Об утверждении профессиональных стандартов по педагогическим специальностям технического и профессионального образования
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 сентября 2013 года № 373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2013 года № 8819. Утратил силу приказом и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 500.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра просвещения РК от 15.12.2022 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт технического и профессионального образования по специальности "Начальное образование" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт технического и профессионального образования по специальности "Физическая культура и спорт" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт технического и профессионального образования приказу по специальности "Основное среднее образование" согласно приложению 4 к настоящему;
5) профессиональный стандарт технического и профессионального образования по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования (Борибеков К.К.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Абенова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
М. Орунханов
"СОГЛАСОВАНО"
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________ Т. Дуйсенова
от "__"
2013 года
Утвержден
приказом и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 сентября 2013 года № 373
Профессиональный стандарт технического и профессионального
образования по специальности "Начальное образование"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт предназначен для:

Техникалық және кәсіптік білімнің педагогикалық мамандықтары бойынша кәсіби стандарттары бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2013 жылғы 13 қыркүйектегі № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 16 қазанда № 8819 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 500 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 15.12.2022 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 2007 жылғы 15 мамырдағы 138-5-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру кәсіптікстандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру кәсіптік білім беру стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Негізгі орта білім" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік беру кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Кәсіптік білім беру" (салалар бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік беру кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі М.Ә. Әбеновке жүктелсін.
4. осы бұйрықты алғаш рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
М. Орынханов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы "__"___________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі міндетін
атқарушының 2013 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 373 бұйрығымен бекітілді
"Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім беру кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарт:

1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями профессиональных стандартов являются:
1) выпускники организаций образования;
2) руководители организаций образования, районного и городского отделов образования, областного управления образования, центров повышения квалификации;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе профессиональных стандартов разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, профессиограммы, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций в сфере образования.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности.
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге арналған.
2. Кәсіби стандарт негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері;
2) облыстық білім басқармасының, қалалық, аудандық білім бөлімдерінің, білім жетілдіру орталығы, білім мекемелерінің басшылары, мекеме персоналын басқару құрылымдарының басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлеуші мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. Кәсіби стандарттар негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулар, профессиограмма, білім саласындағы ұйымдардың корпоративтік стандарттары, үлгілік оқу бағдарламалары, үлгілік оқу жоспарлары әзірленеді.
4. Осы кәсіби стандартты төмендегі терминдер мен қысқартулар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек функцияларының стандартты еместігі, жауапкершілігі мен өзбетінділігі параметрлерімен жіктелетін жұмысшылардың құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиыны.
3) еңбек заттары – нақты еңбек құралдары көмегімен өнім әзірлеу мақсатында жұмысшының әрекеттері бағытталған заттар;
4) еңбек құралдары – еңбек заттарын бастапқы жағдайынан өнімге түрлендіруде жұмысшының қолданатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіліктердің тұтас жиынымен құрамдастырылған кәсіби қызмет саласының құрама бөлігі;
6) еңбек функциясы – еңбек үрдісінің бір немесе бірнеше міндетін шешуге бағытталған өзара байланысқан әрекеттер жиыны;
7) кәсіби қызметтің саласы – ортақ интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарт – кәсіби іс-әрекеттің нақты саласындағы біліктілік деңгейлерге, құзыреттіліктерге, сонымен қатар еңбек мазмұны, сапасы және шарттарына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) кәсіби стандарт бірлігі – кәсіби стандарттың еңбек қызметінің нақты түрі бойынша маңызды, қатысымды дербес, аяқталған, бүтін нақты еңбек функциясының толық сипаттамасының құрылымдық элементі;

10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно - административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
5. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ПД – профессиональная деятельность;
ВД – вид деятельности;
ПС – профессиональный стандарт;
НРК – национальная рамка квалификаций;
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих РК;
ГКЗ РК 01-2005-Государственный классификатор РК.
ТКХ – Типовые квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
ОУППК-Оценка уровня подготовленности и присвоения квалификации;
З - задачи;
Ф – функции.
2. Паспорт профессионального стандарта
6. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Начальное образование.
7. Основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала человека.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "Начальное образование" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям педагогических работников системы образования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни представлены в Приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Наименование профессии: учитель
9. Квалификационный уровень по НРК - 5
10. Возможные наименования должностей: учитель начального образования, учитель информатики начального образования, учитель иностранного языка начального образования, учитель самопознания.

10) кәсіп – арнайы теориялық білім мен арнайы дайындық нәтижесінде пайда болатын практикалық білік, жұмыс тәжірибесі кешенін меңгеруді қажет ететін еңбек қызметі түрі;
11) құзыреттілік – білім, білік және тәжірибені еңбек қызметінде пайдалану қабілеті;
12) лауазым – ұйымның ұйымдастырушы-әкімшілік иерархия жүйесіндегі функционалды орын;
13) міндет – нақты еңбек заттары мен құралдарын пайдаланып еңбек функциясын жүзеге асырумен және нәтижеге жетуге байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – өндірілетін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ мекемелер мен ұйымдардың жиыны;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығындағы танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – бір немесе басқа да кәсіби қызмет саласында нақты қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
5. Бұл кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
КҚ – кәсіби қызмет;
ҚТ – қызмет түрі;
КС – кәсіби стандарт;
ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
БТБА – ҚР жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтағышы;
ҚР МКЖ - 01-2005-Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші;
ҮБС – педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары;
КДДБББ - кәсіптік даярлығының деңгейін бағалау және мамандығы бойынша біліктілікті беру;
М - міндеттер;
Қ – қызметтер.
2. Кәсіби стандарт паспорты
6. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Бастауыш білім беру.
7. Экономикалық қызметтің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: адамның тұлғалық және кәсіби әлеуетінің ашылуына жағдай жасау.
Кәсіби стандарт "Бастауыш білім беру" кәсіби облысындағы білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігі, еңбек шарты, сапасы, мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Еңбек қызметі, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандарттың 1-қосымшасында берілген.
3. Еңбек қызмет түрлерінің карточкалары(кәсіп)
Кәсіп атауы: мұғалім.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -5.
10. Лауазымның мүмкін атаулары: бастауыш білім беру мұғалімі, информатика пәнінен бастауыш білім беру мұғалімі, шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі, өзін-өзі тану мұғалімі.

11. Профессия учитель основного среднего образования обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Учитель создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, УМК, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио ученика и учителя, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы учителя приведены в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
13. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
14. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые учителем, приведена в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
15. Требования к компетенциям учителя указаны в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
Начальное образование
1. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

11. Бастауыш білім берудің кәсіптері субъектілерді құзыретті тұлғаның рухани, интеллектуалдық және дене мүмкіндіктерін ашуға, денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеуге, өз білімін жетілдіруі мен өзін-өзі дамытуына қолайлы жағдай жасауға міндеттейді.
Педагог жоспарлау құжаттарын, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар әзірлеу, мектеп, оқушы мен мұғалім құжаттарын рәсімдеу, техникалық оқыту құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тағы басқалары оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын туғызады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасына,рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру, қазақстандық патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
12. Мұғалімінің еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен мұғалімнің орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
15. Мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
Бастауыш білім беру
кәсіби стандартына
1-қосымша
1. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

Наименование профессии согласно ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень НРК
1.
Педагогическая деятельность
Учитель без категории (5.5)
Учитель (математика, русский язык и литература и другие предметы)
5
2.
Учитель второй категории (5.4)
5
3.
Учитель первой категории (5.3)
5
4.
Учитель высшей категории (5.2)
5
Приложение 2
к профессиональному стандарту
Начальное образование
1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3310 Педагогический персонал начального образования
Типовые квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц (ТКХ)
Квалификационный
уровень НРК
Категории
5
высшая
первая
вторая
без категории
2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Все типы учреждений образования независимо от их форм собственности (начальные школы, средние школы, лицеи, гимназии).
Вредные и опасные условия труда
Постоянный график работы, нормированный рабочий день ставка 18 часов, допускается 1, 5 ставки.
Особые условия допуска к работе
В соответствии с Законодательством РК (наличие диплома учителя начального образования и сертификата ОУППК, медицинской книжки).
Квалификационный уровень НРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Специалист среднего уровня квалификации без категории: техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
-
5
Специалист среднего уровня квалификации второй категории: техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
не менее 3 лет
5
Специалист среднего уровня квалификации первой категории: техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
не менее 4 лет
5
Специалист среднего уровня квалификации высшей категории: техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
не менее 5 лет
3. Перечень единиц профессионального стандарта (трудовых функций профессии)
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Диагностика личностного потенциала учащихся.
Ф 2
Построение модели формирования личности.
Ф 3
Проектирование организационных, методических и технических условий.
Ф 4
Построение модели учебной деятельности учащихся.
Ф 5
Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося.
Ф 6
Рефлексия и коррекция собственной деятельности.
Ф 7
Проведение мониторинга качества обучения.
4. Описание единиц профессионального стандарта (функциональная карта)
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (описание трудовых действий)
Ф 1
Мотивы, потребности, чувства (эмоции), интересы. Ощущение, восприятие, память, мышление, речь, воля, способности. Характер. Физическое, психическое, духовное, интеллектуальное развитие учащегося.
Анкеты, тесты, лист опроса.

ҚР МЖ 01-2005 сай кәсіптер атауы
ҰБШ біліктілік деңгейі
1.
Педагогикалық қызмет
Санат жоқ мұғалім (5.5)
Мұғалім (математика, орыс тілі және әдебиеті, басқа пәндер)
5
2.
Екінші санатты мұғалім (5.4)
5
3.
Бірінші санатты мұғалім (5.3)
5
4.
Жоғарғы санатты мұғалім (5.2)
5
Бастауыш білім беру
кәсіби стандартына
2-қосымша
1. Қолданыстағы нормативтік құжаттар мен байланыс
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
3310 Бастауыш білім берудің педагогикалық қызметкерлері
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (ҮБС)
ҰБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
5
жоғарғы
бірінші
екінші
санаты жоқ
2. Еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Меншік нысандарына қарамастан білім беру мекемелерінің барлық түрлері (бастауыш мектептер, орта мектептер, лицейлер, гимназиялар).
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Тұрақты жұмыс кестесі, мөлшерлі жұмыс күні 18 сағат, 1,5 жүктемеге дейін рұқсат етіледі.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
ҚР заңнамаларына сай (бастауыш білім берудің мұғалімі дипломы, СТБ сертификаты және медициналық кітапшасының болуы).
ҰБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
5
Санаты жоқ орта буын маманы: техникалық және кәсіптік, (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім
-
5
Екінші санатты орта буын маманы: техникалық және кәсіптік, (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім
3 жылдан кем емес
5
Бірінші санатты орта буын маманы: техникалық және кәсіптік, (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім
4 жылдан кем емес
5
Жоғары санатты орта буын маманы: техникалық және кәсіптік, (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім
5 жылдан кем емес
3-кесте. Кәсіби стандарт бірліктерінің тізбесі (кәсіптер еңбек функциялары)
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек қызметінің атауы
(кәсіби стандартының бірліктері)
Ф 1
Оқушылардың тұлғалық әлеуетін диагностикалау.
Ф 2
Тұлғаны қалыптастыру моделін әзірлеу.
Ф 3
Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау.
Ф 4
Оқушылардың оқу қызметінің моделін әзірлеу.
Ф 5
Оқушылардың тұлғалық және кәсіптік әлеуетін (сапасын) ашуға арналған жағдай орнату.
Ф 6
Өзіндік іс–әрекетті түзету және рефлексиялау.
Ф 7
Оқыту сапасының мониторингін жүргізу.
4-кесте.Кәсіби стандарт бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық карта)
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралы
Міндеттер (еңбек әрекеттерінің сипаттамасы)
Ф 1
Себеп, қажеттіліктер, сезім (эмоциялар), қызығушылықтар, сезінулер, түйсік, қабылдау, жады, ойлау, сөйлеу, ерік, қабілеттер. Мінез.Оқушының дене, психологиялық, рухани, интеллектуалдық дамуы.
Сауалнамалар, тест тапсырмалары, сұрау парағы.

З 1.1 Изучение методов диагностики личностного потенциала учащегося.
З 1.2 Проведение диагностики личностного потенциала учащегося.
З 1.3 Реализация результатов диагностики.
З 1.4 Использование результатов диагностики к формированию модели личности.
Ф 2
Развитие мобильности, гибкости, способности противостоять к негативным явлениям, к быстрой адаптации в условиях открытого информационного общества.
План работы по созданию модели. Духовно-нравственная среда.
Модель формирования личности.
З 2.1 Создание условий для адаптации, формирования коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию культуры поведения.
З 2.2 Формирование национального сознания, развитие художественного вкуса и эстетического интереса.
З 2.3 Приобщение учащихся к духовно-нравственным ценностям.
З 2.4 Развитие личностных качеств лидера, патриота своей страны.
Ф 3
Организационные, методические и технические условия. Здоровьесберегающая среда.
Учебно-методическое обеспечение. Технические средства обучения. Оборудованные мультимедийные кабинеты, лаборатории, спортивный зал. Библиотека, электронный читальный зал.
З 3.1 Социальная защита, адаптация, сохранение здоровья учащихся и педагогов.
З 3.2 Материально-техническое обеспечение учебно-воспитательного процесса.
З 3.3 Методическое обеспечение педагогического процесса.
З 3.4 Создание системы управления, соуправления и самоуправления.
Ф 4
Знание содержания педагогического процесса, педагогических средств, технологий; знание о структуре, видах и способах организации педагогической деятельности.
Содержание педагогической деятельности. Методика прогнозирования хода и результатов педагогического процесса. План деятельности учащихся и учителей. Модель организации педагогической деятельности.
З 4.1 Постановка реальных целей и задач педагогической деятельности. Прогнозирование конечного результата.
З 4.2 Прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала.
З 4.3 Моделирование уроков, внеклассных мероприятий ориентированных на результат
З 4.4 Мобилизация учащихся на выполнение творческих заданий, упражнений, проектов.
Ф 5
Раскрытие личностно- профессионального потенциала (качества) учащегося.
Информационно -обучающая среда. Учебная документация, электронные учебники, Электронные ресурсы, технические средства обучения. Интерактивное взаимодействие.
З 5.1 Создание информационно-обучающей среды.
З 5.2 Модулирование учебной информации.
З 5.3 Конструирование информационно - обучающего поля.
З 5.4 Проектирование интерактивного взаимодействия.
Ф 6
Рефлексия и коррекция собственной деятельности. Пробуждение, личная мотивация, перевод проблемы из внешней по отношению к человеку плоскости, во внутренную.
Режим совместного поиска, средства для решения проблем. Схема анализа и самоанализа. Результаты рефлексии. Корректировка деятельности.

М 1.1 Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалау әдістерін зерттеу.
М 1.2 Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізу.
М 1.3 Диагностика нәтижелерін жүзеге асыру.
М 1.4 Тұлға моделін қалыптастыруда диагностика нәтижелерін пайдалану.
Ф 2
Ұтқырлықты, икемділікті, кері әсерлерге қарсы тұру, ашық ақпараттық қоғам жағдайына тез бейімделетін қабілетті дамыту.
Модель әзірлеу бойынша жұмыс жоспары. Рухани-адамгершілік орта. Тұлғаны қалыптастыру моделі.
М 2.1 Бейімделуге жағдай жасау, ұжым қалыптастыру, білімге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, көптілділікке тарту, қарым-қатынас мәдениетіне тәрбиелеу.
М 2.2 Ұлттық сана-сезім қалыптастыру, эстетикалық қызығушылығы мен көркемдік талғамын дамыту.
М 2.3 Оқушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тарту.
М 2.4 Көшбасшының, өз елінің патриоттарының тұлғалық сапаларын дамыту.
Ф 3
Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайлар.
Денсаулық сақтау ортасы.
Оқу-әдістемелік қамту. Оқытудың техникалық құралдары.
Жабдықталған мультимедиялық кабинеттер, лабораториялар, спорт залдар.
Кітапхана, электронды оқу залы.
М 3.1 Әлеуметтік қорғау, бейімделу, оқушылар мен мұғалімдердің денсаулығын сақтау.
М 3.2 Оқу-тәрбие үрдісін материалдық-техникалық қамту.
М 3.3. Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамту.
М 3.4. Басқару, біріге басқару және өзін-өзі басқару жүйесін әзірлеу.
Ф 4
Педагогикалық үрдістің мазмұнын, педагогикалық құралдарды, технологияларды, педагогикалық қызметті ұйымдастырудың түрлері мен тәсілдерін білу.
Педагогикалық қызметтің мазмұны. Педагогикалық үрдістің барысын және нәтижесін болжау әдістемесі. Оқушы мен мұғалім қызметінің жоспары. Педагогикалық қызметті ұйымдастыру моделі.
М 4.1 Педагогикалық қызметтің нақты мақсаты мен міндеттерін қою.Соңғы нәтижені болжау.
М 4.2 Оқу ақпаратының мазмұнын болжау, оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу және құрастыру.
М 4.3. Нәтижеге бағытталған сабақтарды, сыныптан тыс шараларды моделдеу.
М 4.3 Шығармашылық тапсырмалар, жаттығулар, жобалар орындауға оқушыларды жұмылдыру.
Ф 5
Оқушының тұлғалық-кәсіптік әлеуетін (сапасы) ашу.
Ақпараттық-оқыту ортасы. Оқу құжаттары, электрондық оқулықтар. Электрондық қорлар, Техникалық оқыту құралдары. Интерактивтік қарым-қатынас.
М 5.1 Ақпараттық-оқыту алаңын әзірлеу
М 5.2 Оқу ақпаратын модульдеу
М 5.3 Ақпараттық – оқыту ортасын құрастыру
М 5.3 Интерактивті қарым-қатынас жобалау.
Ф 6
Өз қызметінің рефлексиясы және түзету. Ояту, жеке мотивация, адамның сыртқы проблемасын ішкі проблемасына айналдыру.
Өзара бірлескен іздеу режимі. Талдау мен өзіндік талдау сызбасы. Рефлексия нәтижелері. Қызметті түзету.

