Об утверждения перечня должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и Правил ношения форменной одежды (без погон)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 августа 2012 года № 15-02/435. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2012 года № 7967
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.09.2015 № 15-05/831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень должностных лиц имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образцы форменной одежды (без погон) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила ношения форменной одежды (без погон) согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Начальникам территориальных инспекций областей и городов Астана, Алматы Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить приобретение форменной одежды (без погон) для должностных лиц, непосредственно осуществляющих государственный контроль и надзор в области карантина растений в пределах ассигнований, выделенных из средств республиканского бюджета.
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Хасенов С.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 августа 2012 года
№ 15-02/435
Перечень должностных лиц имеющих право
на ношение форменной одежды (без погон)
1. Главные государственные инспектора по карантину растений соответствующих областей (города республиканского значения и столицы).
2. Государственные инспекторы по карантину растений областных, городских, районных территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов ведомства уполномоченного органа в области карантина растений.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан

Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды адамдардың тізбесін, нысанды киім (погонсыз) үлгілерін және нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 29 тамыздағы № 15-02/435 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қазанда № 7967 тіркелді
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Өсімдіктер карантині туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңының 11-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Төмендегі:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес, нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды адамдардың тізбесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес нысанды киім (погонсыз) үлгілері;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық және Астана, Алматы қалаларының аумақтық инспекция басшылары өсімдіктер карантині саласында мемлекеттік қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың нысанды киімдерін (погонсыз) сатып алуды республикалық бюджетпен қарастырылып бөлінген қаржының шегінде қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (Хасенов С.С.) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 29 тамыздағы
№ 15-02/435 бұйрығына
1-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды
тұлғалардың тізбесі
1. Тиісті облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторлары.
2. Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ведомствасының облыстық, қалалық, аудандық аумақтық инспекциялары мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

от 29 августа 2012 года
№ 15-02/435
1. Образцы форменной одежды (без погон)
1. Обеспечение форменной одеждой (без погон) должностных лиц, непосредственно осуществляющих государственный контроль (надзор) в области карантина растений (далее - форменная одежда) осуществляется на основании натуральных норм обеспечения форменной одеждой (без погон) должностных лиц, непосредственно осуществляющих государственный надзор в области карантина растений, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 15-2/509 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11638).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.09.2015 № 15-05/831 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форменная одежда выдается в соответствии с размерами в готовом виде.
3. Все детальные размеры указаны в миллиметрах (далее - мм).
2. Описание мужской форменной одежды (без погон)
государственных инспекторов по карантину растений
4. В комплект мужской формы входит (рисунок 1):
1) фуражка форменная темно-синего цвета;
2) шапка зимняя из овчины;
3) китель темно-синего цвета с брюками для повседневной носки;
4) ремень из кожи;
5) сорочка белого и бледно-синего цвета с короткими или длинными рукавами;
6) галстук;
7) зажим для галстука;
8) куртка повседневная;
9) куртка демисезонная;
10) шарф;
11) туфли кожаные черного цвета;
12) полуботинки кожаные черного цвета;
13) ботинки кожаные с высоким берцем утепленные черного цвета;
14) полушубок из овчины;
15) халат.
рисунок 1
3. Образцы мужской форменной одежды
государственного инспектора по карантину растений
Примечание: а - повседневная форма; б - повседневная форма;
в - повседневная летняя форма
5. Фуражка повседневная изготавливается из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Состоит из овального донышка и четырех стенок, суконного или бархатного околыша темно-синего цвета, козырька. Передняя часть от края донышка до верхней части околыша 70 мм. Боковые и задняя части от края донышка до края околыша 40 мм. По краю донышка и верхнему краю околыша вшит кант голубого цвета шириной 2,5 мм. Над серединой козырька, на околыше, укрепляется кокарда. Козырек обтянут сверху черной лакированной кожей, снизу замшей или шерстяной тканью черного цвета. Над козырьком к околышу пристегиваются две форменные пуговицы диаметром 14 мм, плетеный филигранный шнур золотистого цвета.

2012 жылғы 29 тамыздағы
№ 15-02/435 бұйрығына
2-қосымша
1. Нысанды киім (погонсыз) үлгілері
1. Өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды адамдарды нысанды (погонсыз) киіммен (бұдан әрі - нысанды киім) қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 15-2/509 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11638 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктер карантині саласында мемлекеттік қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды адамдарды нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларының негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Нысанды киімдер өлшемге сәйкес дайын түрде беріледі.
3. Барлық бөлшектердің өлшемдері миллиметрмен (бұдан әрі - мм) көрсетіледі.
2. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың
ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погонсыз) сипаттамасы
4. Ерлердің нысанды киімдерінің жинағына (1-сурет):
1) қара-көк түсті нысанды фуражка;
2) қой терісінен тігілген қысқы құлақшын;
3) күнделікті киетін шалбары бар қара-көк түсті китель;
4) былғары белбеу;
5) ақ түсті және ақшылт-көк түсті қысқа немесе ұзын жеңді жейде;
6) галстук;
7) галстукке арналған қысқыш;
8) күнделікті күрте;
9) маусымдық күрте;
10) шарф;
11) қара түсті былғары туфли;
12) қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
13) ұзын қонышты былғары жылы бәтеңке;
14) қой терісінен тігілген қысқа тон;
15) халат кіреді.
1-сурет
3. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
ерлерге арналған нысанды киім (погонсыз) үлгілері
Ескерту: a - күнделікті нысанды киім; б - күнделікті нысанды киім; в - күнделікті жазғы нысанды киім
5. Күнделікті фуражка қара-көк түсті жартылай жүн матадан жасалады. Сопақша түбі және дөңгелек қабырғасы, қара-көк түсті шұға немесе барқытты шеңбері мен күнқағардан тұрады. Түбінің шетінен шеңбердің жоғары жағына дейінгі алдыңғы жағы 70 мм. Түбінің шетінен шеңбердің шетіне дейінгі бүйір және артқы жағы 40 мм. Түбінің шеті және киетін шеңберінің жоғарғы жиегі бойымен ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Қалқанша ортасының үстіне қалқанға кокарда бекітіледі. Күнқағар үстіңгі жағынан лакталған қара терімен, ал төменгі жағынан қара түсті жұмсақ терімен немесе жүннен тоқылған матамен қапталған. Күнқағардың үстіңгі жағында, киетін шеңберіне диаметрі 14 мм екі нысанды түймелермен ілінеді, алтын түсті тоқылған филигран бауы тағылады.

