Об утверждении профессионального стандарта "Текущий ремонт и содержание искусственных сооружений на железнодорожной магистральной сети"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 944. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8985. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Текущий ремонт и содержание искусственных сооружений на железнодорожной магистральной сети».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 944
Профессиональный стандарт
«Текущий ремонт и содержание искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»

"Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 944 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8985 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 04 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 944 бұйрығымен бекітілген
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды құрылыстарды
ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау» кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Текущий ремонт и содержание искусственных сооружений на железнодорожной магистральной сети» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области сухопутного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. «Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау» кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) «Құрлық көлігі саласындағы қызметтер» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) компетенция – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.21 «Услуги в области сухопутного транспорта»;
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта, утвержденный приказом Министерства транспорта и коммуникаций № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
текущий ремонт и содержание искусственных сооружений;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Ремонтник искусственных сооружений»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) «52.21 Құрлық көлігі саласындағы қызметтер».
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
поездар қозғалысын ұйымдастыру.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Жасанды құрылыстарды жөндеуші»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;

3) возможные наименования должности (профессии): ремонтник искусственных сооружений;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом ремонта и технического содержания поверхностей опор, а также ремонта с заменой отдельных элементов пролетных строений и узлов искусственных сооружений из различных материалов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы ремонтника искусственных сооружений» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Бригадир мостовой бригады»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4, по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): бригадир мостовой бригады;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - создание субъектом условий для выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы бригадира мостовой бригады» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Обходчик пути и искусственных сооружений»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3-4, по ОРК – 3-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) возможные наименования должности (профессии): обходчик пути и искусственных сооружений;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом осмотра и проверки железнодорожного пути, искусственных сооружений, опорных частей пролетных строений мостов, путевых сигнальных и тоннельных знаков, противопожарного инвентаря;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жасанды құрылыстарды жөндеуші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - тіреудің бетін жөндеу және техникалық ұстау, сондай-ақ жасанды құрылыстың аралық құрылыстарының жекелеген элементтерін мен әртүрлі материалдардан жасалған жасанды ғимараттардың тораптарын ауыстыра отырып, төсеніш, аспа және басқа да қосымша және сақтандыру айла бұйымдары арқылы жөндеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жасанды құрылыстарды жөндеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф «Көпір бригадасының бригадирі»
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4; СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: көпір бригадасының бригадирі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жолдар және жасанды құрылыстардың ағымдық жөндеу жұмыстарын орындау үшін жағдай жасау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Көпір бригадасының бригадирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф «Жол және жасанды құрылыстарды аралаушы»
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3-4, СБШ бойынша – 3-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7511 «Теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмысшылар кәсіптері»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: жол және жасанды құрылыстарды аралаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - теміржол, жасанды құрылыс, көпірдің тіреу бөлігін, жол сигналдары, туннель белгілері және өртке қарсы құрал жабдықтарды бақылау және тексеру жұмыстарын жүргізу;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы обходчика пути и искусственных сооружений» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Мостовой мастер/помощник мостового мастера»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 7511 «Профессии рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта»;
3) Возможные наименования должности (профессии): мостовой мастер/помощник мостового мастера;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - составление технологических процессов на работы, выполняемые при текущем содержании, ремонте искусственных сооружений, и организации выполнения работ;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мостового мастера/помощник мостового мастера» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
10. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 14 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
11. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
12. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
13. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
14. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
15. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Текущий ремонт и содержание
искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол және жасанды құрылыстарды аралаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф «Көпір шебері/көпір шебері көмекшісі»
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5. СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 1226 «Көлік және байланыс ұйымдарындағы, материалды-техникалық жабдық және өтімдердегі мамандандырылған (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер (қызмет орны) басшылары»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: көпір шебері/көпір шебері көмекшісі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - жасанды құрылыстарды жөндеу, ағымдық күтіп ұстау жұмыстарына технологиялық үдерісін құрастыру және жұмыс орындалуын ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Көпір шеберінің/көпір шебері көмекшісінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 4-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
10. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-4-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
11. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1-7-кестелерінде ткелтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
12. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
13. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркелуі
14. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.
15. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды
құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Ремонт и техническое содержание поверхностей опор, а также ремонт с заменой отдельных элементов пролетных строений и узлов искусственных сооружений из различных материалов
Ремонтник искусственных сооружений
Ремонтник искусственных сооружений
2-4
2-8
2
Организация выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
Бригадир мостовой бригады
Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
4
-
3
Осмотр и проверка железнодорожного пути, искусственных сооружений, опорных частей пролетных строений мостов, путевых сигнальных и тоннельных знаков, противопожарного инвентаря
Обходчик пути и искусственных сооружений
Обходчик пути и искусственных сооружений
3-4
4-5
4
Составление технологических процессов на работы, выполняемые при текущем содержании, ремонте искусственных сооружений, и организация выполнения работ
Мостовой мастер/помощник мостового мастера
Мастер мостовой
5
-

ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Тіреудің бетін жөндеу және техникалық ұстау, сондай-ақ жасанды құрылыстың аралық құрылыстарының жекелеген элементтерін мен әртүрлі материалдардан жасалған жасанды ғимараттардың тораптарын ауыстыра отырып, төсеніш, аспа және басқа да қосымша және сақтандыру айла бұйымдары арқылы жөндеу
Жасанды құрылыстарды жөндеуші
Жасанды құрылыстарды жөндеуші
2-4
2-8
2
Жолдар және жасанды құрылыстардың ағымдық жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
Көпір бригадасының бригадирі
Жолдар мен жасанды құрылыстарға ағымдық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының (босатылған) бригадирі
3-4
-
3
Темір жол, жасанды құрылыс, көпірдің тіреу бөлігін, жол сигналдары, туннель белгілері және өртке қарсы құрал жабдықтарды бақылау және тексеру
Жол және жасанды құрылыстарды аралаушы
Жол және жасанды құрылыстарды аралаушы
3-4
4-5
4
Жасанды құрылыстарды жөндеу, ағымдық күтіп ұстау жұмыстарына технологиялық үдерісін құрастыру және жұмыс орындалуын ұйымдастыру
Көпір шебері/көпір шебері көмекшісі
Көпір шебері
5
-

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 года.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Текущий ремонт и содержание
искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
ремонтника искусственных сооружений
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные пути, искусственные сооружения
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение в организации при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Без предъявления требований к стажу работы
3
Практический опыт и профессиональная подготовка при наличии общего среднего образования или профессиональное образование
2 года на 2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
Без предъявлению требований к стажу
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
бригадира мостовой бригады
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные пути, искусственные сооружения
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, расположение рабочего места на высоте относительно поверхности земли
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
Не менее 3 лет
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
обходчика пути и искусственных сооружений
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные пути, искусственные сооружения
Вредные и опасные условия труда
Возможные вредные условия труда - повышенный уровень шума, движущийся подвижной состав, транспортные средства, механизмы, расположение рабочего места на высоте относительно поверхности земли
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение в организации) при наличии общего среднего образования или техническое и профессиональное образование
Без предъявления требований к стажу работы
4
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой

Ескертпе. БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген.
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды
құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жасанды құрылыстарды
жөндеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол, жасанды құрылыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік дайындық (ұйым базасындағы қысқа мерзімді курстар, кәсіпорындағы білім не оқу)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
3
Негізгі орта білім не тәжірибесіз жалпы орта білім базасындағы жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
2 деңгейде
2 жыл
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Көпір бригадасының
бригадирінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол, жасанды құрылыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – қозғалыстағы жылжымалы құрам, көлік құралдары, механизмдер, жер бетіне қатысты жұмыс орнының жоғарыда орналасуы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 жылдан кем емес
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Жол және жасанды
құрылыстарды аралаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол, жасанды құрылыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Мүмкін зиянды жағдайлар – шудың жоғары деңгейі, қозғалыстағы жылжымалы құрам, көлік құралдары, механизмдер, жер бетіне қатысты жұмыс орнының жоғарыда орналасуы
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Негізгі орта білім не тәжірибесіз жалпы орта білім базасындағы жалпы орта білім не техникалық және кәсіптік орта білімнің бар болуы кезіндегі практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік дайындық бағдарламалары бойынша курстар немесе кәсіпорындағы оқулар)
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
4
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім

2 года на 3 уровне
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
мостового мастера/помощника мостового мастера
Возможные места работы по профессии (организации)
Железнодорожные пути, искусственные сооружения
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Техническое и профессиональное образование с дополнительной профессиональной подготовкой
не менее 3 лет
Высшее профессиональное образование
Без предъявления требований к стажу
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Текущий ремонт и содержание
искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Ремонтник искусственных сооружений»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Ремонт и техническое содержание искусственных сооружений
Ф 2
Выполнение слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ
Ф 3
Ремонт и техническое содержание искусственных сооружений с применением средств механизации
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир мостовой бригады»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений
Ф 2
Организация работ по выявлению неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути, земляном полотне, искусственных сооружениях, производство работ по их предупреждению
Ф 3
Обеспечение безопасности движения поездов при производстве путевых работ
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Обходчик пути и искусственных сооружений»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Осмотр и наблюдение за состоянием верхнего строения железнодорожного пути
Ф 2
Осмотр и наблюдение за состоянием земляного полотна
Ф 3
Осмотр и наблюдение за состоянием искусственных сооружений
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мостовой мастер/помощник мостового мастера»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Руководство работой мостового участка по содержанию искусственных сооружений
Ф 2
Составление технологических процессов
Ф 3
Формирование бригад, проведение инструктажа
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Текущий ремонт и содержание
искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»
Описание единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Ремонтник искусственных сооружений» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей
Металлический скребок, веник, лопата совковая, метла, носилки, тачка, молоток, топор, грабли, лом остроконечный, кирка остроконечная, трамбовка деревянная, металлическая щетка, банк с мазутом, кисть, мешалка, покрасочный агрегат, скарпель, проволочная щетка, мастерок, каска, защитные очки, отбойный молоток, лестница, зубило, специальная рама на платформе

3 деңгейде 2 жыл
4-кесте
4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Көпір шеберінің/көпір
шебері көмекшісінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол, жасанды құрылыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық тексерістен кейін
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Қосымша кәсіптік дайындықты техникалық және кәсіптік білім
3 жылдан кем емес
Жоғары кәсіптік білім
Жұмыс өтіліне талап қойылмайды
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды
құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. «Жасанды құрылыстарды жөндеушінің»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жасанды құрылысты жөндеу және техникалық күтім жасау
2 Ф
Слесарлық, тойтарма, ұсталық және бетон жұмыстарын орындау
3 Ф
Жасанды құрылысты механизациялық құралдар көмегімен жөндеу және техникалық күтімді
2-кесте
2. «Көпір бригадасының бригадирінің»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жолдар және жасанды құрылыстардың ағымдық жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
2 Ф
Жолдың жоғарғы құрылысында, жер бетінде, жасанды құрылыста пайда болған ақауларды анықтау және өндірістік жұмыстарды ескерту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
3 Ф
Жол жұмыстары өндірісінде поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
3-кесте
3. «Жол және жасанды құрылыстарды аралаушының»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жоғарғы жол құрылысының жағдайын бақылау және тексеру
2 Ф
Жер төсемін жағдайын бақылау және тексеру
3 Ф
Жасанды құрылыс жағдайын бақылау және тексеру
4-кесте
4. «Көпір шеберінің/көпір шебері көмекшісінің»
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жасанды құрылыс күтімі бойынша көпір аумағында жұмыстарды басқару
2 Ф
Технологиялық процесстерді құрастыру
3 Ф
Нұсқаулық өткізу, бригадаларды құру
Ескертпе: Ф – Функция.
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды
құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте
СБШ 2-деңгейіндегі «Жасанды құрылыстарды жөндеушінің» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Металлды, ағаш, тас, бетон және темірбетонды көпірлер, жол өтпесі, виадук, акведук, эстакада, науа және тіреме беті, өтпелі құрылыс элементтері және туннель
Метал қырғыш, сыпырғыш, үшкір күрек, зембіл, арба, балға, балта, тырма, үшкір лом, үшкір балға шот, ағаш таптау, метал қышлақ, мазут құтысы, шашақ, бұлғауыш, бояғыш агрегат, қашау, сым қышлақ, әндеме

З 1-1 Очистка от грязи, мусора, ржавчины, снега и льда искусственных сооружений, подготовка поверхностей искусственных сооружений под окраску, обработка лесоматериалов вручную, смазка шарниров и катков, планировка и зачистка поверхности на глаз, закрытие и открытие отверстий малых мостов и труб, удаление солевых подтеков и наплывов в тоннеле
Выбор способа работы выполнения несложных практических заданий по ремонту частей конструкции искусственных сооружений. Навыки практической работы с ручными инструментами
Базовые знания о наименовании и назначении частей и элементов конструкций искусственных сооружений, устройствах ручного инструмента, способах очистки металлических, бетонных, железобетонных, деревянных и каменных поверхностей, подготовки поверхностей под окраску, способах обработки лесоматериалов вручную, перемещения и складирования грузов, техники безопасности и производственной санитарии при производстве работ по реконструкции и капитальному ремонту искусственных сооружений
З 1-2 Шпатлевка и окраска поверхностей искусственных сооружений, очистка и заделка трещин в асфальтобетонных покрытиях на пешеходных мостах и путепроводах, обработка лесоматериалов механизированным инструментом, обшивка досками ряжей и ледорезов, укладка и замена дощатого настила, разборка подмостей и шпальных клеток, ремонт деревянных ступеней, ремонт и замена футляров подвижных опорных частей, ремонт мостовых брусьев, демонтаж противоугонных устройств, контруголков и контррельсов вручную, изготовление и ремонт деревянных щитов для закрытия отверстий малых мостов и труб
Выбор способа работы, определение и предупреждение повреждения искусственных сооружений
Базовые знания о видах и типах искусственных сооружений, их содержанию и ремонту, способах предупреждения повреждений, холодной и горячей клепки; размерах заклепок, допуске и посадке, сорта и марки стали, способах заготовки опалубочных щитов, приемах обработки лесоматериалов
Ф 2
Металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей
Металлический скребок, веник, лопата совковая, метла, носилки, тачка, молоток, топор, грабли, лом остроконечный, кирка остроконечные, трамбовка деревянная, металлическая щетка, банк с мазутом, кисть, мешалка, окрасочный агрегат, скарпель, проволочная щетка, мастерок, каска, защитные очки, отбойный молоток, лестница, зубило, специальная рама на платформе
З 2-1 Заправка переносных горнов, нагревание заклепок, размотка, выправка и резка арматурной стали, разрыхление, уплотнение, горизонтальная и вертикальная перекидка грунта ручным инструментом, уборка его носилками и тачками, разломка поврежденных асфальтовых покрытий, околка наледей в тоннеле, отбивка отслаивающегося слоя торкрета или бетона в обделке стен тоннеля вручную, осушение заболоченных мест и отвод воды за пределы возможного ее поступления в обделку тоннели
Выбор способа работ и выполнение работ со слесарными и ремонтными инструментами
Базовые знания о приемах слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ, способах размотки, выправки и резки арматурной стали, способах выполнения работ при помощи ручного инструмента и приспособлений, приема подачи и уплотнения бетонной смеси, перемещения и складирования грузов, техники безопасности и производственной санитарии при производстве работ по реконструкции и капитальному ремонту искусственных сооружений

