О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 385 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 192 "Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта"
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 358 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 01-04-03/77 НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2013 года № 8523. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 739 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 543
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 29.06.2015 № 739 и Министра национальной экономики РК от 20.07.2015 № 543 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 4 статьи 13, пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 385 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 192 «Об утверждении Критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7089, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 10 августа 2011 г. № 114 (2104) от 11 августа 2011 г. № 115 (2105)) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области автомобильного и железнодорожного транспорта, государственному надзору в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта, утвержденных указанным совместным приказом:

"Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 маусымдағы № 385 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 192 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 358 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 01-04-03/77 НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 24 маусымда № 8523 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 739 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 543 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.06.2015 № 739 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.07.2015 № 543 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағын, 15-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. «Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 маусымдағы № 385 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 192 бірлескен бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7089 нөмiрмен тiркелген, «Заң газеті» газетінің 2011 жылғы 10 тамыздағы № 114 (2104), 2011 жылғы 11 тамыздағы № 115 (2105) нөмірлерінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Автомобиль және темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау, сауда мақсатында теңізде жүзу және ішкі су көлігі саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша жеке кәсіпкерлік саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерінде:

подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
«1) в сфере автомобильного транспорта:
к высокой степени риска относятся:
проверяемые субъекты, осуществляющие перевозку пассажиров;
проверяемые субъекты, осуществляющие перевозку опасных грузов;
проверяемые субъекты, осуществляющие проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
к средней степени риска относятся:
проверяемые субъекты, осуществляющие перевозку крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
проверяемые субъекты, владеющие автовокзалом, автостанцией;
к незначительной степени риска относятся:
проверяемые субъекты, осуществляющие перевозку иных грузов;»;
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
2) в сфере железнодорожного транспорта:
к грубым нарушениям относятся:
отсутствие периодического медицинского обследования работников, связанных с движением поездов, а также предрейсовый контроль за состоянием здоровья локомотивных бригад и работников, непосредственно связанных с движением поездов;
не проведение периодических проверок работников, связанных с обслуживанием движений поездов, на предмет знания действующих инструкций и правил, регламентирующих вопросы безопасности движения и должностных инструкций;
содержание в не исправном состоянии и не эффективное использование средств дефектоскопии и систем диагностики;
неисполнение еженедельных проверок по тематике «День безопасности движения»;
неисполнение по утвержденному графику проверок состояния и использования устройств, приборов контроля безопасности с принятием мер по устранению выявленных недостатков;
не обеспечение технически исправным инструментом и техническими средствами в соответствии со спецификой проводимых работ;
не обеспечение безопасности движения при эксплуатации технических средств железнодорожного транспорта;
отсутствие в подвижном составе исправного первичного средства для тушения пожара;
отсутствие сигнальных ограждений на железнодорожных путях, железнодорожных станциях, пассажирских платформах, а также других объектах железнодорожного транспорта, связанных с движением поездов и маневровой работой;
проведение путевых работ на перегонах и станциях без ограждения сигнальными знаками места производства работ;
осуществление погрузочно-разгрузочных работ без применения средств защиты работающих;
допуск к работе лиц, не прошедших инструктаж по соблюдению противопожарной безопасности, связанной с погрузкой и выгрузкой грузов, в том числе опасных;
проведение работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава, не имеющего полного комплекта первичных средств пожаротушения, с неисправными или незаряженными установками пожаротушения, неисправной пожарной сигнализацией, а также неисправными аварийными выходами и системами дымоудаления;
не соблюдение мер безопасности на железнодорожном транспорте, в результате чего произошло крушение;
не соблюдение мер безопасности на железнодорожном транспорте, в результате чего произошла авария;
не соблюдение мер безопасности на железнодорожном транспорте, в результате чего произошел особый случай брака;
не соблюдение мер безопасности на железнодорожном транспорте, в результате чего произошел случай брака;
не соблюдение мер безопасности на железнодорожном транспорте, в результате чего произошло затруднение в работе;
отсутствие исправной радиосвязи, прибора контроля скорости движения, регистратора параметров движения, автоматической локомотивной сигнализации в локомотивах и моторвагонном подвижном составе, а также специальном самоходном подвижном составе;
наличие между внутренними гранями колес у ненагруженной колесной пары в подвижном составе менее или более 1440 миллиметров (далее – мм);

5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) автомобиль көлiгi саласында:
жоғары дәрежелi тәуекелге:
жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тексерiлетiн субъектiлер;
қауiптi жүктер тасымалын жүзеге асыратын тексерiлетiн субъектiлер;
механикалық көлiк құралдарына және олардың тiркемелерiне мiндеттi техникалық байқау жүргiзуді жүзеге асыратын тексерiлетiн субъектiлер жатады;
орташа дәрежелi тәуекелге:
iрi габариттi және ауыр салмақты жүктер тасымалын жүзеге асыратын тексерiлетiн субъектiлер;
автостанциялар, автовокзалдарға иелiк ететiн тексерiлетiн субъектiлер жатады;
болмашы дәрежелi тәуекелге:
өзге де жүктер тасымалын жүзеге асыратын тексерiлетiн субъектiлер жатады;»;
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
2) темір жол көлігі саласында:
өрескел бұзушылықтарға мыналар жатады:
поездар қозғалысына байланысты қызметкерлердi кезеңдік медициналық тексеруден өткiзудiң, сондай-ақ поездар қозғалысына тiкелей байланысты локомотив бригадалары мен қызметкерлерiнiң денсаулығын рейс алдында бақылаудың болмауы;
поездар қозғалысына байланысты қызметкерлердiң қозғалыс қауiпсiздiгi мәселелерiн регламенттейтiн қолданыстағы нұсқаулықтар мен ережелердi және лауазымдық нұсқаулықтарды бiлу мәнiне кезеңдік тексеру жүргiзілмеуі;
дефектоскопия мен диагностика жүйелерi құралдарын жарамды жағдайда ұстамау және тиiмдi пайдаланбау;
"Қозғалыс қауiпсiздiгi күнi" тақырыбы бойынша апта сайынғы тексерулер өткiзілмеуі;
анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде шаралар қабылдаумен қауiпсiздiктi бақылау құрылғылары мен аспаптарының жай-күйiн тексеру мен пайдалануды бекiтiлген график бойынша орындамау;
жүргiзiлетiн жұмыс ерекшелiгiне сәйкес техникалық жарамды аспаптармен және техникалық құралдармен қамтамасыз етпеуi;
темір жол көлігінің техникалық құралдарын пайдалану кезінде қозғалыс қауіпсіздігін сақтамау;
жылжымалы құрамда жарамды бастапқы өрт сөндіру құралының болмауы;
темір жолдар, темір жол станциялары, жолаушы платформалары, сондай-ақ поездар қозғалысына және маневр жұмыстарына байланысты темір жол көлiгiнiң басқа да объектiлерiнде сигналдық қоршауларының болмауы;
жұмыс өндірісі орындарын сигнал белгілерімен қоршамай аралықтар мен станцияларда жол жұмыстарын жүргiзу;
жұмыскерлерді қорғаныс құралдарын қолданбай тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруы;
жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тиеу және түсіруге байланысты, өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау нұсқаулығын өтпеген адамдарды жұмысқа жіберу;
бастапқы өрт сөндірудің толық жиынтығы жоқ, ақаулы немесе зарядталмаған өрт сөндіру қондырғылары, ақаулы өрт сигнализациясы, сонымен бірге ақаулы авариялы шығулар мен түтінді кетіру жүйлелері бар жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу;
темiр жол көлiгiнде оның салдарынан қирауға әкеп соққан қауiпсiздiк шараларын сақтамау;
темiр жол көлiгiнде оның салдарынан аварияға әкеп соққан қауiпсiздiк шараларын сақтамау;
темiр жол көлiгiнде оның салдарынан ақаулықтың ерекше жағдайына  әкеп соққан қауiпсiздiк шараларын сақтамау;
темiр жол көлiгiнде оның салдарынан ақаулық жағдайына әкеп соққан қауiпсiздiк шараларын сақтамау;
темiр жол көлiгiнде оның салдарынан жұмыстағы қиындыққа әкеп соққан қауiпсiздiк шараларын сақтамау;
локомотивте және моторвагонды жылжымалы құрамда, сонымен бірге арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамда ақаусыз радиобайланыстың, қозғалыс жылдамдығын бақылау құрылғысының, қозғалыс параметрін тіркеушінің, автоматты локомотив сигнализациясының болмауы;
жылжымалы құрамдағы жүктеме түсірілмеген доңғалақтарда доңғалақтар арасындағы ішкі жақтаулардың 1440 миллиметр (бұдан әрі- мм) кем немесе артық болуы;

наличие между внутренними гранями колес при эксплуатации подвижного состава от 1440 мм в сторону увеличения более 3 мм и в сторону уменьшения более 1 мм у локомотивов и вагонов, а также специального самоходного подвижного состава, обращающихся в поездах со скоростью свыше 120 км/ч до 140 км/ч;
наличие расстояния оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов, пассажирских и грузовых порожних вагонов более 1080 мм;
наличие расстояния по высоте оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов и пассажирских вагонов с людьми более 980 мм;
наличие расстояния по высоте оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у грузовых вагонов (груженых) более 950 мм;
наличие расстояния по высоте оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у специального подвижного состава в порожнем состоянии более 1080 мм;
наличие расстояния по высоте оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у специального подвижного состава в груженом состоянии менее 980 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок в грузовом поезде более 100 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок в пассажирском поезде, следующем со скоростью до 120 км/ч более 70 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок по высоте между продольными осями автосцепок между локомотивом и первым груженым вагоном грузового поезда более 110 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок по высоте между продольными осями автосцепок в пассажирском поезде, следующем со скоростью 121 - 160 км/ч более 50 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок по высоте между продольными осями автосцепок между локомотивом и первым вагоном пассажирского поезда более 100 мм;
наличие расстояния по высоте между продольными осями автосцепок по высоте между продольными осями автосцепок между локомотивом и подвижными единицами специального подвижного состава более 100 мм;
наличие расстояния по ширине колеи на более крутых кривых при радиусе от 349 м до 300 м менее 1530 мм;
наличие расстояния по ширине колеи на более крутых кривых при радиусе от 299 м и менее 1535 мм;
наличие расстояния по ширине колеи на прямых и кривых участках пути радиусом более 650 м, где комплексная замена рельсошпальной решетки не производилась более 1524 мм;
наличие ширины колеи более 1520 мм между внутренними гранями головок рельсов на прямых участках пути и на кривых радиусом 350 м и более;
наличие отклонения от номинальных размеров ширины колеи, на прямых и кривых участках пути, где не должны превышать по сужению (- 4 мм), по уширению (+ 8 мм), а на участках, где установлены скорости движения 50 км/ч и менее - по сужению (- 4 мм), а по уширению (+ 10 мм);

локомотивтерде және вагондарда, сонымен бірге 120 км/сағ-тан 140 км/сағ жылдамдықпен поездарда айналатын арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамда жылжымалы құрамды пайдалану кезінде доңғалақтардың ішкі жақтауларының арасында ұлғаю жағына 3 мм-ден аса және азаю жағына 1 мм-ден аса 1440 мм-ден болуы;
локомотивтерде, жолаушылар және жүк тиелмеген вагондарда рельстердің үстіңгі қалпақшасының деңгейінен автотіркегіш білігінің қашықтығы 1080 мм аса болуы;
локомотивтерде және адамдары бар жолаушылар вагондарында рельстердің үстіңгі қалпақшасының деңгейінен автотіркегіш білігі қашықтығының биіктігі бойынша 980 мм аса болуы;
жүк (жүк тиелген) вагондарында рельстердің үстіңгі қалпақшасының деңгейінен автотіркегіш білігі қашықтығының биіктігі бойынша 950 мм аса болуы;
жүк тиелмеген күйдегі арнайы жылжымалы құрамда рельстердің үстіңгі қалпақшасының деңгейінен автотіркегіш білігі қашықтығының биіктігі бойынша 1080 мм аса болуы;
жүк тиелген күйдегі арнайы жылжымалы құрамда рельстердің үстіңгі қалпақшасының деңгейінен автотіркегіш білігі қашықтығының биіктігі бойынша 980 мм аса болуы;
жүк поезында автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктік бойынша 100 мм аса қашықтықтың болуы;
120 км/сағ жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезындағы автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктігі 70 мм аса болуы;
жүк поезының локомотиві мен бірінші жүк тиелген вагоны арасындағы автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктік бойынша қашықтықтың 110 мм болуы;
121-160 км/сағ жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктік бойынша қашықтықтың 50 мм болуы;
жолаушылар поезының локомотиві мен бірінші вагоны арасындағы автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктік бойынша қашықтықтың 100 мм болуы;
арнайы жылжымалы құрамның локомотиві мен жылжымалы бірлігінің арасындағы автотіркегіштің бойлық біліктерінің арасындағы биіктік бойынша қашықтықтың 100 мм болуы;
радиусы 349 м-ден 300 м-ге дейін кезде тік қиғаштан кем емес жолтабанның ені бойынша 1530 мм қашықтықтың болуы;
радиусы 299 м-ге дейін кезде тік қиғаштан кем емес жолтабанның ені бойынша 1535 мм қашықтықтың болуы;
рельсшпальдік тордың кешенді ауыстырылуы жүргізілмеген радиусы 650 м-ден кем емес жолдың тік және қиғаш учаскелерінде жолтабанның ені бойынша қашықтық 1524 мм болуы;
тік және радиусы 350 м және одан аса қиғаш жолдардың учаскелерінде рельстердің қалпақшаларының ішкі жақтаулары арасындағы жол табан енінің 1520 мм болуы;
тарылу бойынша (-4мм), кеңеюі бойынша (+8 мм) аспауы қажет тік және қиғаш жол учаскелерінде, ал жүру жылдамдығы 50 км/сағ және одан да кем деп белгіленген және тарылу бойынша (-4 мм), кеңеюі бойынша (+10 мм) учаскелерде жолтабан енінің атаулы өлшемдерден ауытқуының бар болуы;