6. Шапка-ушанка изготавливается из цигейки светло-серого цвета. По центру шапки-ушанки размещается кокарда.
7. Китель повседневный открытый изготавливается из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, однобортный, на подкладке удлиненный застегивающийся до перегиба лацкана на четыре форменные пуговицы диаметром 24 мм. Воротник и лацканы отложные. По краю воротника вшит кант голубого цвета шириной 2,5 мм. На воротнике с двух сторон настрочены нашивные петлицы. Рукава втачные двухшовные с двумя форменными пуговицами на шлицах диаметром 14 мм. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном и нагрудным прорезным карманом-листочком на левой стороне груди.
8. Брюки повседневные прямого силуэта шьются из полушерстяной ткани темно-синего цвета, на подкладке. По боковым наружным швам вшит кант голубого цвета шириной 2,5 мм. На задних половинках брюк обработаны вытачки, а на правой половинке обработан прорезной карман, с клапаном застегивающийся под клапаном навесной петлей на одну пуговицу. На передних половинках брюк обработаны два боковых кармана. Гульфик обработан на замок-молнию. Пояс притачной, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм.
9. Ремень из кожи черного цвета.
10. Сорочка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани белого цвета. Сорочка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу сорочки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
11. Сорочка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера бледно-синего цвета. Сорочка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу сорочки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.

6. Құлақшын ашық сұр түсті цигейкадан тігіледі. Құлақшынның ортасында кокарда орналасады.
7. Күнделікті ашық китель қара-көк түсті жартылай жүн матадан жасалады. Астарында лацканның қайырылғанына дейін түймеленетін диаметрі 24 мм ұзартылған төрт нысанды түймеге түймеленетін жартылай қынамалы пішінді, бір өңірлі. Жағасы мен лацканы қайырылған. Жағасының шетіне ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Жағаның екі жағында тігілетін ілмек бар. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шлицтің шынтақтағы тігісінде диаметрі 14 мм екі нысанды түймелер бар. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқа тұсының ортаңғы тігісі шлицамен бітеді, таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары және кеуденің сол жағында тілінген омырау жапырақ қалталары бар.
8. Күнделікті тік пішінді шалбар қара-көк түсті жүн аралас матадан астарымен тігіледі. Екі жақ сыртқы тігісінің бойымен ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Шалбардың артқы жақ бөліктерінде бүрме тігістер салынған, ал оң жақ бөлігіне ойылып салынған рамкалы қалта тігіледі, ол күрмек ілгекпен бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жақ бөліктеріне екі жан қалта тігіледі. Шалбардың алды сыдырма ілгекпен түймеленеді. Белі сырылып тігілген, түймемен түймеленеді. Қайылған тігістерінің ені 10 мм. Әрленген тігістерінің ені 2 мм.
9. Былғарыдан жасалған қара түсті белбеу.
10. Ұзын жеңді жейде ақ түсті мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, тіктеп жалғанған. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шынтақ тігістері шлицамен өңделген, жеңінің төменгі жағына түймелермен түймеленетін манжеталар жалғана тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
11. Ұзын жеңді жейде ақшылт-көк түсті полиэстердің үйлесуімен мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, тіктеп жалғанған. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шынтақ тігістері шлицамен өңделген, жеңінің төменгі жағына түймелермен түймеленетін манжеталар жалғана тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.

12. Сорочка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани белого цвета. Сорочка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу сорочки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
13. Сорочка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера бледно-синего цвета. Сорочка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу сорочки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
14. Галстук шьется из плотной ткани темно-синего цвета и состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
15. Зажим для галстука стандартный, изготавливается из металлического сплава, покрытый золотистым цветом.
16. Куртка повседневная шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Куртка прямого силуэта, с бортовой застежкой на замок-молнию. Полочки с притачными кокетками, в швах притачивания кокеток обработаны нагрудные накладные карманы с клапанами и два боковых прорезных кармана в рамку, застегивающиеся на замок-молнию. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. Воротник втачной, отложной. На воротнике с двух сторон настрочены нашивные петлицы. Рукава двухшовные, втачные с притачными манжетами и разрезами по локтевым швам. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Манжеты застегиваются на две, а клапаны на одну форменные пуговицы диаметром 14 мм.
17. Куртка демисезонная, прямого силуэта, укороченная шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета с отстегивающимся утеплителем и потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка на двойной притачной кокетке и средним швом. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на форменную пуговицу диаметром 24 мм.. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Воротник втачной, отложной, с отстегивающейся цигейкой светло-серого цвета и лацканами классического английского покроя. Подклад притачной.

