Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования (продолжение)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008489
Приложение 43
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального  образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Дизайн интерьера

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі! басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
43-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0402000 – Дизайн (салалар бойынша)
Біліктілігі: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Интерьер дизайны

288
8
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
ИТОГО: на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 44
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация: 040201 3 - Дизайнер
040201 3-1 - Дизайн интерьера

288
8
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К –  консультация; Ф –  факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
44-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:0402000 – Дизайн (салалар бойынша)
Біліктілігі: 040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 - Интерьер дизайны

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 45
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация: 040201 3 - Дизайнер
040201 3-1 - Дизайн интерьера
040201 3-2 - Графический дизайн
040201 3-3 - Дизайн одежды
040201 3-4 - Дизайн рекламы
Форма обучения: очная

4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік м сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
45-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:   0402000 - Дизайн (салалар бойынша)
Біліктілігі: 040201 3 - Дизайнер
040201 3-1 - Интерьер дизайны
040201 3-2 - Графикалық дизайн
040201 3-3 - Киім дизайны
040201 3-4 - Жарнама дизайны
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К –  консультации; Ф –  факультативные занятия.
* Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 46
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность:0402000 – Дизайн (по профилю)

4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
46-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:   0402000 – Дизайн (салалар бойынша)

2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 48
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0402000 «Дизайн»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
Профессиональный казахский (русский) язык
Курс профессионального языка должен расширять знания по профессиональной терминологии, и использовать в речи. Научить правильному оформлению профессиональных знаний в языке, правильному оформлению деловых бумаг (рецензии, рекомендации, описание и так далее)
Знания:
- основной лексический минимум профессионального языка
- толкование устоявшихся профессиональных терминов
- принципы построения речи
- функции профессионального языка
Умения:
- овладеть лингвистическими знаниями языка для формирования профессиональной речи
- применять знания профессионального языка в оформлении документации
- формировать навыки правильного использования профессиональной терминологии в речи, профессионального общения, переводить адекватно на казахский (русский) язык иноязычных терминов
- работать с терминологическими словарями
БК 1
БК 2
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- активную лексику;
- времена глагола,
- модальные глаголы
- артикли
- герундии
- страноведческий материал
Умения:
- использовать все виды речевой деятельности как
- аудирование и говорение;
чтение и письмо
БК 2
БК 6

2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
48-қосымша
«0402000-Дизайн» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерлік және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби қазақ тілі курсы кәсіби терминология жөніндегі білімді дамытып және сөйлеуде қолдануды үйретеді. Кәсіби білімді дұрыс көркемдеуді үйрету, іс-қағаздарын дұрыс толтыруды, үйрету (рецензия, кепілдеме, бейнелеме және т.б.)
Білімдер:
- кәсіби тілдің негізгі лексикалық мазмұны;
- тұрақталған кәсіби терминдердің түсініктемесі;
- тіл дамыту құрылымының принциптері;
- кәсіби тілдің қызметі
Іскерліктер:
-  лингвистикалық білімді  және тілдерді жетік білу арқылы  кәсіби сөйлеу мәнерін жетілдіру;
- кәсіби тіл білімін, арнайы құжаттарды толтырғанда қолдану;
- кәсіби сөйлеуді, қазақша (орысша) және шетел тілі терминдерін дәл аудару, кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдануды әдетке айналдыруы керек.
- терминдік сөздіктермен жұмыс істеу
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі.
Арнайы пәндер бойынша іскерлік тілдер негіздері,  кәсіби дәріс, айналым және терминдер фразеологиясы. Кәсіби бағыт көрсету мәтіндерінің аудару техникасын дамыту (сөздікпен)
Білімдер:
- белсенді дәріс;
- етістіктің шақтары,
- етістіктің райлары
- артиклдер
- герундии
- мемлекеттану материалдары
Іскерліктер:
- сөйлеу түрлерінің барлық қызмет түрлерін қолдану
- аудит және сөйлеу;
Оқу және жазу
БҚ 2
БҚ 6

ОГД 2.3
История Казахстана
Конституция Республики Казахстан. История как наука и учебный предмет. История Казахстана как часть Всемирной истории. Казахстан в древности. Казахстан в средневековье. Казахстан в первой половине ХХ века. Казахстан во второй половине ХХ века. Казахстан на современном этапе.
Знания:
- основные факты, процессы и явления, характеризующие целостность и системность истории Казахстана с древности до наших дней;
- особенности исторического пути Казахстана, ее роль в мировом сообществе
Умения:
- проводить поиск исторической информации в источниках разного этапа;
- анализировать историческую информацию, представленную в разных знаковых системах (текст, карта, таблица, схема и т.д.)
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам, формулировать собственную позицию по обсуждаемым вопросам.
БК 1
БК 2
БК 6
ОГД 2.4
Физическая культура
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические основы
- Законодательство РК о физической культуре и спорте
Умения:
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 8
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Архаическая культура.
Культура и цивилизация;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура средних веков и ее влияние на развитие современного мира.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период средневековья.
Традиционная культура Казахстана 18-19 веков.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия культурологи;
- определение культуры и цивилизации;
- ранние формы верований;
- особенности конфуцианско-даосистского типа культуры и ее основные достижения;
- особенности индо-буддийского типа культуры;
- индийской культуры и ее основные достижения;
- основные принципы исламского учения и его ценностные ориентации;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- Западноевропейскую культуру средних веков;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- об особенностях развития культуры казахов в 18-19 вв.
- Современные тенденции развития современной Казахстанской культуры
Умения:
- свободно пользоваться аппаратом культурологии;
- раскрыть особенности культуры;
- Культуры Древней Индии и Китая;
- Западноевропейской культуры;
- Казахской культуры.
БК 4
БК 5
БК 6

ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының Конституциясы. Ерте дәуірдегі Қазақстан. Қазақ халқының ұлт-азаттық көтерілістерінің даму кезеңдері, ерекшеліктері, тарихы манызы. ХХ ғасырдын басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар.
Білімдер:
- Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі қазақ тарихындағы көрнекті қоғам қайраткерлер туралы мәліметтер білуге;
- тарихи даму барысындағы қалыптасқан мәдени құндылықтар жүйесін
Іскерліктер:
- Жылдардың уақытын ғасырларға сәйкестендіре білу;
- картадан тайпалардың, жүздердің, мемлекеттердің шекараларын, қалалардың орңаласу аудандарын, белгілі тарихи оқиғалардың орындарын дәл анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуында алатын орны туралы мағлұматтар. Дене тәрбиесі мен салауатты өмір салтының негіздері. Спорттық құрал-жабдықтар мен спорттық жабдықтарды пайдалану ережелері, жеке гигиена, жарақаттанудың алдын алу.
Олимпиада ойындарының тарихы мен Қазақстан спортшыларының спорттық жетістіктері.
Білімдер:
- Салауатты өмір сүрудің дайындығына дене тәрбиесінің пайдасы;
- әлеуметтік-кітапханалық негіздер;
- ҚР дене тәрбиесі және спорт заңдылықтары
Іскерліктер:
- Жұмысқа деген қызығушылығын арттыру үшін дене тәрбиесін қолдану;
- өз бетімен дене тәрбиесімен айналысу және өз денсаулығының сау болуын бақылау.
БҚ 8
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі орны. Көп түрлі әрекет пен мәдениеттің зерттелуі. Архаикалық мәдениет. Мәдениет және өркениет;
Конфуцилық және даосиздік мәдениет түрі. Үнді-буддалық мәдениет типі. Ислам әлемінің мәдениеті. Христиан әлемінің мәдениеті. Батыс европаның орта ғасыр мәдениеті және заманауи әлемнің дамуына деген ықпалы.
Көшпенді өркениеттің пайда болуы және ерекшелігі. Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің кезеңі.
18-19 ғасырдағы Қазақстанның салт–дәстүр мәдениеті.
Қазіргі заманауи Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттанудың басты түсініктемесі;
- Мәдениет пен өркениеттің анықтамасы;
- діни сенімнің алғашқы формасы;
- Конфуций – даосизім типінің мәдениеті және оның басты жетістіктері, ерекшелігі;
- Үнді–буддалық типті мәдениет ерекшелігі.
- Үнді мәдениеті және оның жетістіктері.
- Ислам ілімінің принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Христиан ілімінің басты принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Орта ғасырдағы Батыс Европа мәдениеті;
- көшпенділердің өмір сүруі және жүйелі құндылығы;
- орта ғасырдағы қазақ ұлыс мәдениетінің іргетасы қаланған кезеңі;
- 18-19 ғасырдағы қазақтардың даму ерекшелігі.
- қазіргі замандағы Қазақстандағы заманауи мәдениетінің даму барысы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ілімінің аппараттық мәдениетімен кең түрде қолдану;
- мәдениет ерекшеліктерін ашу:
- Ежелгі Үнді-Қытай мәдениеті;
- Батыс европа мәдениеті;
- Қазақ мәдениеті.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6

СЭД 3.2
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и человек. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философскую, научную и религиозную картины мира;
- об истории развития философии
- о роли науки и научного познания, его структуре;
- о мире ценностей;
Умения:
- свободно и логично излагать свою мысль по обсуждаемым проблемам;
- аргументированно рассуждать на темы, связанные с проблемами культуры, цивилизации, личности и социально-нравственных ценностей;
- сформировать и довести до слушателей собственное мнение
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
Политология как наука. Политика как общественное явление.
Политическая власть. Политическая система и политический режим. Политические институты. Человек и политика. Международная политика и международные отношения.
Социология как наука. Общество как социокультурная система.
Социальные и этнонациональные отношения.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Знания:
- Основные понятия политологии и социологии;
- элементы политики и ее разновидности;
- природу, понятие и основные признаки политической власти, политической системы и политических режимов;
- элементы и виды политического института;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении общества и социальном взаимодействии людей;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции поведения человека;
Умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом политологии и социологии;
- раскрыть социальный смысл и назначение политической власти;
- раскрыть содержание понятий: «политическая система», «политический режим», «политическая культура»;
- раскрыть специфику предмета социологии;
- раскрыть структуру общества;
- раскрыть понятия «личность», «социальная роль» и «социальное поведение
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 3.4
Основы экономики:
Цели. Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности. Управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 2
БК 3
БК 4

ӘЭП 3.2
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философия ойының негізгі белестері. Адамның табиғаты, оның тіршілігінің мәні. Адам және құдай. Адам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке тұлғаның бостандықтары мен жауапкершілігі. Адамның қоршаған ортаны тануы мен қызметі. Ғылым мен оның ролі. Адамзат жаһандық мәселелермен бетпебет
Білімдер:
- әлемнің философиялық ғылыми және діни суреттері;
- философияның даму тарихы
- ғылым және ғылыми тану;
- құндылықтар әлемі;
Іскерліктер:
- Талқыланатын жағдайларды кең және қисынды жеткізе білу;
- Мәдениет жағдайлары мен байланысты өркениет, тұлға және әлеуметтік құндылықтар тақырыбын дәлелді талқылау;
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саясаттану ғылым ретінде. Саясат қоғамдық құбылыс.
Саяси билік. Саяси жүйе және саяси кезең. Саяси институт. Адам және саясат. Халықаралық саясат және халықаралық қарым  -қатынас.
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам, әлеуметтік мәдениет тығыз байланысты. Әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынас.
Тұлға: әлеуметтік орны және әлеуметтік мінездемесі.
Білімдер:
- саясат және әлеумет негіздері;
- саясат элементтері және оның түрлері;
- саяси жүйе және саяси кезеңдердің, саяси биліктерінің түсініктері және негізгі белгілерінің табиғаты;
- саяси институттың элементтері және түрлері;
- әлеуметтік жүйелер жайында түсініктеме, қоғамдағы әлеуметтік бөлінулер және адамдардың өзара қарым-қатынастары,
- жеке тұлғаның әлеуметтану дамуындағы ерекшелігі; іс – әрекеттің реттеуші формасы;
Іскерліктер:
- саясаттану және әлеуметтану түсінік аппаратын еркін қолдану;
- әлеуметтік түсініктеме және саяси биліктің орнын табу;
- «саяси жүйе», «саяси кезең», «саяси мәдениет» мазмұндарының мағынасын ашу.
- әлеуметтану пәнінің ерекшелігін табу;
- қоғам жүйелігін табу;
- «тұлға», «әлеумет орны», «әлеуметтік іс-әрекет» мағыналарын ашу.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Мақсаты. Басты түсініктемесі, жүйесі, мазмұндары, принциптері.
Меншіктілік формалары және түрлері. Меншікті меңгеру.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, жоспарлау стратегиясы.
Экономикалық жоспар әдісінің дәлелдемесі және болжамдық зерттемелері.
Бизнес жоспарлардың экономикалық талдаулары. Халық қолданысындағы тауарлардың нарықтағы жағдайларына және қажеттілігіне талдау жасау. Нарықтық ақпараттық жүйе.
Білімдер:
- экономикалық теорияның қоғамдағы жағдайы;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайы;
- макро және микро экономика салық жағдайында ақшалы – несиелі, әлеуметтік және салым салу саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзіңнің кәсіби іс–әрекетіңе керек бағытты тауып және экономикалық ақпаратты қолдану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

СЭД 3.5
Основы права:
Право. Понятие, система, Конституция Республики Казахстан – источники правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система, административное право Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности
Умения:
-использовать нормативные акты, правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 04
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- Государственный язык
- Основы делового государственного языка
- Язык и стиль инструктивно-методических документов
Умения:
- Составлять деловые бумаги и профессиональную работу на государственном языке
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 4.2
Рисунок
Композиция в рисунке. Общие понятия о строении формы и ее конструкции. Общие сведения о перспективе. Оптические иллюзии, понятия о пропорции, средства выявления формы. Светотень и ее закономерности. Геометрические фигуры и законы их построения. Рисунок гипсовых моделей с натуры. Рисунок простого натюрморта. Рисунок сложного натюрморта с изучением гипсовой розетки и капители. Анатомия и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей. Свето-теневая моделировка в изображении портрета и фигуры человека. Свето–тональные соотношения в передаче объема.
Знания:
- законы композиции в рисунке;
- законы построения формы и ее конструкции;
- законы о линейной и воздушной перспективе;
- понятия об оптических иллюзиях;
- понятие о пропорции, законы о распределении светотени по форме;
- законы построения геометрических фигур;
- правильность исполнения рисунка гипсовых моделей с натуры, рисунка простого натюрморта и с гипсовой розеткой, рисунка капители;
- анатомию и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей;
- законы свето-теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Умения:
- правильно закомпоновать изображение на заданном формате;
- правильно построить форму (геометрическую, гипсовую модель: розетка, капитель и так далее) с учетом знаний о линейной перспективе;
- передать объем формы с помощью знаний о свето-теневой моделировке;
- грамотно изобразить анатомическую голову человека (череп), скелет, части лица (гипс), портрет, фигуру человека со знанием анатомии, правил построения и свето-теневой моделировки.
БК 3
БК 4

ӘЭП 3.5
Құқықтану негіздері:
Құқық. Ұғым, жүйе, конституция. Қазақстан Республикасы – құқық жүйесінің қайнар көзі. Адам құқынан жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқықтық мемлекет. Заңнамалық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі аймақтары, сот жүйесі, ҚР әкімшілік құқығы. Құқық қорғау орталықтары.
Білімдер:
- адам және азамат құқығы мен бостандығының іске асу механизмдері;
- кәсіби іс–әрекеттердің ортасының құқылы және әдепті этикалық нормасы;
Іскерліктер:
- мамандардың кәсіби іс–әрекетін түсіндіру үшін нормативті актісін, құқық негіздер құжаттарын қолдана білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 04
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс–қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- Мемлекеттік тіл
- Мемлекеттік іскерлік тілдің негіздері
- Нұсқаулық–әдістемелік құжаттар тілі және бағыты.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс–қағаздарын және кәсіби жұмыстарды құрастыру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 4.2
Сурет
Суреттегі шығармашылық. Форманы құрастыру мен оның құрылымы туралы жалпы түсініктер. Перспективаның жалпы түсініктемесі. Оптикалық иллюзия, дене пішін құрылымының түсініктемесі, форманы шығару амалдары. Жарық, көлеңке және оның заңдылықтары. Геометриялық денелер және оларды тұрғызу заңдылықтары. Гипстік модельдердің шынайы бейнесінің суреті. Қарапайым натюрморттық суреті. Гипстік розетка және капительді зерттеу арқылы күрделі натюрморттың суретін салу. Тірі адам дене бейнесі және гипстік денелердің негізінде қаңқаны адам бас сүйегінен бастап, аяқ байнесінің анатомиясымен тұрғызылуы.
Адам бет–бейнесі мен дене пішінінің бейнесін жарық көлеңкемен моделдеу. Көлемді көрсету барысындағы жарық тонды ара қатынас.
Білімдер:
- Суреттегі шығармашылық заңдылықтары.
- форманы тұрғызуы және оның заңдылықтары.
- Сызықты және кеңістік перспективасының заңдылықтары.
- Оптикалық иллюзияның түсініктемесі.
- Пішіннің үстіне түскен жарық көлеңкенің заңдылықтары мен пропорция заңдылықтары.
- Геометриялық пішін құрастыру заңдылықтары.
- Гипстік моделдерді көріп жақыннан салу, жай натюрморттың суреті және гипстік розетканың суреті, капитель суретінің дұрыс орындалуы.
- Қаңқаның анатомиясы және тұрғызылуы, адам бейнесі және гипсті денелерді зерттеу арқылы адамның жоғарыдан төменге дене пішінін, аяқ–қолының орналасуын дұрыс салу жолдарын білу.
- Адам, бет–әлпетімен дене пішінін бейнелеудегі жарық – көлеңке заңдылығы.
Іскерліктер:
- Берілген форматта бейнені орналастыру.
- (геометриялық, гипстік модельдер: розетка, капитель және т.б) заттардың пішінін сызбалы перспектива білімін қолдану арқылы дұрыс салу.
- Пішіннің көлемін дұрыс шығару үшін жарық–көлеңке моделировка білімін қолдану.
- Сауатты түрде адам бас сүйегінің қаңқасын (гипс) бет бөлшектерін, бет–әлпетін салу. Адам дене пішінін салу үшін анатомияны, тұрғызу ережелерін және жарық–көлеңке моделировкасын білуі керек.
БК 3
БК 4

ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ОПД 4.3
Живопись
Рисунок в живописи. Виды и жанры живописи. Цвет и тон в живописи. Ахроматические и хроматические цвета. Цветовой круг. Смешение цветов, смешение красок. Контраст и нюанс в живописи. Техника акварельной живописи особенности преимущества. Техника гуаши, темперной и масляной живописи особенности и преимущества. Живопись натюрморта. Плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте. Портрет в живописи. Лепка больших форм цветом и тоном. Моделировка объема. Колористическое единство в постановках.
Знания:
- рисунок в живописи.
- виды и жанры живописи.
- цвет и тон в живописи.
- ахроматические и хроматические цвета.
- цветовой круг.
- контраст и нюанс в живописи.
- свето-теневые отношения в живописи
Умения:
- работать в технике акварельной живописи
- работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- Компоновать натюрморт, портрет, фигуру на заданном формате и применить знания живописных приемов.
- Передать плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте.
- Моделировать объем, лепку больших форм цветом и тоном в портрете и фигуре.
- передать колористическое единство в постановках.
Смешение цветов, смешение красок.
БК 3
БК 4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ОПД 4.4
Основы композиции –
теория композиции; художественный образ; элементы и средства, приемы, принципы и закономерности композиции, методы их использования; виды композиции.
Знания:
- законы композиции;
- правила и приемы композиции;
- средства композиции;
Умения:
- создавать сюжетно-композиционный центр
- развивать творческое мышление
- образно-пространственно мыслить
ПК 2.2.3
ПК 2.2.1
ОПД 4.5
Теория и история дизайна - зарождение дизайна: первые теории дизайна; промышленный переворот в XIX в.; первые всемирные выставки; модерн; промышленный дизайн, Веркбунд; Баухауз, ВХУТЕМАС; стилевые направления начала XX в.; дизайн в США, Западной Европе, Японии; интернациональный стиль; современное искусство и дизайн: поп-арт, оп-арт, хай-тек; виды дизайнерской деятельности; техническая эстетика в мировом искусстве и дизайн в Республике Казахстан.
Знания:
- историю дизайна
- стили дизайна по профилю
- понятие «дизайн» и архитектурная среда
Умения:
- применять в творческом процессе;
- использовать при создании дизайн-проектов
БК 3
БК 4
ПК 2.2.6
ОПД 4.6
Цветоведение
природа света и цвета, гармонические сочетания цветов; психология восприятия цвета; основные закономерности цветовых явлений; цветовые ассоциации; цвет в различных областях дизайна.
Знания:
- природу света и цвета;
- проблемы восприятия цвета и воздействие его на человека;
- основные характеристики цвета, смешение, закономерности цветов, цветовую гармонию;
Умения:
- основные закономерности создания цветового строя;
- основные теоретические понятия и специфические термины цветоведения;
- основные цветовые модели.
БК 3
БК 4

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
ЖКП 4.3
Кескіндеме.
Кескіндемедегі сурет. Кескіндемедегі жанрлар және оның түрлері. Кескіндемедегі түс және тон. Архоматикалық және хроматикалық түстер. Түстер шеңбері. Түстер, бояулар араласуы. Қарама–қарсы және өзгешелік реңді түстер кескіндемеде. Сулы бояу техникасының кескіндемедегі ерекше артық жерлері. Гуаш, темпера және майлы бояу техникаларының кескіндемедегі ерекшеліктері.
Білімдер:
- Кескіндемедегі сурет.
- Кескіндемедегі жанр және түрлер
- Архоматикалық және хроматикалық түстер
- Түстік шеңбер
- Кескіндемедегі қарама–қарсы түстер және реңді түстер.
- Кескіндемедегі жарық–көлеңке ара–қатынастары.
Іскерліктер:
- Берілген форматтарда натюрморттарды, адам бейнесі мен дене пішінін кескіндемедегі амалдар білімін қолдану.
- Натюрмортта жоспарлау, материалды ерекшелік, жалпылай қабылдау.
- Көлемді модельдеу, портретті және дене пішіндерді бейнелеудегі түстер мен тондарды үлкен формаларға жазу.
- Жинақтардағы колористтік бірліктілікті жеткізу.
Түстер мен бояуларды араластыру.
БК 3
БК 4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
ЖКП 4.4
Композиция негіздері
Композиция теориясы; көркемдік бейне; элементтер және амалдар, қолданбалы заттар компазиция принциптері және заңдылықтары, қолдану әдістері, композиция түрлері.
Білімдер:
- Композиция заңы
- Композиция ережесі және амалы
- Композицияны қолдану жолдары.
Іскерліктер:
- Композициялық көрініс орталығын құру.
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.1
ЖКП  4.5
Дизайн теориясы және тарихы – дизайнның пайда болу; алғашқы дизайн теориясы; XIX ғ. Өндірістік төңкеріс; алғашқы бүкіл әлемдік көрме; модерн; өндірістік дизайн; Веркбунд; Баухауз, ВХУТЕМАС; АҚШ, Жапон, Батыс Европа бағытындағы XX ғ. Үлгісі. поп-арт, оп-арт, хай-тек т.б
Білімдер:
- Дизайн тарихын
- Саласы бойынша дизайн бағыты
- «дизайн» және архитиктуралық орта
Іскерліктер
- Шығармашылық бағытта қолдану
- Дизайн–жобаларды жасауда қолдану
БК 3
БК 4
КҚ 2.2.6
ЖКП 4.6
Түс тану.
Жарық және түстің табиғаттылығы;  түстердің ара–қатынас үйлесімділігі; түсті қабылдау психологиясы; түстің пайда болуының заңдылық негіздері. Түстің бірлестігі; дизайнның әр түрлі аумақтарындағы түстер.
Білімдер:
- Жарық және түс табиғаты
- түс қабылдаудағы жағдайлар және адамға деген қатынасы.
- Түстің басты мінездемесі, орналасуы, түстер заңдылығы, түстің үйлесуі.
Іскерліктер:
- Түстік қатарласу жолдарын жасалу заңдылықтар негізі.
- Басты теориялық түсініктеме және түстану терминдер ерекшеліктері.
- Басты түс модельдері.
БК 3
БК 4

ПК 2.2.7
ОПД 4.7
Перспектива
основные методы построения пространства на плоскости и обоснование законов линейной перспективы; картинная плоскость, горизонт, главная точка схода; перспектива прямых линий углов, геометрических фигур и тел; построение теней; построение угловой перспективы по двум точкам схода; масштабы в линейной перспективе.
Знания:
- общие понятия перспективы;
- перспективы точки и прямых линий;
- перспективы углов;
Умения:
- создавать перспективные масштабы,
- строить перспективы плоских фигур,
- строить геометрические тела в перспективе;
- строить перспективу интерьера;
- работать с инструментами и материалами.
БК 4
ПК 2.2.1
ОПД 4.8
Черчение и начертательная геометрия - геометрическое черчение; правила оформления чертежей; построение и приемы вычерчивания контуров деталей; проекционное черчение, правила разработки и оформления конструкторской документации
Знания:
- форматы чертежей,
- правила оформления чертежей,
- основы начертательной геометрии
- правила конструкторской документации
Умения:
- работать с инструментами
- оформлять чертежи;
- разрабатывать конструкторскую документацию
БК 8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ОПД 4.9
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомию человека.
- кости.
- мышцы.
- анатомические термины.
Умения:
- изобразить суставные соединения состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 4.10
История архитектуры и изобразительного искусства -
Изучение основных этапов развития архитектуры и искусства: Древний Мир, Античность Средиземноморья, эпоха средневековья, эпоха Возрождения. Архитектура и искусство Европы и Северной Америки XIX-XX в.в. Советский период. Архитектура и искусство РК.
знания:
- основные этапы развития архитектуры;
- основные памятники архитектуры.
- стилевые особенности архитектурных сооружений и объектов изобразительного искусства.
умения:
описывать, анализировать и находить особенности памятников материальной культуры;
выявлять своеобразные стилевые особенности.
БК 2

КҚ 2.2.7
ЖКП 4.7
Перспектива
– жазықтықтағы кеңістіктің құрылысының әдісі және сызбалы перспективаның басты заңы.
Сурет жазықтығы, нүктесі, түзу сызық бұрыштарының перспективасы, геометриялық пішін және дене; көлеңке құрылымы; перспективадағы бұрыштық құрылымның екі нүктесінің қосылуы; сызықтық перспектива масштабы.
Білімдер:
- Жалпы перспективадағы түсінік
- Түзу сызықтар және нүкте перспективасы
- Бұрыштар перспективасы
Іскерліктер:
- Перспективалық масштабын жасап шығару;
- Жазық денелердің перспективаларын құру,
- перспективадағы геометриялық денелер құру;
- Интерьердегі перспективаны құру;
- Құралдар және материалдармен жұмыс істеу;
БҚ 4
КҚ 2.2.1
ЖКП 4.8
Сызу және суретті геометрия.
Геометриялық сызу; геометриялық сызуды безендіру ережелері;
Бөлшектік сызбалардың құрылуы әрі сызылу әдістері; проекциондық сызу, құрылымдаушылық құжаттарды жоспарлау мен рәсімдеудің ережелері.
Сурет геометриясының негізі.
Білімдер:
- Сызу форматын;
- Сызуды безендірудің ережелерін;
- құрылымдаушылық құжаттардың ережесін,
- Суретті геометрияның негізін жасай білуі керек;
- Құралдармен жұмыс істей білуі керек.
- Сызбаларды безендіру;
- Құрылымдаушылық құжаттарды өңдеу.
- Аскронометриялық үлкейтілген кесінді құру.
БҚ 8
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
ЖКП 4.9
Дене анатомиясы
Анатомия – адамның дене құрылысын зерттеу ғылымы. Дене анатомиясының тарихи мәлімдемесі. Анатомия, бейнелеу өнердегі ең керек пәндердің бірі. Анатомиялық терминдер. Адам бас сүйегінің пластикалық анатомиясы. Дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Дене бөлшектері. Сүйектер. Бұлшық еттер. Адам дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Адам денесінің құрылымдық байланыстарының бөлшектенуі. Пропорциялар. Адам денесінің пропорциональді өлшемі, бойы.
Білімдер:
- адам анатомиясы.
- сүйектер.
- бұлшық еттер.
Іскерліктер:
- буындардың тыныштық және қозғалыс кезіндегі өзара байланысуын бейнелеу.
- адам денесінің құрылысының бөлшектелуін көрсету.
- адам денесінің (ер адам, әйел адамның) анатомиялық құрылысының айырмашылығын көрсету.
- пропоция арқылы жасын, бойын және т.б.анықтауға болады.
- тәжірибелік жұмыстарда теориялық тұрғыда толықтырылған білімді қолдану.
БҚ 4
ЖКП 4.10
Сәулет және көркем бейнелеу өнерінің тарихы.
Сәулет пен өнердің даму кезеңдерін меңгеру;
Көне әлем, Антикалық, Жерорта теңізі, орта ғасыр дәуірі, жандану дәуірі.
ХIХ-ХХ ғасырдағы Европа мен Американың сәулеті мен өнері. Кеңес кезеңі
Қазақстан Республикасының сәулеті мен өнері.
Білімдер:
- негізгі даму кезеңдері.
- Сәулет;
- Негізгі сәулет ескерткіштері;
- Архитектуралық ғимараттарының және көркем бейнелеу өнері ошақтарының стильдік ерекшеліктерін білу.
Іскерліктер:
- Материалдық мәдениеттің негізін тауып, баяндап, сараптама жүргізе білуі керек. Өзіндік стильдік негізді таба білуі керек.
БҚ 2

ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ОПД 4.11
Охрана труда и техника безопасности
Обеспечение безопасности труда;
Организация труда и технологические процессы;
правовые и организационные вопросы охраны труда;
производственная санитария и гигиена труда;
техника безопасности;
пожарная безопасность;
Знания:
- правовые вопросы
- технику безопасности
- производственную санитарию
- противопожарную защиту
- промышленные оборудования
- технологические процессы
Умения:
- работать с инструментами
- ликвидировать пожароопасные объекты
- пользоваться системой организационных мероприятий
- оказывать первую необходимую медицинскую помощь.
БК 4
ОПД 4.12
Шрифты
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- историю письменности.
- стили шрифтов.
- инструменты и материалы современные наборные шрифты.
- типографику.
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 8
СД 05
Специальные дисциплины
СД 5.1
Специальные технологии
Технологии отделочных и малярных работ. Виды штукатурок. Инструменты и материалы.
Исполнение дизайн-установок по готовым эскизам.
Наружная реклама. Технологии работы с клеющими материалами. Технологии работы с ПВХ, оргстеклом. Изготовление деталей и узлов из различных материалов для макетно-модельного проектирования, макетов. Выставочные стенды, рекламные щиты.
Технологии изготовления стендов, щитов из ДСП, ДВП.
знания:
- виды и технологии отделочных материалов;
- свойства материалов, применяемых в оформлении стендов, щитов;
- конструкции стендов, щитов, витрин;
- технологии работы с клеющими материалами;
- макетирование;
- технику безопасности.
умения:
- производить художественные декоративно-отделочные работы;
- изготавливать детали и узлы для макетов, моделей дизайн-установок;
- исполнять дизайн-установки по готовым эскизам;
БК 7
БК 6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
СД 5.2
Строительное черчение и архитектурная графика
практическое освоение разнообразных изобразительных и технических средств и приемов: акварельная отмывка. Фактуры отделочных материалов. Работа гуашью, пастелью и др. Освоение технических средств и приемов в упражнениях, копиях.
Строительное черчение: чертежи планов, разрезов и фасадов; условные обозначения; чертежи архитектурно-конструктивных узлов
Знания:
- техники акварельной отмывки;
- техники и приемы работы гуашью, пастелью, цветными карандашами и т.д.
- условные обозначения на строительных чертежах;
Умения:
- создавать фактуры и текстуры материалов;
- применять техники и приемы работы различными материалами в художественном оформлении интерьеров, экстерьеров.
- строить чертежи планов, разрезов, фасадов.
БК 2
БК 5
ПК 2.2.10

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
ЖКП 4.11
Әріптер
Жазу жазудың пайда болу тарихы. Әріптер стилі. Құралдар мен материалдар. Заманауи әріптер терімі. Әріптік композицияның пайда болуы. Баспахана.
Білімдер:
- жазу ілімінің тарихы.
- әріп стилі.
- құралдар және материалдар,
- қазіргі заман әріптер жинағымен жұмыс істеу.
- баспаханалық.
Іскерліктер:
- әріптік композициялар жасап шығу.
- құралдар және материалдармен жұмыс істеу.
БҚ 4
ЖКП 4.12
Еңбек қорғау және қауіпсіздік ережелері
Еңбек қорғау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Еңбекті ұйымдастыру және техника барысын қамту;
Еңбек қорғаудың құқықтық және ұйымдастырылу сұрақтары;
Өндірістік санитария және еңбек (гигиенасы) тазалығы;
Қауіпсіздік техникасы; өрт сөндіру ережесі;
Білімдер:
- құқық сұрақтары;
- қауіпсіздік техникасы;
- өндірістік санитария;
- өртке қарсы қорғану;
- өндірістік жабдықталу;
- технологиялық барыс;
Іскерліктер:
-құрал-саймандармен жұмыс істеу;
-өртке қауіпті объектілерді жою;
- мерекелік шаралар ұйымдастыру жүйелерін қолдану;
- қажетті бірінші медициналық көмек көрсету;
БК 8
АП 05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Арнайы технология
Өңдеу және сырлау технологиясының жұмыстары.
Материалдар мен құралдар.
Дизайн – қондырғыларын дайын нобай бойынша орындау. Сызықты жарнама. Желімдегіш материалдармен жұмыс істеу технологиясы.
Оргстекло және ПВХ материалдарымен жұмыс технологиясы.
Макеттік–үлгілік жобалауға түрлі материалдардан түймектерден қосымша бөлшектер дайындау.
Көрме стенділері, жарнамалық қалқандар.
Стендттер мен қалқандарды ДСП, ДВП материалдарынан дайындау.
Білімдер:
- өнделетін материалдардың түрлері мен технологиялары.
- Стендттер мен қалқандардың безендірілуінде қолданылатын материалдардың қасиетін білу.
- Стендттер, қалқандардың конструкциясы.
- Желімдегіш материалдарымен жұмыс істеу технологиясын макеттеу.
- Қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- Көркем сәндік–өңдеу жұмыстарын өндіру.
- Дизайн–қондырғыларының үлгілеріне әртүрлі бөлшектер мен түйіндерді дайындау
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
АП 5.2
Құрылыс сызбалары мен сәулет графикасы
Құрылыс сызбалары мен сәулет графикасын практика жүзінде меңгеру. Әртүрлі бейнелеу құралдары;
Техникалық құралдар; акварельді жаю, жекеленген материалдар фактурасы. Гуашь пен пастель т.б жұмыс жаттығуларда, көшірмелерде техникалық құралдары қолдана отырып меңгеру. Құрылыс сызбалары. План сызбалары, кесінділер мен фасадтар. Сәулет –құрылыстарының байланыс сызбалары, олардың шартты белгілері.
Білімдер:
- Акварельді жағу техникасы
- Гуашь, пастель, әртүрлі қарандаштар т.б мен жұмыс істеу техникасы.
- Құрылыс сызбаларының шартты белгілерін;
Іскерліктер:
- Материалдардың текстурасы мен фактурасын жасай білу.
- Интерьер мен экстерьерді көркемдеп безендіруде әртүрлі материалдарды қолдануда техниканы ескеріп жұмыс істеу.
- Фасаттардың, кескіндердің пландары бойынша сызбалар жасай білу.
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
СД 5.3
Композиция
Объемно-планировочная структура, понятие тектонической системы, основные средства гармонизации, единство – основной закон композиции, соподчинение частей и целого в композиции.
Знания:
- основные понятия об архитектурной композиции;
- тектонических системах;
- видах композиции.
Умения:
- выполнять работы, основанных на средствах гармонизации
- развивать образно-пространственное мышление.
БК1
БК8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 5.4
Выполнение шрифтовых композиций плаката -
Техника плаката, виды плакатов. Шрифтовые композиции плакатов. Техника коллажа в плакате.
Знания:
- графические приемы шрифтовых композиций;
- построение композиционных взаимосвязей;
Умения:
- найти образное решение;
- создать стилевое единство изображения и шрифтовой композиции.
БК1
БК3
БК 8
ПК 2.2.8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.7
СД 5.5
Выполнение художественно-оформительских работ
особенности дизайн-проекта; методы и процессы проектирования.
Проектирование индивидуальных жилых домов усадебного типа; проектирование «Зеленого театра»; проект сквера с летним кафе.
Знания:
- состав архитектурно-дизайнерского проекта;
- объемно-пространственную структуру квартиры;
- построение композиции
объемно-пространственных структур и композиций из открытых и замкнутых пространств;
Умения:
- пользоваться нормами проектирования, нормативной литературой;
- разработать интерьерные пространства;
- разработать рекламные щиты, оборудование.
БК1
БК3
БК8
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД 5.6
Профессиональные компьютерные программы -
AutoCAD – для исполнения рабочих чертежей; навыки работы по редакторам: САПР ArhiCad; векторный редактор –CorolDRAW. AdobePhotoshop – графический редактор.
Знания:
- основы компьютерной графики;
- принципы работы компьютерных программ.
Умения:
- строить любые конструктивные элементы;
- обрабатывать информационную часть проекта;
- пользоваться методом визуализации, анимацией;
- пользоваться библиотекой;
- создавать новые библиотечные элементы.
БК6
ПК 2.2.11
СД 5.7
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; приемы резания, склейки бумаги, картона и других материалов. Макет простой формы, макет сложной формы. Макет объемной композиции, макет глубинно-пространственной композиции
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приемы резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- масштабы.
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
- посредством врезки создать из простой формы - сложную форму;

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.10
АП 5.3
Композиция
Көлемді–жобаланған құрылым, тектоникалық жүйе туралы түйсік, үйлесімінің  жасайтын негізгі құралдар, композицияның негізгі заңдылықтарының бірлігі. Жалпы композициядағы бөліктердің бір – біріне байланыстылығы.
Білімдер:
- Сәулет композициясы туралы негізгі түсінік;
- Тектоникалық жүйе;
- Композиция түрлерін;
Іскерліктер:
- Үйлесім негізін ала отырып, жұмысты орындай білу;
- Кеңістіктегі бейнелі ойлауды дамыту.
БҚ 1
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.5
АП 5.4
Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындау.
Дизайн – жобаның жобалау әдісін көркем безендіру жұмыстарында орындау. Жеке тұрғын үй жобаларын жасау. "Жасыл театр" жобасын жасау. Жаздық кафе мен бақты бейнелеу.
Білімдер:
- сәулет – дизайн жобасының құрылымын білу;
- пәтердің көлемді – кеңістігінің құрылымын білу.
- көлемді – кеңістік құрылымының ашық және жабық түрін композицияда құра білу.
- Іскерліктер:
- жобалау мөлшері мен әдебиетті пайдалану нормасы;
- интерьерде кеңістікті жасай білу.
- жарнама қалқандарын құралдарын жасау.
БҚ 1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 5.5
Плакатта қаріп композициясын орындау. Плакаттың техникасы мен түрі. Плакатқа қаріптерді орналастыру композициясы. Плакаттағы сурет техникасы.
Білімдер:
- Қаріп композициясында графикалық қолданымды.
- Композициялық құрылымның өзара байланысын;
Іскерліктер:
- бейнелі шешім табу;
- Бейнелеумен қаріптік композицияда стильдік бірлікті жасай білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 8
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.2
АП 5.6
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Буклеттер, этикеткалар, фирмалық стиль, плакаттар басып шығу үшін - Corеl DRAW және Adobe Photoshop бағдарламаларын пайдалану керек;
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- шығарылымдар форматы.
Іскерліктер:
- компьютер бағдарламаларын қолдану
(плакат, буклет, этикетка ж.т.б. орындау үшін)
БҚ 6
КҚ 2.2.11
АП 5.7
Макеттеу.
Макет түрлері, дайындау құралдары мен материалдар; қағаздық әрі мен фактурасын пайдалану, картон қарапайым формадағы макет. Қағаз бетінің трансформациясы. Желімсіз қаптама орындау. Оригиналды конструкциядағы қаптама. Ойыншық орындау.
Білімдер:
- макет жасауға арналған құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі формалардың жайылымы;
- кесу тәсілдері, желімдеу, қырларының майыстыру тәсілдері;
- қағаз беттерінің трансформациялау;
Іскерліктер:
- қағаздың түрлері мен фактурасын пайдалану;
- макетке картон дайындау;
- форманың жайылымын кесе білу және сызып шығу;

ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
СД 5.8
Конструирование - конструктивные элементы и типы гражданских зданий: стены и элементы каркаса; перекрытия, полы и потолки; перегородки, окна и двери; крыши; лестницы; конструктивные схемы зданий: стеновые, каркасные, монолитные конструкции.
Конструктивные узлы и соединения рекламных щитов, витрин, мебельные соединения.
Знания:
- конструктивные схемы зданий;
- конструктивные элементы зданий;
- конструктивные соединения элементов витрин, мебели.
Умения:
- учитывать конструктивные схемы зданий в проектировании интерьеров;
- производить сборку рекламных щитов, витрин и т.д.
ПК 2.2.3
СД 5.9
Материаловедение –
основные свойства строительных материалов; природные: камень и древесина; и искусственные материалы: керамика, стекло, металлы, бетоны и растворы, железобетон; полимеры и пластмассы; конструкционные и отделочные материалы; теплоизоляционные материалы; лакокрасочные материалы.
Декоративная отделка стен, перегородок и колонн естественными и искусственными материалами.
Знания:
- основные свойства строительных отделочных материалов;
- природные материалы;
- искусственные материалы;
- материалы для печатной продукции; Умения:
- применять строительные материалы в проектировании
фасадов, витрин, рекламных щитов и т.д.
- применять отделочные материалы в декорировании интерьера;
ПК 2.2.6
ПК 2.2.11
СД 5.10
Техника наружной рекламы
Виды печатной продукции, основные компоненты, свойства: пленочных материалов, бумаги, картона и их назначение.
Общие сведения о печатных красках. Основные компоненты, свойства красок и их назначение.
Классификация и ассортимент материалов для отделки печатной продукции.
Основное полиграфическое оборудование.
Знания:
- виды печатной продукции;
- материалы для печатной продукции;
- технику тиражирования печатной продукции:
- основные критерии выбора полиграфических материалов;
- основы эргономики.
- основное полиграфическое оборудование
Умения:
- выбирать материалы при тиражировании печатной продукции.
БК8
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.3
СД 5.11
Оборудование интерьеров Эргономика. Основные виды оборудования. Дизайн оборудования интерьера для жилой квартиры: трансформирующие перегородки и двери.
Виды мебели.
Дизайн оборудования интерьера общественных зданий: мебель различного назначения: для кафе, магазинов, офисов; подвесные потолки; осветительные приборы; декоративные стенки и перегородки, рекламные щиты в офисах.
Знания:
- виды и типы мебели и требования к ней;
- общие принципы размещения мебели;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
- создать целостность меблировки в композиции интерьера;
- создать световое решение в интерьере;
БК6

КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
АП 5.8
Конструкциялау
Қоғамдық ғимараттардың конструктивтік  элементтері және типтері; Қабырға және қаңқа  элементтері; еден мен төбенің бояуымен жабылуы. Терезе мен есік қоршаулары; шатыр. Ғимараттың конструктивтік сызбасы: қабырғалы, қанқалы, монолитті конструкциясы. Терезе мен есіктің элементті, блоктар. Баспалдақтын элементтері. Аспалы төбенің конструкциясы.
Білімдер:
- ғимараттардың құрылыстық сызбасы;
- ғимараттардың құрылыстық элементері;
- терезе блоктар элементі;
- есіктің блоктар элементі;
- баспалдақ элементтері;
Іскерліктер:
- интерьерді жобалауда ғимараттың конструктивтік сызбасын ескере отыру керек;
- интерьерді компазициялағанда қоршау құрылымын қолдану керек.
КҚ 2.2.3
АП 5.9
Материалтану –
Құрылым материалдарының негізгі қасиеттері. Табиғи: тас пен ағаш. Жасалмалы: қыш, шыны, металл, бетон мен ерітінділер, темірбетон, полимерлер мен плассмастар конструкциялары және әрлеу материалдары. Лак пен бояу материалдары.
Білімдер:
- құрылыстық қаптау құралдарының басты қасиеттері;
- жасалмалы материалдар;
Іскерліктер:
- құрылыстық материалдарды интерьерлерді жобалауда қолдану;
- сыртты қаптау материалдарын интерьердің дизайнын жасағанда қолдану;
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.11
АП 5.10
Сыртқы жарнама техникасы.
Баспа өнімдерінің түрлері, негізгі құрамы, қасиеттері. Пленка материалдары, қағаз, картон және олардың қолданылуы. Баспа бояуы туралы жалпы мәлімет. Негізгі құрамы, бояу қасиеті және олардың қолданылуы. Баспа өнімдерінің өңдеу классификациясы және ассортимент материалдары. Негізгі полиграфиялық құрал.
Білімдер:
- баспа өнімдерінің түрлері;
- баспа өнімдеріне қажетті материалдары;
- баспа өнімдерін көбейту техникасы;
- полиграфия материалдарын таңдаудағы негізгі критерилер;
- эргономика негіздері;
- негізгі полиграфия құрылғылары
Іскерліктер:
- баспа өнімдерін көбейтуге қажетті материалдарын таңдай білу.
БҚ 8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.3
АП 5.11
Интерьер жабдықтары
Эргономика. Құралдардың негізгі түрлері. Тұрғын пәтерге арналған интерьердің дизайн құрылымы: трансформацялық қалқа мен есіктер. Жиһаздың түрлері. Қоғамдық ғимараттар құрылымының интерьер дизайны.
Білімдер:
- жиһаздардың түрі мен типтері және оларға қойылған талаптар;
- жиһаздардың дұрыс орналасуының жалпы принциптері;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
- интерьер композициясында жиһаздау жалпыламасын жасап көрсету;
- интерьердегі жарықтық шешімін көрсету;
БҚ 6

ПК 2.2.2
ПК 2.2.6
ПК 2.2.4
СД 5.12
Техника печати –
Характеристика печатающего плоттера и принтера. Техника ламинирования на станке. Характеристика режущего плоттера. Компьютерное обеспечение.
Знания:
- оборудование и программное обеспечение;
- технологию материала.
Умения:
- работать на печатающем плоттере и цветном принтере;
- работать на ламинаторе.
БК 2
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Пленэр
Рисование с натуры. Натюрморт – графика, живопись (гуашь); пейзаж – акварель; зарисовки животных – карандаш, сангина, тушь и др.виды графики; фигура человека в движении – карандаш, сангина, тушь и др.
Умения:
- владеет техникой акварельной живописи;
- работает в технике гуашевой, темперной и масляной живописи;
- применяет законы линейной и воздушной перспективы;
- применяет законы свето–теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Навыки:
- создает прочную основу для самостоятельной творческой деятельности;
- совершенствует приобретенные знания и умения в живописи и рисунке.
БК 6
БК 7
ПК 2.2.7
ПК 2.2.2
ПП 02
Музейная практика
Посещение музеев.
Городской пейзаж. Копии с работ старых мастеров. Копии с работ современных художников графиков. Акварель, линогравюра, аксессуары одежды на свободную тему.
Умения:
- отличать произведения искусства по жанрам;
- выполнять копии
Навыки:
- иметь представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства
БК 2
ПК 2.2.1
ПП 03
Производственно-творческая практика
Знакомство со структурой предприятия, знакомство с оборудованием и материалами.
Работа в качестве ученика дизайнера.
Отчет по проделанной работе в качестве ученика дизайнера.
Умения:
- совершенствует профессиональное мастерство;
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
Навыки:
- применяет теоретические знания в практической деятельности;
- изучает технологические приемы обработки различных материалов.
БК4
ПК 2.2.6
ПП 04
Преддипломная практика Работа в качестве помощника дизайнера. Изучение проектных и нормативных материалов по теме дипломного проекта. Систематизация материала для дипломного проекта. Отчет по практике в виде дневника, материалы по теме будущего дипломного проекта, оформленные в виде реферата, являются исходным материалом для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- занимается исследовательской работой,
- собирает исходный материал,
- анализирует и структурирует собранный материал.
Навыки:
- совершенствует приобретенные знания и умения.
БК 7

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.4
АП 5.12
Баспа техникасы
Плоттер және принтер баспасына сипаттама. Станоктағы ламинаттау техникасы. Кесу плоттеріне сипаттама. Компьютермен жабдықтау.
Білімдер:
- бағдарламамен және құрылғылармен қамтамасыз ету;
- материал технологиясы;
Іскерліктер:
- баспа плоттері мен түрлі түсті принтерде жұмыс істеу;
- ламинаторда жұмыс істеу.
БҚ 2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Шынайы бейнеден суреттеу. Натюрморт – графика, кескіндеме (гуашь);  табиғат – сулы бояу; қарандаш, сангина, тушь және т.б. графика түрлерімен аңдардың және адам денесінің қозғалыстағы бейнесінің суретін салу;
Іскерліктер:
- кескіндемедегі сулы бояу техникасымен қолдана білу;
- кескіндемедегі гуаш, темпера және майлы бояу техникаларын қолдана білу;
- сызықтық және кеңістіктегі перспектива заңдылықтарын қолдану;
- адам бейнесі мен адам денесінің бейнесін суреттегенде жарық пен көлеңкенің моделировка заңдылықтарын қолдану;
Дағдылар:
- өз бетінше шығармашылық жұмысын жасау үшін мықты негіз қалау керек;
- кескіндеме мен сурет сабақтарында жинаған және алған білімдеріңді одан әрі жетілдіру.
БК 6
БК 7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.6.2
КП 02
Мұражай практикасы
Мұражайға бару.
Қала көрінісі. Бұрынғы шеберлердің жұмыстарын көшіру. Қазіргі заман график суретшілерінің жұмыстарынан көшірме. Сулы бояу, линогравюра және киім үлгілерін емін-еркін тақырыпта орындау.
Іскерліктер:
- өнер туындыларын жанрларға бөліп, айыра білу;
- көшірме жұмыстарын жасау;
Дағдылар:
- әлемдегі эстетикалық құндылықтарды біліп және оларды бағалай білу;
- әлемдік өнер тундыларының пішімдері, стильдері, және түрлері жайында әңгімелесу.
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КП 03
Өндірістік-шығармашылық практикасы
Кәсіпкерліктің құрылымымен, жабдықтарымен және материалдарымен танысу.
Дизайнер ретінде жұмыс істеу.
Дизайнер ретінде жасалынған жұмыстарға есеп беру.
Іскерліктер:
- кәсіби шеберлікті жетілдіру;
- өздігінше жұмысқа деген шығармашылық ынтаны арттыру;
Дағдылар:
- тәжірибелік іс-әрекеттерде теориялық білімді қолдану;
- әр түрлі материалдарды көмкеру технологиясының амалдарын зерттеу.
БҚ 4
КҚ 2.2.6
КП 04
Диплом алды практикасы
Дизайнердің көмекшісі ретінде жұмыс істеу. Диплом жобасы бойынша берілген тақырыптың жобалық және нормативтік материалдарын зерттеу. Диплом жобасына арналған материалдарды жүйелеу.
Дипломдық жобаны орындауға арналған бастапқы материалдарға: күнделік түрінде  өткізілген тәжірибе жұмыстардан есеп беру, болашақ диплом жобасына арналған   материалдар, реферат түрінде рәсімдеу жұмыстары жатады
Іскерліктер:
- зерттеу жұмыстарымен айналысу;
- бастапқы материалдарды жинау;
- жиналған материалдарға талдау және құрылым жасау;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
БҚ 7

ПК 2.2.7
ПП 05
Дипломное проектирование
ПП 5.1
Разработка эскиза дизайн-проекта. Основные элементы проекта. Разработка общей художественной и композиционной цели. Выбор колористического и светового решения. Разработка основных деталей проекта. Разработка графической части. Разработка макета проекта.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.3
ПП 5.2
Разработка эскиза дизайн-проекта. Разработка общей композиционной и художественной цели. Основные составляющие дизайн-проекта. Разработка графической части. Разработка знака, логотипа. Колористическое решение.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.6
ПК 2.2.4
ПП 5.3
Разработка эскиза изделия. Построение конструкции изделия. Моделирование. Раскладка, раскрой, наметка изделия. Посадка на фигуре. Пошив.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Курс профессионального языка должен расширять знания по профессиональной терминологии, и использовать в речи. Научить правильному оформлению профессиональных знаний в языке, правильному оформлению деловых бумаг (рецензии, рекомендации, описание и так далее)
Знания:
- основной лексический минимум профессионального языка
- толкование устоявшихся профессиональных терминов
- принципы построения речи
- функции профессионального языка
Умения:
- овладеть лингвистическими знаниями языка для формирования профессиональной речи
- применять знания профессионального языка в оформлении документации
- формировать навыки правильного использования профессиональной терминологии в речи, профессионального общения, переводить адекватно на казахский (русский) язык иноязычных терминов
- работать с терминологическими словарями
БК 1
БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- активную лексику;
- времена глагола,
- модальные глаголы
- артикли
- герундии
- страноведческий материал
Умения:
- использовать все виды речевой деятельности как
- аудирование и говорение;
чтение и письмо
БК 2
БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические основы
- Законодательство РК о физической культуре и спорте
Умения
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Архаическая культура.
Культура и цивилизация;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура средних веков и ее влияние на развитие современного мира.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период средневековья.
Традиционная культура Казахстана 18-19 веков.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия культурологии;
- определение культуры и цивилизации;
- ранние формы верований;
- особенности конфуцианско-даосистского типа культуры и ее основные достижения;
- особенности индо-буддийского типа культуры.
- индийской культуры и ее основные достижения.
- основные принципы исламского учения и его ценностные ориентации;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- Западноевропейскую культуру средних веков;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- об особенностях развития культуры казахов в 18-19 вв.
- Современные тенденции развития современной Казахстанской культуры
Умения:
- свободно пользоваться аппаратом культурологии;
- раскрыть особенности культуры:
- Культуры Древней Индии и Китая;
- Западноевропейской культуры;
- Казахской культуры.
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и человек. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философскую, научную и религиозную картины мира;
- об истории развития философии
- о роли науки и научного познания, его структуре;
- о мире ценностей;
Умения:
- свободно и логично излагать свою мысль по обсуждаемым проблемам;
- аргументированно рассуждать на темы, связанные с проблемами культуры, цивилизации, личности и социально-нравственных ценностей;
- сформировать и довести до слушателей собственное мнение;
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 03
Основы политологии и социологии:
Политология как наука. Политика как общественное явление.
Политическая власть. Политическая система и политический режим. Политические институты. Человек и политика. Международная политика и международные отношения.
Социология как наука. Общество как социокультурная система.
Социальные и этнонациональные отношения.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Знания:
- Основные понятия политологии и социологии;
- элементы политики и ее разновидности;
- природу, понятие и основные признаки политической власти, политической системы и политических режимов;
- элементы и виды политического института;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении общества и социальном взаимодействии людей;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции поведения человека;
Умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом политологии и социологии;
- раскрыть социальный смысл и назначение политической власти;
- раскрыть содержание понятий: «политическая система», «политический режим», «политическая культура»
- раскрыть специфику предмета социологии;
- раскрыть структуру общества;
- раскрыть понятия «личность», «социальная роль» и «социальное поведение
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 04
Основы экономики:
Цели. Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности. Управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 05
Основы права:
Право. Понятие, система, Конституция Республики Казахстан – источники правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система, административное право Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативные акты, правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- Государственный язык
- Основы делового государственного языка
- Язык и стиль инструктивно-методических документов
Умения:
- Составлять деловые бумаги и профессиональную работу на государственном языке
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 02
Рисунок
Композиция в рисунке. Общие понятия о строении формы и ее конструкции. Общие сведения о перспективе. Оптические иллюзии, понятия о пропорции, средства выявления формы. Светотень и ее закономерности. Геометрические фигуры и законы их построения. Рисунок гипсовых моделей с натуры. Рисунок простого натюрморта. Рисунок сложного натюрморта с изучением гипсовой розетки и капители. Анатомия и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей. Свето-теневая моделировка в изображении портрета и фигуры человека. Свето – тональные соотношения в передаче объема.
Знания:
- законы композиции в рисунке;
- законы построения формы и ее конструкции;
- законы о линейной и воздушной перспективе
- понятия об оптических иллюзиях
- понятие о пропорции, законы о распределении светотени по форме;
- законы построения геометрических фигур;
- правильность исполнения рисунка гипсовых моделей с натуры, рисунка простого натюрморта и с гипсовой розеткой, рисунка капители;
- анатомию и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей;
- законы свето – теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Умения:
- правильно закомпоновать изображение на заданном формате;
- правильно построить форму (геометрическую, гипсовую модель: розетка, капитель и так далее) с учетом знаний о линейной перспективе;
- передать объем формы с помощью знаний о свето-теневой моделировке;
- грамотно изобразить анатомическую голову человека (череп), скелет, части лица (гипс), портрет, фигуру человека со знанием анатомии, правил построения и свето-теневой моделировки.
БК 3
БК 4

КҚ 2.2.7
КП 05
Диплом жобалау жұмыстары
КП 5.1
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жобаның басты элементері. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген  мақсатты жетілдіру. Реңдік және түстік шешім қабылдау. Жобаның басты бөлшектерін жасап шығу. Графикалық бөлімін жетілдіру. Жобаның макетін жасап шығу.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзбетіншелік  шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.3
КП 5.2
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген  мақсатты жетілдіру. Дизайн-жобасының  басты құрылымдары. Графикалық бөлімін жетілдіру. Белгі және логотипті жетілдіру. Реңдік шешім.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзіндік  шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.4
КП 5.3
Бұйымның нобайын жасау. Бұйымның құрылысының құрастырылуын жасау. Моделдеу. Бұйымның жайылып салынуы, қиылып пішілуі және белгілеп қойылуы. Тігу.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзбетіншелік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерлік және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби қазақ тілі курсы кәсіби терминология жөніндегі білімді дамытып және сөйлеуде қолдануды үйретеді. Кәсіби білімді дұрыс көркемдеуді үйрету, іс-қағаздарын дұрыс толтыруды үйрету (рецензия, кепілдеме, бейнелеме және т.б.)
Білімдер:
- кәсіби тілдің негізгі лексикалық мазмұны;
- тұрақталған кәсіби терминдердің түсініктемесі;
- тіл дамыту құрылымының принциптері;
- кәсіби тілдің қызметі
Іскерліктер:
- лингвистикалық білімді және тілдерді жетік білу арқылы кәсіби сөйлеу мәнерін жетілдіру;
- кәсіби тіл білімін, арнайы құжаттарды толтырғанда қолдану;
- кәсіби сөйлеуді, қазақша (орысша) және шетел тілі терминдерін дәл аудару, кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдануды әдетке айналдыруы керек.
- терминдік сөздіктермен жұмыс істеу
БҚ 1
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі.
Арнайы пәндер бойынша іскерлік тілдер негіздері, кәсіби дәріс, айналым және терминдер фразеологиясы. Кәсіби бағыт көрсету мәтіндерінің аудару техникасын дамыту (сөздікпен)
Білімдер:
- белсенді  дәріс;
- етістіктің шақтары,
- етістіктің райлары
- артиклдер
- герундии
- мемлекеттану материалдары
Іскерліктер:
- сөйлеу түрлерінің барлық қызмет түрлерін қолдану
- аудит және сөйлеу;
Оқу және жазу
БҚ 2
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуында алатын орны туралы мағлұматтар. Дене тәрбиесі мен салауатты өмір салтының негіздері. Спорттық құрал-жабдықтар мен спорттық жабдықтарды пайдалану ережелері, жеке гигиена, жарақаттанудың алдын алу.
Олимпиада ойындарының тарихы мен Қазақстан спортшыларының спорттық жетістіктері.
Білімдер:
- Салауатты өмір сүрудің дайындығына дене тәрбиесінің пайдасы;
- әлеуметтік-кітапханалық негіздер;
- ҚР дене тәрбиесі және спорт заңдылықтары
Іскерліктер:
- Жұмысқа деген қызығушылығын арттыру үшін дене тәрбиесін қолдану;
- өз бетімен дене тәрбиесімен айналысу және өз денсаулығының сау болуын бақылау.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі орны. Көп түрлі әрекет пен мәдениеттің зерттелуі. Архаикалық мәдениет.
Мәдениет және өркениет;
Конфуцилық және даосиздік мәдениет түрі. Үнді-буддалық мәдениет типі. Ислам әлемінің мәдениеті. Христиан әлемінің мәдениеті. Батыс европаның орта ғасыр мәдениеті және заманауи әлемнің дамуына деген ықпалы.
Көшпенді өркениеттің пайда болуы және ерекшелігі. Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің кезеңі.
18-19 ғасырдағы Қазақстанның салт–дәстүр мәдениеті.
Қазіргі заманауи Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттанудың басты түсініктемесі;
- Мәдениет пен өркениеттің анықтамасы;
- діни сенімнің алғашқы формасы;
- Конфуций – даосизім типінің мәдениеті және оның басты жетістіктері, ерекшелігі;
- Үнді–буддалық типті мәдениет ерекшелігі.
- Үнді мәдениеті және оның жетістіктері.
- Ислам ілімінің принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Христиан ілімінің басты принциптері және оның бағыт құндылығы;
- Орта ғасырдағы Батыс Европа мәдениеті;
- көшпенділердің өмір сүруі және жүйелі құндылығы;
- орта ғасырдағы қазақ ұлыс мәдениетінің іргетасы қаланған кезеңі;
- 18-19 ғасырдағы қазақтардың даму ерекшелігі.
- қазіргі замандағы Қазақстандағы заманауи мәдениетінің даму барысы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ілімінің аппараттық мәдениетімен кең түрде қолдану;
- мәдениет ерекшеліктерін ашу:
- Ежелгі Үнді-Қытай мәдениеті;
- Батыс европа мәдениеті;
- Қазақ мәдениеті.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философия ойының негізгі белестері. Адамның табиғаты, оның тіршілігінің мәні. Адам және құдай. Адам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке тұлғаның бостандықтары мен жауапкершілігі. Адамның қоршаған ортаны тануы мен қызметі. Ғылым мен оның ролі. Адамзат жаһандық мәселелермен бетпе-бет
Білімдер:
- әлемнің философиялық ғылыми және діни суреттері;
- философияның даму тарихы
- ғылым және ғылыми тану;
- құндылықтар әлемі;
Іскерліктер:
- Талқыланатын жағдайларды кең және қисынды жеткізе білу;
- Мәдениет жағдайлары мен байланысты өркениет, тұлға және әлеуметтік құндылықтар тақырыбын дәлелді талқылау;
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саясаттану ғылымы. Саясат қоғамдық құбылыс.
Саяси билік. Саяси жүйе және саяси кезең. Саяси  институт. Адам және саясат. Халықаралық саясат және халықаралық қарым-қатынас.
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам, әлеуметтік мәдениет тығыз байланысты. Әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынас.
Тұлға: әлеуметтік орны және әлеуметтік мінездемесі.
Білімдер:
- саясат және әлеумет негіздері;
- саясат элементтері және оның түрлері;
- саяси жүйе және саяси кезеңдердің, саяси биліктерінің түсініктері және негізгі белгілерінің табиғаты;
- саяси институттың элементтері және түрлері;
- әлеуметтік жүйелер жайында түсініктеме, қоғамдағы әлеуметтік бөлінулер және адамдардың өзара қарым-қатынастары,
- жеке тұлғаның әлеуметтану дамуындағы ерекшелігі; іс–әрекеттің реттеуші формасы;
Іскерліктер:
- саясаттану және әлеуметтану түсінік аппаратын еркін қолдану;
-әлеуметтік түсініктеме және саяси биліктің орнын табу;
- «саяси жүйе», «саяси кезең», «саяси мәдениет» мазмұндарының мағынасын ашу.
- әлеуметтану пәнінің ерекшелігін табу;
- қоғам жүйелігін табу;
- «тұлға», «әлеумет орны», «әлеуметтік іс-әрекет» мағыналарын ашу.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Мақсаты. Басты түсініктемесі, жүйесі, мазмұндары, принциптері.
Меншіктілік формалары және түрлері. Меншікті меңгеру.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, жоспарлау стратегиясы.
Экономикалық жоспар әдісінің дәлелдемесі және болжамдық зерттемелері.
Бизнес жоспарлардың экономикалық талдаулары. Халық қолданысындағы тауарлардың нарықтағы жағдайларына және қажеттілігіне талдау жасау. Нарықтық ақпараттық жүйе.
Білімдер:
- экономикалық теорияның қоғамдағы жағдайы;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайы;
- макро және микро экономика салық жағдайында ақшалы–несиелі, әлеуметтік және салым салу саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзіңнің кәсіби іс–әрекетіңе керек бағытты тауып және экономикалық ақпаратты қолдану.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 05
Құқықтану негіздері:
Құқық. Ұғым, жүйе, конституция. Қазақстан Республикасы – құқық жүйесінің қайнар көзі. Адам құқынан жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқықтық мемлекет. Заңнамалық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі аймақтары, сот жүйесі, ҚР әкімшілік құқығы. Құқық қорғау орталықтары.
Білімдер:
- адам және азамат құқығы мен бостандығының іске асу механизмдері;
- кәсіби іс–әрекеттердің ортасының құқылы және әдепті этикалық нормасы;
Іскерліктер:
- мамандардың кәсіби іс–әрекетін түсіндіру үшін нормативті актісін, құқық негіздер құжаттарын қолдана білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс – қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- Мемлекеттік тіл
- Мемлекеттік іскерлік тілдің негіздері
- Нұсқаулық–әдістемелік құжаттар тілі және бағыты.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс–қағаздарын және кәсіби жұмыстарды құрастыру.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 02
Сурет
Суреттегі шығармашылық форманың құрылымы мен құрастыру түсініктеме негіздері. Перспективаның жалпы түсініктемесі. Оптикалық иллюзия, дене пішін құрылымының түсініктемесі, форманы шығару амалдары. Жарық, көлеңке және оның заңдылықтары. Геометриялық денелер және оларды тұрғызу заңдылықтары. Гипстік модельдердің шынайы бейнесінің суреті. Қарапайым натюрморттық суреті. Гипстік розетка және капительді зерттеу арқылы күрделі натюрморттың суретін салу. Тірі адам дене бейнесі және гипстік денелердің негізінде қаңқаны адам бас сүйегінен бастап, аяқ байнесінің анатомиясымен тұрғызылуы.
Адам бет–бейнесі мен дене пішінінің бейнесін жарық көлеңкемен моделдеу. Көлемді көрсету барысындағы жарық тонды ара-қатынас.
Білімдер:
- Суреттегі шығармашылық заңдылықтары.
- форманы тұрғызуы және оның заңдылықтары.
- Сызықты және кеңістік перспективасының заңдылықтары.
- Оптикалық иллюзияның түсініктемесі.
- Пішіннің үстіне түскен жарық көлеңкенің заңдылықтары мен пропорция заңдылықтары.
- Геометриялық пішін құрастыру заңдылықтары.
- Гипстік моделдерді көріп жақыннан салу, жай натюрморттың суреті және гипстік розетканың суреті, капитель суретінің дұрыс орындалуы.
- Қаңқаның анатомиясы және тұрғызылуы, адам бейнесі және гипсті денелерді зерттеу арқылы адамның жоғарыдан төменге дене пішінін, аяқ–қолының орналасуын дұрыс салу жолдарын білу.
- Адам, бет–әлпетімен дене пішінін бейнелеудегі жарық–көлеңке заңдылығы.
Іскерліктер:
- Берілген форматта бейнені орналастыру.
- (геометриялық, гипстік модельдер: розетка, капитель және т.б ) заттардың пішінін сызбалы перспектива білімін қолдану арқылы дұрыс салу.
- Пішіннің көлемін дұрыс шығару үшін жарық–көлеңке моделировка білімін қолдану.
- Сауатты түрде адам бас сүйегінің қаңқасын (гппс) бет бөлшектерін, бет–әлпетін салу. Адам дене пішінін салу үшін анатомияны, тұрғызу ережелерін және жарық–көлеңке моделировкасын білуі керек.
БК 3
БК 4

ПК 3.1.7
ОПД 07
Перспектива
основные методы построения пространства на плоскости и обоснование законов линейной перспективы; картинная плоскость, горизонт, главная точка схода; перспектива прямых линий углов, геометрических фигур и тел; построение теней; построение угловой перспективы по двум точкам схода; масштабы в линейной перспективе.
Знания:
- общие понятия перспективы;
- перспективы точки и прямых линий;
- перспективы углов;
Умения:
- создавать перспективные масштабы,
- строить перспективы плоских фигур,
- строить геометрические тела в перспективе;
- строить перспективу интерьера;
- работать с инструментами и материалами.
БК 4
ПК 3.6.1
ОПД 08
Основы черчения - геометрическое черчение; правила оформления чертежей; построение и приемы вычерчивания контуров деталей; проекционное черчение, правила разработки и оформления конструкторской документации
Знания:
- форматы чертежей,
- правила оформления чертежей,
- правила конструкторской документации
Умения:
- работать с инструментами
- оформлять чертежи;
- разрабатывать конструкторскую документацию
БК 4
ПК 3.6.1
ОПД 09
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомию человека.
- кости.
- мышцы.
- анатомические термины.
Умения:
- изобразить суставные соединения в состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 10
Всемирная история искусств и художественная культура Казахстана
Искусство, как специфическая форма художественно-образного освоения и преобразования мира. Многообразие функции искусства в обществе. Специфика прогресса в искусстве.
Искусство древнего мира Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К. Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство.
Формирование школы изобразительного искусства Казахстана
Знания:
- сведения об искусстве древнего Казахстана.
- особенности эпох
- понятия о саках и гуннах
- о памятниках Тюркского каганата
- о гончарном искусстве
- о декоративно-прикладном искусстве
- сведения и ссыльных художниках
- новые стили и новые направления в изобразительном искусстве
Умения:
- описывать, анализировать и находить особенности произведений художников;
- определять особенности прикладного искусства;
- выявлять своеобразные особенности древних памятников.
БК 2

КҚ 3.1.7
ЖКП 07
Перспектива
– жазықтықтағы кеңістіктің құрылысының әдісі және сызбалы перспективаның басты заңы.
Сурет жазықтығы, нүктесі, түзу сызық бұрыштарының перспективасы, геометриялық пішін және дене; көлеңке құрылымы; перспективадағы бұрыштық құрылымның екі нүктесінің қосылуы; сызықтық перспектива масштабы.
Білімдер:
- Жалпы перспективадағы түсінік
- Түзу сызықтар және нүкте перспективасы
- Бұрыштар перспективасы
Іскерліктер:
- Перспективалық масштабын жасап шығару;
- Жазық денелердің перспективаларын құру, перспективадағы геометриялық денелер құру;
- Интерьердегі перспективаны құру;
- Құралдар және материалдармен жұмыс істеу;
БҚ 4
КҚ 3.5.1
ЖКП 08
Сызу негіздері.
Геометриялық сызу; сызбалардың толтыру ережелері; бөлшектердің контурларын сызудағы амалдары және құрылуы; жоспарлық сызу, жетілдіру ережесі және құрастыру құжаттылығының толтырылуы.
Білімдер:
- Сызу форматтары
- Дұрыс толтыру ережелері
- Толтыру құжаттылығының ережесі
Іскерліктер:
- Құралдармен жұмыс істеу;
- Сызуларды толтыру;
- Құрастыру құжаттарын жетілдіру;
БҚ 4
КҚ 3.5.1
ЖКП 09
Дене анатомиясы
Анатомия – адамның дене құрлысын зерттеу ғылымы. Дене анатомиясының тарихи мәлімдемесі. Анатомия, бейнелеу өнердегі ең керек пәндердің бірі. Анатомиялық терминдер. Адам бас сүйегінің пластикалық анатомиясы. Дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Дене бөлшектері. Сүйектер. Бұлшық еттер. Адам дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Адам денесінің құрлымдық байланыстарының бөлшектенуі. Пропорциялар. Адам денесінің пропорциональді өлшемі, бойы.
Білімдер:
- адам анатомиясы.
- сүйектер.
- бұлшық еттер.
Іскерліктер:
- буындардың тыныштық және қозғалыс кезіндегі өз ара байланысуын бейнелеу.
- адам денесінің құрлысының бөлшектелуін көрсету.
- адам денесінің (ер адам, әйел адамның) анатомиялық құрлысының айрмашылығын көрсету.
- пропоция арқылы жасын, бойын және т.б.анықтауға болады.
- тәжірбиелік жұмыстарда теориялық тұрғыда толықтырылған білімді қолдану.
БҚ 4
ЖКП 10
Қазақстанның көркем мәдениеті және дүниежүзілік өнер тарихы.
Өнер көркемдік бейнелеуді меңгеру мен қайта өңдеудің ерекше сипаты. Қоғамдағы өнердің көп жақты қызметі. Өнердегі алға басушылық ерекшелігі. Қазақстандағы ежелгі әлем өнері: тас ғасыры мен қола ғасыр өнері, сақ және ғұн өнері. Орта ғасырдағы Қазақстан өнері; Түрік қағанат ескерткіштері; Қазақстандағы қыш өнері, түрік халқының ою-өрнектері, түрік әлемінің ұлы суретшісі К. Бекзад: Дәстүрлі Қазақ өнерінің қалыптасуы мен дамуы, сәндік- қолданбалы өнер. Қазақстандағы бейнелеу өнер мектебінің қалыптасуы.
Білімдер:
- Қазақстанның ежелгі өнері жайында мағлұмат;
дәуір ерекшеліктері;
- сақтар мен ғұндар жайында түсініктеме;
- түрік қағанатының ескерткіштері жайында түсініктеме;
- қыш–құмыра кәсіпшілігі жайында;
- сәндік-қолданбалы өнер жайында;
- жер аударылған суретшілер жөнінде анықтама:
Іскерліктер:
- суретшілер туындыларының ерекшеліктерін айқындау және бейнелеп талдау жасау;
- сәндік-қолданбалы өнер ерекшелігі;
- ежелгі ескерткіштердің өзіндік ерекшеліктерін анықтау;
БҚ 2

ПК 3.1.1
ПК 3.3.1
ОПД 11
Охрана труда
Обеспечение безопасности труда;
Организация труда и технологические процессы;
правовые и организационные вопросы охраны труда;
производственная санитария и гигиена труда;
техника безопасности;
пожарная безопасность;
Знания:
- правовые вопросы
- технику безопасности
- производственную санитарию
- противопожарную защиту
- промышленные оборудования
- технологические процессы
Умения:
- работать с инструментами
- ликвидировать пожароопасные объекты
- пользоваться системой организационных мероприятий
- оказывать первую необходимую медицинскую помощь.
БК 4
ОПД 12
Специальное черчение
чертежи в ортогональных проекциях; аксонометрическое изображение: изометрия, диметрия, построение теней; построение аксонометрических изображений цилиндра, конуса, шара, призмы.
Знания:
- масштабы чертежей
- правила построения чертежей планов,
- правила построения чертежей разверток,
- построение изометрии
- построение диметрии
Умения:
- работать с инструментами;
- выбирать лучший ракурс при построении аксонометрических чертежей;
- показывать объем с тенями;
БК 8
ОПД 13
Шрифты
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- историю письменности.
- стили шрифтов.
- инструменты и материалы современные наборные
- шрифты.
- типографику.
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 8
СД 00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-1 «Дизайн интерьера»
СД 01
Специальный рисунок по профилю
- техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на фрагментах антуража и стаффажа.
Знания:
- виды проектной графики,
- инструменты и материалы
- понятие антураж,
- понятие стаффаж.
Умения:
- выбрать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, эскизных чертежей,
- выполнять зарисовки деревьев,
- выполнять зарисовки людей, машин.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
СД 02
Специальные технологии
изобразительные искусства в интерьере: декоративно-монументальные виды искусства, декоративно-прикладное искусство;
предметный дизайн в интерьере; используемые различные материалы, техники и технологии в изготовлении витража, абажуров, плафонов для светильников, часов и т.д.
Знания:
- виды декоративно-монументального искусства,
- отличие декоративно-прикладного искусства от др. видов искусства,
- предметный дизайн в интерьере;
- макетирование;
Умения:
- применять в интерьере произведения изобразительного искусства;
- изготавливать небольшие предметы интерьера как авторский образец;
ПК 3.2.5
ПК 3.2.2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.3.1
ЖКП 11
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Еңбекті ұйымдастыру және техника барысын қамту;
Еңбек қорғаудың құқықтық және ұйымдастырылу сұрақтары;
Өндірістік санитария және еңбек (гигиенасы) тазалығы;
Қауіпсіздік техникасы; өрт сөндіру ережесі;
Білімдер:
- құқық сұрақтары;
- қауіпсіздік техникасы;
- өндірістік санитария;
- өртке қарсы қорғану;
- өндірістік жабдықталу;
- технологиялық барыс;
Іскерліктер:
- құрал-саймандармен жұмыс істеу;
- өртке қауіпті объектілерді жою;
- мерекелік шаралар ұйымдастыру жүйелерін қолдану;
- қажетті бірінші медициналық көмек көрсету;
БК 4
ЖКП 12
Арнайы сызу
Жобадағы ортогональді сызулар; аксонометриалық бейнелеу: изометрия, диметрия, көленкенің орналасуы; цилиндр, конус, шар, призма құрылуының аксонометриалық бейнеленуі.
Білімдер:
- сызудың  масштабы;
- сызу жоспарларының құрылу ережелері;
- сызбаның аударма құрлымының ережесі;
- изометрияның құрылуы;
- диметрияның құрылуы;
Іскерліктер:
- құралдармен жұмыс істеу;
- аксонометриалық сызуды құрғанда дұрыс бағыт таңдау;
- көлеңкелермен заттың көлемін көрсету;
БК 8
ЖКП 13
Әріптер
Жазу жазудың пайда болу тарихы. Әріптер стилі. Құралдар мен материалдар.Заманауи әріптер терімі. Әріптік композицияның пайда болуы. Баспахана.
Білімдер:
- жазу ілімінің тарихы.
- әріп стилі.
- құралдар және материалдар,
- қазіргі заман әріптер жинағымен жұмыс істеу.
- баспаханалық.
Іскерліктер:
- әріптік композициялар жасап шығу.
құралдар және материалдармен жұмыс істеу.
БҚ 8
АП 05
040201 3-1 «Интерьер дизайны» мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы суреттер
- қарандаш, көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, перо құралдарын қолданып нүкте және сызба графика техникасын қолдану. Тондық графика, штрихтау техникасы; антураж және стаффаж фрагментеріне графика техника негіздерін қолдану.
Білімдер:
- графика жобалар түрі,
- құралдар және материалдар;
- антуражға түсініктеме,
- стаффажға түсініктеме.
Іскерліктер:
- нобайлары, фор-эскиздерді, сызба эскиздері жасау кездерінде рациональді техниканы таңдау;
- ағаштар суреттемесін орындау,
- адам суреттемесін орындау
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 5.2
Арнайы технология
Интерьердегі бейнелеу өнері: қолданбалы-монументальді өнер түрі, сәндік-қолданбалы өнер; интерердегі пәндік дизайн; қолданылатын әр түрлі құралдар, витраж жасаудағы техника мен технология, абажурлар, шамдарға арналған плафондар, сағаттар және т.б.
Білімдер:
- сәндік–монументальді өнер түрлері
- басқа өнер түрлерінен сәндік-қолданбалы өнер ерекшелігі,
- интерьердегі дизайн пәндері;
- макеттеу;
Іскерліктер:
- интерьерде бейнелеу өнер туындыларын қолдану;
- интерьерді безендіретін кішігірім авторлық заттар жасап қолдану;
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2

ПК 3.2.7
ПК 3.2.6
СД 03
Проектная графика
практическое освоение разнообразных изобразительных и технических средств и приемов: акварельная отмывка. Фактуры отделочных материалов. Работа гуашью, пастелью и др. Освоение технических средств и приемов в упражнениях, копиях интерьеров.
Знания:
- техники акварельной отмывки;
- техники и приемы работы гуашью, пастелью, цветными карандашами и т.д.
Умения:
- создавать фактуры и текстуры материалов;
- применять техники и приемы работы различными материалами в подаче интерьеров.
ПК 3.2.4-3.2.6
СД 04
Композиция в интерьере
Композиционные особенности интерьера. Компоненты интерьера: пространственная «форма-оболочка, ограждающие элементы «формы-оболочки», предметное наполнение – оборудование и мебель. Типы и виды пространства. Зонирование пространства интерьера ограждающими элементами, поверхностями. Освоение композиционных приемов в практических работах: комната в квартире, квартира-студия.
Знания:
- композиционные особенности интерьера;
- виды и типы пространства;
- зонирование пространства интерьера ограждающими элементами;
- виды и типы ограждающих элементов;
- предметное наполнение: мебель и оборудование;
- композиционные приемы в интерьере;
Умения:
- выявить композиционный центр, главные и второстепенные элементы интерьера;
- применять композиционные приемы;
- создавать форму, величину, материальность поверхности ограждающих элементов.
- развивать образно-пространственное мышление.
ПК 3.2.1-3.1.1
СД 05
Проектирование интерьера
особенности дизайн-проекта; методы и процесс проектирования; принципы формообразования; выполнение упражнений, эскизов, дизайн-проектов в практических работах: интерьеры зданий общественного назначения.
Знания:
- этапы проектирования;
- назначение интерьера;
- предпроектные изыскания;
- принципы формообразования.
Умения:
- найти образное решение;
- найти объемно-пространственное решение;
- разрабатывать планы, развертки стен;
- разрабатывать цветовое и световое решение интерьера.
ПК 3.2.1-3.2.6
СД 06
Профессиональные компьютерные программы -
Применяемые в дизайне интерьера компьютерные графические программы: AutoCAD – для выполнения рабочих чертежей; 3dmax или ArhiCad – для демонстрационных чертежей; CorolDRAW или AdobePhotoshop для компоновки общей подачи дизайн-проекта.
Знания:
-построение формы в комп. программах,
- наложение текстуры и фактуры, цвета,
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи демонстрационных и рабочих чертежей;
- строить планы, развертки стен в цвете,
- строить перспективы интерьеров с цветовым и световым решением,
- визуализировать виды.

КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.6
АП 5.3
Жобалау графикасы
Бейнелеу және техникалық әр түрлі құралдарды тәжірибе түрінде үйрену: сулы бояу (акварель) жұқалап бояу техникасы. Сыртты бейнелеу материалдардың фактурасын қолдану. Гуашь, пастель және т.б. матриалдармен жұмыс істеу. Техникалық құралдарды қосымша жаттығулар, интерьер көшірмелері арқылы үйрену.
Білімдер:
- сулы бояумен жұқалап сулы бояумен жазу техникасы;
- гуашь, пастель, түрлі-түсті қарандаштар техникасы және олармен жұмыс істеу әрекеттері
Іскерліктер:
- материалдардың фактуралары және текстуралары
- интерьерді жобасын бейнелегенде техникалар және амалдарды қолдану
КҚ 3.2.1- 3.2.6
АП 5.4
Интерьердегі композиция
Интерьердің композициялық ерекшеліктері. Интерьердің компонентері: кеңістіктің ішін толтыру түрлерін қоршайтын элементерін қаптау, заттар мен толтыру, жиһаз және басқа қолмақты заттар. Кеңістіктің типтері мен түрлері. Интерьер кеңістік бөлімдерін қоршайтын элементермен, сырт пішдермен бөлу. Композициялық амалдар тәжірибие жұмыстарында меңгеру. Пәтердің бөлмерлері, пәтер-студия.
Білімдер:
- Интерьердегі композициялық ерекшеліктері;
- кеңістік түрлері және типтері;
- интерьер кеңістіктерін бірнеше бөлшектерге бөлетін қоршау элементтері;
- қоршайтын элементтердің түрлері мен типтері;
- бөлменің ішін толтыратын заттар: жиһаздар және тағы басқа қолмақты заттар;
- интерьердегі композициялық амалдар;
Іскерліктер:
- интерьер ішіндегі композициялық ортаның басты және екінші орындағы элементерін айқындау,
- композициялық амалдарды қолдану;
- қоршайтын элементтің сыртқы пішімі мен биіктігін жасап шығару.
- бейнелі-кеңістік ойлау қабілеттілігін дамыту.
КҚ 3.2.1 - 3.1.1
АП  5.5
Интерьерді жобалау
дизайн-интерьер жобасының ерекшеліктері; әдістері және жобалау барысы;
Жалпыға қолданысқа берілген ғимараттар интерьерінің, дизайн жобалау тәжірибелік жұмыстары: жаттығу жұмыстары мен нобайлар жасау арқылы жасалынады.
Білімдер:
- жобалау басысын білу;
- интерьердің қажеттілігі;
- жоба алды ізденістер;
- білім алу формаларының принциптері
Іскерліктер:
- бейнелік шешімдерді табу;
- көлемді-кеңістіктік шешімдер табу;
- қабырғаларды қағаз бетіне жайып салынған суретінің жобасын жасап шығару;
-интерьерде түстік және жарықтық шешімдерді жасап шығару;
КҚ 3.2.1 -3.2.6
АП 5.6
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар -
Интерьер дизайнында қолданылатын компьютерлік графикалық бағдарламалар: AutoCAD – жұмыс сызуларын жасайды; 3d max немесе ArhiCad – көріністік жұмыстар үшін қолданылады; Corеl DRAW немесе Adobe Photoshop дизайн-жобасын жинақтау үшін қолданылады.
Білімдер:
- компьютерлік бағдарламаларда пішімдердің құралуын жасау;
- түстер, текстуралар және фактуралармен әсерлеу,
- әріптік жазбалар,
- жинақтау;
Іскерліктер:
- көріністік және жұмыс сызбаларын көрсету үшін компютерлік бағдарламаларды қолдану;
- қабырғаның жайма сурет жобаларын түсте құрастыру;
- интерьердің перспективалық жобасын түс және жарық шешімдерімен құрастыру
- түрлерді визуализиациялау.

ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 07
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; приемы резания, склейки бумаги, картона и других материалов. Макет простой формы, макет сложной формы. Трансформация плоскости листа.
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приема резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- трансформацию плоскости листа;
- масштабы.
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
- посредством врезки создать из простой формы - сложную форму;
- выполнить трансформацию плоскости листа бумаги, картона.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.6
СД 08
Конструирование объектов дизайна
- конструктивные элементы и типы гражданских зданий: стены и элементы каркаса; перекрытия, полы и потолки; перегородки, окна и двери; крыши; лестницы; конструктивные схемы зданий: стеновые, каркасные, монолитные конструкции. Элементы оконного и дверного блоков. Элементы лестниц. Конструкции подвесного потолка.
Знания:
- конструктивные схемы зданий;
- конструктивные элементы зданий;
- элементы оконного блока;
- элементы дверного блока;
- элементы лестниц
Умения:
- учитывать конструктивные схемы зданий в проектировании интерьеров;
- использовать ограждающие конструкции в композиции интерьера.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
СД 09
Материаловедение –
основные свойства строительных материалов; природные: камень и древесина; и искусственные материалы: керамика, стекло, металлы, бетоны и растворы, железобетон; полимеры и пластмассы; конструкционные и отделочные материалы; теплоизоляционные материалы; лакокрасочные материалы.
Знания:
- основные свойства строительных отделочных материалов;
- природные материалы;
- искусственные материалы;
Умения:
- применять строительные материалы в проектировании интерьеров;
- применять отделочные материалы в разработке дизайна интерьера.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.5
СД 10
Инженерное оборудование зданий -
системы инженерного оборудования зданий;
комфорт в помещениях, понятие «умный дом».
Знания:
- системы инженерного оборудования зданий;
- понятие «комфорт» в помещениях;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
- учитывать инженерное оборудование в дизайне интерьеров;
ПК 3.2.1
СД 11
Дизайн оборудования и мебели в интерьере
Основные виды оборудования. Дизайн оборудования интерьера для жилой квартиры: трансформирующие перегородки и двери. Виды мебели.
Дизайн оборудования интерьера общественных зданий: мебель различного назначения: для кафе, магазинов, офисов; подвесные потолки; осветительные приборы; декоративные стенки и перегородки.
Знания:
- виды и типы мебели и требования к ней;
- общие принципы размещения мебели;
- виды светильников в интерьере;
Умения:
- создать целостность меблировки в композиции интерьера;
- создать световое решение в интерьере;

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 5.7
Макеттеу
Макет түрлері, оларды жасау үшін қолданылатын құралдар мен материалдар, қағаз фактуралар мен түсті қағаздар, картондар; картон, қағаз және тағы басқа материалдарды кесу мен желімдеу тәсілдері. Қарапайым пішінді макет күрделі пішімді макет. Қағаз бетінің жазықтығының трансформациялануы.
Білімдер:
- макеттер дайындайтын құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі пішімдердің  жайма суреттері;
- қырлардың майыстырылуы, қию, кесу амалдары, жапсырмалар, өңдеу түрлері;
- қағаз бетіндегі жазықтықты  трансформациялау;
- масштабтар.
Іскерліктер:
- макетті дайындағанда картонның, қағаздың фактурасын және түсін қолдану,
- пішімдердің жаймаларын сызып және оны кесу;
- кесу жолдарын қолдану арқылы қарапайым пішімдерден – күрделі пішім жасау;
- картон мен жазық қағаз бетінің трансформациясын орындау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.6
АП 5.8
Дизайн объектілерін құрастыру
- Қоғамдық ғимаратардың конструктивтік элементтері және типтері; Қабырға және қаңқа элементтері; еден мен төбенің бояуымен жабылуы. Терезе мен есік қоршаулары; шатыр. Ғимараттың конструктивтік сызбасы: қабырғалы, қанқалы, монолитті конструкциясы. Терезе мен есіктің элементті, блоктар. Баспалдақтың элементтері. Аспалы төбенің конструкциясы.
Білімдер:
- ғимараттардың құрылыстық сызбасы;
- ғимараттардың құрылыстық элементері;
- терезе блоктар элементі;
- есіктің блоктар элементі;
- баспалдақ элементтері;
Іскерліктер:
- интерьерді жобалауда ғимараттың конструктивтік сызбасын ескере отыру керек;
- интерьерді компазициялағанда қоршау құрылымын қолдану керек.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
АП 5.9
Материалтану –
Құрылым материалдарының негізгі қасиеттері. Табиғи: тас пен ағаш. Жасалмалы: қыш, шыны, металл, бетон мен ерітінділер, темірбетон, полимерлер мен плассмастар конструкциялары және әрлеу материалдары. Лак пен бояу материалдары.
Білімдер:
- құрылыстық қаптау құралдарының басты қасиеттері;
- жасалмалы материалдар;
Іскерліктер:
- құрылыстық материалдарды интерьерлерді жобалауда қолдану;
- сыртты қаптау материалдарын интерьердің дизайнын жасағанда қолдану;
КҚ 3.2.1
КҚ3.2.5
АП 5.10
Ғимараттардың инженерлік жабдықтары
– Ғимараттардың инженерлі құралдардың жүйесі. Бөлменің ыңғайлы болуы «ақылды үйдің» түсініктемесі.
Білімдер:
- ғиматтардың инженерлік құралдануының жүйесі;
- бөлмедегі  «ыңғайлы» сөзінің түсініктемесі;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
- интерьер дизайнынде инженерлік құралдануын ескеру;
КҚ 3.2.1
АП5.11
Интерьердегі жиһаздар мен жабдықтардың дизайны. Құралдардың негізгі түрлері. Тұрғын пәтерге арналған интерьердің дизайн құрылымы: трансформацялық қалқа мен есіктер. Жиһаздың түрлері. Қоғамдық ғимараттар құрылымының интерьер дизайны: кафеге, дүкенге, кеңсеге арналған ірі жиһаздың түрлі қажеттіліктері. Аспалы төбе, жарық құралдары.
Білімдер:
- жиһаздардың түрі мен типтері және оларға қойылған талаптар;
- жиһаздардың дұрыс орналасуының жалпы  принциптері;
- интерьердегі шамдардың түрлері;
Іскерліктер:
- интерьер композициясында жиһаздау жалпыламасын жасап көрсету;
- интерьердегі жарықтық шешімін көрсету;

ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
СД 12
История интерьера, стили Древний мир: Египет, Месопотамия, Античность: Древняя Греция, Древний Рим, Китай, Индия, Великая Степь; Христианский мир: Византия, романский стиль, готика; Мир Ислама - страны Востока; эпоха Возрождения: Италия, Нидерланды, Германия; Европа в XVII–XVIII в.в.; основные стилистические направления: барокко, классицизм, романтизм, реализм, импрессионизм, модерн; XX век – многообразие художественных течений. Основные типы зданий, сооружений – пространственные структуры; конструктивные схемы; интерьеры помещений, мебель; характерные особенности стиля, вклад в материальную историю культуры.
По каждому из основных архитектурных стилей
Знания:
- характерные особенности стиля;
- основные типы зданий;
- конструктивные схемы;
- интерьеры помещений;
- мебель;
Умения:
- различать пространственные структуры зданий;
- выявлять своеобразные особенности интерьеров помещений;
- различать стили мебели.
БК 2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
СД 00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-2 «Графический дизайн»
СД 01
Специальный рисунок по профилю
- техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования;
Знания:
- виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный;
Умения:
выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, рабочей схеме проектной экспозиции.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
СД 02
Специальные технологии
Гротография – подготовительный этап, перед изучением офорта. Линогравюра в 1 цвете. Виды печати. Цветная линогравюра. Использование нескольких печатных форм. Монотипия. Гравюра в технике офорта. Процесс травления. Техника безопасности при работе с кислотой.
Знания:
- виды и способы графической печати;
- строение графического листа;
- выбор материала для линогравюры;
- процессы при создании офорта;
- материалы при создании монотипии;
- технику безопасности при работе с кислотой;
Умения:
- переносить эскиз на материал;
- тиражировать оттиски;
- работать с материалами;
- варьировать различную силу сжатия при создании монотипии.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.5
СД 03
Типографика и плакат
Выбор темы для плаката, поиск образа;
Серия плакатов. Подбор материалов. Выбор технологии изготовления.
Знания:
- тематику плаката;
- шрифтовое решение;
- компоновку
- образное решение.
Умения:
- выбирать технологии изготовления;
- создать образное решение.
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
СД 04
Макетирование
виды макетов, материалы и инструменты для их изготовления; использования фактуры и цвета бумаги, картона; Макет простой формы, макет сложной формы. Трансформация плоскости листа. Упаковка без склейки. Упаковка оригинальной конструкции. Изготовление игрушки.
Знания:
- материалы и инструменты для изготовления макетов;
- развертки простых и сложных форм;
- приема резания, склейки, обработки сгибаемых граней;
- трансформацию плоскости листа;
Умения:
- использовать фактуру и цвет бумаги, картона при изготовлении макетов;
- вычертить и вырезать развертки форм;
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 05
Композиция
Разработка знака и логотипа. Серийная продукция этикеток для напитков. Разработка имиджевой продукции фирмы.
Знания:
- ассоциативное восприятие,
- стилизацию;
- символику;
- форму, контур, пятно.
Умения:
- развивать ассоциативное мышление;
- находить художественный образ;
- использовать закономерности композиции
БК1
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
СД 06
Проектирование в графическом дизайне
Фирменный стиль. Серия марок. Разработка пиктограмм. Как основной части визуальной коммуникации. Проектирование книги. Макет книги.
Знания:
- этапы проектирования;
- современные тенденции;
- элементы фирменного стиля
- понятие пиктограмма;
- оформление книги;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании серии марок;
- найти образное решение;
- разработать макет книги;
- компоновать общую подачу.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
СД 07
Профессиональные компьютерные программы
программы - CorolDRAW или AdobePhotoshop для подачи буклетов, этикеток, фирменного стиля, плакатов;
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
- форматы продукции.
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи плакатов, буклетов, этикеток и т.д.
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
СД 08
Компьютерный дизайн, шрифты, верстка –
AdobeIllustrator или AdobeInDesign - для верстки печатного текста с иллюстрациями.
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку листов;
- спуск полос;
- вставка иллюстраций;
- макет книги.
Умения:
- применять компьютерные программы для макета книги.

КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
АП 5.12
Интерьердің тарихы және стилі
Ежелгі әлем: Египет, Месопотамия, Антикалық: Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Қытай, Үндістан, Ұлы қорған; Христиан әлемі: Византия, роман стильі, готика және т.б; Ислама әлемі - Шығыс елдері; Қайта жаңғыру дәуірі: XVII–XVIII ғ.ғ. Италия, Нидерланді, Германия; Европа тарихы; барокко, классицизм, романтизм, реализм, импрессионизм, модернизім негізгі стилистикалық бағыттары.XX ғасырдағы – көптеген көркемдік ағымдар. Ғимараттардың, құрылыстардың негізгі типтері, құрылыстың кеңістіктегі құрылымы, конструктивті сызбасы және тапсырмалар; интерьердегі ішкі бөлмелер, жиһаздар; ондағы стильдердің мінездеме ерекшеліктері, мәдениет тарихына деген материалдық үлестері.
Басты архитектуралық стилдер жайында
Білімдер:
- стильдердің мінездік ерекшелігі;
- ғимараттың негізгі типтері;
- құрастыру сызбалар;
- бөлмедегі интерьер;
- жиһаз;
Іскерліктер:
- ғимараттың кеңістіктік структураларын айыра білу;
- интерьер бөлмелеріндегі өзіншелік ерекшеліктерді анықтау;
- жиһаздардың стильін анықтау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
БҚ 2
АП 05
040201 3-2 «Графикалық дизайн» мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет-сызықтар және нүктелі графикалы техника(қарындаш,көмір шыбықтар, сангина, қыл қалам, тушь, қалам) тондық графика, штрихті графика;
Білімдер:
- жобалы графиканың түрлері: сызбалы, тонды, монохромды;
Іскерліктер:
- Нобай (эскиз), фор-эскиздерді орындағанда рациональді техниканы таңдай білу.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
АП 5.2
Арнайы технология
Гротография – офорт үйренер алдындағы дайындық кезең. 1 өңдегі линогравюра. Баспа түрлері. Өңді (реңді). Бірнеше басу формаларын пайдалану монотипия. Офорт техникасындағы гравюра. Күйдіру кезеңі. Қауіпсіздік ережесін сақтау.
Білімдер:
- графикалық басу түрлері мен әдістері;
- графикалық бетте орналастыру;
- линогравюра құралдарын таңдау;
- офорт орындау жағдайы;
- қауіпсіздік ережесін сақтау
Іскерліктер:
- кислота техникасын, қауіпсіздік ережесін сақтау;
- эскизді материалға көшіру;
- қысылманы көбейту;
- материалмен жұмыс;
- монотипия орындау кезеңде қысымды әр түрлі өзгерту.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.5
АП 5.3
Типографика  және плакат
Плакаттың атын таңдау, көркем бейнесін іздеу. Плакат сериясы. Материалды таңдау. Орындау технологиясын таңдау.
Білімдер:
- плакат тақырыбы;
- шрифтік шешім;
- компоновка(үйлестіру)
- көркем мәнерін табу.
Іскерліктер:
-орындау технологиясын таңдау;
- көркем мәнерде орындау.
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
АП 5. 4
Макеттеу
Макет түрлері, дайындау құралдары мен материалдар; қағаздық әрі мен фактурасын пайдалану, картон қарапайым формадағы макет. Қағаз бетінің трансформатциясы. Желімсіз қаптама орындау. Оригиналды конструкциядағы қаптама. Ойыншық орындау.
Білімдер:
- макет жасауға арналған құралдар мен материалдар;
- қарапайым және күрделі формалардың жайылымы;
- кесу тәсілдері, желімдеу, қырларының майыстыру тәсілдері;
- қағаз беттерінің трансформациялау;
Іскерліктер:
- қағаздың түрлері мен фактурасын пайдалану,
- макетке картон дайындау;
- форманың жайылымын кесе білу және сызып шығу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 5. 5
Композиция (шығармашылық)
Логотип пен белгіні орындау. Сусындарға арналған этикеткалар сериясын орындау. Фирманың имидждік продукциясын орындау
Білімдер:
- ассоциативті қабылдау,
- стилизация;
- символика;
- форма, контур, дақ Іскерліктер.
Іскерліктер:
- ассоциативті ойды көбейту;
- көркемдік мәнерді іздестіру;
- шығармашылық заңдылықтарын пайдалану
БК1
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
АП 5. 6
Графикалық дизайндағы жобалау
Фирма стилі. Марка сериясы. Пиктограмма орындау(визуальді коммуникацияның негізгі бөлімі). Кітапты проекциялау. Кітаптың макеті.
Білімдер:
- проект ілімінің кезеңдері;
- заманауи беталыс;
- фирмалық стилдің элементтері;
- пиктограмма ілімі;
- кітапті безендіру;
Іскерліктер:
- марка серияларын проекциялағанда тарихын, аналогын пайдалану;
- көркемдік мәнерін табу;
- кітап макетін орындау;
- ортақ көрсетілуін үйлестіру.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП5. 7
Кәсіптік  компьютерлік бағдарламалар
Буклеттер, этикеткалар, фирмалық стиль, плакаттар басып шығу үшін -  Corеl DRAW  және  Adobe Photoshop бағдарламаларын пайдалану керек;
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- шығарылымдар форматы.
Іскерліктер:
- компьютер бағдарламаларын қолдану (плакат, буклет, этикетка т.б. орындау үшін)
КҚ 3.3.2
КҚ3.3.3
АП 5. 8
Компьютерлік дизайн, әріптер, беттеу
Безендіру суреттері мен баспа текстерін теру үшін Adobe Illustrator және Adobe InDesign - қолдану.
Білімдер:
- шрифтік жазулар,
- бетті үйлестіру;
- беттік орналастыру;
- безендіру суретін қою.
- кітаптың макеті.
Іскерліктер:
- кітап макетіне компьютерлік бағдарламаны қолдану.

