Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2013 года № 8857. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) отчет о ценных бумагах, приобретенных за счет собственных активов, по форме согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) отчет об операциях "обратное РЕПО" и "РЕПО", совершенных за счет собственных активов, по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) отчет о вкладах и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, размещенных за счет собственных активов, по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) сведения по инвестиционным фондам по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов клиентов, по форме согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) отчет о структуре иного имущества инвестиционного фонда по форме согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) отчет об инвестициях инвестиционного фонда в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами, по форме согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) отчет о стоимости пенсионных активов по форме согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов по форме согласно приложению 11 к настоящему постановлению;

Инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 230 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 29 қазанда № 8857 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шiлдедегi № 162 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншікті активтер есебінен сатып алынған бағалы қағаздар туралы есеп;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншікті активтер есебінен жасалған "кері РЕПО" және "РЕПО" операциялары туралы есеп;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттарда меншікті активтер есебінен орналастырылған салымдар мен ақша туралы есеп;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инвестициялық қорлар жөніндегі мәліметтер;
7) осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша клиенттердің активтері есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп;
8) осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың өзге мүлкінің құрылымы туралы есеп;
9) осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялық қордың инвестициялары туралы есеп;
10) осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зейнетақы активтерінің құны туралы есеп;
11) осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп;

12) отчет о соблюдении организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, пруденциального норматива "Лимиты инвестирования" по форме согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) отчет об объемах пенсионных накоплений и количестве вкладчиков/ получателей добровольных пенсионных взносов по форме согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) отчет о пенсионных выплатах по форме согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов по форме согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) отчет о совершенных сделках по инвестированию собственных активов по форме согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов в производные финансовые инструменты по форме согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов с аффилированными лицами по форме согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) отчет о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан, по форме согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) сведения об организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, по форме согласно приложению 20 к настоящему постановлению;
21) отчет о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг, по форме согласно приложению 21 к настоящему постановлению;
22) отчет о сделках с производными финансовыми инструментами по форме согласно приложению 22 к настоящему постановлению;
23) отчет о совершенных сделках с аффилированными лицами по форме согласно приложению 23 к настоящему постановлению;
24) отчет об остатках денег, находящихся на счетах брокера, по форме согласно приложению 24 к настоящему постановлению;
25) отчет об оказании услуг брокером и (или) дилером по форме согласно приложению 25 к настоящему постановлению;
26) отчет о ценных бумагах, находящихся в номинальном держании, по форме согласно приложению 26 к настоящему постановлению;
27) отчет о ценных бумагах, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства, находящихся в номинальном держании, по форме согласно приложению 27 к настоящему постановлению;
28) Правила представления отчетности организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность согласно приложению 28 к настоящему постановлению.

12) осы қаулының 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың "Инвестициялау лимиттері" пруденциалдық нормативін сақтауы туралы есеп;
13) осы қаулының 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зейнетақы жинақтарының көлемі және ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының/алушыларының саны туралы есеп;
14) осы қаулының 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемдері туралы есеп;
15) осы қаулының 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша клиенттердің активтерін инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
16) осы қаулының 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншікті активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
17) осы қаулының 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша клиенттердің активтерін және меншікті активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
18) осы қаулының 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша клиенттердің активтерін және меншікті активтерді инвестициялау бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
19) осы қаулының 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығында жасалған (тіркелген) қаржы құралдарымен мәмілелер (операциялар) туралы есеп;
20) осы қаулының 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензиясына ие ұйым туралы мәліметтер;
21) осы қаулының 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарығында жасалған қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп;
22) осы қаулының 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп;
23) осы қаулының 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
24) осы қаулының 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша брокердің шоттарындағы ақша қалдығы туралы есеп;
25) осы қаулының 25-қосымшасына сәйкес нысан бойынша брокердің және (немесе) дилердің қызмет көрсетуі туралы есеп;
26) осы қаулының 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша номиналды ұстаудағы бағалы қағаздар туралы есеп;
27) осы қаулының 27-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, номиналды ұстаудағы бағалы қағаздар туралы есеп;
28) осы қаулының 28-қосымшасына сәйкес Инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.

2. Организации, осуществляющие управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность (далее - Организация) представляют в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) в электронном формате, ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность в соответствии с приложениями 2, 3, 4, 5 к настоящему постановлению.
В дополнение к отчетности, предусмотренной частью первой настоящего пункта, организации, осуществляющие управление инвестиционным портфелем (далее – управляющий инвестиционным портфелем), представляют в уполномоченный орган в электронном формате, ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность в соответствии с приложениями 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18 к настоящему постановлению.
Управляющие инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов (далее – добровольный накопительный пенсионный фонд), дополнительно представляют в уполномоченный орган в электронном формате, ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность в соответствии с приложениями 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему постановлению.
В случае управления добровольным накопительным пенсионным фондом пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда в соответствии с договором на инвестиционное управление активами, заключенным с Национальным Банком Республики Казахстан, добровольный накопительный пенсионный фонд представляет отчетность в соответствии с приложениями 10, 11, 12, 13, 14 раздельно по активам единого накопительного пенсионного фонда и пенсионным активам, находящимся в управлении.
В дополнение к отчетности, предусмотренной частью первой настоящего пункта, организации, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую деятельность, представляют в уполномоченный орган в электронном формате, ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность в соответствии с приложениями 19, 21 и 24 к настоящему постановлению.
Организации, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую деятельность (далее – брокеры и (или) дилеры), дополнительно представляют в уполномоченный орган в электронном формате, ежеквартально, не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность в соответствии с приложениями 20, 22, 23, 25 к настоящему постановлению.
Добровольный накопительный пенсионный фонд, обладающий лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, не представляет в уполномоченный орган отчетность в соответствии с приложениями 22, 23, 24, 25 к настоящему постановлению.

2. Инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – Ұйым) осы қаулының 2, 3, 4, 5-қосымшаларына сәйкес есептілікті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) электрондық форматта, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – инвестициялық портфельді басқарушы) осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген есептілікке қосымша осы қаулының 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес есептілікті уәкілетті органға электрондық форматта, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқарушылар (бұдан әрі – ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры) осы қаулының 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларына сәйкес есептілікті уәкілетті органға электрондық форматта, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей қосымша ұсынады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен жасалған активтерді инвестициялық басқару шартына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарған жағдайда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес есептілікті бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының активтері және басқарудағы зейнетақы активтері бойынша жеке-жеке ұсынады.
Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – брокерлер және (немесе) дилерлер) осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген есептілікке қосымша осы қаулының 19, 21және 24-қосымшаларына сәйкес есептілікті уәкілетті органға электрондық форматта, ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар осы қаулының 20, 22, 23, 25-қосымшаларына сәйкес есептілікті уәкілетті органға электрондық форматта, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей қосымша ұсынады.
Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензиясына ие ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органға осы қаулының 22, 23, 24, 25-қосымшаларына сәйкес есептілікті ұсынбайды.

Банки второго уровня обладающие лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, не представляют в уполномоченный орган отчетность в соответствии с приложениями 2, 3, 4, 5, 23 к настоящему постановлению.
Финансовые агентства, Национальный оператор почты, обладающие лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, не представляют в уполномоченный орган отчетность в соответствии с приложениями 2, 3, 4, 5 к настоящему постановлению.
Брокеры и (или) дилеры, обладающие лицензией с правом ведения счетов в качестве номинального держателя, дополнительно представляют в уполномоченный орган в электронном формате, ежеквартально, не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность в соответствии с приложениями 26 и 27 к настоящему постановлению.
Золотовалютные активы уполномоченного органа и активы Национального фонда Республики Казахстан, переданные в доверительное управление, не указываются управляющими инвестиционным портфелем при заполнении форм, установленных приложениями 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17 и 18 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по статистике
А. Смаилов
25 сентября 2013 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Перечень отчетности организаций, осуществляющих управление
инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую
деятельность
Отчетность организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность, включает в себя:
1) отчет о ценных бумагах, приобретенных за счет собственных активов;
2) отчет об операциях "обратное РЕПО" и "РЕПО", совершенных за счет собственных активов;
3) отчет о вкладах и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, размещенных за счет собственных активов;
4) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц;
5) сведения по инвестиционным фондам;
6) отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов клиентов;
7) отчет о структуре иного имущества инвестиционного фонда;

Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензияларына ие екінші деңгейдегі банктер уәкілетті органға осы қаулының 2, 3, 4, 5, 23-қосымшаларына сәйкес есептілікті ұсынбайды.
Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензияларына ие қаржылық агенттіктер, Ұлттық почта операторы уәкілетті органға осы қаулының 2, 3, 4, 5-қосымшаларына сәйкес есептілікті ұсынбайды.
Номиналды ұстаушы ретінде шоттарды жүргізу құқығымен лицензиясы бар брокерлер және (немесе) дилерлер осы қаулының 26 және 27-қосымшаларына сәйкес жасалған есептерді уәкілетті органға электрондық форматта, тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей қосымша ұсынады.
Инвестициялық портфельді басқарушылар осы қаулының 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларында белгіленген нысандарды толтыру кезінде сенімгерлікпен басқаруға берілген уәкілетті органның алтынвалюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін көрсетпейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 7 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттiгiнiң төрағасы
Ә. Смайылов _________________
2013 жылғы 25 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
1-қосымша
Инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі
Инвестициялық портфельді басқаруды, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есептілігінде мыналар қамтылады:
1) меншікті активтер есебінен сатып алынған бағалы қағаздар туралы есеп;
2) меншікті активтер есебінен жасалған "кері РЕПО" және "РЕПО" операциялары туралы есеп;
3) екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттарда меншікті активтер есебінен орналастырылған салымдар мен ақша туралы есеп;
4) басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп;
5) инвестициялық қорлар жөніндегі мәліметтер;
6) клиенттердің активтері есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп;
7) инвестициялық қордың өзге мүлкінің құрылымы туралы есеп;

8) отчет об инвестициях инвестиционного фонда в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами;
9) отчет о стоимости пенсионных активов;
10) отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов;
11) отчет о соблюдении организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, пруденциального норматива "Лимиты инвестирования";
12) отчет об объемах пенсионных накоплений и количестве вкладчиков/получателей добровольных пенсионных взносов;
13) отчет о пенсионных выплатах;
14) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов;
15) отчет о совершенных сделках по инвестированию собственных активов;
16) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов в производные финансовые инструменты;
17) отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов с аффилированными лицами;
18) отчет о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан;
19) сведения об организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан;
20) отчет о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг;
21) отчет о сделках с производными финансовыми инструментами;
22) отчет о совершенных сделках с аффилированными лицами;
23) отчет об остатках денег, находящихся на счетах брокера;
24) отчет об оказании услуг брокером и (или) дилером;
25) отчет о ценных бумагах, находящихся в номинальном держании;
26) отчет о ценных бумагах, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства, находящихся в номинальном держании.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о ценных бумагах, приобретенных за счет собственных активов
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: на "___" ________20__года
Индекс: 1- RCB_CBSA
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем; брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
________________________________________________
(полное наименование организации)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
Количество ценных бумаг
всего
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в репо
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан
1.1.
2
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
2.1.
ценные бумаги банков второго уровня

8) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялық қордың инвестициялары туралы есеп;
9) зейнетақы активтерінің құны туралы есеп;
10) зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп;
11) инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың "Инвестициялау лимиттері" пруденциалдық нормативін сақтауы туралы есеп;
12) зейнетақы жинақтарының көлемі және ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының/алушыларының саны туралы есеп;
13) зейнетақы төлемдері туралы есеп;
14) клиенттердің активтерін инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
15) меншікті активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
16) клиенттердің активтерін және меншікті активтерді туынды қаржы құралдарына инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп;
17) клиенттердің активтерін және меншікті активтерді инвестициялау бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
18) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығында жасалған (тіркелген) қаржы құралдарымен мәмілелер (операциялар) туралы есеп;
19) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензиясына ие ұйым туралы мәліметтер;
20) бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында жасалған қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп;
21) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп;
22) үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
23) брокердің шоттарындағы ақша қалдығы туралы есеп;
24) брокердің және (немесе) дилердің қызмет көрсетуі туралы есеп;
25) номиналды ұстаудағы бағалы қағаздар туралы есеп;
26) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, номиналды ұстаудағы бағалы қағаздар туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Меншікті активтер есебінен сатып алынған бағалы қағаздар туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________
Индекс: 1- RCB_CBSA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар; брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кеш емес
Нысан
_____________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
(мың теңгемен)
р/с №
Эмитенттің атауы
Эми тенттің елі
Бағалы қағаз түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмiрi немесе халықаралық сәйкестендіру нөмiрi
Бағалы қағаздардың саны
барлы ғы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде репо-ға берілген бағалы қағаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
1.1.
2
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
2.1.
екiншi деңгейдегі банктердің бағалы қағаздары

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о ценных бумагах, приобретенных за счет собственных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, брокером и (или) дилером по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 2 и 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги и страна его резидентства.
6. В графе 4 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа.
7. В графе 5 указывается национальный идентификационный номер (в отношении иностранных ценных бумаг – международный идентификационный номер (ISIN), в отношении прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению – идентификатор прав требования).
8. В графе 6 указывается количество приобретенных ценных бумаг в штуках. Долговые финансовые инструменты указываются в штуках с учетом номинальной стоимости одной ценной бумаги.
9. В графе 7 указывается количество обремененных ценных бумаг на отчетную дату.
10. В графе 8 указывается количество обремененных ценных бумаг, переданных в репо на отчетную дату.
11. В графах 9 и 14 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
12. В графе 10 указывается цена, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)), в тенге. В случае оплаты приобретения ценной бумаги в иностранной валюте данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки.
13. В графе 11 указывается дата первоначального признания в бухгалтерском учете.

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Меншікті активтер есебінен сатып алынған бағалы қағаздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы, брокер және (немесе) дилер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2 және 3-бағандарда бағалы қағаз эмитентінің атауы және оның резиденттік елі көрсетіледі.
6. 4-бағанда типі көрсетіле отырып, сатып алынған бағалы қағаз түрі көрсетіледі.
7. 5-бағанда ұлттық сәйкестендіру нөмірі (шетелдік бағалы қағаздарға қатысты - халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN), айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарына қатысты – талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші) көрсетіледі.
8. 6-бағанда данамен сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздар бір бағалы қағаздың номиналды құны ескеріле отырып, данамен көрсетіледі.
9. 7-бағанда есепті күнге ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда есепті күнге репо-ға берілген, ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі.
11. 9 және 14-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
12. 10-бағанда мәміленің теңгемен жүзеге асырылғанын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі (SWIFT) бойынша алынған растау) көрсетілген баға көрсетіледі. Бағалы қағазды сатып алу шетел валютасымен төленген жағдайда осы сома мәміле жасау күнінде қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі.
13. 11-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылу күні көрсетіледі.

14. В графе 12 указывается дата погашения долговых ценных бумаг.
15. В графе 13 указывается покупная стоимость ценных бумаг, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу, и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового).
16. Графы 14 и 15 заполняются по долговым ценным бумагам. В графе 15 указывается денежное выражение стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Сумма указывается в валюте выпуска.
17. В графе 16 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете.
18. В графе 17 указывается неамортизированная часть дисконта (со знаком минус) или премии (в абсолютном выражении).
19. В графе 18 указывается начисленные, но не полученные вознаграждения, при заполнении данной графы по долговым ценным бумагам - указывается купон, по акциям указываются дивиденды.
20. В графе 19 указывается положительная или отрицательная корректировка.
21. В графе 20 указывается стоимость обремененных ценных бумаг, указанная в бухгалтерском учете.
22. В графе 21 указывается стоимость ценных бумаг, обремененных договорами репо, указанная в бухгалтерском учете.
23. В графе 22 указывается размер резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном выражении.
24. В графе 23 указывается категория ценной бумаги "учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", "учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" или "учитываемые по амортизированной стоимости".
25. При заполнении граф 24 и 25 указывается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8318. При отсутствии рейтинга в графах 24 и 25 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.

14. 12-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу күні көрсетіледі.
15. 13-бағанда агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақыны және комиссияны қосқандағы тікелей сатып алуға байланысты шығыстарды, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аударым бойынша банк қызметтерін қосқанда, сатып алушының сатушыға төлеген шамасына азайтылған бағалы қағаздардың сатып алу құны (мұндай бар болғанда) көрсетіледі.
16. 14 және 15-бағандар борыштық бағалы қағаздар бойынша толтырылады. 15-бағанда борыштық облигацияның оны шығару кезінде айқындалған, купондық облигация бойынша пайыздармен көрінетін сыйақы есептелетін құнының ақшалай көрінісі, сондай-ақ борыштық облигацияны ұстаушыға оны өтеу кезінде төленуге тиіс сома көрсетіледі. Сомасы шығарылым валютасымен көрсетіледі.
17. 16-бағанда бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
18. 17-бағанда дисконттың (алу белгісімен) немесе сыйлықақының (абсолюттік көрінісінде) амортизацияланбаған бөлігі көрсетіледі.
19. 18-бағанда есептелген, бірақ алынбаған сыйақы көрсетіледі, осы бағанды толтыру кезінде борыштық бағалы қағаздар бойынша – купон көрсетіледі, акциялар бойынша дивидендтер көрсетіледі.
20. 19-бағанда оң немесе теріс түзету көрсетіледі.
21. 20-бағанда ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
22. 21-бағанда репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
23. 22-бағанда қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері көрсетіледі. Резервтер (провизиялар) қосу белгісімен абсолютті шамада көрсетіледі.
24. 23-бағанда бағалы қағаздың "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есептелетін", "пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша есептелетін" немесе "амортизацияланған құны бойынша есептелетін" санаты көрсетіледі.
25. 24 және 25-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең аз рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингілік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 24 және 25-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об операциях "обратное РЕПО" и "РЕПО", совершенных за счет собственных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, брокером и (или) дилером и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается вид ценной бумаги, переданной и (или) приобретенной по операциям "РЕПО" и (или) "обратное РЕПО", с указанием ее типа.
6. В графе 6 указывается количество переданных и (или) приобретенных ценных бумаг по операциям "РЕПО" и (или) "обратное РЕПО".
7. В графе 7 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
8. При заполнении граф 14 и 15 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, Fitch Ratings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 14 и 15 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
9. В графах 16 и 17 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 16 и 17 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о вкладах и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций,
размещенных за счет собственных активов
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 3- RCB_Vklady_SA
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем; брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование банка
Рейтинг
Валюта вклада
Дата заключения и номер договора банковского вклада
Срок вклада (в днях)
на дату размещения вклада
на отчетную дату
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Деньги на счетах в банках второго уровня
1.1.
2
Вклады до востребования
2.1.
3
Срочные вклады
3.1.
4
Условные вклады
4.1.
5.
Деньги на счетах в организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5.1.
6
Всего
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по вкладу (в процентах годовых)
Сумма основного долга по вкладу
Балансовая стоимость вклада
Справочно: сформирован-
ные резервы (провизии)
Примечание
в тенге
в иностран-
ной валюте
всего
в том числе начисленное вознаграждение по вкладу
9
10
11
12
13
14
15
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ _____
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет о вкладах
и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих отдельные виды
банковских операций, размещенных
за счет собственных активов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о вкладах и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, размещенных за счет собственных активов