12. Қысқа жеңді жейде ақ түсті мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тіктеп жалғанған. Жеңі қысқа, сырылған қос тігісті, жеңінің төменгі жағына имитациялы манжеталар салынған. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
13. Қысқа жеңді жейде ақшылт-көк түсті полиэстердің үйлесуімен мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тіктеп жалғанған. Жеңі қысқа, сырылған қос тігісті, жеңінің төменгі жағына имитациялы манжеталар салынған. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
14. Галстук қара-көк түсті матадан тігілген және созылған трапеция түрінде негізгі бөлігі тік бұрыш болып аяқталады.
15. Стандартты галстукке арналған қысқыш, сары алтын түсті бүтін металл қорытындысынан жасалады.
16. Күнделікті күрте қара-көк түсті жартылай жүнді матадан тігіледі. Күрте тік пішінді өңірі сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Бүйірлері жалғап тігілген иінішті, жалғап тігілген жерінде жапсырылып салынған клапанды төс қалталар мен ойылып салынған рамкалы екі жан қалтасы бар, олар сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Арқасында жалғап тігілген иініші және иініш жапсырылған тігіс бойымен екі жерден қаусырылған. Жағасы қайырылған. Жағаның екі жағында тігілетін ілмек бар. Жеңі қос тігісті, жапсыра тігілген манжеталары және шынтақ тігісінде тілігі бар. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Күртенің төменгі жағында екі бүйірі жалғап тігілген, төрт қатар резинкамен тартылған болады. Манжеталары диаметрі 14 мм нысанды екі, ал клапандары бір түймемен түймеленеді.
17. Маусымдық, тік пішінді, қысқартылған күрте қара-көк түсті жартылай жүнді матадан алынатын жылы астармен тігіледі және өңірі сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Бүйірлерінде жапырақ тәріздес ойылып салынған қалталары бар. Арқасында жалғап тігілген екі жалғап тігілген иінішті және ортаңғы тігісі бар. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, жеңнің төменгі жағында белдікше тігіледі, оның бос ұшы диаметрі 24 мм нысанды түймеге түймеленеді. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Жағасы қондырмалы, қайырмалы, ашық сұр түсті алмалы цигейкасымен және классикалық ағылшын үлгісіндегі лацканымен. Астары сырылып тігілген.

18. Шарф изготавливается из шерстяной ткани светло-серого цвета.
19. Туфли из кожи черного цвета.
20. Полуботинки из кожи черного цвета.
21. Ботинки утепленные из кожи с высоким берцем на толстой подошве, черного цвета.
22. Полушубок прямого силуэта изготавливается из шерстяной ткани черного цвета с утеплителем из натуральной овчины. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Рукава втачные с обшлагами. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Воротник втачной, отложной из овчины черного цвета.
23. Халат из хлопчатобумажной ткани, белого или темно-синего цвета. Прямого силуэта, с застежкой на четыре пуговицы, с отложным воротником, боковыми горизонтально расположенными карманами с клапанами. Средний шов спинки заканчивается шлицей.
4. Описание женской форменной одежды (без погон)
государственных инспекторов по карантину растений
24. В комплект женской формы входит (рисунок 2):
1) берет летний темно-синего цвета;
2) шапка зимняя из овчины;
3) китель темно-синего цвета с брюками для повседневной носки;
4) юбка темно-синего цвета;
5) ремень из кожи;
6) блузка белого и бледно-синего цвета с короткими или длинными рукавами;
7) галстук;
8) зажим для галстука;
9) куртка демисезонная;
10) плащ-пальто;
11) шарф;
12) туфли кожаные черного цвета;
13) полусапожки кожаные черного цвета;
14) сапоги утепленные кожаные черного цвета.
15) полушубок из овчины;
16) халат.
рисунок 2
5. Образцы женской форменной одежды (без погон)
государственного инспектора по карантину растений
Примечание: а - повседневная форма; б - повседневная форма;
в повседневная летняя форма
25. Берет шьется из шерстяной ткани темно-синего цвета на подкладке. Низ берета выполняется из трикотажной ткани темно-синего цвета шириной 50 мм. Спереди посередине берета прикрепляется кокарда.
26. Шапка-ушанка изготавливается из цигейки светло-серого цвета. По центру шапки-ушанки размещается кокарда.
27. Китель повседневный изготавливается из полушерстяной ткани темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, однобортный, на подкладке, удлиненный, застегивающийся до перегиба лацкана на четыре форменные пуговицы диаметром 24 мм. Воротник и лацканы отложные. По краю воротника вшит кант голубого цвета шириной 2,5 мм. На воротнике с двух сторон настрочены нашивные петлицы. Рукава втачные двухшовные, в локтевом шве шлица с тремя форменными пуговицами диаметром 14 мм. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Спинка со швом посередине, полочки с нагрудной вытачкой, с притачными боковыми горизонтальными прорезными карманами с клапанами и нагрудным прорезным карманом-листочком на левой стороне груди.