1-1 М Жасанды құрылыстарды шаң-тозаңнан, қоқымнан, таттан, қар мен мұздан тазалау. Жасанды құрылыстың бетін сырлау үшін дайындау. Ағаш материалдарды қолмен өңдеу. Шарнирлер мен катоктарды майлау. Бетін жоспарлау және тазалау. Шағын көпірлер мен құбырлардың тесіктерін жабу және ашу. Туннельдегі тұзды ағындар мен шорды алып тастау
Нұсқаулық негізінде жасанды құрылыстың құрылымын бөлігін жөндеу бойынша берілген қиын емес тәжірибелік тапсырмаларды орындауға жұмыс тәсілін таңдау. Қол инструменттерімен тәжірибелік жұмыс дағдысы
Жасанды құрылыс құрылымының бөліктері мен элементтерін белшелеулерімен атаулары; қол инструменттерінің құрылғылары; металды, бетонды, темірбетонды, ағаш және тас беттерін тазалау әдістері, беттерді сырлауға дайындау; ағаш материалдарын қолмен өңдеу әдісі; жүктердің орнын ауыстыру және жинақтау туралы базалық білім
1-2 М Жасанды құрылыстарды элементтерінде тойтарма үшін саңылаулар бұрғылау. Жаяу жүргіншілерге арналған көпірлер мен өткелдердің асфальтбетон қабатындағы жарықтарды тазалау және бітеу. Ағаш материалдарын механикаландырылған құралдармен өңдеу. Тақтай төсемені төсеу және ауыстыру. Төсеніштер мен шпал торларды бөлшектеу. Ағаш баспалдақтарды жөндеу. Жылжымалы тірек бөліктерінің қаптамасын жөндеу және ауыстыру. Көпір бөренелерін жөндеу. Жылжуға қарсы құрылғыларды, контрбұрыштар мен контррельстерді бөлшектеу. Шағын көпірлер мен құбырлардың саңылауларын жабуға арналған ағаш қалқандарды жасау және жөндеу
Нұсқаулық негізінде жасанды құрылыстың бүлінуін анықтау және ескерту жұмысына әдіс таңдау
Жасанды құрылыстың түрі мен типі, күтіп ұстау және жөндеу бойынша негізгі жағдай; бүлінген жерді ескерту және жөндеу әдісі; салқын және ыстық шегелеу; бұранда шегенің өлшемі, шек және отырғызылуы; болаттың сортын және маркасн; қалқанды шегелеп дайындау әдісі; ағаш материалдарын өңдеуге қабылдау туралы базалық білім
2 Ф
Металлды, ағаш, тас, бетон және темірбетонды көпірлер, жол өтпесі, виадук, акведук, эстакада, науа және тіреме беті, өтпелі құрылыс элементтері және туннель
Метал қырғыш, сыпырғыш, үшкір күрек, зембіл, арба, балға, балта, тырма, үшкір лом, үшкір балға шот, ағаш таптау, метал қышлақ, мазут құтысы, шашақ, бұлғауыш, бояғыш агрегат, қашау, сым қышлақ, әндеме
2-1 М Жылжымалы көріктерді толтыру. Тойтармаларды қыздыру. Арматуралық болатты жазу, тегістеу және кесу. Топырақты қол құралмен қопсыту, тығыздау, тігінен және көлденеңнен ауыстыру, оны зембілмен және арбамен шығару. Бүлінген асфальт беттерді сындыру. Туннельдегі тоңды ою. Туннель қабырғасындағы алынып жатқан торкрет немесе бетон қабатын жұлып алу. Батпақты жерлерді және судың туннельдің қаптамасына түсуі ықтимал жерлерден тыс кептіру
Нұсқаулық негізінде слесарлық және жөндеу инструменттерімен жұмысты орындау әдісін таңдау
Слесарлық, тойтарма, ұсталық және бетон жұмыстарын қабылдау; арматуралық болатты тарқату, дұрыстау және кесу әдістері; жұмысты қол инструменті және құралы көмегімен орындау әдісі; бетонды қоспаны тығыздау және қабылдауға жіберу; жүктердің орнын ауыстыру және жинақтау; жасанды құрылысты жөндеуде және қайта құруда техникалық қауіпсіздік және өндірістік тазалық сақтау туралы базалық білімі

З 2-2 Изготовление накладок, сверление отверстий под заклепки в элементах искусственных сооружений, гибка арматурных стержней в холодном состоянии, разборка кладки опор искусственных сооружений, заделка выбоин, отверстий и борозд кирпичом и бетонной смесью, насечка и разборка бетонных железобетонных конструкций, оштукатуривание поверхностей и ремонт штукатурки, устройство цементной стяжки, устройство рисберм оголовков дренажей и прорезей
Для выполнения слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ выбирает способы работы. Практические навыки работы с пневматическим молотком, клепальными скобами и другими механизированными инструментами
Базовые знания о способах и приемах правки и гибки арматурных стержней, способы приготовления и дозировки растворов, способах пробивки гнезд и отверстий в кладке и забутке, разборка каменной и бутовой кладки, основные марки цемента, заполнителей и бетонных смесей, виды асбестобетонных смесей, мастик, эмульсий, инертных заполнителей, обращения с антисептирующими и огнезащитными составами и приемах работы с ними, устройстве пневматических молотков, клепальных скоб и другого механизированного инструмента
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Ремонтник искусственных сооружений» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 2
Металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей
Металлический скребок, веник, лопата совковая, метла, носилки, тачка, молоток, топор, грабли, лом остроконечный, кирка остроконечная, трамбовка деревянная, металлическая щетка, банк с мазутом, кисть, мешалка, покрасочный агрегат, скарпель, проволочная щетка, мастерок, каска, защитные очки, отбойный молоток, лестница, зубило, специальная рама на платформе
З 2-3 Изготовление элементов искусственных сооружений и сборка их узлов, устройство и ремонт перильных ограждений на пролетных строениях и опорах, установка арматуры из отдельных стержней, анкерных болтов, закладных деталей, сборка и монтаж арматурных сеток и плоских каркасов, конопатка и заливка швов в сборных железобетонных конструкциях, расшивка швов ранее выложенной кладки, ремонт железобетонных и металлических ступеней на пешеходных мостах и путепроводах, изготовление железобетонных деталей укреплений, лотков и ограждений, профилирование и отделка асфальтобетонных покрытий, ремонт регуляционных и защитных сооружений, установка опалубки, лесов, подмостей и шпальных клеток, устройство, ремонт и разборка сборных железобетонных смотровых колодцев подкюветных и закюветных дренажей и ливневой канализации, устройство, ремонт и разборка водоотводных железобетонных лотков
Самостоятельное определение способов выполнения работ.
Определение трещин в металлических частях мостов. Навыки практической работы с инструментами
Знания о нормах содержания и способах осмотра искусственных сооружений и верхнего строения пути, ремонта пролетных строений искусственных сооружений с заменой поврежденных узлов, изготовления и сборки узлов, способах сборки арматурных сеток и каркасов, требований, предъявляемых к качеству мастик, эмульсий, асфальтовых смесей и вяжущих материалов, устройства и ремонт покрытий. Знания по организации труда, трудовому законодательству Республики Казахстан, внутреннего трудового распорядка, охраны труда, техники безопасности
Ф 3
Металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей
Металлический скребок, веник, лопата совковая, метла, носилки, тачка, молоток, топор, грабли, лом остроконечный, кирка остроконечные, трамбовка деревянная, металлическая щетка, банка с мазутом, кисть, мешалка, окрасочный агрегат, скарпель, проволочная щетка, мастерок, каска, защитные очки, отбойный молоток, лестница, зубило, специальная рама на платформе

2-2 М Жапсырмалар жасау. Арматуралық өзектерді суық күйінде қию. Жасанды құрылыстардың бетін тегістеу және бояу. Жасанды құрылыстар тіреуінің құрылысын бөлшектеу. Шұңқырларды, саңылаулар мен сөгілген жерлерді кірпішпен және бетон қоспамен бітеу. Бетон және темір бетон құрылыстарды керту және бөлшектеу. Бетті сылау және сылақты жөндеу. Цемент сылағының құрылысы. Ряж пен мұз ойғыштарды тақтаймен қаптау. Дренаж пен кесінділердің бастарының рисберлерінің құрылысы
Слесарлық, тойтарма, ұсталық және бетон жұмыстарын орындау үшін нұсқама негізінде жұмыс әдісін таңдайды. Пневматикалық балғамен, тойтарғыш тұтқасы және басқа механикаландырылған инструменттерін пайдалану дағдысы
Арматуралық білікті ию және түзетуге қабылдау әдісі; ерітіндіні дайындау және мөлшерлеу әдісі; қалау және саңылауларға тесу, тас және кесек тасты бұзу әдісі; толтырғыш және бетонды қоспаның, негізі цементтердің маркалары; асбест бетонды қоспалар, қарамай, майшыт, оқшау толтырғыштардың түрлері; антисептирлеуші және оттан қорғаушы құрамдарына жүгіну және олармен жұмысқа қабылдау ережесі; пневматикалық балға, тойтарғыш тұтқасы және басқа механикаландырылған инструменттер құрылымы; қоспа жылытатын және сорғышқа бару туралы базалық білім
2-кесте
2. СБШ 3-деңгейіндегі «Жасанды құрылыстарды жөндеушінің» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
2 Ф
Металлды, ағаш, тас, бетон және темірбетонды көпірлер, жол өтпесі, виадук, акведук, эстакада, науа және тіреме беті, өтпелі құрылыс элементтері және туннель
Метал қырғыш, сыпырғыш, үшкір күрек, зембіл, арба, балға, балта, тырма, үшкір лом, үшкір балға шот, ағаш таптау, метал қылшақ, мазут құтысы, шашақ, бұлғауыш, бояғыш агрегат, қашау, сым қышлақ, әндеме
2.3 М Жасанды құрылыстардың элементтерін жасау және олардың тораптарын құрастыру. Өткел құрылыстар мен тіреулердің жақтау қоршауларының құрылысы және оларды жөндеу. Жекелеген өзектерден, анкерлік болттардан, жапсырма бөлшектерден жасалған арматураны орнату. Арматуралық торлар мен тегіс каркастарды құрастыру және монтаждау. Құрастырмалы темір бетон құрылыстарды шұбарлау және жіктерін бітеу. Бұрын салынған құрылыстың жіктерін ашу. Жаяу жүргіншілерге арналған көпірлер мен өткелдердің темір бетон және металл баспалдақтарын жөндеу. Бекіністердің, тартпалар мен қоршаулардың темір бетон бөлшектерін жасау. Асфальт бетон қаптамаларды кескіндеу және өңдеу. Реттеу және қорғау құрылыстарын жөндеу. Қорама қалыпты, ағашты, төсемелер мен шпал торларды орнату. Кюветтің астындағы және кюветтің сыртындағы құрамалы темір бетон бақылау құдықтарының және су ағар кәрізінің құрылысы, жөндеу және бөлшектеу. Су бұрғыш темір бетон лотоктарының құрылысы, оларды жөндеу және бөлшектеу
Жұмысты орындау әдісін өз бетінше анықтау. Металды көпірдің бөлігінің жарығын анықтау. Инструменттермен практикалық жұмыс жасау дағдысы
Жасанды құрылыс және жоғарғы жол құрылысы бақылау әдісі және норманың мазмұны; жасанды құрылыстың өтпелі құрылысын жөндеу және бүлінген бөліктерін ауыстыру; бөліктерді жинау және дайындау әдістері; ағаш дуал және арматуралық торды жинау әдісі; қарамай, майшыт, асфальтті қоспа және тоқушы материалдарды берілген сапасы, талаптары; жабуды жөндеу және құру; ҚР еңбек заңдары бойынша еңбекті ұйымдастыру білімі; ішкі еңбек тәртібі; еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік туралы білімі
3 Ф
Металлды, ағаш, тас, бетон және темірбетонды көпірлер, жол өтпесі, виадук, акведук, эстакада, науа және тіреме беті, өтпелі құрылыс элементтері және туннель
Метал қырғыш, сыпырғыш, үшкір күрек, зембіл, арба, балға, балта, тырма, үшкір лом, үшкір балға шот, ағаш таптау, метал қылшақ, мазут құтысы, шашақ, бұлғауыш, бояғыш агрегат, қашау, сым қышлақ, әндеме