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Меншікті активтер есебінен жасалған "кері РЕПО" және "РЕПО" операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы, брокер және (немесе) дилер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда типі көрсетіле отырып, "кері РЕПО" және "РЕПО" операциялары бойынша берілген және (немесе) сатып алынған бағалы қағаз түрі көрсетіледі.
6. 6-бағанда "кері РЕПО" және "РЕПО" операциялары бойынша берілген және (немесе) сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі.
7. 7-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
8. 14 және 15-бағандарды толтыру кезінде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтингілік агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 14 және 15-бағандарда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
9. 16 және 17-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы ресми тізімінің санаты болмаған кезде 16 және 17-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы
шоттарда меншікті активтер есебінен орналастырылған
салымдар мен ақша туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 3- RCB_Vklady_SA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар; брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кеш емес
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
р/с
Банктің атауы
Рейтингі
Салым валютасы
Банктік салым шартының жасалған күні мен нөмірі
Салым мерзiмi (күнмен)
салым орналастырылған күндегі
есепті күнгі
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Екінші деңгейдегі банктердегі шоттардағы ақша
1.1.
...
2
Талап етуге дейінгі салымдар
2.1.
...
3
Мерзiмдi салымдар
3.1.
...
4
Шартты салымдар
4.1.
...
5.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттардағы ақша
5.1.
...
6
Барлығы
кестенiң жалғасы:
Салым бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайыздармен)
Салым бойынша негізгі борыш сомасы
Салымның баланстық құны
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар)
Ескерту
теңгемен
шетел валютасымен
барлығы
оның ішінде салым бойынша есептелген сыйақы
9
10
11
12
13
14
15
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________.
мөр орны
"Екінші деңгейдегі банктердегі
және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
ағымдағы шоттарда меншікті активтер
есебінен орналастырылған салымдар мен
ақша туралы есеп" әкімшілік деректер
жинауға арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы
шоттарда меншікті активтер есебінен орналастырылған салымдар
мен ақша туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о вкладах и деньгах на текущих счетах в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, размещенных за счет собственных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, брокером и (или) дилером и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении граф 3 и 4 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 3 и 4 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан.
6. В графе 5 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
7. В графе 8 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации.
8. В графах 10 и 11 указывается сумма размещения собственных активов во вклад в Национальном Банке Республики Казахстан, в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций. В случае размещения активов во вклад в иностранной валюте заполняется графа 11 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графе 10, в случае размещения активов во вклад в национальной валюте - тенге заполняется графа 10.
9. Если имеются ограничения права собственности на вклад, то в графе 15 проставляется слово "да".
10. Таблица заполняется с указанием суммы вкладов и денег отдельно по каждой валюте, банку второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттарда меншікті активтер есебінен орналастырылған салымдар мен ақша туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы, брокер және (немесе) дилер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Нысан мың теңгемен ұсынылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3 және 4-бағандарды толтыру кезінде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтингілік агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының бірі берген екінші деңгейдегі банктің рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 3 және 4-бағандарда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды.
6. 5-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
7. 8-бағанда банктік салым шарты бойынша салымның мерзімі көрсетіледі, салым мерзімі ұзартылған жағдайда ұзартылған мерзімі ескеріліп көрсетіледі.
8. 10 және 11-бағандарда меншікті активтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде, екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастыру сомасы көрсетіледі. Активтер шетел валютасындағы салымға орналастырылған жағдайда баламасы ұлттық валюта – теңгемен 10-бағанда бір мезгілде көрсетіле отырып, 11-баған толтырылады, активтер ұлттық валюта – теңгедегі салымға орналастырылған жағдайда 10-баған толтырылады.
9. Егер салымға меншік құқығын шектеулер болса, онда 15-бағанда "иә" деген сөз қойылады.
10. Кесте салымдар мен ақша сомасы көрсетіле отырып және әрбір валюта, екінші деңгейдегі банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бойынша жеке-жеке толтырылады.

3.1.1.
...
3.2.
привилегированные акции
3.2. 1
...
4.
Всего
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об инвестициях в
капитал других юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, брокером и (или) дилером и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации в капитал ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
6. Все данные Формы представляются по характеру деятельности юридического лица, в капитале которых участвует организация.
7. В графе 3 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
8. В графе 4 указывается балансовая стоимость инвестиций в капитал других юридических лиц, отраженная в бухгалтерском учете.
9. В графе 5 указывается сумма дивидендов, начисленных по инвестициям в капитал других юридических лиц.
10. В графе 6 указывается количество приобретенных акций.
11. В графе 8 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете.
12. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения по инвестиционным фондам
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 5 - RCB_IF
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
Наименование инвестиционного фонда
Количество паев, находящихся в обращении
Расчетная стоимость пая (для паевого инвестиционного фонда)
Доходность пая (для паевого инвестиционного фонда), в % годовых
Стоимость акций (для акционерного инвестиционного фонда)
Количество пайщиков юридических лиц (для паевого инвестиционного фонда)
Количество пайщиков физических лиц (для паевого инвестиционного фонда)
Примечание
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения по инвестиционным фондам"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Сведения по инвестиционным фондам

3.1.1.
...
3.2.
артықшылықты акциялар
3.2. 1.
...
4.
Барлығы
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________.
мөр орны
"Басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялар
туралы есеп" әкімшілік деректер
жинауға арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы, брокер және (немесе) дилер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда ұйымның қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанның барлық деректері ұйым капиталына қатысатын заңды тұлға қызметінің сипаты бойынша ұсынылады.
7. 3-бағанда сатып алу күніндегі акциялардың сатып алу құны көрсетіледі.
8. 4-бағанда басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың бухгалтерлік есепте көрсетілген баланстық құны көрсетіледі.
9. 5-бағанда басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша есептелген дивиденттер сомасы көрсетіледі.
10. 6-бағанда сатып алынған акциялардың саны көрсетіледі.
11. 8-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күні көрсетіледі.
12. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Инвестициялық қорлар жөніндегі мәліметтер Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 5- RCB_IF
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кеш емес
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
Инвестициялық қордың атауы
Айналыстағы пайлар саны
Пайдың есептеу құны (инвестициялық пай қоры үшін)
Пай кірістілігі (инвестициялық пай қоры үшін), жылдық %-бен
Акциялар құны (акционерлік инвестициялық қор үшін )
Заңды тұлғалар пайшыларының саны (инвестициялық пай қоры үшін)
Жеке тұлғалар пайшыларының саны (инвестициялық пай қоры үшін)
Ескерту
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________.
мөр орны
"Инвестициялық қорлар
жөніндегі мәліметтер" әкімшілік
деректер жинауға арналған
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Инвестициялық қорлар жөніндегі мәліметтер

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Сведения по инвестиционным фондам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 5 заполняется по формуле ((Р1/Р2-1)/N х 365 дней х 100), где:
P1 - расчетная стоимость пая на конец отчетного периода (графа 4);
P2 - расчетная стоимость пая на начало отчетного периода (графа 3);
N - количество дней в отчетном периоде.
6. Графы 3, 4, 5 и 6 отражаются с 4-мя знаками после запятой.
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля,
приобретенного за счет активов клиентов
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 6 - RCB_СП_client
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_____________________________________________________
(наименование Организации)
Таблица 1
Ценные бумаги, приобретенные за счет активов клиентов
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование инвестицион-
ного фонда / эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Национальный идентификацион-
ный номер или международ-
ный идентификацион-
ный номер
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость
Валюта платежа
всего
в том числе обремененные ценные бумаги
валюта
стоимость одной ценной бумаги
обременен-
ные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, передан-
ные в РЕПО
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Итого по инвестиционным фондам
1.1.
2.
Итого по всем прочим клиентам
2.1.
Всего:
продолжение таблицы:
Цена покупки за одну ценную бумагу
Период
Покупная стоимость ценной бумаги
Балансовая стоимость ценных бумаг
дата постановки на учет
дата погашения
Всего
в том числе обремененные ценные бумаги
Справочно: сформирован-
ные резервы (провизии)
всего (в тенге)
в том числе начисленное вознаграждение
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в РЕПО
12
13
14
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Рейтинг
Категория списка фондовой биржи
Текущая купонная ставка в портфеле
на дату постановки на учет
на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
21
22
23
24
25
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Таблица 2
Ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного
РЕПО" за счет активов клиентов
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование инвестицион-
ного фонда / эмитента
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Национальный идентификацион-
ный номер или международный идентификацион-
ный номер
Коли-
чество ценных бумаг (штук)
Валюта номиналь-
ной стоимости
Валюта сделки
Цена открытия за одну ценную бумагу
всего (в тенге)
в валюте номиналь-
ной стоимости
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Итого по инвестицион-
ным фондам
1.1.
2.
Итого по всем прочим клиентам
2.1.
Всего:
продолжение таблицы:
Цена закрытия за одну ценную бумагу
Период
Балансовая стоимость ценных бумаг
Ставка доходности по операции
Рейтинг
Категория списка фондовой биржи
всего (в тенге)
в валюте номиналь-
ной стоимости
Дата открытия операции
Дата закрытия операции
на дату постанов-
ки на учет
на отчетную дату
на дату постановки на учет
на отчетную дату
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Таблица 3
Вклады в банках второго уровня
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование инвестицион-
ного фонда / банка
Рейтинг банка
Валюта вклада
Дата заключения и номер договора банковского вклада
Срок вклада (в днях)
Период выплаты вознаграждения
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
на дату размещения вклада
на отчетную дату
дата
номер
периодич-
ность
Дата
номиналь-
ная
эффектив-
ная
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Итого по инвестицион-
ным фондам
1.1.
2.
Итого по всем прочим клиентам
2.1.
Всего:
продолжение таблицы:
Сумма основного долга по вкладу
Балансовая стоимость
Справочно: сформированные резервы (провизии)
Всего (в тенге)
иностранной валюте
всего
в том числе, начисленное вознаграждение
13
14
15
16
17
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________________ ________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет о структуре
инвестиционного портфеля, приобретенного
за счет активов клиентов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля,
приобретенного за счет активов клиентов

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Инвестициялық қорлар жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5-баған формула бойынша (Р1/Р2-1)/N х 365 күн х 100) толтырылады, мұнда:
P1 - есепті кезеңнің соңындағы пайдың есептеу құны (4-баған);
P2 - есепті кезеңнің басындағы пайдың есептеу құны (3-баған);
N - есепті кезеңдегі күндер саны.
6. 3, 4, 5 және 6-бағандар үтірден кейін 4 таңбамен көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Клиенттердің активтері есебінен сатып алынған инвестициялық
портфельдің құрылымы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 6-RCB_СП_client
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кеш емес
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
1-кесте
Клиенттердің активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
(мың теңгемен)
р/с
Инвестициялық қордың/ эмитенттiң атауы
Эмитенттiң елі
Бағалы қағаз түрi
Ұлттық сәйкестендіру нөмiрi немесе халықаралық сәйкестендiру нөмiрi
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Номиналды құны
Төлем валютасы
барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
валютасы
бір бағалы қағаздың құны
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде РЕПО-ға берілген бағалы қағаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Инвестициялық қорлар бойынша жиынтығы
1.1.
...
2
Өзге клиенттер бойынша жиынтығы
2.1.
...
Барлығы:
кестенiң жалғасы:
Бір бағалы қағаз үшін сатып алу құны
Кезеңі
Бағалы қағаздың сатып алу құны
Бағалы қағаздардың баланстық құны
есепке қойылған күн
өтелген күн
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер (провизиялар)
барлығы (теңгемен)
оның ішінде есептелген сыйақы
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде РЕПО-ға берілген бағалы қағаздар
12
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенiң жалғасы:
Рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
Портфельдегі ағымдағы купондық мөлшерлемесі
есепке қойылған күндегі
есепті күндегі
есепке қойылған күндегі
есепті күндегі
21
22
23
24
25
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________.
мөр орны
2-кесте
Клиенттердің активтері есебінен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сатып алынған бағалы қағаздар
(мың теңгемен)
р/с
Инвестициялық қордың / эмитенттiң атауы
Эмитенттiң елі
Бағалы қағаз түрi
Ұлттық сәйкестендіру нөмiрi немесе халықаралық сәйкестендiру нөмiрi
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Номиналды құнының валютасы
Мәміленің валютасы
Бір бағалы қағаз үшін ашу бағасы
барлығы (теңгемен)
номиналды құнының валютасымен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Инвестициялық қорлар бойынша жиынтығы
1.1.
...
2
Барлық өзге клиенттер бойынша жиынтығы
2.1.
...
Барлығы:
кестенiң жалғасы:
Бір бағалы қағаз үшін жабу бағасы
Кезеңі
Бағалы қағаздардың баланстық құны
Операция бойынша кірістілік мөлшерлемесі
Рейтингі
Қор биржасы тізімінің санаты
барлығы (теңгемен)
номиналды құнының валютасымен
Операция ашылған күн
Операция жабылған күн
есепке қойылған күндегі
есепті күндегі
есепке қойылған күндегі
есепті күндегі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________.
мөр орны
3-кесте
Екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
(мың теңгемен)
р/с
Инвестициялық қордың / эмитенттiң атауы
Банктің рейтингі
Салым валютасы
Банктік салым шартының жасалған күні мен нөмірі
Салым мерзiмi (күнмен)
Сыйақы төлеу кезеңі
Сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайыздармен)
салым орналастырылған күндегі
есепті күнгі
күні
нөмірі
кезеңділігі
күні
номиналды
тиімді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Инвестициялық қорлар бойынша жиынтығы
1.1.
...
2
Барлық өзге клиенттер бойынша жиынтығы
2.1.
...
Барлығы:
кестенiң жалғасы:
Салым бойынша негізгі борыш сомасы
Баланстық құны
Анықтама үшін: қалыптастырылған резервтер
Барлығы (теңгемен)
шетел валютасымен
барлығы
оның ішінде есептелген сыйақы
13
14
15
16
17
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________.
мөр орны
"Клиенттердің активтері
есебінен сатып алынған
инвестициялық портфельдің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректер жинауға
арналған нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Клиенттердің активтері есебінен сатып алынған инвестициялық
портфельдің құрылымы туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов клиентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
По таблице 1:
5. Графа 2 заполняется следующим образом: по инвестиционным фондам указывается наименование инвестиционного фонда и эмитента, по прочим клиентам указывается наименование эмитента.
6. В графе 4 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа.
7. В графе 6 указывается количество приобретенных ценных бумаг.
8. В графах 9 и 11 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
9. Графа 10 заполняется по долговым ценным бумагам.
10. В графе 12 указывается цена, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)). В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки.
11. В графе 13 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете.
12. В графе 14 указывается срок погашения долговых ценных бумаг.
13. В графе 15 указывается покупная стоимость финансовых инструментов, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового).
14. В графе 16 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете.
15. При заполнении граф 21 и 22 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 21 и 22 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 21 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Клиенттердің активтері есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-кесте бойынша:
5. 2-баған инвестициялық қорлар бойынша инвестициялық қордың және эмитенттің атауы көрсетіледі, өзге клиенттер бойынша эмитенттің атауы көрсетіледі.
6. 4-бағанда типі көрсетіле отырып, сатып алынған бағалы қағаз түрі көрсетіледі.
7. 6-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі.
8. 9 және 11-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
9. 10-баған борыштық бағалы қағаздар бойынша толтырылады.
10. 12-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, ақпарат аудару мен төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі (SWIFT) бойынша алынған растау) көрсетілген баға көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазға шетел валютасымен ақы төленген жағдайда бұл сома мәміле жасалған күні қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі.
11. 13-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күні көрсетіледі.
12. 14-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі.
13. 15-бағанда агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақылар мен комиссияларды, қор биржаларының алымдарын қосқанда, сатып алуға тікелей байланысты шығыстарды қоса алғандағы қаржы құралдарының сатып алу құны, сондай-ақ аудару бойынша банк қызметтері және сатып алушы сатушыға төлеген пайызға азайтылған шамасы (мұндай бар болса) көрсетіледі.
14. 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген бағалы қағаздар құны көрсетіледі.
15. 21 және 22-бағандарды толтыру кезінде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтингілік агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 21 және 22-бағандарда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 21-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі рейтингі көрсетіледі.

16. В графах 23 и 24 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 23 и 24 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 23 отражается категория списка фондовой биржи на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.
17. В графе 25 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы.
18. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.
19. В Форме не указываются ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов.
20. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
По таблице 2:
21. Графа 2 заполняется следующим образом: по инвестиционным фондам указывается наименование инвестиционного фонда и эмитента, по прочим клиентам указывается наименование эмитента.
22. В графе 4 указывается вид ценной бумаги, приобретенной по операциям "обратное РЕПО", с указанием ее типа.
23. В графах 7 и 8 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
24. В графах 9 и 10 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции "обратного "РЕПО". В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте заполняются графы 10 и 12 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графах 9 и 11, в случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте - тенге заполняются графы 9 и 11.
25. В графе 15 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете.
26. При заполнении граф 17 и 18 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 17 и 18 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 17 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.

16. 23 және 24-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы ресми тізімінің санаты болмаған кезде 23 және 24-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 23-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі қор биржасы тізімінің санаты көрсетіледі.
17. 25-бағанда есеп беру күніндегі борыштық қаржы құралдары бойынша купондық мөлшерлемесі көрсетіледі.
18. Нысан әрбір инвестициялық қордың бөлігінде және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиенттер бойынша толтырылады.
19. Нысанда зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
20. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
2-кесте бойынша:
21. 2-баған инвестициялық қорлар бойынша инвестициялық қордың және эмитенттің атауы көрсетіледі, өзге клиенттер бойынша эмитенттің атауы көрсетіледі.
22. 4-бағанда типі көрсетіле отырып, "кері РЕПО" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаз түрі көрсетіледі.
23. 7 және 8-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
24. 9 және 10-бағандарда "кері РЕПО" операциясының жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта көрсетілген үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі дәлдікпен бағасы көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазға шетел валютасымен ақы төленген жағдайда баламасы ұлттық валюта – теңгемен 9 және 11-бағандарда бір мезгілде көрсетіле отырып, 10 және 12-бағандар толтырылады, сатып алынған бағалы қағазға ұлттық валюта – теңгемен ақы төленген жағдайда 9 және 11-бағандар толтырылады.
25. 15-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
26. 17 және 18-бағандарды толтыру кезінде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтингілік агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, акциялар бойынша эмитенттің рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 17 және 18-бағандарда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 17-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі рейтингі көрсетіледі.

27. В графах 19 и 20 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 19 и 20 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 19 отражается категория на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.
28. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.
29. В Форме не указываются ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного РЕПО" за счет пенсионных активов.
30. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
По таблице 3:
31. Графа 2 заполняется следующим образом: по инвестиционным фондам указывается наименование инвестиционного фонда и банка, по прочим клиентам указывается наименование банка.
32. При заполнении граф 3 и 4 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. В случае отсутствия рейтинга в графах 3 и 4 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан.
33. В графе 5 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
34. В графе 8 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации.
35. В графах 9 и 10 дата и периодичность выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада.
36. В графах 13 и 14 указывается сумма размещения активов клиентов во вклад в Национальном Банке Республики Казахстан и в банках второго уровня. В случае размещения пенсионных активов во вклад в иностранной валюте заполняется графа 14 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графе 13, в случае размещения пенсионных активов во вклад в национальной валюте - тенге заполняется графа 13.
37. Таблица заполняется с указанием суммы вкладов отдельно по каждому банку и по каждой валюте вклада.
38. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.

