Об утверждении Правил и сроков проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов, а также Правил оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8600.
В редакции от: 16.03.2021
Опубликовано: "Казахстанская правда" от 27.08.2013 г. № 260 (27534); "Егемен Қазақстан" 27.08.2013 ж. № 198 (28137)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8600.
Об утверждении Правил и сроков проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов, а также Правил оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 582 "Об утверждении Правил и сроков проживания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов, а также правил оказания оралманам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7323, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 10 декабря 2011 года, № 398-399).
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Сарбасов А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-ө-м бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8600 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ оралмандарға және олардың отбасыларына бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 582 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7323 болып тіркелген, 2011 жылғы 10 желтоқсанда № 398-399 "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті (А.А. Сарбасов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М
Правила и сроки проживания кандасов и членов их семей в центре адаптации и интеграции кандасов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проживания кандасов и членов их семей в центре адаптации и интеграции кандасов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и определяют порядок и сроки проживания кандасов и членов их семей в центре адаптации и интеграции кандасов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) направление – документ, выдаваемый местным исполнительным органом в области миграции населения кандасу и членам его семьи для заселения в Центр;
2) центр адаптации и интеграции кандасов (далее – Центр) – юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания кандасам, членам их семей адаптационных и интеграционных услуг и временного проживания;
3) заявитель – кандас и члены его семьи, обращающиеся с заявлением в местный исполнительный орган в области миграции населения с целью заселения в Центр.
Глава 2. Подача заявления
3. Основанием для заселения кандаса и членов его семьи в Центр является направление, выдаваемое местным исполнительным органом в области миграции населения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Направление выдается только в случае предоставления им талона органов внутренних дел о подаче заявления на получение вида на жительства в Республики Казахстан на себя и на совершеннолетних членов семьи, указанных в заявлении.
4. Направление выдается на основании заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Заявление регистрируется в журнале регистрации кандасов и членов их семей, направляемых в Центр, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Қ. Егембердіге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 331-ө-м бұйрығына
1-қосымша
Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы және қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жолдама – қандас мен оның отбасы мүшелеріне Орталыққа орналасу үшін халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган беретін құжат;
2) Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығы (бұдан әрі – Орталық) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және қандастарға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге және олардың уақытша тұруына арналған заңды тұлға;
3) өтініш иесі – Орталыққа орналасу мақсатында халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш беретін қандас және оның отбасы мүшелері.
2-тарау. Өтініш беру
3. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган беретін жолдама қандастың және оның отбасы мүшелерінің Орталыққа орналасуына негіз болып табылады.
Жолдама тек өзіне және өтініште көрсетілген кәмелеттік жастағы отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының ықтияр хатын алуға тапсырылған өтініші туралы ішкі істер органының талоның тапсырған жағдайда ғана беріледі.
4. Жолдама осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініштің негізінде беріледі.
5. Өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталыққа жіберілетін қандастар мен олардың отбасы мүшелерін тіркеу журналына тіркеледі.

6. Заявление подлежит рассмотрению местным исполнительным органом в области миграции населения в день подачи заявления.
7. В случае отсутствия свободных койко-мест, заявитель зачисляется в резерв, формируемый местным исполнительным органом в области миграции населения, в порядке очередности подачи заявления регистрируемого в журнале.
8. При освобождении койко-мест в Центре, местный исполнительный орган в области миграции населения предоставляет направление для заселения в Центр заявителю (ям), в порядке очередности.
9. При получении направления, кандас и члены его семьи заселяются в Центр в течение трех календарных дней.
При несоблюдении указанного срока заявитель не заселяется, при этом за ним сохраняется право повторной подачи заявления на заселение в Центр.
Глава 3. Порядок и сроки проживания кандасов и членов их семей в Центре
10. Кандасы и члены их семей, проживающие в Центре:
1) пользуются жилыми и подсобными помещениями Центра, постельными принадлежностями для удовлетворения своих нужд;
2) по вопросам размещения и пребывания подают заявления, ходатайства и обращения руководству Центра;
3) ознакамливаются и соблюдают внутренний распорядок;
4) получают адаптационные и интеграционные услуги.
11. Центр:
обеспечивает кандасов и членов их семей постельными принадлежностями, своевременную их смену;
оказывает кандасам и членам их семей адаптационные и интеграционные услуги.
12. Заселение в Центр других лиц кроме кандасов и членов их семей не допускается.
13. В случае нарушения кандасом и членами его семьи требований настоящих Правил проживания в Центре, Центр обращается в местный исполнительный орган в области миграции населения, выдавший направление, с предложением о досрочном прекращении пребывания заявителя в Центре.
14. Местный исполнительный орган в области миграции населения проводит проверку обоснованности предложения Центра о досрочном прекращении проживания кандаса и членов его семьи в Центре и выносит решение об оставлении либо выселении их из Центра в течение одного рабочего дня.
Решение выносится в отношении семьи кандаса, или в отношении его отдельного члена семьи.
15. Проживание заявителей в Центре осуществляется до прекращения статуса кандаса, но не более шести месяцев со дня заселения.
16. Основанием для выселения является документированное решение местного исполнительного органа в области миграции населения.
17. Кандасы и члены их семей освобождают предоставленное им помещение в срок не позднее трех календарных дней по окончанию срока проживания в Центре.
Приложение 1
к Правилам и срокам
проживания кандасов и членов
их семей в Центре адаптации и
интеграции кандасов
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ
Направляется для проживания в Центре адаптации и интеграции кандасов
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения претендента)
Члены семьи:
1.___________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
2.___________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, степень родства)
3.___________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
4.___________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
5.___________________________________________________________________
Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
6.___________________________________________________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество, дата рождения, степень родства)
Руководитель местного ______________ _____________
исполнительного органа в области,       (дата выдачи)
миграции населения
Приложение 2
к Правилам и срокам
проживания кандасов и членов
их семей в Центре адаптации и
интеграции кандасов
Форма
Руководителю _____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
в области миграции населения)
от _____________________________
(Фамилия, имя и при наличии отчество,
претендента)
Заявление
Прошу Вас заселить меня и членов моей семьи в количестве "______" человек, в Центр адаптации и интеграции кандасов и оказать адаптационные и интеграционные услуги.
______________ _______________
(Дата)                   (подпись)
Приложение 3
к Правилам и срокам
проживания кандасов и членов
их семей в Центре адаптации и
интеграции кандасов
Форма
ЖУРНАЛ регистрации кандасов и членов их семей направляемых в Центр адаптации и интеграции кандасов
№ п/п
Фамилия, имя и при наличии отчество заявителя
Место и дата рождения
Страна выхода
Номер и дата регистрации заявления
Номер и дата выдачи направления
Начато _ __________________ _
Окончено __________________
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М
Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг

6. Халықтың көші-қоны саласындағы уәкілетті орган өтінішті берген күні қарауы тиіс.
7. Бос төсек-орындар болмаған жағдайда өтініш білдіруші халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органдар құратын резервке журналға тіркелетін өтініш беру кезектілігі тәртібімен қабылданады.
8. Орталықта төсек-орын босаған жағдайда халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган өтініш иесіне (өтініш иелеріне) Орталыққа орналастыру үшін кезектілік тәртібімен жолдама береді.
9. Жолдама алған кезде қандас және оның отбасы мүшелері Орталыққа күнтізбелік үш күн ішінде орналасады.
Көрсетілген мерзімді сақтамаған жағдайда өтініш білдіруші қоныстандырылмайды, бұл ретте оның Орталыққа орналасуға қайтадан өтініш беру мүмкіндігі сақталады.
3-тарау. Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Орталықта тұру тәртібі мен мерзімдері
10. Орталықта тұратын қандастар мен олардың отбасы мүшелері:
1) өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін Орталықтың тұрғын үйін және қосалқы үй-жайларын, төсек - орнын пайдаланады;
2) Орталыққа орналасу және болу мәселелері бойынша Орталық басшылығына арыздар, қолдаухаттар және өзге де өтініштер береді;
3) ішкі тәртіппен танысады, оларды сақтайды;
4) бейімдеу және кіріктіру қызметтерін пайдаланады.
11. Орталық:
Қандастар мен олардың отбасы мүшелерін төсек-орын қажеттіліктерімен және оларды уақтылы ауыстыруды қамтамасыз етеді;
қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және кіріктіру қызметтерін көрсетеді.
12. Орталыққа қандастар мен олардың отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
13. Қандастар және олардың отбасы мүшелері осы қағидалардың талаптарын бұзған жағдайда, Орталық жолдама берген халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органға өтініш берушілердің Орталықта болуын тоқтату туралы өтініш береді.
14. Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы орган өтініш білдірушілердің Орталықта болуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныстың негізділігіне тексеру жүргізеді және бір жұмыс күні ішінде оларды Орталықта қалдыру немесе Орталықтан шығару туралы шешім шығарады.
Шешім қандасның отбасына немесе отбасының жекелеген мүшесіне қатысты шығарылады.
15. Өтініш иелерінің Орталықта тұруы қандас мәртебесі аяқталғанға дейін жүзеге асырылады, бірақ орналасқан күнінен бастап алты айдан көп емес.
16. Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органның құжатталған шешімі орталықтан шығаруға негіз болып табылады.
17. Қандастар мен олардың отбасы мүшелері оларға ұсынылған үй-жайды олардың Орталықта болу мерзімі аяқталған соң күнтізбелік үш күннен кешіктірмей босатады.
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелерінің Қандастарды
бейімдеу және ықпалдастыру
орталығында тұру мерзімдері
мен қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ЖОЛДАМА
Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру Орталықтарында тұру үшін жолданады (Үміткердің тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күні)
Отбасы мүшелері:
1. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
2. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туыстық дәрежесі)
3. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туыстық дәрежесі)
4. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
5. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
6. __________________________________________________________
(Тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, туған күні, туыстық дәрежесі)
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органның басшысы _____________ ________________
(берілген күні)
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелерінің Қандастарды
бейімдеу және ықпалдастыру
орталығында тұру мерзімдері
мен қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Басшыға
_______________________________
(Халықтың көші-қоны саласындағы
жергілікті атқарушы органның атауы)
_______________________________
(үміткердің тегі, аты және болған
жағдайда әкесінің аты)
Өтініш
Cізден мені және саны "____" адамнан тұратын менің отбасы мүшелерімді Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығына орналастыруыңызды және бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуіңізді сұраймын.
______________ _______________
(Күні)            (Қолы)
Қандастар мен олардың отбасы
мүшелерінің Қандастарды
бейімдеу және ықпалдастыру
орталығында тұру мерзімдері
мен қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру Орталығына жолданатын қандастар мен олардың отбасы мүшелерін тіркеу ЖУРНАЛЫ
№ р/с
Өтініш иесінің тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты
Туған жері және күні
Шыққан елі
Өтінішті тіркеген күн және нөмірі
Жолдаманың нөмірі және берілген күні
Басталды ____________________
Аяқталды __________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 331-ө-м бұйрығына
2-қосымша
Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне Бейімдеу және ықпалдастыру орталығында бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг в центрах адаптации и интеграции кандасов (далее – Центр).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых кандасам и членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;
2) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом.
Глава 2. Порядок оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг
3. Кандасам и членам их семей, проживающим в Центре, администрацией Центра предоставляется комплекс адаптационных и интеграционных услуг для их скорейшей адаптации и интеграции в социальную среду казахстанского общества.
4. Кандасам и членам их семей, проживающим в Центре бесплатно оказываются следующие адаптационные и интеграционные услуги:
1) предоставление информационных и справочных услуг;
2) проведение курсов обучения по истории, культуре и традициям Республики Казахстан, основам законодательства и открытию малого бизнеса;
3) проведение различных культурных мероприятий;
4) оказание правовой помощи (советы, консультации и помощь в регистрации, подаче заявления на включения в региональную квоту приема кандасов, получение гражданства, социальных пособий);
5) обучение государственному и русскому языкам.
5. Для обеспечения качества адаптационных и интеграционных услуг администрация Центра взаимодействует с местным исполнительным органами в области миграции населения, государственными органами, организациями и учреждениями.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында (бұдан әрі – Орталық) қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері - қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне қоғамға бейімдеу және ықпалдастыру мақсатында көрсетілетін қызметтер (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру) кешені;
2) қандас - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері.
2-тарау. Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібі
3. Орталықта уақытша тұратын қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне Қазақстандық қоғамның әлеуметтік ортасына тезірек бейімделуі, және етене араласып кетуі үшін Орталықтың әкімшілігі бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерінің кешенін көрсетеді.
4. Орталықта тегін тұратын қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне келесі бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері көрсетіледі:
1) ақпараттық және анықтамалық қызметтер ұсыну;
2) Қазақстан Республикасының тарихын, мәдениеті мен салт-дәстүрін оқыту, заңнама негіздері және шағын кәсіпкерлікті ашу бойынша курстар өткізу;
3) әртүрлі мәдени іс-шаралар өткізу;
4) құқықтық қызмет көрсету (кеңестер, консультациялар және тіркелуде, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш беруде, азаматтықты, әлеуметтік жәрдемақылар алуда көмек);
5) мемлекеттік және орыс тілдерін оқыту.
5. Бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін сапалы қамтамасыз ету үшін Орталықтың әкімшілігі, жергілікті атқарушы органдармен, мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және мекемелермен өзара іс-қимыл жасайды.