Об утверждении профессионального стандарта "Сохранность вагонного парка"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 ноября 2013 года № 938. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 9000. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Сохранность вагонного парка».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утверждено
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 ноября 2013 года № 938
Профессиональный стандарт
«Сохранность вагонного парка»

"Вагон паркін сақтау" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қарашадағы № 938 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 9000 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Вагон паркін сақтау" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_______________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 26 қарашадағы
№ 938 бұйрығымен бекітілген
"Вагон паркін сақтау"
кәсіби стандарты

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Сохранность вагонного парка» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Вспомогательные виды деятельности при транспортировке» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;

1. Жалпы бөлім
1. "Вагон паркін сақтау" кәсіби стандарты (одан әрі – КС) "Тасымалдау кезіндегі қызметтің қосымша түрлері" кәсіби қызметінің саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.2 Вспомогательные виды деятельности при транспортировке».
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих железнодорожного транспорта (КС), утвержденный приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 178 от 19 июля 2006 года;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
сохранность вагонного парка;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Инспектор (старший инспектор) по сохранности
вагонного парка»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3152 «Инспекторы по безопасности, качеству (транспортных средств, производственных процессов и продукции), охране и использованию недр»;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5.КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 52.2 "Тасымалдау кезіндегі қызметтің қосымша түрлері"
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты:
вагон паркінің сақталуы;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор
(аға инспектор)"
6.Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1)біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы (әрі қарай- ҚР 01-2005 МС) бойынша базалық тобы: 3152 "Қауіпсіздік, сапа (көлік құралдары, өндірістік процестер және өнімдер), кенді қорғау және қолдану инспекторлары";

3) возможные наименования должности (профессии): инспектор (старший инспектор) по сохранности вагонного парка;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - обеспечение субъектом сохранности вагонного парка;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инспектора (старшего инспектора) по сохранности вагонного парка» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Инженер-технолог (инженер 1 категории)»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2145 «Инженеры-механики и технологи машиностроения»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-технолог (инженер 1 категории);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - проведение субъектом приемки вагонов, проверки качества технологии ремонта, ведение учета расхода материалов и запасных частей;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженера-технолога (инженера 1 категории)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Ведущий инженер по сохранности вагонного парка»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5, по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2145 «Инженеры-механики и технологи машиностроения»;
3) возможные наименования должности (профессии): ведущий инженер по сохранности вагонного парка;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - определение субъектом технического состояния вагонов, создание условий для организации ремонтных работ, руководство работой подчиненных работников;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы ведущего инженера по сохранности вагонного парка» приложения 2 к настоящему ПС.

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъекттің вагон паркінің сақтауын қамтамасыз ету;
5) мүмкін жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары. Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектордың (аға инспектор) еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф "Инженер технолог (1 санатты инженер)"
7.Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1)біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5; СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы (әрі қарай- ҚР 01-2005 МС) бойынша базалық тобы: 2145 "Инженер-механиктер және машина құрау технологиялары";
3) лауазымның ықтимал атаулары: инженер технолог (1 санатты инженер);
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы- субъекттің вагондарды қабылдау, жөндеу жұмыстарының ұйымдастыру мен технологиясының сапасын тексеру,материалдар мен қосалқы бөлшектер шығынын есептеу жұмыстарын жүргізу;
5) мүмкін жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары. Инженер технолог (1 санатты инженер) еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" 1-кестесінде келтірілген.
3-параграф "Вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер"
8.Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік сыныптауышы (әрі қарай- ҚР 01-2005 МС) бойынша базалық тобы: 2145 "Инженер-механиктер және машина құрау технологиялары";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектті вагонның техникалық жағдайын анықтау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
5) мүмкін жұмыс орындары, жұмысшының кәсіптік білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша мүмкін жұмыс орындары. Вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер еңбек шарттарына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" 1-кестесінде келтірілген.