наличие ширины колеи менее 1512 и более 1548 мм;
выпуск к следованию вагонов, загруженных сверх их грузоподъемности;
выпуск к следованию вагонов, имеющих просевшие рессоры, вызывающие перекос кузова или удары рамы и кузова вагона о ходовые части, а также вагоны с неисправностью кровли, создающей опасность отрыва ее листов;
выпуск поездов и допуск к следованию вагонов, имевших сход с рельсов или находившихся в поезде, потерпевшем крушение, до их осмотра и признания годными для движения;
наличие в поезде пассажирского вагона неисправного электропневматического тормоза;
наличие в поезде пассажирского вагона неисправного электрооборудования;
наличие в поезде пассажирского вагона с радиокупе (штабные) неисправной радиосвязи начальника (механика-бригадира) пассажирского поезда с машинистом локомотива или его отсутствие;
наличие в вагонах пассажирского поезда предметов, веществ или других материалов и изделий, которые могут создать угрозу химического отравления пассажиров и угрозу безопасным условиям перевозки багажа, грузобагажа (легковоспламеняющиеся жидкости, газы, взрывчатые и ядовитые вещества) и почтовых отправлений;
несоответствие конструктивных элементов и материалов, применяемых при ремонте вагонов, а также системы противопожарной защиты, не обеспечивающей ограничение возникновения, распространения и влияния огня, дыма в случае возгорания;
эксплуатация вагона с утечкой тока на корпус пассажирского вагона в пассажирском поезде;
эксплуатация пассажирского вагона вставленными предохранителями, не соответствующие установленному номиналу для данной цепи;
наличие в пассажирских вагонах нагревательных приборов и других электроприборов, не предусмотренных схемой и инструкцией завода-изготовителя вагонов;
наличие в пассажирских вагонах посторонних предметов в нишах с электроаппаратурой, горючих материалов вблизи приборов отопления, электросветильников;
включение электрокалориферов при неработающей вентиляции и допущение их перегрева сверх допустимой температуры выше 28оС по показанию дистанционного термометра в пассажирских вагонах;
использование междувагонных электрических соединений (штепселя, головки и прочее) с не защищенными холостыми розетками и защитными коробками в пути следования;
наличие негабарита погрузки (с учетом упаковки и крепления) при перевозке грузов на открытом подвижном составе;
перевозка опасных грузов в поврежденной таре или с открытой пробкой (крышкой, люком);
следование груза с контрольной рамой без сопровождения работником дистанции пути соответствующей квалификации;
перевозка пищевых продуктов в транспортных средствах, в которых ранее перевозились опасные грузы;
размещение и крепление грузов в открытом подвижном составе, при котором возможен сдвиг и порча груза при перевозке;
отсутствие радиационного контроля при эксплуатации транспортных средств после перевозки грузов, нормируемых по радиационному фактору;
отсутствие исправного устройства управления электропневматическим торможением в пассажирском локомотиве;
эксплуатация локомотива для грузовых поездов с неисправными устройством контроля плотности тормозной магистрали;
наличие в локомотивах неисправной системы автоматического управления торможением поезда или комплексным локомотивным устройством безопасности, а также системы контроля бодрствования машиниста, зеркала заднего вида или других аналогичных устройств;
наличие в моторвагонных поездах неисправной системы автоведения, обеспечивающей контроль скорости движения и речевой информации при подъездах к проходным светофорам, переездам и станциям, связи "пассажир-машинист", сигнализаций контроля закрытия двери, автоматической пожарной сигнализаций;
наличие в маневровых локомотивах неисправных устройств дистанционной отцепки их от вагонов, второго пульта управления, зеркал заднего вида и устройств, обеспечивающие автоматическую остановку на случай внезапной потери машинистом способности к ведению локомотива;
наличие на локомотивах, моторвагонных поездах и специальном самоходном подвижном составе неисправной автоматической локомотивной сигнализации;
наличие в пассажирских вагонах, на моторвагонном подвижном составе и локомотивах неисправной системы аварийного освещения, обеспечивающей достаточную интенсивность освещения и ее продолжительность согласно технической документации;
отсутствие запаса прочности колеса, оси и бандажа колесных пар подвижного состава указанных в технической документации срока службы;
отсутствие ограждения вращающихся частей дизеля, электрических машин, вентиляторов, компрессоров и другого оборудования железнодорожного подвижного состава;
наличие в пассажирских вагонах и моторвагонном подвижном составе неисправной системы кондиционирования воздуха, внутрипоездной телефонной связи, системы контроля нагрева букс, поездного радиовещания;
наличие негабарита, приближения строений инфраструктуры и приближения железнодорожного оборудования железнодорожного пути;
не соблюдение порядка проезда пассажиров в пассажирских поездах;
не соблюдение порядка и условий провоза ручной клади и багажа в пассажирских вагонах;
не соблюдение порядка организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс;
не соблюдение перевозчиками условий перевозки опасных веществ;
наличие на существующих линиях до их реконструкции ширины земляного полотна на однопутных линиях более 5,5 м, на двухпутных более 9,6 м, а в скальных и дренирующих грунтах на однопутных линиях более 5,0 м, двухпутных линях более 9,1 м;
наличие в пассажирских поездах безбилетных пассажиров и неоформленного багажа, грузобагажа;
отсутствие на железнодорожных вокзалах пункта медицинской помощи;
отсутствие необходимой работы по повышению качества ремонта и содержания пути, искусственных сооружений, локомотивов, вагонов, устройств сигнализации и связи, электроснабжения, железнодорожных переездов и других технических средств транспорта;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, в том числе специальный подвижной состав (далее – СПС), имеющий неисправности угрожающие безопасности движения;
эксплуатация подвижного состава и СПС не прошедших своевременно планово-предупредительные виды ремонта и техническое обслуживание;
эксплуатация СПС, оснащенный путеизмерительной и дефектоскопной аппаратурой, не прошедшей ежегодную метрологическую поверку, плановые ремонты аппаратуры согласно эксплуатационной документации производителя, но не реже: техническое обслуживание не реже 1 раза в год, средний ремонт не реже 1 раза в 2 года, модернизация не реже 1 раза в 4-6 лет;
оставление на деповских путях и путях предприятий в рабочем состоянии локомотивы, моторвагонный и СПС без наблюдения работника, знающего их эксплуатацию, а на станционных путях - без машиниста, водителя СПС или их помощников;
отсутствие в пассажирском локомотиве устройств управления электропневматическим торможением, отбора мощности для высоковольтного отопления;
отсутствие в локомотиве грузового поезда устройств, прибора для контроля плотности тормозной магистрали;
отсутствие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом системы автоматического управления торможением поезда или комплексным локомотивным устройством безопасности, а также системой контроля бодрствования машиниста;
отсутствие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом устройств системы автоведения;
отсутствие в моторвагонном подвижном составе сигнализаций контроля закрытия дверей и связи «пассажир - машинист»;
отсутствие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом устройств дистанционной отцепки их от вагонов;
отсутствие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом второго пульта управления;
допуск тягового подвижного состава, пассажирского вагона и СПС без проведения два раза в год (весной и осенью) комиссионного осмотра;
отсутствие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом устройств, обеспечивающих автоматическую остановку на случай внезапной потери машинистом способности к ведению локомотива;
допуск локомотивов и моторвагонного подвижного состава под грузовые и пассажирские поезда, выработавшего установленный срок службы;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность прибора для подачи звукового сигнала;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность пневматического тормоза;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность или отключение хотя бы одного тягового электродвигателя;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автоматической локомотивной сигнализации или устройств безопасности;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автостопа или устройства проверки бдительности машиниста;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность электропневматического тормоза;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность устройств поездной и маневровой радиосвязи, а на моторвагонном подвижном составе - неисправность связи «пассажир - машинист»;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность гидродемпферов, аккумуляторной батареи;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автосцепных устройств, в том числе обрыв цепочки расцепного рычага или его деформация;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность системы подачи песка;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность прожектора, буферного фонаря, освещения, контрольного или измерительного прибора;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина в хомуте, рессорной подвеске или коренном листе рессора, излом рессорного листа;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина в корпусе буксы;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность буксового или моторно-осевого подшипника;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых отсутствие или неисправность предусмотренного конструкцией предохранительного устройства от падения деталей на путь;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина или излом хотя бы одного зуба тяговой зубчатой передачи;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность кожуха зубчатой передачи, вызывающая вытекание смазки;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность защитной блокировки высоковольтной камеры;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность токоприемника;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность средств пожаротушения, автоматической пожарной сигнализации (предусмотренные в конструкции локомотива);
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых отсутствие защитных кожухов электрооборудования;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность микропроцессорной системы управления локомотивом;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность ручного тормоза или компрессора;
включение в поезда пассажирских вагонов, имеющих неисправности электропневматического тормоза, электрооборудования, пожарной сигнализации, системы кондиционирования воздуха, вентиляции, отопления;
подача под погрузку грузов и посадку людей вагонов без предъявления их к техническому обслуживанию;
эксплуатация вагона в поезде без прохождения технического обслуживания на станциях формирования и расформирования, в пути следования - на станциях, предусмотренных графиком движения поездов;
эксплуатация без проведения периодического испытания устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализаций и автоматики на пассажирских вагонах;
эксплуатация восстановительных и пожарных поездов, не прошедших своевременно планово-предупредительные виды ремонта, техническое обслуживание и технически неисправном состоянии;
допуск к работе по уборке снега снегоуборочной и снегоочистительной техники, находящейся в оперативном резерве, не прошедшей деповской и/или капитальный ремонт;
отправление со станции СПС находящегося в оперативным резерве, без технического осмотра;
допуск к эксплуатации специального самоходного подвижного состава не оборудованных автоматическими тормозами;
допуск подвижного состава не оборудованного автоматическими тормозами, пассажирские вагоны, моторвагонный подвижной состав и локомотивы, предназначенные для вождения пассажирских поездов, не оборудованных электропневматическими тормозами;
допуск грузовых вагонов, включаемых в хозяйственные, пригородные поезда для перевозки людей, не оборудованным стоп-краном;
включение в поезда пассажирские вагоны с радиокупе (штабные) с неисправной радиосвязью начальника (механика-бригадира) пассажирского поезда с машинистом локомотива;
эксплуатация локомотива, пассажирского, грузового вагона, моторвагонного и СПС без ручного тормоза;
эксплуатация подвижного состава и СПС без сцепного устройства;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижной состав, включая СПС с трещиной в любой части оси колесной пары или трещиной в ободе, бандаже, диске и ступице колеса, при наличии остроконечного наката на гребне колесной пары;