27. 19 және 20-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы ресми тізімінің санаты болмаған кезде 19 және 20-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 19-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі қор биржасы тізімінің санаты көрсетіледі.
28. Нысан әрбір инвестициялық қордың бөлігінде және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиенттер бойынша толтырылады.
29. Нысанда зейнетақы активтері есебінен "кері РЕПО" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
30. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
3-кесте бойынша:
31. 2-баған инвестициялық қорлар бойынша инвестициялық қордың және эмитенттің атауы көрсетіледі, өзге клиенттер бойынша эмитенттің атауы көрсетіледі.
32. 3 және 4-бағандарды толтыру кезінде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтингілік агенттіктерінің немесе олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының бірі берген екінші деңгейдегі банктің рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 3 және 4-бағандарда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды.
33. 5-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
34. 8-бағанда банктік салым шарты бойынша салымның мерзімі көрсетіледі, салым мерзімі ұзартылған жағдайда ұзартылған мерзімі ескеріліп көрсетіледі.
35. 9 және 10-бағандарда жинақталған сыйақы төлемінің күні мен кезеңділігі банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.
36. 13 және 14-бағандарда клиенттердің активтерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымға орналастыру сомасы көрсетіледі. Зейнетақы активтері шетел валютасындағы салымға орналастырылған жағдайда баламасы ұлттық валюта – теңгемен 13-бағанда бір мезгілде көрсетіле отырып, 14-баған толтырылады, зейнетақы активтері ұлттық валюта – теңгедегі салымға орналастырылған жағдайда 13-баған толтырылады.
37. Кесте әрбір банк бойынша және салымның әрбір валютасы бойынша жеке-жеке салымдар сомасы көрсетіле отырып толтырылады.
38. Нысан әрбір инвестициялық қордың бөлігінде және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиенттер бойынша толтырылады.

39. В Форме не указываются вклады, размещенные за счет пенсионных активов.
40. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре иного имущества инвестиционного фонда
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 7-RCB_PROPERTY
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
__________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование инвестиционного фонда
Наименование имущества
Стоимость приобретения
Балансовая стоимость
Примечание
1
2
3
4
5
6
1.
х
Земельные участки
1.1.
2
х
Здания и сооружения
2.1.
3.
х
Строящиеся и реконструируемые объекты недвижимого имущества
3.1.
4.
х
Проектно-сметная документация
4.1.
5
х
Права землепользования и недропользования
5.1.
Всего
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет о структуре
иного имущества инвестиционного фонда"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о структуре иного имущества инвестиционного фонда
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре иного имущества инвестиционного фонда" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.

39. Нысан зейнетақы активтері есебінен орналастырылған салымдар көрсетілмейді.
40. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Инвестициялық қордың өзге мүлкінің құрылымы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 7-RCB_PROPERTY
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар; брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кеш емес
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
р/с №
Инвестициялық қордың атауы
Мүліктің атауы
Сатып алу құны
Баланстық құны
Ескерту
1
2
3
4
5
6
1.
х
Жер телімдері
1.1.
...
2
х
Үйлер мен ғимараттар
2.1.
...
3.
х
Жылжымайтын мүліктің салынып жатқан және қалпына келтіріліп жатқан объектілері
3.1.
...
4.
х
Жобалау-сметалық құжаттама
4.1.
...
5
х
Жерді пайдалану және жер қойнауын пайдалану құқықтары
5.1.
...
...
Барлығы
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "____" __________.
мөр орны
"Инвестициялық қордың өзге
мүлкінің құрылымы туралы
есеп" әкімшілік деректер
жинауға арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Инвестициялық қордың өзге мүлкінің құрылымы туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Инвестициялық қордың өзге мүлкінің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысан мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.

4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указываются сведения, которые оцениваются по фактическим затратам. Затраты, понесенные при совершении сделки (непосредственно связанные с приобретением иного имущества), в том числе вознаграждения и комиссионные вознаграждения, уплаченные агентам, поставщикам, а также банковские расходы по переводу включаются в стоимость данного имущества. В стоимость иного имущества на данную дату также включается вознаграждение, начисленное за период до момента приобретения (при наличии такового).
6. В графе 5 указывается стоимость имущества, отраженного в бухгалтерском учете.
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об инвестициях инвестиционного фонда в капитал юридических лиц,
не являющихся акционерными обществами
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 8-RCB_IKDU_client
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
__________________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование инвестиционного фонда / юридического лица
Покупная стоимость (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость (в тысячах тенге)
Доля в уставном капитале эмитента (%)
Дата приобретения
1
2
3
4
5
6
1.
Итого по инвестиционным фондам
1.1.
1.2.
...
2.
Итого по всем прочим клиентам
2.1.
2.2.
...
Всего:
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет об инвестициях инвестиционного
фонда в капитал юридических лиц,
не являющихся акционерными обществами"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвестициях инвестиционного фонда в капитал юридических лиц,
не являющихся акционерными обществами

4. Нысанға бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер мен орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда нақты шығындар бойынша бағаланатын мәліметтер көрсетіледі. Мәміле жасалған кезде келтірілген шығындар (өзге мүлікті сатып алуға тікелей байланысты), оның ішінде агенттерге, жеткізушілерге төленген сыйақылар мен комиссиялық сыйақылар, сондай-ақ ақша аудару жөніндегі банк шығыстары осы мүліктің құнына кіргізіледі. Осы күнгі өзге мүліктің құнына сондай-ақ сатып алған кезге дейінгі кезеңде есептелген сыйақы кіргізіледі (мұндай болса).
6. 5-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген мүліктің құны көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялық қордың инвестициялары туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 8-RCB IKDU client
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
Р/с №
Инвестициялық қордың /заңды тұлғаның атауы
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (мың теңгемен)
Эмитенттің жарғылық капиталындағы үлесі (%)
Сатып алу күні
1
2
3
4
5
6
1.
Инвестициялық қорлар бойынша жиынтығы
1.1.
1.2.
...
2.
Барлық басқа клиенттер бойынша жиынтығы
2.1.
2.2.
...
Барлығы:
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөр орны
"Акционерлік қоғам болып
табылмайтын заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялық
қордың инвестициялары туралы
есеп" әкімшілік деректер
жинауға арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялық қордың инвестициялары туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об инвестициях инвестиционного фонда в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 2 заполняется следующим образом: по инвестиционным фондам указывается наименование инвестиционного фонда и юридического лица, по прочим клиентам указывается наименование юридического лица.
6. В графе 3 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. В графе 4 указывается стоимость инвестиций, отраженная в бухгалтерском учете.
8. Форма заполняется в разрезе каждого инвестиционного фонда и по всем клиентам, не являющимся инвестиционным фондом.
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о стоимости пенсионных активов
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 9-RCB_PA
Периодичность: ежемесячная
Представляют: добровольный накопительный пенсионный фонд
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________________________________________
(наименование Организации)
(в тенге)
№ п/п
Показатель
дата, месяц, год
дата, месяц, год
1.
2.
3.
1.
Остаток на инвестиционных счетах на начало дня, в том числе:
1.1
в тенге
1.2
в иностранных валютах
2.
Поступило денег на инвестиционные счета на конец дня, в том числе:
2.1
в тенге
2.2
в иностранных валютах
3.
Выбыло денег с инвестиционных счетов на конец дня, в том числе:
3.1
в тенге
3.2
в иностранных валютах
4.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер "Акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялық қордың инвестициялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ұйым ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысан мың теңгемен беріледі. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-баған инвестициялық қорлар бойынша инвестициялық қордың және эмитенттің атауы көрсетіледі, өзге клиенттер бойынша эмитенттің атауы көрсетіледі.
6. 3-бағанда акцияның сатып алу күніндегі сатып алу құны көрсетіледі.
7. 4-бағанда указывается бухгалтерлік есепте көрсетілген инвестициялар құны көрсетіледі.
8. Нысан әрбір инвестициялық қордың бөлігінде және инвестициялық қор болып табылмайтын барлық клиенттер бойынша толтырылады.
9. Мәліметтер жоқ болған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Зейнетақы активтерінің құны туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 9-RCB_PA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(теңгемен)
Р/с
Көрсеткіш
күні, айы, жылы
...
...
күні, айы, жылы
1.
2.
3.
...
...
...
1.
Инвестициялық шоттардағы күн басталғандағы қалдық, оның iшiнде:
1.1
теңгемен
1.2
шетел валютасында
2.
Инвестициялық шоттарға күн аяғында түскен ақша, оның iшiнде:
2.1
теңгемен
2.2
шетел валютасында
3.
Инвестициялық шоттардан күн аяқталғанда шығарылған ақша, оның iшiнде:
3.1
теңгемен
3.2
шетел валютасында
4.

18.1
ошибочные (неверно зачисленные) суммы с инвестиционного счета
18.2
выплаты и переводы
18.3
прочие
19.
Остаток пенсионных обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда на конец дня
20.
Итого обязательства по пенсионным активам на конец дня ((15)+(17)+(19)):
21.
Итого стоимость "чистых" пенсионных активов на конец дня ((12)-(20))
22.
Рыночный курс обмена валют
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________ _______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество),
(подпись)
_______________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Отчет о стоимости пенсионных активов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о стоимости пенсионных активов
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о стоимости пенсионных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом и заполняется за отчетный период. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется за каждый день отчетного месяца. Информация по показателям "дата, месяц, год" указывается в формате "дата.месяц.год".
6. В строках 1.2, 2.2, 3.2, 4.2, 5.2 и 6.2 отражаются суммы, эквивалентные тенге.
7. Перечень прочих активов на конец отчетного периода, отраженный в строке 6, указывается в примечании к Форме.
8. При заполнении строки 8 указываются сведения по финансовым инструментам, которые оцениваются по фактическим затратам. Затраты, понесенные при совершении сделки (непосредственно связанные с приобретением финансовых инструментов), в том числе вознаграждения и комиссионные вознаграждения, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские расходы по переводу включаются в стоимость данных финансовых инструментов. В стоимость финансовых инструментов также включается вознаграждение, начисленное за период до момента приобретения (при наличии такового).

18.1
инвестициялық шоттан қате (жаңылыс есептелген) сомалар
18.2
төлемдер мен аударымдар
18.3
өзге
19.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының күн аяқталғандағы зейнетақы міндеттемелерінің қалдығы
20.
Зейнетақы активтері бойынша күн аяқталғандағы міндеттемелер жиынтығы ((15)+(17)+(20)):
21.
Күн аяқталғандағы "таза" зейнетақы активтері құнының жиынтығы ((13)-(21))
22.
Валюта айырбастаудың нарықтағы бағамы
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөр орны
"Зейнетақы активтерінің
құны туралы есеп" әкімшілік
деректер жинауға арналған
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
Зейнетақы активтерінің құны туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер "Зейнетақы активтерінің құны туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңге толтырады. Нысан теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан есепті айдың әрбір күні үшін толтырылады. "Күні, айы, жылы" көрсеткіштер бойынша ақпарат "күні. айы. жылы" форматында көрсетіледі.
6. Нысан теңгемен толтырылады. 1.2, 2.2, 3.2, 4.2, 5.2 және 6.2-жолдарда теңгеге балама сомалар көрсетіледі.
7. 6-жолда көрсетілген есепті айдың соңындағы басқа да активтер тізбесі есептің ескертпесінде көрсетіледі.
8. 8-жолды толтырған кезде нақты шығындар бойынша бағаланатын қаржы құралдары бойынша мәліметтер көрсетіледі. Мәміле жасау (қаржы құралдарын сатып алуға тікелей байланысты) кезінде келтірілген шығындар, оның ішінде агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төлеген сыйақылар мен комиссиялық сыйақылар, қор биржаларының алымдары, сондай-ақ аударым бойынша банк шығыстары осы қаржы құралдарының құнына қосылады. Қаржы құралдарының құнына сатып алу сәтіне дейінгі кезеңде есептелген сыйақылар (осындай бар болса) кіреді.

9. При заполнении строки 9 указываются сведения о реализованных или погашенных финансовых инструментах по фактической стоимости реализации или погашения.
10. Сведения по строке 10 указываются в соответствии с данными Отчета о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов.
11. При заполнении строки 11.5 резервы (провизии) отражаются один раз в месяц на конец дня даты их формирования.
12. При заполнении строки 11.6 прилагается перечень источников полученных доходов и сведения о понесенных убытках, включенных в стоимость пенсионных активов.
13. В строках 13 и 15 указывается сумма комиссионного вознаграждения добровольного накопительного пенсионного фонда.
14. При заполнении строк 14 и 16 указывается остаток задолженности по комиссионному вознаграждению нарастающим итогом с учетом данных на конец отчетного периода.
15. При заполнении строк 17.2 и 18.2 указываются суммы переводов пенсионных накоплений в единый накопительный пенсионный фонд, другие добровольные накопительные пенсионные фонды, в страховые организации, суммы, выплаченные получателям и другим лицам, суммы подоходного налога с пенсионных выплат.
16. При заполнении строк 17.3 и 18.3 прилагается перечень обязательств, включенных в стоимость пенсионных активов.
17. При заполнении строки 22 указываются рыночные курсы обмена валют на отчетные даты, использованные в Форме, по каждой валюте в отдельности (коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов").
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 10-RCB_SPPA
Периодичность: ежемесячная
Представляют: добровольный накопительный пенсионный фонд
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________________________________________
(наименование Организации)
Таблица 1
Ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов
(в тенге)
№ п/п
Наименование эмитента
Вид экономи-
ческой деятель-
ности
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Национальный идентификацион-
ный номер или международный идентификацион-
ный номер
1
2
3
4
5
6
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан
1.1.
x
x
2
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
2.1.
Ценные бумаги банков второго уровня

9. 9-жолды толтырған кезде нақты сату немесе өтеу құны бойынша сатылған немесе өтелген қаржы құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi.
10. 10-жолды толтырған кезде Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфельінің құрылымы туралы есеп нысанының деректерiне сәйкес мәлiметтер көрсетiледi.
11. 11.5-жолды толтырған кезде резервтер (провизиялар) оны жасау күнінің соңына айына бір рет көрсетіледі.
12. 11.6-жолды толтырған кезде алынған кiрiстердiң тiзбесi және зейнетақы активтерiнiң құнына енгiзiлген келтiрiлген шығыстар туралы мәлiметтер қоса берiледi.
13. 13 және 15-жолдарды толтырған кезде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы сомасы көрсетiледi.
14. 14 және 16-жолдарды толтырған кезде комиссиялық сыйақы бойынша берешек қалдығы есептi кезең аяғындағы деректердi ескере отырып, өсу жиынтығымен есепке алынады.
15. 17.2 және 18.2-жолдарды толтырған кезде жинақталған зейнетақы қаражаттарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларына, басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, сақтандыру ұйымдарына аударым сомалары, алушыларға және басқа тұлғаларға төленген сомалар, зейнетақы төлемдерiнен табыс салығы сомасы көрсетiледi.
16. 17.3 және 18.3-жолдарды толтырған кезде зейнетақы активтерінің құнына қосылған міндеттемелер тізбесі қоса беріледі.
17. 24-жолды толтырған кезде есептi күнгi, зейнетақы активтерiнiң құны туралы анықтамада пайдаланылған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы әр "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктемесiне сәйкес көрсетiледi).
18. Мәліметтер жоқ болған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы
туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 10-RCB_SPPA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
1-кесте
Зейнетақы активтерінің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
(теңгемен)
Р/с №
Эмитенттің атауы
Экономикалық қызмет түрі
Эмитенттің елі
Бағалы қағаз түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
1.1.
x
...
x
2
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
2.1.
Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздары

2.7.n
2.8
Условные обязательства по продаже финансовых форвардов
2.8.1
2.8.n
2.9
Проданные опционные контракты – "пут"
2.9.1
2.9.n
2.10
Проданные опционные контракты "колл"
2.10.1
2.10.n
2.11
Прочие условные обязательства
2.11.1
2.11.n
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о структуре инвестиционного
портфеля пенсионных активов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
По таблице 1.
5. При заполнении графы 3 наименование секторов экономики эмитентов указывается в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 03-2007. Графа 3 заполняется по негосударственным ценным бумагам эмитентов-резидентов Республики Казахстан.
6. В графе 5 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа.
7. В графе 7 указывается количество приобретенных ценных бумаг.
8. В графах 8 и 10 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
9. Графа 9 заполняется по долговым ценным бумагам.
10. В графах 11 и 12 указывается цена, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)). В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте заполняется графа 11 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графе 12, в случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте - тенге заполняется графа 11.

2.7.n
2.8
Қаржы форвардтарын сату бойынша шартты міндеттемелер
2.8.1
2.8.n
2.9
Сатылған опцион келiсiм-шарттары – "пут"
2.9.1
2.9.n
2.10
Сатылған опцион келiсiм-шарттары – "колл"
2.10.1
2.10.n
2.11
Өзге шартты міндеттемелер
2.11.1
2.11.n
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөр орны
"Зейнетақы активтерінің
инвестициялық портфелінің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректер жинауға
арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы
туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер "Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысан теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-кесте бойынша.
5. 3-бағанды толтыру кезінде эмитенттің экономика секторларының атауы Қазақстан Республикасының 03-2007 мемлекеттік жіктегішіне сәйкес көрсетіледі. 3-баған Қазақстан Республикасының резиденттері – эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары бойынша толтырылады.
6. 5-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың түрі, оның түрін көрсете отырып көрсетіледі.
7. 7-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі.
8. 8 және 10-бағандарда валюта кодтары 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктемесiне сәйкес көрсетiледi.
9. 9-баған борыштық бағалы қағаздар бойынша толтырылады.
10. 11 және 12-бағандарда мәмiленiң жасалғандығы расталатын бастапқы құжатта (биржалық куәлiк, брокер-дилердiң есебi, Дүниежүзілік банкаралық қаржы телекоммуникациялар қоғамдастығы бойынша (SWIFТ жүйесі) алынған растама) үтiрден кейiн төрт белгiге дейінгі дәлдікпен көрсетілген баға көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазды шетел валютасымен төлеген жағдайда 11-бағана толтырылады, 12-бағанада осы сома мәміле жасау күні валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетiледi. Сатып алынған бағалы қағазды ұлттық валютамен төлеген жағдайда 12-бағана толтырылады, 11-бағана толтырылмайды.

11. В графе 13 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете.
12. В графе 14 указывается срок погашения долговых ценных бумаг.
13. В графе 15 указывается покупная стоимость ценной бумаги, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового).
14. В графе 16 указывается текущая стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете.
15. В графе 20 указывается категория ценной бумаги "оцениваемая по справедливой стоимости", "оцениваемая по амортизированной стоимости".
16. При заполнении граф 21 и 22 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 21 и 22 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 21 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.
17. В графах 23 и 24 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 23 и 24 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 23 отражается категория списка фондовой биржи на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.
18. В графе 25 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы.
19. В графе 26 указывается сумма прибыли (убытка) от финансового инструмента с даты первоначального признания в бухгалтерском учете по последний день отчетного периода включительно.
20. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
По таблице 2.
21. В графе 4 указывается вид ценной бумаги, переданной и (или) приобретенной по операциям "РЕПО" и (или) "обратное РЕПО", с указанием ее типа.
22. В графах 7 и 8 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".

