных автоматах (обрезка по длине, подрезка торца и накатка резьбы туб);
подготовка пресса и токарного станка к работе;
загрузка бункера заготовками;
проверка правильности геометрических параметров туб (цилиндра, конуса и носика тубы) с применением контрольно-измерительных инструментов;
подналадка оборудования в процессе работы, наладка и смена используемых инструментов.
45. Должен знать:
устройство и способы наладки и подналадки обслуживаемого оборудования;
устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов;
правила заточки нормального и специального режущего инструмента;
процесс вытяжки туб из заготовок;
технические требования, предъявляемые к тубам, заготовкам;
квалитеты и параметры шероховатости обрабатываемой поверхности;
основные свойства обрабатываемых материалов.

41. Білуге тиіс:
түрлі мөлшердегі қаңылтыр банкілерді дайындау технологиясын, қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, нысаны мен реттеу ережесін;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралының нысанын және пайдалану ережесін;
дайындалатын банкілердің герметикалылығы мен беріктігін технологиялық сынау ережесін;
банкілерді жууға және майлауға арналған химиялық материалдардың құрамы мен режимін.
Параграф 2. Қаңылтыр-банкі жабдығының операторы, 5-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтты жабдықпен жарақтандырылған, пульттен басқарылатын, өнімділігі минутына 350 банкіге дейінгі ағынды желілерде қаңылтыр-банкі өндірісі процестерін жүргізу;
қаңылтыр табақтарын пішу, түптерін, қақпақтар мен банкі дайындамалары корпустарын, корпус құрауды престеу, корпус жіктерін дәнекерлеу, түбін айналдыра бекіту;
кейіннен кептіре отырып, банкілердің түбіне және қақпағына тығыздаушы пасталар мен ерітіндіні жағу;
автоматика, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралының көмегімен технологиялық режимнің орындалуын, автоматтардың, функциональдік тораптардың үйлесімді үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
қызмет көрсететін жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу;
өнімділігі минутына 350 банкіге дейін және одан жоғары қаңылтыр банкі жасайтын автоматты желілерде қызмет көрсету.
43. Білуге тиіс:
түрлі мөлшердегі қаңылтыр банкілерді дайындау технологиясын, қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, нысаны мен реттеу ережесін;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралының нысанын және пайдалану ережесін;
дайындалатын банкілердің герметикалылығы мен беріктігін технологиялық сынау ережесін;
банкілерді жууға және майлауға арналған химиялық материалдардың құрамы мен режимін.
8. Тубтарды престеуші
Параграф 1. Тубтарды престеуші, 3-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
тубтарды кейіннен мамандандырылған токарь автоматтарында (ұзындығы бойынша кесу, сыртын тесу және туб сызбасын айналмалау) механикалық өңдей отырып, агрегаттандырылған пресс-автоматтарда терең тарту әдісімен престеу;
прессті және токарь станогын жұмысқа дайындау;
бункерге дайындама тиеу;
тубтың геометриялық параметрлерінің (туб цилиндрінің, конусының және ұшының) дұрыстығын бақылау-өлшеу құралын пайдалана отырып тексеру;
жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу, реттеу және пайдаланылған құралдарды ауыстыру.
45. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, оларды реттеу және реттемелеу тәсілдерін, бақылау-өлшеу құралының нысанын және пайдалану ережесін;
қалыпты және арнаулы кесу құралын қайрау ережесін;
дайындамалардан туб тарту процесін;
тубтарға, дайындамаларға қойылатын техникалық талаптарды;
өңделетін қабаттың бұдырлығы квалитеттері мен параметрлерін;
өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.

Параграф 2. Прессовщик туб, 4-й разряд
46. Характеристика работ:
прессование туб методом глубокой вытяжки на агрегатированных прессах-автоматах с последующей механической обработкой на специализированных токарных автоматах (обрезка по длине, подрезка торца и накатка резьбы туб);
подготовка пресса и токарного станка к работе;
загрузка бункера заготовками;
проверка правильности геометрических параметров туб (цилиндра, конуса и носика тубы) с применением контрольно-измерительных инструментов;
подналадка оборудования в процессе работы;
наладка и смена используемых инструментов;
выполнении процесса обжига туб в печи, после их прессования, необходимого для снятия напряжений в материале туб и удаления следов смазки с поверхности изготовленных туб.
