Об утверждении Правил подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов сферы образования и науки
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8612. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 03.08.2017 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 138-6 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов сферы образования и науки.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту технического и профессионального образования (Борибекову К.К.)обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Орынханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 264
Правила подтверждения соответствия и присвоения квалификации
специалистов сферы образования и науки
1. Общие положения
Сноска. В заголовок Правила внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 08 тамызда № 8612 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 3 тамыздағы № 384 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 03.08.2017 № 384 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-6-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі М.К. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 264 бұйрығымен
бекітілген
Білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік
сәйкестігін растау және біліктілігін беру қағидаларын
бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Правила подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов сферы образования и науки (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 138-6 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и определяют порядок подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов сферы образования и науки.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила распространяются на:
1) лиц, окончивших организации технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, высшего и послевузовского образования по педагогическим специальностям, иные центры профессионального обучения, осуществляющие подготовку, переподготовку, повышение квалификации кадров;
2) работников организаций сферы образования и науки, желающих повысить квалификацию (квалификационный разряд/категорию);
3) лиц, самостоятельно освоивших профессии (специальность/ квалификацию).
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) апелляция – письменное обращение претендента или лица, прошедшего сертификацию, содержащее мотивированный запрос о пересмотре решения, принятого органом по подтверждению соответствия и присвоения квалификации специалистов;
2) оценка – процесс, с помощью которого устанавливается соответствие выполнения претендентом требований схемы подтверждения соответствия и присвоения квалификации, в результате которого принимается решение о сертификации;
3) реестр учета выданных сертификатов – журнал учета выданных сертификатов;
4) квалификация – требование к уровню образования, подготовки и/или опыту работы;
5) присвоение квалификации – процедура подтверждения совокупности индивидуальных способностей, профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения работы в рамках соответствующего вида профессиональной деятельности по конкретной специальности педагогической отрасли;
6) квалификационный уровень – совокупность требований к разным уровням квалификаций в национальной рамке квалификаций (далее – НРК) и ОРК, учитывающих сложность, нестандартность и степень ответственности при выполнении работ;
7) подтверждение соответствия квалификации – процедура, результатом которой является документальное удостоверение в виде сертификата подтверждения соответствия и присвоения квалификации сертифицированного лица согласно требованиям профессиональным стандартам в сфере образования и науки;

1. Білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-6-бабына сәйкес әзірленген, білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар:
1) педагогикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын, басқа да кадрларды даярлауды, қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын кәсіптік оқыту орталықтарын бітірген тұлғаларға;
2) біліктілігін (біліктілік разряды/санаты) арттырғысы келетін білім және ғылым саласындағы ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) өз бетімен маманды меңгерген (мамандық/біліктілік) тұлғаларға қолданылады.
3. Осы Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) апелляция – мамандардың сәйкестігін растау және біліктілікті беру жөніндегі орган қабылдаған шешімді қайта қарау туралы уәждеу сауалы бар, сертификаттаудан өткен үміткердің немесе тұлғаның жазбаша өтініші;
2) бағалау – нәтижесінде сертификаттау туралы шешім қабылданатын, оның көмегімен үміткердің сәйкестікті растау және біліктілікті беру сызбасындағы талаптарды орындау сәйкестігі белгіленетін процесс;
3) берілген сертификаттарды есепке алу тізілімі - берілген сертификаттарды есепке алу журналы;
4) біліктілік – білім деңгейіне, даярлауға және/немесе жұмыс тәжірибесіне қойылатын талап;