жолтабан енінің 1512 мм кем және 1548 мм артық болуы;
жүккөтергіштігінен асатын жүк тиелген вагондардың жолға шығуы;
кузовтың қисаюына немесе вагонның рамасы мен кузовының жүру бөлшектеріне соғылуына алып келетін отырып қалған рессорлары бар вагондарды, сонымен бірге оның беттерінің үзілу қаупін төндіретін ақаулы шатыры бар вагондарды жолға шығару;
оларды тексергенге және қозғалыс үшін жарамды деп танығанға дейін поездарды шығару және рельстен шығып кеткен немесе қирауға тап болған поездарда болған вагондарды жолға жіберу;
поезда ақаулы электропневматикалық тежеуіші бар жолаушылар вагонының болуы;
поезда ақаулы электржабдығы бар жолаушылар вагонының болуы;
поезда жолаушылар поезының бастығы (механик-бригадир) мен локомотив машинистімен ақаулы радиобайланысы бар радиокупесі (штабтық) бар жолаушылар вагонының бар болуы;
жолаушылар поезының вагондарында жолаушылардың химиялық улануына қауіп және багажды, жүк багажын (тезтұтанатын сұйықтар, газдар, жарылғыш және улы заттар) және пошта жөнелтілімдерін тасымалдаудың қауіпсіз жағдайына қауіп төндіруі мүмкін заттардың, нәрселердің немесе өзге материалдар мен бұйымдардың бар болуы;
вагондарды жөндеу кезінде қолданылатын құрылымдық элементтер мен материалдардың, сонымен қатар жану жағдайында оттың, түтіннің пайда болуын, таралуын және әсер етуін шектеуді қамтамасыз етпейтін өртке қарсы қорғаныс жүйесінің сәйкессіздігі;
жолаушылар поезында жолаушылар вагонының корпусына тоқтың ағуымен вагонды пайдалану;
осы шынжыр үшін белгіленген номиналға сәйкес келмейтін сақтандырғыш қойылған жолаушылар вагонын пайдалану;
жолаушылар вагондарында вагондарды жасаушы зауыттың схемасымен және нұсқаулығымен қарастырылмаған жылыту құрылғыларының және өзге электр аспаптардың болуы;
жолаушылар вагондарында электр аппараты бар қуыстарда өзге заттардың, жылыту құрылғыларының, электржарықтың жанында жанғыш материалдың болуы;
жолаушылар вагондарында желдеткіштің жұмыс жасамауы кезінде электркалориферді қосуы және олардың дистанциондық термометрдің көрсеткіші бойынша рұқсат етілген температурадан 28оС жоғары қызуына жол беру;
жол жүру кезінде бос розеткалармен және қорғаушы коробкалармен қорғалмаған вагонаралық электр байланыстарды (штепсель, қалпақша және өзге) пайдалану;
ашық жылжымалы құрамда жүктерді тасымалдау кезінде (орауды және беткітуді есепке алғанда) жүк тиеудің габаритті емес болуы;
қауіпті жүктерді бүлінген ыдыста немесе ашық тығынмен (қақпақпен, люкпен) тасымалдау;
бақылау рамасы бар жүктің тиісті біліктілігі бар жол қашықтығы жұмыскерінің алып жүруінсіз жол жүруі;
бұдан бұрын қауіпті жүктер тасымалданған көлік құралдарында тамақ өнімдерін тасымалдау;
тасымалдау кезінде жүктің қозғалып кетуі және бүлінуі мүмкін ашық жылжымалы құрамда жүктерді орналастыру және бекіту;
радиациялық фактор бойынша нормаланатын жүктерді тасымалдағаннан кейін көлік құралдарын пайдалану кезінде радиациялық бақылаудың болмауы;
жолаушылар локомотивінде электрпневматикалық тежеуішті басқарудың ақаусыз қондырғысының жоқтығы;
жүк поездарына арналған ақаулы тежеуіш магистралінің тығыздығын бақылау қондырғысы бар локомотивті пайдалану;
локомотивтерде ақаулы поезды тежеуді немесе қауіпсіздіктің кешенді локомотив қондырғысын автоматты басқару жүйесінің, сонымен бірге машинистің сергектігін бақылау жүйесінің, артқы көрініс айнасының және өзге де осындай құрылғылардың бар болуы;
моторвагонды поездарда өту бағдаршамдарына, өткелдер мен станцияларға, «жолаушы-машинист» байланысына, есіктің жабылуын бақылау сигнализациясына, автоматты өрт сигнализациясына кірме жолдар кезінде ақаулы қозғалыс жылдамдығын және сөйлеу ақпаратын бақылауды қамтамасыз ететін автожүргізу жүйесінің бар болуы;
маневрлік локомотивтерде ақаулы оларды вагондардан дистанциондық түрде ажырату құрылғысының, екінші басқару пультінің, артқы көрініс айнасының және машинисттің локомотивті жүргізу қабілеттілігі кенеттен жоғалған сәтте автоматты тоқтатуды қамтамасыз ететін құрылғысының жоқтығы;
локомотивтерде, моторвагонды поездарда және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамда ақаулы автоматты локомотив сигнализациясының бар болуы;
жолаушылар вагондарында, мотовагонды жылжымалы құрамда және локомотивтерде техникалық құжаттамаға сәйкес жарықтандырудың жеткілікті жиілігін және оның ұзақтығын қамтамасыз ететін ақаулы авариялық жарықтандыру жүйесінің бар болуы;
қызмет мерзімінің техникалық құжаттамасында көрсетілген жылжымалы құрамның доңғалақ жұбының доңғалақ, білік және бандаж төзімділігі қорының жоқтығы;
темір жол жылжымалы құрамындағы дизельдің, электр машинасының, желдеткіштің, компрессордың және өзге де жабдықтың айналатын бөлшегі қоршауының жоқтығы;
жолаушылар вагондарында және моторвагонды жылжымалы құрамда ақаулы ауаны желдету жүйесінің, поезішілік телефон байланысының, букстің қызуын бақылау жүйесінің, поезд радиобайланысының болмауы;
габарит еместің, инфрақұрылым құрылысының жақындауы және темір жолда темір жол жабдығының жақындауы болуы;
жолаушылар поездарында жолаушылар ережесін сақтамауы;
жолаушылар вагондарында қол жүгін және багажды тасымалдау тәртібін және шартын сақтамау;
жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру, қолдану мерзімін ұзарту және билет кассаларының жұмыс тәртібін сақтамау;
тасымалдаушылардың қауіпті жүктерді тасымалдау шарттарын сақтамауы;
оларды қайта құруға дейін қазіргі кезде бар желілерде жер төсемі енінің бір жолды желілерде 5,5 м кем емес, екі жолды желілерде 9,6 м кем емес, ал бір жолды желілерде жарлы және құрғақ жерлерде 5 м кем емес, екі жолды желілерде 9,1 м кем емес болуы;
жолаушылар поездарында билетсіз жолаушылардың және ресімделмеген багаждың, жүк-багаждың болуы;
темір жол вокзалдарында медициналық көмек пунктісінің болмауы;
жолдарды, жасанды құрылыстарды, локомотивтерді, вагондарды, дабыл және байланыс, электр жабдықтау құрылғыларын, темір жол өтпелерін және басқа да көліктің техникалық құралдарын жөндеу және ұстау сапасын көтеру бойынша қажетті жұмыстың болмауы;
қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулары бар жылжымалы құрамды, соның ішінде арнайы жылжымалы құрамды (бұдан әрі - АЖҚ) пайдалануға және поездарда жүруге жіберуі;
жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен және техникалық қызмет көрсетуден уақтылы өтпеген жылжымалы құрамды және АҚЖ пайдалануы;
жыл сайынғы метрологиялық тексеруден, аппаратурасы өндірушінің пайдалану құжаттарына сәйкес аппаратура жоспарлы жөндеуден, мыналардан: техникалық қызмет көрсетуден кемінде жылына 1 рет, орташа жөндеуден 2 жылда кемінде 1 рет, жаңғыртудан 4-6 жылда кемінде бір рет өтпеген жол өлшеуіш және дефектоскопты аппаратурамен жабдықталған АЖҚ пайдалануы;
жұмыс істеп тұрған локомотивтерді, моторвагонды және АЖҚ, оларды пайдалана алатын қызметкердің қадағалауынсыз депо жолдарында және кәсіпорындар жолдарында, ал АЖҚ машиниссіз және жүргізушісіз немесе олардың көмекшісінсіз станциялық жолдарда қалдыруы;
жолаушылар локомотивінде электрпневматикалық тежегіштерді басқару құрылғыларының, жоғары вольтті жылыту үшін қуатты іріктеудің болмауы;
жүк поезының локомотивтерінде тежегіш магистральдың тығыздығын бақылау үшін құрылғылардың, аспаптардың болмауы;
жүк поездарына арналған ақаулы тежеуіш магистралінің тығыздығын бақылау қондырғысы локомотивте болмауы;
бір машинист қызмет көрсеткен кезде поезды локомотивте немесе моторвагонды поезда поездың тежелуін немесе кешенді локомотивтік қауіпсіздік құрылғысын автоматты басқару жүйесінің, сондай-ақ машинистің сергектігін бақылау жүйесінің болмауы;
бір машинист қызмет көрсеткен кезде поезды локомотивте және моторвагонды поезда автожүргізу жүйесі құрылғысының болмауы;
моторвагонды жылжымалы құрамда есіктің жабылуын бақылау сигнализацияларының және «жолаушы-машинист» байланысының болмауы;
бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивте оларды вагондардан қашықтық ажырату құрылғыларының болмауы;
бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивте басқарудың екінші пультінің болмауы;
жылына екі рет (көктемде және күзде) комиссиялық түрде қарауынсыз тартқыш жылжымалы құрам, жолаушылар вагондары және АЖҚ рұқсат етілуі;
бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивте машинистің локомотивті жүргізу қабілеттілігі кенеттен жоғалған жағдайда автоматты тоқтатуды қамтамасыз ететін құрылғының болмауы;
локомотивтердің және моторвагонды жылжымалы құрамның белгіленген қызмет мерзімін өтеген жүк және жолаушы поезына жіберілуі;
дыбыс сигналын беруге арналған аспаптың ақаулығымен локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
пневматикалық ақаулығымен локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
ең болмаса бір тартымдық электр қозғалтқышының ақаулығы немесе өшіп қалған локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
автоматты локомативтік сигнализациясы немесе қауіпсіздік құрылғылары ақаулы локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
автотоқтату немесе машинистің сергектігін тексеру құрылғылары қаулы локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
электрпневматикалық ақаулығымен локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
поездық және маневрлік радиобайланысы ақаулығы, ал моторвагонды жылжымалы құрамда – «жолаушы - машинист» байланысының ақаулығы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды жіберуі;
гидродемпферлерінің, аккумуляторлық батареясының ақаулығы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
автотіркегіш құрылғыларының ақаулығы бар, соның ішінде ағыту тұтқышы шынжырының үзілуі немесе оның деформациясы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
құм беру жүйесінің ақаулығы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
прожекторының, буферлік шамының, жарықтандыруының, бақылау немесе өлшеу аспабының ақаулығы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
қамыты, серіппелі іліністе немесе серіппесінің түпкі табанында жарығы, серіппе табағының сынуы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
букс корпусындағы жарық локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
букстық немесе моторлы – осьтік мойынтірегі ақаулы локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
бөлшектердің жолға түсіп қалуынан сақтандыратын конструкцияда көзделген құрылғының болмауы немесе оның ақаулығы бар локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
тартқыш тісті берілістің ең болмағанда бір ғана тісінің жарығы немесе сызаты болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
жаққыш майдың ағып кетуіне әкелетін тісті беріліс қаптамасының ақаулығымен локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
жоғары вольтты камераның қорғағыш бұғаттауының ақаулығымен локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
ток қабылдағыштың ақаулығымен локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
өрт сөндіру құралдарының, автоматты өрт сөндіру сигнализациясының (локомотив конструкциясында көзделген) ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
электр жабдығының қорғану қаптамаларының болмаған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
локомотивті басқарудың микропроцессорлық жүйесінің ақаулығы болған жағдайда локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілуі;
қол тежегіштердің немесе сығымдағыштың ақаулығымен локомотивті, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
поездарға электрпневматикалық тежегішінің, электр жабдықтарының, өрт сөндіру сигнализациясының, тасымалдау жағдайларын бұзатын ауаны баптау, желдету, жылыту жүйесінің ақаулықтары және жолаушыларды, жолаушылар вагондарын қосуға рұқсат етілуі;
жүк тиеуге және адамдарды отырғызуға техникалық қызмет көрсетуге ұсынылмаған вагондарды беруге рұқсат етілуі;
құрастыру және тарату станцияларында, жүру жолында поездар қозғалысы графигінде көзделген станцияларда техникалық қызмет көрсетуді өтпестен поезда вагонды пайдалануы;
жолаушылар вагондарындағы электр қорғау құрылғылары, өрт сөндіру құралдары, өрт сигнализациясы және автоматика кезеңдік сынақтан өткізілуі;
қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен, техникалық қызмет көрсетуді уақытылы өткізу және пайдалану процесінде техникалық жарамды күйде пайдалануы;
деполық немесе күрделі жөндеуден өтпеген, жедел резервтегі қар жинағыш және қар тазалағыш техниканы қар жинау бойынша жұмысқа жіберу;
жедел резервтегі АЖҚ-ны техникалық қарап тексермей станциядан жөнелтілуі;
автоматты тежегіштермен жабдықталмаған арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамды пайдалануға жіберуі;
автоматты тежегіштермен жабдықталмаған жылжымалы құрамды элекрпневматикалық тежегіштермен жабдықталмаған, жолаушылар поездарын жүргізуге арналған жолаушылар вагондарын, моторвагонды жылжымалы құрам мен локомотивтерді жіберу;
тоқтату кранымен жабдықталмаған, адамдарды тасымалдау үшін шаруашылық, қала маңы поездарды қосылатын жүк вагондарын жіберу;
жолаушылар поезды бастығының (механик-бригадирінің) локомотив машинисімен радиобайланысы жұмыс істемейтін радиокупесі (штабтық) бар жолаушылар вагондарын қосуға рұқсат етілуі;
локомотивті, жолаушылар, жүк вагондарын, моторвагонды және АЖҚ қол тежегішінсіз пайдаланылуы;
жылжымалы құрамның және АЖҚ іліністік құрылғысыз пайдаланылуы;
жылжымалы құрамды, сонымен қоса АЖҚ егер оның доңғалақ жұбы осінің кез-келген бөлігінде немесе оның құрсауында, дискісінде доңғалақ күпшегінде жарығы, доңғалақ жұбының жалында сүйірленген қажағы болғанда пайдалануға берілуі және поездармен жүруге жіберу;

допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скоростях движения от 120 км/ч до 140 км/ч при прокате по кругу катания у локомотивов, моторвагонного подвижного состава, пассажирских вагонов более 5 мм;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения от 120 км/ч до 140 км/ч при толщине гребня более 33 мм или менее 28 мм у локомотивов при измерении на расстоянии 20 мм от вершины гребня при высоте гребня 30 мм, а у моторвагонного подвижного состава, пассажирских вагонов с высотой гребня 28 мм - при измерении на расстоянии 18 мм от вершины гребня;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при прокате по кругу катания у локомотивов, а также у моторвагонного подвижного состава и пассажирских вагонов в поездах дальнего сообщения более 7 мм, у моторвагонного и специального самоходного подвижного состава и пассажирских вагонов в поездах местного и пригородного сообщений - более 8 мм, у вагонов рефрижераторного парка и грузовых вагонов - более 9 мм;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при толщине гребня более 33 мм или менее 25 мм у локомотивов при измерении на расстоянии 20 мм от вершины гребня при высоте гребня 30 мм, а у подвижного состава с высотой гребня 28 мм - при измерении на расстоянии 18 мм от вершины гребня;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при вертикальном подрезе гребня высотой более 18 мм;
допуск в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при ползуне (выбоина) на поверхности катания у локомотивов, моторвагонного и СПС, а также у вагонов с роликовыми буксовыми подшипниками и подшипниками кассетного типа глубиной более 1 мм, а у тендеров более 2 мм;
эксплуатация вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.», обращающихся в поездах со скоростью до 160 км/час при расстояний между внутренними гранями колес более 3 мм и в сторону уменьшения более 1 мм;
эксплуатация вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при толщине гребня менее 28 мм, толщине обода колеса – 40 мм, прокате по кругу катания - более 3 мм;
эксплуатация вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при разнице диаметров колес по кругу катания при обточке с выкаткой колесной пары - более 0,5 мм, без выкатки - более 1 мм;
эксплуатация вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при разнице диаметров колес между тележками смежных вагонов – не более 5 мм;

қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км-ден жоғары және сағатына 140 км-ге дейін: локомотивтердің, моторвагонды жылжымалы құрамның, жолаушы вагондарының домалау шеңбері бойынша 5 мм-ден артық сырғанау рұқсат етілуі;
қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км-ден жоғары және сағатына 140 км-ге дейін: жотаның биіктігі 30 мм кезінде жотаның басынан 20 мм қашықтықта өлшеген кезде локомотивтерде, ал жотаның биіктігі 28 мм жылжымалы құрамда - жотаның басынан 18 мм қашықтықта өлшегенде жалдың қалыңдығы 33 мм-ден астам немесе 25 мм-ден кем болса рұқсат етілуі;
қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км болғанда жүріп өту шеңбері бойынша локомотивтерде, сондай-ақ моторвагонды жылжымалы құрамда және алыс сапардағы қатынастағы поездардың жолаушы вагондарында - 7 мм-ден астам, моторвагондық және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамда, жергілікті және қала маңы қатынасы поездарының жолаушы вагондарында - 8 мм-ден астам, рефрижераторлық парк вагондарында және жүк вагондарында - 9 мм-ден астам болғанда рұқсат етілуі;
қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км болғанда жотаның биіктігі 30 мм кезінде жотаның басынан 20 мм қашықтықта өлшеген кезде локомотивтерде, ал жотаның биіктігі 28 мм жылжымалы құрамда - жотаның басынан 18 мм қашықтықта өлшегенде жалдың қалыңдығы 33 мм-ден астам немесе 25 мм-ден кем болса рұқсат етілуі;
қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км болғанда арнайы шаблонмен өлшенетін жотаның тігінен қиылысуының биіктігі 18 мм - ден астам болғанда рұқсат етілуі;
локомотивтерде, моторвагонды және АЖҚ, сондай-ақ роликтік букс мойынтіректері және кассеталық үлгідегі мойынтіректері бар вагондарда тереңдігі 1 мм-ден астам, ал тендерлерде 2 мм-ден астам сырғанау сырғақ (ойық) бетінде болғанда рұқсат етілуі;
поездарда айналадағы ауытқулары ұлғаюы жағына 3 мм-ден және азаю жағына да 1 мм-ден аспаған жағдайда жылдамдығы сағатына 160 км-ге дейінгі «Patentes Talgo S.L.» компаниясы шығарған вагондардарды пайдалану;
жотаның қалыңдығы 28 мм кем болмауы, доңғалақ құрсамасының қалыңдығы – кем дегенде 40 мм, домалау шеңбері бойынша сырғанауы 3 мм-ден артық болған жағдайда «Patentes Talgo S.L.» компаниясы шығарған вагондардарды пайдалану;
сырғанау шеңбері бойынша доңғалақтар диаметрлерінің айырмашылығы доңғалақ жұбын шығарып қайрау кезінде – 0,5 мм артық болмайды, шығарусыз – 1 мм артық болған жағдайда «Patentes Talgo S.L.» компаниясы шығарған вагондардарды пайдалану;
шектес вагондар арбашаларының арасындағы доңғалақ диаметрлерінің айырмашылығы – 5 мм артық болған жағдайда «Patentes Talgo S.L.» компаниясы шығарған вагондардарды пайдалану;

соответствие сооружений, устройств, механизмов и оборудований требованиям Правил технической эксплуатаций железнодорожного транспорта, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2013 года № 87 «Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта»;
эксплуатация рельсов и стрелочных переводов на главных и станционных путях по мощности и состоянию не соответствующих условиям эксплуатации (грузонапряженности, осевым нагрузкам и скоростям движения поездов);
отсутствие перед остряками всех противошерстных стрелочных переводов на главных путях отбойных брусьев;
допуск к укладке вновь стрелочных переводов в главные пути на кривых участках;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено разъединение стрелочных остряков и подвижных сердечников крестовин с тягами;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено отставание остряка от рамного рельса, подвижного сердечника крестовины от усовика на 4 мм и более, измеряемое у остряка и сердечника тупой крестовины против первой тяги, у сердечника острой крестовины - в острие сердечника при запертом положении стрелки;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на главных путях 200 мм и более;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника на приемоотправочных путях длиной 300 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника на прочих станционных путях длиной 400 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущено понижение остряка против рамного рельса и подвижного сердечника против усовика на 2 мм и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка или подвижного сердечника поверху 50 мм и более;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых расстояние между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых расстояние между рабочими гранями головки контррельса и усовика более 1435 мм;
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущен излом остряка или рамного рельса, излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса);
эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, у которых допущен разрыв контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двухболтовом вкладыше;
отсутствие контрольных стрелочных и охранных замков на нецентрализованных стрелках по которым производится прием и отправление поездов;
отсутствие контрольных стрелочных замков на путях, выделенные для стоянки вагонов с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами) с нецентрализованными стрелочными переводами;
отсутствие контрольных стрелочных замков на нецентрализованных стрелках ведущие на пути, предназначенные для стоянки восстановительных и пожарных поездов;
отсутствие контрольных стрелочных замков на путях, ведущих на предохранительные и улавливающие тупики с нецентрализованными стрелочными переводами;
отсутствие контрольных стрелочных замков на путях, выделенных для отстоя вагонов-дефектоскопов, путеизмерительных вагонов, железнодорожно-строительных машин с нецентрализованными стрелочными переводами;
эксплуатация стрелок и подвижных сердечников крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованные и имеющие контрольные замки, не оборудованных типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками;
эксплуатация стрелок и подвижных сердечников крестовин, оборудованных приспособлением, но не обеспечивающих плотное прилегание остряка к рамному рельсу, подвижного сердечника крестовины к усовику;
эксплуатация железнодорожных подъездных и соединительных путей к приемоотправочным и другим станционным путям, без предохранительных тупиков, охранных стрелок, сбрасывающих башмаков, сбрасывающих остряков или сбрасывающих стрелок в местах примыкания;
эксплуатация предохранительных тупиков полезной длиной менее 50 м;
применение стрелочных контрольных замков одной и той же серии в пределах одной станции, а на крупных станциях - в пределах одного стрелочного района и смежных с ним стрелочных постов других районов;
занятие подвижным составом пути постоянной стоянки восстановительных и пожарных поездов, специальных автомотрис и дрезин, предназначенных для ведения восстановительных работ;
допуск приступать к работам до ограждения сигналами препятствия или места производства работ, опасного для движения;
допуск снимать сигналы, ограждающие препятствие или место производства работ, до устранения препятствия, полного окончания работ, проверки состояния пути, контактной сети и соблюдения габарита;
к значительным нарушениям относятся:
выпуск поездов и допуск к следованию платформ, транспортеров и полувагонов с негабаритными грузами, если о следовании таких вагонов не будет дано особых указаний;
выпуск поезда и допуск к следованию платформ с незакрытыми и незакрепленными бортами, вагоны с незакрепленными бункерами, цистерн, хопперов, зерновозов, цементовозов и подобный подвижной состав с открытыми крышками загрузочно-выгрузочных верхних и нижних устройств;
выпуск поездов и допуск к следованию полувагонов с открытыми дверями и люками или люками, закрытыми на одну закидку запорного механизма;
выпуск поездов и допуск к следованию порожних крытых вагонов с открытыми и не запертыми на дверную закидку дверями, вагонов для перевозки нефтебитума с не очищенными от битума колесными парами по кругу катания;
наличие в поезде пассажирского вагона с неисправным отоплением;
наличие в поезде пассажирского вагона с неисправной вентиляцией;
наличие в пассажирских вагонах подвижного состава, в зоне возможного перемещения пассажиров и обслуживающего персонала (на уровне головы, ног, туловища) элементов конструкции и оборудования, которые их могут травмировать;
наличие неопломбированных стоп-кранов в пассажирских вагонах;
эксплуатация вагона с неисправным электрооборудованием, осветительной сетью, нагревательным прибором;
зарядка аккумуляторных батарей способом, неустановленным в гармонизированных стандартах или инструкцией завода-изготовителя вагонов;
вскрытие кожухов и произведение ремонта или регулировки стабилизаторов на вагонах в пути следования;
наличие в пассажирских вагонах токопотребителей без соответствующего контроля за средствами измерений (за показаниями на вольтметре, амперметре);
эксплуатация пассажирского вагона с неисправной аккумуляторной батареей (при наличии короткозамкнутых элементов, обрыве более 20 % жил гибкой перемычки или провода, без крышек или с открытыми коробками предохранителей, с поврежденными или залитыми электролитом чехлами, с несоответствующей плотностью и уровнем электролита);
наличие между осями путей на станциях, предназначенных для пропуска поездов с негабаритным грузом менее 4800 мм;
отсутствие средств и мобильных подразделений, необходимых для ликвидации аварийных ситуаций и их последствий (в том числе по договору);
не соблюдение перевозчиками установленных категорий пассажирского вагона, в том числе по уровню комфортности;
не соблюдение перечня обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах;
не соблюдение порядка изменения условий проезда пассажира, предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах;
не соблюдение условий и порядка приема и выдачи багажа, грузобагажа перевозчиками;
не соблюдение установленных форм перевозочных документов и порядка их оформления;
не соблюдение порядка провоза перевозчиками грузобагажа;
не соблюдение перевозчиками порядка хранения, удержания, передачи багажа и грузобагажа;
отсутствие государственной пере/регистрации железнодорожного подвижного состава;
не соблюдение порядка проезда несовершеннолетних детей;
наличие сертификата на железнодорожный подвижной состав, предназначенный для курсирования в международном сообщении на колее 1520 мм;
проведение проверки маршрутов следования пассажирских поездов со скоростью 60 км/ч без специального самоходного подвижного состава (путеизмерительный вагон, вагон-дефектоскоп);
отсутствие на путепроводах и пешеходных мостах, расположенных над электрифицированными путями, предохранительных щитов и сплошного настила в местах прохода людей для ограждения частей контактной сети, находящихся под напряжением;
отсутствие сигнальных фонарей на пассажирских вагонах;
промывка и дезинфекция контейнера, внутренней поверхности контейнера после перевозки в контейнерах грузов зловонных, загрязняющих грузов;
превышение массы груза с учетом реквизитов крепления трафаретной грузоподъемности вагона;
отсутствие организации технического обучения кадров и повышения их квалификации, отработки практических навыков действий в нестандартных ситуациях (сход подвижного состава, столкновение, возникновение аварийных ситуаций);
отсутствие на железнодорожных вокзалах необходимой и достоверной информации о времени отправления и прибытия пассажирских поездов;
отсутствие в локомотиве и моторвагонном железнодорожном подвижном составе (специальный самоходный подвижной состав) средств поездной радиосвязи, совместимыми с поездной радиосвязью инфраструктуры по маршрутам обращения поездов (в случае эксплуатации на инфраструктуре), скоростемера с регистрацией установленных показаний, локомотивных устройств автоматической локомотивной сигнализации и устройств безопасности;
отсутствие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом зеркал заднего вида или других аналогичных устройств;
отсутствие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом автоматической пожарной сигнализаций и системы пожаротушения;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность устройств защиты от токов короткого замыкания, перегрузки и перенапряжения, аварийной остановки дизеля;
допуск локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию со стуком, посторонним шумом в дизеле;
допуск вагонов в эксплуатацию, включаемых в пассажирские поезда с электроотоплением, без системы автоматического управления электроотоплением;
включение в поезда грузовых вагонов, состояние которых не обеспечивает сохранность перевозимых грузов;
к незначительным нарушениям относятся:
неисполнение постоянной работы по созданию и внедрению новых устройств, приборов безопасности и систем;
не своевременное предоставление информации органам государственного транспортного контроля о возникновении аварий или аварийных ситуаций, угрожающих безопасности движения;
выпуск поездов и допуск к следованию вагонов, не имеющие трафарета о производстве установленных видов ремонта, за исключением вагонов, следующих по особым документам (как груз на своих осях);
принятие к перевозке багажом, грузобагажом вещей и предметов, которые по своим размерам, упаковке, свойствам могут, погружены и размещены в багажном вагоне, причиняя вред имуществу перевозчика, почтовым отправлениям и багажу, грузобагажу других пассажиров;
наличие в пассажирских вагонах электрических ламп, мощность которых выше установленной схемы и заводом-изготовителем;
перевозка людей, животных, опасных и особо опасных грузов без соблюдений требований санитарно-эпидемиологической безопасности;
перевозка грузов в открытом подвижном составе с наружной упаковкой из бумаги, пергамина и других легкогорючих материалов;