ПК 3.3.8
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
СД 09
Материаловедение и эргономика
Виды печатной продукции: бумага, бумвинил, рафлатак, калька, винил, оракал, фотобумага, и т.д.
Техника и технология тиражирования продукции. Инструменты, материалы и оборудования для печати.
Знания:
- виды печатной продукции
- материалы для печатной продукции;
- технику тиражирования печатной продукции
Умения:
- выбирать материалы при тиражировании печатной продукции;
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
СД 10
История графики
Древняя книга-свиток, книга в Древнем Египте, Античная книга, Древняя книга Китая и Индии, Средневековый рукописный кодекс: христианская рукописная книга, традиции византийской книги; искусство книги народов Востока. Графика и печатная книга Нового времени: начало европейской графики, начало книгопечатания в Европе, ренессансная традиция в печатной книге; золотой век гравюры на металле; книги XIX века. Фотография, фотомеханика. Рождение плаката. Станковая графика XX в. Книга XX века. Функциональная графика XX в. Графика в РК.
Знания:
- характерные особенности стилей;
- основные типы шрифтов;
- историю книгопечатания;
- историю гравюры.
Умения:
- различать виды гравюр;
- выявлять особенности начертания букв;
- применять в творческом процессе.
БК 1
БК 2
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.4
СД 00
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-3 «Дизайн одежды»
СД 01
Специальный рисунок по профилю
техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на проектах для авторских моделей.
Знания:
- виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный; полихромный;
Умения:
- выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов.
- выполнить подачу эскизного варианта.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
СД 02
Композиция одежды
закономерности композиции костюма; стиль и стилизация, мода; зрительные иллюзии; творческая концепция; образные ассоциации; художественный образ в одежде;
Знания:
- ассоциативное восприятие,
- стилизацию одежды;
- пропорции одежды;
- массу, форму и силуэт.
Умения:
- развивать ассоциативное мышление;
- находить художественный образ;
- использовать закономерности композиции
БК 1
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.7
СД 03
Проектирование одежды
основные этапы проектирования одежды; моделирование драпированной одежды; особенности проектирования ансамбля, комплекта и коллекции; ассортиментные группы; многофункциональные вещи; новые виды одежды.
Знания:
- этапы проектирования;
- ассортимент одежды;
- современные тенденции;
- моду;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании коллекции;
- найти образное решение;
- найти пропорциональные соотношения
ПК 3.4.6
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
СД 04
Мастерство художественной обработки материалов: Основные образцы ручных стежков и образцы швов на швейной машине. Поузловая обработка деталей одежды. Технология обработки верхней одежды. Особенности художественного оформления одежды. Разработка и изготовление вечерних нарядов методом наколки.
Знания:
- технологию изготовления швейных изделий
- особенности художественного оформления одежды.
Умения:
- выполнять макеты в материале различной сложности
- оформлять швейные изделия различными способами декорирования
- воплощать свои идеи от эскиза до готовой модели в материале.
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
СД 05
Профессиональные компьютерные программы
CorelDRAW, AdobePhotoshop для подачи эскизных вариантов при разработке моделей одежды.
Знания:
- наложение текстуры и фактуры, цвета,
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи демонстрационных материалов.
ПК 3.4.7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.7
СД 06
Конструирование швейных изделий
Общие сведения. Классификация и функции одежды. Конструирование женской одежды. Конструирование мужской одежды. Муляжный метод конструирования женской одежды.
Знания:
классификацию и функции одежды;
- размерные признаки и антропометрические способы измерения тела человека;
- методики построения одежды;
- особенности конструирования женской одежды;
- особенности конструирования мужской одежды.
Умения:
- конструировать чертежи основы женской одежды;
- конструировать чертежи основы одежды;
- изготавливать лекала методом наколки.
БК 7
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
СД 07
Материаловедение
Текстильные волокна и нити. Основы технологии текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Стандартизация и качество текстильных материалов. Ассортимент тканей и других швейных материалов.
Знания:
- определение понятий «одежда» «костюм», «мода», «стиль».
- причины появления одежды;
- украшение как элемент костюма;
- аксессуары костюмы;
Умения:
- применять в творческом процессе;
- использовать при создании моделей.
БК 2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
СД 08
История костюма
Национальный костюм: древний сакский, казахский; античный костюм; восточный костюм; средневековый, костюм эпохи Возрождения; Западно-европейский костюм XVII- XVIII в.в.; костюм XIX-XX в.в.; русский и советский костюмы; костюм начала XXI в.в.
Знания:
- определение понятий «одежда», «костюм», «мода», «стиль».
- причины появления одежды;
- украшение как элемент костюма;
- аксессуары костюмы;
Умения:
- применять в творческом процессе;
- использовать при создании моделей.
БК 2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
СД 04
Специальные дисциплины по профилю 040201 3-4 «Дизайн рекламы»
СД 01
Специальный рисунок по профилю - техника точечной и линейной графики с использованием карандашей, угольной палочки, сангины, кистей, туши, пера; тональная графика; техника штрихования; освоение техники графики на фрагментах антуража и стаффажа.
Знания:
- виды проектной графики: линейный, тоновый, монохромный;
Умения:
выбирать рациональную технику подачи при разработке эскизов, фор-эскизов, рабочей схеме рекламной продукции
ПК 3.4
ПК 3. 5
ПК 3.4.1
СД 02
Основы полиграфии
характер и конструкции издательской продукции; основные современные технологические процессы в полиграфии; основное полиграфическое оборудование и материалы, издательско-полиграфической технологии; редакционно-издательские процессы; история развития полиграфии.
Знания:
- разновидности печатной продукции и конструкции книжно-журнальной продукции;
- издательско-полиграфическую терминологию;
- основы современного состояния допечатных, печатных и послепечатных процессов, производство книжной, журнальной и листовой продукции;
- основные направления развития полиграфии.
Умения:
- составлять общие схемы технологического процесса изготовления конкретной издательской продукции;
- выполнять элементарные расчеты параметров книжно-журнальных изданий;
- пользоваться основными издательско-полиграфическими единицами измерения.
ПК3.3
ПК3.5
ПК3.6
ПК3.7
ПК3.4
3
СД 03
Основы рекламы, работа с рекламным текстом – копирайтинг, PR
теория копирайтинга, первичные практические навыки работы с текстами коммерческих коммуникаций: навыки сбора информации, разработки темы, написания различных видов рекламных текстов и текстов внутреннего сопровождения рекламной кампании.
Знакомство с основами PR компаний.
Знания:
- основные категории, понятия, термины копирайтинга;
- основные формы и типы рекламных текстов, законы их составления;
- классификацию стилей рекламных текстов;
Умения:
- написать различные виды текстовой продукции;
- развивать креативный подход к написанию текстов.
- составлять общие схемы технологического процесса изготовления конкретной издательской продукции;
ПК3.1.7

КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП 5. 9
Материалтану және эргономика
Баспа шығармаларының түрлері: қағаз, бумвинил, рафлатак, калька, винил, оракал, фотоқағаз, және т.б.
Шығарылымның көбейту техникасы және технологиясы. Құралдар, материалдар және баспа құралы.
Білімдер:
- басылым шығарылымдарының түрлері;
- басылым шығарылымының материалдары;
- басылым шығарылымын көбейту техникасы
Іскерліктер:
- басылым шығарымын көбейту үшін материалдарды таңдай білу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
АП 5.10
Графика тарихы.
Ежелгі орама кітап, ежелгі Египет кітабы, Антикалық кітап, ежелгі Кытай және Үнді кітаптары, орта ғасырлық қолжазба кодексі: христиан әлемінің қолжазба кітабы, Византия кітәбінің дәстүрлері; Шығыс елдерінің өнер кітабы;Жаңа заманның басылым кітаптар мен графикасы. Европа графикасының бастауы, Европадағы кітап басылымдарының бастауы, кітап басылу ренессанс дәстүрі; гравюраның металл бетінде жасалу алтын ғасыры; XIX ғасырдағы кітаптар. Фотография (фотосурет), фотомеханика. Плаката пайда болуы. Станоктік графика XX ғ. XX ғ.кітабы, XX ғ. функциональді графика, Қазақстан графикасы
Білімдер:
- стильдік ерекшеліктерінің мінездемесі;
- шрифтердің негізгі түрлері;
- кітап басылымының тарихы;
- графюра тарихы;
Іскерліктер:
- гравюра түрлерін айыру;
- әріптің негізгі құрылымын түсіне білу;
шығармашылық ізденістерді пайдалана білу.
БК 1
БК 2
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.4
АП 05
040201 3-3 «Киім дизайны» мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет
Қарындаш, көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, қыламыш (перо); материалдарымен орындалатын сызықтар мен нүктелі, тонды графика; штрихті графика, авторлық модельдерінің проектісінде графика техникасын ұштастыру:
Білімдер:
- жобалы графика түрлері: сызбалы, тонды, монохромды; полихромды;
Іскерліктер:
- нобай(эскиз), фор-эскиздерді орындағанда рациональді техниканы таңдай білу;
- нобай нұсқасын көрсете білу;
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
АП 5.2
Киім композициясы
Киім композициясының заңдылықтары; стиль және әрлеу (стилизация), сәнді бағыт (мода); сырт көзқарасты иллюзиясы; шығармашылық концепция; бейнелік ассоциация; киім үлгісіндегі көркемдік бейне;
Білімдер:
- ассоциативті қабылдау,
- киім стилизациясы;
- киім пропорциясы;
- салмақ, форма және қара көлеңке.
Іскерліктер:
- ассоциативті ойлауды көбейту;
- көркемдік бейнесін табу;
- шығармашылық заңдылықтарын қолдану.
БК 1
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.7
АП 5.3
Киімді жобалау
Киім жобалау ілімінің басты кезеңдері;
Ілмелі киім үлгісін модельдеу; киім үлгілеу тізбегінің жобалау ерекшелігі, топтамалау және жинақтау; жіктелінген топтама, көпқызметті киім үлгілері; жаңа киім үлгілері.
Білімдер:
- жобалау кезеңдері;
- киім түрлері;
- заманауи беталыс;
- сән әлемі;
Іскерліктер:
- аналогтарды қолдану, киім үлгілерінің жинақтарын жобалау кезіндегі қайнар көздері;
- бейнелік шешімдерді шешу;
- пропорциялық ара қатынас табу
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
АП 5.4
Материалдарды көркемдеп өңдеу шеберлігі:
Қол тігістері мен тігін машинасында тігілген тігіс түрлерінің негізгі нұсқалары. киім үлгілерінің бөлшектерін өңдеудегі қолданылатын түйнектер. Сырт киім үлгісінің өңдеу технологиясы. Киім үлгісінің сырт көрінісін көркемдеу ерекшелігі. Матаны арнайы ілмектермен ілу кешкі көйлектер үлгісін жетілдіріп дайындап шығу.
Білімдер:
- тігін бұйымдарының технология дайындықтары;
- киім үлгілерінің сырт көріністерін көркемдеу;
Іскерліктер:
- әр түрлі қиын үлгідегі материалдарда орындалатын макеттер
- тігін бұйымдарын әр түрлі сәндеп көркемдеу.
- өз ойларындағы киім үлгісін нобайдан дайын модель үлгісін материалда дайындау.
КҚ 3.4.4
КҚ3.4.6
АП 5.5
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Киім үлгілерін жетілдіру барысында қолданылатын нобай түрлерін Corel DRAW, Adobe Photoshop бағдарламасымен жасап шығару.
Білімдер:
- текстуралар және фактуралар, түстерді бастыру жолдарын білу;
- әріптік жазбаларды,
- жинақтауды;
Іскерліктер:
- көрсетпелі маталарды көрсету үшін компьютерлік бағдарламасын қолдану.
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.7
АП 5.6
Тігін бұйымдарын құрастыру
Жалпы мәлімет. Киім үлгісінің біліктілігі және қызметі. Әйел киім үлгісінің құрастырылуы. Ер адам киім үлгісінің құрастырылуы. Әйел киім үлгісінің қағаз бетінде құрастырылуының әдістемесі.
Білімдер:
– киім үлгісінің біліктілігін және қызметін;
- өлшем белгілері және адам денесінің антропомерлік амалдар арқылы өлшеу;
- киім құрылымының әдістемесі;
- әйел киім үлгісінің құрылымының ерекшелігі;
- ер адам үлгісінің құрылымының ерекшелігі.
Іскерліктер:
- әйел киім үлгісінің құрылымының сызба негіздері;
- киім үлгілерінің негізгі сызбаларын құрастыру;
- ілмелеу әдісімен қалыпты дайындау;
БҚ 7
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
АП 5.7
Материалтану және эргономика
Тоқыма жіптемелер мен жіптер түрлері. Тоқыма өңдірісінің технологиясы. Құрамы, құрылымы және мата құрамы. Тоқыма материалдардың сапасы мен стандартизациясы. Мата түрлері және басқада тігін бұйымдары.
Білімдер:
- киімді дайындау үшін қолданылатын матаның құрылымы және түрлерінің материалды алу технологиясы,
Іскерліктер:
- матаның өрімдерімен және мата түстерін анықтау;
- матаның сырқы және ішкі құрылымын, құрамы мен жіп негізін анықтау;
- маталардың құрамдас ерекшелігін ескере отырып, қолдану.
БК 2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
АП 5.8
Костюм тарихы
Ұлттық киім үлгісі: ежелгі сақтар, қазақтар; антикалық киім үлгісі(костюм); шығыс киім үлгісі, орта ғасыр, Қайта жаңғыру дәуірінің киім үлгісі; XVII- XVIIIғ.ғ.Батыс-европа киім үлгілері; XIX-XX ғ.ғ.киім үлгілері; орыс костюмы; костюм XXI ғ.ғ.
Білімдер:
- «киім», «костюм», «сән», «стиль» түсініктемелерін анықтау.
- киім үлгісінің пайда болу себебі;
- киім үлгісінің әсерлейтін әшекейлер;
- киім аксессуарлары;
Іскерліктер:
- шығармашылық барыста қолдану;
- модельді құрастыруда қолдану.
БК 2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
АП 05
040201 3-3 «Жарнама дизайны» мамандығы бойынша арнайы пәндер
АП 5.1
Бейіні бойынша арнайы сурет
Қарындаш, көмір шыбықтары, сангина, қылқалам, тушь, қыламыш (перо); материалдарымен орындалатын сызықтар мен нүктелі, тонды графика; штрихті графика, авторлық модельдерінің проектісінде графика техникасын ұштастыру:
Білімдер:
- жобалы графика түрлері: сызбалы, тонды, монохромды;
- полихромды;
- орындай білу:
- нобай (эскиз), фор-эскиз орындағанда рациональді техниканы
- таңдай білу;
- нобай нұсқасын көрсете білу;
КҚ 3.42
КҚ3. 5.1
КҚ 3.4.1
АП 5.2
Баспа негіздері
басылым өнімдерінің сипаты мен құрылымы, баспадағы қазіргі технология процестерінің негіздері, негізгі құралдар мен материалдар негіздері, баспа, полиграфия технологиясы, баспа басып шығару тәсілдері, баспаның даму тарихы.
Білімдер:
- кітап-журнал шығару өнімдерінің әртүрлілігін;
- баспа-полиграфия терминдері;
- баспаға дейінгі, баспадан кейінгі, басылып шыққан кітап, журнал өнімдерінің қазіргі кездегі жағдайларының негізі;
- баспаның негізгі даму бағыттары.
Іскерліктер:
- нақты баспа өнімдерінің технологиялық жалпы сұлбасын жасау;
- кітап-журнал шығарылымдарының қарапайым есептерін шығара білу;
- баспа-полиграфиялық өлшемдердің негізгі бірліктерін пайдалану
КҚ 3.3.1
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.7.1
КҚ 3.4.3
АП 5.3
Жарнама негіздері, жарнама тақырыптарымен жұмыс – копирайтинг, РR-
копирайтинг теориясы, тақырыптармен жұмыс істей білу, ақпараттар жинау дағдысы, тақырыптар жазу, әртүрлі жарнама тақырыптарын жаза білу, компания ішіндегі жарнамалар. Компанияның РR негіздерімен танысу.
Білімдер:
- копирайтинг, негізгі категориялардың, терминдердің, түсініктерін білу;
- жарнама тақырыптарының негізгі түрлері мен формаларын, оларды құрастыру заңдылықтарын;
- жарнама тақырыптарының стилінің классификациясын;
Істей білу:
- әртүрлі тақырыптық өнімдерді жаза білу;
- тақырып жазуда нақты шешім қабылдау.
нақты баспа өнімдерін шығарудың технологиялық жұмыстарының жалпы сұлбасын жасау.
КҚ 3.1.7

ПК3.1.8
ПК 3.2.1
ПК3.4.7
ПК3.4.1
СД 04
Проектирование и графический дизайн рекламы
Книжно-журнальные издания. Рекламные листы, буклеты. Наружная реклама. Реклама на транспорте.
Знания:
- этапы проектирования;
- современные тенденции в рекламе;
- общие схемы технологического процесса изготовления издательской продукции;
- разновидности печатной продукции и конструкции книжно-журнальной продукции;
Умения:
- использовать аналоги, источники при проектировании рекламной продукции;
- найти образное решение;
- разработать макет рекламной продукции;
ПК 3.7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.7
СД 05
Компьютерный дизайн, шрифты, верстка и типографика
AdobePhotoshop, AdobeIllustrator, AdobeInDesign - для подачи рекламной продукции
Знания:
- шрифтовые надписи,
- компоновку;
- спуск полос;
- вставка изображения, фотографий
Умения:
- применять компьютерные программы при изготовлении рекламной продукции
ПК 3.7
ПК 3.8
ПК 3.2
ПК 3.4.7
ПК 3.4.3
СД 06
Комплекс технических средств допечатной подготовки и полиграфического тиражирования рекламы -
конструкции и характеристики полиграфической продукции; основные и специальные виды печати, обработка текстовой и изобразительной информации; цифровые технологии допечатной подготовки; изготовление печатных форм.
Знания:
- разновидности печатных форм;
- разновидности печатной продукции;
- конструкцию различных изданий;
- единицы измерения, принятые в полиграфии;
- принципы обработки текстовой и изобразительной информации;
- электронные методы обработки текстовой и изобразительной информации;
- оборудование и программное обеспечение этой обработки;
- основы технологии изготовления печатных форм по технологии CtF и CtP.
Умения:
- разрабатывать технологические схемы допечатной подготовки продукции
- выполнять расчеты параметров книжно-журнальных изданий;
- грамотно выполнять технико-экономическое обоснование технологических решений;
ПК 3.7
ПК 3.4.8
СД 07
Компьютерная обработка растровой и векторной графики, цветоделение, дизайн интернет страниц
программы - CorolDRAW или AdobePhotoshop для подачи рекламной продукции.
Знания:
- перевод растра в векторную графику,
- цветоделение;
- форматы продукции.
Умения:
- применять компьютерные программы для подачи рекламной продукции
ПК 3.7
ПК 3.8
ПК 3.2.
ПК 3.4.7
ПК 3.4.5
СД 08
Техника черно-белой и художественной фотографии – Возникновение фотографии. Устройство фототехники. Современное фотожанры. Правила фотосъемки: свет, ракурс, композиция; индивидуальные съемки в разных жанрах. Обработка фотографий. Развитие цифровых технологий.
Знания:
- историю фотодела;
- устройство фототехники;
- правила фотосъемки;
- фотожанры;
Умения:
- работать с фототехникой;
- создавать художественные фотографии;
- обрабатывать фотографии с помощью компьютерных программ.
ПК 3.4.5
СД 09
Материаловедение и эргономика в рекламе –
сведения о полимерных материалах и их производстве. Основные компоненты, свойства пленочных материалов и их назначение.
Основные компоненты, сведения о бумаге, картоне, их производстве.
Общие сведения о печатных красках. Основные компоненты, свойства красок и их назначение.
Классификация и ассортимент материалов для отделки печатной продукции.
Основные понятия эргономики.
Знания:
- комплекс физических и физико-химических свойств основных материалов;
- основные характеристики полиграфических материалов и требования ГОСТов;
- ассортимент материалов, используемых в промышленности и перспективы его развития;
- основные критерии выбора полиграфических материалов;
- основы эргономики.
Умения:
- рационально выбирать материалы;
- производить расчеты потребности в материалах;
- проводить оценку свойств материалов, корректировка.
БК2
ПК 3.1
ПК 3.3
ПК 3.4
ПК 3.4.5
СД 10
История рекламы – реклама в Античности и Средневековье
Фотография, фотомеханика. Рождение плаката. Плакат в XX веке. Первые газеты и журналы и реклама в них. Реклама в США, Западной Европе. Реклама в СМИ. Реклама в интернете.
Знания:
- характерные особенности рекламы;
- основные виды рекламы;
- историю плаката;
- историю фотографии.
Умения:
- различать виды рекламы;
- выявлять особенности шрифтовой компоновки;
- применять в творческом процессе.
БК 2
ПК 3.1
ПК 3.3
ПК 3.4
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Пленэр
Рисование с натуры. Натюрморт – графика, живопись (гуашь); пейзаж – акварель; зарисовки животных – карандаш, сангина, тушь и др.виды графики; фигура человека в движении – карандаш, сангина, тушь и др.
Умения:
- владеет техникой акварельной живописи;
- работает в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- применяет законы линейной и воздушной перспективы;
- применяет законы свето–теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека;
Навыки:
- создает прочную основу для самостоятельной творческой деятельности;
- совершенствует приобретенные знания и умения в живописи и рисунке.
БК 6
БК 7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ПП 02
Музейная практика
Посещение музеев.
Городской пейзаж. Копии с работ старых мастеров. Копии с работ современных художников графиков. Акварель, линогравюра, аксессуары одежды на свободную тему.
Умения:
- отличать произведения искусства по жанрам;
- выполнять копии
Навыки:
- иметь представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства
БК 2
ПК 3.4.1
ПП 03
Производственно-творческая практика
Знакомство со структурой предприятия, знакомство с оборудованием и материалами.
Работа в качестве ученика дизайнера.
Отчет по проделанной работе в качестве ученика дизайнера.
Умения:
- совершенствует профессиональное мастерство;
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
Навыки:
- применяет теоретические знания в практической деятельности;
- изучает технологические приемы обработки различных материалов.
БК4

КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.1
АП 5.4
Жарнама графикалық дизайны және жобалау
Кітап-журнал баспасы. Жарнама парақтары мен бүктемелері. Сыртқы жарнама, Автокөліктегі жарнама.
Білімдер:
жобалау сатылары;
- жарнамадағы жаңа үрдістер;
- баспа өнімдерін дайындау барысының жалпы технологиялық сұлбасын жасау;
- кітап-журнал өнімдері баспасының әртүрлілігі.
Істей білу:
- жарнама өнімдерін жобалауда барлық ұқсастық көздерін пайдалану;
- көркемдік шешімін табу;
- жарнама өнімдерінің үлгілерін жасау.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.7
АП 5.5
Компьютерлік дизайн, қаріптер, беттеу және типографика AdobePotoshop. AdobeIllustrator. AdobeInDesign – жарнама өнімдерінде көрсете білу.
Білімдер:
- қаріп жазбасы;
- үйлестіру;
- жолақ түсіру;
- сурет бейнені құрастыру.
Іскерліктер:
- жарнама өнімдерін дайындауда компьютерлік бағдарламаны қолдану.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.7
АП 5.6
Баспаға дейінгі полиграфиялық жарнаманы көбейтуде техникалық құралдар кешенін пайдалану-
баспа өнімдерінің құрылысы мен сипаты – баспаның негізгі және арнайы түрлері, бейнелеу ақпараттарының тақырыптарын жөндеу, баспаға дейінгі цифрлар технологиясын пайдаланып, баспа өнімдерін дайындау.
Білімдер:
- баспа пішіндерінің әртүрлілігі;
- баспа өнімдерінің әртүрлілігі;
- әртүрлі басылымдардың құрылысы;
- баспаға, қабылдау өлшемдерінің бірліктері;
- тақырыптық және бейнелеу ақпараттарын өңдеу тәсілдері;
- тақырыптық және бейнелеу ақпараттарының электрондық әдістерін өңдеу;
- өңдеулердің құралдық және бағдарлық жағынан қамтамасыз ету;
- бағдарлық нысандарды СtF және СtР технологиясының негізінде дайындау.
Іскерліктер:
- басылымға дейінгі өнімдердің технологиялық сұлбасын жасау
- кітап-журнал басылымдарының есептеу өлшемдерін орындау;
- технологиялық шешімдердің техника-экономикалық негіздерін сауатты орындау.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.4.8
АП 5.7
Растрлық және векторлық графиканың компьютерлік өңдеулері, түстерге бөлу, интернет беттеріндегі дизайн бағдарламасы – CorelDRAW немесе AdobePotoshop жарнама өнімдерінде қолдану
Білімдер:
- растрлықтан векторлық графикаға ауыстыру;
- түске бөлу;
- өнім форматы
Іскерліктер:
- жарнама өнімін компьютерлік бағдарлама арқылы қолдана білу.
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.5
АП 5.8
Ақ-қара және көркемсуреттердің техникасы-
Суреттің пайда болуы, сурет техникасының құрылысы. Қазіргі сурет жанры. Суретке түсіру ережелері: жарық, ракурс, шағармашылық әртүрлі жанрда жеке тартылым. Фотосуреттерді өңдеу. Цифрлық технологияның дамуы.
Білімдер:
- фотоісінің тарихы;
- фототехниканың құрылысы;
- фототүсірілімнің ережесі;
- фотожанрлар;
Іскерліктер:
- фототехникамен жұмысістеу;
- көркемфото жасай білу;
- компьютер бағдарламасының көмегімен фотосуретті өңдей білу.
КҚ 3.4.5
АП 5.9
Жарнамадағы материалтану және эргономика -
Дайын өнімнің төмен құнында талап етілетін пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуге қабілетті конструкциялы материалдарды тиімді пайдалану үшін теориялық негіздерді қалыптастыру; полиграфиялық материалдардың құрамы мен дайындалу режиміне байланысты олардың құрылымы мен қасиеттерін анықтайтын негізгі заңдылықтарды оқып білу.
Жеке мақсаттары – материалдардың негізгі қасиеттерін бақылаудың және кіріс бақылауын ұйымдастырудың тәжірибелік дағдыларын, материалға деген қажеттілікті есептеуді үйрету.
Білімдер:
- негізгі материалдардың физикалық және физика-химиялық қасиеттерінің кешенін;
- полиграфиялық материалдардың негізгі сипаттамалары мен МемСТ талаптарын;
- өнеркәсіптерда пайдаланылатын материалдардың ассортиментін және олардың болашақ дамуын;
- полиграфиялық материалдарды таңдаудың негізгі белгілерін білуі тиіс;
- эргономика негіздері.
Іскерліктер:
- арнайы терминологияны;
- негізгі материалдардың қасиеттерін сынау әдістерін;
- материалдарды кіріс бақылауды ұйымдастыру әдістерін және принциптерін игеруі тиіс;
БҚ 2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.3.2
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
АП 5.10
Жарнама тарихы – Антикалық және Ортағасырлық жарнама тарихы, фотосурет, фотомеханика. Плакат пайда болуы. ХХ ғасыр плакаты. Алғашқы газеттер мен журналдар, олардың жарнамасы, АҚШ жарнамасы, Батыс Еуропа. БАҚ жарнамасы. Интернеттегі жарнама.
Білімдер:
- жарнама сипатының ерекшелігі;
- жарнаманың негізгі түрі;
- плакат тарихы;
- фотосурет тарихы.
Іскерліктер:
- жарнама түрін айыра білу;
- қаріптердің үйлесу ерекшелігін табу;
- шығармашылықта қолдана білу.
БҚ 2
КҚ 3.2.2
КҚ 3.3.1
КҚ 3.4.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Шынайы бейнеден суреттеу. Натюрморт – графика, кескіндеме (гуашь); табиғат – сулы бояу; қарандаш, сангина, тушь және т.б. графика түрлерімен аңдардың және адам денесінің қозғалыстағы бейнесінің суретін салу;
Іскерліктер:
- кескіндемедегі сулы бояу техникасымен қолдана білу;
- кескіндемедегі гуаш, темпера және майлы бояу техникаларымен қолданабілу;
- сызықтық және кеңістіктегі
перспектива заңдылықтарын қолдану;
- адам бейнесі мен адам денесінің бейнесін суреттегенде жарық пен көлеңкенің моделировка заңдылықтарын қолдану;
Дағдылар:
- өз бетінше шығармашылық жұмысын жасау үшін мықты негіз қалау керек;
- кескіндеме мен сурет сабақтарында жинаған және алған білімдерін одан әрі жетілдіруді.
БК 6
БК 7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.2
КП02
Мұражай практикасы
Мұражайға бару.
Қала көрінісі. Бұрынғы шеберлердің жұмыстарын көшіру. Қазіргі заман график суретшілерінің жұмыстарынан көшірме. Сулы бояу, линогравюра және киім үлгілерін еркін тақырыпта орындау.
Іскерліктер:
- өнер туындыларын жанрларға бөліп, айыра білу;
- көшірме жұмыстарын жасау;
Дағдылар:
- әлемдегі эстетикалық құндылықтарды біліп және оларды бағалай білу;
- әлемдік өнер туындыларының пішімдері, стильдері, және түрлері жайында әңгімелесу.
БҚ 2
КҚ 3.4.1
КП03
Өндірістік-шығармашылық практика
Кәсіпкерліктің құрылымымен, жабдықтарымен және материалдарымен танысу.
Дизайнер ретінде жұмыс істеу.
Дизайнер ретінде жасалынған жұмыстарға есеп беру.
Іскерліктер:
- кәсіби шеберлікті жетілдіру;
- өздігінше жұмысқа деген шығармашылық ынтаны арттыру;
Дағдылар:
- тәжірибелік іс-әрекеттерде теориялық білімді қолдану;
- әр түрлі материалдарды көмкеру технологиясының амалдарын зерттеу.
БҚ 4

ПК 3.4.6
ПП 04
Преддипломная практика Работа в качестве помощника дизайнера. Изучение проектных и нормативных материалов по теме дипломного проекта. Систематизация материала для дипломного проекта. Отчет по практике в виде дневника, материалы по теме будущего дипломного проекта, оформленные в виде реферата, являются исходным материалом для выполнения дипломного проекта.
Умения:
- занимается исследовательской работой,
- собирает исходный материал,
- анализирует и структурирует собранный материал.
Навыки:
- совершенствует приобретенные знания и умения.
БК 7
ПК 3.4.7
ПП 05
Дипломное проектирование
ПП 5.1
Разработка эскиза дизайн-проекта. Основные элементы проекта. Разработка общей художественной и композиционной цели. Выбор колористического и светового решения. Разработка основных деталей проекта. Разработка графической части. Разработка макета проекта.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПП 5.2
Разработка эскиза дизайн-проекта. Разработка общей композиционной и художественной цели. Основные составляющие дизайн-проекта. Разработка графической части. Разработка знака, логотипа. Колористическое решение.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПП 5.3
Разработка эскиза изделия. Построение конструкции изделия. Моделирование. Раскладка, раскрой, наметка изделия. Посадка на фигуре. Пошив.
Умения:
- развивает самостоятельный творческий подход в работе;
- развивает концептуальное мышление;
- развивает образно-художественное мышление;
- выбирает колористическое решение всего проекта;
Навыки:
- совершенствует приобретенные теоретические знания и умения;
- применяет в творческом процессе
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
Примечание:Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Обладать экологической, правовой, информационно-коммуникативной культурой, умениями общения на государственном и иностранном языках
БК 3
Проявлять ответственность, решать проблемы в профессиональной деятельности
БК 4
Быть способным научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации
БК 8
Проявлять самостоятельность мышления, техническое и пространственное мышление, креативность, способность к решению проблем, оценочные способности.
БК 9
Знания: основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональнной деятельности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень

КҚ 3.4.6
КП 04
Диплом алды практикасы
Дизайнердің көмекшісі ретінде жұмыс істеу. Диплом жобасы бойынша берілген тақырыптың жобалық және нормативтік материалдарын зерттеу. Диплом жобасына арналған материалдарды жүйелеу.
Дипломдық жобаны орындауға арналған бастапқы материалдарға: күнделік түрінде өткізілген тәжірбие жұмыстардан есеп беру, болашақ диплом жобасына арналған материалдар, реферат түрінде рәсімдеу жұмыстары жатады
Іскерліктер:
- зерттеу жұмыстарымен айналысу;
- бастапқы материалдарды жинау;
- жиналған материалдарға талдау және құрылым жасау;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
БҚ 7
КҚ 3.4.7
КП 05
Дипломдық жобалау жұмыстары
КП 5.1
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жобаның басты элементері. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген  мақсатты жетілдіру. Реңдік және түстік шешім қабылдау. Жобаның басты бөлшектерін жасап шығу. Графикалық бөлімін жетілдіру.Жобаның макетін жасап шығу.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КП 5.2
Дизайн-жобасына нобайларды жасап шығу. Жалпы көркемдік және шығармашылық көздеген  мақсатты жетілдіру. Дизайн-жобасының  басты құрылымдары. Графикалық бөлімін жетілдіру. Белгі және логотипті жетілдіру. Реңдік шешім.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КП 5.3
Бұйымның нобайын жасау. Бұйымның құрылысының құрастырылуын жасау. Моделдеу. Бұйымның жайылып салынуы, қиылып пішілуі және белгілеп қойылуы.Тігу.
Іскерліктер:
- жұмысқа деген өзбетіншілік шығармашылық көз қарасты жетілдіру;
- концептуальды ой-өрісті жетілдіру;
- бейнелі-көркемдік ой-өрісті дамыту;
- жалпы жобаның реңдік шешімін табу;
Дағдылар:
- алынған білім мен шеберлікті жетілдіру;
- шығармашылық бағытта қолдану;
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
Ескерту: Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреттер код
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Болашақ өз мамандығының мәнін және әлеуметтік керектігін түсініп, сол мамандығына деген нақты қызығушылығың арттыру
БҚ 2
Экологиялық, құқықтық, ақпараттық және қарым-қатынастық мәдени білімді, сондай-ақ мемлекеттік және шетел тілдерін білу арқылы қарым-қатынасты дамыту.
БҚ 3
Жауапкершілікті талаптау, кәсіби қызметіндегі мәселелердің шешімін таба білу.
БҚ 4
Өз еңбектерін ғылыми ұйымдастыру қабілетінің болуы және кәсіби қызмет саласында заманауи компьютерлік техникаларды қолдана білу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара тіл табыса білу және әрқашан оң көзқараста болу.
БҚ 6
Әрқашан кәсіби деңгейде өсуге дайын болу, білімің толықтырып, дамытып отыру.
БҚ 7
Жұмысты біліктілігі жоғары маманның жетекшілігімен орындау.
БҚ 8
Өзіндік ойлауын, техникалық және шексіз ойлауын, өзгеге ықпал етуін, проблемаларды шешуге қабілеттілігін, өзін, өзгені бағалау қабілеттілігін көрсету.
БҚ 9
Кәсіптік қызметінде кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіпкерліктің ерекшеліктерін білу.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей

2.2 0400000 – Искусство и культура
040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ
ПК 2.2.1. Владеть методами и средствами выполнения художественно-оформительских работ;
ПК 2.2.2. Владеть действующими стандартами и техническими условиями;
ПК 2.2.3 Применять методику и инструкции по оформлению технической документации;
ПК 2.2.4. Использовать передовой отечественный и зарубежный опыт внедрения технической эстетики;
ПК 2.2.5. Владеть технологическими процессами декорирования экстерьера, интерьера и их отдельных элементов;
ПК 2.2.6. По готовым эскизам осуществлять художественно-оформительские работы в разной технике с применением различных материалов;
ПК 2.2.7. Разрабатывать и оформлять разнообразную рекламную продукцию предприятий и их товаров.
ПК 2.2.8. Оформлять иллюстративно-экспозиционные плакаты, производственно-технические схемы, диаграммы;
ПК 2.2.9. Разрабатывать и оформлять художественные и декоративные элементы: знаки, маски, эмблемы значки, логотипы предприятий и их продукции, товаров;
ПК 2.2.10. Применять различные инструменты и приспособления для выполнения художественно- оформительских работ;
ПК 2.2.11. Использовать конструкции, детали и поверхности различной текстуры и фактуры;
ПК 2.2.12. Работать с графическими компьютерными программами.
3. Специалист среднего звена
3.1 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
ПК 3.1.1 Использовать основные средства композиции для обеспечения стилевого единства художественно-эстетического аспекта проектных решений;
ПК 3.1.2 Использовать законы формообразования и средства композиции в процессе проектирования;
ПК 3.1.3 Производить предпроектные исследования;
ПК 3.1.4 Подбирать необходимые материалы для конструирования, моделирования и художественного оформления проектов;
ПК 3.1.5 Использовать материалы, инструменты, технику и технологию для решения художественно-изобразительных задач;
ПК 3.1.6 Выполнять в материале авторский образец по своим эскизам и проектам;
ПК 3.1.7 Осуществлять процесс дизайн-проекта и проектирования.
ПК 3.1.8 Работать с графическими компьютерными программами.
3.2. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Дизайн интерьера
ПК 3.2.1 Разрабатывать эскизы интерьеров в различных техниках.
ПК 3.2.2 Создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
ПК 3.2.3 Исполнять подачу демонстрационных чертежей, перспективы интерьеров;
ПК 3.2.4 Использовать современные конструкции в интерьере;
ПК 3.2.5 Разрабатывать проекты из экологических материалов;
ПК 3.2.6 Разрабатывать макеты интерьеров;

2.2 0400000 - Өнер және мәдениет
040202 2 – Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындаушы
КҚ 2.2.1 Көркемдік әсемдеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдарын қолдана білу;
КҚ 2.2.2 Істегі стандарттарды және техникалық шарттарды пайдалана білу
КҚ 2.2.3 Техниқалық құжаттарды дайындау жөніндегі әдістерді және нұсқауларды қолдана білу;
КҚ 2.2.4 Техниқалық эстетиканы енгізу озық отандық және шетелдік тәжірибелерді пайдалану;
КҚ 2.2.5 Үйдің сыртқы және ішкі көрінісін және олардың жеке бөлшектерін сәндендірудің технологиялық үрдістерін игеру;
КҚ 2.2.6 Дайын нобайлар, суреттер, макеттер бойынша әр түрлі материалдарды қолдана отырып әр жақты техникада көркемдік әсемдеу жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ 2.2.7 Кәсіпорынның әр түрлі жарнамалық өнімдерін және олардың тауарларын дайындау және көркейту.
КҚ 2.2.8 Көрнекті-экспозициялық плакаттарды, өндірістік-техникалық сұлбаларды, диаграммаларды дайындай білу;
КҚ 2.2.9 Көркемдік және сәндік бөлшектерді дайындау және көрнектеу элементте: белгілер, пішіндер, эмблемалар, кәсіпорын логотиптері және олардың өнімдері.
КҚ 2.2.10 Көркемдік-әсемдеу жұмыстары орындау үшін әр түрлі құрал-саймандар мен бейімделгіштерді қолдану.
КҚ 2.2.11 Құрылымды, бөлшектерді және әртүрлі текстуралар мен фактуралардың үстіңгі қабатын қолдану.
КҚ 2.2.12 Графикалық компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
3. Орта буын маманы
3.1 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
КҚ 3.1.1 Жобалық шешімдердің көркем эстетикалық аспектісінің үлгілі бірлестігін қамтамасыз ету үшін композициялардың негізгі құралдарын пайдалану;
КҚ 3.1.2 Жобалау үрдісіне композиция құралдары мен сырт пішінінің пайда болу заңдарын пайдалану;
КҚ 3.1.3 Жоба алды зерттеулер жүргізу;
КҚ 3.1.4 Құрастыру, модельдеу және көркемдік безендіру үшін қажетті материалды таңдап алу;
КҚ 3.1.5 Көркемдік бейнелеу міндеттерін шешу үшін технология мен техника, материалдар мен құралдарды пайдалана білу;
КҚ 3.1.6 Өзінің нобайлары мен жобалары бойынша авторлық үлгіні материалда орындау;
КҚ 3.1.7 Дизайн жоба және жобалау үрдісін жүзеге асыру.
КҚ 3.1.8 Графикалы компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
3.2. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-1 Интерьер дизайны
КҚ 3.2.1 Әр түрлі техникада интерьер нобайларын орындап шығу.
КҚ 3.2.2 Эргономиканы, түстік колорларды қолдана отырып дизайн-жобаны жасап шығару;
КҚ 3.2.3 Көрсету сызбаларын, интерьер перспективасын дұрыс көрсете білу жолдарын қолдану;
КҚ 3.2.4 Интерьерде заманауи құрылымдарды қолдану керек;
КҚ 3.2.5 Экологиялық таза материалдардан жобалар жасап шығару;
КҚ 3.2.6 Интерьер макеттерін жасап шығару;

3.3. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-2 Графический дизайн
ПК 3.3.1 Создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
ПК 3.3.2 Разрабатывать фирменный стиль;
ПК 3.3.3 Создавать плакаты;
ПК 3.3.4 Разрабатывать макеты книг, иллюстрации, шрифтовые композиции;
ПК 3.3.5 Выполнять гравюры;
3.4. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-3 Дизайн одежды
ПК 3.4.1 Разрабатывать эскизы моделей одежды в различных техниках;
ПК 3.4.2 Выполнять зарисовки с натуры людей;
ПК 3.4.3 Использовать современные материалы в дизайне одежды;
ПК 3.4.4 Владеть методиками конструирования швейных изделий;
ПК 3.4.5 Разрабатывать коллекции с учетом современных тенденций индустрии моды;
ПК 3.4.6 Знания: технологию обработки швейных изделий;
ПК 3.4.7 Воплощать свои идеи от эскиза до готовой модели в материале.
3.5. 0400000 – Искусство и культура
040201 3 – Дизайнер
040201 3-4 Дизайн рекламы
ПК 3.5.1 Производить предпроектные исследования;
ПК 3.5.2 Осуществлять процесс проектирования и дизайн рекламы;
ПК 3.5.3 Создавать выразительный рекламный текст с учетом социально-психологических особенностей целевой аудитории;
ПК 3.5.4 Использовать средства и методы композиции для создания художественного образа в графическом дизайне рекламы;
ПК 3.5.5 Подбирать необходимые современные материалы для конструирования и художественного оформления рекламы, владеть техникой цифровой фотографии;
ПК 3.5.6 Выполнять в материале авторский образец по своим эскизам и проектам
ПК 3.5.7 Осуществлять процесс дизайн-проекта и проектирования.
Приложение 49
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0403000 - Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество
Квалификации: 0403013-1 – Педагог-организатор досуга, руководитель танцевального коллектива;
0403013-2 – Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов;
0403013-3 – Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства;
0403013-4 – Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива;
0403013-5 – Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений;

3.3. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-2 Графикалық дизайн
КҚ 3.3.1 Эргономика, колористика ұстанымдарын пайдалана отырып дизайн жобаларын жасау;
КҚ 3.3.2 Фирмалық стиль жасап шығу;
КҚ 3.3.3 Плакаттар жасап шығу;
КҚ 3.3.4 Кітаптар макетін, оның ішінің суреттелуінің, әріптердің дұрыс орналасуын жетілдіріп шығару;
КҚ 3.3.5 Гравюраны орындау;
3.4. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-3 Киім дизайны
КҚ 3.4.1 Әр түрлі техникада модельдер киім үлгісінің нобайын жасап шығу;
КҚ 3.4.2 Шынайы адам сырт бейнесінің суреттемесін жасау;
КҚ 3.4.3 Киім дизайнында заманауи материалдарды қолдану;
КҚ 3.4.4 Тігін бұйымдарында құрастыру әдістемесін қолдана білу;
КҚ 3.4.5. Заманауи сән әлеміндегі беталысты біле отыра, жаңа киім үлгілерін жасап шығару;
КҚ 3.4.6 Білімдер: тігін бұйымдарының дұрыс көмкерілу технологиясын;
КҚ 3.4.7 Өз ойындағы ерекше киім үлгісін нобайдан дайын үлгіге айналдырып, жасап шығу.
3.5. 0400000 – Өнер және мәдениет
040201 3 – Дизайнер
040201 3-4 Жарнама дизайны
КҚ 3.5.1 Алдын ала жобаларды зерттеп шығару
КҚ 3.5.2 Жобалау процесін және жарнама дизайнын жүзеге асыру
КҚ 3.5.3 Арнаулы аудиториялардың әлеуметтік-психологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып айқын жарнамалық мәтін шығару;
КҚ 3.5.4 Жарнаманың графикалық дизайнында көркемдік бейнесін тудыруға арналған композициялардың құралдары мен әдістерін қолдану;
КҚ 3.5.5 Жарнамаларды құрастыру мен көркем бейнелеу үшін заманға сай материалдарды жинау, цифрлық фотография техникасын меңгеру;
КҚ 3.5.6 Өзінің нобайлары мен жобалары бойынша авторлық үлгіні материалда орындау;
КҚ 3.5.7 Дизайн-жобалау процесін және жобалауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
49-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0403000 - Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы
Біліктілігі: 0403013-1 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі
0403013-2 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі
0403013-3 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі
0403013-4 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі
0403013-5 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері

120
4,5,6,7
ИА. 00
Итоговая аттестация:
84
ИА 01
Итоговая аттестация
72
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
204
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
ИТОГО:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 50
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0403000 - «Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество»
Квалификации: 0403013-1 – Педагог-организатор досуга, руководитель танцевального коллектива;
0403013-2 – Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов;
0403013-3 – Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства;
0403013-4 – Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива;
0403013-5 – Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений;

120
4,5,6,7
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
84
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Барлығы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
50-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0403000 - Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы
Біліктілігі: 0403013-1 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі
0403013-2 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі
0403013-3 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі
0403013-4 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі
0403013-5 – Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері

128
4,5,6,7
ИА. 00
Итоговая аттестация:
84
ИА 01
Итоговая аттестация
72
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Итого:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 51
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0403000 - «Социально-культурная деятельность и народное
художественное творчество»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
синтаксис русского языка; развитие устной связной речи, развитие письменной речи; терминология по специальности; делопроизводство на русском языке; техника перевода (со словарем), профессиональное общение; информация, тексты художественной литературы.
знания:
- лексический и грамматический минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами;
- использовать информацию, документы, литературу и другие материалы на казахском языке.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ОГД.02
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис казахского языка; развитие устной связной речи развитие письменной речи; терминология по специальности; частичное делопроизводство на русском языке; техника перевода (со словарем), профессиональное общение; информация, тексты художественной литературы.
знания:
- лексический и грамматический минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами;
- использовать информацию, документы, литературу другие материалы на русском языке.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ОГД.03
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ОГД.04
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
пути возникновения кочевого государства; духовная культура кочевников;
политическое положение Казахстана накануне присоединение его к России; национально-освободительные восстания и движения:

128
4,5,6,7
КА. 00
Қорытынды аттестаттау
84
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Барлығы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
51-қосымша
0403000 - Әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік
шығармашылығы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәндердің, практикалардың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптастыратын
білім, іскерлік пен дағдылар
Қалыптастырылатынқұзыреттіліктердің коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тіліндегі емес білім алу топтарында):
қазақ тілінің синтаксисі; ауызша тіл байлығын дамыту; жазбаша тіл байлығын дамыту; маман бойынша терминология; іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізу; аудармашылық қызмет (сөздік арқылы); кәсіби қатынас; мәлімет; көркем әдебиет мәтіндері.
Білімдер:
- лексикалық және грамматикалық минимумді кәсіби бағытта мәтіндерді оқып аударма жасауды;
Іскерліктер:
- тыңдау арқылы мәліметті қабылдап, конспекттеу және қағаз бетіне түсіруді;
- халықаралық стандарттары бойынша іс құжаттарын жүргізуді;
- қазақ тіліндегі мәліметтерді, құжаттарды, әдебиет және басқа материалдарды пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 02
Кәсіби орыс тілі (орыс тіліндегі емес білім алу топтарында):
орыс тілінің синтаксисі; ауызша тіл байлығын дамыту; жазбаша тіл байлығын дамыту; маман бойынша терминология; іс қағаздарын жартылай орыс тілінде жүргізу; аудармашылық қызмет (сөздік арқылы); кәсіби қатынас; мәлімет; көркем әдебиет мәтіндері.
Білімдер:
- лексикалық және грамматикалық минимумді кәсіби бағытта мәтіндерді оқып аударма жасауды;
Іскерліктер:
- тыңдау арқылы мәліметті қабылдап, конспекттеу және қағаз бетіне түсіруді;
- халықаралық стандарттары бойынша іс құжаттарын жүргізуді;
- қазақ тіліндегі мәліметтерді, құжаттарды, әдебиет және басқа материалдарды пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 03
Кәсіби шетел тілі:
кәсіптік араласуға қажетті лексикалық-грамматикалық материал; түрлі сөз әрекеттері және сөз формалары (ауызша, жазбаша, монолог және диалог); кәсіби бағыттағы аударма жасау.
Білімдер:
- кәсіптік араласуға қажетті лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- түрлі сөз әрекеттерді және сөз формаларын (ауызша, жазбаша, монолог және диалог) айыруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы:

040301 3-2 – «Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов»
СД.01
Оркестровый класс:
организация оркестрового класса, распределение музыкальных инструментов
формирование состава оркестра; группировка музыкальных инструментов в оркестре;
посадка, настройка; работа над строем и качеством звука;
работа над аппликатурой; подбор репертуара; выработка навыков ансамблевого звучания; слуховой контроль за мелодией; освоение приемов игры на инструментах; приобретение навыков чтения нот с листа, исполнение произведений доступной трудности; зрительные навыки и следование требованию дирижера; работа над тембровой окраской звука; принципы достижения ритмического и темпового ансамбля в группах и оркестре;
художественное исполнение произведений с более сложными размерами, ритмическими строениями, подвижными темпами и усложненными знаками альтерации;
подготовка произведений для концертного исполнения.
знания:
- комплектацию и состав оркестра (ансамбля);
- расположение оркестрантов в оркестре казахских народных инструментов;
- приемы игры на различных инструментах;
- методику организации и работы оркестра (ансамбля);
- строй и настройку инструментов, диапазон, группировку инструментов;
- технические возможности оркестровых инструментов;
умения:
- творчески подходить к подбору репертуара;
- играть на оркестровых инструментах;
- читать партитуру с листа;
- делать инструментовку музыкальных произведений для казахского народного оркестра;
- руководить и устанавливать творческий контакт с исполнителями;
- дирижировать оркестром (ансамблем);
- настраивать инструменты оркестра (ансамбля).
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.02
Дирижирование:
постановка дирижерского аппарата;
метрономирование;
показ акцентов и штрихов; основные нюансы, способы их выражения в жесте дирижера; понятие об основных видах темпа; типы фактур клавирных произведений; дирижирование музыкальных произведений простых форм по клавиру; дирижерский анализ музыкального произведения; функции левой и правой рук;
синкопы; акценты; партитура как особый вид записи произведения; дирижирование по клавиру и партитуре;
дирижерский анализ музыкального произведения; планирование учебной и концертной работы с оркестром; работа над выразительностью жеста; работа над крупной формой; дирижирование аккомпанемента; работа с солистом; принципы подбора репертуара.
знания:
- расположение музыкантов в оркестре;
- структуру музыкального произведения;
- дирижерские сетки;
- технику показа динамических и агагических оттенков;
- технику показа фермат, пауз, цезур;
- методику работы с оркестром;
умения:
- пользоваться дирижерским аппаратом со свободной координацией и пластичностью движений;
- пользоваться левой рукой как вспомогательным средством при дирижировании;
- планировать учебную и концертную работу;
- работать с солистом;
- дирижировать музыкальные произведения по клавиру и партитуре;
- делать дирижерский анализ и разбор партитуры.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.03
Специальный инструмент кобыз:
посадка, положение инструмента во время игры, постановка рук, положение кисти и пальцев на струне, способ держания смычка;
выработка игровых движений рук и пальцев, их координация; способы извлечения звука смычком и пальцами; работа над позициями; регулировка силы звука и изменение тембра; работа над гаммами, этюдами, арпеджио, пьесами;
работа над культурой звука, динамическими оттенками;
читка с листа с концертмейстером; подбор по слуху простейших мелодий; методика обучения игры на инструменте;
исполнительские штрихи.
знания:
- посадку и правильную постановку аппарата;
- особенности аппликатуры;
- навыки исполнения сложных штрихов;
- методику обучения игры на кобызе;
умения:
- играть в ансамбле ученик-педагог;
- совершенствовать штрихи, развивать вибрационное исполнение;
- читать ноты с листа и транспонировать;
- исполнять музыкальные произведения;
- обучать игре на инструменте;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.04
Специальный инструмент домбра:
правильная посадка и исполнение; постановка рук; освоение простых штрихов; игра позиций; исполнение ладов; усвоение нот на грифе лада; освоение штрихов пиццикато и тремоло; исполнение однооктавных гамм; синхронное исполнение правой и левой руками; разучивание небольших пьес, этюдов и кюев; освоение сложных штрихов на двух струнах в тремоло; разучивание кюев народных композиторов; навыки ансамблевой игры; совершенствование штрихов пиццикато, тремоло и овладение аппликатурой; игра на разных позициях, их совершенствование в народном стиле; освоение двухоктавных гамм и арпеджио, отработка вибрации; овладение стилем «токпе» и «шертпе»; исполнение произведений разных школ; овладение и исполнение музыкальных мелизмов; исполнительское искусство; выступление перед публикой.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- структуру музыкального инструмента;
- ладо-тональный строй;
- позиции и приемы игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- этапы развития казахского музыкального искусства;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- работать над формированием звука, основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- обучать игре на инструменте;
- подбирать репертуар;
- исполнять произведения;
- самостоятельной работать над музыкальным произведением.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.05
Специальный инструмент баян:
возникновение и развитие баяна и аккордеона;
основные принципы обучения в классе специального инструмента; посадка и положение корпуса баяниста;
постановка рук; смена движения меха; изучение и освоение клавиатуры баяна (аккордеона);
индивидуальность обучающегося; планирование учебного процесса; организация самостоятельной работы учащегося; методы работы педагога и способы воздействия на обучающегося;
звукоизвлечение и штрихи на баяне; основы аппликатуры;
техническое развитие баяниста, аккордеониста;
работа над музыкальным произведением;
чтение нот с листа, игра по слуху, транспонирование;
игра в ансамблях и оркестре.
знания:
- правила посадки, постановки корпуса при игре на инструменте;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- структуру музыкального инструмента;
- приемы позиции игры и звукоизвлечения;
- принципы и способы движения меха;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- подбирать репертуар;
- работать над формированием звука, над основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- аккомпанировать самодеятельным танцевальным и вокальным произведениям;
- обучать игре на инструменте.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.06
Инструментоведение:

040301 3-2-«Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі»
АП.01
Оркестр класы:
оркестр класын ұйымдастыру; музыкалық аспаптарды орналастыру; халық аспаптар оркестрін құрастыру; оркестр аспаптарын күйіне келтіру; құрылым және дыбыс сапасымен жұмыс істеу; аппликатурамен жұмыс; репертуар таңдау; ансамбльдің дыбыс шығаруын дағдыландыру; әуен есту бақылауын дамыту; аспаптарда орындау тәсілдерін игеру; парақтан нота оқуын дағдыландыру; қолайлы шығармаларды орындау; көре отырып орындау дағдысын игеру және дирижердың талаптарын сақтау; дыбыстың тембр мәнерін шығару; күрделі көлемдегі, ырғақты, жылжымалы екпіндігі, күрделі альтерация белгілеріндегі музыкалық шығармаларды орындау; концерттік орындауға шығармаларды дайындау.
Білімдер:
- оркестр (ансамбль) құрылымын және жинақтауын;
- қазақ халық аспаптар оркестріндегі (ансамбліндегі) орындаушыларын орналастыруын;
- оркестр аспаптарында орындау тәсілдерін;
- оркестр (ансамбль) ұйымдастыру әдістерін;
- аспаптарды топтастыруын, диапазонын, аспаптарды күйіне келтіруін;
- оркестр құрылымын;
- оркестр аспаптарының техникалық мүмкіншіліктерін;
Іскерліктер:
- репертуар таңдауға шығармашылықпен қарауды;
- оркестр аспаптарында шығармаларды орындауды;
- парақтан партитураны оқуды;
- қазақ халық аспаптар оркестрге (ансамбльге) арналған шығармаларды аспаптандыруды;
- орындаушылармен шығармашылық байланыс жасауды;
- оркестрмен (ансамбльмен) дирижерлауды;
- оркестр аспаптарын күйіне келтіруден.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
АП.02
Дирижерлау:
дирижерлік аппаратты қоюы; метрономдау; акцент және штрихтарды көрсету; негізгі нюанстарды дирижерлық қимыл арқылы көрсету тәсілдері; негізгі екпін түрлерінің түсініктемесі; клавирлік шығармалардың фактуралық түрлері; клавир бойынша музыкалық шығармалардың қарапайым түрлерін дирижерлау; музыкалық шығарманың дирижерлық сараптамасы; дирижерлаудағы он қол мен сол қолдың іс-әрекеттері; синкоптар, акценттер; партитура–шығарманы жазудағы ерекше түрі; партитура және клавир бойынша дирижерлау; оркестрдің оқу және концерттік жұмысын жоспарлау; дирижерлық қимылдарын шыңдау; күрделі шығармалармен жүмыс істеу; сүйемелдеуді дирижерлау; жеке орындаушымен жұмыс; репертуар таңдаудың принциптері.
Білімдер:
- оркестрдегі орындаушылардың орналасуын;
- музыкалық шығармалардың құрылымын;
- партитурадағы музыкалық аспаптарды топтастыруды;
- дирижерлық үлгіні;
- көрсету техникасының динамикалық және агогикалық иірімдерін;
- фермата, тыныс алу, цезураларды көрсету техникасын;
- оркестрмен жұмыс істеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- дирижерлық аппаратындағы еркін қозғалыс және пластикалық қимылдарын пайдалануды;
- дирижерлаудағы сол қолдың іс-әрекеттерін;
- концерттік және оқу жұмыстарын жоспарлауды;
- жеке орындаушымен жұмыс істеуді;
- клавир және партитура бойынша музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- дирижерлік сараптауды және партитураны талдауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
АП.03
Негізгі аспап қобыз:
қобызшының отырысы; аспапты орналастырылуы; қолдардың қойылымы; саусақтардың шекте орналасуы; ысқыны ұстау тәсілдері; саусақтардың және қолдың ойнаудағы қимылдарын игеру және үйлестіру; ысқы арқылы дыбысты шығару тәсілдері; позициялармен жұмыс; тембр өзгерту және дыбыс күшін реттеу; гаммалар, этюдтер, арпеджио арқылы орындаушылық техникасын арттыру; дыбыс шығару мәдениетін игеру; динамикалық белгілерің меңгеру; концертмейстер сүйемелдеуімен шығарма орындау; қарапайым әуендерді естіп теру; аспапта ойнауды үйрету әдісі; орындаушылық штрихтарды меңгеру.
Білімдер:
- қобызшының отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптың құрылысын;
- позицияларды қою тәртібін;
- дыбыс шығару тәсілдерін;
- позицияларды ауыстыру тәсілдерін;
- музыкалық шығармаларды орындап үйрену кезеңдері мен әдістерін;
Іскерліктер:
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- тербелмелі орындауды меңгерун дамытуды;
- парақтан нота оқудың және бір тональдіктан екіншісіне ауыстыруды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- аспапта ойнауды үйретуді;
- музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
АП.04
Негізгі аспап домбыра:
домбырашының отырысы: екі қолдың қойылымы; қағыс қағып үйрену; қарапайым штрихтарды меңгеру; позицияларды меңгеру; перне басу, аппликатура; пиццикато тремоло штрихімен позицияларды игеру; төкпе дәстүрінде күй тартып үйрену; бұындар мен кіші сағаны меңгеру; тербеліс әдісі; шертпе дәстүрінде күй тартып үйрену; теріс (квинта) бұраудағы күйлерді орындап үйрену; күйсандық сүйемелдеумен домбырада шығарма орындауды үйрену; күрделі метрлер мен өлшемдердегі шығармаларды орындау; аралас метрлер мен өлшемдердегі шығармаларды орындау; гаммалар және арпеджио арқылы орындаушылық техникасын арттыру; позициядан позицияға ауысудың негізгі әдістері; домбырашының орындаушылық шеберлігін жетілдіру; күй орындаудағы аппликатуралық ерекшеліктері; мелизмдер, форшлаг, трель, мордент, флажолеттер техникасын меңгеру.
Білімдер:
- домбырашының отырысын және екі қолдың қойылымын; - пернелердің орналасу тәртібін;
- позицияларды қою тәртібін;
- дыбыс шығару тәсілдерін;
- позицияларды ауыстыру тәсілдерін;
- шығармалармен жұмыс жасау кезеңдерін;
- негізгі жанр мен орындау дәстүрлерін;
- қазақ халқының музыка өнеріндегі даму кезеңдерін;
- музыкалық шығармаларды үйрену кезеңдері мен әдістерін;
Іскерліктер:
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығармалардың мазмұны мен көркемдік мәнін ашуды;
- аспапта ойнауды үйретуді;
- репертуарды таңдауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығарманы орындауды үйретуді;
- музыкалық шығармалармен өзіндік жұмыс жасауды.
БҚБҚ 2.
БҚ3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.05
Негізгі аспап баян:
баян және аккордеонның шығу, даму тарихы; орындаушының отыруы және денені ұстау қалпы; қол қойылымы; аспаптың дыбыс шығаруы; мехтың ауысуы; аппликатура негіздері; баян клавиатурасын меңгеру; білім алушының дербес ерекшелілігі; оқу үрдісін жоспарлау; білім алушының өзіндік жұмысын ұйымдастыру; оқытушының оқушымен жұмыс істеу әдісі және ықпал жасауы; аспапта орындаушылық штрихтарды меңгеру; орындаушының техникалық мүмкіншіліктерін дамыту; музыкалық шығармалармен жұмыс; парақтан нота оқу және аспапта әуен теру; бір тональдықтан екішісіне ауыстыру; оркестрде (ансамбльде) ойнау.
Білімдер:
- отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптын құрылысын;
Іскерліктер
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- би және вокал шығармаларды сүйемелдеуді;
- аспапта ойнауды үйретуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3. КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.06
Аспаптандыру:

инструментоведение - теоретические основы инструментовки; оркестровые группы современного оркестра казахских народных инструментов; партитура оркестра; группы инструментов; 1 группа домбыры; 2 группа кобыза; 3 группа баяна; 4 духовые и ударные инструменты; 5 фольклорные инструменты.
знания:
- характеристику оркестровых инструментов;
- оркестровую партитуру;
- группы инструментов, диапазоны инструментов;
умения:
- делать переложение произведений;
- играть на фольклорных инструментах;
- делать инструментовку произведения для ансамбля, оркестра.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.07
Инструментовка:
теоретические основы по инструментовке; инструментовка произведения для однородного и смешанного составов; практическая инструментовка; инструментовка для полного состава оркестра казахских народных инструментов; оркестровая полифония; использование ударных инструментов; специфика переложения оркестровых партитур.
знания:
- теоретические основы по инструментовке;
умения:
- инструментировать небольшие произведения для однородного состава;
- инструментировать небольшие произведения для смешанного состава ансамблей;
- инструментировать произведения для ансамбля, оркестра.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.08
Сольфеджио:
вокально-интонационные навыки в одноголосии и двуголосии; ритмическое воспитание слуха; интонирование и определение на слух музыкальных ладов, ступеней, интервалов; сольфеджирование; диктант; слуховой анализ; творческие упражнения.
знания:
- наизусть 8-10 одноголосных, двухголосных распевок,
- наизусть 8-10 одноголосных примеров с транспонированием;
умения:
- сольфеджировать с листа одноголосные, двухголосные примеры;
- интонировать и определять на слух следующие элементы музыкальной речи – лад, ступени лада, интервалы, пройденные аккорды.
- записать нотами одноголосный диктант в форме периода;
- развивать музыкальный слух у участников коллектива;
- сольфеджировать произведения (отрывки).
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.09
Музыкально-теоретический цикл:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора; синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; хроматизм и альтерация; отклонения; модуляция; тональности 1 степени родства; период; семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы;
гармония как одно из средств музыкальной выразительности; полная ладо-функциональная система; соединения главных трезвучий; перемещения трезвучий; гармонизация мелодии; гармонизация баса;
скачки терцовых тонов; кадансовый квартсекстаккорд; виды кадансов; разновидности музыкальных форм.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
- способы транспонирования мелодии;
- правила гармонизации мелодии и баса;
- способы перемещения трезвучий;
- правила голосоведения при скачках терцовых тонов;
- разновидности каденций и правила их применения;
умения:
- строить диатонический и хроматический полутоны;
- группировать длительности в размерах;
- определять интервалы;
- транспонировать мелодию;
- соединять и перемещать главные трезвучия;
- гармонизовать мелодию, бас;
- делать гармонизацию мелодии;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.10
Музыкальная литература и народное творчество:
казахское народное музыкальное творчество;
музыкально-поэтические традиции казахского народа; казахская народно-профессиональная музыкальная классика; казахское народно-профессиональное песенное творчество;
казахская народная инструментальная музыка, ее жанры и представители; музыкальная культура Казахстана; песенная и хоровая музыка Казахстана; оперное искусство; балетная музыка композиторов Казахстана;
симфоническая музыка композиторов Казахстана; кантаты и оратории; инструментальные концерты; камерно-инструментальные произведения композиторов Казахстана; зарубежная музыкальная литература; музыкальная культура XVI, XVIII и ХIХ веков; романтизм в музыке; музыка народов СНГ; этапы развития музыки XX века; музыка республик Средней Азии.
знания:
- основные жанры и традиции устного народного и профессионального музыкального творчества;
- выдающихся представителей казахской народно-профессиональной музыкальной классики;
- основные этапы развития музыкального искусства Казахстана,
- творчество композиторов Казахстана;
- основные жанры профессионального музыкального творчества;
- основные этапы развития музыкального искусства, творчество выдающихся представителей зарубежной музыки;
- творчество выдающихся представителей русской музыки и музыки советского периода;
умения:
- пропагандировать музыкальную культуру;
- делать анализ музыкальных произведений;
- вести воспитательную работу посредством народного творчества и музыкальной литературы;
- пропагандировать музыкальную культуру Казахстана и классику мира.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.11
Класс ансамбля:
группы ансамблей; место инструментов в ансамбле;
созвучие инструментов в ансамбле; баян; работа по техническому развитию исполнителя; группа инструментов домбры; группа инструментов кобыз; полифонические элементы; аранжировка произведений для ансамбля; работа с репертуаром ансамбля.
знания:
- виды ансамблей;
- инструментальный состав ансамбля;
- партитуру ансамбля;
- группы инструментов и их диапазон;
умения:
- делать переложения произведений с клавира на партитуру;
- настраивать инструменты;
- исполнять произведения на фольклорных инструментах;
- аранжировать произведения для ансамбля.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.12
Изучение оркестровых инструментов:
расположение и группировка инструментов в оркестре; домбра и группа домбровых инструментов; группа инструментов кобыз; инструменты группы сырнай; посадка и положение корпуса музыканта; постановка рук; способы звукоизвлечений; приемы игры на оркестровых инструментах; выработка навыков звучания в ансамбле; работа над оркестровыми произведениями.
знания:
- особенности структуры инструмента;
- расположение инструментов в оркестре;
- методику обучения игры на инструментах;
умения:
- обучать игре на оркестровых инструментах;
- играть на оркестровых инструментах;
- настраивать музыкальные инструменты;
- работать над оркестровыми партиями.
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.13
Дополнительный инструмент фортепиано:
основы музыкальной грамоты; клавиатура;
ритм, такт, затакт;
пауза; знаки альтерации;
музыкальные фразы и предложения;
выразительные средства музыки; игра на инструменте; постановка игрового аппарата;
изучение гамм, аккордов, арпеджио; разбор и изучение произведений;
читка с листа; подбор по слуху; интервалы; жанры фортепианной музыки;
обработка и переложение музыкальных произведений для фортепиано; разбор и изучение произведений различных жанров; читка с листа.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- нотную грамоту;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- работать над формированием звука, динамикой;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- использовать инструмент в работе;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.14
История культуры Казахстана:
основные направления отечественной культуры; культура X-XIII вв.; культура Казахстана XIV-XVII вв.; культура Казахстана XVIII-XIX вв.; развитие культуры Казахстана в ХХ веке; современное направление в казахстанской культуре.
знания:
- культуру казахского народа и народов, населяющих Казахстан;
- современные направления в искусстве и культуре;
умения:
- пропагандировать искусство и культуру народов Казахстана;
- использовать культурное наследие казахского народа и народов, населяющих Казахстан по эстетическому воспитанию.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.15
Хороведение:
виды и типы хоров; создание хорового коллектива; состав хора; голосовой состав хора; тесситура; репетиционные упражнения для хора; навыки хорового пения; расположение хора и методы руководства; хоровое занятие; создание хорового коллектива и его творческая деятельность.
знания:
- головой состав хора;
- расположение хора;
- хоровые партии;
умения:
- анализировать хоровые партитуры;
- распрпеделять голоса по партиям;
- хорового исполнения произведений.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
СД.16
Методика работы с самодеятельным оркестром (ансамблем):
исполнительский аппарат и исполнительские средства; постановка исполнительского аппарата при игре на народных инструментах; методика обучения игре на народных инструментах; сущность репетиционного процесса, его основные задачи и организация; общие методы и формы работы с самодеятельным оркестром народных инструментов; оркестрово-ансамблевая подготовка; методика работы с детским самодеятельным оркестром народных инструментов; организационно-творческая работа руководителя оркестра; особенности отбора кандидатов для обучения игре в оркестре; роль и педагогические задачи руководителя самодеятельного коллектива; планирование учебно-воспитательной и художественной работы.
знания:
- виды музыкальных инструментов в оркестре;
- особенности индивидуальной работы с участниками оркестра;
- методику организации и проведения отбора участников оркестра (ансамбля);
- принципы и этапы работы над произведением;
- методику обучения игре на казахских народных инструментах;
- способы достижения звучания оркестра;
- методику работы с детским музыкальным коллективом;
умения:
- планировать и реализовывать учебно-воспитательную и художественную работу;
- вести учебную документацию;
- повышать творческий и исполнительский уровень участников оркестра (ансамбля);
- организовывать и проводить концертные выступления;
- создать и работать с самодеятельным оркестром (ансамблем).
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

аспаптандыру және аспаптанудың теориялық негіздері; қазіргі қазақ халық аспаптар оркестрінің топтары; оркестр партитурасы; аспаптар топтастыруы; 1 - домбыра тобы; 2 - қобыз тобы; 3 - баян тобы; 4-үрмелі және ұрмалы аспаптар тобы; 5 – фольклорлық аспаптар тобы.
Білімдер:
- оркестр аспаптарының мінездемелерін:
- оркестр партитурасын;
- аспаптар топтарын және топтастыруын;
- аспаптардың құрылымын және диапазонын;
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды оркестрге ыңғайландыруды;
- фольклорлық аспаптарда шығармаларды орындауды;
- халық аспаптар оркестрге (ансамбльге) шығармаларды аспаптауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.07
Аспаптану:
аспаптану және аспаптандырудың теориялық негіздері; бірыңғай және аралас құрамды оркестрге шығарманы аспаптау; қазақ халық аспаптар оркестрінің құрамына шығарманы аспаптау; оркестрлік полифония; ұрмалы аспаптарды пайдалану; фольклорлық аспаптарды пайдалану; оркестрлік партитураларды ыңғайландырудың ерекшелілігі.
Білімдер:
- аспаптанудың теориялық негіздері мен ережелерін;
Іскерліктер:
- бірыңғай құрамдағы оркестрге арналған шағын шығармаларды аспаптауды;
- аралас құрамды оркестрге арналған шағын шығармаларды аспаптауды;
- оркестрге (ансамбльге) арналған шығармаларды аспаптауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.08
Сольфеджио:
бір дауысты және екі дауысты вокалдық интонациялық дағдылар; ырғақтық есту қабылетін дамыту; музыкалық ладтарды, сатыларды, интервалдарды есту арқылы анықтау; интонациялдау дауыс ырғағын келтіріп әндету; сольфеджиолау; диктант жазу; ести отырып сараптау; шығармашылық жаттығулар.
Білімдер:
- жатқа бір дауысты және екі дауысты 8-10 жаттығуларды;
- жатқа трансполандырылған бір дауысты және екі дауысты 8-10 ән жаттығуларды;
Іскерліктер:
- парақтан сольфеджиолауды;
- лад, саты, интервал, аккордтарды есту арқылы анықтап интонациялауды;
- бір мезгіл формадағы бір дауысты диктантты нотамен жазуды;
- ұжым мүшелерінің музыкалық есту қабілетін дамытуды;
- шығармаларды, шығармалар үзінділерін сольфеджиолауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
АП.09
Музыкалық-теориялық цикл:
музыкалық дыбыс және нота таңбасы; ырғақ, өлшем, екпін; интервалдар; лад және тональдық; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтардағы аккодтар; хроматизм және альтерация; ауықтау; модуляция; бірінші дәрежедегі туыс тональдік түрі; кезең; жеті сатылық диатоникалық ладтар; транспозиция; мелизмдер; гармония - музыкалық мәнердің бірден бір құралы; толық ладты–функциялық жүйе; негізгі үш дыбыстықтың қосылуы; үш дыбыстың орын ауыстыруы; әуенді гармонизациялау; басты гармонизациялау; терциялық тондардың секіруі; каденсиялық квартсекст аккорд; каданстар түрі; музыкалық түрлердің әр түрлілігі.
Білімдер:
- скрипка, бас кілтіндегі нота жазылуын ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккодтар классификациясын;
- тональдықты анықтау ережесін;
- әуенді транспозициялау әдісін;
- үш дыбыстықтын орын ауыстыру ережесін;
- каденсияның әр түрлілігі және оларды қолдану ережелерін;
- терциялық тондардың дауыстарының секіру ережесін;
Іскерліктер:
- диатоникалық және хроматикалық жарты тондарды құруды;
- ұзақтықтарды өлшемдерге топтастыруды;
- интервалдарды анықтауды;
- әуенді транспозициялауды;
- негізгі үшдыбыстықтарды біріктеу және орын ауыстыруды;
- әуен мен басты гармонизациялауды;
- кезеңдік формаларда музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.10
Музыка әдебиеті және халық шығармашылығы:
қазақ халық музыкалық шығармашылық; қазақ халқының музыкалық поэтикалық салт-дәстүрі; қазақ халықтық кәсіби музыкалық классикасы; қазақ халықтық кәсіби әндер шығармашылығы; қазақ халқының аспаптық музыкасы; қазақ халқының аспаптық музыкасының негізгі жанрлары және өкілдері; Қазақстан музыка мәдениеті; Қазақстандағы ән және хор музыкасы; опера өнері; Қазақстан композиторларының балеттік музыкасы; Қазақстан композиторларының симфониялық музыкасы; контаталар және ораториялар; аспаптық концерттер; Қазақстан композиторларының аспаптық камералық шығармалары; шетел музыка әдебиеті; XVII, XVIII, XIX ғасырлардағы музыка мәдениеті; музыкадағы романтизм; ТМД халықтарының музыкасы; XX ғасырдағы музыканың даму кезеңдері; орта Азия халықтарының музыкасы.
Білімдер:
- ауызша халықтық және кәсіби музыкалық шығармашылықтың негізгі жанрлары мен әдет- ғұрыптарын;
- қазақтың халықтық кәсіби музыкалық классиктерінің атақты тұлғаларын;
- Қазақстан музыкалық өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін;
- Қазақстан композиторларының шығармашылығын;
- кәсіби музыкалық шығармашылығының негізгі жанрларын;
- музыка өнерінің дамуының негізгі кезеңдерін, шетел музыкасының тұлғаларын;
- орыс және кеңес одағы кезеңіндегі музыка өнерінің атақты тұлғаларын;
Іскерліктер:
- лектор рөлінде баяндауды;
- музыка мәдениетін уағыздауды;
- музыкалық шығармаларға сараптама жасауды;
- музыка және халықтық шығармашылығының сүйіспеншілігіне тәрбиелеуді;
- әлем классикасын және Қазақстан музыка мәдениетін насихаттауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.11
Ансамбль классы:
ансамбльдер тобы;
ансамбльдегі аспаптардың орны;
баян; орындаушылардың техникалық дамуының жұмысы;
домбыра тобының аспаптары;
қобыз тобының аспаптары;
фольклорлық аспаптар тобы;
полифониялық элементтер;
ансамбльге арналған шығармаларды аранжировка жасау; ансамбльдің репертуарымен жұмыс жасау.
Білімдер:
- ансамбль түрлерін;
- ансамбльдегі аспаптар құрамын;
- ансамбльге арналған партитураларын;
- аспаптар топтарын және олардың дыбыс ауқымын;
Іскерліктер:
- фольклорлық аспаптарда шығармаларды орындауды;
- ансамбльге арналған шығармаларды өңдеуді;
- аспаптардың кұлақ күйін келтіруді;
- шығарманы клавирден портитураға түсіруді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.12
Оркестр аспаптарын тану:
аспаптардың оркестрде орналасуы және топтасуы; домбыра және домбыра тобының аспаптары; қобыз тобының аспаптары; сырнай тобының аспаптары; орындаушының отыруы және дене қалпы; қол қойылымдары; дыбыс шығару тәсілдері; оркестр аспаптарында ойнау тәсілдері; ансамбль орындаушылығында дыбыс шығаруды дағдыландыру; оркестрге арналған шығармалармен жұмыс жасау.
Білімдер:
- аспаптың құрылым ерекшеліктерін;
- оркестрдегі аспаптардың орналасуын;
- аспаптарда ойнауды үйрету әдісін;
Іскерліктер:
- оркестр аспаптарында ойнауды үйретуді;
- оркестр аспаптарында шығармаларды орындауды;
- аспаптардың күін келтіруді;
- оркестр партияларымен жұмыс жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.13
Қосымша аспап күйсандық:
музыкалық сауаттылықтың негізі; клавиатура; ырғақ; такт; толық емес такт; тыныс алу; альтерациялық белгілер; музыкалық фразалар мен сөйлемдер; музыканың мәнерлеу құралдары; аспапта ойнау; ойнау аппаратының қойылымы; гаммаларды, аккордтарды, арпеджиоларды ойнап үйрену; нотаны парақтан бірден оқу; есту қабілеті арқылы теру; фортепианолық жанрлық музыканы өңдеу және түсіру;
фортепианоға арналған шығармалар; әртүрлі жанрлардағы шығармаларды талдау және үйрену; парақтан бірден оқу.
Білімдер:
- отырғызу ережесін, қол қойылымын;
- нота сауаттылығын;
- музыкалық аспаптың құрылымын;
- ойнау позициясын;
- дыбыс алудың әдіс-тәсілдерін;
- бір позициядан келесі позицияға ауысудың қағидаларын;
- музыкалық шығарманы орындап үйрену кезеңіндегі әдістерін;
Іскерліктер:
- шығарманы орындауды;
- дыбыстың қалыптасуына және динамикаға жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманың түрі, мінез-құлқы, мазмұны бойынша жұмыс жасауды;
- нотаны парақтан бірден оқуды;
- өз жұмысында аспапты қолдануды;
- музыкалық шығарма бойынша өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.14
Қазақстан мәдениет тарихы:
Қазақстан мәдениетінің негізгі бағыттары; X-XIII ғасырларының мәдениеті; XIV-XVII ғасырларының мәдениеті; XVIII-XIX ғасырларының мәдениеті; Қазақстанның XX ғасырдағы мәдениетінің дамуы; қазіргі Қазақстан мәдениеттің бағыттары.
Білімдер:
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтардың мәдениетін;
- мәдениеттің және өнердің қазіргі бағыттарын;
Іскерліктер:
- Қазақстан халықтарының мәдениетін және өнерін насихаттауды;
- қазақ халқының және Қазақстанда мекендеген халықтарының мәдени мұрасын эстетикалық тәрбиесінде пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.15
Хортану:
хор түрлері және типтері; хор ұжымын құру; хор құрамы; хор және оны құрайтын дауыстар; тесситура; хор дайындығындағы жаттығулар; ән айту дағдылары; хордың орналасу тәртібі және оны басқару тәсілдері; хор сабағын жүргізу; хор ұжымын ұйымдастыру және оның шығармашылық іс-әрекеттері.
Білімдер:
- хор және оны құрайтын дауыстарын;
- хордың орналасуын;
Іскерліктер:
- хор партиясын, партитурасын сипаттауды;
- хор құрамын топтауды, дауысқа бөлуді;
- хормен шығармаларды мәнерлеп, көркемдеп орындауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП.01
Көркемөнерпаздар оркестрімен (ансамбльмен) жұмыс істеу әдісі:
орындаушылық аппарат және орындаушылық құралдар, халық аспаптарда ойнап үйрену қойылымы; қазақ халық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесі; дайындық үрдісінің маңызы, оның негізгі мақсаты мен ұйымдастырылуы; қазақ халық аспаптарында көркемөнерпаздар оркестрінің әдістемесі мен жұмыс жасау түрлері; оркестрлік-ансамбльдік дайындық; балалар көркемөнерпаздар халық аспаптар оркестрімен жұмыс істеу әдістемесі; оркестр жетекшісінің шығармашылық-ұйымдастыру жұмысы; оркестрде ойнап-үйренуге қатысушыларды таңдау ерекшеліктері; көркемөнерпаздар ұжымы жетекшісінің педагогикалық міндеттері және ролі; оқу-тәрбиелік және көркемдік жұмысын жоспарлау.
Білімдер:
- оркестрдегі музыкалық аспаптардағы әр түрлі дыбыс пайда болу түрлерін;
- оркестрге қатысушылармен жеке жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушыларды таңдау және ұйымдастыру әдістемесін;
- шығармамен жұмыс жасау кезеңдері мен принциптерін;
- қазақ халық аспаптарда ойнап үйрену әдістемесін;
- негізгі динамикалық нюанстарда оркестрдің ұтымды дыбыс шығару күшіне жету тәсілдерін;
- оркестр мен топтардың екпіндік және ырғақтық ансамбльдігіне жету принциптерін;
- балалар музыкалық ұжымымен жұмыс жасау әдістемесін;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік, көркемдік жұмысты жоспарлау және жүзеге асыруды;
- оқу құжаттарын жүргізуді;
- оркестрге (ансамбльге) қатысушылардың орындаушылық және шығармашылық деңгейін көтеруді;
- концерттік орындаушылықты ұйымдастыру және өткізуді;
- көркемөнерпаздар оркестрін (ансамблін) ұйымдастыру және онымен жұмыс істеуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3 - 3 – «Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства»
СД.01
Рисунок:
законы и принципы изобразительного искусства; материалы, используемые в дисциплине «Рисунок»; линейная (наблюдательная) перспектива; построение и изображение простых геометрических фигур на плоскости; натюрморты, переход к более сложным фигурам;
рисунки растительного и животного мира; светотень, моделировка тоном, воздушная перспектива, переход к изображению построению фигуры человека: черепная коробка, обрубовочная голова, экорше, гипсовая голова; портрет человека; побюстовый портрет; построение полной фигуры человека; работа по рисунку; поиск световой и теневой части; виды графики; оформление и выставление работ.
знания:
- правила построения рисунка;
- законы линейной перспективы;
умения:
- пользоваться основными материалами и средствами изобразительного искусства по дисциплине «Рисунок»;
- компоновать рисунок на формате;
- учить основам изобразительного искусства;
- вести воспитательную работу по привитию художественного вкуса;
- работать по рисунку;
- передавать форму и объем;
- передавать воздушную перспективу.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.02
Живопись:
материалы, используемые в дисциплине «Живопись»: акварель, гуашь, цветные карандаши, цветная пастель, масло и др.; основы цветоведения; хроматические и ахроматические цвета; главные, дополнительные и контрастные цвета; теплые и холодные цвета; гризайль; оптическое и механическое смешение красок; воздушная перспектива; световоздушная среда; этюды овощей и цветов; живопись натюрморта; выполнение копий с картин художников; этюд головы человека; этюд фигуры человека; этюд элементов растений и природы; пленер.
знания:
- основные законы живописи;
- стили и методы изобразительного искусства;
- основы цветоведения;
- законы воздушной и цветовой перспективы;
умения:
- работать живописными материалами;
- решать цветовую гамму композиции;
- учить писать работы;
- создавать работу с натуры, на плэнере, по воображению, по определенной тематике;
- создавать работы в разных жанрах и стилях изобразительного искусства.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.03
Композиция:
законы композиции;
композиция натюрморта на плоскости; композиция пейзажа и тематической картины; изображение интерьера; правила, приемы и средства композиции; разновидности графического искусства; содержание и форма в искусстве; композиционный набросок; метод и стили; содержание и форма; композиция динамичного движения персонажа; статичная композиция; художественный образ; стилизация; абстракция; современные методы изображения художественных образов; композиция натюрморта; плакат; оформление стенгазет, объявлений.
знания:
- законы композиции;
- правила, приемы и средства композиции;
- разновидности графического искусства;
- масштаб в перспективе;
- перспективу геометрических тел;
- жанры изобразительного искусства;
умения:
- анализировать композицию картины;
- делать композиционный набросок;
- пользоваться современными методами изображения художественных образов;
- делать построения перспективы в зеркальных отражениях;
- оформлять рекламные плакаты;
- создавать композиции в разных жанрах и стилях изобразительного искусства.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.04
Народные ремесла:
(Вариант обработки мягкого материала): народны ремесла казахов; работы с шерстью; изготовление изделий из шерсти и шерстяной пряжи; текемет; кииз; мягкая игрушка; изделия из чия и кожи; лоскутная техника; ткачество ворсовое и безворсовое; бисер; батик; макраме; оригами;
(вариант обработки твердого материала): народные ремесла казахов, связанные с обработкой кости, кожи, древесины, металла, керамики;
перевод рисунка на ткань; композиция; выполнение изделия в национальном колорите.
знания:
- технологию обработки шерсти, кожи;
- технологию выполнения изделия с учетом его представления;
- методику обучения изготовления изделия;
- историю ремесел;
- свойства материалов;
- технологию обработки материалов;
- технологию изготовления изделий;
умения:
- рассчитывать потребность материала для изделия;
- переводить рисунок на ткань;
- выполнять эскизы;
- придавать национальный колорит;
- подготовить изделие для выставочного оформления;
- составлять композиции;
- изготовлять бытовые изделия;
- выполнять изделия с национальным колоритом;
- подготовить изделие к выставке.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.05
Народный орнамент: классификация и особенности орнамента; геометрический, растительный, зооморфный, космогонический орнаменты; простые элементы; композиция из простых элементов; композиция орнамента с учетом формы изделия; изготовление макетов предметов декоративно-прикладного искусства с использованием народного орнамента; составление композиции орнамента и декорирование изделий с применением компьютерной техники.
знания:
- историю происхождения орнамента;
- виды, особенности и классификацию орнамента;
- особенности использования орнамента для оформления бытовых предметов;
- физические и химические особенности материалов;
- методику создания орнамента;
- методику и технологию оформления орнамента для оформления изделий;
- методику обучения применения орнамента для оформления изделий;
умения:
- составлять эскизы и рисунки орнаментов;
- оформлять орнаментами бытовые изделия;
- составлять эскизы орнаментов на компьютере;
- составлять эскизы декорирования на компьютере;
- формировать творческие навыки учащихся;
- составлять композиции орнамента;
- применять орнамент в оформлении декоративно-прикладного изделия.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.06
Пластическая анатомия:
пластическая анатомия животных и птиц; пластическая анатомия скелета и мышц туловища, конечностей, головы человека; пластические закономерности строения человеческого тела; основные пропорции головы и тела человека; зарисовка и лепка деталей фигуры человека; зарисовка и лепка фигуры человека в динамической позе.
знания:
- пластическую анатомию скелета и мышц человека и животных;
- основные пластические закономерности строения человеческого тела;
- методы рисования животных и человека;
умения:
- делать наброски и зарисовки животных и человека;
- лепить детали фигуры человека;
- работать с пластическими материалами по лепке фигуры человека с соблюдением закономерностей пластической анатомии.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.07
Мастерство художественной обработки материалов:
(вариант обработки мягкого материала) художественная обработка ткани и пряжи; моделирование и конструирование швейных и трикотажных изделий; отделка изделий; технология изготовления изделий из ткани и пряжи; вышивка;
(вариант обработки твердого материала)конструирование, проектирование и изготовление личного инструмента; станки, приспособления; художественная обработка древесины: резьба (контурная, геометрическая, плоскорельефная, рельефная, ажурная, скульптура); столярная и станочная обработка, токарное дело; художественная обработка металла (чеканка, литье, ковка); слесарная и станочная обработка; соблюдение правил техники безопасности.
знания:
- технологию изготовления и отделки изделий;
- моделирование и конструирование изделий;
- требования к готовым изделиям;
- правила охраны труда;
умения:
- читать чертежи и схемы и работать с ними;
- подбирать сырье для изготовления изделий;
- моделировать и конструировать изделия;
- изготовлять и оформлять изделия декоративно-прикладного искусства;
- соблюдать правила техники безопасности;
- проводить инструктаж по соблюдению правил техники безопасности.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.08
Черчение и перспектива:
сопряжение;
проецирование; назначение сечений, разрезов; сборочные чертежи; сведения о соединениях деталей;
эскиз детали и технический рисунок; строительное черчение и топография, их чтение; понятие о перспективе; виды перспективы;
перспектива точки и прямой на плоскости; масштаб в перспективе; перспектива геометрических тел;
построение теней от предметов в перспективе;
перспектива экстерьера и интерьера; построение перспективы в зеркальных отражениях; метод архитектора.
знания:
- правила оформления чертежей;
- методы проецирования;
- сечения и разрезы;
- перспективу плоской фигуры;
- метод архитектора;
умения:
- читать чертежи;
- пользоваться чертежными инструментами;
- строить перспективу предмета;
- выполнять чертежи;
- строить наглядные изображения.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.09
Материаловедение. Охрана труда:
твердые материалы, их свойства, физико-механические и химические характеристики; лакокрасочные материалы; клеи; материалы растительного и животного происхождения; композитные материалы; пластмассы и полимеры; мягкие материалы, их свойства, физико-механические и химические характеристики; основы безопасности трудовой и производственной санитарии; безопасность труда и производственная санитария в учебных мастерских; пожарная безопасность; проведение инструктажа.
знания:
- физико-механические и химические свойства и характеристику материалов;
- правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
- основы безопасности труда и производственной санитарии;
- виды, средства, меры предупреждения техники безопасности;
умения:
- принимать меры предупреждения травматизма;
- оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме;
- проводить мероприятия по охране труда.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.10
История изобразительного и прикладного искусства:
виды изобразительного искусства: рисунок (графика), живопись, скульптура, архитектура, прикладное искусство; стили и жанры изобразительного искусства; история развития изобразительного и прикладного искусства; направления и периоды развития изобразительного и прикладного искусства; деятели изобразительного искусства Республики Казахстан; основные направления в отечественном изобразительном искусстве; виды прикладного искусства.
знания:
- историю развития изобразительного и прикладного искусства;
- виды изобразительного искусства;
- художников и мастеров прикладного искусства;
умения:
- различать виды и жанры изобразительного искусства;
- анализировать произведения известных мастеров;
- использовать произведения искусства в соответствии с компетенцией;
- пользоваться литературой;
- использовать репродукции.
ПК 3.3.1.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
СД.11
Методика ведения занятий:
инструктаж по соблюдению правил техники безопасности; оборудования, приспособления и инструменты для работы и соблюдение правил безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования; охрана труда; правовая и нормативная база; методика ведения занятий в детском коллективе; методика кружковой работы;
знания:
- методику ведения кружковой работы;
- методы изготовления изделий;
- технологию и обработку художественных материалов;
умения:
- организовать кружковую работу по декоративно-прикладному мастерству;
- развивать творческие способности воспитанников;
- вести кружковые занятия.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

040301 3-3 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі»
АП.01
Сурет:
бейнелеу өнерінің заңдары мен принциптері; «Сурет» пәнінде қолданылатын материалдар; сызықтық (бақылау) перспективасы; жазықтықта геометриялық фигураларды құрастыру және бейнелеу; натюрморт, күрделі фигураларға көшу; өсімдіктер және жануарлар әлемінің суреттері; жарықкөлеңкесі, реңді моделдеу, ауа перспективасы, адам фигурасын құрастыруға, бейнелеуге көшу; бас сүйек қаңқасы, шабылған бас; экорше, гипсті бас; адамның портреті; портрет; адамның толық фигурасын құрастыру; суретпен жұмыс істеу; түсті және көлеңке бөлімдерін іздеу; графика түрлері; жабдықтау, көрмеге шығару жұмыстары
Білімдер:
- суретті құрастырудың ережелерін;
- сызықтық перспективаның заңдылықтарын;
Іскерліктер:
- «Сурет» пәнінен негізгі материалдармен бейнелеу өнерінің құралдарымен пайдалануды;
- форматта суретті бейнелеу өнерінің негіздерін оқытуды;
- көркемдік талғамын дағыландыруда тәрбие жұмысын жүргізуді;
- суретпен жұмыс істеуді;
- пішіні мен көлем жеткізуді;
- кеңестіктік перспективасын жеткізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.02
Көркемсурет:
«Көркемсурет» пәнінде пайдаланатын материалдар: акварель, гуашь, түсті қарандаштар, түсті пастель, май және басқалар; түс жүргізудің негіздері; хроматикалық және ахроматикалық түстер; бастапқы, қосымша және қарама-қарсы түстер; жылы және суық түстер; гризаль; оптикалық және механикалық бояулардың араласуы; кеңістіктік перспективасы; жарық кеңістік перспективасы; жеміс және гүлдер этюдтары; натюрморт; суретшілердің суреттерінің көшірмелерін орындау; адаманың басының этюды; адам бейнесінің этюды; өсімдіктер және табиғат элементтерінің этюдтары; пленер.
Білімдер:
- көркемсуреттің негізгі заңдылықтарын;
- бейнелеу өнерінің стилдерін және әдістерін;
- түс жүргізудің негіздерін;
- кеңестіктік перспективасын жеткізуді;
Іскерліктер:
- көркемсурет материалдарымен жұмыс жасауды;
- композицияның түс гаммасын шешуді;
- көркем жұмыстарды жазуды үйретуді;
- натурадан, пленерден, ойлаудан, белгілі тематикадан жұмыстарды шығарудың;
- бейнелеу өнерінің әртүрлі жанр және стилдерде жұмыстарды шығаруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.03
Композиция:
композиция заңдылықтары; жазықтықтағы натюрморт композициясы; пейзаж және тақырыптық суреттер; интерьерді бейнелеу; композицияның ережелері, тәсілдері, құралдары; графикалық өнерінің түрлері; бейнелеу өнерінің мазмұны мен пішіні; композициялық кескін; тәсілдер және стиль; кейіпкердің динамикалық қозғалысының композициясы; статикалық композиция; көркемдік бейне; стилдеу; абстракция; көркемдік бейнені бейнелеудің қазіргі тәсілдері; натюрморт комопозициясы; плакат; хабарландыру; қабырға газеттерін жабдықтау.
Білімдер:
- композиция заңдылықтарын;
- композицияның ережелері, тәсілдері, құралдарын;
- графикалық өнерінің түрлерін;
- перспективадағы көлемін;
- геометриялық денелердің перспективасын;
- бейнелеу өнерінің жанрларын;
Іскерліктер:
- суреттердің композицияларын сараптауды;
- композициялық кескінді жасауды;
- көркемдік бейнені бейнелеудің қазіргі тәсілдерін пайдалануды;
- адамның айнадағы шағылыстыруын құрастыруды;
- жарналамалық плакаттарды безендендіруді;
- бейнелеу өнерінің әр түрлі жанр және стилдерде композицияны құруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.04
Халық кәсібі:
жұмсақ материалдарды өңдеудің варианты: қазақ халқының қолөнер шеберлігі; жүнмен жұмыс істеу; жүн және тоқымалар арқылы бұйымдар жасау; текемет; киіз; жұмсақ ойыншықтар; шиден және теріден жасалған бұйымдар; құрақ құрау техникасы; түкті және түксіз тоқулар; бисер; батик; макроме; оригами;
қатты материалдарды өңдеудің варианты: сүйек, тері, ағаш, металл, керамиканы өңдеу арқылы жасалатын қазақ халқының қолөнері; суретті матаға түсіру; композиция; ұлттық колоритте орындалған бұйымдар.
Білімдер:
- жүн, тері өңдеудің технологиясын;
- бұйымдарды дайындауды үйретудің тәсілдерін;
- материалдардардың қасиетін;
- материалды өңдеу технологиясын;
- бұйымдарды орындау технологиясын;
Іскерліктер:
- материалдарды бұйымдарды жасауға қажетті мөлшерін есептеуді;
- суретті матаға түсіруді;
- эскиз жасауды;
- ұлттық колориті сақтауды;
- бұйымдарды көрмеге дайындап шығаруды;
- композицияны құрастыруды;
- үй шаруашылығының бұйымдарын жасауды;
- ұлттық колоритте бұйымдарды орындауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.05
Халық ою-өрнегі:
ою-өрнектің классификациясы және ерекшеліктері; геометриялық өсімдік, жанауартектес, космогониялық ою-өрнектер; қарапайым элементтер; қарапайым элементтерден жасалған компоозиция; бұйымдардың пішінін ескерілген ою-өрнек композициясы; халық ою-өрнегін пайдаланып, әсемдік қолданбалы бұйымдардың үлгісін орындау; компьютер техникасын пайдаланып ою-өрнек композициясын құру.
Білімдер:
- ою-өрнектің пайда болу тарихын;
- ою-өрнектің түрлерін, ерекшеліктерін және классификациясын;
- үй шаруашылығындағы бұйымдарда ою-өрнекті пайдалануды;
- материалдың физикалық және химиялық ерекшеліктерін;
- ою-өрнекті орындаудың әдістерін;
- бұйымдарды жабдықтауда ою-өрнектің әдісі және жабдықтау технологиясын;
- бұйымдарды жабдықтаудағы ою-өрнекті қолдануды;
Іскерліктер:
- ою-өрнектің эскизін және суретті құруды;
- үй шарауашылық бұйымдары ою-өрнекпен жабдықтауды;
- компьютерде ою-өрнектің эскизін құруды;
- компьютерде декорациялау эскиздерін құрастыруды;
- оқушылардың шығармашылық дағдыларын қалыптастыруды;
- ою-өрнек композициясын құрудағы;
- қолөнер бұйымдарын безендендіруде ою-өрнекті пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.06
Пластикалық анатомия:
жан-жануарлардың және құстардың пластикалық анатомиясы; қаңқаның, дене бұлшық еттерінің, аяқ-қолдардың, адам басының пластикалық анатомиясы; адам дене құрлысының пластикалық заңдылықтары; адам басы және денесінің негізгі пропорциялары; адам бейнесінің бөлшектерін суреттеу және жасау; адам бейнесін қозғалыс күйінде суреттеу және жасау.
Білімдер:
- адамның және жануарлардың қаңқасының, бұлшық еттерінің пластикалық анатомиясын;
- адам денесінің құрылуының негізгі пластикалық заңдылықтарын;
- жануарлар мен адамдарды суреттеудің әдістерін;
Іскерліктер:
- жануарлардың, адамдардың кескінін және суреттін жасауды;
- адам денесінің бөлшектерін жасауды;
- адам бейнесін жасауды;
пластикалық анатомияның заңдылықтарын сақтай отырып, адам бейнесін жасауда пластикалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.07
Материалды көркемдеп өңдеу шеберлігі:
жұмсақ материалды өңдеу варианты: мата және тоқыманың көркемдік өңдеуі; тігін және тоқма бұйымдарын моделдеу және конструкциялау; бұйымдарды өңдеу; мата және тоқымадан жасалған бұйымдарын шығару технологиясы; кестелеу;
қатты заттарды өңдеу варианты: жеке құралдарды конструкциялау, жобалау және жасау; станоктар және құралдар; ағаштарды көркемдік жағынан өңдеу: кесу (контурлық, геометриялық, жазық рельефтік, рельефтік, селдір, мүсін); ағаш шеберлігі және ағаш станогында өңдеу; токар ісі; металды көркемдеп өңдеу; (нақыш, құю, соққылау) слесарлық станокта өңдеу; техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Білімдер:
- бұйымдарды дайындау және өңдеу технологиясын;
- бұйымдарды моделдеу және конструкциялауды;
- дайын бұйымдарға койылатын талаптарды;
- еңбек қауіпсіздігінің ережелерін;
Іскерліктер:
- сызу, үлгілерді оқуды және жұмыс істеуді;
- бұйымдарды дайындауға шикі заттарды таңдап алуды;
- қолданбалы өнер бұйымдарын жасаудан және жабдықтауды;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтаудан;
- қауіпсіздік ережелерін сақтауға нұсқаулар беруді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.08
Сызу және перспектива:
түйіндестіру; проекциялау; тіліктің, қиманың міндеттемелері; құрама сызбалары; бөлшектердің бірігу туралы мағлұмат; бөлшектер эскизі және техникалық сурет; құрылыс сызуы және топография, оларды танып оқу; перспектива туралы түсінік; перспектива түрлері; нүкте мен тік сызудың жазықтықтағы перспективасы; перспективадағы масштаб; геометриялық денелердің перспективасы; жазықтағы денелерден түскен көлеңкені тұрғызу; экстерьердің және интерьердің перспективасы; айна шағылысуындағы перспективаны тұрғызу; архитектор әдісі.
Білімдер:
- сызудың ережелерін;
- проеция әдістерін;
- тіліктің, қиманың міндеттемелерін;
- жалпақ бейненің перспективасын;
- архитектор әдісін;
Іскерліктер:
- сызуларды оқуды;
- сызу құралдарымен пайдалануды;
- әр түрлі заттың перспективасын құруды;
- сызуларды орындады;
- көрнекті бейнені құрылуды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.09
Заттану және өмір қауіпсіздендіру:
(қатты заттарды өңдеу варианты) қатты материалдар, олардың қасиеттері, физикалық-химиялық мінездемелері; лак-сыр материалдар; желім; өсімдіктерден және жануарлық шығарылған заттар; құрамды заттар; пластмасс және полимерлер; өндірістік және еңбек санитариясының негіздері; оқу шеберханалардағы еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитариясы; өрт қауіпсіздігі; ережелермен таныстыру.
Білімдер:
- заттардың қасиеттерін, физикалық-химиялық мінездемелерін;
- құрал-жабдықтар, саймандардармен жұмыс жасаудағы қауіпсіз ережелерін сақтауды;
- еңбек және өндірістік санитариясының негіздерін;
- өмір қауіпсіздігін сақтандыру түрлері, құралдары, қолдану шараларын;
Іскерліктер:
- зақымдықтан сақтандыру шараларын пайдалануды;
- өндірістік жарақат алғандағы жәрдем көмек беруді;
- өмір қауіпсіздігіне байланысты шараларды өткізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.10
Бейнелеу және колөнерінің тарихы:
Бейнелеу өнерінің түрлері: сурет (графика), көркемсурет (живопись), мүсін, сәулет, қолөнер шеберлігі; бейнелеу өнеріндегі жанрлар мен мәнерлер; бейнелеу өнерінің және колөнер шеберлігінің даму тарихы; бейнелеу өнерінің даму тарихындағы бағыттары мен кезеңдері; Қазақстан Республикасының бейнелеу өнері тарихындағы ұлы тұлғалар; ұлттық суретшілердің шығармаларындағы негізгі бағыттар; колөнер шеберлігінің түрлері.
Білімдер:
- бейнелеу және қолөнерінің даму тарихын;
- бейнелеу өнер түрлерін;
- бейнелеу өнер саласындағы суретшілерді және қолөнер шеберлерін;
Іскерліктер:
- бейнелеу өнер түрлері мен жанрларын ажыратуды;
- атақты суретшілердің жұмыстарына сараптама жасауды;
- шығармаларды өз құзырлығына қолдануды;
- әдебиеттермен жұмыс істеуді;
- репродукцияларды қолдануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП.11
Сабақ беру әдісі:
жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау; қауіпсіздік ережелерін сақтаудағы жұмыс жасаудағы жабдықтар, құрал, саймандар; құрал жабдықтармен қамтамасыздандыру және техникалық көмек көрсету; еңбек қауіпсіздендіру жолдары; құқықтық және нормативтік база; балалар ұжымында сабақ жүргізу әдісі; үйірме жұмысын жүргізу әдісі.
Білімдер:
- үйірме жұмысын жүргізу әдісін;
- бұйымдарды жасау әдісін;
Іскерліктер:
- әсемдік қолданбалы шеберлік үйірмесін ұйымдастыруды;
- тәрбиеленушілердің шығармашылық қабілеттерін дамытуды;
- үйірме жұмысын жүргізуді;
- материалдарды көркемдеп өңдеуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3-4 – «Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива»
СД.01
Специальный инструмент баян:
возникновение и история развития баяна и аккордеона;
основные принципы обучения в классе специального инструмента; посадка и положение корпуса баяниста;
постановка рук, смена движения меха; изучение и освоение клавиатуры баяна (аккордеона);
индивидуальность обучающегося; планирование учебного процесса; организация самостоятельной работы учащегося; методы работы педагога с обучающимся;
звукоизвлечение и штрихи на баяне; основы аппликатуры;
техническое развитие баяниста, аккордеониста;
работа над музыкальным произведением;
чтение нот с листа, игра по слуху, транспонирование;
игра в ансамблях и оркестре.
знания:
- правила посадки, постановки корпуса при игре на инструменте;
- нотную грамоту;
- основные жанры и традиции народного и профессионально-музыкального творчества;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции и приемы игры, звукоизвлечения;
- принципы и способы движения меха;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- подбирать репертуар;
- работать над формированием звука, основными динамическими оттенками;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- аккомпанировать самодеятельным танцевальным и вокальным произведениям;
- обучать игре на инструменте.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.02
Концертмейстерский класс:
специфика предмета, его цели и задачи; требования, предъявляемые к деятельности концертмейстера; основные исполнительские средства; специфика аккомпанемента вокальных и инструментальных произведений; виды фактуры разнообразных аккомпанементов; особенности подбора аккомпанемента к мелодии; варианты упрощения аккомпанемента; усложнение аккомпанемента (подголосками, двухголосием, аккордами); использование различных ритмических групп в аккомпанементе; самостоятельные творческие и импровизационные навыки.
знания:
- основные требования к работе концертмейстера;
- типы музыкального сопровождения и особенности их исполнения;
- особенности работы с голосом и с инструментом;
- виды простых фактурных аккомпанементов;
умения:
- гармонизовать мелодическую линию;
- облегчать и сокращать нотный текст аккомпанемента;
- усложнять аккомпанемент;
- транспонировать и делать переложение;
- гармонизовать мелодическую линию по буквенному варианту;
- читать с листа;
- подбирать аккомпанемент к мелодии;
- импровизировать и аккомпанировать.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.03
Основы дирижирования:
постановка дирижерского аппарат;
метрономирование;
показ акцентов и штрихов; основные нюансы; способы их выражения в жесте дирижера; понятие об основных видах темпа; типы фактур клавирных произведений; дирижирование музыкальных произведений простых форм; дирижерский анализ музыкального произведения; функции левой и правой рук;
синкопы; акценты; партитура как особый вид записи произведения;
дирижерский анализ музыкального произведения; работа над выразительностью жеста; работа над крупной формой; дирижирование аккомпанемента; работа с солистом; принципы подбора репертуара; планирование учебно-воспитательной и концертной работы.
знания:
- нотную грамоту;
- расположение исполнителей;
- структуру музыкального произведения;
- дирижерские сетки;
- технику показа динамических и агагических оттенков;
- технику показа фермат, пауз, цезур;
- методику работы с детским коллективом;
умения:
- правильно пользоваться дирижерским аппаратом со свободной координацией, пластичностью движений;
- пользоваться левой рукой как вспомогательным средством при дирижировании;
- работать с солистом;
- планировать учебно-воспитательную и концертную работу;
- дирижировать музыкальные произведения;
- делать дирижерский анализ и разбор партитуры.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.04
Хоровой класс:
организация хорового класса; распределение по партиям; певческая установка; певческое дыхание; звукообразование; диапазоны партий; дикция; совершенствование навыков ансамблевого исполнения; динамическое и ритмическое соотношение звучаний; работа над штрихами, строем, качеством звука, звуковедением; развитие слухового контроля; приобретение навыков чтения хоровых партитур; подбор репертуара.
знания:
- расположение голосов по партиям;
- певческое дыхание;
- звукообразование, диапазоны партий, дикцию;
умения:
- организовать хоровой класс;
- работать над штрихами, строем, качеством звука, звуковедением;
- работать над динамикой и ритмикой произведения;
- подбирать репертуар;
- создать хоровой коллектив;
- работать с хоровым коллективом;
- давать концертные выступления.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.05
Постановка голоса:
певческое дыхание; резонаторы голосового аппарата; атака звука; дикция и артикуляция; сглаживание регистров и развитие диапазона; округление звука; развитие подвижности голоса.
знания:
- физиологические особенности постановки детского голосового аппарата;
- строение голосового аппарата;
- методы работы над певческим дыханием и звукообразованием;
умения:
- учить исполнять детские музыкальные произведения;
- делать правильную постановку детского голосового аппарата.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.06
Музыкально-теоретический цикл:
музыкальный звук и нотное письмо; ритм; метр; темп; интервалы; лад и тональность; аккорды; интервалы на ступенях мажора и минора; синтаксис музыкальной речи; мелодия; аккорды в мажорных и минорных ладах; хроматизм и альтерация; отклонения; модуляция; тональности 1 степени родства; период; семиступенные диатонические лады;
транспозиция; мелизмы;
гармония как одно из средств музыкальной выразительности; полная ладо-функциональная система; соединения главных трезвучий; перемещения трезвучий; гармонизация мелодии; гармонизация баса;
скачки терцовых тонов; кадансовый квартсекстаккорд; виды кадансов; разновидности музыкальных форм.
знания:
- нотную запись в скрипичном и басовом ключе, виды ритмического деления;
- классификацию интервалов, ладов, аккордов;
- правила определения тональности;
- способы транспонирования мелодии;
- правила гармонизации мелодии и баса;
- способы перемещения трезвучий;
- правила голосоведения при скачках терцовых тонов;
- разновидности каденций и правила их применения;
умения:
- строить диатонический и хроматический полутоны;
- группировать длительности в размерах;
- определять интервалы;
- транспонировать мелодию;
- соединять и перемещать главные трезвучия;
- гармонизовать мелодию, бас;
- гармонизировать мелодии;
- анализировать музыкальные произведения.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.07
Сольфеджио:
вокально-интонационные навыки в одноголосии и двуголосии; ритмическое воспитание слуха; интонирование и определение на слух музыкальных ладов, ступеней, интервалов; сольфеджирование; диктант; слуховой анализ; творческие упражнения.
знания:
- наизусть 8-10 одноголосных, двухголосных распевок,
- наизусть 8-10 одноголосных примеров с транспонированием;
умения:
- сольфеджировать с листа одноголосные, двухголосные примеры;
- интонировать и определять на слух следующие элементы музыкальной речи – лад, ступени лада, интервалы, пройденные аккорды;
- записать нотами одноголосный диктант в форме периода;
- развивать музыкальный слух у детей;
- сольфеджировать.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.08
Народное музыкальное творчество и музыкальная литература:
зарубежная музыкальная литература; возникновение и развитие оперы; романтизм в музыке; казахское музыкальное народное творчество; традиционная музыкальная культура; песенная культура казахского народа; народно-профессиональные певцы, композиторы; инструментальная культура казахского народа; детская хоровая музыкальная литература; детская инструментальная и танцевальная музыкальная литература; современное музыкальное искусство Казахстана.
знания:
- основные этапы развития зарубежной музыкальной литературы;
- основные этапы развития музыкального искусства Казахстана;
- творчество композиторов Казахстана;
- основные жанры профессионального музыкального творчества;
- детскую инструментальную хоровую, танцевальную музыкальную литературу;
умения:
- делать анализ музыкальных произведений;
- пропагандировать детскую музыкальную и танцевальную культуру;
- вести воспитательную работу в детском коллективе.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.09
Ритмика с основами хореографии:
учет возрастных и индивидуальных особенностей детского коллектива; основы музыкально-ритмической и хореографической подготовки; построение и перестроение; виды ходьбы, бега, подскоков, прыжков; основы классического, народного и современных танцев; выразительные средства хореографии; рисунок танца и хореографический текст; хореографическое оформление детских музыкальных произведений.
знания:
- детскую психологию;
- основы классического, народного и современных танцев;
- виды ходьбы, бега, подскоков, прыжков;
умения:
- построить рисунок танца и хореографический текст;
- использовать выразительные средства хореографии;
- делать хореографическое оформление детских музыкальных праздников;
- делать постановки детских танцев;
- вести воспитательную работу в детском коллективе.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.10
Сценическая речь:
техника речи, ее значение; дикция; упражнения на дикцию; основные качества голоса; комплекс упражнений для постановки речевого голоса; физиологическое и фонационное дыхание; методы работы над дыханием; искусство художественного чтения литературной композиции; редактирование текста; логическое ударение; художественное воплощение композиции.
знания:
- технику речи;
- физиологические и фонационные особенности голоса и дыхания;
- методы работы над произведением;
умения:
- работать над постановкой дыхания и голоса;
- анализировать текст;
- создавать художественный образ произведения;
- работать над сценическим произведением;
- создавать художественный образ.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.11
Хоровая аранжировка:
краткий анализ музыкального произведения; особенности хорового изложения для детского коллектива; приемы хорового письма; особенности сопровождения; способы переложения партитур; облегчение фактуры, тесситуры; транспонирование партитуры; свободная обработка народной песни.
знания:
- особенности хорового изложения для детского коллектива;
- приемы хорового письма;
- особенности сопровождения;
умения:
- делать краткий анализ музыкального произведения;
- делать обработку народной песни;
- делать переложения партитур для детского коллектива;
- делать обработку произведения для детского хора.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.12
Методика работы с хоровым коллективом:
хоровое пение как древнейшее искусство; история развития хорового пения в Казахстане и странах зарубежья; профессиональное любительское творчество; типы и виды хоров; расположение хорового коллектива; характеристика певческих голосов; организационные принципы управления хором; особенности работы с академическим, народным, детским хором; распевание и принципы подбора вокальных упражнений; методы работы над хоровым произведением; анализ партитуры; особенности вокально-хоровой работы.
знания:
- типы и виды хоров;
- расположение хорового коллектива;
- характеристику певческих голосов;
- организационные принципы управления хором;
- методы работы над хоровым произведением;
- особенности вокально-хоровой работы;
умения:
- анализировать партитуры;
- подбирать репертуар для детского коллектива;
- организовывать выступления хорового коллектива;
- работать с академическим, народным, детским хором;
- делать правильную постановку детских голосов.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
СД.13
Методика музыкального воспитания:
возрастные особенности музыкального развития ребенка; содержание музыкальной деятельности в дошкольных учреждениях и в школьной программе; виды музыкальной деятельности; методика проведения музыкального занятия и урока музыки; обзор современных направлений массового музыкального воспитания; планирование работы по музыкальному воспитанию; типы и структура традиционных и нестандартных уроков; формы и виды внеклассной музыкальной работы.
знания:
- возрастные особенности развития ребенка в процессе музыкального воспитания;
- виды музыкальной деятельности;
- методику проведения музыкального занятия и урока музыки;
умения:
- организовать детский музыкальный коллектив;
- подбирать репертуар для детского музыкального коллектива;
- пропагандировать детское музыкальное творчество;
- вести учебно-воспитательную работу;
- соблюдать принципы воспитания.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