З 3-1 Подвешивание и снятие люлек, сборка подмостей и шпальных клеток, сверление отверстий в элементах металлических строений искусственных сооружений с применением подмостей, люлек и других вспомогательных приспособлений, окраска элементов металлических пролетных строений, смотровых устройств и перил с применением подмостей, люлек и других вспомогательных и страховочных приспособлений, демонтаж контррельсов, контруголков, охранных уголков и охранных брусьев с применением электроисполнительного инструмента, одиночная смена мостовых брусьев
Самостоятельное определение способа выполнения работ с подмостями, люльками и другими вспомогательными и страховочными приспособлениями
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Ремонтник искусственных сооружений» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей
Металлический скребок, веник, лопата совковая, метла, носилки, тачка, молоток, топор, грабли, лом остроконечный, кирка остроконечная, трамбовка деревянная, металлическая щетка, банка с мазутом, кисть, мешалка, окрасочный агрегат, скарпель, проволочная щетка, мастерок, каска, защитные очки, отбойный молоток, лестница, зубило, специальная рама на платформе
З 3-2 Прикрепление элементов пролетных строений болтами, установка и прикрепление контруголков (контррельсов) и охранных уголков, монтаж, демонтаж, техническое обслуживание и ремонт уравнительных приборов и вкатывателей, ремонт и техническое обслуживание механических и электрических приводов механизмов разводки и рельсовых стыков-замков разводных пролетных строений, ремонт и содержание безбалластного мостового полотна, полотна на деревянных брусьях и металлических поперечинах, укладка арматурных сеток, омоноличивание прокладного ряда, визирование оси пути на искусственных сооружениях с применением оптических приборов, устранение отклонений, устройство железобетонных рубашек, поясов, осмотр и ремонт гидроизоляции железобетонных и бетонных пролетных строений с применением разгружающих пакетов, инъектирование кладки опор искусственных сооружений и труб, нанесение набрызг бетона (торкретирование), устройство и ремонт отводов и стоков каменных мостовых, устройство упорных призм из каменной наброски и щебня, ремонт и возобновление швов обделки стен тоннеля с применением подмостей или других вспомогательных или страховочных приспособлений, отбивка отслаивающегося слоя торкрета или бетона в своде и стенах тоннеля с применением подмостей или других вспомогательных или металлические, деревянные, каменные, бетонные и железобетонные мосты, путепроводы, виадуки, акведуки, эстакады, лотки и поверхности опор, элементы пролетных строений и тоннелей страховочных приспособлений, пневмо - или электроинструмента, смена кронштейнов в тюбингах тоннеля с применением подмостей или других вспомогательных или страховочных приспособлений
Навыки практической работы с оптическими приборами, умение ремонтировать с заменой элементов и узлов пролетные строения арочные, балочные, разводные и висячие мосты
Знание о подходах, принципах сопряжения элементов пролетных строений, монтажа металлоконструкций с применением высокопрочных болтов, устройств конструкций рельсовых стыков замков, технологии производства работ по их ремонту, способы и приемы установки подъемного оборудования и вспомогательных обустройств и приспособлений, сборки опалубки конструкций и заливки бетонной смеси за облицовку, сплошной замены мостового полотна, способов визирования с применением оптических приборов, устройства и содержания безбалластового мостового полотна, способов приготовления бетонной смеси с пластифицирующими добавлениями для нагнетания и набрызг бетона (торкретирования), способы приготовления полимер-цементного раствора, устройств и принципа работы механизмов

3.1 М Аспа бесіктерді ілу және алу. Төсеме тақталар мен шпал торларды құрастыру. Жасанды құрылыстың металл құрылыстарының элементтеріндегі саңылауларды төсеме тақта, аспа бесікті және басқа да қосымша айла бұйымдарды пайдалан отырып бұрғылау. Металл өткел құрылыстардың элементтерін және жақтауларды төсеме тақта, аспа бесікті және басқа да қосымша айла бұйымдарды пайдалан отырып сырлау. Электр орындау құралдарын пайдалана отырып, контррельстерді, контрбұрыштарды, қорғау бұрыштары мен қорғау бөренелерін демонтаждау. Көпір бөренелерін бір рет ауыстыру
Көпір асты, аспа бесік және басқа көмекші және сақтандыру құралдарымен жұмысты орындау әдісін ез бетінше анықтау
3-кесте
СБШ 4-деңгейіндегі «Жасанды құрылыстарды жөндеушінің» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
3 Ф
Металлды, ағаш, тас, бетон және темірбетонды көпірлер, жол өтпесі, виадук, акведук, эстакада, науа және тіреме беті, өтпелі құрылыс элементтері және туннель
Метал қырғыш, сыпырғыш, үшкір күрек, зембіл, арба, балға, балта, тырма, үшкір лом, үшкір балға шот, ағаш таптау, метал қышлақ, мазут құтысы, шашақ, бұлғауыш, бояғыш агрегат, қашау, сым қышлақ, әндеме
3-2 М Өткел құрылыстардың элементтерін болтпен бекіту. Контрбұрыштар (контррельстер) мен қорғаныш бұрыштарды орнату және бекіту. Тегістеу мен домалатын кіргізу аспаптарын монтаждау, демонтаждау, техникалық ұстау және жөндеу. Ажыратпалы өткел құрылыстардың механикалық және электр механизмдері мен рельстік жік-кілтін жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Балластсыз көпір жаймасын, ағаш бөренедегі және металл көлденеңдегі жайманы жөндеу және ұстау. Арматуралық торды салу. Төсеме қатарды монолиттеу. Жасанды құрылыстардағы жол белағашын оптикалық аспапты пайдалана отырып визалау және ауытқушылықтарды жою. Темір бетон жейделер мен белдіктердің құрылысы. Темір бетон және бетон өткел құрылыстардың гидрооқшаулауышын түсіру пакеттерін пайдалана отырып, тексеру және жөндеу. Жасанды құрылыстар мен құбырлардың тіреулерінің төсеме тақталарын инъектілеу. Бетон бүрку (торкреттеу). Тас көпірлердің бұрғыштары мен ағындарының құрылысы және оларды жөндеу. Тас нобай мен ұсақ тастан жасалған берік призмалардың құрылысы. Төсеме тақталарды, басқа да қосымша немесе сақтандыру айла бұйымдарын пайдалана отырып, туннель қабырғаларын өңдеу жіктерін жөндеу және қайта өңдеу
Оптикалық приборлармен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Аркалы, бөренелі, ажыратылатын және асылмалы көпірлердің элементтерін және өтпе құрылысын бөліктерін ауыстыру арқылы жөндеуді білу
Өткел құрылыстары элементтерінің жанасу тәсілдері; беріктігі жоғары болттардың қолданылуымен металл құрылыстарды монтаждау; құлыптардың рельс жіктері құрылымдарының құрылысы; оларды жөндеу бойынша өндірістің технологиясы; көтеру жабдықтарын және қосымша құрылғылар мен айла бұйымдарды орнатудың әдіс-тәсілдері; құрылымның қорама қалыбын құрастыру және қаптамасына бетон қоспасын құю; арка, бөрене көпірлердің, құбырлардың, лотоктар мен бастарының, күмбездің үстіңгі құрылысын табиғи тастан қалау, көпір тіреулерінің сыртқы шақырымдық қатарын жонылған тастан салу тәсілдері; көпір жаймасын толық ауыстыру; оптикалық аспаптарды пайдалана отырып, визалау тәсілдері; балластсыз көпір жаймасын құру және ұстау туралы білім