11. 13-бағанда бухгалтерлік бастапқы танылған күн көрсетіледі.
12. 14-бағанда борыштық борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі.
13. 15-бағанда бағалы қағаздың тікелей сатып алуға қатысты шығыстарын қоса алғандағы, агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төлеген сыйақылар мен комиссиялық сыйақыларды, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аударым бойынша банк қызметтерін қоса алғандағы сатып алу және сатып алушы сатушыға төлеген пайыздың шамасына азайтылған құны (осындай бар болса) көрсетіледі.
14. 16-бағанда бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген ағымдағы құны көрсетіледі.
15. 20-бағанда "әділ құн бойынша бағаланатын", "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" бағалы қағаздың санаты көрсетіледі.
16. 21 және 22-бағандарды толтырған кезде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтинг агенттіктердің бірі, немесе олардың рейтингтік еншілес ұйымдары берген бағалы қағаздың облигациялар бойынша рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттің бағалы қағаздар бойынша рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 21 және 22-бағандарда "рейтинг жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 21-баған да бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күндегі рейтинг көрсетіледі.
17. 23 және 24-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізімінің санаты болмаған кезде 23 және 24-бағандарда "листинг жоқ" деп көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті еместердің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 23-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күндегі қор биржасы тізімінің санаты көрсетіледі.
18. 25-бағанда борыштық бағалы қағаздар бойынша есепті беру күндегі купондық бағам көрсетіледі.
19. 26-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күннен бастап есепті кезеңнің соңғы күні, қоса алғанда, аралығындағы қаржы құралынан пайда (шығын) сомасы көрсетіледі.
20. Мәліметтер жоқ болған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
2-кесте бойынша.
21. 4-бағанда "РЕПО" және (немесе) "кері РЕПО" операциялары бойынша берілген және (немесе) сатып алынған бағалы қағаздардың түрі, оның типін көрсете отырып, көрсетіледі.
22. 7 және 8-бағандарда валюта кодтары 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктемесiне сәйкес көрсетiледi.

23. В графах 9 и 10 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции "обратного "РЕПО". В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте заполняются графы 10 и 12 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графах 9 и 11, в случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте - тенге заполняются графы 9 и 11.
24. В графе 15 указывается текущая стоимость, отраженная в бухгалтерском учете.
25. При заполнении граф 17 и 18 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. При отсутствии рейтинга в графах 17 и 18 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
26. В графах 19 и 20 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 19 и 20 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
27. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
По таблице 3.
28. При заполнении граф 3 и 4 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings или их дочерних рейтинговых организаций. В случае отсутствия рейтинга в графах 3 и 4 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан.
29. В графе 5 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
30. В графе 8 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации.
31. В графах 9 и 10 дата и периодичность выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада.

23. 9 және 10-бағандарда "кері "РЕПО" операциясының жүзеге асырылғандығын растайтын бастапқы құжатта көрсетілген үтірден кейінгі төрт белгіге дейінгі нақтылықпен бағасы көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазға ақы шетел валютасымен төленген жағдайда 9, 10, 11 және 12-бағандар толтырылады, сатып алынған бағалы қағазға ақы ұлттық валютасымен төленген жағдайда 9 және 11-бағандар толтырылады.
24. 15-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген ағымдағы құны көрсетіледі.
25. 17 және 18-бағандарды толтырған кезде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтинг агенттіктердің бірі, немесе олардың рейтингтік еншілес ұйымдары берген бағалы қағаздың облигациялар бойынша рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттің бағалы қағаздар бойынша рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 17 және 18-бағандарда "рейтинг жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
26. 19 және 20-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізімінің санаты болмаған кезде 19 және 20-бағандарда "листинг жоқ" деп көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті еместердің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
27. Мәліметтер жоқ болған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
3-кесте бойынша.
28. 3 және 4 -бағандарды толтырған кезде Standard and Poor's Financial Services LLC, Moody’s Investors Services, FitchRatings рейтинг агенттіктердің бірі, немесе олардың рейтингтік еншілес ұйымдары берген бағалы қағаздың облигациялар бойынша рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттің бағалы қағаздар бойынша рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 3 және 4-бағандарда "рейтинг жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды.
29. 5-бағанда валюта кодтары 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктемесiне сәйкес көрсетiледi.
30. 8-бағанда банктік салым шарттары бойынша салым мерзімдері көрсетіледі, салым мерзімі ұзартылған кезде мерзім мерзімін ұзартуды ескере отырып көрсетіледі. Банктік салым шарты жаңадан және (немесе) талаптарын өзгерте отырып қайтадан жасалған кезде 6, 7 және 8-бағандарда жаңа банктік салым шарты бойынша деректер көрсетіледі.
31. 9 және 10-бағандарда жинақталған сыйақыны беру күні мен кезеңділігі банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о соблюдении организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, пруденциального норматива "Лимиты инвестирования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Текущая стоимость и значения в процентах указываются с двумя знаками после запятой.
6. Форма не заполняется по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан и долговым ценным бумагам, выпущенным Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об объемах пенсионных накоплений и количестве
вкладчиков/получателей добровольных пенсионных взносов
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 12-RCB_DPV
Периодичность: ежемесячная
Представляют: добровольный накопительный пенсионный фонд
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
Возраст вкладчиков / получателей
Мужчины
Женщины
Количество (человек)
Сумма
Количество (человек)
Сумма
1
2
3
4
5
до 20 лет
21 год
22 года
23 года
24 года
25 лет
26 лет
27 лет
28 лет
29 лет
30 лет
31 год
32 года
33 года
34 года
35 лет
36 лет
37 лет
38 лет
39 лет
40 лет
41 год
42 года
43 года
44 года
45 лет
46 лет
47 лет
48 лет
49 лет
50 лет
51 год
52 года
53 года
54 года
55 лет
56 лет
57 лет
58 лет
59 лет
60 лет
61 год
62 года
63 года
64 года
65 лет
66 лет
67 лет
68 лет
69 лет
70 лет
71 год
72 года
73 года
74 года
75 лет
76 лет
77 лет
78 лет
79 лет
80 лет
81 год и более
Итого
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ _________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
______________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об объемах пенсионных накоплений и
количестве вкладчиков/получателей добровольных
пенсионных взносов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об объемах пенсионных накоплений и количестве
вкладчиков/получателей добровольных пенсионных взносов

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың "Инвестициялау лимиттері" пруденциялық нормативін сақтау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Ағымдағы құн мен мәндер пайызбен үтірден кейін екі белгімен көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша Нысан толтырылмайды.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Зейнетақы жанақтарының көлемдері және ерікті зейнетақы
жарналарының салымшылары/алушылары саны туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 12-RCB DPV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен
кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
Салымшылардың/алушылардың жасы
Ерлер
Әйелдер
Саны (адам)
Сомасы
Саны (адам)
Сомасы
1
2
3
4
5
20 жасқа дейін
21 жас
22 жас
23 жас
24 жас
25 жас
26 жас
27 жас
28 жас
29 жас
30 жас
31 жас
32 жас
33 жас
34 жас
35 жас
36 жас
37 жас
38 жас
39 жас
40 жас
41 жас
42 жас
43 жас
44 жас
45 жас
46 жас
47 жас
48 жас
49 жас
50 жас
51 жас
52 жас
53 жас
54 жас
55 жас
56 жас
57 жас
58 жас
59 жас
60 жас
61 жас
62 жас
63 жас
64 жас
65 жас
66 жас
67 жас
68 жас
69 жас
70 жас
71 жас
72 жас
73 жас
74 жас
75 жас
76 жас
77 жас
78 жас
79 жас
80 жас
81 жас және одан үлкен
Жиынтығы
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
"Зейнетақы жинақтарының
көлемдері және ерікті зейнетақы
жарналарының салымшылары/алушылары саны
туралы есеп" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
"Зейнетақы жанақтарының көлемдері және ерікті зейнетақы
жарналарының салымшылары/алушылары саны туралы есеп"

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об объемах пенсионных накоплений и количестве вкладчиков/получателей добровольных пенсионных взносов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы в случае наличия сведений по количеству индивидуальных пенсионных счетов с индивидуальным идентификационным номером вкладчиков/получателей, не имеющих пенсионных накоплений, а также по количеству индивидуальных пенсионных счетов без индивидуального идентификационного номера (в том числе с суммой пенсионных накоплений) сведения по ним отражаются в примечании к Форме.
6. В графах 2 и 4 указывается количество вкладчиков/получателей раздельно по мужчинам и женщинам (в соответствующих графах), заключивших договор о пенсионном обеспечении, с разбивкой в зависимости от возраста вкладчика/получателя. Сумма пенсионных накоплений по ним указывается в графах 3 и 5 соответственно.
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о пенсионных выплатах
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 13-RCB_ Vyplaty
Периодичность: ежемесячная
Представляют: добровольный накопительный пенсионный фонд
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
__________________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Символ
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
Пенсионные выплаты по графику:
Пенсионные выплаты за счет добровольных пенсионных взносов:

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Зейнетақы жинақтарының көлемдері және ерікті зейнетақы жарналарының салымшылары/алушылары саны туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен беріледі. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде зейнетақы жинақтары жоқ салымшылардың/алушылардың жеке сәйкестендіру нөмірімен жеке зейнетақы шоттардың саны бойынша, сондай-ақ жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ (оның ішінде зейнетақы жинақтары сомасымен) жеке зейнетақы шоттардың саны бойынша мәліметтер болған жағдайда олар бойынша мәліметтер Нысанның ескертпесінде көрсетіледі.
6. 2 және 4-бағандарда салымшы/алушы жасына қарай бөлініп, зейнетақымен қамсыздандыру шартын жасаған ерлер және әйелдер (тиісінші бағандарда) бөлек салымшылар/алушылар саны көрсетіледі. Зейнетақы жинақтары сомасы олар бойынша тиісінше 3 және 5-бағандарда көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Зейнетақы төлемдері туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________
Индекс: 13-RCB_ Vyplaty
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен
кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Символы
Есепті кезең басында
Есепті кезең аяғында
1
2
3
4
График бойынша зейнетақы төлемдерін жүргізу:
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері:

700
добровольных пенсионных взносов:
800
количество (человек)
801
сумма
802
Всего пенсионные выплаты
1000
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________________ ______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
______________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о пенсионных выплатах"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о пенсионных выплатах
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о пенсионных выплатах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 сумма отражается накопленным итогом с начала деятельности добровольного накопительного пенсионного фонда.
6. В графе 4 сумма отражается за период с начала года.
7. В строке "Пенсионные выплаты по графику:" указывается сумма пенсионных выплат, осуществленная по графику в совокупности. Пенсионные выплаты, осуществленные по добровольным пенсионным взносам, указываются в строках, соответствующих символам 200 (203, 206, 209). Количество человек, которым осуществлены выплаты по графику в разрезе видов пенсионных взносов, указываются в строках, соответствующих символам 202, 205, 208.
8. В строке "Единовременные пенсионные выплаты:" указывается сумма пенсионных выплат, осуществленная единовременно, и указывается в строках, соответствующих символам 500 (503, 506). Количество человек, которым осуществлены единовременные пенсионные выплаты в разрезе видов пенсионных взносов, указываются в строках, соответствующих символам 502 и 505.

700
ерікті зейнетақы жарналары:
800
саны (адам)
801
сомасы
802
Зейнетақы төлемдерінің барлығы
1000
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
"Зейнетақы төлемдері туралы
есеп" әкімшілік деректер жинауға
арналған нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Зейнетақы төлемдері туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Зейнетақы төлемдері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен беріледі. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағандағы сома ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің басталуынан жинақталған жиынтығымен көрсетіледі.
6. 4-бағандағы сома жылдың басындағы кезеңге көрсетіледі.
7. "График бойынша зейнетақы төлемдерін жүргізу" жолында график бойынша жиынтығында жүргізілген зейнетақы төлемдері сомасы көрсетіледі. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша жүргізілген зейнетақы жарналары 200 (203, 206, 209) символдарына сәйкес келетін жолдарда көрсетіледі. Зейнетақы жарналарының түрлері бөлігінде график бойынша төлемдер жүргізілген адам саны 202, 205, 208 символдарына сәйкес келетін жолдарда көрсетіледі.
8. "Біржолғы зейнетақы төлемдері" жолында: біржолы жүргізілген зейнетақы төлемдері сомасы көрсетіледі және 500 (503, 506) символдарына сәйкес келетін жолдарда көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
Таблица 1.
5. В графе 3 в случае совершения сделки на международном (иностранном) рынке ценных бумаг, указывается дата ее заключения (trade date).
6. В графе 5 указывается вид сделки (покупка, продажа, погашение, погашение купона, выплата дивидендов, операция "обратного "РЕПО" - открытие (закрытие) и прочее).
7. В графе 6 указывается организатор торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка либо, что сделка совершена на неорганизованном рынке.
8. В графе 7 указываются наименование эмитента и вид ценных бумаг. В случае совершения сделки на международном рынке используются торговые коды по классификации REUTER.
9. В графах 9 и 12 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
10. В графе 13 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)), с учетом выплаченного продавцу вознаграждения. В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки. В случае отсутствия в первичном документе цены, выраженной в валюте, указывается цена, выраженная в процентах от номинальной стоимости.
11. В графах 14 и 15 указываются цены по сделкам по покупке (продаже) акций (депозитарных расписок), заключенным на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg либо REUTER в валюте номинальной стоимости.
12. В графе 17 указывается доходность по ценным бумагам в процентах годовых (по сделке с облигацией - доходность, сложившаяся в результате отчуждения либо приобретения; по операциям РЕПО и "обратного "РЕПО" - доходность, сложившаяся в результате совершения сделки РЕПО).

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Клиенттердің активтерін инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-кесте.
5. 3-бағанда мәміле халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасалған жағдайда оның жасалған күні көрсетіледі (trade date).
6. 5-бағанда мәміле түрі көрсетіледі (купонды сатып алу, сату, өтеу, дивидендтер төлеу, "кері "РЕПО" операциясы - ашу (жабу) және басқалары).
7. 6-бағанда сауда жүйесінде мәміле жасалған сауда-саттықты ұйымдастырушы не мәміле ұйымдастырылмаған нарықта жасалғаны көрсетіледі.
8. 7-бағанда эмитенттің атауы мен бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі. Мәміле халықаралық нарықта жасалған жағдайда REUTER жіктелуі бойынша сауда кодтары қолданылады.
9. 9 және 12-бағандарда валюта кодтары 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
10. 13-бағанда мәмiленiң жасалғандығы расталатын бастапқы құжатта (биржалық куәлiк, брокер және (немесе) дилердiң есебi, ақпарат аудару және төлем жүргізудің халықаралық банкаралық жүйесі (SWIFТ) бойынша алынған растама) үтiрден кейiн төрт белгiге дейінгі дәлдікпен көрсетілген баға сатушыға төленген сыйақыны ескере отырып, көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазды шетел валютасымен төлеген жағдайда осы сома мәміле жасалған күнде белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі. Бастапқы құжатта валютамен берілген баға болмаған жағдайда номиналды құнының пайызбен белгіленген бағасы көрсетіледі.
11. 14 және 15-бағандарда Bloomberg не REUTER ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша номиналды құнының валютасында осы қаржы құралы айналыста болған халықаралық (шетелдік) қор биржаларында жасалған акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу (сату) мәмілелері бойынша бағалар көрсетіледі.
12. 17-бағанда бағалы қағаздар бойынша кірістілігі (облигациямен жасалған мәміле бойынша – иеліктен шығару не сатып алу нәтижесінде болған кірістілік, РЕПО және "кері "РЕПО" операциялары бойынша - РЕПО мәмілесін жасау нәтижесінде болған кірістілік) жылдық пайызбен көрсетіледі.

13. В графе 18 указывается сумма за минусом расходов, связанных с исполнением сделки, с точностью до двух знаков после запятой.
14. Графы 19, 20 и 21 заполняются по сделкам, заключенным на международном (иностранном) рынке ценных бумаг.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Таблица 2.
16. В графе 3 в случае внесения вклада указывается дата перевода денег с банковского счета клиента на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня, либо дата досрочного возврата или в случае расторжения договора - дата возврата денег на банковский счет клиента.
17. В графе 5 указываются операции по вкладу (внесение во вклад денег, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада).
18. В графе 10 указывается сумма с учетом начисленного вознаграждения с точностью до двух знаков после запятой.
19. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Таблица 3.
20. В графе 3 указывается дата заключения сделки (trade date).
21. В графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа).
22. В графе 7 указывается наименование видов аффинированных драгоценных металлов с указанием вида металлического счета (аллокированный металлический счет или неаллокированный металлический счет).
23. В графе 9 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
24. В графе 11 указывается сумма с точностью до двух знаков после запятой.
25. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию собственных активов
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 15 - RCB_DEALINGS_SA
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________________________________________
(наименование Организации)
Таблица 1
Ценные бумаги, приобретенные за счет собственных активов
Дата совершения сделки
Наименование брокера и (или) дилера
Вид сделки
Рынок
Вид ценной бумаги и наименование ее эмитента
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Валюта номинальной стоимости
Номинальная стоимость одной ценной бумаги
Объем сделки (штук ценных бумаг)
Валюта платежа
Цена покупки (продажи) за одну ценную бумагу
Минимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки
Максимальная цена за одну ценную бумагу на дату заключения сделки
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Доходность по ценным бумагам (в процентах)
Сумма сделки
Наименование контрпартнера
Рейтинг контрапартнера
На дату заключения сделки
На отчетную дату
15
16
17
18
19
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Таблица 2
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и
в банках второго уровня
Дата перевода денег
Наименование банка
Операции по вкладу
Дата заключения и номер договора банковского вклада
Срок вклада (в днях)
Ставка вознаграждения (в процентах годовых)
Валюта вклада
Сумма вклада
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _________________________________________ _________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Таблица 3
Аффинированные драгоценные металлы, приобретенные
за счет собственных активов
Дата совершения сделки
Наименование контрагента
Оплата услуг
Вид сделки
Вид аффинированого драгоценного металла
Объем сделки (единиц)
Валюта платежа
Цена покупки за одну единицу
Сумма сделки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________________________ _________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о совершенных сделках по
инвестированию собственных активов"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию собственных активов

13. 18-бағанда дәлдікпен мәмілені орындауға байланысты шығыстар шегерілген сома үтiрден кейiн екі белгiге дейінгі көрсетіледі.
14. 19, 20 және 21-бағандар халықаралық бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша толтырылады.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
2-кесте.
16. 3-бағанда салым салынған жағдайда клиенттің банк шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі немесе екінші деңгейдегі банктердегі банк шотына ақша аударылған күні не мерзімінен бұрын қайтарып алу күні немесе шарт бұзылған жағдайда ақшаның клиенттің банк шотына қайтарылған күні көрсетіледі.
17. 5-бағанда салым бойынша операциялар (салымға ақша салу, салым бойынша сыйақы төлеу, салымды мерзімінен бұрын қайтарып алу немесе банктік салым шартының мерзімі аяқталғаннан соң салымды қайтару) көрсетіледі.
18. 10-бағанда есептелген сыйақы сомасы үтiрден кейiн екі белгiге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
19. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
3-кесте.
20. 3-бағанда мәміле жасаған күн көрсетіледі (trade date).
21. 6-бағанда мәміле түрі (сатып алу, сату) көрсетіледі.
22. 7-бағанда металл шот түрлерін (шоттағы металл шоты және шоттан тыс металл шоты) көрсете отырып, тазартылған қымбат металл түрлерінің атауы көрсетіледі.
23. 9-бағанда валюта кодтары 07 ИСО 4217-2001 "Валюталарды және қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі.
24. 11-бағанда сомасы үтiрден кейiн екі белгiге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
25. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Меншікті активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер
туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 15- RCB_DEALINGS_SA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
1-кесте
Меншікті активтер есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
Мәміле жасалған күн
Брокер және (немесе) дилер атауы
Мәміле түрі
Нарығы
Бағалы қағаздың түрі және оның эмитентінің атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Номиналды құн валютасы
Бір бағалы қағаздың номиналды құны
Мәміле көлімі (бағалы қағаздар данасы)
Төлем валютасы
Бір бағалы қағазды сатып алу (сату) бағасы
Мәміле жасаған күндегі бір бағалы қағаздың ең төмен бағасы
Мәміле жасаған күндегі бір бағалы қағаздың ең жоғары бағасы
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздар бойынша кірістілігі (пайызбен)
Мәміле сомасы
Қарсы әріптестің атауы
Қарсы әріптестің рейтингісі
Мәміле жасаған күнде
Есепті күнде
15
16
17
18
19
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
2-кесте
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші
деңгейдегі банктердегі салымдар
Ақша аударылған күн
Банктің атауы
Салым бойынша операциялар
Банк салымын жасау күні мен нөмірі
Салым мерзімі (күнмен)
Сыйақы ставкасы (жылдық пайызбен)
Салым валютасы
Салым сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
3-кесте
Меншікті активтер есебінен сатып алынған тазартылған қымбат
металдар
Клиенттің атауы
Мәміле жасалған күн
Қарсы әріптестің атауы
Қызметке ақы төлеу
Мәміле түрі
Тазартылған қымбат металл түрі
Мәміленің көлемі (бірлік)
Төлем валютасы
Біреуінің сатып алу бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
"Меншікті активтерді
инвестициялау жөнінде
жасалған мәмілелер
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Меншікті активтерді инвестициялау жөнінде
жасалған мәмілелер туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о совершенных сделках по инвестированию собственных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
Таблица 1.
5. В графе 2 в случае совершения сделки на международном (иностранном) рынке ценных бумаг, указывается дата ее заключения (trade date).
6. В графе 4 указывается вид сделки (покупка, продажа, погашение, погашение купона, выплата дивидендов, операция обратного "РЕПО" – открытие (закрытие) и прочее).
7. В графе 5 указывается организатор торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка либо то, что сделка совершена на неорганизованном рынке.
8. В графе 6 указываются наименование эмитента и вид ценных бумаг. В случае совершения сделки на международном рынке используются торговые коды по классификации REUTER.
9. В графах 8 и 11 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
10. В графе 12 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)), с учетом выплаченного продавцу вознаграждения. В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки. В случае отсутствия в первичном документе цены, выраженной в валюте, указывается цена, выраженная в процентах от номинальной стоимости.
11. В графах 13 и 14 указываются цены по сделкам по покупке (продаже) акций (депозитарных расписок), заключенным на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg либо REUTER в валюте номинальной стоимости.
12. В графе 15 указывается доходность по ценным бумагам в процентах годовых (по сделке с облигацией - доходность, сложившаяся в результате отчуждения либо приобретения; по операциям РЕПО и "обратного "РЕПО" - доходность, сложившаяся в результате совершения сделки РЕПО).