5) біліктілікті беру – педагогика саласындағы нақты мамандық бойынша тиісті кәсіптік қызмет түрінің шеңберінде жұмысты орындау үшін қажетті жеке қабілеттіліктердің, кәсіптік білімнің, іскерлік пен дағдылардың жиынтығын растау рәсімі;
6) біліктілік деңгейі – жұмыстарды орындау кезінде күрделілігін, стандартты еместігін және жауапкершілік дәрежесін есепке алатын біліктіліктің ұлттық шеңберінде (бұдан әрі – БҰШ) және біліктіліктің салалық шеңберінде (бұдан әрі – БСШ) біліктіліктің түрлі деңгейлеріне қойылатын талаптардың жиынтығы;
7) біліктілік сәйкестігін растау - сертификатталған тұлғаның білім және ғылым саласындағы кәсіптік стандарттарға сәйкестігін растау және біліктілік беру сертификаты түрінде нәтижесі құжаттамалық куәландыру болып табылатын рәсім;

8) экзамен – форма оценивания, которая определяет степень компетентности претендента одним или несколькими способами, например, устным, письменным, практикой, посредством наблюдения с учетом специфики должности и рабочего места;
9) экзаменатор – лицо с опытом практической деятельности, обладающее профессиональными знаниями в соответствующей области деятельности, не ниже уровня сертифицируемого специалиста, компетентный проводить и/или оценивать экзамен;
10) ресертификация – повторное прохождение процедуры сертификации по истечении срока действия сертификата соответствия;
11) организация по подтверждению соответствия и присвоения квалификации специалистов – юридическое лицо, независимое от оказания образовательных услуг, аккредитованное для выполнения работ по подтверждению соответствия и присвоения квалификации специалистов;
12) схема подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов – способ определения соответствия специалистов требованиям, установленным ОРК и профессиональными стандартами, нормативными правовыми актами в сфере образования и науки, и присвоения квалификации с описанием конкретных этапов проведения этой работы;
13) эксперт-аудитор по подтверждению соответствия – специалист, аттестованный в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10513;
14) сертификат – документ, удостоверяющий соответствие уровня квалификации специалиста (профессиональной компетентности) квалификационным требованиям;
15) сертификация – процедура, посредством которой организация по подтверждению соответствия и присвоения квалификации специалистов устанавливает, что претендент соответствует определенным требованиям к уровню квалификации и компетентности в ОРК и профессиональным стандартам, выдает соответствующий сертификат подтверждения соответствия и присвоения квалификации;
16) претендент – заявитель, претендующий на присвоение квалификации специалиста в сфере образования и науки.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов в сфере образования и науки
Параграф 1.
Общие требования

8) емтихан - үміткердің құзыреттілік дәрежесін бір немесе бірнеше тәсілдер арқылы, мысалы, лауазымның және жұмыс орнының ерекшелігін ескере отырып, ауызша, жазбаша, практика, бақылау арқылы анықтайтын, бағалау бөлігі болып табылатын тетік;
9) емтихан алушы – практикалық қызмет тәжірибесі бар, тиісті қызмет саласында кәсіптік білімі бар, сертификатталатын маман деңгейінен төмен емес, емтиханды өткізуге және/немесе бағалауға құзыретті тұлға;
10) қайта сертификаттау – сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімінің бітуі бойынша сертификаттау рәсімінің қайта өткізілуі;
11) мамандардың сәйкестігін растау және біліктілік беру жөніндегі мекеме – мамандардың сәйкестігін растау және біліктілікті беру жұмыстарын орындау үшін білім беруге арналған қызмет етуден тәуелсіз аккредиттелген заңды тұлға;
12) мамандардың сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасы – мамандардың білім және ғылым саласындағы БСШ-пен және кәсіптік стандарттармен, нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау және осы жұмысты жүргізудің нақты кезеңдерін сипаттай отырып, біліктілігін беру тәсілі;
13) сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 19 наурызда № 10513 болып тіркелген "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығымен белгіленген тәртіппен аттестатталған маман;
14) сертификат – маманның біліктілік (кәсіби құзыреттілік) деңгейінің біліктілік талаптарына, сәйкестігін куәландыратын құжат;
15) сертификаттау - мамандардың сәйкестігін растау және біліктілікті беру жөніндегі ұйым арқылы үміткердің БҰШ-та біліктілік және құзыреттілік деңгейіне және кәсіптік стандарттарға қойылатын белгіленген талаптарға сәйкестігін белгілейтін, сәйкестікті растаудың және біліктілікті берудің тиісті сертификатын беретін рәсім;
16) үміткер – білім және ғылым саласындағы маманның біліктілігін иеленуге үміткер өтініш беруші.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Білім және ғылым саласындағы мамандардың біліктілік
сәйкестігін растау және біліктілігін беру тәртібі

Сноска. В заголовок Главы 2 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Подтверждение соответствия и присвоения квалификации специалистов осуществляет организация по подтверждению соответствия и присвоению квалификации специалистов (далее – ОПС).