4. Перечень единиц ПС
9. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 13 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
10. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
11. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
12. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
13. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
14. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Сохранность вагонного парка»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно
ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень НРК
Разряд по ЕТКС
1
Обеспечение сохранности вагонного парка
Инспектор (старший инспектор) по сохранности вагонного парка
Старший инспектор
5
-
2
Приемка вагонов, проверка качества организации и технологии ремонта, учет расхода материалов и запасных частей
Инженер-технолог (инженер 1 категории)
Инженер-технолог
5
-
3
Определение технического состояния вагонов, организация ремонтых работ, осуществление руководства за работой подчиненных работников
Ведущий инженер по сохранности вагонного парка
Ведущий инженер по техническому обслуживанию
5
-
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Сохранность вагонного парка»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инспектора (старшего
инспектора) по сохранности вагонного парка
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт работы.
Не менее 1 года
Таблица 2

4. КС бірліктерінің тізімі
9. КС бірліктері тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-3-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
10. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
11. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
12. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
Вагон паркін сақтау"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметі (кәсіптің) түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы
ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ-ның біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша дәрежелер
1
Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз ету
Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор)
Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор)
5
2
Вагондарды қабылдау, жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуы мен технологиясының сапасын тексеру, материалдар мен қосалқы бөлшектер шығынын есептеу
Инженер технолог (1 санатты инженер)
Инженер технолог (1 санатты инженер)
5
3
Вагонның техникалық жағдайын анықтау, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, бағынышты қызметкерлер жұмысын басқаруды ұйымдастыру
Вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер
Жетекші инженер технолог
5
Ескертпе: БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
Вагон паркін сақтау"
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагон паркінің
сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор)еңбек жағдайларына,
білім және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Темір жол көлігі ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Кемінде 1 жыл
2-кесте

2. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы инженера-технолога (инженера
1 категории)
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт работы
не менее 2 лет
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии. Требования к условиям
труда, образованию и опыту работы ведущего инженера по
сохранности вагонного парка
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации железнодорожного транспорта
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
Высшее профессиональное (техническое) образование, практический опыт работы
не менее 2 лет
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Сохранность вагонного парка»
Перечень единиц ПС
Таблица 1
1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инспектор (старший инспектор) по сохранности вагонного парка»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Учет соблюдения установленной технологии работы при выполнении погрузочно-разгрузочных, маневровых работ и других операций
Ф 2
Разработка и реализация мероприятий по устранению выявленных недостатков и предупреждению повреждений вагонов и контейнеров
Ф 3
Участие в разработке годового плана проведения организационно-технических мероприятий по обеспечению сохранности вагонного парка
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-технолог (инженер 1 категории)»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Составление плана работ, оформление документов
Ф 2
Участие в приемке вагонов, определение объема требуемого ремонта Проведение проверки качества организации и технологии ремонта вагонов и колесных пар
Ф 3
Учет расхода материалов и запасных частей в процессе ремонта вагонов, составление отчетов
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Ведущий инженер по сохранности вагонного парка»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Составление плана работы, координирование и осуществление руководства работой подчиненных работников и контроль оформления соответствующих документов
Ф 2
Определение технического состояния вагонов, участие в производстве ремонтных работ, контроль за качеством ремонта
Ф3
Составление отчетов, проведение инструктажей, технических занятий с работниками
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Сохранность вагонного парка»
Таблица 1
Описание единиц ПС

2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер технолог
(1 санатты инженер)еңбек жағдайларына, білім және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары(ұйымдар)
Теміржол көлігі ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Кемінде 2 жыл
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Вагон паркінің
сақталуы бойынша жетекші инженер еңбек жағдайларына, білім және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Теміржол көлігі ұйымдары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
-
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының Заңнамасы бойынша
Жұмысқа рұқсат: медициналық куәландырылғаннан кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықтан соң.
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім алу және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5
Жоғары кәсіптік (техникалық) білім, практикалық жұмыс тәжірибесі.