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Меншікті активтерді инвестициялау жөнінде жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-кесте.
5. 2-бағанда мәмілені халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасаған жағдайда, оны жасаған күн көрсетіледі (trade date).
6. 4-бағанда мәміле түрі (сатып алу, сату, өтеу, купонды өтеу, дивиденттерді төлеу, кері "РЕПО" операциясы – ашу (жабу) және басқалар) көрсетіледі.
7. 5-бағанда сауда жүйесінде мәміле жасаған не мәмілені ұйымдастырылмаған нарықта жасаған сауда-саттық ұйымдастырушысы көрсетіледі.
8. 6-бағанда эмитенттің атауы және бағалы қағаздар түрі көрсетіледі. Мәміледе халықаралық нарықта жасалған жағдайда REUTER жіктеуі бойынша сауда кодтары пайдаланылады.
9. 8 және 11-бағандарда валюталардың кодтары Қазақстан Республикасының "Валюталар мен қорларды белгілейтін кодтар" 07 ИСО 4217-2001 мемлекеттік жіктеушіге сәйкес көрсетіледі.
10. 12-бағанда сатушыға төленген сыйақыны ескере отырып, мәміленің жасалғандығын растайтын бастапқы құжатта көрсетілген баға үтірден кейін төрт белгіге дейін нақты көрсетіледі (биржа куәлігі, брокердің және (немесе) дилердің есебі, ақпаратты аударудың және төлемдерді жүргізудің халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынғанын растау (SWIFT). Сатып алынған бағалы қағаздарға шетелдік валютада ақы төленген жағдайда, осы сома мәмілені жасау күніне қалыптасқан валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі. Бастапқы құжатта валютада көрсетілген бағасы болмаған жағдайда, номиналды құнның пайызбен көрсетілген бағасы көрсетіледі.
11. 13 және 14-бағандарда номиналды құнның валютасында Bloomberg не REUTER ақпараттық-аналитикалық жүйелердің деректері бойынша осы қаржы құралы айналатын халықаралық (шетелдік) қор биржаларында жасалған акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу (сату) жөнінде жасалатын мәмілелер бойынша бағалар көрсетіледі.
12. 15-бағанда жылдық пайызбен бағалы қағаздар бойынша кірістілік көрсетіледі (кірістілігі иелігінен алу не сатып алу нәтижесінде қалыптасқан облигациялармен жасалған мәмілелер бойынша; РЕПО мәмілесін жасау нәтижесінде қалыптасқан РЕПО және "кері "РЕПО" операциялары бойынша).

13. В графе 16 указывается сумма за минусом расходов, связанных с исполнением сделки, с точностью до двух знаков после запятой.
14. Графы 17, 18 и 19 заполняются по сделкам, заключенным на международных (иностранных) рынках ценных бумаг.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Таблица 2.
16. В графе 2 в случае внесения вклада указывается дата перевода денег с банковского счета клиента на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня, либо дата досрочного возврата или в случае расторжения договора - дата возврата денег на банковский счет клиента.
17. В графе 4 указываются операции по вкладу (внесение во вклад денег, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада).
18. В графе 9 указывается сумма с учетом начисленного вознаграждения с точностью до двух знаков после запятой.
19. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Таблица 3.
20. В графе 2 указывается дата заключения сделки (trade date).
21. В графе 5 указывается вид сделки (покупка, продажа и прочие).
22. В графе 6 указывается наименование видов аффинированных драгоценных металлов с указанием вида металлического счета (аллокированный металлический счет или неаллокированный металлический счет).
23. В графе 8 коды валют указываются в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
24. В графе 10 указывается сумма с точностью до двух знаков после запятой.
25. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов в производные финансовые инструменты
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 16-RCB_PFI
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________________________________________
(наименование Организации)
Наименование клиента
Дата заключения сделки
Наименование брокера и (или) дилера
Дата постановки финансовых инструментов на учет
Дата расчетов по сделке
Вид производного финансового инструмента
Национальный идентифика-
ционный номер или международ-
ный идентификационный номер
Рынок
Базовый актив и его рейтинг
Контр агент и его рейтинг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего пенсион-
ные активы
1.1.
2
Всего активы инвестиционных фондов
2.1.
3
Всего прочие активы
3.1.
4.
Всего собственные активы
4.1.
x
x
продолжение таблицы:
Описание условий сделки
Объект хеджирова-
ния
Номер и дата инвестицион-
ного решения
Вариацион-
ная маржа на дату заключе-
ния сделки, тенге
Начальная маржа на дату заключения сделки, %
Режим торгов
Примеча-
ние
Вид сделки
Количество финансовых инструмен-
тов, штук
Цена сделки, тенге
Сумма сделки, тыс. тенге
Валюта сделки
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _________________________________________ ______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о совершенных сделках по инвестированию
активов клиентов и собственных активов
в производные финансовые инструменты"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и
собственных активов в производные финансовые инструменты

13. 16-бағанда мәміле жасауға байланысты шығыстар шегерілген сома үтірден кейін екі белгіге дейін нақты көрсетіледі.
14. 17, 18 және 19-бағандар халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша толтырылады.
15. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
2-кесте.
16. 2-бағанда салым енгізілген жағдайда клиенттің банк шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктегі банк шотына ақшаның аударылған күні көрсетіледі не мерзімінен бұрын қайтарылған немесе шарт бұзылған жағдайда - ақшаның клиент банк шотына қайтарылған күні көрсетіледі.
17. 4-бағанда салым бойынша операциялар көрсетіледі (ақшаны салымға енгізу, салым бойынша сыйақыны төлеу, салымды мерзімінен бұрын қайтару немесе банк салымы шартының мерзімі өткен соң салымды қайтару).
18. 9-бағанда есептелген сыйақы сомасы ескерілген үтірден кейін екі белгіге дейін нақты көрсетіледі.
19. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
3-кесте.
20. 2-бағанда мәмілені жасау күні көрсетіледі (trade date).
21. 5-бағанда мәміле түрі көрсетіледі (сатып алу, сату және өзгелер).
22. 6-бағанда металл шоттың түрі көрсетіп, тазартылған қымбат металлдар түрінің атаулары көрсетіледі (шоттағы металл шот немесе шоттағы емес металл шот).
23. 8-бағанда валюталардың кодтары Қазақстан Республикасының "Валюталар мен қорларды белгілейтін кодтар" 07 ИСО 4217-2001 мемлекеттік жіктеушіге сәйкес көрсетіледі.
24. 10-бағанда сома үтірден кейін екі белгіге дейін нақты көрсетіледі.
25. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін туынды
қаржы құралдарына инвестициялау бойынша жасалған
мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 16-RCB_PFI
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Клиенттің атауы
Мәміле жасалған күн
Брокердің және (немесе)дилердің атауы
Туынды қаржы құралдарының есепке қойылу күні
Мәміле бойынша есеп айырысулар күні
Туынды қаржы құралының түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Нарық
Базалық актив және оның рейтингі
Қарсы агент және оның рейтингі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Зейнетақы активтерінің барлығы
1.1.
...
2
Инвестициялық қорлар активтерінің барлығы
2.1.
...
3
Өзге активтердің барлығы
3.1.
...
4.
Меншікті активтердің барлығы
4.1.
...
кестенің жалғасы:
Мәміле шарттарының сипаттамасы
Хеджирлеу объектісі
Инвестициялық шешімнің нөмірі мен күні
Мәміле жасау күнгі вариациялық маржа, теңгеде
Мәміле жасау күнгі бастапқы маржа, %
Сауда-саттық режимі
Ескерту
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны, дана
Мәміле бағасы, теңге
Мәміле сомасы, мың теңге
Мәміле валютасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Клиенттердің активтерін
және меншікті активтерін
туынды қаржы құралдарына
инвестициялау бойынша
жасалған мәмілелер туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін туынды қаржы
құралдарына инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов в производные финансовые инструменты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 указывается дата заключения сделки в формате "дата.месяц.год".
6. В графе 5 указывается дата постановки на учет в формате "дата.месяц.год" на дату первоначального признания в бухгалтерском учете.
7. В графе 6 указывается дата расчетов по сделке в формате "дата.месяц.год".
8. В графе 7 указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
9. В графе 8 указывается идентификационный номер ценной бумаги в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
10. В графе 9 указывается наименование организатора торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка, и страна его резидентства в формате "наименование фондовой биржи (страна)" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".
11. В графе 10 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив(рейтинг) (рейтинговое агентство)". В случае если у базового актива рейтинги отсутствуют, то указывается базовый актив и указание на то, что рейтинг отсутствует в формате "базовый актив (рейтинга нет)".
12. В графе 11, в случае если сделка заключена не на фондовой бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае отсутствия рейтинга у контрагента, указывается информация в формате "контрагент/страна/рейтинга нет".
13. В графе 12 указывается вид сделки (покупка, продажа и прочее).
14. В графе 17 если сделка заключена с целью хеджирования, указываются слова "да" и реквизиты объекта хеджирования (идентификационный номер ценной бумаги, количество, стоимость, объем, валюта) в формате "да/реквизиты объекта хеджирования". Если сделка заключена не с целью хеджирования, указывается слово "нет".

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін туынды қаржы құралдарына инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда "күні.айы.жылы" форматында мәміленің жасалған күні көрсетіледі.
6. 5-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылу күні "күні.айы.жылы" форматында есепке қойылу күні көрсетіледі.
7. 6-бағанда "күні.айы.жылы" форматында мәміле бойынша есеп айырысулар күні көрсетіледі.
8. 7-бағанда туынды қаржы құралының түрі көрсетіледі (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа туынды қаржы құралдары).
9. 8-бағанда егер туынды қаржы құралының базалық активі бағалы қағаз болған жағдайда, бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. 9-бағанда мәміле сауда жүйесінде жасалған сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы және "қор биржасының атауы/елі" форматында оның резиденттік елі не мәміле "ұйымдастырылмаған нарық" форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетіледі.
11. 10-бағанда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздың және оның эмитентінің атауы, валютасы, сыйақы мөлшерлемесі, тауар және өзге базалық активтер) және "базалық актив(рейтинг) (рейтингілік агенттік)" форматында рейтингілік агенттік берген (бар болса) базалық активінің рейтингі көрсетіледі. Егер базалық активте рейтингтер болмаса, онда базалық актив көрсетіледі және "базалық актив(рейтингі жоқ)" форматында рейтингтің жоқтығы аталады.
12. 11-бағанда егер мәміле қор биржасында жасалмаған жағдайда, қарсы агент, оның резиденттік елі, сондай-ақ осы қарсы агентке "қарсы агент/ел/рейтинг (рейтингілік агенттік)" форматында берілген рейтинг көрсетіледі. Қарсы агентте рейтинг болмаған жағдайда, "қарсы агент/ел/рейтингі жоқ" форматында көрсетіледі.
13. 12-бағанда мәміле түрі көрсетіледі (сатып алу, сату және өзгелер).
14. 17-бағанда егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалса, "иә/ хеджирлеу объектісінің деректемелері" деген форматта "иә" деген сөз және хеджирлеу объектісінің деректемелері (бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі, саны, құны, мөлшері, валютасы) көрсетіледі. Егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалмаса "жоқ" деген сөз көрсетіледі.

15. В графе 18 указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о совершении сделки.
16. В графе 19 при наличии указывается вариационная маржа – денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
17. В графе 20 при наличии указывается начальная маржа – доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.
18. В графе 21 указывается режим торгов в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.
19. В графе 22 указываются условия возникновения требований и обязательств у сторон сделки.
20. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и
собственных активов с аффилированными лицами
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 17-RCB_AFL
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________________________________
(наименование Организации)
Вид активов / наименование клиента
Признак аффилирован-
ности клиента
Дата совершения сделки
Рынок
Вид сделки
Наименование
контрпартнера
по сделке
Признак аффилирован-
ности контрпартнера
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Всего пенсионные активы
1.1.
2
Всего активы инвестиционных фондов
2.1.
3
Всего прочие активы
3.1.
4.
Всего собственные активы
4.1.
х
х
продолжение таблицы:
Параметры финансового инструмента
Вид финансового инструмента
Наименование эмитента, выпустившего (предоставив-
шего) финансовый инструмент
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
Цена за одну единицу
Объем сделки (штук)
Сумма сделки (тенге)
Дата окончания договора банковско-
го вклада
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
16
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ________________________________________ _________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о совершенных сделках по
инвестированию активов клиентов и
собственных активов с аффилированными лицами"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов
и собственных активов с аффилированными лицами

15. 18-бағанда инвестициялық комитеттің мәміле жасалғаны туралы инвестициялық шешімді қабылдау нөмірі мен күні көрсетіледі.
16. 19-бағанда бар болса биржамен есептейтін және мерзімді келісім-шарттың белгіленген бағасының өзгеруін ескеретін сауда-саттық қатысушысының міндеттемелері өзгеруінің ақшалай көрінісі – вариациялық маржа көрсетіледі.
17. 20-бағанда бар болса биржамен айқындалатын, клиент әрбір ашық позиция үшін енгізуі тиіс базалық активтің жиынтық нарықтың құнының үлесі – бастапқы маржа көрсетіледі.
18. 21-бағанда Т+0 немесе Т+n форматында сауда-саттық режимі көрсетіледі не биржа ережелерімен көзделген сауда-саттықтың басқа режимі сипатталады.
19. 22-бағанда мәміле тараптарында талаптар мен міндеттемелердің туындау жағдайлары көрсетіледі.
20. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін инвестициялау
бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 17-RCB_AFL
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Активтердің түрі / клиенттің атауы
Клиенттің үлестес болуының белгісі
Мәміле жасалған күн
Нарық
Мәміле түрі
Мәміле бойынша қарсы серіктестің атауы
Қарсы әріптестің үлестес болуының белгісі
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Зейнетақы активтерінің барлығы
1.1.
...
2
Инвестициялық қорлар активтерінің барлығы
2.1.
...
3
Өзге активтердің барлығы
3.1.
...
4.
Меншікті активтердің барлығы
4.1.
х
...
х
кестенің жалғасы:
Қаржы құралының параметрлері
Қаржы құралының түрі
Қаржы құралын шығарған (ұсынған) эмитенттің атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Бір бірлігінің бағасы
Мәміле көлемі (дана)
Мәміле сомасы (теңгеде)
Банк салымы шартының аяқталу күні
Ескерту
9
10
11
12
13
14
15
16
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Клиенттердің активтерін және
меншікті активтерін инвестициялау
бойынша үлестес тұлғалармен
жасалған мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін инвестициялау
бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов клиентов и собственных активов с аффилированными лицами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в отношении активов инвестиционных фондов, пенсионных и собственных активов.
6. В графе 3 указывается признак, в соответствии с которым клиент признается по отношению к управляющему инвестиционным портфелем аффилированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
7. В графе 4 указывается дата совершения сделки в формате "дата.месяц.год".
8. В графе 5 указывается наименование иностранной фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "неорганизованный рынок/наименование иностранной фондовой биржи/страна ее резидентства" либо то, что сделка совершена не на иностранной фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".
9. В графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, операции открытия и закрытия "РЕПО", заключение договора банковского вклада и иные сделки). По операциям "РЕПО" также указывается вид операций "РЕПО": прямое или "обратное "РЕПО". По сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи, в графе 16 указывается метод заключения сделки.
10. В графе 7 используется символ "В" в случае, если организация обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера (с указанием лица, в интересах которого выступал брокер) и символ "D" в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера. В случае заключения договора банковского вклада указывается наименование банка, в котором открыт банковский счет.
11. В графе 8 указывается признак, в соответствии с которым контрпартнер признается по отношению к организации, осуществляющей инвестиционное управление активами клиентов, аффилированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Клиенттердің активтерін және меншікті активтерін инвестициялау бойынша үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан инвестициялық қорлардың активтеріне, зейнетақы және меншікті активтерге қатысты толтырылады.
6. 3-бағанда "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 64-бабына сәйкес клиент инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты үлестес тұлға болып танылатын сәйкес белгі көрсетіледі.
7. 4-бағанда "күні.айы.жылы" форматында мәміленің жасалған күні көрсетіледі.
8. 5-бағанда мәміле сауда жүйесінде жасалған шетелдік қор биржасының атауы және "ұйымдастырылмаған нарық/шетелдік қор биржасының атауы/оның резиденттік елі" не мәміле "ұйымдастырылмаған нарық" форматында шетелдік қор биржасында жасалмағаны көрсетіледі.
9. 6-бағанда мәміленің түрі көрсетіледі (сатып алу, сату, "РЕПО" ашылу және жабылу операциясы, банктік салым шартын жасасу және өзге мәмілелер). "РЕПО" операциялары бойынша сонымен қатар "РЕПО" операцияларының түрі көрсетіледі: тікелей немесе кері "РЕПО". Қор биржасының сауда-саттық жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша 16-бағанда мәмілені жасау әдісі көрсетіледі.
10. 7-бағанда бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде болған (брокер мүддесінде әрекет еткен тұлғаны көрсетіп) жағдайда, "В" символы қолданылады және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретінде болған жағдайда "D" символы қолданылады. Банк салымы шарты жасалған жағдайда, банк шоты ашылған банктің атауы көрсетіледі.
11. 8-бағанда "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 64-бабына сәйкес қарсы серіктес клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымға қатысты үлестес тұлға болып танылатын сәйкес белгі көрсетіледі.