құрылыстар, жабдықтар, механизм мен құралдардың «Темір жол көлігінде техникалық пайдаланымы ережесін бекіту туралы» 2013 жылғы 5 ақпандағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 87 қаулысымен қабылданған Темір жол көлігінде техникалық пайдаланымы ережесіне сәйкестігі;
бас және станциондық жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкірлері мен рельс эксплуатациясы қуаттылығы мен жағдайы сәйкес келуі;
бас жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкірлері алдынан бастап тепкіш білеулердің болмауы;
қисық учаскелерде басты жолдарға жаңадан бағыттамалық бұрмаларды орнатуға рұқсат ету;
бағыттамалық үшкірлердің және тартқыштары бар айқастырмалардың жылжымалы өзекшелерінің ажырауы болған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
қысылған үшкір мен рамалық рельс немесе жылжымалы өзекшемен жақтаудың арасындағы саңылау 4 мм және одан астам болған кезде бағыттама үшкірлерінің немесе айқастырманың жылжымалы өзекшесінің тұйықталуына жол берген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: басты жолда 200 м және одан көп болуған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: қабылдау - жөнелту жолдарында 300 мм болған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: өзге станциялық жолдарда 400 мм болуған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
үшкір басының немесе жылжымалы өзекшенің ені үстіңгі бетінде 50 мм және одан астам болып келетін қимасында өлшенетін үшкірдің рамалық рельсінің қарсысында және жылжымалы өзекшенің жақтаудың қарсысында 2 мм - ге және одан астамға төмендеген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
айқастырма өзекшесінің жұмыстың қыры мен жанама рельс тік қалпақшасының жұмыстық қырының арасындағы қашықтық 1472 мм-ден кем болған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
жанама рельс пен жақтаудың жұмыс қырлары арасындағы қашықтық 1435 мм - ден артық болған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
үшкірдің немесе рамалық рельстің омырылуы, айқастырманың (өзекшенің, жақтаудың немесе жанама рельстің) омырылған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
бір бұрандамалы ішпекте контррельстік бұрандаманың немесе қос болтты ішпекте екеуінің де ажыраған жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануға рұқсат ету;
орталықтандырылмаған бағыттамаларында поездарды қабылдау және жөнелту жүргізілетін жолдарда бақылау және қорғалатын бағыттама құлыптарының болмауы;
орталықтандырылмаған бағыттамаларында 1-класты қауіпті жүктері (жарылғыш материалдары) бар вагондардың тұруына бөлінген жолдарда бақылау бағыттама құлыптарының болмауы;
орталықтандырылмаған бағыттамаларында қалпына келтіру және өрт сөндіру поездарының тұруына бөлінген жолдарда бақылау бағыттама құлыптарының болмауы;
орталықтандырылмаған бағыттамаларында сақтандырғыш және ұстағыш тұйықтарында бақылау бағыттама құлыптарының болмауы;
орталықтандырылмаған бағыттамаларында ақаутапқыш вагондардың, жол өлшегіш вагондардың, теміржол құрылыс машиналарын тоқтатып қоюға бөлінген жолдарда бақылау бағыттама құлыптарының болмауы;
бағыттамалар және айқастырмалардың жылжымалы өзекшелері (дөңестік және сұрыптау жолдарында орналасқандардан басқа), соның ішінде орталықтандырылған және бақылау құлыптары барлары, оларды ілінбелі құлыппен жабудың мүмкіндігі болу үшін үлгі құралдармен жабдықталмауы;
темір жолдағы кірме және қосылу жолдарының қабылдау-жөнелту және басқа станциялық жолдарға қосылу жерлерінде жылжымалы құрамның өздігінен станцияға немесе аралыққа қарай шығып кетуіне жол бермеу үшін сақтандырғыш тұйықтар, қорғағыш бағыттамалар, лақтырғыш табандықтар, лақтырғыш үшкірлер немесе түсіргіш бағыттамалардың пайдалануы;
сақтандырғыш тұйықтардың ұзындығы 50 м кем болғанда пайдалануы;
бір станцияның шегінде сериясы бірдей бағыттамалық бақылау құлыптарына, ал ірі станцияларда – бір бағыттамалық аудан шегінде және онымен іргелес орналасқан басқа аудандардың бағыттамалық қосындардың қолданылуы;
қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы автомотрисалар мен дрезиналар тұрақты тұратын жолдарға жылжымалы құрамды қойылуы;
қозғалыс үшін қауіпті, жұмыстар жүргізілетін жерлер немесе сигналдармен қоршалғанға дейін жұмыстарға кірісуге рұқсат етілуі;
кедергі жойылғанға, жұмыстар толық аяқталғанға, жолдың, түйіспе желісінің күйі, габариттің сақталуы тексерілгенге дейін, кедергіні немесе жұмыстар жүргізілетін жерді қоршап тұрған сигналдарды алуға рұқсат етілуі;
елеулі бұзушылықтарға мыналар жатады:
егер осындай вагондардың жол жүруі туралы ерекше нұсқаулар берілмесе габаритті емес жүктері бар поездарды шығару және платформаларды, транспортерлер мен жартылай вагондарды жіберу;
жабылмаған және бекітілмеген борттары бар поездарды шығару және платформаларды, бекітілмеген бункерлерлі бар вагондарды, тиеу-түсіру жоғарғы және төменгі құрылғысының ашық қақпақтары бар цистерналарды, хопперлерді, бидай тасушыларды және осындай жылжымалы құрамды жолға жіберу;
ашық есіктері мен люктері немесе бекіту механизімінің бір бекітпесімен жабылған люктері бар поездарды шығару және жартылай вагондарды жолға жіберу;
ашық және есік бекітпесімен құлыпталмаған есіктері бар поездарды шығару және жабық жүк тиелмеген вагондарды, айналу дөңгелегі бойынша битумнан тазаланбаған доңғалақ жұптары бар мұнай битумын тасымалдауға арналған вагондарды жолға шығару;
жолаушылар поезында ақаулы жылу жабдығымен вагондардың бар болуы;
жолаушылар поезында ақаулы желдеткішімен вагондардың бар болуы;
жылжымалы құрамның жолаушылар вагондарында, жолаушылардың және қызмет көрсететін персоналдың жүруі мүмкін жерлерде (бас, аяқ, дене деңгейінде) оларды жарақаттауы мүмкін құрылым және жабдық элементтерінің болуы;
жолаушылар вагондарында пломбаланбаған тоқтату-крандардың болуы;
вагонды ақаулы электржабдығымен, жарықтандыру желісімен, қыздыру аспаптарымен пайдалану;
үйлестіру стандарттарында немесе вагондарды жасаушы зауыттың нұсқаулығында белгіленбеген әдіспен аккумулятор батареяларын зарядтау;
жол жүру кезінде вагондарда бүркеніштерді ашу немесе стабилизаторлардың жөндеуін немесе реттеуін жүргізу;
жолаушылар вагондарында өлшеу құралдарын тиісті бақылаусыз (вольтметрдегі, амперметрдегі көрсеткіштерді) тоқпайдаланушылардың болуы;
жолаушылар вагонын ақаулы аккумулятор батареясымен пайдалану (қысқа тұйық элементтердің бар болуы, маңдайшаның немесе сымның иілмелі желісінің 20 пайызының үзілуі, сақтандырушылардың қақпақсыз немесе ашық қораптармен болуы кезінде, бүлінген немесе электрлитпен төгілген тыстың, электрлиттің тиісті тығыздығынсыз және деңгейінсіз);
габаритті емес поездарды өткізуге арналған станциялардағы жол біліктерінің арасы 4800 мм кем болуы;
авариялық жағдайларды және олардың салдарын жою үшін қажет құралдардың және мобильді бөлімшелердің (оның ішінде келісім бойынша) болмауы;
тасымалдаушылардың жолаушылар вагонының белгіленген санаттарын, оның ішінде жайлылық деңгейі бойынша сақтамауы;
жолаушыларға жолаушылар поездары мен вокзалдарында көрсетілетін міндетті қызмет тізбесін, оның ішінде жедел медициналық көмекті қоса алғанда сақтамау;
жолаушылардың жол жүруі, төсек жабдықтарын және поезда өзге қызмет көрсету шартының өзгеру тәртібін сақтамауы;
тасымалдаушыларға багажды, жүк багажын қабылдау және беру шартын және тәртібін сақтамауы;
тасымалдау құжаттарының белгіленген нысандарын және оларды ресімдеу тәртібін сақтамауы;
тасымалдаушылардың жүк багаждарын тасымалдау тәртібін сақтамауы;
тасымалдаушылардың багажды және жүк багажын сақтау, ұстап қалу, беру тәртібін сақтамауы;
жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта/тіркеудің жоқтығы;
кәмелетке толмаған балаларды алып жүру ережесін сақтамау;
халықаралық қатынаста 1520 мм жолтабанда жол жүруге арналған темір жол жылжымалы құрамына сертификаттың болуы;
жылдамдығы 60 км/сағ жолаушылар поезының жүру маршрутын өздігінен жүретін жылжымалы құрамсыз (жолөлшегіш вагон, вагон-дефектоскоп) тексеру;
электрифициттелген жолдардың үстінде орналасқан құбырларда және жаяу жүргінші көпірлерде сақтандыру қалқандарының және жоғарғы кернеулі байланыс желісінің бөлшектерін қоршау үшін адамдар өтетін жерде бірыңғай төсеудің жоқтығы;
жолаушылар поездарында сигналды фонарьлардың болмауы;
жүк контейнерлерінде жағымсыз иісті, ластаушы жүктерді тасымалдағаннан кейін контейнерді, контейнердің жоғарғы жағын жуу және дизинфекциялау;
вагонның трафареттік жүккөтергіштігін бекіту реквизиттерін есепке алғанда жүк массасын асыру;
кадрларды техникалық оқытуды және олардың біліктілігін көтеруді ұйымдастырудың, қалыпты емес жағдайларда (жылжымалы құрамның жолдан шығуы, соқтығысуы, авариялық жағдайдың туындауы) әрекет етудің практикалық дағдысының болмауы;
темір жол вокзалдарында жолаушылар поездарының келу және кету уақыты туралы қажетті және нақты ақпараттың болмауы;
локомотивттер мен моторвагонды теміржол жылжымалы құрамды (өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрамды) поездардың айналым бағыттары бойынша инфрақұрылымның поездық радиобайланыс жүйесімен үйлесетін (инфрақұрылымда пайдаланған жағдайда) поездық радиобайланыс құрылғыларымен, белгіленген көрсеткіштерді тіркейтін жылдамдық өлшегішпен, автоматты локомотивтік сигнализацияның локомотивтік құрылғыларының және қауіпсіздік құрылғыларының болмауы;
поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде артқы көрініс айналарымен немесе басқа ұқсас құрылғылардың болмауы;
поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде автоматты өрт сөндіру жүйесінің және өртсөндіргіш жүйесінің болмауы;
локомотивттің және моторвагонды және жылжымалы құрамның қысқа тұйықталу токтарынан, асқын жүктемеден және асқын кернеуден қорғау, дизельдің авариялық тоғынын сақтандыру құрылғыларының ақаулығы, дизельден тарсылдау, бөтен шуылдарының рұқсат етілуі;
локомотивттің және моторвагонды және жылжымалы құрамның дизельден тарсылдау, бөтен шуыл дыбыстарының пайда болуына рұқсат етілуі;
электр жылытуды автоматты басқару жүйесінсіз электр жылытуы бар жолаушылар поездарына қосылатын пайдалануға берілетін вагондар рұқсат ету;
тасымалданатын жүктің сақталуына кепілдік бермейтін поезға жүк вагондарының қосылуы;
шамалы бұзушылықтарға мыналар жатады:
жаңа құрылғыларды, қауіпсіздік аспаптарын және жүйелерін жасау және енгізу бойынша тұрақты жұмысты орындамау;
мемлекеттік көліктік бақылау органдарына қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін апаттың немесе апаттық жағдайдың туындауы туралы ақпаратты уақытында ұсынбау;
ерекше құжатпен жол жүретін вагондарды (өз білігіндегі жүк ретінде) қоспағанда, белгіленген жөндеу түрлерін жасау туралы трафареті жоқ поездарды шығару және вагондарды жолға жіберу;
өз өлшемі, орамы, қасиеті бойынша тасымалдаушының мүлкіне, пошта жөнелтілімдеріне және багажға, өзге жолаушылардың жүк багажына зиян келтіру арқылы багаж вагонына тиелетін және орналасатын заттарды және нәрселерді багажбен, жүкбагажымен тасымалдауға қабылдау;
жолаушылар вагонында қуаттылығы схемамен және зауыт-жасаушымен белгіленгеннен жоғары электр шамдары бар жолаушылар вагонын пайдалану;
санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтаусыз адамдарды, жануарларды, қауіпті және аса қауіпті жүктерді тасымалдау;
ашық жылжымалы құрамда қағаздан, пергаминнен және өзге тез жанатын материалдардан сыртқы орамы бар жүктерді тасымалдау;