З 6.1 Развитие способности человека к самоанализу, осмыслению и переосмыслению.
З 6.2 Изучение эффективности, продуктивности рефлексируемой деятельности.
З 6.3 Выявление и формулирование результатов рефлексии.
З 6.4 Внесение изменений в педагогическую деятельность.
Ф 7
Проведение мониторинга качества обучения. Контроль, оценка и анализ деятельности.
Анкетирование, интервьюирование, совместная рефлексия. Внутренний и внешний контроль. Электронные контролирующие программы. Портфолио обучающегося.
З 7.1 Готовность учителя к проведению мониторинга.
З 7.2 Определение критериев и показателей.
З 7.3 Оценка и анализ педагогической деятельности.
З 7.4 Результативность выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента. Имидж организации образования, педагога глазами учащихся, родителей, общественности.
Требования к компетенциям учителя 5.5
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
З 1.1
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая самостоятельное планирование и ответственность за проведение диагностики для изучения личностных качеств учащихся под руководством.
Выбор оптимальных методов диагностики для изучения личностных качеств учащихся. Изучение уровня воспитанности, психологических особенностей учащихся.
Личностные качества учащихся. Средства и методика проведения диагностики. Возрастные и индивидуальные особенности учащихся. Методы и формы проведения исследований. Психологические особенности учащихся: особенности памяти, мышления, внимания, воображения детей младшего школьного возраста.
З 2.1
Управленческая деятельность в рамках организации воспитательного процесса, предусматривающая создание условий для адаптации, формирования ученического коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию культуры поведения.
Демонстрирует педагогический такт, соблюдает педагогический этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами учебно-воспитательного процесса. Составление социальной карты обучающихся. Создание ученического коллектива и атмосферы доверия в общении друг с другом. Обеспечить эффективный индивидуальный подход к ученикам при обучении к полиязычию.
Теория и методика воспитательной работы. Психология детей младшего школьного возраста. Социальная карта ученика. Модель ученика: перечень умений и качеств личности, успешность в обучении, взаимодействие с обществом. Культура поведения.
З 3.1
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая социальную защиту, адаптацию, сохранения здоровья учащихся и педагогов.
Материальная поддержка детей-сирот, детей из малообеспеченных семей. Организация медицинского обслуживания, питания учащихся. Соблюдение норм культуры здорового образа жизни, правил техники безопасности, санитарно-гигиенических норм, эстетических требований к оформлению. Обучение учащихся к овладению основами личной гигиены и здорового образа жизни. Организация летнего оздоровления учащихся.
Особенности организации педагогического процесса. Создание здоровьесберегающей среды. Санитарно-гигиенические требования к помещениям. Нормативные документы. Здоровый образ жизни. Казахская традиция, культура.

М 6.1 Адамның өзіндік талдау, ұғыну, түйсіну қабілеттерін дамыту.
М 6.2 Рефлексивтелетін қызметтің тиімділігін, өнімділігін зерттеу.
М 6.3 Рефлексия нәтижелерін анықтау және тұжырымдау.
М 6.4 Педагогикалық қызметке өзгерістер енгізу.
Ф 7
Оқу сапасының мониторингін өткізу. Қызметті бақылау, бағалау, талдау.
Сауалнама жүргізу, бірлескен рефлексия. Ішкі және сыртқы бақылау. Электрондық бақылаушы бағдарламалар. рефлексия. Білім алушының портфолиосы.
М 7.1 Мұғалімнің мониторинг жүргізуге дайындығы.
М 7.2 Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтау
М 7.3 Педагогикалық қызметті талдау және бағалау.
М 7.4 Педагогикалық менеджменттің таңдалған әдістері, функциялары мен формаларының нәтижелілігі. Оқушылар, ата-аналар, қоғам көзқарасындағы оқу орнының, мұғалімнің имиджі.
5.5 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
М 1.1
Оқушылардың тұлғалық сапаларын басшылықпен зерттеуге арналған диагностиканы өзбетімен жоспарлау және оны өткізуге жауапкершілікті қарастыратын оқу-тәрбие үрдісіндегі басқару қызметі.
Тұлғалық сапаларды зерттеуде диагностиканың тиімді әдістерін таңдау. Әр оқушының тәрбиелілік деңгейін,психологиялық ерекшеліктерін зерттеу.
Оқушылардың тұлғалық сапалары. Диагностиканы өткізу құралдары мен әдістемесі. Оқушылардың жас және жеке ерекшеліктері. Зерттеу өткізу әдістері мен формалары. Оқушылардың психологиялық ерекшеліктері: кіші мектеп жасындағы оқушылардың есі, ойлауы, зейіні, қиялдарының ерекшеліктері.
М 2.1
Бейімделуге, оқушылар ұжымын қалыптастыруға, мемлекеттік тілді білуге және құрметтеуге, көптілділікке, мінез-құлық мәдениетін тәрбиелеуге жағдай жасауды қарастыратын тәрбие үрдісіндегі басқару қызметі.
Оқу-тәрбие үрдісінің барлық субъектілерімен қарым-қатынаста педагогикалық этикетті сақтау, педагогикалық такт көрсету. Оқушылардың әлеуметтік картасын құрастыру.Оқушылар ұжымын құру және бір-бірімен қарым-қатынаста сенімділік атмосферасын орнату.
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі. Кіші мектеп жасындағы балалардың психологиясы. Оқушылардың әлеуметтік картасы. Бастауыш мектеп түлегінің моделі. Мінез-құлық мәдениеті.
М 3.1
Әлеуметтік қорғауды, бейімделуді, оқушылар мен педагогтардың денсаулығын сақтауды қарастыратын педагогикалық үрдістегі басқару қызметі.
Жетім, әлеуметтік деңгейі төмен отбасынан балаларды материалдық қорғау. Оқушыларды тамақтандыру, дәрігерлік көмекпен қамтамасыз ету. Салауатты өмір салты мәдениетінің нормаларын, техника қауіпсіздігі ережелерін, санитарлық-гигиеналық нормаларды, безендіруге қойылатын эстетикалық талаптарды сақтау. Оқушыларды жеке басының гигиенасы және салауатты өмір салты негіздерін меңгеруіне үйрету.
Педагогикалық үрдісті ұйымдастырудың ерекшіліктері. Денсаулықты сақтау ортасын құрастыру. Санитарлық-гигиеналық талаптар. Нормативтік құжаттар. Қазақ салт-дәстүрі мен мәдениеті.

З 4.1
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая самостоятельное определение цели и задачи педагогической деятельности, ответственность за педагогическую деятельность и прогнозирование конечного результата.
Иметь представление о профессиональных обязанностях учителя.
Решение стандартных и простых однотипных практических задач по определению цели обучения и развития. Формулировка цели и задачи урока. Разработка календарно-тематических планов, поурочных планов, дидактических материалов, наглядных пособий. Демонстрировать те положительные ценности, ту позицию и то поведение, которые они ожидают от детей. Прогнозирование конечного результата. Определение ожидаемого результата педагогической деятельности.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по организации педагогической деятельности. Планирование и организация учебной деятельности. Структура, виды и способы организации деятельности в процессе обучения и развития и т.д. Структура календарно-тематического плана.
З 5.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая создание информационно-обучающей среды.
Владение приемами прогнозирования учебной информации. Развитие мышления, отбор содержания учебной информации для достижения педагогических целей. Умение строить последовательность собственных действий и действий учащихся Владение способами работы в электронно-обучающей среде. Владение методикой обучения предметов обучаемых в начальной школе, способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
Структура, виды и способы организации педагогической деятельности. Особенности разных контингентов обучающихся Стимулирование положительной мотивации в процессе освоения. Педагогическое взаимодействие. Методика преподавания предметов начальных классов.
З 6.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельное планирование своей деятельности, ответственность за самоанализом, осмыслением и переосмыслением своих предметно-социальных отношений с окружающим миром.
Владение приемами формирования способов деятельности. Проявление определенных качеств и способностей, перевод проблемы из внешней, во внутреннюю. Оценивание вклада, который они внесли с помощью преподавания, в прогресс, сделанный всеми учащимися, и внести изменения, если необходимо, планированию уроков и методам работы в классе.
Этапы организации рефлексии. Рефлексия-процесс самопознания субъектом внутренних психических актов и состояний.
З 7.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая уровень готовности учителя к проведению мониторинга.
Владение способами диагностики качества знаний, педагогического анализа.
Теория и методика, технология педагогической диагностики, проведения мониторинга.

М 4.1
Педагогикалық қызметтің мақсаты мен міндеттерін анықтау, педагогикалық қызмет пен оның нәтижесін болжауға жауапкершілікті қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Мұғалімнің кәсіби міндеттері туралы түсінігінің болуы. Оқыту мен дамудың мақсаттарын анықтау арқылы стандартты және қарапайым біртектес практикалық тапсырмаларды шешу. Мақсат пен міндеттерді тұжырымдау. Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар, сабақ жоспарлары, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар әзірлеу. Балалардан күтілетін ұнамды құндылықтарды, ұстанымды, тәртіптілікті көрсету. Педагогикалық қызметтің күтілетін нәтижесін болжау.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру бойынша тәжірибелік-бағдарланған, кәсіби білім. Оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру. Оқыту және дамыту және үрдісті ұйымдастыру түрлері, тәсілдері мен құрылымы. Күнтізбелік – тақырыптық жоспар құрылымы.
М 5.1
Ақпараттық – оқыту алаңын әзірлеуді қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын болжау тәсілдерін меңгеру. Педагогикалық мақсатқа жету үшін оқу ақпараты мазмұнын іріктеу, ойлауды дамыту. Өз әрекеті мен оқушы әрекетінің тізбектілігін құру білігі. Электрондық-оқыту ортасында жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру. Бастауыш мектепте оқытылатын пәндерді оқыту әдістемесін, мұғалім мен оқушы портфолиосын жинақтау тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру құрылымы, түрі, тәсілдері. Білім алушылардың әртүрлі контингентінің ерекшеліктері. Игеру үрдісіндегі оң мотивацияны ынталандыру. Педагогикалық қарым-қатынас. Бастауыш сынып пәндерін оқыту әдістемесі.
М 6.1
Өз қызметін жоспарлау, қоршаған ортамен пәндік-әлеуметтік қарым-қатынасын өзіндік талдау, түсіну, түйсінуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Қызмет тәсілдерін қалыптастыруды меңгеру. Сыртқы мәселелерді ішкі мәселеге ауыстыру, нақты сапалар мен қабілеттерін айқындау. Барлық оқушылардың оқуға қосқан үлесін бағалау, қажет жағдайда сабақты, сыныптан тыс жұмыс әдістерін жоспарлауға өзгерістер енгізу.
Рефлексияны ұйымдастыру кезеңдері. Рефлексия-субъектінің ішкі психикалық актілері мен күйлерін сезіну үрдісі.
М 7.1
Мониторинг өткізуге мұғалімнің дайындық деңгейін қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Білім сапасын диагностикалау, пелагогикалық талдау тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық диагностика теориясы, әдістемесі мен технологиясы, мониторинг өткізу.

Требования к компетенциям учителя 5.4
З 1.2
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая проведение диагностики личностного потенциала учащегося.
Применение конкретной методики психолого-педагогической диагностики личности и коллектива.
Индивидуальная траектория развития учащихся. Диагностическое обеспечение исследований активности учащихся. Психические свойства личности: темперамент, характер.
З 2.2
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая формирование национального сознания, развитие художественного вкуса и эстетического интереса.
Формирование критического мышления, лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности. Организация и проведение воспитательных мероприятий.
Общечеловеческие ценности. Методика воспитательной работы. Организация воспитательных, внеклассных мероприятий.
З 3.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая материально-техническое обеспечение учебно-воспитательного процесса.
Наличие и соответствие учебно-методического комплекса, картотеки, дидактических, технических и других средств обучения профилю кабинета и требованиям стандарта образования. Создание условии для комфортной жизни, для развития индивидуальности ребенка в общем доме "школа и семья". Налаживание эффективного общения с детьми, коллегами, родителями.
Особенности организации учебно-воспитательного процесса. Правила техники безопасности, санитарно-гигиенических норм. Противопожарная безопасность. Создание условий для развития индивидуальности ребенка.
З 4.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала.
Владение приемами прогнозирования учебной информации Развитие мышления, отбор содержания учебной информации для достижения педагогических целей. Умение строить последовательность собственных действий и действий учащихся. Подготовка учащихся к овладению чтением, письмом, счетом, основными умениями и навыками учебной деятельности, культурой поведения и речи. Работа и представление информации в форме текста и иллюстраций, презентации, включая диаграммы, таблицы и графики. Использование форм и методов активного обучения.
Нормативные документы по организации учебно-воспитательного процесса. Конструирование и прогнозирование содержания учебно-воспитательной работы в начальной школе. Педагогическое взаимодействие ученика и учителя.
Содержание образования, педагогические средства, технологии. Отбор источников учебной информации, стимулирование положительной мотивации в процессе освоения.

5.4 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.2
Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Ұжым мен тұлғаны психологиялық-педагогикалық диагностикалаудың нақты әдістемесін қолдану.
Оқушының дамуының жеке траекториясы. Оқушының белсенділігін зерттеуді диагностикалық қамту. Тұлғаның психикалық қасиеттері: темперамент, мінез.
М 2.2
Ұлттық сана-сезімді қалыптастыру, көркем талғамы мен эстетикалық қызығушылығын дамытуды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты қалыптастыру. Тәрбие шараларын ұйымдастыру мен өткізу тәсілдерін меңгеру.
Жалпыадамзаттық құндылықтар. Тәрбие жұмысының әдістемесі. Тәрбие және сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру.
М 3.2
Оқу-тәрбие үрдісін материалдық-техникалық қамтуды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу-әдістемелік кешеннің, картотеканың, дидактикалық, оқытудың техникалық және басқа да құралдарының болуы мен білім стандартына, кабинеттің бейініне сәйкестігі."Мектеп және жанұя" ортақ үйінде баланың дербестігін дамыту, жайлы өмір сүруіне жағдай жасау. Баламен, әріптестерімен, ата-аналармен тиімді қарым-қатынас орнату.
Оқу – тәрбие үрдісін ұйымдастыру ерекшеліктері. Қауіпсіздік ережелері, санитарлық-гигиеналық нормалар. Өрт қауіпсіздігі. Баланың даралығын дамытуға жағдай жасау.
М 4.2
Оқу ақпаратының мазмұнын болжау, оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу мен құрастыруды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын болжау тәсілдерін меңгеру. Педагогикалық мақсатқа жету үшін оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу, ойлауды дамыту. Оқушы әрекеті мен өз әрекетінің тізбектілігін құру білігі. Оқушыларды оқу, жазу, санау, оқу әрекеті, тәртіп пен сөйлеу мәдениетін меңгеруге дайындау. Ақпаратты кесте мен график, мәтін, иллюстрация, презентация түрінде беру және жұмыстану. Белсенді оқыту әдістері мен формаларын пайдалану.
Оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттар. Бастауыш мектепте оқу-тәрбие үрдісінің мазмұнын болжау мен құрастыру. Оқушы мен мұғалімнің педагогикалық қарым-қатынасы. Білім мазмұны, педагогикалық құралдар, технологиялар. Оқу ақпаратының көздерін іріктеу, игеру үрдісінде оң мотивацияға ынталандыру.

З 5.2
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая модулирование учебной информации.
Отбор источников учебной информации. Владение способами анализа, логического структурирования и алгоритмизации учебной информации. Создание модулей, гипертекстов, разноуровневых заданий и тестов. Привлечение учащихся к восприятию и применению новых знаний, умений и понимания, способствующее приближению ими к целям и результатам обучения.
Психологическая сущность процесса обучения. Педагогические закономерности процесса обучения. Знание предметной области знаний. Научно-методические знаний в области изучаемого предмета.
З 6.2
Выбор оптимальных приемов деятельности, смены действий, переключение с мыслительной деятельности на физическую. Восстановление последовательности выполненных действий.
Организация режима совместного поиска. Обучение учащихся к личной мотивации, пробуждение, определение цели дальнейшей работы, постановка цели самообразования.
Рефлексия - это осознание способов деятельности, выявление образовательных приращений ученика
З 7.2
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая определение критериев и показателей.
Проведение различных форм контроля: фронтального, группового, индивидуального, комбинированного и самоконтроля учащихся. Проведение независимой оценки качества знаний. Использование методов оценки эффективности обучения, мониторинга прогресса учеников и повышения уровня их достижений.
Теория и методика педагогической диагностики, проведение мониторинга качества обучения, развития. Формы контроля.
Требования к компетенциям учителя 5.3
З 1.3
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая реализацию результатов диагностики.
Использование результатов диагностики при организации педагогической деятельности.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по использованию результатов диагностики.
З 2.3
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая приобщение учащихся к духовно-нравственным ценностям.
Создание духовно-нравственной среды. Владение способами привития духовно-нравственных ценностей и норм поведения.
Нравственное воспитание. Этнопедагогика.
З 3.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая методическое обеспечение педагогического процесса.
Участие в методических мероприятиях. Проведение открытых уроков. Руководство работой творческих групп, методических объединений, обобщение передового опыта, самообразование. Использование на уроках современных технологий, учебно-методических комплексов по предметам начальных классов.
Организация методической работы. Разработка методических рекомендаций. Новые педагогические технологии. Методические требования к составлению и использованию учебно-методического комплекса. Принципы сотрудничества, работа в команде.

М 5.2
Оқу ақпаратын модульдеуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпараты көздерін іріктеу. Оқу ақпаратын талдау, логикалық құрылымдау, алгоритмдеу тәсілдерін меңгеру. Модуль, гипермәтін, көпдеңгейлі тапсырма мен тест тапсырмаларын құру. Оқу мақсаты мен нәтижесіне жету үшін оқушыларды жаңа білім, білік пен түсіністіктерді қабылдау мен қолдануға тарту.
Оқыту үрдісінің психологиялық мәні. Оқыту үрдісінің педагогикалық заңдылықтары. Пән бойынша білімі. Оқитын пәні бойынша ғылыми-әдістемелік білімі.
М 6.2
Әрекет ауысуын, ойлау әрекетінен дене әрекетіне ауысу, қызметтің тиімді тәсілдерін таңдау. Орындалған әрекеттердің тізбектілігін қалпына келтіру мәселелерін қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Бірлескен ізденіс режимін ұйымдастыру. Оқушыларды мақсатын анықтау, мақсат қоя білу мен өз білімін жетілдіруге, жеке мотивацияға, оянуға үйрету.
Рефлексия – оқушының оқуының жетістіктерін анықтау, қызмет тәсілдерін сезіну.
М 7.2
Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтауды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Әр түрлі формадағы тексерістер жүргізу: фронталдық, топтық, жеке, аралас және оқушылардың өзін-өзі қадағалау.Білім сапасының тәуелсіз бағалауын өткізу.Оқытудың тиімділігін бағалау әдісін қолдану, оқушылардың ілгерлеушілік мониторингісін және олардың жетістік деңгейін көтеру.
Педагогикалық диагностиканың теориясы мен әдістемесі, оқыту сапасын мониторингі, дамуын жүргізу. Бақылау формалары.
5.3 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
З 1.3
Диагностика нәтижесін жүзеге асыруды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыруда диагностика нәтижесін пайдалану.
Диагностика нәтижесін пайдалануда тәжірибеге бағытталған, кәсіби білім.
З 2.3
Оқушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тартуды қарастыратын тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Рухани-адамгершілік орта құру.Рухани-адамгершілік құндылықтар мен тәртіп нормалары тәсілін игеру.
Рухани - адамгершілік құндылықтар мен тәртіп нормалары. Этнопедагогика.
З 3.3
Педагогикалық үрдісті әдістемемен қамсыздандыру мәселелерін қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Әдістемелік шараларға қатысу. Ашық сабақтар өткізу. Әдістемелік бірлестік, шығармашылдық топтар жұмысын басқару, озық тәжірибе тарату, өз білімін жетілдіру.Сабақта жаңа технологияларды, бастауыш сынып пәндері бойынша оқу-әдістемелік кешенді қолдану.
Әдістемелік жұмысты ұйымдастыру. Әістемелік ұсынымдар дайындау. Жаңа педагогикалық технологиялар. Оқу-әдістемелік кешен дайындауға және қолдануға қойылатын әдістемелік талаптар. Топпен жұмыс, өзара қатынас принципы.