12. Графы 10, 11 и 12 заполняются для сделок по покупке, продаже, погашению, операции "обратного "РЕПО" - открытие (закрытие).
13. В графе 14 указывается сумма без учета расходов, связанных с исполнением сделки (покупка, продажа, погашение, операция "обратного "РЕПО" - открытие (закрытие) и прочее), с учетом накопленного вознаграждения с точностью до двух знаков после запятой.
14. В графе 15 указывается дата окончания договора банковского вклада в формате "дата.месяц.год".
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных
зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 18 - RCB_FI_NEORG
Периодичность: ежемесячная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________________________________________
(наименование Организации)
Дата заключения сделки (проведе-
ния операции)
Вид финансо-
вого инструмента
Национальный идентификацион-
ный номер или международный идентификацион-
ный номер
Наименование эмитента
Количество финансовых инструментов
Цена за один финансо-
вый инструмент
Объем сделки тенге
Покупа-
тель
Продавец
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
продолжение таблицы:
В качестве кого участвовал в сделке (операции)
Размещение
Номер, дата и время регистрации клиентского заказа (приказа)
Примечание
Андеррайтер
Брокер
Дилер
Номинальный держатель
11
12
13
14
15
16
17
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о сделках (операциях) с
финансовыми инструментами,
заключенных (зарегистрированных) на
неорганизованном рынке ценных бумаг
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных
(зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг
Республики Казахстан

12. 10, 11 және 12-бағандар сатып алу, сату, өтеу, "кері "РЕПО" операциясы" – ашылуы (жабылуы) бойынша мәмілелер үшін толтырылады.
13. 14-бағанда мәміле жасауға байланысты шығыстар ескерілмеген (сатып алу, сату, өтеу, "кері "РЕПО" операциясы" – ашылуы (жабылуы) және өзге), жинақталған сыйақы ескерілген сома үтірден кейін екі белгіге дейін нақты көрсетіледі.
14. 15-бағанда "күні.айы.жылы" форматында банк салымы шартының аяқталу күні көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған
нарығында қаржы құралдарымен жасалған (тіркелген) мәмілелер
(операциялар) туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 18- RCB_FI_NEORG
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Мәмілені жасаған күні (операцияны жүргізген)
Қаржы құралының түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Эмитенттің атауы
Қаржы құралдарының саны
Бір қаржы құралының бағасы
Мәміленің көлемі теңгеде
Сатып алушы
Сатушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Мәмiлеге (операцияға) кiм ретiнде қатысты
Орналастыру
Клиенттік тапсырысы тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты
Ескерту
Андеррайтер
Брокер
Дилер
Номиналды ұстаушы
11
12
13
14
15
16
17
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздардың
ұйымдастырылмаған нарығында
қаржы құралдарымен жасалған
(тіркелген) мәмілелер
(операциялар) туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған
нарығында қаржы құралдарымен жасалған (тіркелген) мәмілелер
(операциялар) туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно брокерами и (или) дилерами. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается дата заключения сделки (проведения операции в системе учета номинального держания в случае, если сделка совершена клиентом без участия брокера) в формате "дата.месяц.год".
6. В графе 4 указывается присвоенный финансовому инструменту идентификационный номер.
7. В графе 5 указывается наименование эмитента, с финансовыми инструментами которого были заключены сделки.
8. В графе 6 указывается количество финансовых инструментов, по которым заключена сделка (зарегистрирована операция). В случае участия брокера и (или) дилера в сделке (операции) с двух сторон (в качестве продавца и покупателя одновременно), указанная сделка (операция) отражается в Форме как одна сделка (операция).
9. В графе 7 указывается цена сделки (в тенге) до четырех знаков после запятой. В случае заключения сделки в иностранной валюте, указывается цена в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату заключения сделки. В случае осуществления расчетов по сделке не в день заключения сделки, указывается цена сделки в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату осуществления расчетов.
10. В графе 8 указывается объем сделок (в тенге), до двух знаков после запятой.
11. В графах 9 и 10 указываются коды клиентов брокера и (или) дилера, за счет и в интересах которых была заключена сделка, а также коды клиентов в случае регистрации операции в системе учета номинального держания. В случае заключения сделки брокером и (или) дилером за свой счет и в своих интересах, в данных графах указывается код данного брокера и (или) дилера.
Коды продавцов и покупателей ценных бумаг:
Клиент
5-ти значный код клиента
1
Юридическое лицо (резидент Республики Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо (резидент Республики Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент)
FIZNN
5
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
6
Страховая организация Республики Казахстан
INSOR
7
Инвестиционный фонд
INVFD
8
Организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг - собственные активы
Код пятизначный, присвоенный организатором торгов

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығында қаржы құралдарымен жасалған (тіркелген) мәмілелер (операциялар) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда мәмiленiң (егер мәміле брокердің қатысуынсыз жасалған жағдайда номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операция жүргізу) жасалған күнi "күнi.айы.жылы" форматында көрсетiледi.
6. 4-бағанда қаржы құралына берiлген сәйкестендiру нөмiрi көрсетiледi.
7. 5-бағанда қаржы құралдарымен мәмiлелер жасалған эмитенттiң атауы көрсетiледi.
8. 6-бағанда сол арқылы мәмiле жасалған қаржы құралдардың саны (тіркелген операция) көрсетiледi. Брокер және (немесе) дилер екі тараптан (бiр мезгiлде сатушы және сатып алушы ретiнде) мәмiлеге қатысқан жағдайда, көрсетілген мәміле Нысанда бір мәміле (операция) түрінде көрiнедi.
9. 7-бағанда мәмiленiң бағасы үтiрден кейiн төрт белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi. Шетел валютасында мәміле жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мәмiленi жасаған күні белгілеген ресми бағамы бойынша теңгемен бағасы көрсетiледi. Мәміле бойынша есептесу мәміле жасалған күнде жүзеге асырылмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есептесудi жүзеге асырған күнi белгiлеген ресми бағамы бойынша теңгемен мәмiленiң бағасы көрсетіледі.
10. 8-бағанда мәмiленiң көлемi үтiрден кейiн екi белгiге дейiн (теңгемен) көрсетiледi.
11. 9 және 10-бағандарда солардың есебiнен және мүддесiмен мәмiле жасалған брокердің және (немесе) дилердің клиенттерiнiң кодтары, сондай-ақ номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияны тіркеген жағдайда клиенттердің кодтары көрсетiледi. Брокер және (немесе) дилер өз есебiнен және өз мүддесiнде мәмiлелер жасаған жағдайда, осы бағандарда аталған брокердің және (немесе) дилердің коды көрсетiледi.
Бағалы қағаздарды сатушылар мен сатып алушылардың кодтары:
Клиент
Клиенттің бес таңбалы коды
1
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (резидент емес))
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
STBNK
6
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
7
Инвестициялық қор
INVFD
8
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым – меншiктi активтер
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код

Добровольные накопительные пенсионные фонды, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов графы 9 и 10 не заполняют.
12. В графе 11 используется символ "А" в случае, если Организация выступала андеррайтером по ценным бумагам данного эмитента.
13. В графе 12 используется символ "B" в случае, если Организация выступала в качестве брокера.
14. В графе 13 используется символ "D" в случае, если Организация выступала в качестве дилера.
15. В графе 14 используется символ "ND" в случае если Организация выступала в качестве номинального держателя.
16. В графе 15 используются следующие символы:
"1" - первичное размещение ценных бумаг;
"2" - вторичное обращение ценных бумаг.
17. В графе 16 при заключении брокером и (или) дилером сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки добровольным накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
В случае регистрации операции в системе учета номинального держания, в графе 16 указываются номер, дата и время регистрации приказа.
Сделки (операции) с финансовыми инструментами, указанные в Форме, не указываются в Отчете о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг.
В Форме указываются сделки (операции) с финансовыми инструментами, заключенные Организацией на неорганизованном рынке, в которых Организация выступила в качестве брокера и (или) дилера, а также операции, в которых Организация выступила в качестве номинального держателя. При регистрации операций в системе учета номинального держания Организации в Форме указываются операции, которые привели к смене прав собственности на ценные бумаги (за исключением погашения и конвертации ценных бумаг).
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения об организации, обладающей лицензией на осуществление
брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 19 - RCB_SVED_BD
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
______________________________________________________
(наименование Организации)
№ п/п
Наименование показателя
Сведения
1
Сведения о работниках, участвующих в осуществлении брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг (фамилия, имя, при наличии - отчество, занимаемая должность, дата приема на работу)
2
Сведения о составе инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов организации (фамилия, имя, при наличии отчество, занимаемая должность, дата и номер решения об избрании в состав инвестиционного комитета, с какой даты работник включен в состав инвестиционного комитета)
3
Сведения о лицах, владеющих десятью и более процентами голосующих акций (десятью и более процентами долей участия в уставном капитале) организации:

Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақы активтер есебінен мәмілелерді жасаған кезде 9 және 10-бағандар толтырмайды.
12. 11-бағанда егер Ұйым осы эмитенттің бағалы қағаздары бойынша андеррайтері болған жағдайда "А" белгісі пайдаланылады.
13. 12-бағанда егер Ұйым брокер ретінде болған жағдайда "B" белгісі пайдаланылады.
14. 13-бағанда егер Ұйым дилер ретінде болған жағдайда "D" белгісі пайдаланылады.
15. 14-бағанда егер Ұйым номиналды ұстаушы ретінде болып табылған жағдайда "ND" белгісі пайдаланылады.
16. 15-бағанда мынадай символдар пайдаланылады:
"1" - бағалы қағаздардың бастапқы орналастыру;
"2" - бағалы қағаздардың қайталама айналысқа жіберу.
17. 16-бағанда брокер және (немесе) дилер дилерлік қызметінің шеңберінде мәміле жасаған кезде, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры мәміле жасаған жағдайда инвестициялық комитеттің мәміле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмінiң нөмірі және күні көрсетіледі.
Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияны тіркеген жағдайда 16-бағанда бұйрықты тіркеген нөмірі, күні және уақыты көрсетіледі.
Нысанда көрсетілген қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер (операциялар) халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған мәмілелер туралы есепте көрсетілмейді.
Нысанда Ұйым брокер және (немесе) дилер ретінде болып табылған ұйымдастырылмаған нарықта Ұйым қаржы құралдарымен жасаған мәмілелер (операциялар,), сондай-ақ Ұйым номиналды ұстаушы ретінде болған операциялар көрсетіледі. Ұйымның номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде операцияларды тіркеген кезде Нысанда меншік құқығын бағалы қағаздарға ауыстыруына (бағалы қағаздарды өтеу және айырбастауды қоспағанда) әкеп соққан операциялар көрсетіледі.
18. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
20-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйым туралы мәліметтер Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 19- RCB_SVED_BD
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
р/с
Көрсеткіштің атауы
Мәліметтер
1
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға қатысушы қызметкерлер туралы мәліметтер (тегі, аты, бар болса - әкесінің аты, атқаратын лауазымы, жұмысқа қабылданған күні)
2
Ұйымның меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитеттің құрамы туралы мәліметтер (тегi, аты, бар болса әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы, қызметкер инвестициялық комитетінің құрамына енгізілген күннен бастап инвестициялық комитетінің құрамына сайлау туралы шешімнің күні және нөмірі)
3
Ұйымның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлесімен он және одан астам пайыздарын) он және одан астам пайыздарын иеленетін тұлғалар туралы мәліметтер:

1) резиденты:
для юридического лица: наименование юридического лица; сведения о государственной (пере)регистрации юридического лица; бизнес- идентификационный номер; соотношение количества акций, принадлежащих юридическому лицу, к общему количеству голосующих акций организации или доля участия в уставном капитале организации (в процентах);
для физического лица: фамилия, имя, при наличии - отчество; дата рождения; соотношение количества акций, принадлежащих физическому лицу, к общему количеству голосующих акций организации или доля участия в уставном капитале организации (в процентах);
2) нерезиденты:
для юридического лица: наименование юридического лица; почтовый адрес и (или) место регистрации и нахождения юридического лица (в случае если юридическое лицо зарегистрировано на территории оффшорной зоны, то указывается данная оффшорная зона в соответствии постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 145 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности накопительных пенсионных фондов и акционерных инвестиционных фондов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5371; соотношение количества акций, принадлежащих юридическому лицу, к общему количеству голосующих акций организации или доля участия в уставном капитале организации (в процентах);
для физического лица: фамилия, имя, при наличии - отчество; гражданство; юридический адрес и (или) место жительства; соотношение количества акций, принадлежащих физическому лицу, к общему количеству голосующих акций организации или доля участия в уставном капитале организации (в процентах)
4
Сведения о количестве договоров, заключенных с клиентами, в рамках оказания брокерских услуг:
количество договоров об оказании брокерских услуг, не предусматривающих предоставление услуг номинального держания;
количество договоров об оказании брокерских услуг, предусматривающих предоставление услуг номинального держания
5
Наименование участников рынка ценных бумаг, с которыми у организации заключены договоры на оказание ей услуг по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг:
дата заключения договора;
вид услуг(и), представляемых(ой) организации в рамках заключенного договора
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _______________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________________________ ___________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения об организации, обладающей лицензией
на осуществление брокерской и (или)
дилерской деятельности на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Сведения об организации, обладающей лицензией на осуществление
брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан

1) резиденттер:
заңды тұлға үшін: заңды тұлғаның атауы; заңды тұлғаның мемлекеттік (қайта) тіркеу туралы мәліметтер; бизнес – сәйкестендіру нөмiрi; заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
жеке тұлға үшін: тегі, аты, бар болса әкесінің аты; туған күні;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
2) резидент еместер:
заңды тұлға үшін: заңды тұлғаның тiркелген және орналасқан орны (егер заңды тұлға оффшорлық аймақтың аумағында тiркелген жағдайда, онда Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Банктiк және сақтандыру қызметiнiң, бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары қызметiнiң және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерiнiң, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен акционерлiк инвестициялық қорлар қызметiнiң мақсаттары үшiн оффшорлық аймақтардың тiзбесiн бекiту туралы" 2008 жылғы 2 қазандағы № 145 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5371 тiркелген) бекiтiлген оффшорлық аймақтардың тiзбесiне сәйкес осы оффшорлық аймақ көрсетіледі);
заңды тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы;
жеке тұлға үшін: тегі, аты, бар болса әкесінің аты; азаматтығы;
заңды мекен-жайы және тұрғылықты жерi;
жеке тұлғаға тиесiлi акциялардың саны ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына немесе ұйымның жарғылық капиталындағы қатысу үлесiне (пайызбен) арақатынасы
4
Брокерлiк қызметтi көрсету шеңберінде клиенттермен жасалған шарттардың саны туралы мәлiметтер:
номиналды ұстау қызметін көздемейтін брокерлiк қызмет көрсету туралы шарттардың саны;
номиналды ұстау қызметін көздейтін брокерлiк қызмет көрсету туралы шарттардың саны;
5
Ұйыммен өзіне бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет жөніндегі қызметті көрсетуге шарттар жасалған бағалы қағаздар нарығы қатысушыларының атауы:
шарттың жасалған күні;
жасалған шарт шеңберінде ұйым ұсынатын қызметтердің (қызметтің) түрі
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті
жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйым туралы мәліметтер" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік
және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар
ұйым туралы мәліметтер

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Сведения об организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально организацией, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строка 2 не заполняется банком второго уровня, обладающим лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг и Национальным оператором почты.
6. Строка 3 не заполняется банком второго уровня, обладающим лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
7. Строка 4 не заполняется добровольным накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на
международных (иностранных) рынках ценных бумаг
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 20 - RCB_ DEALINGS _MR
Периодичность: ежемесячная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________________________________________
(наименование Организации)
Дата и время заключения сделки
Дата осуществления расчетов по сделке
Номер, дата и время регистрации клиентского заказа
Вид сделки
Рынок
Наименование брокера и страна его резидентства
Наименование банка-кастодиана
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
продолжение таблицы:
Наименование иностранного номинального держателя
Международная (иностранная) расчетно-депозитар-
ная система
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер финансового инструмента
Вид финан-
сового инструмента
Рейтинг
Наименование эмитента и страна его резидентства
Страна, в соответствии с законода-
тельством которой зарегистри-
рован выпуск финансовых инструментов
Количество финансовых инструмен-
тов (штук)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Валюта номинальной стоимости/ Валюта платежа
В качестве кого участвовал в сделке
Клиент и страна его резидентства
Цена за один финансовый инструмент
Объем сделки
Примечание
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
17
18
19
20
21
22
23
24
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________________________ ________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о сделках с финансовыми инструментами,
заключенных на международных (иностранных)
рынках ценных бумаг"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на
международных (иностранных) рынках ценных бумаг

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырушы ұйым ай сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-жолды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екінші деңгейдегі банк және Ұлттық почта операторы толтырмайды.
6. 3-жолды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екінші деңгейдегі банк толтырмайды.
7. 4-жылды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры толтырмайды.
8. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
21-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы
құралдармен жасалған мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________
Индекс: 20- RCB_ DEALINGS _MR
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Мәмiленiң жасалған күнi мен уақыты
Мәмiле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру күнi
Клиенттік тапсырыстың тiркелген нөмiрi, күнi және уақыты
Мәмiленiң түрi
Нарық
Брокердiң атауы және оның резиденттiк елi
Кастодиан -банктiң атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Шетелдiк номиналды ұстаушының атауы
Халықаралық (шетелдік) есеп айырысу депозитарлық жүйесі
Қаржы құралының ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Қаржы құралының түрі
Рейтингтер
Эмитенттiң атауы және оның резиденттiк елi
Заңнамасына сәйкес қаржы құралдардың шығарылымы тiркелген ел
Қаржы құралдарының саны (данасы)
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Номиналды құнының валютасы/Төлем валютасы
Мәмiлеге кiм ретiнде қатысты
Клиент және оның резиденттiк елi
Бiр қаржы құралының бағасы
Мәмiленiң көлемi
Ескерту
шетел валютасында
теңгемен
шетел валютасында
теңгемен
17
18
19
20
21
22
23
24
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар
нарығында қаржы құралдармен
жасалған мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы
құралдармен жасалған мәмілелер туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сделках с финансовыми инструментами, заключенных на международных (иностранных) рынках ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно брокером и (или) дилером.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указываются дата и время заключения сделки по времени города Астаны в формате "часы: минуты дата.месяц.год".
6. По графе 4 в случае заключения брокером и (или) дилером сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки добровольным накопительным пенсионным фондом (за счет пенсионных активов) или управляющим инвестиционным портфелем (за счет активов клиентов), обладающей лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
7. В графе 5 указывается вид сделки (покупка, продажа, РЕПО и другие).
8. В графе 6 указывается наименование иностранной фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "неорганизованный рынок/наименование иностранной фондовой биржи/страна ее резидентства" либо то, что сделка совершена не на иностранной фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".
9. В графе 7 указывается наименование брокера, исполнившего клиентский заказ. В случае если сделку исполнил другой брокер (в том числе иностранный брокер), совершивший сделку по поручению организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, то указывается данный брокер и страна его резидентства в формате "наименование брокера/страна".
10. В графе 10 указывается наименование международной (иностранной) расчетно-депозитарной системы, через которую осуществлялись расчеты по сделкам с финансовыми инструментами.
11. В графе 13 указывается рейтинг, присвоенный финансовому инструменту, долговой ценной бумаге, долевой ценной бумаге или рейтинг эмитента долевой ценной бумаги (в случае отсутствия рейтинга у долевой ценной бумаги указывается рейтинг эмитента долевой ценной бумаги). В случае если финансовому инструменту, долговой ценной бумаге/долевой ценной бумаге (эмитенту долевой ценной бумаги) присвоены рейтинги несколькими рейтинговыми агентствами, то указываются все присвоенные рейтинги. Рейтинги указываются в формате "рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае если у финансового инструмента, долговой ценной бумаги/долевой ценной бумаги (эмитента долевой ценной бумаги) рейтинги отсутствуют, то используется слово "нет".