18. Шарф ашық сұр түсті жүннен жасалады.
19. Туфли қара түсті былғарыдан жасалады.
20. Қысқа қонышты бәтеңке қара түсті былғарыдан жасалады.
21. Қара түсті, табаны қалың ұзын қонышты былғары жылы бәтеңке.
22. Қысқа тон тік пішінді, жылы қой терісінен жасалады, қара түсті жібек матамен қапталып жасалған. Бүйірлерінде жапырақ тәріздес ойылып салынған қалталары бар. Жеңдері қос тігісті қайырмаларымен. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Жағасы қос тігісті, қайырма, қара түсті қой терісінен дайындалған.
23. Халат ақ немесе қара-көк түсті қағаз мақта матасынан дайындалады. Тік пішінді, төрт түймеге түймеленген, жағасы қайырылған, бүйірінде клапанды тілік қалталары бар. Арқа тұсының ортаңғы тігісі шлицамен бітеді.
4. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың
әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погонсыз) сипаттамасы
24. Әйелдердің нысанды киімдерінің жинағына (2-сурет):
1) қара-көк түсті жазғы берет;
2) қой терісінен тігілген қысқы құлақшын;
3) күнделікті киетін шалбары бар қара-көк түсті китель;
4) қара-көк түсті юбка;
5) былғары белбеу;
6) ақ түсті және ақшылт-көк түсті қысқа немесе ұзын жеңді жейде;
7) галстук;
8) галстукке арналған қысқыш;
9) маусымдық күрте;
10) плащ-пальто;
11) шарф;
12) қара түсті былғары туфли;
13) қара түсті қысқа қонышты былғары етік;
14) қара түсті жылы былғары етік;
15) қой терісінен тігілген қысқа тон;
16) халат кіреді.
2-сурет
5. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
әйелдерге арналған нысанды киім (погонсыз) үлгілері
Ескерту: a - күнделікті нысанды киім; б - күнделікті нысанды киім; в - күнделікті жазғы нысанды киім
25. Берет астарымен қара-көк түсті жүннен тоқылған матадан тігіледі. Береттің асты ені 50 мм қара-көк түсті трикотаж матасынан тігіледі. Береттің алдындағы ортасына кокарда тағылады.
26. Құлақшын ашық сұр түсті цигейкадан жасалады. Құлақшынның ортасында кокарда орналасады.
27. Күнделікті китель қара-көк түсті жартылай жүн матадан жасалады. Китель жартылай қынамалы пішінді, бір жаққа ілме өңірлі, астары бар, ұзартылған, лацканның бүгілетін жеріне дейін диаметрі 24 мм төрт нысанды түймелермен түймеленеді. Жағасы мен лацкандары қайырмалы. Жағасының шетіне ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Жағаның екі жағында тігілетін ілмек бар. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шлицтің шынтақтағы тігісінде диаметрі 14 мм үш нысанды түймелер бар. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқа тұсының ортаңғы тігісі бар, клапандары бар жанындағы көлденең ойылған қалталарымен бүйірлерінде қапталдық өңірлік тігістер салынған.

28. Брюки повседневные прямого силуэта шьются из полушерстяной ткани темно-синего цвета, на подкладке. По боковым наружным швам вшит кант голубого цвета шириной 2,5 мм. На задних половинках брюк обработаны вытачки, а на правой половинке обработан прорезной карман в рамку, застегивающийся навесной петлей на одну пуговицу. На передних половинках брюк обработаны два боковых кармана. Гульфик обработан на замок-молнию. Пояс притачной, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм.
29. Юбка прямого силуэта шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета, на подкладке длиной до середины колена. На задних и передних полотнищах юбки обработаны вытачки. Переднее левое полотнище юбки между центром полотнищем и левым краем снизу вверх оформленный кантом голубого цвета шириной 2,5 мм. Заднее полотнище юбки со средним швом, переходящим в шлицу. В среднем шве заднего полотнища обработана застежка с замком-молнией. Пояс притачной, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм.
30. Ремень из кожи черного цвета.
31. Блузка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани белого цвета. Блузка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу блузки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
32. Блузка с коротким рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера бледно-синего цвета. Блузка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу блузки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
33. Блузка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани белого цвета. Блузка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу блузки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной на притачной на стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.