Сноска. В пункт 4 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Заявления претендентов на подтверждение соответствия и присвоения квалификации (далее - заявление) принимаются ОПС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и рассматриваются им в течение десяти рабочих дней со дня поступления.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В целях проведения процедур подтверждения соответствия и присвоения квалификации специалистов при ОПС создается квалификационная комиссия (далее – Комиссия) со сроком полномочия один календарный год.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2.
Деятельность квалификационной комиссии
7. Комиссия создается приказом руководителя ОПС и осуществляет следующие функции:
1) рассматривает представленные претендентами заявления;
2) доводит до претендентов сведения о дате и времени проведения заседаний;
3) принимает квалификационные экзамены согласно схеме подтверждения соответствия и присвоения квалификации;
4) готовит заключения по итогам экзамена о подтверждении /не подтверждении квалификации и предоставление его в ОПС для принятия ОПС решений по сертификации;
5) представляет рекомендации по дальнейшей профессиональной подготовке претендента на присвоение квалификации;
6) сохраняет конфиденциальность всей информации, получаемой в процессе своей деятельности.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1–параграф. Жалпы талаптар
4. Мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беруді мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру жөніндегі тәуелсіз мекеме (бұдан әрі – СРМ) жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Үміткерлердің біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру туралы өтініштерін (бұдан әрі - өтініш) СРМ осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қабылдайды және өтініш түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру рәсімдерін өткізу мақсатында СРМ жанынан өкілеттік мерзімі / күнтізбелік бір жыл болатын біліктілік комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2–параграф. Тәуелсіз біліктілік комиссия қызметі
7. Комиссия СРҰ басшысының бұйрығымен құрылады және келесі қызметті жүзеге асырады:
1) үміткерлер ұсынған өтініштерді қарау;
2) үміткерлерге отырыстың өтетін күні мен уақыты туралы хабарлау;
3) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасына сәйкес біліктілік емтихандарын қабылдау;
4) емтихан нәтижелері бойынша біліктілікті растау/растамау туралы қорытынды дайындау және оны СРҰ-да сертификаттау бойынша шешім қабылдауға ұсыну;
5) біліктілікті беру үшін үміткерді одан әрі кәсіптік даярлау туралы ұсынымдама беру;
6) өз қызметі процесінде алатын барлық ақпараттың құпиялылығын сақтау.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. В состав Комиссии входят председатель, заместитель председателя, эксперт-аудитор в рассматриваемой области сертификации, члены комиссии (не менее трех по профилю).
Председателем комиссии назначается лицо из числа экспертов-аудиторов, представителей отраслевых объединений работодателей, организаций, отраслевых объединений работников.
Членами комиссии назначаются лица из числа экспертов-аудиторов, организаций, научно-исследовательских организаций, отраслевых объединений работодателей, общественных объединений, отраслевых объединений работников.
9. Председатель комиссии:
1) проводит заседания КК;
2) обеспечивает объективность и прозрачность процедуры подтверждения соответствия и присвоения квалификации;
3) представляет в ОПС анализ результатов работы комиссии и вносит предложения по совершенствованию ее работы;
4) утверждает протокол по итогам экзамена о подтверждении или не подтверждении квалификации.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Секретарь комиссии:
1) информирует членов комиссии о дате и времени заседаний;
2) ведет протоколы заседаний комиссии;
3) оформляет и направляет в ОПС в установленном порядке на утверждение материалы работы комиссии.
Секретарь утверждается в состав квалификационной комиссии из числа специалистов, имеющих образование, соответствующее профилю сертифицируемых специалистов. Секретарь не является членом комиссии.
11. Экзаменаторы:
1) предоставляют информацию обо всех изменениях относительно своей профессиональной деятельности в ОПС;
2) постоянно поддерживают и повышают уровень своей компетентности;
3) сохраняют конфиденциальность всей информации, получаемой в процессе своей деятельности.
12. Комиссия принимает одно из следующих решений простым большинством голосов:
1) подтвердить (не подтвердить) квалификацию по профессии и выдать (не выдать) сертификат о квалификации;
2) присвоить (не присвоить) квалификацию по профессии, и выдать (не выдавать) сертификат о квалификации.
Решение считается правомочным, если в заседании комиссии принимало участие не менее 2/3 всех ее членов. В случае равенства голосов решение принимается в пользу экзаменуемого.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары, сертификаттаудың қарастырылатын саласындағы сарапшы-аудитор, комиссия мүшелері (бейін бойынша үштен кем емес) кіреді.