040301 3-4 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі»
АП.01
Негізгі аспап баян:
баян және аккордеонның шығу, даму тарихы; орындаушының отыруы және денені ұстау қалпы; қол қойылымы; аспаптың дыбыс шығаруы; мехтың ауысуы; аппликатура негіздері; баян клавиатурасын меңгеру; білім алушының дербес ерекшелілігі; оқу үрдісін жоспарлау; білім алушының өзіндік жұмысын ұйымдастыру; оқытушының оқушымен жұмыс істеу әдісі және ықпал жасауы; аспапта орындаушылық штрихтарды меңгеру; орындаушының техникалық мүмкіншіліктерін дамыту; музыкалық шығармалармен жұмыс; парақтан нота оқу және аспапта әуен теру; бір тональдықтан екішісіне ауыстыру; оркестрде (ансамбльде) ойнау.
Білімдер:
- отырысын және қолдардың қойылымын;
- аспаптын құрылысын;
Іскерліктер:
- репертуарды таңдауды;
- негізгі динамикалық белгілермен жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманы орындауды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- би және вокал шығармаларды сүйемелдеуді;
- аспапта ойнауды үйретуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.02
Концертмейстер класы:
пән ерекшелігі, оның мақсаты мен міндеті; концертмейстер іс-әрекетіне қойылатын талаптар; негізгі орындаушы құралдар; вокалдық және аспаптық шығармалар сүйемелдеу ерекшелігі; әр түрлі сүйемелдеу фактура түрлері; сазға сүйемелдеуді теріп алу ерекшелігі; сүйемелдеуді жеңілдету нұсқалары; сүйемелдеуді күрделендіруі (төменгі дауыспен, екі дауыспен аккордтар); сүйемелдеуге әр түрлі ритмикалық топтарды іске асыру; дербес шығармашылық және суырып салма дағдылар.
Білімдер:
- концертмейстер іс-әрекетіне қойылатын талаптарды;
- музыкалық сүйемелдеу түрлері мен оның орындау ерекшеліктерін;
- аспаппен және дауыспен жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- жанр мен нысандар құрылымдарын;
- қарапайым фактуралық сүйемелдеу түрлерін;
Іскерліктер:
- саздық саланы үйлестіруді;
- сүйемелдеу ноталық мәтінді жеңілдетуді және қысқартуды;
- сүйемелдеуді күрделендіруді;
- транспонирлеуді және аспаптауды;
- әріптік нұсқа бойынша саздық саланы үйлестіруді;
- парақтан оқуды;
- сүйемелдеуді сазға теріп алуды;
- суырып салма және сүйемелдеуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.03
Дирижерлау негіздері:
дирижерлік аппаратты қоюы; метрономдау; акцент және штрихтарды көрсету; негізгі нюанстарды дирижерлық қимыл арқылы көрсету тәсілдері; негізгі екпін түрлерінің түсініктемесі; клавирлік шығармалардың фактуралық түрлері; клавир бойынша музыкалық шығармалардың қарапайым түрлерін дирижерлау; музыкалық шығарманың дирижерлық сараптамасы; дирижерлаудағы он қол мен сол қолдың іс-әрекеттері; синкоптар, акценттер; партитура–шығарманы жазудағы ерекше түрі; партитура және клавир бойынша дирижерлау; оркестрдің оқу және концерттік жұмысын жоспарлау; дирижерлық қимылдарын шыңдау; күрделі шығармалармен жүмыс істеу; сүйемелдеуді дирижерлау; жеке орындаушымен жұмыс; репертуар таңдаудың принциптері; оқу-тәрбие жұмысын және концерттерді жоспарлау.
Білімдер:
- саз дәрісін;
- хор орындаушылардың орналасуын;
- музыкалық шығармалардың құрылымын;
- дирижерлық үлгіні;
- көрсету техникасының динамикалық және агогикалық иірімдерін;
- балалар ұжымымен, хор ұжымымен жұмыс істеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- дирижерлық аппаратындағы еркін қозғалыс және пластикалық қимылдарын пайдалануды;
- дирижерлаудағы сол қолдың көмектесу іс- әрекеттерін;
- концерттік және оқу жұмыстарын жоспарлауды;
- жеке орындаушымен жұмыс істеуді;
- клавир және партитура бойынша музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- дирижерлік сараптауды және партитураны талдауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.04
Хор класы:
хор класын ұйымдастыру; партия бойынша үйлестіру; ән дауысының қойылымы; ән салудағы тыныс алуы; дыбыс жасау; партия көлемі (диапазоны); дикция; ансамблдік орындау дағдыларын жетілдіру; динамикалық және ритмикалық арақатынас дыбысталуы; дыбыстану, дыбыс сапасы, саппен, реңкімен жұмыс; естіп бақылауды дамыту; хор партитураларын оқу дағдыларды қалыптастыру; хор репертуарын құрастыру.
Білімдер:
- партия бойынша үйлестіруді;
- ән салудағы тыныс алуды;
- дыбыс жасау, партия диапазонын, дикцияның қалпын;
Іскерліктер:
- хор класын ұйымдастыруды;
- дыбыстану, дыбыс сапасын, саппен, реңкімен жұмыс істеуді;
- шығарманың динамика және ритмикасымен жұмыс істеуді;
- репертуар құрастыруды;
- хор ұжымын құрастыруды;
- хор ұжыммен жұмыс жасауды;
- концерттік орындауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.05
Дауыс қою:
ән салудағы тыныс алысы; дауыстық аппараттың резонаторлары; дыбыс шабуылы; дикция және артикуляция; регистрларды тегістеу және диапазонды дамыту; дыбысты сүйірлендіру; дауыс қозғалмалылығын дамыту.
Білімдер:
- бала дауыс аппаратының қойыудағы физиологиялық ерекшелігін;
- дауыстық аппараттың құрылымын;
- дыбыс жасам және ән салу жұмыс әдістерін;
Іскерліктер:
- балалар музыкалық шығармаларын орындауды үйретуді;
- балалар дауыс аппаратын дұрыс қойылымын жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.06
Музыкалық-теориялық цикл:
музыкалық дыбыс және нота таңбасы; ырғақ, өлшем, екпін; интервалдар; лад және тональдық; аккордтар; мажор және минор сатыларындағы интервалдар; музыкалық тілдегі синтаксис; әуен; мажорлық және минорлық ладтардағы аккодтар; хроматизм және альтерация; ауықтау; модуляция; бірінші дәрежедегі туыс тональдік түрі; кезең; жеті сатылық диатоникалық ладтар; транспозиция; мелизмдер; гармония - музыкалық мәнердің бірден бір құралы; толық ладты–функциялық жүйе; негізгі үш дыбыстықтың қосылуы; үш дыбыстың орын ауыстыруы; әуенді гармонизациялау; басты гармонизациялау; терциялық тондардың секіруі; каденсиялық квартсекст аккорд; каданстар түрі; музыкалық түрлердің әр түрлілігі.
Білімдер:
- скрипка, бас кілтіндегі нота жазылуын ырғақтық бөліну түрлерін;
- интервал, лад, аккодтар классификациясын;
- тональдықты анықтау ережесін;
- әуенді транспозициялау әдісін;
- үш дыбыстықтың орын ауыстыру ережесін;
- каденсияның әр түрлілігі және оларды қолдану ережелерін;
- терциялық тондардың дауыстарының секіру ережесін;
Іскерліктер:
- диатоникалық және хроматикалық жарты тондарды құруды;
- ұзақтықтарды өлшемдерге топтастыруды;
- интервалдарды анықтауды;
- әуенді транспозициялауды;
- негізгі үшдыбыстықтарды біріктеу және орын ауыстыруды;
- әуен мен басты гармонизациялауды;
- кезеңдік формаларда музыкалық шығармаларды сараптауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.07
Сольфеджио:
бір дауысты және екі дауысты вокалдық интонациялық дағдылар; ырғақтық есту қабілетін дамыту; музыкалық ладтарды, сатыларды, интервалдарды есту арқылы анықтау; интонациялдау дауыс ырғағын келтіріп әндету; сольфеджиолау; диктант жазу; естий отырып сараптау; шығармашылық жаттығулар.
Білімдер:
- жатқа бір дауысты және екі дауысты 8-10 жаттығуларды;
- жатқа трансполандырылған бір дауысты және екі дауысты 8-10 ән жаттығуларды;
Іскерліктер:
- парақтан сольфеджиолауды;
- лад, саты, интервал, аккордтарды есту арқылы анықтап интонациялауды;
- бір мезгіл формадағы бір дауысты диктантты нотамен жазуды;
- ұжым мүшелерінің музыкалық есту қабілетін дамытуды;
- шығармаларды, шығармалар үзінділерін сольфеджиолауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.08
Музыка әдебиеті және халық шығармашылығы:
музыкалық шетел әдебиеті; операның пайда болуы және дамуы; музыка өнеріндегі романтизм; қазақ халқының музыкалық шығармашылығы; дәстүрлі музыкалық мәдениет; қазақ халқының ән мәдениеті; халық-кәсіби әншілер, композиторлар; қазақ халқының аспаптық мәдениеті; балалар хор музыкалық әдебиеті; балалар аспаптық және би музыкалық әдебиет; Қазақстандағы қазіргі музыкалық өнер.
Білімдер:
- музыкалық шетел әдебиет дамуының негізгі кезеңдерін;
- Қазақстандағы музыкалық өнер дамуының негізгі кезеңдерін;
- Қазақстан композиторларының шығармашылығын;
-кәсіби музыкалық шығармашылықтың негізгі жанрларын;
- балалар аспаптық хор, би музыкалық әдебиетін;
Іскерліктер:
- лектор ретінде болуды;
- музыкалық шығармаларды сараптауды;
- балалар музыкалық және би мәдениетін насихаттауды;
- балалар ұжымында тәрбие жұмысын жүргізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.09
Хореография негізі мен ритмика:
балалар ұжымының жас және дербес ерекшеліктерін ескеру; музыкалық-ритмикалық және хореографиялық дайындық негіздері; құрылым және қайта жасау; жүгіру, секіру, жүру түрлері; классикалық, халықтық және қазіргі заман билерінің негіздері; хореографиядағы мәнерлі құралдар; би суреті және хореографиялық мәтін; балалар музыкалық шығармаларды би арқылы безендендіру.
Білімдер:
- балалар психологиясын;
- классикалық, халықтық және қазіргі заман билер негіздерін;
- жүгіру, секіру, жүру түрлерін;
Іскерліктер:
- хореографиялық мәтін мен би суретін құрастыруды;
- хореография мәнерлі құралдарын пайдалануды;
- балалардың музыкалық мерекелерін хореографиялық безендіруін жасауды;
- балалар биінің қойылымын қоюды;
- балалармен тәрбиелік жұмыстарды жүргізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.10
Сахналық сөйлеу мәнері:
сөйлеу техникасы, оның маңыздылығы; дикция, дикцияға жаттығу; дауыстың негізгі сапасы; дауыстың сөйлеу қойылымына арналған жаттығулар кешені; физиологиялық және фонациялық тыныс алу; тыныс алуды қалыптастыратын жұмыс әдістері; әдеби композициясын көркемдеп оқу өнері; мәтінді түзету; логикалық екпін; әдеби композицияны көркемдік жүзінде іске асыру.
Білімдер:
- сөйлеу техникасын;
- дауыстың және тыныс алудың физиологиялық және фонациялық ерекшеліктерін;
- шығармалармен жұмыс істеу әдістерін;
Іскерліктер:
- дауыс және тыныс алу қойылымдарымен жұмыс істеуді;
- мәтін саралауды;
- шығарманың көркемдік бейнесін шығаруын;
- сахна шығармамен жұмыс жасауды, көркемдік бейнесін шығаруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.11
Хордың аранжировкасы:
музыкалық шығармаға шағын саралау; балалар ұжымы үшін хордық мазмұндама ерекшелігі; хордың хатын қабылдау; сүйемелдеу ерекшелігі; партитураны ауыстырып салу тәсілі; тесситуралар және фактураларды жеңілдету; партитураны транспонирлеу; халықтық әндерді еркін өңдеу;
Білімдер:
- балалар ұжымы үшін хордық мазмұндама ерекшелігін;
- хордық хаттар тәсілдерін;
- сүйемелдеу ерекшелігін;
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаға шағын талдау жасауды;
- партитураны транспонирлеуді;
- халықтық әндерге өңдеу жасауды;
- балалар ұжымы үшін партитураны өңдеуді;
- балалар хоры үшін шығарма өңдеуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.12
Көркемөнерпаз балалар ұжымымен жұмыс істеу әдісі:
хордың ән салуы - ежелгі өнер; шет елдерде және Қазақстанда хордың ән салу тарихының дамуы; кәсіптік, әуесқойлық шығармашылық; хордың типтері және түрлері; хор ұжымының орналасуы; ән салу дауыстардың сипаттамасы; хор басқарудың ұйымдастыру міндеттері;
академиялық, халықтық және балалар хорларымен жұмыс істеу ерекшеліктері; ән салудың жаттықтыруы және вокалдық жаттығулардың таңдауының принциптері; хорға арналған шығармалармен жұмыс істеу әдістері; партитураны сараптау; вокалдық-хордық жұмыстардың ерекшеліктері.
Білімдер:
- хор типтері мен түрлерін;
- хор ұжымының орналастыруын;
- ән салу дауыстардың сипаттамасын;
- хор басқарудың ұйымдастыру міндеттерін;
- хорға арналған шығармалармен жұмыс істеу әдістерін;
- вокалдық-хордық жұмыстардың ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- партитураны сараптауды;
- балалар хор ұжымына репертуарды құрастыруды;
- хор ұжымның концертін ұйымдастыруды;
- академиялық, халықтық және балалар хорларымен жұмыс істеуді;
- балалардың дауысын қоюды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП.13
Музыкалық тәрбиенің әдісі:
баланың музыкалық дамуындағы жастық ерекшеліктері; мектеп бағдарламасындағы және мектепке дейінгі балалар мекемелердегі музыкалық тәрбиенің түрлері; музыкалық іс-әрекеттердің түрлері; музыкалық оқу және музыка сабағын өткізу әдісі; қазіргі заманның бұқаралық музыкалық тәрбиесінің бағыттарына шолу; музыкалық тәрбие жұмысын жоспарлау; дәстүрлі және дәстүрлі емес сабақтар құрылымы мен түрлері; сыныптан тыс музыкалық жұмыстар нысаны мен түрлері.
Білімдер:
- баланың музыкалық дамуындағы жастық ерекшеліктерін;
- музыкалық іс-әрекеттің түрлерін;
- музыка сабағы мен музыкалық оқытудың әдістерін;
Іскерліктер:
- балалар музыкалық ұжымын ұйымдастыруды;
- балалар музыкалық ұжымына репертуар құрастыруды;
- балалардың музыкалық шығармашылығын насихаттауды;
- оқу-тәрбиелік жұмыстарды жүргізуді;
- тәрбие міндеттерін орындауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
АП. 00
Арнайы пәндер

040301 3-5 – «Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений»
СД.01
Режиссура массовых представлений:
принципы и компоненты театрализованного искусства; принципы обучения и воспитания школы К.С. Станиславского; сценическое действие; театрализованные малые формы эстрады; режиссура концерта, тематического концерта; драматургия обряда и ритуала; обряд как этническое, социальное явление; технологический процесс организации и проведения художественно-публицистических представлений; драматургия массового праздника; национальные, государственные, профессиональные праздники как социальный заказ; народные гуляния на основе этнографических традиций Казахстана и других народов; современные торжества: праздники города, области; драматургия презентации; туристические мероприятия; детский нетрадиционный отдых;
технология организации реакреационных (восстановительных) зрелищ, игровых программ.
знания:
- систему К.С. Станиславского, особенности режиссуры, драматургии и мастерства актера, понимать природу конфликта;
- специфические особенности режиссуры праздничных действ, виды и жанры художественного творчества;
- характерные черты «театрализации»;
умения:
- на основе «социального заказа» в художественной форме создать режиссерский замысел постановки;
- реализовать художественный замысел в сценарной работе и в постановочном процессе создания представления, концерта, празднества и других форм массовых представлений;
- применять полученные знания, навыки, умения в художественно-педагогической и научно-методической деятельности;
- режиссировать театрализованные массовые мероприятия;
- организовывать и проводить театрализованные массовые представления.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.02
Основы сценарного мастерства:
драматургия – род литературы; особенности драматургии массового действия; сценарий – ведущий жанр массового представления; монтаж как способ организации материала в сценарии; конфликт и драматургическая коллизия; специфика сценарного массового праздника, театрализованного концерта, обряда; выразительные средства сценарной драматургии.
знания:
- методику составления сценария;
- способы организации материала в сценарии;
умения:
- пользоваться выразительными средствами сценарной драматургии;
- составлять сценарии представлений, праздников, театрализованных концертов, обрядов.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.03
Сценическое движение и пластика:
свобода мышц, динамичность, сила, пластичность, гибкость, ловкость, равновесие, координация, выразительность; сценический бой, падение; профессионально-прикладная, физическая подготовка специалиста (гимнастика, основы акробатики, спортивные игры); пластическое решение спектакля и массового представления.
знания:
- основы сценического движения;
- значение культуры тела;
- методы пластического воспитания;
умения:
- применять выразительные средства и приемы сценического движения и пластики на сцене;
- применять основы акробатики, гимнастики в пластическом решении спектакля и массового представления.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.04
Сценическая речь:
анатомии я и физиология речевого аппарата; орфоэпические правила, упражнения; техника речи; дикция; использование скороговорок; дыхание и голос; типы дыхания; дыхание и звук; работа над текстом; репертуар и требования, предъявляемые к нему; этапы работы чтеца над художественным произведением; логический анализ; принципы создания литературной композиции и монтажа; работа над басней, стихом, сатирическим жанром; сценическая культура чтеца.
знания:
- физиологию и анатомию речевого аппарата, технологию постановки голоса;
- ораторское искусство Казахстана;
умения:
- работать над тестом, выбрать репертуар;
- делать логический анализ текста;
- работать над басней, стихом, сатирическим жанром;
- использовать приемы ораторского искусства;
- работать над художественным произведением.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.05
Основы мастерства актера:
мастерство актера по системе Станиславского; виды сценического действия: психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты.
знания:
- элементы «системы К.С. Станиславского»;
умения:
- использовать элементы актерского мастерства в профессиональной деятельности;
- создавать сценический образ.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.06
История драматургии и театра:
истории театра; истоки зарождения театра; основные этапы становления и развития театрального искусства; основные виды, жанры и элементы театра; творчество театральных деятелей, драматургов, известных реформаторов, режиссеров, актеров; стили и направления театрального искусства (ренессанс, классицизм, просвещение, романтизм); шедевры мировой драматургии.
знания:
- историю мирового, казахского (русского) театра;
- современные проблемы и особенности развития театрального искусства и драматургии;
умения:
- использовать жанры театрального искусства;
- использовать достижения мирового, казахского (русского) театра в профессиональной деятельности;
- пропагандировать театральное искусство.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.07
Мировая литература:
основные этапы развития мировой литературы; устное народное творчество; идеи, содержание, герои древних произведений различных народов; жанры литературы; поэтика произведений казахской, восточной, западно-европейской литератур; новые литературные направления и течения; жанрово-стилевые особенности произведения; значение литературы и ее использование в массовых представлениях.
знания:
- лучшие произведения мировой литературы;
- произведения казахских классиков;
умения:
- отбирать материал художественной литературы для сценария, художественного чтения;
- использовать произведения устного народного творчества и лучших достижений мировой литературы в профессиональной деятельности.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.08
Народное творчество и фольклор в организации массовых представлений:
народное творчество и современность; материальное и духовное наследие народов мира; фольклор в мировом значении; сказания; легенды; сказки; песни; обычаи и традиции народов мира; обычаи и традиции казахского народа; народное творчество – отражение эпохи; народное художественное творчество.
знания:
- обычаи и традиции народов мира;
- материальное и духовное наследие народов Казахстана;
умения:
- использовать достояние народа в профессиональной деятельности;
- использовать народное творчество и фольклор в организации массовых представлений.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.09
Музыкальное оформление массовых представлений:
особенности восприятия музыки; драматургические функции музыки; музыкальная основа звукорежиссуры; методика работы с музыкальным произведением; музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ; технология использования музыки в массовых представлениях и народных гуляниях; особенности использования казахской народной музыки; технология использования шумов и шумоэффектов; создание музыкальных иллюстраций и музыкальных инсценировок к произведениям литературы, живописи; музыкальная партитура.
знания:
- драматургические функции музыки;
- музыкальную основу звукорежиссуры;
- методику работы с музыкальным произведением;
- технологию использования шумов и шумоэффектов;
умения:
- делать музыкальное оформление методом подбора музыки на радио и ТВ;
- использовать музыку в массовых представлениях и народных гуляниях;
- создавать музыкальные иллюстрации и музыкальные инсценировки к произведениям литературы, живописи;
- создавать музыкальные иллюстрации к постановкам.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.10
Общее фортепиано:
основы музыкальной грамоты; клавиатура; постановка игрового аппарата; ритм, такт, затакт;
пауза; знаки альтерации;
музыкальные фразы и предложения;
выразительные средства музыки;
изучение гамм, аккордов, арпеджио; разбор и изучение произведений;
читка с листа; подбор по слуху; интервалы; жанры фортепианной музыки;
обработка и переложения
музыки для фортепиано; разбор и изучение произведений различных жанров; игра на инструменте.
знания:
- правила посадки, постановки рук;
- нотную грамоту;
- структуру музыкального инструмента;
- позиции игры;
- приемы и способы звукоизвлечения;
- принципы перехода из одной позиции в другую;
- методы и этапы разучивания музыкального произведения;
умения:
- исполнять произведения;
- работать над формированием звука, динамикой;
- работать над формой, содержанием, характером музыкального произведения;
- читать ноты с листа;
- использовать инструмент в работе;
- самостоятельно работать над музыкальным произведением.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.11
Грим:
становление искусства грим; технология освоения гримирования; виды грима; грим как важный элемент массового театрального представления; технические и изобразительные средства гримирования; схемы грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный); работа над образом; национальный грим; специфика работы гримера в кино и телевидении.
знания:
- виды грима;
- технические средства и правила гримирования;
умения:
- работать по схеме грима (специальный, характерный, реалистический, фантастический, сказочный, портретный);
- создать специальный грим, соответствующий образу;
- гримировать самого себя и уметь загримировать участников проводимого праздника или вечера.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.12
Постановка голоса:
понятие о звуке; принципы звукообразования; дыхательные упражнения; упражнения для развития голоса; переход со звука на звук; интонирование звуков; художественный образ произведения; сценическая культура певца-исполнителя; определение голоса по характеру; звучание по диапазону; распевки; раскрытие художественного образа произведения.
знания:
- принципы звукообразования;
- строение голосового аппарата;
- методы работы над певческим дыханием и звукообразованием;
умения:
- соблюдать сценическую культуру певца-исполнителя;
- раскрывать художественный образ произведения;
- исполнять музыкальные произведения;
- делать правильную постановку детского голосового аппарата.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
СД.13
Методика работы с коллективом:
творческая и организаторская деятельность руководителя коллектива; подбор репертуара; методическая и воспитательная работа с различными возрастными группами; методика работы с взрослым коллективом; методические особенности работы с коллективом различных театральных жанров.
знания:
- виды руководства и особенности работы коллектива;
- специфические черты творческого коллектива;
умения:
- организовать актив, совет коллектива;
- работать над творческим развитием коллектива
- создать творческий коллектив;
- организовывать и проводить массовое представления.
БК 1.
БК 2.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
СД. 00
Специальные дисциплины

040301 3-5 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері»
АП.01
Көпшілік қойылымдардың режиссурасы:
театрландырылған өнердің принциптері және компоненттері;
К.С. Станиславский мектебінің оқыту және тәрбие берудің принциптері; сахналық іс-әрекет; эстрададағы театрландырылған шағын формалар; концерттің, тақырыптық концерттің режиссурасы; салт-дәстүрдің драматургиясы; салт-этникалық әлеуметтік құбылыс; көркемдік- публисцистикалық қойылымдарының ұйымдастыру және өткізулінің технологиялық үрдісі; көпшілік мейрамның драматургиясы; мемлекеттік және кәсіптік мейрамдар әлеуметтік тапсырыс ретінде; Қазақстан және басқа халықтардың халық серуендері-этнографиялық дәстүрлерінің негізі; қазіргі кездегі мерекелер: қала мейрамдары, облыстық, аудандық мейрамдар; презентация драматургиясы; саяхаттық шаралар; балаларға арналған дәстүрлі емес ойын-сауық; көпшілік ойын-сауық; реакреациондық бағдарламаларының ұйымдастыру технологиясы.
Білімдер:
- К.С. Станиславский мектебінің оқыту және тәрбиелеу жүйесін, актердін режиссуралық, драматургиялық және шеберлік ерекшелілігін, шиеленіс табиғатын түсінуді;
- көркемдік шығармашылықтың түрі мен жанрларын, мейрам іс-әрекетерінің режиссурасының ерекшеліктерін;
- «театрландырудың» негізгі мінездемесін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік мейрамдар әлеуметтік тапсырыс негізінде режиссурасының түпкі ойын құруды;
- қойылым, концерт, мейрам және басқа көпшілік қойылымдардың түрін сценарий құрастырып іске асыру процесінде көркемдік ойын жүзеге асыруды;
- алған білімін, іскерлігін, дағдыларын көркемдік-педагогикалық және ғылыми-әдістемелік іс-әрекеттерде пайдалануды;
- театрландырылған көпшілік шараларды режиссерлауды;
- театрландырылған көпшілік шараларды ұйымдастырып өткізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.02
Сценарий құру шеберлігінің негіздері:
драматургия-әдебиеттің түрі; көпшілік іс-әрекет драматургиясының ерекшеліктері; сценарий көпшілік қойылымдардың бастаушы жанры; монтаж-сценарий құжаттарын топтастыру жолы; конфликт және драматургиялық коллизия; көпшілік мерекенің, театрландырылған концерттің, салт-дәстүрдің сценарийлерінің ерекшелігі; сценарий драматургиясының айқын мәнерлі құралдары.
Білімдер:
- сценарий құрудың тәсілдерін;
- сценарий материалдарын топтастыру жолдарын;
Іскерліктер:
- сценарий драматургиясының айқын мәнерлі құралдарымен пайдалануды;
- көпшілік мерекенің, театрландырылған концерттің, салт-дәстүрдің сценариін құруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.03
Сахналық қозғалыс және пластика:
бұлшық еттерді еркін ұстау, күш, иілгіштік, икемділік, тепе-теңдік, айқындық, мәнерлілік, байланыстыру, сахналық күрес, құлау; маманның кәсіптік-қолданбалылығы, бұлшық еттің дайындауы (жаттығулар, спорттық ойындар, акробатика негіздері); көпшілік қойылымдарының және спектаклдің иілгіштік шешімі.
Білімдер:
- сахна қозғалысының негіздерін;
- дене мәдениетінің маңызын;
- илгіштік тәрбиенің әдісін;
Іскерліктер:
- әр түрлі қаруды қолданып, сахнада күресу, мәнерлі әрекет жасауды;
- жұмыс барысында қозғалысты бекітуді;
- көпшілік қойылымдар мен спектаклдерде иілгіштік шешімінде жаттығуларды, акробатика негіздерін пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
ҚҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.04
Сахна тілі:
сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысы; орфоэпиялық жүйлері, жаттығулары; сахна тілінің техникасы; дикция; жаңылтпаштарды пайдалану; тыныс алу және дауыс; тыныс алу түрлері; тыныс алу және дыбыс; мәтінмен жұмыс істеу; репертуар және оған қойылған талаптар; көркемдік шығармалармен жұмыс істеу кезеңдері; қисынды сараптау; әдеби композиция және монтаж құрудың принциптері; мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс; мәнерлеп оқудың сахна мәдениеті.
Білімдер:
- сөйлеу аппараттың физиологиялық және анатомиялық құрылысын;
- дауыс қоюдың технологиясын;
- Қазақстандағы сөйлеу өнерін;
Іскерліктер:
- мәтінмен жұмыс істеуді;
- репертуарды таңдауды;
- қисынды сараптау жасауды;
- мысал, өлең, сатирикалық жанрмен жұмыс жүргізуді;
- мәнерлеп оқу өнерінің тәсілдерін;
- көркемдік шығармамен жұмыс жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.05
Актер шеберлігінің негіздері:
К.С. Станиславский жүйесі арқылы актерді оқыту мен тәрбиелеудің негіздері; сахна әрекетінің түрлері: психологиялық, физикалық, сөздік, олардың органикалық бірлігі және байланысы; ұсынылған жағдайдың конфликті, қиялдағы затпен іс-әрекет.
Білімдер:
- К.С. Станиславский жүйесінің негізгі элементерін;
Іскерліктер:
- актерлік элементтерін кәсіптік әрекетінде пайдалануды;
- сахналық бейнені шығаруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.06
Театр және драматургия тарихы:
театр тарихы; театр туылуының бастамасы; театр өнерінің дамуы және қалыптасуының негізгі кезеңдері, театрдың негізгі түрі және жанрлары; белгілі театр режиссерлар, актерлар, драматургтардың және театр қайраткерлерінің шығармашылығы; театр өнерінің бағыттары және стилі (ренессанс, классицизм, ағарту, романтизим); дүние жүзінің драматургиясының аса көрнекті туындылары.
Білімдер:
- дүние жүзілік қазақ, орыс театрының тарихын;
- театр өнері және драматургияның қазіргі мәселелері және дамуының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- театр жанр түрлерін пайдалануды;
- дүние жүзілік, қазақ, орыс театрларының жетістіктерін кәсіптік әрекетте пайдалануды;
- театр өнерін насихаттауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.07
Дүниежүзілік әдебиеті: дүниежүзілік әдебиетінің қалыптасу және даму кезеңдері; халық ауыз шығармашылығы;
халықтардың ежелгі әдебиетінің идеясы, мазмұны, кейіпкерлері; әдебиет жанрлары; қазақ, шығыс, батыс-европалық әдеби шығармаларының поэтикасы; әдебиеттегі жаңа бағыттары мен ағыстары; шығарманың жанр-стильдік ерекшеліктері; көпшілік қойылымдарда әдебиеттің пайлану маңызы.
Білімдер:
- ежелгі әдебиетінің белгілі шығармаларын;
- қазақ классиктерінің шығармаларын;
Іскерліктер:
- сценариге және мәнерлеп оқуға көркем әдебиеттен материал таңдауды;
- кәсіптік әрекетте таңдаулы дүниежүзілік шығармалардың және қазақ әдебиетінің жетістіктерін пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.08
Көпшілік қойылымдардағы халық шығармашылығы және фольклор:
халық шығармашылық және қазіргі заман; дүние жүзінің халықтарының материалдық және рухани мұрасы; дүние жүзінде фольклор маңызы; аңыздар; ертегілер; өлеңдер; салт-дәстүрлер; дүниежүзінің халықтарының салт-дәстүрлері; қазақ халқының салт-дәстүрлері; халық шығармашылығы – дәуір айнасы; халық көркем өнер шығармашылығы.
Білімдер:
- дүниежүзінің халықтарының салт-дәстүрлерін;
- Қазақстан халықтарының материалдық және рухани мұрасын;
Іскерліктер:
- кәсіптік әрекетте халықтардың жетістіктерін пайдалануды;
- көпшілік қойылымдарын ұйымдастыруда халық шығармашылығын және фольклорды пайдалануды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.09
Көпшілік қойылымдарын музыка жағынан жабдықтау:
музыканы қабылдау ерекшеліктері; музыканың драматургиялық қызметі; дыбыс режиссураның музыкалық негізі; музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі; радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыка жабдықтау; көпшілік қойылымдарында және халықтардың серуендеулерінде музыканы пайдалану технологиясы; шу және шулы эффектілерінің пайдалану технологиясы; әдебиет және көркем суреттерге музыкалық сүйреттеуді және музыкалық сахналауды құру; музыкалық партитура.
Білімдер:
- музыканың драматургиялық қызметін;
- дыбыс режиссурасының музыкалық негізін;
- музыкалық шығармамен жұмыс істеу әдісі;
- шу және шулы эффектілерінің пайдалану технологиясын;
- музыкалық партитураны;
Іскерліктер:
- радио және теледидарда сұрыптау тәсілімен музыкамен жабдықтауды;
- әдебиет және көркем суретте музыкалық суреттеуді және музыкалық сахналауды құруды;
- қойылымдарға музыкалық безендендіру құрастыруды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.10
Музыкалық аспап күйсандық:
музыкалық сауаттылықтың негізі; клавиатура; ырғақ; такт; толық емес такт; тыныс алу; альтерациялық белгілер; музыкалық фразалар мен сөйлемдер; музыканың мәнерлеу құралдары; аспапта ойнау; ойнау аппаратының қойылымы; гаммаларды, аккордтарды, арпеджиоларды ойнап үйрену; нотаны парақтан бірден оқу; есту қабілеті арқылы теру; фортепианолық жанрлық музыканы өңдеу және түсіру;
фортепианоға арналған би музыкасы; әртүрлі жанрлардағы шығармаларды талдау және үйрену; парақтан бірден оқу.
Білімдер:
- отырғызу ережесін, қол қойылымын;
- нота сауаттылығын;
- музыкалық аспаптың құрылымын;
- ойнау позициясын;
- дыбыс алудың әдіс-тәсілдерін;
- бір позициядан келесі позицияға ауысудың қағидаларын;
- музыкалық шығарманы орындап үйрену кезеңіндегі әдістерін;
Іскерліктер:
- шығарманы орындауды;
- дыбыстың қалыптасуына және динамикаға жұмыс жасауды;
- музыкалық шығарманың түрі, мінез-құлқы, мазмұны бойынша жұмыс жасауды;
- нотаны парақтан бірден оқуды;
- өз жұмысында аспапты қолдануды;
- музыкалық шығарма бойынша өзіндік жұмыс жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.11
Грим:
грим өнерінің қалыптасуы;
гримдеуді меңгеру технологиясы; грим түрлері; грим - көпшілік театрландырылған қойылымдардың қажетті элементі; гримнің техникалық және бейнелеу жабдықтары; грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет); бейнемен жұмыс; халықтық грим; кино және телевиденияда гримдеуші жұмысының ерекшеліктері.
Білімдер:
- грим түрлерін;
- гримдеудің ережелерін және техникалық құралдарын;
Іскерліктер:
- грим үлгісі (арнайы, мінездік, реалистік, фантастикалық, ертегі, портрет) арқылы жұмыс жасауды;
- сайма сай бейнеге лайықты гримді келтіруді;
- өзіне және өткізілетін қойылымдардың, кештің қатысушыларына грим жасауды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
Қ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.12
Дауыс қою:
дыбыс туралы түсінік; дыбыс шығарудың принциптері; тыныс алу жаттығулары; дыбыстан дыбысқа көшу; дауысты жетілдіру жаттығулары; дыбысты интонациялау; шығарманың көркемдік бейнесі; ән орындаушының сахналық мәдениеті; дауысты мінез-құлқы арқылы анықтау; дауыстың диапазоны; дауыс қоюдың жаттығулары; шығарманың көркемдік бейнесін ашу.
Білімдер:
- дыбыс шығарудың принциптерін;
- дауыс аппаратының құрылымын;
- дыбыс шығару және әншінің тыныс алу тәсілдерін;
Іскерліктер:
- ән орындаушының сахналық мәдениетін сақтауды;
- шығарманың көркемдік бейнесін ашуды;
- баланың дауыс аппаратын дұрыс қоюды.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП.13
Ұжыммен жұмыс істеу әдісі:
ұжым жетекшісінің шығармашылық және ұйымдастыру жұмысы; репертуар құрастыру; ұжымдағы түрлі жастағы мүшелерімен әдістемелік және тәрбие жұмысы; үлкен жастағы ұжым мүшелерімен әдістемелік әрекет; түрлі жанрлы ұжым мүшелерімен жұмыс жасаудың әдіс ерекшеліктері.
Білімдер:
- басшылық түрлерін және ұжым жұмысының ерекшеліктерін;
- шығармашылық ұжымның негізгі айырмашылығын;
Іскерліктер:
- ұжымның активін, кеңесін ұйымдастыруды;
- ұжымның шығармашылық қабілетін дамытуды;
- шығармашылық ұжымды ұйымдастыруды;
- көпшілік қойылымды ұйымдастырып өткізуді.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
АП. 00
Арнайы пәндер

ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
ПП.02.1
Профессиональная практика квалификации 0403013-1 - «Педагог- организатор досуга руководитель танцевального коллектива»:
организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение теоретического и профессинального уровня участников хореографического коллектива; организация и проведение концертных выступлений; особенности исполнительского процесса; подкрепление теоретического материала примерами из опыта работы лучших самодеятельных танцевальных коллективов.
умения:
- создания хореографического коллектива;
- создания рисунка танца;
- постановки танца;
- подбор репертуара;
- пропаганды танцевального искусства;
навыки:
- организации и проведения хореографических занятий в коллективе;
- постановок казахских народных танцев, танцев народов мира и современных бальных танцев;
- постановок и обучения исполнения сольных танцев;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.11.
ПП.02.2
Профессиональная практика квалификации 0403013-2 – «Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля): народных инструментов»:
педагогический процесс, практика преподавания и деятельность руководителя оркестра народных инструментов; организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа: организация и методика обучения игре на инструментах на уроках и занятиях в кружках; особенности исполнительского процесса; повышение творческого уровня участников оркестра; восприятие, усвоение и закрепление материала, его воспроизведение; организация и проведение концертных выступлений.
умения:
- создания оркестрового коллектива;
- определения уровня исполнительского мастерства;
- подбора репертуара и организации концертного выступления;
- проведения воспитательно-творческой работы;
- пропаганды народного музыкального искусства;
- обучения игре на казахских народных инструментах;
навыки:
- организации и проведения занятий в оркестре (ансамбле);
- разучивания музыкального произведения и проведения репетиции;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению игре на казахских народных инструментах;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.9.
ПК 3.2.10.
ПК 3.2.11.
ПП.02.3
Профессиональная практика квалификации 0403013-3 – «Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства»:
создание и организация работы кружка декоративно-прикладного искусства; материалы, оборудование, инструменты и приспособления; виды и приемы работ; технологические карты; рисунок и композиция; создание несложных по форме предметов из дерева, металла, кости, рога, шерсти, кожи и войлока; отделка изделий; организация выставок работ кружковцев.
умения:
- организации кружка декоративно-прикладного искусства;
- подбора материала для изделий;
- изготовления изделия, его оформления;
- использования новых технологий и материалов в работе;
навыки:
- организации и проведения занятий декоративно-прикладного мастерства;
- обработки художественных материалов и создание изделий народного промысла;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению изготовлению изделий и соблюдению техники безопасности;
- учебно-воспитательной, творческой работы.

КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
КП.02.1
040301-3-1 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі» біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе:
хореография ұжымын ұйымдастыру және оны қалыптастыру; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; хореография ұжымының қатысушыларының теориялық және кәсіптік деңгейін жетілдіру; концерт ұйымдастыру және өткізу; орындау процесінің ерекшеліктері; теориялық білімдерін шыңдауда таңдаулы би ұжымдарынан тәжірибе алу.
Іскерліктер:
- хореографиялық ұжымды ұйымдастыруды;
- би суретін құруды;
- би қоюды;
- репертуар таңдауды;
- би өнерін насихаттауды;
Дағдылар:
- ұжымда хореографиялық сабақтарын ұйымдастыруын өткізуінен;
- қазақ билерін, халық билерін, дүние жүзі халықтарының билерін, және қазіргі заманғы, бал билерін қоюдан;
- жеке би қоюды, оны орындауды үйретуден;
- оқу-тәрбие, дайындық, концерттік жұмыстарын жүргізуден.
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.1.6.
Қ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КП.02.2
040301-3-2 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі» біліктілігі
бойынша кәсіптік тәжірибе:
халық аспаптар оркестрінің жетекшісінің оқыту, үйрету іс-әрекеттері; педагогикалық үрдіс; ұжымды ұйымдастыру, қалыптастыру және дамыту; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; үйірмені және сабақты ұйымдастыру, аспапта ойнауды үйрету тәсілі; орындау үрдісінің ерекшеліктері; оркестрге қатысушыларының шығармашылық деңгейін жетілдіру; шығармаларды орындауды үйрету, концертті ұйымдастыру және өткізу.
Іскерліктер:
- оркестр ұжымын құруды;
- орындау шеберлігінің деңгейін анықтауды;
- репертуарды таңдауды және концертте орындауды ұйымдастыруды;
- тәрбие шығармашылық жұмысты өткізуді;
- қазақ халқының музыкалық өнерін насихаттауды;
- халық аспаптарында ойнауды үйретуді;
Дағдылар:
- оркестр ансамбльін ұйымдастырудан және сабақты өткізуден;
- музыкалық шығарманы жаттату және дайындық жұмыстарын жүргізуінен;
- балаларды халық аспаптарда ойнауды үйретуден;
- балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- оқу-тәрбие, концерт, дайындық жұмысын өткізуден.
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
КП.02.3
040301 3-3 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі» біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе:
әсемдік қолданбалы өнер ұжымын құру және жұмысын ұйымдастыру; құрал-жабдықтар, құжаттар, өңдеу материалдары; жұмыс әдістері және түрлері; технологиялық карталар; сурет және композиция; ағаш, мыс, сүйек, мүйіз, жүн, тері, киіз материалдарынан қажетті бұйымдар жасау; бұйымдарды өңдеу; ұжым қатысушыларының жұмыстарынан көрме ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- әсемдік қолданбалы өнер ұжымын ұйымдастыруды;
- бұйымдарға қажетті материалдарды таңдауды;
- бұйымдарды жасау және өңдеуді;
- жаңа технологияны, жаңа материалдарды жұмыста пайдалануды;
Дағдылар:
- қолданбалы өнер үйірмесін және сабақты ұйымдастырудан;
- қазақ халқының қолданбалы өнер бұйымдарын жасаудан және материалдарды өңдеуден;
- балалар және балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- қолөнер бұйымдарын жасаудан.

ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.3.
ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
ПП.02.4
Профессиональная практика квалификации 0403013-4 – «Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива»:
знакомство с творческой деятельностью профессиональных и самодеятельных хоровых и детских коллективов; анализ работы коллективов; принципы подбора репертуара; проведение практических занятий по организации малых форм хорового исполнения на учебной группе; поэтапная работа над музыкальным произведением; творческие показы выполненной работы; составление сценариев различных форм музыкальных мероприятий для детей разного возраста; проведение музыкальных занятий на коллективах различных возрастов.
умения:
- анализа работы творческих коллективов;
- составления сценариев различных форм, музыкальных мероприятий для детей разного возраста;
навыки:
- работы над музыкальным произведением;
- проведения занятий с хоровым детским коллективом;
- проведения творческих показов выполненной работы.
ПК 3.4.1.
ПК 3.4.2.
ПК 3.4.3.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПП.02.5
Профессиональная практика квалификации 0403013-5 – «Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений»:
работа с творческими коллективами:
- написание сценариев;
- экспликация сценариев;
- постановка массовых праздников;
- организационно-творческая работа;
- реализация художественного замысла.
умения:
- составления сценариев массовых мероприятий;
- воплощения художественного замысла в постановках;
навыки:
- постановок массовых праздников;
- организационно-творческой работы.
ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.3.
ПК 3.5.4.
ПК 3.5.5.
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.8.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
ПК 3.5.11.
ПП.02.6
Профессиональная практика квалификации 0403013-6 – «Педагог-организатор досуга, руководитель эстрадно-духового оркестра (ансамбля)»:
педагогический процесс, практика преподавания и деятельность руководителя оркестра эстрадно-духовых инструментов; организация, становление и развитие коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; организация и методика обучения игре на инструментах на уроках и занятиях в кружках; особенности исполнительского процесса; повышение творческого уровня участников оркестра; восприятие, усвоение и закрепление материала, его воспроизведение; организация и проведение концертных выступлений.
умения:
- создания оркестрового коллектива;
- определения уровня исполнительского мастерства;
- подбора репертуара и организации концертного выступления;
- проведения воспитательно-творческой работы;
- пропаганды народного музыкального искусства;
- обучения игре на эстрадно-духовых инструментах;
навыки:
- организации и проведения занятий в оркестре (ансамбле);
- разучивания музыкального произведения и проведения репетиции;
- работы с детьми и детским коллективом по обучению игре на эстрадно-духовых инструментах;
- учебно-воспитательной, репетиционной, концертной работ.

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
КП.02.4
040301- 3-4 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі» біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе:
кәсіптік және көркемөнерпаз хор ұжымдарының шығармашылығымен танысу; ұжымның жұмыстарын сараптау; репертуар таңдаудың принциптері; хор ұжымымен және кіші топтармен /ансамбль/, жеке орындаушылармен тәжірибелік сабақтар жүргізу; әр түрлі жастағы балаларға түрлі музыкалық шаралардың сценарийін құру; әр жастағы балалар ұжымдармен музыкалық сабақ жүргізу.
Іскерліктер:
- шығармашыл ұжымның жұмыстарымен танысу және талдауды;
- әр түрлі жастағы балаларға түрлі музыкалық шаралардың сценарийін құруды;
Дағдылар:
- музыкалық шығармамен жұмыс жүргізуінен;
- балалар хор ұжымымен сабақ жүргізуден;
- шығармашылық жұмыстарды концерттерде көрсетуден.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
КП.02.5
040301-3-5 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері» жетекшісі біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе: Шығармашыл ұжыммен жұмыс; сценарий құру; сценарийді экспликациялау; көпшілік мерекелерді қою; ұйымдастыру-шығармашылық жұмыстар; шығармашылық түпкі ойын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- көпшілік шаралардың сценарийін құруды;
- шығармашылық түпкі ойын жүзеге асыруды;
Дағдылар:
- көпшілік мерекелерді қоюдан;
- ұйымдастыру-шығармашылық жұмыстардан.
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
КП.02.6
040301-3-6 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, эстрадалық-үрмелі оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі» біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе:
эстрадалық – үрмелі аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісінің оқыту, үйрету іс-әрекеттері, педагогикалық процесі; ұжымды ұйымдастыру, қалыптастыру және дамыту; оқу-тәрбие және дайындық жұмыстары; үйірмені және сабақты ұйымдастыру, аспапта ойнауды үйрету тәсілі; орындау процесінің ерекшеліктері; оркестрге қатысушыларының шығармашылық деңгейін жетілдіру; шығармаларды үйретіп ойнату, концертті ұйымдастыру және өткізу.
Іскерліктер:
- оркестр ұжымын құруды;
-орындау шеберлігінің деңгейін анықтауды;
- репертуарды таңдауды және концертте орындауды ұйымдастыруды;
- тәрбие шығармашылық жұмысты өткізуді;
- қазақ халқының музыкалық өнерін насихаттауды;
- халық аспатарында ойнауды үретуді;
Дағдылар:
- оркестр ансамбльін ұйымдастырудан және сабақты өткізуден;
- музыкалық шығарманы жаттату және дайындық жұмыстарын жүргізуінен;
- балаларды халық аспаптарда ойнауды үйретуден;
- балалар ұжымымен жұмыс жүргізуінен;
- оқу-тәрбие, концерт, дайындық жұмысын өткізуден.

ПК 3.6.1.
ПК 3.6.2.
ПК 3.6.3.
ПК 3.6.4.
ПК 3.6.5.
ПК 3.6.6.
ПК 3.6.7.
ПК 3.6.8.
ПК 3.6.9.
ПК 3.6.10.
ПК 3.6.11.
ПП.02.7
Профессиональная практика квалификации 0403013-7 – «Педагог-организатор досуга, режиссер самодеятельного театрального коллектива»:
знакомство с работой театральных коллективов; анализ работы театральных коллективов; составление сценариев театральных постановок и малых театрализованных форм эстрады; работа над постановками; работа над сценическими образами; работа над оформлением постановок; организация показа постановок.
умения:
- подбора художественного материала для постановки;
- музыкального, технического, светового оформления постановок;
- режиссуры театрализованных малых формы эстрады (миниатюра, скетч, интермедия);
навыки:
- режиссуры театральных постановок;
- актерской работы малых и крупных театральных постановок.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика по «Организации досуга»:
организационные вопросы; план работы практиканта; руководство КДУ; учет, отчетность и планирование работы баз практики; методическая работа; организация культурно-досуговых мероприятий и проведение праздников; отчет учащихся о ведении делопроизводства и о проделанной работе.
умения:
- составления сценариев;
- оформления мероприятий и праздников;
навыки:
- ведения делопроизводства на государственном языке;
- организации и проведения массовых мероприятий.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика квалификации 040301 3-1 - «Педагог-организатор досуга, руководитель танцевального коллектива»:
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; организация, становление и развитие танцевального коллектива; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников хореографического коллектива; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- проведения занятия по хореографии и репетиционной работу;
- подбора репертуара, музыкального материала;
- организации концертного выступления;
навыки:
- организации работы хореографического коллектива;
- постановки танцев для коллективов разных возрастов;
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.

КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11.
КП.02.7
040301-3-7 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көркемөнерпаз театр ұжымының режиссері» біліктілігі бойынша кәсіптік тәжірибе: театрландырылған ұжымдарының жұмыстарымен танысу; театрландырылған ұжымдарының жұмыстарын талдау; театрландырылған қойылымдарды, эстраданың түрлі формаларының сценарийлерін құру; қойылымдармен жұмыс; сахналық бейнерімен жұмыс істеу; қойылымдарды безендендіру жұмысы; қойылымдардың көрсетілуін ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қойылымдарға көркемдік материалдарың жинақтауды;
- қойылымдардың музыкалық, техникалық, жарықтармен жабдықтауды;
- театрландырылған қойылымдарды, эстрадалық түрлі шағын формаларын режиссерлауды (миниатюра, скетч,интермедиа);
Дағдылар:
- театрландырылған қойылымдарды, эстрадалық түрлі шағын формаларының режиссерлаудан;
- шағын және ірі театрландырылған қойылымдарындағы актерлік жұмыс жасаудан.
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
КП.03.
«Мәдениет демалыс қызметінен» диплом алдындағы тәжірибе:
ұйымдастыру сұрақтары; оқушының жеке жоспары; МДМ басшылық ету; тәжірибе базаларының жұмысы бойынша есеп беру, есепке алу және жоспарлау; әдістемелік жұмысы; мәдени-демалыс шараларды және мейрамдарды ұйымдастырып өткізу; оқушылардың іс қағаздарды жүргізуі және өткізген жұмыстары бойынша есеп.
Іскерліктер:
- сценарий құрастыруды;
- өткізілетін шаралар мен мейрамдарды безендендіруді;
Дағдылар:
- іс қағаздарын мемлекет тілде жүргізуден;
- көпшілік шараларды ұйымдастырып өткізуден.
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
КҚ 3.7.5.
КҚ 3.7.6.
КҚ 3.7.7.
КҚ 3.7.8.
КҚ 3.7.9.
КҚ 3.7.10.
КҚ 3.7.11.
КП.03.1
040301-3- 1 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, би ұжымының жетекшісі» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; би ұжымын ұйымдастыру, оның қалыптасуы және дамуы; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; би ұжымының шығармашылық деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- би сабақтарын және дайындық жұмыстарды жүргізуді;
- репертуар, музыкалық материал таңдауды;
- концерт ұйымдастыруды;
- дағдысы болуы керек:
- би ұжымының жұмысын ұйымдастырудан;
- түрлі жастағы би ұжымдарына арнап би қойылымдарын жасаудан.
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.11.
КП.03.2

Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-2 - «Педагог-организатор досуга, руководитель оркестра (ансамбля) народных инструментов»:
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; создание оркестра (ансамбля) народных инструментов; подготовка с оркестром произведений; подготовка отдельных исполнителей и солистов; организация концертов; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников оркестра; пропагандировать и привлекать массы к самодеятельному творчеству; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- подготовки произведения с оркестром;
- подбора репертуара;
- организации и проведения концерта;
- пропаганды казахского народного музыкального наследия;- ведения плановой воспитательной работы с коллективом и личностью;
навыки:
- обучения игре на казахских народных инструментах;
- организации оркестрового коллектива;
- обработки и переложения музыкальных произведений для оркестра (ансамбля).
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-3 - «Педагог-организатор досуга, руководитель коллектива декоративно-прикладного мастерства»:
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; организация занятий декоративно-прикладного мастерства; знакомство с правилами техники безопасности; подготовка материалов, инструментов, приспособлений и оборудования для проведения занятий; применение теоретических знаний на практике при изготовлении изделий и декоративно-художественном оформлении досуговых мероприятий; обучение изготовления декоративных изделий, соблюдая последовательность процесса изготовления изделий; использование рисунка, орнамента в составлении композиции; изготовление изделий из различных материалов; организация выставки работ участников.
умения:
- соблюдения правил техники безопасности;
- по использованию инструментов, станков и приспособлений для изготовления изделий;
- по развитию творческих способностей воспитанников;
навыки:
- подбора и обработки материалов для изготовления изделий;
- работы и применения инструментов, приспособлений и оборудования;
- изготовления изделия из различных материалов;
- учения создавать изделия декоративно-прикладного искусства;
- организации и проведения выставочных работ;
- пропаганды народного промысла и культурного наследия казахского народа.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-4 – «Педагог-организатор досуга, музыкальный руководитель детского коллектива»:
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; знакомство с творческой деятельностью детских творческих коллективов; организация детского творческого коллектива;
подбор репертуара для работы с коллективом и солистами; проведение занятий по разучиванию произведений; индивидуальная работа с участниками; учебно-воспитательная работа в коллективе; организация концертных выступлений.
умения:
- дирижирования музыкального произведения;
- аккомпанирования на музыкальных инструментах;
- аранжировки музыкальных произведений;
- пропаганды музыкальной культуры;
навыки:
- организации детского музыкального коллектива;
- составления учебно-методического комплекса различных типов музыкальных занятий;
- импровизации, транспонирования, аранжировки произведений для детского коллектива.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-5 – «Педагог-организатор досуга, режиссер массовых театрализованных представлений»:
знакомство с базой практики, делопроизводством, бюджетом и финансированием; организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; проведение театрализованного концерта, массового праздника, обрядового действия; организация работы с детьми; проведение детских праздников, конкурсно-игровых программ; подготовка отчетного мероприятия; защита преддипломной практики;
умения:
- реализации художественного замысла в сценарной работе и в постановочном процессе создания представления, концерта, празднества и других форм массовых представлений;
- создания режиссерского замысла будущей постановки;
- применения основ сценарного мастерства;
навыки:
- работы режиссера массовых представлений;
- применения массовых речевых номеров, внешних выразительных эффектов, специфических возможностей артистов для создания шоу программ;
- подготовки и проведения массового мероприятия.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.
Профессиональная преддипломная практика квалификации 0403013-6 - «Педагог-организатор досуга, руководитель эстрадно-духового оркестра (ансамбля)»:
организация и проведение культурно-досуговых мероприятий с использованием различных форм, средств и методов работы; планирование работы учреждений культуры, учет и отчетность; создание эстрадно-духового оркестра (ансамбля); подготовка с оркестром произведений; подготовка отдельных исполнителей и солистов; организация концертов; учебно-воспитательная и репетиционная работа; повышение творческого уровня участников оркестра; пропагандировать и привлекать массы к самодеятельному творчеству; организация и проведение концертного выступления.
умения:
- подготовки произведения с оркестром;
- подбора репертуара;
- организации и проведения концерта;
- пропаганды казахского народного музыкального наследия;
- ведения плановой воспитательной работы с коллективом и личностью;
навыки:
- обучения игре на казахских народных инструментах;
- организации оркестрового коллектива;
- обработки и переложения музыкальных произведений для оркестра (ансамбля).
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПК 3.7.5.
ПК 3.7.6.
ПК 3.7.7.
ПК 3.7.8.
ПК 3.7.9.
ПК 3.7.10.
ПК 3.7.11.

0403013-2 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, халық аспаптар оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; оркестрді (ансамбльді) ұйымдастыру; жеке орындаушыларды дайындау; концертті ұйымдастырып өткізу; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; оркестр (ансамбль) ұжымының шығармашалақ деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- халық аспаптар оркестрмен (ансамбльмен) орындауда шығарма дайындауды;
- репертуар құрастыруды;
- концерт ұйымдастырып өткізуді;
- қазақ халық музыкалық мұрасын насихаттауды;
- ұжымда және тұлғамен жоспарланған тәрбие жұмысын жүргізуді;
Дағдылар:
- қазақ халық аспаптарында ойнауды үйретуден;
-оркестр ұжымын ұйымдастырудан;
- оркестрге (ансамбльге) арнап музыкалық шығарманы аспаптаудан.
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.9.
Қ 3.2.10.
КҚ 3.2.11.
КП.03.3
0403013-3 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, сәндік қолданбалы өнер шеберлігі ұжымының жетекшісі» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; әсемдік қолданбалы өнер шебері бойынша сабақ беруді ұйымдастыру; өмір қауіпсіздігінің ережелерімен танысу; жұмысқа қажетті материалдарды, құрал-жабдықтарды, саймандарды қолдану; қолданбалы бұйымдарды жасауда және мәдени мекемелерді безендендіруде теориялық білімдерді қолдану; бұйымдардың бір ізбен істеу ережесін сақтай отырып, қолданбалы заттарды жасауды үйрету; композиция құруда сурет және өю-өрнекті пайдалану; түрлі материалдардан бұйымдарды жасау; көрме ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- өмір қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды;
- жұмысқа қажетті материалдарды, құрал-жабдықтарды, саймандарды пайдалануды;
- тәрбиеленішілердің шығармашылық қабілеттерін дамытуды;
Дағдылар:
- бұйымдарды жасауда қажетті материалдарды таңдау және өңдеуден;
- жұмыс барысында құрал-жабдықтарды, саймандарды қолданудан;
- түрлі заттардан бұйым жасауды;
- көрме ұйымдастырып өткізуден;
- қазақ халқының кәсібін және мәдени мұрасын насихаттаудан.
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
КП.03.4
040301-3-4 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, балалар ұжымының музыкалық жетекшісі» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; шығармашылық балалар ұжымының шығармашылық әрекеттерімен танысу; ұжымға және жеке орындаушыға репертуарды таңдау; шығармаларды орындауды үйрету; ұжым мүшелерімен жеке жұмыс; ұжымдағы оқу-тәрбие жұмысы; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды дирижерлауды;
- музыкалық аспапта сүйемелдеуді;
- музыкалық шығармаларды аспаптауды;
- музыкалық мәдениетті насихаттауды;
Дағдылар:
- балалар музыкалық ұжымын ұйымдастыруды;
- музыка сабағанан түрлі әдіс кешенді құрастырудан;
- балалар ұжымына арналған шығармаларды транспонирлеуден, аспаптаудан.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
КП.03.5
040301-3-5 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, көпшілік театрландырылған қойылымдарының режиссері» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
тәжрибе өту базасымен, іс құжаттарымен, бюджет және қаражаттандыру жолдарымен танысу; демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; театрландырылған концерт, көпшілік мереке, салттық әрекет ұйымдастырып өткізу; балалармен жұмыс ұйымдастыру; балалар мерекелерін, ойын-сайыс бағдарламаларын ұйымдастырып өткізу; есеп беру шараны дайындау; диплом алдындағы практиканы қорғау.
Іскерліктер:
- сценарий жұмысы арқылы қойылым шығару үрдісінде, концерте, мереке және басқа да көпшілік қойылымдарында коркемдік түпкі ойын келтіруді;
- келешек қойылымның режиссерлік түпкі ойын құрастыруды;
- сахна шеберлігі негіздерін пайдалануды;
Дағдылар:
- көпшілік қойылымының режиссер жұмысын атқарудан;
- шоу бағдарламалар ұйымдастыруда көпшілік сөйлеу номерлерін, сыртқы айқын эффектлерді, артисттердің ерекшеліктерін пайдалануды;
- көпшілік қойылымын дайындап өткізуден.
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.3.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
КҚ 3.5.11.
КП.03.6
040301-3-6 – «Педагог-мәдени демалыс ұйымдастырушы, эстрадалық-үрмелі оркестрінің (ансамблінің) жетекшісі» біліктілігі бойынша диплом алдындағы практика:
демалыс қызметінің түрлі әдіс пен формаларын пайдалана отырып, мәдени көпшілік шараларын ұйымдастырып өткізу; мәдени мекемелердің жұмысын жоспарлау, есепке алу, есеп беру; оркестрді (ансамбльді) ұйымдастыру; жеке орындаушыларды дайындау; концертті ұйымдастырып өткізу; оқу-тәрбие және дайындық жұмыс; оркестр (ансамбль) ұжымының шығармашылық деңгейін жетілдіру; концертті ұйымдастырып өткізу.
Іскерліктер:
- үрмелі-эстрадалық аспаптар оркестрмен (ансамбльмен) орындауда шығарма дайындауды;
- репертуар құрастыруды;
- концерт ұйымдастырып өткізуді;
- эстрадалық музыкалық мұрасын насихаттауды;
- ұжымда және тұлғамен жоспарланған тәрбие жұмысын жүргізуді;
Дағдылар:
- үрмелі-эстрадалық аспаптарында ойнауды үйретуден;
-оркестр ұжымын ұйымдастырудан;
- оркестрге (ансамбльге) арнап музыкалық шығарманы аспаптаудан.
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
КҚ 3.6.11.
КП.03.7

140
ИА. 00
Итоговая аттестация:
36
ИА. 01
Итоговая аттестация
36
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 53
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 Искусство и культура
Специальность: 0404000 - Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)

140
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
36
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
53-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0404000 Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)

196
60
136
ПП. 01
Исполнительская практика
+
60
60
3-8
ПП. 02
Педагогическая практика
+
136
136
5-8
ПА. 00
Промежуточная аттестация
155
ИА. 00
Итоговая аттестация:
45
ИА. 01
Итоговая аттестация
45
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 57
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования по
специальности: 0404000 Инструментальное исполнительство
и музыкальное искусство эстрады (по видам)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
знания:
- системы казахского (русского) языка, норм и правил оперирования языковыми средствами общения.
умения:
- общаться на казахском (русском) языке на профессиональные и повседневные темы;
- самостоятельно совершенствовать устную и письменную речь, пополнять словарный запас;
- переводить без помощи словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
знания:
- системы и норм иностранного языка, правил оперирования языковыми средствами общения.
умения:
- общаться (устно и письменно) на иностранном языке на профессиональные и повседневные темы;
- переводить (со словарем) иностранные тексты профессиональной направленности;
- самостоятельно совершенствовать устную и письменную речь, пополнять словарный запас;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
ОГД 03
Физическая культура *
Роль физической культуры в формировании здорового образа жизни.
Основы физического самосовершенствова-ния, гармонического развития личности. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Занятия ритмикой для улучшения координации движения, выработка пластики, осанки, необходимых для дальнейшей профессиональной артистической деятельности.
знания:
- роли физической культуры в формировании здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования, гармонического развития личности.
умения:
- полноценно использовать средства физической культуры для поддержания физической формы;
- использовать навыки по сохранению и укреплению здоровья.
БК 1
БК 9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в обществе. Теория культуры. Культура и цивилизация. Развитие и становление культуры.
Античные, средневековые представления о культуре;
культура в эпоху Ренессанса;
системы ценностей капитализма.
Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры.
Этапы развития культуры Казахстана. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство.
Культура современного Казахстана.
знания:
- понятия и сущности культуры;
- структуры культуры;
- развития и становления культуры;
- этапов развития культуры Казахстана;
- культуры современного Казахстана.
умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- определять специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общей культуре.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- философских, научных и религиозных картин мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проблем.
умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 03
Основы социологии и политологии
Функции социологии. Социологические концепции. Социологический анализ общностей; социальные процессы, институты, организации. Методики социологических опросов.
Политика и ее роль в современном обществе.
Политика и политология, системное представление об истории и этапах возникновения и развития зарубежной социально- политической мысли, генезисе и эволюции ее основных идей и теорий.
Социальные группы и их роль в политике. Политическая власть, система, сущность, особенности политической культуры и ее компонентов. Внешняя политика и международные отношения.
Казахстан в системе международных отношений. Глобальные проблемы современности и пути их преодоления.
знания:
- понятия социологии, основ социальной структуры общества, ее критериев;
- видов социологических исследований;
- политологии как науки и учебной дисциплины;
- понятия политической власти;
- основных политических прав граждан;
- основных международных организаций;
- основных принципов международных отношений;
- современных глобальных проблем.
умения:
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 04
Основы экономики
Экономическая теория в историческом плане. Сущность, формы, виды собственности.
Понятие, виды, функции конкуренции.
Сущность и условия возникновения рынка. Формирование основ рыночной экономики в Республике Казахстан.
Спрос, предложение, рыночная цена. Предпринимательство и индивидуальная трудовая деятельность.
Доход, прибыль.
Виды государственного регулирования экономики.
Национальная и мировые валютные системы.
знания:
- общих положений экономической теории, форм и видов собственности;
- формирования рыночной экономики Казахстана;
- форм предпринимательства.
умения:
- находить и использовать экономическую информацию;
- ориентироваться в экономических терминах и понятиях;
- ориентироваться в мире экономики.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека.
Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы
знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этические норм в сфере профессиональной деятельности.
умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы музыкальной психологии и педагогики
Предмет психологии. Понятие о личности. Вопросы общей психологии.
Вопросы возрастной психологии.
Основы педагогики. Педагогика, ее предмет.
Музыкальная педагогика.
Процесс обучения, его основные принципы, формы, методы и средства.
Средства обучения в детской музыкальной школе.
знания:
- основ предмета психологии и педагогики;
- основ теории воспитания и образования;
- особенностей возрастной педагогики и психологии;
- особенностей работы с детьми в детской музыкальной школе;
- основных принципов, форм, методов и средств организации музыкальных занятий.
умения:
- на практике применять теоретические знания из области музыкальной педагогики и психологии;
- самостоятельно организовывать процесс обучения с учетом возрастных особенностей детей.
БК 1
БК 3

196
60
136
КП. 01
Орындаушылық практика
+
60
60
3-8
КП. 02
Педагогикалық практика
+
136
136
5-8
АА. 00
Аралық аттестаттау
155
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
45
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
45
Міндетті оқудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
57-қосымша
«0404000 Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті лексика-грамматикалық материалдар; кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынас жасауда тілдік құралдарды пайдалану нормалары, тәртібі және қазақ (орыс) тілінің жүйесі туралы;
Іскерліктер:
- кәсіптік және күнделікті тақырыптар бойынша қазақ (орыс) тілінде араласу;
- ауызша және жазбаша түрінде тілді меңгеруді өз бетінше жетілдіру, сөз қорын толықтыру;
- бағдарламалық тілдік материалдарды сөздіктің көмегінсіз жазбаша және ауызша аударма жасау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті лексика-грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынас жасауда тілдік құралдарды пайдалану нормалары, тәртібі және шет тілінің жүйесі туралы;
Іскерліктер:
- кәсіби және күнделікті тақырыптар бойынша шет тілінде (ауызша және жазбаша) қарым-қатынас жасау;
- кәсіби бағыт бойынша шетелдік текстерді (сөздікпен) аудару;
- ауызша және жазбаша түрінде тілді меңгеруді өз бетінше жетілдіру, сөз қорын толықтыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 03
Дене шынықтыру мәдениеті
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі.
Тұлғаның дене шынықтыру және жан-жақты дамуының негіздері.Кәсіби қолданбалы дене шынықтыру.
Қимыл үйлестігін, болашақ кәсіби артистік қызметке қажетті дене мүшесінің икемдігі мен дене мүсінінің сұлулығын қалыптастыруға арналған ырғақтық гимнастика сабағы.
Білімдер:
- дене шынықтыру мәдениетінің салауатты өмір салтындағы рөлі,
- дененің саулығын жетілдіру негіздері, тұлғаның гармониялық дамуы туралы.
Іскерліктер:
- денсаулығын қалпында ұстау тәсілдерін толық пайдалану;
- денсаулықты сақтау және шынықтыру дағдыларын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениет теориясы. Мәдениеттің қалыптасуы мен дамуы. Мәдениет туралы көне және орта ғасырлық түсінік. Ренессанс кезеңіндегі мәдениет. Капитализм құндылығындағы жүйелер;
Өз халқының мәдени-тарихи құндылықтарын тану, ұлттардың жалпы адамзаттық мәдениетке жетуі. Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері.Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының мәдениеті, оның салт-дәстүрі халықтың қөркем өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттің мәні және түсінігі;
- мәдениеттің құрылымы;
- мәдениеттің қалыптасуы және дамуы;
- Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері;
- Қазіргі Қазақстан мәдениеті туралы.
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдану;
- көшпенділердің рухани мәдениетін және материалдық ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениетте алатын орнын көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 02
Философия негіздері Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың рухани негіздері; адам табиғаты мен оның тіршілігі;
Адам және Құдай; адам және космос; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі, адамзаттық таным мен қызметі; ғылым мен оның ролі; адамзат жаһандық кең мәселелердің қарсаңында.
Білімдер:
- адам өміріндегі философиялық, ғылыми және әлемдегі дін көрінісі туралы түсінігі;
- әлеуметтік және этикалық, түрлері мен әдістемесі, оның құрылымы, ғылыми танымы мен ғылымның ролі туралы түсінігі.
Іскерліктер:
- дене және рухани, әлеуметтік және биологиялық бастауларындағы адамның мінез-құлқын, оның саналық көрінісін, саналы және санасыздық мінезін анықтау;
- қоғамдағы адамдардың арасындағы қарым-қатынаста адамгершілік нормаларын бағдарлап отыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясат және қазіргі қоғамдағы саясаттың рөлі.Саясат және саясаттану, шетелдік әлеуметтік саяси ойдың дамуы және пайда болу кезеңдері, оның идеялары мен теорияларының өзгерістері мен тегі туралы жүйелі түсінік. Әлеуметтік топтар және оның саясаттағы рөлі.
Саяси билік жүйесі, пайда болуы, саяси мәдениет және оның компоненттерінің ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар және ішкі саясат.Қазақстан халықаралық қатынастар жүйесінде. Оның даму жолындағы жаһандық мәселелері.
Саяси әлеуметтанудың функциялары. Әлеуметтік концепциялар. Шағын орталарда әлеуметтік талдау; әлеуметтік процестер, институттар, ұйымдар.Әлеуметтік сұрақ жүргізу әдістері.
Білімдер:
- саясаттану пәні туралы түсінік;
- қоғамның әлеуметтік құрылым негіздері, оның белгілері;
- әлеуметтік зерттеулер түрлері;
- оқу пәні және ғылым ретінде саясаттану пәні туралы түсінік;
-саяси билік туралы түсінік;
-азаматтардың басты саяси құқығы;
-негізгі халықаралық ұйымдар;
-халықаралық қатынастардың басты принциптері;
-қазіргі жаһандық мәселелер туралы.
Іскерліктер:
- процестер және саяси қарым-қатынас, саяси сыртқы дүние, үкімет құрылымын анықтау (жалпы дүниежүзінде және Қазақстанда);
- саяси дағдылар мен саяси жүйелер туралы түсініктемені құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономикалық теория тарихи жобада. Жеке меншік түрлері мен формалары; Нарықтың пайда болуы және дамуы. Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту негіздері. Сұраныс, ұсыныс, нарықтық баға. Кәсіпкерлік және жеке еңбек қызметі. Кіріс,қосымша кіріс. Экономиканы мемлекеттік жүргізу түрлері..Ұлттық және әлемдік валюта жүйесі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережесі;
- меншіктің түрі мен формалары;
- Қазақстанда нарықтық экономиканың қалыптасуы;
- кәсіпкерліктің түрлері туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде керекті бағдарға арналған экономикалық ақпаратты табу және қолдану;
- экономикалық терминдер мен түсініктер жайлы хабардар болу.
- экономика саласы жайлы хабардар болу.
БҚ 1
БҚ 2
Қ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, деректеме. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің түйіні.
Адам құқығының жалпы декларациясы.Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі тармақтары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқық қорғау ұйымдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы және бостандығы, оның механизмін іске асыруды;
- кәсіби қызмет аймағында құқықтық адамгершілік-этикалық нормалары туралы.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Музыкалық психология және педагогика негіздері Психология нысаны.
Тұлға туралы түсінік. Жалпы психология мәселелері.
Жас жеткіншектер психологиясы мәселелері. Педагогика негіздері. Педагогика, оның нысаны.
Музыкалық педагогика. Оқу процесі, оның негізгі принциптері, түрлері, әдістемелері мен құралдары.
Балалар музыкалық мектебіндегі оқу жүйесі.
Білімдер:
- психология мен педагогика пәнінің негіздері;
- тәрбиелеу және білім беру теориясының негіздері;
- жас айырмашылығы психологиясы мен педагогикасының ерекшеліктері;
- балалар музыка мектебіндегі балалармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
- музыкалық сабақтарды ұйымдастыру жүйесі мен әдістемелері, формалары, негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық педагогика мен психология саласындағы теориялық білімді тәжірибеде қолдану;
- жас жеткіншектердің ерекшеліктерінің есебінен өздігінен оқу үрдісін ұйымдастыру;
БҚ 1
БҚ 3

ПК 3.1.7
ПК 3.2.7
ПК 3.3.7
ПК 3.4.7
ПК 3.1.8
ПК 3.2.8
ПК 3.3.8
ПК 3.4.8
ОПД 02
Теория музыки
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязи;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- свободно применять полученные знания при анализе музыкальных произведений.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9-
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 02
Теория музыки (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязи;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлениий, понятий, определений.
умения:
- использовать знания элементов музыкального языка при выполнении практических задач;
-анализировать важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи;
- определять закономерности музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 03
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.
Хроматическая система: отклонения, модуляции в тональности 1-й степени родства.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смысловом значении гармонических средств в музыке;
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития, выделяя выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 03
Гармония (индивидуальная)
Целостный гармонический анализ.
Гармонизация мелодии и баса.
Игра: секвенции (3 вида).
Доведение аккордов до тоники;
аккордовые последовательности и модуляции в 1 степень родства.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смысловом значении гармонических средств в музыке;
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- играть однотональные и модулирующие построения в форме периода;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития, выделяя выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.9
ПК 3.2.9
ПК 3.3.9
ПК 3.4.9
ОПД 04
Сольфеджио
Основа курса – развитие музыкального слуха. Практическое применение знаний, полученных в курсе теории музыки, гармонии:
- интонирование и определение на слух;
- пение с листа;
- развитие техники записи музыкального диктанта.
знания:
- основ теории музыки.
умения:
- интонировать и определять на слух: тональности, лады, ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности; модуляции;
- записывать по памяти одно- двухголосные диктанты в форме периода:
- бегло и чисто сольфеджировать предложенные музыкальные примеры.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ОПД 04
Этносольфеджио для домбристов
Основой курса является формирование музыкального этнослуха как базовой составляющей профессиональной подготовки традиционного музыканта.
Практические формы работы направлены на освоение закономерностей языка казахской традиционной музыки.
Наряду с письменными формами работы большое место занимают устные формы (импровизации, устные диктанты).
знания:
- основ казахского музыкального языка;
- ладовой структуры казахского мелоса;
- ритмической организации казахской песни и кюя;
- жанровой системы казахской традиционной музыки.
умения:
- воспринимать целостно на слух жанровые разновидности казахского фольлора;
- анализировать образцы казахского фольлора;
- чисто интонировать образцы фольклора;
- импровизировать на заданную жанровую модель;
- определять на слух элементы казахской музыкального языка.
БК 3
ПК 3.3.3
ОПД 05
Казахская музыкальная литература и фольклор Основные виды и жанры казахского фольклора; профессиональное искусство устной традиции; региональные школы (песенные и инструментальные);
Становление профессиональной музыки письменной традиции; Творчество композиторов Казахстана (Е.Брусиловский, А.Жубанов, Л.Хамиди, М.Тулебаев и т.д.). Основные жанры творчества композиторов Казахстана; Творчество композиторов и современная музыкальная культура Казахстана;
Основные виды и жанры казахского народного фольклора; народная песня; казахская народная инструментальная музыка, эпос; функционирование народной музыки.
знания:
- народно-профессиональной музыки и условий ее бытования;
- индивидуально-стилевых
Особенностей творчества народно-профессиональных композиторов (певцов, кюйши - инструменталистов);
- основных этапов становления композиторской школы письменной традиции;
- истории формирования и особенностей развития основных жанровых разновидностей классического музыкального наследия в казахской музыке (опера, симфония, камерно - инструментальное, камерно-вокальное творчество и т.д.);
- сведений из жизни и творчества представителей национальной композиторской школы.
умения:
- различать стилевые особенности региональных песенных и инструментальных школ;
- определять индивидуально - стилевые черты композиторов Казахстана;
- слушать и анализировать произведения комозиторов Казахстана.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК 3.3.6
ПК 3.4.6
ПК 3.1.12
ПК 3.2.12
ПК 3.3.12
ПК 3.4.12
ОПД 06
Мировая музыкальная литература
I раздел:
Зарубежная музыкальная литература.
Музыка как вид искусства и ее выразительные средства.
Основные жанры музыки. Формирование и развитие жанровых разновидностей
классического музыкального искусства (театральные, вокально-хоровые, симфонические и камерно-ннструментальные жанры).
Эволюция музыкального искусства; художественные течения – барокко, классицизм, романтизм, импрессионизм. Композиторы и их произведения от И. С. Баха до М. Равеля с учетом специализаций и общего музыкально- эстетического развития учащихся.
II раздел:
Русская музыкальная литература от М.И.Глинки до И. Стравинского. Основные оперы, симфонии, вокально-хоровые произведения: творческие кружки, исторические и художественные параллели.
III раздел:
Музыка XX века.
Зарубежные композиторы:
К.Орф, А.Оннегер, М. де Фалья, Б.Барток, Б. Бриттен, Дж.Гершвин; музыка композиторов советского периода:
С.Прокофьев,
Д. Шостакович,
Г. Свиридов,
В. Гаврилин,
Р. Щедрин.
знания:
- сведений истории формирования и развития основных музыкальных жанров;
- сведений из жизни и творчества композиторов мировой музыкальной культуры разных эпох.
умения:
- играть темы по мировой музыкальной литературе;
- анализировать музыкальные произведения,
- характеризовать музыкально-исторические эпохи, стили, жанры;
- писать рефераты по предложенным темам.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
ПК 3.1.6
ПК 3.2.6
ПК 3.3.6
ПК 3.4.6
ПК 3.1.12
ПК 3.2.12
ПК 3.3.12
ПК 3.4.12
ОПД 07
Анализ музыкальных произведений
Жанры и виды музыки.
Понятие о целостном анализе.
Период, простые формы.
Сложные формы.
Формы вокальной камерной музыки. Контрастно-составные и концентрические формы.
Рондо и вариационные формы.
Сонатная форма, ее разновидности. Циклические формы. Полифонические формы.
Свободные и смешанные формы.
знания:
- закономерностей развития музыкального мышления и формообразования;
- исторически сложившихся музыкальных форм - композициий и путях их видоизменения;
умения:
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.2.3
ПК 3.3.3
ПК 3.4.3
Специализация 040401 3 «Фортепиано»
Квалификация 040401 3 - преподаватель детской музыкальной школы, концертмейстер
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
История исполнительского искусства
История возникновения и преобразования инструмента; закономерности развития его выразительных и технических возможностей. Творческие и педагогические школы.
Периодизация истории исполнительства. Анализ исполнительских концепций ведущих мастеров.
знания:
- истории развития инструментов;
- особенностей творческой деятельности выдающихся исполнителей;
- исполнительской литературы различных исторических периодов;
- исполнительских школ и их представителей.
умения:
- выполнять сравнительный анализ различных интерпретаций музыкального произведения;
- проводить исследовательскую работу;
- реферировать специальную литературу.
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3

КҚ 3.1.7
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.8
КҚ 3.4.8
ЖКП 02
Музыка теориясы (топтық)
Музыкалық жүйе (әуен, қисындылық, фактура, мелизмдер, ырғақ, метр,). Лад және үндестілік.
Секвенциялар.
Хроматизм және альтерация, хромалық гамма.
Аралықтар.
Аккордтар.
Салыстыру, модуляция, ауытқу.
Тектес үндестіктер.
Әуен. Транспозиция. Мелизмдер.
Музыкалық тілдің құрылу элементтері.
Ноталық жазба жазудың қысқарту белгілері. Музыкалық терминдер.
Білімдер:
- музыка тілінің маңызды элементтері және оның өзара байланысы;
- музыкалық тілдің заңдылықтары, әр түрлі музыкалық теориялық құбылыс, түсінік, анықтамалар, терминология туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды талдауда тәжірибеде алған білімдерін еркін қолдану.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
ҚҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 02
Музыка теориясы (жеке)
Секвенция ойнау.
Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты). Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі.
Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстары;
- терминология, анықтама, түсініктеме, әр алуан музыкалық теоретикалық құбылыстарды, музыкалық тілдің заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді шығарғанда музыкалық тілдің элементтері туралы білімін пайдалану;
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстарын талдау;
- музыкалық тілдің заңдылықтарын, құбылыстары мен түсініктемелерін айқындау.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 03
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын оқу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.
Толық функционалдық жүйе.
Хроматикалық жүйе: ауытқулар, 1-дәрежелі үндестілерге модуляциялар.
Білімдер:
- классикалық гармонияның маңызды заңдылығы;
- музыкадағы гармониялық жүйенің бейнелік-мағыналық мазмұны және көркемдік мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- гармонияның форманы қалыптастыру рөлі мен колористік, мәнерлілігін айыра, гармониялық даму түрлері мен әдістері мағынасын ашу үшін музыкалық шығармаларды талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 03
Гармония (жеке)
Толықтай гармониялық талдау.
Бас пен әуендерді гармониялау.
Ойын: секвенциялар (3 түрі),
аккордты жүйеліктер және I дәрежелі тектес үндестіліктерге модуляциялар.
Білімдер:
- классикалық гармонияның күрделі заңдылықтары;
- музыкадағы гармоникалық жүйелердің бейнелі-мағыналы мағынасын және мәнерлі мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- музыкалық шығармалардың тәсілдері мен түрлері жағынан гармониялық дамуын талдау;
- гармонияның пішінді қалыптастыру рөлі мен көркемдік, колористік мәнерлілігін айыру;
- әр түрлі гармониялық тәсілдерді қолдана отырып есеп шығару;
- фортепианода секвенциялар, әр түрлі жанрларда гармониялық қатарларды ойнау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.9
КҚ 3.3.9
КҚ 3.4.9
ЖКП 04
Сольфеджио
Курстың негізі-музыкалық есту қабілетін дамыту.
Музыка теориясы мен гармония курсында алған білімдерін тәжірибеде қолдану:
интонациялауды білу және есту арқылы анықтау. Парақтан оқу.
Бір дауыстан екі дауысқа дейін музыкалық диктантты жазудың техникасының дамуы.
Білімдер:
- музыка теориясының негізі туралы.
Іскерліктер:
- әндету және есту арқылы тональдік, ладтар, сатылық, интервалдық, аккордтық қатарлар, модуляцияларды (диатоникалық, жылдамдатылған, энгармониялық, эллиптикалық) тани білу;
- бірдауыстылық–төртдауыстылық музыкалық үлгілерді сольфеджиолау;
- бағдарлама талаптарына қарай музыкалық үлгілерді есту арқылы талдау дағдысын пайдалана отырып жазып алу;
- сольфеджиолауда және жазба жаттығуларда оқып білген көркемдік тәсілдерін қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
ЖКП 04
Домбырашыларға арналған этносольфеджио
Дәстүрлі музыканттың қәсіби дайындығының базалық құрамы ретінде музыкалық этноесту қабілетінің қалыптастыру болып табылады.
Жұмыстың тәжірибелік түрлері қазақ дәстүрлі музыка тілінің заңдылықтарын меңгеруге бағытталған.
Жұмыстың жазба түрлерімен қоса ауызша түрлері маңызды орын алады (суырып салу, ауызша диктант).
Білімдер:
- қазақ музыкалық тілінің негіздері;
- қазақ әуенінің саздық құрылымы;
- қазақ әнінің және күйінің ырғақтық құрылымы;
- қазақ дәстүрлі музыка жанрлық жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- қазақ фолклорының жанрлық түрлерін тұтас қабылдау;
- қазақ фольклорының үлгілерін талдау;
- фольклор үлгілерін таза интонациялау;
- берген жанрлық моделге суырып салу;
- қазақ музыкалық тілінің элементтерін есту арқылы анықтау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
ЖКП 05
Қазақ музыка әдебиеті және фольклор
Қазақ музыка фольклорының негізгі жанрлары мен түрлері.
Ауызекі дәстүрлі кәсіби өнер;
аймақтық мектептер (әндік және аспаптық);
Дәстүрлі жазба кәсіби музыкасының қалыптасуы;
Қазақстан композиторларының шығармалары
(Е. Брусиловский, А. Жұбанов, Л. Хамиди, М. Төлебаев және т.б.).
Қазақстан композиторларының негізгі шығармашылық жанрлары;
Қазақстанның қазіргі музыкалық мәдениеті мен композиторлардың шығармалары.
Қазақ халық фольклорының жанрлары мен негізгі түрлері; халық әндері; қазақ халық аспаптық музыка, эпос; халық әндерін қалыптастыру.
Білімдер:
- халықтық-кәсіптік музыка және оның тұрмыстық жағдайы;
- кәсіби композиторлардың шығармаларының жеке-стилдік ерекшеліктері (әншілер, күйші-аспапта ойнаушылар);
- жазба дәстүрінде композиторлар мектебінің қалыптасуындағы негізгі кезеңдері;
- музыкадағы әр түрлі классикалық музыкалық мұрасының негізгі жанрлық ерекшеліктерінің тарихи қалыптасуы (опера, симфония, камера-аспаптық, камера-вокалдық және т.б.);
- ұлттық композиторлар мектебінің өкілдері мен олардың шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- аймақтық әндік және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктерін айыра білу;
- Қазақстан композиторларының жеке-стильдік ерекшелігін анықтау;
- әр түрлі жанрлық шығармаларды анықтау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.12
КҚ 3.4.12
ЖКП 06
Әлем музыка әдебиеті
І тарау. Шетел әдебиеті. Музыка өнер түрі ретінде және оның мәнерлік жүйелері. Музыканың негізгі жанрлары.
Классикалық музыка өнерінің әр алуан жанрларының дамуы мен қалыптасуы (театрлық, вокал-хорлық, симфониялық және камера-аспаптық жанрлары). Музыка өнерінің эволюциясы; көркемдік ағымдар-барокко, классицизм, романтизм, империализм.
Оқушылардың жалпы эстетикалық және музыкалық дамуын есепке ала отыра И. Бахтан М. Равельге дейінгі композиторлардың шығармалары.
ІІ тарау.орыс музыка әдебиеті М. Глинкадан И. Стравинскийге дейін.
Опералық, симфониялық, вокал-хорлық негізгі шығармалары: шығармашылық ұйымдар, тарихи және көркемдік кескіндемелер.
ІІІ тарау: ХХ ғасырдың музыка (К. Орф, А. Оннегер, М. Де Фалья, Б. Барток, Б. Бриттен, Гершвин)және кеңес музыкасы (С. Прокофьев, Д. Шостакович, Г. Свиридов, В. Гаврилин, Р. Щедрин).
Білімдер:
- негізгі музыкалық жанрлардың қалыптасу және даму ерекшеліктерінің тарихы;
- әр дәуірдегі әлем композиторларының өмірі мен шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- әлемдік музыка әдебиетінің музыкалық үзінділерін ойнау;
- музыкалық шығармаларды талдау,
- музыкалық-тарихи дәуірлер, стиль, жанрларды сипаттау;
- ұсынылған тақырыптар бойынша реферат, курстық жұмыстарды жазу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.6
КҚ 3.3.6
КҚ 3.4.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.12
КҚ 3.4.12
ЖКП 07
Музыкалық шығармаларды талдау
Музыка түрлері мен жанрлары.
Жалпы талдау туралы түсінік.
Кезең, қарапайым түрлер.
Күрделі түрлері.
Вокалды–камералық музыка түрлері.
Қарама-қарсылық құрастырмалы және шоғырланған түрлері.
Рондо және варияциялық түрлері.
Сонаталық түрі және оның әр түрлілігі. Циклдық түрі. Полифониялық түрі.
Еркін және аралас түрлері.
Білімдер:
- музыкалық ой-өрісі және пішін қалыптасуының даму заңдылықтары;
- музыкалық пішін-композицияның тарихи қалыптасуы және олардың өзгеру жолдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік пішінінің бірегейлігі тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.4.3
040401 3 Фортепианоға мамандандыру
Біліктілігі 040401 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы, концертмейстер
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Орындаушылық өнер тарихы
Аспаптың пайда болуы мен жаңару тарихы;
оның техникалық және айқын мүмкіндіктерінің даму заңдылығы. Шығармашылық және педагогикалық мектептері. Орындаушылықтың кезеңдік тарихы.
Танымал шеберлердің орындаушылық тұжырымдамаларын талдау.
Білімдер:
- аспаптардың даму тарихы;
- танымал өкілдердің шығармашылық қызметтеріндегі ерекшеліктері;
- әртүрлі тарихи кезеңдегі шығармашылық әдебиеттері;
- орындаушылық мектептер және олардың өкілдері туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығарманың түрлі интерпретацияларына салыстырмалы талдау жасау;
- зерттеу жұмыстарын жүргізу;
- арнайы әдебиеттерді қысқаша баяндау.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3

ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.12
СД 02
Методика обучения игре на инструменте
Педагогические принципы различных школ обучения игре на инструменте. Формирование отечественной педагогической школы.
Изучение опыта выдающихся педагогов.
Роль педагога в воспитании молодого музыканта.
Приемы педагогической работы.
Важнейшие предпосылки становления музыканта – исполнителя.
Способы оценки и развития природных данных учащихся. Организация и планирование учебного процесса в музыкальной школе. Методика проведения различных форм учебной работы. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков.
знания:
- педагогических принципов выдающихся педагогов;
- методов обучения;
- приемов и способов развития музыкальных способностей;
- основ начального обучения в исполнительском классе;
- этапов работы над педагогическим репертуаром.
умения:
- комплексно решать учебно-воспитательные задачи и систематически проверять и оценивать музыкальную деятельность учащихся;
- моделировать учебно-воспитательный процесс;
- прогнозировать музыкальное развитие учащихся,
- формировать навыки сознательной творческой деятельности учащихся.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
СД 03
Изучение репертуара ДМШ
Изучение репертуара ДМШ 1 - 4 классов: основные сборники пьес для ДМШ, хрестоматии, инструктивный материал.
Изучение репертуара ДМШ 5 - 7 классов.
Работа над полифоническими пьесами, крупной формой, пьесами виртуозного плана. Сборники этюдов на разнообразные виды техники.
знания:
- программных требований ДМШ по специальному инструменту;
- основных принципов подбора репертуара.
умения:
- исполнять школьный репертуар, анализировать его с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.1.10
ПК 3.1.11
СД 04
Специальный инструмент
Художественно-исполнительские возможности инструмента. Первоначальное прочтение и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста. Понимание мира эмоциональных состояний и художественных образов.
Поиск адекватных интерпретаторских решений;
применение художественно оправданных технических приемов, использование многообразных возможностей инструмента в достижении наиболее убедительного воплощения исполнительского замысла.
Слуховой контроль, управление процессом исполнения;
сценическое поведение, анализ исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике.
Использование научно-исследовательских трудов в области теории исполнительства, рекомендаций и советов крупнейших музыкантов. Сравнительный анализ записей исполнения произведения музыкантами. Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
знания:
- музыкальных стилей и направлений;
- художественных элементов исполнения;
- приемов и способов работы над музыкальным репертуаром.
умения:
- исполнять музыкальные произведения на высоком профессиональном уровне;
- интерпретировать художественное содержание музыкального произведения и его текста;
- читать с листа;
- применять теоретические профессиональные знания в исполнительском процессе;
- самостоятельно анализировать музыкальные произведения как в плане их целостного рассмотрения, так и с позиций отдельных элементов музыкальной структуры,
- выбирать оптимальные приемы техники для передачи художественного замысла исполняемой музыки,
- осуществлять контроль своего сценического поведения.
- самостоятельно работать над произведениями различных форм и жанров;
- грамотно использовать художественные элементы исполнения.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
СД 05
Концертмейстерский класс
Особенности работы в качестве концертмейстера. Репетиционная работа с вокалистами и инструменталистами: подготовка к исполнению их сольных программ в сопровождении фортепиано.
Изучение и накопление репертуара, включающего арии, романсы и другую вокальную литературу, аккомпанементы инструментальных произведений,сочинения для хора с сопровождением и др.;
чтение с листа, транспонирование.
знания:
- особенностей работы в концертмейстерском классе;
- певческих голосов и репертуаре для них;
- роли концертмейстера в создании художественного образа произведения.
умения:
- применять концертмейстерские навыки в репетиционной и концертной работе;
- интонационно и ритмически владеть голосом;
- транспонированить фортепианную партию;
- использовать профессиональную литературу в своей концертмейстерской деятельности;
- ориентироваться в различных музыкальных стилях;
- читать с листа;
- самостоятельно работать с солистами -вокалистами и инструменталистами;
- осуществлять целостный слуховой контроль процесса исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 06
Фортепианный ансамбль
Изучение и исполнение оригинальных произведений для фортепианных ансамблей, а также переложений симфонических, инструментальных, вокальных и других произведений композиторов различных стилевых направлений.
знания:
- особенностей игры в фортепианном ансамбле;
- приемов и способов работы над ансамблевым репертуаром.
умения:
- анализировать и осуществлять слуховой контроль элементов музыкальной фактуры ансамблевого произведения;
- читать с листа ансамблевую литературу;
- осуществлять целостный слуховой контроль при совместном исполнении;
- согласовывать исполнительские намерения партнеров, художественные элементы фактуры.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 07
Камерный ансамбль
Ансамбли: дуэт, трио, квартет, квинтет и т.д. Формирование навыков ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле. Исполнение камерных произведений казахстанских, зарубежных и русских, композиторов циклической формы.
знания:
- особенностей камерного музицирования.
умения:
- осуществлять исполнительскую деятельность в качестве артиста инструментального ансамбля;
- интерпретировать музыкальные произведения;
- находить творческий контакт и согласовывать исполнительские намерения с участниками ансамбля.
- читать с листа ансамблевый репертуар;
- осуществлять слуховой контроль процесса ансамблевого исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 08
Исполнительская подготовка
Содержание занятий определяется программными требованиями по дисциплине «Специальный инструмент»
знания:
- приемов и способов самостоятельной работы над музыкальными произведениями различных форм, жанров и стилей.
умения:
- самостоятельно работать над музыкальным произведением;
- совершенствовать технические приемы исполнения, осуществлять самостоятельный поиск интерпретаторских решений.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
СД 09
Основы полифонии
Полифоническая мелодия, ее свойства. Двухголосный простой контрапункт. Двухголосная имитация.
Способы преобразования полифонической темы.
Канон.
Трехголосный простой контрапункт и имитация.
Все виды сложного контрапункта: двойной, тройной, горизонтально-подвижной, вдвойне подвижной, вертикально-подвижной.
Фуга.
Полифонические вариации.
Гомофонно-полифонические формы.
Гетерофония в народной музыке.
Основы истории полифонии.
знания:
- основных этапов развития полифонии;
- особенностей строгого и свободного полифонического письма;
- закономерностей полифонического формообразования.
умения:
- характеризовать полифоническое произведение с точки зрения содержания и формы;
- анализировать музыкальные полифонические произведения;
- выполнять практические задания по курсу полифонии.
БК 3
ПК 3.1.3
СД 10
Постановка голоса
Работа по постановке голоса проводится в единстве с занятиями в концертмейстерском классе.
Основные задачи: постановка дыхания, выработка высокой позиции, умение использовать резонаторы, пение вокальных произве-дений под собственный аккомпанимент.
знания:
- способов формирования вокальных навыков;
- особенностей строения голосового аппарата;
умения:
- грамотно и выразительно петь нотные примеры, вокальные произведения под собственный аккомпанемент.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП 01
Исполнительская практика
Содержание практики определяется программными требованиями по дисциплинам специальный инструмент, камерный ансамбль.
умения:
- исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения сольного и ансамблевого репертуара;
- осуществлять контроль сценического поведения;
- анализировать концертное выступление.
навыки:
- концертных выступлений в качестве солиста и в составе камерного ансамбля.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.12
ПП 02
Педагогическая практика
Формирование навыков работы в исполнительском классе в качестве преподавателя. Содержание занятий по педагогической практике определяется программами для исполнительских отделений ДМШ.
умения:
- применять знания по содержанию курса методики преподавания игры на инструменте;
- учитывать особенности возрастной педагогики и психологии;
навыки:
- ведения учебно-методической документации ДМШ;
- составления индивидуальных планов учащихся;
- практической работы с учащимися.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4

КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12
АП 02
Аспапта оқыту әдістемесі
Аспапта ойнауды оқытудың әртүрлі мектептерінің педагогикалық үрдістері.
Отандық педагогикалық мектептердің қалыптасуы.
Танымал педагогтардың тәжірибелерін меңгеру.
Педагогтың жас музыкантты тәрбиелеудегі ролі.
Педагогикалық жұмыстардың тәсілдері. Музыкант-орындаушының алғышартының қалыптасуы.
Оқушылардың табиғи жаратылысының дамуы мен бағалаудың тәсілдері. Музыкалық мектептегі оқу үрдісін жоспарлау және ұйымдастыру.
Оқу жұмысын әртүрлі түрде жүргізу әдісі.
Жасөспірімдер мен балаларға білім беруінің әртүрлі кезеңінде оқылатын түрлі жанрлар мен стильдегі шығармалармен таныстыру.
Білімдер:
- танымал педагогтардың педагогикалық үрдістері;
- оқыту әдістері;
- музыкалық қабілеттерді дамыту жолдары;
- орындаушылық класындағы алғашқы оқыту негіздері;
- педагогикалық репертуармен жұмыс істеу кезеңдері туралы.
Іскерліктер:
- оқу-тәрбие міндеттерін кешенді шешу және оқушының музыкалық қызметін жүйелі түрде тексеру және бағалау;
- оқу-тәрбие үрдісін өңдеу;
- оқушылырдың музыкалық дамуын болжау;
- оқушылардың саналы шығармашылық қызметінің дағдысын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
АП 03
БММ репертуарын үйрену
БММ-нің 1-4 сыныптық педагогикалық репертуарын меңгеру:
БММ-нің негізгі пьеса жинақтары, хрестоматиялар,
инструктивті материалдар.
БММ-нің 5-7 сыныптарына арналған репертуарын меңгеру.
Полифониялық пьеса, күрделі формадағы шығармалар, виртуозды пьесалармен жұмыс жасау. Әр алуан техника түрлеріне арналған этюдтер жинағымен жұмыс істеу.
Білімдер:
- арнайы аспап бойынша БММ -нің бағдарламалық талаптары;
- репертуарды таңдаудың негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- мектептік репертуарды орындау және көркемдік құндылығы, әдістемелік мақсатқа лайықтылығы тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
АП 04
Арнайы аспап
Аспаптың көркемдік орындаушылық мүмкіндігі.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Әлемнің құбылыстық жағдайы мен көркемдік бейнелерін түсіну. Көркемдік техникалық әдістерді қолдану, аспаптың түрлі жетістіктері мен мүмкіндіктерін қолдана отырып, орындаушылық ойды нақты көрсету.
Есту арқылы бақылау, орындау үрдісімен басқару, сахналық әрекет, орындалған шығармаларға талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану. Танымал музыканттардың кеңесі мен ұсыныстарын, орындаушылықтың теориялық аумағында ғылыми-зерттеу еңбектерін қолдану.
Музыканттармен орындалған шығармалардың жазбасына салыстырмалы талдау.
Әр түрлі жанрдағы, стил мен түрлердегі шығармаларды енгізе отырып, репертуарды жинақтау.
Білімдер:
- музыкалық стильдер және бағыттар;
- орындаудың көркемдік элементтері (темпо-метро-ритм, динамика, артикуляция, фразировка);
- музыкалық репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды жоғары кәсіби деңгейде орындау:
- музыкалық шығармалардың көркемдік мазмұнын және оның мәтінін түсіндіру;
- парақтан оқу;
- орындаушылық кезеңде теориялық кәсіптік білімін қолдану;
- жоспардағы толық қарастырылған музыкалық шығармаларды, музыкалық құрылымның жеке элементтерін өз бетімен талдау жасау;
- орындалған музыкада көркемдік ойларды беруге арналған техникалық әдістерінің үйлесімдісін таңдау;
- өзінің сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау;
- орындаудың көркемдік элементтерін сауатты қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
АП 05
Концертмейстерлік класс
Концертмейстер жұмысының ерекшелігі.
Вокалистер және аспапшылармен жаттығулық жұмыс: олардың жеке бағдарламаларын фортепиано сүйемелдеуімен орындауға дайындау. Ариялар, романстар және басқа вокалды әдебиеті, аспапты шығармаларының аккомпанементін, сүйемелдеумен хорға арналған шығармаларын және т. б. қосатын репертуарды үйреніп жинау; парақтан оқу, тасымалдау.
Білімдер:
- концертмейстер класының жұмысының ерекшелігі;
- әншілік дауыстар және оларға арналған репертуар;
- шығарманың көркемдік тұлғасын жасаудағы концермейстердің ролі туралы.
Іскерліктер:
- жаттығулық және концерттік жұмыста концермейстерлік дағдыларын қолдану;
- дауыспен интонациялық және ырғақтық пайдалана білу;
- фортепианолық партияны тасымалдау;
- кәсіптік әдебиетті өзінің концертмейстерлік қызметінде қолдану;
- әр түрлі музыкалық стилдерде хабардар болу;
- парақтан оқу;
- жеке әнші, аспапшылармен өздігінен жұмыс жасау;
- орындау процесіне біртұтас есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 06
Фортепиано ансамблі
Фортепиано ансамбліне арналған шығармаларды, сонымен қатар әр түрлі стилдік бағыттағы композиторлардың симфониялық, аспаптық,
вокалдық қайта өңделген шығармаларын меңгеру және ойнау.
Білімдер:
- фортепиано ансамблінде ойнау ерекшеліктері туралы;
- ансамблдік репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
- ансамбльдік шығармалардың музыкалық фактураларының дыбысталу элементтерін анықтауды іске асыру және талдау;
- ансамбльдік әдебиетті парақтан оқу;
- бірлесіп орындау процесіне біртұтас есту бақылау жүргізу;
- серіктердің орындаушылық ниеттерін, фактураның көркемдік элементтерін келістіру.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 07
Камералық ансамбль
Ансамбльдер: дуэт, трио, квартет, квинтет ж т.б. Ансамблдік орындаушылық, серіктермен бірігу, ансамбльде барлық партияларын есту дағдыларын қалыптастыру.
Қазақстандық және шетел композиторларының циклдік формадағы камералық шығармаларын орындау.
Білімдер:
- камералық орындаудың ерекшеліктері туралы.
Іскерліктер:
- аспаптық ансамбль әртісі ретінде орындаушылық қызмет жүргізу;
- музыкалық шығармаларды интерпретациялау;
- ансамблге қатысушылармен шығармашылық байланыста болу және орындаушылық ниеттерін келістіру;
- ансамблдік репертуарды парақтан оқу;
- ансамблдік орындау процесіне есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 08
Орындаушылық дайындық
Сабақ мазмұны «Арнайы аспап» пәні бойынша бағдарламалық талаптарымен анықталады
Білімдер:
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармамен өздігінен жұмыс жасау;
- техникалық әдістерді жетілдіру, интерпретаторлық шешімдерді іздену жұмысын өз бетімен жүзеге асыру.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
АП 09
Полифония негіздері
Полифониялық әуен, оның ерекшеліктері. Екі дауысты қарапайым контрапункт.
Екі дауысты имитация. Полифониялық тақырыпты қайта құру әдістері.
Канон.
Үш дауысты қарапайым контрапункт және имитация.
Күрделі контра-пункттың барлық түрлері: екі есе, үш есе, көлденең- жылжымалы, екі есе жылжымалы.
Фуга.
Полифониялық вариациялар. Гомофон–полифониялық түрлері. Халық әуендеріндегі гетерофония.
Полифония тарихының негіздері.
Білімдер:
- полифонияның негізгі даму кезеңдері;
- еркін және қатаң стильдегі полифониялық жазбаның ерекшеліктері;
- полифониялық пішін жасау заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен пішінінің бірегейлігі тұрғысынан сипаттау;
- полифониялық музыкалық шығармаларды талдау;
- полифония курсы бойынша практикалық тапсырмаларды орындау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
АП 10
Дауыс қою
Дауыс қою жұмысы концертмейстерлік класс бойынша сабақтармен бірлікте өткізіледі.
Негізгі мақсаттары: тыныс алуды реттеу жұмысы, жоғары позицияны қою, резонаторларды колдана білу, өзін-өзі сүйемелдеумен вокалды шығармаларын айту.
Білімдер:
- вокалды дағдыларды қалыптастыру амалдары;
- дауыс аппаратының құрылымының ерекшеліктері туралы.
Іскерліктер:
- өзінің сүйемелдеуімен вокалды шығармаларды сауатты және мәнерлі айту.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Орындаушылық практика
Тәжірибе мазмұны арнайы аспап, камералық ансамбль пәндерінің бағдарламалық талаптарымен анықталады.
Іскерліктер:
- жеке орындаушылық және ансамблдік репертуарды кәсіптік деңгейде орындау;
- сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- концерттік орындауды талдау.
Дағдылар:
- жеке орындаушы және камералық ансамбль құрамында сахнаға шығып орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.12
КП 02
Педагогикалық практика
Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Педагогикалық тәжірибе сабақтарының мазмұны БММ-нің орындаушылық бөлімдерінің бағдарламаларымен анықталады.
Іскерліктер:
- аспапта орындау әдістемесі курсында алған білімдерін қолдану;
- жас жеткіншектер педагогикасы және психологиясының ерекшеліктерін ескеру.
Дағдылар:
- БММ -нің оқу-әдістемелік құжатамаларын жүргізу;
- оқушылардың жеке жоспарларын құрастыру;
- оқушылармен практикалық жұмыс жүргізу.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4

ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
СД 03
Изучение репертуара ДМШ
Изучение репертуара с 1 по 3 класс - инструктивный материал, гаммы и арпеджио для начальных классов. Репертуар для старших классов - работа над крупной формой, пьесами виртуозного плана.
знания:
- программных требований ДМШ по специальному инструменту;
- основных принципов подбора репертуара.
умения:
- исполнять школьный репертуар, анализировать его с точки зрения художественной ценности и методической целесообразности.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
СД 04
Специальный инструмент
Художественно-исполнительские возможности инструмента. Первоначальное прочтение и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста. Понимание мира эмоциональных состояний и художественных образов.
Поиск адекватных интерпретаторских решений;
применение художественно оправданных технических приемов, использование многообразных возможностей инструмента в достижении наиболее убедительного воплощения исполнительского замысла.
Слуховой контроль, управление процессом исполнения;
сценическое поведение,
анализ исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике.
Использование научно-исследовательских трудов в области теории исполнительства, рекомендаций и советов крупнейших музыкантов. Сравнительный анализ записей исполнения произведения музыкантами. Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
знания:
- музыкальных стилей и направлений;
- художественных элементов исполнения;
- приемов и способов работы над музыкальным репертуаром.
умения:
- исполнять музыкальные произведения на высоком профессиональном уровне;
- интерпретировать художественное содержание музыкального произведения и его текста;
- читать с листа;
- применять теоретические профессиональные знания в исполнительском процессе;
- самостоятельно анализировать музыкальные произведения как в плане их целостного рассмотрения, так и с позиций отдельных элементов музыкальной структуры,
- выбирать оптимальные приемы техники для передачи художественного замысла исполняемой музыки,
- осуществлять контроль своего сценического поведения.
- самостоятельно работать над произведениями различных форм и жанров;
- грамотно использовать художественные элементы исполнения.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
СД 05
Класс ансамбля
Ансамбли: дуэт, трио, квартет, квинтет и т.д. Формирование навыков ансамблевого исполнительства, единения с партнерами, слышания всех партий в ансамбле. Исполнение ансамблевых произведений казахстанских и зарубежных композиторов.
знания:
- особенностей ансамблевого музицирования.
умения:
- осуществлять исполнительскую деятельность в качестве артиста инструментального ансамбля;
- интерпретировать музыкальные произведения;
- находить творческий контакт и согласовывать исполнительские намерения с участниками ансамбля.
- читать с листа ансамблевый репертуар;
- осуществлять слуховой контроль процесса ансамблевого исполнения.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 06
Оркестровый класс
Духовой оркестр.
Определение состава оркестровых групп и исполнителей по партиям.
Настройка оркестра. Оркестровая дисциплина.
Навыки оркестровой игры, чтение с листа. Изучение оркестрового репертуара.
знания:
- основных обязанностей артиста оркестра;
- сведений о составах духовых оркестров;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов.
умения:
- играть в оркестре;
- читать с листа;
- понимать и исполнять выраженные в жестах художественные задачи дирижера;
- настраивать оркестр;
- выступать в качестве артиста оркестра.
БК 1
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Родственный инструмент
Родственный инструмент, его возможности и особенности;
посадка, постановка рук, звукоизвлечение. Основные приемы игры на инструменте, овладение репертуаром.
История возникновения и развития инструмента.
знания:
- основных приемов игры на инструменте;
- истории возникновения и развития инструмента;
умения:
- исполнять несложные музыкальные произведения малых форм.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 08
Чтение оркестровых партитур
Основными задачами курса являются изучение основ работы над оркестровыми партитурами, самостоятельного разбора и чтения партитуры за фортепиано, приобретения практических навыков.
знания:
- состава и строя различных оркестров;
- расположения групп и инструментов в оркестре;
- условных обозначений, встречающихся в партитуре.
умения:
- читать за фортепиано отдельные партии групп инструментов;
- читать партии транспонирующих инструментов, выполняющих общие или различные функции.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 09
Инструментоведение
Основные разделы предмета.
Краткие сведения о происхождении музыкальных инструментов.
Сведения о диапазоне и исполнительских возможностях оркестровых инструментов, строении оркестровой ткани, составах оркестра.
Сведения об оркестрах:
симфоническом, духовых инструментов, струнных инструментов, народных инструментов - казахском, русском, фольклорно-этнографическом. Оркестровые группы инструментов.
знания:
- сведений об оркестрах и инструментах, входящих в них;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов;
- системы записи оркестровой музыки.
умения:
- ориентироваться в инструментарии;
- анализировать партитуры;
- понимать значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
СД 10
Инструментовка
Техника инструментовки для различных составов оркестра. Переложение репертуара для различных инструментов. Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и оркестровых партитур.
Переложения несложных пьес.
знания:
- основных технических приемов инструментовки;
- функций оркестровой фактуры и приемов переложения;
умения:
- применять приемы инструментовки в ходе практической работы;
- самостоятельно выбирать приемы инструментовки, способствующие донесению идейно-художественного замысла композитора.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
СД 11
Изучение оркестровых партий
Методика работы над оркестровыми партиями из репертуара учебного оркестра, исполнение определенных технических трудностей.
знания:
- основных принципов работы над оркестровыми партиями.
умения:
- читать с листа;
- самостоятельно работать над оркестровыми трудностями.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 12
Дирижирование
Введение: дирижер - руководитель, организатор, педагог, воспитатель.
Процесс дирижирования, его сущность, основные выразительные средства.
Подготовка к работе над партитурой. Проведение репетиций.
Основы дирижерской техники: жест, динамика, ритмический рисунок, дирижирование в классе по клавиру. Дирижирование в классе по партитуре. Практическая работа с оркестром (для получающих дополнительную квалификацию).
знания:
- роли дирижера - руководителя оркестрового коллектива;
- основных положений техники дирижирования;
- основных моментов работы с партитурой.
уметь:
- практически выражать свои художественные намерения в жесте;
- ориентироваться во всех вопросах работы с оркестром, начиная от изучения партитуры и заканчивая воплощением художественного замысла произведения.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 13
Фортепиано
Правильная посадка и постановка рук;
способы звукоизвлечения на фортепиано;
развитие технических навыков;
работа над гаммами, арпеджио, упражнениями и этюдами; игра аккордов;
игра пьес различных жанров;
пьесы с элементами полифонии;
игра произведений крупной формы (сонатины, вариации, рондо);
овладение необходимыми навыками самостоятельной работы над несложным репертуаром; овладение приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
знания:
- жанров, форм, стилей музыкального искусства;
- специфики сольного и ансамблевого музицирования;
- творчества выдающихся композиторов;
умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности;
- аккомпанировать солисту в музыкальных произведениях средней сложности;
- читать с листа произведения из репертуара учащихся детской музыкальной школы;
- выполнять грамотный разбор нотного материала;
- совершенствовать игровой аппарат.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП 01
Исполнительская практика
Содержание практики определяется программными требованиями по дисциплинам специальный инструмент, класс ансамбля, оркестровый класс.
умения:
- исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения сольного, ансамблевого, оркестрового репертуара;
-осуществлять контроль сценического поведения;
- анализировать концертное выступление.
навыки:
- концертных выступлений в качестве солиста, в составе ансамбля,оркестра.
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.12
ПП 02
Педагогическая практика
Формирование навыков работы в исполнительском классе в качестве преподавателя. Содержание занятий по педагогической практике определяется программами для исполнительских отделений ДМШ.
умения:
-применять знания по содержанию курса методики преподавания игры на инструменте;
- учитывать особенности возрастной педагогики и психологии;
навыки:
- ведения учебно-методической документации ДМШ;
- составления индивидуальных планов учащихся;
- практической работы с учащимися.
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
АП 03
БММ репертуарын үйрену
1-3 сынып репертуарын оқу-құрастырмалы материал, бастауыш сыныптарға арналған гаммалар мен арпеджио.
4-5 сыныптарға арналған репертуар – ірі түрдегі шығармалармен, жоспардағы виртуозды пьесамен жұмыс.
Білімдер:
- арнайы аспап бойынша БММ -нің бағдарламалық талаптары;
- репертуарды таңдаудың негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- мектептік репертуарды орындау және көркемдік құндылығы, әдістемелік мақсатқа лайықтылығы тұрғысынан талдау.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
АП 04
Арнайы аспап
Аспаптың көркемдік орындаушылық мүмкіндігі.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Әлемнің құбылыстық жағдайы мен көркемдік бейнелерін түсіну. Көркемдік техникалық әдістерді қолдану, аспаптың түрлі жетістіктері мен мүмкіндіктерін қолдана отырып, орындаушылық ойды нақты көрсету.
Есту арқылы бақылау, орындау үрдісімен басқару, сахналық әрекет, орындалған шығармаларға талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану. Танымал музыканттардың кеңесі мен ұсыныстарын, орындаушылықтың теориялық аумағында ғылыми-зерттеу еңбектерін қолдану.
Музыканттармен орындалған шығармалардың жазбасына салыстырмалы талдау.
Әр түрлі жанрдағы, стил мен түрлердегі шығармаларды енгізе отырып, репертуарды жинақтау.
Білімдер:
- музыкалық стильдер және бағыттар;
- орындаудың көркемдік элементтері (темпо-метро-ритм, динамика, артикуляция, фразировка);
- музыкалық репертуармен жұмыс жасаудың әдіс-амалдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды жоғары кәсіби деңгейде орындау:
- музыкалық шығармалардың көркемдік мазмұнын және оның мәтінін түсіндіру;
- парақтан оқу;
- орындаушылық кезеңде теориялық кәсіптік білімін қолдану;
- жоспардағы толық қарастырылған музыкалық шығармаларды, музыкалық құрылымның жеке элементтерін өз бетімен талдау жасау;
- орындалған музыкада көркемдік ойларды беруге арналған техникалық әдістерінің үйлесімдісін таңдау;
- өзінің сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- әр түрлі жанр және формадағы шығармалырмен өздігінен жұмыс жасау;
- орындаудың көркемдік элементтерін сауатты қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
АП 05
Ансамбль класы
Ансамбльдер: дуэт, трио, квартет, квинтет ж т.б. Ансамблдік орындаушылық, серіктермен бірігу, ансамблде барлық партияларын есту дағдыларын қалыптастыру.
Қазақстандық және шетел композиторларының ансамблдік шығармаларын орындау.
Білімдер:
- ансамблдік орындаудың ерекшеліктері туралы
Іскерліктер:
- аспаптық ансамбль әртісі ретінде орындаушылық қызмет жүргізу;
- музыкалық шығармаларды интерпретациялау;
- ансамблге қатысушылармен шығармашылық байланыста болу және орындаушылық ниеттерін келістіру;
- ансамблдік репертуарды парақтан оқу;
- ансамблдік орындау процесіне есту бақылау жүргізу.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 06
Оркестр класы
Үрлемелі оркестр.
Оркестрлік топтардың құрамын және партия бойынша орындаушыларын анықтау.
Оркестрді қалыпқа келтіру.
Оркестрлік ойындардың дағдылары, парақтан оқу. Оркестрлік репертуарды оқу.
Білімдер:
- оркестр әртісінің негізгі міндеттері;
- үрлемелі оркестр құрамы;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктері туралы
Іскерліктер:
- оркестрде ойнау;
- парқтан оқу;
- дирижердің қол қимылы арқылы көркемдік мақсаттарын түсіну және орындау;
- оркестрді күйге келтіру;
- оркестр әртісі ретінде сахнада орындау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 07
Туыстас аспап
Туыстас аспап, оның мүмкіндігі және ерекшелігі; қолды дұрыс қою, дыбыс шығару мүмкіншілігі. Аспапта орындаудың негізгі жолдары, репертуарды меңгеру. Аспаптың дамуы және шығу тарихы.
Білімдер:
- аспапта ойнаудың негізгі әдістері;
- аспаптың дамуы мен пайда болу тарихы туралы.
Іскерліктер:
- кіші формалы күрделі емес музыкалық шығармаларды орындау.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 08
Оркестр партитураларын оқу
Курстың негізгі мақсаттары: оркестр партитурасымен жұмыс жасау негіздерін меңгеру, өз бетінше фортепианода партитураны оқып, талдау, тәжірибелік дағдыларын игеру.
Білімдер:
- әртүрлі оркестр құрамы мен құрылымы;
- оркестрдегі топтар мен аспаптардың орналасуы;
- партитурада кездесетін шартты белгілері туралы.
Іскерліктер:
- фортепианода аспаптардың жеке партияларын оқу;
- ортақ немесе әр түрлі функцияларын орындайтын транспорттық өзгеретін аспаптардың партияларын оқу
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 09
Аспаптану
Пәннің негізгі бөлімдері. Музыкалық аспаптардың шығуы туралы қысқаша мәлімет.
Оркестрдің құрамдары, оркестрлік негізгі құрамы, оркестрлік аспаптар орындаушылық мүмкіншілігі және диапазоны туралы мәлімет.
Фольклорлық-этнографиялық, орыс, қазақ халық оркестрлері туралы мәлімет.
Оркестрлік топ аспаптары.
Білімдер:
- оркестрлер мен оған енетін аспаптар туралы жалпы мәліметтер;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктерін жүзеге асыру;
- оркестрге арналған музыканы жазу жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- аспаптар туралы хабардар болу;
- партитураларды талдау;
- музыканың көркемдік мазмұнына сүйене, оркестрлеудің техникалық тәсілі мағынасын түсіну.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
АП 10
Аспаптау
Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- автордың идеялық - көркемдік ойларын іске асыру тәсілдерін өз бетінше таңдау;
- аспаптық тәсілдерді практикалық жұмыстарда қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
АП 11
Оркестр партияларын үйрену
Оқу оркестрі репертуарындағы оркестрлік партия жұмысының әдісі, белгілі техникалық қиыншылықтарды орындау.
Білімдер:
- оркестрлік партияның жұмысының негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- парақтан оқу;
- оркестрдегі қиыншылықпен жұмыс істеу;
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 12
Дирижерлеу
Кіріспе: дирижер-жетекші, ұйымдастырушы, педагог, тәрбиеші. Дирижерлік ету үрдісі, оның мазмұны, негізгі бейнелеу құралдары.
Партитурамен жұмыс істеуге дайындық.
Жаттығулар өткізу.
Дирижерлік техниканың негіздері: қол қимылы, динамика, ырғақтық көрініс.
Сыныпта клавир, партитура бойынша дирижерлік ету. Оркестрмен тәжірибелік жұмыстары.
Білімдер:
- оркестр ұжымының дирижеры-жетекшісінің ролі туралы;
- дирижерлік ету техникасының негізгі ережелері;
- партитурамен жұмыс істеудің негізгі кезеңдері туралы.
Іскерліктер:
- қол қимылында өзінің көркемдік жағын тәжірибеде көрсету.
- партитураны оқудан бастап, шығарманың көркемдік идеяларын бейнелеумен аяқтап оркестрмен жұмыс жасау барлық сұрақтары бойынша хабардар болу.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
АП 13
Фортепиано
Аспаптың құрылымы мен клавиатураларымен танысу;
қолдың дұрыс қойылуы; фортепианодағы дыбыстың шығуының жолдары;
техникалық дағдыларды дамыту;
гамма, арпеджио, жаттығулар, этюдтермен жұмыс жасау;
аккордты ойнау;
әртүрлі жанрдағы пьесаларды ойнау; полифониялы элементтерімен пьесалар; күрделі түрдегі шығармаларды ойнау (сонатина, вариация, рондо);
күрделі емес репертуармен өз бетімен жұмыс жүргізуіне қажетті дағдыларды меңгеру;
нотаны парақтан оқу,
естумен іріктеп алу, ансамбльдік ойын әдістерін меңгеру.
Білімдер:
- музыкалық өнердің жанрлары, формалары және стильдері;
- ансамбльдік және жеке музицирлеуі ерекшеліктері;
- белгілі композиторлардың шығармашылықтары туралы.
Іскерліктер:
- орындаушылық және педагогикалық қызметінде алған білімі мен дағдыларын қолдану;
- орташа қиындықтағы музыкалық шығармаларды жеке орындаушыға сүйемелдеу;
- балалар музыка мектебі оқушыларының репертуарындағы шығармаларды парақтан оқу;
- ноталық мәтінді сауатты талдау;
- ойнау аппаратын жетілдіру.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Орындаушылық практика
Тәжірибе мазмұны арнайы аспап, ансамбль класы, оркестр класы пәндерінің бағдарламалық талаптарымен анықталады.
Іскерліктер:
- жеке орындаушылық, ансамблдік, оркестрлік репертуарды кәсіптік деңгейде орындау;
- сахналық мінез-әрекетін бақылауды іске асыру;
- концерттік орындауды талдау.
Дағдылар:
- жеке орындаушы және ансамбль, оркестр құрамында сахнаға шығып орындау.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.12
КП 02
Педагогикалық практика
Орындаушылық сыныпта оқытушы ретінде жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Педагогикалық тәжірибе сабақтарының мазмұны БММ-нің орындаушылық бөлімдерінің бағдарламаларымен анықталады.
Іскерліктер:
- аспапта орындау әдістемесі курсында алған білімдерін қолдану;
- жас жеткіншектер педагогикасы және психологиясының ерекшеліктерін ескеру.
Дағдылар:
- БММ -нің оқу-әдістемелік құжаттамаларын жүргізу;
- оқушылардың жеке жоспарларын құрастыру;
- оқушылармен практикалық жұмыс жүргізу.
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4

3.1.1. Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, камерно-ансамблевый, концертмейстерский репертуар;
3.1.2. Осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории, применять базовые теоретические знания в процессе поиска интерпретаторских решений;
3.1.3. Выполнять теоретический и исполнительский анализ, целостно воспринимать музыкальные произведения различных форм и жанров;
3.1.4. Применять базовые знания по истории развития, устройству инструмента для решения музыкально-исполнительских задач;
3.1.5. Анализировать особенности отечественных и зарубежных исполнительских школ, применять методические принципы выдающихся педагогов;
3.1.6. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией;
3.1.7. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств, детских музыкальных школах, других образовательных учреждениях, используя знания из области музыкальной психологии и педагогики;
3.1.8. Использовать классические и современные методы и приемы работы в исполнительском классе с учетом возрастных, психологических и физиологических особенностей обучающихся;
3.1.9. Ориентироваться в музыкальных компьютерных программах, быть восприимчивым к инновациям в области компьютерных технологий;
3.1.10. Планировать развитие профессиональных умений обучающихся;
3.1.11. Осваивать учебно-педагогический репертуар.
3.1.12. Применять базовые теоретические знания в культурно-просветительской деятельности по пропаганде классического музыкального искусства и музыкального искусства Казахстана.
3.2 Код и наименование квалификации 040402 3 – Преподаватель детской музыкальной школы, артист (руководитель) оркестра, ансамбля Специализации: 040402 3-1 «Духовые и ударные инструменты», 040402 3-2 «Струнные инструменты»
3.2.1.Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, ансамблевый, оркестровый репертуар;
3.2.2. Осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории, применять базовые теоретические знания в процессе поиска интерпретаторских решений;
3.2.3. Выполнять теоретический и исполнительский анализ, целостно воспринимать музыкальные произведения различных форм и жанров;
3.2.4. Применять базовые знания по истории развития, устройству инструмента для решения музыкально-исполнительских задач;
3.2.5. Анализировать особенности отечественных и зарубежных исполнительских школ, применять методические принципы выдающихся педагогов;

3.1.1. Кәсіби деңгейде музыкалық шығармаларды орындау, өз бетімен жеке орындайтын, камералық-ансамблдік, концертмейстерлік репертуарды игеру;
3.1.2. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-орындаушылық жұмысты жүзеге асыру, интерпретаторлық шешім ізденісінде базалық теориялық білімдерін қолдану;
3.1.3. Теориялық және орындаушылық талдау жасау, әр түрлі жанр, формадағы музыкалық шығармаларды біртұтас қабылдау;
3.1.4. Музыкалық-орындаушылық жоспарларды шешуінде аспаптың тарихы, құрылымы туралы базалық білімдерін қолдану;
3.1.5. Отандық және әлемдік орындаушылық мектептердің ерекшеліктерін талдау, танымал педагогтардың үрдістерін қолдану;
3.1.6. Ауызша және жазбаша түріндегі тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны игеру;
3.1.7. Балалар өнер мектептері, балалар музыка мектептері, басқа қосымша білім беру мекемелері, жалпы білім беру мекемелерінде музыкалық психология және педагогика саласындағы білімдерін қолданып педагогикалық және оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру;
3.1.8. Оқитындардың жасын, психологиялық, физиологиялық ерекшеліктерін ескере орындаушылық сыныптарда классикалық және қазіргі заман әдіс-амалдарын қолдану; 3.1.9. Музыкалық компьютерлік бағдарламаларды хабардар болу, компьютерлік технологиялар саласындағы инновицияларға бейімді болу;
3.1.10. Оқитындардың кәсіптік іскерліктерін дамыту жолдарын жоспарлау;
3.1.11. Оқу-педагогикалық репертуарды меңгеру;
3.1.12. Классикалық музыканы және қазіргі замандағы Қазақстан өнерін насихаттай отырып, базалық теориялық білімін мәдени-ағартушылық қызметінде қолдану.
3.2 Біліктіліктің коды және атауы
040402 3 - балалар музыка мектебінің оқытушысы, ансамбль оркестрінің әртісі (басшы);
040402 3-1
Үрлемелі және соқпалы аспаптарға мамандандыру,
040402 3-2
Ішекті аспаптарға мамандандыру
3.2.1. Кәсіби деңгейде музыкалық шығармаларды орындау, өз бетімен жеке орындайтын, ансамблдік, оркестрлік репертуарды игеру;
3.2.2. Концерттік аудитория жағдайында концерттік-орындаушылық жұмысты жүзеге асыру, интерпретаторлық шешім ізденісінде базалық теориялық білімдерін қолдану;
3.2.3. Теориялық және орындаушылық талдау жасау, әр түрлі жанр, формадағы музыкалық шығармаларды біртұтас қабылдау;
3.2.4. Музыкалық-орындаушылық жоспарларды шешуінде аспаптың тарихы, құрылымы туралы базалық білімдерін қолдану;
3.2.5. Отандық және әлемдік орындаушылық мектептердің ерекшеліктерін талдау, танымал педагогтардың үрдістерін қолдану;

126
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
400
Ф
Факультативные занятия
428
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 59
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0405000 «Хоровое дирижирование»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы казахского (русского) языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала;
БК 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы иностранного языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала;
БК 6
ОГД.03
Физическая культура (ритмика)
Роль физической культуры в формировании здорового образа жизни.
Основы физического самосовершенствования, гармонического развития личности. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Занятия ритмикой для улучшения координации движения, выработка пластики, осанки, необходимых для дальнейшей профессиональной артистической деятельности.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном профессиональном и социальном развитии человека;
- основ здорового образа жизни;
Умения:
- использовать физкультурно- оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей.
БК 12
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Культурология и ее роль в обществе. Теория культуры. Культура и цивилизация. Развитие и становление культуры.
Античные, средневековые представления о культуре;
культура в эпоху Ренессанса;
системы ценностей капитализма.
Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры.
Этапы развития культуры Казахстана. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство.
Культура современного Казахстана.
Знания:
- материала по темам: общество и культура, культура и цивилизация, развитие культуры, традиции, преемственность, новаторство. Национальное и общечеловеческое в культуре.
- культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры;
- этапов развития культуры Казахстана от зарождения до современности.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- объяснить специфику материальной и духовной культуры.
БК 9
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основ философского учения о бытии;
- сущности процесса познания;
- основ научной, философской и религиозной картин мира;
- условий формирования личности, свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды;
- роли науки и научного познания, его структуре, формах и этических проблемах;
- основных категорий и понятия философии;
- роли философии в жизни человека и общества;
- социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижения науки и техники.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений людьми в обществе;
- ориентироваться в наиболее общих проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основа формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
БК 9
СЭД.03
Основы социологии и политологии
Функции социологии. Социологические концепции. Социологический анализ общностей; социальные процессы, институты, организации. Методики социологических опросов.
Политика и ее роль в современном обществе.
Политика и политология, системное представление об истории и этапах возникновения и развития зарубежной социально- политической мысли, генезисе и эволюции ее основных идей и теорий.
Социальные группы и их роль в политике. Политическая власть, система, сущность, особенности политической культуры и ее компонентов. Внешняя политика и международные отношения. Казахстан в системе международных отношений. Глобальные проблемы современности и пути их преодоления.
Знания:
- понятий социологии;
- основ социальной структуры общества, ее критериев;
- видов социалистических исследований;
- политологии как науку и учебную дисциплину;
- политической власти;
- основ международных организаций;
- основных политических прав граждан;
- основных принципов международных отношений;
- современных глобальных проблем;
Умения:
- выявлять сущность власти, субъектов политики; политические отношения и процессы в Казахстане и в мире в целом;
- составить представление о политических системах и политических системах.
БК 8
СЭД.04
Основы экономики
Экономическая теория в историческом плане. Сущность, формы, виды собственности.
Понятие, виды, функции конкуренции.
Сущность и условия возникновения рынка. Формирование основ рыночной экономики в Республике Казахстан.
Спрос, предложение, рыночная цена. Предпринимательство и индивидуальная трудовая деятельность.
Доход, прибыль.
Виды государственного регулирования экономики.
Национальная и мировые валютные системы
Знания:
- общих положений экономической теории;
- форм и видов собственности;
- формирования рыночной системы Казахстана;
- форм предпринимательства;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию;
- ориентироваться в экономических терминах и понятиях;
- ориентироваться в мире экономики;
БК 11
СЭД.05
Основы права
Право, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека.
Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализаций;
- правовых и нравственно – этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы музыкальной психологии и педагогики
Предмет психологии. Понятие о личности. Вопросы общей психологии.
Вопросы возрастной психологии.
Основы педагогики. Педагогика, как предмет.
Музыкальная педагогика.
Процесс обучения, его основные принципы, формы, методы и средства.
Средства обучения в детской музыкальной школе.
Знания:
- истории становления и развития музыкальной психологии и музыкальной педагогики;
- место музыкальной педагогики и психологии в системе психолого-педагогических наук и их прикладного значения;
- концепций и подходов, лежащих в основе современных принципов музыкальной педагогики и психологии;
- основных направлений развития наук на современном этапе, парадигм музыкального образования;
- проблем современного музыкального образования и музыкальной культуры;
- особенностей возрастной педагогики и психологии;
- особенностей работы с детьми в детской музыкальной школе;
- основных принципов, формы, методов и средств организаций музыкальных занятий;
Умения:
- свободно ориентироваться в современных психолого-педагогических концепциях в области музыкального образования;
- применять полученные знания на практике в собственной музыкально-творческой деятельности, музыкально-педагогической работе и повседневной жизни;
- организовать целостный музыкально-педагогический процесс в соответствии с требованиями современной действительности;
- использования современных тестовых методик диагностики музыкальных способностей, уровня развития психических процессов, психических состояний и др.

126
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
400
Ф
Факультативті сабақтар
428
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
59-қосымша
«0405000-Хор дирижеры» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексы
Пәндердің, практикалардың атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті лексика-грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты  мәтіндерді аудару  техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби терминологияны;
- қазақ (орыс) тілі жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарының ережелерін;
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын білу;
- сөздіксіз ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау;
БҚ 6
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті лексика-грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік);
кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару  техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби терминологияны;
- шет тілінің жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарын пайдалану ережелерін;
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын меңгерген;
- аудармасыз, ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау.
БҚ 6
ЖГП.03
Дене шынықтыру (ритмика)
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі.
Тұлғаның дене шынықтыру және жан-жақты дамуының негіздері.Кәсіби қолданбалы дене шынықтыру.
Қимыл үйлестігін, болашақ кәсіби артистік қызметке қажетті дене мүшесінің  икемдігі мен дене мүсінінің сұлулығын қалыптастыруға арналған  ырғақтық гимнастика сабағы.
Білімдер:
- дене шынықтырудың адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы рөлі жайлы;
- салауатты өмір салтының негіздерін;
Іскерліктер:
- денені шынықтыру және сауықтыру қызметті денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіби мақсаттарға қол жеткізу үшін пайдалану.
БК 12
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениет теориясы. Мәдениеттің қалыптасуы мен дамуы. Мәдениет туралы көне және орта ғасырлық түсінік. Ренессанс кезеңіндегі мәдениет. Капитализм құндылығындағы жүйелер.;
Өз халқының мәдени-тарихи құндылықтарын тану, ұлттардың жалпы адамзаттық мәдениетке жетуі. Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері. Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының мәдениеті, оның салт-дәстүрі халықтың қөркем өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- тақырыптар бойынша материал:
- қоғам және мәдениет, мәдениет және өркениет, мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жалғастық, жаңашылдық. Мәдениеттегі ұлттық және жалпы адамзаттық.
- өз халқының, ұлттық мәдени-тарихи құндылықтарыy, жалпыадамзаттық мәдениет жетістіктерімен үндестікті;
- қазақстан мәдениетінің даму кезеңдерін, көнеден қазіргі заманға дейін мәдениеттің дамуын;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалана білу;
- материалдық және рухани мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіре алу.
БҚ 9
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың рухани негіздері; адам табиғаты мен оның тіршілігі;
Адам және Құдай; адам және космос; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі, адамзаттық таным мен қызметі; ғылым мен оның ролі; адамзат жаһандық кең мәселелердің қарсаңында.
Білімдер:
- әлем туралы философиялық, ғылыми және діни көзқарастар, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы, оның құрылымы, формалары және этикалық мәселелері туралы;
- адам мен қоғам өміріндегі философияның рөлін;
- философиялық білімнің болмыс туралы негіздерін;
- таным процесінің мәнін;
- әлем туралы ғылыми, философиялық және діни көзқарастардың негізін;
- тұлғаның қалыптасу жағдайларын;
- өмірді, мәдениетті, қоршаған ортаны сақтауға қатысты жауапкершілік пен ерік туралы ұғымдарды;
- ғылым, техника және технологиялардың дамуы мен жетістіктерін пайдаланумен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық, әлеуметтік және дене тәрбиесі, рухани бастаулардағы мінез-құлқын анықтау;
- адамның ой-санасының, саналы, санасыз жүріс тұрысының мәнін талдау;
- қоғамдағы адамдармен арадағы адамгершілік қарым-қатынастарды реттеу;
- болмыстың, таным, құндылықтар, еркіндік және өмірдің мәніндегі жалпы мәселелерін қарастыру, олардың азаматтық және болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру;
БК 9
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясат және қазіргі қоғамдағы саясаттың рөлі. Саясат және саясаттану, шетелдік әлеуметтік саяси ойдың дамуы және пайда болу кезеңдері, оның идеялары мен теорияларының өзгерістері мен тегі туралы жүйелі түсінік. Әлеуметтік топтар және оның саясаттағы рөлі. Саяси билік жүйесі, пайда болуы, саяси мәдениет және оның компоненттерінің ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар және ішкі саясат. Қазақстан халықаралық қатынастар жүйесінде. Оның даму жолындағы жаһандық мәселелері. Саяси әлеуметтанудың функциялары. Әлеуметтік концепциялар. Шағын орталарда әлеуметтік талдау; әлеуметтік процестер, институттар, ұйымдар. Әлеуметтік сұрақ жүргізу әдістері.
Білімдер:
- әлеуметтану ұғымы;
- қоғамның әлеуметтік құрылымын, оның критерийлерін;
- әлеуметтану зерттеулерінің түрлерін;
- саясаттанудың ғылым және оқу пәні ретінде түсінігінің болуы;
- саяси билік туралы ұғымды;
- азаматтардың негізгі саяси құқықтарын;
- негізгі халықаралық ұйымдарды;
- халықаралық қатынастардың негізгі принциптерін;
- қазіргі заманғы глобалдық мәселелерді;
Іскерліктер:
- биліктің мәнін, саяси тұлғаларды анықтау;
- Қазақстандағы, әлемдегі жалпы саяси қарым-қатынастар мен процесстерді түсініп, өз мамандық аясында қолдана білу;
- саяси жүйелер туралы көзқарас қалыптастыру.
БҚ 8
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Экономикалық теория тарихи жобада. Жеке меншік түрлері мен формалары; Нарықтың пайда болуы және дамуы. Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту негіздері. Сұраныс, ұсыныс, нарықтық баға. Кәсіпкерлік және жеке еңбек қызметі. Кіріс, қосымша кіріс. Экономиканы мемлекеттік жүргізу түрлері. Ұлттық және әлемдік валюта жүйесі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- меншіктің формалары мен түрлерін;
- Қазақстанның нарық жүйесінің қалыптасуын;
- кәсіпкерлік формаларын;
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты тауып, пайдалана білу;
- экономикалық терминдер мен ұғымдарды ажырата білу; -экономика әлемінде бағдар таба білу.
БҚ 11
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, деректеме. Қазақстан Республикасының Конституциясы
- құқық жүйесінің түйіні.
- Адам құқығының жалпы декларациясы. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі тармақтары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқық қорғау ұйымдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқы мен еркі, олардың жүзеге асу механизмдерін;
- кәсіби қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 8
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Музыкалық педагогика мен психология негіздері
Психология нысаны.
Тұлға туралы түсінік. Жалпы психология мәселелері.
Жас жеткіншектер психологиясы мәселелері. Педагогика негіздері. Педагогика, оның нысаны.
Музыкалық педагогика. Оқу процесі, оның негізгі принциптері, түрлері, әдістемелері мен құралдары.
Балалар музыкалық мектебіндегі оқу жүйесі.
Білімдер:
- музыкалық психология мен музыкалық педагогиканың қалыптасу тарихы мен дамуын;
- музыкалық педагогика мен музыкалық педагогиканың психологиялық-педагогикалық ғылым жүйесінде алатын орны және олардың қолдану маңыздылығын;
- музыкалық педагогика мен психологияның қазіргі заманғы принциптерінің негізінде жатқан концепциялары мен бағыттарын;
- қазіргі кезеңдегі ғылымдардың негізгі даму бағыттарын; музыкалық білім берудің парадигмаларын;
- қазіргі заманғы музыкалық білім беру мен музыкалық мәдениеттің өзекті мәселелерін;
- педагогика мен психологияның ерекшеліктеріне қарай өзгеру сипатын;
- балалар музыка мектептерінде балалармен жұмыс жасау ерекшеліктерін;
- музыкалық дәрістерді ұйымдастырудың негізгі принциптарын, формалары мен әдістерін.
Іскерліктер:
- музыкалық білім беру саласындағы психология-педагогикалық концепцияларды еркін пайдалану;
- музыкалық педагогика мен психология саласынан алған теориялық білімін тәжірибеде қолдану;
- қазіргі заманғы талаптарға сай музыкалық-педагогикалық процесті толығымен ұйымдастыру;
- музыкалық қабілеттерді анықтаудың тестілік әдістерін пайдалану, психикалық процестер мен қалыптардың даму деңгейін анықтау.

БК 3,4, 5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ОПД 02
Теория музыки (групповая)
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
Знания:
- принципов построения звукорядов тонального и модального типов, диатонических и хроматических интервалов, аккордов (трезвучия, септаккорды и нонаккорды), взаимоотношения мажорных и минорных тональностей;
- типов фактурного изложения музыкального материала хоровых партитур;
- принциповгруппировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
Умения:
- свободно ориентироваться на клавиатуре в любой октаве и ключах «соль», «фа», «до»;
- определять тональный план, хроматические, диатонические и аккордовые, неаккордовые звуки, форму небольшого музыкального отрывка
- делать группировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
- делать транспозицию всеми известными способами;
- делать подбор известной мелодии одноголосно и с аккомпанементом
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ОПД 03
Теория, гармония (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
Целостный гармонический анализ. Гармонизация мелодии и баса. Аккордовые последовательности и модуляции. Цифровки.
Знания:
- элементарного анализа нотного текста с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
- транспонирования всеми известными способами;
- правил сочинения коротких эскизов и модулирующих построений в объеме восьми тактов по определенным заданиям педагога;
Умения:
- владения элементами музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде;
- подбора аккомпанемента одноголосным мелодиям;
- гармонизации мелодии в четырехголосной аккордово-гармонической фактуре письменно и на фортепиано.
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ОПД 04
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические,функционально-ладовые). Функциональность,функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.

БҚ 3,4, 5
КҚ 3.1.1
КҚ3.1.2
ЖКП. 02
Музыка теориясы (топтық)
Секвенция ойнау. Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты). Аккордтардың бар мүмкін ладтар мен үндестіктерге шешілуі. Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- тоналды, модальды дыбыс тізбектерін, диатоникалық, хроматикалық аралықтарды, аккордтарды (үш үндіктер, септаккордтар мен нонаккордтар), құру принциптерін, мажорлық және минорлық тоналдықтардың ара-қатынастарын;
- хор партитураларының музыкалық материалық фактуралық баяндау түрлерін;
- вокалдық және аспаптық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтаудың принциптарын.
Іскерліктер:
- клавиатурада кез келген октавада, кез-келген «соль», «фа», «до» кілттерінде еркін әрекет ете білу;
- тоналдық жоспарды, хроматикалық, диатоникалық,  аккордтық, аккордтық емес дыбыстарды, шағын музыкалық үзіндінің формасын анықтай алу;
- вокалдық және музыкалық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтастыра білу;
- тасымалдауды барлық тәсілдер арқылы жасай алу;
- танымал әуенді дауыспен және сүйемелдеу арқылы айту.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ЖКП. 03
Теория, гармония (жекеше)
Секвенция ойнау.
Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты ).
Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі.
Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- музыкалық ойлау, музыкалық қабылдау, ладтық сезіну, ішкі есту қабілетін ырғақтық тәрбиелеу, форманы сезіне білу тәсілдерін дамыту және тәрбиелей білу;
- түрлі есту қабілеттерін дамытуға бағытталған жұмыстардың түрлері мен жаттығуларын;
- парақтан оқудың көркемдік элементтерін (жылдамдық-метр-ырғақ, динамика, артикуляция, фразировка);
- дирижерлерге олардың болашақ қызметіне қажетті арнайы есту және әншілік тәсілдерді.
Іскерліктер:
- ноталық мәтінге музыкалық шығармадағы көркемдік құралдардың рөлін түсіндіру арқылы қарапайым талдау жасай білу;
- барлық тәсілдерді қолдана отырып тасымалдау жасау;
- оқытушының нақты тапсырмалары бойынша сегіз такті көлемінде қысқа және модельдік құрылымдар шығара білу;
- музыкалық тілдің клавиатура және жазба түрдегі қарапайым үлгілерін меңгеру;
- бір дауысты әуендерге сүйемелдеуді таңдай білу;
- әуендерге төрт дауысты-гармониялық фактурада фортепианода және жазбаша түрде гармония жасай білу.
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
ЖКП. 04
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын зерттеу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.

БК 2,4, 5
ПК 3.1.9
СД 05
Хороведение и Методика работы с хором
Роль педагога в воспитании молодого музыканта;
Важнейшие предпосылки становления музыканта – исполнителя.
Хоровое пение как искусство. Голосовой аппарат человека.
Хор как вокальная организация, ансамбль, строй. Дикция и орфоэпия в пении. Метр и ритм в хоровом исполнительстве.
Нюансы в хоровом исполнительстве, принципы распевания хора, жанры хоровой музыки.
Знания:
- истории развития зарубежного, русского, казахского хорового исполнительства;
- основ теории хороуправления;
- видов и типов хоров, классификации голосов и определения певческого голоса;
- строения голосового аппарата, регистрового строения и тесситурных возможностей каждого голоса;
- упражнениий на развитие определҰнных видов дыхания, звуковедений в хоре (легато, нон легато, маркато, стаккато), выравнивание гласных в пении, теория резонансного пения.
- специфики работы с детским хоровым коллективом;
- наиболее известных методических систем хорового образования (отечественные и зарубежные);
- педагогического хорового репертуара детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств;
- методов обучения учащихся пению в хоре с учетом их возраста и уровня подготовки.
Умения:
- использовать методы и упражнения распевания хора;
- самостоятельно формировать музыкально-исполнительский замысел хорового произведения и воплощать его в процессе репетиционной работы в хоре, учитывая особенности формы произведения, его стиля и жанра, расстановки смысловых и звуковысотных кульминаций;
- развивать вокальный слух, художественный вкус (выразительность исполнения, ощущение и передачу красоты, стиля, формы и содержания хорового произведения в определҰнной вокальной манере, штрихах, нюансах).
- применять полученные знания в будущей исполнительской деятельности;
- принципов применения определения певческого голоса;
- самостоятельно исполнять разучиваемое произведение голосом (по партиям ) и на (инструменте);
- работать с различными жанрами хоровой музыки (песня, хоровая миниатюра, развҰрнутое хоровое сочинение, хоровой концерт, хоровая сцена, часть кантаты, оратории;
- творчески решать художественно-педагогические задачи в процессе работы над хоровым произведением.
БК 2,4, 5
ПК 3.1.5, 3.1.10
СД 06
Хоровая литература
Теоретическое и практическое изучение направлений, течений и традиций хоровой музыки западной, русскойи казахскойкомпозиторской школ.
Традиции казахского народа в песенной культуре, кантатно-ораториальный жанр, оперно-хоровое творчество, хоровое творчество композиторов Казахстана для детей.
Русская хоровая литература, зарубежная хоровая литература, хоровая литература классицизма и романтизма, хоровая музыка композиторов XX века.
Знания:
- исторической последовательности развития хорового жанра (западная, русская, казахская),
- особенностей национальных традиций, фольклорных истоков музыки, творчеcких биографий крупнейших композиторов, внҰсших вклад в развитие хорового искусства;
- лучших хоровых произведений композиторов Запада, России и Казахстана.
Умения:
- анализировать и давать профессиональную оценку образцам хоровой литературы и творчеству ведущих композиторов;
- определять жанр, форму, стиль хорового письма.
БК 3
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.14
СД 07
Постановка голоса
Изучение строения голосового аппарата, формирования понятия «певческая установка», понятие гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом; изучение основ звукоизвлечения – техника дыхания; различные виды атаки звука, типы звуковедения, развитие певческого диапазона, работа с текстом; актерское воплощение исполняемых произведений. Изучение и освоение вокального репертуара различных степеней сложности, формирование навыка работы в ансамбле с аккомпаниатором.
Знания:
- правил подготовки голосового аппарата к вокальной работе;
- основ работы над развитием певческого диапазона;
- методов работы над произношением гласных, сглаживанием регистров, опорой звука;
Умения:
- исполнять партии в составе вокального ансамбля и хорового коллектива;
- читать с листа своей партии в хоровом произведении средней сложности, с соблюдением основ хорового исполнительства;
- применять основные принципы работы над дыханием во время пения.
ПК 3.1.13
СД 08
Хоровая аранжировка
Виды хоровых переложений: аранжировка для различных составов, однородных на смешанные и наоборот. Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и хоровых партитур, переложения несложных вокальных произведений для различных составов хора, для солиста и хора.
Знания:
- видов хоровых переложений;
- методов анализа элементов фактуры хорового произведения;
- специфики воплощения идейно-художественного авторского замысла;
- технических моментов хоровой аранжировки;
- принципов переложения.
Умения:
- анализировать элементы фактуры хорового произведения;
- анализировать хоровые партитуры, переложения несложных вокальных произведений для различных составов хора, для солиста и хора.
ПК 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10, 3.1.14
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Хоровая практика
Разучивание и исполнение различных вокально-хоровых упражнений. Работа по разучиванию и охват произведения в целом; детальный разбор авторского текста, разбор содержания, художественных образов.
Работа учащихся с коллективом хорового класса. Анализ партитуры исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике, составление плана разучивания и исполнения произведения.
Умения:
- организовывать работу детского хорового коллектива с учетом возраста и подготовленности певцов;
- создавать хоровые переложения (аранжировки);
- согласовывать свои исполнительские намерения и находить совместные художественные решения;
- работать с хором, имея в своҰм репертуаре произведения классической и современной, академической и народной музыкальной литературы.
Навыки:
- применять вокально-хоровые навыки в хоровой практике;
- формировать навыки работы в ансамбле с аккомпанементом;
- общения и культуры поведения в хоровых коллективах – звукообразования в различных регистрах, артикуляция, дыхание, слуховое внимание, самоконтроль, чистота интонирования и выразительность пения;
- сценического поведения учащихся на концертных площадках разного ранга, создания творческой атмосферы как сопутствующей задачи в работе над с ансамблями, хоровыми коллективами;
- практической работы преподавателя хоровых дисциплин хормейстера в детских музыкальных школах, в детских школах искусств, в детских хоровых школах и др.
ПК 3.1.10
ПП 02
Школьная практика
Применение на практике педагогических принципов различных школ, теории и практики музыкального воспитания. Приемы педагогической работы. Способы оценки и развития природных данных учащихся.
Умения:
- развивать музыкальные и творческие способности школьников в соответствии с их возрастными и индивидуальными способностями;
- составлять поурочный развҰрнутый план фрагмента урока по видам музыкальной деятельности;
- подготовить фрагмент урока с использованием творческих заданий в различных видах музыкальной деятельности;
- планировать (конструировать) урок в зависимости от его художественно-педагогической идеи, темы;
- составлять календарно-тематические планы, поурочные планы;
- составлять сценарий урока с представлением разнообразных методов и приемов музыкальной работы.
- анализировать и определять методы музыкального обучения, используемые учителем музыки как урока искусства;
- подобрать музыкальные произведения в качестве дополнительного материала.
Навыки:
- подготовки и проведения уроков музыки в общеобразовательных школах;
- педагогического мышления, направленного на воспитание учащихся школ.
ПК 3.1.10, 3.1.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 1. Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2. Организовывать собственную деятельность, определять методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество; работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
БК 3. Осуществлять поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием, осознанно планировать повышение квалификации;
БК 4. Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности;
БК 5. Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределҰнности, уметь решать проблемы, оценивать риски и принимать решения в нестандартных ситуациях;
БК 6. Знать нормы государственного и русского литературного языка, специфику устной и письменной речи, правила продуцирования текстов разных деловых жанров; уметь строить свою речь в соответствии с языковыми, коммуникативными и этическими нормами; уметь анализировать свою речь с точки зрения ее нормативности, уместности и целесообразности; устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи, владеть элементарными навыками общения на иностранном языке;
БК 7. Знать основные этапы и ключевые события истории Казахстана с древнейших времен до наших дней, биографии выдающихся деятелей истории Казахстана и современности; знать важнейшие достижения культуры и системы ценностей, сформировавшиеся в ходе исторического развития;
БК 8. Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и природе, иметь представление о социальной структуре, основных социальных институтах общества и уметь учитывать полученные знания при решении профессиональных задач;
БК 9. Иметь представление о философских, научных, художественных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
БК 10. Ориентироваться в условиях частой смены технологий, быть готовым к применению элементарных знаний естественно-научных, математических дисциплин, использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
БК 11. Знать общие положения экономической теории, иметь представление об основах микро- и макроэкономики, экономической ситуации в стране и за рубежом, знать основы предпринимательской деятельности, уметь использовать особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 12. Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования; иметь представление об условиях формирования личности, еҰ свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды;
БК 13. Исполнять воинскую обязанность, в том числе с применением полученных профессиональных знаний для юношей и для девушек знания основ медико-санитарной подготовки.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ.2,4,5
КҚ 3.1.9
АП.05
Хортану және хормен жұмыс жасау әдістемесі
Тасымалдау мен хор шығармаларын парақтан оқудың негізгі дағдыларын қалыптастыру;
Түрлі күрделілікті әртүрлі динамикалық өзгерістері бар хорларды фортепианода ойнау. Ірі көлемді хорларды фортепианода ойнауды меңгеру.
Білімдер:
- шет ел, орыс, қазақ хорда орындаушылықтың даму тарихын;
- хорды басқару теориясының негіздерін;
- хордың типтері мен түрлерін, дауыстардың классификациясын, әншілік дауысты анықтау; дауыс аппаратының құрылысы, регистрлік құрылым, әр дауыстың тесситуралық мүмкіндіктері;
- тыныс алудың нақты түрлерін дамытуға арналған жаттығулар, хордағы дыбысты алып жүру (легато, нон легато, маркато, стаккато), даустыларды ән салу барысында тегістеу, резонанстық ән салу теориясын.
- балалар хор ұжымдарымен жұмыс ерекшеліктерін; - хорлық білім берудің ең танымал әдістемелік жүйелері(отандық және шет елдік);
- балалар музыкалық мектептерінің, балалар өнер мектептерінің, балалар көркемдік мектептерінің хор репертуарлары;
- балаларға хор сольфеджиосын оқытудың әдістемесі;
Іскерліктер:
- хорға жаттығу жасату әдістері мен жаттығулары;
- хор шығармасының музыкалық-орындаушылық ойын өз бетімен қалыптастыру, оны хормен даярлық жұмыс барысында жүзеге асыра білу, бұл ретте шығарманың формасын, стилі мен жанрын, мағыналық және дыбыстардың биіктік шарықтау шегін назарда ұстау;
- вокалдық есту қабілетін, көркемдік талғамды дамыту (орындаушылық мәнері, нақты орындаушылық мәнерде хор шығармасының сұлулығын, формасы мен мазмұнын, штрихтарын сезіне білу).
БҚ.2,4,5
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.10
АП.06
Хор әдебиеті
Әртүрлі ғасырлардың әйгілі композиторларының хор өнерінің ең танымалы шығармаларын зерттеу. Кантата, оратория және кіші кұрамды хор жанрларды зерттеу; шетел, орыс, қазақ хор әдебиетінің дамуы.
Білімдер:
- хор жанрының тарихи даму кезеңдерін (батыстық, орыс, қазақ), ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктері, музыканың фольклорлық бастаулары, хор өнерінің дамуына айтарлықтай үлес қосқан атақты композиторлардың шығармашылық өмірбаяндары;
- Батыс, Ресей және Қазақстан композиторларының ең үздік хор шығармалары.
Іскерліктер:
- хор әдебиетінің үлгілеріне және атақты композиторлардың шығармашылықтарына кәсіби баға беру;
- хор жазуының жанры, формасы мен стилін анықтау;
БҚ. 3
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
АП.07
Дауысты қою
Дауыс қою жұмысы хор класс бойынша сабақтармен бірлікте өткізіледі.
Негізгі мақсаттары: тыныс алуды реттеу жұмысы, жоғары позицияны қою, резонаторларды колдана білу, өзін-өзі сүйемелдеумен вокалды шығармаларын айту. Практикалық түрде мектеп репертуарын меңгеру.
Білімдер:
- вокалдық ансамбль мен хор ұжымы құрамында партияларды орындау;
- орташа қиындықтағы шығармадағы өз партиясын хорда орындаушылық негіздерін сақтай отыра парақтан оқи алу;
- орташа қиындықтағы партитурамен өз бетінше жұмыс жасай білу.
Іскерліктер:
- дауыс аппаратын жұмысқа өз бетімен даярлау;
- әншілік диапазонды дамыту үшін өзбетімен жұмыс жасау;
- дауыстылардың дыбысталуымен жұмыс жасау, регистрлерді тегістеу, дыбыс етұрағымен жұмыс істеу.
КҚ 3.1.13
АП.08
Хорды өңдеу
Хорға арналған өңдеулердің түрлері: түрлі құрамдарға арналған өңдеулер: біртектілерден араласқа және керісінше. Түрлі құрылымдағы ансамбльдер мен хор партитуралары мен түрлі құрамдағы хорлар, солист пен хорға арналған қиын емес өңдеулерді оқу мен талдау.
Білімдер:
Хорға өңдеудің негізгі тәсілдерін,өңдеу қағидаларын.
Іскерліктер:
Хорды шығармасынын фактурасын талдау,автордың көркемдік идеялық ойын іске асыру.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Хор практикасы
Әртүрлі вокалды-хорлық жаттығуларды үйрету және орындау.
Шығарманы толығымен қамту және алғашқы оқу; авторлық мәтінді толығымен талдау. Оқушылардың хор класының ұжымымен жұмыс істеу. Орындалатын шығарманың партитурасын талдау.
Орындаушылық тәжірибеде теориялық білімдерін қолдану, орындалатын шығарманы үйрету және орындауын бағдарлау.
Іскерліктер:
- балалар хор ұжымының жұмысын әншілердің жас ерекшеліктері және дайындық деңгейлеріне қарай ұйымдастыру;
- хорға арнап өңдеулер жасау (өңдеулер);
- өзінің орындаушылық ниетімен келісушілік табу және ортақ көркемдік шешімдер табу;
- хормен репертуарында классикалық, және қазіргі заманғы, академиялық және халықтық музыка әдебиетінің үлгілерін пайдалана отырып жұмыс жасау;
Дағдылар:
- хор тәжірибесінде вокалды-хор дағдыларын қолдана білу;
- ансамбльде сүйемелдеумен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
- хор ұжымдарындағы қарым-қатынас және мінез-құлық мәдениеті;
– түрлі регистрлердегі дыбыс түзілуі; артикуляция, тыныс алу, есту арқылы бақылау, өзін-өзі бақылау, интонация жасау тазалығы, ән салудың көркемдігі.
КҚ 3.1.10
КП02
Мектептегі практика
Әр мектептің педагогикалық тәсілдерін музыкалық тәрбие нәтижесінің теориясы мен тәжрибесінде пайдалану.
Балалар хор ұжымын құру.
Педагогикалық жұмыс тәсілдері.
Оқушының табиғи қабілетін бағалау және жетілдіру.
Іскерліктер:
- оқушылардың музыкалық және шығармашылық қабілеттерін олардың жас ерекшеліктеріне сай дамыту;
- музыкалық қызметтің түрлеріне қарай сабақтың бір бөлігіне орай жан-жақты жоспар құру,
- сабақтың бөлігін музыкалық қызметтің әр түріне қатысты шығармашылық тапсырмаларын дайындау;
- сабақты оның көркемдік-педагогикалық идеясына, тақырыбына қарай жоспарлай білу;
- күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар, сабақтық жоспарлар құра білу;
- сабақтың сценариін музыкалық жұмыстың түрлі әдістері мен тәсілдерін ұсына отырып жасау;
- музыка мұғалімі өнер үрдісі ретінде пайдаланатын музыкалық білім беру әдістеріне талдау жасау және анықтай білу;
- музыкалық шығармаларды қосымша материал ретінде пайдалану үшін таңдай білу.
Дағдылар: оқушылардың түрлі деңгейдегі концерттік сахналарда өзін – өзі ұстай алуы, ансамбльдік, хор ұжымдарымен жұмыс барысында қажетті шығармашылық ортаны қалыптастыра білу;
- хор партитурасымен өз бетімен жұмыс жасай білу, парақтан оқу технологиясын, хор партияларын вокалдық тұрғыдан саралау, мануалды жаттығулар, сап пен ансамбльдың дағдыларын, дыбысталуды басқарудың тәсілдерін білу;
- хор пәндерінен беретін оқытушылардың балалар музыка мектептерінде, балалар өнер мектептерінде, балалар хор мектептерінде т.б. жұмыс жасай білу тәжірибесі.
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
Ескерту: 1- кесте   Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 1. Өз мамандығының маңыздылығы мен әлеуметтік мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету;
БҚ 2
БҚ 2. Жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби қызметтерді орындау әдістері мен тәсілдерін анықтау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау, ұжымда, әрі топта жұмыс жасау, әріптестермен, басшылықпен жақсы қарым-қатынаста болу;
БҚ 3
БҚ 3. Кәсіби және тұлға тұрғысынан дамуға, кәсіби міндеттерді қою мен шешуге қажетті ақпаратты іздестіру, талдау және баға беру қызметін атқару;
БҚ 4
БҚ 4. Кәсіби жағдайда жүйелі түрде әрекет етуге дайын болуға, жеке қызметін талдау және жоспарлай білуге;
БҚ 5
БҚ 5. Белгісіз жағдайларда өздігінен әрекет етіп, мәселелерді шешуге дайын болу, тәуекелге бел буу және қиын жағдайларда шешім шығара білу;
БҚ 6
БҚ 6. Мемлекеттік және ресми қолдану тілі - орыс тілінің нормаларын білу, ауызекі және әдеби тілдің ерекшеліктерін, түрлі жанрларға жататын мәтіндердің айтылу ережелерін; сөзін тілдік, коммуникативтік және этикалық нормаларға сәйкес құру; сөзін қолданыс аясына, тиімділігі және орындылығына сәйкес талдай білу; ауызекі және жазба тіліндегі олқылықтар мен қателіктерді түзете білу, шет тілінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым дағдыларының болуы;
БҚ 7
БҚ 7. Қазақстан тарихының көне заманнан қазіргі кезеңге дейінгі негізгі белестері мен маңызды оқиғаларын білу, Қазақстан тарихындағы атақты тұлғалардың өмірбаяндарын, тарихи қалыптасу барысындағы маңызды мәдени жетістіктер мен құндылықтар жүйесін білу;
БҚ 8
БҚ 8. Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін, адамның адаммен, қоғаммен, қоршаған табиғи ортамен қатынастарын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын түсіну, әлеуметтік құрылым, қоғамның негізгі әлеуметтік институттары туралы түсінігі болу, кәсіби саладағы мәселелерді шешуде алған білімдерін ескеру;
БҚ 9
БҚ 9. Әлем туралы философиялық, ғылыми, көркемдік және діни көзқарасының болуы, өмірдің мәні туралы пікірінің болуы;
БҚ 10
БҚ 10. Технологиялық, әлеуметтік–экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік міндеттерді іске асыруға қажетті табиғат пен қоғамда өтіп жатқан процестер мен құбылыстар туралы тұтас ұғымының болуы;
БҚ 11
БҚ 11. Экономикалық теорияның жалпы жағдайын білу, микро және макро экономиканың негізі туралы, елдегі және әлемдегі экономикалық жағдай туралы жалпы ұғымының болуы, кәсіпкерлік қызметтің негіздері туралы, кәсіпкерліктің ерекшеліктерін кәсіби қызметте пайдалана білу.
БҚ 12
БҚ 12. Салауатты өмір салты туралы ғылыми түсінігінің, дене шымырлығын өз бетінше жетілдіру икемділіктері мен дағдыларының болуы, жеке тұлғаның қалыптасуына қажетті шарттар туралы, оның еркі мен өмірі, мәдениет пен қоршаған ортаны сақтаудағы еркіндігі мен жауапкершілігі туралы жалпы мәліметі болуы;
БҚ 13
БҚ 13. Жасөспірімдердің әскери міндетті орындап, онда қол жеткізген кәсіптік білімдерін қолдана білу, сонымен қатар, қыздардың медициналық-санитарлық дайындық негіздерін оқудағы білімдерін пайдалана алу.
2- кесте Кәсіптік  құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

3. Специалист среднего звена
3.1. 040501 3 преподаватель, хормейстер
ПК 3.1.1. Иметь представление о феномене музыкального восприятия и мышления как основы художественного познания и творческой деятельности в сфере музыкального искусства; владеть основами теории воспитания и образования, знать особенности возрастной педагогики и психологии;
ПК 3.1.2. Знать основные исторические периоды развития музыкальной культуры, в том числе хоровой; специфику национальных традиций, фольклорные истоки музыки; творческие биографии крупнейших композиторов, исполнителей, дирижҰров; знать различные стили и направления в музыке;
ПК 3.1.3. Знать теоретические основы музыкальной системы, принципы формообразования и гармонии, понимать механизмы музыкальной памяти, специфики слухомыслительных процессов; владеть игрой на фортепиано в объеме, необходимом для реализации основных профессиональных задач;
ПК 3.1.4. Систематически выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения, применять базовые теоретические знания для достижения художественной выразительности в соответствии со стилем музыкального произведения, обладать музыкальной текстологической культурой, способностью к углубленному прочтению и расшифровке авторского нотного текста;
ПК 3.1.5. Знать теорию и практику хорового исполнительского искусства, методику преподавания хорового пения, дирижирования и чтения хоровых партитур, применять классические и современные методы преподавания этих дисциплин; владеть профессиональной терминологией, культурой устной и письменной речи;
ПК 3.1.6. Понимать специфику музыкального исполнительства как вида творческой деятельности, демонстрировать артистизм, свободу самовыражения, исполнительскую волю, концентрацию внимания;
ПК 3.1.7. Обладать культурой исполнительского интонирования, мастерством в использовании комплекса художественных средств исполнения в соответствии со стилем сочинения;
ПК 3.1.8. Систематически работать над совершенствованием исполнительского репертуара, самостоятельно осваивать хоровой и ансамблевый репертуар, основной учебно-педагогический репертуар;
ПК 3.1.9. Быть компетентным в подборе информационного, дидактического, художественного материала, в освоении методологии профессии; уметь работать с нормативной учебной и учебно-методической документацией в соответствии с профилем преподаваемых предметов; знать основы организации деятельности учреждений дополнительного музыкального образования;
ПК 3.1.10. Овладеть принципами организации и руководства хоровым коллективом; осуществлять исполнительскую деятельность и репетиционную работу в хоровых и ансамблевых коллективах для совершенствования исполнительского мастерства; уметь адаптироваться к условиям работы в конкретной концертной организации;

3. Орта буын маманы
3.1. 040501 3 оқытушы, хор жетекшісі
КҚ3.1.1. Музыкалық қабылдау мен ойлаудың көркемдік тану және шығармашылық қызмет негізі ретінде музыка өнері аясындағы феномен туралы жалпы түсінігінің болуы; тәрбие және білім беру теорияларының негіздерін меңгеру, педагогика мен психологияның жас ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.1.2. Музыка мәдениетінің сонымен қатар хор мәдениетінің негізгі тарихи даму кезеңдерін білу; ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктерін, музыканың фольклорлық бастауларын, ірі композиторлардың, орындаушылар мен дирижерлердің шығармашылық өмірбаяндарын білу; музыкадағы түрлі стильдер мен бағыттарды білу;
КҚ 3.1.3. Музыкалық жүйенің теориялық негіздерін, пішін жасау мен гармонияның принциптерін білу, музыкалық жадының механизмдерін, есту және ойлау процесстерінің ерекшеліктерін түсіну, негізгі кәсіби міндеттерді жүзеге асыруға қажетті көлемде фортепианода ойнай білу;
КҚ 3.1.4. Музыкалық шығармаға жүйелі түрде теориялық және орындаушылық талдау жасай білу,
Базалық теориялық білімдерді музыкалық шығарманың стиліне сәйкес көркемдік бейнелеуге қол жеткізу үшін қолдана білу, мәтінді талдау мәдениетін меңгеру, авторлық нота мәтінін тереңіне үңіле білу және оның мәнін аша білу;
КҚ 3.1.5. Хорда орындаушылық өнерінің теориясы мен тәжірибесін білу, хорда ән салу, дирижерлік ету мен хор партитураларын оқуды оқыту әдістемелерін, осы пәндерді оқытудың классикалық және қазіргі заманғы әдістерін қолдану; кәсіби терминологияны меңгеру, ауызекі және жазба тіл мәдениетін меңгеру;
КҚ 3.1.6. Музыкалық орындаушылықтың шығармашылық қызметтің түрі ретіндегі ерекшелігін түсіну, әртістік пен өзін-өзі көрсетудегі еркіндікті көрсету, орындаушылық ерік пен зейінді шоғырландыруды көрсету;
КҚ 3.1.7. Орындаушылық интонация жасау мәдениетінің болуы, шығарманың стиліне сәйкес орындаушылық көркемдік құралдардың түрлерін пайдалану шеберлігінің болуы;
КҚ 3.1.8. Орындаушылық репертуарды үнемі жетілдіріп отыру, өз бетімен хор және ансамбльдік репертуарды сонымен қатар оқу-педагогикалық репертуарды меңгеру;
КҚ 3.1.9. Ақпараттық, дидактикалық, көркемдік материалды таңдауда, мамандығының әдістемесін меңгеруде құзыретті болу; оқытылатын пәндердің саласына қарай нормативті оқу және оқу-әдістемелік құжаттармен жұмыс жасай білу; қосымша білім беру ұйымының қызметін ұйымдастыру, негіздерін білу;
КҚ 3.1.10. Хор ұжымын ұйымдастыру және оған жетекшілік ету принциптерін меңгеру. Орындаушылық шеберлікті жетілдіру үшін хор және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық және даярлық қызметті жүргізу; нақты концерттік ұйымда жұмыс жасау жағдайларына бейімделе білу;

ПК 3.1.11. Иметь практику обучения учащихся пению в хоре с учетом их возраста и уровня подготовки, использовать разнообразные педагогические технологии и методы в области музыкального образования; знать педагогический репертуар, уметь планировать развитие профессиональных навыков у учащихся;
ПК 3.1.12. Знать выразительные и технические возможности хора, правила, методы и способы аранжировки для любого состава исполнителей;
ПК 3.1.13. Применять базовые знания по физиологии, гигиене певческого голоса и охране детского певческого голоса;
ПК 3.1.14. Обладать активным хоровым и ансамблевым репертуаром, включающим произведения разных эпох, культур, жанров и стилей, быть мобильным в освоении разнообразного классического и современного репертуара.
Приложение 60
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0406000 - Теория музыки

КҚ 3.1.11. Оқушыларды олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейіне сай хорда оқыту тәжірибесінің болуы, музыкалық білім беру саласында түрлі педагогикалық технологиялар мен әдістерді пайдалану; педагогикалық репертуарды білу, оқушыларда кәсіби дағдыларды дамытуды жоспарлай білу;
КҚ 3.1.12. Хордың көркемдік және техникалық мүмкіндіктерін білу, орындаушылардың түрлі құрамына арналған ережелер, музыкалық өңдеудің әдістері мен тәсілдерін білу;
КҚ 3.1.13. Әншілік дауыстың физиологиясы мен гигиенасы және әншілік бала дауысты сақтау туралы базалық білімдерін қолдану,
КҚ 3.1.14. Түрлі дәуір, мәдениет, жанрлар мен стильдерге жататын белсенді хор және ансамбльдік репертуарының болуы, түрлі классикалық және қазіргі заманғы репертуарды меңгеруде жан-жақты болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
60-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0406000 Музыка теориясы

ПК 3.1.2
ОПД 02
Инструментоведение
Основные разделы предмета.
Краткие сведения о происхождении музыкальных инструментов.
Сведения о диапазоне и исполнительских возможностях оркестровых инструментов, строении оркестровой ткани, составах оркестра.
Сведения об оркестрах:
симфоническом, духовых инструментов, струнных инструментов, народных инструментов - казахском, русском, фольклорно-этнографическом. Оркестровые группы инструментов.
знания:
- сведений об оркестрах и инструментах, входящих в них;
- технических и выразительных возможностей оркестровых инструментов;
- системы записи оркестровой музыки.
умения:
- ориентироваться в инструментарии;
- анализировать партитуры;
- понимать значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 03
Инструментовка
Техника инструментовки для различных составов оркестра.
Переложение репертуара для различных инструментов.
Приобретение навыков чтения и анализа, различных по составу ансамблевых и оркестровых партитур.
Переложения несложных пьес.
знания:
- основных технических приемов инструментовки.
умения:
- самостоятельно выбирать приемы инструментовки, способствующие донесению идейно-художественного замысла композитора;
- применять приемы инструментовки в практических работах.
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 04
Фортепиано
Освоение основных жанров фортепианной музыки, различных по содержанию, стилю, формам и фактурам.
Публичное исполнение разучиваемых программ на академических концертах, экзаменах, зачетах.
Развитие навыков чтения с листа, игры в ансамбле, аккомпанирования, транспонирования. Формирование навыков самостоятельной работы, иллюстрирования учебного материала по курсу музыкально-теоретических дисциплин. Профессиональная терминология.
знания:
- жанров, форм, стилей музыкального искусства;
- специфики сольного и ансамблевого музицирования;
- творчества выдающихся композиторов;
умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности;
- использовать фортепиано для изучения музыкальной литературы и теоретического анализа музыкальных произведений.
- аккомпанировать солисту в музыкальных произведениях средней сложности;
- читать с листа произведения из репертуара учащихся детской музыкальной школы;
- выполнять грамотный разбор нотного материала;
- совершенствовать игровой аппарат.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ОПД 05
Общая домбра
Возможности и особенности дополнительного инструмента.
Постановка рук, звукоизвлечение, основные приемы игры на инструменте.
Чтение с листа.
знания:
- основных приемов игры на инструменте;
- истории возникновения и развития инструмента;
умения:
- исполнять несложные музыкальные произведения;
- использовать знания по истории возникновения и развития инструмента;
- целостно воспринимать произведения казахской традиционной музыки;
- выявлять особенности казахской традиционной музыки;
- читать с листа.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6

КҚ 3.1.2
ЖКП 02
Аспаптану
Пәннің негізгі бөлімдері. Музыкалық аспаптардың шығуы туралы қысқаша мәлімет.
Оркестрдің құрамдары, оркестрлік негізгі құрамы, оркестрлік аспаптар орындаушылық мүмкіншілігі және диапазоны туралы мәлімет.
Фольклорлық-этнографиялық, орыс, қазақ халық оркестрлері туралы мәлімет.
Оркестрлік топ аспаптары.
Білімдер:
- оркестрлер мен оған енетін аспаптар туралы жалпы мәліметтер;
- оркестрлік аспаптардың техникалық және көркемдік мүмкіндіктерін жүзеге асыру;
- оркестрге арналған музыканы жазу жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- аспаптар туралы хабардар болу;
- партитураларды талдау;
- музыканың көркемдік мазмұнына сүйене, оркестрлеудің техникалық тәсілі мағынасын түсіну.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 03
Аспаптау
Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- аспаптаудың негізгі техникалық тәсілдері туралы.
Іскерліктер:
- автордың идеялық-көркемдік ойларын іске асыру тәсілдерін өз бетінше таңдау;
- аспаптық тәсілдерді практикалық жұмыстарда қолдану.
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 04
Фортепиано
Әр алуан фактура және форма, стиль, мазмұндар бойынша фортепиано музыкасының негізгі жанрларын игеру,
Академиялық концерттер, емтихандар, сынақтарға жатталған бағдарламаларды шығару.
Парақтан оқу, ансамбльде ойнау, сүйемелдеу, транспорттау дағдыларын дамыту. Өздігімен жұмыс істеу дағдыларын, музыкалық-теориялық пәндер курсы бойынша оқу материалын иллюстрациялауды қалыптастыру. Кәсіптік терминологияны білу.
Білімдер:
- музыкалық өнердің жанрлары, формалары және стильдері;
- ансамбльдік музицирлеуі және жеке ерекшеліктері;
- кәсіби музыкалық терминологияны;
- белгілі композиторлардың шығармалары туралы.
Іскерліктер:
- орындаушылық және педагогикалық қызметінде алған білімі мен дағдыларын қолдану;
- музыкалық әдебиет пен музыкалық шығармаларды талдау кезінде фортепианоны пайдалану;
- орташа қиындықтағы музыкалық шығармаларды жеке орындаушыға сүйемелдеу;
- балалар музыка мектебі оқушыларының репертуарындағы шығармаларды парақтан оқу;
- ноталық мәтінді сауатты талдау;
- ойнау аппаратын жетілдіру.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
ЖКП 05
Жалпы домбыра Қосымша аспаптың мүмкіншіліктері мен ерекшеліктері; қолдың қойылымы, әуенді шығару, аспапта ойнауының негізгі тәсілдері. Парақтан оқу.
Білімдер:
- аспапта ойнауының негізгі тәсілдері;
- аспаптың дамуы мен шығу тарихы туралы;
Іскерліктер:
- күрделі емес музыкалық шығармаларды орындау;
- аспаптың шығуы мен дамуы тарихынан білімін пайдалану;
- қазақ дәстүрлі музыкасы шығармаларын тұтастай қабылдау;
- қазақ дәстүрлі музыкасының ерекшеліктерін анықтау;
- парақтан оқу;
- аспапта ойнаудың негізгі тәсілдерін қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6

ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ОПД 06
Музыкальная критика
Краткие сведения по истории музыкальной критики (зарубежной, русской и казахской). Объекты критического высказывания.
Стиль.
Жанры.
Анонсирование. Рецензирование.
Типы концертных программ.
Интервью.
Освещение фестиваля, конкурса, выставки. Профессиональная лексика и терминология.
знания:
- истории музыкальной критики;
- музыкально-критических жанров.
умения:
- в письменной форме составлять аннотации на прочитанные книги;
- писать очерки, заметки о концертах, спектаклях и т.д.
- применять знания по истории музыкальной критики;
- применять знания по разновидностям музыкально-критических жанров;
- владеть лексикой и профессиональной терминологией.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.11
ОПД 07
Основы научно-исследовательской работы
Виды написания научно-исследовательских работ (эссе, статья, реферат, курсовая работа, дипломный проект, диссератция и т.д.)
Основные этапы написания научной работы.
Работа с библиографическими источниками.
знания:
- основ методологии научного исследования;
- методов и форм написания научной работы.
умения:
- оформлять конспекты;
- составлять картотеку используемой литературы;
- составлять план научно-исследовательской работы;
- логично выстраивать текстовый материал в соответствии с задачами научно-исследовательской работы;
- практически обобщать сведения, полученные в ходе работы с литературой
- технически грамотно оформлять работу.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория музыки (групповая)
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр).
Лад и тональность. Секвенции.
Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы.
Аккорды.
Отклонение, модуляция, сопоставление.
Родство тональностей. Мелодия.
Транспозиция. Мелизмы.
Элементы строения музыкальной речи.
Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязей;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- свободно применять полученные знания при анализе музыкальных произведений.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 02
Теория музыки (индивидуальная)
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов во все возможные лады и тональности,
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязей;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений.
умения:
- использовать знания элементов музыкального языка при выполнении практических задач;
- анализировать важнейшие элементы музыкального языка и их взаимосвязи;
- определять закономерности музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 03
Гармония (групповая)
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии.
Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты.
Гармонизация мелодии и баса.
Полная функциональная система.

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
ЖКП 06
Музыкалық сын Музыкалық сын тарихы бойынша қысқаша мәлімет (шетел, орыс және қазақ).
Сынаулық пікір объектілері. Стиль. Жанрлар.
Анонс жасау.
Рецензиялау. Концерт бағдарламаларының түрлері. Сұхбат.
Фестиваль, байқау, жәрмеңкені жарықтандыру.
Кәсіптік лексика мен терминология.
Білімдер:
- музыкалық сынау тарихы;
- музыкалық-сынау жанрлары туралы.
Іскерліктер:
- оқылған кітаптың аннотациясын жазбаша түрде дайындау;
- концерттер, спектакльдер туралы очерктер, баяндамалар жазу;
- музыкалық сын тарихынан білімін қолдану;
- музыкалық сыни жанрлары түрлерінен білімін қолдану;
- кәсіби терминология мен лексиканы игеру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.11
ЖКП 07
Ғылыми-зерттеу жұмысының негіздері Оркестрдің әртүрлі құрамдарына аспаптау техникасы. Әртүрлі аспаптарға репертуарды қайта жасау. Әртүрлі құрамды ансамбльдік және оркестрлік партитураларды талдау мен оқудың дағдыларын меңгеру. Күрделі емес шығармаларды қайта жасау.
Білімдер:
- ғылыми зерттеу методологиясының негіздері;
- ғылыми жұмысының жазылу әдістері мен түрлері туралы.
Іскерліктер:
- конспектілерді дайындау;
- қолданылатын әдебиет картотекасын құрастыру;
- ғылыми-зерттеу жұмыс жоспарын жасау;
- ғылыми-зерттеу жұмысы мақсаттарына сәйкес мәтіндік материалды қисынды сала білу;
- әдебиетпен жұмыс жасау барысында алынған мәлімдемелерді тәжірибе жүзінде талдап қорыту;
- жұмысты техникалық сауатты дайындау;
- ғылыми зерттеу әдіснамасының негіздерін игеру;
- ғылыми жұмыстың жазылу әдістері мен түрлерін игеру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Музыка теориясы (топтық):
Музыкалық жүйе (әуен, қисындылық, фактура, мелизмдер, ырғақ, метр).
Лад және үндестілік.
Секвенциялар.
Хроматизм және альтерация, хромалық гамма. Аралықтар. Аккордтар.
Салыстыру, модуляция, ауытқу.
Тектес үндестіктер. Әуен. Транспозиция. Мелизмдер. Музыкалық тілдің құрылу элементтері. Ноталық жазба жазудың қысқарту белгілері. Музыкалық терминдер.
Білімдер:
- музыка тілінің маңызды элементтері және оның өзара байланысы;
- музыкалық тілдің заңдылықтары, әр түрлі музыкалық теориялық құбылыс, түсінік, анықтамалар, терминология туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды талдауда тәжірибеде алған білімдерін еркін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 02
Музыка теориясы (жеке)
Секвенция ойнау. Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты). Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі. Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Білімдер:
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстары;
- терминология, анықтама, түсініктеме, әр алуан музыкалық теоретикалық құбылыстарды, музыкалық тілдің заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді шығарғанда музыкалық тілдің элементтері туралы білімін пайдалану;
- музыкалық тілдің ең күрделі элементтері мен олардың өзара байланыстарын талдау;
- музыкалық тілдің заңдылықтарын, құбылыстары мен түсініктемелерін айқындау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 03
Гармония (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын зерттеу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.

Хроматическая система: отклонения, модуляции в тональности 1-й, 2-й степени родства и в отдаленные тональности. Неаккордовые звуки. Органный пункт. Мажоро-минорная и миноро-мажорная системы.
Эллипсис. Энгармоническая модуляция.
Обзор истории гармонии.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смыслового значения гармонических средств в музыке;
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития, выделяя выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 04
Гармония (индивидуальная)
Целостный гармонический анализ.
Гармонизация мелодии и баса. Игра: секвенции (3 вида). Разрешение аккордов в 24 тональности с доведением до тоники;
аккордовые последовательности и модуляции (5 видов): функциональная, энгармоническая, эллиптическая, мелодическая, линеарная. Цифровки.
знания:
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных возможностей и образно-смыслового значения гармонических средств в музыке.
умения:
- гармонизовать мелодию и бас;
- владеть навыками транспозиции;
- играть секвенции, аккордовые последовательности;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения способов и типов гармонического развития;
- выделять выразительную, колористическую и формообразующую роль гармонии;
- решать задачи с использованием разнообразных гармонических средств;
- играть на фортепиано секвенции, гармонические последовательности в различных жанрах.
БК 1
БК 3
БК 7
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 05
Сольфеджио
Основа курса – развитие музыкального слуха. Практическое применение знаний, полученных в курсе теории музыки, гармонии:
- интонирование и определение на слух;
- пение с листа;
- развитие техники записи музыкального диктанта от одноголосия до 4-х голосия.
знания:
- основ теории музыки.
умения:
- интонировать и определять на слух: тональности, лады, ступеневые, интервальные, аккордовые последовательности;
модуляции (диатонические, ускоренные, энгармонические, эллиптические);
- сольфеджировать одноголосно–четырехголосные музыкальные примеры;
- записывать музыкальные построения в соответствии с программными требованиями, с использованием навыков слухового анализа;
- применять изучаемые средства выразительности в сольфеджировании и письменных упражнениях.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 06
Этносольфеджио
Формирование музыкального этнослуха как базовой составляющей профессиональной подготовки традиционного музыканта.
Практические формы работы направлены на освоение закономерностей языка казахской традиционной музыки. Наряду с письменными формами работы большое место занимают устные формы (импровизации, устные диктанты).
знания:
- основ казахского музыкального языка;
- ладовой структуры казахского мелоса;
- ритмической организации казахской песни и кюя;
- жанровой системы казахской традиционной музыки.
умения:
- целостно воспринимать на слух жанровые разновидности образцов казахского фольклора;
- анализировать образцы казахского музыкального фольклора;
- чисто интонировать образцы фольклора;
- импровизировать на заданную жанровую модель;
- определять на слух элементы казахского музыкального языка;
- расшифровывать отрывки из казахских песен и кюев;
- чисто интонировать казахские песни;
- применять методы развития музыкально-слуховых способностей;
- комплексно анализировать казахские песни и кюи разных регионов.
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД 07
Народное музыкальное творчество
Понятие народного музыкального творчества и фольклора.
Основы музыкальной фольклористики.
Жанры казахского народного музыкального творчества.
Основы музыкального языка народного творчества – звук, строй, ритм.
Принципы нотировки.
знания:
- народного музыкального наследия с древнейших времен и до наших дней;
- видов и жанров народной музыки;
умения:
- ориентироваться в жанрах народной музыки;
- различать регионально-стилевую специфику традиционной музыкальной культуры;
- слушать и анализировать образцы народного творчества.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7

Толық функционалдық жүйе. Хроматикалық жүйе: ауытқулар, 1-2 дәрежелі жақындықты үндестіліктер және алыс үндестілерге модуляциялар. Аккордқа жатпайтын дыбыстар. Органдық пункт. Мажорлы-минорлы және минорлы-мажорды жүйелер, Эллипсис.
Энгармоникалық модуляция. Гармония тарихына шолу жасау.
Білімдер:
- классикалық гармонияның маңызды заңдылығы;
- музыкадағы гармониялық жүйенің бейнелік-мағыналық мазмұны және көркемдік мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- гармонияның форманы қалыптастыру рөлі мен колористік, мәнерлілігін айыра, гармониялық даму түрлері мен әдістері мағынасын ашу үшін музыкалық шығармаларды талдау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 04
Гармония (жеке)
Толық гармоникалық талдау.
Әуен мен бастың гармонизациясы. Ойын: секвенция (3 түрі). 24 үндестіліктерде тоникаға келтірумен аккордтарды шешу, аккордты жүйеліліктер және модуляциялар (5 түр): функционалдық, энгармониялық, эллиптикалық, әуендік, линеарлық. Цифровкалар.
Білімдер:
- классикалық гармонияның күрделі заңдылықтары;
- музыкадағы гармоникалық жүйелердің бейнелі-мағыналы мағынасын және мәнерлі мүмкіншіліктері туралы.
Іскерліктер:
- әуен мен бас дыбысын үндестіру;
- транспозиция дағдыларын игеру;
- секвенцияларды, аккордтық қатарды ойнау;
- музыкалық шығармалардың тәсілдері мен түрлері жағынан гармониялық дамуын талдау;
- гармонияның пішінді қалыптастыру рөлі мен көркемдік, колористік мәнерлілігін айыру;
- әр түрлі гармониялық тәсілдерді қолдана отырып есеп шығару;
- фортепианода секвенциялар, әр түрлі жанрларда гармониялық қатарларды ойнау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 05
Сольфеджио
Курс негізі - музыкалық есту қабілетін дамыту. Гармония, музыка теориясы курсында алған білімдерін тәжірибелі түрде қолдану:
- интонациялау және естуін анықтау;
- парақ бетінен оқи білу;
- бір дауыстан 4 дауысты музыкалық диктант жазу техникасын дамыту.
Білімдер:
- музыка теориясының негізі туралы.
Іскерліктер:
- әндету және есту арқылы тональдік, ладтар, сатылық, интервалдық, аккордтық қатарлар, модуляцияларды (диатоникалық, жылдамдатылған, энгармониялық, эллиптикалық) тани білу;
- бірдауыстылық–төртдауыстылық музыкалық үлгілерді сольфеджиолау;
- бағдарлама талаптарына қарай музыкалық үлгілерді есту арқылы талдау дағдысын пайдалана отырып жазып алу;
- сольфеджиолауда және жазба жаттығуларда оқып білген көркемдік тәсілдерін қолдану.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 06
Этносольфеджио
Дәстүрлі музыканттың қәсіби дайындығының базалық құрамы ретінде музыкалық этноесту қабілетінін қалыптастыру болып табылады.
Жұмыстың тәжірибелік түрлері қазақ дәстүрлі музыка тілінің заңдылықтарын меңгеруге бағытталған.
Жұмыстың жазба түрлерімен қоса ауызша түрлері маңызды орын алады (суырып салу, ауызша диктант).
Білімдер:
- қазақ музыкалық тілінің негіздері;
- қазақ әуенінің саздық құрылымы;
- қазақ әнінің және күйінің ырғақтық құрылымы;
- қазақ дәстүрлі музыка жанрлық жүйесі туралы.
Іскерліктер:
- есту қабілеті арқылы қазақ фольклор үлгілерінің жанрлық түрлерін тұтас қабылдау;
- қазақтың музыкалық фольклорының үлгілерін талдау;
- фольклор үлгілерін таза интонациялау;
- берілген жанрлық модельге ойдан суырып салу;
- қазақ музыкалық тілінің элементтерін есту арқылы анықтау;
- қазақ әндері мен күйлерінің үзінділерін нотаға түсіру;
- қазақ әндерін таза интонациялау;
- музыкалық-есту қабілетін дамытатын әдістерді қолдану;
- әр аймақтық қазақ әндері мен күйлерін кешенді талдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП 07
Халық музыкалық шығармашылығы
Халық музыкалық шығармашылығы және фольклор ұғымы. Музыкалық фольклордың негізі. Қазақ халық музыкасының жанрлары. Халық музыкалық тілінің негізі – дыбыс, үйлесімдік, ырғақ,
Білімдер:
- көне заманнан келе жатқан бүгінгі күнге дейінгі халықтың музыкалық мұрасы;
- халық музыкасының түрлері мен жанрлары туралы.
Іскерліктер:
- халық музыкасының жанрларынан хабардар болу;
- дәстүрлі музыкалық мәдениеттің аймақтық-стильдін ерекшелігін айыра білу;
- халық шығармалары үлгілерін тыңдау және талдау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7

ПК 3.1.9
ПК3.1.11
СД 08
Казахская музыкальная литература
Профессиональное искусство устной традиции; региональные школы (песенные и инструментальные);
Становление профессиональной музыки письменной традиции; Творчество композиторов Казахстана (Е.Брусиловский, А.Жубанов, Л.Хамиди, М.Тулебаев и т.д.). Основные жанры творчества композиторов Казахстана; Творчество композиторов и современная музыкальная культура Казахстана;
*.Написание двух курсовых работ по казахской музыкальной литературе:
1.Творчество профессиональных композиторов XIX века;
2. Казахская музыка ХХ века.
знания:
- народно-профессиональной музыки и условий ее бытования;
- индивидуально-стилевых особенностей творчества народно-профессиональных композиторов (певцов, кюйши - инструменталистов);
- основных этапов становления композиторской школы письменной традиции;
- истории формирования и особенностей развития основных жанровых разновидностей классического музыкального наследия в казахской музыке (опера, симфония, камерно - инструментальное, камерно-вокальное творчество и т.д.);
- сведений о жизни и творчестве представителей национальной композиторской школы.
умения:
- различать стилевые особенности региональных песенных и инструментальных школ;
- определять индивидуально - стилевые черты композиторов Казахстана;
- слушать и анализировать произведения комозиторов Казахстана.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК3.1.11
СД 09
Мировая музыкальная литература
I раздел:
Зарубежная музыкальная литература.
Музыка как вид искусства и ее выразительные средства.
Основные жанры музыки.
Формирование и развитие жанровых разновидностей классического музыкального искусства (театральные, вокально-хоровые,симфонические и камерно-инструментальные жанры.
Эволюция музыкального искусства. Художественные течения – барокко, классицизм, романтизм, импрессионизм. Композиторы и их произведения от И. С.Баха до М. Равеля с учетом общего музыкального и эстетического развития учащихся.
II раздел:
Русская музыкальная литература от М.И.Глинки до И. Стравинского.
Основные оперы, симфонии, вокально-хоровые произведения. Творческие кружки, исторические и художественные параллели.
III раздел: Музыка зарубежных композиторов XX века: К. Орф, А. Оннегер, М. де Фалья, Б.Барток, Б. Бриттен, Дж.Гершвин;
Музыка композитор советского периода:
С.Прокофьев,
Д. Шостакович, Г.Свиридов,
В. Гаврилин, Р.Щедрин.
* Написание двух курсовых работ по музыкальной литературе.
знания:
- истории формирования и развития основных музыкальных жанров;
- сведений о жизни и творчестве композиторов мировой музыкальной культуры разных эпох.
умения:
- играть темы по мировой музыкальной литературе;
- анализировать музыкальные произведения,
- характеризовать музыкально-исторические эпохи, стили, жанры;
- писать рефераты и курсовые работы по предложенным темам.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК3.1.11
СД 10
Анализ музыкальных произведений (групповой)
Жанры и виды музыки.
Понятие о целостном анализе.
Период, простые формы.
Сложные формы.
Формы вокальной камерной музыки.
Контрастно-составные и концентрические формы.
Рондо и вариационные формы.
Сонатная форма, ее разновидности. Циклические формы. Полифонические формы.
Свободные и смешанные формы.
знания:
- закономерностей развития музыкального мышления и формообразования;
- исторически сложившихся музыкальных форм -композиций и путей их видоизменения;
умения:
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 11
Анализ музыкальных произведений (индивидуальный)
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений (целостный, структурный, частный)
знания:
- закономерностей развития музыкального мышления и формообразования;
- исторически сложившихся музыкальных форм -композиций и путей их видоизменения.
умения:
- определять форму музыкального произведения;
- анализировать музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы;
- использовать фортепиано для практических упражнений по анализу музыкальных произведений;
- применять теоретические знания в практической работе по определению формы музыкального произведения с точки зрения жанровых особенностей, стиля эпохи и авторского стиля композитора.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 12
Полифония (групповая)
Полифоническая мелодия, ее свойства. Двухголосный простой контрапункт. Двухголосная имитация.
Способы преобразования полифонической темы.
Канон. Трехголосный простой контрапункт и имитация. Все виды сложного контрапункта: двойной, тройной, горизонтально-подвижной, вдвойне подвижной, вертикально-подвижной.
Фуга. Полифонические вариации. Гомофонно-полифонические формы.
Гетерофония в народной музыке. Основы истории полифонии.
знания:
- основных этапов развития полифонии;
- особенностей строгого и свободного полифонического письма;
- закономерностей полифонического формообразования.
умения:
- характеризовать полифоническое произведение с точки зрения содержания и формы;
- анализировать музыкальные полифонические произведения;
- выполнять практические задания по курсу полифонии.
БК 1
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 13
Полифония (индивидуальная)
Письменные задания.
Анализ музыкальных произведений.
знания:
- основных этапов развития полифонии;
- особенностей строгого и свободного полифонического письма;
- закономерностей полифонического формообразования.
умения:
- применять теоретические сведения о жанрах и принципах полифонического развития в анализе полифонических произведений;
- выполнять письменные задания, с использованием полифонических форм, приемов и методов развития
БК 1
БК 3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 14
Методика преподавания сольфеджио
Цели и задачи курса сольфеджио в детской музыкальной школе.
Различные методики преподавания в курсе сольфеджио:
- развития чувства метра и ритма;
- дирижирования и тактирования на уроках сольфеджио;
- развития ладового слуха;
- развития гармонического слуха;
- обучения пению с листа;
- написания музыкального диктанта;
- составления поурочных и календарных планов, программ по сольфеджио для разных специальностей.
Обзор учебной и методической литературы.
знания:
- целей и задач курса сольфеджио;
- различных методик преподавания сольфеджио;
- способов и методов развития компонентов музыкального слуха.
умения:
- составлять программы по сольфеджио для разных специальностей;
- составлять календарно-тематические планы;
- разрабатывать поурочные планы;
- организовывать и проводить учебные занятия.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД 15
Методика преподавания музыкальной литературы
Способы организации занятий, типы уроков, методы объяснения материала по типу содержания и жанровым разновидностям, различные формы закрепления знаний, усвоения материала. Дидактические принципы в курсе методики преподавания музыкальной литературы.
знания:
- целей и задач курса музыкальной литературы;
- основных принципов преподавания в коллективной форме.
умения:
- работать с учебными планами;
- составлять календарно-тематические планы;
- разрабатывать поурочные планы;
- организовывать и проводить учебные занятия.
БК 1
БК 3
БК 5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 16
Основы лекторского мастерства
Основные виды и жанры устных выступлений.
Современные формы ведения лекции-концерта, исполнительского конкурса и других видов выступлений. Составление вступительного слова, подбор материала к комментариям. Сценический этикет.
знания:
- методов работы над различными видами и жанрами устных выступлений, норм сценического этикета.
умения:
- составить устные выступления для разных возрастных аудиторий;
- владеть выразительной, грамотной речью.
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ПК 3.1.11
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика преподавания сольфеджио
Цели и задачи педагогической практики – использование различных методик преподавания в курсе сольфеджио:
-развития чувства метра и ритма;
-дирижирования и тактирования на уроках сольфеджио;
-развития ладового слуха;
- развития гармонического слуха;
- обучения пению с листа;
- написания музыкального диктанта;
- составления поурочных и календарных планов, программ по сольфеджио для разных специальностей.
умения:
- использовать знания особенностей возрастной педагогики и психологии;
- применять знания по содержанию курса методики преподавания сольфеджио;
- учитывать особенности воспитания детского музыкального слуха.
навыки:
- составления календарно-тематических и поурочных планов;
- ведения учебно-методической документации ДМШ.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПП 02
Практика преподавания музыкальной литературы
Применение на практике способов организации занятий, типов уроков, методов объяснения материала, различных форм закрепления знаний, усвоения материала. Использование дидактических принципов, полученных в курсе изучения методики преподавания музыкальной литературы.
умения:
- применять знания по содержанию курса отечественной и мировой музыкальной литературы;
- учитывать особенности возрастной педагогики и психологии;
навыки:
- составления календарно-тематических и поурочных планов;
- ведения учебно-методической документации ДМШ.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.9
ПП 03
Фольклорно-этнографическая практика
Работа с практическим материалом.
Анализ жанров народного музыкального творчества.
Принципы нотировки.
умения:
- записывать на слух предложенные музыкальные фрагменты традиционной музыки;
- расшифровывать и анализировать звуковой музыкальный материал;
- выявлять особенности казахской традиционной музыки;
навыки:
- расшифровки образцов казахской традиционной музыки.
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПП 04
Лекторская практика
Использование современных форм ведения лекции-концерта, исполни-тельского конкурса и других видов выступ-лений. Составление вступительного слова, подбор материала к комментариям. Сценический этикет.
умения:
- использовать на практике знание основ лекторского мастерства;
- владеть сценической культурой, грамотной лексикой, профессиональной терминологией;
- применять принципы построения аудированных форм.
навыки:
- подготовки и проведения публичных выступлений;
- составления лекций-концертов для различных возрастных аудиторий.
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ПК 3.1.11
Примечание:Таблица 1 Базовые компетенции:
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и значимость своей профессии, обновлять знания, умения, навыки в течении всей жизни.
БК 2
Владеть основами общегуманитарных и социально-экономических наук.
БК 3
Использовать полученные знания в профессиональной и иной деятельности, обладать чувством ответственности за выполняемую работу, самостоятельно решать проблемы в области профессиональной деятельности.
БК 4
Знать основы конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде.
БК 5
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан – казахским и языком официального употребления – русским.
БК 6
Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
БК 7
Применять компьютерные технологии для совершенствования профессиональной деятельности.
БК 8
Иметь целостное представление о процессах и явлениях происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технологических, социально-экономических и экологических факторов.
БК 9
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
БК 10
Исполнять воинский долг, в том числе применяя полученные профессиональные знания и навыки (для юношей), использовать приобретенные медицинские знания в повседневной практике (для девушек).
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
АП 08
Қазақ музыка әдебиеті Дәстүрлі ауызекі кәсіби өнер; аймақтық мектептер(әндік және аспаптық);
Дәстүрлі жазба кәсіби музыкасының қалыптасуы;
Қазақстан композиторларының шығармалары
(Е. Брусиловский, А. Жұбанов, Л. Хамиди,  М. Төлебаев және т.б.).
Қазақстан композиторларының шығармашылық негізгі жанрлары;
Қазақстанның қазіргі музыкалық мәдениеті мен композиторлардың шығармалары.
* Қазақ музыкалық әдебиетінен екі курстық жұмыс жазу:
1. XIX ғасырдағы кәсіби композиторлардың шығармашылығы;
2. ХХ ғасырдағы қазақ музыкасы;
Білімдер:
- халықтық-кәсіби музыканы мен оның таратылу жағдайы;
- халықтық-кәсіби композиторлар шығармаларының жеке-стильдік ерекшеліктері (әншілер, күйші-аспапта орындаушылар);
- жазбаша дәстүріндегі композиторлар мектебінің негізгі кезеңдерінің қалыптасуы;
- классикалық музыка мұрасының қазақ музыкасындағы негізгі жанрларының қалыптасу және даму ерекшеліктерінің тарихы (опера, симфония, камералық-аспаптық, камералық-вокалдық және т.б.);
- ұлттық композиторлар мектебінің өкілдері мен олардың шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- аймақтық әуен және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктерін айыра білу;
- Қазақстан композиторларының жеке-стильдік келбетін анықтау;
- Қазақстан композиторларының шығармаларын тыңдау және талдау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
АП 09
Әлем музыка әдебиеті
І тарау. Шетел әдебиеті. Музыка өнер түрі ретінде және оның мәнерлік жүйелері. Музыканың негізгі жанрлары.
Классикалық музыка өнерінің әр алуан жанрларының дамуы мен қалыптасуы (театрлық, вокал-хорлық, симфониялық және камера-аспаптық жанрлары). Музыка өнерінің эволюциясы; көркемдік ағымдар- барокко, классицизм, романтизм, империализм.
Оқушылардың жалпы эстетикалық және музыкалық дамуын есепке ала отыра И. Бахтан М. Равельге дейінгі композиторлардың шығармалары.
ІІ тарау. орыс музыка әдебиеті М. Глинкадан И. Стравинскийге дейін.
Опералық, симфониялық, вокал-хорлық негізгі шығармалары: шығармашылық ұйымдар, тарихи және көркемдік кескіндемелер.
ІІІ тарау: ХХ ғасырдың музыка (К. Орф, А. Оннегер, М. Де Фалья, Б. Барток, Б. Бриттен, Гершвин)және кеңес музыкасы (С. Прокофьев, Д. Шостакович, Г. Свиридов, В. Гаврилин, Р. Щедрин).
*Музыкалық әдебиеттен екі курстық жұмыс жазу.
Білімдер:
- негізгі музыкалық жанрлардың қалыптасу және даму ерекшеліктерінің тарихы;
- әр дәуірдегі әлем композиторларының өмірі мен шығармашылығы туралы.
Іскерліктер:
- әлемдік музыка әдебиетінің музыкалық үзінділерін ойнау;
- музыкалық шығармаларды талдау,
- музыкалық-тарихи дәуірлер, стиль, жанрларды сипаттау;
- ұсынылған тақырыптар бойынша реферат, курстық жұмыстарды жазу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
АП 10
Музыкалық шығармаларды талдау (топтық)
Музыка түрлері мен жанрлары. Жалпы талдау туралы түсінік.Кезең, қарапайым түрлер.
Күрделі түрлері. Вокалды–камералық музыка түрлері.
Қарама-қарсылық құрастырмалы және шоғырланған түрлері. Рондо және варияциялық түрлері. Сонаталық түрі және оның әр түрлілігі. Циклдық түрі. Полифониялық түрі. Еркін және аралас түрлері.
Білімдер:
- музыкалық ой-өрісі және пішін қалыптасуының даму заңдылықтары;
- музыкалық пішін-композицияның тарихи қалыптасуы және олардың өзгеру жолдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік пішінінің бірегейлігі тұрғысынан талдау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 11
Музыкалық шығармаларды талдау (жеке)
Жазбаша тапсырмалар. Музыкалық шығармаларды талдау (жалпы, құрылымды, жеке)
Білімдер:
- музыкалық тұлғажасам және ой-өрісін дамыту заңдылығы;
- музыкалық композиция-түрлерінің тарихи үйлестіруі және олардың өзгеру түрлерінің жолдары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығарманың пішінін анықтау;
- көркемдік түрі мен біріккен мазмұнының тұрғысынан қарағанда музыкалық шығармаларды талдай білу;
- музыкалық шығармаларды талдауда практикалық жаттығуларды орындау үшін фортепианоны қолдану;
- жанрлық ерекшеліктерді, дәуір стилін және композитордың авторлық стилін талдау тұрғысынан музыкалық шығарманың пішінін анықтау бойынша практикалық жұмыста теориялық білімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 12
Полифония (топтық)
Полифониялық әуен, оның ерекшеліктері. Екі дауысты қарапайым контрапункт. Екі дауысты имитация. Полифониялық тақырыпты қайта құру әдістері. Канон. Үш дауысты қарапайым контрапункт және имитация. Күрделі контра-пункттың барлық түрлері: екі есе, үш есе, көлденең-жылжымалы, екі есе жылжымалы. Фуга. Полифониялық вариациялар. Гомофон–полифониялық түрлері. Халық әуендеріндегі гетерофония. Полифония тарихының негіздері.
Білімдер:
- полифонияның негізгі даму кезеңдері;
- еркін және қатаң стильдегі полифониялық жазбаның ерекшеліктері;
- полифониялық пішін жасау заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- музыкалық шығармаларды мазмұны мен пішінінің бірегейлігі тұрғысынан сипаттау;
- полифониялық музыкалық шығармаларды талдау;
- полифония курсы бойынша практикалық тапсырмаларды орындау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 13
Полифония (жеке)
Жазбаша тапсырмалар.
Музыкалық шығармалардың талдауы.
Білімдер:
- полифония дамуының негізгі кезеңдері;
- полифониялық жазбаның күрделі және бос ерекшеліктері;
- полифониялық тұлғажасам заңдылықтары туралы.
Іскерліктер:
- полифониялық шығармаларды талдауда жанрлар мен полифониялық даму принциптері туралы теориялық мәліметтерді қолдану;
- полифониялық пішіндері, даму әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып жазбаша тапсырманы орындау.
БҚ 1
БҚ 3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 14
Сольфеджио
оқыту әдістемесі Балалар музыкалық мектебінде сольфеджио курсын оқу мақсаттары және міндеттері. Сольфеджио курсындағы оқытудың әртүрлі әдістемелері:
- өлшемдік және ырғақтық сезімділігін дамыту;
- сольфеджио сабақтарында дирижерлеу және тактілеу;
- ладты есту қабілеттілігін дамыту;
- гармония есту қабілеттілігін дамыту;
- парақтан оқу тәсілдерін оқыту;
- музыкалық диктант жазылуы;
- сольфеджио пәні бойынша әртүрлі мамандықтарға арналған сабақ өткізу және күнтізбелік жоспарлар, бағдарламалар құрастыру;
- оқу және әдістемелік әдебиеттерге шолу.
Білімдер:
- сольфеджио курсының оқу мақсаттары және міндеттері;
- сольфеджио оқытудың әртүрлі әдістемелері;
- музыкалық есту компоненттерінің дамыту тәсілдері мен әдістері туралы.
Іскерліктер:
- әр мамандықтарға арналған сольфеджио бойынша бағдарламалар құрастыру;
- күнтізбелік-тақырыптық жоспар құрастыру;
- сабақ өткізу жоспарларын өңдеу;
- оқу сабақтарын ұйымдастырып өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП 15
Музыкалық әдебиетін оқыту әдістемесі
Сабақтарды ұйымдастыру тәсілдері, сабақтардың үлгілері, материалдарды мазмұны үлгісімен және жанр түрлерінен түсіндіру әдістері, білім бекіту, материал меңгерудің әртүрлі формалары. Музыкалық әдебиетін оқыту әдістемесі курсындағы дидактикалық принциптері.
Білімдер:
- музыка әдебиеті курсының оқу мақсаттары және міндеттері;
- ұжымдық оқытудың негізгі принциптері туралы.
Іскерліктер:
- оқу жоспарларымен жұмыс жасау;
- тақырыптық- күнтізбелік жоспарды құрастыру;
- сабақ өткізу жоспарын өңдеу;
- оқу сабақтарын ұйымдастырып өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 16
Лекторлық шеберлік негіздері
Ауызша сөз сөйлеудің негізгі түрлері мен жанрлары. Лекция-концерт, орындаушылық шеберлік конкурстарын және тағы басқа сөз сөйлеудің қазіргі замандағы формалары. Кіріспе сөзді құрастыру, түсініктемелерге материалдар іріктеу. Сахналық этикет.
Білімдер:
- лектордың ауызша баяндайтын әртүрлі жанрлармен жұмыс жасау әдістері, сахналық этикет нормалары туралы.
Іскерліктер:
- әртүрлі жас мөлшеріндегі аудиторияға арналған баяндамаларды дайындау;
- сауатты, мәнерлі сөйлей білу;
- ауызша баяндаудың әртүрлі түрлері мен жанрларымен жұмыс жасау әдістерін игеру;
- сахналық этикет нормаларын игеру.
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Сольфеджио оқыту практикасы Педагогикалық тәжірибенің мақсаттары және міндеттері- сольфеджио курсындағы оқытудың әртүрлі әдістемелерін қолдану:
- өлшемдік және ырғақтық сезімділігін дамыту;
- сольфеджио сабақтарында дирижерлеу және тактілеу;
- ладты есту қабілеттілігін дамыту;
- гармония есту қабілеттілігін дамыту;
- парақтан оқу тәсілдерін оқыту;
- музыкалық диктант жазылуы;
- сольфеджио пәні бойынша әртүрлі мамандықтарға арналған сабақ өткізу және күнтізбелік жоспарлар, бағдарламалар құрастыру.
Іскерліктер:
- жас жеткіншектер педагогикасы мен психологиясынан білімін қолдану;
- сольфеджионы оқыту әдістемесі курсының мазмұны бойынша білімін қолдану;
- балалардың музыканы есту қабілетінің ерекшеліктерін білу;
Дағдылар:
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ өткізу жоспарларын құрастыру;
- БММ-нің оқу-әдістемелік іс-қағаздарын жүргізу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КП 02
Музыка әдебиетін оқыту
практикасы Сабақтарды ұйымдастыру тәсілдері, сабақтардың үлгілері, материалдарды түсіндіру әдістері, білім бекіту, материал меңгерудің әртүрлі формаларын тәжірибелі түрде қолдану. Музыкалық әдебиетін оқыту әдістемесі курсында алынған дидактикалық принциптерді қолдану.
Іскерліктер:
- отандық және әлемдік музыка әдебиеті курсының мазмұны бойынша білімін қолдану;
- жас жеткіншектер педагогикасы мен психологиясынан білімін қолдану;
Дағдылар:
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ өткізу жоспарларын құрастыру;
- БММ-нің оқу-әдістемелік іс-қағаздарын жүргізу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.9
КП 03
Фольклорлық-этнографиялық практика
Практикалық материалдармен жұмыс жасау. Халық музыкалық шығармашылық жанрларын талдау. Нотировка жүйелері.
Іскерліктер:
- дәстүрлі музыканың ұсынылған фрагменттерін есту арқылы жазу;
- дыбыстық музыкалық материалды анықтап талдау және нотаға түсіру;
- дәстүрлі қазақ музыкасының ерешеліктерін анықтау;
Дағдылар:
- қазақ дәстүрлі музыкасының үлгілерін нотаға түсіру;
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КП 04
Лекторлық практика Лекция-концерт, орындаушылық шеберлік конкурстарын және тағы басқа сөз сөйлеудің қазіргі замандағы формаларын қолдану. Кіріспе сөзді құрастыру, түсініктемелерге материалдар іріктеу. Сахналық этикет.
Іскерліктер:
- лекторлық шеберлік негіздері бойынша білімін практикада пайдалану;
- сахналық мәдениетті, сауатты лексиканы, кәсіби терминологияны игеру;
- аудиолық түрлерді құрастыру принциптерін қолдану;
Дағдылар:
- жұрт алдында сөз сөйлеу және дайындау;
- жұрттың жас мөлшеріне қарай лекция-концерттерді құрастыру.
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өз мамандығының маңыздылығы мен мәнін түсіну, білімін, іскерлігін, дағдысын өмір бойы жаңарту.
БҚ 2
Жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылым негізін меңгеру.
БҚ 3
Алған білімін кәсіптік және де басқа қызметте қолдану, орындайтын жұмысына жауапкершілікпен қарау, өздігінен кәсіби қызмет саласындағы мәселелерді шешу.
БҚ 4
Қазақстан Республикасы Конституциясы негіздерін, адамның адаммен, қоғаммен, қоршаған табиғи ортамен қатынастарын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу.
БҚ 5
Ойлау мәдениетін меңгеріп, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілін және ресми қолданылу тілі – орыс тілін білу.
БҚ 6
Кәсіби сөздік қорын сауатты қолдану, өзінің кәсіптік қызметінде шет тілдерінен біліктілігін қолдана білу.
БҚ 7
Кәсіби қызметін жетілдіру үшін компьютерлік технологияларды қолдану.
БҚ 8
Технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік міндеттерді іске асыруға қажетті табиғат пен қоғамда өтіп жатқан процестер мен құбылыстар туралы тұтас ұғымы бар болуы.
БҚ 9
Салауатты өмір салты, дене шынықтырудан икемділіктері мен дағдыларын меңгеру туралы жеткілікті ұғымы бар болуы.
БК 10
Әскери міндетін атқарған кезде (жігіттер үшін) кәсіби білім мен дағдыларды қоса қолдану, алған медициналық білімін (қыздар үшін) күнделікті тәжірибеде пайдалану.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

3. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации 040601 3 – преподаватель детской музыкальной школы
ПК 3.1.1. Осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств, детских музыкальных школах, других образовательных учреждениях дополнительного образования, общеобразовательных учреждениях;
ПК 3.1.2 Использовать знания в области возрастной психологии и педагогики, общепрофессиональных, специальных, практических дисциплин в преподавательской деятельности;
ПК 3.1.3 Применять на практике основные методические принципы индивидуальной и коллективной форм работы в преподавании музыкально-теоретических дисциплин;
ПК 3.1.4 Использовать современные методы преподавания музыкально-теоретических дисциплин, в том числе применять информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
ПК 3.1.5 Иметь целостное представление об истории развития мирового и отечественного музыкального искусства;
ПК 3.1.6 Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкальных произведений разных жанров;
ПК 3.1.7 Владеть основами научно-исследовательской работы, расшифровки музыкального материала;
ПК 3.1.8 Разрабатывать лекционно-концертные программы для различных возрастных групп слушателей;
ПК 3.1.9 Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией;
ПК 3.1.10 Осуществлять лекционно-концертную работу в условиях концертной аудитории;
ПК 3.1.11 Применять базовые теоретические знания в культурно-просветительской деятельности по пропаганде классического музыкального искусства и современного искусства Казахстана.
Приложение 62
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0409000 – Актерское искусство
Квалификация: 040901 3 – Артист драматического театра

3. Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің коды және атауы
040601 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы
КҚ 3.1.1 Балалар өнер мектептері, балалар музыка мектептері, басқа қосымша білім беру мекемелері, жалпы білім беру мекемелерінде педагогикалық және оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
КҚ 3.1.2 Жас ерекшелігі психологиясы мен педагогикасы саласында, жалпы кәсіби, арнайы, практикалық пәндер бойынша алған білімін оқытушылық қызметінде пайдалану.
КҚ 3.1.3 Музыкалық-теориялық пәндерді ұжымдық және жеке түріндегі оқытудың негізгі әдістемелік принциптерін тәжірибеде қолдана білу.
КҚ 3.1.4 Музыкалық-теориялық пәндерді оқытудың қазіргі замандағы әдістерін пайдалану, оның ішінде кәсіби қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана білу.
КҚ 3.1.5 Отандық және әлемдік музыка өнерінің даму тарихынан біртұтас түсінігінің болуы.
КҚ 3.1.6 Әр түрлі жанрлардағы музыкалық шығармаларға теориялық және орындаушылық талдау жасау.
КҚ 3.1 7 Ғылыми-зерттеу жұмысы, музыкалық материалын нотаға түсіру негіздерін игеру.
КҚ 3.1.8 Тыңдаушылар жасының үлкен-кішілігіне қарай лекциялық-концерттік бағдарламаларды өңдеу.
КҚ 3.1.9 Ауызша және жазбаша түріндегі тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны игеру.
КҚ 3.1.10 Концерттік аудитория жағдайында лекциялық-концерттік жұмысты атқару.
КҚ 3.1.11 Классикалық музыканы және қазіргі замандағы Қазақстан өнерін насихаттай отырып, базалық теориялық білімін мәдени-ағартушылық қызметінде қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
62-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:   0409000 – Актер өнері
Біліктілігі: 040901 3 - Драма театр әртисі

216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 66
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0409000 – Актерское искусство
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение циклов
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис в казахском языке; развитие речи; лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; техника перевода (со словарем) в профессиональных отношениях.
знания:
- виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
умения:
- использовать лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
БК 7
ОГД.02
Иностранный язык: Практическое овладение иностранным языком. Разговорный минимум, чтение, перевод. Профессиональный лексикон, перевод текстов по темам, связанных с профессией, специализированная литература.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи.
БК 7
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
66-қосымша
0409000 – Актер өнері мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің цикл және кәсіби тәжірибе бойынша білім беретін бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдер белгісі
Негізгі пәндер, тәжірибе атаулары мен бөлімдері
Қалыптасатын білім, білуі және дағдылары
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі:
Қазақ тілінде фонетика, лексика, морфология, синтаксис;
тілді дамыту; кәсіби пікір алысуға керек мамандық бойынша лексико-грамматикалық материал; кәсіби қарым-қатынаста аударма техникасы. (сөздікпен)
Білімдер::
- сөз қызметінің түрлері және сөз формасы (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Іскерліктер:
- кәсіби сөйлеуге арналған мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды қолдана білу
БҚ 7
ЖГП.02
Шетел тілі:
Шетел тілін тәжірибе жүзінде білу.
Сөйлеу минимумы, оқу, аудару. Кәсіби лексикон, тақырып бойынша мамандыққа байланысты арнайы әдебиеттердегі мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- кәсіби сөйлесуге арналған мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
- сөз формасы мен сөз қызметін ажырата алуы тиіс.
БҚ 7
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғамдағы атқаратын ролі;
Мәдениетті зерттеудің алуан түрлі жолдары;
Мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы;
мәдениеттің конфуцко–даосисттық түрі;
мәдениеттің үнді-буддалық түрі;
ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропа мәдениеті және қазіргі әлемнің дамуына оның ықпалы;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен қайталанбаушылығы;
нәсілшілдік мәселесі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы және қайталанбаушылығы;
орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- ислам;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 5.
СЭД.02
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
умения:
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении
БК 4.
СЭД.03
Основы политологии:
Основные этапы развития политической мысли; современные политические теории и идеологии; политика как общественное явление; политическая власть; политическая система; государство; политические партии и партийные системы; политические режимы, тоталитаризм и авторитаризм; гражданское общество и правовое государство; демократия; политический процесс;
политические конфликты и кризисы; человек и политика; политическое лидерство и элита; политическая культура; международные отношения и внешняя политика; политическое развитие современного Казахстана.
знания:
- представление о политологии как науке и учебной дисциплине;
- основные этапы развития политической мысли;
- представление о политической власти и системе, государстве, политических партиях и режимах, политических конфликтах и кризисах, о политической культуре;
умения:
- составить представление о политических системах и политических режимах;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом).
БК 4.
СЭД.04
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4.
СЭД.05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
История театра и драматургии:
зарождение театра в Древней Греции и Риме; театр средневековья; театр в эпоху Возрождения; театр эпохи классицизма и Просвещения; западноевропейский театр в ХIX-XX в.в.; истоки зарождения русского театра; искусство скоморохов; церковный театр; школьный театр; придворные театры; крепостные театры XVIII века; русский театр ХIX-XX в.в.; истоки зарождения казахского театра; зарождение профессионального театра; казахский театр в 50-60г.г.; казахский театр в 60-80г.г.; казахский театр в годы независимости.
знания:
- о зарождении театра в Древней Греции и Риме;
- о театре средневековья и театре в эпоху Возрождения;
- о театре эпохи классицизма и Просвещения;
- об истоках зарождения русского театра;
- о придворных и крепостных театрах;
- об истоках зарождения казахского театра;
умения:
- раскрыть особенности театра в Древней Греции и Риме;
- прослеживать истоки зарождения русского театра и возникновения искусства скоморохов
- составить представление о казахском театре в 50-60г.г., в 60-80г.г. и казахском театре в годы независимости.
БК 5.