28. Күнделікті тік пішінді шалбар қара-көк түсті жүн аралас матадан астарымен тігіледі. Екі жақ сыртқы тігісінің бойымен ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Шалбардың артқы жақ бөліктерінде бүрме тігістер салынған, ал оң жақ бөлігіне ойылып салынған қалта тігіледі, ол күрмек ілгекпен бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жақ бөліктеріне екі жан қалта тігіледі. Шалбардың алды сыдырма ілгекпен түймеленеді. Белі сырылып тігілген, түймемен түймеленеді. Қайылған тігістерінің ені 10 мм. Әрленген тігістерінің ені 2 мм.
29. Юбка тік пішінді, қара-көк түсті, жүн аралас матадан тігіледі, астарымен ұзындығы тізенің ортасына дейін келеді. Юбканың артқы және алдыңғы жақтарындағы тігістер сырмаланып өңделген. Юбканың ортаңғы және сол жақ тігісінің арасындағы алдыңғы сол жақ тігісіне төменнен жоғары қарай ені 2,5 мм көгілдір түсті жиек салынған. Юбканың артқы жағының ортаңғы тігісі шлицаға ұласады. Артқы жағының орталық тігісіне сыдырма ілгек салынған. Белі сырылып тігілген, түймемен түймеленеді. Қайылған тігістерінің ені 10 мм. Әрленген тігістерінің ені 2 мм.
30. Былғарыдан жасалған қара түсті белбеу.
31. Қысқа жеңді әйел жейдесі ақ түсті мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тіктеп жалғанған. Жеңі қысқа, сырылған қос тігісті, жеңінің төменгі жағына имитациялы манжеталар салынған. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
32. Қысқа жеңді әйел жейдесі ақшылт-көк түсті полиэстердің үйлесуімен мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, лацканы бар, тіктеп жалғанған. Жеңі қысқа, сырылған қос тігісті, жеңінің төменгі жағына имитациялы манжеталар салынған. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
33. Ұзын жеңді әйел жейдесі ақ түсті мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, тіктеп жалғанған. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шынтақ тігістері шлицамен өңделген, жеңінің төменгі жағына түймелермен түймеленетін манжеталар жалғана тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.

34. Блузка с длинным рукавом шьется из хлопчатобумажной ткани с добавлением полиэстера бледно-синего цвета. Блузка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и с двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу блузки притачной пояс, по боковым швам застегивающийся парой пуговиц. Воротник втачной, отложной на притачной на стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки.
35. Галстук шьется из плотной ткани темно-синего цвета и состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
36. Зажим для галстука стандартный, изготавливается из металлического сплава, покрытый золотистым цветом.
37. Куртка демисезонная, прямого силуэта, укороченная, шьется из полушерстяной ткани темно-синего цвета с отстегивающимся утеплителем и потайной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка на двойной притачной кокетке и средним швом. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на форменную пуговицу диаметром 24 мм. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Воротник втачной, отложной с отстегивающейся цигейкой светло-серого цвета и лацканами классического английского покроя. Подклад притачной.
38. Плащ-пальто женское полуприлегающего покроя изготавливается из непромокаемой ткани темно-синего цвета с утеплителем и потайной бортовой застежкой на пуговицы (рисунок 3). Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные, по низу рукава вшит хлястик, свободный конец которого застегивается на форменную пуговицу диаметром 24 мм. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Пояс съемный, застегивающийся на пряжку. Воротник втачной, отложной из цигейки светло-серого цвета и лацканами классического английского покроя. Подклад притачной, по низу отлетной.
рисунок 3
6. Образцы женской форменной одежды (без погон)
государственного инспектора по карантину растений
39. Шарф изготавливается из шерстяной ткани светло-серого цвета.
40. Туфли из кожи, на невысоких каблуках, черного цвета.
41. Полусапожки из кожи, на невысоких каблуках, черного цвета;
42. Сапоги утепленные из кожи на толстой подошве, черного цвета.

34. Ұзын жеңді әйел жейдесі ақшылт-көк түсті полиэстердің үйлесуімен мақтадан тоқылған матадан тігіледі. Жейде тік пішінді, орталық өңірден түймелермен түймеленеді және клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар. Жейденің төменгі жағында белі сырылып тігілген, екі жақ бүйір тігістері екі түймемен түймеленеді. Қондырмалы қайырма жағалы, тіктеп жалғанған. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, шынтақ тігістері шлицамен өңделген, жеңінің төменгі жағына түймелермен түймеленетін манжеталар жалғана тігілген. Арқасында жалғана тігілген қос қабатты иініші бар, тігілген тігіс бойымен екі жерден қаусырылған.
35. Галстук қара-көк түсті тығыздау матадан тігіледі және созылған трапеция тәрізді, негізгі бөлігі тік бұрыш болып аяқталады.
36. Стандартты, галстукке арналған қысқыш, сары алтын түсті бүтін металл қорытындысынан жасалады.
37. Маусымдық, тік пішінді, қысқартылған күрте қара-көк түсті жартылай жүнді матадан алмалы жылы астармен тігіледі және өңірі сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Бүйірлерінде жапырақ тәріздес ойылып салынған қалталары бар. Арқасында жалғап тігілген екі жалғап тігілген иінішті және ортаңғы тігісі бар. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, жеңнің төменгі жағында белдікше тігіледі, оның бос ұшы диаметрі 24 мм нысанды түймеге түймеленеді. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Жағасы қондырмалы, қайырмалы, ашық сұр түсті алмалы цигейкасымен және классикалық ағылшын үлгісіндегі лацканымен. Астары сырылып тігілген.
38. Әйелдер киетін плащ-пальто, жартылай қынамалы пішінді қара-көк түсті суға төзімді плащтық матадан жасалады, алынатын жылы астармен тігіледі және өңірі сыдырмалы ілгекпен түймеленеді (3-сурет). Бүйірлерінде жапырақ тәріздес ойылып салынған қалталары бар. Арқасының ортасында шлицамен аяқталатын тігіс бар. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, жеңнің төменгі жағында белдікше тігіледі, оның бос ұшы диаметрі 24 мм нысанды түймеге түймеленеді. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Тоғалы алмалы белдігі бар. Жағасы қондырмалы, қайырмалы, ашық сұр түсті алмалы цигейкасымен және классикалық ағылшын үлгісіндегі лацканымен. Астары сырылып тігілген, төменгі жағы ашық.
3-сурет
6. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
әйелдерге арналған нысанды киім (погонсыз) үлгілері
39. Шарф ашық сұр түсті жүннен жасалады.
40. Қара түсті өкшесі биік емес былғары туфли.
41. Қара түсті өкшесі биік емес қысқа қонышты былғары етік.
42. Қара түсті табаны қалың жылы былғары етік.

