О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 "Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2013 года № 8500
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 261 «Об утверждении Правил назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 12 октября 2012 года под № 7996, опубликовано 5 декабря 2012 года в газете «Казахстанская правда», № 421-422 (27240-27241) внести следующие изменения:
в Правилах назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Республики Казахстан и его ведомств, утвержденных указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Списки участников конкурса, допущенных к собеседованию, размещаются на информационном стенде Национального Банка в месте, доступном для всеобщего обозрения в течение пяти рабочих дней со дня окончания приема документов.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. Если в результате конкурса конкурсной комиссией не были выявлены кандидаты на представленные вакантные должности служащих Национального Банка, занятие вакантной должности служащего Национального Банка осуществляется в порядке, установленном главой 3 Правил.»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 апреля 2013 года № 109
Приложение 1
к Правилам назначения на должность
и прекращения трудового
договора со служащими
Национального Банка
Республики Казахстан
и его ведомств
Требования
предъявляемые к лицам, претендующим на занятие должности
служащего Национального Банка и его ведомств

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 109 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 маусымда № 8500 тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын бекіту туралы» 2012 жылғы 24 тамыздағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 12 қазанда № 7996 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2012 жылғы 5 желтоқсанда № 799-801 (27872) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларында:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылардың тізімі Ұлттық Банктің ақпарат стендінде, жалпыға бірдей көру үшін қолжетімді орында, құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырылады.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Егер конкурс нәтижесінде конкурстық комиссия Ұлттық Банк қызметшілерінің ұсынылған бос лауазымдарына кандидаттарды анықтамаса, Ұлттық Банк қызметшісінің бос лауазымына орналасу Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
1-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                            Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 26 сәуір
№ 109 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
және оның ведомстволарының қызметшілерін
лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын
тоқтату қағидаларына
1-қосымша
Ұлттық Банктің және оның ведомстволарының қызметшісі лауазымына
орналасуға үміткер адамдарға қойылатын талаптар

1. Для группы Ц2 - Председатель Комитета, заместитель Председателя Комитета.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее пяти лет в Национальном Банке либо не менее шести лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
2. Для группы Ц3 - директор департамента, директор департамента - главный бухгалтер, Глава Представительства, начальник самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных групп, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора департамента, заместитель начальника самостоятельного управления.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее трех лет в Национальном Банке либо не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

1. О2 тобы үшін – Комитеттің Төрағасы, Комитет Төрағасының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде бес жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде алты жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
2. О3 тобы үшін – департамент директоры, департамент директоры-бас бухгалтер, Өкілдік Басшысы, дербес басқарманың бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент директорының орынбасары, дербес басқарма бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде үш жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

3. Для группы Ц4 - начальник управления в составе департамента, помощник, советник Председателя Национального Банка, консультант, пресс-секретарь, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее двух лет стажа работы при завершении обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуры Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника управления в составе департамента.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуры Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
4. Для группы Ц5 - главный специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог, секретарь Правления, секретарь Совета директоров и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях или Магистратуры Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

3. О4 тобы үшін – департамент құрамындағы басқарманың бастығы, Ұлттық Банк Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі, консультант, баспасөз хатшысы, бөлім бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды (магистратура) немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтаған кезде жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Департамент құрамындағы басқарма бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
4. О5 тобы үшін – бас маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог, Басқарма хатшысы, Директорлар кеңесінің хатшысы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бір жарым жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды немесе Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

5. Для группы Ц6 - ведущий специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, системный администратор, менеджер проекта, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
6. Для группы Ц7 - специалист: экономист, дилер, аналитик, дизайнер, эксперт, юрисконсульт, риск-менеджер, риск-аналитик, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер-системотехник, системный аналитик, инженер по мобилизационной работе, гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, переводчик, социолог, психолог и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года в Национальном Банке либо полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
7. Для группы Ф1 - директор филиала, директор Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в Национальном Банке либо не менее пяти лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо завершение обучения (докторантура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель директора филиала, заместитель директора филиала - главный инженер, заместитель директора филиала по режиму и охране, заместитель директора филиала - главный бухгалтер Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее четырех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее трех лет в Национальном Банке, либо завершение обучения (докторантура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