17-19 ғасырлардағы қазақ мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- түсінік: конфуцийшілдік; даосизм; Қытай өнері;
- үндi мәдениетiнiң ерекшелiктерi және оның негiзгi жетістіктері.
- ислам;
- христианин оқуының негізгі қағидалары және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті;
- көшпелілердің құндылықтарының жүйесі және өмірі туралы;
- орта ғасыр дәуірінде қазақ нәсiлiнiң мәдени iргесi туралы Білімдерн қалыптастыру;
- Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпелілердің материалды және рухани мәдениетінің ерекшелігін және қоғамдық мәдениеттегі алатын орнын.
БҚ 5.
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері;
адам табиғаты және оның болу мағынасы; Құдай және адам;
адам және ғарыш;
адам,қоғам, өркениет, мәдениет; бостандық және адамның жауапкершілігі;
адамның танымы және қызметі;
ғылым және оның рөлі; ғалами мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- адам өмірінің мағынасы, әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері туралы түсінік;
- ғылым рөлі және ғылыми тану, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және әдеп мәселелері туралы түсінігі;
Іскерліктер:
- қоғамда адамдар арасындағы қатынастардың бар болмысы мен нормаларын реттеу;
- саналы және санасыз мінез-құлықты, оның мәнін, биологиялық және әлеуметтік, рухани бастауын анықтау.
БҚ 4.
ӘЭП.03
Саясаттану негіздері:
Саяси ойдың негізгі даму кезеңдері; қазiргi саяси теориялар және идеология; саясат қоғамдық құбылыс ретінде; саяси өкімет; саяси жүйе; мемлекет; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси тәртіптер, тоталитаризм және өктемділік; азаматтық қоғам және құқықтық мемлекет; демократия; саяси процесс;
саяси даулар мен дағдарыстар; адам және саясат; саяси жетекшілік және элита; саяси мәдениет; халықаралық қатынастар және сыртқы саясат; қазіргі Қазақстанның саяси дамуы.
Білімдер:
- саясаттану ұғымы оқу пәні және ғылым ретінде;
- саяси ойдың дамуының негізгі кезеңдері;
- саяси билік пен жүйе, мемлекет, саяси партиялар мен тәртіп, саяси даулар мен дағдарыстар, саяси мәдениет туралы түсінік;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер және саяси тәртiптер туралы түсінік бере білу;
- өкiметтiң мәнi, саясаттың субъектілері, саяси қатынастар және процестерді айқындай білуі. (Қазақстандағы және әлемдегі толығымен)
БҚ 4.
ӘЭП.04
Экономика негізі:
мақсаты, негізгі түсінік, қызметі, мәні, ұстанымы; меншіктің формасы және түрлері, меншікпен басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлар; болжамдарды өңдеу және экономикалық жоспарды негіздеу әдістері;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлар және қызметтердiң нарық күйiн талдауы; нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шетелдегі экономикалық ахуалдар;
- макро-және микроэкономикалар салықтық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат;
Іскерліктер:
- өз кәсiби қызметiндегi бағыттары үшiн қажеттi экономикалық ақпаратты қолдану және табу.
БҚ 4.
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
құқық, түсінік, жүйе, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы;
адам құқығының барлығына ортақ декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтық негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы мен бостандықтары, іске асыру тетіктері;
- кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік әдеп нормаларын білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін анықтайтын құқықтық-нормативті құжаттарды қолдана білу.
БҚ 4.
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Театр және драматургия тарихы:
Ежелгі Греция мен Римде театрдың пайда болуы; орта ғасыр театры; Қайта өрлеу дәуіріндегі театр; классицизм және ағарту дәуіріндегі театр; ХIX-XX ғ.ғ. батыс европа театры; орыс театрының туу көздері; масқарампаздардың өнері; шіркеу театры; мектеп театры; сарай маңындағы театрлар; XVIII ғасырдағы басыбайлы театры; ХIX-XX ғ.ғ орыс театры; қазақ театрының туу көздері; кәсіби театрдың тууы; 50-60 ғ.ғ. қазақ театры; 60-80 ғ.ғ. қазақ театры, тәуелсіздік жылдарындағы қазақ театры.
Білімдер:
- Ежелгі Греция мен Римде театрдың пайда болуы туралы;
- орта ғасыр және Қайта өрлеу дәуіріндегі театр туралы;
- классицизм және ағарту дәуіріндегі театры туралы;
- орыс театрының туу көздері туралы;
- сарай және басыбайлы театрлары туралы;
- қазақ театрының туу туралы.
Іскерліктер:
- Ежелгi Грециядағы және Римдегі театр ерекшелiктерін аша білу;
- орыс театрының тууы және масқарапаздардың өнердiң пайда болуының бастауларын бақылай білу;
- 50-60 ғ.ғ. қазақ театры; 60-80 ғ.ғ. қазақ театры, тәуелсіздік жылдарындағы қазақ театры туралы түсінік бере білу.
БҚ 5.

ПК3.1.7.
ОПД.02
Мировая литература:
введение; цели и задачи предмета; мифы и легенды; сказки; литература древних народов; античная литература; легенды; своеобразие литературы раннего периода; литература эпохи эллинизма, эпохи Возрождения и эпохи Просвещения; основные литературные жанры; романтизм; эстетика романтизма; романтический герой; реализм; лирика; архаическая и классическая лирика; возникновение литературной прозы; роль и значение народного творчества в литературе; общая характеристика литературы ХVІІ-XVIII веков; литература современности.
знания:
- общие сведения об античной литературе;
- своеобразие литературы раннего периода;
- основные литературные жанры;
- особенности литературы эпохи эллинизма, эпохи Возрождения и эпохи Просвещения.
- основные принципы романтизма;
- понятия: реализм, лирика;
умения:
- раскрыть особенности античной литературы;
- раскрыть особенности романтизма, реализма;
- свободно пользоваться понятиями мировой литературы;
- прослеживать возникновение и развитие литературной прозы.
БК 3.
БК 5.
ПК 3.1.1.
ОПД.03
История изобразительного искусства
История развития мировой художественной культуры.; построение, отбор и распределение материала соответственно смене основных эпох (античность, средневековье, эпоха Возрождения,
классицизм, Просвещение, романтизм, искусство XX –в.); основные виды и жанры изобразительного искусства: архитектура, живопись, скульптура, графика, декоративно - прикладное искусство и др., преломление традиций народного искусства в профессионально - изобразительном искусстве
знания:
- этапы развития изобразительного искусства и их особенности;
- основные виды и жанры изобразительного искусства;
- наиболее известные произведения изобразительного искусства в творчестве выдающихся художников;
умения:
- анализировать строение и содержание произведения изобразительного искусства;
- использовать искусствоведческие термины при разборе произведений изобразительного искусства
БК 5.
ПК 3.1.1.
ОПД.04
Музыкальная грамота:
Основные элементы музыкальной грамоты: натуральный звукоряд, основные ступени и их названия, музыкальный строй, нотное письмо, ключи, знаки альтерации, энгармонизм звуков, диатонические и хроматические тоны и полутоны, обозначение звуков по буквенной системе, ритм и метр, музыкальные термины, интервалы, лады и тональности, аккорды, мелодия и ее значение в музыкальном построении.
знания:
- написание нот, как в скрипичном, так и в басовом ключах;
- расположение звуков во всех октавах на клавиатуре;
- знаки во всех мажорных и минорных тональностях;
умения:
- строить от данного звука интервалы и аккорды;
- играть на фортепиано мажорные и минорные гаммы;
- анализировать музыкальный отрывок: тип музыкального движения, форму, интервалы и аккорды.

КҚ 3.1.7.
ЖКП.02
Әлем әдебиеті:
кіріспе; пән мақсаты мен міндеті; мифтер мен аңыздар; ертегілер; ежелгі халық әдебиеті; көне әдебиет; аңыздар; ерте кезеңдегі әдебиеттің өзіндік ерекшелігі; эллинизм дәуіріндегі әдебиет, Қайта өрлеу дәуірі және Ағарту дәуірі; негізгі әдебиет жанрлары; романтизм; романтизм эстетикасы; романтикалық қаһарман; реализм; лирика; көне және классикалық лирика; әдеби қара сөздің пайда болуы; әдебиеттегi халық өнерiнiң рөлі және мәнi; ХVІІ-XVIII ғасырлардағы әдебиетке жалпы мінездеме; қазіргі заман әдебиеті.
Білімдер:
- көне әдебиет жайлы жалпы мағлұмат;
- ерте дәуірдегі әдебиеттің әртүрлілігі;
- негізгі әдеби жанрлар;
- эллинизм дәуіріндегі әдебиет ерекшеліктері, Қайта өрлеу дәуірі және Ағарту дәуірі.
- романтизмнің негізгі принциптері;
- түсінік: реализм, лирика;
Іскерліктер:
- көне әдебиеттің ерекшеліктерін аша білу;
- романтизм, реализм ерекшелігін аша білу;
- әлем әдебиеті түсінігін еркін қолдана білу;
- әдеби қара сөздің пайда болуы мен дамуын бақылау.
БҚ 3.
БҚ 5.
КҚ 3.1.1.
ЖКП.03
Бейнелеу өнерінің тарихы
Әлемдік сурет өнерінің даму тарихы; қалыптасуы, негізгі дәуірлердің ауысуына сәйкес материалдарды таңдау және қалыптастыру (ескі, орта ғасыр, Қайта өрлеу дәуірі, классицизм, Ағарту, романтизм, XX –ғ. өнер); Бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары: сәулет, кескіндеме, мүсін, графика, декоративті-қолданбалы өнер және т.б., кәсіби бейнелеу өнерде халық дәстүрінің байқалуы
Білімдер:
- бейнелеу өнерінің даму кезеңдері және олардың ерекшеліктері;
- бейнелеу өнерінің негізгі жанрлары мен түрлері;
- әйгілі суретшілердің бейнелеу өнерінде кеңінен таңылған туындыларын;
Іскерліктер:
- бейнелеу өнеріндегі шығармалардың мазмұнын және қалыптасуын талдау;
- бейнелеу өнеріндегі шығармаларды талдауда өнертану терминдерін қолдана білу.
БҚ 5.
КҚ 3. 1.1.
ЖКП.04
Музыка сауаты:
Музыка сауаттылығының негізі элементтері: табиғи дыбыс қатары, негізгі баспалдақтар және оның атауы, музыкалық рет, нота хаты, кілт, альтерация белгісі, дыбыс энгармонизмі, диатониялық және хроматикалық тон және жартытон, әріптік жүйе бойынша дыбыстар белгісі, ритм және метр, музыкалық терминдер, интервалдар, лады және үндестіліктер, аккордтар, музыкалық құрастырудағы мелодия және оның мәнi.
Білімдер:
- бас және скрипкалы кілттермен нота жазу;
- клавиатурада барлық октавалардағы дыбыстардың орналастырылуы;
- барлық мажорлық және минорлық үндестiлiктердегi таңбалары;
Іскерліктер:
- берілген дыбыстан интервалдар мен аккордтар құру;
- мажорлық және минорлық гаммаларды фортепианада ойнау;
- музыкалық үзiндiнi талдау: музыкалық қозғалыстың түрi, формасы, интервалдар және аккордтар.

ПК 3.1.6.
ОПД.05
Фортепиано:
ознакомление с клавиатурой и строением инструмента; правильная посадка и постановка рук; способы звукоизвлечения на фортепиано;
нотная грамота; развитие технических навыков; работа над гаммами, арпеджио, упражнениями и этюдами; игра аккордов; игра пьес различных жанров; пьесы с элементами полифонии; Игра произведений крупной формы (сонатины, вариации, рондо);
овладение необходимыми навыками самостоятельной работы над несложным репертуаром; овладение приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
знания:
- знать жанры и формы музыкального искусства;
- строение клавиатуры;
- историю возникновения и развития фортепианного искусства;
- термины non legato, staccato, legato и др.;
- быть знакомым с творчеством выдающихся композиторов.
умения:
- играть несложные произведения;
- играть с листа нетрудный нотный текст;
- освоить первоначальные навыки аккомпанемента.
ПК 3.1.2.
ОПД.06
Общий вокал:
Принципы звукообразования; дыхательные упражнения; упражнения для развития голоса; распевки на штрихи legato, non legato, staccato; интонирование звуков; исполнение народных песен, романсов, произведения современных композиторов, песен из спектаклей, художественный образ произведения; сценическая культура певца.
знания:
- принципы звукообразования,
- стили вокальной музыки;
- основы физиологии и гигиены голоса;
умения:
- преодолевать технические и исполнительские трудности;
- работать с концертмейстером;
- планировать процесс разучивания и исполнения вокальных произведений;
- владеть чистотой интонации и осмысленностью пения.
ПК 3.5.3.
ОПД.07
Дополнительные инструменты:
Дополнительные инструменты и их особенности; возможности звукоизвлечения; история возникновения и развития, основные приемы игры на инструментах, пиццикато, тремоло, гаммы, этюды; постановка рук, овладение репертуаром малой формы
знания:
- основные приемы игры на инструментах;
- творчество известных композиторов;
умения:
- исполнять несложные музыкальные произведения малых форм.
ПК 3.4.4.
ОПД.08
Грим:
история косметики, причесок, париков, бороды, усов и гримерного искусства; краски и вспомогательные материалы для грима; техника грима, анатомические основы грима; проработки отдельных деталей лица; технические приемы грима. грим и жанр; роль грима в создании сценического образа; новые направления в современном искусстве грима, макияж.
знать:
- технические приемы наложения грима;
- история искусства грима;
- анатомическое строение лица;
уметь:
- владеть мастерством наложения грима на лицо;
- профессионально пользоваться гримом в соответствии со световым оформлением;
- создавать различные образы и характеры персонажей

КҚ 3.1.6.
ЖКП.05
Фортепиано:
Клавиатура және аспап құрылысымен танысу; дұрыс отыру және қолдардың қойылуы; фортепианода дыбыс шығарудың әдiстерi;
нота сауаттылығы; техникалық дағдыларын дамыту;, арпеджио, гаммамен, жаттығу және этюдтермен жұмыс істеу; аккордта ойнау; әр жанрдағы пьесаларды ойнау; полифания элементтерімен пьесаларды ойнау;
ірі формалы шығармаларды ойнау (сонатина, вариация, рондо);
оңай репертуар үстінде өзіндік жұмыстың қажетті дағдыларын меңгеру; ансамбль ойыны, есту бойынша парақтан нотаны оқу әдістерін меңгеру.
Білімдер:
- музыкалық өнердің формасы мен жанрларын білу;
- қлавиатура құрылысы;
- фортепиано өнерінің туу және даму тарихы;
- non legato, staccato, legato және басқа да терминдері;
- белгілі композитор шығармашылықтарымен таныс болу.
Іскерліктер:
- оңай шығармаларды ойнау;
- жеңіл нота парағынан ойнай білу;
- сүйемелдеудiң бастапқы дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.1.2.
ЖКП.06
Жалпы вокал:
Дыбыс түзілуінің қағидалары; тыныс алу жаттығулары; дауысты дамыту үшін жаттығулар; legato, non legato, staccato штрихтарына ән салу; дыбыстардың түстенуі; халық әндерін, романстарды, қазіргі заман композиторларының шығармаларын, қойылымдағы әндерді, шығарманың көркем бейнесін орындай білу; әншінің сахналық мәдениетін.
Білімдер:
- дыбыс түзілу принциптерін,
- вокалды музыка стилін;
- физиология негізі және дауыс гигиенасы;
Іскерліктер:
- техникалық және орындаушылық қиындықтарды жеңіп шығу;
- сүйемелдеушімен жұмыс жасай білу;
- вокалдық шығармаларды орындау және жаттау процесін жоспарлау;
- ән салудың мағынасын және интонация тазалығын білу.
КҚ 3. 5.3.
ЖКП.07
Қосымша аспаптар:
Қосымша аспаптар және оның ерекшеліктері; дыбыс шығару мүмкіндіктерін; туу және даму тарихын, аспапта ойнаудың негізгі әдістерін, пиццикато, тремоло, гаммалар, этюдтар; қол қою, аз формалы репертуарларды меңгеру.
Білімдер:
- аспапта ойнаудың негізгі әдістерін;
- атақты композиторлар шығармаларын;
Іскерліктер:
-аз формалы жеңіл музыкалық шығармаларды орындай білу.
КҚ 3. 4.4.
ЖКП.08
Грим:
Косметика, сәнді шаш, жасанды шаш, сақал, мұрт және грим өнерінің тарихы; гримге арналған бояулар мен қосымша материалдар; грим техникасы, гримнің анатомиялық негізі; беттің жеке бөліктерін талқылау; гримнің техникалық әдістері; грим және жанр; сахналық бейне жасаудағы гримнің ролі; грим өнеріндегі заманауи бағыттар, макияж.
Білімдер:
- грим салудың техникалық әдістері;
- грим өнерінің тарихы;
- беттің анатомиялық құрылысы;
Іскерліктер:
- бетке кәсіби түрде грим салу;
- жарық арқылы рәсімдеуге сәйкес гримді кәсіби пайдалану;
- кейіпкерлердің әр түрлі түрлері мен сипатын құру.

ПК 3.5.5.
ОПД.09
Танец:
Музыкальный размер; упражнения у станка и на середине зала по классическому танцу; элементы казахского народного танца, элементы русского народного танца, элементы историко-бытового танца; вальс, полька, полонез; строение музыкального произведения; элементы танцев народов мира; элементы танцев XVI-XVII веков; элементы узбекского танца; элементы испанского, итальянского танцев; танцы XVIII-XIX веков; танцы XX века; постановка танцев к дипломному спектаклю.
знания:
- история и виды танцев;
- терминология позиции рук и ног;
- национальные особенности казахского, русского, узбекского, историко-бытового танцев, танцев народов мира;
- ведущие принципы взаимодействия музыкальных и выразительных хореографических средств;
умения:
- передать образ движениями, эмоциональное раскрепощение;
- координировать движение тела.
ПК 3.1.8.
ОПД.10
Основы сценического боя:
развитие физических и психофизических качеств; обучение элементам сценического боя на различных видах холодного оружия: сабля, шпага, палки, копья и т.д.; бой с применением национальных видов оружия; сценическое фехтование; различные виды этюдов; исторический бой; взаимодействие приемов сценического боя с актерским мастерством
знания:
- элементы сценического боя на различных видах холодного оружия: сабля, шпага, палки, копья и т.д.
умения:
- выполнять элементы сценического боя;
- исполнять бой с применением национальных видов оружия;
- исполнять различные виды этюдов.
ПК 3.1.9.
ОПД.11
Основы сценического движения:
подготовительный раздел; развитие внимания и памяти; музыкально-ритмические упражнения; маршировка; основы сценической акробатики; сценические падения; жонглер; упражнения для развития психофизического аппарата; приветствия; поклоны; взаимодействие с партнером; стилевые навыки Европы; этикет казахского народа; пластическая выразительность актера; работа над этюдами.
знания:
- основы сценического движения;
- основы сценической акробатики;
- стилевые навыки Европы;
- этикет казахского народа.
умения:
- выполнять музыкально-ритмические упражнения;
- выполнять движения сценической акробатики;
- выполнять сценические падения;
- работать над этюдами.
ПК 6.1.9.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины квалификация «Артист музыкального театра»
ОПД.01
Вокальный ансамбль:
постановка певческого аппарата; освоение вокально-интонационных и метроритмических упражнений; развитие вокально-хоровых навыков; певческая установка; ансамбль и строй; разучивание казахских народных песен; разучивание музыкального материала; работа над техникой исполнения; работа над ансамблем, выработка четкой дикции (ясное и грамотное произношение текста); работа над музыкально-выразительными нюансами;
выполнение всех задач художественного порядка;
работа над художественным образом; концертное исполнение ансамблевых номеров; разучивание ансамблевых номеров из спектаклей: дуэт, трио, квартет, квинтет; развитие гармонического и мелодического слуха; работа над ариями, дуэтами, ансамблями, хорами из музыкальных спектаклей.
знания:
- теоретических основ исполнительского мастерства;
- специфики вокального ансамблевого исполнительства как вида творческой деятельности;
- особенности исполнения произведений различных жанров, стилей и форм;
- основные музыкальные термины;
умения:
- исполнять грамотно, технически точно, художественно выразительно музыкальные произведения различных жанров, стилей и форм;
- петь с листа, транспонировать мелодии;
- освоить вокальные, ритмо-интонационные упражнения;
- определять стиль, направление музыкальных произведений, разделы форм, тональность, гармоническое и образное содержание;
- объяснять функции выразительных средств;
- планировать процесс разучивания музыкальных произведений.

КҚ 3. 5.5.
ЖКП.09
Би:
Музыкалық өлшем; классикалық би бойынша станоктағы және зал ортасындағы жаттығулар; қазақ халық биінің элементтері, орыс халық биінің элементтері,тарихи-тұрмыстық би элементтері, вальс, полька, полонез; музыкалық шығарманың құрылуы; әлем халқы биінің элементтері; XVI-XVII ғасырлардағы би элементтері; өзбек биінің элементтері; испан, италиян билерінің элементтері; XVIII-XIX ғасыр билері; XX ғасыр билері; дипломдық көрініске би қою.
Білімдер:
- Би тарихы және түрлері;
- қол және аяқ қимылының терминологиясын;
- қазақ,орыс, өзбек, тарихи-тұрмыстық, әлем халқы билерінің ұлттық ерекшеліктерін;
- музыкалық және айқын хореографиялық құралдардың өзара әрекеттесуiнiң бастаушы қағидалары;
Іскерліктер:
- қозғалыстармен бейнені келтіру, эмоцияны көрсету;
- дене қозғалысын үйлестіру.
КҚ 3.1. 8.
ЖКП.10
Сахна шайқасының негіздері:
Физикалық және психофизикалық сапаның дамуы; әртүрлі суық қару қолдану арқылы сахналық шайқас элементтерін оқыту: қылыш, сапы, таяқ, сүңгi және тағы басқалар.; ұлттық қару түрлерін қолдану арқылы шайқас; сахналық қылыштасу; этюдтардың әр түрлі түрлері; тарихи шайқас; актер шеберлігі мен сахна шайқасының өзара байланысы.
Білімдер:
- әртүрлі суық қару қолдану арқылы сахналық шайқас элементтері: қылыш, сапы, таяқ, сүңгi және тағы басқалар.;
Іскерліктер:
- сахналық шайқас элементтерін орындауды;
- ұлттық қару түрлерін қолдану арқылы шайқас;
- этюдтардың әр түрлі түрлерін орындау.
КҚ 3.1.9.
ЖКП.11
Сахна қозғалысының негізі:
Дайындық бөлімі; ықылас пен есті дамыту; музыкалық-ритмикалық жаттығулар; маршировка; сахналық акробатика негіздері; сахналық құлау; жонглер; психофизикалық аппаратты дамытуға арналған жаттығулар; сәлемдесу; ишарат білдіру; әріптеспен өзара әрекеттесу; Европаның стилдік әдістері; қазақ халқының этикеті; актердің пластикалық айқындылығы; этюдпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- сахналық қозғалыс негізі;
- сахналық акробатика негізі;
- Европаның стилдік әдістері;
- Қазақ халқының этикеті.
Іскерліктер:
- музыкалық-ритмикалық жаттығуларды орындау;
- сахналық акробатика қимылдарын орындау;
- сахналық құлауды орындау;
- этюдтармен жұмыс жасау.
КҚ 3.1.9.
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі «Музыкалық театрының вокалист әртисі (солист)»
ЖКП.01
Вокальды ансамбль:
Ән салатын аппараттың қойылуы; вокалды-интонациялық және метроритмикалық жаттығуларды меңгеру; вокалды-хордық дағдыларды дамыту; ән қойылымы; ансамбль және қатар; қазақ халық әндерін жаттау; музыкалық материалдарды жаттау; орындау техникасымен жұмыс жасау; ансамблмен жұмыс жасау, (мәтiннiң айқын және сауаттылық айтылуы) айқын дикцияның өндiруi; музыкалық-айқын реңктермен жұмыс;
Көркемдік ретпен барлық тапсырмаларды орындау;
Көркемдік бейнемен жұмыс жасау; ансамблдік номерлерді концерттік орындау; қойылымдардағы ансамблдік номерлерді жаттау: дуэт, трио, квартет, квинтет; гармониялық және әуендік есту қабілетін дамыту; Музыкалық қойылымдағы ариялармен, дуэттермен, ансамблмен, хорлармен жұмыс.
Білімдер:
- Орындау шеберлігінің теориялық негіздері;
- шығармашылық қызмет ретінде вокалдық-ансамблдік орындау спецификасы;
- әр түрлі жанр шығармаларын орындау ерекшеліктері, стилдері мен формалары;
- негізгі музыкалық терминдер;
Іскерліктер:
- әр түрлі жанрдағы музыкалық шығармаларды сауатты, техникалық нақты,көркем, әсерлі орындау, стилдер және формалар;
- парақтан орындау, әуенді тасымалдау;
- ритмо-интонациялық, вокалды жаттығуларды меңгеру;
- музыкалық шығармалардың бағытын, форма бөлімдерін, тональды, гармониялы және бейнелік мазмұнын, стилін аңықтау;
- мәнерлеу құралының қызметін түсіндіру;
- музыкалық шығармаларды жаттау үрдісін жоспарлау.

ПК 3.2.3.
ПК 3.2.4.
ОПД.02
Сольфеджио:
нотное письмо; интонационные упражнения: пение гамм, устойчивых и неустойчивых звуков, опевание неустойчивых звуков, пение ступеней, интервалов, трезвучий с обращениями и секвенций; сольфеджирование номеров в тональностях до 3-х ключевых знаков; пение в ладу и вне лада; слуховой анализ; музыкальные диктанты; чтение нот с листа; транспозиция; секвенция.
знания:
- основ музыкальной грамоты;
- понятии: гамма, мажор и минор, интервалы, аккорды и др.;
умения:
- чисто интонировать во время пения гамм, интервалов, трезвучий, музыкальных номеров;
- анализировать и читать с листа номера;
- писать музыкальные диктанты;
- определять лад, интервал, трезвучие в слуховом анализе.
ПК 3.2.7.
ОПД.03
Теория музыки:
звук; звукоряд; музыкальный строй; длительности; ключи; знаки альтерации; паузы; ритм; метр; размер; простые метры и размеры; группировка длительностей; синкопа; темп; интервалы; тоника; лад; гамма; ступени; тональность; квинтовый круг; аккорд; трезвучие; обращения трезвучий; жанры и формы музыкального искусства; инструментальная музыка; виды оркестров; вокальная музыка; опера; классическая музыка; песенная и инструментальная культура казахского народа; выдающиеся композиторы Казахстана.
знания:
- основ теории музыки;
- истории возникновения и развития нотной грамоты;
- строении мажорного и минорного лада;
- принципы кварто-квинтового круга;
- жанры и формы музыкального искусства;
- виды оркестров;
- песенную и инструментальную культуру казахского народа;
- композиторов Казахстана.
умения:
- применять термины и определения;
- определять лад, размер, темп, строение, особенности музыкального языка произведения.
ПК 3.2.7.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация «Артист драматического театра»
СД.01
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы о системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпоритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке
знания:
- системы К.С.Станиславского
- методики овладения законами поведения человека на сцене от элементов внутренней и внешней техники актера до создания художественного образа;
- процесс создания спектакля;
умения:
- раскрывать такие физиологические явления, как воображение, фантазия, мысли, воля;
- владеть перевоплощением, как главным результатом, к которому направлены все творческие поиски актера;
- углубить и почувствовать связь с партнером;
- освоить идею, определить смысл пьесы;
- анализировать текст, раскрывать философо-психологические идеи;
- создать самобытный внутренний и внешний образ действующего лица спектакля;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.02
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основные принципы речевого аппарата;
- законы ассимиляции;
- нормы литературного произношения;
умения:
- управлять дыханием;
- управлять регистрами;
- снимать мышечные зажимы;
- повышать и понижать голос речевым способом;
- владеть навыками орфоэпии и дикции;
- читать по различным задачам;
- прожить психологическую и логическую паузу;
- раскрывать подтекст;
- донести до слушателя красоту речи;
- самостоятельно работать над выбранным материалом
БК 7.

КҚ 3. 2.3.
КҚ 3. 2.4.
ЖКП.02
Сольфеджио:
ноталық хот; интонациялық жаттығулар: гамманы орындау, тұрақты және тұрақсыз дыбыстар, тұрақсыз дыбыстарды салу, баспалдақтар, интервалдар, үндеулерi бар дірілдер және секвенциялардың ән салуы;
үш негізгі белгілерге дейінгі тональдық номерді сольфеджирлеу; есту анализі; музыкалық диктанттар; нотаны парақтан оқу; транспозиция; секвенция.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негізі;
- гамма, мажор и минор, интервалдар, аккордтар және басқа да түсініктер.
Білуі тіис:
- гамманы орындауда интервалдарды, дірілдерді, музыкалық номерлерді таза дыбыстау;
- музыка парағынан оқу және талдау;
- музыкалық диктанттарды жазу;
- естуді талдауда ладты, интервалды, дірілді анықтау.
КҚ 3.2.7.
ЖКП.03
Музыка теориясы:
дыбыс; дыбыстық рет; музыкалық қатар; ұзақтығы; кілттер; альтерация белгілері; үзілістер; ырғақ; метр; өлшем; қарапайым өлшемдер мен метрлер; ұзақтықты топтау; синкопа; темп; интервалдар; тоника; лад; гамма; тональдық; квинттік шеңбер; аккорд; діріл; дірілдік үндеулер; музыкалық өнердің жанрлары және формалары; аспапты музыка; оркестрлер түрлері; вокалды музыка; опера; классикалық музыка; қазақ халқының аспаптық және әндік мәдениеті; Қазақстанның атақты композиторлары.
Білімдер:
- Музыка теориясының негізін;
- ноталық сауаттылықтың пайда болу және даму тарихы;
- мажорлық және минорлық ладтың құрылымы;
- кварттық-квинттік шеңбер қағидалары;
- музыкалық өнердің жанрлары және формалары;
- оркестр түрлері;
- қазақ халқының аспаптық және әндік мәдениеті.
Іскерліктер:
- терминдер мен аңықтамаларды қолдану;
- шығарманың музыкалық тілінің ладын, өлшемін, темпын, құрылу ерекшеліктерін анықтау.
КҚ 3. 2.7.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі
«Драма театрының әртісі»
СД.01
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург–жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- К.С.Станиславскийдiң жүйелерi.
- көркем бейненi жасауға дейінгі сахнадағы актердiң iшкi және сыртқы техникасы элементтерiн меңгеру әдістерінің заңдары;
- көрініс жасау үрдісі;
Іскерліктер:
- ерік, ой, қиял, ойлар, елестеу сияқты физиологиялық қасиеттерді аша білу;
- актердің шығармашылық ізденісінің нәтижесі ретінде өзгере алу қабілетін игеру;
- әріптеспен байланыста сезіну және тереңдету;
- ойды игеру, пьесаның негізгі ойын аңықтау;
- мәтінді талдау, философиялық-психологиялық ойды аша білу;
- көріністегі кейіпкердің ішкі және сыртқы бейнесін қалыптастыра білу;
- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП.02
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- Сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары;
- ассимиляция заңы;
- әдеби сөйлеудің нормалары;
Іскерліктер:
- тынысты басқару;
- регистрды басқару;
- бұлшық еттік қысқыштарды шешу;
- сөйлеу арқылы дауысты көтеру және төмендету;
- орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;
- әр түрлі тапсырмалар бойынша оқу;
- психологиялық және логикалық үзілісте бола білу;
- мәтін мағынасын аша білу;
- тындаушыға сөз көркемдігін жеткізе білу;
- таңдалып алынған материалмен өзіндік жұмыс жасау.
БҚ 7.

ПК 3.1.3.
Квалификация «Артист театра кукол»
СД.01
Кукловождение (Специальный класс):
Введение; упражнения и этюды на развитие техники кукловождения; этюды с использованием перчаточной куклы; техника вождения тростевой куклы; темпоритм; техника вождения планшетной куклы; управление отдельными частями куклы (голова, руки, плечи, ноги); отрывки из сказок и легенд; взаимосвязь со сценическим партнером; техника вождения марионетки; техника вождения мимирующей куклы; знакомство с теневой куклой; техника вождения ростовой куклы; культура речи; работа с декорациями; процесс использования света и музыки; работа над дипломным спектаклем.
знания:
- техники вождения:
- перчаточной куклы;
- тростевой куклы;
- планшетной куклы;
- марионетки;
- мимирующей куклы;
- ростовой куклы;
- приемы кукловождения;
умения:
- владеть техникой вождения кукол;
- самостоятельно создавать художественные образы;
- передавать смену настроений;
- работать с партнером;
- чувствовать зрительный зал, иметь контакт со зрителем;
- воспроизводить голоса животных и птиц;
- передавать характер персонажей;
- сохранять темпоритм в процессе спектакля.
БК 1.
БК 7.
ПК 3.1.7.
СД.02
Технология изготовления кукол:
Введение; работа с рисунком, с пластилином, изготовление головы куклы из пластилина; строение и изготовление перчаточной куклы; работа с алебастром, с красками; виды клея; строение планшетной куклы и ее механика; изготовление декораций; строение тростевой куклы; наложение тона на лицо куклы, изготовление волос, одежды; строение и изготовление марионетки; изготовление «ваги»; изготовление кукол для дипломного спектакля.
знания:
- технологии изготовления:
- перчаточной куклы;
- тростевой куклы;
- планшетной куклы;
- марионетки;
- мимирующей куклы;
- ростовой куклы;
умения:
- передавать характер и образ персонажа при изготовлении куклы;
- создавать лицо куклы художественными приемами;
- моделировать костюмы и прически;
- изготавливать реквизиты для кукольных спектаклей.
БК 2.
БК 3.
СД.03
Пластика рук:
Введение; упражнения на разрабатывание пальцев, кистей рук; этюды с использованием перчаток; упражнения с использованием шариков, палочек; упражнения на освобождение мышц; упражнения на координацию; методы управления перчаточной, тростевой, планшетной куклой, марионеткой; постановка эстрадных номеров; пантомимические упражнения; методы управления мимирующей, теневой куклой, подготовка дипломного спектакля.
знания:
- основных упражнении и этюдов для развития пластики рук;
- методов управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мимирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- «оживлять» неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК 1.
БК 3.
СД.04
Мастерство актера:
Установочные лекции-беседы ос системе К.С. Станиславского; введение в специальность; упражнения и тренинги на воображение; сценическая этика; сценическое внимание и его разновидности; индивидуальные этюды, темпоритм, сценическое действие; парные этюды; процесс импровизации; сценическое общение; основная задача, сверхзадача; сценический объект; групповые этюды; сценическая естественность; отрывки из сказок, рассказов, повестей; работа с партнером; воздействие актера на зрителя; внутреннее сценическое самочувствие; отрывки из произведений зарубежных писателей; отрывки из пьес писателей-драматургов Казахстана; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
- основных упражнении и этюдов для развития пластики рук;
- методы управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мимирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- «оживлять» неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК 1.
БК 2.
БК 6.
СД.05
Сценическая речь:
Структура и основные принципы речевого аппарата; освоение дикции и орфоэпии на различных сочетаниях гласных и согласных; нормы современного литературного произношения; роль дыхания в речи; работа над освоением четкости произношения; артикуляционная гимнастика; освоение голосовых упражнений на смену темпа, развития диапазона, силу и легкость звучания; освоение прозаических и стихотворных текстов различных авторов; работа над диалогами, сценами; выбор монолога и работа над ним, этика речи.
знания:
- основных упражнении и этюдов для развития пластики рук;
- методы управления:
- перчаточной куклой;
- тростевой куклой;
- планшетной куклой;
- марионеткой;
- мимирующей куклой;
- ростовой куклой;
умения:
- «оживлять» неодушевленные предметы;
- придавать им свой собственный характер и образ;
- координировать движение рук
- владеть фантазией и пластикой в этюдах с обнаженными руками и в цветных перчатках.
БК 7.

КҚ 3.1.3.
Біліктілігі «Қуыршақ театрының әртісі»
АП.01
Қуыршақ жүргізу (Арнайы сынып):
Кіріспе; қуыршақ жүргізу техникасын дамытудағы этюдтармен мен жаттығулар; перчаткалы қуыршақтарды қолдану арқылы этюдтар; тікенекті қуыршақ жүргізу техникасы; темпоритм; планшетті қуыршақ жүргізу техникасы; қуыршақтың жеке бөліктерін басқару (бас, қол, иық, аяқ); ертегілер мен аңыздардан үзінділер; сахналық әріптеспен өзара байланыс; марионеткаларды жүргізу техникасы; мимикалаушы қуыршақ жүргізу техникасы; көлеңкелі қуыршақпен танысу; адам бойына киілетін қуыршағын жүргізу техникасын; сөйлеу мәдениеті; декорациямен жұмыс; жарық пен музыканы қолдану үрдісі; дипломдық көрініспен жұмыс жасау.
Білімдер:
- жүргізу техникасы:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
- қуыршақ жүргізу әдістері;
Іскерліктер:
- қуыршақ жүргізу техникасын білу;
- өзіндік көркем бейнелер жасау;
- көңіл-күйдің өзгеруін көрсете білу;
- әріптесімен жұмыс жасау;
- көрерменді сезіну, көрерменмен байланыста бола білу;
- жануарлар мен құстардың дауыстарын сала білу;
- кейіпкерлердің мінез-құлықтарын бере білу;
- қойылым барысында темпоритмді сақтай білу.
БҚ 1.
БҚ 7.
КҚ 3.1.7.
АП.02
Қуыршақ жасау технологиясы:
Кіріспе; суреттермен, пластелиндермен жұмыс, пластелинмен қуыршақтың басын жасау; перчаткалы қуыршақты жасау және құрау; алебастармен, бояулармен жұмыс; желім түрлері; планшетті қуыршақ құру және оның технологиясы; декорация дайындау; тікенекті қуыршақ құру; қуыршақ бетіне реңк беру, шаш, киім дайындау; марионеткаларды дайындау және құру; «ваги» дайындау; дипломдық қойылымға қуыршақ даярлау.
Білімдер:
- даярлау технологиясы:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- қуыршақты дайындауда кейіпкердің мінезі мен бейнесін бере білу;
- көркемдік тәсілдермен қуыршақтың бет-бейнесін жасау;
- сәндік шаш пен костюмдерін үлгілеу;
- қуыршақ қойылымдарына арналған реквизиттерді даярлау.
БҚ 2.
БҚ 3.
АП.03
Қол икемділігі:
Кіріспе;
Саусақтарды, қолдарду өндіруге жаттығулар; перчатка қолдану арқылы этюдтар; шарлар, таяқшалар қолдану арқылы жаттығулар; бұлшық етті босатуға арналған жаттығулар; үйлестіру жаттығулары; перчаткалы, тікенекті, планшетті қуыршақтарды, марионеткаларды басқару әдісі; эстрадалық номерлерді қою; пантомималық жаттығулар; көлеңкелі қуыршақты басқару әдісі, дипломдық көрініс даярлау.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты «жандандыра» білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 3.
АП.04
Актер шеберлігі:
К.С. Станиславский жүйесі туралы дәрістер мен әңгімелер; мамандыққа кіріспе; елестетуге жаттығулар және тренингтер; сахна этикасы; сахналық зейін және оның әртүрлілігі; жеке қойылымдар, темпоритм, сахналық қозғалыс; жұптық этюдтар; импровизация процесі; сахналық қарым-қатынас; негізгі тапсырма, кезектен тыс тапсырма; сахналық нысан; топтық этюдтар; сахналық табиғилық; ертегі, әңгіме, повесттерден үзінді; әріптеспен жұмыс; актердің көрерменге әсері; ішкі сахналық көңіл-күй; шетел жазушылары шығармларынан үзінді; Қазақстанның драматург–жазушыларының пьесаларынан үзінді; музыкалық-драмалық көріністермен жұмыс; сөз, ән салу, бидің әсерлесіп өзара байланысуы; қатысушы кейiпкерлердiң iшкi және сыртқы түрiнiң бiртiндеп жасалуы; дипломдық жұмыста кәсіби актерлік шеберлігін меңгеру.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты «жандандыра» білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
АП.05
Сахна тілі:
Сөйлеу аппараттың құрылым және негiзгi қағидалары; әр түрлі дауысты және дауыссыз үндесулердің орфоэпиясын және дикцияны меңгеру; қазiргi әдеби айтылудың нормалары; сөйлеудегі дем алудың ролі; сөйлеу мәнерімен жұмыс істеу; артикуляциялық гимнастика; темпті өзгерту үшін дыбыстық ережелерді, диапазонды дамыту, дыбысталудың жеңілдігі және күшін меңгеру; әртүрлі авторлардың прозалық және өлең мәтіндерін меңгеру; диалогтармен, сахнамен жұмыс жасау; монологты таңдау және жұмыс жасау. Тіл мәдениеті.
Білімдер:
- қол икемділігін дамытуға арналған негізгі жаттығулар және этюдтар;
- басқару әдістері:
- перчатты қуыршақ;
- тікенекті қуыршақтар;
- планшетті қуыршақ;
- марионеткалар;
- мимика жасаушы қуыршақтар;
- адам бойына киілетін қуыршақ;
Іскерліктер:
- Жансыз затты «жандандыра» білу;
- оларға өзінің мінезі мен бейнесін бере білу;
- қол қимылын үйлестіре білу;
- түрлі-түсті қолғапта жалаң қолмен этюдтарда әр түрлі қимылдарды көрсете білу.
БҚ 7.

ПК 3.5.3.
СД.03
Миниатюра:
жанр миниатюры, основные элементы; система К.С.Станиславского;
гимнастические упражнения и тренинги, акробатические элементы (кульбиты, колесо, т.п.) для развития пластики; танцевальные элементы (вальс, рок-н-ролл, чечетка); индивидуальные этюды на различные темы; групповые этюды; гипербола; гротеск; пантомима, работа над пластикой; создание различных образов пальцами рук; жест и поза; психологическая пауза; техника смены тембров голоса в пародии;
роль дыхания в выработке силы звука.
знания:
- основные элементы миниатюры;
- упражнения и тренинги для развития пластики;
умения:
- посредством жестов раскрыть художественный образ;
- владеть техникой смены тембров голоса;
- обладать пластикой рук, ног, спины для раскрытия содержания пантомимической миниатюры.
ПК 3. 5.8.
ПК 3.5.9.
Квалификация «Артист музыкального театра»
Вокал:
правильная установка корпуса во время пения; освобождение от напряжения мышц лица, шеи и челюсти;
правильный вдох не поднимая ключицы; отработка четкой дикции на основе относительно устойчивого положения гортани в сочетании с хорошей артикуляцией; ощущение опоры звука и дыхания; понятие о резонаторах; укрепление певческого дыхания; расширение диапазона голоса; сглаживание регистров; работа над легкостью и подвижностью голоса; использование резонатора в регистрах; раскрытие идейно-художественного содержания произведения;
правильная фразировка;
умение петь легато, стаккато; различные стили вокальной музыки; работа над вокализами, песнями, романсами, ариями.
знания:
- о правильном вдохе;
- о четкой дикции;
- понятие о резонаторах;
- особенности работы над дыханием и чистотой интонирования;
- различные стили вокальной музыки;
- правильную фразировку;
умения:
- отработать четкую дикцию;
- ощущать опору звука и дыхания;
- укреплять певческое дыхание;
- расширять диапазон голоса;
- работать над легкостью и подвижностью голоса;
- исполнять произведения различных стилей вокальной музыки;
- исполнять вокализы, песни, романсы, арии;
- раскрыть идейно-художественное содержание произведения.
ПК 3.2.3.
Мастерство актера:
освоение основных элементов мастерства актера; работа над упражнениями и этюдами; органическое действие на сцене в предлагаемых обстоятельствах; сценическое внимание; освобождение мышц; воображение и фантазия; работа над индивидуальными, парными и групповыми этюдами с элементами музыки; отрывки из музыкально-драматических произведений; определение сверхзадачи и сквозного действия роли; работа над музыкально-драматическим спектаклем; сочетание выразительных средств речи, пения, танца; оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц; показ освоения профессионального мастерства актера в дипломной постановке.
знания:
- основные элементы мастерства актера;
- систему К.С.Станиславского;
- понятие "органическое действие на сцене в предлагаемых обстоятельствах";
- определение сверхзадачи и сквозного действия роли.
умения:
- показать образы животных;
- работать над упражнениями и этюдами;
- сочетать выразительные средства речи, пения,  танца;
- применять тот или иной элемент актерского мастерства в сценической работе;
- показать оправданное, органически последовательное создание внутреннего и внешнего образа действующих лиц;
- показать профессиональное освоение мастерства актера в дипломной постановке
БК 1.
БК 2.
БК 6.
Сценическая речь:
анатомия и физиология человека; структура и основные принципы речевого аппарата; дыхание; основные особенности сценической речи; дикция; речевое общение; упражнения для тренировки и развития голоса и речи; дикция и орфоэпия; литературные нормы произношения; правила сценического произношения гласных, согласных, глаголов и прилагательных; общение и интонация; знаки препинания и их роль в речи; работа над прозой и поэзией; пословицы и поговорки; скороговорки.
знания:
- структуры и основные принципы речевого аппарата;
- основные особенности сценической речи;
- литературные нормы произношения;
- особенности прозаической и стихотворной речи.
умения:
- выполнять упражнения для тренировки и развития голоса и речи;
- работать над прозой и поэзией;
- владеть навыками орфоэпии и дикции;
- выполнять логический разбор текста.
БК 7.
ПК 3.2.3.
Тренинги по мастерству актера:
упражнения на освоение элементов мастерства актера; комплексная тренировка элементов актерской техники; упражнения по смежным дисциплинам.
знания:
- элементы мастерства актера;
умения:
- выполнять упражнения на освоение элементов мастерства актера;
- исполнять упражнения по смежным дисциплинам.
БК 1.

КҚ 3.5.3.
АП.03
Миниатюра:
миниатюра жанры, негізгі элементтері; К.С.Станиславский жүйесі;
гимнастикалық жаттығулар және тренингтер, пластиканы дамытуға арналған акробатикалық элементтер (кульбиты, дөңгелек, т.б.); би элементтері (вальс, рок-н-ролл, чечетка); әртүрлі тақырыпта жеке этюдтар; топтық этюдтар; гипербола; гротеск; пантомима, пластикамен жұмыс жасау; қол саусақтарымен әр түрлі бейнелер жасау; ым және қимыл; психологиялық үзіліс; пародиядағы дауыс тембрын өзгерту техникасы;
дыбыс күшін өңдеудегі демнің рөлі.
Білімдер:
- миниатюраның негізгі элементтері;
- пластиканы дамытуға арналған жаттығулар мен тренингтер;
Іскерліктер:
- ымдау арқылы көркем бейнені ашу;
- дауыс тембрын өзгерту техникасын меңгеру;
- пантомималық миниатюра мазмұнын ашуда қол, аяқ, арқа пластикасын меңгеру.
КҚ 3. 5.8.
КҚ 3. 5.9.
Біліктілігі
«Музыка театрының әртісі»
Вокал:
Ән салғанда денені дұрыс ұстау; бет, мойын, жақтағы бұлшық еттерді босату;
Бұғана көтермей дұрыс дем алу;
жақсы артикуляциясы бар тiркестегi көмейдiң орнықты жағдайы туралы негiзде айқын дикцияның жан-жақты зерттеуi;
дыбыс пен тыныс тірегін сезіну; резонатор туралы түсінік; ән салатын тынысты күшейту; дауыс диапозонын кеңейту; регистрлердің тегістелуі; дауыстың жеңілідігімен және қунақылығымен жұмыс; регистрда резонаторды қолдану; шығарманың ойлық-көркемдік мазмұнын ашу;
дұрыс фразалау;
легато, стаккато айта білу; вокалды музыканың әртүрлі стилі; вокализммен, әндермен, романстармен, ариямен жұмыс жасау.
Білімдер:
- дұрыс дем шығару;
- нақты дикция туралы
- резонатор туралы түсінік;
- тыныс пен интонация тазалығымен жұмыс жасау ерекшелiктерi;
- вокалды музыканың әртүрлі стилдері;
- дұрыс фразалау;
Іскерліктер:
- нақты дикцияны қалыптастыру;
- дыбыс пен дем тірегін сезіну;
- ән салу демін күшейту;
- дауыс диапазонын кеңейту;
- дауыстың жеңілідігімен және қунақылығымен жұмыс;
- вокалды музыкадағы әртүрлі стилдерден шығармалар орындау;
- вокализм, әндер, романстар, ариялар орындау.
- шығарманың ойлық-көркемдік мазмұнын ашу.
КҚ 3. 2.3.
Актер шеберлігі:
Актер шеберлігінің негізгі элементтерін меңгеру; этюдтармен және жаттығулармен жұмыс; ұсынылған жағдайда сахнада шектеулі іс–қимыл жасау; сахналық назар; бұлшық еттерді босату; елестету және қиялдау; музыка элментымен сахнада жеке, жұптық және топтық этюдтармен жұмыс; музыкалы-драмалы шығармалардан үзінді; ролдің қиындығын анықтау; музыкалы-драмалы қойылымдармен жұмыс; сөйлеу, ән, би әсірелеу құралдарының үйлесімділігі; қатысушы кейіпкерлердің ішкі және сыртқы бейнелерінің ойдағыдай жасалуы; дипломдық қойылымда кәсіби шеберлігін меңгергендігін көрсете білу.
Білімдер:
- актер шеберлігінің негізгі элементтері;
- К.С.Станиславский жүйесі;
- "ұсынылған жағдайда сахнадағы шектеулі әрекет" түсінігі;
- рол қимылының қиындығын анықтау.
Іскерліктер:
- жануарлар бейнесін көрсете білу;
- жаттығулар мен этюдтарда жұмыс жасау;
- сөйлеу, ән, би әсірелеу құралдарының үйлесімділігі;
- сахналық жұмыста актер шеберлігінің әртүрлі элементтерін қолдану;
- қатысушы кейіпкерлердің ішкі және сыртқы бейнелерінің ойдағыдай жасалуы;
- дипломдық қойылымда кәсіби шеберлігін меңгергендігін көрсете білу.
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 6.
Сахна тілі:
Адам анатомиясы және физиологиясы; сөйлеу аппаратының негізгі қағидалары мен құрылымы; дем; сахна тілінің негізгі ерекшеліктері; дикция; тілдік қарым-қатынас; дауыс пен сөйлеуді жаттықтыруға және дамытуға арналған жаттығулар; дикция және орфоэпия; айтылудың әдеби нормалары; есімдер, етістік, дауысты, дауыссыздардың сахнада айтылу ережелері; қарым-қатынас және интонация; тыныс белгілері және оның сөйлеудегі рөлі; проза және поэзиямен жұмыс; мақал, мәтелдер; жаңылтпаштар.
Білімдер:
- сөйлеу аппараттарының негізгі қағидалары және құрылымы;
- сахналық тілдің негізгі ерекшеліктері;
- айтылудың әдеби нормалары;
- проза және өлеңнің айтылу ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- дауыс пен сөйлеуді дамытуға арналған жаттығуларды орындау;
- проза және поэзиямен жұмыс жасау;
- орфоэпия және дикция дағдыларын меңгеру;
- мәтінді логикалық талдай білу.
БҚ7.
КҚ 3.2.3.
Актер шеберлігі бойынша тренингтер:
Актер шеберлігін меңгеру жаттығулары; актер техникасы элементтерінің кешенді жаттығуы; аралас пәндер бойынша жаттығулар.
Білімдер:
- Актер шеберлігі элементтері;
Іскерліктер:
- актер шеберлігі элементтерін меңгеруге жаттығулар жасау;
- аралас пәндер бойынша жаттығулар орындау.
БҚ 1.

ПК3.2.6.
ПК3.2.9.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика: включает в себя учебно-сценическую работу, внеурочную подготовку к сценической практике под руководством преподавателя, внеурочную учебно-сценическую практику в спектаклях и концертах.
Примечание:Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1.
Понимать сущность и значимость своей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2.
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 3.
Обладать устойчивым стремлением к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний, к самосовершенствованию;
БК 4.
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5.
Обладать широким кругозором, быть готовым к осмыслению жизненных явлений;
БК 6.
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7.
Быть готовым к практической деятельности по решению профессиональных задач, владеть профессиональной лексикой.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.1 040901 3 – Артист драматического театра:
ПК3.1.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3.1.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3.1.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3.1.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3.1.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3.1.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3.1.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.1.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3.1.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.2.040902 3 – Артист музыкального театра
ПК 3.2.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 2.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 2.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 2.4. Обладать навыками пения в ансамбле;
ПК 3. 2.5. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 2.6. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 2.7. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 2.8. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.3 040903 3 – Артист театра кукол

КҚ 3. 2.6.
КҚ 3. 2.9.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика Оқу-сахналық жұмысты, оқытушы басшылығымен сабақтан тыс сахналық тәжірибеге дайындауды, концерттер мен қойылымдарда сабақтан тыс оқу-сахналық тәжірибені құрайды.
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.
Өз мамандығының мәні маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2.
Орындайтын жұмысы үшін жауапкершілік таныту, кәсіби қызметі саласындағы проблемаларды өз бетімен шешу;
БҚ 3.
Үнемі кәсіби өсуге, жаңа білім алуға, өзін-өзі жетілдіруге тұрақты түрде ұмтылысқа ие болу;
БҚ 4.
Кәсіби міндеттерді техникалық-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторларды есепке ала отырып шешу үшін қажетті, табиғат пен қоғамда болып жатқан үдерістер мен құбылыстар туралы толыққанды түсінігі болуы;
БҚ 5.
Дүниетанымының кең болуы, өмірлік құбылыстарды түсінуге дайын болуы;
БҚ 6.
Әріптестерімен оң өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болуы;
БҚ 7.
Кәсіби міндеттерді шешу бойынша нақты қызметке дайын болуы, кәсіби лексиканы игеруі.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1.040901 3 – Драма театры әртісі:
КҚ 3.1.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.1.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.1.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.1.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.1.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КБ 3.1.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3.1.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.1.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.1.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.2.040902 3 – Музыка театрының вокалист-әртісі (солист);
КҚ 3.2.1.  Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3. 2.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.2.3.  Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3. 2.4. Ансамбльде ән салу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 2.5. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3. 2.6. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3. 2.7. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 2.8. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.3. 040903 3 – Қуыршақ театры әртісі

ПК 3.3.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 3.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 3.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 3.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 3.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 3.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 3.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 3.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 3.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.4. 040904 3 – Артист разговорного жанра
ПК 3.4.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 4.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 4.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 4.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 4.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 4.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 4.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 4.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 4.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя.
3.5. 040905 3 – Артист эстрадного жанра
ПК 3. 5.1. Выполнять творческий анализ произведений искусства и литературы;
ПК 3. 5.2. Обладать навыками игры на фортепиано;
ПК 3. 5.3. Интонационно и ритмически владеть голосом;
ПК 3. 5.4. Обладать навыками игры на дополнительных инструментах;
ПК 3. 5.5. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3. 5.6. Обладать навыками чтения с листа, определять на слух элементы музыки;
ПК 3. 5.7. Использовать театроведческую литературу в своей профессиональной деятельности;
ПК 3. 5.8. Владеть танцевальной техникой (координация, пластика, артистичность);
ПК 3. 5.9. Владеть основами сценического движения и сценического боя
Приложение 67
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0413000 – Декоративно-прикладное искусство и
народные промыслы (по профилю)
Квалификация: 041301 2 – Изготовитель художественных изделий
из дерева;
041302 2 – Изготовитель художественных изделий из металла;
041303 2 – Формовщик художественного литья;
041304 2 – Чеканщик художественных изделий;
041305 2 – Художник декоративной росписи по металлу;
041306 2 – Живописец;

КҚ 3.3.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.3.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.3.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.3.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3. 3.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.3.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 3.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.3.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.3.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру.
3.4. 040904 3 – Сөйлеу жанрының әртісі
КҚ 3.4.1.  Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.4.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.4.3.  Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.4.4.  Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.4.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.4.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3. 4.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.4.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.4.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру
3.5. 040905 3 – Эстрада жанрының әртісі
КҚ 3.5.1. Өнер және әдеби шығармаларын шығармашылық талдау жасау;
КҚ 3.5.2. Фортепианода ойнау дағдыларын игеру;
КҚ 3.5.3. Дауысты интонациялық және ырғақты игеру;
КҚ 3.5.4. Қосымша аспаптарда ойнау дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.5.5. Гриммен жұмыс дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.5.6. Парақтан оқу дағдыларын меңгеру, музыка элементтерін есту арқылы анықтау;
КҚ 3.5.7. Театр тану әдебиетін өзінің кәсіби қызметінде пайдалану;
КҚ 3.5.8. Би техникасын (тепе-теңдік, икемділік, әртістік) меңгеру;
КҚ 3.5.9. Сахнадағы қимыл мен сахнадағы күрес негіздерін меңгеру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
67-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0413000 – Сәндік қолданбалы өнер және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)
Біліктілігі: 041301 2 – Ағаштан көркем заттар дайындаушы
041302 2 – металдан көркем заттар дайындаушы
041303 2 – көркем құю формасын жасаушы
041304 2 – көркем заттарды шекуші
041305 2 – металға көркем сәндік жазу жазушы
041306 2 – кескіндемеші

12/14
27/28
29
4320
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 68
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0413000 – Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)

12/14
27/28
29
10
4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
68-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0413000 – Сәндік қолданбалы өнер және халықтық кәсіпшілік
(бейін бойынша)

4320
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультатив
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 74
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0413000 – «Декоративно–
прикладное искусство и народные
промыслы (по профилю)»
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практики (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК1
БК2
БК5
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК1
БК2
БК5

4320
К
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
74-қосымша
0413000 - Сәндік қолданбалы өнер және халықтық кәсіпшілік (профиль бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби қазақ (орыс) тілі.
Кәсіби тіл курсы кәсіптік білімді жетілдіруі қажет, сөйлеу тілінде кәсіби сөздерді дұрыс қолдану. Тілдегі кәсіби білімдерін пайдалана білу, іс қағаздарын жүргізе білу. (рецензия, кепілдеме, сипаттау т.б)
Білімдер:
Кәсіптік тілдің негізгі лексикалық минимумын; кәсіби терминдерді түсіндіре алу; кәсіби сөздерді сөйлеу қызметінде қолдану;
іскерліктер:
Кәсіби сөйлеуде лингвистикалық білімдерін қолдана білу; кәсіби тіл білімдерін құжаттарды дайындауда пайдалану; кәсіби терминдерді сөйлеу тілінде дұрыс қолдану, қарым–қатынас жасауда маманданған болулары керек, басқа тілден енген термин сөздерді қазақша орысша түсіндіре білу; терминдер сөздігімен жұмыс істеу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
ЖГП 2.2
Кәсіби шет тілі. Орта (толық) білім бағдарламасының лексика-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер. Текстердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
Сөз әрекетіне арналған мәтіндер ақпараттық мағынасы басым, меңгеруге жеңіл болады; оқушыларда мәтіннің барлық түрін тыңдап түсіну әрі қарай жетілдіріледі; тыңдап түсіну процесінде оқушының мәтінде кездесетін таныс емес сөздерді бөліп алу, негізгі және қосымша ақпараттарды айыру біліктері қалыптастырылады.
іскерліктер:
пікір алысу және талдай алу біліктілігі өмірде кездесетін түрлі жайттардың мағынасын және құндылықтарды бағалауға үйретеді; тіл білімі;
қажетті тіл элементтері мен олардың атқаратын қызметі жайлы білім жинайды; тілдің қолданылуы туралы түсінік алады; тілді ауызша және жазбаша қолдануы;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5

ОПД 3.4
Стандартизация (Изготовитель музыкальных инструментов)
Сущность стандартизации, ее роль в развитии научно-технического прогресса. Основные понятия и определения в области стандартизации. Задачи стандартизации.
Категории нормативных документов государственной системы стандартизации.
Метрологическая служба, ее задачи. Стандартизация единиц измерения. Стандартизация методов и средств измерений.
Стандартизация показателей качества. Формы и методы контроля качества. Факторы, влияющие на качество продукции.
знания:
- общих суждений о стандартизации
- роли стандартизации в развитии научно-техничеҒскоҒго прогресса.
- задач стандартизации
- форм и методов контроля качества.
умения:
- высказывать общие суждения о метрологической службе, ее задачах.
- излагать формы и методы контроля качества, факторы, влияющие на качество продукции
- сформировать знания о системе стандартизации
БК 5
ОПД 3.5
Охрана труда (Изготовитель музыкальных инструментов)
Правила безопасности труда в учебных мастерских и на отдельных рабочих местах. Требования безопасности к производственному оборудованию и производственному процессу. Основные опасные и вредные производственные факторы, возникающие при работе в учебных мастерских.
Причины травматизма. Оказание первой помощи пострадавшим.
Пожарная безопасность. Правила пользования первичными средствами пожаротушения.
знания:
- требований безопасности труда, пожарной безопасности и электробезопасности в учебной мастерской
- основных опасных и вредных производственных факторов, возникающих при работе в учебных мастерских.
- правила пользования огнетушителями и внутренними пожарными кранами.
- основных сведений о производственной санитарии в учебных мастерских.
умения:
- использовать способы и средства защиты от поражения электрическим током.
- оказывать первую помощь пострадавшим.
- использовать огнетушители и внутренние пожарные краны.
БК 5
ОПД 3.6
Электрическая техника (Изготовитель музыкальных инструментов)
Назначение, устройство, техническая характеристика и применение электрических инструментов по видам столярных работ: электрическая дисковая пила, электролобзик, электрорубанок, электродолбежник, электрошлифовальная машина, электрическая сверлильная машина с различными насадками для фигурной обработки детали и др.
Назначение, типы, устройство, техническая характеристика и эксплуатация современных электрических фрезеров и электроперфораторов.
Общие сведения о дерево - обрабатывающих станках. Классификация современных деревообрабатывающих станков по конструктивным и технологическим признакам.
Применяемая система условных обозначений станков.Основные части станков.
Основные правила и нормы электробезопасности. Способы и средства защиты от поражения электрическим током.
знания:
- назначений, устройств, технических характеристик и применения электрических инструментов
- классификаций современных деревообрабатывающих станков по конструктивным и технологическим признакам
умения:
- подготовить станки к работе
- применять приобретенные знания к практике
БК 5

ЖКП 3.4
Стандарттау (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
стандарттаудың мәні, оның ғылыми-техникалық прогрестің дамуындағы рөлі; Стандарттау аймағындағы анықтау және негізгі түсінігі. Стандарттаудың міндеттері;
Стандарттаудың мемлекеттік жүйедегі нормативтік құжаттары. Метрологиялық қызмет және оның міндеттері.
Стандарттаудың өлшеу құралдары мен әдістері.
Стандарттаудың сапа көрсеткіштері. Сапасын бақылаудың тәсілдері мен формасын айту, заттың сапасына әсер етуші факторларды білу.
білімдер:
- Стандарттау аймағындағы анықтау және негізгі түсінігі. Стандарттаудың міндеттері;
- Стандарттаудың мемлекеттік жүйедегі нормативтік құжаттары. Метрологиялық қызмет және оның міндеттері.
іскерліктер:
- Сапасын бақылаудың тәсілдері мен формасын, стандарттаудың өлшеу құралдары мен әдістерін қолдана білу.
БҚ 5
ЖКП 3.5
Еңбекті қорғау
(қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Жеке жұмыс орындарында және оқу шеберханаларында еңбек қауіпсіздігі ережелері. Өндірістік процестермен өндірістік құрал-жабдықтарға қойылатын қауіпсіздік талаптары. Оқу шеберханаларында жұмыс кезінде туындайтын қауіпті және зиянды өндірістік факторлар. Травматизм себептері. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздігі.
Өрт сөндіру құралдарын алғаш пайдалану ережелері.
білімдер:
- еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар, өрттен сақтау және оқу шеберханаларында электр қауіпсіздігін сақтау; оқу шеберханаларында жұмыс кезінде туындайтын қауіпті және зиянды өндірістік факторлар; ішкі өрт крандары мен өрт сөндіру құралдарын пайдалану ережелері; оқу шеберханаларында өндірістік санитарлық туралы негізгі мағлұматтар.
іскерліктер:
- электр тоғының зақымдануынан сақтану құралдары мен қолдану тәсілдері; зардап шеккен дерге алғашқы көмек көрсету; ішкі өрт крандары мен өрт сөндіру құралдарын пайдалану ережелері.
БҚ 5
ЖКП 3.6
Электрлік техника
(қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Ағаш шеберінің жұмыстары түрлері бойынша электр құрал-жабдықтарын қолдану және электр құралдарын қолдану және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру: бөлшектерді өңдеу үшін қолданылатын электр дискілі ара, электр қыл арасы, электр сүргісі,электр қашауы, электрлік тегістеуші машина, электрлік тесу машинасы әртүрлі қондырғылармен.
электрлік перфораторлар мен заманауи электр фрезерлерін эксплуатациялау және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру. Ағаш өңдеу станоктары туралы жалпы мәлімет. Заманауи ағаш өңдеу станоктарын классификациялау және технологиялық белгілерін құрастыру. Станоктардың шартты белгілерінің қолдану жүйесі. Станоктардың негізгі бөлшектері. Негізгі электр қауіпсіздігі нормалары мен ережелері.Электр тоғы зақымдануынан құралдарды қорғау тәсілдері.
білімдер:
- электр құралдарын қолдану және қолдануына, құрылымына техникалық сипаттама беру; құрылысымен технологиялық белгілеріне қарай қазіргі ағаш өңдеу станоктарын бөлу.
іскерліктер:
- жұмысқа станоктарды дайындау; алған білімдерін практикада қолдану;
БҚ 5

ОПД 3.7
Живопись
Рисунок в живописи. Виды и жанры живописи. Цвет и тон в живописи. Ахроматические и хроматические цвета. Цветовой круг. Смешение цветов, смешение красок. Контраст и нюанс в живописи. Техника акварельной живописи особенности преимущества. Техника гуаши, тем -перной и масляной живописи особенности и преимущества. Живопись натюрморта. Плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте. Лепка больших форм цветом и тоном. Моделировка объема. Колористическое единство в постановках.
знания:
- рисунка в живописи.
- видов и жанров живописи.
- цвета и тона в живописи.
- ахроматических и хроматических цветов.
- цветового круга.
- контраста и нюанса в живописи.
- свето-теневых отношений в живописи
умения:
- работать в технике акварельной живописи
- работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи
- компоновать натюрморт на заданном формате и применить знания живописных приемов.
- передать плановость, материа льность, целостность восприятия в натюрморте.
- передать колористическое единство в постановках. Смешение цветов, смешение красок.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.8
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.8
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.8
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.8
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.5
ПК 2.14.6
ПК 2.17.7
БК 3
БК 4
СД 04
Специальные дисциплины (по профилю)
СД 2.1
Введение в специальность
(Изготовитель художественных изделий из дерева)
Краткая история возникновения деревообработки. Общие сведения. Виды изделий из дерева и их декорирование. Виды росписи. Область применения. Различные виды деревообработки. Классификация музыкальных инструментов.
знания:
- краткой истории возникновения деревообработки.
- различных видов деревообработки
-области применения.
-видов и способов декоративной росписи по дереву.
- классификации музыкальных инструментов.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из дерева
БК 4
БК 6
(Изготовитель художественных изделий из металла; Формовщик художественного литья. Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям. Чеканщик художественных изделий. Художник декоративной росписи по металлу. Обработчик изделий по металлу)
Краткая история металлообработки. Общие сведения. Виды изделий из металла и их декорирование. Область применения. Различные виды металлообработки.
знания:
- краткой истории возникновения металлообработки.
- различных видов металлообработки.
- области применения.
- видов и способов чеканки.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из металла
БК 4
БК 6
(Изготовитель художественных изделий из керамики)
Краткая история керамики. Общие сведения. Виды изделий из керамики и ее декорирование. Область применения. Различные виды керамики.
знания:
- краткой истории возникновения керамики.
- различных видов керамики
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художествен- ных изделий из керамики.
БК 4
БК 6
(Реставратор тканей, гобеленов и ковров. Разрисовщик тканей). Краткая история текстиля. Общие сведения. Виды изделий из текстиля и их декорирование. Виды росписи. Область применения. Различные виды текстильных изделий.
знания:
- краткой истории возникновения текстиля.
- различных видов текстильных изделий
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания в процессе реставрации художественных изделий из тканей, ковров
БК 4
БК 6
(Монтировщик изделий из камня).
Краткая история поделочных и декоративных камней. Общие сведения. Виды изделий из поделочных и драгоценных камней. Область применения. Различные виды поделочных камней.
знания:
- краткой истории возникновения народного художественного промысла.
- различных видов драгоценных и полудрагоценных камней.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при монтировании художественных изделий из камня.
БК 4
БК 6
(Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи)
Краткая история обработки шерсти и кожи. Общие све -дения. Виды изделий из шерсти и кожи и их декори- рование. Область примене- ния. Различные виды изделий.
знания:
- краткой истории возникновения народного художественного промысла.
- различных видов изготовления художественных изделий из шерсти и кожи.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художествен- ных изделий из шерсти и кожи.
БК 4
БК 6
(Обработчик изделий из кости и рога)
Краткая история обработки кости и рога. Общие сведе- ния. Виды изделий из кости и рога и их декориро- вание. Область применения. Различные виды изделий.
знания:
- краткой истории возникновения народного художественного промысла.
- различных видов обработки изделий из кости и рога.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при обработке изделий из кости и рога.
БК 4
БК 6

ЖКП 3.7
Кескіндеме. Кескіндемедегі сурет. Кескіндеменің түрлері мен жанрлары. Кескіндемедегі түс пен рең. Ахроматикалық және хроматикалық түстер.
Түстік шеңбер.
Бояулар мен түстердің араласуы. Кескіндемедегі нюанс пен контраст. Акварельді кескіндеме техникасының ерекшелігі.
Кескіндемеде майлы, темперлік және гуашь техникасымен жұмыс істеу ерекшелігі.
Натюрморт кескіндемесі. Натюрморттағы жоспарлық, материалдық және біртұтастық көрініс. Кескіндемедегі портрет. Үлкен формаларды түрлі-түсті мүсіндеу. Көлемді моделдеу. Қойылымдағы колористік бірлік ұғымы.
білімдер:
- кескіндемедегі сурет; кескіндеменің түрлері мен жанрлары; кескіндемедегі түс пен рең; ахроматикалық және хроматикалық түстер; түстік шеңбер; кескіндемедегі нюанс пен контраст;
- кескіндемедегі жарық пен көлеңкенің қатынасы.
іскерліктер:
- акварельді кескіндемемен жұмыс істеу техникасы
- кескіндемеде майлы, темперлік және гуашь техникасымен жұмыс істеу; натюрмортты біріктіру, кескіндеме тәсілі бойынша артқы планға фигураны бере білу; натюрморттағы жоспарлық, материалдық және біртұтастық көрініс; көлемді моделдеу; үлкен формаларды түрлі-түсті мүсіндеу; көлемді моделдеу; қойылымдағы колористік бірлік ұғымы.
Бояулар мен түстердің араласуы
КҚ 2.1.1- 2.1.8
КҚ 2.2.1- 2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.6
КҚ 2.4.1- 2.4.8
КҚ 2.5.1- 2.5.8
КҚ 2.6.1-2.6.8
КҚ 2.7.1- 2.7.8
КҚ 2.8.1- 2.8.6
КҚ 2.9.1-2.9.6
КҚ 2.10.1-2.10.6
КҚ 2.11.1-2.11.8
КҚ 2.12.1-2.12.6
КҚ 2.13.1-13.6
КҚ 2.14.1-2.14.6
КҚ 2.17.7
БҚ 3
БҚ 4
АП.04
Арнайы пәндер
АП.2.1
Мамандыққа кіріспе
Ағаштан көркем заттар дайындаушы.
Ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы. Жалпы мәлімет. Ағаш бұйымдарының түрлері және оның безендірілуі. Өрнектеп жазу түрлері. қолданылу аясы. Ағаш өңдеудің түрлері. музыкалық аспаптардың классификациясы.
білімдер:
- ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы; ағашты өңдеудің түрлері; қолданылу аясы; ағашты әшекейлеу бойынша тәсілдер мен түрлері; музыкалық аспаптардың жіктелуі.
іскерліктер:
- Теориялық білімдері ағаштан көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Металдан көркем заттар дайындаушы.
металдан көркем заттар дайындаушы. көркем құю формасын жасаушы. көркем заттарды шекуші. металға көркем сәндік жазу жазушы. темір өнімдерін өңдеуші
Көркемдеп қалыпқа құю. Зергерлік бұйымдарға материал мен бөлшектерді дайындаушы. Көркем бұйымдарды нақыштаушы. Металды өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Метал бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Металды өңдеудің түрлері.
білімдер:
- металдың пайда болуының қысқаша тарихы; метал өңдеудің түрлері; қолданылу аясы; нақыштаудың түрлері мен әдістері
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін металдан көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Қыштан көркем заттарды жасаушы.
Қыш өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Қыш бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Көркем қыш бұйымдарының түрлері.
білімдер:
- Қыш өнерінің қысқаша шығу тарихы; көркем қыштың түрлері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін көркем қыш бұйымдарын жасауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші.
Тоқыма өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Тоқыма бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Өрнектеп матаға жазу түрлері. Қолданылу аясы. Тоқыма бұйымдарының түрлері.
білімдер:
- тоқыма өнерінің қысқаша тарихы; тоқыма бұйымдарының түрлері; қолданылу аясы
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін кілем, гобелен, маталарды қалпына келтіруде қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Тастан заттарды дайындаушы
Бұйымға қажетті қосымша жасанды және сәндік тастар туралы қысқаша мәлімет. Қымбат және жасанды тастар түрлері. Қолданылу аясы. Бұйым жасауға қажетті тастардың түрлері. Қолданылу аясы. Жасанды тастардың түрлері.
білімдер:
- халықтық көркем кәсіптің қысқаша шығу тарихы; қымбат және жартылай қымбат тастардың түрлері;
- қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін тастан жасалған бұйымдарды құрастыруда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Көркем заттарды теріден жасаушы
Жүн мен тері өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Тері мен жүннен жасалатын бұйым түрлері. Қолданылу аясы. Бұйым түрлері.
білімдер:
- халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы;
- тері мен жүннен көркем бұйымдардың жасалу жолдары; қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін тері мен жүннен көркем бұйым дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы
Мүйіз бен сүйекті өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Мүйіз бен сүйектен жасалатын бұйым түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Бұйым түрлері.
білімдер:
- халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы;
- қымбат және жартылай қымбат тастардың түрлері;
- жүн мен теріден көркем бұйым дайындау түрлерін;
- қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін сүйек пен мүйізден бұйым дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6

СД 2.2
(Живописец)
Краткая история декоратив- ной живописи. Общие сведе- ния. Виды изделий декора- тивной живописи. Область применения. Различные ви- ды декоративной живописи
знания:
- краткой истории возникновения декоративной живописи.
- различных видов и способов живописи.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания в процессе написания декоратив- ной живописи
БК 4
БК 6
СД 2.3
Композиция (по профилю)
Законы композиции. Правила и приҰмы композиции. Классические средства композиции. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия и так далее.
Сюжетно-композиционный центр. Тон, цвет, колорит. Орнаментальные мотивы. Текстура и фактура материа- ла. Стилизация. Объемная и объемно-пространственная композиция. Глубинная и рельефная композиции. Про- странственная композиция. Пластическая композиция. Эмоционально – психологи -ческие свойства цвета
знания:
- законов композиции;
- правил и приемов в композиции
- классических средств композиции
- статики, динамики, ритма, симметрии, асимметрии и так далее
- сюжетно-композиционного центра
- тона, цвета, колорита.
умения:
- владеть различными компози -ционными приемами и средствами;
- создавать объемную и объемно-пространственную композиции.
- создавать глубинную и рельефную композиции.
- создавать пространственную и пластическую композиции.
БК 4
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.6
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.10.6
ПК 2.10.7
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.12.6
ПК 2.12.7
ПК 2.13.6
ПК 2.13.7
ПК 2.14.6
ПК 2.14.7
ПК 2.17.5
СД 2.4
Специальная технология
Виды материалов и технология изготовления изделий.Методы и способы обработки материалов. Простые и сложные приемы резьбы. Ручные инструменты резчика. Клеящие материалы. Виды клеев. Свойства клеев. Традиционные виды обработки материалов (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты, их виды и назначение.
Организация рабочего места.
Химические и физические свойства материалов.Производственный процесс художественной обработки материалов.Техника безопасности в работе.
Техника и технология изготовления изделий. Изготовление и использование красителей
Виды монтировочных работ.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
работы. Отделочные работы.
знания:
- методов обработки материалов.
- свойств и пород.
- ручных инструментов
- клеящих материалов, видов и их свойств.
- традиционных видов обработки материалов.
- простых и сложных приемов резьбы
- электроинструментов, их видов и назначений.
- химических и физических свойств материалов
- техники безопасности.
умения:
- правильно использовать материалы.
- правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять простые и сложные приемы обработки.
- пользоваться клеящимися материалами.
- изготавливать и использовать красители
- практически применять теорети- ческие знания в производственном процессе изготовления изделий из материалов
БК 4
БК 6

АП 2.2
Кескіндемеші.
Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Сәндік кескіндеме түрлері. Қолданылу аясы. Кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлері.
білімдер:
- Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы;
- кескіндеменің түрлері мен әдістері;
- қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлерін дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ 6
АП 2.3
Үйлестіру (бейін бойынша)
Тон, түс, колорит. Өрнектік түр. Материалдық фактура мен текстурасы. Стилизация.
Көлемдік және көлемдік кеңістік композициясы. Рельефтік композиция. Кеңістің композициясы. Пластикалық композиция. Түстің эмоциалық және психологиялық қасиеттері.
білімдер:
- үйлестіру заңы (композиция заңы); композицияның ережелері және қабылдау; композициядағы қажетті құралдар; статистика, динамика, ритм, симметрия, ассиметрия және т.б.; сюжетті-композициялық орталық; тон, түс, колорит.
іскерліктер:
- әртүрлі композициялар жасауда әдістер мен құралдарды білу; көлемдік және көлемдік кеңістік композициясын құра білу; терең және рельефтік композиция құра білу; кеңістік және пластикалық композиция құра білу.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.1.1- 2.1.6
КҚ 2.2.6- 2.2.7
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6- 2.4.7
КҚ 2.5.6- 2.5.7
КҚ 2.6.6- 2.6.7
КҚ 2.7.6- 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.6- 2.9.7
КҚ 2.10.6-2.10.7
КҚ 2.11.6-2.11.7
КҚ 2.12.6-2.12.7
КҚ 2.13.6-2.13.7
КҚ 2.14.6-2.14.7
КҚ 2.17.5
АП 2.4
Арнайы технологиясы (қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы)
Бұйымды даярлау технологиясы және материалдар түрлері. Материалдарды өңдеу тәсілдері мен әдістері. Қашаудың жәй және күрделі тәсілдері. Қашаушының қол құрал жабдықтары желімдеу материалдары. Желім түрлері. Желімдер қасиеттері. Материалдарды өңдеудің дәстүрлі түрлері ( қашау, оюлы, безендіру тағы басқа). Электр құралдары және оның түрлері, қолданылуы. Жұмыс орның орналастыру.
Материалдардың химикалық, физикалық қасиеттері. Материалдарды көркемдеп өңдеудің өндірістік процесі. Жұмыстағы қауіпсіздік техникасы. Бұйымды даярлаудағы техника мен технология. Бояғыштарды даярлау және қолдану монтаждау жұмыс түрлері. Әрлеу жұмыстары. Қалыптық материалдар.
білімдер:
- материалдарды көркемдеп өңдеу; қасиеттері және түрлері; қол құрал жабдықтары; желімдеу материалдары, түрлері және олардың қасиеттері
- материалдарды өңдеудің дәстүрлі түрлері;қашаудың жәй және күрделі тәсілдері; электр құралдары және олардың түрлері мен пайдаланылуы;материалдардың химиялық, физикалық қасиеттері
іскерліктер:
- материалды дұрыс қолдана білу; қол және электр құралдарын дұрыс қолдана білу; жәй және күрделі өңдеудің тәсілдерін сауатты қолдана білу; желімдеу материалын қолдана білу; бояғыштарды дайындау және қолдану; теориялық білімдерін қолдана білу; өндіріс процесінде материалдардан бұйымдарды жасау
БҚ4
БҚ 6

СД 2.5
История народных промыслов и орнамента (по профилю)
История народных ремесел:
Художественная керамика
Художественная обработка дерева.
Художественная обработка металла.
Художественная обработка камня.
Художественная вышивка.
Узорное ткачество.
Ковроделие.
Художественная обработка кожи и меха.
История возникновения обработки кости и рога.
История развития миниатюрной живописи.
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента.
знания:
- истории возникновения народных ремесел:
- войлоковаляния (текемет, сыр- мак, тускииз).
- ткачества (алаша, такыр кiлем, ворсовые ковры).
- вышивки (настенные ковры, национальная одежда).
- шим ши (плетение циновки)
- ювелирного искусства (женские нагрудные украшения, серьги, браслеты и так далее).
- кузнечного дела (сбруя, седла, предметы быта, оружие).
- обработки кожи, меха, кости, дерева и металла
- истории развития керамики.
- истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
умения:
- различать изделия художественных ремесел по видам, технике исполнения и применении в быту.
- распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- правильно применять орнаменты в изделиях декоративно-прикладного искусства.
- анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 6
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.14.7
ПК 2.17.5
СД. 2.6
Материаловедение и технология
(Изготовитель художественных изделий из дерева;
Изготовитель музыкальных инструментов)
История развития обработки дерева. Сложные приемы резьбы по дереву. Ручные инструменты резчика по дереву. Клеящие материалы. Виды клев. Свойства клеев. Свойства и породы древе -сины. Традиционные виды обработки древесины (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты их виды и назначения.
Организация рабочего места.
знания:
- истории развития обработки дерева.
- свойств и породы древесины.
- ручных инструментов резчика по дереву.
- клеящих материалов, видов и их свойств.
- традиционных видов обработки древесины.
- сложных приемов резьбы по дереву.
- электроинструментов их видов и назначений.
- техники безопасности.
умения:
- правильно использовать различные породы дерева.
- правильно пользоваться ручными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящимися материалами.
БК 5
ПК2.1.9
ПК2.1.11
ПК2.13.9
ПК2.13.11
(Изготовитель художественных изделий из металла; Формовщик художественного литья; Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям; Чеканщик художественных изделий. Художник декоративной росписи по металлу. Обработчик изделий по металлу)
Химические и физические свойства материалов.Производственный процесс художественной обработки металла.Виды материалов и технологию изготовления изделий.Техника ювелирного дела:Чеканка. Ковка. Пайка.Литье: вакуумное, восковое.Техника безопасности в работе.
знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки металла.
- видов материалов и технологии изготовления изделий.
- техники ювелирного дела: чеканки, ковки, пайки и так далее
- техники безопасности в работе.
умения:
- правильно использовать раз- личные виды металлов.
- грамотно пользоваться ручными и электроинструментами.
- применять технологические приемы в художественной обработке металлов.
БК 5

АП 2.5
Ұлттық ою-өрнек пен кәсіпшілік тарихы (бейін бойынша)
Халықтық қолөнердің тарихы:
Көркем қыш.
Ағашты көркемдеп өңдеу.
Металды көркемдеп өңдеу.
Тасты көркемдеп өңдеу.
Көркем кесте.
Көркем тоқудағы оюлар.
Кілем тоқу ісі.
Тері мен түбітті көркемдеп өңдеу.
Сүйек пен мүйізді өңдеудің шығу тарихы.
Нәзік кескіндеменің даму тарихы.
Оюдың шығуы.
Қазақтың халық оюының шығуы.
Оюды қолдану әдісінің әдістерінің классификациясы.
Ежелгі қазақ қолөнеріндегі оюдың қолданылуы.
Оюдың қазіргі замандағы дамуы.
білімдер:
- Халықтық кәсіптің шығу тарихы; киіз басу (текемет, сырмақ, түскиіз);тоқыма (алаша, тақыр кілем, түкті кілем); кесте (қабырға кілемдері, ұлттық киімдер);
- шим ши тоқу, өрме тоқу; зергерлік өнер;
- (әйелдердің төсіне арналған әшекей бұйымдары, сырғалар, білезіктер және т.б.); ұсталық іс (қару-жарақ, тұрмыстық бұйымдар, ер-тұрман); жүн, тері, сүйек, ағаш, метал өңдеу; көркем қыштың даму тарихы; оюдың шығу тарихы, дамуы және қолданылу аясы; оюлар классификациясы, білдіретін мағынасы және білдіретін белгісі;
іскерліктер:
- көркем бұйымның, тұрмыста қолданылатын бұйымдардың техникасын, қолданылу орнын, бұйымның түрін айыра білу; оюдың түрлерін қолданылу орнын топтай білу; қолданбалы сәндік бұйымдарда оюды дұрыс қолдана білу; бұйымға ою салуда композициялық шешім табу, анализ жасау.
БҚ1
БҚ 6
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.14.7
КҚ 2.17.5
АП 2.6
Материалтану және технология
Ағаштан көркем заттар дайындаушы; Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы
Ағашты көркемдеп-өңдейтін суретші. Ағаш өңдеудің даму тарихы. Ағаш кесудің күрделі түрі. Ағаш кесуде қолданылатын қол құралдары. Желімделетін материалдар. Желім түрлері. Клейдің құрамы. Ағаштың түрі мен қасиеті. Ағашты өңдеудің дәстүрлі түрлері (кесу, инкрустация және т.б.). электр құралдарының түрлері және қолданылу орны. Жұмыс орнын ұйымдастыра білу.
білімдер:
- ағашты өңдеудің даму тарихы; ағаш түрі мен сапасы; ағаш кесудегі қол құралдары; желімденетін материалдар түрлері мен қасиеті; ағаш өңдеудің дәстүрлі түрлері; ағашты кесудің күрделі жолдары;
- электр құралдары, түрлері, қолданылу орны; техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- ағаш түрлерін дұрыс қолдана білу; электрлі және қол құралдарын дұрыс пайдалану; кесудің күрделі түрін қолдана білу; желімденетін материалдарды қолдана білу.
БҚ 5
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.11
КҚ 2.13.9
КҚ 2.13.11
Металдан көркем заттар дайындаушы. Көркемдеп құюшы. Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы. Металға көркем сәндік жазу жазушы. Темір өнімдерін өңдеуші.
Материалдың химиялық және физикалық қасиеті. Металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс,
материал түрлері және бұйымды дайындау технологиясы, зергерлік істің техникасы, нақыштаушы, соғу, жабыстыру және т.б.
Құю: вакуумдық, балауызда. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
- материалдың химиялық және физикалық қасиеттері;
- металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
- материал түрлері және бұйымды дайындау технологиясы; зергерлік істің техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру және т.б.; жұмыстағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- метал түрлерін дұрыс қолдана білу; электр және қол құралдарын дұрыс қолдана білу; металды көркемдеп өңдеуде технологиялық әдістерді қолдану.
БҚ 5

ПК2.2.9
ПК2.2.11
ПК2.3.9
ПК2.3.11
ПК2.9.9
ПК2.9.11
ПК2.4.9
ПК2.4.11
ПК2.5.10
ПК2.17.4
ПК2.17.8
ПК2.17.9
(Изготовитель художественных изделий из керамики)
Глины. Отощающие материалы. Плавни. Расчеты керамических масс. Гипс. Основы обжига керамических изделий. Ангобы. Глазури. Надглазурные керамические пигменты и краски Подглазурные керамические пигменты и краски. Тонкокерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Глубококерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Архитектурно-художественная керамика.
знания:
- глины.
- отощающих материалов.
- плавней. Основ обжига керамических изделий.
- ангобов.
- глазурей.
- состава надглазурных керамических пигментов и красок.
- состава подглазурных керамических пигментов и красок.
- свойств тонкокерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
- свойств глубококерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
умения:
- выполнять расчеты керами- ческих масс.
- формовать гипсовые модели и формы.
- декорировать изделия из керамики.
- проводить обжиг.
БК 5
ПК2.7.9
ПК2.7.11
(Реставратор тканей, гобеленов и ковров, Разрисовщик тканей)
Различные ткацкие переплетения. Чий. Патронирование рисунка. Картон. Сувенирная салфетка. Художественное оформление тканей. Техника и технология росписи тканей. Приготовление резерва для батика. Красители и инструменты для батика. Декоративный комплект (портьера, скатерть, салфетка, панно).
знания:
- свойств и структур волокон
- различных ткацких переплетений
- красителей и инструментов для батика.
- техники и технологии росписи тканей.
умения:
- выполнять патронирование рисунка ковровой композиции.
- исполнять картон (технический рисунок).
- плести в технике чия.
- выполнять работы в различных техниках переплетения.
- готовить резерв для батика.
БК 5
ПК2.8.9
ПК2.8.11
ПК2.11.9
ПК2.11.11
(Монтировщик изделий из камня)
Химические и физические свойства материалов.
Производственный процесс художественной обработки камней.Виды камней и технология их обработки.
Драгоценные, полудрагоценные и поделочные камни.
Монтировочные работы.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
Сувениры, декоративная скульптура, декоративно-облицовочные материалы (мозаика и другие).
Применяемые материалы и инструменты.Завершающая обработка.Техника безопас- ности в работе.
знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки камней
- видов камней и технологии их обработки.
- драгоценных, полудрагоценных и поделочных камней.
- монтировочных работ.
- формовочных материалов.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5

КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.11
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.11
КҚ 2.5.10
КҚ 2.17.4
КҚ 2.17.8
КҚ 2.17.9
Қыштан көркем заттарды жасаушы
Саз балшық.
Балқыту. Көркем қыш бұыймдарын күйдірудің негізі.
Ангобтар.
Әшекейлер.(Глазури)
Көркемқыштағы боялар мен түстердің әшекей үстіндегі құрамы.
Көркем қыштағы жұқа саз балшықтың құрамы және қолданылу әдісі.
Бұйымға тереңдетіліп орнатылған көркем қыштың қолданылатын орны және сипаты. Сәнді көркем керамика.
білімдер:
- Саз балшық; балқыту; көркем қыш бұйымдарын күйдірудің негізі; ангобтар; әшекейлер.(Глазури)
- көркемқыштағы бояулар мен түстердің әшекей үстіндегі құрамы; көркем қыштағы жұқа саз балшықтың құрамы және қолданылу әдісі; бұйымға тереңдетіліп орнатылған көркем қыштың қолданылатын орны және сипаты.
іскерліктер:
- Саз балшықтың мөлшерін есептей білу; гипстен түрлі модельдер мен формалар құю; бұйымдарын көркемдеу; күйдіруден өткізу.
БҚ 5
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.11
(маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші. Матаға сурет салушы) Талшықтың құрамы мен сипаты. Ши. Суретті қамқорлыққа алу. Картон. Сувенир салфеткасы. Матаны көркемдеп безендіру. Матаны безендірудің технологиясы мен қауіпсіздігі. Батик жасауға қолданылатын бояулар мен құралдар. Сәндік комплектісі (портьер, жапқыш, салфетка, панно).
білімдер:
- талшықтың құрамы мен сипаты; тоқыма түрлерінің түптелуі; батик жасауда қолданылатын бояулар мен құралдар; мата безендірудің технологиясы мен қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- кілем суретінің үйлесімділігінің орындалуы; картон қолдану (техникалық сурет); ши техникасы бойынша өру; әртүрлі техникалық жолдармен орындау, түптеу; батик жасауға дайындық.
БҚ 5
КҚ 2.8.9
КҚ 2.8.11
КҚ 2.11.9
КҚ 2.11.11
Тастан заттарды дайындаушы
Материалдың химиялық және физикалық қасиеттері.
Металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Тас түрлері және оны өңдеудің техникалық әдісі. Қымбат, жартылай қымбат және жасанды тастар. Жөндеу жұмыстары. Форма беретін материал. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Жұмыстағы техника қауіпсіздігі. Бөліктік жұмыстарды орындау. Қорытынды өңдеуді орындау жұмысындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
- материалдың химиялық және физикалық қасиеттері;
- металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
- тас түрлері және оны өңдеудің техникалық әдісі;
- қымбат, жартылай қымбат және жасанды тастар;
- жөндеу жұмыстары; форма беретін материал;
- жұмыстағы техника қауіпсіздігі;
іскерліктер:
- бөліктік жұмыстарды орындау; қорытынды өңдеуді орындау жұмысындағы техника қауіпсіздігі.
БҚ 5