З 4.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая моделирование уроков, внеклассных мероприятий ориентированных на результат.
Составление, поурочных планов и конспектов по формированию компетентностей в соответствии с календарно-тематическим планом. Подготовка презентационных наглядных материалов к уроку. Моделирование и проведение уроков и внеклассных мероприятий с учетом компетентностного подхода в обучении. Ведение классных журналов, кружковой работы по предмету.
Современные требования к уроку. Виды и типы урока, структура урока. Классификация методов обучения. Инновационные технологии обучения. Методические приемы формирования умственных действий младших школьников.
З 5.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая конструирование информационно - обучающего поля.
Владение способами поиска учебной информации, анализа и переработки учебной информации. Наличие навыков конструирования информационно-обучающего поля, прогнозирования ожидаемого результата
Использование информационно-коммуникационных технологий, средств массовых информации, литературы в области предметных знаний.
Современные информационные ресурсы. Различные виды программных средств учебного назначения. Методы сбора, анализа и систематизации информации.
З 6.3
Владение способами решения проблем, выявление и формулирование результатов рефлексии.
Формулирование получаемых результатов, определение цели дальнейшей работы.
Результаты рефлексии, определение цели дальнейшей работы.
З 7.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая оценку и анализ педагогической деятельности.
Анализ и оценивание деятельности учащегося в процессе усвоения учебного материала. Анализ успеваемости школьников с использованием информационно-коммуникационных технологии. Ответственность за результат качества знаний обучающихся. Умение перейти от педагогического оценивания к самооценке.
Критерий и показатели оценки качества знаний. Технологии педагогического анализа результатов процесса обучения. Виды педагогической оценки, значение оценки и оценивания в педагогической деятельности.
Требования к компетенциям учителя 5.2
З 1.4
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая использование результатов диагностики, самостоятельность и ответственность за построение индивидуальной траектории учащихся.
Применение конкретной методики психолого-педагогической диагностики личности и коллектива.
Методика проведения диагностики. Индивидуальная траектория развития учащихся. Диагностическое обеспечение исследований активности учащихся.

З 4.3
Нәтижеге бағытталған сабақтарды, сыныптан тыс шараларды моделдеуді қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Күнтізбелік-тақырыптық жоспарға сәйкес құзыреттіліктерге бағытталған сабақ жоспарлары мен конспектілер құрастыру. Сабаққа презентациялық көрнекілік құралдар дайындау. Оқытуда құзыреттілік тәсілімен сабақтар мен сыныптан тыс шаралар моделдеу, өткізу.Сыныптың журналын, пәндік үйірме жұмыстарын жүргізу.
Сабаққа қойылатын қазіргі талаптар. Сабақтың құрылымы, түрі және типі. Оқыту әдістерінің жіктеу. Оқытудың инновациялық технологиялары. Бастауыш сынып оқушыларының ой қызметін қалыптастырудағы әдістемелік тәсілдер.
З 5.3
Ақпараттық-оқыту ортаны құрастыруды қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын іздеу, сараптау және өңдеу тәсілдерін игеру. Ақпараттық-оқыту ортаны құрастыру біліктілігі, күтілетін нәтижені болжау. Пәндік білім саласында ақпараттық-коммуникациялық технология, бұқаралық ақпарат құралдары, әдебиеттерді қолдану.
Қазіргі ақпараттық ресурстар. Оқуға арналған әр түрлі бағдарламалық құралдар. Ақпаратты жинақтау, сараптау және жүйелеу әдістері.
З 6.3
Рефлексия нәтижесін тұжырымдау және проблеманы анықтау, шешу тәсілдерін игеру
Алдағы жұмыстың мақсатын анықтау, алынған нәтижені тұжырымдау.
Рефлексия нәтижесі, алдағы жұмыстың мақсатын анықтау.
З 7.3
Педагогикалық қызметті бағалау мен сараптауды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу материалын меңгеру кезінде оқушылардың қызметін сараптау мен бағалау. Оқушылардың оқу үлгерімін ақпараттық-коммуникациялық технология арқылы сараптау.Білім алушылардың білім сапасы нәтижесіне жауапкершілігі. Өзін-өзі бағалаудан педагогикалық бағалауға көшу біліктілігі.
Білім сапасының критерийлері мен көрсеткіштері. Оқыту нәтижесіне берілетін педагогикалық сараптама технологиялары. Педагогикалық бағалау түрлері, педагогикалық қызметте баға мен бағалаудың маңызы.
5.2 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.4
Өзбетімен оқушылардың жеке траекториясын құрастыру және диагностика нәтижелерін пайдалануға жауапкершілігін қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Тұлға мен ұжымның психологиялық-педагогикалық диагностикалаудың нақты әдістемесін қолдану.
Диагностика өткізу әдістемесі. Оқушы дамуының жеке траекториясы. Оқушының белсенділігін зерттеуді диагностикалық қамту.

З 2.4
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая развитие личностных качеств лидера, патриота своей страны.
Формирование критического мышления, развитие лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности.
Школа лидерства. Развитие лидерских качеств. Духовно-нравственное воспитание. Патриотическое воспитание.
З 3.4
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая развитие системы управления, соуправления и самоуправления.
Удовлетворение потребности обучающихся, родителей, согласование действий, достижение оптимальных результатов. Развития самоуправления и соуправления. Обеспечение регулярной, конструктивной обратной связи, касающуюся достижений и прогресса учащихся.
Основные социальные функции управления. Трудовая функция. Управленческая, организационная, социально-бытовая функция. Управление, соуправление, измерение, контроль и оценка результатов обучения.
З 4.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельность и ответственность за мобилизацию учащихся на выполнение творческих заданий, упражнений, проектов.
Владение способами выполнения компетентно-ориентированных заданий, проектов, рефератов. Активизация работы учащихся. Регулирование деятельности и поведения обучающихся. Самостоятельная разработка методики преподавания предметов начальной школы.
Информационно-коммуникационные технологии. Организация проектной деятельности учащихся. Отбор источников учебной информации, стимулирование положительной мотивации в процессе освоения.
З 5.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельное проектирование интерактивного взаимодействия, стремление к поиску новых форм творческого взаимодействия.
Владение способами дифференциации методов обучения, создания рисунка методических приемов, проектирования методов дистанционного взаимодействия, реализации функциональных возможностей информационно-коммуникационных технологии. Проектирование интерактивного взаимодействия. Использование форм и методов активного обучения.
Проектирование методов дистанционного взаимодействия. Методы педагогического воздействия на ученика. Интерес к интерактивному взаимодействию.
З 6.4
Контроль и оценка ситуации, внесение корректировки в свои цели.
Внесение изменений в последующие действия.
Корректирование последующих действий.
З 7.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая анализирование результативности выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента
Ориентация учебного заведения на спрос и потребности рынка, на запросы конкретных потребителей. Имидж, постоянное стремление к повышению качества обучения, хозяйственная самостоятельность, корректировка целей и программ в зависимости от спроса, выявление конечного результата деятельности.
Методы и формы функции педагогического менеджмента. Критерий определения имиджа организации образования, педагога. Рейтинговая карта.
4. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта

М 2.4
Көшбасшының тұлғалық сапасын, өз еліне патриоттық сезімдерін өзбетімен дамытуға жауапкершілікті қарастыратын тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты дамыту.
Көшбасшылық мектебі. Көшбасшылық сапаларды дамыту. Рухани-адамгершілік тәрбиесі. Патриоттық тәрбие.
М 3.4
Басқару, біріге басқару және өзін-өзі басқаруды дамытуды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Білім алушылар, ата-аналар қажеттіліктерін қанағаттандыру, іс-әрекетті үйлестіру, тиімді нәтижеге қол жеткізу. Өзін-өзі басқару мен бірлесе басқаруды дамыту. Оқушылардың жетістіктері мен ілгерушіліктеріне байланысты тұрақты, конструктивті кері байланысты қамтамасыз ету.
Басқарудың негізгі әлеуметтік функциясы. Еңбек функциясы. Басқару, ұйымдастырушылық, әлеуметтік-тұрмыстық функция. Басқару, біріге басқару, оқу нәтижелерін өлшеу, бақылау және бағалау.
М 4.4
Оқушыларды шығармашылық тапсырмалар, жаттығулар мен жобаларды орындауға өзбетімен жұмылдыруға жауапкершілікті қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар, жобалар, рефераттар әзірлеу тәсілдерін меңгеру. Оқушылардың жұмысын белсендіру. Білім алушылардың қызметі мен тәртібін реттеу. Бастауыш мектепте пәндерді оқыту әдістемелерін өзбетімен әзірлеу.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Оқушылардың жобалау жұмысын ұйымдастыру. Оқу ақпараты көздерін іріктеу, игеру үрдісінде оң мотивацияға ынталандыру.
М 5.4
Өзбетімен интерактивті қарым-қатынасты жобалау жауапкершілігін, шығармашылық қарым-қатынастың жаңа формаларына ұмтылысты қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқыту әдістерін дифференциациялау, әдістемелік тәсілдердің суретін құру, қашықтықтан қарым-қатынас тәсілдерін жобалау, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функционалды мүмкіндіктерін жүзеге асыру тәсілдерін меңгеру. Интерактивті қарым-қатынасты жобалау. Белсенді оқыту формалары мен әдістерін пайдалану.
Интерактивті қарым-қатынас әдістерін жобалау. Оқушыға педагогикалық әсер ету әдістері. Интерактивті қарым-қатынасқа қызығушылық.
М 6.4
Жағдаятты бақылау және бағалау, өз мақсатына сәйкес түзетулер енгізу.
Келесі әрекеттерге өзгерістер енгізу.
Келесі әрекеттерді түзету.
М 7.4
Таңдалған педагогикалық менеджмент әдістері, функциялары мен формаларының нәтижелілігін өзбетімен талдауды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу орнының нарық сұранысы мен қажеттілігіне, нақты тұтынушының сұранысына бағытталуы. Имидж, үнемі оқу сапасын арттыру ұмтылу, өзбетілділік, сұранысқа сай мақсат пен бағдарламаларды түзету, қызметтің соңғы нәтижесін анықтау.
Педагогикалық пенеджмент әдістері, функциясы, формалары. Оқу орны, педагогтың имиджін анықтау критерийлері. Рейтинг картасы.

5. Разработчики профессионального стандарта Уральский гуманитарно-технический колледж
6. Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Средняя общеобразовательная школа № 17 г. Уральска
Средняя общеобразовательная школа № 6 г. Уральска
Средняя общеобразовательная школа № 36 им. М.Б. Ихсанова г. Уральска
7. Экспертиза и регистрация профессионального стандарта
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован ___________
_____________________________________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата __________________
Утвержден
приказом и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 сентября 2013 года № 373
Профессиональный стандарт технического и профессионального
образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями профессиональных стандартов являются:
1) выпускники организаций образования;
2) руководители организаций образования, районного и городского отделов образования, областного управления образования, центров повышения квалификации;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе профессиональных стандартов разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, профессиограммы, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций в сфере образования.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности.
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;

5. Кәсіби стандарт негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
6. Кәсіби стандартты әзірлеушілер
Орал гуманитарлық-техникалық колледжі
7. Келісім парағы
Мекеме атауы
Келісім уақытты
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Орал қаласының № 17 жалпы орта білім беретін мектебі
Орал қаласының № 6 жалпы орта білім беретін мектебі
М.Б. Ыхсанов атындағы № 36 орта жалпы білім беретін мектебі
8. Кәсіби стандартты сараптау және тіркеу
Кәсіби стандарт тіркелді ______________________________________
_______________________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № ______________
Хат (хаттама) № __________________ Мерзімі ____________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі міндетін
атқарушының 2013 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 373 бұйрығымен бекітілді
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім беру кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарт:
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге арналған.
2. Кәсіби стандарт негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері;
2) облыстық білім басқармасының, қалалық, аудандық білім бөлімдерінің, білім жетілдіру орталығы, білім мекемелерінің басшылары, мекеме персоналын басқару құрылымдарының басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлеуші мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. Кәсіби стандарттар негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулар, профессиограмма, білім саласындағы ұйымдардың корпоративтік стандарттары, үлгілік оқу бағдарламалары, үлгілік оқу жоспарлары әзірленеді.
4. Осы кәсіби стандартты төмендегі терминдер мен қысқартулар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек функцияларының стандартты еместігі, жауапкершілігі мен өзбетінділігі параметрлерімен жіктелетін жұмысшылардың құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиыны;
3) еңбек заттары – нақты еңбек құралдары көмегімен өнім әзірлеу мақсатында жұмысшының әрекеттері бағытталған заттар;

ГКЗ РК 01-2005 - Государственный классификатор РК;
ТКХ – Типовые квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
ОУППК-Оценка уровня подготовленности и присвоения квалификации;
З - задачи;
Ф – функции.
2. Паспорт профессионального стандарта
6. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Дошкольное воспитание и обучение.
7. Основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной): создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала человека.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "Дошкольное воспитание и обучение" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям педагогических работников системы образования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в Приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
Требования стандарта относятся к следующим профессиям в данной области: помощник воспитателя, воспитатель.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
1) Наименование профессии: помощник воспитателя
9. Квалификационный уровень по НРК – 3
10. Возможные наименования должностей: помощник воспитателя, няня, гувернант.
11. Профессии дошкольного воспитания и обучения обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для образования и развития личности.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы помощника воспитателя приведены в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
13. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
14. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые помощником воспитателя, приведена в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
15. Требования к компетенциям помощника воспитателя указаны в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
2) Наименование профессии: воспитатель
16. Квалификационный уровень по НРК – 4, 5
17. Возможные наименования должностей: воспитатель, воспитатель детского сада (яслей-сада).
13. Профессии дошкольного воспитания и обучения обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для образования и развития личности.
Воспитатель создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, учебно-методические комплексы, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио воспитанника и воспитателя, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.

ҚР МКЖ - 01-2005-Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші;
ҮБС – педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары;
КДДБББ -кәсіптік даярлығының деңгейін бағалау және мамандығы бойынша біліктілікті беру;
М - міндеттер;
Қ – қызметтер.
2. Кәсіби стандарт паспорты
6. Кәсіби қызмет саласы "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту".
7. Кәсіби қызмет саласының негізгі мақсаты: адамның тұлғалық және кәсіби әлеуетінің ашылуына жағдай жасау.
Кәсіби стандарт "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" кәсіби облысындағы білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігі, еңбек шарты, сапасы, мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Стандарт талаптары қызмет түрлері мен берілген саланың мынадай кәсіптеріне арналады: тәрбиешінің көмекшісі, тәрбиеші.
3. Еңбек қызмет түрлерінің карточкалары(кәсіп)
1) Мамандық атауы: тәрбиешінің көмекшісі.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі –3.
10. Лауазымның мүмкін болатын атаулары: тәрбиешінің көмекшісі, бала күтуші, гувернант.
11. Мектепке дейінгі тәрбие және оқытудың барлық аталған кәсіптері субъектілерді құзыретті тұлғаның рухани, интеллектуалдық және дене мүмкіндіктерін ашуға, денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеуге, өз білімін жетілдіруі мен өзін дамытуына қолайлы жағдай жасауға міндеттейді.
Жұмыс жасаудағы нормативті құжаттармен байланысы кәсіби стандартқа қатысты № 2-қосымшада белгіленген.
12. Тәрбиеші көмекшісінің жұмыс жасау шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар кәсіби стандартқа қатысты № 2-қосымшада белгіленген.
13. Кәсіби стандарттың бірлік тізімі кәсіби стандартқа қатысты № 2-қосымшада белгіленген.
14. Тәрбиешінің көмекшісі жүзеге асыратын еңбек іс-әрекеттері және кәсіби стандарттың бірліктерін сипаттайтын, функционалды карта № 2-қосымшада белгіленген.
15. Тәрбиеші көмекшісінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар № 2-қосымшада белгіленген.
2) Мамандық атауы: тәрбиеші.
16. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі –4,5.
17. Лауазымның мүмкін болатын атаулары: тәрбиеші, мектепке дейінгі ұйымының тәрбиешісі.
13. Мектепке дейінгі тәрбие және оқытудың барлық аталған кәсіптері субъектілерді құзыретті тұлғаның рухани, интеллектуалдық және дене мүмкіндіктерін ашуға, денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеуге, өз білімін жетілдіруі мен өзін дамытуына қолайлы жағдай жасауға міндеттейді.
Тәрбиеші жоспарлау құжаттарын, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар әзірлеу, мектеп алды даярлық, мектепке дейінгі мекемелер, шағын орта, тәрбиеленуші мен тәрбиеші құжаттарын рәсімдеу, техникалық оқыту құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тағы басқалары оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын туғызады.
Оқу орны, ата-аналармен қарым-қатынасқа, рухани-адамгершілік, патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.

14. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы помощника воспитателя приведены в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
15. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
16. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые воспитателем, приведена в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
17. Требования к компетенциям воспитателя указаны в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
Дошкольное воспитание и обучение
Таблица 1. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

14. Тәрбиешінің жұмыс жасау шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар кәсіби стандартқа қатысты № 3-қосымшада белгіленген.
15. Кәсіби стандарттың бірлік тізімі кәсіби стандартқа қатысты № 3-қосымшада белгіленген.
16. Тәрбиешінің жүзеге асыратын еңбек іс-әрекеттері және кәсіби стандарттың бірліктерін сипаттайтын, функционалды карта № 3-қосымшада белгіленген.
17. Тәрбиешінің құзыреттілігіне қойылатын талаптар № 3-қосымшада белгіленген.
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту"
мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім беру кәсіби
стандартына 1-қосымша
1-кесте. Қызмет түрлері,кәсіптер, біліктілік деңгейлері
Іс-әрекет түрінің атауы
Еңбек нарықтығындағы өзгерістерге қарай мамандық атауы

2. Паспорт профессионального стандарта
6. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Физическая культура и спорт.
7. Основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала человека.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "Физическая культура и спорт" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям педагогических работников системы образования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни представлены в Приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
Требования стандарта относятся следующим профессиям в данной области: инструктор, учитель, тренер.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
1) Наименование профессии: инструктор
9. Квалификационный уровень по НРК - 5
10. Возможные наименования должностей: инструктор по плаванию, инструктор по физической культуре, инструктор по лечебной физкультуре, инструктор по организационно-массовой работе, инструктор тренажера, инструктор по туризму.
11. Профессия инструктор обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Инструктор создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, УМК, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио ученика, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инструктора приведены в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
13. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
14. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые инструктором, приведена в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.