47. Должен знать:
устройство и способы наладки и подналадки обслуживаемого оборудования;
устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов;
правила заточки нормального и специального режущего инструмента, процесс вытяжки туб из заготовок;
технические требования, предъявляемые к тубам, заготовкам, квалитеты и параметры шероховатости обрабатываемой поверхности;
основные свойства обрабатываемых материалов.
9. Приготовитель уплотняющих растворов и паст
Параграф 1. Приготовитель уплотняющих растворов и паст, 3-й
разряд
48. Характеристика работ:
приготовление уплотняющих бензиновых растворов и паст;
подготовка исходных материалов для изготовления паст;
загрузка каучука в баки и заливка его бензином по установленной рецептуре;
контроль процесса набухания каучука и перегрузка его в барабан;
перемешивание смеси с помощью механической мешалки;
подготовка инструмента;
подналадка обслуживаемого оборудования в процессе работы.
49. Должен знать:
устройство, принцип действия и способы подналадки обслуживаемого оборудования;
физико-химические свойства компонентов уплотняющих бензиновых растворов и паст;
процесс изготовления и технические требования, предъявляемые к бензиновым растворам и пастам;
правила ведения журналов регистрации состояния приготавляемых растворов и паст в соответствии с технологическим процессом.
Параграф 2. Приготовитель уплотняющих растворов и паст,
4-й разряд
50. Характеристика работ:
приготовление уплотняющих водно-аммиачных растворов и паст;
подготовка химикатов;
составление приготавливаемых растворов по установленной рецептуре и обработка их в шаровой мельнице;
контроль температурного режима и готовности пасты по степени вязкости, цвету, характеру пены и другим признакам;
добавление в смесь химикатов по данным химических анализов;
выпуск из мельницы и фильтрация растворов и пасты через специальные решета;
ведение журнала регистрации химических анализов растворов и паст в соответствии с технологическим процессом;
наладка обслуживаемого оборудования.

Параграф 2. Тубтарды престеуші, 4-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
тубтарды кейіннен мамандандырылған токарь автоматтарында (ұзындығы бойынша кесу, сыртын тесу және туб сызбасын айналмалау) механикалық өңдей отырып, агрегаттандырылған пресс-автоматтарда терең тарту әдісімен престеу;
прессті және токарь станогын жұмысқа дайындау;
бункерге дайындама тиеу;
тубтың геометриялық параметрлерінің (туб цилиндрінің, конусының және ұшының) дұрыстығын бақылау-өлшеу құралын пайдалана отырып тексеру;
жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу, реттеу және пайдаланылған құралдарды ауыстыру;
туб материалындағы кернеуді және дайындалған туб бетінен май ізін кетіру үшін;
олар престелгеннен кейін, тубты пеште күйдіру процессін орындау.
47. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, оларды реттеу және реттемелеу тәсілдерін;
бақылау-өлшеу құралының нысанын және пайдалану ережесін;
қалыпты және арнаулы кесу құралын қайрау ережесін;
дайындамалардан туб тарту процесін, тубтарға, дайындамаларға қойылатын техникалық талаптарды;
өңделетін қабаттың бұдырлығы квалитеттері мен параметрлерін, өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін.
9. Тығыздаушы ерітінділер мен пасталарды әзірлеуші
Параграф 1. Тығыздаушы ерітінділер мен пасталарды әзірлеуші, 3-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
тығыздаушы бензинді ерітінділер мен пасталарды әзірлеу;
пасталарды әзірлеу үшін бастапқы материалдарды дайындау;
каучукті бактарға тиеу және оған белгіленген рецептура бойынша бензин құю;
каучуктің ісіну процесін бақылау және барабанға қайта тиеу;
қоспаны механикалық араластырғыш көмегімен араластыру; Құралды дайындау;
қызмет көрсететін жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу.
49. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, жұмыс принципі мен оны реттемелеу тәсілдерін;
тығыздаушы бензинді ерітінділер мен пасталардың физикалық-химиялық қасиеттерін;
бензинді ерітінділер мен пасталарды жасау процесін және оларға қойылатын техникалық талаптарды;
технологиялық процеске сәйкес әзірленетін ерітінділер мен пасталардың жай-күйін тіркеу журналын жүргізу ережесін
Параграф 2. Тығыздаушы ерітінділер мен пасталарды әзірлеуші, 4-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
тығыздаушы су-аммиак ерітінділер мен пасталарды әзірлеу;
химикаттарды, пасталарды әзірлеу;
дайындалатын ерітінділерді белгіленген рецептура бойынша жасау және оларды шарлы диірменде өңдеу;
пастаның температуралық режимі мен дайындығын тұтқырлық дәрежесі бойынша бақылау;
қоспаға химиялық анализ деректері бойынша химикаттар қосу:
ерітінділер мен пасталарды диірменнен түсіру және арнаулы елек арқылы сүзу;
технологиялық процеске сәйкес әзірленетін ерітінділер мен пасталардың химиялық анализдерін тіркеу журналын жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықты жұмыс процесінде реттемелеу.