ПК2.1.9
ПК2.1.10
(Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи)
Химические и физические свойства материалов (кожи и шерсти).Производственный процесс художественной обработки шерсти и кожи. Виды шерсти и кожи, и технология их обработки.Отделочные работы.Сувениры, украшения, предметы быта, декоративные панно и так далее. Применяемые материалы и инструменты.Завершающая обработка.Техника безопасности в работе.
знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки шерсти и кожи.
- видов шерсти и кожи и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5
ПК2.12.9
ПК2.12.11
(Обработчик изделий из кости и рога)
Химические и физические свойства материалов. Производственный процесс художественной обработки кости и рога.Токарные работы. Виды резьбы по кости и рогу.Инкрустация. Видыкостей и рогов и технология ихобработки.Коровий и олений рог. Кость КРС и слоновья и так далее.Монти ровочные работы. Отделоч ные работы.Сувениры, декоративная скульптура, украшения, аксессуары, предметы быта и тому подобное. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка.Техника безопас-ности в работе.
знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки кости и рога.
- видов костей и рогов и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
умения:
-выполнять токарные работы.
- выполнять различные виды резьбы по кости и рогу.
- инкрустировать.
- выполнять монтировочные работы.
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обра- ботку художественных изделий.
БК 5
ПК2.14.8
ПК2.14.10
ПП 01
Производственное обучение (мастерство)
(Изготовитель художественных изделий из дерева;
Изготовитель музыкальных инструментов)
Выполнение заготовок для художественного изделия в токарном исполнении.Выполнение различных видов резьбы при исполнении изделия. Выполнение мозаики, инкрустации и техники шпона при изготовлении изделия.Художественная роспись по дереву. Виды художественной росписи.Отделка готовых изделий для придания законченного товарного вида.
знания:
- видов инструментов.
- технико-технологических особенностей обработки дерева.
- последовательности технологии изготовления художественных изделий из дерева.
- токарных работ и видов традиционной художественной резьбы.
- видов росписи по дереву.
- мозаики (маркетри, шпон, инкрустация, интарсия).
умения:
- правильно использовать различные породы дерева.
- правильно пользоваться ручны- ми и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящимися материалами.
- проводить токарные работы.
- работать в технике мозаики и инкрустации.
- выполнять роспись по дереву.
- организовать рабочее место
- придавать изделию закончен- ный, товарный вид.
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
(Изготовитель художественных изделий из металла; Формовщик художественного литья; Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям; Чеканщик художественных изделий. Художник декоративной росписи по металлу. Обработчик изделий по металлу)
Различные виды обработки металла: резьба, чеканка, дифовка (выколотка), ковка, гравировка, выпиловка, литье. Использование скани и зерни. Инкрустация камнями, эмалью
знания:
- различных видов металлов.
- видов инструментов по металлу
- технологических особенностей обработки металлов
- разных видов художественных работ по металлу
- технологической последовательности изготовления изделия
- видов инкрустации
умения:
- пользоваться инструментами для работ по металлу
- правильно выполнять техноло- гические процессы
- выполнять чеканку
- выполнять ковку
- выполнять дифовку (выколотку)
- выполнять гравировку
- выполнять выпиловку
- выполнять литье
- вправильно использовать скань, эмаль, камни.
- придавать изделию закончен -ный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК2.2.10
ПК2.2.12
ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
(Изготовитель художественных изделий из керамики)
Знакомство с керамикой и керамическими красками.
Скульптура малых форм – стилизация животных. Роспись блюд. Приемы декорирования. Орнаментально настенные блюда. Изготовление набора для молока или воды и роспись изделия. Скульптурный сосуд с ручной долепкой. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика
Настенное или настольное декоративное блюдо (роспись, рельеф). Подарочная кружка – Гончарное дело Комплект керамических из- делий с использованием народного классического орнамента. Декоративный чайный или кумысный набор, выполненный методом жгута. Анималистическая скульптура для интерьера. Декоратив- ная керамика: кашпо, вазы. Настенное кашпо со сквозным рельефом. Вазы (настольное или напольное),выполненные методом литья.
знания:
- роли практического обучения в керамике.
- технологии изготовления керамических изделий.
- основ модельно-формовочного дела.
умения:
- работать с различными керами -ческими материалами.
- декорировать керамические изделия различными способами.
- создавать изделия для интерьера и экстерьера.
- создавать предметы домашней утвари с учетом утилитарности, функций и назначения.
БК 5
БК 7
ПК2.7.10
ПК2.7.12
(Реставратор тканей, гобеленов и ковров. Разрисовщик тканей)
Выполнение работ в материале различными способами: плетение чия,художествен- ная роспись(батик), художественное ткачество ворсовое и безворсовое (сувенирный коврик, салфетка в технике гобелена), войлоковаляние.
знания:
- роли практического обучения в художественном текстиле.
- технологии реставрирования тканей, гобеленов и ковров.
- процесса разрисовки тканей.
- основ ткацких ворсовых и безворсовых переплетений.
умения:
- применить полученные знания на практике.
БК 5
БК 7
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
(Монтировщик изделий из камня)
Знакомство с различными видами поделочных камней.
Монтировочные работы.
Отделочные работы.
Формовочные материалы.
Сувениры, декоративнаяскульптура, декоративно-облицовочные материалы (мозаика и др.)Скульптура малых форм – стилизация животных.Зооморфная скульптура.Мелкая пластика. Обработка поделочных камней. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка.
Техника безопасности в работе.
знания:
- видов поделочных,драгоценных и полудрагоценных камней.
- техники безопасности в работе.
умения:
- выполнять монтировочные работы.
- выполнять формовочные работы
- обрабатывать поделочные и другие виды камней применяемые материалы и инструменты.
- выполнять отделочные работы.
БК 5
БК 7
ПК2.10.10
ПК2.10.12
(Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи)
Знакомство с контурным, объемным и горячимтиснением. Изучение плетения, изготовление клише и практическое исполнение в материале.Крашение кожи и меха
Аппликативное панно из шерсти и кожи. Панно, методом тиснения.Обьемно-пространственная композиция. Сувениры, комплект украшений, предметы быта, декоративные панно и т.д.
Отделочные работы.Применяемые материалы и инструменты.Техника безопасности в работе.
знания:
- видов тиснения (контурное, объемное и горячее).
- техники безопасности в работе.
умения:
- выполнять плетение
- изготовлять клише.
- красить кожу и мех.
- выполнять аппликацию из шерсти и кожи.
- выполнять панно, методом тиснения.
- выполнять отделочные работы.
БК 5
БК 7
ПК2.12.10
ПК2.12.12
(Обработчик изделий из кости и рога)
Знакомство с различными видами костей и рогов.
Монтировочные работы.
Отделочные работы.Сувениры, декоративнаяскульптура, декоративно-облицовочные материалы (мозаика и др.) Скульптура малых форм – стилизация животных.Зооморфная скульптура.Мелкая пластика. Обработка кости и рога.
Применяемые материалы и инструменты.Завершающая обработка.Техника безопасности в работе.
знания:
- видов костей и рогов.
- монтировочных работ.
- техники безопасности в работе
умения:
- обрабатывать кость и рог.
- выполнять скульптуру малых форм из кости и рога.
- выполнять сувениры, декоративная скульптура, декоративно-облицовочные работы изданного материала (мозаика и др.)
- применять материалы и инструменты на практике.
выполнять завершающую обработку.
БК 5
БК 7
ПК2.14.9
ПК2.14.11
(Живописец)
Особенности работы аква- рельными красками, гуашью, темперой и маслянымикрас- ками. Линейное и цвето-воз- душная перспектива.Коло- ристическое единство.Раз- личные техники работы в живописи: "а-ля прима", лиссировка, пастозное пись- мо, стаффаж, сфуматто. Живописные приҰмы в рабо- те над натюрмортом, портре- том, пейзажем.
знания:
- особенностей работы акварельными красками, гуашью, темпе- рой и масляными красками.
- линейной и цвето-воздушной перспективы.
- колористического единства.
- различных техник работы в живописи: "а-ля прима", лисировка, пастозное письмо, стаф -фаж, сфуматто.
умения:
- владеть живописными приемами в работе над натюрмортом, портретом, пейзажем и т.д.
БК 5
БК 7
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, мастерской, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, мастерскими, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламенту.
знания:
профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (мастерской); правила техники безопасности труда;
умения:
обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
ПК2.2.10
ПК2.2.12
ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.7.10
ПК2.7.12
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
ПК2.10.10
ПК2.10.12
ПК2.12.10
ПК2.12.12
ПК2.14.9
ПК2.14.11
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
ПК2.17.10
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (мастерской, подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
знания:
профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
умения:
выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
БК 5
БК 7
ПК2.1.10
ПК2.1.12
ПК2.13.10
ПК2.13.12
ПК2.2.10
ПК2.2.12
ПК2.3.10
ПК2.3.12
ПК2.9.10
ПК2.9.12
ПК2.4.10
ПК2.4.12
ПК2.5.9
ПК2.5.11
ПК2.7.10
ПК2.7.12
ПК2.8.10
ПК2.8.12
ПК2.11.10
ПК2.11.12
ПК2.10.10
ПК2.10.12
ПК2.12.10
ПК2.12.12
ПК2.14.9
ПК2.14.11
ПК2.6.11
ПК2.6.12
ПК2.17.2
ПК2.17.3
ПК2.17.7
ПК2.17.10
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практики (специалист среднего звена)
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
Көркем заттарды теріден жасаушы
Материалдың физикалық және химиялық қасиеттері. Жүн мен терінің көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Тері мен жүн түрлері, олардың өңделу техникасы. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі. Сыртқы жұмыстардың жасалуы. Қолданылатын құралдар мен материалдар. Қорытынды өңдеудің орындалуы.
білімдер:
- материалдың физикалық және химиялық қасиеттері;
- жүн мен терінің көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс; тері мен жүн түрлері, олардың өңделу техникасы; қолданылатын құралдар мен материалдар; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- сыртқы жұмыстардың жасалуы; қорытынды өңдеудің орындалуы.
БҚ 5
КҚ 2.12.9
КҚ 2.12.11
(Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы) Материалдың физикалық және химиялық қасиеттері. Мүйіз бен сүйекті көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Мүйіз бен сүйектің түрлері, олардың өңделу технологиясы. Сыртқы жұмыстардың жасалуы. Қолданылатын құралдар мен материалдар. Қорытынды өңдеудің орындалуы. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
- материалдың физикалық және химиялық қасиеттері;
- мүйіз бен сүйекті көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс; мүйіз бен сүйектің өңделу техникасы;
- қолданылатын құралдар мен материалдар; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- сыртқы жұмыстардың жасалуы; қорытынды өңдеудің орындалуы.
БҚ 5
КҚ 2.14.8
КҚ 2.14.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту (шеберлік) және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту (шеберлік)
Ағаштан көркем заттар дайындаушы. Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы. Көркем бұйымдарды дайындауда қырнау жұмысының орындалуы.Бұйым дайындаудағы түрлі кесу жұмыстарының орындалуы. Бұйым жасаудағы мозаиканың орындалу. Инкрусация және шпон. Ағаш бұйымдарын көркемдеу. Көркемдеудің түрлері. Біткен бұйымға тауарлық түр берудегі жұмыстар.
білімдер:
- Құралдардың түрлері; ағаш өңдеудің техникалық ерекшеліктері; ағашты көркемдеп өңдеп дайындау техникасының жүйелілігі; жону жұмыстары және көркемдеп кесудің дәстүрлі түрлері; ағаштан жасалған бұйымдардың безендірілу түрлері.
- мозаика (маркетри, шпон, инкрустация, нитарсия).
іскерліктер:
- ағаш түрлерін дұрыс қолдана білу; электр және қол құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі кесудің әдісін дұрыс қолдана білу; желімденетін материалдарды қолдана білу; жону жұмыстарын жасай білу; мозаика және инкрустация техникасымен жұмыс жасай білу;
- ағашты көркемдеу жұмысын білу; жұмыс орнын ұйымдастыра білу; біткен бұйымға тауарлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.13.10
КҚ 2.13.12
Металдан көркем заттар дайындаушы. Көркем құю формасын жасаушы. Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы. Көркем заттарды шекуші. Металға көркем сәндік жазу жазушы. Темір өнімдерін өңдеуші.
Металды өңдеудің түрлері. Кесу, тағалау, гравировка, мәнерлеп жазық шығару, құю. Эмальмен, таспен инкрустациялау.
білімдер:
- металдың түрлерін; метал өңдеудегі құрал түрлері;
- металды өңдеудің технологиялық ерекшеліктері;
- металмен көркемдеудегі жұмыс түрлері; бұйымды дайындаудағы технологиялық жүйесі; инкрустация түрлері.
іскерліктер:
- металмен жұмыс істеуде құралдарды қолдана білу;
- металмен жұмыс істеуде технологиялық процесті дұрыс орындау; нақыш жасау; темірді сомдау; құюды орындау; сканді дұрыс пайдалану; эмаль, тастар; бұйымға аяқталған түр беру.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.12
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.12
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.11
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.7
Қыштан көркем заттарды жасаушы
Көркем қыш және оның бояуларымен танысу. Кіші мүсін формадағы жануарлар стилизациясы. Ыдысты көркемдеу. Сәндеу әдісі. Ілінетін ыдыстардың ою-нақышы. Сүтке немесе суға арналған ыдыс бұйымдарының безендірілуі. Қолдан жапсырылған бөлшегі бар мүсінді ыдыс. Зооморфикалық мүсін. Ұсақ пластика. Ілінетін және үстелге қойылатын сәндік ыдыс. Сыйға берілетін кружка. Күйдіру ісі. Классикалық оюдың көркем қыш бұйымдарында қолданылуы. Сәндік шәйнек пен қымыз ішетін терім. Жгут әдісімен орындалуы. Интерьерге қажетті анималистикалық мүсін. Сәндік көркем қыш: кашпо, ваза. Рельефпен жасалынған. Ілінетін кашпо ыдысы. Вазалар (үстелге, жерге арналған құю әдісімен орындалған).
білімдер:
- көркем қышты оқудың практикалық ролі; қыш бұйымдарын дайындау технологиясы; модельдік және қалыптаушылық ісінің негізі.
іскерліктер:
- көркем қыш материалдарының түрлерімен жұмыс істеу; көркем қыш бұйымдарын сәндеудің түрлі әдістері; интерьер және экстерьер жасаудағы бұйымдар; үй бұйымдарын жасауда оның пайдаға асуын, қызметін және қолданылатын орнын белгілеу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.12
Маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші матаға сурет салушы
Материалмен жұмыс жасау әдістері. Ши тоқу, көркемдеп безендіру, түкті, түксіз сәндік тоқу (сыйлыққа арналған кілем, гобелен техникасымен жасалған салфетка), киіз басу.
білімдер:
- тоқыма өнерінің оқудағы практикалық ролі; гобелен, кілем, матаны қалпына келтірудің технологиясы;
- матаға сурет салу процесі, түкті және түксіз тоқыманы түптеудің негізі.
іскерліктер:
- алған білімдерін практикада қолдана білу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.8.10
КҚ 2.8.12
КҚ 2.11.10
КҚ 2.11.12
Тастан заттарды дайындаушы
Жасанды тастардың түрлерімен танысу. Жөңдеу жұмыстары. Жұмысты толықтыра орындау. Сувенирлер, сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар (мозаика және т.б.). Кіші формадағы мүсіндегі жануарлардың стилизациясы. Зооморфтік мүсін. Ұсақ пластика. Жасанды тастардың өңделуі. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Қорытынды өңдеу. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
- Қымбат, жартылай қымбат тастардың түрлері; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарын өңдеу; орындау; жасанды және басқа тастарды өңдеу; қолданылатын материалдар мен құралдар; жұмысты толықтыра орындау.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.12
Көркем заттарды теріден жасаушы
Өруді үйрену, жүн мен теріні бояу техникасын үйрену. Тері мен жүннен апликация техникасын үйрену.
білімдер:
- жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- өруді орындау; жүн мен теріні бояу; жүн мен теріден апликация жасау
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.12.10
КҚ 2.12.12
Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы
Мүйіз бен сүйек түрлерімен танысу. Құрастыру жұмыстары. Сувенирлер, сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар. (мозаика және т.б.). Кіші формадағы мүсіндегі жануарлардың стилизациясы. Зооморфтік мүсін. Ұсақ пластика. Мүйіз бен сүйектің өңделуі. Қолданылатын материалдар мен құралдар. Қорытынды өңдеу. Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
білімдер:
- Мүйіз бен сүйек түрлері; қалпына келтіру жұмыстары; жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі.
іскерліктер:
- мүйіз бен сүйек өңдей білу; мүйіз бен сүйектен шағын мүсін формаларын орындай білу; сувенирлер жасау; сәндік мүсіндер. Сәндік сыртқы материалдар. (мозайка және т.б.); қолданылатын материалдар мен құралдарды практика жүзінде қолдана білу; қорытынды өңдеуден өткізу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.14.9
КҚ 2.14.11
Кескіндемеші
Майлы бояу, гуашь, темперамен, сулы бояумен жұмыс істеудің ерекшелігі. Реңдік тұтастық. Сфумагто, стаффаж, пастозное письмо, а-ля прима сияқты түрлі әдістерді қолдану. Пейзаж, портрет, натюрмортпен жұмыс жасауда кескіндеме тәсілі.
білімдер:
- Майлы бояу, гуашь, темперамен, сулы бояумен жұмыс істеудің ерекшелігі; сызықтық, түстік- кеңістікті перспектива; реңдік тұтастық; сфумагто, стаффаж, пастозное письмо, а-ля прима сияқты түрлі әдістерді қолдану.
іскерліктер:
- Пейзаж, портрет, натюрмортпен жұмыс жасауда кескіндеме тәсілін қолдана білу.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.6.11
КҚ 2.6.12
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен және шеберханалармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
білімдер:
- кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, еңбекті ұйымдастыру ережесі.
дағдылар:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10-2.1.12
КҚ 2.13.10-2.13.12
КҚ 2.2.10-2.2.12
КҚ 2.3.10-2.3.12
КҚ 2.9.10-2.9.12
КҚ 2.4.10-2.4.12
КҚ 2.5.9- 2.5.11
КҚ 2.7.10-2.7.12
КҚ 2.8.10-2.8.12
КҚ 2.11.10-2.11.12
КҚ 2.10.10-2.10.12
КҚ 2.12.10-2.12.12
КҚ 2.14.9-2.14.11
КҚ 2.6.11-2.6.12
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.7
КҚ 2.17.10
КП. 02
Өндірістік практика
Цехтың (шеберханалардың, бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсіби бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
білімдер:
- кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
дағдылар:
- біліктілікке сәйкес операцияларды орындау; жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.10-2.1.12
КҚ 2.2.10-2.2.12
КҚ 2.3.10-К2.3.12
КҚ 2.9.10-2.9.12
КҚ 2.4.10-2.4.12
КҚ 2.5.9- 2.5.11
КҚ 2.7.10-2.7.12
КҚ 2.8.10-2.8.12
КҚ 2.11.10-2.11.12
КҚ 2.10.10-2.10.12
КҚ 2.12.10-2.12.12
КҚ 2.14.9-2.14.11
КҚ 2.6.11-2.6.12
КҚ 2.17.2-2.17.3
КҚ 2.17.7-2.17.10
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маман)
циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.02
Жалпы гуманитарлық пәндер

ОГД 2.1
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 5
ОГД 2.2
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 1
БК 2
БК 5
ОГД 2.3
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе еҰ в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития «Казахстан - 2030».
умения:
составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографиче скую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК5

ЖГП 2.1
Кәсіби қазақ (орыс) тілі.
Кәсіби тіл курсы кәсіптік білімді жетілдіруі қажет, сөйлеу тілінде кәсіби сөздерді дұрыс қолдану. Тілдегі кәсіби білімдерін пайдалана білу, іс қағаздарын жүргізе білу. (рецензия, кепілдеме, сипаттау т.б)
Білімдер:
- кәсіптік тілдің негізгі лексикалық минимумын; кәсіби терминдерді түсіндіре алу; кәсіби сөздерді сөйлеу қызметінде қолдану;
іскерліктер:
- кәсіби сөйлеуде лингвистикалық білімдерін қолдана білу;
- кәсіби тіл білімдерін құжаттарды дайындауда пайдалану;
- кәсіби терминдерді сөйлеу тілінде дұрыс қолдану, қарым -қатынас жасауда маманданған болулары керек, басқа тілден енген термин сөздерді қазақша орысша түсіндіре білу; терминдер сөздігімен жұмыс істеу
БҚ1
БҚ2
БҚ5
ЖГП 2.2
Кәсіби шет тілі. Орта (толық) білім бағдарламасының лексика-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер. Текстердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- сөз әрекетіне арналған мәтіндер ақпараттық мағынасы басым, меңгеруге жеңіл болады; оқушыларда мәтіннің барлық түрін тыңдап түсіну әрі қарай жетілдіріледі;
- тыңдап түсіну процесінде оқушының мәтінде кездесетін таныс емес сөздерді бөліп алу, негізгі және қосымша ақпараттарды айыру біліктері қалыптастырылады.
іскерліктер:
- пікір алысу және талдай алу біліктілігі өмірде кездесетін түрлі жайттардың мағынасын және құндылықтарды бағалауға үйретеді;тіл білімі;қажетті тіл элементтері мен олардың атқаратын қызметі жайлы білім жинайды;тілдің қолданылуы туралы түсінік алады;тілді ауызша және жазбаша қолдануы
БҚ1
БҚ2
БҚ5
ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы. Ұлы Отан соғысы, фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығының қайта құрылуы. Елдің қоғамдық-саяси өмірі. Тың игеру. Республиканың дамуындағы интенсивтендіру. Саяси қарама-қайшылықтар (1969, 1979, 1986 жж). Қайта құру кезеңі. Қазақстан-егеменді тәуелсіз мемлекет.
Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен рөлі. Арқайым-әлемдік өркениет ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстанның патша үкіметінің отарлап басып алу саясаты.
Білімдер:
- тарихи картадан түрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстан территориясында болған өзгерістерді, онымен шектесетін мемлекеттер шекараларын, тарихи-географиялық орындарды; өзіне берілген тапсырма бойынша архив орындарында тарихи құжаттарды, кітапханалардағы каталог–карточкаларды, мұражайлардағы мұрағаттармен өздігінше жұмыс істеу, оның нәтижесін күнделікті сабақтарда пайдаланауы;
іскерліктер:
- мерзімді баспасөз материалымен үнемі, әрі жүйелі жұмыс істеп, оның жинақталған мәліметтерді күнделікті оқу үрдісінде пайдалана алуы; өздігінше конспект, тезис, реферат дайындап, ата-аналар, оқушылар алдында сөйлеуі; тарихи мәтіннің толық жоспарын, статистикалық мәліметтер, даталар бойынша, сызба, кесте, диаграммалар, т.б. жасай алуы; тарихи оқиғалар туралы түрлі көзқарастарға өз пікірін білдіре және дәлелдей алуы; осындай пікір таласқа қатысуы; қазіргі қоғамдағы саяси, әлеуметтік – экономикалық, экологиялық, т.б. проблемаларды талдауда тарихи білімін еркін қолдана алуы; туған өлке бойынша алған білімін күнделікті сабақтардың мазмұнына қарай тиімді пайдалана алуы;

ОГД 2.4
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
знания:
основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
умения:
использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Архаическая култура.
Культура и цивилизация;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура средних веков и ее влияние на развитие современного мира.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период средневековья.
Традиционная культура Казахстана 18-19 веков.
Культура современного Казахстана.
знания:
- основных понятий культурологии;
- определения культуры и цивилизации;
- ранних форм верований;
- особенностей конфуцианско-даосистского типа культуры и ее основные достижения;
- особенностей индо-буддийского типа культуры.
- индийской культуры и ее основные достижения.
- основных принципов исламского учения и его ценностные ориентации;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- Западноевропейской культуры средних веков;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- об особенностях развития культуры казахов в 18-19 вв.
- современные тенденции развития современной Казахстанской культуры;
умения:
- свободно пользоваться понятиийным аппаратом культурологии;
- раскрыть особенности культуры:
- Культуры Древней Индии и Китая;
- Западноевропейской культуры;
- Казахской культуры.
БК 5
СЭД 3.2
Основы философии:
Общественная природа человека. Предмет и значение философии. Основные вехи мировой философской мысли.
Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Общественное сознание и многообразие ее форм.
Философия искусства. Будущее человечества.
знания:
- философской, научной и религиозной картин мира;
- истории развития философии
- роли науки и научного познания, его структуры;
- мира ценностей;
умения:
- свободно и логично излагать свою мысль по обсуждаемым проблемам;
- аргументированно рассуждать на темы, связанные с проблемами культуры, цивилизации, личности и социально-нравственных ценностей;
- сформировать и довести до слушателей собственное мнение
БК 5

ЖГП 2.4
Дене шынықтыру.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы, физикалық дайындық.
Білімдер:
- Дене шынықтыру теориясының негіздерін; спорт түрлерінің даму тарихын; өтіп жатқан спорт түрлерінің ойын ережесін білу; спортық сөздіктерді; таңертеңгілік гимнастика жиынын өзінше құрастыру;өз бетінше теориялық бөлімдерді әдебиеттерден тауып оқу.
іскерліктер:
- Дене дайындығынан бақылау нормативерін орындау;өтіп жатқан бөлімнің орындау техникасын көрсету және бақылау жаттығуларын орындау; қозғалыс қабілеттерін дамыту; саптағы тәсілдерді білу және орындай алу;
- қосымша спорт үйірмелеріне қатысу; спорттық–бұқаралық шараларға белсене қатысу.
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану. Қоғамдағы мәдениет және оның алатын орны. Мәдениет және өркениет. Архаикалық мәдениет. Конфуциандық-даосистік мәдениет. Индо-буддалық мәдениеті. Ислам әлемінің мәдениеті. Христиан әлемінің мәдениеті. Қазақ жеріндегі ежелгі өркениет. Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. 18-19 ғғ. қазақ мәдениетінің дамуы. Қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- мәдениеттанудың негізгі түсініктерін игеру және еркін қолдану; алғашқы діндер (анимиз, тотемизм, фетишизм, магия); Конфуциандық-даосистік мәдениет ерекшеліктері мен жетістіктері; индо-буддалық тип мәдениет ерекшеліктері және жетістіктері; ислам дінінің шығу тарихы және таралуы;мұсылмандық құндылықтар жүйесі; христиан дінінің шығу тарихы және таралуы. христиан дінінің құндылықтары; көшпенділердің өмір сүру жүйесінің құндылықтары; қазақ мәдениетінің қалыптасуы және даму кезеңдерінің еркшеліктері;
іскерліктер:
- Мәдениеттанудың түсініктері мен терминдерін еркін қолдану; дүниежүзілік және отандық мәдениеттің даму түрлері мен ерекшеліктерін аша білу;
БҚ5
ӘЭП 3.2
Философия негіздері. Философия пәні. Әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Қоғамның философиялық түсінігі. Таным теориясы. Қоғамдық сана және оның формаларының көптүрлілігі. Ғылымның ролі және ғылыми таным. Философиядағы адам проблемасы. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адамзат алдындағы көкейкесті мәселелер.
Білімдер:
- ғылыми, діни және философиялық көзқарастар туралы;
- философияның тарихи типтері туралы;білімнің, ғылыми танымның құрылысы, әдісі және оның әлеуметтік, этикалық ролі туралы; рухани және материалдық құндылықтар қатынастары туралы және олардың адам өміріндегі, қоғамдағы және өркениеттегі рөлі туралы;
іскерліктер:
- философиялық түрлі көзқарастарға өз пікірін білдіре және дәлелдей алуы; пікір таласқа қатысу мәдениеті; қазіргі қоғамдағы саяси, әлеуметтік-экономикалық, экологиялық, т.б. проблемаларды талдауда білімін еркін қолдана алуы;
БҚ5

СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
Политология как наука. Политика как общественное явление.
Политическая власть. Политическая система и политический режим. Политические институты. Человек и политика. Международная политика и международные отношения.
Социология как наука. Общество как социокультурная система.
Социальные и этнонациональные отношения..
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
знания:
- основных понятий политологии и социологии;
- элементов политики и ее разновидности;
- природы, понятия и основных признаков политической власти, политической системы и политических режимов;
- элементов и видов политического института;
- представления о социальной структуре, социальном расслоении общества и социальном взаимодействии людей;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции поведения человека;
умения:
- свободно пользоваться понятийным аппаратом политологии и социологии;
- раскрыть социальный смысл и назначение политической власти;
- раскрыть содержание понятий: «политическая система», «политический режим», «политическая культура»
- раскрыть специфику предмета социологии;
- раскрыть структуру общества;
- раскрыть понятия «личность», «социальная роль» и «социальное поведение»
БК 1
СЭД 3.4
Основы экономики:
Цели. Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности. Управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг.
Рыночная инфраструктура.
знания:
- общих положений экономической теории;
-экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 5
СЭД 3.5
Основы права:
Право. Понятие, система, Конституция Республики Казахстан – источники правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система, административное право Республики Казахстан, правоохранительные органы
знания:
- о правах и свободе человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этические нормах в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- использовать нормативные акты, правовые документы, регламен- тирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
ОПД 04
Общепрофессиональные дисциплины

ӘЭП 3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері. Саясаттану пәні. Саяси билік. Саяси жүйе. Саяси режимдер. Саяси институттар және ұйымдар. Саяси мәдениет. Саясат субъектілері. Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат.
Әлеуметтану ғылым ретінде.. Қоғам - әлеуметтік мәдени жүйе. Әлеуметтік ұқсастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас. Әлеуметтік процестер. Жеке тұлға: әлеуметтік ролі және мінез-құлқы.
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану ғылымдарының түсініктер жүйесін игеру; саясаттың құрылымы, негізгі белгілері, функциялары; саяси билік, саяси жүйе, саяси режимдер, саяси институттар құрылымы; әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, өз ара байланыс туралы түсінік; жеке тұлғаның әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктері, реттеу формасы;
іскерліктер:
- саясаттану мен әлеуметтану ғылымдарының түсініктер жүйесін игеру және еркін қолдануды;
- «саяси билік», «саяси жүйе», «саяси режим», «саяси институттар» түсініктерін аша білуді;саясаттағы субъект рөлін аша білуді; жалпы әлемдегі және Қазақстандағы саяси процестермен саяси қатынастарға сараптама жасап, өз қатынасын тұжырымдауды;
БҚ5
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері. Мақсаты: негізгі түсінік, атқаратын қызметі, мазмұны және принциптері. Жеке меншіктіктің формалары мен түрлері. Жеке меншіктілікті басқару. Жоспар түрлері, негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарлауды экономикалық негізде болжау, дайындау. Бизнесті жоспарлау. Халық тұтынатын тауарлар және қызмет көрсету. Халыққа қызмет көрсету және тұтыну тауарлар жағдайын нарықтық баға бойынша талдау. Рингтік инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теория жөнінде жалпы ережелер; шет елдегі және мемлекеттегі экономикалық жағдайлары;
- микроэкономика және макроэкономика, нарықтық, ақшалай несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат.
іскерліктер:
- өзінің кәсіби саласы бойынша экономикалық хабарларды таба, қолдана білу.
БҚ5
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері. Құқық. Түсінік, құқықтың бастаулары және жүйесі. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесі.Адамның құқықтары туралы жалпы халықаралық декларация, жеке тұлға құқықтары мен бостандықтары. Құқықтың мемлекет, заңды жауапкершілік, оның түрлері. Негізгі салалары. Соттық жүйе. Қазақстан Республикасының заң қорғау органдары.
Білімдер:
- Адамның бас бостандығы және құқығы, оны іске асыру механизмі; кәсіби қызметтік ортадағы құқық және этикалық мараль және құқықтық норма.
іскерліктер:
- нормативті акт; құқықтық құжаттарды пайдалану, әлеуметтік институттар мен мекемелердің ұсынысы;
- кәсіптік қызмет туралы маманның пікірі.
БҚ5
ЖКП.04
Жалпы кәсіптік пәндер

ОПД 4.3
Пластическая анатомия
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
знания:
- анатомии человека.
- костей.
- мышц.
- анатомических терминов.
умения:
- изобразить суставные соединения в состоянии покоя и во время движения.
- показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 4.4
Изобразительное искусство Казахстана
Искусство древнего Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К.Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство.
Формирование школы изобразительного искусства Казахстана
знания:
- сведений об искусстве древнего Казахстана.
- особенностей эпох
- понятий о саках и гуннах
- о памятниках Тюркского каганата
- о гончарном искусстве
- о декоративно-прикладном искусстве
- с ведения и ссыльных художниках
- новых стилей и новых направлений в изобразительном искусстве
умения:
- описывать, анализировать и находить особенности произведений художников.
- определять ососбенности прикладного искусства
- выявлять своеобразные особенности древних памятников
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.8.1
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
ПК 2.10.1
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.14.3
БК 2
БК5
ОПД 4.5
Шрифт
История письменности. Стили шрифтов. Инструмен- ты и материалы. Современ- ные наборные шрифты. Соз- дание шрифтовой компози -ции. Типографика.
знания:
- истории письменности.
- стилей шрифтов.
- инструментов и материалов.
- современных наборных шрифтов.
- типографики.
умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 3
БК 4
СД 05
Специальные дисциплины (по профилю)
СД 5.1
Введение в специальность
Узкая специализация (по профилю)
Основы теории и композиции. Фризовый растительный орнамент. Декоративный народный орнамент. Свойства материалов и их рациональные использование в изготовлении декоративно прикладных изделии. Материалы применямые в современных художественных изделиях. Красящие вещества и их свойства. Исходное сырье. Основные операции при изготовлении изделии прикладного искусства. Инкрустация изделий из разных материалов.
знания:
- техники и технологии различных материалов; дерево, металл, картон, стекло, бумага, глина, шерсть, шелк и другое.
- технологической обработки различных материалов и их последовательного выполнения в изготовлении различных изделии декоративно – прикладного искусства.
- Как владеть инструментами и принадлежностями в различных видах прикладного искусства
умения:
- Выполнять различными материалами загатовки будущих изделии.
- Качественно исполнять изделия в материале, реализовывая в них готовые композиции.
- Последовательно выполнять все стадии работы в изготовлении прикладных изделии, сохраняя технологические особенности вида декоративно- прикладного искусства
(Художник миниатюрной живописи)
Краткая история возникновения миниатюрной живописи. Общие сведения. Виды и способы миниатюрной живописиВиды росписи. Область применения.
знания:
- краткой истории возникновения миниатюрной живописи
- различных видов миниатюрной живописи.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при создании миниатюрной живописи
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественного ткачества)
Краткая история текстиля. Общие сведения. Виды изделий из текстиля. Область применения. Различные виды текстильных изделий.
знания:
- краткой истории возникновения текстиля.
- различных видов производства текстильных изделий.
- области применения.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественного текстиля.
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
Краткая история деревообра ботки. Общие сведения. Виды изделий из дерева и их декорирование. Область применения.
знания:
- краткой истории возникновения деревообработки.
- различных видов деревообработки.
умения:
- применять теоретические знания при художественной обработке дерева
БК 4
БК 6
(Художник - мастер художественной керамики)
Краткая история возникнове- ния керамики. Общие сведе- ния. Виды изделий из кера- мики и их декорирование. Область применения.
знания:
- краткой истории возникновения керамики.
- различных видов керамических изделий.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из керамики.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Краткая история обработки металла. Общие сведения. Виды изделий из металла и их декорирование. Область применения.
знания:
- краткой истории возникновения обработки металла.
- различных видов обработки металла.
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из металла.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной обработки кожи)
Краткая история обработки кожи. Общие сведения. Виды изделий из кожи и их декорирование. Область применения.
знания:
- краткой истории возникновения обработки кожи
- различных видов обработки кожи
умения:
- применять теоретические знания при изготовлении художественных изделий из кожи.
БК 4
БК 6
(Художник – мастер художественной росписи)
Краткая история художест- венной росписи. Общие сведения. Виды и способы художественной росписи. Область применения.
знания:
- краткой истории художественной росписи
- различных видов и способов художественной росписи
умения:
- применять теоретические знания при создании художественной росписи
БК 4
БК 6

ЖКП 4.3
Пластикалық анатомия
Анатомия-адамның дене құрылысы туралы ғылым. Пластикалық анатомия туралы тарихи мағлұмат. Көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы. Адам анатомиясы. Бұлшықеттер. Дене бөлшектері. Сүйектер. Анатомияның терминдері. Адам денесінің құрылысы. Көлемі, бойы. Адам пропорциясы, өлшемдері және пропорциялық тұрғыдағы ерекшеліктері.
Білімдер:
- адам анатомиясын; пластикалық анатомия туралы қысқаша тарихи мағлұмат; көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы; бұлшық еттер; сүйектер; анатомияның терминдері.
іскерліктер:
- тұрған кездегі, қозғалыс кезіндегі буындардың қызметін бейнелеу; адам денесінің бөлшектерін көрсете білу; адам денесінің түрлі анатомиялық ерекшеліктерін ажырата білу; дене құрылысына қарап адамның (әйел, еркек денелері), жасын, бойын т.б. анықтай білу; теориялық білімді практикада қолдана білу.
БҚ 4
ЖКП 4.4
Қазақстанның бейнелеу өнері
Өнер- әлемдік жаңару және меңгерудегі өзіндік формасы бар көркем-бейнелік ғылым. Бейнелеу өнерінің қоғаммен қарым-қатынасы және логикалық және заңдылық дамуы. Өнердің формасы мен мазмұндық қарым-қатынасы. Бейнелеу өнерінің көркемдік базасы. Қоғамдағы өнер қызметінің көпжүйелілігі. Өнердің өзіндік спецификасы. Ежелгі дүние жүзінің өнері. Антикалық өнер. Ежелгі Ресей және Византия өнері. Орта ғасырдағы батыс европаның өнері. Қайта жаңғыру өнері. 17-20 ғасырдағы батыс европа өнері. 17-20 ғасырдағы Ресей өнері. Орта ғасырдағы шығыс өнері. Қазақстанның бейнелеу өнері. Қазақстанның қолданбалы-сәндік өнері.
Білімдер:
- бейнелеу өнерінің әлемдік негізі; бейнелеу өнер тарихы бойынша терминдер;
- Қазақстандағы қолданбалы сәнді өнер мен бейнелеу өнері
іскерліктер:
- бейнелеу өнеріне байланысты шығармаларға анализ жасау; берілген тақырып бойынша шығармашылық жазба жұмыстарын жасау дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.5.3-3.5.4
КҚ 3.2.3-3.2.4
КҚ 3.3.1-3.3.4
КҚ 3.4.1-3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.5.1-3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.6.1-3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.3-3.7.4
КҚ 3.8.1-3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.9.3-3.9.4
КҚ3.10.1-3.10.3
КҚ3.10.4
КҚ3.11.3,3.11.4
КҚ3.12.3,3.12.4
КҚ 3.13.3
КҚ3.14.3
БҚ3
БҚ 5
ЖКП 4.5
Шрифт
Жазу тарихы,
шрифт стилі, құралдар мен материалдар. Қазіргі заманда терілетін шрифтар. Шрифтік үйлесімділік құру, типографика.
Білімдер:
- жазу тарихы; шрифт стилі; құралдар мен материалдар; қазіргі заманда терілетін шрифтар; шрифтік үйлесімділік құру;
- типографика.
іскерліктер:
- шрифтік үйлесімділік құра білу; матриалмен және құралдармен жұмыс істей білу
БҚ 3
АП.05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Мамандыққа кіріспе
Шектеулі мамандандыру (бейін бойынша) Шығармашылық пен теория негізі. Фризді өсімдік ою өрнегі. Халықтық сәндік ою өрнек. Материалдардың қасиеттері және оларды сәнді-қолданбалы бұйымдарын дайындауда орынды қолдану. Қазіргі көркемдік бұйымдарда қолданылатын материалдар.Бояғыш заттар және олардың қасиеттері. Негізгі шикізат. Қолданбалы өнер бұйымдарын дайындаудағы негізгі операциялар. Әр түрлі материалдардан жасалған бұйымдардың инкрустациясы.
Білімдер:
- әр түрлі материалдарды техникасы мен технологиясын білу; ағаш,металл,қатты қағазда, әйнекте, жібек мата мен жүн; әр түрлі материалдарды технологиялық өңдеу және оларды сәнді-қолданбалы өнер бұйымдарын жасауда қолдана білу; өнер бұйымдарында әр түрлі құралдарды пайдалана білу.
іскерліктер:
- әр түрлі дайын жасалынатын бұйымдар мен материалдарды қолдана білу; шығармашылық эскиздерді, дайын бұйымдар мен материалдарды сапалы түрде орындай білу; қолданбалы өнер бұйымдарын дайындауда көрсетілген рет бойынша, сәнді-қолданбалы өнер түрінің технологиялық ерекшеліктерін сақтай отырып, жұмыстарды орындай білу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Шағын кескіндеу суретшісі
Сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Сәндік кескіндеме түрлері. Қолданылу аясы. Кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлері.
Білімдер:
- сәндік кескіндеменің қысқаша тарихы; кескіндеменің түрлері мен әдістері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
- теориялық білімдерін кескіндеменің әртүрлі сәндік түрлерін дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем тоқыма суретші–шебер
Тоқыма өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Тоқыма бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Тоқыма бұйымдарының түрлері.
Білімдер:
- тоқыма өнерінің қысқаша тарихы; тоқыма бұйымдарының түрлері; қолданылу аясы
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін кілем, гобелен, маталарды қалпына келтіруде қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Ағашты көркемдеп өңдеу суретші–шебер
Ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы. Жалпы мәлімет. Ағаш бұйымдарының түрлері және оның безендірілуі. Өрнектеп жазу түрлері. қолданылу аясы. Ағаш өңдеудің түрлері.
Білімдер:
- ағашты өңдеудің қысқаша шығу тарихы;ағашты өңдеудің түрлері; қолданылу аясы; ағашты әшекейлеу бойынша тәсілдер мен түрлер;
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін ағашты көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем қыш суретші–шебер
Қыш өнерінің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Қыш бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Көркем қыш бұйымдарының түрлері.
Білімдер:
- Қыш өнерінің қысқаша шығу тарихы; көркем қыштың түрлері; қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін көркем қыш бұйымдарын дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Металды көркемдеп өңдеу суретші–шебер
Металды өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Металл бұйымдарының түрлері, безендірілуі. Қолданылу аясы. Металды өңдеудің түрлері.
Білімдер:
- металдың пайда болуының қысқаша тарихы; метал өңдеудің түрлер; қолданылу аясы; нақыштаудың түрлері мен әдістері
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін металдан көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Былғарыны көркемдеп өңдей суретші–шебер
Былғарыны өңдеудің қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Былғарыдан жасалатын бұйым түрлері. Қолданылу аясы. Бұйым түрлері.
Білімдер:
- халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы; теріден көркем бұйымдардың жасалу жолдары; қолданылу аясы.
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін тері мен көркем бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6
Көркем әшекейлеу суретші–шебер
Көркем әшекейлеу. қысқаша тарихы. Жалпы мәлімет. Көркем әшекейлеу түрлері мен әдістері
Қолданылу аясы.
Білімдер:
- халықтық қолөнер кәсібінің қысқаша шығу тарихы;
- көркем әшекейлеу түрлері мен әдістері
іскерліктер:
- Теориялық білімдерін көркем әшекейлеу бұйымдар дайындауда қолдана білу.
БҚ4
БҚ6

СД 5.2
Композиция
Законы композиции. Правила и приҰмы композиции. Классические средства композиции. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия и так далее. Сюжетно-композиционный центр. Тон, цвет, колорит. Орнаментальные мотивы. Текстура и фактура материала. Стилизация. Объемная и объемно-пространственная композиция. Глубинная и рельефная композиции. Пространственная композиция. Пластическая композиция. Эмоционально - психологические свойства цвета
знания:
- законов композиции;
- правил и приҰмов композиции;
- классических средств композиции;
- статики, динамики, ритма, симметрии, асимметрии и так далее.
- сюжетно-композиционного центра.
- тона, цвета, колорита.
умения:
- создавать различные композиции
БК 4
БК 6
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.6
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПК 3.7.2
ПК 3.7.6
СД 5.3
История народных промыслов и орнамента по (профилю)
История народных ремесел:
Художественная керамика
Художественная обработка дерева.
Художественная обработка металла.
Художественная обработка камня.
Художественная вышивка.
Узорное ткачество.
Ковроделие.
Художественная обработка кожи и меха.
История возникновения обработки кости и рога.
История развития миниатюрной живописи.
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента
знания:
- истории возникновения народных ремесел:
- войлоковаляния (текемет, сырмак, тускииз).
- ткачества (алаша, такыр кiлем, ворсовые ковры).
- вышивки (настенные ковры, национальная одежда).
- шим ши (плетение циновки)
- ювелирного искусства ( женские нагрудные украшения, серьги, браслеты и так далее).
- кузнечного дела (сбруя, седла, предметы быта, оружие).
- обработки кожи, меха, кости, дерева и металла
- истории развития керамики.
- истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
умения:
- различать изделия художествен ных ремесел по видам, технике исполнения и применении в быту.
- распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- правильно применять орнамен- ты в изделиях декоративно-прикладного искусства.
- анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 6
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.10
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.10
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.7
ПК 3.6.10
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
СД 5.4
Народный орнамент (по профилю)
Возникновение орнамента.
Казахский народный орнамент.
Классификация орнаментальных мотивов.
Использование орнамента в древних казахских ремеслах.
Современное развитие орнамента.
знания:
- Истории возникновения орнамента его развития и области применения.
- Классификации орнаментальных мотивов, их значения и символики.
умения:
- Распознавать орнаментальные мотивы в декорированных изделиях по видам и группам.
- Правильно применять орнаменты в изделиях декоративно-прикладного искусства.
Анализировать орнаментальную композицию изделия.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 3.1.8

АП 5.2
Үйлестіру
Тон, түс, колорит. Өрнектік түр. Материалдық фактура мен текстурасы. Стилизация.
Көлемдік және көлемдік кеңістік композициясы. Рельефтік композиция. Кеңістің композициясы. Пластикалық композиция. Түстің эмоциалық және психологиялық қасиеттері.
Білімдер:
- үйлестіру заңы (композиция заңы); композицияның ережелері және қабылдау; композициядағы қажетті құралдар; статистика, динамика, ритм, симметрия, ассиметрия және т.б.; сюжетті-композициялық орталық;
- тон, түс, колорит.
іскерліктер:
- әртүрлі композициялар жасауда әдістер мен құралдарды білу; көлемдік және көлемдік кеңістік композициясын құра білу; терең және рельефтік композиция құра білу;кеңістік және пластикалық композиция құра білу.
БҚ4
БҚ6
КҚ 3.5.2, 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.2.2, 3.2.6
КҚ 3.3.2, 3.3.6
КҚ 3.4.2,3.4.6
КҚ 3.5.2, 3.5.6
КҚ 3.6.2, 3.6.6
КҚ 3.7.2,3.7.6
АП 5.3
Ұлттық ою-өрнек пен кәсіпшілік тарихы
Халықтық қолөнердің тарихы:
Көркем қыш. Ағашты көркемдеп өңдеу. Металды көркемдеп өңдеу.
Тасты көркемдеп өңдеу.
Көркем кесте.
Көркем тоқудағы оюлар.
Кілем тоқу ісі.
Тері мен түбітті көркемдеп өңдеу.
Сүйек пен мүйізді өңдеудің шығу тарихы.
Нәзік кескіндеменің даму тарихы.
Оюдың шығуы.
Қазақтың халық оюының шығуы.
Оюды қолдану әдісінің әдістерінің классификациясы.
Ежелгі қазақ қолөнеріндегі оюдың қолданылуы.
Оюдың қазіргі замандағы дамуы.
Білімдер:
- Халықтық кәсіптің шығу тарихы; киіз басу (текемет, сырмақ, түскиіз); тоқыма (алаша, тақыр кілем, түкті кілем); кесте (қабырға кілемдері, ұлттық киімдер); шим ши тоқу, өрме тоқу; зергерлік өнер; (әйелдердің төсіне арналған әшекей бұйымдары, сырғалар, білезіктер және т.б.); ұсталық іс (қару-жарақ, тұрмыстық бұйымдар, ер-тұрман); жүн, тері, сүйек, ағаш, метал өңдеу; көркем қыштың даму тарихы; оюдың шығу тарихы, дамуы және қолданылу аясы; оюлар классификациясы, білдіретін мағынасы және білдіретін белгісі;
іскерліктер:
- көркем бұйымның, тұрмыста қолданылатын бұйымдардың техникасын, қолданылу орнын, бұйымның түрін айыра білу; оюдың түрлерін қолданылу орнын топтай білу;қолданбалы сәндік бұйымдарда оюды дұрыс қолдана білу; бұйымға ою салуда композициялық шешім табу, анализ жасау.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.10
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.10
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
АП 5.4
Ұлттық ою-өрнек. Ою-өрнек ежелгі мәдениетінің түрі. Өнер мен кәсіпшілікте оның қолданылуы. Қазақ ою-өрнегінің әуендері, қоршаған ортадағы заттар мен құбылыстардан туындаған белгі нышандары. Зооморфты түрлер (пұтқа табынушылардың құдайды аң іспетті тануы). Өсімдік тәріздес, космогониялық, геометриялық түрлері. ою әуендерінің өзара байланысы.
Білімдер:
- Ою-өрнектің түрлерін ажырата білу, қолданылатын орнын білу. Ежелгі мәдени белгілерді ажырата білу. Іс-тәжірибеде қолдана білу.Өсімдік тәріздес, космогониялық, геометриялық түрлері. ою әуендерінің өзара байланысын түсіне білу.
іскерліктер:
- Қолданбалы өнердегі ою – өрнектің бөлінуі. Сәндік қолданбалы өнерде ою – өрнекі дұрыс қолдану.
БҚ1
БҚ3
БҚ 6
КҚ 3.5.8

ПК 3.2.8
ПК 3.3.5
ПК 3.4.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.6
ПК 3.7.5
СД 5.5
Материаловедение и технология
(Художник миниатюрной живописи)
История развития миниатюрной живописи. Инструменты и материалы. Различные приемы миниатюрной живописи.
Темперная живопись на лаковых изделиях. Лаковая миниатюра. Миниатюра на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции.
Книжная миниатюра.
Традиционные виды миниа- тюрной живописи.
Организация рабочего места.
знания:
- истории развития миниатюрной живописи
- инструментов и материалов.
- традиционных видов миниатюрной живописи.
- различных приемов миниатюрной живописи
- книжной миниатюры.
умения:
- работать с различными материалами и инструментами для миниатюрной живописи.
- выполнять лаковую миниатюру.
- выполнять миниатюру на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции.
- выполнять традиционные виды миниатюрной живописи.
- организовать рабочее место.
БК 5
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
(Художник - мастер художественного ткачества)
Волокна. Пряжа. Ткань. Виды и свойства используемых материалов. Крашение тканей и пряжи. Сложный батик. Горячий, холодный батик. Приготовление резерва для батика. Технология изготовления войлока. Различные техники переплетений (ворсовое, безворсовое, узлы и так далее)
знания:
- видов и свойств используемых материалов.
- технологии крашения тканей и пряжи.
- технологии сложного батика.
- технологии горячего и холодного батика.
- процесса приготовления резерва для батика.
- технологии изготовления войлока.
- различных техник переплетений (ворсовое, безворсовое, узлы )
- волокон, пряжи, ткани.
умения:
- применять полученные знания на практике.
БК 5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
История развития обработки дерева. Сложные приемы резьбы по дереву.
Ручные инструменты резчика по дереву. Клеящие материалы. Виды клев. Свойства клеев. Свойства и породы древесины. Традиционные виды обработки древесины (резьба, инкрустация и так далее). Электроинструменты их виды и назначения.
Виды лако – красочных и отделочных материалов. Виды декоративно- художественной и традиционной росписи на различных материалах и формах. Материалы и инструменты.
Специальные, редкие виды древесины для изготовления музыкальных инструментов.
Технологический процесс изготовления музыкальных инструментов: струнных, щипковых, духовых, ударных ударно-шумовых и других. Отделочные материалы. Дополнительные виды материалов.
Детали музыкальных инструментов. Фурнитура.
Традиционные казахские народные музыкальные инструменты. Классические музыкальные инструменты.
Отделочные работы.
знания:
- истории развития обработки дерева.
- свойств и пород древесины.
- ручных инструментов резчика по дереву.
- клеящих материалов, видов и их свойств.
- традиционных видов обработки древесины.
- сложных приемов резьбы по дереву.
- электроинструментов их видов и назначений.
- видов лако – красочных и отделочных материалов.
- видов декоративно- художественной и традиционной росписи на различных материалах и формах.
- технологического процесса изготовления музыкальных инструментов: струнных, щипковых, духовых и других.
- отделочных материалов.
- традиционных казахских народных музыкальных инструментов.
- классических музыкальных инструментов.
-техники безопасности.
умения:
- правильно использовать раз- личные породы дерева.
- правильно пользоваться руч -ными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящими и обра батывающими материалами
- выполнять отделочные работы.
- работать с материалами и инструментами.
- правильно организовать рабочее место.
БК 5

КҚ 3.2.8
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.5
АП 5.5
Материалтану және технология
Шағын кескіндеу суретшісі
Шағын кескіндеменің даму тарихы.
Қолданылатын материалдар мен құралдар. Нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдері.
Лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме. Лакталған нәзік кескіндеме. Пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда нәзік кескіндемеде бейнелеу.
Кітап миниатюрасын
Нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
Жұмыс орнын даярлау.
білімдер:
- нәзік кескіндеменің даму тарихы; құрал-жабдықтар мен материалдар; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері; кітап миниатюрасын
іскерліктер:
- нәзік кескіндеменің құрал-жабдықтар мен материалдарының әртүрлі тәсілдерімен жұмыс; лакталған нәзік кескіндемені орындау; нәзік кескіндемені пейзаж, портрет, сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда бейнелеу; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлерін орындау;жұмыс орнын даярлау
БҚ 5
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
Көркем тоқыма суретші-шебер
Талшықтар. Тоқымалар. Маталар. Талшықтың құрылысы мен қасиеті және мата түрлері.
Маталар мен тоқымаларды бояу процесі. Күрделі батик. Суық және жылы батик. Батик үшін резерв дайындау. киіз дайындау технологиясы. Өрудің әртүрлі техникасы (түкті, түксіз, түйінделген және тағы басқа)
білімдер:
- пайдаланылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері; боялған маталармен тоқыма жіптерінің технологиясы; күрделі батик технологиясы; суық және жылы батик технологиясы; батик үшін дайындық резерв процесі;киіз дайындау технологиясы; өрудің әртүрлі техникасы (түкті, түксіз,түйінделген); талшық, иірілген жіп, мата
іскерліктер:
- алған білімдерін практикада пайдалану.
БҚ 5
КҚ3.2.9
КҚ 3.2.10
Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Ағаш өңдеудің даму тарихы. Ағашты ойып өңдеудің күрделі тәсілдері; Ағаш өңдеудің, оюдың қол құралдары; Желімдеу материалдары; Желім түрлері. Ағаш сүрегінің түрлері және оның қасиеттері. Ағаш сүректерін өңдеудің дәстүрлі түрлері (ою, инкрустация, тағы басқалар; Электр құрал – жабдықтары мен түрлері және пайдалану орындары; Лактау және бояу түрлері менәрлеу материалдары; Әртүрлі материалдарда, формаларда көркем-сәндік және дәстүрлі сәндеп жазу; Материалдар мен аспаптар; Музыкалық аспаптарды дайындауға арналған арнайы, сирек кездесетін ағаш сүрегінің түрлері. Музыкалық аспаптарды дайындаудың технологиялық процесі: ішекті, үрмелі, шертпелі, ұрмалы-шулы және такғы басқалар. Әрлеу материалдары. Қосымша материал түрлері; музыкалық аспаптар бөлшектері;
Фурнитура; Дәстүрлі қазақ ұлттық музыкалық аспаптары; Классикалық музыкалық аспаптар; Әрлеу жұмыстары.
білімдер:
- ағаш өңдеудің даму тарихы; ағаш түрлері және оның қасиеттері; ағаш өңдеудің, оюдың қол құралдары;
- желімдеу материалдарының түрлері және оның қасиеттері; ағаш сүректерін өңдеудің дәстүрлі түрлері;
- ағашты ойып өңдеудің күрделі тәсілдері; электр құрал -жабдықтары мен түрлері және пайдалану орындары;
- лактау және бояу түрлері менәрлеу материалдары;
- әртүрлі материалдарда, формаларда көркем-сәндік және дәстүрлі сәндеп жазу; музыкалық аспаптар дайындаудың технологиялық процесі: ішекті, үрмелі, шертпелі және тағы басқа; әрлеу материалдары;
- дәстүрлі қазақ ұлттық музыкалық аспаптары;
- классикалық музыкалық аспаптар; қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
- әртүрлі ағаш түрлерін дұрыс пайдалану; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі ою тәсілдерін сауатты пайдалану;
- желімдеу және әрлеу материалдарын қолдану; әрлеу жұмыстарын орындау; материалдар және құрал- жабдықтармен жұмыс;жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
БҚ 5

ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
(Художник - мастер художественной керамики)
Глины. Отощающие материалы. Плавни. Расчеты керамических масс. Гипс. Основы обжига керамических изделий. Ангобы. Глазури. Надглазурные керамические пигменты и краски Подглазурные керамические пигменты и краски. Тонкокерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Глубококерамические материалы, применяемые в художественной керамике. Архитектурно-худо- жественная керамика.
знания:
- глины.
- отощающих материалов.
- плавней.
- основ обжига керамических изделий.
- ангобов.
- глазурей.
- состава надглазурных керамических пигментов и красок.
- состава подглазурных керамических пигментов и красок.
- свойств тонкокерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
- свойств глубококерамических материалов, применяемых в художественной керамике.
умения:
- выполнять расчеты керамичес -ких масс.
- формовать гипсовые модели и формы.
- декорировать изделия из кера мики
- проводить обжиг.
БК 5
ПК 3.5.9
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Химические и физические свойства материалов.
Производственный процесс художественной обработки металла. Виды материалов и технологию изготовления изделий.Техника ювелир ного дела:Чеканка. Ковка. Пайка.Литье: вакуумное, восковое.
Техника безопасности в работе.
знания:
- химических и физических свойств материалов.
- производственного процесса художественной обработки металла.
- видов материалов и технологии изготовления изделий.
- техники ювелирного дела: чеканки, ковки, пайки и так далее
- техники безопасности в работе
умения:
- правильно использовать различ ные виды металлов.
- грамотно пользоваться ручными и электроинструментами, приме- нять технологические приемы в художественной обработке металлов.
БК 5
ПК 3.3.9
(Художник – мастер художественной обработки кожи)
Химические и физические свойства кожи Производственный процесс художественной обработки кожи. Виды кожи, и технология их обработки. Отделочные работы. Суве ниры, украшения, предметы быта, декоративные панно и так далее. Применяемые материалы и инструменты. Завершающая обработка. Техника безопасности в работе.
знания:
- химических и физических свойств кожи.
- производственного процесса художественной обработки кожи.
- видов кожи и технологии их обработки.
- применяемых материалов и инструментов.
- техники безопасности в работе.
умения:
- выполнять отделочные работы.
- выполнять завершающую обработку.
БК 5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
(Художник – мастер художественной росписи)
История развития художест- венной росписи. Инструмен- ты и материалы. Различные приемы художественной росписи. Художественная роспись по керамике, метал- лу, дереву, на полимерных материалах, фарфору и другое. Традиционные виды художественной росписи.Организация рабочего места.
знания:
- истории развития художественной росписи
- инструментов и материалов.
- традиционных видов художественной росписи.
- различных приемов художественной росписи
умения:
- работать с различными материа- лами и инструментами для художественной росписи.
- выполнять художественную рос- пись по керамике, металлу, дереву, фарфору на полимерных и других материалах
- выполнять миниатюрную рос пись на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты
- правильно организовать рабочее место.
БК 5

КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
Көркем қыш суретші-шебер
Саз балшықтар. Ескі материалдар; Қыш массасын есептеу;
Қорыту. Гипс. Күйдірілген қыш бұйымдарының негізі Ангобы. Глазури (жылтырату). Жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар. Жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар. Жұқа қыш материалдарының құрамы мен көркем қышта пайдаланылуы;
Терең жасалған қыш материалдарының қасиеттері мен көркем қышта пайдаланылуы;
Сәулетті-көркем қыш.
білімдер:
- саз; ескі материалдар; қорыту; күйдірілген қыш бұйымдарының негізі; ангобы; жылтырату; жылтыратылған қыш таңбалары мен бояулар құрамы;
- жылтыр астындағы қыш таңбалары мен бояулар құрамы; жұқа қыш материалдарының құрамы мен көркем қышта пайдаланылуы;терең жасалған қыш материалдарының қасиеттері мен көркем қышта пайдаланылуы;
іскерліктер:
- қыш массасын есептеп үйрену; қалыптың гипстік пішіні және формасы; қыш бұйымдарын сәндеу; күйдіру жұмыстары
БҚ 5
КҚ3.5.9
Металды көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
Металлды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс. Бұйымды дайындау технологиясы мен материалдар түрлері;
Зергерлік жұмыс техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру, тағы басқа;вакуумдық, балауыз;
Жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
білімдер:
- материалдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
- металды көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
- бұйымды дайындау технологиясы мен материалдар түрлері; зергерлік жұмыс техникасы: нақыштау, соғу, жабыстыру, тағы басқа; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
- металл түрлерін дұрыс қолдана білу; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану, металды көркемдеп өңдеуде технологиялық тәсілдерді пайдалану
БҚ 5
КҚ3.3.9
Былғарыны көркемдеп өңдеу суретші-шебер
Терінің физикалық және химиялық қасиеттері;
Теріні көркемдеп өңдеудегі өндірістік процесс;
Тері түрлері мен оның өңдеу технологиясы;
Әрлеу жұмыстары. Сувенирлер, сәндік заттар, тұрмыс заттары, сәндік панно және тағы басқалар; Қолданылатын материалдар мен құралдар; Өңдеуді аяқтау.
Жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау
білімдер:
- терінің физикалық және химиялық қасиеттері; теріні көркемдеп өңдеудегі өндірістік процестері түрлері мен оның өңдеу технологиясы;қолданылатын материалдар мен құралдар; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау;
іскерліктер:
- әрлеу жұмыстарын орындау; өңделген жұмыстың аяқталуы
БҚ 5
КҚ3.6.9
КҚ 3.6.11
Көркем әшекейлеу суретші-шебер
Көркем сәндеп жазудың даму тарихы;
Аспаптар мен материалдар; Көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері. Көркем сәндеп жазудың әртүрлі тәсілдері.
Қыш, металл, ағаш, фарфор және полимерлік материалдарда көркем сәндеп жазуды орындау. Көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
білімдер:
- көркем сәндеп жазудың даму тарихы; аспаптар мен материалдар; көркем сәндеп жазудың дәстүрлі түрлері.
- көркем сәндеп жазудың әртүрлі тәсілдері.
дағдылар:
- көркем жазуда қолданылатын құралдар мен түрлі материалдармен жұмыс жасауды; қыш, металл, ағаш, фарфор және полимерлік материалдарда көркем сәндеп жазуды орындау; жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
БҚ 5

ПК 3.7.9
ПК 3.7.12
ПО и ПП
Производственное обучение (мастерство) и профессиональная практика
(Художник миниатюрной живописи)
Книжная миниатюра. Выполнение копии книжной миниатюры. Портретная миниатюра. История развития миниатюрной живописи. Инструменты и материалы. Различные приемы миниатюрной живописи. Темперная живопись на лаковых изделиях. Лаковая миниатюра. Миниатюра на бумаге, металле, кос ти, фарфоре, дереве: пейзажи, портреты, сюжетные композиции. Восточная миниатюра. Традиционные виды миниатюрной живописи.
Организация рабочего места.
знания:
- истории развития миниатюрной живописи.
- книжной миниатюры.
- традиционных видов миниатюрной живописи.
- инструментов и материалов.
умения:
- работать в технике книжной миниатюры.
- выполнять копии с книжной миниатюры.
- работать в технике портретной миниатюрной живописи.
- правильно и по назначению пользоваться инструментами и материалами.
- применять в практической работе различные приемы миниатюрной живописи.
- работать в технике темперной живописи на лаковых изделиях.
- изображать пейзажи, портреты, сюжетные композиции на бумаге, металле, кости, фарфоре, дереве и другое
- организовать рабочее место.
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
(Художник - мастер художественного ткачества)
Различные ткацкие переплетения. Чий. Патронирование рисунка. Картон. Сувенирная салфетка. Художественное оформление тканей. Техника и технология росписи тканей. Приготовление резерва для батика. Красители и инструменты для батика. Декоративный комплект (портьера, скатерть, салфетка, панно).
знания:
- различных ткацких переплетений.
- красителей и инструментов для батика.
- техники и технологии росписи тканей.
умения:
- выполнять патронирование рисунка ковровой композиции.
- исполнять картон (технический рисунок).
- плести в технике чия.
- выполнять работы в различных техниках переплетения.
- приготавливать резерв для батика.
БК 5
БК 7
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
(Художник - мастер художественной обработки дерева)
Выполнение заготовок для художественного изделия в токарном исполнении.
Выполнение различных ви- дов резьбы при исполнении изделия. Выполнение мозаи ки, инкрустации и техники шпона при изготовлении изделия. Художественная роспись по дереву. Отделка готовых изделий для прида- ния законченного товарного вида.
знания:
- видов инструментов.
- технико-технологических особенностей обработки дерева.
- последовательности в технологии изготовления художественных изделий из дерева.
- токарных работ и видов традиционной художественной резьбы.
- видов росписи по дереву.
- мозаики (маркетри, шпон, инк- рустация, интарсия).
умения:
- правильно использовать различные породы дерева.
- правильно пользоваться руч- ными и электроинструментами.
- грамотно применять сложные приемы резьбы.
- пользоваться клеящимися материалами.
- проводить токарные работы.
- работать в технике мозаики и инкрустации.
- выполнять роспись по дереву.
- организовать рабочее место
- придавать изделию законченный, товарный вид.
БК 5
БК 7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
(Художник - мастер художественной керамики)
Знакомство с керамикой и керамическими красками.
Скульптура малых форм – стилизация животных. Рос- пись блюд. Приемы декориро вания. Орнаментально нас -тенные блюда. Изготовление прибора для молока или во- ды и роспись изделия. Скульптурный сосуд с руч- ной долепкой. Зооморфная скульптура. Мелкая пластика
Настенное или настольное декоративное блюдо (роспись, рельеф). Подароч- ная кружка – Гончарное дело. Комплект керамичес -ких изделий с использовани- ем народного классического орнамента. Декоративный чайный или кумысный набор выполненный методом жгу та. Анималистическая скуль птура для интерьера. Декора тивная керамика: кашпо, вазы. Настенное кашпо со сквозным рельефом. Вазы (настольное или напольное), выполненные методом литья.
знания:
- роли практического обучения в керамике.
- технологии изготовления керамических изделий.
- основ модельно-формовочного дела.
умения:
- работать с различными керамическими материалами.
- декорировать керамические изделия различными способами.
- создавать изделия для интерьера и экстерьера.
- создавать предметы домашней утвари с учетом утилитарности, функций и назначения.
БК 5
БК 7
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
(Художник – мастер художественной обработки металла)
Различные виды обработки металла: резьба, чеканка, дифовка (выколотка), ковка, гравировка, выпиловка, литье. Использование скани и зерни. Инкрустация камня- ми, эмалью
знания:
- различных видов металлов.
- видов инструментов по металлу
- технологических особенностей обработки металлов
- разных видов художественных работ по металлу
- технологической последовательности изготовления изделия
- видов инкрустации
умения:
- пользоваться инструментами для работ по металлу
- правильно выполнять технологи ческие процессы
- выполнять чеканку
- выполнять ковку
- выполнять дифовку (выколотку)
- выполнять гравировку
- выполнять выпиловку
- выполнять литье
- правильно использовать скань, эмаль, камни.
- придавать изделию законченный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
(Художник – мастер художественной обработки кожи)
Аппликативное панно из кожи. Панно, методом тиснения. Обьемно-пространст- венная композиция. Сувениры, комплект украшений, предметы быта, декоративные панно и так далее
Отделочные работы. Применяемые материалы и инструменты. Техника безопасности в работе.
знания:
- видов инструментов и материалов по обработке кожи.
- различных видов художественных работ по коже.
- техники безопасности в работе.
умения:
- пользоваться инструментами для работ по коже
- правильно выполнять техноло- гические процессы
- выполнять тиснение, выжига- ние по коже
- придавать изделию закончен- ный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
(Художник – мастер художественной росписи)
Сюжетные и орнаментальные картины. Роспись миниатюрная. Монументальная роспись. Стенная роспись (фреска). Художественная роспись предметов декоративно-прикладного искусства: майолика, фаянс, фарфор, стекло и так далее. Лаковая миниатюра. Палех. Жостово.
знания:
- видов инструментов и материалов для художественной росписи
- различных видов художественной росписи.
умения:
- пользоваться инструментами для художественной росписи.
- правильно выполнять техноло- гические процессы художественной росписи
- придавать изделию закончен- ный товарный вид
БК 5
БК 7
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, мастерской, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, мастерскими, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламенту.
знания:
профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (мастерской); правила техники безопасности труда;
умения:
обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (мастерской, подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
знания:
профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
умения:
выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
БК 5
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.4.7
ПК 3.4.12
ПК 3.5.7
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.12
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
Примечание
Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Иметь представление об эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства различных эпох.
БК 2
Иметь представление о влиянии традиций мирового искусства на развитие культуры.
БК 3
Владеть графическими и живописными приемами и средствами.
БК 4
Иметь представление о композиции, перспективе, о пропорции, об оптических иллюзиях.
БК 5
Уметь применять традиционные навыки народного искусства с использованием новых технологий.
БК 6
Уметь использовать этнодизайн в композиционном решении.
БК 7
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ3.7.9
КҚ 3.7.12
ӨО және КП
Өндірістік оқыту (шеберлік) және кәсіптік практика
(Шағын кескіндеу суретшісі)
Кітап миниатюрасы. Кітап миниатюрасының көшірмесін жасау. Портреттік нәзік кескіндеме. Нәзік кескіндеменің даму тарихы. Құрал-жабдықтар мен материалдар; Нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдері. Лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме. Лакталған нәзік кескіндеме. Пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда нәзік кес кіндемеде бейнелеу. Шығыс нәзік кескіндеме. Нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
Жұмыс орнын даярлау.
іскерліктер:
- нәзік кескіндеменің даму тарихы; кітап миниатюрасын; нәзік кескіндеменің дәстүрлі түрлері;
- құрал-жабдықтар мен материалдар;
дағдылар:
- кітап миниатюрасы техникасында жұмыс істеу; кітап миниатюрасының көшірмесін жасау; портреттік нәзік кескіндеменің техникасында жұмыс істеу; құрал-жабдықтар мен материалдарды белгіленген орны бойынша дұрыс қолдану; нәзік кескіндеменің әртүрлі тәсілдерін практикалық жұмыста қолдану; лакталған бұйымдарда темперлік кескіндеме техникасында жұмыс жасау; пейзаж, портретті сюжетті үйлестіруді қағазда, металлда, сүйекте, фарфорда, ағашта және басқада заттарда бейнелеу; жұмыс орнын даярлау
БҚ 5
КҚ3.5.11
КҚ 3.5.12
(Көркем тоқыма суретші-шебер)
Әртүрлі тоқу өрілімдері. Ши. Суретті патрониралдау. Картон. Сувенирлік салфетка. Матаны көркемдеп безендіру. Матаны сәндеп жазу техникасы мен технологиясы. Батик үшін резерв дайындау. батик үшін құрал-жабдықтары мен бояулар. Сәндік топтама (портьера, дастархан, салфетка, панно).
іскерліктер:
- әртүрлі тоқу өрілімдері; батик үшін құрал-жабдықтары мен бояулар; маталарға әрлеп жазу технологиясы мен техникасы.
дағдылар:
- кілемдік үйлестірудің патрониралдық суреттерді орындау; картонда орындау (техникалық ий сурет); ши техникасында өру; өруді әртүрлі техникада орындау жұмыстары; батик үшін резерв дайындау.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ3.2.11
КҚ 3.2.12
(Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер)
Токарлық жұмыстарды орындауда көркем бұйымдар үшін дайындық жұмыстарын орындау.
Бұйымдарды орындау барысында оюдың әртүрлі түрлерін орындау. Бұйымдарды орындау барысында мозаика, инкрустация және техники шпон техникасын даярлау Ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері
Орындалған бұйымға таварлық түр беру;
іскерліктер:
- құрал-жабдықтар түрлері; ағашты өңдеудің техникалық- технологиялық ерекшеліктері; ағаштан жасалған көркем бұйымдарды дайындау технологиясының реттілігі;
- көркем ойып жазудың дәстүрлі түрлері мен токарлық жұмыстары; ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері;
- мозаика (маркетрлер, шпон, инкрустация, интарсия).
дағдылар:
- әртүрлі ағаш түрлерін дұрыс пайдалану; қол-құралдарымен және электр құралдарын дұрыс пайдалану; күрделі ою тәсілдерін сауатты пайдалану;
- желімдеу материалдарын қолдану; токарлық жұмыстарды жүргізу; мозаика мен инкрустация техникасымен жұмыс жасау; ағашты өңдеуді сәндеп жазу түрлері; жұмыс орнын даярлау;орындалған бұйымға таварлық түр беру;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ3.4.7
КҚ 3.4.12
(Көркем қыш суретші-шебері)
Қышпен және қыш бояуларымен таныстыру.
Жануарлар стилизациясының кіші формаларының мүсіні. Табақтарды сәндеп жазу. Сәндеу тәсілдері. Қабырға табақшаларын ою-өрнектеу. Сүт және су үшін дайындалған бұйымдарды сәндеп өрнектеу. Мүсіндік сауытты қолмен одан әрі жалғастырып жасау. Зооморфтік мүсін.Ұсақ пластика. Сәндік қабырғалық және үстел үсті табақшалары (сәндеп жазу, бедер). Сыйлық тостаған-қыштық күйдірілген жұмыс.Ұлттық классикалық өрнектер пайдаланылған қыш бұйымдар топтамасы. Жгут тәсілімен орындалған сәндік шай және қымыз ыдыс топтамасы. Интерьерге арналған анималистік мүсін. Көркем қыш: кашпо, құмыра. Ашық бедердегі қабырға кашпосы.Құмыралар: (үстел үстілік немесе едендік), құю әдісімен жасалған.
іскерліктер:
- қышпен жұмыс жасауды оқытып үйретудегі практикалық оқытудың ролі; қыш бұйымдарын даярлау технологиясы; модельдік-қалыппен жұмыс негізі.
дағдылар:
- әртүрлі қыш материалдары- мен жұмыс; әртүрлі тәсілдермен жасалған қыш материалдарды сәндеу;
- интерьер мен экстерьер үшін бұйымдар жасау; үй жабдықтарын утилдік негізге ала отырып затты құру, функциясы және қолданылуы.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.5.7
КҚ3.5.11
КҚ 3.5.12
(Металлды көркемдік өңдеу суретші-шебері)
Металлдардың әртүрлі түрлері. Металлды өңдеудің әртүрлі түрлері: Ою, чеканка (нақыш), дифовка (выколотка), соғу, нақыштау, арамен кесу,қалыпқа құю. Скандеу және зернелеуді орындау. Тастармен, эмальмен инкрустациялау.
іскерліктер:
- металлдардың әртүрлі түрлері; металл бойынша құрал-жабдықтар түрлері; металлды өңдеудің технологиялық ерекшеліктері; металл бойынша әртүрлі көркем жұмыстардың түрлері; бұйымдарды дайындау технологиясының реттілігі; инкрустация түрлері
дағдылар:
- металлдан жасалатын жұмыстар үшін құрал-жабдықтарды пайдалану; технологиялық процесстердің дұрыс орындалуы; чеканка жасау; соғу жұмыстарын орындау; дифовка (выколотку) орындау; нақыштауды орындау; арамен кесуді орындау; қалыпқа құюды орындау; скань, эмаль, тасты дұрыс қолдану; орындалған бұйымға тауарлық түр беру;
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.3.8
КҚ3.3.11
КҚ 3.3.12
(Теріні көркемдеп өңдеу суретші-шебері)
Теріден жасалған аппликатциялық панно. Панно, басып өрнек салу әдісі. Көлемді-кеңістіктегі үйлестіру. Сувенирлер, әшекей топтамалар, тұрмыс заттары, сәндік панно, тағы басқалар.
Жасау жұмыстары. Құрал-жабдықтар мен материалдарды қолдану. Қауіпсіздік техникасын сақтау.
іскерліктер:
- теріні өңдеу бойынша қолданылатын құрал-жабдықтар мен материалдар түрлері; теріні өңдеудің көркем жұмыстарының әртүрлі түрлері; жұмыста қауіпсіздік техникасын сақтау.
дағдылар:
- теріні өңдеу жұмыстары бойынша қолданылатын құрал-жабдықтарды қолдану; технологиялық процестердің дұрыс орындалуы; теріні күйдіру, илеу жұмыстарын орындау;орындалған бұйымға тауарлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.7
КҚ3.6.8
КҚ 3.6.12
(Көркем сәндеп жазу суретші-шебері)
Сюжеттік және ою-өрнекті картиналар. Нәзік сәндік жазу. Монументальды нәзік жазу. Қабырға сәндік жазуы (фреска). Сәндік қолданбалы өнер бұйымдарын көркем сәндік жазу: майолика, фаянс, фарфор, әйнек және тағы басқалар. Лакты миниатюра. Палех. Жостово.
іскерліктер:
- көркем әрлеп жазу үшін қолданылатын құрал-жабдықтар мен материалдар; көркем әрлеп жазудың әртүрлі түрлері.
дағдылар:
- көркем әрлеп жазу үшін қолданылатын құрал-жабдықтарды пайдалану; көркем әрлеп жазудың технологиялық процесстердің дұрыс орындалуы;
орындалған бұйымға тауарлық түр беру
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.7.7
КҚ3.7.8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен және шеберханалармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
іскерліктер:
- кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, еңбекті ұйымдастыру ережесі.
дағдылар:
- технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру
БҚ 5
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.12
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.12
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КП. 02
Өндірістік практика
Цехтың (шеберханалардың, бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсіби бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
іскерліктер:
- кәсіптік терминология; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
дағдылар:
- біліктілікке сәйкес операцияларды орындау; жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
БҚ 5
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.12
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.12
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттердің коды
Базазалық құзыреттер
БҚ 1
Эстетикалық құндылық, әртүрлі дәуірдегі әлемдік өнердің түрлері, ағымдары туралы хабардар болу.
БҚ 2
Әлемдік дәстүрлердің өнер салаларының дамуына тигізер әсері туралы мағлұмат алу.
БҚ 3
Графикалық және кескіндеме құралдарын еркін меңгеру.
БҚ 4
Оптикалық иллюзия, перспектива, пропорция, композиция туралы білу.
БҚ 5
Жаңа технологияны қолдана отырып, халықтық өнердің дәстүрлі дағдыларын қолдана білу.
БҚ 6
Композициялық шешімдегі этнодизайнды қолдану.
БҚ 7
Жоғары білікті маманның басшылығымен түрлі жұмыстар орындау.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктіліктер
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1 041301 2 – Изготовитель художественных изделий из дерева
ПК 2.1.1. Знать основы изобразительного искусства
ПК 2.1.2. Знать основы изобразительной грамоты, законы построения композиции
ПК 2.1.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.1.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.1.5. Знать законы линейной и воздушной перспективы
ПК 2.1.6. Знать законы композиции
ПК 2.1.7. Уметь выделять главное от второстепенного
ПК 2.1.8. Владеть графическими приемами передачи материала
ПК 2.1.9. Знать технологию материала
ПК 2.1.10.Знать производственный процесс
ПК 2.1.11. Знать технологию изготовления изделия
ПК 2.1.12. Владеть различными видами резьбы по дереву
2.2 041302 2 – Изготовитель художественных изделий из металла
ПК 2.2.1. Знать основы графического изображения при передаче материальности.
ПК 2.2.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.2.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.2.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.2.5. Знать виды перспективы
ПК 2.2.6. Знать законы линейной и объемной композиции композиции
ПК 2.2.7. Уметь выделять главное от второстепенного.
ПК 2.2.8. Владеть графическими приемами передачи материальности металла и сопутствующих материалов
ПК 2.2.9. Знать технологию материала, их физические, химические свойства и структуру
ПК 2.2.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.2.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.2.12. Владеть различными видами обработки металла
2.3 041303 2 – Формовщик художественного литья
ПК 2.3.1. Знать основные законы изобразительные искусства
ПК 2.3.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.3.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох. Их отличия и особенности
ПК 2.3.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.3.5. Знать виды перспективы
ПК 2.3.6. Знать основныезаконы композиции.
ПК 2.3.7. Знать процессы формования
ПК 2.3.8. Владеть приемами литья
ПК 2.3.9. Знать технологию материала
ПК 2.3.10.Знать последовательность производственного процесса.
ПК 2.3.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.3.12. Знать и владеть процессами формования
2.4 041304 2 – Чеканщик художественных изделий
ПК 2.4.1. Знать основы изобразительного искусства.
ПК 2.4.2. Владеть основами изобразительной грамоты структуру построения работы
ПК 2.4.3. Различатьстили и виды мирового искусства различных эпох

2. Жоғары деңгей
2.1 041301 2 – Ағаштан көркем заттар дайындаушы
КҚ 2.1.1 Бейнелеу өнерінің негіздерін білу.
КҚ 2.1.2 Үйлестіруді құру заңдылықтарын, бейнелеу сауаттылығының негізін білу;
КҚ 2.1.3 Әртүрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.1.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.1.5. Кеңістік және сызықтық перспективасы заңдылықтарын білу;
КҚ 2.1.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.1.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.1.8. Материалды беруде графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.1.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.1.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.1.11 Бұйымдарды дайындау технологиясын білу;
КҚ 2.1.12 Ағашты ойып кесудің әр түрлерін меңгеру.
2.2 041302 2 – Металдан көркем заттар дайындаушы
КҚ 2.2.1. Материалдылықты беру кезінде графикалық бейнелеу негізін білу;
КҚ 2.2.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.2.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.2.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.2.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.2.6. Сызықтық және көлемдік үйлестірудің заңдылықтарын білу;
КҚ 2.2.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.2.8. Металлдың материалдылығы және қосалқы материалдарды графикалық қабылдау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.2.9. Материалдың технологиясын, олардың физикалық және химиялық қасиеттерін және құрылымын білу;
КҚ 2.2.10 Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.2.11 Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.2.12 Металды өңдеу әр түрлі түрлерін меңгеру;
2.3 041303 2 – 041303 2 – Көркем құю формасын жасаушы
КҚ 2.3.1. Бейнелеу өнерінің заңдылықтарының негізін білу;
КҚ 2.3.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.3.3. Әр кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стилдерін білу. Олардың айырмашылықтары мен ерекшеліктері;
КҚ 2.3.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.3.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.3.6. Үйлестіру негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.3.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.3.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.3.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.3.10. Өндірістік процесстердің реттілігін білу;
КҚ 2.3.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.3.12. Қалыптың процестерді меңгеру және білу;
2.4 041304 2 – Көркем заттарды шекуші
КҚ 2.4.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.4.2. Жұмыстың құрылу құрылымын бейнелеу сауаттылығы негізінде меңгеру;
КҚ 2.4.3. Әр кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін ажырату;

ПК 2.4.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.4.5. Владеть передачей линейной и воздушной перспективы
ПК 2.4.6. Знать законы композиции
ПК 2.4.7. Уметь в композиции подчинить второстепенное главному
ПК 2.4.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.4.9. Знать технологию материала
ПК 2.4.10.Владеть знаниями последовательности производственного процесса.
ПК 2.4.11. Знать технологический процесс изготовления изделий.
ПК 2.4.12. Владеть различными видами чеканки
2.5 041305 2 – Художник декоративной росписи по металлу
ПК 2.5.1. Владеть основами изобразительного искусства.
ПК 2.5.2. Владеть основами графических и декоративных приемов росписи по металлу
ПК 2.5.3. Разбираться в стилях и видах мирового искусства
ПК 2.5.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.5.5. Владеть приемами передачи перспективы
ПК 2.5.6. Знать законы композиции
ПК 2.5.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.5.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.5.9. Владеть различными видами росписи
ПК 2.5.10 Знать технологию красок
ПК 2.5.11.Владеть техникой росписи по металлу
2.6 041306 2 – Живописец
ПК 2.6.1. Знать основы изобразительного искусства.
ПК 2.6.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.6.3. Уметь разбираться в стилях и видах мирового искусства различных эпох
ПК 2.6.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.6.5. Грамотно владеть приемами передачи линейной и воздушной перспективы
ПК 2.6.6. Знать законы композиции
ПК 2.6.7. Уметь учитывать соотношение главного и второстепенного
ПК 2.6.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.6.9. Знать технологию материала
ПК 2.6.10.Знать технологию грунта
ПК 2.6.11. Владеть различными техниками живописи
ПК 2.6.12. Владеть приемами живописи
2.7 041307 2 – Изготовитель художественных изделий из керамики
ПК 2.7.1. Знать основные законы изобразительного искусства.
ПК 2.7.2. Грамотно владеть основами изображения в композиции
ПК 2.7.3.Различать стили и виды мирового искусства
ПК 2.7.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.7.5. Владеть приемами передачи линейной и воздушной перспективы
ПК 2.7.6. Знать законы композиции
ПК 2.7.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.7.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.7.9. Знать технологию материала
ПК 2.7.10. Владеть последовательностью производственных процессов
ПК 2.7.11. Знать технологические изготовления изделия.
ПК 2.7.12. Владеть различными приемами декорирования
2.8 041308 2 – Реставратор тканей, гобеленов и ковров

КҚ 2.4.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.4.5. Кеңістік және сызықтық перспективасын беруді меңгеру;
КҚ 2.4.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.4.7. Үйлестіруде қосалқыдан негізгіге бағыныштылығын үйрену;
КҚ 2.4.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.4.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.4.10. Өндірістік процесстердің реттілік білімдерін меңгеру;
КҚ 2.4.11. Бұйымды дайындаудың технологиялық процесін білу;
КҚ 2.4.12. Нақыштың әр түрлілігін меңгеру;
2.5 041305 2 - Металға көркем сәндік жазу жазушы
КҚ 2.5.1. Бейнелеу өнерінің негізін меңгеру;
КҚ 2.5.2. Металл бойынша сәндік өрнектеп жазу тәсілдерін және графикалық негіздерін меңгеру;
КҚ 2.5.3. Әлем өнері түрлері мен стильдерін ажырату;
КҚ 2.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері;
КҚ 2.5.5. Перспективаны беру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.5.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.5.9. Әшекей түрлерін меңгеру;
КҚ 2.5.10. Бояу технологиясын білу;
КҚ 2.5.11. Металды әшекейлеу техникасын меңгеру;
2.6 041306 2 – Кескіндемеші
КҚ 2.6.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.6.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.6.3. Әртүрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін ажыратуды үйрену;
КҚ 2.6.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.6.5 Сызықтық және кеңістіктік үйлестіруді беру тәсілдерін сауатты меңгеру;
КҚ 2.6.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.6.7. Қосалқыдан негізгіге бағыныштылығының сәйкестігін есепке ала отырып үйрену;
КҚ 2.6.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.6.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.6.10. Грунттың технологиясын білу;
КҚ 2.6.11. Кескіндеменің түрлі техникасын меңгеру;
КҚ 2.6.12. Кескіндеме тәсілдерін меңгеру;
2.7 041307 2 - Қыштан көркем бұйымдар жасаушы
КҚ 2.7.1. Бейнелеу өнерінің негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.7.2. Үйлестірудегі бейнелеу негізін сауатты меңгеру;
КҚ 2.7.3. Әлем өнері түрлері мен стильдерін ажырату;
КҚ 2.7.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.7.5. Сызықтық және кеңістіктік үйлестіруді беру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.7.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.7.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.7.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.7.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.7.10.Өндірістік процесстердің реттілік білімдерін меңгеру;
КҚ 2.7.11. Бұйымды дайындаудың технологияcын білу;
КҚ 2.7.12. Түрлі сәндеу тәсілдерін меңгеру;
2.8.041308 2 – Маталар, гобелендер және кілемдерді кілемдерді қайта өңдеуші

ПК 2.8.1. Знать основные изобразительные средства
ПК 2.8.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.8.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.8.4. Знать виды и жанры декоративно-прикладного искусства
ПК 2.8.5. Грамотно владеть видами перспективы
ПК 2.8.6. Знать законы композиции
ПК 2.8.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.8.8. Владеть технологическими приемамидекоративно-прикладного искусства
ПК 2.8.9. Знать технологию материала
ПК 2.8.10.Знать последовательность производственный процесс.
ПК 2.8.11. Знать химические свойства материалаи красителей
ПК 2.8.12. Владеть различными приемами реставрации
2.9 041309 2 – Заготовщик деталей и материалов к ювелирным изделиям
ПК 2.9.1. Владеть основами изобразительного искусства.
ПК 2.9.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.9.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.9.4. Знать виды декоративно-прикладного искусства
ПК 2.9.5. Владеть знаниями линейной перспективы
ПК 2.9.6. Знать законы композиции
ПК 2.9.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.9.8. Владеть техникой и технологией ювелирного искусства
ПК 2.9.9. Знать технологию материала
ПК 2.9.10. Знать производственный процесс.
ПК 2.9.11. Владеть технологиейизготовления изделия.
ПК 2.9.12. Владеть различными приемами подготовкиматериалов
2.10 041310 2 – Монтировщик изделий из камня
ПК 2.10.1. Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.10.2. Знать структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.10.3. Знать стили и виды мирового декоративно-прикладного искусства различных эпох
ПК 2.10.4. Ориентироваться в видах и жанрах изобразительного искусства
ПК 2.10.5. Иметь представление о перспективе
ПК 2.10.6. Знать законы композиции
ПК 2.10.7. Грамотное подчинение главному второстепенному
ПК 2.10.8. Владеть технологическими приемами
ПК 2.10.9. Знать технологические свойства камня
ПК 2.10.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.10.11. Технологию изготовления изделия.
ПК 2.10.12. Владеть различными приемами
2.11 041311 2 – Разрисовщик тканей
ПК 2.11.1. Знать основы росписи тканей
ПК 2.11.2. Знать основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.11.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.11.4. Знать виды декоративного искусства
ПК 2.11.5. Иметь представление о законах перспективы

КҚ 2.8.1. Негізгі бейнелеу құралдарын білу;
КҚ 2.8.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.8.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.8.4. Сәндік–қолданбалы өнер жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.8.5. Перспективалар түрлерін сауатты меңгеру;
КҚ 2.8.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.8.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.8.8. Сәндік–қолданбалы өнердің технологиясын меңгеру;
КҚ 2.8.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.8.10. Өндірістік процестің реттілігін білу;
КҚ 2.8.11. Материалдың химиялық қасиетін және бояғыштарды білу;
КҚ 2.8.12. Қалпына келтірудің түрлі тәсілдерін меңгеру;
2.9 041309 2 – Зергерлік және көркем заттарға детальдар мен материалдар дайындаушы
КҚ 2.9.1. Бейнелеу өнерінің негіздерін меңгеру;
КҚ 2.9.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.9.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.9.4. Сәндік-қолданбалы өнер түрлерін білу;
КҚ 2.9.5. Сызықтық перспектива туралы білімдерін меңгеру;
КҚ 2.9.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.9.7. Қосымшадан негізгіні ажырата білу;
КҚ 2.9.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.9.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.9.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.9.11. Бұйымдарды дайындау технологиясын меңгеру;
КҚ 2.9.12. Материалдарды дайындаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеру;
2.10 041310 2 - Тастан заттарды дайындаушы
КҚ 2.10.1 Қолданбалы өнердің негіздерін білу;
КҚ2.10.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.10.3 Әр түрлі кезеңдегі әлемдік сәндік-қолданбалы өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.10.4 Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерідегі бағыттарды білу;
КҚ 2.10.5.  Перспектива туралы түсінік;
КҚ 2.10.6.  Үйлестіру заңдылықтары;
КҚ 2.10.7.  Негізгіден қосымшаға сауатты бағыныштылығы;
КҚ 2.10.8.  Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.10.9.  Тастың технологиялық қасиетін білу;
КҚ 2.10.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.10.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.10.12. Түрлі тәсілдерді меңгеру.
2.11 041311 2 - Матаға сурет салушы
КҚ 2.11.1. Матаны сәндеп әрлеу негізін білу;
КҚ 2.11.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.11.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдері;
КҚ 2.11.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері;
КҚ 2.11.5. Перспектива заңдылықтары туралы түсінікті қалыптастыру;

ПК 2.11.6. Знать законы построения раппортных композиций
ПК 2.11.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.11.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.11.9. Знать технологию материалов
ПК 2.11.10.Знать технологию крашения и росписи тканей
ПК 2.11.11. Технологию поэтапностиизготовления изделия.
ПК 2.11.12. Владеть различными приемами декорирования
2.12 041312 2 – Изготовитель художественных изделий из шерсти и кожи
ПК 2.12.1. Знать основы декоративно-прикладногоискусства.
ПК 2.12.2. Знать структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.12.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.12.4. Знать виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.12.5. Знать виды перспективы
ПК 2.12.6. Знать законы композиции
ПК 2.12.7. Уметь выделять главное и второстепенное.
ПК 2.12.8. Владеть технологическими приемамиобработки шерсти и кожи
ПК 2.12.9. Знать технологию и структуру материала
ПК 2.12.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.12.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.12.12. Владеть различными приемами обработки шерсти и кожи
2.13 041313 2 – Изготовитель музыкальных инструментов
ПК 2.13.1. Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.13.2. Знать основы изобразительной грамоты
ПК 2.13.3. Знать стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.13.4. Знать виды музыкальных инструментов
ПК 2.13.5. Иметь понятия о перспективе
ПК 2.13.6. Знать основныезаконы композиции
ПК 2.13.7. Уметь подчинить форму и внешний вид основному предназначению инструмента
ПК 2.13.8. Владеть традиционными приемами
ПК 2.13.9. Знать технологию материалов
ПК 2.13.10.Знать производственный процесс.
ПК 2.13.11. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.13.12. Владеть различными приемами изготовления
2.14 041314 2 – Обработчик изделий из кости и рога
ПК 2.14.1.Знать основы прикладного искусства.
ПК 2.14. 2.Знать структуру построения композиции, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 2.14.3. Знать стили и виды мирового искусства
ПК 2.14.4. Знать виды и приемы обработки
ПК 2.14.5. Знать виды материалов
ПК 2.14.6. Знать законы композиции
ПК 2.14.7. Знать историю изготовления изделий из кости и рога разных эпох и культур
ПК 2.14.8. Владеть технологией обработки кости и рога
ПК 2.14.9.Знать производственный процесс.
ПК 2.14.10. Знать технологию изготовления изделия.
ПК 2.14.11. Владеть различными декоративнымиприемами
2.15 041317 2 – Обработчик изделий по металлу
ПК 2.17.1. Знания:основы изобразительного искусства.
ПК 2.17.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному

КҚ 2.11.6. Раппорттық үйлестіруді құру заңдылықтырын білу;
КҚ 2.11.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.11.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.11.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.11.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.11.11. Бұйымдарды дайындаудың әр кезеңдегі технологиясы;
КҚ 2.11.12. Түрлі сәндеу тәсілдерін меңгеру.
2.12 041312 2 – Көркем заттарды теріден жасаушы
КҚ 2.12.1. Сәндік-қолданбалы өнер негіздерін білу;
КҚ 2.12.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу, жұмыстарды құрастыру құрылымы, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.12.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.12.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.12.5. Перспектива түрлерін меңгеру;
КҚ 2.12.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.12.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 2.12.8. Жүн мен теріні өңдеудің технологиялық тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.12.9. Материалдың технологиясын және құрылымын білу;
КҚ 2.12.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.12.11. Бұйымдарды дайындау технологиясын меңгеру;
КҚ 2.12.12. Түрлі сәндеу тәсілдерін білу;
2.13 041313 2 - Қазақ музыкалық аспаптарын дайындаушы
КҚ 2.13.1. Сәндік-қолданбалы өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.13.2. Бейнелеу сауатының негіздерін білу;
КҚ 2.13.3. Әр кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.13.4. Музыкалық аспаптар түрлерін білу;
КҚ 2.13.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 2.13.6. Үйлестірудің негізгі заңдылықтарын білу;
КҚ 2.13.7. Негізгі бағытталған аспаптардың сыртқы түрлері мен формаларына бағыныштылығын үйрену;
КҚ 2.13.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 2.13.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 2.13.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.13.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.13.12. Дайындаудың түрлі тәсілдерін меңгеру.
2.14 041314 2 – Сүйектен, мүйізден заттар дайындаушы
КҚ 2.14.1. Сәндік-қолданбалы өнерінің негіздерін білу;
КҚ 2.14.2. Үйлестірудің құрылымдық құрылысын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 2.14.3. Әлемдік өнер түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 2.14.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 2.14.5. Перспектива түрлерін меңгеру;
КҚ 2.14.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 2.14.7. Әр түрлі кезеңдегі мәдениет, мүйіз және сүйектен жасалған бұйымдарды дайындау тарихын білу;
КҚ 2.14.8. Мүйіз және сүйекті өңдеу технологиясын меңгеру;
КҚ 2.14.9. Өндірістік процесті білу;
КҚ 2.14.10. Бұйымдарды дайындау технологиясы;
КҚ 2.14.11. Әр түрлі сәндік тәсілдерді меңгеру;
2.15 041317 2 – Темір өнімдерін өңдеуші
КҚ 2.17.1. Мамандық туралы негізгі түсінік;
КҚ 2.17.2. Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық қол өнерін білу;

ПК 2.17.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 2.17.4. Знания:виды и жанры изобразительного искусства
ПК 2.17.5. Знания:виды перспективы
ПК 2.17.6. Знания:законы композиции
ПК 2.17.7. Умения: выделять главное от второстепенного.
ПК 2.17.8. Владеть графическими приемами
ПК 2.17.9. Знания:технологию материала
ПК 2.17.10. Знания:производственный процесс.
ПК 2.17.11. Знания:технологию изготовления изделия.
ПК 2.17.12. Владеть различными видами обработки металла
Специалист среднего звена
3.1 041315 3 – Художник миниатюрной живописи
ПК 3.1.1. Знания:основы изобразительного искусства.
ПК 3.1.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.1.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.1.4. Знания:виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.1.5. Знания:виды перспективы
ПК 3.1.6. Знания:законы композиции
ПК 3.1.7. Умения: выделять главное и второстепенное
ПК 3.1.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.1.9. Знания:технологию материала
ПК 3.1.10.Знания:технологический процесс
ПК 3.1.11. Владеть живописными приемами
ПК 3.1.12. Владеть различными приемами миниатюрной живописи
3.2. 041316 3 – Художник
ПК 3.2.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.2.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.2.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.2.4. Знания:виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.2.5. Знания:разновидности традиционного ковроткачества
ПК 3.2.6. Знания:законы композиции
ПК 3.2.7. Знания:казахские народные ремесла
ПК 3.2.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.2.9. Знания:технологию материала
ПК 3.2.10.Знания:производственный процесс
ПК 3.2.11. Владеть технологией плетения
ПК 3.2.12. Владеть различными приемами и техниками
3.3. 041316 3- Художник – мастер художественной обработки металла
ПК 3.3.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.3.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.3.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.3.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.3.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.3.6. Знания:законы композиции и Умения: применять в решении работ
ПК 3.3.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.3.8. Владеть различной техникой

КҚ 2.17.3. Қолданбалы өнер бұйымдарын дайындау тәсілдері мен барлық техникаларын меңгеру;
КҚ 2.17.4. Материалдың химиялық және физикалық қасиеттерінің технологиясын білу;
КҚ 2.17.5. Ою түрленін меңгеру: космогондік, зооморфтік, өсімдікті және тағы басқалар;
КҚ 2.17.6. Ежелгі және қазіргі шеберлердің тәжірибелерін қолдану;
КҚ 2.17.7. Тәжірибеде үйлестіру заңдарын пайдалану;
КҚ 2.17.8. Бұйымдарды дайындау технологиясын білу;
КҚ 2.17.9. Жалғаспалы материалдардың құрамын білу;
КҚ 2.17.10. Қауіпсіздік техникасын білу;
3. Орта буын маманы
3.1 041315 3 – Нәзік кескіндеме суретшісі
КҚ 3.5.1. Нәзік кескіндеме өнерінің негіздерін білу;
КҚ 3.5.2. Бейнелеу сауатының негіздері, жұмыстарды құрастыру. Қосымша сұранысты басты мақсатқа бағындыру;
КҚ 3.5.3. Әр түрлі кезеңдегі әлемдік өнер түрлері мен стильдері;
КҚ 3.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 3.5.5. Перспектива түрлерін білу;
КҚ 3.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.5.7. Қосымшадан негізгіні көрсете білу;
КҚ 3.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.5.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 3.5.10. Өндірістік процесті білу;
КҚ 3.5.11. Кескіндеме тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.5.12. Нәзік кескіндеменің түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.2041316 3 – Көркем тоқыма суретші-шебер
КҚ 3.2.1. Сәндік қолданбалы өнер негізін білу;
КҚ 3.2.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.2.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.2.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 3.2.5. Кілем тоқу дәстүрлерінің әр түрлілігін білу;
КҚ 3.2.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.2.7. Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық қол өнерін білу;
КҚ 3.2.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.2.9. Материалдың технологиясын білу;
КҚ 3.2.10. Өндірістік процесстерді білу;
КҚ 3.2.11. Өру технологиясын меңгеру;
КҚ 3.2.12. Әр түрлі тәсілдермен техниканы меңгеру;
3.3 041316 3 - Металды көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3. 3.1. Сәндік-қолданбалы өнер негіздерін білу;
КҚ 3.3.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.3.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3. 3.4. Заманауи қолданбалы-сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 3.5. Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3. 3.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу және жұмыс шешімінде қолдана білу;
КҚ 3.3.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.3.8. Әртүрлі техникаларды меңгеру;

ПК 3.3.9. Знания:технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.3.10.Знания:казахские народные ремесла
ПК 3.3.11. Умения: применять технологию изготовления изделия
ПК 3.3.12. Владеть различными приемами
3.4. 041316 3- Художник – мастер художественной обработки дерева
ПК 3.4.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.4.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.4.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.4.4. Знания:виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.4.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.4.6. Знания:законы композиции и Умения: применять в решении работ
ПК 3.4.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.4.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.4.9. Знания:технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.4.10.Знания:казахские народные ремесла
ПК 3.4.11. Знания:технологию изготовления изделия
ПК 3.4.12. Владеть различными приемами
3.5. 041316 3 - Художник – мастер по художественной керамике
ПК 3.5.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.5.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.5.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.5.4. Знания:виды и жанры изобразительного искусства
ПК 3.5.5. Знания:казахские народные ремесла
ПК 3.5.6. Знания:законы композиции
ПК 3.5.7. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.5.8. Владеть графическими приемами
ПК 3.5.9. Знания:технологию материала и технологию изготовления изделия
ПК 3.5.10.Знания:виды орнамента (космогонические, зооморфные, растительные и т.д.)
ПК 3.5.11. Использовать знания по технологии при изготовлении изделий
ПК 3.5.12. Владеть различными приемами декорирования
3.6. 041316 3 - Художник – мастер художественной обработки кожи
ПК 3.6.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.6.2. Знания:основы изобразительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.6.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.6.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.6.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.6.6. Использовать в специальности знания основ композиции (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ритм и так далее)
ПК 3.6.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.6.8. Владеть различной техникой обработки

КҚ 3.3.9. Бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процестерді білу;
КҚ 3.3.10. Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.3.11. Бұйымдарды дайындау технологиясын қолдануды үйрену;
КҚ 3.3.12. Әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.4 041316 3 - Ағашты көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3.4.1. Сәндік - қолданбалы өнер негізін білу;
КҚ 3.4.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.4.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.4.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлерін білу;
КҚ 3.4.5. Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.4.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу және жұмыс шешімінде қолдана білу;
КҚ 3.4.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.4.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру;
КҚ 3.4.9. Бұйымдарды дайындау кезінде технологиялық процестерді білу;
КҚ 3.4.10. Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.4.11. Бұйымдарды дайындау технологиясын қолдануды үйрену;
КҚ 3.4.12. Әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.5 041316 3- Көркем қыш суретші-шебер
КҚ 3.5.1. Бейнелеу өнері негізін білу;
КҚ 3.5.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.5.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.5.4. Бейнелеу өнерінің жанрлары мен түрлері.
КҚ 3.5.5. Қазақ ұлттық кәсіпті білу;
КҚ 3.5.6. Үйлестіру заңдылықтарын білу;
КҚ 3.5.7. Заманауи қолданбалы-сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3.5.8. Графикалық тәсілдерді меңгеру.
КҚ 3.5.9. Бұйымдарды дайындау технологиясы мен материалдар технологиясын білу;
КҚ 3.5.10. Ою түрлерін меңгеру: космогондік, зооморфтік, өсімдікті және тағы басқалар;
КҚ 3.5.11. Бұйымдарды дайындау технологиясы бойынша білімдерін пайдалану;
КҚ 3.5.12. Сәндеп әрлеудің әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.6041316 3 - Былғарыны көркемдеп өңдеу суретші-шебер
КҚ 3.6.1. Сәндік-қолданбалы өнер негізін білу;
КҚ 3.6.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.6.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.6.4. Заманауи қолданбалы-сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 6.5. Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.6.6. Үйлестіру негізінде алған арнайы білімдерін қолдану (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ырғақ және тағы басқалар)
КҚ 3.6.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.6.8. Өңдеудің әртүрлі техникасын меңгеру;

ПК 3.6.9. Знания:технологию процесса при изготовлении изделия
ПК 3.6.10.Знания:казахские народные ремесла и умело использовать в современных решениях
ПК 3.6.11. Знания:процесс техно- логии изготовления изделия
ПК 3.6.12. Владеть различными приемами декорирования
3.7. 041316 3 - Художник – мастер художественной росписи
ПК 3.7.1. Знания:основы изобразительного искусства
ПК 3.7.2. Знания:основы изобра- зительной грамоты, структуру построения работы, подчинение второстепенных деталей главному
ПК 3.7.3. Знания:стили и виды мирового искусства различных эпох
ПК 3.7.4. Использовать народные традиции в современном прикладном искусстве
ПК 3.7.5. Ориентироваться в традиционных и современных направлениях, течениях и явлениях в искусстве
ПК 3.7.6. Использовать в специальности знания основ композиции (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ритм и так далее)
ПК 3.7.7. Использовать знания традиционной технологии на практике
ПК 3.7.8. Владеть различной техникой росписи
ПК 3.7.9. Знания:технологию процесса при выполнении росписи
ПК 3.7.10.Знания:казахские народные ремесла и умело использовать в современных решениях
ПК 3.7.11. Знания:виды росписи разных народов
ПК 3.7.12. Знания:свойства красок, лаков и вспомогательных материалов
Приложение 75
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0501000 - Социальная работа
Квалификация: 050101 3 - Специалист по социальной работе
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени(час)
Распределение по курсам и семестрам
экзамен
Зачет
Кол. Контрольных работ
Курсовой проект (работа)
всего
Из них:
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические) занятия
Курсовой проект (работа)
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины

КҚ 3.6.9. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесстерін білу;
КҚ 3.6.10. Заманауи шешімдерде қазақ ұлттық кәсіпті әдісін біліп пайдалана білу;
КҚ 3.6.11. Бұйымды дайындау технологиялық процесін білу;
КҚ 3.5.12. Сәндеп әрлеудің әр түрлі тәсілдерін меңгеру;
3.7041316 3- Көркем әшекейлеу суретші-шебер
КҚ 3.7.1. Бейнелеу өнері негізгін білу;
КҚ 3.7.2. Құрылған жұмыстың құрылымы, негізгі бейнелеу сауаттылығын білу, қосалқы бөлшектердің негізгіге бағыныштылығы;
КҚ 3.7.3. Әр түрлі кезеңдегі әлем өнерінің түрлері мен стильдерін білу;
КҚ 3.7.4. Заманауи қолданбалы-сәндік өнердегі ұлттық дәстүрді қолдану;
КҚ 3. 7.5. Дәстүрлі және заманауи бағыттар мен ағыстарды және өнердегі құбылыстардың бағытын меңгеру;
КҚ 3.7.6. Үйлестіру негізінде алған арнайы білімдерін қолдану (статика, динамика, симметрия, асимметрия, ырғақ және тағы басқалар)
КҚ 3.7.7. Практикада дәстүрлі технологиялық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.7.8. Сәндеп ойып жазу әртүрлі техникасын меңгеру
КҚ 3.7.9. Сәндеп ойып жазуды орындау кезінде технологиялық процесстерді білу;
КҚ 3.7.10. Заманауи шешімдерде қазақ ұлттық кәсіпті әдісін біліп пайдалана білу;
КҚ 3.7.11. Әр түрлі елдердің сәндеп ойып жазу түрлерін білу;
КҚ 3.7.12. Қосалқы материалдар мен лак, бояу қасиеттерін білу;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
75-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:  050100 0 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі: 0501013- Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Сағат саны (сағ)
Курс және семестрлер бойынша бөлу
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
Теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер

252
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации (ОУППК)
12
Итого на обязательное обучение
4320
К.00
Консультации
300
Ф.00
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 76
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0501000 - Социальная работа
Квалификация: 050101 3 - Специалист по социальной работе
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени(час)
Распределение по курсам и семестрам
экзамен
Зачет
Кол. Контрольных работ
Курсовой проект (работа)
всего
Из них:
Теоретические занятия
Практические (лабораторно-практические) занятия
Курсовой проект (работа)
ОГД.00
Общие гуманитарные дисциплины

252
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
Кәсіптік дайындық дәрежесін бағалау және біліктілігін беру
12
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
76-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы:   0501000 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі: 0501013 - Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде:
Курс және семестрлер бойынша бөлу
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
Курстық жоба (жұмыс)
ЖГП.00
Жалпы–гуманитарлық пәндер

216
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
200
Ф
Факультативные занятия
232
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 79
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0501000 «Социальная работа»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (Специалист по социальной работе)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОДД.01
ОГД. 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Фонетика. Лексика. Правописание профессиональных терминов. Речевой этикет и профессиональное общение. Техника перевода «со словарем» профессионально ориентированных текстов. Основы делового языка по специальности.
Знать: и владеть необходимым лексическим (2300 лексических единиц) и грамматическим минимумом; языковые нормы; основные сведения по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису; профессиональные термины; профессиональное общение.
Уметь: пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.); создавать письменные тексты различных жанров; осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки; совершенствовать и редактировать тексты. Основы делового языка по специальности.
БК1.1;
БК1.2;
БК.1.3.
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексика. Грамматика. Адаптированные тексты по специальности «Социальная работа». Диалоги по профессиональной направленности «Social work».
Знать: специфику артикуляции звуков, интонации, акцентуации и ритма нейтральной речи в изучаемом языке; основные особенности полного стиля произношения, характерные для сферы профессиональной коммуникации;
понятие об основных способах словообразования;
грамматические навыки, обеспечивающие коммуникацию общего характера без искажения смысла при письменном и устном общении; основные грамматические явления, характерные для профессиональной речи;
культуру и традиции стран изучаемого языка, правила речевого этикета.
Уметь: использовать диалогическую и монологическую речь с наиболее употребительными и относительно простыми лексико-грамматическими средствами в основных коммуникативных ситуациях неофициального и официального общения; основы публичной речи (устное сообщение, доклад).
понимать диалогическую и монологическую речь в сфере бытовой и профессиональной коммуникации.
БК1.1;
БК1.2;
БК1.3
ОГД. 03
История Казахстана
Конституция Республики Казахстан Древняя история Казахстана
Государства раннего средневековья.
Казахстан в новое время Казахстан в начале XX века.
Казахстан в годы гражданского противостояния.
Казахстан в период укрепления тоталитарной системы.
Казахстан в годы второй мировой войны и послевоенное время. Казахстан на современном этапе
Знать: Хронологию и периодизацию истории Казахстана. Археологические и письменные источники. Историографию. Методы исследования. Каменный и бронзовый век на территории Казахстана. Антропогенез. Социогенез. Культурогенез. Зарождение намодизма и его значение. Раннегосударственные образования І тыс. до н.э. Хозяйство, быт, общественный строй и культуру саков, хунну, усуней, кангюй. Тюркский каганат и его приемников. Казахстан в составе монгольской империи. Государства и улусы XIV-XV вв.
Предпосылки образования Казахского ханства. Освободительная война казахского народа против жунгарских захватчиков.
Казахстан в составе Российской империи. Общественно-политическое и социально-экономическое положение Казахстана во второй половине ХІХ-начала ХХ вв. История движения «Алаш» и правительства «Алаш-Орда».
Казахстан в годы установления Советской власти. Образование Казахской АССР. Политические репрессии и их последствия.
Социально-экономическое положение Казахстана в годы Второй мировой войны. Казахстанцы на полях сражения (1941-1945 гг.). Насильственная депортация народов в казахстан.
Послевоенное положение Казахстана (1946-1953 гг.). Экономические преобразования и реформы сельского хозяйства 50-60-е гг. ХХ в. Общественно-политическая жизнь и культурные процессы в 50-70-гг. ХХ в. Кризис национальной политики. Казахстан в годы «перестройки». Декабрьские события 1986 г.

216
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
Қорытынды аттестаттау
60
КДДБ.02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
200
Ф
Факультативтік сабақтар
232
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
79-қосымша
«0501000 - әлеуметтік жұмыс» мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы мен кәсіби практика бойынша білім беру бағдарламасының
мазмұны (Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман)
Циклдың белгілері
Пәндердің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, ептілік пен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖББП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП 01
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
Фонетика. Лексика. кәсіби терминдердің дұрыс қолданылуы. Кәсіби қызметте тілдің айтылу мәдениеттілігі. Тіл этикеті мен кәсіби қатынас. Кәсіби мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы.
Білімдер: қазақ тілі мен қажетті лексикалық (2300 лексикалық бірліктер) және грамматикалық минимумдарын игеру; фонетика, сөз жасау, морфология мен синтаксис бойынша негізгі мағлұмат; кәсіби терминдер; кәсіби тілдік қатынас.
Іскерліктер: ауызша іскерлік сөйлеу дағдыларын қолдану (іс туралы әңгімелесу, кеңес және т.б.); түрлі жанрлардың жазбаша мәтіндрін жасау; сөйлеуде өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру, грамматикалық және сөйлеу барысындағы қателерді жою; мәтіндерді жетілдіру және редакциялау;
БҚ1.1; БҚ1.2; БҚ1.3.
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі
Оқу: жалпы мәтін мазмұнын оқу, кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас; мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіби лексика. Әлеуметтік іс маманы тіліндегі лексикалық бірліктердің қолданысы. Интернационалдық лексика.
Білімдер: меңгеріп жатқан тілдің дыбыс артикуляциясының ерекшелігін, интонациясын, акцентуациясын және бейтарап сөйлеудің ырғағын; кәсіби коммуникация саласына тән айтудың толық стилінің негізгі ерекшеліктерін; сөз жасаудың негізгі тәсілдері туралы ұғымды; жазбаша және ауызша қатынас барысында мағынаны бұрмалаусыз жалпы сипаттағы қарым-қатынасты қамтамасыз ететін грамматикалық дағдыларды; кәсіби тілдік қатынасқа тән негізгі грамматикалық құбылыстарды; меңгеріп жатқан тілдің мәдениеті мен әдет-ғұрпын, сөйлеу этикетінің ережелерін;
Іскерліктер: ресми және бейресми қатынастың негізгі коммуникативті жағдайларында жиі қолданылатын және жай лексикалық-грамматикалық құралдармен диалогиялық және монологиялық сөйлеуді қолдану; көпшілік алдында сөйлеудің негіздері (аузша хабарлама, баяндама). Тұрмыстық және кәсіби коммуникация саласындағы диалогиялық және монологиялық сөйлеуді түсіну;
БҚ1.1;
БҚ1.2;
БҚ1.3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының Конституциясы. Қазақстанның ежелгі тарихы. Ортағасырлық мемлекет. ХХ ғасыр басындағы Қазақстан, қазіргі Қазақсан.
Қазақстан азаматтық қарсы тұру жылдарында. Тоталитарлық жүйесі даму кезіндегі Қазақстан. Қазақстан екінші әлемдік жылдары және соғыстан кейін. Қазақстан заманауи кезеңінде.
Білімдер: Қазақстан Республикасының хронологиясы мен кезеңге бөлінуі. Археологиялық және жазбаша деректер.Тарихнама. Зерттеу тәсілдері. Қазақстан территориясындағы тас және қола дәуірі. Антропогенез. Социогенез. Намодизмнің тууы және оның мағынасы. Б.з. дейін І мыңжылдықта ерте мемлекеттік құрылымдар. Сақтардың, ғұндардың, үйсіндердің, қаңлылардың шаруашылығы, тұрмысы, қоғамдық құрылысы мен мәдениеті. Түрік қағанаты мен оның қабылдағандар. Қазақстан Монғол империясының құрамында. ХІV-XV ғғ. мемлекеттер мен ұлыстар. Қазақ хандығының құрылуына алғышарттар. Жоңғарларға қарсы қазақ халқының азаттық соғысы.
Қазақстан Ресей империясының құрамында. ХІХ ғ.екінші жартысы мен ХХ ғасырдың басында Қазақстанның қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы. «Алаш» қозғалысы мен «Алаш-Орда» үкіметінің тарихы.
Совет үкіметі орнаған жылдарындағы Қазақстан. Қазақ АССР қалыптасуы. Саяси репрессиялар мен олардың салдары. Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Қазақстандықтар соғыс майданында (1941-1945 жж.). Қазақстанға халықтардың күштеп жер аударуы. Қазақстанның соғыстан кейінгі жағдайы (1946-1953 жж.). ХХ ғасырдың 50-60 жылдарындағы экономикалық қайта құру мен ауыл шаруашылық реформалары. ХХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы қоғамдық-саяси өмірі мен мәдени процестері. Ұлттық саясаттың дағдарысы. Қазақстан «қайта құрылу» жылдарында. 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

БК 2.6
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
СД 10
Организация юридической службы
Организация юридической службы на предприятиях, учреждениях и организациях. Требования, предъявляемые кадрам. Понятие претензионной работы. Порядок и рассмотрение обращений граждан и сроки рассмотрения претензий. Судебная защита: право на иск. Организация правовой помощи населению. Адвокатура и правовой статус адвоката. Деятельность нотариата. Юридическая консультация. Современные тенденции совершенствования юридической службы. Независимые аудиторские и консалдинговые службы.
Знания:
- знать понятие и порядок заключения хозяйственного договора, порядок предъявления искового заявления в суд;
Умения:
- составлять гражданские процессуальные документы.
ПК3.2.1
ПК 3.2.2
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Умения:
Уметь выполнять разные виды социально-бытовых услуг, оказывать социально-медицинские услуги, проводить правовые, социальные и психологические консультации,
Навыки:
Заполнять и оформлять документы правового характера.
ПК3.2.1
ПК 3.2.2
ПК3.2.3
ПК 3.2.4
ПК3.2.5
ПК 3.2.6
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компе тенции
Базовые компетенции
БК 1.1
БК 1.2
БК 1.3
БК 1.4
БК 1.5
БК 1.6
БК 1.7
Понимать сущность и социальную значимость будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
Организовывать собственную деятельность, выбирать рациональные методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
Самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием, повышением квалификации.
Организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Поддерживать связь с трудовыми коллективами, благотворительными фондами и другими общественными организациями с целью оказания помощи пожилым и больным людям.
Осуществлять взаимодействие с организациями здравоохранения, образования, обществами инвалидов по вопросам социальной защиты различных категорий населения.
Вести здоровый образ жизни, заниматься физической культурой и спортом, для достижения жизненных и профессиональных целей
БК 2.1
БК 2.2
БК 2.3
БК 2.4
БК 2.5

БҚ 2.6
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 10
Заң қызметін ұйымдастыру. Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда заң қызметін ұйымдастыру. Заң қызметінің кадрлары, оларға қойылатын талаптар. Кінәрат қою жұмысына түсінік. Азаматтардың арыз-өтініштерін қарау тәртібі және кінәраттарын қарау мерзімдері. Сот арқылы қорғау және бұл жөнінде талап арыз беру құқығы. Халыққа құқықтық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Адвокатура және адвокаттың құқықтық мәртебесі. Нотариат қызметі. Заңи кеңес беру. Заң қызметін жаңа үрдіске байланысты жетілдіру, тәуелсіз аудиторлық және консалтингтік қызметтер.
Білімдер:
- сотқа талап арыз беру, шаруашылық шарт жасасу тәртібін және олардың ұғымын біледі;
Іскерліктер:
- азаматтық іс жүргізу құжаттарын құрастырады.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік практика
Іскерліктер:
- әлеуметтік-тұрмыстық қызмет түрлерін көрсетеді;
- әлеуметтік-медициналық қызмет көрсетеді;
- құқықтық, әлеуметтік және психологиялық консультациялар жүргізеді;
Дағдылар:
- құқықтық сипаттағы құжаттарды толтырады және ресімдейді.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
050101 3 - Әлеуметтік іс маманы
БҚ 1.1
Болашақ мамандықтың мәнділігі мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған аса орнықты қызығушылық туғызу.
БҚ 1.2
Жеке қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерін орындау барысында ұтымды әдістері мен амалдарын таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
БҚ 1.3
Кәсіби және жеке даму міндеттерін өз еркімен анықтау, өздігінен білім алумен, біліктілігін арттырумен айналысу.
БҚ 1.4
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі сақталатын жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 1.5
Қариялар мен науқас адамдарға жәрдемдесу мақсатында еңбек ұжымдарымен, қайырымдылық қорларымен және басқа да қоғамдық ұйымдармен байланыс жасау.
БҚ 1.6
Әр түрлі топтағы халықты әлеуметтік қорғау мәселесі бойынша денсаулық сақтау, білім, мүгедектер қоғамдарымен өзара қатынасты жүзеге асыру
БҚ 1.7
Өмірлік жетістіктер мен кәсіби мақсаттарға жету үшін салауатты өмір сүру, дене шынықтырумен айналысу.
050102 3 – «Тұрғындарды әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман»
БҚ 2.1
Әлеуметтік қорғау құқығының негізгі түсініктері мен мазмұнын меңгеру;
БҚ 2.2
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын жұмыс орнында ұйымдастыру;
БҚ 2.3
Халықты әлеуметтік қорғау саясатын жүргізудің негізгі бағыттарын; әлеуметтік қызмет көрсету мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибені білу;
БҚ 2.4
Экономика және құқық негіздерін меңгеру;
БҚ 2.5
Қызмет көрсетудің ең ұтымды әдістері мен құралдарын таңдау;

БК 2.6
БК 2.7
БК 2.8
Владеть основными понятиями и содержанием права социальной защиты;
Организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Знать основные направления в проводимой политике социальной защиты населения; отечественный и зарубежный опыт по вопросам социального обслуживания;
Владеть основами экономики и права;
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления оказания услуг;
Организовывать обмен опытом, обучение, повышение квалификации социальных работников;
Соблюдать эстетическую и этическую культуру бытового обслуживания;
Осуществлять взаимодействие с организициями здравоохранения, образования, обществами инвалидов по вопросам социальной защиты социально-уязвимых слоев населения.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3.1. 050101 3 - Специалист по социальной работе
ПК 3.1.1.Выполнять весь спектр социально-бытовых услуг:
ПК 3.1.2. Оказывать социально-медицинские услуги.
ПК 3.1.3. Оказывать социально-педагогические услуги различным слоям населения.
ПК3.1.4. Проводить социально-психологические консультации с различными группами населения.
ПК 3.1.5. Применять нормы действующего законодательства и оказывать социально-правовые услуги в сфере социальной защиты населения.
ПК 3.1.6. Организовывать досуг обслуживаемого контингента.
ПК 3.1.7. Выявлять семьи и отдельные категории населения нуждающиеся в социальной помощи и социальной защите.
ПК 3.1.8. Осуществлять методическое руководство и контроль за деятельностью работников оказывающих специальные социальные услуги.
3.2. 050102 3 - Специалист в организациях социальной защиты населения
ПК 3.2.1. Давать практические советы и помогать в оформлении документов правового характера: установление опеки и попечительства, общественную защиту несовершеннолетних правонарушителей;
ПК 3.2.2. Проводить юридические консультации по вопросам семьи и брака, усыновления, социальной реабилитации, приютов;
ПК 3.2.3. Выявлять семьи и отдельные лица, нуждающиеся в социально-медицинской, юридической, психолого-педагогической и материальной помощи
ПК 3.2.4. Организовывать совместную деятельность различных общественных и государственных организаций и учреждений по оказанию необходимой социальной помощи нуждающимся группам населения;
ПК 3.2.5. Соблюдать требования законодательства РК, нормативных актов и инструкций;
ПК 3.2.6. Применять полученные знания в решении современных проблем социальной защиты населения.
Приложение 80
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 050200 0 – Обслуживание и ремонт
телекоммуникационного оборудования и бытовой техники

БҚ 2.6
Әлеуметтік қызметкерлердің біліктілігін көтеруде оқыту тәжірибесімен алмасуды ұйымдастыру;
БҚ 2.7
Тұрмыстық қызмет көрсетуде этикалық және эстетикалық мәдениетті сақтау;
БҚ 2.8
Халықтың әлеуметтік-әлсіз топтарын әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау, білім беру ұйымдарымен, мүгедектер қоғамдарымен өз ара байланысын жүзеге асыру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1. 050101 3 - Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
КҚ 3.1.1. Барлық әлеуметтік – тұрмыстық спекторын орындау:
КҚ 3.1.2. Әлеуметтік- медициналық қызмет көрсету.
КҚ 3.1.3. Әр түрлі саладағы халықтарға әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету.
КҚ 3.1.4. Әр түрлі топ халықтарына әлеуметтік- психологиялық кеңес беру.
КҚ 3.1.5. Халықты әлеуметтік қорғау саласында әлеуметтік- құқықтық қызмет көрсету және нақты заңнамалар нормасын қолдану.
КҚ 3.1.6. қызмет көрсету контингентінің бос уақытың ұйымдастыру.
КҚ 3.1.7. әлеуметтік көмек қажет ететін отбасын анықтау
КҚ 3.1.8. Арнайы әлеуметтік көмек көрсету қызметкерлердің қызметін бақылау және әдістемелік басшылық ету.
3.2.050102 3 – Тұрғындарды әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маман
КҚ 3.2.1. Тәжірибелік кеңес беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды ресімдеуге көмектесу: қорғаншылық пен қамқоршылықты анықтау, кәмелет жасқа толмаған құқық бұзушыларды қоғамдық қорға;
КҚ 3.2.2. Неке және отбасы, бала асырап алу, әлеуметтік оңалту, жетімхана мәселелері бойынша заңды кеңес беру;
КҚ 3.2.3. Әлеуметтік-медициналық, заңды, психо-педагогикалық және материалдық көмекке мұқтаж отбасы мен жеке тұлғаларды анықтау;
КҚ 3.2.4. Әлеуметтік көмекке мұқтаж тұрғындар тобы бойынша әртүрлі қоғамдық және мемлекеттік ұйымдармен мекемелер бірлесіп қызмет көрсетуді үйымдастыру;
КҚ 3.2.5. ҚР заңдарын, нормативтік актілер және нұсқаулықтарда көзделген талаптарды сақтау;
КҚ 3.2.6. Қазіргі заманғы проблемаларын шешуде тұрғындарды әлеуметтік қорғау бойынша алған білімдерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
80-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0502000 – Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық
техникаларды жөндеу және қызмет көрсету

2880
1140
1716
24
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 85
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0502000
«Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования
и бытовой техники (по отраслям)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (установленный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
- основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
- методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
- вычерчивания контуров технических деталей;
- вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2.
ПК 1.1.3.
ПК 1.1.4.
ПК 1.1.5.
ОПД. 02
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Электромагнитная индукция. Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока. Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
- основные законы электростатики;
- основные методы расчета электрических цепей;
- определение электромагнитного поля;
- основного закона электромагнитной индукции;
- символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
- сборка электрической цепи для исследования;
- снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
- применение символического метода расчета;
- анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
85-қосымша
0502000 – Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды
жөндеу және қызмет көрсету мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
- ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
- күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
- қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу..
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.2.
КҚ 1.1.3.
КҚ 1.1.4.
КҚ 1.1.5.
ЖКП 02
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақталған тізбектері. Айнымалы тоқ тізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс.
Білімдер:
- электростатиканың негізгі заңдары;
- электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
- электромагниттік өрісті анықтау;
- электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
- айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
- зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
- электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
- есептеуде символдық әдісті қолдану;
- электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.6
ПК 1.1.7
ПК 1.1.8
ОПД. 03
Основы информатики и автоматизаций производства:
Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL. Векторный редактор COREL DRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. OC DOS. Современная электронно-вычислительная техника. Автоматизированная система управления технологии производства (АСУТП). Применение ЭВМ в современной технологии производства. Контрольно-вычислительная техника с элементами современной электронно-вычислительной техники.
Знания:
- принцип использования компьютерной техники;
- принцип кодирования информации;
- принцип моделирования, составление текстового редактора.
Умения:
- пользование компьютерной техникой при анализе автоматизированной системы управления;
- работа с базами данных.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 1.1.1
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.7
ПК 1.1.8
ПК 1.1.9
ОПД. 04
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности. Связь – отрасль экономики государства. Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ. Качество работы на предприятиях. Доходы предприятий. Производственные фонды. Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях. Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
- рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
- рыночное и государственные механизмы регулирования экономики;
- формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
- особенности организации производственных процессов предприятий;
- специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
- систему показателей качества продукции;
- особенности производственных фондов.
Умения:
- определять факторы изменения спроса и предложения;
- производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
- рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
- производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
- производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 1.1.12
ПК 1.1.13
ПК 1.1.15
ОПД. 05
Радиоэлектроника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы: диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные, фотоэлектронные приборы. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады усиления. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
- способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
- основные параметры приборов и их анализ;
- принцип построения схем различных усилительных каскадов;
- назначения элементов схем усилительных каскадов;
- зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
- производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
- производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7

КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.2.
КҚ 1.1.6.
КҚ 1.1.7.
КҚ 1.1.8.
ЖКП 03
Өндіріс информатикасы және автоматтандыру негіздері:
Ақпарат. Ақпаратты кодалау. Санау жүйелері. Модельдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтін процессоры. EXCEL электрондық кесте. COREL DRAW векторлы редактор. Вирустан қорғану. WinZip архиваторы. OC DOS. Қазіргі замаңғы электронды-есептегіш техника. (АСУТП) Өндірістік технологияны басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Қазіргі өндірістік технологияда ЭВМ қолдану. Қазіргі электронды-есептегіш техника элементтері бар бақылау-есептеу техникасы.
Білімдер:
- компьютерлік техниканы қолдану қағидасы;
- ақпаратты өрнектеу қағидасы;
- мәтіндік редакторды құрастыру, модельдеу қағидасы.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған басқару жүйесін сараптауда компьютерлік техниканы қолдану;
- мәліметтер базасымен жұмыс істеу
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 1.1.1.
КҚ 1.1.3.
КҚ 1.1.4.
КҚ 1.1.7.
КҚ 1.1.8.
КҚ 1.1.9.
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
- нарықтық теория, нарықтық модель, оның әлеуметтік-экономикалық мазмұны;
- экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
- Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
- кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
- кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
- өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
- өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
- қызмет мүшелерімен дивидентердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
- кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
- көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
- негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1.1.12.
КҚ 1.1.13.
КҚ 1.1.15.
ЖКП 05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
- аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
- аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
- әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
- күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
- күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
- аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
- электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
- күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
- негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
- іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием. Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнение и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- подбор электроакустических преобразователей;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса телекоммуникационного оборудования и бытовой техники;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих;
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники;
- наладка и регулировка ремонт электроакустических преобразователей
- разработка технологической оснастки телекоммуникационного оборудования и бытовой техники.
- работа в качестве дублеров технических работников для эксплуатации телекоммуникационного оборудования и бытовой техники.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
- понятие о языке;
- правила построения предложений, их смысловое содержание;
- лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура:
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
- представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
- основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
- система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология:
Культура и цивилизация. Формы и типы. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религий и его роль. Происхождений религий и его типы.
Знания:
- сущность категории культуры, памятники материальной и духовной мировой культуры;
- специфика материальной и духовной культуры Казахстана.
Умения:
- определять процессы и явления, происходящие в культурном мире общества, анализировать основные периоды и материальные основы развития образования науки и искусства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 02
Основы философии:
Философия и его роль в обществе. Типы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Сознание. Нравственные проблемы философии.
Знания:
- нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
- условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды.
Умения:
- определять различия в философских, научных и религиозных картинах мира, в смысле жизни человека;
- определить роль науки и научного познания, формы и методы социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологии.
БК 1
БК 3
БК 5
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Основы понятия и категории социологии. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты. Основные понятия и категории политологии. Политическая система. Политические партии и движения.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей развития и функционирования общества и личности;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции и саморегуляции социального поведения.
Умения:
- определять виды социального движения и других факторов социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политических отношений и процессов;
- определять виды политической системы и политических режимов.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики:
Экономическая ситуация. Рыночный механизм и принцип его функционирования. Виды рынков. Инфраструктура рынков. Предпринимательство. Виды фирм.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- становление и развитие научной экономической теории, ее основные направления.
Умения:
- определять основы микро и макроэкономики;
- определять основу цепи производство-распределение-обмен-потребление;
- анализировать различные типы организаций хозяйства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Юридическая ответственность и его виды. Основные отрасли права. Судебная система.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать правовые нормы, регламентирующие статус человека и гражданина.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
- основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
- методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
- вычерчивания контуров технических деталей;
- вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6

КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.2.10.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- ЕСКД сәйкес сызбаларды орындау және оқу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау;
- электракустикалық өзгерткіштер таңдап алу;
- технологиялық нұсқау, телекоммуникациялық жабдықтардың технологиялық процессінің картасын, тұрмыстық техника картасын дайындау;
- жұмысшылардың қауіпсіздігін және еңбегінің қорғалуын бақылау;
- монтаждық жұмыстардың технологияларының сақталуын бақылау.
Дағдылар:
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техникаға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тазалау;
- электракустикалық өзгерткіштерді келтіру және реттеу, жөндеу;
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техниканың технологиялық заттарын дайындау.
- телекоммуникациялық жабдықтар және тұрмыстық техниканы пайдалануға техникалық қызметкерлердің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.2.9.
КҚ 2.2.10.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
- сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
- халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
- дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет және өркениет. Кескіні және түрі. Кәзіргі кездегі Қазақстанның мәдениетімен ғылым. Діннің мәні және оның орны. Діннің пайда болуы және оның түрлері.
Білімдер:
- мәдениет түрлерінің мәні, дүниежүзілік мәдениеттердің материалдық және рухани ескерткіштері;
- Қазақстанның материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
- қоғамның мәдениетінде өтіп жатқан құбылыстарды анықтау, өнермен ғылымның материалдық негізімен даму кезеңдеріне сараптама жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы орны. Түрлері. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғам өзін-өзі дамитын жүйе тәріздес.Ой-пікір. Философияның өнегелі мәселесі.
Білімдер:
- қоғамдағы адамдардың арасындағы өнегелі қатынастарды реттеу нормалары;
- тұлғаның қалыптасу шарттары, бостандығы және өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтауға жауапкершілігі.
Іскерліктер:
- адам өмірінде философиялық, ғылыми және діни көзқарастың ерекшеліктері;
- ғылымның және ғылыми көзқарастың орны, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлерімен әдістерінің техниканың және технологияның дамуына байланысты қолданылуы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтанудың түрлері негізгі түсініктері. Тұлға қоғамдық қатынастың субъектісімен нысанасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік қақтығыстар. Саясаттың түрлерімен негізгі түсініктері. Саясаттану жүйесі. Саяси партияларымен қозғалыстар.
Білімдер:
- қоғаммен тұлғаның даму және жұмыс істеу заңдылығына әлеуметтік түсінік беру;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы;
- тұлғаның әлеуметтік құбылысқа қатысу ерекшелігі, реттелу және әлеуметтік қимылдың өз-өзінен реттелу түрлері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстың түрлерін және әлеуметтік өзгерістермен дамудың өзге факторларын анықтау;
- биліктің мәні, саясаттың субъектісі, саяси қатынастарымен құбылыстарды анықтау;
- саяси жүйелерімен саяси тәртіптерінің түрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық жағдай. Нарықтық механизм және оның жұмыс істеу қағидасы. Нарық түрлері. Нарықтың инфрақұрылымы. Кәсіпкерлік. Фирма түрлері.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
- ғылыми экономика теориясының қалыптасуымен дамуы, оның негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
- микро және макроэкономика негіздерін анықтауға;
- өндіріс-бөлу-айырбастау-тұтыну тізбегінің негізін анықтауды;
- әртүрлі шаруашылықты ұйымдастырудың сараптама жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйелердің ядросы. Адамның құқығының дүниежүзілік декларациясы. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері.Құқықтың негізгі салалары. Сот жүйесі.
Білімдер:
- адамның және азаматтың құқығымен бостандығы, олардың жүзеге асу механизмдері;
- кәсіби қызметтегі құқықтық өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер:
- адамның және азаматтың статусын реттейтін құқықтық нормаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
- ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
- күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
- қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 3.3.1
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ОПД. 05
Радиоэлектроника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы: диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные, фотоэлектронные приборы. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады усиления. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
- способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
- основные параметры приборов и их анализ;
- принцип построения схем различных усилительных каскадов;
- назначения элементов схем усилительных каскадов;
- зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
- производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
- производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.9
СД. 00
Специальные дисциплины: 0502033 – «Техник по эксплуатации и ремонту оборудования»
СД.01
Бытовая радиотехническая аппаратура:
Современная бытовая радиотехническая аппаратура и ее классификация. Элементы акустической электроники. Основы компьютерной обработки звуковых сигналов. Электроакустические преобразователи. Основы записи и воспроизведения звука. Основные устройства бытовой аппаратуры записи и воспроизведения звука. Устройство радиоприемных трактов. Устройство источников питания бытовой радиотелевизионной аппаратуры. Схемотехника современных радиотелефонов. Радиопередающие устройства.
Знания:
- основной состав устройств БРТА, их стандартизацию и основные параметры;
- принцип работы, конструкцию, принципиальные и другие схемы, техника – экономические характеристики БРТА;
- режимы радиотехнических цепей.
Умения:
- включать приборы в измерительную схему;
- производить работы по прогнозированию и предупреждению отказов;
- осуществлять регулировку электрических цепей для исследования основных параметров.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
СД.02
Радиотелевизионная аппаратура:
Современная радиотелевизионная аппаратура и ее классификация. Радиоприемная аппаратура. Телевизионная передающая аппаратура. Телевизионная приемная аппаратура. Аппаратура видеозаписи. Воспроизводящие устройства изображения. Контроль измерения на телевизионных радиостанциях.
Знания:
- основной состав радиотелевизионная аппаратура, их стандартизацию и основные параметры;
- основные элементы и системы настройки телевидения;
- принцип работы, конструкцию, принципиальные и структурные схемы ТВ и радиоприемников.
Умения:
- включать приборы в измерительную технику;
- методику обнаружения и устранения неполадки в ТВ приемнике на аппаратном уровне;
- анализировать работу радиоприемника с применением принципиальных и монтажных схем.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.5.
ЖКП 05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
- аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
- аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
- әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
- күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
- күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
- аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
- электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
- күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
- негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
- іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.9.
АП 00
Арнайы пәндер: 050203 3 – Құрал жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
АП 01
Тұрмыстық радиотехникалық аппаратура:
Қазіргі заманғы тұрмыстық радиотехникалық аппаратура және оның түрлері. Акустикалық электрониканың элементтері. Дыбыстық сигналды өңдеудің компьютерлік негізі. Электроакустикалық өзгерткіштер. Дыбысты жазу және қайта шығару негіздері. Дыбысты жазу және қайта шығарудың тұрмыстық аппаратуралары. Радиоқабылдағыш жабдықтар. Тұрмыстық радиотелевизиялық аппаратураны қоректендіру көздерінің жабдықтары. Қазіргі заманғы радиотелефондардың схемотехникасы. Радиотаратқыш жабдықтар.
Білімдер:
- тұрмыстық радиотехникалық аппаратуралардың (ТРТА) негізгі құрамын, стандартталуын және негізгі параметрлерін;
- ТРТА техникалық-экономикалық сипаттамаларын, құрамын, жұмыс істеу принципін және принципиалдық схемаларын;
- радиотехникалық тізбектердің режимдерін.
Іскерліктер:
- приборды өлшеу схемасына қосуды;
- орындамауды және алдын алуды болжау жұмыстарын;
- негізгі параметрлерін зерттеу үшін электрлік тізбектерді реттеуді орындау.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11.
АП 02
Радиотелевизиялық аппаратура:
Қазіргі заманғы радиотеледидар аппаратурасы және оның түрлері. Радиоқабылдағыш аппаратурасы. Теледидар тарату аппаратурасы. Теледидар қабылдау аппаратурасы. Бейнежазу аппаратурасы. Бейнені қайтадан жасау жабдықтары. Теледидар радиостанцияларындағы өлшеуді бақылау.
Білімдер:
- радиотеледидар аппаратурасының негізгі құрамын, олардың стандартталуын, негізгі параметрлерін;
- теледидардың негізгі элементтерін және келтіру жүйесін;
- радиоқабылдағыш және теледидардың құрылымын, жұмыс істеу принципін, принципиалды және структуралық схемаларын.
Іскерліктер:
- өлшеу техникасына приборларды қосуды;
- теледидар қабылдағыштарының ақауларын анықтау әдістерін және жөндеу жолдарын;
- радиоқабылдағыш жұмысын принципиалды және монтажды схеманы пайдаланып талдауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
СД.03
Электрорадиотехнические измерения:
Основные сведения об измерениях. Погрешности измерений и обработка результатов измерений. Классификация электроизмерительных приборов. Аналоговые электромеханические измерительные приборы. Классификация электронных радиоизмерительных приборов. Электронные вольтметры и их применение. Измерение параметров электромагнитных колебаний. Измерения в цепях СВЧ. Измерение напряженности электромагнитного поля и радиопомех.
Знания:
- классификацию электрорадиоизмерительных приборов их устройства и принцип действия;
- включать приборы в измерительную схему.
Умения:
- пользоваться измерительными приборами и обрабатывать результаты измерения;
- измерять постоянный ток и напряжения электромеханическими приборами.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.3.11
СД.04
Охрана труда:
Общие вопросы предмета «Охрана труда». Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Производственная санитария. Охрана окружающей среды. Пожарная безопасность. Основы правового знания.
Знания:
- нормативно-правовые акты об охране труда РК;
- правила электробезопасности, производственной гигиены и пожарной безопасности.
Умения:
- оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
БК 2
БК 3
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
СД. 00
Специальные дисциплины: 0502043 – «Техник-механик»
СД.01
Электроакустика:
Звуковое поле в свободном пространстве. Основные свойства слуха. Акустические сигналы. Электромехано-акустические системы и их элементы. Акустика помещений.
Знания:
- особенности распространения звукового поля в свободной пространстве;
- особенности электромеханических частей электроакустических аппаратур;
- особенности профилактики отдельных узлов и деталей.
Умения:
- определять параметры звукового колебания электроакустических систем;
- определять различия отдельных деталей механизмов;
- организовать чистку и настройку деталей.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 8
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.6
СД.02
Звуковоспроизводящая и усилительная аппаратура киноустановок:
Основные сведения о звуке. Электроакустическая аппаратура. Полупроводниковые усилители. Усилительные устройства. Выходные и предвыходные каскады. Звуковоспроизводящие комплексы передвижных киноустановок. Стационарные звуковоспроизводящие комплексы на транзисторах.
Знания:
- особенности звукового восприятия;
- принцип построения электроакустических аппаратур;
- процесс усиления электрических сигналов.
Умения:
- анализировать работу конкретных звукоусилительных аппаратур;
- проводить выбор осветительных проекционных приборов.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
СД.03
Электропитание киноустановок:
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые для киноустановок.
Знания:
- общий принцип регулировки деталей;
- основы электропитания осветители кинопроекторов.
Умения:
- проводить установку кинопроекционной аппаратуры;
- подключать блок электропитания киноустановок.
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
СД.04
Телевидение и видеотехника:
Изображение. Зрительное восприятие. Формирование сигнала изображения. Фотоэлектрические преобразователи изображений. Аналоговая и цифровая обработка сигналов изображения. Кодирование и передача сигналов изображения по каналам связи. Воспроизведение изображений. Консервация сигналов изображения. Анализ и обработка видеоинформации.
Знания:
- основы телевидения и построения видеотехники, их стандартизацию и основные параметры;
- включить приборы в измерительную схему;
- основные элементы и системы настройки ТВ и видеотехники.
Умения:
- производить работы по прогнозированию и предупреждению отказов;
- осуществлять контроль за соблюдением правил техники безопасности;
- измерять основные технические параметры, характеризующие нормальный режим ТВ приемников и видеотехники.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.9
СД 05
Кинопроекционная техника:
Основы кинематографа. Кинематографический процесс. Осветители кинопроекторов, кинопроекционная оптика, киноэкраны. Основные элементы кинопроектора. Кинопроекторы. Показатели качества кинопоказа.
Знания:
- основы киносъемки запись и звука;
- принцип построение схем осветительно-проекционных систем;
- основные параметры светотехники.
Умения:
- организовать установку кинопроектора;
- обеспечивать заправку киноленты;
- организовать кинопоказ.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
СД.06
Кинотеатры и видеозалы:
Основные параметры зрительного зала кинотеатра. Кинотехнологические оборудования. Расположение технологического оборудования в зрительном зале. Планировка помещений киноаппаратного комплекса.
Знания:
- классификацию ЗП, кинотеатров и видеокомплексов;
- систему действующей нормативно-технической документации;
- современные технологические оборудование кино, видео и звукотехнических комплексов;
- методы построения разреза зрительного зала кинотеатра и видеокомплекса.
Умения:
- эксплуатировать кинотехнологические комплексы кинотеатров и видеозалов;
- использовать средства для правильной технической эксплуатации используемого оборудования.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.9
СД.07
Техническая эксплуатация кинопроекционной аппаратуры:
Износ и контроль деталей киноаппаратуры. Организация технического обслуживания оборудования киноустановок. Техническое обслуживание киноустановок. Эксплуатация звукотехнической и электросиловой аппаратуры.
Знания:
- принцип усиления;
- принцип записи;
- организацию кинопоказа;
- состав кинопроекционной аппаратуры.
Умения:
- измерять выходные напряжения;
- проводить запись электрических сигналов;
- включать и демонстрировать материалы;
- определять параметры.
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая обработка материалов. Электрорадиокомпоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений. Монтаж стабилизированного выпрямителя. Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот. Монтаж интегральных схем. Монтаж силовых и осветительных цепей. Электрорадиоизмерительные и испытательные приборы. Электроакустические преобразователи и усилители звуковых частот. Ремонт и регулировка узлов радиоприемных трактов. Ремонт и настройка телевизионной аппаратуры. Ремонт аппаратуры звукозаписи и видеозаписи. Организация технического обслуживания оборудования киноустановок. Расположение технологического оборудования в зрительном зале.
Умения:
- пользоваться разметочными инструментами, выполнять различные механические действия над деталями;
- различать на внешний вид различные виды радиоэлементов, определять параметры, выполнять соединения;
- составлять монтажные, принципиальные электрические схемы ВС, сборку и проверку работоспособности ВС;
- составлять монтажные, принципиальные электрические схемы УЗЧ, монтаж и проверку работоспособности, настройка и измерения параметров усилителя;
- составлять компоновку электронных радиоэлементов, изготовление печатной платы, выполнять соединение микросхем с печатной платы;
- составлять план проведения электропроводок внутри помещения, выполнять соединения различных элементов электроустановок;
- производить проверку исправности измерительных, электронных приборов;
- выполнять включение, установку и измерение основных электрических параметров;
- производить разборку и сборку элементов и включение электроакустических преобразователей;
- выполнять сборку схем озвучения;
- определять и устранять повреждение в радиоприемном устройстве, производить настройку;
- пользоваться измерительной техникой при технической эксплуатации телевизионных установок, магнитофонов;
- пользование измерительной техникой при технической эксплуатации кинотехнологического оборудования;
- пользование измерительной техникой при технической эксплуатации звукоусилительных станции.
Навыки:
- измерения геометрических параметров деталей, выполнять различные виды механической обработки: резка, вырубка, разметка и т.д;
- выполнение электромонтажных работ с помощью электропаяльников для сборки схем различных установок;
- выполнять сборку стабилизированного выпрямителя и снятия различных показателей;
- снятие карты напряжения и сопротивления усилителя звуковых частот;
- выполнять монтаж систем автоматики;
- производить проверку исправности кабелей и генераторов;
- проверка исправности электроустановок, сборка сложных схем систем озвучения;
- выполнение монтажа и настройки отдельных узлов РПУ;
- определять основные неисправности телевизионных приемников, бытовой техники и порядок их устранения;
- умение определять основные неисправности киноустановок и порядок их устранения;
- умение определять основные неисправности звукоусилительных станции и акустических систем, порядок их устранения.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием. Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнение и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- подбор электроакустических преобразователей;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих;
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- наладка и регулировка ремонт электроакустических преобразователей
- разработка технологической оснастки бытовой техники и кинопроекционного комплекса;
- работа в качестве дублеров технических работников для эксплуатации бытовой техники и кинопроекционного комплекса.
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
АП 03
Электрорадиотехникалық өлшеулер:
Өлшеу туралы негізгі мағлұматтар. Өлшеудің қателігі және өлшеу қорытындысын өңдеу. Электрөлшеу приборлардың түрлері. Аналогты электрмеханикалық өлшеу приборлары. Электронды радиоөлшеу приборлардың түрлері. Электронды вольметр және оның қолданылуы. Электрмагниттік тербелістердің көрсеткіштерін өлшеу. Аса жоғарғы жиілікті тізбектердегі өлшеу. Электрмагниттік өрістің кернеулігін өлшеу.
Білімдер:
- электррадиоөлшеу приборларының түрлерін, олардың құрылысын және жұмыс істеу принципін;
- өлшеу схемаларына приборды қосуды.
Іскерліктер:
- өлшеу приборларын пайдалануды және өлшеу қорытындыларын талдауды;
- электрмеханикалық приборлармен тұрақты тоқ және кернеуді өлшеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.11.
АП 04
Еңбекті қорғау:
«Еңбекті қорғау» пәнінің жалпы сұрақтары. Электрлік қауіпсіздік негіздері. Қайғылы оқиға жағдай кезіндегі зардап шегушіге алғашқы көмек. Өндірістік санитария. Қоршаған ортаны қорғау. Өрт қауіпсіздігі. Құқықтық білім негіздері.
Білімдер:
- ҚР еңбекті қорғау нормативті-құқықтық актілерін;
- электрлік қауіпсіздік ережелерін өндірістік гигиенаны және өрт қауіпсіздік ережелерін.
Іскерліктер:
- электрлік тоқ зардабы кезінде алғашқы көмек көрсетуді.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.4.
АП 00
Арнайы пәндер: 0502043 – «Техник-механик»
АП 01
Электроакустика:
Бос кеңістіктегі дыбыстық өріс. Дыбыс қабылдаудың негізгі ерекшеліктері. Акустикалық сигналдар. Электромеханикалық-акустикалық жүйелер және олардың элементтері. Үй-жай акустикасы.
Білімдер:
- бос кеңістікте дыбыстық өрістің таралу ерекшелігін;
- электроакустикалық аппаратураның электромеханикалық бөліктерінің ерекшеліктерін;
- жекеленген түйіндермен бөліктерді тазарту ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- электроакустикалық жүйелердің дыбыстық тербелістер көрсеткіштерін анықтауды;
- механизмдердің жекеленген детальдарының ерекшеліктерін анықтауды;
- деталдарды келтіруді және тазалауды ұйымдастыруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.6.
АП 02
Киноқондырғыларының дыбысты қайта шығаратын және күшейтетін аппаратуралары:
Дыбыс туралы жалпы түсінік. Электракустикалық аппаратура. Жартылай өткізгішті күшейткіштер. Күшейткіш жабдықтары. Соңғы және соңғының алдындағы сатылар. Жылжымалы киноқондырғылардың дыбысты қайта шығару кешендері. Тұрақты транзисторлы дыбысты қайта шығару кешендері.
Білімдер:
- дыбысты қабылдау ерекшеліктері;
- электроакустикалық аппаратураның құрастыру қағидасын;
- электрлік сигналдарын күшейту қағидасын.
Іскерліктер:
- нақты дыбыс күшейткіш аппаратураның жұмысын талдауды;
- жарықтандыру проекциялық приборларын таңдап алуды.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
АП 03
Киноқондырғыларды электрмен қоректендіру:
Трансформаторлар. Электрлік энергияны өзгерту. Түзетілген кернеудің бүлкілі. Кернеуді және тоқты тұрақтандыру. Кино жабдықтарды қолданылатын түзеткіштер.
Білімдер:
- детальдарды реттеудің жалпы принципін;
- кинопроекторының электронды приборларының электрмен қоректендіру негіздерін.
Іскерліктер:
- киноаппаратураны қондыруды орындауды;
- киноқондырғылардың электрмен қоректендіру блогын іске қосуды.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.8.
АП 04
Теледидар және бейнетехника:
Бейне. Көзбен көру. Бейне сигналының құрылуы. Бейненің фотоэлектрлік өзгерткіштері. Бейне сигналының аналогты және цифрлық өңделуі. Байланыс каналдары бойынша бейне сигналын кодерлеу және тарату. Бейнені қайта шығару. Бейне сигналдарын сақтау. Бейне ақпаратты талдау және өңдеу.
Білімдер:
- теледидар негіздерін және бейнетехниканың құрылуын, олардың стандартталуы және негізгі параметрлерін;
- өлшеу жүйесіне приборларды қосуды;
- теледидар және бейне техника элементтерін және келтіру жүйелерін.
Іскерліктер:
- орындамауды болжау және алдын-алу жұмыстарын жүргізу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылауды;
- теледидар қабылдағыштарының және бейнетехниканың қалыпты жұмысын сипаттайтын негізгі техникалық параметрлерін өлшеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.9.
АП 05
Кинопроекциялық техника:
Кинематограф негіздері. Кинематографтық процесс. Кинопроекторлардың жарық беретіні, кинопроекциялық оптика, киноэкран. Кинопроектордың негізгі элементтері. Кинопроекторлар. Кино көрсетудің сапалық көрсеткіші.
Білімдер:
- кино түсірім негіздерін және дыбыс жазуды;
- жарық беретін-проекциялық жүйелердің құру схемаларын;
- жарық техникасының негізгі параметрлерін.
Іскерліктер:
- кинопроекторларды орнатуды ұйымдастыру;
- кинолентаны орауды қамтамасыз ету;
- кино көрсетімді ұйымдастыру.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
АП 06
Кинотеатрлар және бейнезалдар:
Кинотеатрдың көру залдарының негізгі параметрлері. Кинотехнологиялық жабдықтар. Көру залында технологиялық жабдықтың орналасуы. Киноаппарат кешеніндегі үй жайдың жоспарлануы.
Білімдер:
- кинотеатрлар, бейне кешендер түрлері;
- нормативті-техникалық құжаттар жүйесін;
- қазіргі заманғы кинотехнологиялық жабдықтар, бейне және дыбыс техникалық кешендер;
- кинотеатр және бейне кешендердің көру залдарын құру тәсілдерін.
Іскерліктер:
- кинотеатр және бейнезалдардың кинотехнологиялық кешендерін пайдалануды;
- пайдаланатын жабдықтарды дұрыс техникалық пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.9.
АП 07
Кинопроекциялық аппаратураларды техникалық пайдалану:
Киноаппаратура детальдарының тозуы және олардың жағдайларын бақылау. Киножабдықта техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Кино жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Дыбыс техникалық және электрлік күш аппаратурасын пайдалану.
Білімдер:
- күшейту принципін;
- жазу принципін;
- кино көрсетуді ұйымдастыру;
- кинопроекциялық аппаратураның құрамын.
Іскерліктер:
- шығыс кернеуін өлшеуді;
- электрлік сигналдарды жазуды;
- материалдарды қосу және көрсету;
- параметрлерін анықтауды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
Қ 3.4.6.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрокомпоненттер. Бақылау-өлшеу приборлары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу. Стабизицияланған түзеткішті монтаждау. Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу. Интегралдық сұлбаны монтаждау. Күштік және жарықтандыру тізбектерін монтаждау. Электррадиоөлшеу және сынау приборлары. Электр акустикалық өзгерткіштер және дыбыстық жиілік күшейткіштері. Радиоқабылдағыш жүйесіндегі түйіндерді реттеу және жөндеу. Теледидар аппаратурасын жөндеу және келтіру. Дыбысты жазу және бейне жазу аппаратурасын жөндеу. Киножабдықта техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Көру залында технологиялық жабдықтың орналасуы.
Іскерліктер:
- негізгі электрорадиоматериалдарды сыртқы түрлерге ажырату;
- электрорадиокомпоненттерін белгіленуін ажырату;
- резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
- кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
- радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру;
- электронды радиоэлементтерді тұтастыруды құру;
- баспа платаларды жасауды орындау;
- микросхеманы баспа платамен жалғауды орындау.
- трассаның жоспарын жасау;
- тіреулерді орнату және сымдарды байлауды орындау.
- кабельдің дұрыстығын тексеруді орындау;
- өзекшелерді жалғауды орындау;
- муфтаны монтаждауды орындау;
- магистральдық кабельдерді монтаждауды орындау;
- бөлгіш жабдықты орнату және монтаждауды орындау;
- электрлік кабельдердің параметрлерін өлшеуді орындау.
- оптикалық кабельді монтаждауды орындау;
- оптикалық муфтаны, оптикалық жабдықтарды, пассивті оптикалық компоненттерді монтаждауды орындау;
- өлшеу құралдарымен жұмыс.
- телефон аппаратындағы ақауларды жөндеу;
- трубопроводқа кабельді орналастыру кезіндегі құралдарды пайдалану;
- берілген жағдайларға байланысты сым бойымен хабар тарататын станциялардың құрылымдық схемасын құрастыру;
- станция аппаратурасының құрылымдық, функционалдық және принципиалдық схемаларын оқу;
- аппаратура көрсеткіштеріне қосымша жабдықтардың әсерін талдау.
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
- кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
- стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
- дыбыстық жиелік күшейткішінің паспорттық мәліметтерін дайындау;
- амплитудалық сипаттаманы, амплитудалы жиелікті сипаттаманы түсіру;
- өткізу жолағын анықтау.
- резистор кедергілермен сыйымдылықты өлшеу;
- микросхеманың жұмыс қабілетін тексеру;
- баспа платада элементтерді дәнекерлеуді орындау;
- жиналған макеттің жұмыс істеу қабілетін тексеру.
- кабельдің дұрыстығын тексеру;
- муфтаны, радиокабельді, бөлгіш жабдықты орнату және монтаждау;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафының кросс және активтік жабдықтар бөлігіне күтім көрсету.
- өлшеу қорытындыларын өңдеу;
- оптикалық талшықты пісіру;
- муфтаны, панельді және полкіні монтаждау;
- оптикалық желілердің көрсеткішін өлшеуді орындау.
- қосарланған пульсты монтаждауды орындау;
- телефон аппаратының принципиалды электрлік схемасын оқу.
- техникалық құжаттар толтыру, паспорттау;
- техникалық құжаттар ережесіне сәйкес станция аппаратуралармен жұмыс істеу;
- станция аппаратураларында кездесетін ақауларды анықтап, жөндеуді орындау.
КҚ 3.4.1.
КҚ 3.4.2.
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- ЕСКД сәйкес сызбаларды орындау және оқу;
- техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау және еңбекті қорғау;
- электракустикалық өзгерткіштер таңдап алу;
- технологиялық нұсқау, телекоммуникациялық жабдықтардың технологиялық процессінің картасын, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендердің картасын дайындау;
- жұмысшылардың қауіпсіздігін және еңбегінің қорғалуын бақылау;
- монтаждық жұмыстардың технологияларының сақталуын бақылау.
Дағдылар:
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тазалау;
- электракустикалық өзгерткіштерді келтіру және реттеу, жөндеу;
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендердің технологиялық заттарын дайындау;
- телекоммуникациялық жабдықтар, тұрмыстық техника және кинопроекциялық кешендерді пайдалануға техникалық қызметкерлердің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 3.4.8.
КҚ 3.4.9.

ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии;
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Быть способным к системным действиям в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию, самостоятельной деятельности в условиях проблемных производственных ситуаций;
Быть готовым к выполнению задач по техническому обслуживанию линейного и станционного оборудования;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
Иметь способность слуховой ориентации, психологическую и зрительную адаптацию при выполнении обязанности по соответствующей квалификации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Установленный уровень
1.1 050201 2 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио-, теле-, аудио-, видео-)*;
ПК 1.1.1 Готовить рабочие места;
ПК 1.1.2 Обеспечивать условия безопасности;
ПК 1.1.3 Обеспечивать наличие необходимых инструментов;
ПК 1.1.4 Обеспечивать проверку целостности используемых инструментов;
ПК 1.1.5. Участвовать в выполнении работы;
ПК 1.1.6 Организовывать возвращение и хранение инструментов на отведенную территорию;
ПК 1.1.7 Определять отходы и ненужные материалы;
ПК 1.1.8 Организовывать ликвидацию отходов;
ПК 1.1.9 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
1.2. 050202 2 – Телеоператор;
ПК 1.2.1 Готовить рабочие места;
ПК 1.2.2 Обеспечивать правильное расположение необходимых инструментов;
ПК 1.2.3 Обеспечивать наличие соответствующей спецификации;
ПК 1.2.4 Обеспечивать инструкцию по выполнению данной работы;
ПК 1.2.5 Обеспечивать целостность и пригодность инструментов;
ПК 1.2.6 Планировать порядок выполнения данной работы;
ПК 1.2.7 Участвовать в установке съемочного видеооборудование;
ПК 1.2.8 Обеспечивать необходимую обстановку на съемочных видеооборудованиях;
ПК 1.2.9 Организовывать расположение завершенной работы на правильное место;
ПК 1.2.10 Организовывать необходимые расположения объектов для съемки;
ПК 1.2.11 Определять необходимое расположения свето-технической техники;
ПК 1.2.12 Определять основы композиции;
ПК 1.2.13 Организовывать оповещение о любых дефектах свето-технической аппаратуры;

КҚ 3.4.10.
КҚ 3.4.11.
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Болашақ мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздығын түсіну;
БҚ 2
Техникалық қауіпсіздік ережелерімен еңбекті қорғау нормаларын өндірістік тазалықпен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтауды;
БҚ 3
Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген өндірістік нормативтік құжаттар талаптарын сақтау;
БҚ 4
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекет, сараптама және жобалау жасауды, өндірістік проблемалық жағдайларда өзінше әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 5
Желілік және станциялық жабдықтарды техникалық күтуді орындауға дауын болу;
БҚ 6
Барлық қызмет барысында өзінің білімімен дағдысын жаңартып отыру;
БҚ 7
Біліктілігі жоғары мамандардың басшылығымен жұмыс атқару;
БҚ 8
Біліктілігіне сай қызмет ету үшін есту, психологиялық және көру бейімділігін қабілетіне ие болуы керек.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Белгіленген деңгей
1.1. 050201 1 – Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радио механик (радио, теле-, аудио-, бейне-)*;
КҚ 1.1.1.Жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 1.1.2.Қауіпсіздік ережелерін сақтау;
КҚ 1.1.3.Қажетті құрал-жабдықтарды дайындау;
КҚ 1.1.4.Пайдаланылатын құралдардың бүтіндігін тексеру;
КҚ 1.1.5.Жұмысты орындауға қатысу;
КҚ 1.1.6.Белгіленген жерге құралдарды қайтарып, сақтауды орындайды;
КҚ 1.1.7.Керегі жоқ материалдарды және қалдықтарды анықтайды;
КҚ 1.1.8.Қалдықтарды жоюды ұйымдастырады;
КҚ 1.1.9.Қызметтестермен қалыпты қатынаста болады;
1.2. 050202 2 –
Телеоператор*;
КҚ 1.2.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 1.2.2.Қажетті құралдардың дұрыс орналасуын қамтамасыз етеді;
КҚ 1.2.3.Спецификацияға сәйкес болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 1.2.4.Берілген жұмысты орындауға қажетті нұсқаудың болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 1.2.5. Пайдаланылатын құралдардың бүтіндігін және жарамдылығын қамтамасыз етеді
КҚ 1.2.6.Берілген жұмыстың орындалу ретін жоспарлайды;
КҚ 1.2.7. Түсіру видео жабдықтарын орналастыруға қатысады;
КҚ 1.2.8. Түсіру видео жабдықтарына қажетті жағдайды жасайды;
КҚ 1.2.9.Орындалған жұмыстың бұрынғы орнына орналасуын қамтамасыз етеді;
КҚ 1.2.10. Түсіруге қажетті объектілердің орналасуын ұйымдастырады;
КҚ 1.2.11. Жарық техникалық құралдардың қажетті орналасуын анықтайды;
КҚ 1.2.12. Композиция негізін анықтайды;
КҚ 1.2.13 Жарық техникалық аппаратураның кез-келген бұзылыстары жөнінде хабар беруді ұйымдастырады;

ПК 1.2.14 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
2. Повышенный уровень
2.1 050201 2 – Радиомеханик по ремонту и обслуживанию радиоэлектронного оборудования (радио-, теле-, аудио-, видео-)*;
ПК 2.1.1 Готовить рабочие места с соблюдением условий безопасности для выполнения планируемой работы;
ПК 2.1.2 Определять процедуры при выполнении электромонтажных работ;
ПК 2.1.3 Определять виды работ, за которую несет полную ответственность;
ПК 2.1.4 Участвовать при выполнении определенных видов работ;
ПК 2.1.5 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами;
ПК 2.1.6 Понимать важность личного развития при надлежащим выполнении работы;
ПК 2.1.7 Осознавать ответственность за себя и других на рабочем месте;
ПК 2.1.8 Оповещать о любых дефектах или вреде, нанесенным инструментам или оборудованию.
ПК 2.1.9 Участвовать в наладке и настройке бытовых электроприборов.
ПК 2.1.10.Проводить измерение параметров телевизионных сигналов.
ПК 2.1.11 Производить запись сигналов на видеокамеру, аудиотехнику.
ПК 2.1.12 Определять показания электроизмерительных приборов и проводить анализ результатов измерения.
2.2 050202 2 – Телеоператор*
ПК 2.2.1 Готовить рабочие места для съемки;
ПК 2.2.2 Обеспечивать правильное расположение необходимых видео аппаратур и осветительной аппаратуры;
ПК 2.2.3 Обеспечивать наличие соответствующей спецификации;
ПК 2.2.4 Обеспечивать инструкцию по выполнению данной работы;
ПК 2.2.5 Обеспечивать целостность и пригодность аппаратур;
ПК 2.2.6 Планировать порядок выполнения данной работы;
ПК 2.2.7 Участвовать в установке и съемке различных сюжетов;
ПК 2.2.8 Обеспечивать необходимую обстановку на съемочных видеооборудованиях;
ПК 2.2.9.Обеспечивать исправность и работоспособность необходимой аппаратуры (камеры, микрофона и другие);
ПК 2.2.10 Организовывать необходимые расположения объектов для съемки;
ПК 2.2.11 Определять необходимое расположения свето-технической техники;
ПК 2.2.12 Определять основы композиции, экспонометры;
ПК 2.2.13 Организовывать оповещение о любых дефектах свето-технической аппаратуры, звуко-записывающей техники;
ПК 2.2.14 Поддерживать эффективные рабочие отношения с коллегами.
3.  Специалист среднего звена
3.3 050203 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
ПК 3.3.1 Работать безопасно, выполняя требования по охране здоровья и безопасности;
ПК 3.3.2 Соблюдать соответствующие инструкции и руководящие принципы;
ПК 3.3.3 Готовить рабочее пространство, чтобы выполнять техническую деятельность;
ПК 3.3.4 Проверять достаточное количество материалов и ресурсов для выполнения работы;

КҚ 1.2.14.Қызметтестермен қалыпты қатынаста болады.
2. Жоғары деңгей
2.1. 050201 2 – Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі радио механик (радио, теле-, аудио-, бейне-)*;
КҚ 2.1.1.Жоспарланған жұмысты орындау үшін қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын дайындайды;
КҚ 2.1.2.Электромондаждық жұмыстарды орындау кезінде қажетті рәсімдерді анықтайды;
КҚ 2.1.3. Толық жауапкершілік жүктелетін жұмыс түрлерін анықтайды;
КҚ 2.1.4. Берілген жұмыс түрлерін орындауға қатысады;
КҚ 2.1.5. Қызметтестермен қалыпты қатынаста болады;
КҚ 2.1.6. Жұмысты орындау үшін жеке дамуының маңыздылығын түсінеді;
КҚ 2.1.7. Жұмыс орнында өзіне және басқа адамдарға жауапкершілікті ұғыну;
КҚ 2.1.8. Кез-келген бұзылыстар туралы хабар береді.
КҚ 2.1.9. Тұрмыстық электраспаптарын жөндеу және келтіру жұмыстарына қатысу..
КҚ 2.1.10. Телевизиялық сигналдардың көрсеткіштерін өлшейді.
КҚ 2.1.11. Аудиотехникага және бейнекамераларына сигналдарды жазуды жүргізеді.
КҚ 2.1.12. Өлшеу нәтижелеріне талдау жүргізіп және электрөлшеуіш аспаптарының көрсетуін анықтайды.
2.2. 050202 2 – Телеоператор*;
КҚ 2.2.1 Түсіруге қажетті жұмыс орындарын дайындайды;
КҚ 2.2.2. Видео аппаратура және жарық аппаратураларының дұрыс орналасуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.3.Қызметтік міндетіне жатпайтын жұмыс түрлерін анықтайды;
КҚ 2.2.4. Орындалатын жұмысқа қажетті нұсқаулықтың болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.5. Аппаратураның дұрыстығын және бұзылмауын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.6. Жұмыстың орындалу ретін жоспарлайды;
КҚ 2.2.7.Түрлі сюжеттерді түсіруге қатысады;
КҚ 2.2.8.Түсіру видео жабдықтарының қажетті жағдайда болуын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.9. Қажетті аппаратураның жұмыс жағдайында болуын қамтамасыз етеді (камера,микрафон және т.б);
КҚ 2.2.10. Түсіруге қажетті объектілердің орналасуын анықтайды;
КҚ 2.2.11. Жарық техникалық құралдардың қажетті орналасуын анықтайды;
КҚ 2.2.12. Композиция негізін анықтайды;
КҚ 2.2.13. Жарық техникалық және дыбыс жазу техникаларында кездесетін кез-келген бұзылыстар туралы хабар береді;
КҚ 2.2.14. Қызметтестермен қажетті қарым қатынасты ұстайды;
3. Орта буын маманы
3.3. 050203 3 – Құрал жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
КҚ 3.3.1.Денсаулықты және қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жұмыс істейді;
КҚ 3.3.2. Қажетті нұсқауларды және басқару қағидаларын сақтайды;
КҚ 3.3.3.Техникалық іс-әрекетті орындау үшін жұмыс кенестігін дайындайды;
КҚ 3.3.4.Жұмысты орындау үшін қажетті материалдар және ресурстар тексеру;

ПК 3.3.5 Обеспечивать хранение готовых продуктов или ресурсов в соответствующем местоположении по завершению работы;
ПК 3.3.6 Владеть умениями быстро определять различные виды неисправности в оборудованиях;
ПК 3.3.7 Участвовать в процессе устранения различных неполадок или неисправности;
ПК 3.3.8 Сообщать вышестоящим лицам, если некомпетентны в решений различных проблем;
ПК 3.3.9 Поддерживать эффективные рабочее отношения с коллегами;
ПК 3.3.10 Планировать личное обучение и развитие как служебную функцию;
ПК 3.3.11 Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность.
3.4 050204 3 – Техник-механик.
ПК 3.4.1 Владеть необходимым комплексом приемов и способов производственной деятельности;
ПК 3.4.2 Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.4.3 Знать технологический процесс производства;
ПК 3.4.4 Вести журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.4.5 Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.4.6 Выполнять своевременно текущий ремонт;
ПК 3.4.7 Организовывать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.4.8 Составлять график планово–предупредительного ремонта;
ПК 3.4.9 Поддерживать эффективные рабочее отношения с коллегами;
ПК 3.4.10 Планировать личное обучение и развитие как служебную функцию;
ПК 3.4.11 Уметь качественно проверять требуемые инструменты и оборудования на безопасность и пригодность.
Приложение 86
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управления
Специальность: 0503000 - Слесарное дело
Квалификации: 050301 2 - Слесарь – электрик по ремонту электрооборудования
050302 2 - Электрик автослесарь
Форма обучения: очная

КҚ 3.3.5.Жұмысты аяқтағаннан кейін дайын ресурстарды қажетті жерде сақтауды ұйымдастырады;
КҚ 3.3.6.Жабдықтардағы ақауларды тез анықтауды меңгереді;
КҚ 3.3.7. Түрлі бүзылыстармен ақауларды жөндеу жұмысына қатысады;
КҚ 3.3.8.Әртүрлі жағдайларды шешуге құзіреттілігі жетпейтін кезде жоғарғы деңгейдегі тұлғаларға хабар береді;
КҚ 3.3.9. Қызметтестермен қалыпты қатынаста болады.;
КҚ 3.3.10. Өзінің жеке дамуын және оқуын қызметтік функция түрінде жоспарлайды;
КҚ 3.3.11.Қажетті құралдармен жабдықтарды қауіпсіздікке және қажеттілікке сапалы тексеруді біледі.
3.4. 050204 3 – Техник-механик.
КҚ 3.4.1.Өндірістік іс-әрекетінің қажетті кешенді әдістер мен түрлерін біледі;
КҚ 3.4.2. аспаптар мен элементтерді жөндеу кестесін жасайды;
КҚ 3.4.3.Өндірістің технологиялық процестерін біледі;
КҚ 3.4.4.Белгі беру және қоршау жүйесінің журналын жүргізу;
КҚ 3.4.5.Тоқтаусыз жұмыс жасауға жағдай жасау;
КҚ 3.4.6.Ағымдағы жөндеу жұмысын мезгілінде орындау;
КҚ 3.4.7 Бақылау-өлшеу аспаптарын тиімді пайдалану және жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады;
КҚ 3.4.8.Жоспарлы-сақтандыру жұмыстарының кестесін құрастырады;
КҚ 3.4.9.. Қызметтестермен қалыпты қатынаста болады;
КҚ 3.4.10. Жұмысты орындау үшін жеке дамуының маңыздылығын түсінеді;
КҚ 3.4.11. Радиоэлектронды жабдықтардың жұмыс істеу қабілетін тексеру жұмыстарын орындайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
86-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы:   0503000- Слесарлық іс
Біліктілігі: 050301 2- Электр құрал жабдықтарын жөндеушіслесарь-электрик
050302 2 - Электрик автослесарь
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 87
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образование
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управления
Специальность: 0503000 - Слесарное дело
Квалификации: 050301 2 - Слесарь – электрик по ремонту
электрооборудования
050302 2 - Электрик автослесарь
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семесрам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические(лобораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі. Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
87-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0503000- Слесарлық іс
Біліктілігі: 050301 2- Электр құрал жабдықтарын жөндеуші
слесарь-электрик
050302 2 - Электрик автослесарь
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және пәндердің индексі
Циклдер
және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі
Семестрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
1
9

ПК 2.1.1-2.1.6
ПК 2.2.2
ОПД.1.2
Электротехника
Электрический ток, электрическое плое, электропроводность веществ. Расчет электрических цепей постоянного тока. Цепи однофазного переменного тока с различным характером нагрузки. Трехфазные цепи, их расчет. Периодические несинусоидельные токи в электрических цепях. Трансформаторы? Однофазные, трехфазные: устройство, принцип действия;
Знания:
- основные этапы развития электроники и импульсной техники;
- расчет числа витков трансформаторов, дросселей;
- расчет электрических цепей постоянного и переменного тока;
- расчет магнитной и трехфазной цепи;
Умения:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- производить расчет сечения проводов;
БК1-5
ПК2.1. 5
ПК2.2.4-2.2.5
ОПД.1.3
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
Умения:
производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
БК2
БК2,5
ОПД.1.4
Основы информатики и автоматизация производства
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Массивы. Графические программы. Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства схемы.
Знания:
- кодирование информации; моделирование; типы моделей; виды ОС ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD. электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор; программу-оболочку Norton Commanders; игры; понятие алгоритма; свойств, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программу, ее структуризация; команды и операторы; операторы цикла; типы данных; программирование; линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ.
Умения:
- разрабатывать творческие проекты; автоматически регулировать: понятия, определения, регулируемый параметр, объект регулирование, его свойства, схемы; переводить процесс с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
ОПД.1.5
Основы стандартизации сертификации и метрологии:
Возникновение и развитие стандартизации; закон РК «О стандартизации»; принципы стандартизации на машиностроительных предприятиях; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов;
- строение и виды сплавов;
- классификация проводников и ферромагнетиков;
- основные физические процессы, происходящие в материалах;
Умения:
- определять основные физические процессы происходящих в металле
- определять виды сплавов;
- определять особенности физико-химических, механических материалов;
- классифицировать проводников;

КҚ2.1.1-2.1.6
КҚ2.2.2
ЖКП 02
Электротехника
Электротехниканың теориялық негіздері (электрлік өріс, электромагнетизм);
Өткізгіш бұйымдар мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және ауыспалы тоқ электр машиналары;
Трансформаторлар;
Автоматиканың электрлік және магниттік элементтері; релейлі-контактілік схемаларды құру принциптері; электр жөнелту негіздері; электр энергиясын тасымалдау және бөлу
Білімдер:
- электроника мен импульсты техниканың негізгі даму этаптарын меңгеруі
- дросселдердің трансформаторлардың ораш сандарын есептеуді
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептерді орындауды;
- магнитті және үшфазалы тізбегінің есептерді орындауды;
Іскерліктер:
- тармақталған және тармақталмаған схема параметрлерін есептеу үшін белгілі формулалар мен әдістерін қолдануды
-электр энергиясын тұтынушылар үшін қорек көзінің керек режімін таңдауды
- өткізгіштердің қимасының есебін жүргізуді
БҚ 1-5
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4-2.2.5
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Экономика түсінігі, экономикалық жүйе, қазіргі экономикалық жағдай және Қазақстан Республикасының нарыққа көшудегі жағдайлары, нарықтық механизм және оның функциялық қағидалары, нарықтық – экономикалық жүйедегі кәсіпорындар.
Басқару негіздері
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы негіздері;
- елді және шет елдегі экономикалық жағдайды;
- микро мен макроэкономика, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметінде дағдылану үшін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды;
- стратегияны жоспарлауды;
- нарық жағдайы мен экономиканы талдауды;
- нарықтық инфрақұрылымды бақылауды;
- кіріс пен шығысты санау өндірістің бағасын тауардың өзіндік құнын анықтау.
БҚ2
БҚ2.5
ЖКП 04
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері:
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу: модель туралы түсінік № модель түрлері: ОС WINDOWS түрлері. WOR мәтіндік процессоры. EXCEL электронды кестелер. CORL DAW векторлық редакторы. Вирустарды қорғану. WinZip архиваторы. Norton Commander бұлт – бағдарламасы.
Білімдер:
- мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXCEL; вектор редактор CORL DAW; вирустардан сақтану; ойындар, архиваторлар.
Іскерліктер:
- шығармашылық жобаларды құрастыру; автоматтық реттеу; түсініктермен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару үрдісін қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
БҚ1,
БҚ7
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Стандарттаудың пайда болуы және дамуы;
«Техникалық реттеу және стандарттау, сертификаттау туралы» ҚР заңы;
Машина жасау кәсіпорындарындағы стандарттау негіздері;
Халықаралық аумақтық стандарттау; халықаралық ынтымақтастық; өлшеу құралдары; мөлшер этолоны; сертификаттау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтаушылар; «Техникалық реттеу және стандарттау, сертификаттау туралы» ҚР заңы; өнім сапасы және келісім мәлімдемесі; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- стандарттау тарихын және дамуы;
- «Техникалық реттеу және стандарттау, сертификаттау туралы» ҚР заңы;
- метрология негіздері;
- сертификаттау негіздері;
- «Сертификаттау туралы» ҚР заңы;
- өлшеу құралдары;
- мөлшер эталоны;
Іскерліктер:
- терминдерді және анықтауышты қолдану;
- өнім сапасын анықтау

ПК 2.1. 3
ПК 2.2.4
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Ремонт и устройство электрооборудования
Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
Работать с образцовыми при-борами;
Проверять и устранять основные неисправности электроустановок;
Организовывать монтаж и наладку комплексных трансформаторных пунктов;
Применять на практике знания по охране труда.
Знания:
- принципы контроля технологических параметров электросетей;
- основные методы измерения технологических параметров сети;
- принцип работы и конструкции электроустановок;
Умения:
- определять класс точности и погрешность приборов;
- проводить монтаж и наладку электрооборудовании;
- соединять вторичные приборы к щитам и пультам управления электроустановок.
ПК2.1.5
ПК2.1.6
ПК2.2.5
СД.02
Электроматериаловедение
Основные физико-химические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация проводников, деэлектриков, полупроводников и ферромагнетиков, основные физические процессы в них и радиоэлемента, изготовленных на них основе.
Знания:
- основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов;
- строение и виды сплавов;
- классификация проводников и ферромагнетиков;
- основные физические процессы, происходящие в материалах;
Умения:
- определять основные физические процессы происходящих в металле
- определять виды сплавов;
- определять особенности физико-химических, механических материалов;
- классифицировать проводники;
БК 1-3
ПК 2.1.1-2.1.6
СД.03
Охрана труда, электробезопасность и пожарная безопасность на предприятии.
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда, мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины; виды, средства, меры предупреждения.
Техника безопасности: основные правила и инструкции по безопасности труда при работе с оборудованием и механизированным и электроинструментом.
Пожаробезопасность: причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения. Правила поведения при пожаре. Правила пользования первичными средствами пожаротушения, устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Знания:
- причины производственного травматизма и профзаболеваний, способы их предупреждения;
- правила электробезопасности;
- правила пожарной безопасности;
- общие сведения о гигиене труда и производственной санитарии.
Умения:
- обеспечивать при работе собственную безопасность окружающих людей в рабочей среде;
- оказать помощь при производственной травме;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения;
БК7
ПК 2.1.1-2.1.6

КҚ2.1.3
КҚ 2.2.4
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Электржабдықтарының құрылғысы және жөндеу
Электржабдықтарының метрологиялық аспаптар жүйесін реттеу;
Өрт қауіпсіздігі автоматика құралдарын жөндеу және ретке келтіру;
Электржабдықтарының үзіліссіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету;
Өлшеу – бақылау құралдарын орнату және реттеу;
Қорғау құралдарымен жұмыс жасау;
Метрологиялық аспаптардың негізгі ақауларын тексеру және жою;
Кешенді трансформатор қосалқы станцияларының өрт сөндіру құралдармен жабдықтау;
Еңбекті қорғау шараларын практикада қолдану.
Білімдер:
- электр жүйелерінің параметрлерін стандарт деңгейінде бақылау принциптерін;
- стандарт талаптарына сәйкес қорғау құралдарын пайдаланудың басты әдістерін;
- Электржабдықтарының өрт сөндіргіштерінің құрылымын және жұмыс жасау негіздерін;
Іскерліктер:
- метрологиялық аспаптардың дәлдік класын және қателіктерін анықтау;
- жер тұйықтағыштардың монтажы мен баптауын жүргізу;
- электржабдықтарының қосалқы аспаптарын стандартқа сәйкес жалғау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
АП.02
Электроматериал тану
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері; материалдардың механикалық қасиеттері мен құрылымдарын; қоспалардың негізі ұғымдары туралы; шойын мен болаттың термо өнделуі; конструкциялық материалдар; ұнтақ және композициялық материалдар мен оларды алу; инструменталды материалдар; металл емес конструкциялық материалдар.
Білімдер:
- басты физикалық-химиялық, механикалық және техникалық материалдардың қасиеттерін;
- ерітінділердің түрлерін, құрылымын;
- феромагнитті жартылай өткізгішті диэлектрикті өткізгіштердің классификациясын;
- материалдарда өтіп жатқан, басты физикалық процестерді;
Іскерліктер:
- ерітінділердің түрлерін анықтап және ажыратуды,
- басты физикалық химиялық, механикалық және техникалық материалдардың мүмкіндіктерін анықтауды;
- өткізгіштерді классификациялауды;
- заттардың түрлерін анықтау.
БҚ1-3
КҚ 2.2.1-2.2.6
АП.03
Кәсіпорындағы еңбекті қорғау, электрқауіпсіздік және өрт қауіпсіздігі.
Еңбекті қорғау: құқықтық және нормативті база, еңбек жағдайына әсер ететін факторлар, еңбекті қорғау шаралары. Өндірістік жарақат және кәсіби ауыру: себептері, түрі, шаралар, есте сақтау шаралары. Техника қауіпсіздігі: механикаландырылған электрожабдықпен және құралдармен жұмыс істеу барысында еңбекті қорғау нұсқаулары және негізгі ережелер.
Өрт қауіпсіздігі:
Ғимараттағы өрттің пайда болуының себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт кезіндегі тәртіп ережесі, өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану ережесі. Өрт сөндіргіштерді және өрт крандарын пайдалану және құру. Еңбек гигиенасы және өндірісті санитария негіздері. Еңбекті қорғау
Білімдер:
- өндірісті санитария туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматты;
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- өндірісті жарақатта көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану;
БҚ7
КҚ 2.1.1-2.1.6

ПК 2.2.4
ПО и ПП Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика.
Организовывать рабочее место;
Знать охрану труда на рабочем месте;
Выполнять санитарные требования;
Постоянно обновлять свои знания и навыки;
Знания:
- основы электротехники;
- назначение электрооборудования;
- термины, используемые в энергетике;
Умения:
- монтажные и наладочные работы электроизмерительных приборов;
- обрабатывать результаты, полученные на контрольно-измерительных приборах;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.02
Ознакомительная практика.
Составлять график ремонта электрооборудования;
Знать технологический процесс ремонтных работ производства;
Вести оперативный журнал;
Знания:
- организовывать работу по текущему ремонту электрообрудовании и электроизмерительных приборов;
- пользоваться нормативными материалами по обслуживанию и ремонту электроустановок и средств контрольно-измерительных приборов;
умеют:
- выбирать электрооборудование и проверять его работоспособность;
- производить наладку контрольно-измерительных приборов и автоматики;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.03
Производстванная практика.
Составить график планово-предупредительного ремонта электрической сети. Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Знания:
- составление электрических схем энергоснабжения потребителей;
- классификацию и монтаж электрооборудовании;
- методы электрической измерений;
Умения:
- проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудовании;
- выполнять поверку контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.04
Технологическая практика.
Создать условия для бесперебойной работы электрооборудовании;
Выполнять своевременный те-кущий ремонт электроосвещения;
Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудовании;
Знания:
- методы электрической измерений;
Умения:
- проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудовании;
- выполнять поверку контрольно-измерительных приборов
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
ПП.05
Преддипломная практика.
Настраивать системы блокировки и сигнализации электроустановок;
Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
Осуществлять бесперебойную работу электрооборудовании;
Проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
Проверять и устранять основные неисправности электроустановок;
Организовывать монтаж и наладку комплексных трансформаторных пунктов;
Применять на практике знания по охране труда.
Знания:
- принципы контроля технологических параметров электросетей;
- основные методы измерения технологических параметров сети;
- принцип работы и конструкции электроустановок;
Умения:
- определять класс точности и погрешность приборов;
- проводить монтаж и наладку электрооборудовании;
- соединять вторичные приборы к щитам и пультам управления электроустановок.
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.6
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять постоянно знания и навыки
БК 2
Работать качественно по профессии
БК 3
Собирать и систематизировать необходимую информацию об энергетике и эксплуатации электроустановок потребителей
БК 4
Выполнять противопожарные мероприятия
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом по электроснабжению потребителей
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления задачи качественной эксплуатации электроустановок
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности и промсанитарии
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 2.2.4
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Оқу практика
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Жұмыс орнындағы еңбекті қорғауды білу;
Санитарлық талаптарды орындау;
Өз білімі мен дағдыларын үнемі жаңартып отыру;
Іскерліктер:
- электротехника негіздерін білуі керек;
- электр құрылғылардың түрлерін;
- энергетикада қолданылатын терминдерді;
Дағдылар
- бақылау-өлшеу аспаптарын электр жүйелеріне қосу;
-бақылау-өлшеу аспаптарына түскен нәтижелерді сараптай білу;
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1-
КҚ 2.2.6
КП.02
Танысу практика
Электржабдықтарын жөндеу кестесін жасау;
Өндірістің технологиялық процесін білу;
Жедел басқару журналын жүргізу
Іскерліктер:
- құрылымдық сүлбеде және электр сүлбеде қолданылатын элементтерді;
- электржабдықтарының түрлерін;
- электр өлшеу әдістерін;
Дағдылар
- электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу; - бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ2.2.1-
КҚ 2.2.6
КП.03
Өндірістік практика.
Электр жүйелерінің жоспарлы алдын-ала жөндеу жұмыстары графигін құру.
Электржабдықтарының бұғау және сигнализация жүйесін ретке келтіру;
Автоматика құралдарын жөндеу және ретке келтіру;
Электржабдықтарының тоқтаусыз жұмыс істеуін орындау;
Іскерліктер:
- тұтынушылардың электр энергиясын пайдалану үлгісін;
- электр жабдықтарын құрастыру және жіктеу;
- электрді өлшеу әдістерін;
Дағдылар:
- электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
- бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1-
КҚ 2.2.6
КП.04
Технологиялық практика.
Өндірістің технологиялық процесін білу;
Жедел басқару журналын жүргізу
Электржабдықтарының тоқтаусыз жұмыс істеуге жағдай жасау;
Іскерліктер:
- электр өлшеу әдістерін;
Дағдылар
- электржабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу;
- бақылау-өлшеу аспаптардың поверкасын орындау;
КҚ2.1.1- КҚ2.1.10
КҚ 2.2.1-
КҚ2.2.6
КП.05
Диплом алды практика.
электрқондырғыларын сигнал беру және блоктау системаларына бағыттау;
автоматика құрылғын реттеу және баптау жұмыстарын орындау;
Электржабдықтары жұмыстарын үздіксіз жүзеге асыру;
Аспаптардың өлшеу-бақылау жөндеу және құрастыру жұмыстарын жүргізу;
электрқондырғыларының негізгі қателіктерін жою және тексеру;
жинақталған трансформаторлық пунктердің жөндеу және құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру;
Еңбекті қорғау білімдерін практикада қолдану.
Іскерліктер:
- электр жүйелерінің технологиялық параметрлерін бақылау принциптерін;
- электр жүйелерінің технологиялық параметрлердің өлшеудегі басты әдістерін;
- электржабдықтарының істеу принципін және құрылысын;
Дағдылар:
- аспаптардың дәлдігі мен ауытқыларын анықтау;
- электржабдықтарының монтажы мен баптауын жүргізу;
- қосалқы аспаптарды электржабдықтарын басқару қалқандары мен пульттарына жалғау.
КҚ2.1.1-
КҚ2.1.10
КҚ 2.2.1-
КҚ2.2.6
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Білімі мен әдістерін тұрақты жаңалау
БҚ 2
Кәсібі бойынша сапалы жұмыс жасау
БҚ 3
Энергетика және тұтынушылардың электр жабдықтарын пайдалануда қажетті мәліметтерді жинақтау және жіктеу
БҚ 4
Өрт қауіпсіздігі шараларын орындау
БҚ 5
Тұтынушыларды электр энергиясымен жабдықтау технологиялық шараларында көрсетілген жұмыстарды орындау
БҚ 6
Электр жабдықтарын пайдалануда ең тиімді әдістерін және сапалы орындау мәселелерін таңдау
БҚ 7
Техника қауіпсіздігі және өндіріс санитариясы ережелерін сақтау
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1 050301 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
ПК 2.1.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные, плотницкие и электро-монтажные работы;
ПК 2.1.2 Прокладывать кабели (напряжением до 35 кВ);
ПК 2.1.3 Соблюдать последовательность операций при выполнении такелажных работ;
ПК 2.1.4 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.1.5 Регулировать устройство, конструкцию типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.1.6 Выполнять диагностику, техническое обслуживание типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.1.7 Выполнять диагностику, техническое обслуживание, мелкий и средний ремонт электрооборудования сельскохозяйственного производства и приборов;
ПК 2.1.8 Выполнять такелажные работы с применением простых грузоподъемных средств, кранов, управляемых с пола;
ПК 2.1.9 Выполнять замеры электрических величин;
ПК 2.1.10 Выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения.
2.2 - 050302 2 - Электрик автослесарь
ПК 2.2.1 Составлять график ремонта электрооборудования автомобиля;
ПК 2.2.2 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы
ПК 2.2.3 Знать технологический процесс ремонта электропитания автомобилей;
ПК 2.2.4. Вести журнал ремонта;
ПК 2.2.5. Выполнять своевременный текущий ремонт электрооборудовании автомобилей;
ПК2.2.6. Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудовании автомобилей;
ПК2.2.7. Составить график планово-предупредительного ремонта электрооборудования автотранспорта.
Приложение 90
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0507000 - Организация обслуживания гостиничных
хозяйств
Квалификация: 050701 1 - Портье*

2. Жоғары деңгей
2.1 - 050301 2 – Электр құрал–жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик
КҚ 2.1.1 Слесарлық, слесарлық жинау, ұсталық, және электр монтаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.2 Кабелдерді төсеу (35 кВ кернеуге дейін);
КҚ 2.1.3 Такеллаж жұмыстарын орындау тәртібі ретін сақтау;
КҚ 2.1.4 Электр сүлбелерін, жобаларды және сызылмаларды оқу;
КҚ 2.1.5 Типті электр жабдықтары мен аспаптардың құрылымы мен конструкциясын реттеу;
КҚ 2.1.6 Типті электр жабдықтары мен аспаптарды қадағалау және техникалық қызмет көрсету;
КҚ 2.1.7 Типті электр жабдықтары мен аспаптарды қадағалау және техникалық қызмет көрсету, жеңіл және орта жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.8 Крандармен, жүк көтергіш құралдарымен такеллаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.9 Электр көрсеткіштерін өлшеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.10 Электр жабдықтары мен электр жарығы технологиялық жай электр сүлбелеріндегі қателіктерді анықтау және жөндеу.
2.2 - 050302 2 - Электрик автослесарь
КК 2.2.1. Автомобильдің электр жабдықтарын жөндеуге кестесін жасау (құру);
КҚ 2.1.2 Электр сүлбелерін, жобаларды және сызылмаларды оқу;
КҚ 2.2.3 Автокөлік электр-қуатын; жөндеудегі технологиялық кезеңін білу;
КҚ 2.2.4. Жөндеу журналын жүргізу;
КҚ 2.2.5. Автокөліктің электр жабдықтарын уақытылы ағымдағы жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.6. Автокөліктің электр жабдықтарын жөндеу және рациональды пайдаланудың жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.7. Автокөліктің электр жабдықтарын жөндеуге жоспарлы – ескертпе кестесін құру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
90-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0507000 - Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және
ұйымдастыру
Біліктілігі: 050701 1 - Портье*

4320
1894
2406
20
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
2534
2406
20
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 91
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0507000 - Организация обслуживания гостиничных
хозяйств
Квалификация: 050701 1 - Портье*
050702 1 - Швейцар*

4320
1894
2406
20
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
2534
2406
20
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
91-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні:0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы:0507000 - Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және
ұйымдастыру
Біліктілігі: 050701 1 - Портье*
050702 1 - Швейцар*

СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
История политических учений.
Категории политологии.
Развитие и становление науки социологии.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 3.4
Основы экономики:
Экономика и ее роль в обществе.
Общие основы экономических систем.
Общие типы организации производства. Рынок и законы его функционирования. Государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок.
Знания:
- понятие и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики;
Умения:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД 3.5
Основы права:
Становление государства и права.
Основные отрасли права:
- основы конституционного права;
- административное право;
- гражданское право;
- трудовое право;
- основы налогового права;
- уголовное право;
- семейное право;
- Казахстан-субъект современного международного права.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативные, правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
Основы черчения:
Общие правила выполнения чертежей.
Техническое черчение.
Элементы строительного черчения.
Знания:
- элементы строительного чертежа;
- виды строительных чертежей;
- правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
Умения:
- применять основные правила оформления чертежей;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах;
- составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
- строить планы зданий.
БК 4
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1.
ПК 3.6.4
ПК 3.6.9
ОПД 1.2
Экономическая и социальная география:
Общая экономико-географическая характеристика мира.
Политическая карта мира.
Региональная характеристика мира.
Казахстан на карте мира.
Экономическая интеграция страны.
Знания:
- политико-географическое положение государств;
- типы стран современного мира;
- региональное природопользование;
- демографическая политика государств;
- формы международных экономических связей;
- экономическая интеграция стран.
Умения:
- анализировать статистические данные по странам;
- составлять графики, диаграммы;
- определять отрасли международной специализации, экономический «рисунок» страны;
- составлять экономико-географическую характеристику стран.
БК 4

ӘЭП 3.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ғылымдар тарихы. Саясаттану категориялары. Әлеуметтану ғылымының қалыптасуы мен дамуы.
Білімдер: заңдылықтарды ұғынудағы
- әлеуметтік қадамдар туралы түсініктер;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы ұғымдар;
- тұлғаның әдеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттелу түрлерін білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеріс пен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде тұтас) айқындау;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінік жасау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы ролі.
Экономикалық жүйелердің жалпы негізі.
Өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері.Нарық және оны реттеу заңдылықтары. Нарық экономикасын мемлекеттік реттеу. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық.
Білімдер:
- экономика ұғымы және оның негізгі қызметтері;
- қоғамдық өндіріс құрылымын, өндірістік қатынастар жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісінің заңдары, нарықтың мәні мен қызметтері;
- пайданың қалыптасуы және экономикалық ролі;
- макроэкономиканың негізгі сипаттары мен ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- экономикалық заңдар әсерінің объективтілігін түсіндіру;
- экономикалық қатынастардың түрлерін бағалау;
- кәсіпкерлік қызметіне экономикалық талдау жүргізу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Құқық пен мемлекеттің қалыптасуы.
Құқықтың негізгі салалары: конституциялық құқық негіздері;
әкімшілік құқық;
азаматтық құқық;
еңбек құқығы;
салық құқығының негіздері;
қылмыстық құқық;
жанұялық құқық;
Қазақстан-заманауи халықаралық құқық субъектісі
Білімдер:
- адам және азамат құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері,
- кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін регламенттеуші нормативтік, құқықтық актілерді пайдалана білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Сызу негіздері:
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері.
Техникалық сызу.
Құрылыс сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- құрылыс сызбаларының элементтері;
- құрылыс сызбаларының түрлері;
- үш жазықтықта геометриялық денелерді проекциялау ережелері;
Іскерліктер:
- сызбаларды сызудың негізгі ережелерін қолдану;
- сызбалардағы бөліктер мен түйісулерді орындау;
- диаграммалар мен кестелердің әр түрлі сызбаларын құру және орындау,
- ғимарат жоспарын құру.
БҚ 4
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.2
Экономикалық және әлеуметтік география:
Әлемнің экономикалық-географиялық жалпы сипаттамасы. Әлемнің саяси картасы. Әлемнің аймақтық сипаттамасы.
Білімдер:
- негізгі географиялық терминдер мен ұғымдар;
- мемлекеттің саяси-географиялық жағдайы;
- халықаралық-экономикалық байланыстарды
- халықаралық туризм мәнін;
- әлем тұрғындарының, белгіленген аймақтар мен елдердің санақ саны және динамикасы;
- этнографиялық ерекшелігі;
- тұрғындардың өмір сүру сапасы мен деңгейіндегі айырмашылығы
Іскерліктер:
- халықаралық маманданудың салаларын, елдердің экономикалық «бейнесін» анықтауды;
- елдердің экономикалық-географиялық сипаттамасын жасауды.
БҚ 4

ПК 3.6.4
ПК 3.6.9
ОПД 1.3
Делопроизводство на государственном языке:
Своебразная специфика письменного жанра. Организационные документы. Приказно –уставные документы Информационно-справочные документы. Документация трудовых отношений.
Знания:
- термины делопроизводства;
- виды документов;
- сформированная сруктура перечня документов
- формуляр-образец документов -образец заполнения деловых бумаг;
Умения:
- правильное заполнение документов согласно правилам;
- правильное заполнение документов
- сходство и различие данных в документах
- ведение делопроизводства на двух языках согласно правилам
- точное выполнение нормативных актов,
- заполнение документов, сдача подпись, передача по месту назначения.
БК 2
БК 3
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.8
ОПД 1.4
Английский язык (профессиональный):
Профессиональная терминология, техника перевода и развитие речи по разделам:
- география туризма Казахстана;
- профессиональная этика;
- разработка и организация туров в гостиницах;
- организация обслуживания гостиничных хозяйств;
- организация питания в гостиничных хозяйствах.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
Умения:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания английского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
БК 1
БК 2
БК 8
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.7
ПК 3.6.3
ПК 3.6.8
ОПД 1.5
Организация туристской деятельности:
Организационные формы и виды туризма.
Инфраструктура туризма. Туристский рынок и бизнес.
Туристские услуги.
Основы безопасности в туризме.
Рекламная деятельность в туризме. Туристские формальности. Страхование и лицензирование в туристской деятельности.
Стандартизация и сертификация туристской деятельности.
Знания:
- организационные формы и виды туризма;
- инфраструктуру туризма;
- производство туристского продукта;
- организацию транспортных маршрутов;
- структуру организационно- правовых основ туристской деятельности;
- нормативно-правовые акты республики Казахстан о туризме;
- туристские формальности;
- правила страхования жизни;
- положения о лицензировании туристской деятельности;
- рекомендации по обеспечению безопасности туриста и его имущества:
- рекомендации по обеспечению охраны окружающей среды, памятников культуры.
Умения:
- разработать и сформировать тур;
- реализовать тур;
- организовать спортивные туры;
- оформлять документы по страхованию;
- выполнять требования по лицензированию деятельности;
- обеспечить безопасность туристов и их имущества.
БК 8
БК 9

КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.3
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Жазбаша жанрлардың өзіндік ерекшелігі.
Ұйымдық құжаттары.
Бұйрық–жарлық құжаттар.
Ақпараттық–анықтамалық құжаттар.
Еңбек қатынастарын құжаттау.
Білімдер:
- тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы;
- тілдің қоғамдық қызмет аясы;
- іс жүргізу тілінің терминдері;
- құжат түрлері;
- деректер тізбесінің қалыптасқан құрылымы;
- құжаттардың формуляр үлгісі;
- әр түрлі іс-қағаздарының толтырылу үлгісі;
Іскерліктер:
- ережеге сәйкес құжаттарды дұрыс құру;
- құжаттарды дұрыс толтыру;
- құжат деректемелерін ұқсастығы мен айырмашылығын айыру;
- екі тілде іс-қағаздарын ережеге сәйкес жүргізу;
- нормативті актілерді дәл орындау;
- құжаттарды толтыру, қол қою, қажетті жерлерге өткізу;
- ресми стильде қолданылатын синтаксистік тіркестерді пайдалану;
- ауызша және жазбаша ресми қарым-қатынас жасау.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.5.2 КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.4
Ағылшын тілі (кәсіби):
Кәсіби терминология, бөлімдер бойынша тіл дамыту және аударма жасау техникасы:
Қазақстанның туризм географиясы;
- кәсіби этика;
- қонақ үйлерде турларды ұйымдастыру және дайындау;
- қонақ үй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қонақ үй шаруашылығында тамақтануды ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіби бағдары бар мәтіндерді аударуда және оқуда лексикалық, грамматикалық минимум;
- ағылшын тілінде қарым-қатынас жасаудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- жағдаяттарға байланысты ұғымды және жүйелі түрде өз ойын айту;
- өзінің кәсіби қызметінде ағылшын тіліндегі білімін қолдану;
- айтылған сөзді түсіну;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.5
Туристік қызметті ұйымдастыру
Туризмнің ұйымдастырылған түрі мен формасы.
Туризм инфрақұрылымы. Туристік нарық және бизнес.
Туристік қызмет көрсетулер.
Туризмдегі қауіпсіздік негіздері. Туризмдегі жарнамалық қызмет.Туристік нысандылық. Туристік қызметтегі сақтандыру және лицензиялау.
Туристік қызметтегі стандарттау және сертификаттау.
Білімдер:
- туризмнің ұйымдастыру формалары мен түрлері;
- туризм инфраструктурасы;
- туристік өнімнің өндірісі;
- көлік маршруттарын ұйымдастыру;
- туристік қызмет негіздерінің ұйымдық-құқықтық құрылымы;
- Қазақстан республикасындағы туризм туралы нормативті-құқықты акттер;
- туристік нысандылық;
- өмірді сақтандыру ережесі;
- туристік қызметті лицензиялау туралы ереже;
- туристің және оның мүлігінің қауіпсіздігін қамтамасыздандыру бойынша нұсқаулық;
- қоршаған ортаны, мәдениет ескерткіштерін қорғауды қамтамасыздандыру бойынша нұсқаулық
Іскерліктер:
- турды дайындау және қалыптастыру;
- турларды өткізу;
- спорттық турларды ұйымдастыру;
- сақтандыру бойынша құжаттарды рәсімдеу;
- қызметті лицензиялау бойынша талаптарды орындау;
- туристтердің және олардың мүлкінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.10
ОПД 1.6
География туризма Казахстана
Теоретические основы географии туризма.
Структурная и рекреационная особенности географии туризма Казахстана.
Объекты туризма Казахстана. Предпосылки развития туризма Казахстана.
Знания:
- основные понятия и терминологию, применяемые в географии туризма;
- природные предпосылки развития туризма;
- классификацию современного туризма;
- структурную и рекреационную особенности географии туризма Казахстана;
- факторы и условия развития внутреннего туризма;
- основные черты туристского спроса.
Умения:
- составлять статистику внутреннего туристского спроса;
- определять соотношение понятий: отдых, рекреация, туризм;
- определять социально-экономические предпосылки развития туризма.
БК 4
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД 1.7
Автоматизированные системы обработки информации
Современные компьютерные прикладные программы.
Понятие и назначения базы данных (БД) и системы управления базами данных СУБД).
Компьютерные системы бронирования и резервирования.
Офисная техника и средства телекоммуникаций.
Знания:
- основные компьютерные прикладные программы и их применение;
- структурные элементы БД;
- функциональные возможности СУБД;
- основные системы бронирования и резервирования;
- офисная техника и средства телекоммуникаций
Умения:
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- выводить формы на печать;
- работать с пакетами прикладных программ;
- пользоваться офисной техникой и средствами телекоммуникаций;
- выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
- пользоваться гостиничными программами бронирования и резервирования.
БК 6
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.8
ОПД 1.8
Профессиональная этика:
Профессиональная этика и культура обслуживания.
Психологическая культура сервиса.
Этическая культура сервиса.
Эстетическая культура сервиса.
Организационно-технологическая культура сервиса.
Служебный этикет.
Знания:
- виды социального контакта: деятельности и общения;
- психологические особенности делового общения;
- этические нормы и принципы делового общения;
- методы предупреждения и разрешения конфликтов;
- эстетические требования к интерьеру помещений, к рабочему месту, внешнему виду персонала;
- новые виды услуг и форм обслуживания.
Умения:
- устанавливать психологический контакт в процессе общения;
- готовить и проводить деловые беседы и переговоры;
- использовать основные приемы и правила общения;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации;
- соблюдать правила профессиональной этики и служебного этикета.
БК 8
БК 10

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.10
ЖКП 1.6
Қазақстандағы туризм географиясы
Туризм географиясының теориялық негіздері. Туризм географиясының теориялық негізі.Қазақстан туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктері. Қазақстандағы туризм объектілері. Қазақстандағы туризмді дамытудың алғышарттары.
Білімдер:
- туризм географиясында қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдері;
- туризмді дамытудың табиғи алғышарттары;
- қазіргі заманғы туризмдердегі топтастыру;
- Қазақстандағы туризм географиясының құрылымдық және рекреациялық ерекшеліктері;
- ішкі туризмді дамыту факторлары мен жағдайлары;
- турист сұраныстарының негізгі сипаттары;
Іскерліктер:
- ішкі туристік сұраныстардың статистикасын жасау;
- демалыс, рекреация, туризм ұғымдарының арасалмағын анықтау;
- туризмді дамытудың әлеуметтік-экономикалық алғышарттарын анықтау.
БҚ 4
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
ЖКП 1.7
Ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Заманауи компьютерлік қолданбалы бағдарламалар.
Мәліметтер базасы (МБ) және мәліметтер базасын басқару жүйесі (МББЖ) ұғымы және мақсаты.
Брондаудың компьютерлік жүйесі.
Телекоммуникация құралдары мен офистік техника.
Білімдер:
- негізгі компьютерлік ұғымдар және оны қолданылуы;
- МБ құрылымдық элементтері;
- МББЖ функционалдық жүйесі;
- брондаудың негізгі жүйесі;
- телекоммуникация құралдары мен офистік техника
Іскерліктер:
- мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) қолдану;
- формаларды басып шығаруға дайындау;
- қолданбалы бағдарламалар пакеттерімен жұмыс істеу;
- телекоммуникация құралдары мен офистік техниканы пайдалану;
- кесте мәліметі негізінде мәтінді және сандық ақпараттарды өңдеуді орындау;
- Қонақ үйдің брондау бағдарламасын қолдану.
БҚ 6
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.8
Кәсіби этика:
Кәсіби этика және сервис мәдениеті.
Қызмет көрсету мәдениеті мен кәсіби этика.
Қызмет көрсетудің психологиялық мәдениеті.
Қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті
Қызмет көрсетудің ұйымдық-технологиялық мәдениеті.
Қызметтік этикет.
Білімдер:
- әлеуметтік байланыс түрлері: қызмет және қарым-қатынас;
- іскерлік қарым-қатынастың психологиялық ерекшеліктері;
- іскерлік қарым-қатынастың этикалық нормалары мен принциптері;
- бүліктердің алдын-алу және оларды шешу әдістері;
- интерьерге, бөлмелерге, жұмыс орнына, қызметкердің сыртқы келбетіне қойылатын эстетикалық талаптар;
- қызмет көрсетудің нысандары мен қызметтердің жаңа түрлері.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас үрдісінде технологиялық байланыс жасау;
- іскерлік ссұхбаттар мен келіссөздерді дайындау және жүргізу;
- қарым-қатынас және негізгі қабылдау ережелерін қолдану;
- бүліктік жағдайлардың алдын алу және шешу,
- кәсіби этика мен қызметтік этикет ережелерін сақтау.
БҚ 8
БҚ 10

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.7 ПК 3.6.10
ОПД 1.9
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда.
Техника безопасности. Производственная санитария и гигиена.
Пожарная безопасность.
Промышленная экология.
Знания:
- основные требования гигиены труда и производственной санитарии;
- правила техники безопасности;
- основные требования пожарной безопасности;
- требования по охране окружающей среды;
Умения:
- организовать работу с учетом безопасности труда и пожарной безопасности;
- оказать доврачебную помощь при необходимости;
- соблюдать требования производственной санитарии и гигиены;
- пользоваться правилами по охране окружающей среды.
БК 5
БК 9
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.9
ОПД 1.10
Маркетинг
Виды и формы предпринимательской деятельности.
Основы маркетинга. Маркетинг сферы услуг. Информационное обеспечение маркетинга.
Цены и ценовые стратегии.
Управление маркетингом.
Рекламная деятельность в сфере услуг.
Знания:
- основы предпринимательской деятельности;
- виды и формы предпринимательской деятельности;
- порядок создания предприятия;
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы;
- понятие маркетинговой среды;
- информационное обеспечение маркетинга;
- стратегии ценообразования, виды цен;
- каналы распределения товаров и услуг;
- понятие о конкуренции;
- продвижение товаров и услуг.
Умения:
- выбрать форму предпринимательской деятельности;
- проводить изучение формирования и прогнозирования спроса;
- осуществлять сегментацию рынка;
- использовать средства маркетинга;
- разработать рекламное обращение и товарный знак;
- выбрать каналы распределения своих услуг.
БК 4
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.4
ОПД 1.11
Организация питания в гостиничных хозяйствах:
Организация предприятий общественного питания (ПОП).
Типы предприятий общественного питания. Производственные и торговые помещения, их оборудование. Столовая посуда, приборы, белье – характеристика и назначение; Обслуживание посетителей в зале ресторана. Специальные формы обслуживания.
Обслуживание банкетов и приемов. Особенности организации питания иностранных туристов.
Знания:
- типы и характеристику предприятий питания;
- формы, виды, характеристики ресторанного меню;
- современную и классическую организацию кухонного производства;
- характеристику и назначение столовой посуды, приборов, белья;
- правила подготовки торгового зала ресторана к обслуживанию;
- правила сервировки стола;
- правила и методы подачи блюд и напитков;
- технику подачи блюд и напитков;
- виды обслуживания, особые формы обслуживания;
Умения:
- организовывать обслуживание в предприятиях общественного питания;
- организовывать кухонное производство;
- составлять ресторанное меню;
- получать столовую посуду, приборы, белье;
- расставлять столы в зале;
- сервировать столы предварительно и по заказу;
- встречать гостей и принимать заказ;
- обслуживать гостей по заказу;
- производить расчет с гостями;
- организовывать и обслуживать банкеты, фуршеты.
БК 1
БК 2
БК 10

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
ЖКП 1.9
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері. Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік санитария және гигиена.
Өрт қауіпсіздігі.
Өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- өндірістік санитария мен еңбек гигиенасының негізгі талаптары;
- қауіпсіздік техникасының ережелері;
- өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- жұмысты өрт қауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігін ескере отырып ұйымдастыру;
- қажет жағдайда дәрігерге дейінгі жәрдемді көрсету;
- өндірістік санитария мен гигиена талаптарын сақтау;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша ережелерді пайдалану.
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.9
ЖКП 1.10
Маркетинг
Кәсіпкерлік қызмет түрлері мен нысандары. Маркетинг негіздері. Қызмет көрсету сферасының маркетингі. Маркетингті ақпаратпен қамтамасыздандыру. Баға және баға стратегиялары. Маркетингпен басқару. Қызмет көрсету сферасындағы жарнамалық қызмет.
Білімдер:
- кәсіпкерлік қызметтің негізі;
- кәсіпкерлік қызмет түрлері мен формалары;
- кәсіпорынды құру тәртібі;
- маркетинг ұғымы, оның мақсаттары, қызметтері, принциптері;
- маркетингтік орта ұғымы;
- маркетингті ақпаратпен қамтамасыздандыру;
- баға белгілеу стратегиялары, баға түрлері; тауарлар мен қызметтерді тарату каналдары;
- бәсеке туралы ұғым;
- тауарлар мен қызметтерді қозғалту;
Іскерліктер:
- кәсіпкерлік қызмет түрін таңдау;
- сұраныстың қалыптасуы мен оны болжауды оқып-үйренуді жүргізу;
- нарық сегменттеуін жүргізу;
- маркетинг құралдарын пайдалану;
- жарнамалық үндеулер мен тауар белгілерін жасау;
өз қызметтерін тарату каналдарын таңдау.
БҚ 4
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.4
ЖКП 1.11
Қонақ үй шаруашылығында тамақтандыруды ұйымдастыру:
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұйымдастыру (ҚТК) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының түрлері. Өндірістік және сауда орындары, оларды жабдықтау. Асхана ыдыстары, құралдары, ақ жаймалар – сипаты және неге арналғандығы. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсету. Шет ел туристерін тамақтандыруды ұйымдастырудағы ерекшеліктері.
Білімдер:
- тамақтандыру кәсіпорындарының түрлері мен сипаты;
- мейрамхана ас мәзірі формалары, түрлері, сипаттары;
- заманауи және классикалық ас үй өндірісін ұйымдастыру;
- ас үй ыдыстарының, құралдарының, ақ жаймаларының неге арналғандығы;
- мейрамхана сауда залының қызмет көрсетуге дайындық тәртібі;
- тамақ ішетін үстелді жабдықтау ережелері;
- тағамдар мен сусындарды ұсыну техникасы;
- қызмет көрсету түрлері, қызмет көрсетудің ерекше формалары.
Іскерліктер:
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетулерді ұйымдастыру;
- ас үй өндірісін ұйымдастыру;
- мейрамхана ас мәзірін құру;
- ас үй ыдыстарын, құралдарын, ақ жаймаларын қабылдап алу;
- залда үстелді орналастыру;
- алдын-ала тапсырыстар бойынша тамақ ішетін үстелдерді жабдықтау;
- қонақтарды қарсы алу және тапсырыстар қабылдау;
- тапсырыстар бойынша қонақтарға қызмет көрсету;
- қонақтармен есептесу;
- банкеттермен фуршеттер ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 10