З 3-3 Инструментальная съемка плана и профиля пролетных строений и рельсового пути, измерение и контроль габаритности искусственных сооружений, съемка и изготовление шаблонов при замене элементов металлических мостов, изготовление и замена отдельных элементов и пролетных строений в стесненных условиях, контроль затяжки высокопрочных болтов и шпилек, разметка раскладки плит и отверстий для высокопрочных шпилек в поясах балок пролетных строений, регулировка плит по высоте, нивелирование профиля балок, изготовление шаблонов для разметки мест врубок и отверстий для болтов при заготовке и смене мостовых брусьев, перенос проектной эпюры мостовых брусьев на пролетное строение, расчет допустимой стрелы подъема рельсового пути на мостах и рабочей высоты мостовых брусьев, кладка из естественного тесаного камня ледорезов с подбором камней, подпятовых камней в арках и сводах каменных мостов, укладка и наращивание подферменных камней мостовых опор, сборка и установка временных пакетных пролетных строений и опор, гидрологические измерения и наблюдения за режимом водного потока, разбивка на местности оси обхода, осей элементов временных малых мостов и труб, замена малых металлических пролетных строений на железобетонные, замена отдельных камней облицовки сводов тоннелей, ремонт и возобновление швов обделки свода тоннеля, усиление каменной и бетонной обделки стен тоннеля железобетоном с применением подмостей или других вспомогательных или страховочных приспособлений, ликвидация продольных и косых трещин в тоннеле
Навыки практической работы с опорными частями, с подъемкой, передвижкой и установкой пролетных строений на ось.
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата ремонта искусственных сооружений
Знание о принципах и способах сборки, передвижки и установки пролетных строений, выполнения кузнечных работ и клепальных работ с подвесных площадок, подмостей и люлек, режима нагрева и охлаждения обрабатываемых металлов, способах установки кружал, ремонта сводов арочных, балочных искусственных сооружений и труб, работы с геодезическим инструментом, составления плана и профиля пути и искусственных сооружений, особенности гидрогеологических режимов работы водопропускных искусственных сооружений
З 3-4 Установка и заделка в готовые отверстия (бурки) анкеров в своде тоннеля, разломка дефектных мест бетонной (железобетонной) обделки свода тоннеля. Чеканка нестандартных и сложных швов в стенах тоннеля с применением пневмо- или электроинструмента, ликвидация вертикальных трещин в тоннеле
Навыки практической работы с пневмо- или электроинструментами, вспомогательными и страховочными приспособлениями.
Конкретизация заданий, остановка задач подчиненным, оценка результата оценивает результаты по ремонту искусственных сооружений
Знание о подходах, принципах и способах выполнения работ с применением пневмо- или электроинструмента с подмостей или других вспомогательных и страховочных приспособлений, технологию производства работ при чеканке нестандартных и сложных швов.
Знания о способах мотивации и стимулирования труда

3-3 М Аралық құрылыстар мен рельс жолдарының планы мен профилін құралдармен түсіру. Жасанды құрылыстардың ауқымын өлшеу және бақылау. Металл көпірдің элементтерін ауыстыру кезінде түсіру және шаблондарды жасау. Жекелеген элементтер мен аралық құрылыстарды тар жерде жасау және ауыстыру. Өте берік болттар мен түйреуіштердің тартылуын бақылау. Аралық құрылыстар балкаларының белдеулеріндегі өте берік түйреуіштерге арналған плиталар мен саңылауларды орналастыруды белгілеу. Плиталарды биіктігі бойынша реттеу. Балкалардың профилін жаю. Көпір бөренелерін дайындау және ауыстыру кезінде болттарға арналған шұңқырлар мен саңылаулардың орнын белгілеу үшін шаблондар жасау. Көпір бөренелерінің жобалық эпюраларын аралық құрылыстарға ауыстыру. Көпірдегі рельс жолдарын көтерудің шекті жебесін және көпір бөренелерінің жұмыс биіктігін есептеу. Табиғи жонылған тастан мұз жарғышты тас көпірлердің аркалары мен жіктерінде тастарды, табан тірек тастарды таңдай отырып қалау. Көпір тіреуіштерінің подфермалық тастарын салу және өсіру. Уақытша пакет аралық құрылыстар мен тіреулерді құрастыру және орнату. Су ағыны режимін гидрологиялық өлшеу және бақылау. Бақылау осін, уақытша шағын көпірлер мен құбырлар элементтері белағашын бөлу. Шағын металл аралық құрылыстарды темір бетонға ауыстыру. Туннель жіктері қаптамасының жекелеген тастарын ауыстыру. Туннель қабырғасын тас және бетон қаптамасын төсеме тақта немесе басқа да қосымша немесе қорғаныш құралдарын пайдалана отырып, темір бетонмен күшейту. Туннельдегі ұзын және қиғаш жарықтарын жою
Құрылыстарды оське көтеру, жылжыту және орнату арқылы тірек бөлігімен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Қол астындағы жұмысшыларға берілген жасанды құрылыс жөндеу нәтижесін бағалау, тапсырманы бағалау
Аралық құрылыстарды құрастыру, жылжыту және орнату тәсілдері; аспалы алаңдарда, төсеме тақталарда және аспалы бесіктерде ұсталық жұмыстар мен тойтару жұмыстарын орындау тәсілдері; өңделетін материалдарды қыздыру және салқындату режимі; айналдырғыштарды орнату, айналдыру және арка, балка жасанды құрылыстары мен құбырлардың жіктерін жөндеу тәсілдері; геодезиялық құралдармен жұмыс жүргізу; жолдар мен жасанды құрылыстардың жобасы мен профилін жасау; су өткізетін жасанды құрылыстар жұмысының гидрогеологиялық режимдерінің ерекшеліктері туралы білім
3-4 М Ерітіндіні туннельдің қаптамасына және қаптамасының сыртына соңғы рет айдау. Туннель күмбезіндегі анкерлердің (бурка) дайын саңылауына орнату және бітеу. Туннель күмбезінің бетон (темір бетон) қаптамасының бұзылған жерлерін сындыру. Туннль қабырғаларындағы стандарт емес және күрделі күмбездерін пневмо- және электр құралдарын пайдалана отырып бедерлеу. Байланыс сымынан судың тамуын бұру. Туннельдегі тік жарықтарды тоқтату
Пневмо- немесе электрқұралдармен және көмекші және сақтандыру құралдарымен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Қол астындағы жұмысшыларға берілген жасанды құрылыс жөндеу нәтижесін бағалау, тапсырманы бағалау
Жұмыстарды төсеме тақталардан немесе басқа қорғаныш және сақтандыру айлабұйымдарынан пневмо- және электр құралдарын пайдалана отырып орындау тәсілдері мен әдістері; стандарт емес және күрделі жіктерді бедерлеу кезінде жұмыс өндірісі технологиясы туралы білім

З 3-5 Ликвидация деформации свода тоннеля, инструментальное измерение смещения тоннельной обделки, перекладка обделки свода тоннеля, усиление каменной и бетонной обделки свода тоннеля, проверка габарита тоннеля с помощью контрольной габаритной рамы на подвижных подмостях, ликвидация трещин в своде тоннеля, чеканки нестандартных и сложных швов в своде или станах тоннеля, вблизи кабельных линий с применением подмостей и других вспомогательных или страховочных приспособлений
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата по ремонту искусственных сооружений.
Навыки практической работы с транспортными средствами
Знание о подходах, принципах и способах выполнения работ по усилению и перекладке сводов тоннеля, технологии проверки габарита тоннеля, работы вблизи кабельных линий
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Бригадир мостовой бригады»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Железнодорожные пути и искусственные сооружения
Графики осмотра пути и искусственных сооружений
З 1-1 Организация содержания пути и искусственных сооружений в исправном состоянии, обеспечивающим бесперебойное и безопасное движение поездов
Навыки практической работы с элементами искусственных сооружений. Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата по содержанию пути и искусственных сооружений. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работы устройств железнодорожного пути и искусственных сооружений, о технологии производства работ по их текущему содержанию и ремонту. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
З 1-2 Организация осмотра пути и искусственных сооружений в установленные сроки
Навыки практической работы с инструментами и приборами. Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата по содержанию пути и искусственных сооружений. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте пути и искусственных сооружений.
Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Ф 2
Верхнее строение пути, земляного полотна и искусственных сооружений
Графики проведения работ по текущему содержанию пути и искусственных сооружений
З 2-1 Выявление неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути, земляном полотне, искусственных сооружениях, производство работ по их предупреждению, а также по продлению сроков службы верхнего строения пути
Умение определять дефекты элементов искусственных сооружений. Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата по выявлению неисправностей. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах устранения дефектов элементов верхнего строения пути и искусственных сооружений, производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте пути и искусственных сооружений