51. Должен знать:
устройство, кинематические, электрические схемы и правила наладки обслуживаемого оборудования;
физико-химические свойства компонентов, уплотняющих растворов и паст;
процесс изготовления водно-аммиачных растворов и паст и технические требования, предъявляемые к ним.
10. Сортировщик жести и изделий
Параграф 1. Сортировщик жести и изделий, 2-й разряд
52. Характеристика работ:
сортировка с отбраковкой цельнотянутых банок и туб, донышек, крышек и изделий из жести после штамповки и прессования;
сортировка банок корпусов и полос раскроя жести на ножницах или углорубочных машинах;
сортировка листового оцинкованного железа, предназначенного для изготовления тары;
определение шероховатости поверхности оцинковки;
просвечивание донышек и крышек;
упаковка в бумагу отсортированных крышек по мерке-счету;
укладывание в тару заготовок, деталей и готовых изделий;
заполнение контрольных талонов и наклеивание их на тару или вкладывание в тару.
53. Должен знать:
наименование и маркировку сортируемых заготовок, деталей и изделий;
технические требования, предъявляемые к заготовкам, деталям и изделиям;
способы упаковки и укладывания в тару.
Параграф 2. Сортировщик жести и изделий, 3-й разряд
54. Характеристика работ:
сортировка с отбраковкой корпусов после склепа, пайки и отгибки фланцев и банок после привальцовки донышек;
выборочная проверка качества нанесения пасты на донышки и крышки перед загрузкой их в сушильные аппараты с выгрузкой и отбраковкой по окончании процесса сушки.
55. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к деталям и готовым изделиям во всех фазах производства;
назначение и свойства уплотняющих растворов и паст;
способы отбраковки донышек и крышек по окончании сушки.
Параграф 3. Сортировщик жести и изделий, 4-й разряд
56. Характеристика работ:
сортировка готовой продукции и литографированной жести по качеству изображения и отбраковка листов жести, имеющих дефекты;
проверка качества полуды жести;
определение толщины жести по звуку с периодическим или сплошным измерением микрометром, с сортировкой и подсчетом по маркам, сортам и назначению крышек, донышек, корпусов;
взвешивание листов и рулонов жести на весах.
57. Должен знать:
марки и сорта жести;
назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов;
способы определения толщины жести по звуку.

51. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, кинематикалық және электр сызбасын, реттеу ережесін;
жұмыс принципі мен оны реттемелеу тәсілдерін;
тығыздаушы ерітінділер мен пасталар компоненттерінің физикалық-химиялық қасиеттерін;
су-аммиак ерітінділер мен пасталарды әзірлеу процесін және оларға қойылатын техникалық талаптарды.
10. Қаңылтырды және бұйымдарды сұрыптаушы
Параграф 1. Қаңылтырды және бұйымдарды сұрыптаушы, 2-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
тұтас тартылған банкілер мен тубтарды, түптер мен қақпақтарды, қаңылтырдан жасалған бұйымдарды штампылаудан және престеуден кейін ақауларын шығара отырып сұрыптау;
банкалардың корпусы мен қаңылтыр пішіндісі жолақтарын қайшыларда немесе бұрышкесу машиналарында сұрыптау;
тара дайындауға арналған мырышты табақ темірді сұрыптау;
мырыш бетінің бұдырлығын анықтау;
түптер мен қақпақтарды сәулемен қарау;
сұрыпталған қақпақтарды өлшем-есеп бойынша қағазға буып-түю;
дайындамаларды, бөлшектер мен дайын бұйымдарды тараға орналастыру;
бақылау талондарын толтыру және оларды тараға желімдеу немесе салу.
53. Білуге тиіс:
сұрыпталатын дайындамалардың, бөлшектер мен дайын бұйымдардың атауын және маркалауды;
дайындамаларға, бөлшектер мен бұйымдарға қойылатын техникалық талаптарды;
буып-түю және тараға орналастыру тәсілдерін.