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ОПД 1.12
Бухгалтерский учет в гостиничных комплексах:
Цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности. Бухгалтерский баланс и система счетов.
Организация бухгалтерского учета на предприятиях индустрии гостеприимства.
Механизм ценообразования.
Принципы организации учета наличных средств.
Знания:
- бухгалтерский учет: понятия, задачи, методы;
- механизацию хозяйственных операций;
- понятие цены и ценообразования;
- типы хозяйственных операций;
- способы оценки основных средств;
- основные методы приемки, хранения и отпуска материалов;
- понятие о калькуляции, расчет количества сырья по нормативам;
- учет предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря;
- документальное оформление, порядок списания;
Умения:
- выполнять кассовые операции;
- оформлять основные документы по учету кассовых операций;
- делать бухгалтерскую проводку по любой совершаемой хозяйственной операции;
- составлять бухгалтерский баланс и финансовую отчетность;
- производить хозяйственные вычисления;
- составлять калькуляционные карточки;
- производить учет предметов материально-технического оснащения.
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 3.5.2
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.8
СД 02
Специальные дисциплины
СД 2.1
Организация обслуживания гостиничных хозяйств:
История развития индустрии гостеприимства.
Типы и характеристика предприятий размещения.
Предприятия транс-портировки: транспортные компании, турагентства, туроператоры.
Предприятия рекреации – отдых и индустрия досуга.
Организационная структура гостиниц. Организация работы служб гостиниц. Технология работы и задачи основных подразделений гостиницы.
Организация курортного бизнеса.
Организация конгрессного бизнеса. Информационно- рекламная деятельность гостиниц.
Знания:
- исторические аспекты индустрии гостеприимства;
- пионеров и лидеров индустрии гостеприимства, их достижения;
- основные сегменты индустрии гостеприимства;
- типы и характеристики предприятий размещения;
- классификацию предприятий размещения;
- типы и характеристики предприятий транспортировки;
- типы и характеристики предприятий рекреации;
- организационную структуру гостиниц;
- основные подразделения гостиниц;
- технологию работы и задачи основных подразделений гостиницы;
- организацию и особенности обслуживания в курортных гостиницах;
- процесс обслуживания конгрессного бизнеса;
- информационно- рекламную деятельность гостиниц;
Умения:
- проявлять гостеприимство;
- организовывать обслуживание на предприятиях гостиничного бизнеса;
- составлять схему организационной структуры гостиниц;
- распределять обязанности между служащими;
- соблюдать внешний вид, культуру речи и правила поведения в гостиницах;
- организовать обслуживание в курортных гостиницах;
- организовать процесс обслуживания конференций;
- применять знания на практике.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
ЖКП 1.12
Қонақ үй кешендеріндегі бухгалтерлік есеп:
Бухгалтерлік есеп және есеп беру туралы ережелердің мақсаты, міндеті, мәні. Қонақ қабылдау индустриясы кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есепті ұйымдастыру. Баға белгілеу механизмі. Қолда бар қаражат есебін ұйымдастыру принциптері.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп:ұғымы, міндеттері, әдістері;
- шаруашылық операцияларының механикаландырылуы;
- баға және баға белгілеу ұғымдары,
- шауашылық операцияларының түрлері;
- негізгі қаражаттарды бағалау әдістері;
- материалдарды қабылдаудың, сақтаудың және жіберудің негізгі әдістері;
- норматив бойынша шикізат көлемін есептеу, калькуляциялау туралы ұғым;
- материалдық-техникалық жабдықтар құралдарының, арзан және тез тозатын инвентарлардың есебі;
- есептен шығаруды құжаттық рәсімдеу
Іскерліктер:
- кассалық операцияларды орындау;
- кассалық операциялардың есебі бойынша құжаттарды рәсімдеу;
- кез-келген жасалып жатқан шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік жазба жасау;
- бухгалтерлік баланс және қаржылық есеп беруді құру;
- шаруашылық есептен шығаруларды жүргізу;
- калькуляциялық карточкаларды құру;
- материалдық-техникалық жабдықтау құралдарының есебін жүргізу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.8
АП 02
Арнайы пәндер
АП 2.1
Қонақ үй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақ қабылдау индустриясының даму тарихы. Орналасу кәсіпорындарының топтастырылуы, түрлері мен сипаты. Тасымалдау кәсіпорыны: тасымалдау компаниялары, туристік агенттіктер, туристік операторлар. Рекреация кәсіпорындары – демалыс және бос уақыт индустриясы. Қонақ үйлердің ұйымдық құрылымы. Қонақ үйлерде қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру. Қонақ үй бөлімдерінің технологиялық жұмысы және негізгі міндеті.
Шипажай бизнесін ұйымдастыру.
Конгресс бизнесін ұйымдастыру. Қонақ үйлердің ақпараттық-жарнамалық қызметі.
Білімдер:
- қонақжайлылық индустриясындағы тарихи аспектілер;
- қонақжайлылық индустриясының пионерлері мен көшбасшылары, олардың жетістіктері;
- қонақжайлылық индустриясының негізгі сегменттері;
- орналастыру кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- орналастыру кәсіпорындарының топтастырылуы;
- тасымалдау кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- рекреация кәсіпорындарының түрі мен сипаты;
- қонақ үйдің ұйымдық құрылымы;
- қонақ үйлердің негізгі бөлімдері;
- қонақ үй бөлімдерінің технологиялық жұмысы және негізгі міндеті.
- шипажай қонақ үйлеріндегі қызметтердің ерекшелігі және ұйымдастырылуы
- конгресс бизнесіне қызмет көрсету процессі;
- Қонақ үйлердің ақпараттық-жарнамалық қызметі.
Іскерліктер:
- қонақжайлылық таныту;
- қонақ үй бизнесі кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қонақ үй ұйымдық құрылымының сызбасын құру;
- қызметкерлер арасында қызмет көрсету бойынша жұмыстарды үйлестіру;
- қонақ үйлерде жүру тәртібін, сөйлеу мәдениетін және сыртқы пішінін сақтау
- шипажай қонақ үйлеріндегі қызметтерді ұйымдастыру.
- конференцияларға қызмет көрсету процессін ұйымдастыру;
- практикада білімін қолдану.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД 2.2
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов:
Общественные здания. Архитектурно-планировочное решение структуры гостиниц.
Конструктивные элементы и схемы зданий гостиниц. Санитарно-техническое и инженерно-техническое оборудование.
Основные сведения об оформлении интерьера гостиниц.
Знания:
- основные типы общественных зданий;
- классы капитальных зданий, основные материалы конструкций, части здания;
- основные группы помещений;
- структурные узлы, коммуникационные связи;
- система санитарной очистки гостиницы;
- функциональное зонирование территории гостиницы;
- противопожарные и эвакуационные, санитарные и эргономические требования;
- размеры номеров в зависимости от количества мест и комнат;
Умения:
- построить функциональные схемы-графы взаимосвязи различных помещений гостиницы;
- принимать приемлемое композиционное решение интерьера гостиницы;
- вычерчивать схематический план, необходимые объекты и площадки на участке гостиницы;
- производить расчеты комнат и номеров, подбор типов номеров, помещений общественного назначения.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПК 3.5.3
ПК 3.5.6
ПК 3.6.1
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД 2.3
Экономика гостиничного хозяйства:
Сфера гостиничного хозяйства в системе рынка услуг. Принципы организации деятельности в гостиничных хозяйствах.
Государственное и правовое и социально-экономическое регулирование деятельности и системы трудовых отношений на пред-приятиях гостиничного хозяйства. Планирование и прогнозирование деятельности гостиничного хозяйства. Взаимосвязь с финансовыми, кредитными, страховыми и другими организациями.
Знания:
- законодательные и иные нормативные акты Республики Казахстан;
- специфику гостиничных услуг;
- производственную структуру гостиничного хозяйства;
- классификацию основных фондов;
- принципы организации основного производства;
- сущность и значение производительности труда;
- нормы труда обслуживающего персонала;
- основы планирования работы гостиницы;
- сущность материально-технического обеспечения;
- понятия себестоимости, прибыли, рентабельности;
- сущность и принципы аренды;
- понятия лизинга, франчайзинга и др.;
Умения:
- организовать рабочее место;
- работать с нормативными документами;
- рассчитывать заработную плату рабочих при различных формах оплаты труда;
- составить смету затрат на производство услуг;
- рассчитать основные технико-экономические показатели работы гостиницы.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
ПК 3.5.2

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
АП 2.2
Материалдық-техникалық база және қонақ үй кешендерін безендіру:
Қоғамдық ғимараттар. Қонақ үй құрылымының сәулетті-жоспарлы шешімі.
Қонақ үй ғимаратының сызбалары және конструктивті элементі Қонақ үйлердегі санитарлық-техникалық және инженерлік техникалық жабдықтар. Қонақ үй интерьерін безендіру туралы негізгі мәліметтер.
Білімдер:
- қоғамдық ғимараттардың негізгі типтері;
- берік ғимараттарының кластары, конструкцияның негізгі материалдары, ғимарат бөліктері;
- үй-жайдың негізгі топтары;
- құрылымдық түйіндер, коммуникациялық байланыстар;
- қонақ үйді санитарлы тазалау жүйесі;
- қонақ үй аумағын қызметіне қарай зоналау;
- өртке қарсы және эвакуациялық, санитарлық және эргономикалық талаптар;
- орындары мен бөлмелеріне байланысты номерлердің өлшемі;
Іскерліктер:
- қонақ үйдің әр түрлі орындарының байланысын көрсететін функционалды сызба-графиктерді құруды;
- қонақ үй интерьеріне композициялық үйлесімді шешім қабылдау;
- қонақ үй учаскесіне қажетті объектілер мен аудандардың сызбалық жоспарларын сызу;
- бөлмелер мен номерлердің есептерін шығару, номер түрлерін, қоғамдық орындарды таңдау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.6
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
АП 2.3
Қонақ үй шаруашылығының экономикасы:
Қызмет көрсету нарығы жүйесіндегі қонақ үй шаруашылығының саласы. Қонақ үй шаруашылығы кәсіпорындарының қызметін ұйымдастыру принциптері.
Қонақ үй шаруашылығы кәсіпорындарында еңбек қатынастарының жүйесі мен қызметтерін мемлекеттік, құқықтық және әлеуметтік-экономикалық реттеу. Қонақ үй шаруашылығы қызметтерін болжамдау, жоспарлау. Қаржылық, несиелік, сақтандыру және басқа ұйымдармен байланысы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа нормативтік актілері;
- қонақ үй қызметтерінің ерекшеліктері;
- қонақ үй шаруашылығының өндірістік құрылымы, негізгі қорлардың топтастырылуы;
- негізгі өндірістің ұйымдастыру принциптері;
- еңбек өнімділігінің мәні мен маңызы;
- қызмет көрсетуші персоналдардың еңбек нормалары;
- қонақ үй жұмыстарын жоспарлау негіздері;
- материалдық-техникалық қамтамасыз етудің мәні;
- өзіндік құн, пайда, табыс ұғымдары;
жалға берудің мәні мен принциптері
- лизинг, франчайзинг және басқа ұғымдар.
- Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;
- еңбек ақыны әр түрлі нысанда төлеу кезіндегі жұмыскеллердің жалақысвн есептеу;
- өндіріс қызметіне кеткен шығындардың сметасын жасау
- қонақ үй жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.5.2

ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.8
СД 2.4
Менеджмент
Теоретические основы менеджмента. Инфраструктура менеджмента.
Методы и технология принятия управленческих решений.
Информационное обеспечение в менеджменте.
Система методов управления персоналом предприятия. Система профессионального продвижения персонала по службе.
Знания:
- организационную структуру управления;
- характер и содержание управленческого труда;
- методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений;
- современные теории мотивации;
- методы оценки деловых качеств работника;
- способы управления конфликтными ситуациями;
Умения:
- принимать участие в решении организационно-производственных вопросов;
- подготовить управленческое решение;
- предупреждать и разрешать конфликтные ситуации;
- определять деловые качества работников.
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.7
ПК 3.6.10
ПП 00
Профессиональная практика.
Умения:
- расширение и углубление знаний полученных при изучении специальных дисциплин;
- ознакомление с организацией труда, технологией и экономикой предприятия;
- знакомство с новыми технологиями, правилами эксплуатации оборудования, средств оргтехники;
- использование психологических и социальных основ для делового общения с клиентами.
Навыки:
- выполнение функциональных обязанностей в соответствии с квалификацией;
- соблюдение правил безопасной организации труда, техники безопасности и производственной санитарии;
- соблюдение правил организации рабочего места, культуры труда и профессиональной этики;
- организация, планирование и управление деятельностью персонала подразделений гостиничного хозяйства;
- оформление необходимой документации на государственном, русском и английском языках;
- осуществление маркетинговой деятельности, используя принципы предпринимательства и различные виды рекламы;
- использование автоматизированных гостиничных программ и средств современной оргтехники в процессе деятельности;
- решение вопросов, связанных с эксплуатацией зданий и оборудования гостиничного хозяйства;
- Осуществлять контроль за соблюдением персоналом производственного, организаторского, психологического, эстетического аспектов культуры обслуживания на предприятиях.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Использовать лингвистические навыки по государственному, русскому и иностранному языкам, необходимые для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики;
организовывать собственную деятельность, оценивать результаты своей работы;
использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
своевременно и качественно выполнять свои обязанности;
работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
соблюдать требования профессиональной этики и служебного этикета.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.8
АП 2.4
Менеджмент
Менеджменттердің теориялық негіздері. Менеджмент инфрақұрылымы. Басқару шешімдерін қабылдау әдістері мен технологиясы. Менеджменттегі ақпараттық қамтамасыздандыру.
Кәсіпорын қызметкерлерін басқару әдістерінің жүйесі. Персоналдардың қызмет орнында кәсіби жылжу жүйесі.
Білімдер:
- басқарудың ұйымдық құрылымы;
- басқарылатын еңбектің сипаты мен мазмұны;
- басқару шешімдерін дайындау мен негіздеудің әдістері және заманауи технологиялары;
- уәждемелердің заманауи теориялары;
- қызметкердің іскерлік сапасын бағалау әдістері;
- даулы жағдайларды басқару әдістері;
Іскерліктер:
- ұйымдық-өндірістік мәселелерді шешуге қатысу;
- басқару шешімдерін дайындау
- даулы жағдайлардың алдын-алу және шешу жолдары
- қызметкерлердің іскерлік сапасын анықтау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.10
КП 00
Кәсіптік практика
Іскерліктер:
- арнайы пәндерді оқып-үйренуде алған білімін кеңейту және тереңдету;
- кәсіпорын экономикасымен және технологиясымен, еңбекті ұйымдастырумен танысу;
- жаңа технологиялармен, жабдықтарды пайдалану ережелерімен, оргтехника құралдарымен танысу;
- клиеттермен іскерлік қарым-қатынас жасауда әлеуметтік және психологиялық негіздерді пайдалану.
Дағдылар:
- біліктілікке сәйкес функционалдық міндеттерді орындау;
- техника қауіпсіздігі мен еңбекті ұйымдастырудағы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру ережелерін, еңбек мәдениетін және кәсіби этиканы сақтау;
- қонақ шаруашылығы бөлімдері қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және басқару;
- мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде қажетті құжаттарды рәсімдеу;
- жарнама түрлері мен кәсіпкерлік принциптерін пайдаланып маркетингтік қызметтерді жүзеге асыру;
- қызмет үрдісінде автоматтандырылған қонақ үй бағдарламалары мен заманауи оргтехника құралдарын пайдалану;
қонақ үй шаруашылығы жабдықтары мен ғимараттарды пайдалануға байланысты мәселелерді шешу;
- кәсіпорындарда қызметкерлермен қызмет көрсету мәдениетінің өндірістік, ұйымдастыру, психологиялық, эстетикалық аспектілерінің сақталуына бақылау жүргізу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БК 1
Жеке тұлғалы және кәсіби бағдар ақпараттарымен алмасуда шет тілі, орыс тілі және мемлекеттік тілдердің лингвистикалық дағдыларын қолдану;
БҚ 2
көпмәдениетті, полиэтникалық және көп конфессионалды қоғамда қарым-қатынастың позитивті дағдыларын меңгеру;
БҚ 3
Қазақстан Республикасы заңдылықтары мен бекітілген салалық нормативтік құжаттар талаптарын сақтау;
БҚ 4
жеке өзіндік және кәсіптік дамуын басқару, нарықтық экономика жағдайының өзгерістеріне бейімделу;
БҚ 5
жеке іс-әрекетін ұйымдастыру, өз жұмысының нәтижесін бағалау;
БҚ 6
кәсіптік қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
БҚ 7
өз міндеттерін дер кезінде және сапалы орындау;
БҚ 8
командада жұмыс істеу, әріптестермен, басшылармен тиімді қарым-қатынаста болу;
БҚ 9
техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау;
БҚ 10
кәсіптік этика мен қызметтік этика талаптарын сақтау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Установленный уровень
1.1. 050701 1 – Портье*
ПК 1.1.1 Информировать клиентов о видах услуг гостиницы и стоимости услуг;
ПК 1.1.2 Активно продавать клиенту сервисные услуги гостиницы;
ПК 1.1. 3 Уметь провести процедуру бронировании;
ПК 1.1.4 Регистрировать личные и контактные данные клиента,
ПК 1.1.5 Пользоваться средствами оргтехники и сервисным программным обеспечением в рамках своей компетенции;
ПК 1.1.6 Действовать в соответствии с инструкциями случае неприбытия гостя или отмены бронирования
1.2. 050702 1 – Швейцар*
ПК 1.2.1 Приветствовать гостей во входной зоне гостиницы; помогать гостям при посадке/высадке из автотранспорта;
ПК 1.2.2 безопасно и рационально выгружать / загружать багаж;
переносить/перевозить багаж гостей;
ПК 1.2.3 регулировать парковку автотранспортных средств, не допуская заторов у входа в гостиницу; парковать автомобили гостей;
ПК 1.2.4 информировать гостей об услугах гостиницы и ее окрестностях в рамках своей компетенции; провожать гостей к стойке службы размещения;
ПК 1.2.5 сопровождать гостей и багаж в отведенный номер;
ПК 1.2.6 выполнять отдельные служебные поручения, связанные с обслуживанием гостей;
ПК 1.2.7 в случае нестандартных ситуаций оперативно информировать службу безопасности;
ПК 1.2.8 включать и выключать систему сигнализации и световую рекламу.
1.3. 050703 1 – Горничная*
ПК 1.3.1 Производить уборку и подготовку номеров к заселению в соответствии со стандартами и технологией;
ПК 1.3.2 Выполнять уборку мест общего пользования на этажах (холлов, коридоров, фойе, переходов и др.);
ПК 1.3.3 Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
ПК 1.3.4 Составлять заявки на приобретение средств и инвентаря для комплектации номеров;
ПК 1.3.5 Обеспечивать сохранность материальных ценностей;
ПК 1.3.6 Соблюдать технические характеристики и требования к содержанию обслуживаемых помещений;
2. Повышенный уровень
2.1 050704 2 – Помощник администратора
ПК 2.4.1 Принимать внешние и внутренние звонки;
ПК 2.4.2 Выяснять потребности гостей и предоставлять необходимую информацию;
ПК 2.4.3 Информировать гостей о работе служб гостиницы и видах оказываемых услуг;
ПК 2.4.4 Объяснять схему проезда к гостинице и наиболее удобные способы передвижения гостей к местам отдыха, музеям и прочим достопримечательностям;
ПК 2.4.5 Подбирать пакеты информационных материалов по запросам гостей;
ПК 2.4.6 Принимать заказы на основные и дополнительные услуги гостиницы;
ПК 2.4.7 Помогать гостям в решении их проблем в рамках своей компетенции;
ПК 2.4.8 Осуществлять своевременное обеспечение информационными материалами холла гостиницы;

1. Белгіленген деңгей
1.1 050701 1 – портье*
КҚ 1.1.1 Клинттерге қонақ үй қызметтерінің түрлері мен олардың бағалары туралы мәліметтер беру;
КҚ 1.1.2 Клиенттерге қонақ үйдің көрсететін қызметтерін белсенді түрде сату;
КҚ 1.1.3 Брондау қызметін жасай білу;
КҚ 1.1.4 Клиенттердің жеке және байланыс мәліметтерін тіркеу;
КҚ 1.1.5 Өз құзыретіне сай сервистік бағдарламалық қамтамасыздандыруымен және оргтехниканың құралдарымен қолдану;
КҚ 1.1.6 Қонақ келмеген жағдайда немесе бронь күші жойылғанда нұсқаулыққа сай әрекет жасау;
1.2 050702 1 –швейцар*
КҚ 1.2.1 Қонақ үй алдында қонақтарды күтіп алу; қонақтардың көлікке мініп-түсуіне көмектесу;
КҚ 1.2.2 Жүктерді қауіпсіз және тиімді түсіру/тиеу;
КҚ 1.2.3 Қонақ үй алдында көліктер кептелісін болдырмай, автокөліктердің орналасуын реттеу; қонақтардың автомокөліктерін орналастыру;
КҚ 1.2.4 Өз құзыретінің шегінде қонақтарға қонақ үй қызметтері туралы ақпараттар беру, қонақтарды орналастыру қызметін көрсететін жерге жеткізу;
КҚ 1.2.5 Алынған номерлерге қонақтарды және олардың жүктерін жеткізуге көмектесу;
КҚ 1.2.6 Қонақтарға қызмет көрсетуге қатысты жеке қызметтік тапсырмаларды орындау;
КҚ 1.2.7 Ыңғайсыз жағдайларда шұғыл түрде қауіпсіздік қызметіне хабарлау;
КҚ 1.2.8 Дабыл жүйесі мен жарық жарнамаларын қосу және өшіру;
1.3. 050703 1 – Күтуші*
КҚ 1.3.1 Стандарттар мен технологияларға сәйкес номерлерді тазалау және мейманды орналастыруға дайындау;
КҚ 1.3.2 Қабаттардағы (холл, дәліз, фойе және т.б.) жалпы пайдаланатын орындарды тазалау;
КҚ 1.3.3 Қызметтерді жүзеге асырудың неғұрлым тиімді әдістері мен тәсілдері таңдау;
КҚ 1.3.4 Номерлерді жабдықтау үшін инвентарлар мен құралдарға тапсырыстар беру;
КҚ 1.3.5 Материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 1.3.6 Қызмет көрсету орындарына қойылатын талаптар мен техникалық сипаттамаларды сақтау.
2. Жоғары деңгей
2.1 050704 2 – Әкімшілік көмекшісі
КҚ 2.4.1 Ішкі және сыртқы қоңырау шалуларын қабылдау;
КҚ 2.4.2 Қонақтардың қажеттіліктерін анықтау және қажетті ақпараттарды ұсыну;
КҚ 2.4.3 Қонақтарды қонақ үймен таныстыру және оларға қызмет көрсету;
КҚ 2.4.4 Қонақтарды қонақ үйге апаратын жол сызбасымен таныстыру және қонақтардың демалыс орындарына, мұражайларға және назар аударатын орындарына апаратын қозғалыстың неғұрлым қолайлы тәсілдерін түсіндіру;
КҚ 2.4.5 Қонақтардың сұраныстары бойынша ақпараттық материалдардан пакеттер таңдау;
КҚ 2.4.6 Қонақ үй қызметіне сәйкес негізгі және қосымша қызмет көрсетулерге тапсырыс қабылдау;
КҚ 2.4.7 Өз құзыретінің шегінде қонақтардың өзекті мәселелерін шешуге көмектесу;
КҚ 2.4.8 Қонақ үй холын ақпараттық материалдармен др кезінде қамтамасыз етуді жүзеге асыру;

ПК 2.4.9 Создавать атмосферу доброжелательности при обслуживании гостей;
ПК 2.4.10 Способствовать достижению высокого уровня обслуживания в гостинице;
3. Специалист среднего звена
3.1. 050705 3 – Администратор
ПК 3.5.1 Консультировать гостей по вопросам предоставления услуг;
ПК 3.5.2 Оформлять документы, регистрировать, производить все виды расчетов на государственном, русском и английском языках;
ПК 3.5.3 Осуществлять эффективное взаимодействие с другими службами гостиницы;
ПК 3.5.4 Принимать корреспонденцию и передавать по назначению;
ПК 3.5.5 Пользоваться автоматизированными гостиничными программами и средствами современной оргтехники в процессе деятельности;
ПК 3.5.6 Обеспечивать сохранность материальных ценностей;
ПК 3.5.7 Принимать меры к предотвращению и ликвидации конфликтных ситуаций;
ПК 3.5.8 Своевременно и качественно осуществлять финансовые операции
3.2. 050706 3 – Менеджер по сервису
ПК 3.6.1 Организовать, планировать и управлять деятельностью персонала подразделений гостиничного хозяйства;
ПК 3.6.2 Использовать современные методы повышения эффективности работы кадровых ресурсов, психологические основы делового общения с клиентами;
ПК 3.6.3 Составлять и оформлять управленческую документацию, коммерческую документацию на государственном, русском и английском языках;
ПК 3.6.4 Осуществлять маркетинговую деятельность, используя принципы предпринимательской деятельности на международном рынке и различные виды рекламы, ее специфику;
ПК 3.6.5 Осуществлять учет с использованием современных информационных технологий;
ПК 3.6.6 Пользоваться автоматизированными гостиничными программами и средствами современной оргтехники в процессе деятельности;
ПК 3.6.7 Использовать психологические и социальные основы для делового общения с клиентами, этику организационной и управленческой деятельности.
ПК 3.6.8 Грамотно обращаться с валютой и платежными документами, вести корреспонденцию на государственном, русском и английском языках.
ПК 3.6.9 Решать вопросы, связанные с эксплуатацией зданий и оборудования гостиничного хозяйства;
ПК 3.6.10. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом производственного, организаторского, психологического, эстетического аспектов культуры обслуживания на предприятиях.
Приложение 96
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0510000 - Делопроизводство и архивоведение (по
отраслям и областям применения)

КҚ 2.4.9 Қонақтармен қарым-қатынас кезінде қонақжайлылық таныту;
КҚ 2.4.10 Қонақ үйде қызмет көрсетудің жоғарғы деңгейге жетуіне әрекет жасау;
3. Орта буын маманы
3.1.050705 3 –
Әкімшілік
КҚ 3.5.1 Қонақтарға ұсынылатын қызметтер бойынша кеңес беру;
КҚ 3.5.2 Құжаттарды рәсімдеу, тіркеу, есептеулердің барлық түрлерін мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізу;
КҚ 3.5.3 Қонақ үйдің басқа қызмет көрсету түрлерімен тиімді қатынаста болу;
КҚ 3.5.4 Қатынас қағаздарын қабылдау және оларды бағыттар бойынша жіберу;
КҚ 3.5.5 Қызмет кезінде автоматтандырылған қонақ үй бағдарламаларын, оргтехникасын заманауи құралдарымен қолдану;
КҚ 3.5.6 Материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.7 Даулы жағдайларды шешу және оларды болдырмау шараларын қабылдау;
КҚ 3.5.8 Қаржы акцияларын өз уақытында және сапалы жүргізу;
3.2. 050706 3 – Қызмет көрсетуші менеджер
КҚ 3.6.1 Қонақ үй шаруашылығы бөлімдеріндегі персоналдарды басқару және ұйымдастыру;
КҚ 3.6.2 Кадр ресурстарының жұмыс тиімділігін арттырудың қазіргі кездегі әдістерін, клиенттермен қарым-қатынастың психологиялық негіздерін қолдану;
КҚ 3.6.3 Басқару құжаттамаларын, коммерциялық құжаттамаларды мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізу және рәсімдеу;
КҚ 3.6.4 Жарнама түрлерін, оның қызметтерін және халықаралық нарықтағы кәсіпкерлік қызметінің қағидаларын пайдалана отырып маркетингтік қызметтерді жүзеге асыру;
КҚ 3.6.5 Заманауи ақпараттық технологияларды қолдану арқылы есептер жүргізу;
КҚ 3.6.6 Қызмет кезінде автоматтандырылған қонақ үй бағдарламаларын, оргтехниканың заманауи құралдарын қолдану;
КҚ 3.6.7 Клиенттердің іскерлік қарым-қатынас үшін психологиялық және әлеуметтік негіздерді, ұйымдастыру және басқару қызметінің этикасын пайдалану;
КҚ 3.6.8 Валютамен, төлем құжаттамаларымен сауатты жұмыс істеу және корреспонденцияларды мемлекеттік, орыс, ағылшын тілдерінде жүргізу.
КҚ 3.6.9 Қонақ үй шаруашылығы ғимаратын пайдалану және жабдықтарды қолдануға қатысты сұрақтарды шешу;
КҚ 3.6.10. Кәсіпорындағы персоналдардың өндірістік, ұйымдастыру, психологиялық, эстетикалық қызмет көрсету мәдениетінің аспектілерін сақтауға бақылау жасау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
96-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және
басқару
Мамандығы: 0510000 – Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (салалары
және қолдану аясы бойынша)

144
2
ПП. 02.6
Практика по переводу
3
36
3
ПП. 02.7
Практика по организаций архивоведение
3
72
3
ПП. 03
Преддипломная практика
4
216
4
ПА. 00
Промежуточная аттестация
108
2,4
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
4
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 100
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы
технического и профессионального образования
по специальности: 0510000 - Делопроизводство и
архивоведение (по отраслям и областям применения)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенного уровня)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный русский (казахский) язык
Роль языка в жизни общества.Человек.
Казахстан и страна изучаемого языка. Природа. Физкультура и спорт. Наука и образование в нашей жизни. Современные профессии. Культура. Искусство. Функциональные стили речи.
Знания:
- государственный и русский языки и владеть лексическим и граматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- особенности письменной и устной формы делового и научного стиля;
- нормы и правила невербальной коммуникации профессионального общения;
Умения:
- составлять деловые бумаги;
- деловые документы использовать по назначению (деловые письма, контракты, отчетные документы);
- различать стили речи и уметь использовать их в практике общения;
- пользоваться общенаучной и общетехнической лексикой;
- оформление делового документа с использованием современных технологий;
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
- употреблять различные функциональные стили в устной и письменной речи;
- заполнять анкету, писать личные и деловые письма;
- соблюдать стиль деловой речи;
- использовать в служебных письмах логический синтаксис.
БК 8
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Роль языка в жизни общества. Человек. Казахстан и страна изучаемого языка.. Природа. Физкультура и спорт. Наука и образование в нашей жизни. Современные профессии.
Культура. Искусство. Функциональные стили речи.
Знания:
- лексико – грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 8
ОГД. 03
Физическая культура
Теория физического воспитания. Физическая культура как часть общей культуры современного общества. Социально-биологические основы физической культуры. Здоровье и здоровый образ жизни. Режими двигательной активности. Профессионально-прикладная психо-физическая подготовка. Физическая культура в научной организации труда (НОТ). Средства физического воспитания.
Гимнастика. Легкая атлетика. Лыжный спорт. Плавание. Туризм.
Спортивные игры. Казахские национальные подвижные игры и виды спорта. Президентское тестирование.
Знания:
- технику и оcновы физической культуры, приемы закаливание, профилактику нарушения осанки;
- способах саморегуляции и самоконтроля;
- о востребованности здоровых людей на рынке труда;
Умения:
- подбирать серию физических упражнений, направленных на сохранение здоровья;
- использоватьприемы защиты и самообороны, страховки и самостраховки
БК 10
ОГД. 04
История Казахстана
Казахстан в древности
Казахстан в эпоху каменного века. Бронзовый век на территории Казахстана.
Союзы племен и ранние государства на территории Казахстана. Казахстан в средневековье.
Государства раннего и развитого средневековья
Великий Шелковый путь на территории Казахстана
Казахстан в монгольскую эпоху. Средневековые государства в 14-15 вв.
Казахское ханство в 15-17 вв. Казахстан в составе Российской империи.
Присоединение Казахстана к России: вхождение, завоевание, колонизация.
Социально – экономическое развитие казахского общества в 18 – сер 19 вв.
Народно – освободительная борьба в период присоединения Казахстана к России. Социально – экономическое развитие Казахстана во второй половине 19 в.
Казахстан в 20 веке. Казахстан в условиях тоталитарной системы. Казахстан в период гражданского противостояния. Казахстан в период становления тоталитарной системы.
Казахстан в период ВОВ (1941-1945 гг). Казахстан в послевоенные годы. Казахстан в 70-80 гг. Независимый Казахстан. Казахстан –суверенное, независимое государство. Переход к рыночной экономике. Внешняя и внутреняя политика Казахстана. Социально – демографические процессы в Казахстане. Стратегическая программа «Казахстан – 2030»
Знания:
- геополитическое и экономическое значение Казахстана в мировом обществе;
- государственные символы и важные события РК;
- государственное строение и институты РК и их функции;
- основные правила исторического времени и пространства;
- даты исторических событий;
- историческую топографию;
- суть исторических терминов;
- хронологические рамки исторических событий;
- политико - экономическое, социальное и культурные развитие в разные периоды истории;
- основные направления внешней и внутренней политики;
- причины крупных исторических событий и их результаты;
- глобальные проблемы и пути их решения;
- достижения НТП;
Умения:
- описывать исторические события с временной и пространственной точки зрения;
- связывать исторические явления и процессы;
- работать над историческими документами и экспонатами музея;
- сопоставлять различные точки зрения на исторические события, обосновывая своим мнением;
- показывать на карте государственные границы, территории и города;
- пользоватьсявозможностями медиа ресурсов;
- использовать архивные, исследовательские материалы и источники.
БК1;
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Профессиональная этика и психология:
Психология личности. Межличностное отношение.
Психология деятельности
Ощушения. Восприятие.
Свойство личности. Темперамент. Характер. Способность. Эмоциональ но – волевая сфера. Чувство и эмоция
Воля. Общение и психические структуры личности. Этикет делового общения. Повседневное этикет общения. Конфликтные ситуации и пути их решения.
Стратегия поведения в конфликтной ситуации. Этические нормы и принципы.
Знания:
- основы психологии и этику;
- особенности темперамента, характера, способности: генотип, фенотип, задатки;
- культурные ценности и социальные нормы самостоятельного обновления, рассматривающие систему внедрения в социальные отношения человека;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
- взаимодействовать с партнҰром, понимать его мыслы и чувства;
- аргументированно доказывать собственную точку зрения, не подвергая оскорблению достоинство собеседника;
- подбирать нужный темп речи и интонаций;
- четко произносить окончания слов;
- регулировать речевое поведение в соответствии с коммуникационными потребностями и психологическими особенностями собеседника или слушателя;
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания.
БК 3
ПК 2.1.9
ОПД 02
Охрана труда и экология:
Охрана труда и его правовая и нормативная база. Экология окружающей среды. Пожарная безопасность. Классификация оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации. Производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Организация работы по охране труда в предприятиях. Техника безопасности: виды, средства и меры предупреждения и защиты.
Знания:
- общие сведения о производственной санитарии и технику безопасности;
- основы электробезопасности;
- общие сведения о пожарной безопасности, причины пожаров и средства пожаротушения;
- организацию работы по охране труда в предприятих;
- виды инструктажа и средства индивидуальной защиты;
- методы расчетов и решений условий безопасных и безвредных способов ведения технологических работ;
- требования стандартов по оформлению документации по охране труда;
Умения:
- оказывать первую доврачебную помощь при производственной травме;
- оценивать степень опасности производственной ситуации;
- применять средства индивидуальной защиты;
- применять передовые приемы работы и способы организации труда и рабочего места.
- составлять учетную и отчетную документацию по охране труда и технике безопасности
БК1;
БК4.
ПК 2.1.3
ОПД 03
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Правовые основы, цели, задачи и принципы. Объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации.
Метрология: основные понятия и определения. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; международная и региональная стандартизация, Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации РК
Знания:
- основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции. показатели качества и методы их оценки;
- формы и категории стандартов
- Законы РК «О стандартизации», «Об обеспечении единства измерений» (О сертификации);
термины и определения ГОСТы, ОСТы, РСТ.;
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности;
- применять стандарты в своей работе;
- определять нормы единицы измерения.
БК 1
БК 5
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.7
ОПД 04
Электротехника
Основы электротехники. Цели и задачи изучения электротехники. Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнитизм, электрические изменения. Трансформаторы: конструкция, виды, назначение и принцип действия. Основы электро- перевода. Передача и распределение электрической энергий. Генераторы: виды, назначение и принцип действия
Знания:
- основы электротехники;
- законы Ома, законы Кирхгофа, основные элементы электрические цепы;
- устройство и принцип действия трансформаторов;
- классификацию измерительных приборов и требования к ним;
Умения:
- снимать показания приборов;
- читать электрические схемы электрооборудо –вание;
- совершенствовать форм и методов управленческого труда на основе применения электронной техники;
- эффективно использовать ЭВМ и другие электро - технические оборудование в профессиональной деятельности.
БК 10;

144
3
КП. 02.6
Аударма жасау практикасы
+
72
3
КП. 02.7
Мұрағаттану бойынша практика
+
216
4
КП.03
Дипломалды практикасы
+
216
4
АА. 00
Аралық аттестаттау
108
2,4
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
4
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
100-қосымша
0510000 – Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (салалары және
қолдану аясы бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Кәсіби қазақ (орыс) тілінің алатын орны. Мамандық бойынша терминология, кәсіби қарым-қатынас, қазақ тілінде іс жүргізу, мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру. Фонетика.
Лексика. Морфология.
Етістік, төл сөз және төлеу сөздер. Сөздікпен кәсіби бағыттағы лексикалық, грамматикалық минимумдарды аудару.
Білімдер:
- мемлекеттік және орыс тілдерін және кәсіптік бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- іскерлік және ғылыми стильдердің ауызша және жазбаша нысандарының ерекшеліктерін;
- кәсіби қарым–қатынастағы вербальді емес коммуникацияның нормалары мен ережелерін;
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарды құрастыруды;
- іскерлік құжаттарды тиісті жерлерде қолдануды (іскерлік хаттар, келісімшарттар, есептік құжаттар);
- сөйлеу стильдерін ажырата білу және қарым–қатынас практикасында қолдана білу;
- жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексиканы қолдана білу;
- қазіргі заманғы технологияны пайдалану арқылы іскерлік құжаттарды ресімдеу;
- қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін өзінің кәсіби іс–әрекетінде қолдану;
- жазбаша және ауызекі сөйлеудің түрлі функциональды стильдерін қолдану;
- анкеталар, жеке және іскерлік хаттарды толтыруды;
- іскерлік сөйлесудің стилін сақтауды;
- қызметтік хаттарда логикалық синтаксисті қолдану.
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері. Кәсіби лексика. Фразеологиялық тіркестер және терминдер. Мәтіндердің кәсіби бағдарлы (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Фонетика. Лексика. Морфология. Етістік. Төл сөз және төлеу сөз.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынасқа керекті лексика-грамматикалық материалдарды
- шетел тілінің генетикалық және типологиялық айырмашылықтарын;
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы кәсіптік қарым-қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдану.
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Дене тәрбиесі теориясы. Дене тәрбиесі қазіргі қоғамдағы мәдениеттің бір бөлімі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық негіздері. Денсаулық және салауатты өмір сүру салты. Қимыл-қозғалыс белсенділігі. Психо-физикалық және кәсіптік – қолданбалы дайындық. Еңбекті ғылыми тұрғыда ұйымдастырудағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі құралдары. Гимнастика. Жеңіл атлетика. Шаңғы спорты. Жүзу. Саяхат. Спорттық ойындар. Қазақтың ұлттық спорттық және қимыл - қозғалыс ойындары. Президенттік тест.
Білімдер:
- дене жаттығуларының орындалу техникасын;
- дененің сапалық қасиеттерін тәрбиелеудің негізгі құралдарын;
- дене шынықтырумен айналысудың қажеттілігін, денсаулықты шындаудағы маңызын;
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтымен дене шынықтырумен айналысуды;
- дене тәрбиесі жаттығуларына қойылатын талаптар мен техниканы;
БҚ 10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы:
Қазақстан Республикасының Конституциясы.
Қазақстан ежелгі заманда.
Тас дәуіріндегі Қазақстан.
Қазақстан қола дәуірінде.
Қазақстан территориясындағы тайпалық одақтар мен ежелгі мемлекеттер.
Қазақстан орта ғасырда.
Ерте орта ғасырлық мемлекеттер.
Қазақстан территориясындағы Ұлы Жібек жолы.
Монғол шапқыншылығы дәуіріндегі Қазақстан.
XIV-XV ғғ. Орта ғасырлық мемлекеттер.
XV-XVIIғғ. Қазақ хандығы.
Қазақстан Ресей империясы құрамында.
Қазақстанның Ресейге қосылуы: кіруі, жаулап алуы, отарлауы.
XVIII ғ.-XIX ғ. ортасына дейінгі қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық дамуы.
Қазақстанның Ресейге қосылу кезеңіндегі ұлт-азаттық қозғалыстар.
Қазақстандағы XIX ғ. II жартысындағы әлеуметтік-экономикалық қатынастар.
XXғ. Қазақстан.
Қазақстан тоталитарлық жүйенің қалыптасу кезеңінде. Қазақстан азаматтық қарсыластық жолдарында. Қазақстан тоталитарлық жүйенің қалыптасу кезеңінде.
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында (1941-1945жж).
Соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстан (1946-1970жж).
70-80жж. Қазақстан.
Тәуелсіз Қазақстан.
Қазақстан – егеменді, тәуелсіз мемлекет.
Нарықтық экономикалық қатынасқа көшу.
Қазақстанның ішкі және сыртқы саясаты.
Қазақстанның әлеуметтік-демографиялық жағдайы.
«Қазақстан – 2030» стратегиялық бағдарламасы
Білімдер:
- Қазақстанның әлемдік қауымдастықтағы геосаяси және экономикалық маңызын;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері мен маңызды оқиғаларды;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымын және институттарын, олардың қызметтерін;
- тарихи оқиғалардың датасын,тарихи топографияны;
- тарихи терминдерді,
оқиғалардың хронологиялық шегін.
- тарихтың әр кезеңіндегі саяси-экономикалық, әлеуметтік және мәдени дамуын;
- сыртқы және ішкі саясаттың негізгі бағыттарын;
- ірі тарихи оқиғалардың себептері мен нәтижелерін;
- тарихи қайраткерлер қызметін және олардың маңызын;
- саяси картадағы өзгерістерді;
- ғаламдық проблемаларды және оларды шешу жолдарын;
- ғылыми техникалық прогресс жетістіктерін;
- геосаяси жағдайды және оның міндеттері мен маңызын.
Іскерліктер:
- тарихи оқиғаларды уақыттық және кеңістік тұрғыдан баяндай білуді;
- тарихи құбылыстар арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды орната білуді;
- тарихи оқиғалардың себептері мен салдарына талдау жасауды;
- қоғамдық құбылыстар мен үрдістерді байланыстыра алуды;
- тарихи оқиғаларды суреттеп айтуды;
- тарихи құжаттармен, мұражай, мұрағаттар құжаттарымен жұмыс істеуді;
- тарихи оқиғаларға өз көзқарасын білдіру, пікірталасқа қатысуды;
- картадан мемлекеттік шекараларды, аймақты, қаланы көрсетуді.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
БЖҚҚ түсінігі, БЖҚҚ және МЕМС талабына сай сызуларды графикалық безендіру; сызудың пішімімен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негіздері. Сызуды безендіру.
Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машиналық кестелердің әдістерімен құралдары.
Білімдер:
- контурлар мен форматтарды сызу тәсілдерін;
- сызу шрифтері мен түрлерін;
- графика құру технологияларын;
Іскерліктер:
- әртүрлі кеңістіктегі кесінділер мен геометриялық нысандарды жүргізу;
- көлем, ось, масштаб таңдау;
- графиканы құру технологиясын меңгеру;
- БЖҚҚ сәйкес зертханалық және курстық жұмыстарды орындаған кезде графикалық безендірулерді қолдану.
БҚ 7
КҚ 2.1.2
ЖКП 02
Электротехника
Электротехника: электрлі алаң. Электротехника негіздері.Тұрақты және өзгермелі электр тізбектері. Электромагнетизм. Электрлі өлшем. Электротехникалық қондырғылар. Электр энергиясын өндіру, тарату және пайдалану Генераторлар: қабылдау ықпалымен белгіленген түрі.
Білімдер:
- Ом және Кирхгофа заңдары негіздерін;
- электр тізбектерінің параметрлерін, идеал элементтерді кернеу және ток көздерін;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Іскерліктер:
- тұрақты токты оңай шынжырға біріктіру, аспаптардың көрсеткішін шешу;
- электр жабдықтарының электр үлгілерін оқу.
БҚ 10

ПО. 01.2
Практика по без документному обслуживанию:
Освоить навыки организации работы с информационной техникой отвечающей сегодняшнему времени.
Формирование навыков работы служащих с рабочими инструментами.
Организация работы с копировальной аппара турой, персональным компьютером.
Обучение на рабочих местах техники безопасности и правила пожарной безопасности.
Контроль и обучение навыков работы многофункциональных связующих инструментов.
Ознакомление с устроиством копировального аппарата указание к техническому руководству и пути устранения непаладок.
навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- контролировать и работать многофункциональными связующими инструментами;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопастности и противопожарной защиты.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3. ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7 ПК 2.1.10 ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПО 01.3
Практика по работе с документами
Перечень документов. Учет документов. Система учетных документов. Описани дел. Ознакомление с наменклатуры дел. Составление делопроизводство. Требование по ведению делопроизводство.
Подготовка документации и систематизации документов. Прием входящую документацию и регистрация документов. Обработка входящих и исходящих документов. Организация оборот документов по делопроизводству в учреждениях. Заполнение документов учреждении по кадрам.
Навыки:
- соблюдения правил группирование документов;
- соблюдения требования по составлению номенклатурных дел;
- соблюдения правил по сохранению и систематизации документов;
- соблюдения требования по ведению делопроизводства;
- различения формата и особенности деловых документов учреждений и организации;
- качественного составления трудовых договоров;
- выполнения работ по документационному обеспечению кадровой деятельности предприятия;
- совершенствования форм и методов управленческого труда на основе применения электронной техники;
- ведения журнала регистрации документов в соответствии с правилами;
- оформления документы по личному составу предприятия;
- составление личный листок по учету кадров;
Умения:
- визировать документы управленческой деятельности в рамках своей компетенции. -ведения учета документации в соответствии с требованиями;
- осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение
- организовывать документооборот и правильно оформлять документы;
- различать формат и особенности деловых документов учреждений;
- готовить документы по личному составу;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;
- вести учет документации в соответствии с требованиями;
- вести деловые бумаги в соответствии с требованиями;
- классифицировать руководящие документы;
- составлять тексты деловых документов.
вести деловые бумаги в соответствии с требованиями.

ӨО 01.2
Компьютерлік технология бойынша практика
Операциялық жүйелер. Word текстік редакторы. Excel электронды кестесі Power Point бағдарламасы. Деректер базасын басқару жүйесі. Офистік құрылғыларды басқару жүйелері.
Компьютерлік желілер.
Мультимедиа мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- аудио-видео цифрлық технологияның мүмкіндіктерін қолдану;
- гипермәтін, мультимедиялық құжатты презентацияны көрсету;
- терезелермен негізгі операцияларды орындау;
- мәтін ішінде графикалық объектілерді орнату;
- диаграмма құру;
- сурет салу, бұру, созу, қисайту операцияларын орындау;
- кесте даярлау, өңдеу;
- анимациялық эффектілерді, сілтемелер орнату;
- принтерді, сканерді көшіру аппараттарын пайдалану;
- желіде хабар алмасу және бағдарламаларын орнату;
- электрондық пошта, чат оқу процесінде пайдалану. Дағдылар:
- компьютер сыныбындағы қауіпсіздік ережелерін, гигиеналық талаптарды орындау;
- компьютерде мәтіндік және графиктік ақпараттарды жылдам теру;
- Power Point бағдарламасының негізгі ұғымдарын, слайдпен жұмыс істеу режимдерін орындау;
- оргтехникалық аппараттардың айырмашылықтарын ескеру;
- жергілікті желі мен ауқымды желінің айырмашылығына сәйкес жұмыс жүргізу;
- интернетке қосылу түрлерін, протокол, браузермен жұмыстарды жүргізу;
- мультимедиалық технологияның жұмыс принциптерін орындау;
- компьютердің аппараттық бөлігіне қойылатын талаптарды сақтау;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ2.1.3.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
ӨО 01.3
Құжаттармен жұмыс бойынша практика
Құжаттарды сараптау бойынша ұйымдастырылатын жұмыстар. Құжаттарды есепке алу. Есептік құжаттар жүйесі. Іс құжаттарын жүргізу талаптары. Құжаттарды сақтау режимдері мен ережелері. Істерді мұрағатқа тапсыруға әзірлеу. Істер номенклатурасын қалыптастыру. Басқару құжаттарын ресімдеу тәртібі. Мекемелер мен кәсіпорындардағы негізгі құжаттар. Құжаттармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын ведомостволық мұрағаттарға тапсыруға әзірлеу;
- істерді қалыптастыруды және ресімдеу;
- іс номенклатураларын құрастыру;
- шығыс құжаттарын әзірлеу және өңдеу;
- ішкі құжаттармен жұмыс жүргізу;
- құжаттарды тіркеу, орындау және орындалуына бақылау жүргізу.
Дағдылар:
- құжаттарды топтастыру ережелерін меңгеру;
- іс номенкулатурасын құрастыру талаптарын орындау;
- құжаттарды сақтау және жіктеу ережелерін сақтау;
- іс құжаттарын жүргізу талаптарын меңгеру;

ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ОПД 09
Машинопись и стенография:
Понятие, история, виды и техника машинописи и стенографии. Изучение клавиатуры пишущей машины, совершенствование техники письма. Основы техники печатания и порядок работы. Изучение клавиатуры пишущей машины. Общий порядок работ с деловыми письмами и разновидностям машинописи
Отдельные виды машинописных работ
Работы с электромеханическими машинами
Стенография – скоропечатание и основные различия. Алфавит. Слитные знаки. Обозначение гласных в середине слова. Сокращение сложных слов.
Начальные словосочетания.
Знания:
- виды и технику машинописи и стенографию;
- о значении основных управляющих устройствах;
- правилы ухода за печатной машины;.
- требовании к деловым письмам и к их оформлению;
- алфавит, рядовые символы в алфавите;
- группирование рядовых символов в алфавите, использование символов;
- структуру клавишей печатной машины и алфавит стенографии;
- корректурные знаки правила орфографии и пунктуации;
- основные сведения о корректуре текста;
- виды машинописных работ;
Умения:
- скоростно печатать с 70-85 до 90-200 символов в минуту;
- правильно сделать расчет скорости письма по сумме знаков в тексте;
- оформить планы, отчеты и номенклатуры дел по ГОСТ;
- раскрыть смысловую структуру материала;
- сократить сложные слова и печатать стенографию совещании и конференции и т. д.
- набирать стенографические отчеты заседаний и собрании;
- правильно использовать виды чтения текста стенографии;
- правильно стенографировать заседания конференций и собраний;
- быстрого написания сложных слов путем использования знаков сокращения;
- написания стенографией фразеограмм и идеограмм;
- работать с различными видами пишущих машин («Ромашка», «Ятрань»);
- различать строения пишущей техники и правила их работы.
БК 7
ПК 3.2.10
ПК 3.3.9
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы. Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Знания:
- қазақ тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін, құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Умения:
- қызметтік, аттестациялық мінездемелер құрастыру;
- жеке визит карточкасын жасау;
- өтініш үлгілерін құрастыру;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыру;
- баяндау хат құрастыру;
- жеделхат, телефонхат жөнелту;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыру;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасауды;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құруды;
- мемлекеттік тілде электронды құжат айналымын жүргізу.
БК 8

КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ЖКП 09
Машинамен жазу және стенография:
Машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихы, әдістері мен техникасы.
Машинаның пернелік тақтасын оқып үйрету, жазу техникасын жетілдіру. Жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібі. Жазу машинасының пернетақтасын оқып–үйрену. Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеудің жалпы тәртіптері. Машинамен жазу жұмыстарының жекелеген түрлері. Электромеханикалық машиналармен жұмыс істеу. Стенография – жылдам жазу және ерекше белгілер. Алфавит. Біріккен белгілер. Сөз ортасында дауысты дыбыстарды белгілеу. Күрделі сөздерді қысқарту. Бастапқы сөз тіркестері.
Іскерліктер:
- машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихын, әдістері мен техникасын;
- жазу машинасын басқару тетіктері мен негізгі бөліктерінің қызметтері мен құрылымын, жазу машинасын күтіп–баптауды;
- жазу машинасының түрлерін,
- жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібін;
- жазу машинасының пернетақтасының құрылымын;
- стенографиялық алфавитті және жазу ережелерін;
- Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеуді;
- көшірме қағазбен хат жазуды;
- мәтіндерге сілтеме жазуды;
- түзету белгілерін машинамен жазуда қолдануды;
Іскерліктер:
- машинамен жазу жұмыстарының түрлерін меңгеру;
- минутына 180-200 сөз терудің техникасын меңгеру;
- машинаның болу мүмкін ақауларын және оларды жою тәсілдерін меңгеру;
- минутына 70 – 85 белгілермен және 90 – 200 – ге дейін жылдам жазу іскерлігін меңгеру;
- қағаз форматтары мен ленталарды ауыстыру ережелерін меңгеру;
- фразеограммаларды жазуға байланысты түсініктердің белгілерін меңгеру.
БҚ 7
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Қазақ тілі - мемлекеттік тіл. Қазақ іс қағаздар тілінің тарихы. Кеңселік іс қағаздары. Іскерлік іс қағаздары. Қызметтік хаттар. Электронды құжат айналымы.
Білімдер:
- қазақ тілінің грамматикасы стилистикасын;
- Қазақстан Республикасының тіл туралы заңын;
- іс қағаздарының түрлері мен стилін, құрылымын;
- еңбек келісімінің құрылымы мен мазмұны;
-қызметтік хаттардың түрлерін, ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- қызметтік, аттестаттаулық мінездемелер құрастыру;
- жеке визит карточкасын жасау;
- өтініш үлгілерін құрастыру;
- ресми хат, ұсыныс хат, сұраныс хат, жолдама хат толтыру;
- баяндау хат құрастыру;
- жеделхат, телефонхат жөнелту;
- анықтама беруді, бұйрық үлгілерін құрастыру;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасау;
- әр түрлі мәселелерге хаттама құру;
- мемлекеттік тілде электронды құжат айналымын жүргізу.
БҚ 8

ПК 3.2.1
ПК 3.3.13
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Архивоведение:
Организация документов государственного архивного фонда. Понятие о классификаций документов национального арзивного фонда РК. Классификация документов государственного архивного фонда РК в целом и ее основные признаки. Проверка наличия и состояние дел в государственных архивах.
Организация справочного аппарата к документам национального архивного фонда РК. Система научно-справочного аппарата к документам НАФ. Описание дел. Архивные описии каталоги.
Обзоры архивных документов. Вспомогательный аппарат к архивным справочникам. Подготовка архивных справочников к изданию. Организация использования документов архивов. Цели и формы использования документов архивов. Организация управления архивными учреждениями РК. Организация управления архивными учреждениями.
Планирование, учет работы и отчетность архивных учреждений. Организация труда в архивных учреждениях.
Знания:
- основы организации документов национального архивного фонда;
- классификации документов архивов РК;
- организацию научно-справочного аппарата к документам;
- архивные описи и каталогов;
- организацию управления архивными учреждениями;
- цели и формы использования архивных документов.
- методы и требования пополнения фондов, использования их в политических, экономических, научных, социально – культурных целях, а также для обеспечения прав и законных интересов граждан;
- описи дел постоянного и временного сроков хранения.
Умения:
- пропагандировать архивные документы через СМИ;
- организовать выставки, встречи, конференции;
- выполнять запросы общественных государственных организации и индивидуальные запросы граждан;
- составить справочный аппарат к документам, находящимся по государственном хранении;
пользоваться электронными базами документировании;
- правилами поддерживание в архивохранилищах и рабочих кабинетах определенный режим влажности и температуры, необходимости для сохранности документов.
БК1;
БК 7
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8;
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
СД 02
Организация делопроизводства
История и классификация ведение деловых бумаг.
Ведение деловых бумаг на предприятиях и организациях, законное и нормативно - правовое регулирование архивной службы. Правила оформления руководящих документов. Основные документы предприятии и организации.
Организация работ с документами. Автоматизация системы документирование и делопроизводства.
Знания:
- знать нормативные правовые акты, положения, инструкции и другие руководящие материалы и документы по ведению делопроизводства на предприятии;
- знать основные положения Единой государственной системы делопроизводства и стандарты унифицированной системы организационно - распорядительной документации;
- знать структуру предприятия и его подразделений; порядок контроля за прохождением служебных документов и материалов;
- знать систему автоматизации документооборота и электронного документооборота; виды обработки электронных документов;
Умения:
- обеспечивать прием, учет, регистрацию, контроль исполнения документов, информационно – справочное обслуживание и хранение документной информации;
- осуществлять подготовку необходимых документов, обеспечивающих финансово –хозяйственную деятельность предприятия;
- контролировать качество подготовки, правильность составления, согласования, утверждения документов представляемых на подпись руководству организации;
- осуществлять контроль исполнения документов и поручений руководства, принимать оперативные меры, направленные на своевременное и качественное их исполнение;
- осуществлять организацию подготовки, принятия решения и доведения их до непосредственных исполнителей;
- использовать ПЭВМ как средство автоматизации документационного обеспечения организации; обеспечивать выполнение машинописных и копировально – множительных работ;
- осуществлять оперативную связь со сторонниками организации и отдельными гражданами по вопросам текущей деятельности организации; вести прием посетителей;
- выполнять работу по документационному обеспечению кадровой деятельности организации;
- формировать дела в соответствии с утвержденной номенклатурой, проводить ежегодный отбор документов на архивное хранение или на уничтожение.
БК1;
БК 3;
БК 7.
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.2;
ПК 3.2.4
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
СД 03
Система электронного документооборота.
Единая система электронного документооборота (ЕСЭДО) для государственных органов Республики Казахстан. Руководство пользователя ЕСЭДО-В.Виды обработки электронных документов. Специфика электронного документооборота. Основные функции электронного документооборота. Внедрения электронного документооборота. Классификация систем электронного документооборота. Порядок электронного документооборота. Технологии электронного документооборота. Технология оптического распознавания текстов, документов. Технология штрих - кодирования документов. Электронная цифровая подпись.
Знания:
- знать Закон РК «Об электронном документе и электронной цифровой записи»;
- область применения и основные функции единой системы электронного документооборота (ЕСЭДО);
- автоматизируемые виды деятельности и функции ЕСЭДО-В;
- требования к рабочей станции пользователя ЕСЭДО-В;
- требования к локальной вычислительной сети (ЛВС); методы внедрения электронного документооборота;
- технологии электронного документооборота;
- технологии управления потоками информации (документов);
Умения:
- уметь работать с операционными системами MS Windows 2000/XP/Vista, приложений MS Office, почтовых систем, веб-браузера Microsoft Internet Explorer;
- уметь применять автоматизированные документационные процессы, связанные с различными видами обработки электронных документов и выполняемые посредством систем электронного документооборота;
- уметь создать централизованное, структурированное и систематизированное хранение документов в электронном архиве;
- использовать унифицированных форм документов, формировать документов по шаблонам;
- оптимизировать процессы документооборота: создания, обработки, хранения и доставки документов любых форматов и типов.
БК 1;
БК 7

КҚ 3.2.1
КҚ 3.3.13
АП. 00
АРНАЙЫ ПӘНДЕР
АП 01
Мұрағаттану:
Мемлекеттік мұрағат қорларының құжаттарын ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік мұрағат қорының құжаттарын жіктеу, толықтыру және құндылығын сараптау. Қазақстан Республикасының мұрағаттарын топтастыру. Мұрағат құжаттарының жағдайын тексеру және есепке алу.
Мемлекеттік мұрағат қорындағы құжаттардың ғылыми-анықтамалық аппарат жүйесі. Істер сипаттамасы. Мұрағаттық тізімдемелер мен тізбелер. Мұрағаттық құжаттарға шолу. Мемлекеттік мұрағаттардағы жөнсілтемелер. Мұрағат анықтамаларына қосымша ақпарат. Мұрағаттық анықтамаларды баспаға әзірлеу. Мемлекеттік мұрағат құжаттарын пайдалануды ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы мұрағат құжаттарын пайдаланудың мақсаттары мен нысандары.
Мұрағат мекемелеріндегі жұмыстарды жоспарлау және есеп жүргізу.
Білімдер:
- мемлекеттік мұрағат қорларының құжаттарын және оларды ұйымдастыруды;
- мемлекеттік мұрағат құжаттарын жіктеу, толықтыру, сараптау, есепке алу жұмыстарын;
- мұрағат қорындағы құжаттардың ғылыми анықтамалық аппаратын;
- мұрағат қорларындағы құжаттарды пайдалану мақсаттары мен нысандарын;
Іскерліктер:
- мемлекеттік сақтаудағы құжаттардың анықтамалық аппаратын құрастыру;
- құжаттау мен мұрағат ісіне қатысты нормативтік құжаттарды іріктеу;
- мұрағат құжаттарының негізінде анықтама қарастыру және мұрағат құжаттарының көшірмесін беру;
- мұрағат құжаттарын бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау, семинар, конференциялар өткізу;
- мекемелер мен кәсіпорында мұрағат қызметінің заңдық және нормативтік құқықтық реттеу актілерін кәсіби іс әрекетінде пайдалану;
- компьютерде іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.2.1;
КҚ3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.7
КҚ3.2.8;
КҚ3.2.12
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
АП 02
Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру:
Іс қағаздарын жүргізу тарихы және жүктемесі. Мекемелер мен кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізуді, мұрағат қызметін заңдық және нормативтік-құқықтық тұрғыдан реттеу. Заңи және басқа да нормативтік–құқықтық актілер. Басқару құжаттарын ресімдеу тәртібі. Мекемелер мен кәсіпорындардағы негізгі құжаттар. Құжаттармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру. Мекемелер мен ұйымдардағы электрондық мұрағат және оның құжат айналымындағы орны. Іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру. Іс қағаздарының қысқаша түсіндірме сөздігі.
Білімдер:
- құжаттарды, олардың функциясын;
- іс қағаздарын жүргізудің тарихы мен жіктемесін;
- заңды және нормативтік құқықтық актілерді;
- мекемелер мен кәсіпорындарда іс қағаздарының жүргізу түрлерін және ерекшеліктерін;
- рәсімдеу талаптарын және негізгі құжат түрлерін; құжаттармен жұмыс жүргізудің жалпы ережелерін.
Іскерліктер:
- мекемелер мен кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізу,
- мұрағат қызметін заңдық және нормативтік тұрғыдан реттеу;
- басқару құжаттарын тәртібімен ресімдеуді;
- іс қағаздары мен құжат айналымы жүйесін автоматтандыру;
- іс қағаздарының қолданыстағы заңды және нормативті әдістемелік актілерінің үлгілерін кәсіби іс әрекетінде пайдалану.
БҚ1
БҚ 3
БҚ 7.
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
АП 03
Электронды құжат айналымы жүйесі
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарындағы бірыңғай электрондық құжат айналымының жүйесі (ЭҚАБЖ.) ЭҚАБЖ.- В қолдану бойынша нұсқау. Электрондық құжаттарды өңдеу түрлері. Электрондық құжат айналымының өзіндік ерекшеліктері. Электрондық құжат айналымының негізгі функциялары. Электрондық құжат айналымын енгізу. Электрондық құжат айналымы жүйесінің жіктемесі. Электрондық құжат айналымының тәртібі. Электрондық құжат айналымының технологиясы. Мәтіндерді, құжаттарды мәтіндерді, оптикалық тану технологиясы. Құжаттарға штрих-код қою технологиясы. Электронды сандық қол қою.
Білімдер:
- ҚР «Электрондық құжат және электронды сандық қол қою» туралы заңын;
- бірыңғай электрондық құжат айналымының жүйесінің (ЭҚАБЖ) негізгі функцияларын, қолдану аумағын;
- ЭҚАБЖ. - В функцияларын және қызметінің автоматтандырылған түрлерін;
- ЕСЭДО-В қолданушысының жұмыс станциясының талаптарын, локальды есептеу жүйесінің талаптарын (ЛЕЖ); электрондық құжат айналымын енгізу әдістерін;
- электрондық құжат айналымының технологиясын;
- ақпарат ағымын (құжаттарды) басқару технологиясын;
Іскерліктер:
- MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелерімен, MS Office қосымшасымен, пошта жүйесімен, Microsoft Internet Explorer веб-браузерімен жұмыс жүргізу;
- электрондық құжат айналымы жүйесінде орындалатын құжаттарды өңдеудің түрлеріне байланысты құжаттарды автоматтандыру үрдістерін қолдану;
- электронды мұрағатта құжаттарды орталықтандырылған құрылымдық және жүйелі сақтауды құру;
- құжаттардың біріздендірілген нысандарын қолдану, шаблондар бойынша құжаттар құрастыру;
- кез–келген форматтағы және үлгідегі құжаттардың айналым үрдістерін: құрастыру, өңдеу, сақтау және жеткізу оңтайландыру.
БҚ 1
БҚ 7

ПК 3.2.2;
ПК 3.2.4;
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7;
ПК 3.3.11
СД 04
Секретарское дело: Составление и оформление служебных документов.
Оформление документов предприятии.
Основные документы управление.
Документы по кадрам
Организация работы с документами.
Организация работы с документами предприятии
Работа секретаря и требование.
Работа секретаря с информацией.
Секретарь и руководитель.
Знания:
- составление и оформление служебных документов;
- государственного, русского и иностранного языков;
- терминологию по специальности и требования делопроизводства на государственном языке;
- требование передачи документов на архивное хранение;
- нормативно - методические документы в области делопроизводства и архивоведения;
- методику рациональное введение делопроизводства.
- методику и правила организовать приемы, презентации, поездки руководителя;
- должностные инструкции;
- профессиональной эрудиции, повышения способности решать разнообразные деловые задачи;
- основные требовании к бланкам документов предприятия. Умения:
- работать на компьютере и скоростно и грамотно печатать;
- пользоваться с офисной техникой;
- организовать свою работу и работу офиса;
- гармонично сочетать привлекательности и строгого стиля в одежде;
- хранить конфиденциальные сведении;
- отвечать на звонки, при необходимости информировать о направлениях деятельности организации;
- быть связующим звеном между руководителем и сотрудниками, воплощающими его решения и распоряжения в жизнь;
- эффективно использовать ЭВМ в профессиональной деятельности.
- вести деловые бумаги в соответствии с требованиями;
- изменять и редактировать документы хранения в памяти ПК и пересылки другому лицу.
БК1
БК3
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
СД 05
Теория и практика перевода:
Основное значение теории перевода. Связь перевода между языком и культурой. Процесс перевода. Переводчик и техника перевода. Вопросы практического и лексического перевода. Трансформация перевода. Лексика без эквивалента. Перевод неологизма. Перевод свободных, атрибутивных и связанных словосочетании. Способы переводов фразеологизмов. Красочный перевод. Проблемы грамматического перевода. Различие глаголов русского – казахского языка. Синтаксические проблемы перевода. Синхронный перевод и изменение конструкции предложения в переводе. Изменение структур предложения в перевода. Официально – деловые, научно – технические и публицистические материалы. Систематизированный устный перевод. Двухсторонний перевод.
Знания:
- основы теории и перевода и связь между языком и культуры;
- процесс перевода и моделирование;
- технику и трансформацию перевода;
- основные методы изучения перевода;
- особенности общественно- политического, делового и научно- технического перевода;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
- использовавать необходимые лексические и грамматические минимумы для перевода (со славарем) текстов профессиональной направленности.
БК8

КҚ 3.2.2;
КҚ3.2.4;
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7;
КҚ 3.3.11
АП 04
Хатшылық іс:
Іскерлік мәдениет және этикет. Қызметтік құжаттарды құрастыру және безендіру. Кәсіпорын құжаттарын безендіру. Негізгі басқару құжаттары. Кадр бөлімі бойынша құжаттар.Құжаттар- мен жұмысты ұйымдастыру тәртібі. Мекеме құжаттарын ұйымдастыру тәртібі.
Хатшы жұмыстары және қойылатын талаптар. Хатшы орындайтын жұмыстар. Басшы және хатшы. Мекеме қызметкерлері және хатшы.
Білімдер:
- факстерді қабылдау және жіберу тәртіптерін;
- телефон қоңырауларына жауап беру талаптарын және қажет жағдайларда ұйымның жұмыс бағыттары туралы анықтамалық ақпарат беру жолдарын;
- қызметкерлердің іс сапарлық құжаттарын даярлау ережелерін.
Іскерліктер:
- келіп түскен және рәсімдеу;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу;
- мекемелер мен фирмалардың қызметтерін ережеге сай үйлестіру;
- компьютермен сауатты жұмыс істеу технологиясын меңгеру;
- құжаттарды мұрағатқа өткізуге даярлау ережесіне сай талаптарын меңгеру;
- құжаттарды дайындау және рәсімдеу.
БҚ1
Қ3
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП 05
Аударма теориясы және практикасы:
Аударма теориясының қалыптасуы мен дамуы. Аударма теориясы және оның негізгі ұғымдары.
Аудармадағы балама эквиваленттің деңгейі, типтері. Аударма процесі және моделдеу. Аударма бірліктері мен түрлері. Аударма техникасы мен аудармашы. Аудармашылық іс-әрекеттің типологиясы. Аударманың прагматикасы,
проблемалары. Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді, интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістіктердің аудармасы. Артикльдерді аудару. Ресми-іскерлік және публицистика лық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Білімдер:
- аударма трансформацияларын;
- аударманың прагматикалық құндылығын, лексикалық баламасын;
- түпнұсқаны түсіну мен аударма вариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразеологиялық тіркестерді аудару ерекшелігін;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын;
- бейнелеп аудару тәсілін;
- орысша – қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру ерекшелігін;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыруды,
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.
БҚ 8

ПК 3.2.7
ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.3.3
ПК 3.3.11
СД 06
Дисциплины по выбору обучающихся
СД 06.1
Оператор электронно-вычислительной машины
Теоретические основы баз данных. Реляционная модель. Система управления базами данных Microsoft Access. Сведения по исследованию и обработке данных. Топология сетей. Интернет –технология. Аппаратное обеспечение (центральный процессор, магистраль, устройства ввода-вывода, сохранение). Электронно-вычислительная техника. Аппаратные системы, алгоритм. Алгоритмический язык. Языки программирования. Среда программирования.
Знания:
- сохранение и эволюция инструментов управления информации;
- понятия баз данных, системы управления базами данных, их структуру и виды;
- особенности управления данных с центра;
- понятия реляционных систем и моделей, реляционных данных;
- понятия домен, отношение, поле, записи и их особенности;
- особенности языка SQL;
- принципы работы системы управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты;
- новые направления исследования и оброботки баз данных;
- назначение, классификацию и ресурсы вычислительных сетей;
- правила работы с электронными сообщениями;
- основы и операторы языков программирования Basic, Pascal, CI;
- принципы работы в среде Visual Basic, CI;
- поколения ЭВМ и их элементные базы;
Умения:
- составления системы баз данных в программе Microsoft Access;
- в базе данных заполнять записи, искать, удалять,менять, защищать, связывать таблицы;
- различать понятия баз данных и системы управления базами данных;
- работать с аппаратными системами;
- различать особенности программирования Basic, Pascal;
- работать в среде Visual Basic, CI.
БК 7
ПК 3.2.11
ПК 3.3.6
СД 06.2
Офис – менеджер
Средства изготовления, хранения, транспортирования оброботки документов. Средства копирования и размножения документов. Средства административно – управленческой связи. Компьютерные системы в оргтехнике и административно – управленческой связи. Составление и оформление служебных документов. Деловой этикет. Правила делового общения.
Знания:
- основные средства офисной оргтехники и возможности их эффективного применения;
- охрану труда, технику безопасности и противопожарную защиту;
- приемы оказания первой медицинской помощи.
- принципы работы и возможности использования ЭВМ;
- нормативно - методические документы в области делопроизводства и архивоведения;
- методику рациональное введение делопроизводства.
- методику и правила организовать приемы, презентации, поездки руководителя;
- должностные инструкции;
- основные требовании к бланкам документов предприятия.
Умения:
- организовать рабочее место и работу офиса или организации;
- соблюдать безопасность труда;
- работать на компьютере в среде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT;
- выполнять операции компьютерного делопроизводства;
- подготовить, передать, накопить и обработать информации с помощью вычислительных машин и сетей ЭВМ;
- пользоваться базами данных и возможностями Интернета;
- пользоваться средствами связи и организационной техникой;
- владеть способами обработки, хранения и применения информации и работы электронной почтой, ИКТ.
- отвечать на звонки, при необходимости информировать о направлениях деятельности организации.
БК7

КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.11
АП 06
Білім алушылардың таңдау пәндері
АП 06.1
Электрондық есептеу машинасының операторы
Мәліметтер базасының теориялық негіздері. Реляциялық модель. Microsoft Access жүйесінің мәліметтер базасын басқару. Берілген мәліметтерді зерттеу мен өңдеу бойынша мәліметтер. Желілердің топологиясы. Интернет –технология. Аппараттық қамтамасыз ету (орталық процессор, магистраль, енгізу–шығару құрылғылары, сақтау). Электрондық-есептеу техникасы. Аппараттық жүйелер, алгоритм. Алгоритмикалық тіл. Бағдарламалау тілдері. Бағдарламалау ортасы.
Білімдер:
- ақпараттарды басқару құралдарының эволюциясын және сақтауды;
- мәліметтер базасы түсінігін, мәліметтер базасын басқару және олардың түрлерін мен құрылымдарын;
- орталықтан мәліметтерді басқару ерекшеліктерін;
- реляциялық жүйе түсінігін, моделдерін, реляциялық мәліметтерді;
- домен, қатынас, алаң түсініктерін, жазбалар және олардың еркшеліктерін;
SQL тілінің ерекшеліктерін;
- Microsoft Access мәліметтерінің базасын басқару жүйесінің жұмыс принциптерін және оның негізгі жұмыс объектілерін;
- мәліметтер базасын зерттеу мен өңдеудің жаңа бағыттарын;
- есептеу желілерінің мәнін, жіктемесін және ресурстарын;
- электрондық хабарламалармен жұмыс жүргізу тәртібін;
- Basic, Pascal, CI бағдарламалау тілдерінің негіздері және операторлары;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу принциптерін;
- ЭЕМ түрлерін және олардың элементті базасын;
Іскерліктер:
- Microsoft Access бағдарламасында мәліметтер базасы жүйесін құрастыру;
- мәліметтер базасында жазбаларды толтыру, іздеу, алып тастау, өзгерту, қорғау, таблицаларды біріктіру;
- мәліметтер базасы түсінігін және мәліметтер базасын басқару жүйесін ажырата білу;
- аппараттық жүйелермен жұмыс жүргізу;
- Basic, Pascal бағдарламаларының ерекшеліктерін ажырату;
Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу.
БҚ 7
КҚ3.2.11
КҚ 3.3.6
АП 06.2
Офис – менеджер
Құжаттарды дайындау, сақтау және тасымалдау құралдары. Құжаттарды көбейту және көшіру құралдары. Әкімшілік–басқарудың байланыс құралдары. Ұйымдастыру техникасындағы және әкімшілік - басқару байланысындағы компьютерлік жүйелер. Қызметтік құжаттарды құрастыру және ресімдеу. Іскерлік этикет. Іскерлік қарым–қатынас ережесі.
Білімдер:
- офистік ұйымдастыру техникасының негізгі құралдары және оларды тиімді қолдану мүмкіндіктерін;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігін сақтауды;
- алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін;.
- ЭЕМ жұмыс принциптерін және қолдану мүмкіндіктерін;
- іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану аясындағы нормативті – әдістемелік құжаттарды;
- іс қағаздарын тиімді жүргізу әдістерін;
- қабылдаулар, тұсау кесерлер, басшының сапарларын ұйымдастырудың тәсілдері мен талаптарын;
- қызметтік нұсқауларды;
- мекеменің құжаттарының бланкілеріне қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- өзінің жұмыс орнын және офистің н/е ұйымның жұмысын ұйымдастыру;
- еңбек қауіпсіздігі шараларын сақтау;
- компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT ортасында жұмыс жүргізу;
- компьютермен іс қағаздарын жүргізу операцияларын орындау;
- есептеу машиналарының көмегімен ЭЕМ жүйесінде ақпараттарды дайындау, жөнелту, жинақтау және өңдеу;
- Интернеттің мүмкіндіктерімен және мәліметтер базасымен қолдану;
- байланыс құралдарымен және ұйымдастыру техникасымен қолдану;
электронды поштамен, АКТ-мен жұмыс  жүргізу сақтау және өңдеу тәсілдерін
меңгеру;
- телефон қоңырауларына жауап беру, қажет болған жағдайда ұйымның қызметінің бағыттары туралы мәліметтер беру..
БҚ 7

ПК3.2.1;
ПК3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
СД 06.3
Секретарь – стенографист
Значение символов в алфавите стенографии. Принципы сокрашение сложных слов. Использование кавычек при написание фразеограмм. Описание знаков алфавита. Изучение фонетики. Лексикология. Фразеограммы. Пояснение к символам идеограмм.
Знания:
- знаки стенографического алфавита;
- виды письменных работ на стенографической машине (Стенок);
- виды машинописьных работ;
- рядовые символы в алфавите;
Умения:
- набирать стенографические отчеты заседаний и собрании;
- правильно использовать виды чтения текста стенографии;
- правильно стенографировать заседания конференций и собраний;
- использовать стенографию для сокрашение текста;
- группировать символы в алфавите;
- использование кавычек при написание фразеограмм.
- стенографировать и расшифровывать стенографию;
- скоростно писать знаками стенографии;
- при стенографии записывать большое количество разнообразных текстов и обогащать словарный запас.
БК 4;
БК 7
ПК3.2.10
ПК3.3.11
СД 06.4
Секретарь учебной части (диспетчер)
Теоретические основы баз данных. Реляционная модель. Система управления базами данных Microsoft Access. Сведения по исследованию и обработке данных. Топология сетей. Интернет –технология. Аппаратное обеспечение (центральный процессор, магистраль, устройства ввода-вывода, сохранение). Электронно -вычислительная техника. Аппаратные системы. Алгоритм. Алгоритмический язык. Языки программирования. Среда программирования.
Знания:
- сохранение и эволюция инструментов управления информации;
- понятия баз данных, системы управления базами данных, их структуру и виды;
- особенности управления данных с центра;
- понятия реляционных систем и моделей, реляционных данных;
- понятия домен, отношение, поле, записи и их особенности;
- особенности языка SQL;
- принципы работы системы управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты;
- новые направления исследования и оброботки баз данных;
- назначение, классификацию и ресурсы вычислительных сетей;
- правила работы с электронными сообщениями;
- основы и операторы языков программирования Basic, Pascal, CI;
- принципы работы в среде Visual Basic,CI;
- поколения ЭВМ и их элементные базы;
Умения:
- составления системы баз данных в программе Microsoft Access;
- в базе данных заполнять записи, искать, удалять,менять, защищать, связывать таблицы;
- различать понятия баз данных и системы управления базами данных;
- работать с аппаратными системами;
- различать особенности программирования Basic, Pascal, CI;
- работать в среде Visual Basic, CI.
БК 7

КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.2;
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2;
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
АП 06.3
Хатшы–стенографист
Стенография алфавитінің символдарының мәні. Күрделі сөздерді қысқарту принциптері. Фразеограммаларды жазу кезінде жақшаларды қолдану. Алфавит белгілерін жазу. Фонетиканы оқу. Лексикология. Фразеограммалар. Идеограмма символдарының түсінігі.
Білімдер:
- стенографиялық алфавиттің белгілерін;
- стенографиялық машинада (Стенок) жазу жұмыстарының түрлерін;
- машинамен теру жұмыстарының түрлерін;
- алфавит қатарындағы символдарды;
Іскерліктер:
- отырыстар мен жиындардың стенографиялық жазбасын теру;
- мәтіннің стенографиясын оқудың түрлерін дұрыс қолдану;
- конференцияларды, отырыстарды, жиналыстарды дұрыс стенографиялау;
- мәтінді қысқарту үшін стенографиюны қолдану;
- алфавиттің символдарын топтастыру;
- фразеограммаларды жазу кезінде жақшаларды қолдану;
- стенографиялау және оқу;
- стенография белгілерімен жылдам жазу;
- стенографилау кезінде түрлі мәтіндерді жаза білу және сөздік қорын байыту.
БҚ 4;
БҚ 7
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.11
АП 06.4
Оқу бөлімінің хатшысы (диспетчер)
Мәліметтер базасының теориялық негіздері. Реляциялық модель. Microsoft Access жүйесінің мәліметтер базасын басқару. Берілген мәліметтерді зерттеу мен өңдеу бойынша мәліметтер. Желілердің топологиясы. Интернет–технология. Аппараттық қамтамасыз ету (орталық процессор, магистраль, енгізу – шығару құрылғылары, сақтау). Электрондық- есептеу техникасы. Аппараттық жүйелер, алгоритм. Алгоритмикалық тіл. Бағдарламалау тілдері. Бағдарламалау ортасы.
Білімдер:
- ақпараттарды басқару құралдарының эволюциясын және сақтауды;
- мәліметтер базасы түсінігін, мәліметтер базасын басқару және олардың түрлерін мен құрылымдарын;
- орталықтан мәліметтерді басқару ерекшеліктерін;
- реляциялық жүйе түсінігін, моделдерін, реляциялық мәліметтерді;
- домен, қатынас, алаң түсініктерін, жазбалар және олардың ерекшеліктерін;
- SQL тілінің ерекшеліктерін;
- Microsoft Access мәліметтерінің базасын басқару жүйесінің жұмыс принциптерін және оның негізгі жұмыс объектілерін;
- мәліметтер базасын зерттеу мен өңдеудің жаңа бағыттарын;
- есептеу желілерінің мәнін, жіктемесін және ресурстарын;
- электрондық хабарламалармен жұмыс жүргізу тәртібін;
- Basic, Pascal, CI бағдарламалау тілдерінің негіздері және операторлары;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу принциптерін;
- ЭЕМ түрлерін және олардың элементті базасын;
Іскерліктер:
- Microsoft Access бағдарламасында мәліметтер базасы жүйесін құрастыру;
- мәліметтер базасында жазбаларды толтыру, іздеу, алып тастау, өзгерту, қорғау, таблицаларды біріктіру;
- мәліметтер базасы түсінігін және мәліметтер базасын басқару жүйесін ажырата білу;
- аппараттық жүйелермен жұмыс жүргізу;
- Basic, Pascal бағдарламаларының ерекшеліктерін ажырату;
- Visual Basic, CI ортасында жұмыс жүргізу.
БҚ 7

ПК3.2.4
ПК3.3.6
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 01
Производственное обучение
ПО. 01
Практика по компьютерной технологии
Основная функция компьютерных структур и проведение работ по операционной системе Windows. Проведение работ по программе Microsoft Office. Проведение работ по программе Word. Проведение работ по программе MicrosoftOffice Проведение работ по программе Excel. Проведение работ по программе PowerPoint и OUTLOOKи. Обработка сканированных информаций и редактирование документов.
Навыки:
- соблюдения техники безопасности и гигиенические требования к компьютерным классам;
- исполнения работ разных видов операционных систем;
- выполнения работы с программами MicrosoftOffice, Power Point, OUTLOOK;
- выполнения работы в локальной и глобальной сети;
- применения способов оброботки информации;
Умения:
- выполнять основные операции с окнами;
- обрабатывать, сохранять, распространять информацию;
- различать виды ЭВМ;
- использовать основные инструменты графических редакторов;
- выполнять различные операции с графическими объектами: рисование, поворачивание, растягивание, наклон;
- работать с пакетом Microsoft Office.
- работать с аппаратными и программными обеспечениями ПК.
ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПО. 01.2
Практика по организации электронного документооборота Внедрения электронного документооборота. Технологии электронного документооборота. Операционные системы MS Windows 2000/XP/Vista. Технология поточного сканирования. Технология оптического распознавания текстов, документов. Технология штрих-кодирования документов. Технология полнотекстового и атрибутного поиска. Электронный документооборот Share Point.
навыки:
- внедрения систему электронного документооборота;
- управления потоками информации (документов);
- использования унифицированных форм документов, формировать документов по шаблонам;
- оптимизирования процессы документо оборота: создания, обработки, хранения и доставки документов любых форматов и типов;
Умения:
- применять автоматизированные документационные процессы, связанные с различными видами обработки электронных документов и выполняемые посредством систем электронного документооборота (СЭД);
- создавать централизованное, структури рованное и систематизированное хранение документов в электронном архиве;
- отправлять документы на утверждение вышестоящим лицам, выполнять плановое развертывание, как в локальной, так и в глобальных сетях;
- создавать доступ к документу определенному кругу лиц к конкретной информации;
- изменять и создавать новые процессы обработки документов.

КҚ 3.2.4
КҚ3.3.6
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Компьютерлік технология бойынша практика
Операциялық жүйелер. Word текстік редакторы. Excel электронды кестесі Power Point бағдарламасы. Деректер базасын басқару жүйесі. Офистік құрылғыларды басқару жүйелері.
Компьютерлік желілер. Мультимедиа мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- аудио-видео цифрлық технологияның мүмкіндіктерін қолдану;
- гипермәтін, мультимедиялық құжатты презентацияны көрсету;
- терезелермен негізгі операцияларды орындау;
- мәтін ішінде графикалық объектілерді орнату;
- диаграмма құру;
- сурет салу, бұру, созу, қисайту операцияларын орындау;
- кесте даярлау, өңдеу;
- анимациялық эффектілерді, сілтемелер орнату;
- принтерді, сканерді көшіру аппараттарын пайдалану;
- желіде хабар алмасу және бағдарламаларын орнату;
- электрондық пошта, чат оқу процесінде пайдалану.
Дағдылар:
- компьютер сыныбындағы қауіпсіздік ережелерін, гигиеналық талаптарды орындау;
- компьютерде мәтіндік және графиктік ақпараттарды жылдам теру;
- Power Point бағдарламасының негізгі ұғымдарын, слайдпен жұмыс істеу режимдерін орындау;
- оргтехникалық аппараттардың айырмашылықтарын ескеру;
- жергілікті желі мен ауқымды желінің айырмашылығына сәйкес жұмыс жүргізу;
- интернетке қосылу түрлерін, протокол, браузермен жұмыстарды жүргізу;
- мультимедиалық технологияның жұмыс принциптерін орындау;
- компьютердің аппараттық бөлігіне қойылатын талаптарды сақтау;
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ӨО 01.2
Электронды құжат айналымын ұйымдастыру бойынша практика
Электрондық құжат айналымын енгізу. Электрондық құжат айналымы жүйесінің жіктемесі. MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелері. Электрондық құжат айналымының тәртібі. Электрондық құжат айналымының технологиясы. Мәтіндерді, құжаттарды мәтіндерді, оптикалық тану технологиясы. Құжаттарға штрих - код қою технологиясы. Электрондық құжат айналымы Share Point.
Іскерліктер:
- MS Windows 2000 / XP / Vista операциялық жүйелерімен, MS Office қосымшасымен, пошта жүйесімен, Microsoft Internet Explorer веб-браузерімен жұмыс жүргізу;
- электрондық құжат айналымы жүйесінде орындалатын құжаттарды өңдеудің түрлеріне байланысты құжаттарды автоматтандыру үрдістерін қолдану;
- электронды мұрағатта құжаттарды орталықтандырылған құрылымдық және жүйелі сақтауды құру;
- құжаттардың біріздендірілген нысандарын қолдану, шаблондар бойынша құжаттар құрастыру;
кез – келген форматтағы және үлгідегі құжаттардың айналым үрдістерін: құрастыру, өңдеу, сақтау және жеткізу оңтайландыру.
- Дағдылар:
- электрондық құжат айналымын енгізу;
- электрондық құжат айналымының технологиясын меңгеру;
- ақпарат ағымын (құжаттарды) басқару технологиясын меңгеру;

ПК 3.2.4
ПК 3.2.10
ПК 3.3.6
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПО. 01.3
Практика по машинописи и стенографии
Смена печатной ленты и устранение неполодок пищучих машин. Использование символов в алфавите. Слепой десятипальцевой печатания на пищучих машинах. Использование кавычек при написание фразеограмм стенографии. Описание знаков стенографического алфавита. Изучение фонетики стенографии. Лексикология. Фразеограммы. Пояснение к символам идеограмм.
Навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- использовать стенографию для сокрашение текста;
- символы в алфавите, группировать;
- рядовые символы в алфавите;
- использование кавычек при написание фразеограмм.
- стенографировать и расшифровывать стенографию;
- скоростно писать особыми знаками;
- при стенографии записывать большое количество разнообразных текстов и обогащать словарный запас
ПК 3.2.10
ПК 3.3.9
ПО. 01.4
Подготовительная практика по офисному оборудованию и их использованию:
Освоить навыки организации работы с информационной техникой отвечающей сегодняшнему времени.
Формирование навыков работы служащих с рабочими инструментами.
Организация работы с копировальной аппара турой, персональным компьютером.
Обучение на рабочих местах техники безопасности и правила пожарной безопасности.
Контроль и обучение навыков работы многофункциональных связующих инструментов.
Ознакомление с устроиством копировального аппарата указание к техническому руководству и пути устранения непаладок.
Организация работы с персональным компьютером, требования связи на отдаленных расстояниях. Обучение правил приема документов по телефону, факсу.
навыки:
- применение средств вычислительной и организационной техники;
Умения:
- контролировать и работать многофункциональными связующими инструментами;
- читать и понять указание к техническому руководству и устранить непаладки;
- организовать работы с персональным компьютером;
- принимать и отправить документы по телефону и по факсу.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопастности и противопожарной защиты.

КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
ӨО. 01.3
Машинамен жазу және стенография бойынша практика:
Машинамен жазу және стенография ұғымы, тарихы, әдістері мен техникасы.
Машинаның пернелік тақтасын оқып үйрету, жазу техникасын жетілдіру. Жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібі. Жазу машинасының пернетақтасын оқып–үйрену. Қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеудің жалпы тәртіптері. Машинамен жазу жұмыстарының жекелеген түрлері. Электромеханикалық машиналармен жұмыс істеу. Стенография – жылдам жазу және ерекше белгілер. Алфавит. Біріккен белгілер. Сөз ортасында дауысты дыбыстарды белгілеу. Күрделі сөздерді қысқарту. Бастапқы сөз тіркестері.
Іскерліктер:
- машинамен жазу жұмыстарының түрлерін меңгеру;
- минутына 180-200 сөз терудің техникасын меңгеру;
- машинаның болу мүмкін ақауларын және оларды жою тәсілдерін меңгеру;
- минутына 70 – 85 белгілермен және 90
– 200 – ге дейін жылдам жазу іскерлігін меңгеру;
- қағаз форматтары мен ленталарды ауыстыру ережелерін меңгеру;
- фразеограммаларды жазуға байланысты түсініктердің белгілерін меңгеру.
Дағдылар:
- машинамен және стенографиямен жазу әдістері мен техникасын меңгеру;
- жазу машинасын басқару тетіктері мен негізгі бөліктерінің қызметтері мен құрылымын білу, жазу машинасын күтіп–баптау;
- жазу техникасының құрылысы және жұмыс істеу тәртібін игеру;
- стенографиялық алфавитті және жазу ережелерін меңгеру;
- қызмет хаттары мен әртүрлі жазу машинасы жұмыстарын рәсімдеу;
- көшірме қағазбен хат жазу;
- мәтіндерге сілтеме жазу;
- түзету белгілерін машинамен жазуда қолдану;
КҚ 3.2.10
КҚ 3.3.9
ӨО. 01.4
Офистік жабдықтар және оларды қолдануға дайындық практикасы:
Құжаттарды дайындау, сақтау құралдары. Құжаттарды өңдеу және тасымалдау құралдары. Құжаттарды көбейту және көшіру құралдары. Жедел басып шығару құралдар. Әкімшілік – басқару құралдары. Ұйымдастыру техникасындағы және әкімшілік басқару жүйесіндегі компьютерлік жүйелер.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын және офистің немесе ұйымның жұмысын ұйымдастыру;
- еңбек қауіпсіздігін сақтау;
- компьютерде WINDOWS, WORD, OUTLOOK, EXCEL, POWER POINT бағдарламаларымен жұмыс жүргізу;
- компьютермен іс қағаздарын жүргізу операцияларын орындау;
- ЭЕМ көмегімен ақпараттарды жөнелту, қабылдап алу, өңдеу және жинақтау;
- Интернет мүмкіндіктерімен және мәліметтер базасымен қолдану;
- байланыс құралдарымен және ұйымдастыру техникасымен қолдану;
- АКТ, электронды поштамен ақпаратты өңдеу, сақтау, жөнелту, қабылдау және сақтау тәсілдерін меңгеру.
Дағдылар:
- офистік ұйымдастыру техникасы құралдарының мүмкіндіктерін тиімді қолдану;
- еңбекті қорғау, техникалық және өрт қауіпсіздігі техникасын сақтау;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
- ЭЕМ мүмкіндіктерін қолдану мен жұмыс жүргізу;

ПК 3.2.10;
ПК 3.2.11
ПК 3.3.6
ПО. 01.5
Наблюдение и пробные практики
Знакомство базами практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению специальности.
Навыки:
- наблюдать,анализировать организацию процессы делопроизводства и работу архивов в организаций/ предприятий, архивах и изучать инновационные передовые опыты и использовать его в своей деятельности;
- применять тоеретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
соблюдать охраны труда, техники безопастности и противопожарной защиты.
ПО. 01.6
Практика по выбору обучающихся
Знакомство с базой, планом практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Навыки:
- применять тоеретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПО. 01.7
Практика по переводу:
Словесный перевод. Трансформация, декорация. Виды трансформации. Устный и письменный перевод. Перевод глаголов в словосочетаниях. Техника устного перевода.
Практические знание, умение и навыки перевода. Совершенствование и развитие теории перевода Практические и лексические проблемы перевода. Грамматические проблемы в переводе.
Синтаксические проблемы перевода. Перевод разных жанров текста. Письменная компетенция переводчика
Навыки:
устного и письменного перевода текстов;
- синхронного, адекватного, свободного перевода;
- применения грамматической трансформации при переводе;
- использования слов – терминов в переводах.
Умения:
- использовать грамматический минимум; применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки коммерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.

КҚ 3.2.10;
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.6
ӨО 01.5
Аударма жасау практикасы:
Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді, интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістіктердің аудармасы. Артикльдерді аудару. Ресми-іскерлік және публицистикалық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.
Дағдылар:
- түпнұсқаны түсіну мен аударма вариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразеологиялық тіркестерді аудару ерекшелігін меңгеру;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын меңгеру;
- бейнелеп аудару тәсілін; меңгеру
- орысша–қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін игеру;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыру;
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
ӨО 01.6
Байқау және бақылау практикасы:
Кәсіптік практика базаларымен, жұмыстарының жүйелерімен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, мамандықты алуға бағдарлау.
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша кәсіби практикалік іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдыларды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
Дағдылар:
- ұйымдардың/кәсіпорындардың іс қағаздарын ұйымдастыру және мұрағаттардың жұмыстарын бақылау, талдау жасау және инновациялық жұмыс практикаларын зерделеу, өзінің кәсіби іс-әрекетінде қолдану;
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикада теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;
КҚ 3.2.10;
КҚ 3.2.11
КҚ 3.3.6
ӨО. 01.7
Білім алушылардың таңдауы бойынша практика
Кәсіптік практика базасымен, жоспарымен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, жұмысшы мамандығын алуға бағдарлау.
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша кәсіби практикалік іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдыларды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
Дағдылар:
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикада теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;

ПК 3.2.7
ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.3.3
ПК 3.3.11
ПО. 01.8
Подготовка к преддипломной практике
Знакомства с базами практики.
Подготовка папки практиканта по всем предметам. Подготовка к смотру знаний. Подготовка к самостоятельной работе по делопроизводству или архивному делу в предприятия или организации. Защита портфолио будущего делопроизводителя. Презентация проектов.
Навыки:
- применять технологии по делопроизводству и архивоведению;
руководствоваться:
- законодательными актами Республики Казахстан;
- уставом предприятия или учреждения;
- положением о персонале;
- приказами (указами) руководства предприятия или учреждения;
- нормативно-методическими материалами по организации делопроизводства;
- должностными инструкциями работников.
- информационно –справочное обслуживание по документам предприятия или организации;
- документирование деятельности совещательных органов предприятия или организации;
- оперативно-организационное обслуживание руководства, ведение и оформление кадровой документации и учета (в случае отсутствие инспектора по персоналу)
Умения:
- владеть способами работы с компьютерам;
- готовить портфолио будущего делопроизводителя или архивариуса.
- организовывать работы с документами, составления документации;
- организация управленческого труда;
- применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки коммерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.2;
ПК 3.2.4.
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2;
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПК 3.3.10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПП.02
Профессиональная практика
ПП. 02.1
Практика по переводу:
Применение грамматические трансформации в переводе.
Функционально -коммуникативное различия перевода. Эквивалентные, вариантные контекстные соответствия.
Калькировка, транскрипция, аналоговый и описательный перевод. Изменение грамматическую структуру предложения. Денотатные (ситуационные) трансформационные переводы. Транслитерация, транскрипция и описываемый перевод. Тематические и структурные модели перевода. Оценка качества общего перевода.
Прагматический перевод. Синхронный и свободный перевод. Перевод различных жанров текста.
Сокращение текста, не изменяя содержание.
Перевод научно- технических текстов.
Перевод газетно-публицистической литературы.
Навыки:
- устного и письменного перевода текстов;
использования слов – терминов в переводах.
- умения легко устанавливать контакты с самыми разными по характеру людьми;
- раскрытия смысла информационной документации;
- уточнения лексических значении и их эффективное использование;
- синхронного, адекватного, свободного перевода;
- применения грамматической трансформации при переводе;
- описания эквивалентности оригинала и перевода на разных уровнях содержания;
Умения:
- использовать в переводе грамматические, синтаксические конструкции;
- понимать смысл оригинала и пути выбора вариантов перевода;
- использовать функционально-коммуникативные особенности иностранного языка;
- конкретизировать и дифференцировать лексическое значение слов;
- использовать особые способы лексем в языке;
- переводить с точки зрения структуры значения слова;
- правильно использовать синтаксические, семантические и коммуникативные конструкции предложений;
- переводить официально-деловые и публицистические материалы;
- переводить государственный, официальный и иностранные языки
- использовать грамматический минимум; применение средств вычислительной и организационной техники;
- переводить служебной документации на государственный и иностранный языки комерческого партнера;
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
соблюдать охраны труда, техники безопастности и противопожарной защиты;
- соблюдать правила коммуникативного поведения, делового стиля.

КҚ3.2.7
КҚ 3.2.11
КҚ3.2.13
КҚ3.3.3
КҚ3.3.11
ӨО. 01.8
Дипломалды практикасына дайындық
Кәсіптік практика базаларымен танысу. Барлық пәндер бойынша практикант папкасын әзірлеу.
Білім көрмесіне дайындалу. Мекемелерде, ұйымдарда өз беттерімен іс қағаздарын жұмыс жүргізуге дайындалу. Болашақ іс қағаздарын жүргізуші портфолиосын қорғау. Жобалардың тұсаукесерлерін жасау.
Іскерліктер:
- компьютермен жұмыс жүргізу;  болашақ іс қағаздарын жүргізуші н/е мұрағаттанушының портфолиосын әзірлеу.
- Құжаттардың бланкісі бойынша құжаттарды құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру; басқару қызметін ұйымдастыру;
- Есептеу техникасы мен ұйымдастыру техникасы құралдарын қолдану;
- коммерциялық әріптестердің қызметтік құжаттарын мемлекеттік және шетел тілдеріне аудару;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
Дағдылар:
- іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану бойынша технологиялар қолдануды басшылыққа алу;
- Қазақстан Республикасының заң актілерін;
- мекеменің/кәсіпорынның жарғысын;
-жұмыскерлер туралы ережелерді;
- мекеме/кәсіпорын басшыларының бұйрықтарын, өкімдерін, нұсқауларын;
- іс қағаздарын ұйымдастыру бойынша нормативтік - әдістемелік материалдарды;
- қызметкерлердің лауазымдық нұсқауларын;
- мекеме/кәсіпорын құжаттары бойынша ақпараттық – анықтамалық қызмет көрсету;
- мекеме/кәсіпорынның, ұйымдардың кеңес өткізу органдарының қызметін құжаттау;
- басшыға жедел – ұйымдастыру қызмет ету, кадр құжаттарын жүргізу, ресімдеу және есеп жүргізу (қызметкерлер бойынша инспектор жоқ болған жағдайда)
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ3.3.9
КҚ 3.3.10
КҚ3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КП.02
Кәсіптік практика
КП. 02.1
Аударма жасау практикасы:
Аударма трансформациялары. Аударманың лексикалық жолдары, мағыналарды дифференциялау, нақтылау, жалпылау. Эквивалентсіз лексика аудармасы. Неологизмдерді, интернационал, псевдоинтернационал сөздерді, жалқы есімдерді аудару. Фразеологизм аудармасының жолдары мен тәсілдері. Бейнелеп аудару.
Ырықсыз етістің аудармасы. Шартты сөйлемдер аудармасы. Модальды етістіктердің аудармасы. Артикльдерді аудару. Ресми-іскерлік және публицистикалық материалдар аудармасы. Ғылыми-техникалық материалдар аудармасы.
Іскерліктер:
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істей білу дағдысын меңгеру;
- аудармада трансформациялау әдісін қолдану;
- аударма процесінде аударма моделдері көмегімен сипаттай білу;
- шетел тілінің функциональды-комуникативті ерекшеліктерін сұрыптап қолдану;
- лексикалық мағыналарды нақтылау, диференциялау дағдысын меңгеру;
- аудармада грамматикалық, синтаксистік конструкцияларды қолдану;
- сөйлемнің синтаксистік, семантикалық, коммуникативтік құрылымын дұрыс қолдану, етістіктердің ерекшеліктерін меңгеру.
Дағдылар:
- түпнұсқаны түсіну мен аудармавариантын таңдауды;
- көркем шығарманы, неологизмдер мен фразеологиялық тіркестерді аудару ерекшелігін меңгеру;
- жалқы есімдер мен омоним, пароним, синоним сөздерін аудару жолдарын меңгеру;
- бейнелеп аудару тәсілін; меңгеру
- орысша–қазақша аудармада грамматиканың морфологиялық құрылымы, етістіктердің ерекшеліктерін игеру;
- аудармада сөздердің орын тәртібінің өзгеру;
- синтаксистік байланыстарды айқындау жолдарын;
- сөйлем түрлерін салыстыру;
- инфинитив, герундий айналымдарын білу.

ПК3.2.1
ПК3.2.2
ПК3.2.3
ПК3.2.4
ПК3.2.5
ПК3.2.6
ПК3.2.8
ПК3.2.10
ПК3.2.11
ПП. 02.5
Практика по выбору обучающихся
Знакомство с базой, планом практики. Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Навыки:
- применять тоеретические навыки по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
Умения:
- привитие практических профессиональных компетенций, умений и навыков по избранной специальности.
- соблюдать культуры труда и служебной этики;
- соблюдать охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
ПП. 02.6
Практика по организации архивоведение
Ознакомление с архивным фондом. Группировать документы в переделах архива. Перечень документов. Организация работ по экспертизе документов. Учет документов. Система учетных документов. Описание дел. Ознакомление с номенклатуры дел. Составление делопроизводство. Требование по ведению делопроизводство. Порядок распределение архивных документов. Правила режима по хранению документов.
Навыки:
- подготовки материалов архива к изданию в соответствии с установленными правилами;
- создания архивного справочника, организации, использования в публикациях архивных документов;
- использования оптимальными и эффективными методами и технологиями профессиональной деятельности;
- грамотного ответа на письма и запросы, порученные руководителем;
- обеспечения рационального размещения и сохранности документов и составить справочный аппарат к документам, находящиеся на государственном хранении;
- ведения учета документов, проверять их состояние и фактическое наличие;
- руководства нормативными документами по документированию;
- контролирования качества подготовки, правильного составления. согласования, утверждения документов, представляемых на подпись руководству организации;
- подготовки и передачи дел в архив или на уничтожение.
Умения:
- пользоватьcя архивным указателем и путеводителем по фондам архива в профессиональной деятельности;
- организовать материалы архива для выставки и к пропаганде;
- применять информацию архивных документов в культурных, научных, политических, экономических целях;
- удовлетворять спросы-заявки граждан в государственные архивы социально-правового и личного характера;
- использовать оптимальные и эффективные методы и технологии профессиональной деятельности,
- формировать архивного фонда и коллекций; организовать архивных документов, их хранения и использования;
- организовать работы по комплектованию документов государственных архивов Республики Казахстан.
- сохранять температурную влажность и санитарно - гигиенический режим;
- выполнять техническое оснащение рабочих мест архива, проведение работ по оборудованию и хранению документов обработать входящие и исходящие корреспонденции;
- комплектовать документы в дело;
- составлять номенклатуру дел;
- оформлять служебную документацию в соответствии с требованиями инструкции «О делопроизводстве»;
- проводить учет и хранение дел в структурном подразделении;
- оформлять и комплектовать информационно- справочные документы;

КҚ3.2.1
КҚ3.2.2
КҚ3.2.3
КҚ3.2.4
КҚ3.2.5
КҚ3.2.6
КҚ3.2.8
КҚ3.2.10
КҚ3.2.11
КП. 02.5
Білім алушылардың таңдауы бойынша практика
Кәсіптік практика базасымен, жоспарымен танысу. Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, жұмысшы мамандығын алуға бағдарлау.
Іскерліктер:
- таңдаған кәсіптері бойынша практикалық кәсіби іскерліктер, құзыреттіліктер және дағдыларды игерту;
- еңбек мәдениеті тәртібін және кәсіптік этиканы сақтау;
- еңбекті қорғауды, техникалық және өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау.
Дағдылар:
- таңдаған пәндері бойынша ұйымдастырылған практикада теориялық дағдыларын қолдану;
- жинаған материалдарды жүйелеу;
КП. 02.6
Мұрағаттану бойынша практика
Мұрағат қорларымен танысу. Мұрағат қорларының шегінде құжаттарды топтастыру. Құжаттар тізбесі. Құжаттарды сараптау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Құжаттарды есепке алу. Есептік құжаттар жүйесі. Істердің сипаттамасы. Істер номенклатурасымен танысу. Іс қағаздарын құрастыру. Іс қағаздарын жүргізу бойынша талаптар. Мұрағат құжаттарын бөлу тәртібі. Мұрағат құжаттарын сақтау бойынша режимдік ережелер.
Іскерліктер:
- кәсіптік іс–әрекетінде мұрағаттың қорлары бойынша сілтемелерімен және жол нұсқаушыларымен қолдану;
- мұрағат материалдарын насихаттануға және көрмеге әзірлеу,
- мұрағат құжаттарының ақпараттарын мәдени, ғылыми, саяси және экономикалық мақсаттарда қолдану;
- мемлекеттік мұрағаттардағы азаматтардың әлеуметтік құқықтық және жеке сипаттағы тапсырыстары мен өтініштерін қанағаттандыру;
- кәсіптік іс–әрекеттерінде тиімді, оңтайлы әдіс – тәсілдер мен технологияларды қолдану;
- мұрағат қорлары мен коллекциялар, мұрағат құжаттарын қалыптастыру, оларды сақтау және қолдануды ұйымдастыру;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік мұрағаттарының құжаттарын топтастыру бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
- температуралық ылғалдылық пен санитарлық - гигиеналық режимді сақтау;
- мұрағаттағы жұмыс орындарын техникалық жарақтандыру, келіп түскен және жөнелтілетін корреспонденцияларды өңдеу, құжаттарды сақтау мен жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
- құжаттарды істерге топтастыру;
- істер номенклатурасын құрастыру;
- «Іс құжаттары туралы» нұсқаудың талаптарына сәйкес қызметтік құжаттарды ресімдеу;
- құрылымдық бөлімшелердегі істерді есепке алуды және сақтауды жүргізу;
- ақпараттық–анықтамалық құжаттарды топтастыру және ресімдеу.
Дағдылар:
- белгіленген ережелер бойынша материалдарды мұрағатқа дайындау;
- мұрағат анықтамаларын құрастыру, көпшіліктің қолдануы үшін мұрағат құжаттарын қолдануға әзірлеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- кәсіптік іс – әрекеттерінде оңтайлы және тиімді әдістер мен технологияларды қолдану;
- басшының тапсырмасы бойынша хаттары мен сұраныстарына сауатты жауап беру;
- құжаттарды тиімді орналастыру мен сақтауды қамтамасыз ету және мемлекеттік сақтаудағы құжаттардың анықтамалық аппаратын құрастыру;
- құжаттардың есебін жүргізу, олардың сақталу жағдайлары мен бар-жоқтығын тексеру;
- құжаттау бойынша нормативтік құжаттарды басшылыққа алу;
- ұйым басшысына қол қоюға жіберілетін құжаттардың сапасын, дұрыс құрастырылуын, келісілуін, бекітілуін қадағалау;
- құжаттарды мұрағатқа өткізуге н/е жоюға әзірлеу;