Кемінде 2 жыл
Вагон паркін сақтау"
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
1. "Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор)"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жүк тиеу-түсіру жұмыстарын, маневрлік және басқа да операцияларды орындау кезінде орнатылған жұмыс технологияларының сақталуын есепке алу
2 Ф
Анықталған кемшіліктерді жою бойынша және вагондар мен контейнерлер ақауларын ескеру бойынша шараларды әзірлеу және орындау
3 Ф
Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз етуге арналған ұйымдастыру-техникалық шаралар өткізудің жылдық жоспарын әзірлеуге қатысу
2-кесте
2. "Инженер технолог (1 санатты инженер)"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жұмыс жоспарын құру, құжаттарды рәсімдеу
2 Ф
Вагондарды қабылдауға қатысу, қажетті жөндеу жұмыстары көлемін анықтау. Вагон және дөңгелек жұптарын жөндеуді ұйымдастыру сапасын және технологиясын тексеру
3 Ф
Вагонды жөндеу кезіндегі материалдар мен қосалқы бөлшектер шығынын есепке алу, есеп жүргізу
3-кесте
3. "Вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Жұмыс жоспарын құру, бағынышты қызметкерлер жұмысын үйлестіру, басқару және сәйкес құжаттардың рәсімделуін бақылау
2 Ф
Вагондардың техникалық жағдайын анықтау, жөндеу жұмыстарына қатысу, жөндеу сапасын бақылау
3 Ф
Есеп жүргізу, қызметкерлермен нұсқамалықтар, техникалық оқулар жүргізу
Ескертпе: Ф – Функция.
Вагон паркін сақтау"
Кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инспектор (старший инспектор) по сохранности вагонного парка»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Автоматизированный банк данных парка вагонов
З 1-1 Осуществление в пределах железной дороги и отделениях постоянного контроля соблюдения установленной технологии работы с вагонами и вагонным парком. Обеспечение сохранности вагонного парка на станциях и организациях железной дороги, подъездных путях организаций при выполнении погрузочно-разгрузочных, маневровых работ и других операций
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при обеспечении сохранности вагонного парка на станциях и организациях железной дороги, подъездных путях организаций. Анализ результата соблюдения установленной технологии работы с вагонами и вагонным парком, при выполнении погрузочно-разгрузочных, маневровых работ и других операций
Знание технической эксплуатации железных дорог, основ экономики, организации труда, производства и управления, основ трудового законодательства, охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты. Знания о подходах, принципах и способах постановки и решения задач по обеспечению сохранности вагонного парка, технических условий погрузки и крепления грузов, правил перевозок грузов. Знания материалов по обеспечению сохранности вагонного парка
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Положение о сохранности вагонного парка
З 1-2 Анализ и рассмотрение положения о сохранности вагонного парка на железнодорожных станциях, промышленных и строительных организациях
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при сохранности вагонного парка на железнодорожных станциях, промышленных и строительных организациях
Ф 2
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Учет повреждений вагонов
З 2-1 Проверка правильности учета повреждений вагонов
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при определении дефектов вагонов. Принятие решений и создание условий при правильности учета повреждений вагонов
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Отчет по выявленным нарушениям по обеспечению сохранности вагонов
З 2-2 Информирование соответствующих административных органов о выявленных нарушениях по обеспечению сохранности вагонов
Навыки анализа, самоанализа, принятия решений и создания условий при выявленных нарушениях. Анализ результата обеспечения сохранности вагонов
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Заключение по вопросам сохранности вагонов
З 2-3 Принятие участия в экспертных комиссиях, консультирование и предоставление окончательного заключения по вопросам сохранности вагонов, входящих в компетенцию дорожного инспектора
Принятие решений и создание условий при проведении консультаций. Анализ результата при предоставлении окончательного заключения по вопросам сохранности вагонов
Ф 3
Цистерны, крытый вагон, полувагон, платформа, зерновозы
Годовой план проведении организационно-технических мероприятий по обеспечению сохранности вагонного парка
З 3-1 Участие в разработке годового плана проведения организационно-технических мероприятий по обеспечению сохранности вагонного парка, предусматривающих внедрение передовых приемов и методов работы и контроль его выполнения
Принятие решений и создание условий при проведении организационно-технических мероприятий по обеспечению сохранности вагонного парка. Анализ результата выполнения плана организационно-технических мероприятий