Параграф 2. Қаңылтырды және бұйымдарды сұрыптаушы, 3-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
фланецтерді тойтару, дәнекерлеу және майыстырудан кейін корпустарды және түбін жапсырғаннан кейін банкілерді, олардың ақауларын шығара отырып сұрыптау;
кептіру процесі аяқталғаннан кейін түсіріп және ақауларын шығара отырып, түптер мен қақпақтарды кептіру аппаратына тиеу алдында оларға пастаның жағылу сапасын іріктеп тексеру.
55. Білуге тиіс:
бөлшектер мен дайын бұйымдарға өндірістің барлық фазаларында қойылатын техникалық талаптарды;
тығыздаушы ерітінділер мен пасталардың нысаны мен қасиеттерін;
кептіру аяқталған кезде түптер мен қақпақтарды ақауға шығару тәсілдерін.
Параграф 3. Қаңылтырды және бұйымдарды сұрыптаушы, 4-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
дайын өнім мен литографияланған қаңылтырды сурет сапасына қарай сұрыптау және ақауы бар қаңылтыр табақтарын ақауға шығару;
қаңылтыр полудасының сапасын тексеру;
қаңылтырдың қалыңдығын, дыбыс бойынша микрометрмен кезеңді немесе тұтас өлшеп, сұрыптай отырып және маркасы, сұрпы мен қақпақтардың, түптердің, корпустардың нысаны бойынша есептей отырып анықтау;
қаңылтыр табақтары мен орамаларын таразыда өлшеу.
57. Білуге тиіс:
қаңылтыр маркалары мен сұрыптарын, бақылау-өлшеу құралдарының нысанын және қолдану шарттарын;
қаңылтырдың қалыңдығын дыбыс бойынша анықтау тәсілдерін.

11. Станочник оборудования жестяно-баночного производства
Параграф 1. Станочник оборудования жестяно-баночного
производства, 2-й разряд
58. Характеристика работ:
подкадка бортиков корпусов, донышек и крышек у жестяно-баночных изделий, подвивка донышек и крышек для жестяных и крышек для стеклянных банок, вырубание углов и прорезей у заготовок корпусов и полос жести фигурного раскроя на подкаточных, подвивочных и углорубочных полуавтоматах;
вальцовка заготовок корпусов на спаренных станках;
обрезинивание кольцами концов жестяных крышек и укладывание колец в крышки на резиноприжимных и резиноукладочных машинах;
обслуживание и подналадка оборудования в процессе работы;
укладывание в тару готовых изделий.
59. Должен знать:
устройство и правила подналадки обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых изделий;
правила укладывания в тару и основные механические свойства обрабатываемых материалов;
назначение и условия применения наиболее распространенных специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
Параграф 2. Станочник оборудования жестяно-баночного
производства, 3-й разряд
60. Характеристика работ:
соединение донышек и корпусов жестяных банок с проверкой ширины поперечного шва и глубины посадки донышек, обрезка, зачистка, закатка лузги, бортов у изделий на закаточных полуавтоматах, автоматах и при помощи ручных приспособлений;
составление припоя;
нанесение уплотняющих паст и растворов на донышки и крышки банок на пастонакладывающих автоматах и сушка их в механизированных сушильных аппаратах с регулированием температуры в них;
склепывание продольных швов корпусов жестяно-баночных изделий на склепывательных полуавтоматах с проверкой качества швов;
отбортовка торцевых концов корпусов банок на фланцеотгибочных станках с периодической проверкой высоты отбортованного корпуса шаблоном;
подналадка и обслуживание оборудования в процессе работы.
61. Должен знать:
устройство, способы, правила подналадки и режимы работы обслуживаемого оборудования;
размеры элементов изготавливаемых деталей;
технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции;
условия применения контрольно-измерительных приборов и инструментов;
основные сведения о допусках и посадках;
квалитеты и параметры шероховатости обрабатываемой поверхности;
основные механические свойства обрабатываемых материалов.