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды брокер және (немесе) дилер ай сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда "уақыты: минуттар күнi.айы.жылы" форматында Астана қаласының уақыты бойынша мәмiленi жасау күнi мен уақыты көрсетiледi.
6. 4-баған бойынша брокер және (немесе) дилер дилерлік қызметінің шеңберінде мәміле жасаған жағдайда, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры (зейнетақы активтерінің есебінен) немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық портфельді басқарушы (клиенттердің активтері есебінен) мәміле жасаған жағдайда инвестициялық комитеттің мәміле жасалғаны жөнiндегi қабылдаған инвестициялық шешiмiнiң нөмірі және күні көрсетіледі.
7. 5-бағанда мәмiле түрi көрсетiледi (сатып алу, сату, репо).
8. 6-бағанда сауда жүйесiнде мәмiле жасалған шетелдік қор биржасының атауы және "ұйымдастырылмаған нарық/шетелдік қор биржасының атауы/оның резиденттiк елi" форматында оның резиденттiк елi не мәмiле "ұйымдастырылмаған нарық" форматында шетелдік қор биржасында жасалмағаны көрсетiледi.
9. 7-бағанда клиенттік тапсырысты орындаған брокердiң атауы көрсетiледi. Егер мәмiленi бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымның тапсырмасы бойынша жасасқан басқа брокер (оның iшiнде шетел брокерi) мәмiленi орындаған жағдайда, онда осы брокер және "брокердiң атауы/елi" форматында оның резиденттiк елi көрсетiледi.
10. 10-бағанда қаржы құралдармен мәмілелер бойынша есеп айрысуды жүзеге асырған халықаралық (шетелдік) есептік-депозитарлық жүйесінің атауы көрсетіледі.
11. 13-бағанда Борыштық бағалы қағазға берiлген/үлестiк бағалы қағаздың рейтингi немесе үлестiк бағалы қағаз эмитентiнiң рейтингi көрсетiледi (үлестiк бағалы қағазда рейтинг болмаған жағдайда, үлестiк бағалы қағаз эмитентiнiң рейтингi көрсетiледi). Егер борыштық бағалы қағазға/үлестiк бағалы қағазға (үлестiк бағалы қағаздың эмитентiне) бiрнеше рейтингтiк агенттiктер рейтинг берген жағдайда, онда барлық берiлген рейтингтер көрсетiледi. Рейтингтер "рейтинг (рейтингілік агенттiк)" форматында көрсетiледi. Егер борыштық бағалы қағазда/үлестiк бағалы қағазда (үлестiк бағалы қағаздың эмитентiнде) рейтинг болмаса, онда "жоқ" деген сөз қолданылады.

12. В графе 14 указывается наименование эмитента финансового инструмента (базового актива финансового инструмента) и страна его резидентства в формате "наименование эмитента/страна".
13. В графе 17 указываются коды валют в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов". Валюта номинальной стоимости финансовых инструментов и валюта платежа по данным финансовым инструментам указываются в формате "Валюта номинальной стоимости/Валюта платежа".
14. В графе 18 используется символ "В" в случае если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера и символ "D" в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера.
15. Если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг выступала в качестве брокера, заполняется графа 19 в формате "Код клиента/страна" и указываются коды клиентов данного брокера, за счет и в интересах которых была заключена сделка:
Клиент
5-ти значный код клиента
1
Юридическое лицо (резидент Республики Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо (резидент Республики Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент)
FIZNN
5
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
6
Страховая организация Республики Казахстан
INSOR
7
Инвестиционный фонд
INVFD
8
Организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг
Код пятизначный, присвоенный организатором торгов
Управляющие инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов данную графу не заполняют.
16. В графах 20, 21, 22, 23 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, объем сделок до двух знаков после запятой, отраженные в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (отчет брокера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)), документ фондовой биржи), с учетом выплаченного продавцу вознаграждения. При оплате по сделке с финансовыми инструментами в иностранной валюте заполняются графы 20, 21, 22, 23. В случае оплаты приобретенного финансового инструмента в иностранной валюте данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки. В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте заполняются графы 21 и 23.

12. 14-бағанда "эмитенттiң атауы/елi" форматында қаржы құралы эмитентінің (қаржы құралының базалық активінің) атауы және оның резиденттiк елi көрсетiледi.
13. 17-бағанда "Валюталар мен қорларды белгiлеу үшiн кодтар" 07 ИСО 4217-2001 Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жiктелiмiне сәйкес валюталардың кодтары көрсетiледi. Бағалы қағаздардың номиналды құнының валютасы және осы бағалы қағаздар бойынша төлем валютасы "Номиналды құнының валютасы/Төлем валютасы" форматында көрсетiледi.
14. 18-бағанда егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, "В" белгiсi, егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретiнде болса, "D" белгiсi көрсетiледi.
15. Егер бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретiнде болса, "Клиенттiң коды/елi" форматында 19-баған толтырылады және мәмiле олардың есебiнен және мүддесi бойынша жасалған брокер клиенттерiнiң кодтары көрсетiледi:
Клиент
клиенттiң 5 мәндi коды
1
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резидентi)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (резидент емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (резидент емес)
FIZNN
5
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкi
STBNK
6
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
7
Инвестициялық қор
INVFD
8
Бағалы қағаздар нарығында брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым
Сауда-саттықты ұйымдастырушы берген бес мәндiк код
Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқарушылар зейнетақы активтерi есебiнен мәмiлелердi жасағанда, осы бағанды толтырмайды.
16. 20, 21, 22, 23-бағандарда сатушыға төленген сыйақыны ескерiп, мәмiле жасалғанын растайтын (брокердiң есебi, ақпаратты аударудың және төлемдерді жүргізудің халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынғанын растау (SWIFT), қор биржасының құжаты) бастапқы құжатта көрсетілген баға үтiрден кейiн төрт мәнге дейiн нақты, мәмiлелердiң көлемi үтiрден кейiн екi мәнге дейiн нақты көрсетiледi. Қаржы құралдарымен жасалған мәміле бойынша шетелдік валютада ақы төленген жағдайда 20, 21, 22, 23-бағандар толтырылады. Сатып алынған қаржы құралына шетелдік валютада ақы төленген жағдайда осы сома мәмілені жасау күніне қалыптасқан валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағазға шетелдік валютада ақы төленген жағдайда 21 және 23-бағандар толтырылады.

17. Сделки с финансовыми инструментами, указанные в Форме, не указываются в Отчете о сделках (операциях) с финансовыми инструментами, заключенных (зарегистрированных) на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 22
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сделках с производными финансовыми инструментами
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 21 - RCB_PFI
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
____________________________________________________
(наименование Организации)
Дата и время заключения сделки
Дата постановки финансовых инструментов на учет у брокера и (или) дилера
Дата расчетов по сделке
Вид производного финансового инструмента
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
Рынок
Базовый актив и его рейтинг
Центральный контрагент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Контрагент и его рейтинг
Описание условий сделки
Вид сделки
Количество финансовых инструментов
Цена сделки
Объем сделки
Валюта сделки
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Объект хеджирования
В качестве кого участвовал в сделке
Номер, дата и время регистрации клиентского заказа
Клиент и страна его резидентства
Вариационная маржа на дату заключения сделки, тенге
Начальная маржа на дату заключения сделки, %
Режим торгов
Состоя-
ние обязатель-
ств по сделке
Примечание
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________________________ _______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о сделках с производными
финансовыми инструментами"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сделках с производными финансовыми инструментами
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сделках с производными финансовыми инструментами" (далее – Форма).

17. Нысанда көрсетілген қаржы құралдарымен мәмілелер Қазақстан Республикасының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдармен жасалған (тіркелген) мәмілелер (операциялар) туралы есепте көрсетілмейді.
18. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
22-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 21- RCB_PFI
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Мәмілені жасау күні мен уақыты
Қаржы құралдарын брокерге және (немесе) дилерге есепке қою күні
Мәміле бойынша есеп айырысу күні
Туынды қаржы құралының түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Нарық
Базалық актив және оның рейтингі
Орталық қарсы агент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Қарсы агент және оның рейтингі
Шартты мәміленің сипаты
Мәміле түрі
Қаржы құралдарының саны
Мәміле бағасы
Мәміле көлемі
Мәміле валютасы
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
хеджирлеу объекті
Мәміледе кім ретінде қатысты
Клиенттік тапсырыстың нөмірі, тіркелген күні және уақыты
Клиент және оның резиденттік елі
Мәмілені жасаған күнгі вариациялық маржа, теңгемен
Мәмілені жасаған күнгі бастапқы маржа, %
Сауда-саттық режимі
Мәміле бойынша міндеттеме жай-күйі
Ескерту
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрге арналған орын
"Туынды қаржы құралдарымен
мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндіру
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды анықтайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально брокером и (или) дилером. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении граф 2, 3 и 4 дата заключения сделки, дата постановки финансовых инструментов на учет у брокера и (или) дилера в системе внутреннего учета, а также дата расчетов по сделке указываются в формате "дата.месяц.год". Время заключения сделки указывается в формате "часы/минуты/секунды" (для сделки, заключенной на организованном рынке).
6. В графе 3 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете.
7. В графе 5 указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
8. Графа 6 заполняется в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
9. В графе 7 указывается наименование биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "наименование биржи/страна" либо то, что сделка совершена не на бирже в формате "неорганизованный рынок".
10. В графе 8 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае если у базового актива рейтинги отсутствуют, то указывается базовый актив и указание на то, что рейтинг отсутствует в формате "базовый актив/рейтинга нет".
11. В графе 9 указывается слово "да", в случае заключения на бирже сделки с участием центрального контрагента. Указывается слово "нет", в случае заключения на бирже сделки без участия центрального контрагента.
12. В графе 10 в случае, если сделка заключена не на бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". В случае отсутствия рейтинга у контрагента, указывается информация в формате "контрагент/страна/рейтинга нет".
13. При заполнении графы 16, если сделка заключена с целью хеджирования, указываются слово "да" и реквизиты объекта хеджирования (идентификационный номер ценной бумаги, количество, стоимость, объем, валюта) в формате "да/реквизиты объекта хеджирования". Если сделка заключена не с целью хеджирования, указывается слово "нет".

2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырушы ұйым тоқсан сайын жасайды. Нысан бойынша деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. 2, 3 және 4 бағандарды толтыру кезінде мәміле жасалған күн, ішкі есептілік жүйесіндегі брокерде/дилерде қаржы құралдарының есепке алыну күні, сондай-ақ мәміле бойынша есеп айырысу күні "күні.айы.жылы" форматында көрсетіледі. Мәміле жасалған күн "сағат/минут/секунд" форматында көрсетіледі (ұйымдасқан нарықта жасалған мәміле үшін).
6. 3-бағанда бухгалтерлік есептегі бастапқы тану күні көрсетіледі.
7. 5-бағанда туынды қаржы құралының түрі көрсетіледі (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа туынды қаржы құралдары).
8. 6-бағанда туынды қаржы құралының базалық активі бағалы қағаз болып табылған жағдайда толтырылады.
9. 7-бағанда сауда жүйесінде мәміле жасалған биржаның атауы және резиденттігі бар елдің "биржаның/елдің атауы" форматындағы не мәміленің биржада емес "ұйымдаспаған нарық" форматында жасалғандығы көрсетіледі.
10. 8-бағанда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздың және оның эмитентінің атауы, валюта, пайыздық ставка, тауар және өзге де базалық активтер) және "базалық актив/рейтинг (рейтинг агенттігі)" форматында рейтинг агенттігі (бар болса) берген базалық актив рейтингі көрсетіледі. Базалық активте рейтинг болмаған жағдайда, онда базалық актив және "базалық актив/рейтинг жоқ" форматында рейтинг жоқ екендігі көрсетіледі.
11. 9-бағанда, орталық қарсы агенттің қатысуымен мәміле биржада жасалған жағдайда "иә" деген сөз көрсетіледі. Мәміле биржада орталық қарсы агенттің қатысуынсыз жасалған жағдайда "жоқ" деген сөз көрсетіледі.
12. 10-бағанда егер мәміле биржада жасалмаған жағдайда қарсы агент, оның резиденттік елі, сондай-ақ осы қарсы агентке "қарсы агент/ел/рейтинг (рейтинг агенттігі)" форматында берілген рейтинг көрсетіледі.
Қарсы агентте рейтинг болмаған жағдайда "қарсы агент/ел/рейтинг жоқ" деген форматтағы ақпарат көрсетіледі.
13. 16-бағанды толтыру кезінде, егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалған болса, "иә" деген сөз көрсетіледі және хеджирлеу объектісінің деректемелері (бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі, саны, құны, көлемі, валютасы) "иә/ хеджирлеу объектісінің деректемелері" форматында көрсетіледі. Егер мәміле хеджирлеу мақсаты үшін жасалмаса, "жоқ" деген сөз көрсетіледі.

14. В графе 17 указывается символ "B", если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера, символ "D", в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера.
15. При заполнении графы 18 в случае заключения организацией, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, сделки в рамках дилерской деятельности, а также в случае заключения сделки добровольным накопительным пенсионным фондом (за счет пенсионных активов) или управляющим инвестиционным портфелем (за счет активов клиентов), обладающими лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, указываются номер и дата принятия инвестиционным комитетом инвестиционного решения о заключении сделки.
16. В графе 19 в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг выступала в качестве брокера, указывается информация в формате "Код клиента/страна", а также указываются коды клиентов данного брокера, за счет и в интересах которых была заключена сделка:
Клиент
5-ти значный код клиента
1
Юридическое лицо (резидент Республики Казахстан)
JURRZ
2
Физическое лицо (резидент Республики Казахстан)
FIZRZ
3
Юридическое лицо (нерезидент Республики Казахстан)
JURNN
4
Физическое лицо (нерезидент Республики Казахстан)
FIZNN
5
Банк второго уровня Республики Казахстан
STBNK
6
Страховая организация Республики Казахстан
INSOR
7
Инвестиционный фонд
INVFD
8
Организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг
Код пятизначный, присвоенный организатором торгов
Добровольные накопительные пенсионные фонды, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности, при совершении сделок за счет пенсионных активов, данную графу не заполняют.
17. В графе 20 указывается вариационная маржа - денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
18. В графе 21 указывается начальная маржа - доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.
19. В графе 22 режим торгов указывается в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.
20. В графе 23 указывается одно из следующих состояний по сделке:

14. 17-бағанда бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде қатысқан жағдайда, "B" символы көрсетіледі, егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретінде қатысқан жағдайда, "D" символы көрсетіледі.
15. 18-бағанды толтыру кезінде бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйыммен дилерлік қызмет аясында мәміле жасаған жағдайда, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорымен мәміле жасаған жағдайда (зейнетақы активтері есебінен) немесе бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар инвестициялық портфельді басқарушымен мәміле жасаған жағдайда инвестициялық комитеттің мәміле жасалғандығы туралы қабылдаған инвестициялық шешімінің нөмірі және күні көрсетіледі.
16. 19-бағанда бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде қатысқан жағдайда, ақпарат "Клиент коды/ел" форматында көрсетіледі, сондай-ақ мәміле солардың есебінен және солардың мүддесі үшін жасалған брокердің клиенттерінің кодтары көрсетіледі:
Клиент
Клиенттің 5 саннан тұратын коды
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті)
JURRZ
2
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті)
FIZRZ
3
Заңды тұлға (Қазақстан Республикасының Резиденті емес)
JURNN
4
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының Резиденті емес)
FIZNN
5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері
STBNK
6
Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымы
INSOR
7
Инвестициялық қор
INVFD
8
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым
Сауда-саттықты ұйымдастырушының бес санды коды
Брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтері есебінен мәмілелер жасау кезінде осы бағанды толтырмайды.
17. 20-бағанда биржа есептейтін сауда-саттыққа қатысушының міндеттемелерінің өзгеруі кезіндегі ақша белгісін және мерзімді келісім-шарттың баға белгілеуінің өзгеруін ескеретін – вариациялық маржа көрсетіледі.
18. 21-бағанда биржа анықтайтын базалық активтің сомалық нарықтық құнының үлесін клиент әрбір ашық позиция үшін енгізетін бастапқы маржа көрсетіледі.
19. 22-бағанда сауда-саттық режимі Т+0 немесе Т+n к форматында көрсетіледі, не биржаның қағидаларымен көзделген сауда-саттықтың басқа режимі сипатталады.
20. 23-бағанда мәміле бойынша мынадай жай-күйлердің бірі көрсетіледі:

1) обязательства прекращены надлежащим образом или прекращены досрочно, за исключением досрочного прекращения сделки вследствие нарушений условий сделки или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
2) исполнение обязательств просрочено;
3) исполнение обязательств приостановлено по основаниям, предусмотренным договором;
4) обязательства прекращены вследствие нарушения стороной условий сделки или событий, связанных с несостоятельностью одной из сторон;
5) продление срока исполнения сделки в результате наступления предусмотренного обстоятельства или события.
21. В графе 24 указывается место заключения сделки.
22. В Форму не включаются сделки с депозитарными расписками.
23. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 23
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках с аффилированными лицами
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 22 - RCB_AFL
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
__________________________________________________________
(наименование Организации)
В качестве кого организация участвовала в сделке
Наименование клиента
Признак аффилирован-
ности клиента
Дата заключения сделки
Рынок
Вид сделки
Наименование контрпарт-
нера по сделке
Признак аффилирован-
ности контрпартнера
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Параметры финансового инструмента
Вид финансового инструмента
Наименование эмитента, выпустившего (предоставив-
шего) финансовый инструмент
Национальный идентификацион-
ный номер или международный идентификацион-
ный номер
Цена за одну единицу
Объем сделки, штук
Сумма сделки, тенге
Дата окончания договора банковского вклада
Примечание
10
11
12
13
14
15
16
17
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________ _________ ______
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о совершенных сделках
с аффилированными лицами"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о совершенных сделках с аффилированными лицами