2. Кәсіби стандарт паспорты
6. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Дене тәрбиесі және спорт.
7. Экономикалық қызметтің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: адамның тұлғалық және кәсіби әлеуетінің ашылуына жағдай жасау.
Кәсіби стандарт "Дене тәрбиесі және спорт" кәсіби облысындағы білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігі, еңбек шарты, сапасы, мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Еңбек қызметі, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандарттың 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары берілген саланың келесі кәсіптеріне қатысты: нұсқаушы, мұғалім, жаттықтырушы.
3. Еңбек қызмет түрлерінің карточкалары (кәсіп)
1) Кәсіп атауы: нұсқаушы.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -5.
10. Лауазымның мүмкін атаулары: жүзу бойынша нұсқаушы, дене шынықтыру бойынша нұсқаушы, емдік дене шынықтыру нұсқаушысы, көпшілік шараларды ұйымдастыру жұмыстары бойынша нұсқаушы, тренажер нұсқаушысы, туризм бойынша нұсқаушы.
11. Нұсқаушы кәсібі субъектіге құзыретті жеке тұлғаның денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын құруға, рухани, интеллектуальдық және дене мүмкіндіктерін дамытуға, өзіне-өзі білім беру мен өзін-өзі дамытуға қолайлы жағдай жасауға міндет жүктейді.
Жаттықтырушы оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын жасайды: жоспарлаушы құжаттарды, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар, оқу орны құжаттарын безендіреді, оқушы мен мұғалім, нұсқаушы, жаттықтарушы портфолиосын әзірлейді, оқытудың техникалық құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасына, рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру, қазақстандық патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
12. Жаттықтырушының еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен жаттықтырушының орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.

15. Требования к компетенциям инструктора указаны в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
2) Наименование профессии: учитель
16. Квалификационный уровень по НРК - 5
17. Возможные наименования должностей: учитель физической культуры и спорта.
18. Профессия учитель обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Учитель создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, УМК, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио ученика, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
19. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы учителя приведены в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
20. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
21. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые учителем, приведена в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
22. Требования к компетенциям учителя указаны в Приложении 3 к настоящему профессиональному стандарту.
3) Наименование профессии: тренер
23. Квалификационный уровень по НРК - 5
24. Возможные наименования должностей: тренер-преподаватель по спорту.
25. Профессия тренер обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Тренер создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, УМК, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио ученика, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 4 к настоящему профессиональному стандарту.
26. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы тренера приведены в Приложении 4 к настоящему профессиональному стандарту.
27. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 4 к настоящему профессиональному стандарту.
28. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые тренером, приведена в Приложении 4 к настоящему профессиональному стандарту.
29. Требования к компетенциям тренера указаны в Приложении 4 к настоящему профессиональному стандарту
Приложение 1
к профессиональному стандарту
Физическая культура и спорт
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

15. Жаттықтырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
2) Кәсіп атауы: мұғалім.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -5.
10. Лауазымның мүмкін атаулары: дене тәрбиесі және спорт мұғалімі.
11. Мұғалім кәсібі субъектіге құзыретті жеке тұлғаның денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын құруға, рухани, интеллектуальдық және дене мүмкіндіктерін дамытуға, өзіне-өзі білім беру мен өзін-өзі дамытуға қолайлы жағдай жасауға міндет жүктейді.
Мұғалім оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын жасайды: жоспарлаушы құжаттарды, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар, оқу орны құжаттарын безендіреді, оқушы мен мұғалім, нұсқаушы, жаттықтарушы портфолиосын әзірлейді, оқытудың техникалық құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасына, рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру, қазақстандық патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген.
12. Мұғалімнің еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен мұғалімнің орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген.
15. Мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы стандарттың 3-қосымшасында көрсетілген.
3) Кәсіп атауы: жаттықтырушы.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -5.
10. Лауазымның мүмкін атаулары:
11. Жаттықтырушы кәсібі субъектіге құзыретті жеке тұлғаның денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын құруға, рухани, интеллектуальдық және дене мүмкіндіктерін дамытуға, өзіне-өзі білім беру мен өзін-өзі дамытуға қолайлы жағдай жасауға міндет жүктейді.
Жаттықтырушы оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын жасайды: жоспарлаушы құжаттарды, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар, оқу орны құжаттарын безендіреді, оқушы мен мұғалім, нұсқаушы, жаттықтарушы портфолиосын әзірлейді, оқытудың техникалық құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасына, рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру, қазақстандық патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 4-қосымшасында көрсетілген.
12. Жаттықтырушының еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 4-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 4-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен жаттықтырушының орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 4-қосымшасында көрсетілген.
15. Жаттықтырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы стандарттың 4-қосымшасында көрсетілген.
Дене тәрбиесі және спорт
кәсіби стандартына
1-қосымша
1.Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3475 Спортсмены, инструкторы, методисты
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций
Квалификационный уровень НРК
Категории
5
высшая
первая
вторая
без категории
2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Все типы учреждений независимо от их форм собственности (спортивные школы, фитнес-клубы, тренажерные залы)
Вредные и опасные условия труда
Постоянный график работы, нормированный рабочий день ставка 18 часов, допускается 1,5 ставки
Особые условия допуска к работе
В соответствии с Законодательством РК (наличие диплома тренера и сертификата ОУППК, медицинской книжки)
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Специалист среднего уровня без категории
-
5
Тренер среднего уровня квалификации второй категории:
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Европы, Азии, Азиатских игр, этапов кубка мира, Всемирных юношеских игр, международных юношеских игр стран СНГ, Балтии и регионов России в индивидуальных или игровых видах спорта; передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг. Астаны и Алматы;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
не менее 2 года
5
Тренер среднего уровня квалификации первой категории: подготовить одного участника Олимпийских игр, Параолимпийских и Сурдолимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Параолимпийских, Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиад; или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта; или подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;или подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики; или подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики; или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
не менее 6 лет
5.2
Тренер среднего уровня квалификации высшей категории:

1. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
3475 Спортшылар, нұсқаушылар, әдіскерлер
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (ҮБС)
ҰБШ сәйкес біліктілік деңгейі
Санаттар
5
жоғарғы
бірінші
екінші
санаты жоқ
2. Еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Меншік нысандарына қарамастан барлық типтегі мекемелер (спорт мектептері, фитнес-клубтар, тренажерлік залдар)
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Тұрақты жұмыс кестесі, мөлшерлі жұмыс күні 18 сағат, 1,5 жүктемеге дейін рұқсат етіледі.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
ҚР заңнамаларына сай (жаттықтырушы дипломының және СТБ сертификатының, медициналық кітапшаның болуы)
ҰБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
5
Санаты жоқ орта буын маманы
талап етілмейді
5
Екінші санатты орта буын жаттықтырушысы:
Европа, Азия, әлем чемпионатына, Азиялық ойындар, әлем кубогының кезеңдеріне, Дүниежүзілік жасөспірімдердің ойындарына, ТМД елдерінің халықаралық, Балтия, Ресей аймағының жасөспірім балалары арасындағы ойындарына, жеке және топтық спорт ойындарының түрлеріне бір қатысушы спортсменді даярлау;
төрт спортсменді жетілдіру үшін спорт саласындағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернат немесе спорт колледжіне беру;
үш спортсменді Астана, Алматы қалаларындағы жарыстар үшін облыстық құрама командаға даярлау;
ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыс дене тәрбиесі мен спорт саласында республикалық немесе облыстық мекемеде кем дегенде 2 жыл;
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атақтың болуы
2 жылдан кем емес
5
Бірінші санатты орта буын жаттықтырушысы:
Олимпиада ойындарының, Параолимпиада және Сурдолимпиада ойындарына бір қатысушы даярлау; немесе Азиялық ойындарда, Азиялық, Параолимпиада, Сурдолимпиада ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттық ойындар түрлерінен жеке, топтық нөмерлерде 4-6 орындарды иеленген бір спортсменді даярлау;
немесе әлем чемпионатына, Азия, Европа, Әлемдік Универсиадалардың бір қатысушысы спортсменді даярлау;
немесе на кешенді халықаралық жасөсіпірімдер арасындағы ойындардың жеке немесе спорттық ойын түрлерінен 6-9 орын иеленген бір спортсменді даярлау;
немесе республиканың ұлттық құрамасына екі спортсменді даярлау; немесе республиканың жастар құрама командасына үш спортсменді даярлау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортсменді даярлау;
немесе төрт спортсменді жетілдіру үшін спорт саласындағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернат немесе спорт колледжіне беру;
немесе елдің құрама командасында кем дегенде бір жыл басшы, мемлекеттік, аға жаттықтырушы болып жаттықтырушы-оқытушылық қызмет атқаруы;
немесе ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыс дене тәрбиесі мен спорт саласында республикалық немесе облыстық мекемеде кем дегенде 2 жыл.
6 жылдан кем емес
5
Жоғары санатты орта буын жаттықтырушысы:

подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Параолимпийских и Сурдолимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта; или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или работа в качестве государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее трех лет.
не менее 10 лет
3. Перечень единиц профессионального стандарта (трудовых функций профессии)
№ трудовой функции
Наименование трудовой функции
Ф 1
Диагностика личностного потенциала обучающихся
Ф 2
Построение модели формирования личности
Ф 3
Проектирование организационных, методических и технических условий
Ф 4
Построение модели учебно-тренировочной деятельности обучающихся.
Ф 5
Создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала (качеств) обучающегося.
Ф 6
Рефлексия и коррекция собственной деятельности
Ф 7
Проведение мониторинга качества обучения
4. Описание единиц профессионального стандарта (функциональная карта)
№ трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Ф 1
Мотивы, потребности, чувства(эмоции), интересы, Ощущение, восприятие, память, мышление, речь, воля, способности Характер. Физическое, психическое, духовное, интеллектуальное развитие обучающегося.
Анкеты, тесты, лист опроса.
З 1.1 Изучение методов диагностики личностного потенциала обучающегося
З 1.2 Проведение диагностики личностного потенциала обучающегося
З 1.3 Реализация результатов диагностики
З 1.4 Использование результатов диагностики к формированию модели личности
Ф 2
Развитие мобильности, гибкости, способности противостоять к негативным явлениям, к быстрой адаптации в условиях открытого информационного общества.
План работы по созданию модели. Духовно-нравственная среда Модель формирования личности
З 2.1 Создание условий для адаптации, формирования коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию физической культуры личности.
З 2.2 Формирование национального сознания, гармоничного развития человека.
З 2.3 Приобщение обучающихся к духовно-нравственным ценностям
З 2.4 Развитие личностных качеств лидера, волевых качеств патриота своей страны.
Ф 3
Организационные, методические и технические условия. Здоровьесберегающая среда
Учебно-методическое обеспечение. Оборудованные кабинеты, спортивные залы, сооружения, спортивное оборудование, инвентарь. Технические средства обучения.

Олимпиада, Параолимпиада, Сурдолимпиада ойындарында жеке, командалық нөмерлерде спорттың бағдарлама бойынша түрлерінен немесе спорт ойындарының түрлерінен 1-6 орындар иеленген бір спортсменді даярлау; Азиада ойындарында 1-3 орын иеленген бір спортсменді даярлау, республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортсменді даярлау;
немесе елдің құрама командасында кем дегенде үш жыл, мемлекеттік, аға жаттықтырушы болып қызмет атқаруы; немесе ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыс дене тәрбиесі мен спорт саласында республикалық немесе облыстық мекемеде кем дегенде үш жыл.
10 жылдан кем емес
3-кесте. Кәсіби стандарт бірліктерінің тізбесі (кәсіптер еңбек функциялары)
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек қызметінің атауы (кәсіби стандартының бірліктері)
Ф 1
Білім алушылардың тұлғалық әлеуетін диагностикалау
Ф 2
Тұлғаны қалыптастыру моделін құру
Ф 3
Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайларды жобалау
Ф 4
Білім алушылардың оқу-жаттығу қызметінің моделін құру
Ф 5
Білім алушылардың тұлғалық және кәсіптік әлеуетін (сапасын) ашуға арналған жағдай орнату
Ф 6
Өз іс-әрекетін рефлексиялау мен түзету
Ф 7
Оқыту сапасының мониторингісін өткізу
4-кесте. Кәсіби стандарт бірліктерінің сипаттамасы (функционалдық карта)
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралы
Міндеттер (еңбек әрекеттерінің сипаттамасы)
Ф 1
Себеп, қажеттіліктер, сезім (эмоциялар), қызығушылықтар, сезінулер, түйсік, қабылдау, жады, ойлау, сөйлеу, ерік, қабілеттер. Мінез. Оқушының дене, психологиялық, рухани, интеллектуалдық дамуы.
Сауалнамалар, тест тапсырмалары, сұрау парағы
М 1.1 Білім алушының тұлғалық әлеуетін диагностикалау әдістерін зерттеу.
М 1.2 Білім алушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізу
М 1.3 Диагностика нәтижелерін жүзеге асыру
М 1.4 Тұлға моделін қалыптастыруда диагностика нәтижелерін пайдалану
Ф 2
Ұтқырлықты, икемділікті, кері әсерлерге қарсы тұру, ашық ақпараттық қоғам жағдайына тез бейімделетін қабілетті дамыту
Модель әзірлеу бойынша жұмыс жоспары. Рухани-адамгершілік орта. Тұлғаны қалыптастыру моделі.
М 2.1 Бейімделу, ұжым қалыптастыру, мемлекеттік тілді, көптілділікті білуге және құрметтеуге тарту, тұлғаны дене мәдениетіне тәрбиелеуге жағдай жасау.
М 2.2 Адамның ұлттық сана-сезімін, үйлесімді дамуын қалыптастыру
М 2.3 Білім алушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тарту.
М 2.4 Көшбасшының, өз елінің патриоттарының тұлғалық сапаларын дамыту
Ф 3
Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайлар. Денсаулық сақтау ортасы.
Оқу-әдістемелік қамтамасыз ету. Жабдықталған кабинеттер, спорт залдары, ғимараттар, спорт құралдары, инвентарь. Оқытудың техникалық құралдары.

З 3.1 Социальная защита, адаптация, сохранение здоровья обучающихся и тренеров
З 3.2 Материально-техническое обеспечение педагогического процесса
З 3.3 Методическое обеспечение педагогического процесса
З 3.4 Создание системы управления, соуправления и самоуправления
Ф 4
Знание содержания педагогического процесса, педагогических средств, технологий; знание о структуре, видах и способах организации учебно-тренировочной деятельности и т.д.
Содержание учебно-тренировочной деятельности. Методика прогнозирования хода и результатов педагогического процесса. План деятельности обучающихся и тренеров. Комплекс упражнений, спортивное оборудование и инвентарь. Модель организации учебно-тренировочной деятельности
З 4.1 Постановка реальных целей и задач педагогической деятельности. Прогнозирование конечного результата.
З 4.2 Прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала.
З 4.3 Моделирование учебно-тренировочных занятий, тренировок ориентированных на результат
З 4.4 Мобилизация обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок и т.п.
Ф 5
Раскрытие личностно-профессионального потенциала (качества) обучающегося
Информационно - обучающая среда. Учебная документация, электронные учебники, Электронные ресурсы, технические средства обучения.
Интерактивное взаимодействие.
З 5.1 Создание информационно-обучающей среды
З 5.2 Модулирование учебной информации
З 5.3 Конструирование информационно - обучающего поля
З 5.4 Проектирование интерактивного взаимодействия
Ф 6
Рефлексия и коррекция собственной деятельности. Пробуждение, личная мотивация перевод проблемы из внешней по отношению к человеку плоскости, во внутреннюю.
Режим совместного поиска, средства для решения проблем. Схема анализа и самоанализа. Результаты рефлексии. Корректировка деятельности. Президентский и Национальный тест. контрольные нормативы, экспресс-тесты по выявлению уровня физической подготовленности учащегося.
З 6.1 Развитие способности человека к самоанализу, осмыслению и переосмыслению
З 6.2 Изучение эффективности, продуктивности рефлексируемой деятельности
З 6.3 Выявление и формулирование результатов рефлексии.
З 6.4 Внесение изменений в педагогическую деятельность
Ф 7
Проведение мониторинга качества обучения. Контроль, оценка и анализ деятельности.
Анкетирование, интервьюирование, совместная рефлексия. Внутренний и внешний контроль. Электронные контролирующие программы. Портфолио обучающегося. Дневник самоконтроля. Итоги результатов спортивных соревнований.
З 7.1 Готовность тренера к проведению мониторинга

М 3.1 Әлеуметтік қорғау, бейімделу, білім алушылар мен жаттықтырушылардың денсаулығын сақтау.
М 3.2 Оқу-тәрбие үрдісін материалдық-техникалық қамту.
М 3.3 Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамту
М 3.4 Басқару, біріге басқару және өзін-өзі басқару жүйесін әзірлеу
Ф 4
Педагогикалық үрдістің мазмұнын, педагогикалық құралдар, технологияларды және оқу-жаттықтыру қызметінің түрлері мен әдістерін, құрылымын білу;
Оқу-жаттықтыру қызметінің мазмұны. Педагогикалық үрдістің барысы мен нәтижесін жобалау әдістемесі. Білім алушы мен жаттықтырушы қызметінің жоспары. Жаттығулар кешені, спорттық құралдар мен инвентарь. Оқу-жаттықтыру қызметін ұйымдастыру моделі.
М 4.1 Педагогикалық қызметтің нақты мақсаты мен міндеттерін қою. Соңғы нәтижені болжау.
М 4.2 Оқу ақпаратының мазмұнын болжау, оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу және құрастыру
М 4.3 Нәтижеге бағытталған оқу-жаттықтыру сабақтарын, жаттығуларды модельдеу.
М 4.4 Дене жаттығулары кешені мен жаттықтыру жаттығуларды орындауға білім алушыларды жұмылдыру
Ф 5
Білім алушының тұлғалық-кәсіби әлеуетін ашу
Ақпараттық оқу ортасы. Оқу құжаттары, электронды кітаптар, Электронды ресурстар, техникалық оқыту құралдары. Интерактивті қарым-қатынас.
М 5.1 Ақпараттық-оқыту алаңын әзірлеу
М 5.2 Оқу ақпаратын модульдеу
М 5.3 Ақпараттық–оқыту ортасын құрастыру
М 5.3 Интерактивті қарым-қатынас жобалау.
Ф 6
Өз қызметінің рефлексиясы және түзету. Ояту, жеке мотивация, адамның сыртқы проблемасын ішкі проблемасына айналдыру
Бірлескен ізденіс тәртібі, мәселені шешу бойынша құралдар. Талдау және өзіндік талдау схемасы. Рефлексия нәтижесі. Іс-әрекет түзетулері. Президенттік және Ұлттық тест. Бақылау нормативтері, оқушылардың дене дайындығының деңгейін анықтауға арналған экспресс-тесттер.
М 6.1 Адамның өзіндік талдау, ұғыну, түйсіну қабілеттерін дамыту.
М 6.2 Рефлексивтелетін қызметтің тиімділігін, өнімділігін зерттеу.
М 6.3 Рефлексия нәтижелерін анықтау және тұжырымдау.
М 6.4 Педагогикалық қызметке өзгерістер енгізу.
Ф 7
Оқыту сапасының мониторингісін өткізу. Іс-әрекетті бақылау, бағалау және талдау
Анкеталау, сұхбаттасу, бірлескен рефлексия. Ішкі және сыртқы бақылау. Электронды бақылау бағдарламалары. Білім алушылардың портфолиосы. Өзіндік бақылаудың күнделігі. Спорттық жарыстардың нәтижелерінің қорытындысы.
М 7.1 Жаттықтырушының мониторинг өткізуге даярлығы