Параграф 3. Станочник оборудования жестяно-баночного
производства, 4-й разряд
62. Характеристика работ:
соединение донышек и корпусов жестяных банок с проверкой ширины поперечного шва и глубины посадки донышек, обрезка, зачистка, закатка лузги, бортов у изделий на закаточных полуавтоматах, автоматах и при помощи ручных приспособлений;
составление припоя;
нанесение уплотняющих паст и растворов на донышки и крышки банок на пастонакладывающих автоматах и сушка их в механизированных сушильных аппаратах с регулированием температуры в них;
склепывание продольных швов корпусов жестяно-баночных изделий на склепывательных полуавтоматах с проверкой качества швов;
отбортовка торцевых концов корпусов банок на фланцеотгибочных станках с периодической проверкой высоты отбортованного корпуса шаблоном;
подналадка и обслуживание оборудования в процессе работы;
изготовлении корпусов жестяно-баночных изделий из заготовок на корпусообразующих автоматах;
автоматических и полуавтоматических линиях

11. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдығының станокшысы
Параграф 1. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдығының станокшысы, 2-разряд
58. Жұмыс сипаттамасы:
жиектеу, еспелеу және бұрыш кесу жартылай автоматтарында қаңылтыр-банкі бұйымдары корпусының, түптері мен қақпақтарының жиекшелерін жиектеу, қаңылтыр банкілерге арналған түптер мен қақпақтарды және шыны банкілерге арналған қақпақтарды еспелеу, корпус дайындамалары мен фигура пішінді қаңылтыр жолақтарының бұрыштары мен жарықтарын кесу;
қаңылтыр қақпақтардың шетін сақиналармен резеңкелеу және резина қысатын, резина салатын машиналарда сақиналарды қақпаққа орналастыру;
жұмыс процесінде жабдықты реттемелеу және қызмет көрсету. Дайын бұйымдарды тараға салу.
59. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және реттемелеу ережесін, өңделетін бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды;
өңделетін материалдарды тараға салу ережесіне және олардың негізгі механикалық қасиеттерін;
анағұрлым кең қолданылатын арнаулы айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының нысанын және қолдану шарттарын.
Параграф 2. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдығының станокшысы, 3-разряд
60. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр банкілерді түбі мен корпусын, көлденең жіктерінің ені мен түбінің тереңдігін тексере отырып қосу, бұйым жиектерінің шетін айналма жартылай автоматтарда және қол айлабұйымдарын пайдалана отырып кесу, тазарту және айналма қайыру;
дәнекер жасау;
паста жағушы автоматтарда банкілердің түбіне және қақпағына тығыздаушы пасталар мен ерітінділерді жағу және оларды механикаландырылған кептіру;
қаңылтыр-банкі бұйымдары корпусының бойлық жіктерін тойтару жартылай автоматтарында жік сапасын бақылай отырып тойтару;
банкі корпусының сыртқы ұштарын фланц қайырма станоктарында, қайырылған копус биіктігін шаблон бойынша кезеңдеп тексере отырып қайыру;
жұмыс процесінде жабдықты реттемелеу және қызмет көрсету.
61. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және реттемелеу ережесі мен жұмыс режимін, дайындалатын бөлшек элементтерінің мөлшерін, шығарылатын өнімге қойылатын техникалық талаптарды;
өңделетін бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдардың қолдану шарттарын;
өңделетін қабаттың бұдырлығы квалиттетерін, мен параметрлерін, шектеулер мен орналастырулар туралы негізгі деректерді;
өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттерін.
Параграф 3. Қаңылтыр-банкі өндірісі жабдығының станокшысы, 4-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр банкілерді түбі мен корпусын, көлденең жіктерінің ені мен түбінің тереңдігін тексере отырып қосу, бұйым жиектерінің шетін айналма жартылай автоматтарда және қол айлабұйымдарын пайдалана отырып кесу, тазарту және айналма қайыру;
дәнекер жасау;
паста жағушы автоматтарда банкілердің түбіне және қақпағына тығыздаушы пасталар мен ерітінділерді жағу және оларды механикаландырылған кептіру;
қаңылтыр-банкі бұйымдары корпусының бойлық жіктерін тойтару жартылай автоматтарында жік сапасын бақылай отырып тойтару;
банкі корпусының сыртқы ұштарын фланц қайырма станоктарында, қайырылған копус биіктігін шаблон бойынша кезеңдеп тексере отырып қайыру;
жұмыс процесінде жабдықты реттемелеу және қызмет көрсету;
қаңылтыр-банкі бұйымдарын дайындамалардан корпус құраушы автоматтар мен жартылай автоматтарда;
автоматты және жартылай автоматты желілерде жасау.

63. Должен знать:
устройство, способы, правила подналадки и режимы работы обслуживаемого оборудования;
размеры элементов изготавливаемых деталей;
технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции;
условия применения контрольно-измерительных приборов и инструментов, основные сведения о допусках и посадках;
квалитеты и параметры шероховатости обрабатываемой поверхности;
основные механические свойства обрабатываемых материалов.