5. О6 тобы үшін – жетекші маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жүйе басқарушысы, жоба менеджері, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
6. О7 тобы үшін – маман: экономист, дилер, талдаушы, дизайнер, сарапшы, заң кеңесшісі, тәуекел-менеджер, тәуекел-талдаушы, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, инженер-жүйе технигі, жүйе талдаушысы, жұмылдыру жұмысы, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі инженер, аудармашы, социолог, психолог және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бір жарым жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
7. Ф1 тобы үшін - филиал директоры, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) директоры.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде төрт жыл не осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Филиал директорының орынбасары, филиал директорының орынбасары - бас инженер, филиал директорының режим және күзет жөніндегі орынбасары, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы) директорының орынбасары - бас бухгалтер.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – осы топтың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде төрт жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл не Ұлттық Банкте кемінде үш жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (докторантура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

8. Для группы Ф2 - начальник отдела - главный бухгалтер территориального филиала, начальник отдела – заместитель главного бухгалтера Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиала), заведующий отделением, начальник хранилища ценностей, начальник отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заместитель начальника отдела.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее полутора лет в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура) в зарубежных высших учебных заведениях.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
9. Для группы Ф3 - начальник группы инкассации, заведующий хранилищем (ценностей).
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее двух лет в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
Заведующий кассой (оборотной кассой, кассой пересчета и другие наименования).
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее двух лет стажа работы в Национальном Банке либо не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

8. Ф2 тобы үшін – аумақтық филиалдың бөлім бастығы - бас бухгалтері, Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) бөлім бастығы – бас бухгалтерінің орынбасары, бөлімше меңгерушісі, құндылықтар қоймасының бастығы, бөлім бастығы.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл не басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, не шетелдік жоғарғы оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Бөлім бастығының орынбасары.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде екі жыл не басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтау (магистратура).
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
9. Ф3 тобы үшін – инкассация тобының бастығы, қойма (құндылықтар) меңгерушісі.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасы заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
Касса (айналым кассасы, қайта есептеу кассасы және басқа да атаулар) меңгерушісі.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банкте кемінде екі жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде үш жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

10. Для группы Ф4 - главный специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное.
Стаж работы - не менее одного года в Национальном Банке либо не менее полутора лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы, либо завершение обучения в зарубежных высших учебных заведениях, либо Магистратуры Национального Банка.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.
11. Для группы Ф5 - ведущий специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее полутора лет стажа работы в Национальном Банке либо не менее двух лет в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

10. Ф4 тобы үшін – бас маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби.
Жұмыс стажы – Ұлттық Банкте кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бір жарым жыл не шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды, не Ұлттық Банктің Магистратурасын аяқтау.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.
11. Ф5 тобы үшін – жетекші маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бір жарым жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде екі жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.

12. Для группы Ф6 - специалист: экономист, юрисконсульт, по работе с персоналом, по защите госсекретов, инженер по гражданской обороне, мобилизационной работе, охране труда, технике безопасности, противопожарной безопасности, инженер, инженер-программист, инженер-электроник, инженер по эксплуатации систем безопасности, инженер по связи, инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженер по эксплуатации инженерных систем, инженер по сантехническим системам, эксперт, эксперт-геммолог, контролер, переводчик и другие наименования.
Образование - высшее профессиональное, допускается среднее профессиональное.
Стаж работы – при наличии среднего профессионального образования не менее одного года стажа работы в Национальном Банке либо не менее одного года в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной группы.
Знание - Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией», «О Национальном Банке Республики Казахстан», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной группы. Другие знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей.

12. Ф6 тобы үшін – маман: экономист, заң кеңесшісі, қызметкерлермен жұмыс жүргізу жөніндегі, мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру жұмысы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі инженер, инженер, инженер-программист, инженер-электроншы, қауіпсіздік жүйелерін пайдалану жөніндегі инженер, байланыс жөніндегі инженер, бақылау-өлшеу құралдары және автоматика жөніндегі инженер, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-электрик, инженерлік жүйелерді пайдалану жөніндегі инженер, сантехникалық жүйелер жөніндегі инженер, сарапшы, сарапшы-геммолог, бақылаушы, аудармашы және басқа да атаулар.
Білімі – жоғары кәсіби, орта кәсіби білімге рұқсат етіледі.
Жұмыс стажы – орта кәсіби білімі болған кезде Ұлттық Банктегі жұмыс стажы кемінде бір жыл не осы топтың нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс стажы кемінде бір жыл.
Қазақстан Республикасының Конституциясын«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы»,  «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы»Қазақстан Республикасының заңдарын, осы топтың нақты лауазымының мамандығына сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білу. Функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті басқа да білім.