З 7.2 Определение критериев и показателей
З 7.3 Оценка и анализ педагогической деятельности
З 7.4 Результативность выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента. Имидж организации образования, тренера глазами обучающихся, родителей, общественности.
Требования к компетенциям тренера 5.5
№ задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
З 1.1
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая изучение методов диагностики личностного потенциала обучающегося.
Выбор оптимальных методов диагностики для изучения личностных качеств. Изучение личностных качеств, особенностей физического и психического развития, максимального уровня технико-тактической, физической и психологической подготовленности обучающихся в виде спорта. Ведение личной карточки обучающегося. Развитие разнообразных качеств.
Личностные качества обучающихся. Средства и методика проведения диагностики. Возрастные, психофизические и индивидуальные особенности, физическая подготовленность обучающихся. Технология создания личной карты обучающегося. Методы и формы проведения исследований.
З 2.1
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая создание условий для адаптации, формирования коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию физической культуры личности.
Создание атмосферы доверия в общении с другим человеком. Создание коллектива. Демонстрация педагогического такта, соблюдение педагогического этикета во взаимоотношениях со всеми субъектами учебно-воспитательного процесса. Постоянное общение со своими учениками на тренировочных занятиях, сборах и соревнованиях.
Теория и методика воспитательной работы. Педагогический такт, педагогический этикет. Модель ученика: перечень умений и качеств личности, успешность в обучении, взаимодействие с обществом.
З 3.1
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая социальную защиту, адаптацию, сохранения здоровья обучающихся и тренеров.
Ведение здорового образа жизни. Обеспечение полной безопасности учебно-тренировочного процесса. Формирование у воспитанников мотивации к занятиям спортом. Организация медицинского обслуживания, Соблюдение правил техники безопасности, санитарно-гигиенических норм, эстетических требований к оформлению спортивных сооружений.
Особенности организации педагогического процесса. Пропаганда здорового образа жизни. Гигиена. Валеология. Лечебная физкультура. Профилактические упражнения. Создание здоровьесберегающей среды. Санитарно-гигиенические требования к помещениям. Нормативные документы.

М 7.2 Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтау
М 7.3 Педагогикалық іс-әрекетті бағалау және талдау
М 7.4 Педагогикалық менеджменттің таңдалған әдістері, функциялары мен формаларының нәтижелілігі. Білім алушылар ата-аналар, қоғам көзқарасындағы оқу орнының, жаттықтырушы имиджі
5.5 жаттықтырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
М 1.1
Білім алушылардың жеке әлеуетін диагностикалауда әдістерді зерттеуді қарастыратын оқу-тәрбие үрдісін басқару қызметі.
Тұлғаның жеке сапаларын зерттеуде тиімді диагностикалау әдістерін таңдап алу. Спорттағы жеке тұлғалық сапаларын, дене, психикалық дамуын, техникалық-тактикалық жоғары деңгейдегі дайындығын зерттеу. Білім алушылардың жеке картасын жүргізу. Әр түрлі сапаларын дамыту.
Білім алушылардың жеке тұлғалық сапалары. Диагностика жүргізудің құралдары мен әдісі. Білім алушылардың жас ерекшелік, психофизиологиялық және жеке ерекшеліктері, дене дайындығы. Білім алушылардың жеке картасын жасау технологиясы. Зерттеу жүргізудің формалары мен әдістері.
М 2.1
Бейімдеу, ұжымды қалыптастыру, мемлекеттік тілді білуге және құрметтеуге, көптілділікке баулуды, жеке тұлғаның дене тәрбиесіне тәрбиелеуді қарастыратын тәрбие үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Өзге адамдармен сенімді ахуал орнату. Ұжым құру. Оқу-тәрбие үрдісінің барлық субъектілерімен өзара қарым-қатынаста педагогикалық такт көрсету, педагогикалық этикетті сақтау. Жаттығу сабақтарында, жиын, жарыстарда өз білім алушылармен тұрақты қарым-қатынаста болу.
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі. Педагогикалық такт, педагогикалық этикет. Білім алушы моделі: тұлғалық сапасы мен білік тізімі, оқудағы жетістіктері мен қоғаммен қарым-қатынасы.
М 3.1
Әлеуметтік қорғау, бейімдеу, білім алушылар мен жаттықтырушылардың денсаулығын сақтауды қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
Салауатты өмір салтын ұстану. Оқу-жаттықтыру үрдісінің толық қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Тәрбиеленушілерде спортпен шұғылдануға қызығушылық қалыптастыру. Медициналық қызмет көрсету. Қауіпсіздік техникалық ережелерін, санитарлық-гигиеналық нормалар, спорттық ғимараттарды безендірудегі эстетикалық талаптарды сақтау.
Педагогикалық үрдісті ұйымдастыру ерекшеліктері. Салауатты өмір салтын насихаттау. Гигиена. Валеология. Емдік дене шынықтыру. Профилактикалық жаттығулар. Денсаулық сақтаушы орта құру. Бөлмедегі санитарлық-гигиеналық талаптар. Нормативті құжаттар.

З 4.1
Управленческая деятельность в рамках организации постановку реальных целей и задач педагогической деятельности, прогнозирование конечного результата.
Формирование физической культуры, гармоничного развития человека. Прогнозирование конечного результата. Подготовка учащихся к активной продуктивной жизни в социуме. Определение оздоровительных, образовательных и воспитательных задач физического воспитания. Планирование и прогнозирование ожидаемого результата учебно-тренировочной деятельности.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по организации педагогической деятельности. Планирование и организация учебно-тренировочной деятельности.
З 5.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, учебного процесса, предусматривающая создание информационно-обучающей среды
Владение способами работы в обучающей среде. Использование инновационных, Интернет технологий. Обеспечение взаимопонимания, взаимодействия при организации совместной деятельности. Обучение спортсменов технике и тактике спортивной деятельности.
Структура, виды и способы организации, методика планирования учебно-тренировочной деятельности. Педагогическое взаимодействие. Особенности разных контингентов обучающихся. Классификация техники и тактики спортивной деятельности.
З 6.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая развитие способности человека к самоанализу, осмыслению и переосмыслению
Владение приемами формирования способов деятельности. Проявление определенных качеств и способностей, перевод проблемы из внешней, во внутреннюю.
Этапы организации рефлексии. Рефлексия-процесс самопознания субъектом внутренних психических актов и состояний.
З 7.1
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая уровень готовности тренера к проведению мониторинга
Владение способами диагностики качества знаний, педагогического анализа
Теория и методика, технология педагогической диагностики, проведения мониторинга
Требования к компетенциям тренера 5.4
З 1.2
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая реализации результатов диагностики личностного потенциала обучающегося
Применение конкретной методики психолого-педагогической диагностики личности. Изучение обучающегося в условиях тренировочного и соревновательного процесса
Методика проведения диагностики. Индивидуальная траектория развития обучающихся. Диагностическое обеспечение исследований активности обучающихся.
З 2.2
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая формирование национального сознания, гармоничного развития человека
Формирование критического мышления, лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности. Организация и проведение различных спортивных соревнований.
Общечеловеческие ценности. Организация спортивных мероприятий. Методика воспитательной работы.

М 4.1
Педагогикалық қызметтің мақсаты мен міндеттерін анықтау, педагогикалық қызмет пен оның нәтижесін болжау аясындағы басқару қызметі.
Дене тәрбиесін қалыптастыру, тұлғаны үйлесімді дамыту. Соңғы нәтижені болжау. Оқушыларды қоғамда белсенді өнімді өмір сүруге даярлау. Дене тәрбиесінің сауықтыру, білімберушілік, тәрбиелік міндеттерін анықтау. Оқу-жаттықтыру қызметінің күтілетін нәтижесін жоспарлау және болжау.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру бойынша тәжірибеге бағдарланған кәсіби білім. Оқу-жаттықтыру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
М 5.1
Ақпараттық оқыту ортасын құрастыруды қарастыратын оқу үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Оқыту алаңындағы жұмыстың әдіс-тәсілдерін меңгеру. Инновациялық және Интернет технологияларын қолдану. Өзара бірлескен қызметте өзара түсінушілік, өзара қарым-қатынасты қамтамасыз ету. Спортшыларға спорттық қызмет техникасы мен тактты меңгерту.
Оқу-жаттықтыру қызметін ұйымдастырудың құрылымы, түрі, әдіс-тәсілдері, әдістемесі. Педагогикалық өзара қарым-қатынас. Білім алушылардың әр түрлі контингентінің ерекшелігі. Спорттық қызметтің техникасы мен тактикасының жіктелуі.
М 6.1
Өз қызметін жоспарлау, қоршаған ортамен пәндік-әлеуметтік қарым-қатынасын өзіндік талдау, ұғыну, түйсінуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Қызметті қалыптастыру әдістері мен тәсілдерін меңгеру. Белгілі бір сапалары мен қабілеттерінің көрінуі,сыртқы проблеманың ішкі проблемаға ауысуы.
Рефлексияны ұйымдастыру кезеңдері. Рефлексия-субъектінің ішкі психикалық актілері мен жағдайын өзін-өзі тану үрдісі.
М 7.1
Жаттықтырушының мониторинг өткізуге даярлығының деңгейін қарастыратын оқу-жаттықтыру қызметі аясындағы басқару қызметі.
Білім сапасы мен педагогикалық талдауға диагностика жүргізу әдістерін меңгеру.
Педагогикалық диагностиканың теориясы мен технологиясы, мониторинг жүргізу.
5.4 жаттықтырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.2
Білім алушылардың жеке потенциалын диагностикалауда зерттеуді үйренуді қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Жеке тұлғаны зерттеуде нақты психологиялық-п едагогикалық әдістемелер қолдану. Жаттықтыру және жарыстар барысындағы үрдісте білім алушыларды зерттеу.
Диагностика жүргізу әдістемесі. Білім алушылардың дамуының жеке траекториясы. Білім алушылардың белсенділігін зерттеуді диагностикалық қамтамасыз ету.
М 2.2
Адамның ұлттық санасын, үйлесімді дамуын қалыптастыруды қарастыратын тәрбие үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты қалыптастыру. Түрлі спорттық шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Адами құндылықтар. Спорттық шараларды ұйымдастыру. Тәрбие жұмысының әдістемесі.

З 3.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая материально-техническое обеспечение педагогического процесса
Наличие и соответствие учебно-методического комплекса, дидактических, технических и других средств обучения, спортивного инвентаря и оборудования. Контроль гигиенического состояния тренажерных, спортивных залов, катков, бассейнов, теннисные кортов, спортивных площадок, легкоатлетических манежей и т.д.. Проведение инструктажа по технике безопасности. Использование новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта. Умение планировать приобретение и ремонт спортивного инвентаря.
Новые медико-биологические и фармакологические методы и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта. Правила техники безопасности, санитарно-гигиенических норм. Противопожарная безопасность. Санитарные правила и нормы по эксплуатации спортивного оборудования и инвентаря. Знакомство с протоколами техники безопасности, санитарными правилами и нормами по эксплуатации спортивного оборудования и инвентаря. Хозяйственно-организаторские функции тренера.
З 4.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала
Выбор содержания УМК, специальных упражнений, оборудования, спортивных сооружений, разработка комплекса упражнений. Умение строить последовательность собственных действий и действий учащихся. Умение отбирать и строить композиционно учебный материал.
Нормативные документы. Современные требования к уроку. Содержание образования, педагогические средства, технологии. Теория физического воспитания, занятий на спортивных сооружениях и снарядах. Требования к составлению комплекса упражнений.
З 5.2
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая модулирование учебной информации
Отбор источников учебной информации. Владение способами анализа, логического структурирования учебной информации. Выбор содержания УМК, специальных упражнений, оборудования, спортивных сооружений.
Психологическая сущность процесса обучения. Педагогические закономерности процесса обучения. Теория физического воспитания, занятий на спортивных сооружениях и снарядах. Отбор источников учебной информации.
З 6.2
Выбор оптимальных приемов деятельности, смены действий, переключение с мыслительной деятельности на физическую. Восстановление последовательности выполненных действий.
Организация режима совместного поиска. Обучение учащихся к личной мотивации, пробуждение, определение цели дальнейшей работы, постановка цели самообразования.
Рефлексия - это осознание способов деятельности, выявление образовательных приращений ученика

М 3.2
Педагогикалық үрдістегі материалдық-техникалық қамтамасыз етуді қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
Оқу-әдістемелік кешеннің, басқа да оқытудың дидактикалық, техникалық құралдарының, спорттық құрал-жабдықтар мен инвентарьдың сәйкес болуы. Тренажер, спорт залдары мен сырғанау мұз айдынының, бассейннің, теннис корты мен спорт алаңдарының гигиеналық талаптарға сай болуын бақылау. Техникалық қауіпсіздік ережелері бойынша нұсқау беру, өткізу. Әлемдік және отандық спорт түрлерінің даму тенденцияларын және жаңа медициналық-биологиялық, фармакологиялық әдістерді қолдану. Спорттық құралдарды жөндеу мен қайта сатып алуды жоспарлай білу.
Жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістер мен отандық және шетелдің спорт түрлерінің даму тенденциялары. Техникалық қауіпсіздік ережелері, санитарлық-гигиеналық нормалар. Өрт қауіпсіздігі. Санитарлық ережелер мен спорт құралдары мен инвентарды эксплуатациялау бойынша нормалар. Қауіпсіздік техникасы бойынша хаттамалармен, санитарлық ережелер мен спорт құралдары мен инвентарды эксплуатациялау бойынша нормалармен танысу. Жаттықтырушының тұрмыстық-ұйымдастырушылық қызметі.
М 4.2
Оқу ақпаратының мазмұнының жобалау және оқу материалының мазмұнын құрастыру мен іріктеуді қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
ОӘК мазмұнын, арнайы жаттығуларды, спорттық ғимараттарды таңдау, жаттығулар кешенін өңдеу. Өз әрекетінің және білім алушылар әрекеттерінің бірізділігін құра білу. Оқу материалын композициялық таңдау мен құра білу.
Нормативтік құжаттар. Қазіргі сабаққа қойылатын талаптар. Білім мазмұны, педагогикалық құралдар, технологиялар. Дене тәрбиесінің теориясы, спорт құралдары мен жабдықталған залдардағы, снарядтардағы сабақтар. Жаттығулар кешеніне қойылатын талаптар.
М 5.2
Оқу ақпаратын модульдеуді қарастыратын оқу-жаттықтыру қызметі аясындағы басқару қызметі.
Оқу ақпаратының көздерін таңдау. Талдау, логикалық құрылымдау тәсілдерін меңгеру және оқу ақпаратын жүйелеу. ОӘК мазмұнын, арнайы жаттығуларды, құралдарды, спорттық ғимараттарды таңдау.
Оқыту үрдісінің психологиялық мәні. Оқыту үрдісінің педагогикалық заңдылықтары. Дене тәрбиесінің теориясы мен спорт құралдары мен снарядтардағы сабақтар. Оқу ақпараты көздерін таңдау.
М 6.2
Әрекет ауысуын, ойлау әрекетінен дене әрекетіне көшу, қызметтің тиімді тәсілдерін таңдау. Орындалған әрекеттердің тізбектілігін қалпына келтіру.
Бірлескен ізденіс тәртіптемесін ұйымдастыру. Білім алушыларды мақсатын анықтау, мақсат қоя білу мен өз білімін жетілдіруге, жеке мотивацияға, оянуға үйрету.
Рефлексия – қызмет тәсілдерін сезіну, оқытудың білім беру мәнін ұғыну.

З 7.2
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая определение критериев и показателей.
Проведение различных форм контроля: фронтального, группового, индивидуального, комбинированного и самоконтроля учащихся. Тестирование физической подготовленности учащихся. Ведение дневника самоконтроля.
Теория и методика педагогической диагностики, проведение мониторинга качества обучения, развития. Формы контроля. Экспертно-консулътативные функции тренера.
Требования к компетенциям тренера 5.3
З 1.3
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая реализацию результатов диагностики
Применение результатов диагностики при планировании учебно-тренировочных занятий.
Практико-ориентированные, знания по использованию результатов диагностики. Методика организации учебно-тренировочных занятий
З 2.3
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая приобщение обучающихся к духовно-нравственным ценностям
Создание духовно-нравственной, оздоровительной среды. Владение способами формирования духовно-нравственных ценностей, интеллекта, познавательной активности в общении с родителями, окружающим миром. Подготовка к вступлению в контакт с широким кругом людей в учебно-тренировочном и соревновательном процессе.
Нравственное воспитание. Этнопедагогика. Культура общения.
З 3.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая методическое обеспечение педагогического процесса
Участие в методических мероприятиях. Руководство работой творческих групп, методических объединений, изучение и обобщение передового опыта. Разработка и апробация авторских программ, учебно-методического компекса. Использование достижении современной спортивной науки.
Этапы проведения методического мероприятия: разработка, подготовка, проведение, анализ. Методические требования к учебно-методическому компексу. Инновационные технологии. Достижения современной спортивной науки
З 4.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая моделирование учебно-тренировочных занятий, тренировок ориентированных на результат
Составление поурочных конспектов в соответствии с годовым, текущим планом подготовки. Умение планировать учебный материал при подготовке к занятиям, планировать систему собственных действий на тренировках, заранее предвидеть затруднения при обучении и предотвращать их. Составление индивидуального план-графика с учетом возрастных и индивидуальных особенностей обучающегося. Подготовка оборудовании к уроку. Проведение уроков и учебно-тренировочных занятий, спортивных мероприятий.
Современные требования к учебно-тренировочным занятиям. Классификация методов обучения, технико-тактических приемов. Инновационные технологий. Структура годового, текущего плана, индивидуального план-графика подготовки. Конструктивные умения тренера.