Таблица 2

1. "Вагон паркінің сақталуы бойынша инспектор (аға инспектор)"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагондар паркінің автоматтандырылған мәліметтер банкі
1-1 М Теміржол және тұрақты бақылау бөлімдерінде вагон және вагон паркіне қатысты орнатылған жұмыс технологияларының сақталуын іске асыру. Станцияларда, теміржол ұйымдарында және ішкі жолдарда жүк тиеу-түсіру жұмыстарын, маневрлік және басқа да операцияларды орындау кезінде вагон паркінің сақталуын қамтамасыз ету
Станцияларда, теміржол ұйымдарында және ішкі жолдарда вагондардың сақталуын қамтамасыз ету жұмыстарын талдау, өзіндік талдау және шешімдер қабылдау дағдысы. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарын, маневрлік және басқа да операцияларды орындау кезінде вагон және вагон паркімен жұмыс жасау технологиясының орындалу нәтижесін талдау
Теміржолдарды техникалық пайдалану, экономика негіздері, еңбекті, өндірісті, басқаруды ұйымдастыру негіздері, еңбек заңнамасы негіздері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс туралы білім. Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз ету бойынша мәселелерді қою және шешу амалдары, принциптері және әдістері туралы, жүктерді тиеу және бекітудің техникалық шарттары туралы және жүктерді тасымалдау ережелері туралы білім.Вагон паркі сақталуын қамтамасыз ету бойынша әдістемелік, нормативтік және басқа да жетекші материалдар туралы білім
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагон паркінің сақталуы туралы ереже
1-2 М Теміржол станцияларында, өнеркәсіптік және құрылыс ұйымдарында вагон паркінің сақталуы туралы ережені талдау және қарастыру.
Теміржол станцияларында, өнеркәсіптік және құрылыс ұйымдарында вагон паркінің сақталу жұмыстарын талдау, өзіндік талдау және шешімдер қабылдау дағдысы
2 Ф
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагондар ақаулары есебі
2-1 М Вагон ақауларының есепке алынуының дұрыстығын тексеру
Вагон ақауларын анықтау жұмыстарын талдау, өзіндік талдау және шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы. Тапсырмаларды нақтылау, тапсырманы қою, вагон кемшіліктерін есепке алу дұрыстығы кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз етуде анықталған кемшіліктер бойынша есеп
2-2 М Вагондардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша анықталған кемшіліктер туралы сәйкес әкімшілік органдарды ақпараттандыру
Кемшіліктер анықтау жұмыстарын талдау, өзіндік талдау және шешімдер қабылдау дағдысы. Вагон сақталуын қамтамасыз ету нәтижесін талдау
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагон паркінің сақталу мәселелері бойынша тұжырым
2-3 М Эксперттік комиссияға қатысу, жол инспекторы құзыретіне кіретін вагондарды сақтау мәселелері туралы қорытынды тұжырым ұсыну
Консультация жүргізу кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы.. Вагондарды сақтау мәселелері бойынша қорытынды тұжырым ұсыну нәтижелерін талдау
3 Ф
Цистерналар, жабық вагон, ашық вагон, платформа, дәнді дақыл таситын вагон
Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз етуге арналған ұйымдастыру-техникалық шараларды өткізудің жылдық жоспары
3-1 М Вагон паркінің сақталуын қамтамасыз етуге арналған жұмыстардың озық әдіс-тәсілдерін енгізуді қарастыратын ұйымдастыру-техникалық шараларды жүргізудің жылдық жоспарын әзірлеуге қатысу
Вагон паркін қамтамасыз етудің ұйымдастыру-техникалық шараларын жүргізу кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы. Ұйымдастыру-техникалық шаралар жоспарын орындау нәтижесін талдау
2-кесте

2. Вид трудовой деятельности (профессии) «Инженер-технолог
(инженер 1 категории)»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагоны
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 1-1 Составление плана работы на месяц
Анализ работ, необходимых выполнить за месяц, принятие решений при составлении плана работ на месяц
Знание о методологии системного анализа и проектирования при определении объема требуемого ремонта, проверке качества организации и технологии ремонта вагонов и колесных пар, способах принятия управленческих решений, о работе с командой. Знание нормативных актов в области железнодорожного транспорта, направленных на организацию и качество ремонта и приемки из ремонта подвижного состава, технологии работ автоматизированных систем управления, программных обеспечений, функционирующих в отделениях вагонного парка
Детали и узлы вагона, колесные пары
Нормативные акты в области железнодорожного транспорта
З 1-2 Составление акта на отсутствующие детали и узлы вагона, требующие постановки, акта сверки, с указанием названия работ и суммы ремонта с обоюдными подписями, акта дополнительных работ, выявленных при ремонте вагонов, не указанных в описи дефектной ведомости или сверх предусмотренных плановой калькуляции, акта приема-передачи на ремонт колесных пар и т.п.