43. Полушубок прямого силуэта изготавливается из шерстяной ткани черного цвета с утеплителем из натуральной овчины. Полочки с боковыми прорезными карманами в листочку. Рукава втачные с обшлагами. На левом рукаве настрочен нарукавный нашивной знак государственного инспектора по карантину растений. Воротник втачной, отложной из овчины черного цвета.
44. Халат из хлопчатобумажной ткани, белого или темно-синего цвета. Прямого силуэта, с застежкой на четыре пуговицы, с отложным воротником, боковыми горизонтально расположенными карманами с клапанами. Средний шов спинки заканчивается шлицей.
рисунок 4
7. Образцы форменной одежды (без погон)
государственного инспектора по карантину растений
Примечание: а - полушубок из овчины; б - сапоги из кожи;
в - ботинки; г - халат
рисунок 5
8. Образец нарукавного нашивного знака
государственного инспектора по карантину растений
рисунок 6
9. Образец пуговицы форменной одежды
государственного инспектора по карантину растений Диаметр:
рисунок 7
10. Образец кокарды головного убора
государственного инспектора по карантину растений
рисунок 8
11. Образец нагрудного номерного знака (жетона)
государственного инспектора по карантину растений
рисунок 9
12. Образец петлиц нашивных государственного
инспектора по карантину растений
13. Описание знаковой системы
государственных инспекторов по карантину растений
45. В знаковую систему государственных инспекторов по карантину растений входит:
1) нарукавный нашивной знак овальной формы (рисунок);
2) пуговицы большие (маленькие) металлические, под цвет золота стандартные (рисунок);
3) кокарда на зимний головной убор, фуражку, берет (рисунок );
4) нагрудный номерной знак-жетон (рисунок);
5) петлицы нашивные, под цвет золота (рисунок ).
46. Нарукавный нашивной знак овальной формы, размером 100x80 мм, с изображением в середине знака пшеничного колоса, обвитой змеей на голубом фоне, в верхней части - надпись «ӨСІМДІКТЕР», в нижней части «КАРАНТИНІ» обрамленный узором. Внутренний край окантовывается в виде сплетенных колосьев, наружный край знака обрамлен окантовкой золотистого цвета. Надписи и изображения на знаке-золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
Нарукавный знак по краям имеет вышитую окантовку светло-серого цвета. Нарукавный знак нашивается на внешней стороне левого рукава верхней одежды на расстоянии 120 мм от верхней точки рукава.
47. Пуговицы форменные круглые, на ножке, диаметрами 24 мм (для кителя) и 14 мм (для рукавов кителя) изготавливаются из металлического сплава золотистого цвета с рельефным изображением Герба Республики Казахстан.

43. Қысқа тон тік пішінді, жылы қой терісінен жасалады, қара түсті жібек матамен қапталып жасалған. Бүйірлерінде жапырақ тәріздес ойылып салынған қалталары бар. Жеңдері қос тігісті қайырмаларымен. Сол жақ жеңінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеңге тігілетін белгісі тігілген. Жағасы қос тігісті, қайырма, қара түсті қой терісінен дайындалған.
44. Ақ немесе қара-көк түсті халат қағаз мақта матасынан дайындалады. Тік пішінді, төрт түймеге түймеленген, жағасы қайырылған, бүйірінде клапанды тілік қалталары бар. Арқа тұсының ортаңғы тігісі шлицамен бітеді.
4-сурет
7. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
нысанды киім (погонсыз) үлгілері
а
б           в
Ескерту: a - қой терісінен дайындалған қысқа тон; б - былғары етік; в - бәтеңке; г - халат.
5-сурет
8. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
арнайы үлгідегі жеңге тігілетін белгісі
6-сурет
9. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
арнайы үлгідегі түймесі
Диаметр:
7-сурет
10. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
арнайы үлгідегі бас киімінің кокардасы
8-сурет
11. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
нөмірлік төс белгісінің (жетон) үлгісі
9-сурет
12. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының
арнайы үлгідегі тігілетін ілмек үлгісі
13. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторларының
белгілеу жүйесінің сипаттамасы
45. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторларының белгілік жүйесіне:
1) сопақ пішінді жеңге тігілетін белгі (сурет);
2) стандартты алтын түсті үлкен (кішкентай) металл түйме (сурет);
3) қысқы бас киімге, фуражкаға, беретке тағатын кокарда (сурет);
4) нөмірлік төс белгі-жетон (сурет);
5) алтын түсті тігілетін ілмек кіреді (сурет).
46. Сопақ пішінді жеңге тігілетін белгі, өлшемі 100x80 мм, белгінің ортасында көгілдір фонда жылан оратылған бидай масағы бейнеленген, жоғары жағында «ӨСІМДІКТЕР», төменгі жағында «КАРАНТИНІ» деген жазумен өрнектелген. Белгінің ішкі беті өрілген масақтармен, сыртқы беті алтын түспен көмкеріліп жиектелген. Белгідегі жазулар мен бейнелер алтын түсті тоқыма тәсілімен жазылады.
Жең белгісінің жиектері ашық-сұр түсті тігіспен жиектелген. Жең белгісі сол қол жеңінің сырт жағына, сыртқы киім жеңінің жоғарыдан 120 мм аралығына тігіледі.
47. Түймелер домалақ формалы, ілмешегі бар, көлемі 24 мм (кительге) және 14 мм (кительдің жеңіне), алтын түсті металл ерітіндісінен жасалған, Қазақстан Республикасының Елтаңбасы рельефтік бейнесі бейнеленген.