М 7.2
Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтауды қарастыратын оқу-жаттықтыру қызметі аясындағы басқару қызметі
Бақылаудың түрлі формаларын өткізу: жеке, топтық, фронтальды, аралас, және білім алушылардың өзін-өзі бақылауы. Дене дайындықтарын тестілеу. Өзін-өзі бақылау күнделігін жүргізу.
Педагогикалық диагностиканың теориясы мен әдістемесі, оқыту, дамыту сапасының мониторингісін өткізу. Бақылау формалары Жаттықтырушының эксперттік-кеңесберушілік қызметтері
5.3 жаттықтырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.3
Диагностика нәтижелерін жүзеге асыруды қарастыратын оқу-жаттықтыру қызметі аясындағы басқару қызметі
Оқу-жаттықтыру сабақтарын жоспарлауда диагностика нәтижелерін қолдану
Диагностика нәтижелерін қолдану бойынша тәжірибеге-бағдарланған, кәсіби білімдер. Оқу-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру әдістемесі.
М 2.3
Білім алушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға баулуды қарастыратын тәрбие үрдісінің аясындағы басқару қызметі.
Рухани-адамгершілік, сауықтыру ортасы құру. Рухани-адамгершілік құндылықтар, интелект, ата-аналармен, қоршаған ортамен қарым-қатынаста танымдық белсенділікті қалыптастыру тәсілдерін меңгеру. Оқу-жаттықтыру және жарыс үрдісіндегі адамдардың кең ауқымды байланысқа түсуге даярлау.
Адамгершілік тәрбие. Этнопедагогика. Қарым-қатынас мәдениеті
М 3.3
Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамтамасыз етуді қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
Әдістемелік шараларға қатысу. Шығармашылық топтарды, әдістемелік бірлестіктерге жетекшілік жасау, озат тәжірибені жинақтау. Авторлық бағдарламаны, ОӘК-ді өңдеу және апробациясы. Қазіргі заманғы спорт ғылымының жетістіктерін пайдалану.
Әдістемелік жұмысты ұйымдастыру кезеңдері: өңдеу, даярлау, өткізу, талдау. ОӘК құруға және қолдануға қойылатын әдістемелік талаптар. Инновациялық технологиялар. Қазіргі заманғы спорт ғылымының жетістіктері.
М 4.3
Нәтижеге бағдарланған оқу-жаттықтыру сабақтарын, жаттығуларды модельдеуді қарастыратын оқу үрдісінің аясындағы басқару қызметі.
Жылдық және ағымдық даярлау жоспарына сәйкес құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған сабақ жоспарларын және конспектілерді құру. Сабаққа даярлану барысында оқу материалын жоспарлай білу, жаттықтыруларда өз әрекетінің жүйесін жоспарлай білу, оқытудағы қиындықтарды алдын-ала көре білу және олардың алдын алу. Білім алушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескеріп, жеке жоспар-кесте құру. Құралдарды сабаққа даярлау. Сабақтарды және оқу-жаттықтыру сабақтарын, спорттық шараларды өткізу.
Оқу-жаттықтыру сабақтарына қойылатын қазіргі талаптар. Оқыту әдістерінің, техникалық-тактикалық тәсілдерінің жіктелуі. Оқытудың инновациялық технологиялары. Жылдық, ағымдық жоспардың құрылымы, даярлықтың жеке жоспар-кестесі. Жаттықтырушының конструктивті іскерлігі.

З 5.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая конструирование информационно - обучающего поля
Владение способами поиска, анализа и переработки учебной информации. Конструирование комплекса упражнений, направленных на укрепление и профилактику здоровья обучающихся. Наличие навыков конструирования информационно-обучающего поля
Современные информационные ресурсы. Различные виды программных средств учебного назначения. Методы сбора, анализа и систематизации информации. Комплекс профилактических упражнений
З 6.3
Владение способами решения проблем, выявление и формулирование результатов рефлексии.
Формулирование получаемых результатов, определение цели дальнейшей работы
Результаты рефлексии, определение цели дальнейшей работы.
З 7.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая оценку и анализ педагогической деятельности
Анализ и оценивание деятельности учащегося в процессе усвоения учебного материала. Ответственность за результат Президентского и Национального теста, контрольных нормативов, экспресс-тестов по выявлению уровня физической подготовленности учащегося. Профессиональная реализация тренера в разных видах деятельности: спортивной, творческой, социальной, коммуникативной.
Критерий и показатели оценки качества знаний. Технологии педагогического анализа результатов процесса обучения.
Требования к компетенциям тренера 5.2
З 1.4
Управленческая деятельность в рамках учебно-тренировочной деятельности, предусматривающая использование результатов диагностики к формированию модели личности
Использование результатов диагностики по определению уровня физической, морально-волевой, технической и спортивной подготовленности обучающихся.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по организации педагогической деятельности. Учет индивидуальных особенностей, выбор способов действий. Индивидуальная траектория развития спортсмена и личный листок спортсмена.
З 2.4
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая развитие личностных личностных качеств лидера, волевых качеств патриота своей страны
Формирование критического мышления, лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности. Владение способами формирования личностных, нравственных, волевых качеств, интеллекта, познавательной активности спортсмена.
Духовно-нравственное воспитание. Патриотическое воспитание. Самопознание. Духовное наследие. Теория воспитательной работы. Нравственно-волевые качества обучающихся.

М 5.3
Ақпараттық – оқыту ортасын құрастыруды қарастыратын оқу үрдісінің аясындағы басқару қызметі
Оқу ақпаратын іздеу, талдау және қайта өңдеу тәсілдерін меңгеру. Білім алушылардың денсаулығын нығайтуға және алдын алуға бағытталған жаттығулар кешенін құрастыру. Ақпараттық-оқыту ортасын құрастыру, күтілетін нәтижені болжау білігі.
Қазіргі ақпараттық қорлар. Оқу мақсатындағы бағдарламалық құралдардың түрлері. Ақпаратты жинау, талдау және жүйелеу әдістері. Алдын – алу жаттығуларының кешені
М 6.3
Рефлексия нәтижесін тұжырымдау және проблеманы анықтау, шешу тәсілдерін игеру
Алдағы жұмыстың мақсатын анықтау, алынған нәтижені тұжырымдау.
Рефлексия нәтижесі, алдағы жұмыстың мақсатын анықтау.
М 7.3
Педагогикалық қызметті талдау мен бағалауды қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
Оқу материалын меңгерудегі білім алушының іс-әрекетін талдау және бағалау. Білім алушылардың Президенттік және Ұлттық тест, бақылау нормативтері, денелік даярлығының деңгейін анықтау бойынша экспресс-тесттер нәтижелеріне жауапкершілік. Жаттықтырушының спорттық, шығармашылық, әлеуметтік, коммуникативті қызмет түрлерін кәсіби жүзеге асыруы.
Білім сапасын бағалаудың көрсеткіштері мен критерийлері. Оқыту үрдісінің нәтижелерін талдаудың педагогикалық технологиясы.
5.2 жаттықтырушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
М 1.4
Жеке тұлғаны қалыптастыру моделіне диагностика нәтижелерін қолдануды қарастыратын оқу-жаттықтыру қызметі аясындағы басқару қызметі.
Диагностика нәтижелерін білім алушылардың дене, моральдық-ерік жігер, техникалық, спорт дайындығы деңгейін анықтауға қолдану.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру үшін практикаға бағдарланған кәсіби білімдер. Жеке ерекшеліктерді ескеру, іс - қимылдардың тәсілдерін таңдау. Спортшының дамуының жеке траекториясы және оның жеке парағы.
М 2.4
Өз елінің патриоты, көшбасшының ерік, тұлғалық сапаларын дамытуды қарастыратын тәрбие үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты дамыту. Спортшының тұлғалық адамгершілік, еріктік, интелект, танымдық қызығушылығын қалыптастырудың тәсілдерін меңгеру
Рухани-адамгершілік тәрбие. Патриоттық тәрбие. Өзін-өзі тану. Рухани мұра. Тәрбие жұмысының әдістемесі. Білім алушылардың адамгершілік-еріктік сапалары.

З 3.4
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая самостоятельное создание системы управления, соуправления и самоуправления
Оказание помощи обучающимся в осознании своих достижений и недоработок. Оценивание своей деятельности, результатов работ обучающихся. Обеспечивать регулярную, конструктивную обратную связь, касающуюся достижений и прогресса учащихся. Изучение психологических особенностей спортсменов, их сильных и слабых сторон. Управление спортсменами во время соревнований.
Критерии и механизмы саморазвития. Управление, соуправление, измерение, контроль и оценка результатов обучения. Секундантская функция тренера.
З 4.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая мобилизацию обучающихся на выполнение комплекса физических упражнений, тренировок и т.п.
Владение способами выполнения компетентно-ориентированных комплекса упражнений. Регулирование деятельности и поведения обучающихся. Выбор специальных упражнений, оборудования, спортивных сооружений. Дозировка нагрузки комплекса физических упражнений. Разработка комплекса упражнений.
Классификация методов обучения, технико-тактических приемов. Требования к составлению комплекса упражнений.
З 5.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельное проектирование интерактивного взаимодействия
Выполнение педагогических действий. Проектирование интерактивного взаимодействия. Самостоятельная разработка методики преподавания предмета. Использование форм и методов интерактивного обучения. Организация группового взаимодействия на тренировках и соревнованиях
Современные информационные ресурсы. Различные виды программных средств учебного назначения. Методы сбора, анализа и систематизации информации. Групповое взаимодействие
З 6.4
Контроль и оценка ситуации, внесение корректировки в свои цели.
Внесение изменений в последующие действия. Умение анализировать результаты проведенных исследований, внесение корректировок в методику физического развития обучающихся. Умение адекватно оценивать поведение и состояние спортсменов, находить причины ошибок в обучении спортсменов.
Корректирование последующих действий. Профессиональный риск и гностические умения тренера.
З 7.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельного анализа результативности выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента
Умение делать анализ тренировочных занятий и выступлений спортсменов на соревнованиях. Анализ педагогической ситуации и результатов своей детельности. Проведение независимого опроса, анкет среди учащихся, родителей. Контроль состояния видов самоконтроля и самооценки в учебно - тренировочной деятельности в начале и в конце года. Определение личностного творческого роста, рефлексивной деятельности.
Творческо -исследовательские умения тренера. Методы и формы функции педагогического менеджмента. Современные методы и технические средства контроля знаний. Критерий определения имиджа организации образования, тренера. Рейтинговая карта.
4. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта

М 3.4
Басқару, бірлескен басқару және өзін-өзі басқару жүйесін өзбетімен құруды қарастыратын педагогикалық үрдіс аясындағы басқару қызметі.
Білім алушыларға өз жетістіктері мен кемшіліктерін ұғынуға көмек көрсету. Өз іс-әрекетін, білім алушылардың жұмыс нәтижелерін бағалау. Білім алушылардың жетістіктері мен прогресіне қатысты тұрақты, конструктивті кері байланыс орнатуды қамтамасыз ету. Спортшылардың психологиялық ерекшеліктерін, олардың күшті және әлсіз жақтарын зерттеу. Жарыс кезінде спортсмендерді басқару.
Өзіндік дамудың критерийлері мен механизмдері.
Басқару, бірлесіп басқару, өлшеу, нәтижелерді бақылау және бағалау. Жаттықтырушының секунданттық қызметі.
М 4.4
Білім алушыларды дене жаттығуларының кешенін, жаттықтыру жаттығуларын орындауға жұмылдыруды қарастыратын оқу процесі шеңберіндегі іс-әрекеттік қызметі.
Құзыреттілікке бағытталған жаттығулар кешенін орындау тәсілдерін меңгеру. Білім алушылардың әрекетін және тәртібін реттеу. Арнайы жаттығулар, құралдар, спорттық ғимараттарды таңдау. Дене жаттығуларының жүктеме мөлшерлеу. Жаттығулар кешенін әзірлеу.
Оқыту әдістерінің, техникалық-тактикалық тәсілдерінің жіктелуі. Жаттығулар кешенін құруға қойылатын талаптар.
М 5.4
Интерактивтік қарым-қатынасты жобалауды қарастыратын оқу процесі шеңберіндегі іс-әрекеттік қызметі.
Педагогикалық әрекеттерді орындау. Интерактивті өзара әрекетті жобалау. Пәнді оқыту әдістемесін өзбетмен әзірлеу. Интерактивті оқыту формалары мен әдістерін қолдану. Жаттығу және жарыс барысында өзара топтық әрекетті ұйымдастыру.
Қазіргі ақпараттық қорлар. Оқу мақсатындағы бағдарламалық құралдарының түрлері. Ақпаратты жинау, талдау және жүйелеу әдістері. Өзара топтық әрекет.
М 6.4
Жағдаятты қадағалау және бағалау, өз мақсаттарына түзетулер енгізу.
Кейінгі әрекеттеріне өзгерістер енгізу. Өткізілген зерттеулердің нәтижелерін талдау іскерлігі, оқушылардың дене дамуы әдістемесіне түзетулер енгізу. Спортшылардың мінез-құлқын, жүріс-тұрысын көңіл-күйін сәйкесті бағалау іскерлігі, оларды оқытудағы қателіктердің себептерін табу.
Кейінгі әрекеттерін түзету. Кәсіби тәуекел және жаттықтырушының гностикалық іскерлігі.
М 7.4
Педагогикалық менеджмент функциялары, формалары мен таңдалған әдістердің нәтижелілігін өзбетті талдауды қарастыратын оқу үрдісі аясындағы басқару қызметі.
Жаттықтыру сабақтарына және спортшылардың жарысқа қатысуына талдау жасай білу. Педагогикалық жағдаяттар мен өз іс-әрекетінің нәтижесін талдау. Білім алушылар, ата-аналар арасында тәуелсіз сауалнама, сұрауларды өткізу. Оқу жылының басында және аяғында оқу-жаттықтыру қызметін өзіндік бақылау мен өзіндік бағалау жағдайын қадағалау. Тұлғалық шығармашылық өсуді, рефлексивті әрекетті анықтау.
Жаттықтырушының шығармашылық-зерттеушілік іскерлігі. Педагогикалық менеджмент әдістері мен қызмет формалары. Білімді бағалаудың қазіргі заманғы әдістері мен техникалық құралдары. Білім беру мекемесінің, жаттықтырушының имиджін анықтау критерийлері. Рейтинг картасы.

2. Паспорт профессионального стандарта
6. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Основное среднее образование.
7. Основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала человека.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "Основное среднее образование" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям педагогических работников системы образования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в Приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессий)
Наименование профессии: учитель
9. Квалификационный уровень по НРК - 5
10. Возможные наименования должностей: учитель казахского языка и литературы, учитель русского языка и литературы, учитель уйгурского языка и литературы, учитель узбекского языка и литературы, учитель математики, учитель физики, учитель иностранного языка, учитель информатики, учитель самопознания, учитель технологии, учитель музыки, учитель изобразительного искусства и черчения.
11. Профессия учитель основного среднего образования обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Учитель создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, УМК, наглядные пособия, оформляет школьные документации, портфолио ученика и учителя, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, формированию духовно-нравственных ценностей, воспитанию казахстанского патриотизма, вопросам повышения креативного мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы учителя приведены в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
13. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
14. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые учителем, приведена в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.

2. Кәсіби стандарт паспорты
6. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Негізгі орта білім.
7. Экономикалық қызметтің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: адамның тұлғалық және кәсіби әлеуетінің ашылуына жағдай жасау.
Кәсіби стандарт "Негізгі орта білім" кәсіби облысындағы білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігі, еңбек шарты, сапасы, мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Еңбек қызметі, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандарттың 1-қосымшасында берілген.
3. Еңбек қызмет түрлерінің карточкалары(кәсіп)
Кәсіп атауы: мұғалім.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -5.
10.Лауазымның мүмкін атаулары: қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі, ұйғыр тілі мен әдебиеті мұғалімі, өзбек тілі мен әдебиеті мұғалімі, өзін-өзі тану мұғалімі, математика мұғалімі, физика мұғалімі, шетел тілі мұғалімі, информатика мұғалімі, музыка мұғалімі, бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімі, технология пәні мұғалімі.
11. Негізгі орта білімнің барлық аталған кәсіптері субъектілерді құзыретті тұлғаның рухани, интеллектуалдық және дене мүмкіндіктерін ашуға, денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеуге, өз білімін жетілдіруі мен өзін-өзі дамытуына қолайлы жағдай жасауға міндеттейді.
Педагог жоспарлау құжаттарын, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар әзірлеу, мектеп, оқушы мен мұғалім құжаттарын рәсімдеу, техникалық оқыту құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тағы басқалары оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын туғызады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасына, қарым-қатынасына, рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру, қазақстандық патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсіпқойлыққа, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
12. Мұғалімнің еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен мұғалімнің орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.

З 1.1 Изучение методов диагностики личностного потенциала учащегося.
З 1.2 Проведение диагностики личностного потенциала учащегося.
З 1.3 Реализация результатов диагностики.
З 1.4 Использование результатов диагностики к формированию модели личности.
Ф 2
Развитие мобильности, гибкости, способности противостоять к негативным явлениям, к быстрой адаптации в условиях открытого информационного общества.
План работы по созданию модели. Духовно-нравственная среда. Модель формирования личности.
З 2.1 Создание условий для адаптации, формирования коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию культуры поведения.
З 2.2 Формирование национального сознания, развитие художественного вкуса и эстетического интереса.
З 2.3 Приобщение учащихся к духовно-нравственным ценностям.
З 2.4 Развитие личностных качеств лидера, патриота своей страны.
Ф 3
Организационные, методические и технические условия. Здоровьесберегающая среда.
Учебно-методическое обеспечение. Технические средства обучения. Оборудованные мультимедийные кабинеты, лаборатории, спортивный зал. Библиотека, электронный читальный зал
З 3.1 Социальная защита, адаптация, сохранение здоровья учащихся и педагогов.
З 3.2 Материально-техническое обеспечение учебно-воспитательного процесса.
З 3.3 Методическое обеспечение педагогического процесса.
З 3.4 Создание системы управления, соуправления и самоуправления.
Ф 4
Знание содержания педагогического процесса, педагогических средств, технологий; знание о структуре, видах и способах организации педагогической деятельности.
Содержание педагогической деятельности. Методика прогнозирования хода и результатов педагогического процесса. План деятельности учащихся и учителей. Модель организации педагогической деятельности.
З 4.1 Постановка реальных целей и задач педагогической деятельности. Прогнозирование конечного результата.
З 4.2 Прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала.
З 4.3 Моделирование уроков, внеклассных мероприятий ориентированных на результат
З 4.4 Мобилизация учащихся на выполнение творческих заданий, упражнений, проектов.
Ф 5
Раскрытие личностно-профессионального потенциала (качества) учащегося.
Информационно - обучающая среда. Учебная документация, электронные учебники, Электронные ресурсы, технические средства обучения. Интерактивное взаимодействие.
З 5.1 Создание информационно-обучающей среды.
З 5.2 Модулирование учебной информации.
З 5.3 Конструирование информационно - обучающего поля.
З 5.4 Проектирование интерактивного взаимодействия.
Ф 6
Рефлексия и коррекция собственной деятельности. Пробуждение, личная мотивация перевод проблемы из внешней по отношению к человеку плоскости, во внутреннюю.
Режим совместного поиска. Схема анализа и самоанализа. Результаты рефлексии. Корректировка деятельности.