Анализ проведения дополнительных работ, выявленных при ремонте вагонов, не указанных в описи дефектной ведомости или сверх предусмотренных плановой калькуляции, отсутствующих деталей и узлов вагона, составление актов
Ф 2
Вагоны, запасные части и узлы
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 2-1 Приемка поступивших вагонов и поставленных (давальческих) запасных частей и узлов, поступивших в вагоноремонтную организацию
Принятие решений и создание условий при приемке поступивших вагонов и поставленных запасных частей. Контроль и коррекция деятельности подчиненных
Вагоны
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 2-2 Осмотр каждого вагона до постановки на ремонтную позицию, определение вида и объема требуемого ремонта
Навыки принятия решений и создания условий при осмотре и постановке вагона на ремонтную позицию. Анализ объема требуемого ремонта. Контроль и коррекция деятельности подчиненных
Вагоны и колесные пары
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 2-3 Проведение проверки качества организации и технологии ремонта вагонов и колесных пар
Навыки принятия решений и создания условий при организации ремонта вагонов и колесных пар
Ф 3
Материалы и запасные части, колесные пары, детали и узлы
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 3-1 Ведение учета расхода материалов и запасных частей, оборота и ремонта колесных пар, выбракованных деталей и узлов (ломообразование) в процессе ремонта вагонов
Анализ и принятие решений при учете расхода материалов и запасных частей, обороте и ремонте колесных пар
Вагоны, колесные пары, двухъярусные платформы
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 3-2 Составление отчетов (отчета о наличии и ремонте неисправных вагонов грузового парка, отчета о наличии оборота и ремонта колесных пар, отчета по движению двухъярусных платформ и т.п.) и заполнение технической справки о количестве отремонтированных и принятых из ремонта вагонов
Анализ и принятие решений о наличии и ремонте неисправных вагонов грузового парка, о наличии оборота и ремонта колесных пар. Анализ количества отремонтированных и принятых из ремонта вагонов
Таблица 3

2. "Инженер технолог (1 санатты инженер)"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Вагондар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
1-1 М Бір айға жұмыс жоспарын құру.
Бір айда орындау керек жұмыстарды талдау, бір айға жұмыс жоспарын құруда шешімдер қабылдау
Қажет жөндеу көлемін анықтауда жүйелік талдау және жобалау әдістемесі, вагон және дөңгелек жұбын жөндеуді ұйымдастыру және технологиясы сапасын тексеру туралы, басқармалық шешімдер қабылдау әдістері, командамен жұмыс туралы білім. Жылжымалы құрамды жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасы туралы, автоматтандырылған басқару жүйесі жұмысы туралы білім
Вагонның бөлшектері мен түйіндері, дөңгелектер жұбы
Теміржол көлігі саласындағы нормативтік актілер
1-2 М Орнатуды қажет ететін бөлшектер мен түйіндерге акт жүргізу. Екі жақты қолтаңбалы жұмыс аты және жөндеу сомасы көрсетілген акті, вагондарды жөндеу кезінде анықталған, бірақ дефекттер тізімдемесінде көрсетілмеген немесе жоспарлы калькуляциядан тыс қосымша жұмыстар акті, дөңгелектер жұбы және т.б. жөндеуге арналған қабылдау-тапсыру акті.