3-5 М Тоннель күмбезді деформациясын тарату. Тонелль қаптамасының жылжуын аспаппен өлшеу. Тоннель күмбезі төсемін ауыстыру. Тонелль күмбезінің тас және бетонды қаптамасын күшейту. Тоннель өлшемдерін жылжымалы төсемелердегі бақылау өлшем рамалары арқылы тексеру. Тоннель күмбезіндегі жарықтарды жою. Кабель желіге жақын жердегі тоннель күмбезіндегі және бойындағы стандартты емес және күрделі жіктерді қосымша немесе сақтандыру жабдықтарын пайдалана отырып соғу
Қол астындағы жұмысшыларға берілген жасанды құрылыс жөндеу нәтижесін бағалау, тапсырманы бағалау. Көлік құралдарымен практикалық жұмыс жасау дағдысы
Тоннель күмбезін күшейту және ауыстыру жұмыстарын қабылдау және жүзеге асыру әдістері; Тоннель өлшемдерін тексеру мен технологиясы; Кабель желіге жақын жердегі жұмыстар туралы білім
4-кесте
4. СБШ 4-деңгейіндегі «Көпір бригадасының бригадирінің» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Темір жол және жасанды құрылыс
Жолды және теміржолды бақылау графигі
1-1 М Поездардың үздіксіз және қауіпсіз қозғалысын ететін, жарамды жағдайында жолдың және құрылыстың күтімін ұйымдастыру
Жасанды құрылыстың элементтерімен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Қол астындағы жұмысшыларға берілген жасанды құрылыс жөндеу нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Темір жол және жасанды құрылыс құрылғылары, ағымдық күту және жөндеу бойынша өндірістік жұмыс технологиясы бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім. Еңбекке мотивациясы және ынталандыруы туралы білім
1-2 М Берілген мерзімде жолды және жасанды құрылысты бақылауды ұйымдастыру
Құрал жабдықтар және приборлармен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Қол астындағы жұмысшыларға берілген жасанды құрылыс жөндеу нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Өндірісті жол және жасанды құрылысты күтіп ұстау және жөндеуде құрал жабдық және приборлар көмегімен өлшеу бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім. Еңбекке мотивациясы және ынталандыруы туралы білім
2 Ф
Жоғарғы жол құрылысы, жер беті және жасанды құрылыс
Жол және жасанды құрылыстың ағымдық күту бойынша жұмыстарды өткізудің кестелері
2-1 М Жолдың жоғарғы құрылысында, жер бетінде, жасанды құрылыста пайда болған ақауларды анықтау және өндірістік жұмыстарды ескерту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Жасанды құрылыстың элементтерінің ақауларын анықтай білу. Қол астындағы жұмысшыларға берілген ақауларды анықтау нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Өндірісті жол және жасанды құрылысты күтіп ұстау және жөндеуде құрал жабдық және приборлар көмегімен өлшеу бойынша жұмыс әдісі, принципі және ынтасы туралы білім

З 2-2 Организация и производство работ по подготовке пути к работе в зимних условиях, очистке путей от снега и песка, содержанию и ремонту пути на пучинах и подготовке пути и искусственных сооружений к пропуску весенних и ливневых вод, ликвидации повреждений пути и искусственных сооружений, вызванных стихийными явлениями
Умение организовать работы в зимних, весенних условиях и на пучинах.
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата по содержанию пути и искусственных сооружений в зимних и весенних условиях. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах производства работ по подготовке пути к работе в зимних, весенних условиях, на пучинах
Инструменты, инвентарь, механизмы, сигнальные принадлежности и материалы
Требования по охране труда и технике безопасности. Учетная и отчетная документация
З 3-1 Проведение инструктажа ремонтников искусственных сооружений, обходчиков, дежурных по переездам и других рабочих по технике безопасности и производственной санитарии, обучение работников бригад рациональным приемам выполнения работ непосредственно на рабочих местах
Умение применять требования охраны труда, по обеспечению безопасности движения поездов и техники безопасности, находящихся в подчинении работников. Конкретизация заданий, постановка задач работникам бригад, оценка результата выполнения работ. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работ по текущему содержанию искусственных сооружений, по обеспечению безопасности движения поездов при проведении путевых работ.
Знание техники безопасности и производственной санитарии при ремонте и содержании железнодорожного пути и сооружений
З 3-2 Ведение первичного учета и отчетности.
Обеспечение содержания в исправном состоянии инструмента, механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей, материалов и кладовых для их хранения
Практические навыки по заполнению технической документации, передаче инвентаря строгого учета.
Конкретизация заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата состоянии инструмента, механизмов, инвентаря. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах ведения отчетности. Знания о способах мотивации и стимулирования труда
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Обходчик пути и искусственных сооружений» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Железнодорожный путь
Измерительные приборы, инструменты и приспособления

2-2 М Қыс жағдайында жолды қардан және құмнан тазалау, иілімде, жолды дайындауда және жасанды құрылыста көктемгі және нөсер суларда рұқсат етуге күтім, жолдың бүлінуі және жасанды құрылыста күтпеген апаттарды жою бойынша өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру
Қыс және көктемгі жағдайда жұмысты ұйымдастыруды білу. Қол астындағы жұмысшыларға берілген қыс және көктемгі жағдайда жол және жасанды құрылысты күту нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Қыс және көктемгі жағдайға жолды дайындау бойынша өндірістік жұмыстардың тиімді және принципті әдісі туралы білім
3 Ф
Құрал сайман, инвентарь, тетік, дабыл жабдығы және материалдар
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техника ережесі нұсқаулығы. Тіркеу және есеп беру құжаты
3-1 М Жасанды құрылыс жөндеушісі, аралаушы, өткел кезекшісі және басқа жұмысшыларға қауіпсіздік техникасы мен өндірістік тазалықты сақтау бойынша нұсқаулық өткізу және бригада жұмысшыларын жұмыс орнында жұмыстарды орындауды тиімді қабылдау ережесін өткізу
Қол астындағы жұмысшыларына еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік ережелері және поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге талап қоя білу. Қол астындағы жұмысшылар бригадасына берілген жұмыстар нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Поездар қозғалысын қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жасанды құрылысты ағымдық күту және жол жұмыстарын жүргізу әдісі принципі және ыңғайы туралы білім. Темір жолы және жасанды құрылысты күту және жөндеуде өндірістік тазалықты сақтау және техникалық қауіпсіздік туралы білім
3-2 М Бастапқы тіркеу және есеп беру құжатын жүргізу. Қоймада құралдар, инвентарь, тетік, дабыл жабдығы және материалдардың жарамды жағдайда күтуді қамтамасыз ету
Құрал жабдықтарды беруде қатаң түрде есеп техникалық құжаттар толтырумен практикалық жұмыс жасау дағдысы. Қол астындағы жұмысшылар берілген құрал жабдықтарды күтіп ұстау нәтижесін бағалау, тапсырманы анықтау
Есеп беру құжатын толтыру әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім
5-кесте
5. СБШ 3-деңгейіндегі «Жол және жасанды құрылыстарды
аралаушының» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Темір жол
Өлшегіш прибор, құрал жабдық және тетік

З 1-1 Выполнение работ по осмотру и обслуживанию железнодорожного пути 3-го класса, на линиях грузонапряженностью от 12 до 25 млн. тонн-км брутто или при обслуживании участков железных дорог, имеющих: затяжные спуски или кривые малого радиуса протяженностью не менее 50 % развернутой длины обслуживаемого участка железнодорожного пути, развернутую длину пути более 10 км
Самостоятельное определение способов выполнения осмотра и обслуживания железнодорожного пути 3-го класса, на линиях грузонапряженностью от 12 до 25 млн. тонн-км брутто. Навыки в обнаружении неисправностей пути, контактного рельса и способов их устранения
Знание об устройстве, назначении содержания верхнего строения пути, контактного рельса и деталей его подвески, приборов определения высокого напряжения. Знание охраны труда для обходчиков железнодорожных путей назначаемых для осмотра.
Планирование, организация, самостоятельное выполнение осмотра и обслуживания железнодорожного пути 3-го класса
Ф 2
Земляное полотно и пучины
Измерительные приборы, инструменты и приспособление
З 2-1 Выполнение работ по осмотру и обслуживанию земляного полотна и пучинного места, требующих усиленного надзора, протяженностью не менее 20 % общей длины обслуживаемого участка
Самостоятельное определение способов выполнения ограждении мест, угрожающих безопасности и непрерывности движения поездов
Планирование, организация, самостоятельное выполнение задач по содержанию земляного полотна, способов предупреждения обвалов и осыпей; порядка осмотра обслуживаемых объектов
Ф 3
Искусственные сооружения, мосты, тоннели
Измерительные приборы, инструменты и приспособления
З 3-1 Выполнение работ по осмотру и обслуживанию искусственных сооружений на линиях грузонапряженностью от 12 до 25 млн. тонн-км брутто или при обслуживании участков железных дорог, имеющих: мосты, тоннели и другие искусственные сооружения, протяженностью 50 пог.м каждое или искусственные сооружения, требующие усиленного надзора
Самостоятельное определение основных неисправностей искусственных сооружений и способы их устранения.
Практические навыки использования путевых и измерительных приборов, инструментов и приспособлений
Знание устройств, назначения содержания мостовых, тоннельных и других искусственных сооружений, деталей его подвески, приборов определения высокого напряжения, назначения пользования путевыми и измерительными приборами, инструментами и приспособлениями. Планирование, организация, самостоятельное выполнение осмотра мостов, тоннелей и других искусственных сооружений
Таблица 6