12. Сушильщик жести
Параграф 1. Сушильщик жести, 2-й разряд
64. Характеристика работ:
сушка или обжиг полос и листов жести в тоннельных сушильных печах после нанесения печати или лака;
накладывание листов жести на дужки, транспортер конвеерной сушильной печи или другие устройства;
наблюдение за приборами и контроль за температурой сушильных агрегатов и печей;
снятие листов и полос жести после сушки с подсчетом и укладкой;
отбраковка листов и полос жести по качеству.
65. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых тоннельных сушильных печей и транспортеров;
виды, формы и сорта жести;
правила накладывания листов жести на дужки;
транспортер и другие устройства, а также их снятия после сушки, режим сушки.
Параграф 2. Сушильщик жести, 3-й разряд
66. Характеристика работ:
сушка или обжиг полос и листов жести в карусельно-камерных сушильных печах после нанесения печати или лака;
установка листов и полос жести в сушильные корзины, подвешивание их на карусели камерных сушильных печей и выгрузка после сушки;
контроль за температурой печей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
обслуживание вентиляторов.
67. Должен знать:
устройство карусельно-камерных сушильных печей;
правила установки листов и полос жести в сушильные корзины;
температурные режимы обжига жести и сушки лакокрасочных покрытий.
13. Штамповщик дисков для алюминиевых туб
Параграф 1. Штамповщик дисков для алюминиевых туб, 3-й разряд
68. Характеристика работ:
разматывание рулона алюминия на разматывающем устройстве, правка алюминия в правильном устройстве, вальцовка полос алюминия на вальцовочном станке;
резка листа на полосы;
вырубка дисков на эксцентриковом автоматическом прессе усилием до 40 тонн.

63. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын және реттемелеу ережесі мен жұмыс режимін;
дайындалатын бөлшек элементтерінің мөлшерін, шығарылатын өнімге қойылатын техникалық талаптарды;
өңделетін бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдардың қолдану шарттарын;
өңделетін қабаттың бұдырлығы квалиттетерін, мен параметрлерін, шектеулер мен орналастырулар туралы негізгі деректерді;
өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттерін.
12. Қаңылтырды кептіруші
Параграф 1. Қаңылтырды кептіруші, 2-разряд
64. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр табақтары мен жолақтарын баспа немесе лак түсірілгеннен кейін тоннельдік кептіру пештерінде кептіру немесе күйдіру;
қаңылтыр табақтарын доғалыққа, конвеерлік кептіру пешінің транспортеріне немесе басқа да құрылғыға қою;
аспаптарды қадағалау және кептіру агрегаттары мен пештерінің температурасын бақылау;
қаңылтыр табақтары мен жолақтарын кептіруден кейін есептей отырып, орналастырып түсіріп алу;
табақтар мен жолақтарын сапасына қарай ақауға шығару.
65. Білуге тиіс:
тоннельдік кептіру пештері мен транспортерлердің құрылымы мен жұмыс принципі, қаңылтырдың түрлері, үлгілері мен сұрыптары;
қаңылтыр табақтарын доғалыққа, конвеерлік кептіру пешінің транспортеріне немесе басқа да құрылғыға қою;
сондай-ақ оларды кепкеннен кейін түсіріп алу ережесін;
кептіру режимін.
Параграф 2. Қаңылтырды кептіруші, 3-разряд
66. Жұмыс сипаттамасы:
қаңылтыр табақтары мен жолақтарын баспа немесе лак түсірілгеннен кейін карусельдік-камералық кептіру пештерінде кептіру немесе күйдіру;
қаңылтыр табақтары мен жолақтарын кептіру себеттеріне орналастыру, оларды камералық кептіру пештерінің каруселіне ілу және кептіргеннен кейін түсіріп алу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пеш температурасын бақылау;
желдеткіштерге қызмет көрсету.
67. Білуге тиіс:
карусельдік-камералық кептіру пештерінің құрылымын, олардың жұмыс принципін;
қаңылтыр табақтарын кептіру себеттеріне қою ережесін;
қаңылтырды күйдірудің және лак-бояу жабындарды кептірудің температуралық режимін.
13. Алюминий тубтарға арналған дискілерді штампылаушы
Параграф 1. Алюминий тубтарға арналған дискілерді штампылаушы, 3-разряд
68. Жұмыс сипаттамасы:
алюминий орамасын тарқатушы құрылғыда тарқатып жазу;
алюминийді түзету құрылғысында түзеу, алюминий жолақтарын вальцілеу станогында вальцілеу;
табақтарды жолақтарға кесу;
куаты 40 тоннаға дейінгі эксцентрлік автоматты престе дискілерді кесу.