Бөлшектер мен түйіндер актін жүргізу, вагондарды жөндеу кезінде анықталған, бірақ дефекттер тізімдемесінде көрсетілмеген немесе жоспарлы калькуляциядан тыс қосымша жұмыстарды жүргізуді, жоқ бөлшектер мен түйіндерін, акттерді құруды талдау
2 Ф
Вагондар, қосалқы бөлшектер мен түйіндер
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
2-1 М Вагонды жөндеу ұйымына түскен вагондар мен қойылған (өңделме) қосымша бөлшектер мен түйіндерді қабылдау.
Жөндеуге түскен вагондар мен қойылған қосымша бөлшектерді қабылдау кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау. Бағынышты қызметкерлер жұмысын бақылау және түзету
Вагондар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
2-2 М Әр вагонды жөндеу позициясына қойғанға дейін тексеру, қажет жөндеу жұмыстары түрі мен көлемін анықтау.
Вагонды тексеру және жөндеу позициясына қою кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы. Қажет жөндеу көлемін талдау. Бағынысты қызметкерлер жұмысын бақылау және түзету
Вагондар мен дөңгелектер жұбы
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
2-3 М Вагондар мен дөңгелектер жұбын жөндеудің ұйымдастырылуын және технологиясының сапасын тексеру.
Вагондар мен дөңгелектер жұбын жөндеу кезінде шешімдер қабылдау және жағдай жасау дағдысы
3 Ф
Материалдар мен қосалқы бөлшектер, дөңгелектер жұбы, бөлшектер мен түйіндер
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
3-1 М Материалдар мен қосымша бөлшектер шығынын есепке алу, дөңгелектер жұбы, жөндеу жұмыстары кезінде жарамсыз деп табылған бөлшектер мен түйіндерді есепке алу.
Материалдар мен қосымша бөлшектер шығынын есепке алу және дөңгелектер жұбын жөндеу кезінде талдау жасау және шешім қабылдау
Вагондар, дөңгелектер жұбы, екі қабатты платформалар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
3-2 М Есеп жүргізу және жөнделген, сонымен қатар жөндеуден қабылданған вагондардың саны туралы техникалық анықтама толтыру.
Жүк паркіндегі жарамсыз вагондардың бар болуы және жөндеу туралы талдау жасау және шешімдер қабылдау. Жөнделген және жөндеуден қабылданған вагондар санын талдау
3-кесте

3. Вид трудовой деятельности (профессии) «Ведущий инженер по
сохранности вагонного парка»
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Вагоны
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 1-1 Составление плана работы, координирование и осуществление руководства работой подчиненных работников контроль их деятельности
Анализ, контроль и коррекция деятельности работников. Принятие решений при составлении плана работ
Знание о методологии системного анализа и проектирования при определении технического состояния вагонов, производстве ремонтных работ, контроле качества ремонта, способах принятия управленческих решений, о работе с командой. Знание нормативных актов в области железнодорожного транспорта направленных на организацию сохранности вагонного парка, технологии работ автоматизированных систем управления, программных обеспечений, функционирующих в отделениях вагонного парка, движения поездов и маневровой работе на железных дорог Республики Казахстан, технические указания, чертежи и технологические процессы по осмотру и ремонту вагонов, их оборудования и деталей, охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты
Вагоны
Нормативные акты в области железнодорожного транспорта
З 1-2 Осуществление контроля сверки номеров ходовых частей вагона, оформления технических паспортов, составления актов на каждый вагон
Анализ выполненных работ при составлении актов и контроль, коррекция сверки номеров ходовых частей вагона при оформлении технических паспортов
Ф 2
Вагоны
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 2-1 Участие в размещении объектов ремонта и производстве ремонтных работ, также при переписке и инвентаризации вагонного парка, контроль качества ремонта
Принятие решений, контроль и коррекция деятельности при размещении объектов ремонта и производстве ремонтных работ
Вагоны