М 1.1 Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалау әдістерін зерттеу.
М 1.2 Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізу
М 1.3 Диагностика нәтижелерін жүзеге асыру
М 1.4 Тұлға моделін қалыптастыруда диагностика нәтижелерін пайдалану
Ф 2
Ұтқырлықты, икемділікті, кері әсерлерге қарсы тұру, ашық ақпараттық қоғам жағдайына тез бейімделуді дамыту.
Модель әзірлеу бойынша жұмыс жоспары. Рухани-адамгершілік орта. Тұлғаны қалыптастыру моделі.
М 2.1 Бейімделуге жағдай жасау, ұжым қалыптастыру, білімге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, көптілділікке тарту, қарым-қатынас мәдениетіне тәрбиелеу.
М 2.2 Ұлттық сана-сезім қалыптастыру, эстетикалық қызығушылығы мен көркем талғамын дамыту
М 2.3 - Оқушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тарту.
М 2.4- Көшбасшының, өз елінің патриоттарының тұлғалық сапаларын дамыту
Ф 3
Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық жағдайлар. Денсаулық сақтау ортасы.
Оқу-әдістемелік қамту. Оқытудың техникалық құралдары. Жабдықталған мультимедиялық кабинеттер, лабораториялар, спорт залдар.
Кітапхана, электронды оқу залы.
М 3.1 Әлеуметтік қорғау, бейімделу, оқушылар мен педагогтардың денсаулығын сақтау.
М 3.2 Оқу-тәрбие үрдісін материалдық-техникалық қамту.
М 3.3 Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамту
М 3.4 Басқару, біріге басқару және өзін-өзі басқару жүйесін әзірлеу
Ф 4
Педагогикалық үрдістің мазмұнын, педагогикалық құралдарды, технологияларды, педагогикалық қызметті ұйымдастырудың құрылымын, түрлері мен тәсілдерін білу
Педагогикалық қызметтің мазмұны. Педагогикалық үрдістің барысын және нәтижесін болжау әдістемесі. Оқушы мен мұғалім қызметінің жоспары. Педагогикалық қызметті ұйымдастыру моделі.
М 4.1 Педагогикалық қызметтің нақты мақсаты мен міндеттерін қою. Соңғы нәтижені болжау.
М 4.2 Оқу ақпаратының мазмұнын болжау, оқу материалының мазмұнын іріктеу және құрастыру
М 4.3 Нәтижеге бағытталған сабақтарды, сыныптан тыс шараларды моделдеу.
М 4.3 Шығармашылық тапсырмалар, жаттығулар, жобалар. орындауға оқушыларды жұмылдыру
Ф 5
Оқушының тұлғалық-кәсіптік әлеуетін (сапасы) ашу
Ақпараттық-оқыту ортасы. Оқу құжаттары, электрондық оқулықтар. Электрондық қорлар, Техникалық оқыту құралдары.Интерактивтік қарым-қатынас.
М 5.1 Ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеу
М 5.2 Оқу ақпаратын модульдеу
М 5.3 Ақпараттық-оқыту алаңын құрастыру
М 5.3 Интерактивті қарым-қатынас жобалау.
Ф 6
Өз қызметінің рефлексиясы және түзету. Ояту, жеке мотивация, адамның сыртқы проблемасын ішкі проблемасына айналдыру
Өзара бірлескен іздеу режимі. Талдау мен өзіндік талдау сызбасы. Рефлексия нәтижелері. Қызметті түзету.

З 6.1 Развитие способности человека к самоанализу, осмыслению и переосмыслению.
З 6.2 Изучение эффективности, продуктивности рефлексируемой деятельности.
З 6.3 Выявление и формулирование результатов рефлексии.
З 6.4 Внесение изменений в педагогическую деятельность
Ф 7
Проведение мониторинга качества обучения. Контроль, оценка и анализ деятельности.
Анкетирование, совместная рефлексия. Внутренний и внешний контроль. Электронные контролирующие программы. Портфолио обучающегося.
З 7.1 Готовность учителя к проведению мониторинга.
З 7.2 Определение критериев и показателей.
З 7.3 Оценка и анализ педагогической деятельности.
З 7.4 Результативность выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента. Имидж организации образования, педагога глазами учащихся, родителей, общественности.
Требования к компетенциям учителя 5.5
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
З 1.1
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая изучение методов диагностики личностного потенциала учащегося под руководством.
Выбор оптимальных методов диагностики для изучения личностных качеств учащихся.
Личностные качества учащихся. Средства и методика проведения диагностики. Возрастные и индивидуальные особенности учащихся. Методы и формы проведения исследований.
З 2.1
Управленческая деятельность в рамках организации воспитательного процесса, предусматривающая создание условий для адаптации, формирования коллектива, приобщение к знанию и уважению государственного языка, к полиязычию, воспитанию культуры поведения.
Создание атмосферы доверия в общении с другим человеком. Составление социальной карты обучающихся. Создание ученического коллектива. Обеспечить эффективный индивидуальный подход к ученикам при обучении к полиязычию.
Теория и методика воспитательной работы. Социальная карта обучающихся. Модель ученика: перечень умений и качеств личности, успешность в обучении, взаимодействие с обществом. Культура поведения.
З 3.1
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая социальную защиту, адаптацию, сохранения здоровья учащихся и педагогов.
Материальная поддержка детей-сирот, детей из малообеспеченных семей. Организация медицинского обслуживания, питания учащихся. Ведение здорового образа жизни. Соблюдение санитарно-гигиенические условия работы, правил техники безопасности, эстетических требований к оформлению. Организация летнего оздоровления учащихся
Особенности организации педагогического процесса. Создание здоровьесберегающей среды. Санитарно-гигиенические требования к помещениям. Нормативные документы.

М 6.1 Адамның өзіндік талдау, ұғыну, түйсіну қабілеттерін дамыту.
М 6.2 Рефлексивтелетін қызметтің тиімділігін, өнімділігін зерттеу.
М 6.3 Рефлексия нәтижелерін анықтау және тұжырымдау.
М 6.4 Педагогикалық қызметке өзгерістер енгізу.
Ф 7
Оқу сапасының мониторингін өткізу. Қызметті бақылау, бағалау, талдау.
Сауалнама жүргізу, бірлескен рефлексия. Ішкі және сыртқы бақылау. Электрондық бақылаушы бағдарламалар. рефлексия. Білім алушының портфолиосы.
М 7.1 Мұғалімнің мониторинг жүргізуге дайындығы.
М 7.2 Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтау
М 7.3 Педагогикалық қызметті талдау және бағалау
М 7.4 Педагогикалық менеджменттің таңдалған әдістері, функциялары мен формаларының нәтижелілігі. Оқушылар, ата-аналар, қоғам көзқарасындағы оқу орнының, мұғалімнің имиджі.
5.5 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
М 1.1
Оқушылардың тұлғалық сапаларын диагностикалау әдістерін басшылықпен зерттеуді қарастыратын оқу-тәрбие үрдісіндегі басқару қызметі.
Тұлғалық сапаларды зерттеуде диагностиканың тиімді әдістерін таңдау.
Оқушылардың тұлғалық сапалары. Диагностиканы өткізу құралдары мен әдістемесі. Оқушылардың жас және жеке ерекшеліктері. Зерттеу өткізу әдістері мен формалары.
М 2.1
Бейімделуге, оқушылар ұжымын қалыптастыруға, мемлекеттік тілді білуге және құрметтеуге, көптілділікке, мінез-құлық мәдениетін тәрбиелеуге жағдай жасауды қарастыратын тәрбие үрдісін ұйымдастырудағы басқару қызметі.
Басқа адамдармен қарым – қатынаста сенімділік ахуалын құру. Білім алушылардың әлеуметтік картасын құрастыру. Оқушылар ұжымын құру. Оқушыларды көптілділікке оқытуда тиімді жеке үйлесімділікті қамтамасыз ету.
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі. Оқушылардың әлеуметтік картасы. Оқушы моделі: шеберлік тізімі, және тұлғалық сапалар, оқудағы жетістіктер, қоғаммен өзара әрекеттесу. Мінез-құлық мәдениеті.
М 3.1
Әлеуметтік қорғауды, бейімделуді, оқушылар мен педагогтардың денсаулығын сақтауды қарастыратын педагогикалық үрдістегі басқару қызметі.
Жетім, әлеуметтік деңгейі төмен отбасы балаларына материалдық көмек көрсету. Оқушыларды тамақтандыру, дәрігерлік көмекпен қамтамасыз ету. Салауатты өмір салтын сақтау. ТҚ ережелерін, санитарлық-гигиеналық нормаларды, безендіруге қойылатын эстетикалық талаптарды сақтау. Оқушылардың жазғы сауықтыру демалысын ұйымдастыру
Педагогикалық үрдісті ұйымдастырудың ерекшеліктері. Денсаулықты сақтау ортасын құрастыру. Ғимаратқа қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар. Нормативтік құжаттар.

З 4.1
Управленческая деятельность в рамках организации постановка реальных целей и задач педагогической деятельности, прогнозирование конечного результата.
Решение стандартных и простых однотипных практических задач по определению цели обучения и развития. Формулировка цели и задачи. Прогнозирование конечного результата. Определение ожидаемого результата педагогической деятельности.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по организации педагогической деятельности. Планирование и организация учебной деятельности. Структура, виды и способы организации деятельности в процессе обучения и развития.
З 5.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая создание информационно-обучающей среды.
Владение приемами прогнозирования учебной информации. Развитие мышления, отбор содержания учебной информации для достижения педагогических целей. Умение строить последовательность собственных действий и действий учащихся Владение способами работы в электронно-обучающей среде.
Структура, виды и способы организации педагогической деятельности. Особенности разных контингентов обучающихся. Стимулирование положительной мотивации в процессе освоения. Педагогическое взаимодействие. Методика преподавания предметов.
З 6.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая развитие способности человека к самоанализу, осмыслению и переосмыслению.
Владение приемами формирования способов деятельности. Проявление определенных качеств и способностей, перевод проблемы из внешней, во внутреннюю.
Этапы организации рефлексии. Рефлексия-процесс самопознания субъектом внутренних психических актов и состояний.
З 7.1
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая уровень готовности учителя к проведению мониторинга.
Владение способами диагностики качества знаний, педагогического анализа.
Теория и методика, технология педагогической диагностики, проведения мониторинга.
Требования к компетенциям учителя 5.4
З 1.2
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая проведение диагностики личностного потенциала учащегося
Применение конкретной методики психолого-педагогической диагностики личности и коллектива.
Индивидуальная траектория развития учащихся. Диагностическое обеспечение исследований активности учащихся.
З 2.2
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая формирование национального сознания, развитие художественного вкуса и эстетического интереса.
Формирование критического мышления, лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности. Организация и проведение воспитательных мероприятий.
Общечеловеческие ценности.
Методика воспитательной работы. Организация воспитательных, внеклассных мероприятий.

М 4.1
Педагогикалық қызметтің нақты мақсаты мен міндеттерін қоюды ұйымдастыру, оның нәтижесін болжау шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқыту мен дамытудың мақсаттарын анықтау арқылы стандартты және қарапайым біртектес практикалық тапсырмаларды шешу. Мақсат пен міндеттерді тұжырымдау. Соңғы нәтижені болжау. Педагогикалық қызметтің күтілетін нәтижесін болжау.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру бойынша тәжірибелік-бағдарланған, кәсіби білім. Оқу қызметін жоспарлау және ұйымдастыру. Оқыту және дамыту және басқада үрдісті ұйымдастыру түрлері, тәсілдері мен құрылымы.
М 5.1
Ақпараттық–оқыту ортасын әзірлеуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын болжау тәсілдерін меңгеру. Педагогикалық мақсатқа жету үшін оқу ақпараты мазмұнын іріктеу, ойлауды дамыту. Өз әрекеті мен оқушы әрекетінің тізбектілігін құру білігі. Электрондық-оқыту ортасында жұмыс жасау тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыру құрылымы, түрі, тәсілдері. Білім алушылардың әртүрлі контингентінің ерекшеліктері. Игеру үрдісіндегі оң мотивацияны ынталандыру. Педагогикалық қарым-қатынас. Пәндерді оқыту әдістемесі.
М 6.1
Өз қызметін жоспарлау, қоршаған ортамен пәндік-әлеуметтік қарым-қатынасын өзіндік талдау, ұғыну, түйсінуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Қызмет тәсілдерін қалыптастыруды меңгеру. Сыртқы мәселелерді ішкі мәселеге ауыстыру, нақты сапалар мен қабілеттерін айқындау.
Рефлексия ұйымдастыру кезеңдері. Рефлексия-субъектінің ішкі психикалық актілері мен күйлерін сезіну үрдісі.
М 7.1
Мониторинг өткізуге мұғалімнің дайындық деңгейін қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Білім сапасын диагностикалау, педагогикалық талдау тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық диагностика теориясы, әдістемесі мен технологиясы, мониторинг өткізу.
5.4 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.2
Оқушының тұлғалық әлеуетін диагностикалауды өткізуді қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Ұжым мен тұлғаны психологиялық-педагогикалық диагностикалаудың нақты әдістемесін қолдану.
Оқушының дамуының жеке траекториясы. Оқушының белсенділігін зерттеуді гностикалық қамту.
М 2.2
Ұлттық сана-сезімді қалыптастыру, көркем талғамы мен эстетикалық қызығушылығын дамытуды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты қалыптастыру. Тәрбие шараларын ұйымдастыру мен өткізу.
Жалпыадамзаттық құндылықтар. Тәрбие жұмысының әдістемесі. Тәрбие және сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру.

З 3.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая материально-техническое обеспечение учебно-воспитательного процесса.
Наличие и соответствие учебно-методического комплекса, картотеки, дидактических, технических и других средств обучения профилю кабинета и требованиям стандарта образования.
Особенности организации учебно-воспитательного процесса. Правила техники безопасности, санитарно-гигиенических норм. Противопожарная безопасность.
З 4.2
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая прогнозирование содержания учебной информации, конструирование и отбор содержания учебного материала.
Владение приемами прогнозирования учебной информации Развитие мышления, отбор содержания учебной информации для достижения педагогических целей. Выбор учебного материала. Умение строить последовательность собственных действий и действий учащихся. Проектирование деятельности учащихся, развитие организаторских умений. Использование форм и методов активного обучения.
Нормативные документы по организации учебно-воспитательного процесса. Практико-ориентированные, профессиональные знания по организации педагогической деятельности. Педагогическое взаимодействие ученика и учителя. Содержание образования, педагогические средства, технологии. Отбор источников учебной информации, стимулирование положительной мотивации в процессе освоения.
З 5.2
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая модулирование учебной информации
Отбор источников учебной информации. Владение способами анализа, логического структурирования и алгоритмизации учебной информации. Создание модулей, гипертекстов, разноуровневых заданий и тестов.
Психологическая сущность процесса обучения. Педагогические закономерности процесса обучения. Знание предметной области знаний. Научно-методические знаний в области изучаемого предмета.
З 6.2
Выбор оптимальных приемов деятельности, смены действий, переключение с мыслительной деятельности на физическую. Восстановление последовательности выполненных действий.
Организация режима совместного поиска. Обучение учащихся к личной мотивации, пробуждение, определение цели дальнейшей работы, постановка цели самообразования.
Рефлексия - это осознание способов деятельности, выявление образовательных приращений ученика.
З 7.2
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая определение критериев и показателей.
Проведение различных форм контроля: фронтального, группового, индивидуального, комбинированного и самоконтроля учащихся. Проведение независимой оценки качества знаний.
Теория и методика педагогической диагностики, проведение мониторинга качества обучения, развития. Формы контроля

М 3.2
Оқу-тәрбие үрдісін материалдық-техникалық қамтуды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу-әдістемелік кешеннің, картотеканың, дидактикалық, оқытудың техникалық және басқа да құралдарының болуы мен білім стандарты талаптарына, кабинеттің бейініне сәйкестігі.
Оқу – тәрбие үрдісін ұйымдастыру ерекшеліктері. Қауіпсіздік ережелері, санитарлық-гигиеналық нормалар. Өрт қауіпсіздігі.
М 4.2
Оқу ақпаратының мазмұнын болжау, оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу мен құрастыруды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын болжау тәсілдерін меңгеру. Педагогикалық мақсатқа жету үшін оқу ақпаратының мазмұнын іріктеу, ойлауды дамыту. Оқу материалын таңдау. Оқушы әрекеті мен өз әрекетінің тізбектілігін құру білігі. Оқушылардың әрекетін жобалау, ұйымдастырушылық қабілетін дамыту. Белсенді оқыту әдістері мен формаларын пайдалану.
Оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттар. Педагогикалық қызметті ұйымдастыру бойынша практикалық бағытталған, кәсіптік білімі. Оқушы мен мұғалімнің педагогикалық қарым-қатынасы. Білім мазмұны, педагогикалық құралдар, технологиялар. Оқу ақпаратының көздерін іріктеу, игеру үрдісінде оң мотивацияға ынталандыру.
М 5.2
Оқу ақпаратын модульдеуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпараты көздерін іріктеу. Оқу ақпаратын талдау, логикалық құрылымдау, алгоритмдеу тәсілдерін меңгеру. Модуль, гипермәтін, көпдеңгейлі тапсырма мен тест тапсырмаларын құру.
Оқыту үрдісінің психологиялық мәні. Оқыту үрдісінің педагогикалық заңдылықтары. Пән бойынша білімі. Пән саласындағы ғылыми-әдістемелік білімі.
М 6.2
Әрекет ауысуын, ойлау әрекетінен дене әрекетіне көшу, қызметтің тиімді тәсілдерін таңдау. Орындалған әрекеттердің тізбектілігін қалпына келтіру.
Бірлескен ізденіс тәртіптемесін ұйымдастыру. Оқушыларды алдағы жұмыстың мақсатын анықтау, мақсат қоя білу мен өз білімін жетілдіруге, жеке мотивацияға, оянуға үйрету.
Рефлексия – оқушының оқу жетістіктерін анықтау, қызмет тәсілдерін түсіну.
М 7.2
Критерийлер мен көрсеткіштерді анықтауды қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Әр түрлі формадағы бақылау өткізу: фронталды, топтық, жеке, аралас және оқушылардың өзін-өзі қадағалауы. Білім сапасының тәуелсіз бағалауды өткізу.
Педагогикалық диагностиканың теориясы мен әдістемесі, оқыту сапасын мониторингі, дамуын жүргізу. Бақылау формалары.