Комиссия төрағасы сарапшы-аудиторлар, жұмыс берушілердің салалық бірлестіктерінің, ұйымдардың, қызметкерлердің салалық бірлестіктерінің өкілдері арасынан тағайындалады.
Комиссия мүшелері сарапшы-аудиторлар, ұйымдардың, ғылыми-зерттеу ұйымдарының, жұмыс берушілердің салалық бірлестіктерінің, қоғамдық бірлестіктердің, қызметкерлердің салалық бірлестіктерінің өкілдері арасынан тағайындалады.
9. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия отырысын өткізеді;
2) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру рәсімінің объективтілігін және ашықтығын қамтамасыз етеді;
3) СРҰ-де комиссияның жұмыс нәтижелерінің талдауын ұсынады және оның жұмысын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) емтихан қорытындылары бойынша біліктілікті растау немесе растамау туралы хаттаманы бекітеді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Комиссияның хатшысы:
1) Комиссия мүшелеріне отырыстың күні мен уақыты туралы хабарлайды;
2) Комиссия отырысының хаттамасын жүргізеді;
3) Комиссия жұмысының материалдарын ресімдейді және бекіту үшін белгіленген тәртіпте СРҰ-ге жолдайды.
Комиссия құрамына хатшы сертификатталатын мамандардың бейініне сәйкес келетін білімі бар мамандардан бекітіледі. Хатшы Комиссия мүшесі бола алмайды.
11. Емтихан алушылар:
1) өзінің кәсіптік қызметіне қатысты барлық өзгерістер туралы ақпаратты СРМ-ге ұсынады;
2) өзінің құзыреттілік деңгейін әрдайым қолдайды және арттырады;
3) өз қызметі процесінде алынған барлық ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
12. Комиссия көпшіліктің қарапайым дауыс беруі арқылы төмендегідей шешімдердің бірін қабылдайды:
1) кәсібі бойынша біліктілік сәйкестігін растау (растамау) және біліктілік туралы сертификат беру (бермеу);
2) кәсібі бойынша біліктілігін беру (бермеу) және біліктілік туралы сертификат беру (бермеу).
Шешім, егер комиссия отырысына мүшелерінің кемінде 2/3 қатысқанда, заңды деп есептеледі. Дауыс саны тең болған жағдайда шешім емтихан тапсырушының пайдасына қабылданады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. Решение комиссии о подтверждении соответствия или присвоении соответствующей квалификации оформляется протоколом и утверждается приказом ОПС.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3.
Подтверждение соответствия и присвоения квалификации
Сноска. В заголовок параграфа 3 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Порядок подтверждения соответствия и присвоения квалификации ОПС включает:
1) принятие заявления от претендента;
2) оценивание заявления согласно Плану подтверждения соответствия и присвоения квалификации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заключение договора между ОПС и претендентом на проведение услуг по подтверждению соответствия и присвоение квалификации с указанием ответственности, прав и обязанностей сторон;
4) проведение экзамена в соответствии с требованиями схемы подтверждения соответствия и присвоения квалификации и документирование результатов оценивания;
5) принятие решения по сертификации и при положительном решении - выдача Сертификата подтверждения соответствия и присвоения квалификации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) ресертификация согласно схеме подтверждения соответствия и присвоения квалификации.
Процесс ресертификации и продление сертификата на новый срок проводится на основании заявления поданного заявителем;
7) выдача Сертификата с соответствующей записью в реестре учета выданных сертификатов, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4.
Деятельность апелляционной комиссии
15. Для рассмотрения спорных вопросов и защиты прав участников ОПС создается Апелляционная комиссия (далее – АК). В случае несогласия претендента с результатами экзамена претендент подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня, после объявления результатов экзамена. Срок рассмотрения апелляции - семь рабочих дней.

13. Комиссияның біліктілік сәйкестігін растау немесе тиісті біліктілігін беру туралы шешімі хаттамамен ресімделеді және СРМ бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру рәсімінде СРМ мыналарды қамтиды:
1) үміткерден өтініштерді қабылдау;
2) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасына сәйкес өтініштерді бағалау және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік сәйкестікті растауға және біліктілігін беруге арналған өтініш бойынша шешім қабылдау;
3) тараптардың жауапкершілігін, құқықтары мен міндеттерін көрсете отырып, СРМ мен үміткер арасында біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру қызметтерін жүргізуге арналған шарт жасау;
4) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру және бағалау нәтижелерін құжаттау сызбасының талаптарына сәйкес емтихан өткізу;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттау бойынша шешім қабылдау және оң шешім қабылданған жағдайда біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру туралы сертификатын беру;
6) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасына сәйкес қайта сертификаттау өткізу.
7) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген сертификаттарды есепке алу тізілімдегі тиісті жазбамен сертификат беру.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Апелляциялық комиссияның құзыреті
15. Даулы мәселелерді қарастыру және қатысушылардың құқығын қорғау үшін Апелляциялық комиссия құрылады. Үміткер емтихан нәтижелерімен келіспеген жағдайда емтихан нәтижесі жарияланған соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей апелляцияға шағым береді. Апелляцияны қарау мерзімі – жеті жұмыс күні.

16. АК создается приказом руководителя ОПС и действует на основании Положения об апелляционной комиссии.
Члены комиссии не могут входить в состав АК.
17. Функции АК входят следующие:
1) рассмотрение письменных обращений претендентов или лица, прошедшего сертификацию;
2) ведение учета поступивших апелляций;
3) внесение предложений об усовершенствовании схемы подтверждения соответствия и присвоения квалификации.
Рассмотрение апелляции предполагает проверку правильности процесса оценивания результатов экзаменов, соблюдения требований и решение спорных вопросов.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. АК документально подтверждает принятые решения, при этом сохраняет конфиденциальность всей информации, получаемой в процессе своей деятельности.
3. Заключительные положения
19. Претендентам, успешно сдавшим экзамены, выдается Сертификат.
20. Сертификат:
1) является бессрочным для лиц, окончивших организации технического и профессионального, высшего образования, прошедших сертификацию в течение одного календарного года с даты получения диплома;
2) выдается сроком на три года для всех, за исключением лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
21. При утере Сертификата его дубликат выдается ОПС на основании заявления с приложением документа подтверждающего опубликование утери в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.
22. В случае порчи Сертификата, лицо, получивший сертификат подает заявление в ОПС о выдаче дубликата Сертификата, с указанием номера, даты выдачи, срока действия, к заявлению прилагается испорченный оригинал Сертификата.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. ОПС рассматривает заявление о потере и порче Сертификата и на основании реестра учета выдачи сертификатов выдает дубликат Сертификата с указанием слова "Дубликат", прежних номера, даты выдачи и срока действия.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам подтверждения
соответствия и присвоения квалификации
специалистов сферы образования и науки
Форма

16. Апелляциялық комиссия CРҰ басшысының бұйрығымен құрылады және Апелляциялық комиссия туралы ереже негізінде жұмыс істейді.
Комиссия мүшелері Апелляциялық комиссияның құрамына кіре алмайды.
17. Апелляциялық комиссияның функциялары:
1) Сертификаттаудан өткен үміткерлердің немесе тұлғалардың жазбаша шағымын қарау;
2) түскен апелляциялардың қатаң есебін жүргізеді;
3) біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасын жетілдіру туралы ұсыныс енгізу.
Апелляцияны қарау емтихан нәтижелерін бағалау процесінің дұрыстығын тексеруді, талаптарды сақтауды және даулы мәселелерді шешімін тексереді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін
18. Апелляциялық комиссия қабылданған шешімдерді растайды, бұл ретте өз қызметі процесінде алатын барлық ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
3. Қорытынды ережелер
19. Емтиханды жақсы тапсырған тұлғаларға Сертификат беріледі.
20. Сертификат:
1) техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру ұйымдарын бітірген, диплом алған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде сертификаттаудан өткен тұлғалар үшін мерзімсіз болып табылады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, барлығына үш жыл мерзіммен беріледі.
21. Сертификат жоғалған жағдайда, Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жоғалудың жариялануын растайтын құжатпен қоса берілген өтініш негізінде, СРО оның көшірмесін береді.
22. Сертификат алған тұлға, сертификат бүлінген жағдайда нөмірін, берілген күні мен қолданылу мерзімін көрсетумен біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сертификатының көшірмесін беру туралы СРМ-ға өтініш беру керек, сертификаттың бүлінген түпнұсқасын өтінішке қоса ұсыну қажет.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. СРМ сертификаттың жоғалуы мен бүлінуі туралы өтінішті қарайды және сертификаттарды беруді есепке алу тізілімінің негізінде "Көшірме" сөзін, бұрынғы нөмірлерді, берілу күні мен қолданылу мерзімін көрсетумен біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сертификатының көшірмесін береді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім және ғылым саласындағы
мамандардың біліктілік сәйкестігін
растау және біліктілігін беру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Біліктілік сәйкестігін растауға және
оларға біліктілігін беруге арналған
Өтініш

Сноска. В Приложение 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
на подтверждение соответствия и присвоения квалификации
ФОТО 4Х6
в ____________________________________________________________
(полное наименование органа по подтверждению
соответствия и присвоение квалификации специалистов)
от ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, место работы,
адрес, телефон, e-mail)
Прошу провести подтверждение соответствия по
______________________________________________________________
(с указанием, на заявляемую область подтверждения
соответствия и присвоения квалификации)
Я ознакомился(лась) и принимаю условия и требования нормативной
документации, касающейся процесса сертификации в области
___________________________________________________________
Данные, приведенные в форме моего заявления, могут быть
опубликованы в реестре.
Сведения, которые я сообщил(а) достоверны, обязуюсь в
дальнейшем сообщать в орган по подтверждению соответствия и
присвоение квалификации специалистов обо всех изменениях в моих
личных данных.
Я понимаю и принимаю, что если я представлю недостоверную
информацию, то я буду исключен(а) из реестра.
Приложения:
1. Документ, удостоверяющий личность (копия);
2. Характеристика с места работы (при наличии);
3. Документ об образовании (копия, при наличии);
4. Документ, подтверждающий стаж работы по соответствующей
специальности (копия, при наличии);
5. Удостоверение о повышении квалификации в заявленной области
сертификации (копия, при наличии).
Дата, подпись заявителя, расшифровка подписи.
Примечание – все копии заверяются печатью организации на
каждом листе, либо заверяются нотариально.
Приложение 2
к Правилам подтверждения
соответствия и присвоения квалификации
специалистов сферы образования и науки
Форма
Сноска. В Приложение 2 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПЛАН
на подтверждение соответствия и присвоение квалификации
от "___"__________ 20__ года
_____________________________________________________________
(наименование органа по подтверждения
соответствия и присвоение квалификации)
рассмотрев заявление от "___"_________ 20__ года с прилагаемыми
документами ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя, адрес, телефон)
на подтверждение соответствия и присвоение квалификации
_____________________________________________________________
(наименование услуги)
Организация по подтверждению соответствия и присвоение
квалификации
РЕШИЛА:

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ФОТО
4х6
_____________________________________________________________ (кімге)
(мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру
органының толық атауы)
_____________________________________________________________________
(кімнен)(аты-жөні, лауазымы, жұмыс орны, мекен-жайы, телефоны, e-mail)
_________________________________________________ бойынша сәйкестікті
(біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру саласын көрсету)
растауды сұраймын.
Мен _____________________________________________________ саласындағы
сертификаттау процесіне қатысты нормативтік құжаттардың шарттарымен
және талаптарымен таныстым және қабылдаймын.
Менің өтініштегі нысанда келтірген деректерімді тізілімде жариялануға
болады.
Мен берген мәліметтер рас, келешекте біліктілік сәйкестігін растау
және біліктілігін беру органына және жеке мәліметтердегі барлық
өзгерістерді хабарлауға міндеттенемін.
Мен дұрыс емес ақпарат берген жағдайда тізілімнен шығаруды түсінемін
және қабылдаймын.
Қосымшалар:
1. Жеке куәлік (көшірмесі);
2. Жұмыс орнынан мінездеме (болған жағдайда)
3. Білім туралы құжаттың (көшірме, болған жағдайда);
4. Тиісті мамандық бойынша еңбек өтілін растайтын құжат
(көшірме, болған жағдайда);
5. Сертификаттау саласындағы біліктілікті арттыру туралы куәлік
(көшірме, болған жағдайда).
Күні, өтініш берушінің қолы, қол қоюларды ажырату.
Ескерту – барлық көшірмелердің әр беті ұйымның мөрімен немесе
нотариалды түрде расталады.
Білім және ғылым саласындағы
мамандардың біліктілік сәйкестігін
растау және біліктілігін беру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру жоспары
20__ жылғы "___"__________
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру органының атауы)
20 __ жылғы "___"_________ өтінішті қарастырып қосымша құжаттармен
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні, мекен-жайы, телефоны)
біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беруге
_____________________________________________________________________
(қызметтің атауы)
Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру жөніндегі орган
ШЕШТІ:

1. Подтверждение соответствия и присвоения квалификации провести по
схеме ______________________________________________________________
(номер схемы подтверждения соответствия
и присвоения квалификации)
2. Проверку компетентности заявителя для подтверждения соответствия и
присвоения квалификации провести на базе
____________________________________________________________________
(наименование центра на базе которого будет
проводиться проверка компетентности)
3. Подтверждение соответствия и присвоения квалификации провести на
соответствие требованиям ___________________________________________
(наименование, номер и дату
нормативного документа
(при необходимости указать номера пунктов)
4. Работы проводить на основе _____________________________________
___________________________________________________________________
(указать номер и дату договора)
________________________________
(подпись руководителя органа
по подтверждению соответствия)
М.П
________________________________
(инициалы, фамилия)
Приложение 3
к Правилам подтверждения
соответствия и присвоения квалификации
специалистов сферы образования и науки
Форма
Сноска. В Приложение 3 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра образования и науки РК от 22.09.2015 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________
наименование органа по подтверждению
соответствия и присвоения квалификации
СЕРТИФИКАТ
Настоящий сертификат выдан
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением/подтверждением квалификации
_________________________________________________________________
в соответствии с ________________________________________________
(Указать нормативный документ, на основании
которого выдан сертификат)
зарегистрирован в реестре выданных сертификатов
за № ____________________________
выдан "___"_______20__года
действителен до "___"_______20__года
Является бессрочным для лиц, окончивших организации технического и
профессионального, высшего образования, прошедших сертификацию в
течение одного календарного года с даты получения диплома.
Руководитель юридического лица (в случае если орган по подтверждению
соответствия и присвоению квалификации специалистов является
структурным подразделением юридического лица)
__________________
(должность)
__________________
(подпись)
МП
____________________
(фамилия, инициалы)
Руководитель органа по подтверждению соответствия и присвоению
квалификации специалистов
__________________
(должность)
__________________
(подпись)
____________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 4
к Правилам подтверждения
соответствия и присвоения квалификации
специалистов сферы образования и науки
Форма

1. Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру
_________________________________________ сызбасы бойынша өткізілсін.
(біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру сызбасының нөмірі)
2. Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру үшін өтініш
берушінің құзыреттілігін тексеру
_____________________________________________________________________
(құзыреттілігі тексерілетін орталықтың атауы) базасында жүргізілсін.
3. Біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру
_____________________________________________________________________
(нормативтік құжаттың атауы, нөмірі және күні (керек болса
тармақтардың нөмірлері) талаптарға сәйкес өткізілсін.
4. Жұмыстар _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(шарттың нөмірі мен күнін көрсету)
негізінде жүргізілсін.
_________________________________ М.О. ______________________________
(Біліктілік сәйкестікті растау (тегі, аты-жөні)
жөніндегі орган басшысының қолы)
Білім және ғылым саласындағы
мамандардың біліктілік сәйкестігін
растау және біліктілігін беру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
жөніндегі органның атауы
СЕРТИФИКАТ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.09.2015 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы сертификат ___________________________________________________ ке
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(негізінде сертификат берілген нормативтік құжат)
________________________________________________________ біліктілікті
беруге/растауға сәйкес берілді
берілген сертификаттар тізілімінде тіркелген
№ ____________________________ 20 ____ жылғы "___" __________ берілді
20 __ жылғы "__" _______ ға дейін жарамды
Техникалық және кәсіптік, жоғары оқу орындарын бітірген диплом алған
күннен бастап бір жыл аралығында сертификаттаудан өткен тұлға үшін
мерзімсіз болады.
Заңды тұлғаның басшысы (егер мамандардың біліктілік сәйкестігін
растау және біліктілігін беру органы заңды тұлғаның құрылымдық
бөлімшесі болып табылса)
____________________ _________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (аты-жөні)
МО
Мамандардың біліктілік сәйкестігін растау және біліктілігін беру
органының басшысы
________________ _________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (аты-жөні)
Білім және ғылым саласындағы
мамандардың біліктілік сәйкестігін
растау және біліктілігін беру
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Берілген сертификаттарды есепке алу
ТІЗІЛІМІ