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 2-2 Ведение учета и определение технического состояния долгопростаивающих вагонов, внесение предложений по исключению вагонов, не подлежащих восстановлению из числа инвентарного парка
Принятия решений, контроль и коррекция при определении технического состояния долгопростаивающих вагонов. Анализ предложений по исключению вагонов, не подлежащих восстановлению
Вагоны, запасные части
Договора
З 2-3 Произведение приема-передачи и учета новых и б/у давальческих запасных частей. Осуществление подбора, передачи и оформления вагонов в аренду и передачи вагонов из аренды в рабочий парк
Принятия решений, контроль и коррекция при произведении приема-передачи запасных частей и вагонов
Ф 3
Вагоны, колесные пары, детали, узлы и сборочные единицы, черный и цветной металлолом
Инструкции, руководящие нормативные документы
З 3-1 Осуществление контроля за составлением отчетности по итогам работы за месяц, квартал, полугодие и за год(техническая справка о количестве отцепленных вагонов на плановые виды ремонтов, отчет о наличии оборота колесных пар, выкаченных при разделке вагонов, отчет о повреждении вагонов при погрузке, выгрузке и маневровой работе, отчет о разделке вагонов, исключенных из инвентаря, отчет по ремонтно-пригодным деталям, узлам и сборочным единицам, подлежащим возврату при разделке вагонов, отчет по деталям и узлам (ломообразованию) при разделке вагонов, отчет по учету черного и цветного металлолома, образованного при плановых видах ремонта, отчет по сменяемости, восстановлению, отсутствующим, забракованным узлам и деталям при проведении плановых видов ремонта, отчет по модернизации узлов и деталей при проведении плановых видов ремонта, отчет по ломообразованию при проведении плановых видов ремонта, отчет о наличии долгопростаивающих вагонов на участке, с разделением по видам ремонта и по родам, отчет о вагонах, отцепленных на текущий отцепочный ремонт, не выдержавших гарантийных сроков, после производства плановых видов ремонта и т.п.)
Анализ, принятие решений, контроль количества отцепленных вагонов на плановые виды ремонтов, наличия оборота колесных пар, выкаченных при разделке, повреждения вагонов при погрузке, выгрузке и маневровой работе, разделка вагонов, исключенных из инвентаря; учета черного и цветного металлолома, образованного при плановых видах ремонта
Вагоны
Нормативные и базовые документы
З 3-2 Проведение первичного, повторного, внепланового, целевого инструктажа, технических занятий с работниками
Навыки анализа, контроля и коррекции деятельности работников
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Сохранность вагонного парка»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________

3. "Вагон паркінің сақталуы бойынша жетекші инженер"
еңбек қызметінің (кәсіптің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлік және дағдылар
Білім
1 Ф
Вагондар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
1-1 М Жұмыс жоспарын құру, бағынышты қызметкерлер жұмысын үйлестіру, басқару, жұмысын бақылау.
Қызметкерлер жұмысын талдау, бақылау және түзету. Жұмыс жоспарын құруда шешімдер қабылдау
Вагондардың техникалық жағдайын анықтауда жүйелік талдау және жобалау туралы, жөндеу жұмыстарын жүргізу, жөндеу сапасын басқару, басқару туралы шешімдер қабылдау әдістері, командамен жұмыс туралы білім. Жылжымалы құрамы жөндеу және жөндеуден қабылдауды ұйымдастыру және сапасына бағытталған нұсқаулықтар, басқармалық нормативтік құжаттар, бұйрық пен ережелер туралы, автоматтандырылған басқару жүйесі жұмысының, ОВП-да пайдаланылатын бағдарламалық жасақтаманың технологиясы, Қазақстан Республикасының теміржолдарындағы поездар қозғалысы және маневрлік жұмыстар нұсқамалығы, вагондар, олардың жабдықтары және бөлшектері бойынша техникалық кеңестер, сызбалар және технологиялық процестер туралы, нұсқалықтар, басқарма нормативтік құжаттар, еңбектің қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс туралы бұйрықтар мен кеңестер туралы білім.