1-1 М Қызмет көрсетілетін темір жол аумағында желіде жүк қауырттығы 12-ден 25 млн тонн-км брутто, ұзаққа созылған құлама немесе ұзақтылығы 50 % кем емес аз радиусты қисық жайылған ұзындық немесе жайылған ұзындық жолы 10 км артық, 3-ші класс темір жолына қызмет көрсету және тексеру бойынша жұмыстарды орындау
3 классты темір жолы, желіде 12-ден 25 дейін млн. тонн-км брутто жүк қауырттығында жолға қызмет көрсету және бақылау әдісін өз бетінше анықтау. Жолда рельстің түйіскен жерін ақаулығын анықтау және оларды жою әдісіне дағдылану
Жолдың жоғарғы құрылымы, рельстің түйіскен жері және оның салпыншақтарының приборлармен бөлшектерін жоғарғы қуатты анықтау атауы, құрылғылары туралы білім. Тағайындалған темір жол аралаушылары бақылау үшін еңбекті қорғау бойынша типтік нұсқаулық туралы білім. 3 классты темір жолына қызмет көрсету және бақылауды өз бетінше жоспарлау, ұйымдастыру және орындау туралы білім
2 Ф
Жер төсемі және ісінген жер
Өлшегіш прибор, құрал жабдық және тетік
2-1 М Күшейтілген бақылауды талап ететін жер төсемі және ісінген орындарда қызмет көрсетілетін аумақтың жалпы ұзындығынан 20 % кем емес жерге қызмет көрсету және бақылау бойынша жұмыстарды орындау
Поездардың үзіліссіз және қауіпсіз қозғалысына қауіп төніп тұрған жерді қоршауды орындау әдісін өз бетінше анықтау
Жер төсемі күтімі бойынша міндетті өз бетінше жоспарлау, ұйымдастыру, орындау. Құлау және шөгіндіні ескерту әдісі; қызмет көрсетілетін объектілердің аралау реті туралы білім
3 Ф
Жасанды құрылыс, көпір, туннель
Өлшегіш прибор, құрал жабдық және тетік
3.1 М Қызмет көрсетілетін темір жол аумағында электрлендірілген желіде жүк қауырттығы 12-ден млн 25 дейін млн тонн-км брутто немесе көпір, туннель және басқа жасанды құрылыстар сол аумақта күшейтілген бақылауды талап ететін әр 50м жол бойы жасанды құрылысы қызмет көрсету және бақылау бойынша жұмыстарды жүргізу
Жасанды құрылыстың негізгі ақауларын өз бетінше анықтау және оларды жою әдістері. Инструменттер және құралдар, жол және өлшегіш приборларды практикалық қолдану дағдысы
Көпір, туннель және басқа жасанды құрылыстарды приборлармен жоғарғы қуатты бөлшектерін анықтау атауы, құрылғылары туралы білім. Инструменттер және құралдар, жол және өлшегіш приборларын қолдану және белгіленуі туралы білім. Ұзындығы 50 м жол бойы көпір, туннель және басқа жасанды құрылыстарды өз бетінше жоспарлау, ұйымдастыру және орындау туралы білім
6-кесте

6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Обходчик пути и искусственных сооружений» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Железнодорожный путь
Измерительные приборы, инструменты и приспособления
З 1-2 Выполнение работ по осмотру и обслуживанию железнодорожного пути 1 и 2 классов, на линиях грузонапряженностью свыше 25 млн. тонн-км брутто или обслуживании участков электрифицированных железнодорожных линий, с бесстыковыми рельсами или железобетонными шпалами, протяженностью не менее 25 % развернутой длины обслуживаемого участка и участков пути
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата осмотра и обслуживания железнодорожного пути 1 и 2 классов, пути на линиях грузонапряженностью свыше 25 млн. тонн-км брутто. Мотивация повышения профессионализма работников
Знание о подходах, принципах и способах работ по содержанию верхнего строения пути, контактного рельса и деталей его подвески, приборов определения высокого напряжения, порядка установки и снятия закороток при производстве работ, осмотру рельсов и скреплений, действий при обнаружении препятствий для движения поездов, а также при землетрясениях, ливнях и горных обвалах, способам сборки и разборки крепежных узлов, нормальных, температурных и изолирующих стыков, подачи и снятия напряжения с контактного рельса
Ф 3
Искусственные сооружения, мосты, тоннели
Измерительные приборы, инструменты и приспособления
З 3-2 Выполнение работ по осмотру и обслуживанию искусственных сооружений на линиях грузонапряженностью свыше 25 млн. тонн-км брутто или обслуживании участков протяженностью не менее 25 % развернутой длины обслуживаемого участка и участков пути с рабочим контррельсом
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата осмотра и обслуживания искусственных сооружений протяженностью не менее 25 % развернутой длины обслуживаемого участка и участков пути с рабочим контррельсом
Знание о подходах, принципах и способах постановки и решения задач по содержанию мостовых, тоннельных и других искусственных сооружений, по способам устранения неисправностей устройств тоннельных и других искусственных сооружений
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Мостовой мастер/помощник мостового мастера»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Искусственные сооружения
технические условия
З 1-1 Руководство работой мостового участка в соответствии с техническими условиями
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата работы мостовых участков.
Определение недостаточности знаний технических условий при проведении работ
Знание о методологии системного анализа и проектирования работ мостового участка, технической эксплуатации железных дорог, движения поездов и маневровой работы, знания по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ, безопасности для работников железнодорожного транспорта на электрифицированных линиях
Искусственные сооружения
Противопожарные средства, судоходные и навигационные сигналы, освещение, мостовые брусья
З 1-2 Обеспечение наличия на мостах противопожарных средств, судоходных и навигационных сигналов, освещения охраняемых объектов, необходимого запаса мостовых брусьев
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата использования противопожарных средств, судоходных и навигационных сигналов, освещения охраняемых объектов
Знание о способах принятия управленческих решений при обеспечении противопожарными средствами, судоходными и навигационными сигналами, освещении охраняемых объектов, необходимым запасом мостовых брусьев
Ф 2
Текущее содержание пути
Технологический процесс
З 2-1 Составление технологических процессов на работы, выполняемые при текущем содержании искусственных сооружений
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата выполнения текущего содержания искусственных сооружений. Определение недостаточности знаний технологических процессов
Знание о методологии системного анализа, о способах принятия управленческих решений при текущем содержании искусственных сооружений, применении технологических процессов на работы по ремонту и эксплуатации искусственных сооружений
Искусственные сооружения
Технологический процесс

6. СБШ 4-деңгейіндегі «Жол және жасанды құрылыстарды
аралаушының» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Темір жол
Өлшегіш прибор, құрал жабдық және тетік
1-2 М Қызмет көрсетілетін темір жол аумағында электрлендірілген желіде жүк қауырттығы 25 млн жоғары тонн-км брутто, бунақсыз рельс немесе темірбетонды шпал ұзындығы 25 % кем емес жол, 1 және 2-ші класс темір жолына қызмет көрсету және тексеру бойынша жұмыстарды орындау
Қол астындағы жұмысшыларына желіде жүк қауырттығы 25 млн жоғары тонн-км брутто, 1 және 2 классты темір жолына қызмет көрсету және бақылау етуге талап қоя білу. Жұмысшылардың кәсіби мамандығын көтеру мотивациясы
Жолдың жоғарғы құрылымы, рельстің түйіскен жері және оның салпыншақтарының приборлармен бөлшектерін жоғарғы қуатты анықтау атауы, құрылғылары туралы білім. Рельстерді және бекітпелерді қарау, поездар қозғалысы үшін жер сілкінісі, жауындар және тау көшкіндерінде бөгеттерді табудағы әрекеті, өндірістік жұмыс кезінде бөгетті орнату және шешіп алу тәртібі; тіреу түйіндері, нормалды, температуралы және оқшауланған тоғысқан жерлерді шашу жинау әдістері; түйіскен рельстен қуаттылықты шешу және беру туралы білім
3 Ф
Жасанды құрылыс, көпір, туннель
Өлшегіш прибор, құрал жабдық және тетік
3-2 М Желіде жүк қауырттығы 25 млн жоғары тонн-км брутто немесе қызмет көрсетілетін аумақта ұзындығы 25 % кем емес жайылған ұзындық және жұмысқа жарамды контррельс жол аумағына қызмет көрсету және бақылау бойынша жұмыстарды жүргізу
Қол астындағы жұмысшыларына желіде қызмет көрсетілетін аумақта ұзындығы 25 % кем емес жайылған ұзындық және жұмысқа жарамды контррельс жол аумағына қызмет көрсету және бақылау бойынша жұмыстарды жүргізуге талап қоя білу
Көпір, туннель және басқа жасанды құрылыстарды приборлармен жоғарғы қуатты бөлшектерін анықтау атауы, құрылғылары туралы білім
7 кесте
7. СБШ 5-деңгейіндегі «Көпір шеберінің/көпір шебері
көмекшісінің» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Жасанды құрылыс
Техникалы щартты нұсқаулық
1-1 М Көпір аумағында ережеге, нұсқаулыққа және техникалық шарттарға сәйкес жұмысты басқару
Қол астындағы жұмысшылардың алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою, көпір аумағындағы жұмыстарының нәтижесін бағалау. Өткізілген жұмыста техникалық шарттардың ережесін жеткіліксіз білімін анықтау
Көпір аумағында жұмыстардың әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім. Темір жолды техникалық пайдалануын, поездар қоғалысы бойынша және маневрлық жұмыстардың нұсқаулығын, өндірістің жол жұмысында поездар қозалысын қамтамасыз ету бойынша дабылдық нұсқаулық туралы білім. Электрлендірілген желіде темір жол көлігі жұмысшылары үшін қауіпсіздік ережесі туралы білім
Жасанды құрылыс
Өртке қарсы құралдар, кеме жүретін және навигациялық дабылдар, жарықтандыру, көпір брустары
1-2 М Өртке қарсы құралдармен, кеме жүретін және навигациялық дабылдар, сақталынған объектті жарықпен, көпір брустарының қажетті қорымен қамтамасыз ету
Қол астындағы жұмысшыларының. өртке қарсы құралдармен, кеме жүретін және навигациялық дабылдар, сақталынған объектті жарықпен қамтамасыз ету нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою
Өртке қарсы құралдармен, кеме жүретін және навигациялық дабылдар, сақталынған объектті жарықпен қамтамасыз ету жұмыстардың әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім. Еңбекті ұйымдастыру және бассқару, экономика негізі; ішкі еңбек тәртібі; заңдағы негізгі еңбек тәртібі туралы білім
2 Ф
Ағымдағы жол күтімі
Технологиялық процесс
2-1 М Жасанды құрылысты ағымдық күтуде орындалатын жұмыстарға технологиялық процесстер құрастыру
Қол астындағы жұмысшыларының. жасанды құрылыстың ағымдық күтуі нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою. Техникалық процесстердің жеткіліксіз білуін анықтау
Жасанды құрылыстың ағымдық күтуі жұмыстарының әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім. Жасанды құрылысты паудалану және жөндеу бойынша жұмыстың технологиялық процессі туралы білім. Жылжымалы құрамның габариті және құрылыстың жақындауы және оларды өлшеуінің әдісі; аумақтың жабдықтарының және оның техникалық пайдаланының ережесі; өндірістік жоспарлаудың әдісі туралы білім
Жасанды құрылыс
Технологиялық процесс

З 2-2 Составление технологических процессов на работы, выполняемые при ремонте искусственных сооружений
Определение недостаточности знаний технологических процессов. Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата выполнения ремонта искусственных сооружений
Знание о методологии системного анализа, о способах принятия управленческих решений при ремонте искусственных сооружений, применении технологических процессов на работы по ремонту и эксплуатации искусственных сооружений, методов производственного планирования
Ф 3
Искусственные сооружения
План, график, оборудования, сырья, материалы, инструменты
З 3-1 Установление производственных заданий бригадам и отдельным рабочим (не входящим в состав бригад) в соответствии с утвержденными планами и графиками производства, плановых показателей по использованию оборудования, сырья, материалов, инструмента
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата работы бригады
Знание о способах принятия управленческих решений при выполнении производственных заданий
Искусственные сооружения
Первичные документы по учету рабочего времени
З 3-2 Анализ результатов производственной деятельности по установленному участку, обеспечение правильности и своевременности оформления первичных документов по учету рабочего времени
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата производственной деятельности
Знание о методологии системного анализа, о способах принятия управленческих решений при организации труда и управления
Искусственные сооружения
Охраны труда, техники безопасности
З 3-3 Контроль соблюдению рабочими охраны труда и техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка. Организация работ по повышению квалификации и профессионального мастерства рабочих и бригадиров
Конкретизация полученных заданий, постановка задач подчиненным, оценка результата соблюдения рабочими охраны труда и техники безопасности.
Определение недостаточности знаний техники безопасности и требований охраны труда, по обеспечению безопасности движения поездов
Знание о методологии системного анализа, о способах принятия управленческих решений по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности
Примечание: З – задача;
пог.м – погонный метр.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Текущий ремонт и содержание
искусственных сооружений на
железнодорожной магистральной сети»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ________________________________

2-2 М Жасанды құрылысты жөндеуде орындалатын жұмыстарға технологиялық процесстер құрастыру
Техникалық процесстердің жеткіліксіз білуін анықтау. Қол астындағы жұмысшыларының. жасанды құрылысты жөндеу нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою
Жасанды құрылыстың жөндеуі жұмыстарының әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім. Жасанды құрылысты пайдалану және жөндеу бойынша жұмыстың технологиялық процессі туралы білім. Жылжымалы құрамның габариті және құрылыстың жақындауы және оларды өлшеуінің әдісі; аумақтың жабдықтарының және оның техникалық пайдаланының ережесі; өндірістік жоспарлаудың әдісі туралы білім
3 Ф
Жасанды құрылыс
Жоспар, кесте, жабдықтар, материалдар, шикізаттар, құрал-саймандар
3-1 М Бекітілген өндірістік кесте және жоспарға сәйкес бригадаға және жеке жұмысшыларға өндірістік тапсырмалар белгілеу, құрал-саймандарды, материалдарды, шикізаттарды, жабдықтарды пайдалануда көрсеткіштерді жоспарлау.
Қол астындағы жұмысшыларының. бригада жұмысын нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою
Өндірістік міндеттерді орындау жұмыстарының әдісі, принципі және ыңғайы туралы білім.Еңбекті ұйымдастыру және басқару, экономика негізі; ішкі еңбек тәртібі; заңдағы негізгі еңбек тәртібі туралы білім
Жасанды құрылыс
Жұмыс уақытын есепке алатын алғашқы құжат
3-2 М Жұмыс уақытын есепке алатын алғашқы құжатты өз уақытында толтыру және дұрыстығын қамтамасыз ету, орнатылған аумақ бойынша өндірістік әрекеттердің нәтижесін талдау
Қол астындағы жұмысшыларының. өндірістік әрекеттердің нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою
Еңбекті ұйымдастыру және басқару; теміржол көлігі жұмысшыларының жұмыс уақыты және демалу уақыты жағдайы; ішкі еңбек тәртібі ережесі; еңбек заңының негізі; туралы білім; еңбекті мотивация және ынталандыру әдісі туралы білім
Жасанды құрылыс
Техника қауіпсіздік, еңбек қорғау ережесі
3-3 М Жұмысшылардың еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік ережесі, өндірістік және еңбек тәртібі, ішкі еңбек тәртібі ережелерін орындалуын басқару. жұмысшылар мен бригадирлердің біліктілігін және профессионалдық шеберлігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Қол астындағы жұмысшылардың еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік ережелерін ұстану нәтижесін бағалау, алған тапсырмаларын нақтылау, міндеттер қою. Өткізілген жұмыста нұсқаулық және техникалық шарттардың ережесін жеткіліксіз білімін анықтау
Еңбекті, еңбекті қорғау нормасы және ережесі, техникалық қауіпсіздік, өндірістік тазалық сақтау және өрт қауіпсіздігі ережесі, мотивация және ынталандыру әдісі туралы білім
Ескертпе: М – Мақсат.
«Темір жол магистральдық жүйесінде жасанды
құрылыстарды ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС _______________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ______________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________                Күні _________________