отсутствие на железнодорожном подвижном составе и его составных частях на весь срок эксплуатации необходимых идентификационных и предупреждающих надписей и маркировки, знаков об особенностях и условиях безопасной эксплуатации, предусмотренных в Техническом регламенте «Требования к безопасности железнодорожного транспорта и связанной с ним инфраструктуры», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 794;
не соблюдение перевозчиками порядка провоза животных, допускаемых к перевозке, условий их перевозки;
не соблюдение перевозчиками порядка выдачи багажа и грузобагажа в пути следования;
отсутствие пропускного режима для выхода на перрон на железнодорожных вокзалах;
отсутствие оплаты за перевозку багажа;
отсутствие на железнодорожных вокзалах информации о режиме работы билетных и багажных касс, расположении вокзальных помещений, а также перечне услуг, оказываемых населению;
отсутствие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом зеркал заднего вида;
отсутствие пломб в манометрах, предохранительных клапанах, а также аппаратах и приборах, регистрирующие расход электроэнергии и топлива на локомотивах и моторвагонном подвижном составе;
эксплуатация без проведения испытания и освидетельствования устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики, манометра, предохранительных клапананов, воздушных резервуаров на локомотивах и моторвагонном подвижном составе;

пайдаланудың барлық мерзіміне темір жол жылжымалы құрамында және оның құрамдас бөлшектерінде «Темір жол көлігінің және онымен байланысты инфрақұрылымның қауіпсіздігіне талаптар» Техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 794 қаулысымен бекітілген «Темір жол көлігінің және онымен байланысты инфрақұрылымның қауіпсіздігіне талаптар» Техникалық регламентте қарастырылған қажетті сәйкестендіру және ескерту жазбалары мен маркировкалардың, қауіпсіз пайдаланудың ерекшеліктері мен шарттары туралы белгілердің болмауы;
тасымалдаушылардың тасымалдауға рұқсат етілген жануарларды тасымалдау тәртібін, оларды тасымалдау шарттарын сақтамауы;
жол жүру кезінде тасымалдаушының багажды және жүк багажын беру тәртібін сақтамауы;
темір жол вокзалдарында перронға шығу үшін шығару тәртібінің болмауы;
багажды тасымалдау үшін ақы төлеудің болмауы;
темір жол вокзалдарында билет және багаж кассаларының жұмыс режимі, вокзал орын-жайларының орналасуы, сондай-ақ халыққа көрсетілетін қызметтердің тізбесі туралы ақпараттардың болмауы;
бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтерінің артқы көрініс айналарының болмауы;
локомотивтерде және моторвагонды жылжымалы құрамда орнатылған манометрлерге, сақтандырғыш клапандарға, сондай-ақ электр энергиясы мен отынның жұмсалуын тіркейтін аппараттар мен аспаптарда пломбасының болмауы;
локомотивтерде және моторвагонды жылжымалы құрамда орнатылған манометрлерге, сақтандырғыш клапандарға, сондай-ақ электр энергиясы мен отынның жұмсалуын тіркейтін аппараттар мен аспаптарда пломбасының болмауы;»;

форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области железнодорожного транспорта, утвержденную указанным совместным приказом, дополнить строками, порядковые номера 123-220, следующего содержания:
«
123
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, в том числе СПС, имеющий неисправности, угрожающие безопасности движения
/ /
124
Недопущение в эксплуатацию подвижной состав и СПС не прошедших своевременно планово-предупредительные виды ремонта и техническое обслуживание
/ /

көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген темір жол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-220-жолдармен толықтырылсын:
«
123
Қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулары бар жылжымалы құрамды, соның ішінде арнайы жылжымалы құрамды пайдалануға және поездарда жүруге жібермеу
/ /
124
Жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен және техникалық қызмет көрсетуден уақытылы өтпеген жылжымалы құрамды және АҚЖ пайдалануға рұқсат бермеу
/ /

125
Недопущение в эксплуатацию СПС, оснащенный путеизмерительной и дефектоскопной аппаратурой, не прошедшей ежегодную метрологическую поверку, плановые ремонты аппаратуры согласно эксплуатационной документации производителя, но не реже: техническое обслуживание не реже 1 раза в год, средний ремонт не реже 1 раза в 2 года, модернизация не реже 1 раза в 4-6 лет
/ /
126
Недопущение на деповских путях и путях предприятий оставления в рабочем состоянии локомотивы, моторвагонный и СПС без наблюдения работника, знающего их эксплуатацию, а на станционных путях – без машиниста, водителя СПС или их помощников
/ /
127
Наличие в пассажирском локомотиве устройств управления электропневматическим торможением, отбора мощности для высоковольтного отопления
/ /
128
Наличие в локомотиве грузового поезда устройств, прибора для контроля плотности тормозной магистрали
/ /
129
Наличие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом системы автоматического управления торможением поезда или комплексным локомотивным устройством безопасности, а также системой контроля бодрствования машиниста
/ /
130
Наличие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом устройств системы автоведения
/ /
131
Наличие в моторвагонном подвижном составе сигнализаций контроля закрытия дверей и связи «пассажир – машинист»
/ /
132
Наличие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом устройств дистанционной отцепки их от вагонов
/ /
133
Наличие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом второго пульта управления
/ /
134
Недопущение к эксплуатации тягового подвижного состава, пассажирского вагона и СПС без проведения два раза в год (весной и осенью) комиссионного осмотра
/ /
135
Наличие в маневровом локомотиве, обслуживаемые одним машинистом устройств, обеспечивающих автоматическую остановку на случай внезапной потери машинистом способности к ведению локомотива
/ /
136
Недопущение локомотивов и моторвагонного подвижного состава под грузовые и пассажирские поезда, выработавшего установленный срок службы
/ /
137
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность прибора для подачи звукового сигнала
/ /
138
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность пневматического тормоза
/ /
139
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность или отключение хотя бы одного тягового электродвигателя
/ /

125
Жыл сайынғы метрологиялық тексеруден аппаратурасы өндірушінің пайдалану құжаттарына сәйкес аппаратура, кемінде мыналардан, техникалық қызмет көрсетуден кемінде жылына 1 рет, орташа жөндеуден 2 жылда кемінде 1 рет, жаңғыртудан 4-6 жылда кемінде бір рет өтпеген жол өлшеуіш және дефектоскопты аппаратурамен жабдықталған АЖҚ жіберуге рұқсат бермеу
/ /
126
Жұмыс істеп тұрған локомотивтерді, моторвагонды және АЖҚ, оларды пайдалана алатын қызметкердің қадағалауынсыз депо жолдарында және кәсіпорындардың жолдарында, ал АЖҚ машиниссіз және жүргізушісіз немесе олардың көмекшісінсіз станциялық жолдарда қалдыруға рұқсат етпеу
/ /
127
Жолаушылар локомотивінде электрпневматикалық тежегіштерді басқару құрылғыларының, жоғары вольтті жылыту үшін қуатты іріктеудің болуы
/ /
128
Жүк поездарының локомотивтері магистральды тежегіш тығыздығын бақылау үшін құрылғылармен, аспаптармен жабдықталуы
/ /
129
Поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде поездың тежелуін автоматты басқару жүйесімен немесе кешенді локомотивтік қауіпсіздік құрылғысымен, сондай-ақ машинистің сергектігін бақылау жүйесімен жабдықталуы
/ /
130
Поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде автожүргізу жүйесімен жарақтандырылуы
/ /
131
Моторвагонды жылжымалы құрам есіктердің жабылуын бақылау сигнализациясымен және «жолаушы-машинист» байланысымен жабдықталуы
/ /
132
Бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтер оларды вагондардан дистанциялық ағыту құрылғыларымен жабдықталуы
/ /
133
Бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтер екінші басқару пультімен жабдықталуы
/ /
134
Бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтер артқы көрініс айналарымен жабдықталуы
/ /
135
Бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтер машинист кенеттен локомотив жүргізу қабілетінен айырылған кезде автоматты тоқтату құрылғыларымен жабдықталуы
/ /
136
Белгіленген қызмет көрсету мерзімі өткен локомотивтер мен моторвагонды жылжымалы құрамды жүк және жолаушы поездарға беруге рұқсат етілмеуі
/ /
137
Дыбыс сигналын беруге арналған аспаптың ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
138
Пневматикалық тежегіштің ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
139
Ең болмаса бір тартымдық электр қозғалтқышының ақаулығы немесе өшіп қалуы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /

140
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автоматической локомотивной сигнализации или устройств безопасности
/ /
141
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автостопа или устройства проверки бдительности машиниста
/ /
142
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность электропневматического тормоза
/ /
143
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность устройств поездной и маневровой радиосвязи, а на моторвагонном подвижном составе – неисправность связи «пассажир – машинист»
/ /
144
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность гидродемпферов, аккумуляторной батареи
/ /
145
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность автосцепных устройств, в том числе обрыв цепочки расцепного рычага или его деформация
/ /
146
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность системы подачи песка
/ /
147
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность прожектора, буферного фонаря, освещения, контрольного или измерительного прибора
/ /
148
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина в хомуте, рессорной подвеске или коренном листе рессора, излом рессорного листа
/ /
149
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина в корпусе буксы
/ /
150
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность буксового или моторно-осевого подшипника
/ /
151
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых отсутствует или неисправно предохранительное устройство от падения деталей на путь, предусмотренного конструкцией
/ /
152
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых трещина или излом хотя бы одного зуба тяговой зубчатой передачи
/ /
153
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность кожуха зубчатой передачи, вызывающая вытекание смазки
/ /

140
Автоматты локомотивтік сигнализациясының немесе қауіпсіздік құрылғыларының ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
141
Автоқтатудың немесе машинистің сергектігін тексеру құрылғыларының ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
142
Электрпневматикалық тежегіштің ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
143
Поездық және маневрлік радиобайланыс құрылғыларының ақаулылығы, ал моторвагонды жылжымалы құрамда - «жолаушы-машинист» байланысының ақаулылығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
144
Гидродемпферлердің, аккумуляторлық батареяның ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
145
Автотіркегіш құрылғылардың ақаулығы, соның ішінде ағыту тұтқышы шынжырының үзілуі немесе оның деформациясы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
146
Құм беру жүйесінің ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмейді
/ /
147
Прожектордың, буферлік шамның, жарықтандырудың, бақылау немесе өлшеу аспабының ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
148
Қамыттағы, серіппелі іліністегі немесе серіппенің түпкі табағындағы жарық, серіппе табағының сынуы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
149
Букс корпусындағы жарық болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
150
Букстық немесе моторлы-осьтік мойынтіректің ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
151
Бөлшектердің жолға түсіп қалуынан сақтандыратын конструкцияда көзделген құрылғының болмауы немесе оның ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
152
Тартқыш тісті берілістің ең болмағанда бір ғана тісінің жарығы немесе сызаты болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
153
Жаққыш майдың ағып кетуіне әкелетін тісті беріліс қаптамасының ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /

154
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность защитной блокировки высоковольтной камеры
155
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность токоприемника
156
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность средств пожаротушения, автоматической пожарной сигнализации (предусмотренные в конструкции локомотива)
/ /
157
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых отсутствуют защитные кожухи электрооборудования
/ /
158
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность микропроцессорной системы управления локомотивом
/ /
159
Недопущение локомотива, моторвагонного и подвижного состава в эксплуатацию, у которых неисправность ручного тормоза или компрессора
/ /
160
Недопущение включения в поезда пассажирские вагоны, имеющие неисправности электропневматического тормоза, электрооборудования, пожарной сигнализации, системы кондиционирования воздуха, вентиляции, отопления
/ /
161
Недопущение подача под погрузку грузов и посадку людей вагонов без предъявления их к техническому обслуживанию
/ /
162
Недопущение к эксплуатации вагона в поезде без прохождения технического обслуживания на станциях формирования и расформирования, в пути следования – на станциях, предусмотренных графиком движения поездов
/ /
163
Недопущение к эксплуатации без проведения периодического испытания устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализаций и автоматики на пассажирских вагонах
/ /
164
Недопущение к эксплуатации восстановительных и пожарных поездов, не прошедших своевременно планово-предупредительные виды ремонта, техническое обслуживание и технически неисправном состоянии
/ /
165
Недопущение к работе по уборке снега снегоуборочной и снегоочистительной техники, находящейся в оперативном резерве, не прошедшей деповской и/или капитальный ремонт
/ /
166
Недопущение отправления со станции СПС находящегося в оперативным резерве, без технического осмотра
/ /
167
Недопущение к эксплуатации специального самоходного подвижного состава не оборудованных автоматическими тормозами
/ /
168
Недопущение к эксплуатации пассажирских вагонов, моторвагонного подвижного состава и локомотива, предназначенных для вождения пассажирских поездов, не оборудованных электропневматическими тормозами
/ /
169
Недопущение к эксплуатации грузовых вагонов, включаемые в хозяйственные, пригородные поезда для перевозки людей, не оборудованным стоп-краном
/ /

154
Жоғары вольтты камераның қорғағыш бұғаттауының ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
155
Ток қабылдағыштың ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
156
Өрт сөндіру құралдарының, автоматты өрт сөндіру сигнализациясының ақаулығы (локомотив конструкциясында көзделген) болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
157
Электр жабдығының қорғаныш қаптамаларының болмауы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
158
Локомотивті басқарудың микропроцессорлық жүйесінің ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
159
Қол тежегіштің немесе сығымдағыштың ақаулығы болған жағдайда локомотивтерді, моторвагонды және жылжымалы құрамды пайдалануға шығаруға рұқсат етілмеуі
/ /
160
Поездарға электрпневматикалық тежегішінің, электр жабдықтарының, өрт сөндіру сигнализациясының, тасымалдау жағдайларын бұзатын ауаны баптау, желдету, жылыту жүйесінің ақаулықтары және жолаушыларды, жолаушылар вагондарын қосуға рұқсат етілмеуі
/ /
161
Жүк тиеуге және адамдарды отырғызуға техникалық қызмет көрсетуге ұсынылмаған вагондарды беруге рұқсат етілмеуі
/ /
162
Қалыптастыру және тарату станцияларында, жол жүріп келе жатқанда – поездардың қозғалысы кестесінде көзделген станцияларда вагондардың техникалық қызмет көрсетуден өтуі рұқсат етілмеуі
/ /
163
Жолаушылар вагондарындағы электр қорғау құрылғылары, өрт сөндіру құралдары, өрт сигнализациясы және автоматика кезеңдік сынақтан өткізілуі рұқсат етілмеуі
/ /
164
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен, техникалық қызмет көрсетуді уақытылы өткізу және пайдалану процесінде техникалық жарамды күйде ұсталуы рұқсат етілмеуі
/ /
165
Жедел резервтегі деповтық және капиталды жөндеуден өтпеген қар жинағыш және қар тазалағыш техникасы бар поездарды жұмысқа кірісуіне рұқсат етілмеуі
/ /
166
Жедел резервтегі АЖҚ-ны техникалық қарап тексермей станциядан жөнелтуге рұқсат етілмеуі
/ /
167
Өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрам автоматты тежегіштермен жабдықталуына рұқсат етілмеуі
/ /
168
Жолаушылар вагондары, моторвагонды жылжымалы құрам және жолаушылар поездарын жүргізуге арналған локомотивтер, бұдан басқа, электрпневматикалық тежегіштермен жабдықталуына рұқсат етілмеуі
/ /
169
Шаруашылық, қала маңындағы поездардың құрамына адамдарды тасымалдау үшін енгізілетін жүк вагондары тоқтату кранымен жабдықталмаған жағдайда пайдалануға жібермеуі
/ /

170
Недопущение включения в поезда пассажирские вагоны, с радиокупе (штабные) с неисправной радиосвязью начальника (механика-бригадира) пассажирского поезда с машинистом локомотива
/ /
171
Недопущение к эксплуатации локомотива, пассажирского, грузового вагона, моторвагонного и СПС без ручного тормоза
/ /
172
Недопущение к эксплуатации подвижного состава и СПС без сцепного устройства
/ /
173
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижной состав, включая СПС с трещиной в любой части оси колесной пары или трещиной в ободе, бандаже, диске и ступице колеса, при наличии остроконечного наката на гребне колесной пары
/ /
174
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения от 120 км/ч до 140 км/ч при прокате по кругу катания у локомотивов, моторвагонного подвижного состава, пассажирских вагонов более 5 мм
/ /
175
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения от 120 км/ч до 140 км/ч при толщине гребня более 33 мм или менее 28 мм у локомотивов при измерении на расстоянии 20 мм от вершины гребня при высоте гребня 30 мм, а у моторвагонного подвижного состава, пассажирских вагонов с высотой гребня 28 мм – при измерении на расстоянии 18 мм от вершины гребня
/ /
176
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при прокате по кругу катания у локомотивов, а также у моторвагонного подвижного состава и пассажирских вагонов в поездах дальнего сообщения более 7 мм, у моторвагонного и специального самоходного подвижного состава и пассажирских вагонов в поездах местного и пригородного сообщений – более 8 мм, у вагонов рефрижераторного парка и грузовых вагонов – более 9 мм
/ /
177
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скорости движения до 120 км/ч при толщине гребня более 33 мм или менее 25 мм у локомотивов при измерении на расстоянии 20 мм от вершины гребня при высоте гребня 30 мм, а у подвижного состава с высотой гребня 28 мм – при измерении на расстоянии 18 мм от вершины гребня
/ /
178
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скоростях движения до 120 км/ч при вертикальном подрезе гребня высотой более 18 мм
/ /
179
Недопущение в эксплуатацию и к следованию в поездах при скоростях движения до 120 км/ч при ползуне (выбоина) на поверхности катания у локомотивов, моторвагонного и СПС, а также у вагонов с роликовыми буксовыми подшипниками и подшипниками кассетного типа глубиной более 1 мм, а у тендеров более 2 мм
/ /
180
Недопущение в эксплуатацию вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.», обращающихся в поездах со скоростью до 160 км/час при расстоянии между внутренними гранями колес более 3 мм и в сторону уменьшения более 1 мм
/ /

170
Жолаушылар поезды бастығының (механик-бригадирінің) локомотив машинисімен радиобайланысы жұмыс істемейтін радиокупесі (штабтық) бар жолаушылар вагондарын қосуға рұқсат етілуі;
/ /
171
Локомотивтер, жолаушылар, жүк вагондары, моторвагонды және АЖҚ қол тежегіштерімен жабдықталмауы
/ /
172
Жылжымалы құрам және АЖҚ тіркеу құрылғысымен жабдықталуы рұқсат етілмеуі
/ /
173
Жылжымалы құрамды, сонымен қоса АЖҚ егер оның доңғалақ жұбы осінің кез келген бөлігінде немесе оның құрсауында, дискісінде және доңғалақ күпшегінде жарығы, доңғалақ жұбының жалында сүйірленген қажағы болса, сондай-ақ жол мен жылжымалы құрамның қалыпты өзара байланысын бұзатын доңғалақ жұбының келесі тозулары мен зақымданулары кезінде, пайдалануға беруге және поездармен жүруіне рұқсат етілмейді
/ /
174
Қозғалыс жылдамдықтары сағатына 120 км-ден жоғары және сағатына 140 км-ге дейін: локомотивтердің, моторвагонды жылжымалы құрамның, жолаушы вагондарының домалау шеңбері бойынша 5 мм-ден артық сырғанау рұқсат етілмеуі
/ /
175
Жотаның биіктігі 30 мм кезінде жотаның басынан 20 мм қашықтықта өлшеген кезде локомотивтерде, ал жотаның биіктігі 28 мм жылжымалы құрамда - жотаның басынан 18 мм қашықтықта өлшегенде жалдың қалыңдығы 33 мм-ден астам немесе 25 мм-ден кем болса рұқсат етілмеуі
/ /
176
Жүріп өту шеңбері бойынша локомотивтерде, сондай-ақ моторвагонды жылжымалы құрамда және алыс сапардағы қатынастағы поездардың жолаушы вагондарында - 7 мм-ден астам, моторвагондық және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамда, жергілікті және қала маңы қатынасы поездарының жолаушы вагондарында - 8 мм-ден астам, рефрижераторлық парк вагондарында және жүк вагондарында - 9 мм-ден астам болғанда рұқсат етілмеуі
/ /
177
Жотаның биіктігі 30 мм кезінде жотаның басынан 20 мм қашықтықта өлшеген кезде локомотивтерде, ал жотаның биіктігі 28 мм жылжымалы құрамда - жотаның басынан 18 мм қашықтықта өлшегенде жалдың қалыңдығы 33 мм-ден астам немесе 25 мм-ден кем болса рұқсат етілмейді
/ /
178
Арнайы шаблонмен өлшенетін жотаның тігінен қиылысуының биіктігі 18 мм-ден астам болғанда рұқсат етілмеуі
/ /
179
Локомотивтерде, моторвагонды және АЖҚ, сондай-ақ роликтік букс мойынтіректері және кассеталық үлгідегі мойынтіректері бар вагондарда тереңдігі 1 мм-ден астам, ал тендерлерде 2 мм-ден астам сырғанау сырғақ (ойық) бетінде болғанда рұқсат етілмеуі
/ /
180
Доңғалақтардың ішкі қырларының арасындағы қашықтық 1440 мм болуы тиіс, «Patentes Talgo S.L.» компаниясы шығарған, жылдамдығы сағатына 160 км-ге дейінгі поездарда айналадағы ауытқулары ұлғаюы жағына 3 мм-ден және азаю жағына да 1 мм-ден асуы рұқсат етілмейді
/ /

181
Недопущение в эксплуатацию вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при толщине гребня менее 28 мм, толщине обода колеса – 40 мм, прокате по кругу катания – более 3 мм
/ /
182
Недопущение в эксплуатацию вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при разнице диаметров колес по кругу катания при обточке с выкаткой колесной пары – более 0,5 мм, без выкатки – более 1 мм
/ /
183
Недопущение в эксплуатацию вагонов производства компании «Patentes Talgo S.L.» при разнице диаметров колес между тележками смежных вагонов – не более 5 мм
/ /
184
Соответствие сооружений, устройств, механизмов и оборудований требованиям Правил технической эксплуатаций железнодорожного транспорта, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2013 года № 87 «Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта»
/ /
185
Недопущение эксплуатаций рельсов и стрелочных переводов на главных и станционных путях по мощности и состоянию не соответствующих условиям эксплуатации (грузонапряженности, осевым нагрузкам и скоростям движения поездов)
/ /
186
Наличие перед остряками всех противошерстных стрелочных переводов на главных путях отбойных брусьев
/ /
187
Недопущение укладки вновь стрелочных переводов в главные пути на кривых участках
/ /
188
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено разъединение стрелочных остряков и подвижных сердечников крестовин с тягами
/ /
189
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено отставание остряка от рамного рельса, подвижного сердечника крестовины от усовика на 4 мм и более, измеряемое у остряка и сердечника тупой крестовины против первой тяги, у сердечника острой крестовины – в острие сердечника при запертом положении стрелки
/ /
190
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на главных путях 200 мм и более
/ /
191
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника на приемоотправочных путях длиной 300 мм
/ /
192
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено выкрашивание остряка или подвижного сердечника на прочих станционных путях длиной 400 мм
/ /
193
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущено понижение остряка против рамного рельса и подвижного сердечника против усовика на 2 мм и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка или подвижного сердечника поверху 50 мм и более
/ /