Вагондар
Теміржол көлігі саласындағы нормативтік актілер
1-2 М Вагондардың қозғалғыш бөлшектер нөмірлерін салыстыруды бақылау, техникалық паспорттар рәсімдеу, әр вагонға акт құру
Акттерді құру кезіндегі орындалған жұмыстарды талдау, техникалық паспорттарды рәсімдеуде вагондардың қозғалғыш бөлшектер нөмірлерін салыстыруды бақылау
2 Ф
Вагондар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
2-1 М Жөндеу объектілерін орналастыруға және жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу, сонымен қатар хат жазуда және вагон паркі мүлкін түгендеуде қатысу, жөндеу сапасын бақылау
Жөндеу объектілерін орналастыруға және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде шешімдер қабылдау, жұмыстарды бақылау және түзету
Вагондар
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
2-2 М Ұзақ мерзімді вагондарды есепке алу және техникалық жағдайын анықтау, түгендемелік жиынтық қатарындағы жөнделмейтін вагондарды алып тастау жайлы ұсыныстар енгізу
Ұзақ мерзімді вагондардың техникалық жағдайын анықтауда шешімдер қабылдау, бақылау, түзету. Жөнделмейтін вагондарды алып тастау жайлы ұсыныстарды талдау
Вагондар, қосалқы бөлшектер
Келісім-шарттар
2-3 М Жаңа және б/қ өңделме қосымша бөлшектерді қабылдап-тапсыру. Вагондарды жалға беруге таңдау, беру және рәсімдеу, жалға берілген вагондарды жұмыс паркіне жіберу
Қосымша бөлшектер мен вагондарды қабылдап-тапсыру кезінде шешімдер қабылдау, бақылау, түзету
3 Ф
Вагондар, қосалқы бөлшектер, бөлшектер, түйіндер және құрастырма бірліктер, қара және түсті метал сынығы
Нұсқамалар, басшылық нормативтік құжаттары
3-1 МАй, тоқсан, жарты жылдық және жылдық есеп жүргізуді бақылау (жөндеудің жоспарлы түрлеріне ағытылған вагондар саны туралы техникалық анықтама, вагондарды бөлу кезінде тартып шығарылған дөңгелектер жұбы айналымының бар болуы туралы есеп,ВКМ жұмысы туралы есеп, тиеу, түсіру, маневрлік жұмыстар кезінде зақымдалған вагондар туралы есеп, инвентардан шығарылған вагондарды өңдеу туралы есеп, вагондарды ажырату кезінде қайтаруға жарамды жөндеу-жарамды бөлшектер, түйіндер және құрастыру бірліктері туралы есеп, вагондарды ажырату кезіндегі бөлшектер мен түйіндер туралы есеп; жоспарлы жөндеу түрі кезіндегі қара және түсті металл сынықтары есебі, жоспарлы жөндеу түрі кезіндегі ауыспалы, жоқ, зақымдалған бөлшектер мен түйіндер туралы есеп,жоспарлы жөндеу түрі кезіндегі түйін мен бөлшектерді жаңғырту туралы есеп, жоспарлы жөндеу түрі кезінде пайда болған сынықтар туралы есеп, ауданда жөндеу түрлері бойынша бөлінген ұзақ мерзімді вагондардың бар болуы туралы есеп, жоспарлы жөндеу түрлерін жүргізгеннен кейін кепілдікті мерзімге төзбеген, ағымдағы ағытпа жөндеудегі вагондар туралы есеп және т.с.с.).
Жөндеудің жоспарлы түрлеріне ағытылған вагондар саны, вагондарды бөлу кезінде тартып шығарылған дөңгелектер жұбы айналымының бар болуы, тиеу, түсіру, маневрлік жұмыстар кезінде вагондардың зақымдалуы, инвентардан шығарылған вагондарды өңдеу, жоспарлы жөндеу түрі кезіндегі қара және түсті металл сынықтары есебін талдау, шешім қабылдау, бақылау
Вагондар
Нормативтік және базалық құжаттар
3-2 М Қызметкерлермен алғашқы, қайталама, жоспардан тыс, мақсатты нұсқамалық жүргізу
Қызметкерлер жұмысын талдау, бақылау және түзету дағдысы
Ескертпе: М – мақсат.
Вагон паркін сақтау"
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ___________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні ____________________.