48. Кокарда головного убора изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое, с изображением в центре Государственного Герба Республики Казахстан на голубом фоне, снизу и симметрично с двух сторон обрамляется колосьями. Размер кокарды с обрамлением по высоте 40 мм, по ширине 70 мм. На оборотной стороне припаиваются две металлические ножки. Укрепляется кокарда спереди в центре головного убора.
49. Нагрудной знак овальной формы, номерной, изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое. Представляет собой эмблему, состоящую из изображения щита, обрамленного в нижней части лентой, в верхней - Герб Республики Казахстан (обрамлен с двух сторон), в середине щита - пшеничный колос, обвитый змеей на фоне контуров территории Республики Казахстан голубого цвета с общим темно-красным фоном, с наименованием службы на казахском языке «ӨСІМДІКТЕР КАРАНТИНІ» в верхней части. Надписи и изображения на знаке - золотистого цвета.
Под эмблемой в нижней части жетона в середине обрамленной ленты трехзначный цифровой номер. На обратной стороне жетона нанесен порядковый номер с расположением впереди букв «ӨК». Застежка нагрудного жетона изготавливается в различных вариантах.
50. Петлицы нашивные, под цвет золота, представляют собой эмблему пшеничного колоса, обвитого змеей и отдельно окантовку под эмблемой.
Приложение 3
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 августа 2012 года
№ 15-02/435
Правила ношения форменной одежды (без погон)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (без погон) (далее - Правила) разработаны в соответствии пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» и определяют порядок ношения форменной одежды (без погон) должностных лиц, непосредственно осуществляющих государственный контроль и надзор в области карантина растений.
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) форменная одежда - служебная одежда должностных лиц, непосредственно осуществляющих государственный контроль и надзор в области карантина растений;

48. Бас киімнің кокардасы сары алтын түсті бүтін металл қорытпасынан жасалған, ортасында көгілдір фонда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген, төменгі жағында және симметриялы түрде екі жағынан масақтармен жиектелген. Кокарданың көмкерілген жиектерінің өлшемдері биіктігі бойынша 40 мм, ені бойынша 70 мм. Сыртқы жағында екі металдан жасалған аяқтар дәнекерленген. Кокарда бас киімнің алдыңғы жағында ортасына бекітіледі.
49. Сопақ пішінді нөмірлік төс белгі алтын түсті бүтін металл қорытындысынан жасалған. Төменгі жағы лентамен, жоғарғы жағында Қазақстан Республикасының Елтаңбасымен (екі жағынан жиектелген) жиектелген қалқан тәріздес эмблеманы құрайды, қалқанның ортасында жалпы қою қызыл фонда көгілдір түсті Қазақстан Республикасының аумағы контурында жылан оратылған бидай масағы, жоғары жағында «ӨСІМДІКТЕР КАРАНТИНІ» деген қазақ тіліндегі қызметтің атауы бейнеленген. Белгідегі жазулар мен бейнелер алтын түсті болып келеді.
Эмблеманың астында жетонның төменгі жағында жиектелген лентаның ортасында үш таңбалы сандық нөмір бар. Жетонның сырт жағына реттік нөмірі енгізілген, оның алдында «ӨК» әріптері орналасқан. Кеуде белгісінің ілмешегі әр түрлі нұсқаларда жасалады.
50. Тігілетін алтын түсті ілмек, жылан оратылған бидай масағы эмблемасын бейнелейді және жекелей эмблеманың астында көмкерілген.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 29 тамыздағы
№ 15-02/435 бұйрығына
3-қосымша
Нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру туралы қағидалары
Ескерту. 3-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) нысанды киім - өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың қызметтік киімі;

2) должностное лицо - главные государственные инспектора по карантину растений соответствующих областей (города республиканского значения, столицы), государственные инспекторы по карантину растений областных, городских, районных территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов ведомства уполномоченного органа в области карантина растений.
3. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
4. Ношение форменной одежды обязательно при исполнении служебных обязанностей.
5. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
6. Обеспечение форменной одеждой производится за счет ведомства уполномоченного органа в области карантина растений, осуществляющего государственный контроль и надзор в области карантина растений.
7. Форменная одежда, выдаваемая должностным лицам, считается собственностью ведомства уполномоченного органа в области карантина растений, осуществляющего государственный контроль и надзор в области карантина растений и подлежит возврату при увольнении.
8. Нагрудной номерной знак (жетон) государственного инспектора по карантину растений предназначен для ношения с соответствующей форменной одеждой как нагрудной знак с индивидуальным номером государственного инспектора по карантину растений.
Индивидуальный номер государственного инспектора по карантину растений состоит из трехзначного цифрового номера.
Присвоение индивидуальных номеров главным государственным инспекторам по карантину растений соответствующих областей (города республиканского значения, столицы), государственным инспекторам по карантину растений областных, городских, районных территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов осуществляется приказом ведомства уполномоченного органа в области карантина растений.
2. Порядок ношения форменной одежды (без погон)
9. Повседневная форма одежды подлежит ношению при исполнении служебных обязанностей, досмотре подкарантинной продукции государственным инспектором по карантину растений.
10. Все предметы форменной одежды должны быть вычищены и выглажены. Клапаны карманов кителя, верхней сорочки должны быть выпущены наружу.
11. Меховая шапка, фуражка, берет носится так, чтобы нижний край находился на ширине одного - двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки - на уровне бровей. Центр кокарды должен находиться над переносицей. Меховая шапка, фуражка, надевается прямо без наклона. Берет носится с небольшим наклоном на правую сторону.