181
Жотаның қалыңдығы 28 мм кем болмауы, доңғалақ құрсамасының қалыңдығы – кем дегенде 40 мм, домалау шеңбері бойынша сырғанауы 3 мм-ден артық болуы рұқсат етілмейді
/ /
182
Сырғанау шеңбері бойынша доңғалақтар диаметрлерінің айырмашылығы доңғалақ жұбын шығарып қайрау кезінде – 0,5 мм артық болмайды, шығарусыз – 1 мм артық болуы рұқсат етілмейді
/ /
183
Шектес вагондар арбашаларының арасындағы доңғалақ диаметрлерінің айырмашылығы – 5 мм артық болуы рұқсат етілмейді
/ /
184
Құрылыстар, құрылғылар, механизмдер мен жабдықтар «Темір жол көлігінде техникалық пайдаланымы ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 ақпандағы № 87 қаулысымен бекітілген Темір жолдардың техникалық пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес
/ /
185
Бас және станциондық жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкірлері мен рельс эксплуатациясы қуаттылығы мен жағдайы сәйкес келмесе рұқсат етілмеуі
/ /
186
Бас жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкірлері алдынан бастап тепкіш білеулер төселуі тиіс
/ /
187
Қисық учаскелерде басты жолдарға жаңадан бағыттамалық бұрмаларды орнатуға рұқсат етілмейді
/ /
188
Қысылған үшкірі бар бағыттамалық бұрмалар және жылжымалы жүрекше қиылысын эксплуатацияға жіберуге рұқсат етілмейді
/ /
189
Қысылған үшкір мен рамалық рельс немесе жылжымалы өзекшемен жақтаудың арасындағы саңылау 4 мм және одан астам болған кезде бағыттама үшкірлерінің немесе айқастырманың жылжымалы өзекшесінің тұйықталуына жол бермеу
/ /
190
Үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: басты жолда 200 м және одан көп болса рұқсат етілмейді
/ /
191
Үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: қабылдау-жөнелту жолдарында 300 мм рұқсат етілмейді
/ /
192
Үшкірдің немесе жылжымалы өзекшені үгітілуі, бұл кезде жотаның төну қаупі туындайды, және барлық жағдайда ұзындығы: өзге станциялық жолдарда 400 мм рұқсат етілмейді
/ /
193
Үшкір басының немесе жылжымалы өзекшенің ені үстіңгі бетінде 50 мм және одан астам болып келетін қимасында өлшенетін үшкірдің рамалық рельсінің қарсысында және жылжымалы өзекшенің жақтаудың қарсысында 2 мм-ге және одан астамға төмендеуі рұқсат етілмейді
/ /

194
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых расстояние между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм
/ /
195
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых расстояние между рабочими гранями головки контррельса и усовика более 1435 мм
/ /
196
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущен излом остряка или рамного рельса, излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса)
/ /
197
Недопущение к эксплуатации, стрелочные переводы и глухие пересечения, у которых допущен разрыв контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двухболтовом вкладыше
/ /
198
Наличие контрольных стрелочных и охранных замков на нецентрализованных стрелках по которым производится прием и отправление поездов
/ /
199
Наличие контрольных стрелочных замков на путях, выделенные для стоянки вагонов с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами) с нецентрализованными стрелочными переводами
/ /
200
Наличие контрольных стрелочных замков на нецентрализованных стрелках ведущие на пути, предназначенные для стоянки восстановительных и пожарных поездов
/ /
201
Наличие контрольных стрелочных замков на путях, ведущих на предохранительные и улавливающие тупики с нецентрализованными стрелочными переводами
/ /
202
Наличие контрольных стрелочных замков на путях, выделенных для отстоя вагонов-дефектоскопов, путеизмерительных вагонов, железнодорожно-строительных машин с нецентрализованными стрелочными переводами
/ /
203
Недопущение к эксплуатации стрелок и подвижных сердечников крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованные и имеющие контрольные замки, не оборудованных типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками
/ /
204
Недопущение к эксплуатации стрелок и подвижных сердечников крестовин оборудованных приспособлением, но не обеспечивающих плотное прилегание остряка к рамному рельсу, подвижного сердечника крестовины к усовику
/ /
205
Недопущение к эксплуатации железнодорожных подъездных и соединительных путей к приемоотправочным и другим станционным путям, без предохранительных тупиков, охранных стрелок, сбрасывающих башмаков, сбрасывающих остряков или сбрасывающих стрелок в местах примыкания
/ /
206
Недопущение к эксплуатации предохранительных тупиков полезной длиной менее 50 м
/ /
207
Недопущение применение стрелочных контрольных замков одной и той же серии в пределах одной станции, а на крупных станциях – в пределах одного стрелочного района и смежных с ним стрелочных постов других районов
/ /

194
Айқастырма өзекшесінің жұмыстың қыры мен жанама рельс тік қалпақшасының жұмыстық қырының арасындағы қашықтық 1472 мм-ден кем болса рұқсат етілмейді
/ /
195
Жанама рельс пен жақтаудың жұмыс қырлары арасындағы қашықтық 1435 мм-ден артық болса рұқсат етілмейді
/ /
196
Үшкірдің немесе рамалық рельстің омырылуы, айқастырманың (өзекшенің, жақтаудың немесе жанама рельстің) омырылса рұқсат етілмейді
/ /
197
Бір бұрандамалы ішпекте контррельстік бұрандаманың немесе қос болтты ішпекте екеуінің де ажыраса рұқсат етілмейді
/ /
198
Бақылау бағыттама құлыптарымен поездарды қабылдау және жөнелту жүргізілетін жолдарда орналасқан, сондай-ақ қорғалатын болса рұқсат етілмейді
/ /
199
Бақылау бағыттама құлыптарымен 1-класты қауіпті жүктері (жарылғыш материалдары) бар вагондардың тұруына бөлінген жолдарға апару рұқсат етілмейді
/ /
200
Бақылау бағыттама құлыптарымен қалпына келтіру және өрт сөндіру поездарының тұруына бөлінген жолдарға апару рұқсат етілмейді
/ /
201
Бақылау бағыттама құлыптарымен сақтандырғыш және ұстағыш тұйықтарға апару рұқсат етілмейді
/ /
202
Бақылау бағыттама құлыптарымен ақау тапқыш вагондардың, жол өлшегіш вагондардың, теміржол құрылыс машиналарын тоқтатып қоюға бөлінген жолдарға апаратын орталықтандырылмаған бағыттамалар жабдықталмаса рұқсат етілмейді
/ /
203
Бағыттамалар және айқастырмалардың жылжымалы өзекшелері (дөңестік және сұрыптау жолдарында орналасқандардан басқа), соның ішінде орталықтандырылған және бақылау құлыптары барлары, оларды ілінбелі құлыппен жабудың мүмкіндігі болу үшін үлгі құралдармен жабдықталады
/ /
204
Құралдар үшкірдің рамалық рельске, айқастырманың жылжымалы өзекшесін жақтауға тығыз жанасуын қамтамасыз етілмесе рұқсат етілмейді
/ /
205
Вагондардың өздігінен басқа жолдарға, поездарды қабылдау және жөнелту маршруттарына шығып кетуінің алдын алу үшін сақтандыру тұйықтарын, қорғағыш бағыттамаларын, лақтырғыш табаншалардың, лақтырғыш үшкірлерді, лақтырғыш бағыттамаларды орналастырылуы, сондай-ақ вагондарды бекітуге арналған стационарлық құрылғыларды қолдану рұқсат етілмеуі
/ /
206
Сақтандырғыш тұйықтардың ұзындығы 50 м кем болғанда пайдалануға жол бермеу
/ /
207
Бір станцияның шегінде сериясы бірдей бағыттамалық бақылау құлыптарына, ал ірі станцияларда – бір бағыттамалық аудан шегінде және онымен іргелес орналасқан басқа аудандардың бағыттамалық қосындардың қолданылуы
/ /

208
Занятие подвижным составом пути постоянной стоянки восстановительных и пожарных поездов, специальных автомотрис и дрезин, предназначенных для ведения восстановительных работ
/ /
209
Осуществление работ до ограждения сигналами препятствия или места производства работ, опасного для движения
/ /
210
Снятие сигнала, ограждающие препятствие или место производства работ, до устранения препятствия, полного окончания работ, проверки состояния пути, контактной сети и соблюдения габарита
/ /
211
Наличие в локомотиве и моторвагонном железнодорожном подвижном составе (специальный самоходный подвижной состав) средств поездной радиосвязи, совместимыми с поездной радиосвязью инфраструктуры по маршрутам обращения поездов (в случае эксплуатации на инфраструктуре), скоростемера с регистрацией установленных показаний, локомотивных устройств автоматической локомотивной сигнализации и устройств безопасности
/ /
212
Наличие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом зеркал заднего вида или других аналогичных устройств
/ /

208
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы автомотрисалар мен дрезиналар тұрақты тұратын жолдарға жылжымалы құрамды қойылуы
/ /
209
Қозғалыс үшін қауіпті, жұмыстар жүргізілетін жерлер немесе сигналдармен қоршалғанға дейін жұмыстарға кірісуге рұқсат етілуі
/ /
210
Кедергі жойылғанға, жұмыстар толық аяқталғанға, жолдың, түйіспе желісінің күйі, габариттің сақталуы тексерілгенге дейін, кедергіні немесе жұмыстар жүргізілетін жерді қоршап тұрған сигналдарды алуға рұқсат етілуі
/ /
211
Локомотивттер мен моторвагонды теміржол жылжымалы құрамды (өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрамды) поездардың айналым бағыттары бойынша инфрақұрылымның поездық радиобайланыс жүйесімен үйлесетін (инфрақұрылымда пайдаланған жағдайда) поездық радиобайланыс құрылғыларымен, белгіленген көрсеткіштерді тіркейтін жылдамдық өлшегішпен, автоматты локомотивтік сигнализацияның локомотивтік құрылғыларының және қауіпсіздік құрылғыларының болмауы
/ /
212
Поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде артқы көрініс айналарымен немесе басқа ұқсас құрылғылардың болмауы
/ /

213
Наличие в поездном локомотиве и моторвагонном поезде при обслуживании одним машинистом автоматической пожарной сигнализаций и системы пожаротушения
/ /
214
Недопущение к эксплуатации локомотива, моторвагонного и подвижного состава, у которых неисправность устройств защиты от токов короткого замыкания, перегрузки и перенапряжения, аварийной остановки дизеля
/ /
215
Недопущение к эксплуатации локомотива, моторвагонного и подвижного состава со стуком, посторонним шумом в дизеле
/ /

213
Поездық локомотивтерге және моторвагондық поездарға бір машинист қызмет көрсеткен кезде автоматты өрт сөндіру жүйесінің және өртсөндіргіш жүйесінің болмауы
/ /
214
Локомотивтің және моторвагонды және жылжымалы құрамның қысқа тұйықталу токтарынан, асқын жүктемеден және асқын кернеуден қорғау, дизельдің авариялық тоғынын сақтандыру құрылғыларының ақаулығы рұқсат етілуі
/ /
215
Локомотивттің және моторвагонды және жылжымалы құрамның дизельден тарсылдау, бөтен шуыл дыбыстарының пайда болуына рұқсат етілуі
/ /

216
Недопущение к эксплуатации вагонов, включаемых в пассажирские поезда с электроотоплением, без системы автоматического управления электроотоплением
/ /
217
Недопущение к эксплуатации в поезде грузовых вагонов, состояние которых не обеспечивает сохранность перевозимых грузов
/ /
218
Наличие в маневровом локомотиве, обслуживаемом одним машинистом зеркал заднего вида
/ /
219
Наличие пломб в манометрах, предохранительных клапанах, а также аппаратах и приборах, регистрирующие расход электроэнергии и топлива на локомотивах и моторвагонном подвижном составе
/ /

216
Электр жылытуды автоматты басқару жүйесінсіз электр жылытуы бар жолаушылар поездарына қосылатын пайдалануға берілетін вагондар рұқсат ету
/ /
217
Тасымалданатын жүктің сақталуына кепілдік беремейтін поезға жүк вагондарының қосылуы
/ /
218
Бір машинист қызмет көрсететін маневрлік локомотивтерінің артқы көрініс айналарының болмауы
/ /
219
Локомотивтерде және моторвагонды жылжымалы құрамда орнатылған манометрлерге, сақтандырғыш клапандарға, сондай-ақ электр энергиясы мен отынның жұмсалуын тіркейтін аппараттар мен аспаптарда пломбасының болмауы
/ /

220
Недопущение к эксплуатации без проведения испытания и освидетельствования устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики, манометра, предохранительных клапананов, воздушных резервуаров на локомотивах и моторвагонном подвижном составе
/ /
».
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Абсаттаров К.Б.) обеспечить:
1) государственную региcтрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего совместного приказа на официальном Интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан - Министр
регионального развития
Республики Казахстан
_______________ Б. Сагинтаев
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
_________ А. Жумагалиев

220
Локомотивтерде және моторвагонды жылжымалы құрамда орнатылған манометрлерге, сақтандырғыш клапандарға, сондай-ақ электр энергиясы мен отынның жұмсалуын тіркейтін аппараттар мен аспаптарда пломбасының болмауы
/ /
»;
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.Б. Әбсаттаров):
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми Интернет-ресурсында жариялануын және оның МОИП орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары -      Көлік және коммуникация
Қазақстан Республикасының             министрі
Өңірлік даму министрі                 ________ А. Жұмағалиев
__________ Б. Сағынтаев