1) міндеттемелер мәмілелерді мәміле талаптарының бұзылуы немесе тараптардың бірінің дәрменсіздігіне байланысты оқиғалардың тууы салдарынан мерзімінен бұрын тоқтатуды қоспағанда, тиісінше тоқтатылған немесе мерзімінен бұрын тоқтатылған;
2) міндеттемелерді орындау мерзімі кейінге қалдырылған;
3) көзделген негіздемелер бойынша міндеттемелерді орындау уақытша тоқтатылған;
4) міндеттемелер тараптың мәміле талаптарын бұзуына байланысты немесе тараптардың бірінің дәрменсіздігіне байланысты оқиғалардан соң тоқтатылған;
5) көзделген жағдайлардың немесе оқиғалардың туындауы нәтижесінде мәмілені орындау мерзімін ұзарту.
21. 24-бағанда мәмілені жасау орны көрсетіледі.
22. Нысанға депозитарлық қолхаттармен жасалған мәмілелер енгізілмейді.
23. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 22- RCB_AFL
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Ұйым мәмілеге кім ретінде қатысты
Клиенттің атауы
Клиенттің үлестестік белгісі
Мәмілені жасау күні
Нарық
Мәміле түрі
Мәміле
бойынша қарсы әріптестің атауы
Қарсы әріптестің үлестестік белгісі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы:
Қаржы құралының параметрлері
Қаржы құралының түрі
Қаржы құралын шығарған (ұсынған) эмитенттің атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Біреуінің бағасы
Мәміленің көлемі, дана
Мәміленің сомасы, теңгемен
Банктік салым шартының аяқталу күні
Ескерту
10
11
12
13
14
15
16
17
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
Мөрдің орны
"Үлестес тұлғалармен жасалған
мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру
бойынша түсіндіру
Үлестес тұлғалармен жасалған
мәмілелер туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о совершенных сделках с аффилированными лицами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально брокером и (или) дилером. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы брокер и (или) дилер, заполняющий Форму, отражает сделки, совершенные за счет собственных активов и активов клиентов с его аффилированными лицами, являющимися его контрпартнерами. При совершении брокером и (или) дилером, заполняющим Форму, сделок за счет активов клиентов в Форме отражаются сделки с аффилированными лицами данной организации, являющимися ее контрпартнерами, вне зависимости от того, являются клиенты брокера и (или) дилера, заполняющего Форму, его аффилированными лицами или не являются.
6. В графе 2 используется символ "В" в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера (с указанием лица в интересах которого выступал брокер), символ "D" в случае, если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера.
7. В графе 4 указывается признак, в соответствии с которым клиент признается по отношению к организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, аффилированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах". В случае если клиент не признается аффилированным лицом по отношению к Организации, то указывается слово "нет".
8. В графе 5 указывается дата заключения сделки в формате "дата.месяц.год".
9. В графе 6 указывается наименование фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "наименование фондовой биржи/страна" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок", либо "на международном рынке".
10. В графе 7 указывается вид сделки (покупка, продажа, операции открытия и закрытия "РЕПО", заключение договора банковского вклада и иные сделки). По операциям "РЕПО" также указывается вид операций "РЕПО": прямое или обратное "РЕПО". По сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи, в графе 17 указывается метод заключения сделки.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырушы ұйым тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысанды толтыру кезінде осы Нысанды толтырып отырған брокер және немесе) дилер оның қарсы әріптесі болып табылатын оның үлестес тұлғаларымен меншікті активтер және клиенттер активтер есебінен жасалған мәмілелерді көрсетеді. Осы Нысанды толтырып отырған брокер және (немесе) дилер клиенттер активтері есебінен мәмілелер жасаған кезде Нысанда оның қарсы әріптесі болып табылатын осы ұйымның үлестес тұлғасымен жасалған мәмілелер Нысанды толтырып отырған брокердің және (немесе) дилердің клиенттері оның үлестес тұлғасы болып табыла ма, табылмай ма, оған қарамай көрсетіледі.
6. 2-бағанда егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде қатысқан (брокер соның мүддесі үшін қатысқан тұлғаны көрсете отырып) жағдайда, "В" символы қолданылады, егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретінде қатысқан жағдайда "D" символы қолданылады.
7. 4-бағанда клиенттің бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымға, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 64-бабына сәйкес үлестес тұлға болып танылатын белгісі көрсетіледі. Егер клиент Ұйымға қатысты үлестес тұлға болып танылмаған жағдайда "жоқ" деген сөз көрсетіледі.
8. 5-бағанда "күні.айы.жылы" форматында мәмілене жасау күні көрсетіледі.
9. 6-бағанда сауда жүйесінде мәміле жасалған биржаның атауы және резиденттігі бар елдің "биржаның/елдің атауы" форматындағы не мәміленің биржада емес "ұйымдаспаған нарық" форматында, не "халықаралық нарықта" жасалғандығы көрсетіледі.
10. 7-бағанда мәміле түрі (cатып алу, сату, "РЕПО"-ны ашу және жабу операциялары, банктік салым шартын жасау және өзге де мәмілелер) көрсетіледі."РЕПО" операциялары бойынша сол сияқты "РЕПО" операцияларының мынадай түрлері көрсетіледі: тікелей немесе кері "РЕПО". Қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша "Ескерту" бағанында мәміле жасаудың әдісі көрсетіледі.

11. При заполнении графы 8 под контрпартнером понимается:
при совершении сделки, в которой организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, заполняющая Форму, участвует одновременно с двух сторон - клиент данной организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, являющийся аффилированным лицом по отношению к данной организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг. В этом случае указывается символ "В", если организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера (с указанием клиента, в интересах которого выступал брокер) в формате "В/наименование или фамилия, имя (при наличии - отчество) клиента";
другой брокер и (или) дилер, являющийся аффилированным лицом, по отношению к организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, заполняющей Форму. В этом случае указывается наименование данного брокера;
клиент другого брокера и (или) дилера, являющийся аффилированным лицом по отношению к организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, заполняющей Форму. В случае если известны наименование или фамилия, имя (при наличии) отчество клиента другого брокера и (или) дилера, то указывается наименование или фамилия, имя (при наличии - отчество) аффилированного лица, являющегося клиентом другого брокера и (или) дилера в формате "наименование или фамилия, имя (при наличии - отчество) аффилированного лица/наименование другого брокера и (или) дилера". Наименование аффилированного лица выделяется курсивом;
в случае заключения договора банковского вклада клиентом брокера и (или) дилера или другим брокером и (или) дилером указывается наименование банка, в котором открыт банковский счет.
12. В графе 9 указывается признак, в соответствии с которым контрпартнер признается по отношению к организации, обладающей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, аффилированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
13. В графе 15 указывается сумма без учета расходов, связанных с исполнением сделки (покупка, продажа, операция обратного "РЕПО" - открытие/закрытие и прочее), с учетом накопленного вознаграждения с точностью до двух знаков после запятой.

11. 8–бағанды толтыру кезінде қарсы әріптес бойынша мыналар түсініледі:
Мәміле жасау кезінде, Нысанды толтырып отырған бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым бір мезгілде екі жақтан қатысады - бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар осы ұйымның клиенті, осы ұйымға қатысты үлестес тұлға болып табылатын, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым.Бұл жағдайда егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде қатысса (брокер оның мүддесі үшін қатысқан клиентті көрсетіп), "В/клиенттің атауы немесе тегі,аты (бар болса – әкесінің аты)" форматында "В" символы көрсетіледі;
Нысанды толтырып отырған бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымға қатысы бойынша үлестес тұлға болып табылған басқа брокер және(немесе) дилер. Бұл жағдайда осы брокердің атауы көрсетіледі;
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымға қатысы бар, осы есепті толтырып отырған үлестес тұлға болып табылатын басқа брокердің және (немесе) дилердің клиенті. Басқа брокер және (немесе) дилердің клиентінің егер атауы немесе тегі, аты (бар болса – әкесінің аты) белгілі болған жағдайда, "үлестес тұлғаның атауы немесе тегі, аты (бар болса – әкесінің аты)/ басқа брокердің және(немесе) дилердің атауы" форматында басқа брокер және(немесе) дилердің клиенті болып табылатын үлестес тұлғаның атауы немесе тегі, аты (бар болса – әкесінің аты) көрсетіледі. Үлестес тұлғаның атауы курсивпен бөліп көрсетіледі;
клиент брокері және(немесе) дилерімен немесе басқа брокер және(немесе) дилермен банктік салым шартын жасаған жағдайда банктік шот ашылған банктің атауы көрсетіледі.
12. 9-бағанда көрсетілген белгіге сәйкес қарсы әріптес бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымға "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 64-бабына сәйкес үлестес тұлғаға қатысы бар болып танылады.
13. 15-бағанда мәмілелерді орындауға байланысты шығыстарды (сатып алу, сату, кері "РЕПО" операциясы - ашу/жабу және басқа) ескермей, жинақталған сыйақыны (банктік салым ашу) ескере отырып, сома үтірден кейін нақты екі белгімен көрсетіледі.

14. В графе 16 указывается дата окончания договора банковского вклада в формате "дата.месяц.год".
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 24
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об остатках денег, находящихся на счетах брокера
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 23 - RCB_ ОСТАТОК _ДС
Периодичность: ежемесячная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________
(наименование Организации)
Дата
Остаток собственных денег
Остаток денег на счетах клиентов
1
2
3
1
2
3
30
31
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ______________________________________ _____________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись)
______________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет об
остатках денег, находящихся
на счетах брокера"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об остатках денег, находящихся на счетах брокера
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об остатках денег, находящихся на счетах брокера" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно брокером и (или) дилером. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на отчетную дату.
6. Банки второго уровня, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, графу 2 не заполняют.

14. 16-бағанда банктік салым шартының аяқталу күні "күні.айы.жылы" форматында көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
24-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Брокердің шотында бар ақша қалдығы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 23- RCB_ ОСТАТОК _ДС
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Күні
Меншікті ақша қалдығы
Клиенттер шоттарындағы ақша қалдығы
1
2
3
1
2
3
...
30
31
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
мөрдің орны
"Брокердің шотында бар
ақша қалдығы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндіру
Брокердің шотында бар ақша қалдығы туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Брокердің шотында бар ақша қалдығы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырушы ұйым ай сайын жасайды. Нысандағы деректер теңгеде ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі есепті күнге белгілеген ресми бағамы бойынша теңгеде толтырылады.
6. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер 2-бағанды толтырмайды.

7. При заполнении графы 3 указывается остаток денег на банковских счетах клиентов, открытых для совершения сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами по поручению, за счет и в интересах клиента.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 25
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об оказании услуг брокером и (или) дилером
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 24 - RCB_УСЛУГ
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
________________________________________________
(наименование Организации)
№ п/п
Национальный идентификацион-
ный номер или международ-
ный идентификацион-
ный номер финансового инструмента
Наименова-
ние финансо-
вого инструмента
Наименова-
ние эмитента
Дата заключе-
ния договора
Дата начала оказа-
ния услуг
Вид услуги
Минималь-
ный объем обязатель-
ной котировки
Спрэд
Номер торгового счета, с которого объявляются котировки
Способ размещения ценных бумаг в соответст-
вии с договором
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
n
Итого
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: __________________________ _________ ________________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет об оказании
услуг брокером и (или) дилером"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об оказании услуг брокером и (или) дилером
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об оказании услуг брокером и (или) дилером" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально брокером и (или) дилером.

7. 3-бағанды толтыру кезінде клиенттің тапсыруы, оның есебінен және оның мүддесі бойынша эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасау үшін ашылған клиенттердің банктік шоттарындағы ақша қалдығы көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
25-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Брокердің және (немесе) дилердің көрсеткен қызметі туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 24- RCB_ҚЫЗМЕТ
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
р/с №
Қаржы құралының ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Қаржы құралының атауы
Эмитенттің атауы
Шарт жасау күні
Қызмет көрсету басталған күн
Қызмет түрі
Міндетті баға белгілеудің барынша төмен көлемі
Спрэд
Баға белгілеу жарияланатын сауда-саттық шотының нөмірі
Шартқа сәйкес бағалы қағаздарды орналастырудың тәсілі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
n
Жиынтық
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
Мөрдің орны
"Брокердің және (немесе)
дилердің қызмет көрсетуі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндіру
Брокердің және (немесе) дилердің қызмет көрсетуі туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Брокердің және (немесе) дилердің қызмет көрсетуі туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокер және (немесе) дилер тоқсан сайын жасайды.

4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в рамках оказания услуг брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
6. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 26
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о ценных бумагах, находящихся в номинальном держании
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 25 - RCB_NOM_DER
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
________________________________________________
(наименование Организации)
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
Наименование эмитента
Количество ценных бумаг, находящихся на счетах клиентов брокера по состоянию на конец отчетного периода (штук) и количество держателей ценных бумаг
всего
банков второго уровня Республики Казахстан (собственников)
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
1
2
3
4
5
6
7
итого
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг, находящихся на счетах клиентов брокера по состоянию на конец отчетного периода (штук) и количество держателей ценных бумаг
страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан (собственников)
брокеров и (или) дилеров Республики Казахстан (собственников, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан)
прочих лицензиатов финансового рынка Республики Казахстан (собственников)
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг, находящихся на счетах клиентов брокера по состоянию на конец отчетного периода (штук) и количество держателей ценных бумаг
прочих юридических лиц резидентов Республики Казахстан
прочих юридических лиц нерезидентов Республики Казахстан
физических лиц резидентов Республики Казахстан
физических лиц нерезидентов Республики Казахстан
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
ценных бумаг (штук)
держателей ценных бумаг
14
15
16
17
18
19
20
21
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _________________________ _________ ________________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о ценных бумагах, находящихся
в номинальном держании"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о ценных бумагах, находящихся в номинальном держании

4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысанды номиналды ұстаушы ретінде клиенттер шоттарын жүргізу құқығы бар брокер және (немесе) дилер қызмет көрсету аясында толтырады.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
26-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Номиналды ұстауда тұрған бағалы қағаздар туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 25- RCB_NOM_DER
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Эмитенттің атауы
Брокердің клиенттерінің шоттарында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша (дана) бар бағалы қағаздар саны және бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны
Барлығы
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері (меншік иелері)
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтық
Кестенің жалғасы:
Брокердің клиенттерінің шоттарында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша (дана) бар бағалы қағаздар саны және бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны
Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары (меншік иелері)
Қазақстан Республикасының брокерлері-дилерлері (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын меншік иелері)
Қазақстан Республикасының қаржы нарығының өзге лицензиаттары (меншік иелері)
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы:
Брокердің клиенттерінің шоттарында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша (дана) бар бағалы қағаздар саны және бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны
Қазақстан Республикасының резиденттерінің өзге заңды тұлғалары
Қазақстан Республикасының резидент еместерінің өзге заңды тұлғалары
Қазақстан Республикасының резиденттерінің жеке тұлғалары
Қазақстан Республикасының Резидент еместерінің жеке тұлғалары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
Бағалы қағаздар (дана)
Бағалы қағаздар ұстаушылары
14
15
16
17
18
19
20
21
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(қызметті, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
Мөрдің орны
"Номиналды ұстауда тұрған
бағалы қағаздар туралы есеп"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндіру
Номиналды ұстауда тұрған бағалы қағаздар туралы
есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о ценных бумагах, находящихся в номинальном держании" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально брокером и (или) дилером.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в рамках оказания брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
6. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 27
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о ценных бумагах, выпущенных в соответствии с законодательством
иностранного государства, находящихся в номинальном держании
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 26 - RCB_NOM_DER_IN
Периодичность: ежеквартальная
Представляют: брокеры и (или) дилеры
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
____________________________________________________
(наименование Организации)
№ п/п
Националь-
ный идентификацион-
ный номер или международ-
ный идентификацион-
ный номер
Наименова-
ние эмитента
Наименова-
ние иностран-
ного номиналь-
ного держателя
Наименование номинального держателя, который оказывает услуги по номинальному держанию ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства
Наименование собственника ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства
Количество ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства, находящихся на счетах клиентов брокера, являющегося номинальным держателем по состоянию на конец отчетного периода (штук)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
n
Итого
х
х
х
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: __________________________ _________ ________________
(должность, фамилия, имя, при наличии – отчество), (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о ценных бумагах, выпущенных в
соответствии с законодательством иностранного
государства, находящихся в номинальном держании"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о ценных бумагах, выпущенных в соответствии с законодательством
иностранного государства, находящихся в номинальном держании

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Номиналды ұстауда тұрған бағалы қағаздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокер және (немесе) дилер тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысан номиналды ұстаушы ретінде клиенттер шоттарын жүргізу құқығы бар брокер және (немесе) дилер қызмет көрсетуі аясында толтырылады.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
27-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Номиналды ұстауда тұрған шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес
шығарылған бағалы қағаздар туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ үшін
Индекс: 25- RCB_NOM_DER_IN
Кезеңділік: тоқсан сайын
Ұсынады: брокерлер және (немесе) дилерлер
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей
Нысан
________________________________________________________
(ұйымның атауы)
р/с
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Эмитенттің атауы
Шетелдік номиналды ұстаушының атауы
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздардың номиналды ұстауы бойынша қызмет көрсететін номиналды ұстаушының атауы
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздардың меншік иесінің атауы
Есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша номиналды ұстаушы болып табылатын брокердің клиенттерінің шоттарында бар, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздардың саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
n
Жиынтық
х
х
х
Х
х
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ______________________________________________ ___________
(қызметі, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы)
_________________
(телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 ___ жылғы "____" __________
Мөрдің орны
"Шет мемлекеттің заңнамасына
сәйкес шығарылған, номиналды
ұстауда тұрған бағалы қағаздар
туралы есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндіру
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған,
номиналды ұстауда тұрған бағалы қағаздар туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о ценных бумагах, выпущенных в соответствии с законодательством иностранного государства, находящихся в номинальном держании" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально брокером и (или) дилером.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается наименование иностранного номинального держателя, который оказывает услуги номинального держания ценных бумаг эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан банку - кастодиану (центральному депозитарию ценных бумаг).
6. В графе 5 указывается наименование банка - кастодиана (центрального депозитария ценных бумаг), который оказывает услуги по номинальному держанию ценных бумаг эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан брокеру и (или) дилеру.
7. В графе 6 указывается наименование конечного собственника ценных бумаг (фамилия, имя (при наличии - отчество) для физического лица, наименование для юридического лица) - клиента брокера и (или) дилера, являющегося номинальным держателем.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 28
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 230
Правила представления отчетности
организациями, осуществляющими управление
инвестиционным портфелем,
брокерскую и (или) дилерскую деятельность
1. Настоящие Правила представления отчетности организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, брокерскую и (или) дилерскую деятельность (далее – Организация) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
2. Правила не распространяются на уполномоченный орган.
3. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем Организации (на период его отсутствия - лицом, его замещающим), главным бухгалтером Организации и исполнителем, заверяется печатью и хранится у Организации.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндіру (бұдан әрі - Түсіндіру) "Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, номиналды ұстауда тұрған бағалы қағаздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды брокер және (немесе) дилер тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. 4-бағанда Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің бағалы қағаздарын номиналды ұстау қызметін кастодиан банкке (бағалы қағаздардың орталық депозитарийіне) көрсететін шетелдік номиналды ұстаушының атауы көрсетіледі.
6. 5-бағанда Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің бағалы қағаздарын номиналды ұстау қызметін брокерге және (немесе) дилерге көрсететін кастодиан банктің (бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің) атауы көрсетіледі.
7. 6-бағанда номиналды ұстаушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің клиентінің – бағалы қағаздың түпкілікті меншік иесінің атауы (тегі, аты (бар болса – әкесінің аты) жеке тұлға үшін, атауы заңды тұлға үшін) көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 230 қаулысына
28-қосымша
Инвестициялық портфельді басқаратын, брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есептілігін ұсыну
жөніндегі қағидалары
1. Инвестициялық портфельді басқару, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну жөніндегі осы қағидалар "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) инвестициялық портфельді басқару, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - Ұйым) есептілігін ұсыну жөніндегі тәртібін анықтайды.
2. Қағидалар уәкілетті органға қолданылмайды.
3. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке Ұйымның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), Ұйымның бас бухгалтері және Ұйымның орындаушысы қол қояды, ол мөрмен расталады және Ұйымда сақталады.

4. Отчетность в электронном формате представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
5. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем Организации (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером Организации.
6. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, Организация представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Добровольные накопительные пенсионные фонды после сверки с банком-кастодианом еженедельно не позднее четверга текущей недели составляют отчетность на бумажном носителе за период со вторника истекшей недели по понедельник текущей недели включительно.
8. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
9. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.

4. Электронды форматтағы есептілік ұсынылып отырған деректердің конфиденциалдылығы мен түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдарымен кепілдік бере отырып, жеткізудің көлік жүйесін пайдаланып, ұсынылады.
5. Қағаз тасымалдағышта берілген, электронды нысанында ұсынылған деректердің дәлме-дәлдігін Ұйымның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), Ұйымның бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
6. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, Ұйым уәкілетті органға пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себебін көрсете отырып жазбаша түсіндіру ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 7 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары апта сайын ағымдағы аптаның бейсенбісінен кешіктірмей салыстыру жасағаннан кейін қағаз тасымалдағышта өткен аптаның сейсенбісінен бастап ағымдағы аптаның дүйсенбісін қоса алғандағы кезең аралығына есептілік жасайды.
8. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгеде көрсетіледі.
9. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.