2) лауазымды тұлға - тиісті облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторлары, Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ведомствасының облыстық, қалалық, аудандық аумақтық инспекциялары мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.09.2015 № 15-05/831 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Нысанды киім ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
4. Қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киімді киіп жүру міндетті.
5. Нысанды киімді және оның заттарын киіп жүру мерзімдері оның берілген күнінен бастап саналады.
6. Нысанды киіммен қамтамасыз ету мемлекеттік бақылауды және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ведомствасының есебінен жасалады.
7. Лауазымды адамға берілетін нысанды киім мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ведомствасының меншігі болып табылады және босату кезінде қайтарылуға тиіс.
8. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының нөмірлі кеуде белгісі (жетон), өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеке нөмірі бар кеуде белгісі ретінде арнайы нысанды киімге тағып жүруге арналады.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының жеке нөмірі үш белгілік цифрлы нөмірден тұрады.
Тиісті облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторларына, облыстық, қалалық, аудандық аумақтық инспекциялары мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторларына жеке нөмір Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті органның ведомствасының бұйрығымен беріледі.
2. Нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру тәртібі
9. Күнделікті нысанды киім өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторларымен қызметтік міндеттерін орындау кезінде, карантинге жатқызылған өнімді тексеру барысында киюге жатады.
10. Нысанды киімнің барлық заттары тазартылған және үтіктелген болуы тиіс. Кительдің, сыртқы жейде қалталарының қақпалары сыртқа шығарылған болуы керек.
11. Теріден жасалған құлақшын бөрік, фуражка, берет төменгі жиегі қастың үстінен бір-екі елі биіктікте, күн қағар қастың деңгейінде киілуі керек. Кокарданың ортасы қастың ортасына келуі керек. Теріден жасалған құлақшын, фуражка қисайтылмай тік киіледі. Берет оң жаққа сәл қисайтыла киіледі.

12. Плащ носится с застегнутым поясом. Расстояние от пола до низа плаща 42 - 45 сантиметров (далее - см.).
13. Китель застегивается на все пуговицы.
14. Куртку носят с расстегнутой молнией до уровня нагрудных карманов.
15. Рубашка носится при надетом кителе только с галстуком.
16. Галстук прикрепляется к верхней рубашке зажимом для галстука между третьей и четвертой сверху пуговицами.
17. Обувь должна быть начищена. Ботинки аккуратно зашнурованы.
18. Шарф носится аккуратно заправленными под воротник пальто (плаща). Верхний край шарфа должен равномерно выступать над воротником на 1 - 2 см.
19. Пальто, плащ застегиваются на все пуговицы.
20. Допускается ношение:
1) рубашки с галстуком без кителя при ношении летней служебной одежды, а в помещениях - в любое время года;
2) рубашки с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука, без кителя.
21. Нагрудной номерной знак располагается на передней левой стороне кителя (или на кармане повседневной куртки). Разрешается жетон носить на плаще (пальто) при зимней форменной одежде, и на рубашке при летней форменной одежде.

12. Плащ белдігі салынып киіледі. Еденнен плащтың етегіне дейінгі қашықтық 42-45 сантиметр (бұдан әрі - см.).
13. Китель барлық түймелеріне салынады.
14. Күртенің сыдырма ілмегін кеуде қалталарының деңгейіне дейін ағытып киеді.
15. Китель киілген кезде ғана жейдені галстукпен киеді.
16. Галстук үстіңгі үшінші және төртінші түйменің арасында жарғылық үлгідегі қысқышпен жейденің үстінен бекітіледі.
17. Аяқ киім тазаланған болуы тиіс. Бәтеңке жинақы бауланған.
18. Шарф пальтоның (плащтың) жағасының астына жинақы түрде салынады. Шарфтың жоғарғы шеті жағаның астынан біркелкі 1-2 см. шығып тұруы тиіс.
19. Пальто, плащ барлық түймелеріне салынады.
20. 1) жазғы қызметтік киім киген кезде жейделерді кительсіз галстукпен, ал үй-жай ішінде жылдың әрбір уақытында;
2) галстуксыз, кительсіз үстіңгі түймесін ағытып, қысқа жеңді жейдемен киюге рұқсат етіледі.
21. Нөмірлі кеуде белгісі (жетон), кителдің алдыңғы өңірлі жақтауының сол жағына (немесе күнделікті куртканың қалтасының үстінде) орналасады. Нөмірлі кеуде белгісін (жетонды) қысқы нысанды киім кигенде плащта (пальтода), ал жазғы нысанды киім кигенде жейделерде тағып жүруге рұқсат етіледі.