Требования к компетенциям учителя 5.3
З 1.3
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая реализацию результатов диагностики
Использование результатов диагностики при организации педагогической деятельности.
Практико-ориентированные, профессиональные знания по использованию результатов диагностики.
З 2.3
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая приобщение учащихся к духовно-нравственным ценностям
Создание духовно-нравственной среды. Владение способами привития духовно-нравственных ценностей и норм поведения.
Нравственное воспитание. Этнопедагогика.
З 3.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая методическое обеспечение педагогического процесса
Участие в методических мероприятиях. Проведение открытых уроков. Руководство работой творческих групп, методических объединений, обобщение передового опыта, самообразование. Использование на уроках современных технологий, учебно-методических комплексов.
Организация методической работы. Разработка методических рекомендаций. Новые педагогические технологии. Методические требования к составлению и использованию учебно-методического комплекса
З 4.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая моделирование уроков, внеклассных мероприятий ориентированных на результат
Составление, поурочных планов и конспектов по формированию компетентностей в соответствии с календарно-тематическим планом. Подготовка презентационных наглядных материалов к уроку. Моделирование и проведение уроков и внеклассных мероприятий с учетом компетентностного подхода в обучении. Дифференциация и применение методов и инновационных технологии обучения. Ведение классных журналов, кружковой работы по предмету.
Современные требования к уроку. Виды и типы урока, структура урока. Классификация методов обучения. Инновационные технологии обучения. Методические приемы формирования умственных действий школьников.
З 5.3
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая конструирование информационно - обучающего поля
Владение способами поиска учебной информации, анализа и переработки учебной информации. Наличие навыков конструирования информационно-обучающего поля, прогнозирования ожидаемого результата
Современные информационные ресурсы. Различные виды программных средств учебного назначения. Методы сбора, анализа и систематизации информации.
З 6.3
Владение способами решения проблем, выявление и формулирование результатов рефлексии.
Формулирование получаемых результатов, определение цели дальнейшей работы
Результаты рефлексии, определение цели дальнейшей работы.

5.3 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
З 1.3
Диагностика нәтижесін жүзеге асыруды қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Педагогикалық қызметті ұйымдастыруда диагностика нәтижесін пайдалану.
Диагностика нәтижесін пайдалануда тәжірибеге бағытталған, кәсіби білім.
З 2.3
Оқушыларды рухани-адамгершілік құндылықтарға тартуды қарастыратын тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Рухани-адамгершілік орта құру. Рухани-адамгершілік құндылықтар мен тәртіп нормалары тәсілін игеру.
Рухани тәрбие. Этнопедагогика.
З 3.3
Педагогикалық үрдісті әдістемелік қамсыздандыруды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Әдістемелік шараларға қатысу. Ашық сабақтар өткізу. Әдістемелік бірлестік, шығармашылық топ жұмысын басқару, озық тәжірибе жинақтау, өз білімін жетілдіру. Сабақта жаңа технологияларды, ОӘК қолдану.
Әдістемелік жұмысты ұйымдастыру. Әдістемелік ұсынымдар дайындау. Жаңа педагогикалық технологиялар. ОӘК әзірлеуге және қолдануға қойылатын әдістемелік талаптар.
З 4.3
Нәтижеге бағытталған сабақтарды, сыныптан тыс шараларды модельдеуді қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Күнтізбелік-тақырыптық жоспарға сәйкес құзыреттіліктерге бағытталған сабақ жоспарлары мен конспектілерін құрастыру. Сабаққа презентациялық көрнекі материалдар дайындау. Оқытуда құзыреттілік бағытында сабақтар мен сыныптан тыс шаралар моделдеу және өткізу. Әдістер мен инновациялық технологияларды жіктеу және қолдану. Сыныптың журналын, пәндік үйірме жұмыстарын және басқа да жүргізу.
Сабаққа қойылатын қазіргі талаптар. Сабақтың құрылымы, түрі және типі. Оқыту әдістерінің жіктелуі. Оқытудың инновациялық технологиялары. Оқушылардың ой қызметін қалыптастырудағы әдістемелік тәсілдер.
З 5.3
Ақпараттық-оқыту алаңын құрастыруды қарастыратын оқу үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу ақпаратын іздеу, талдау және өңдеу тәсілдерін меңгеру. Ақпараттық-оқыту алаңын құрастыру біліктілігі, күтілетін нәтижені болжау.
Қазіргі ақпараттық қорлар. Оқу мақсатындағы түрлі бағдарламалық құралдар. Ақпаратты жинақтау, талдау және жүйелеу әдістері.
З 6.3
Рефлексия нәтижесін тұжырымдау және проблеманы анықтау, шешу тәсілдерін игеру
Алдағы жұмыстың мақсатын анықтау, алынған нәтижені тұжырымдау.
Рефлексия нәтижесі, алдағы жұмыстың мақсатын анықтау.

З 7.3
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая оценку и анализ педагогической деятельности
Анализ и оценивание деятельности учащегося в процессе усвоения учебного материала. Анализ успеваемости школьников с использованием информационно-коммуникационных технологии. Ответственность за результат качества знаний обучающихся.
Критерий и показатели оценки качества знаний. Технологии педагогического анализа результатов процесса обучения.
Требования к компетенциям учителя 5.2
З 1.4
Управленческая деятельность в рамках учебно-воспитательного процесса, предусматривающая использование результатов диагностики, самостоятельность и ответственность за построение индивидуальной траектории учащихся.
Применение конкретной методики психолого-педагогической диагностики личности и коллектива.
Методика проведения диагностики. Индивидуальная траектория развития учащихся. Диагностическое обеспечение исследований активности учащихся.
З 2.4
Управленческая деятельность в рамках воспитательного процесса, предусматривающая развитие личностных качеств лидера, патриота своей страны
Формирование критического мышления, развитие лидерских качеств, коммуникабельности, толерантности, креативности, мобильности.
Школа лидерства. Развитие лидерских качеств.
Духовно-нравственное воспитание.
Патриотическое воспитание.
З 3.4
Управленческая деятельность в рамках педагогического процесса, предусматривающая развитие системы управления, соуправления и самоуправления
Удовлетворение потребности обучающихся, родителей, согласование действий, достижение оптимальных результатов. Развития самоуправления и соуправления.
Основные социальные функции управления. Трудовая функция. Управленческая, организационная, социально-бытовая функция. Управления, соуправления, измерения результатов обучения, контроль и оценка.
З 4.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельность и ответственность за мобилизацию учащихся на выполнение творческих заданий, упражнений, проектов.
Владение способами выполнения компетентно-ориентированных заданий, проектов, рефератов. Активизация работы учащихся. Регулирование деятельности и поведения обучающихся.
Информационно-коммуникационные технологии. Организация проектной деятельности учащихся. Отбор источников учебной информации, стимулирование положительной мотивации в процессе освоения.
З 5.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая самостоятельное проектирование интерактивного взаимодействия, стремление к поиску новых форм творческого взаимодействия.
Владение способами дифференциации методов обучения, создания рисунка методических приемов, проектирования методов дистанционного взаимодействия, реализации функциональных возможностей ИКТ.
Проектирование методов дистанционного взаимодействия.
Методы педагогического воздействия на ученика. Интерес к интерактивному взаимодействию.

З 7.3
Педагогикалық қызметті бағалау мен талдауды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу материалын меңгеру үрдісінде оқушылардың қызметін талдау мен бағалау. Оқушылардың оқу үлгерімін ақпараттық-коммуникациялық технология арқылы сараптау. Білім алушылардың білім сапасы нәтижесіне жауапкершілігі.
Білім сапасының критерийлері мен көрсеткіштері. Оқыту нәтижесіне берілетін педагогикалық талдау технологиялары.
5.2 мұғалімнің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
М 1.4
Өзбетімен оқушылардың жеке траекториясын құрастыру және диагностика нәтижелерін пайдалануға жауапткершілігін қарастыратын оқу-тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Тұлға мен ұжымның психологиялық-педагогикалық диагностикалаудың нақты әдістемесін қолдану.
Диагностика өткізу әдістемесі. Оқушының дамуының жеке траекториясы. Оқушының белсенділігін зерттеуді диагностикалық қамту.
М 2.4
Көшбасшының тұлғалық сапасын, өз еліне патриоттық сезімдерін дамытуды қарастыратын тәрбие үрдісі шеңберіндегі басқару қызметі.
Сыни ойлауды қалыптастыру, көшбасшылық сапаларды, қарым-қатынас, төзімділікті, креативтілікті, жинақылықты қалыптастыру.
Көшбасшылық мектебі. Көшбасшылық сапаларды дамыту. Рухани-адамгершілік тәрбиесі. Патриоттық тәрбие.
М 3.4
Басқару, біріге басқару және өзін-өзі басқару жүйесін дамытуды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Білім алушылар, ата-аналар қажеттіліктерін қанағаттандыру, іс-әрекетті үйлестіру, тиімді нәтижеге қол жеткізу. Өзін-өзі басқару мен бірлесе басқаруды дамыту.
Басқарудың негізгі әлеуметтік функциясы. Еңбек функциясы. Басқару, ұйымдастырушылық, әлеуметтік-тұрмыстық функция. Басқару, біріге басқару, оқу нәтижелерін өлшеу, бақылау және бағалау.
М 4.4
Оқушыларды шығармашылық тапсырмалар, жаттығулар мен жобаларды орындауға өзбетімен жұмылдыруға жауапкершілікті қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар, жобалар, рефераттар әзірлеу тәсілдерін меңгеру. Оқушылардың жұмысын белсендіру. Білім алушылардың қызметі мен тәртібін реттеу.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Оқушылардың жобалау әрекетін ұйымдастыру. Оқу ақпаратын алу көздерін іріктеу, игеру үрдісінде оң мотивацияға ынталандыру.
М 5.4
Өзбетімен интерактивті қарым-қатынасты жобалау жауапкершілігін, шығармашылық қарым-қатынастың жаңа формаларына ұмтылысты қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару.
Оқыту әдістерін дифференциациялау, әдістемелік тәсілдердің суретін құру, қашықтықтан қарым-қатынас тәсілдерін жобалау, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың функционалды мүмкіндіктерін жүзеге асыру тәсілдерін меңгеру.
Қашықтықтан қарым-қатынас әдістерін жобалау. Оқушыға педагогикалық әсер ету әдістері. Интерактивті қарым-қатынасқа қызығушылығы.

З 6.4
Контроль и оценка ситуации, внесение корректировки в свои цели.
Внесение изменений в последующие действия
Корректирование последующих действий
З 7.4
Управленческая деятельность в рамках учебного процесса, предусматривающая анализирование результативности выбранных методов и форм функции педагогического менеджмента
Ориентация учебного заведения на спрос и потребности рынка, на запросы конкретных потребителей. Имидж, постоянное стремление к повышению качества обучения, самостоятельность, корректировка целей и программ в зависимости от спроса, выявление конечного результата деятельности.
Методы и формы функции педагогического менеджмента.
Критерий определения имиджа организации образования, педагога. Рейтинговая карта.
4. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта
5. Разработчики профессионального стандарта
Уральский гуманитарно-технический колледж
6. Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Городской отдел образования г. Уральска
Средняя общеобразовательная школа № 6 г. Уральска
Средняя общеобразовательная школа № 36 им. М.Б. Ихсанова г. Уральска
7. Экспертиза и регистрация профессионального стандарта
Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован __________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ___________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ___________
Утвержден
приказом и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 13 сентября 2013 года № 373
Профессиональный стандарт технического и профессионального
образования по специальности "Профессиональное обучение
(по отраслям)"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями профессиональных стандартов являются:
1) выпускники организаций образования;
2) руководители организаций образования, районного и городского отделов образования, областного управления образования, центров повышения квалификации;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе профессиональных стандартов разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, профессиограммы, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций в сфере образования.

М 6.4
Жағдаятты бақылау және бағалау, өз мақсатына сәйкес түзетулер енгізу.
Келесі әрекеттерге өзгерістер енгізу.
Келесі әрекеттерді түзету.
М 7.4
Таңдалған педагогикалық менеджмент әдістері, функциялары мен формаларының нәтижелілігін талдауды қарастыратын педагогикалық үрдіс шеңберіндегі басқару қызметі.
Оқу орнының нарық сұранысы мен қажеттілігіне, нақты тұтынушының сұранысына бағытталуы. Имидж, оқу сапасын арттыруға ұмтылу, өзбетінділік, сұранысқа сай мақсат пен бағдарламаларды түзету, соңғы іс-әрекет нәтижесін анықтау.
Педагогикалық менеджмент функциясы әдістері мен формалары. Оқу орны, педагогтың имиджін анықтау критерийлері. Рейтинг картасы.
5. Кәсіби стандарт негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
6. Кәсіби стандартты әзірлеушілер
Орал гуманитарлық-техникалық колледжі
7. Келісім парағы
Мекеме атауы
Келісім уақыты
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Орал қалалық білім бөлімі
Орал қаласының № 6 жалпы орта білім беретін мектебі
М.Б.Ыхсанов атындағы № 36 орта жалпы білім беретін мектебі
8. Кәсіби стандартты сараптау және тіркеу
Кәсіби стандарт тіркелді ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № ____________________
Хат (хаттама) № _______________ Мерзімі _____________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі міндетін
атқарушының 2013 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 373 бұйрығымен бекітілді
"Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім беру кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1.Кәсіби стандарт:
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге арналған.
2.Кәсіби стандарт негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері;
2) облыстық білім басқармасының, қалалық, аудандық білім бөлімдерінің, білім жетілдіру орталығы, білім мекемелерінің басшылары, мекеме персоналын басқару құрылымдарының басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлеуші мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. Кәсіби стандарттар негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулар, профессиограмма, білім саласындағы ұйымдардың корпоративтік стандарттары, үлгілік оқу бағдарламалары, үлгілік оқу жоспарлары әзірленеді.

16) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
5. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ПД – профессиональная деятельность;
ВД – вид деятельности;
ПС – профессиональный стандарт;
НРК – национальная рамка квалификаций;
ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих РК;
ГКЗ РК 01-2005 - Государственный классификатор РК.
ТКХ – Типовые квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
ОУППК-Оценка уровня подготовленности и присвоения квалификации;
З - задачи;
Ф – функции.
2. Паспорт профессионального стандарта
6. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Профессиональное обучение.
7. Основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной деятельности): создание условий для раскрытия личностного и профессионального потенциала человека.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности "Профессиональное обучение" требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям педагогических работников системы образования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни представлены в Приложения 1 к настоящему профессиональному стандарту.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Наименование профессии: мастер производственного обучения.
9. Квалификационный уровень по НРК – 4, 5
10. Возможные наименования должностей: мастер производственного обучения
11. Профессия мастер производственного обучения обязывает субъекта создавать условия для раскрытия духовных, интеллектуальных и физических возможностей, создания здоровьесберегающей, информационно-обучающей среды, благоприятных условий для самообразования и саморазвития компетентной личности.
Мастер производственного обучения создает организационные, технические и методические условия учебно-воспитательного процесса: разрабатывает планирующие документации, учебно-методические комплексы, наглядные пособия, оформляет документации, портфолио обучающегося, применяет технические средства обучения и информационно-коммуникационные технологии и другие.
Особое внимание уделяется организации взаимодействия с родителями, духовно-нравственного, патриотического воспитания с обучающимися, вопросам повышения креативнго мышления, методического, педагогического и управленческого профессионализма, формированию личностно-профессиональных компетенций.
Связь с действующими нормативными документами указана в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.

16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығындағы танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – бір немесе басқа да кәсіби қызмет саласында нақты қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
5. Бұл кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
КҚ – кәсіби қызмет;
ҚТ – қызмет түрі;
КС – кәсіби стандарт;
ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
БТБА – ҚР жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтағышы;
ҚР МКЖ - 01-2005-Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші;
ҮБС – педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары;
КДДБББ -кәсіптік даярлығының деңгейін бағалау және мамандығы бойынша біліктілікті беру;
М - міндеттер;
Қ – қызметтер.
2. Кәсіби стандарт паспорты
6. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Кәсіптік білім беру.
7. Экономикалық қызметтің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: адамның тұлғалық және кәсіби әлеуетінің ашылуына жағдай жасау.
Кәсіби стандарт "Кәсіптік білім беру" кәсіби облысындағы білім беру жүйесінің педагогикалық қызметкерлерінің біліктілігі мен құзыреттілігі, еңбек шарты, сапасы, мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Еңбек қызметі, кәсіп түрлері, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандарттың 1-қосымшасында берілген.
3. Еңбек қызмет түрлерінің карточкалары(кәсіп)
Кәсіп атауы: өндірістік оқыту шебері.
9. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі -4,5.
10. Лауазымның мүмкін атаулары:
11. Өндірістік оқыту шебері кәсібі субъектілерді құзыретті тұлғаның рухани, интеллектуалдық және дене мүмкіндіктерін ашуға, денсаулық сақтау, ақпараттық-оқыту ортасын әзірлеуге, өз білімін жетілдіруі мен өзін дамытуына қолайлы жағдай жасауға міндеттейді.
Өндірістік оқыту шебері жоспарлау құжаттарын, оқу-әдістемелік кешен, көрнекі құралдар әзірлеу, оқу орны, білім алушы мен өндірістік оқыту шеберінің құжаттарын рәсімдеу, техникалық оқыту құралдары мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тағы басқалары оқу-тәрбие үрдісінің ұйымдастырушылық, техникалық және әдістемелік жағдайларын туғызады.
Оқу орнының ата-аналармен қарым-қатынасқа, білім алушыларға рухани-адамгершілік, патриоттық тәрбие беруге, креативті ойлауды дамыту мәселелеріне, әдістемелік, педагогикалық және басқарушылық кәсібилікке, тұлғалық-кәсіптік құзыреттіліктерді қалыптастыруға аса көңіл бөлінеді.
Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.

12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мастера производственного обучения приведены в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
13. Перечень единиц профессионального стандарта указан в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
14. Функциональная карта, описывающая единицы профессионального стандарта и трудовые действия, выполняемые мастером производственного обучения, приведена в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
15. Требования к компетенциям мастера производственного обучения указаны в Приложении 2 к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
Производственное обучение
1. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

12. Өндірістік оқыту шебері еңбек шарттары, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
13. Кәсіптің еңбек функциялары тізімі осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
14. Кәсіби стандарттың бірліктері мен өндірістік оқыту шеберінің орындайтын еңбек функцияларын сипаттайтын функциональдық карта осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
15. Өндірістік оқыту шеберінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген.
Кәсіптік білім беру
кәсіби стандартына
1-қосымша
1.Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы